ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 21:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομως όπως αντιλαμβάνομαι την σπηλιά του Πλάτωνα,αυτός που τελικά
καταφέρνει να βγεί απο εκει είναι ενας δραπέτης,που δεν εχει ιδέα
για τον έξω κόσμο,ενας δραπέτης που γλύτωσε τα δεσμά.
Ενας δραπέτης Οργουελικού κόσμου,που τον κρατούσαν στο σκοτάδι.
μόνο μυημένος δεν είναι.Ενα στραβάδι και μισό είναι.
Εκτός κι αν εννοείς μύηση την ικανότητα να αντιληφθεί το παιχνίδι
που παιζόταν σε βάρος του.Και πάλι μύστης δεν είναι.
Απλά λίγο πιο έξυπνος απο κάποιους άλλους ειναι!!

Απο την στιγμή που βγήκε όμως απο την σπηλιά,έχει την ευκαιρία να μάθει τον έξω κόσμο (των έσω κόσμο στην πραγματικότητα),θα έχει λοιπόν την δυνατότητα να γνωρίσει πολλά πράγματα σχετικά με το τί είναι η ζωή και φυσικά να γνωρίσει την ίδια την ζωή απο τις διάφορες πλευρές της.Μέσα στην σπηλιά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.Αρα το σπάσιμο των αλυσίδων,είναι το δεύτερο βήμα προς την μύηση,το πρώτο είναι η συνειδητοποίηση της φυλακής.Οπως και να το κάνουμε, είναι πολύ μεγάλο το θέμα της απελευθέρωσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 12:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor

Ρε παιδί μου, είναι απλό που ρωτάω. Μιλάς για έλεγχο των επιθυμιών. Ρωτάω ΜΕ ΤΙ θα ασκούμε αυτόν τον έλεγχο. Η αυτογνωσία είναι τρόπος αλλά δεν είναι μέσο.
Είναι σαν να σε ρωτάω: "Με τι θα εφαρμόζουμε τον νόμο" και να μου απαντάς "Με το να θεσπίζουμε νόμους"


Η απαλλαγή γίνεται με την γνώση και κατανόηση του μηχανισμού της δημιουργίας των επιθυμιών, και εδώ είναι που υπεισέρχεται η ψυχανάλυση.
Και όταν μιλώ για απαλλαγή και όχι για νίκη, το κάνω για να δείξω πως δεν μιλώ για μάχη με ένα αντίπαλο (κακό) εαυτό όπως το εννοείς εσύ και οι περισσότεροι, αλλά για την γνώση και κατανόηση ενός παρ εξηγημένου και άγνωστου εαυτού μας.
Αυτή είναι και η βασική μου διαφορά στο θέμα αυτό, με την Ανατολική φιλοσοφία.


quote:
Η ηθική πρέπει να πηγάζει από την ανθρώπινη ψυχή ή αν θες από την θεϊκή ουσία, την ελεύθερη ανθρώπινη συνείδηση.

Μα η ηθική του κάθε ατόμου δεν “πρέπει να πηγάζει” αλά είναι επακόλουθο της διαμορφωμένης ατομικής συνείδησης, που αυτή δεν είναι τίποτε άλλο από αυτό που αποκαλούμε ψυχή , ή ανθρώπινον χαρακτήρα, επομένως η ηθική ΕΙΝΑΙ παράγωγο της ίδιας της ψυχής, δεν “πρέπει να πηγάζει”, απο την ψυχή
Κανένας λόγος δεν υπάρχει σύνδεσης της ψυχής με κάποια θεϊκή ουσία .
Πως το συμπεραίνεις αυτό?

quote:
Ο ηθικός άνθρωπος είναι αυτός που δεν έχει την επιθυμία.

Ο άνθρωπος που δεν έχει επιθυμίες είναι φυτό.

quote:
Όλες αυτές οι ηθικές δεν πηγάζουν απ' τη συνείδηση. Στην πραγματικότητα ηθικός δεν είναι ο άνθρωπος ο οποίας εξαιτίας κάποιας ιδέας που του εμφύσησε η κοινωνία απαρνιέται τις επιθυμίες του.

Η ηθική του κάθε ατόμου είναι ανάλογη της συνείδησής του. Η συνείδηση είναι αυτή που ασκεί καί τον ηθικό (λεγόμενο) έλεγχο.
Ηθικός είναι αυτός που ενεργεί σύμφωνα την συνείδησή του.
Κάθε άλλη συμπεριφορά είναι ανήθικη, και φαρισαϊκή.

quote:
Ο άνθρωπος που δεν αποδέχεται το ότι έχει κάποιες Χ επιθυμίες ή που το αποδέχεται αλλα δεν τις αφήνει να εκφραστούν, τότε αυτές μπαίνουν στον ανθρώπινο ασυνείδητο και τον βασανίζουν για όσο καιρό τις κρατά απωθημένες. Αυτός ο άνθρωπος δεν είναι ένας ηθικός, αυτός ο άνθρωπος είναι ένας δυστυχισμένος.

Δεν “μπαίνουν” στο ασυνείδητο, αλλά από εκεί προέρχονται και δημιουργούν το πρόβλημα αν δεν κατανοηθούν.

quote:
Όλοι όσοι θέλουμε να απαλλαγούμε από το Εγώ πρέπει να γίνουμε Άγιοι.

Ο μόνος τρόπος να απαλλαγείς από το εγώ σου, είναι η λοβοτομή.
Το εγώ σου είναι η ψυχή σου, είναι αυτό που σε κάνει να υπάρχεις έχοντας ο ίδιος γνώση της ύπαρξής σου. Αν θες να απαλλαγείς πάρε μια γερή δόση μαστούρας .... και πέταξε εκτός της ύπαρξής σου αυτής, που δεν αντέχεις και θες να απαλλαγείς.
Αυτό είναι δειλία, και άρνηση της ζωής.
Όλοι αυτοί οι “αναχωρητές”, “θειική μαστούρα” έχουν πάρει και ονειροπερπατούν αρνούμενοι την πραγματική ζωή, τον πραγματικό υπέροχο σοφό κόσμο του αγώνα και της πάλης για επιβίωση του ισχυρού.
Αυτοί έχουν πλάσει ένα φανταστικό ουράνιο κόσμο, χωρίς υποχρεώσεις, καθήκοντα, καθημερινές ανάγκες και έγνοιες επιβίωσης. Ακόμα και το πήδημα του μοιάζει αγγαρεία.
Αυτούς ονομάζεις Άγιους? Τους δειλούς?
Να τους χαίρεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 13:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος που δεν έχει επιθυμίες είναι φυτό.

Τα παιδιά, είναι φυτά;

quote:
Η ηθική του κάθε ατόμου είναι ανάλογη της συνείδησής του. Η συνείδηση είναι αυτή που ασκεί καί τον ηθικό (λεγόμενο) έλεγχο.
Ηθικός είναι αυτός που ενεργεί σύμφωνα την συνείδησή του.
Κάθε άλλη συμπεριφορά είναι ανήθικη, και φαρισαϊκή.

Μμμ... περισσότερο συμφωνώ παρα διαφωνώ.
quote:
Δεν “μπαίνουν” στο ασυνείδητο, αλλά από εκεί προέρχονται και δημιουργούν το πρόβλημα αν δεν κατανοηθούν.
Ναι δεν διαφωνώ. Προέρχονται απ' το ασυνείδητο και επιστρέφουν εκεί όταν εμείς με το λογικό μας ή την ""ηθική μας συνείδηση"" τις απωθούμε.
quote:
Το εγώ σου είναι η ψυχή σου, είναι αυτό που σε κάνει να υπάρχεις έχοντας ο ίδιος γνώση της ύπαρξής σου.
Το Εγώ είναι απλά η ψευδαίσθηση ότι ο άνθρωπος είναι κάτι διαφορετικό από την υπόλοιπη ύπαρξη στο σύμπαν. Ο άνθρωπους που δεν έχει Εγώ απλά ζει χωρίς ψευδαισθήσεις. Εξαρτάται βέβαια και τι ορίζεις εσύ ως Εγώ, γιατί μπορεί να εννοούμε και διαφορετικά πράγματα.

quote:
Μα η ηθική του κάθε ατόμου δεν “πρέπει να πηγάζει” αλά είναι επακόλουθο της διαμορφωμένης ατομικής συνείδησης, που αυτή δεν είναι τίποτε άλλο από αυτό που αποκαλούμε ψυχή , ή ανθρώπινον χαρακτήρα, επομένως η ηθική ΕΙΝΑΙ παράγωγο της ίδιας της ψυχής, δεν “πρέπει να πηγάζει”, απο την ψυχή
Κανένας λόγος δεν υπάρχει σύνδεσης της ψυχής με κάποια θεϊκή ουσία .
Πως το συμπεραίνεις αυτό?
Δεν αναφερόμουν στη ψυχή με την έννοια του ψυχολογικού κόσμου αλλά με την έννοια του άφθαρτου μέρους του ανθρώπου. Με την θρησκευτική έννοια του όρου δηλαδή. Εσύ αναφέρεσαι στον ψυχολογικό κόσμο του ανθρώπου ο οποίος ούτε άφθαρτος είναι ούτε αμετάβλητος. Είναι κάτι που σήμερα είναι έτσι και αύριο γιουβέτσι. Αναφέρομαι σε άλλο πράγμα.
quote:
Το εγώ σου είναι η ψυχή σου, είναι αυτό που σε κάνει να υπάρχεις έχοντας ο ίδιος γνώση της ύπαρξής σου. Αν θες να απαλλαγείς πάρε μια γερή δόση μαστούρας ....
Χαχα. Αυτό που λες δεν είναι και τελείως λάθος.
quote:
Αυτό είναι δειλία, και άρνηση της ζωής.
Άρνηση της ζωής είναι να την ζείς σαν να είσαι ο μοναδικ΄ςο άνθρωπος μέσα σε αυτή.
Δειλία είναι να φοβάσαι να ζήσεις χωρίς να κοιτάς την πάρτι σου.
Δειλία είναι να μην αντιμετωπίζεις ολοκληρωτικά και θεληματικά όλα τα πράγματα που σερ κάνουν αδύναμο, όλες τις εσωτερικές εξαρτήσεις.
quote:
Όλοι αυτοί οι “αναχωρητές”, “θειική μαστούρα” έχουν πάρει και ονειροπερπατούν αρνούμενοι την πραγματική ζωή, τον πραγματικό υπέροχο σοφό κόσμο του αγώνα και της πάλης για επιβίωση του ισχυρού.
Ναι πολλοί απο αυτούς αυτό κάνουν.
quote:
Αυτοί έχουν πλάσει ένα φανταστικό ουράνιο κόσμο, χωρίς υποχρεώσεις, καθήκοντα, καθημερινές ανάγκες και έγνοιες επιβίωσης. Ακόμα και το πήδημα του μοιάζει αγγαρεία.
Αυτούς ονομάζεις Άγιους? Τους δειλούς?
Να τους χαίρεσαι.
Κάποιο Εγώ αντιδρά εδώ; Εγώ είπα ξεκάθαρα αναφερόμενος στους άγιους ότι λίγοι είναι οι άνθρωποι που έχουν απαλλαγεί από τα Εγώ τους. Δεν είπα τίποτα απο αυτά που λες εσύ. Εσύ λες άλλα πράγματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/07/2011 14:01:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2011, 19:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοκτορ

Τα παιδιά, είναι φυτά;


Τα παιδιά ΕΧΟΥΝ επιθυμίες.
Ποιος σου είπε πως δεν έχουν?
Ο Φρόιντ έλεγε (χαριτολογώντας,- περιγράφοντας το οιδιπόδειο σύμπλεγμα -) πως αν το εξάχρονο αγόρι, είχε δύναμη ενήλικου, θα σκότωνε τον πατέρα του και θα παντρευόταν την μάνα του.

quote:
Το Εγώ είναι απλά η ψευδαίσθηση ότι ο άνθρωπος είναι κάτι διαφορετικό από την υπόλοιπη ύπαρξη στο σύμπαν. Ο άνθρωπους που δεν έχει Εγώ απλά ζει χωρίς ψευδαισθήσεις. Εξαρτάται βέβαια και τι ορίζεις εσύ ως Εγώ, γιατί μπορεί να εννοούμε και διαφορετικά πράγματα.

Φαντάζομαι πως εδώ έχουμε μια διαφορά ορισμού του “Εγώ”.
Είναι αν θυμάσαι αυτό που με ενοχλούσε λέγοντας πως πριν αρχίσουμε την κουβέντα, θα πρέπει να ορίσουμε τις βασικές έννοιες που θα αναφερόμαστε.
Με το “Εγώ” έχουμε την γνώση της ύπαρξής μας, και ταυτόχρονα και την συνείδηση του κόσμου που ζούμε. Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο στην φύση που έχει την συνείδηση του κόσμου (του εκείνου) και του εαυτού του (του εγώ).
Είναι επίσεις και το μοναδικό ζώο που έχει πλήρη συνείδηση της ζωής και του θανάτου.
Αυτό το οδήγησε στην αλαζονική άποψη πως δεν είναι ζώο, αλλά ένα ιδιαίτερο δημιούργημα και πως όλο το σύμπαν δημιουργήθηκε για πάρτι του.


quote:
Δεν αναφερόμουν στη ψυχή με την έννοια του ψυχολογικού κόσμου αλλά με την έννοια του άφθαρτου μέρους του ανθρώπου. Με την θρησκευτική έννοια του όρου δηλαδή. Εσύ αναφέρεσαι στον ψυχολογικό κόσμο του ανθρώπου ο οποίος ούτε άφθαρτος είναι ούτε αμετάβλητος. Είναι κάτι που σήμερα είναι έτσι και αύριο γιουβέτσι. Αναφέρομαι σε άλλο πράγμα.

Είναι φανερό πως ερμηνεύουμε με διαφορετικό νόημα την “ψυχή”
Η ψυχή για μένα είναι αυτή που περιγράφεται από την επιστήμη της Ψυχολογίας/Νευροπαθολογίας.
Εσύ μάλλον αναφέρεσαι στην φιλοσοφική έννοια της ψυχής, όπως περιγράφεται από την Ανατολική φιλοσοφία.
Υπάρχει βεβαίως και η χριστιανική άποψη της ψυχής. Το παράδοξο εδώ είναι πως η έννοια αυτή ορίζεται διαφορετικά από τον Ιησού, και διαφορετικά από τους χριστιανούς πιστούς οι οποίοι λίγο πολύ προσεγγίζουν κάπως με την ανατολική άποψη.


quote:
Άρνηση της ζωής είναι να την ζείς σαν να είσαι ο μοναδικ΄ςο άνθρωπος μέσα σε αυτή.
Δειλία είναι να φοβάσαι να ζήσεις χωρίς να κοιτάς την πάρτι σου.
Δειλία είναι να μην αντιμετωπίζεις ολοκληρωτικά και θεληματικά όλα τα πράγματα που σερ κάνουν αδύναμο, όλες τις εσωτερικές εξαρτήσεις.


Άρνηση της ζωής και δηλεία, είναι να εγκαταλείψεις την φυσιολογική ζωή και να πάρεις τα βουνά και τα όρη, απομονωμένος και αραχτός σε μοναστήρια, φροντίζοντας μόνο το ατομικό σου βόλεμα και τη δική σου γαλήνη, νυχθημερόν παρακαλώντας ένα “Τοτέμ” για την σωτηρία της δική σου ψυχής..
Φυσιολογική ζωή, για το ζώο άνθρωπο, είναι η κοινωνίες/ομάδες από άτομα και των δύο φύλων, δημιουργία απογόνων για την διαιώνιση του είδους “άνθρωπος”, και η φροντίδα της διατροφής και ασφάλειας της ομάδας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2011, 23:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα παιδιά ΕΧΟΥΝ επιθυμίες.
Ποιος σου είπε πως δεν έχουν?

Μάλλον δεν είχες προσέξει τα παλιότερα μηνύματά μου. Δεν λέω ότι δεν έχουν επιθυμίες, λέω ότι δεν έχουν τόσο αναπτυγμένο το Εγώ τους όσο οι ενήλικες. Έτσι ενω οι ενήλικες ζούνε σαν μηχανικά ζόμπι, τα παιδιά είναι γεμάτα δημιουργηκότητα και διάθεση για δράση.
quote:
Άρνηση της ζωής και δηλεία, είναι να εγκαταλείψεις την φυσιολογική ζωή και να πάρεις τα βουνά και τα όρη, απομονωμένος και αραχτός σε μοναστήρια, φροντίζοντας μόνο το ατομικό σου βόλεμα και τη δική σου γαλήνη, νυχθημερόν παρακαλώντας ένα “Τοτέμ” για την σωτηρία της δική σου ψυχής..
Φυσιολογική ζωή, για το ζώο άνθρωπο, είναι η κοινωνίες/ομάδες από άτομα και των δύο φύλων, δημιουργία απογόνων για την διαιώνιση του είδους “άνθρωπος”, και η φροντίδα της διατροφής και ασφάλειας της ομάδας.

Η ζωή είναι αυτή που είναι δνε υπάρχει φυσιολογική και μη φυσιολογική ή τέλος πάντων δεν είναι κάτι προς κρίση. Ο καθένας την αξιοποιεί όπως πιστεύει καλύτερα. Συμφωνούμε όμως στο ότι απαρνιέται τη ζωή ο άνθρωπος που απαρνιέται την αλλαγή προς το καλύτερο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2011, 10:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

Έτσι ενω οι ενήλικες ζούνε σαν μηχανικά ζόμπι, τα παιδιά είναι γεμάτα δημιουργικότητα και διάθεση για δράση.

Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου...ούτε ως προς τους "ενηλίκους" , ούτε ως προς τα "παιδιά"....
Μάλλον τα εγκλωβισμένα και καθυποταγμένα παιδιά που δεν αναπτύχθηκαν συναισθηματικά λειτουργούν ως "Ζόμπι"....παρά ο ανεξάρτητος και ώριμος ενήλικας....
Σίγουρα το "παιδί" εντός μας , μάς προμηθεύει με αυτήν την ενέργεια και την διάθεση για διερεύνηση , δημιουργικότητα και διάθεση για διάφορα....ωστόσο είναι εκείνο -επίσης- που λειτουργεί αυθόρμητα-παρορμητικά-ανεξέλεγκτα και αντιδραστικά....
Δεν μπορεί σε καμμιά περίπτωση να υποστηριχθεί μια υγιής μορφή σχέσης , υποστηριζόμενη απο ένα παιδί....αλλα "απαιτεί" την ύπαρξη ωρίμων και ανεξαρτήτων ανθρώπων που μπορούν να σταθούν υπερκείμενοι των επιθυμιών τους -Παιδιού εσωτερικού- και να λειτουργούν ως γενικό εποπτεύον πρόγραμμα αποφασίζοντας το "αν" αλλα και το "πότε" ενδεχομένως θα γίνει αυτό ή μέρος αυτού που καθημερινά και επιτακτικά απαιτεί ο εσωτερικός τόπος που ορίζει συνεχείς επιθυμίες...του "παιδιού"...
Το συζητάμε....
Την καλημέρα μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 13:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου...ούτε ως προς τους "ενηλίκους" , ούτε ως προς τα "παιδιά"....
Μάλλον τα εγκλωβισμένα και καθυποταγμένα παιδιά που δεν αναπτύχθηκαν συναισθηματικά λειτουργούν ως "Ζόμπι"....παρά ο ανεξάρτητος και ώριμος ενήλικας....
Σίγουρα το "παιδί" εντός μας , μάς προμηθεύει με αυτήν την ενέργεια και την διάθεση για διερεύνηση , δημιουργικότητα και διάθεση για διάφορα....ωστόσο είναι εκείνο -επίσης- που λειτουργεί αυθόρμητα-παρορμητικά-ανεξέλεγκτα και αντιδραστικά....

Φίλε Δήμο συμφωνώ μαζί σου, και σαφώς ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω τι έχει στο μυαλό του ο Ντοκτορ όταν μιλά για “Ζόμπι”.

Την “ανάσταση των νεκρών” μήπως που ευαγγελίζεται η χριστιανική θρησκεία, όταν λέει πως στην δεύτερη παρουσία οι νεκροί θα βγουν από τους τάφους?

Αλήθεια βρε ντόκτορα πως τα φαντάζεσαι εσύ τα “ζόμπι”, τα δικά σου ρωτάω τα “ζόμπι”, τα “ανατολίτικα ”.
Τα χριστιανικά τα “ζόμπι” τα ξέρουμε. Εκεί σε συμφέρει να μπεις στην κάσα νεαρός – όπως ..... εσύ λόγου χάριν - , γιατί στην ανάσταση νεκρών θα είσαι παιδαρέλι και θα αλωνίζεις.
Οι ανατολίτες για ποια ζόμπι μιλάνε?

Εγώ έχω κανονίσει – έχω ιδικό λογαριασμό αποτέφρωσης-.
Εύχομαι όταν έρθει η ώρα η καλή, να έχει προλάβει ο δήμαρχος μας ο Μπουτάρης να φτιάξει εκείνο τον έρμο τον αποτεφρωτή και να απαλλάξει τα παιδιά μου από την ταλαιπωρία της μετάβασης στη Βουλγαρία και τα επιπλέον έξοδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 21:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου...
Προσβλέπω σε μια μέρα παγκόσμιας ελευθερίας και συνεύρεσης της ανθρωπότητας , όπου τειχη που χωρίζουν και διαχωρίζουν θα έχουν "πέσει" σαν χάρτινοι πύργοι και ένας αέρας αισιοδοξίας θα αγκαλιάζει όλους μας....μια μέρα όπου όλοι οι άνθρωποι θα ανταμωθούν και θα κοιτάξει ο ένας τον άλλο σαν συνάθρωπο του....
Μια μέρα συνειδητοποίησης και απεγκλωβισμού απο ρηχες -ωστόσο υπαρκτές- ιδεοληψίες και προκαταλλήψεις , μια μέρα απαλλαγμένη απο προκαταλλήψεις του παρελθόντος , μια μέρα που ο άνθρωπος θα αναλάβει με υπευθυνότητα τον εαυτό του ο ίδιος και θα ορίσει νέους δρόμους μέλλοντος....
Θα προσπαθώ όσο μπορώ να βρίσκω και το ελάχιστο κοινό σημείο συμφωνίας φίλε μου και θα προσπαθώ την όποια εμφανιζόμενη ως διαφωνία να την διαχειρίζομαι με όσο το δυνατόν ωφέλιμο τρόπο....

http://www.youtube.com/watch?v=SXVU9_Evduo&feature=related


http://www.youtube.com/watch?v=RAKoZy9Mu_Y&feature=related
Απο τα αγαπημένα μου , διότι είναι το αγαπημένο του πατέρα μου και ένα τραγούδι με πολύ νόημα κατα την άποψή μου φίλε Γιάννη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 25/07/2011 21:53:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2011, 12:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ ρε φίλε Δήμο με τις ... ελεύθερες συνευρέσεις.
Και ποιος απροκατάληπτος άνθρωπος δεν θα τις ζήλευε?

Νομίζω όμως πως έχουμε πολύ δρόμο έως να καταλάβουμε πως, το θέμα δεν είναι να είμαι εγώ πάνω από σένα, ή εσύ πάνω από μένα, αλλά ο καθένας μας πάνω από τον ίδιο τον εαυτό του.

Τότε ΜΟΝΟ φίλε μου θα αποκτήσει νόημα και ουσία η ελευθερία.
Διαφορετικά θα μιλάμε μόνο για συμμόρφωση στους νόμους και “τας υποδείξεις”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2011, 08:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

GianiPseftis
...
Νομίζω όμως πως έχουμε πολύ δρόμο έως να καταλάβουμε πως, το θέμα δεν είναι να είμαι εγώ πάνω από σένα, ή εσύ πάνω από μένα, αλλά ο καθένας μας πάνω από τον ίδιο τον εαυτό του.
...

Επικροτώ και προσυπογράφω ...


cpt.marios

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2011, 16:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
Δεν είναι ακριβώς έτσι φίλε μου...ούτε ως προς τους "ενηλίκους" , ούτε ως προς τα "παιδιά"....
Μάλλον τα εγκλωβισμένα και καθυποταγμένα παιδιά που δεν αναπτύχθηκαν συναισθηματικά λειτουργούν ως "Ζόμπι"....παρά ο ανεξάρτητος και ώριμος ενήλικας....
Μα και ο ώριμος ενήλικας υποτάσσεται καθημερινά στο αφεντικό του και στις επιταγές μιας αδαούς και κομπλεξικής κοινωνίας. Αν αντιλαμβάνομαι σωστά αυτό που λες, αναφέρεσαι σε έναν ενήλικα που έχει μεγαλώσει σε ένα υγειές οικογενειακό περιβάλλον. Κατα τη γνώμη μου είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν μεγαλώσει σε τέτοιο περιβάλλον. Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, έχεις δίκαιο, αλλά και αυτό δεν είναι το τέλειο. Τέτοιοι άνθρωποι όπως αυτοί που αναφέρεις είναι συνήθως άνθρωποι που ασυνείδητα ή/και με τη βοηθεία των γονέων τους, κάνουν εσωτερική δουλειά. Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που δεν ονοματίζουν μέσα τους αυτό που εγώ αποκαλώ ως "εσωτερική δουλειά" ή αυτο-γνωσία, αυτο-κατανόηση, αυτο-αλλαγή. Το ότι δεν την ονοματίζουν όμως δεν σημαίνει ότι δεν την κάνουν, κατάλαβες;
quote:
Σίγουρα το "παιδί" εντός μας , μάς προμηθεύει με αυτήν την ενέργεια και την διάθεση για διερεύνηση , δημιουργικότητα και διάθεση για διάφορα....ωστόσο είναι εκείνο -επίσης- που λειτουργεί αυθόρμητα-παρορμητικά-ανεξέλεγκτα και αντιδραστικά....
Ακριβώς, μπορείς λοιπόν αυτό το παιδί να το βάλεις στο σώμα και το μυαλό του ώριμου ενήλικα; Τότε προσεγγίζεις το ιδανικό.


ΓιάννηςΨ

quote:
Φίλε Δήμο συμφωνώ μαζί σου, και σαφώς ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω τι έχει στο μυαλό του ο Ντοκτορ όταν μιλά για “Ζόμπι”.
Ζόμπι είναι ο άνθρωπος που αν τον πετύχεις στο δρόμο και τον χαιρετίσεις από μέτρια απόσταση, θα κάνει κάποια δευτερόλεπτα για να το καταλάβει ή δεν θα το καταλάβει καθόλου.
quote:
Την “ανάσταση των νεκρών” μήπως που ευαγγελίζεται η χριστιανική θρησκεία, όταν λέει πως στην δεύτερη παρουσία οι νεκροί θα βγουν από τους τάφους?
Εγώ δεν αναφέρθηκα κάπου στην χριστιανική θρησκεία.
quote:
Αλήθεια βρε ντόκτορα πως τα φαντάζεσαι εσύ τα “ζόμπι”, τα δικά σου ρωτάω τα “ζόμπι”, τα “ανατολίτικα ”.

Γιατί ανατολίτικα

quote:
Τα χριστιανικά τα “ζόμπι” τα ξέρουμε. Εκεί σε συμφέρει να μπεις στην κάσα νεαρός – όπως ..... εσύ λόγου χάριν - , γιατί στην ανάσταση νεκρών θα είσαι παιδαρέλι και θα αλωνίζεις.
Ποια είναι τα χριστιανικά ζόμπι που αναφέρεις; Γιατί συμφέρει κάποιον να μπεί στη κάσα νεαρός; Τι εννοείς "όπως εγώ"

quote:
Αχ ρε φίλε Δήμο με τις ... ελεύθερες συνευρέσεις.
Και ποιος απροκατάληπτος άνθρωπος δεν θα τις ζήλευε?
Αν υπονοείς τις σεξουαλικές, αυτές είναι ήδη ελεύθερες, εξαρτάται από τον καθένα μεμονωμένα το αν μπορεί να τις αποκτήσει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/07/2011 16:27:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 14:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Noctor
Ζόμπι είναι ο άνθρωπος που αν τον πετύχεις στο δρόμο και τον χαιρετίσεις από μέτρια απόσταση, θα κάνει κάποια δευτερόλεπτα για να το καταλάβει ή δεν θα το καταλάβει καθόλου.


Α! κατάλαβα.
Χαιρέτα μας τον Πλάτανο κοντολογίς

Καμιά σχέση δηλαδή με τα χριστιανικά. ε! ?

quote:
Εγώ δεν αναφέρθηκα κάπου στην χριστιανική θρησκεία

Αναφέρθηκες στα 'Ζόμπι” , μια έννοια που προήλθε από την περιγραφή πτωμάτων που προβάλουν από τους τάφους, μα το τσακ που θα ακουστεί η φωνή “εγέρθητε”

quote:
Γιατί συμφέρει κάποιον να μπεί στη κάσα νεαρός; Τι εννοείς "όπως εγώ"

Μα είναι αυτονόητο. Στην Ζομπιποποίηση / Ανάσταση πτωμάτων, θα είναι νεαρός, όπως εγώ παράδειγμα, στο άνθος της ηλικίας μου, στα νιάτα και την λεβεντιά μου.

quote:
Αν υπονοείς τις σεξουαλικές, αυτές είναι ήδη ελεύθερες, εξαρτάται από τον καθένα μεμονωμένα το αν μπορεί να τις αποκτήσει.

Αυτό ναι!!
Το σωστό να λέγεται.

Ο καθείς ότι, όπως, και όταν μπορεί.
Ο ανήμπορος έχει μηδενικές επιλογές
Συμφωνώ απόλυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 14:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη, αν θες να μιλήσουμε για θέματα χριστιανικά, απλά πες το. Μη πυροβολείς στον αέρα μήμπως και πετύχεις κάτι. Αυτό όμως το πράγμα που πρέπει ντε και καλά σε κάθε θέμα να μιλάμε για το χριστιανισμό δεν το καταλαβαίνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 14:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρέ Ντοκτορα εσύ αναφέρθηκες στα Ζόμπι και όχι εγώ.
Αν δεν γνωρίζεις πως ξεκίνησε σαν .... “κίνημα” και “ιδέα”, δεν φταίω εγώ.

Σε πληροφορώ πως ΔΕΝ έχω κάποιο συγκεκριμένο “κόλλημα” με τον χριστιανισμό.
Η συμμετοχή μου σε συζητήσεις με στόχο ΜΟΝΟ τον χριστιανισμό είναι ελάχιστη.

Με τους θρησκόληπτους όλων των δογμάτων και θρησκειών (όχι τους θρησκευόμενους) έχω ένα μικρο κολληματάκι.

Ουδείς τέλειος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 23:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλη την παρέα...
Αίσθησή μου είναι ότι υπάρχουν κοινά σημεία στην σκέψη μας και περίπου όλοι συγκλίνουμε σε αρκετές σκέψεις μας...
Το αν θα πάει κάποιος στην "Ιθάκη" με ιστιοπλοϊκό...ή με ταχύπλοο...ή κολυμπώντας δεν έχει και τόση σημασία...
Σημασία έχει ο προορισμός και υπ'αυτήν την έννοια θεωρώ ότι όλοι μας έχουμε έναν κοινό στόχο και προορισμό στην ζωή μας...την ελαχιστοποίηση της οδύνης της "ζωής" και του φόβου του θανάτου...
Κάθε "εργαλείο" που θα χρησιμοποιηθεί σε αυτήν την κατεύθυνση και επιδίωξη θεωρώ ότι κατ'αρχάς είναι ένα καλό εργαλείο , αρκεί να μην δημιουργεί εμπόδια στο να "συνευρεθούμε" ως άνθρωποι και να έρθουμε πιο κοντά -απαντώ στον φίλο Γιάννηψεύτη..και όχι μόνο..- , διότι αν φέρνει αντίθετα αποτελέσματα δεν μπορεί -εκ των πραγμάτων- να θεωρηθεί ως "καλό εργαλείο" το αντίθετο μάλιστα...
Ένα χρησιμοποιούμενο εργαλείο που ενοχοποιεί και κατηγοριοποιεί τους απέναντί μας , δεν πρόκειται για "καλό και αποδοτικό εργαλείο" , όσο και να θελήσουμε να το καθαγιάσουμε και να το ωραιοποιήσουμε...
Σε μια τέτοια περίπτωση , ο χρησιμοποιών αυτό το εργαλείο θα πρέπει ν'αρχίσει να αμφιβάλλει για την αληθοφορία του και την αποδοτικότητά του φίλοι μου...αλλα και να αρχίσει να γίνεται καχύποπτος με όλα όσα συμβολίζει αυτό εντός του..
Οι Θρησκείες και οι θρησκευόμενοι π.χ....
Προσωπικά δεν με ενοχλεί να θρησκεύεται κάποιος και το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια και δεν το θεωρώ ως κακό...ΑΡΚΕΙ..αυτό να έμενε σε καθαρά προσωπικά πλαίσια και να μην έπαιρνε την μορφή που επιβάλλουν τα επίσημα δόγματα με όλα τα συνεπακόλουθα...
Θεωρώ ότι όποιος έχει μέσα του το θρησκευτικό συναίσθημα , κάλλιστα μπορεί να ασκεί τα όποια "καθήκοντά" του και απο το σπίτι του και δεν χρειάζεται "σώνει και καλά" να "μαντρώνεται" σε εκκλησίες κλπ...
Ο Θεός -στην περίπτωση που υπάρχει- "ακούει" απο παντού τις όποιες προσευχές και όχι μόνο επιλεκτικά απο τα επιλεγμένα σημεία που έχουν ορίσει τα δόγματα...
Εκείνο δε το περίφημο.."Μή κρίνετε για να μην κριθείτε.." έχει προ πολλού και απο τα επίσημα χείλη των "εισηγητών" των δογμάτων κατακρεουργηθεί...

Αγάπη για να δώσει/προσφέρει κάποιος/α πρωτίστως θα πρέπει να την έχει μέσα του και να έχει φροντίσει να καλλιεργεί αυτό το δενδράκι της αγάπης για να είναι συνεχώς ολάνθιστο....όταν όμως πλημμυρίζεται κάποιος απο ζήλεια , φθόνο , κακία και άλλα "όμορφα συναισθήματα" τότε όχι μόνο αγάπη δεν μπορεί να προσφέρει αλλα ούτε και ειλικρινή καλημέρα....

Αντί για καλημέρα...
"...'μέρα" απλά λέει και κείνη με το ζόρι...και φυσικά αυτό συνδεύεται απο αντίστοιχα συναισθήματα που τον κατατρώνε τον ίδιο...

Τι να λέμε τώρα φίλοι μου..???

Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 23:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ουδείς τέλειος



Ουδείς φίλε μου...και θεωρώ ότι δεν ήταν και δεν θα είναι ποτέ το ζητούμενο η τελειότητα.....ούτε θα ενοχοποιηθεί κανείς -απο ποιόν άραγε??" , για τις όποιες ατέλειές του...
Υπάρχει κανείς που δικαιούται ως "τέλειος ών" να το κάνει???
Ολόκληρη συζήτηση είναι αυτό το θέμα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 11:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαλησπέρα σε όλη την παρέα...
Αίσθησή μου είναι ότι υπάρχουν κοινά σημεία στην σκέψη μας και περίπου όλοι συγκλίνουμε σε αρκετές σκέψεις μας...
Το αν θα πάει κάποιος στην "Ιθάκη" με ιστιοπλοϊκό...ή με ταχύπλοο...ή κολυμπώντας δεν έχει και τόση σημασία...
Σημασία έχει ο προορισμός και υπ'αυτήν την έννοια θεωρώ ότι όλοι μας έχουμε έναν κοινό στόχο και προορισμό στην ζωή μας...την ελαχιστοποίηση της οδύνης της "ζωής" και του φόβου του θανάτου...
Κάθε "εργαλείο" που θα χρησιμοποιηθεί σε αυτήν την κατεύθυνση και επιδίωξη θεωρώ ότι κατ'αρχάς είναι ένα καλό εργαλείο , αρκεί να μην δημιουργεί εμπόδια στο να "συνευρεθούμε" ως άνθρωποι και να έρθουμε πιο κοντά -απαντώ στον φίλο Γιάννηψεύτη..και όχι μόνο..- , διότι αν φέρνει αντίθετα αποτελέσματα δεν μπορεί -εκ των πραγμάτων- να θεωρηθεί ως "καλό εργαλείο" το αντίθετο μάλιστα...
Ένα χρησιμοποιούμενο εργαλείο που ενοχοποιεί και κατηγοριοποιεί τους απέναντί μας , δεν πρόκειται για "καλό και αποδοτικό εργαλείο" , όσο και να θελήσουμε να το καθαγιάσουμε και να το ωραιοποιήσουμε...
Σε μια τέτοια περίπτωση , ο χρησιμοποιών αυτό το εργαλείο θα πρέπει ν'αρχίσει να αμφιβάλλει για την αληθοφορία του και την αποδοτικότητά του φίλοι μου...αλλα και να αρχίσει να γίνεται καχύποπτος με όλα όσα συμβολίζει αυτό εντός του..
Οι Θρησκείες και οι θρησκευόμενοι π.χ....
Προσωπικά δεν με ενοχλεί να θρησκεύεται κάποιος και το λέω με όλη μου την ειλικρίνεια και δεν το θεωρώ ως κακό...ΑΡΚΕΙ..αυτό να έμενε σε καθαρά προσωπικά πλαίσια και να μην έπαιρνε την μορφή που επιβάλλουν τα επίσημα δόγματα με όλα τα συνεπακόλουθα...
Θεωρώ ότι όποιος έχει μέσα του το θρησκευτικό συναίσθημα , κάλλιστα μπορεί να ασκεί τα όποια "καθήκοντά" του και απο το σπίτι του και δεν χρειάζεται "σώνει και καλά" να "μαντρώνεται" σε εκκλησίες κλπ...
Ο Θεός -στην περίπτωση που υπάρχει- "ακούει" απο παντού τις όποιες προσευχές και όχι μόνο επιλεκτικά απο τα επιλεγμένα σημεία που έχουν ορίσει τα δόγματα...
Εκείνο δε το περίφημο.."Μή κρίνετε για να μην κριθείτε.." έχει προ πολλού και απο τα επίσημα χείλη των "εισηγητών" των δογμάτων κατακρεουργηθεί...

Αγάπη για να δώσει/προσφέρει κάποιος/α πρωτίστως θα πρέπει να την έχει μέσα του και να έχει φροντίσει να καλλιεργεί αυτό το δενδράκι της αγάπης για να είναι συνεχώς ολάνθιστο....όταν όμως πλημμυρίζεται κάποιος απο ζήλεια , φθόνο , κακία και άλλα "όμορφα συναισθήματα" τότε όχι μόνο αγάπη δεν μπορεί να προσφέρει αλλα ούτε και ειλικρινή καλημέρα....

Αντί για καλημέρα...
"...'μέρα" απλά λέει και κείνη με το ζόρι...και φυσικά αυτό συνδεύεται απο αντίστοιχα συναισθήματα που τον κατατρώνε τον ίδιο...

Τι να λέμε τώρα φίλοι μου..???

Την καλησπέρα μου!!!


Φίλε Εαρινέ σου δίνω απλά άριστα για το παραπάνω μήνυμά σου και μπορώ να πω ότι αυτή τη στιγμή σε αυτό το φόρουμ έχει συντελεστεί ένα "επικοινωνιακό θαύμα", έχει σχηματιστεί μια "Αγ. τριάδα" θα μπορούσα να πω στην οποία ο Γιάννης παίζει τον ρόλο του πιο γειωμένου-υλιστή, εγώ του πιο υπερβατικού-πνευματιστικού και εσύ το ενδιάμεσο.. Έτσι συντελείται μία ας πούμε ολοκληρωμένη επικοινωνιακή τριάδα.


Θα επισημάνω μόνο μερικά σημεία που βρίσκω σημαντικά στο μήνυμά σου:

quote:
Το αν θα πάει κάποιος στην "Ιθάκη" με ιστιοπλοϊκό...ή με ταχύπλοο...ή κολυμπώντας δεν έχει και τόση σημασία...
Θα έλεγα ότι σημασία έχει η έρευνα ως προς το μέσο και τον δρόμο προς την Ιθάκη.
Γιατί όπως είπε ο Ιησούς, στενός είναι ο δρόμος της σωτηρίας και πλατύς ο δρόμος της απώλειας. Πολλοί είναι αυτοί που παρασειρόμενοι απο κάποια ιδεοληψία, κάποιο κόμπλεξ ή κάτι άλλο, θα θεωρήσουν ότι βρήκαν την Ιθάκη, ενώ στην πραγματικότητα θα έχουν βρει τη χωματερή.

Έχει μεγάλη σημασία αυτό που λέω.

Σε πνευματικό επίπεδο πολλοί λίγοι άνθρωποι είναι σε θέση να ξεχωρίσουν την χωματερή από τον αληθινό προορισμό τους.
(Εκτός βέβαια εαν η χωματερή είναι αληθινός προορισμός κάποιου, πράγμα που το βρίσκω δύσκολο εως αδύνατο)

Πάρε για παράδειγμα εκείνους το αιρετικούς χιλιαστές που αυτοκτόνησαν στο όνομα μιας ψεύτικης Ιθάκης. Αυτοί οι άνθρωποι ήταν πεπεισμένοι ότι είχαν βρει την ιθάκη. Μήμπως περισσότερο συχνά απ' ότι αντιλαμβανόμαστε κάνουμε και εμείς το ίδιο;

Αλλά ας μη πάμε μακριά.
Πόσοι άνθρωποι γύρω μας είναι βουτηγμένοι στη μιζέρια και τη δυστυχία και την έχουνε κάνει τρόπο ζωής;
Υπάρχουν άνθρωποι που τους λες καλημέρα και σε κοιτάνε λες και τους είπες καμπούριδες.
Αλήθεια, πόσοι άνθρωποι είναι διατεθειμένοι να βγούν απο όλα αυτά;
Πόσοι άνθρωποι είναι πραγματικά διατεθημένοι να βγούν απ' τη δυστυχία που τους έφερε -λένε- η μοίρα τους;
Πόσοι άνθρωποι από αυτούς που συνεχώς παραπονιούνται για το πώς τίποτα δε αλλάζει και το πόσο χάλια είναι η χώρα τους και πόσο άσχημη είναι η ζωή τους.. πόσοι απο αυτούς είναι πραγματικά διατεθημένοι να κάνουν κάτι προς τη μεριά της αλλαγής;
Πόσοι άνθρωποι είναι πραγματικά διατεθημένοι να εγκαταλείψουν την αρνητικότητα;
Πόσοι άνθρωποι μέσα στην αρνητικότητά τους θεοποιούνε άψυχα υλικά, πολιτικούς και θρησκευτικούς ηγέτες, φιλοσοφικές ή επιστημονικές θεωρίες, ιδεολογίες της πλάκας και θρησκείες. Πόσοι άνθρωποι μέσα στην πληγωμένη ψυχή τους κάνουν θρησκεία τους τον κυνισμό, τα λεφτά, τις ποδοσφαιρικές ομάδες και το lifestyle της TV.

Πραγματικά διερωτόμαι, πόσοι άνθρωποι είναι διατεθημένοι να τα εγκαταλείψουν όλα αυτά; Πολυ λίγοι. Λίγοι και εκλεκτοί.

Επομένως θέλω να καταλήξω στα εξής:
α)Για να πας στην Ιθάκη πρέπει να πάρεις την σωστή κατεύθυνση. Δεν πάνε όλοι οι δρόμοι στην Ιθάκη, γιατί δεν έχουν όλοι οι δρόμοι κατεύθυνση την Ιθάκη. Κάποιοι πάνε στη χωματερή, κάποιοι στο Μοντρεαλ κοκ..
β)Για να πας στην Ιθάκη πρέπει να έχεις το κατάλληλο μέσο. Είναι προφανές ότι για να πας δε θα χρειαστείς μόνο ένα π.χ. αμάξι, γαϊδούρι κοκ, αλλά θα πρέπει να έχεις βρει και μέσο για να διασχίσεις και τη θάλασσα. Αν δεν το 'χεις προβλέψει τότε θα φτάσεις στην ακτή, αλλά δε θα μπορείς θα διασχίσεις τη θάλασσα. Πρέπει να μπορείς να δαμάσεις και τα νερά...
Φυσικά, συγκριτικά με κάποιους που δεν φτάνουν ούτε στην ακτή, είναι σε καλύτερη θέση αυτός που την φτάνει.

Επομένως πρέπει να ξέρεις και πού να πας, και πώς να πας...
Αν δεν τα ξέρεις αυτά, δεν φτάνεις στην ιθάκη.

quote:
Κάθε "εργαλείο" που θα χρησιμοποιηθεί σε αυτήν την κατεύθυνση και επιδίωξη θεωρώ ότι κατ'αρχάς είναι ένα καλό εργαλείο , αρκεί να μην δημιουργεί εμπόδια στο να "συνευρεθούμε" ως άνθρωποι και να έρθουμε πιο κοντά -απαντώ στον φίλο Γιάννηψεύτη..και όχι μόνο..- , διότι αν φέρνει αντίθετα αποτελέσματα δεν μπορεί -εκ των πραγμάτων- να θεωρηθεί ως "καλό εργαλείο" το αντίθετο μάλιστα...Ένα χρησιμοποιούμενο εργαλείο που ενοχοποιεί και κατηγοριοποιεί τους απέναντί μας , δεν πρόκειται για "καλό και αποδοτικό εργαλείο" , όσο και να θελήσουμε να το καθαγιάσουμε και να το ωραιοποιήσουμε...
Το έθεσες τέλεια φίλε Εαρινέ... παρατήρησέ όμως κάτι: Ποιο είναι το εργαλείο του ανθρώπου που κατηγοριοποιεί και ενοχοποιεί
quote:
Ο Θεός -στην περίπτωση που υπάρχει- "ακούει" απο παντού τις όποιες προσευχές και όχι μόνο επιλεκτικά απο τα επιλεγμένα σημεία που έχουν ορίσει τα δόγματα...
Εκείνο δε το περίφημο.."Μή κρίνετε για να μην κριθείτε.." έχει προ πολλού και απο τα επίσημα χείλη των "εισηγητών" των δογμάτων κατακρεουργηθεί...
Έτσι είναι, γιατί αυτοί οι άνθρωποι μιλάνε για την Ιθάκη χωρίς όμως (οι περισσότεροι από αυτούς) να την έχουνε δει ούτε με τα κυάλια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/08/2011 11:54:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 14:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου γεια σας
Η Ιθάκη?
Για ποια Ιθάκη μιλάμε?

Η Ιθάκη είναι η αφορμή, ο λόγος που βγήκαμε στο δρόμο, στο όμορφο ταξίδι, με τις ευχάριστες και τις δυσάρεστες στιγμές του.
ΔΕΝ είναι ο σκοπός.
Την γνώση ΔΕΝ θα την αποκτήσουμε ποτέ, όσο και να την κυνηγάμε, ας απολαύσουμε το όμορφο ταξίδι προς τη γνώση.

Πια μεγαλύτερη χαρά μπορεί να μας προσφέρει η Ιθάκη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 15:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ιθάκη του καθενός είναι ενεργή/υπαρκτή μέσα του φίλε μου , αποτελεί τον διακαή πόθο και επιθυμία του , την αυτοπραγμάτωσή του...
Όρισέ την εσύ όπως θέλεις και ενδεχομένως και γώ ... όπως και οι υπόλοιποι να την συμπληρώσουμε...
Ωστόσο , εντέλλει θα δείς ότι ενώ μπορεί να αποκλίνουμε σε ορισμένα σημεία , θα διαπιστώσεις ότι τα κοινά είναι πολλά -ενδεχομένως πολύ περισσότερα απο τα αποκλίνοντα- , εκεί ενδεχομένως να μπορέσει να ορισθεί μια "κοινά θεάσιμη Ιθάκη"....και θεωρώ ότι είναι και αφορμή και λόγος αλλα και σκοπός...αλλα και επιδίωξη....εξάλλου οι λέξεις πολλές φορές συμπίπτουν και δεν μπορούν τόσο εύκολα και εύστοχα να εκφράσουν αυτό που η καρδιά μας βλέπει....
Ιθάκη , μπορεί να είναι και το απλό άνοιγμα μιας πόρτας -της πόρτας μας- και το πρώτο βήμα που μας οδηγεί εκτός του στενού πλαισίου που ορίζεται απο τα λίγα "τετραγωνικά ασφάλειας" που μας προσφέρει το ίδιο μας το σπίτι ή ο εαυτός μας ο ίδιος....Ιθάκη μπορεί να είναι και η διαφυγή απο την στενή επιτήρηση του "είναι" μας....μπορεί να είναι και άλλα πολλά αλλα και όλα μαζί φίλε Γιάννη...

Ρωτάς..."Ποια μεγαλύτερη χαρά μπορεί να μας προσφέρει η Ιθάκη"?

Μα το ταξίδι φίλε μου...ακόμα και την έναρξη αυτή καθ'εαυτή και την απόφαση να ξεκινήσουμε...
Εξάλλου , όπως πολύ σοφά είπε ο Καβάφης.."Μην περιμένεις να σου δώσει η Ιθάκη...εσύ φθάνοντας θα της προσφέρεις.."

Ίσως η Ιθάκη να μην είναι και τόσο μακριά φίλε μου αλλα δίπλα μας , μέσα μας...ίσως να είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 18:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Δήμο η αναζήτηση της Ιθάκης κατά την γνώμη μου, ξεκινά από την αναζήτηση του κόσμου μέσα μας.
Αβυσσαλέο το βάθος.
Μέγιστο θαύμασμα, ο ανθρώπινος εγκέφαλος .
Πρέπει πρώτα να μάθουμε να απαλλαγούμε από το “Εγώ” και να γίνουμε “Εμείς”, ο “κόσμος όλος”

Έχουμε πολύ ταξίδι ακόμα, και μέσα μας και μπροστά μας.
Είναι μακρυά η πρώτη ακτή του κόσμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 18:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ντοκτορ ΔΕΝ είμαι υλιστής αλλά αγνωστικιστής.
Αδυνατώ να δεχτώ κάτι σαν αλήθεια, αν δεν υπάρχουν επαρκεί στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την ορθότητά του.
Εξετάζω πάντα όλα τα ενδεχόμενα, και δέχομαι μόνο σαν ορθά αυτά που μπορούν να αποδειχτούν αληθή.
Η διαίσθηση – που είναι πολύ σημαντική για σένα – ΔΕΝ αποτελεί πηγή γνώσης για μένα, είναι μια εντελώς υποκειμενική κατάσταση, ταυτόσημη με την ψευδαίσθηση, και τους “ευσεβείς πόθους”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 18:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διαίσθηση – που είναι πολύ σημαντική για σένα – ΔΕΝ αποτελεί πηγή γνώσης για μένα, είναι μια εντελώς υποκειμενική κατάσταση, ταυτόσημη με την ψευδαίσθηση, και τους “ευσεβείς πόθους”.

Μμμ.. γιατί λες ότι είναι -πολύ- σημαντική η διαίσθηση για μένα; Επίσης γνωρίζεις πιστεύω ότι ποτέ δεν έχω αναφέρει ότι θεωρώ τη διαίσθηση ως πηγή γνώσης, δηλαδή αξιόπιστης πληροφορίας.
quote:
Φίλε Ντοκτορ ΔΕΝ είμαι υλιστής αλλά αγνωστικιστής.
Αδυνατώ να δεχτώ κάτι σαν αλήθεια, αν δεν υπάρχουν επαρκεί στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την ορθότητά του.
Εξετάζω πάντα όλα τα ενδεχόμενα, και δέχομαι μόνο σαν ορθά αυτά που μπορούν να αποδειχτούν αληθή.
Άρα εσύ ούτε αποδέχεσαι κάτι για το οποίο εσύ προσωπικά δεν έχεις στοιχεία, ούτε το αναιρείς για τον ίδιο λόγο. Το σέβομαι αυτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 20:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αληθές πως δεν αναφέρθηκες προσωπικά στην διαίσθηση σαν πηγή γνώσης.
Θεώρησα πως και εσύ όπως η πλειονότητα των υπερβατικών/πνευματιστικών, θα προτείνεις την διαίσθηση σου, σαν αποδεικτικό στοιχείο των ισχυρισμών σου.
Χαίρομαι που με διαψεύδεις..

Βεβαίως όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά και εξετάζονται.
Ακόμα φίλε μου και η ΓΘΣ που θεωρείται σαν “καθιερωμένο μοντέλο” για μένα είναι υπό αμφισβήτηση.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα απαξιώσω μια σοβαρή θεωρία, χωρίς να έχω να προτείνω κάποια άλλη καλύτερη.
Το ίδιο θα έλεγα και για την “εξελικτική θεωρία των ειδών” και πολλές άλλες αξιόλογες θεωρίες που έχουν μια σοβαρή επιστημονική βάση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 23:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυρ-Γιάννης
Βεβαίως όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά και εξετάζονται.
Ακόμα φίλε μου και η ΓΘΣ που θεωρείται σαν “καθιερωμένο μοντέλο” για μένα είναι υπό αμφισβήτηση.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα απαξιώσω μια σοβαρή θεωρία, χωρίς να έχω να προτείνω κάποια άλλη καλύτερη.
Το ίδιο θα έλεγα και για την “εξελικτική θεωρία των ειδών” και πολλές άλλες αξιόλογες θεωρίες που έχουν μια σοβαρή επιστημονική βάση.


Αν αυτο που λές το πιστεύεις,αν είναι αλήθεια,τότε χαίρομαι πολύ.
Μάλλιασε η γλώσσα μου να στα λέω,αλλά άξιζε τον κόπο!!
Που οφείλεται αυτη η μεταστροφή sir John?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 00:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν φίλε Γιάννη σου έχω πει να μην αναφέρεσαι σε άλλους ανθρώπους αν δεν ξέρεις γιατι δημιουργείς ψευδείς εντυπώσεις.
Όσον αφορά τους ασχολούμενους με τα "υπερβατικά" οι μοναδικοί που βασίζονται σε κάποια διαίσθηση την οποία να προβάλλουν σε τρίτους ως απόδειξη, είναι αυτοί που κάνουν προβλέψεις για να παίρνουν -κατα κύριο λόγο- τα λεφτά του κοσμάκι. Αυτοί είναι απλοι απατεώνες, δεν είναι άτομα που ασχολούνται με 'υπερβατικά' πνευματικά ζητήματα, επομένως δεν θεωρούνται τέτοιοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 12:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κυρ-Γιάννης
Βεβαίως όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά και εξετάζονται.
Ακόμα φίλε μου και η ΓΘΣ που θεωρείται σαν “καθιερωμένο μοντέλο” για μένα είναι υπό αμφισβήτηση.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα απαξιώσω μια σοβαρή θεωρία, χωρίς να έχω να προτείνω κάποια άλλη καλύτερη.
Το ίδιο θα έλεγα και για την “εξελικτική θεωρία των ειδών” και πολλές άλλες αξιόλογες θεωρίες που έχουν μια σοβαρή επιστημονική βάση.


Αν αυτο που λές το πιστεύεις,αν είναι αλήθεια,τότε χαίρομαι πολύ.
Μάλλιασε η γλώσσα μου να στα λέω,αλλά άξιζε τον κόπο!!
Που οφείλεται αυτη η μεταστροφή sir John?


Ρε μουρλέ, με έχεις ρωτήσει ξανά, αλλά .... στην ηλικία σου δικαιολογείται να ξεχνάς.
Πάντα έλεγα πως είμαι συγκαταβατικός και θεωρώ “ανοιχτά” όλα τα σοβαρά σενάρια, όταν διατυπώνονται με στέρεη βάση

Σχετικά με τις γνώσεις μου, επαναλαμβάνω, είναι αναλφάβητος.
Πόσες φορές να το πω?
Έχω δημόσια δηλώσει, πως ότι γνωρίζω – δάσκαλε - τα έμαθα από σένα,
Μερικές φορές όμως έχω και κάποιες αναλαμπές ανεξήγητες., - από τους εξωγήινους φαντάζομαι θα είναι ε!?

Να τώρα σκεφτόμουνα πως αυτές οι μπούρδες που λένε για σκοτεινή ενέργεια και ύλη, πρέπει να οφείλεται στους εξωγήινους.

Δώσε βάση στο καταπληκτικό συλλογισμό (εξωγήινης παρέμβασης , δεν μπορεί)

Το ηλιακό σύστημα μας – αν οι υπολογισμοί είναι σωστοί – μετρά 4,5 δις χρονάκια μόνο.
Δηλαδή το 1/3 της συνολικής ηλικίας του σύμπαντος.
Λογικά λοιπόν θα πρέπει να υπάρχουν νοήμονα όντα στο σύμπαν 4-6 δις χρονάκια (και βάλε) ποιο μπροστά από εμάς ( και όχι ΜΟΝΟ 1 εκατ χρόνια που λες εσύ)
Εμ αυτά τα όντα θα χρειάζονται λες διαστημόπλοια για να μετακινηθούν?
Δεν θα ήταν ποιο εύκολο να εξαϋλώνονται και να διατρέχουν όλο το χωροχρόνο σαν “σκοτεινή ενέργεια”?
Υπάρχει κάποιο εμπόδιο που να το απαγορεύει, και αν υπάρχει για μας, θα υπήρχε για αυτούς με 5 δις μπροστά στην τεχνολογία?

Με τέτοια τεχνολογία και την μεγάλη έκρηξη θα μπορούσαν να αναδιοργανώσουν/ αναπρογραμματίσουν.

Άρα κάτι πάνε να κάνουν που μας διαφεύγει, και θεωρούμε την απομάκρυνση των γαλαξιών να οφείλεται στην σκοτεινή ενέργεια.
Και ο Αϊνστάιν μέσα στο κόλπο τους ήταν.
Του σφύριξαν τάχατες αρχικά την ιδέα για κείνη την “σταθερά” και μας την πέταξε για στάχτη στα μάτια, να κερδίσουνε χρόνο.
Μετά ζήτησε και συγνώμη για το λάθος του.
Μιλάμε για μεγάλη κομπίνα.

Το θεωρείς απίθανο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 13:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατ'αρχήν φίλε Γιάννη σου έχω πει να μην αναφέρεσαι σε άλλους ανθρώπους αν δεν ξέρεις γιατι δημιουργείς ψευδείς εντυπώσεις.
Όσον αφορά τους ασχολούμενους με τα "υπερβατικά" οι μοναδικοί που βασίζονται σε κάποια διαίσθηση την οποία να προβάλλουν σε τρίτους ως απόδειξη, είναι αυτοί που κάνουν προβλέψεις για να παίρνουν -κατα κύριο λόγο- τα λεφτά του κοσμάκι. Αυτοί είναι απλοι απατεώνες, δεν είναι άτομα που ασχολούνται με 'υπερβατικά' πνευματικά ζητήματα, επομένως δεν θεωρούνται τέτοιοι.


Βρε φίλε Ντόκτορ, μου καταλογίζεις πρόθεση συκοφάντησης?
Έχω κάποιο ταπεινό κίνητρο λες?

Θεώρησα πως με τον αυτοπροσδιορισμό σου ως “υπερβατικού-πνευματιστικού” , δέχεσαι την ύπαρξη πνευματικών οντοτήτων.
Διερωτώμαι λοιπόν, πως απέκτησες αυτήν την γνώση, μια και τα πνεύματα δεν εντοπίζονται δια μέσου των 5 γνωστών μας αισθητηρίων οδών.

Με ενδιαφέρον να ακούσω την “οδό” της γνώσης για εσένα του “υπερβατικού-πνευματιστικού”, και να βεβαιωθώ για την ελλειπή δική μου αίσθηση.

Όσο για τους απατεώνες που αναφέρεις, αν διαβάσεις με προσοχή τις τοποθετήσεις μου ΟΛΕΣ, αυτούς αντιπαλεύομαι, και όχι τους θρησκευόμενους ΚΑΘΕ δόγματος και θρησκευτικής πίστης, για τους οποίους μάχομαι να διατηρούν το δικαίωμα τους να πιστεύουν αυτό που θέλουν, σαν ελεύθεροι άνθρωποι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 14:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ερώτηση άραγε απευθύνεται σε απλούς - καθημερινούς ανθρώπους ή σε ανθρώπους -που πιθανολογώ- που έχουν την δυνατότητα να διερευνούν-παρατηρούν το περιβάλλον τους με έναν ειδικό-ιδιαίτερο τρόπο , έχοντας στην "κατοχή" τους δυνατότητες που ο απλός - καθημερινός άνθρωπος δεν έχει αλλα ούτε φαντάζεται καν πως μπορεί να υπάρχουν???
Αν φερ'ειπείν εγώ κοιτάξω αυτή την στιγμή το γραφείο όπου κάθομαι και γράφω , θα δώ το χρώμα του γραφείου και τα σχήματα που διαγράφονται πάνω σε αυτό...όπως εξάλλου και ο κάθε απλός - καθημερινός άνθρωπος...
Αναρρωτιέμαι όμως αν όντως ΟΛΟΙ βλέπουν και παρατηρούν τα ίδια ή υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να έχουν την δυνατότητα , να βλέπουν ακόμα περισσότερα ή να αισθάνονται ακόμα πιο πολλά απο τους υπολοίπους κοινούς θνητούς...
Το ότι οι αισθήσεις μου/ας , δεν συλλαμβάνουν κάποια πράγματα...ασφαλώς και δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν....
Θεωρώ ότι η πραγματικότητα δεν είναι ΜΟΝΟ όλα όσα συλλαμβάνουμε και αντιλαμβανόμαστε αλλα πολύ περισσότερα που αγνούμε....μάλλον το αντίθετο συμβαίνει θα έλεγα...
Το ερώτημα είναι το πόση άγνοια έχει ο καθένας μας και αν ορισμένοι άνθρωποι αρχίζουν να βλέπουν και να αισθάνονται εκεί που εμείς σταματάμε....
Απλά μια απορία εκφράζω και τίποτα περισσότερο...

Λέει , ο φίλος G.p και πολύ "λογικό" φαίνεται ως σκέψη-παρατήρηση....
"μια και τα πνεύματα δεν εντοπίζονται δια μέσου των 5 γνωστών μας αισθητηρίων οδών".

θα μπορούσα να αντιπροτείνω το εξής όμως "Όντως κατα τα φαινόμενα ότι αντιλαμβανόμαστε-παρατηρούμε , αυτό γίνεται δια μέσου των 5 γνωστών αισθήσεών μας...ΟΜΩΣ...μήπως ορισμένοι άνθρωποι έχουν πιο ανεπτυγμένες αυτές τις αισθήσεις και σε τέτοιο βαθμό που "βλέπουν/αισθάνονται" σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και ένταση απο τους υπολοίπους"???

Σημ:"Ασφαλώς δεν μιλάω για πνεύματα κλπ αλλα για πράγματα που πιθανόν υπάρχουν στο χώρο και που ωστόσο το απλό/καθημερινό μάτι δεν συλλαμβάνει..."

Ασφαλώς και θεωρώ -και γώ- ότι με τις πέντε αισθήσεις μας -γνωστές- αναγνωρίζουμε ένα μέρος του περιβάλλοντός μας...ωστόσο οι δυνατότητες των αισθήσεων όλων μας είναι ίδιες???

Απορία εκφράζω και τίποτ'αλλο....και αυτό για να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου και κατηγορηθώ ότι διολισθαίνω σε υπερβατικού τύπου ιδεολογίες κοκ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 16:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρ-Γιάννη και αυτο που λές το ιδιο πιθανο με ολα τα άλλα είναι.Δεν θεωρώ τίποτα απίθανο μέχρι αποδείξεως του εναντίον.Τουλάχιστον εγω είμαι δηλωμένος αντισκεπτικιστής και αντιντετερμινιστής.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 20:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ντέέέέέ...
Όλοι κάτι είναι ρε Νικόμαχε...
Ωστόσο αν είχες μελετήσει τον Ντετερνισμό λεπτομερώς , θα έβλεπες ότι στατιστικά έχει απόλυτο δίκιο ως προς τις θέσεις του , δυστυχώς φίλε μου....
Απο την άλλη μεριά , τι σημαίνει αντι-σκεπτικιστής δηλαδή Νικόμαχε..και μάλιστα δηλωμένος όπως αναφέρεις???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy