ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 16:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεξ και Ναρκισσα

Αυτο ηταν το ζητούμενο,απο το ποστ μου.
Να καταλάβετε πλήρως τι εννούσα!

Και τώρα η ερώτηση:

Είναι λοιπόν δυο διαφορετικά πράγματα η αγάπη και το σεξ?

Μην μου πείτε,κατω απο ειδικές συνθήκες κ.λ.π...

Είναι ή δεν είναι?

Την γνώμη σας θέλω μόνο.Δεν σας προσυλητίζω σε τίποτα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 17:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάζοντας γύρω μου πολλές φορές , βλέπω κάτι κοινό σε όλες τις εκφάνσεις εκδήλωσης "αγάπης" των ανθρώπων...το βλέπεις στο πρόσωπό τους ... έτσι σε αυθόρμητες μορφές εκδήλωσης τους...

Θαρείς , ότι δεν αγαπούν τυχαία και το οτιδήποτε...δηλώνοντας-προβάλλοντας μια άκρως "εγωϊκή κατάσταση"...
Αγαπούν , -εκείνο-το-όμορφο- που συντελλεί θεματικά εντός τους και του οποίου θέλουν ή θάθελαν να γίνουν μέρος , απολαμβάνοντας μέρος ή όλο το μέρος της ουσίας του...να γίνουν "ένα" με αυτό το όμορφο που τους ανεβάζει ψυχολογικά και "οντικά"...όλες οι ανθρώπινες εκδηλώσεις αγάπης και λατρείας , θαρείς ότι εχουν έναν κοινό παρονομαστή .... αυτόν της έλλειψης που καρτερεί και διακαώς επιθυμεί την πλήρωση απο την "πηγή" της χαράς και της ευτυχίας...το "ξεδίψασμα" αν μπορούσα να το πώ και έτσι...

Ποιός άραγε , θα ήθελε να γίνει μέρος του "γκρί" ή του "μαύρου" και να το εντάξει στην ζωή του..ποιός θα το αγαπούσε και θα γινόταν πόλος έλξης γι'αυτόν???

Σκέψεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 19/06/2011 17:25:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 18:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι λοιπόν δυο διαφορετικά πράγματα η αγάπη και το σεξ?

Μην μου πείτε,κατω απο ειδικές συνθήκες κ.λ.π...

Είναι ή δεν είναι?



Την δική μου άποψη την έχω πεί,το σεξ είναι η σωματική εκδήλωση της αγάπης.Τα όντα που αποζητάνε την εξέλιξη αφήνουν την αγάπη τους να ελεγχει το σεξ και το χρησημοποιούν είτε για απογόνους είτε για να φτάσουν στο ζενίθ της αγάπης τους(έκσταση).Υπο αυτήν την έννοια,αν το ταίρι σου δεν μπορεί να σου εκληρώσει την ενστικτώδη ορμή(λόγω κάποιου ατυχήματος ξερω γω),τότε απλά δεν την εκληρώνεις.

Επίσης, εγω αυτό το βλέπω πιό μακροκοσμικά,αν μου συμβεί κάτι τέτοιο,θα ξέρω οτι είναι το κάρμα μου και οτι θα πρέπει να το πληρώσω,και το κάρμα συνήθως πληρώνεται με πόνο.Είμαι αυής της άποψης δηλαδή,οτι στον πόνο δεν πρέπει να υποχωρήσεις και να τον αποφύγεις,υπάρχει λόγος που βρίσκεται εκεί.Αυτό είναι λίγο ασχετο,τέλος πάντων.

Επίσης νικόμαχε ο λόγος που υποστηρίζω οτι αυτά τα δύο είναι ένα στη βάση τους,είναι οτι όταν γίνεται η πράξη με το ταίρι σου,αυτό που αισθάνεσαι δεν είναι μόνο μια σαρκική απόλαυση,αλλα είναι μια απερίγραπτη έκσταση που αγγίζει όλο σου το είναι,απο το κατώτερο μέχρι το ανώτερο σημείο,τα πάντα μέσα σου.Εκείνη την στιγμή η αγάπη του ζευγαριού βρίσκεται στο αποκορύφωμα.Κάτι τόσο δύνατο δεν μπορεί να βιωθεί αν τα "κομμάτια" μέσα σου είναι αποκομένα,"κομμάτια" όπως το σεξ και η αγάπη.Αν τα ενώσεις αυτά τα δύο,(πράγμα που γίνεται με φυσικό τρόπο σε αυτούς που αγαπιούνται),τότε ΔΕΝ μπορείς να να δοκιμάσεις άλλο ταίρι,για να το κάνεις θα πρέπει να σπάσει αυτός ο εσωτερικός δεσμός που με τόσο κόπο δημιουργήθηκε.(ελπίζω να καταλαβαίνεις,το συναίσθημα της αγάπης ελέγχει το σέξ,βλέπεις ας πούμε μια άλλη γυναίκα πλήν της αγαπημένης σου,και εκείνη την στιγμή ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΑΝΕΤΑ με το να θέλεις να κάνεις σέξ με αυτήν. Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ,ΣΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙ!)

Δεν αρκεί το ζευγάρι να συνδέεται σεξουαλικά και συναισθηματικά,πρέπει και οι ίδιοι να συνδέσουν αυτά τα δύο στο σώμα τους.Σκεφτείτε όλα τα κέντρα,(σωματικό, νοητικό,ψυχικό και μπλα μπλά) του ζευγαριού να αλληλεπιδρούν αρμονικά μεταξύ τους,π.χ. νοητικό του αντρα με το αντίστιχο νοητικό της γυναίκας, σεξουαλικό του αντρα με το αντίστοιχο σεξουαλικό της γυναίκας και πάει λέγοντας.Μετά σκεφτείτε αυτά τα κέντρα σε κάθε άτομο να αλληλεπιδρούν σωστά μεταξύ τους,π.χ. το συναισθηματικό του αντρα με το σεξουαλικό του το νοητικό του κτλπ. Να είναι ενωμένα δηλ.


Σημ. Οι γυναίκες λέγεται οτι απο την φύση τους έχουν αυτόν τον δεσμό ανάμεσα στο σεξ και στα συναισθήματα,για αυτό υποστηρίζουν οτι για να κάνουν σέξ με κάποιον,απαραίτητη προυπόθεση είναι να νιώθουν κάτι.Οι αντρες δεν έχουν κάτι τέτοιο,πρέπει όμως να το αποκτήσουν προκειμένου να είναι πιστοι στην σύντροφό τους με συνειδητό τρόπο

Πάρε και ένα ωραίο παλιό θεματάκι που ανοιξε κάποτε.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8399

Edited by - alex22 on 19/06/2011 18:50:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 01:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεξ

η ερώτησή μου ηταν απλή!

Είναι διαφορετικά πραγματα η αγάπη και το σεξ,ή πανε πακετο?

Ειναι ξεχωριστά ή ενωμένα?

Μπορείς να απαντήσεις με δύο λέξεις,όπως:

Είναι ξεχωριστα,ή
Δεν ειναι ξεχωριστά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 06:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι και τα δύο,εσύ επιλέγεις ποιό απο τα δύο θέλεις να είναι,δεν μπορεί ποτέ να ισχύουν και τα δύο,ή το ένα ή το άλλο.Εγω απλά σου δείχνω οτι μόνο όταν είναι ενωμένα υπάρχει εξέλιξη.Οταν είναι χώρια,τότε το καθένα κοιτάζει την πάρτι του που λέμε και ξέρεις τί γίνεται όταν συμβαίνει αυτό.Τι είναι το καλύτερο? Η ενότητα ή ο διαχωρισμός? Τι είναι αυτό που δίνει χαρά και τί είναι αυτό που δίνει πόνο στην τελική?

Καταλαβαίνεις οτι σε μια τέτοια ερώτηση δεν αρκεί μια απάντηση του τύπου που αναφέρεις,χρειάζεται και η αιτιολόγηση.Τώρα, αμα εσύ θέλεις να ακούσεις αυτό που θέλεις, έ, αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Edited by - alex22 on 20/06/2011 06:57:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 09:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Νικ... Βρε Νικ!! Σίγουρα μπορεί να υπάρξει σεξ χωρίς αγάπη, κανείς δεν το αρνήθηκε αυτό! Ο καθένας μπορεί να κάνει σεξ χωρίς να αγαπάει.

Απλώς, άλλοι προτιμούν να τα διαχωρίζουν και άλλοι προτιμούν να τα συνδέουν.

Άλλοι θεωρούν το σεξ σωματική έκφραση της αγάπης (όπως εύστοχα παρατήρησε ο Άλεξ) και άλλοι σωματική έκφραση των αναγκών τους.

Η ερώτησή σου έχει δυο διαφορετικές απαντήσεις και η επιλογή τους εξαρτάται από τα πιστεύω του καθένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 09:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι και τα δύο,εσύ επιλέγεις ποιό απο τα δύο θέλεις να είναι,δεν μπορεί ποτέ να ισχύουν και τα δύο,ή το ένα ή το άλλο.Εγω απλά σου δείχνω οτι μόνο όταν είναι ενωμένα υπάρχει εξέλιξη.Οταν είναι χώρια,τότε το καθένα κοιτάζει την πάρτι του που λέμε και ξέρεις τί γίνεται όταν συμβαίνει αυτό.Τι είναι το καλύτερο? Η ενότητα ή ο διαχωρισμός?

Edited by - alex22 on 20/06/2011 06:57:45


Ακριβώς.


Edited by - Narkissa555 on 20/06/2011 09:13:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 10:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa
Απλώς, άλλοι προτιμούν να τα διαχωρίζουν και άλλοι προτιμούν να τα συνδέουν.

Άλλοι θεωρούν το σεξ σωματική έκφραση της αγάπης (όπως εύστοχα παρατήρησε ο Άλεξ) και άλλοι σωματική έκφραση των αναγκών τους.



Το σεξ δεν είναι σωματική έκφραση της αγάπης.
Η αγάπη είναι το σπουδαιότερο πιθανόν ανθρώπινο συναίσθημα, και δεν πρέπει να συνδέεται άμεσα με το σεξ.
Το σεξ είναι ένα από τα βασικά ένστικτα του ανθρώπου και πιθανόν μαζί με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης να αποτελούν τα ποιο σημαντικότερα.


Προφανώς μπερδεύεις την αγάπη (σαν συναίσθημα) με τον έρωτα (σαν πάθος).
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Στον έρωτα υπάρχει έντονα το κτητικό στοιχείο, στην αγάπη όχι.

Για να τα μπερδεύεις αυτά τα δύο, θα πρέπει να είσαι μάλλον ερωτευμένη και μικρότερη των 25 ετών. Βρίσκεσαι στην εποχή των “νεανικών ερώτων”, μια εποχή που οι περισσότεροι έχουμε περάσει, και έχει απομείνει μια γλυκιά ανάμνηση. Η αγάπη έπεται του έρωτα, και παύει να είναι κτητική.

Ο έρωτας (σαν πάθος) περιγράφεται στη “Αντιγόνη”

Αν θες διάβασε και κατανόησε όλους τους στίχους και ιδικά τους παρακάτω

...........έρως, ός εν μαλακαίς παρειαίς
νεάνιδος εννυχεύεις,...........

................................................
Σύ καί δικαίων αδίκους
φρένας παρασπάς επί λώβα,

Αυτά ΔΕΝ αναφέρονται στην αγάπη, αλλά στον έρωτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 11:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σεξ δεν είναι σωματική έκφραση της αγάπης.

Έ, αφού το λές εσύ έτσι είναι,κανείς δεν μπορεί να αμφισβιτήσει έναν ΓιάννηΨΕΥΤΗ.


quote:
Η αγάπη είναι το σπουδαιότερο πιθανόν ανθρώπινο συναίσθημα, και δεν πρέπει να συνδέεται άμεσα με το σεξ.

Η αγάπη δεν είναι μόνο συναίσθημα,και το σέξ είναι εξίσου σημαντικό με την αγάπη,ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ και όχι για την σαρκική απόλαυση.Γιατί όπως είπαμε ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΣΕ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

quote:
Το σεξ είναι ένα από τα βασικά ένστικτα του ανθρώπου και πιθανόν μαζί με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης να αποτελούν τα ποιο σημαντικότερα.

Πώς το κατάλαβες αυτό βρε ιδιοφυία μου


quote:
Προφανώς μπερδεύεις την αγάπη (σαν συναίσθημα) με τον έρωτα (σαν πάθος).
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Στον έρωτα υπάρχει έντονα το κτητικό στοιχείο, στην αγάπη όχι.

Λαθος,όταν είσαι πραγματικά ερωτεύμενος δεν υπάρχει ούτε ζήλια ούτε κτητικότητα ούτε τίποτα απ'όλα όσα το άρρωστο μυαλό σου επινοεί.Υπάρχει μια μεγάλη ένταση,μια φωτιά που σιγά σιγά καταλαγιάζει και κρυσταλώνεται στο τέλος σαν αγάπη.Ομως,αυτή η φωτιά δεν παύει να υπάρχει.Υπάρχει και εξαρτάται απο σένα και το ταίρι σου η έντασή της.Ναι! Έχεις και εδώ επιλογή.Αφου κρυσταλωθεί σαν αγάπη, υπάρχει μαζί με αυτήν μέσα σου,και αναλογα με τις επιλογές σου θα εξαρτηθεί αν θα κρατήσει και θα δυναμώσει ή αν θα σβήσει.( Ω μα τι έκληξη! Οι περισσότεροι καταλήγουν στο δεύτερο, λόγω της αγνοιάς τους, και μετά κλαίγονται σαν μωρά και αναρωτιούνται "τί εφταιξε άραγε").

quote:
Για να τα μπερδεύεις αυτά τα δύο, θα πρέπει να είσαι μάλλον ερωτευμένη και μικρότερη των 25 ετών. Βρίσκεσαι στην εποχή των “νεανικών ερώτων”, μια εποχή που οι περισσότεροι έχουμε περάσει, και έχει απομείνει μια γλυκιά ανάμνηση.

Αλλη μεγάλη έκληξη απο δώ! Μια εποχή αγνότητα που δυστηχώς έχει χαθεί για πολλούς επειδή δεν είναι ικανοί για τίποτα.Αδύναμοι άνθρωποι έρμαια των ενστίκτων τους.Στην πρώτη δυσκολία τα παρατάνε και εγκαταλείπουν,εγωιστές και μικροπρεπείς όσο δεν παίρνει.

Και μετά σου λένε,"ετσι είναι η ζωή,οι σχέσεις φθείρονται με τον χρόνο",εμ βέβαια,πώς να μην φθείρονται απο την στιγμή που πρώτα εσείς έχετε διαφθαρεί?

Edited by - alex22 on 20/06/2011 11:19:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 13:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Narkissa
Απλώς, άλλοι προτιμούν να τα διαχωρίζουν και άλλοι προτιμούν να τα συνδέουν.

Άλλοι θεωρούν το σεξ σωματική έκφραση της αγάπης (όπως εύστοχα παρατήρησε ο Άλεξ) και άλλοι σωματική έκφραση των αναγκών τους.

Προφανώς μπερδεύεις την αγάπη (σαν συναίσθημα) με τον έρωτα (σαν πάθος).
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Στον έρωτα υπάρχει έντονα το κτητικό στοιχείο, στην αγάπη όχι.

Για να τα μπερδεύεις αυτά τα δύο, θα πρέπει να είσαι μάλλον ερωτευμένη και μικρότερη των 25 ετών.





Δηλαδή αγαπάς τη γυναίκα σου καθαρά και μόνο αλτρουιστικά? Όπως αγαπάς πχ τον φίλο σου? Δεν υπάρχει καθόλου το ερωτικό στοιχείο στην αγάπη σας? Τι να πω...?

Ναι, είμαι κάτω από 25 χρονών και ναι, είμαι και ερωτευμένη και αγαπάω κάποιον.

Δικαίωμά σου, βέβαια, να θεωρείς αυτές τις σχέσεις παιδιαρίσματα των λίγων ημερών. Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να σε πείσω ότι δεν είναι πάντα έτσι.


Edited by - Narkissa555 on 20/06/2011 13:15:46

Edited by - Narkissa555 on 20/06/2011 13:16:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 14:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θες και παραποιείς τα λεγόμενα μου, ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που σου λέω?

Μίλησα εγώ για αλτρουιστική αγάπη?
Αυτό είναι ένα φιλοσοφικό επινόημα απαίδευτων ατόμων.

Την γυναίκα μου την αγαπώ και σεξουαλικά την ποθώ, και θεωρώ την σεξουαλική πράξη ηθική, ΜΟΝΟ αν προηγείται αγάπη, και αν ΚΑΘΕ φορά γίνεται από αγάπη, και όχι σαν υποχρέωση, και φυσική ανάγκη για την .... ισορροπία των υγρών.
Το έχω ξαναπεί αυτό, αλλά δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Μίλησα εγώ για παιδιαρίσματα λίγων ημερών?

Αναφέρθηκα σε νεανικούς έρωτες , καταλαβαίνεις τι είναι αυτό?

Είναι αυτό που πολύ ποιητικά περιγράφεται στο απόσπασμα της “Αντιγόνης” που προφανώς δεν γνωρίζεις ή δεν είσαι θέση να καταλάβεις.

Δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω
Να είσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 15:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά, δεν είχα σκοπό να παραποιήσω τα λεγόμενά σου και σου ζητώ συγγνώμη αν το έκανα.

Απλώς διαχώρισες την αγάπη από τον έρωτα και θεώρησα ότι βλέπεις την αγάπη(ακόμη και απέναντι στη γυναίκα σου) μόνο ανθρωπιστικά.

Όσο για την Αντιγόνη... τη σιχαίνομαι,πραγματικά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 16:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεξ και Ναρκισσα


quote:

Είναι και τα δύο,εσύ επιλέγεις ποιό απο τα δύο θέλεις να είναι,δεν μπορεί ποτέ να ισχύουν και τα δύο,ή το ένα ή το άλλο



Μετα απο αυτο που λέτε,πάσα συνέχεια της συζήτησης θα είναι
επι ματαίω!!
Αφου όπως λέτε,ποτέ δεν ισχύουν και τα δύο,αρα δεν πάνε μαζί.
Αρα είναι ξεχωριστά!!!

Και επειδή τώρα θα μου πείτε οτι δεν εννοείτε αυτό αλλά κάτι
άλλο,η συζήτηση θα είναι μάταιη!
Ας τα ξαναπούμε οταν περάσετε τα 35!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 17:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θες και παραποιείς τα λεγόμενα μου, ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που σου λέω?

Μίλησα εγώ για αλτρουιστική αγάπη?
Αυτό είναι ένα φιλοσοφικό επινόημα απαίδευτων ατόμων.

Την γυναίκα μου την αγαπώ και σεξουαλικά την ποθώ, και θεωρώ την σεξουαλική πράξη ηθική, ΜΟΝΟ αν προηγείται αγάπη, και αν ΚΑΘΕ φορά γίνεται από αγάπη, και όχι σαν υποχρέωση, και φυσική ανάγκη για την .... ισορροπία των υγρών.
Το έχω ξαναπεί αυτό, αλλά δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Μίλησα εγώ για παιδιαρίσματα λίγων ημερών?

Αναφέρθηκα σε νεανικούς έρωτες , καταλαβαίνεις τι είναι αυτό?

Είναι αυτό που πολύ ποιητικά περιγράφεται στο απόσπασμα της “Αντιγόνης” που προφανώς δεν γνωρίζεις ή δεν είσαι θέση να καταλάβεις.

Δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω
Να είσαι καλά


Εχεις δεί καθολου τον εαυτό σου στον καθρέπτη? Ξέρεις πόσες φορές έχεις παραποιήσει εσύ τα λεγόμενα κάποιου? Απειρες φορές.

Και να πείς οτι η Ναρκίσσα έκανε καμια χοντρη γκάφα σαν τις δικές σου,οχι βέβαια,κάτι λογικό είπε.

Κοιτα να δείς ποιός μιλάει για παραποίηση.Ρε τι πάθαμε.

quote:
Και επειδή τώρα θα μου πείτε οτι δεν εννοείτε αυτό αλλά κάτι
άλλο,η συζήτηση θα είναι μάταιη!
Ας τα ξαναπούμε οταν περάσετε τα 35!!

Ποιός σου είπε οτι θα σου πούμε οτι εννούμε αλλα πράγματα? Πάς καλά? Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι τόσο απλό είναι δικό σου πρόβλημα.

Edited by - alex22 on 20/06/2011 17:47:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 20:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλεξ και Ναρκισσα


quote:

Είναι και τα δύο,εσύ επιλέγεις ποιό απο τα δύο θέλεις να είναι,δεν μπορεί ποτέ να ισχύουν και τα δύο,ή το ένα ή το άλλο



Μετα απο αυτο που λέτε,πάσα συνέχεια της συζήτησης θα είναι
επι ματαίω!!
Αφου όπως λέτε,ποτέ δεν ισχύουν και τα δύο,αρα δεν πάνε μαζί.
Αρα είναι ξεχωριστά!!!

Και επειδή τώρα θα μου πείτε οτι δεν εννοείτε αυτό αλλά κάτι
άλλο,η συζήτηση θα είναι μάταιη!
Ας τα ξαναπούμε οταν περάσετε τα 35!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Όταν σου λέει ότι δεν γίνεται να ισχύουν και τα δύο, προφανώς εννοεί ότι δεν γίνεται απ τη μία να θεωρείς ότι η αγάπη είναι συνδεδεμένη με το σεξ και απ την αλλη να κάνεις σεξ χωρίς να αγαπάς!! Θα επιλέξεις ένα από αυτά τα δύο!

Εγώ, τουλάχιστον, αυτό κατάλαβα.

Edited by - Narkissa555 on 20/06/2011 20:50:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 23:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ίδια και ξανά τα ίδια....

Το σέξ -όλοι το λένε και παντού- είναι μια οργανική ανάγκη-επιθυμία και μάλιστα καταστατικού τύπου -ενχάρακτη- και ουδεμία σχέση έχει με την αγάπη , η οποία πρόκειται για συναίσθημα....

Όταν μια γυναίκα ή ένας άντρας βλέπει έναν άντρα ή μια γυναίκα αντιστοίχως και χοροπηδούν οι ορμόνες του -και τον/ην τρελλαίνουν- και τους δημιουργείται η επιθυμία να συνευρεθούν ερωτικά -και βρίσκονται- εκεί δεν υπάρχει αγάπη...πότε πρόλαβε και δημιουργήθηκε δηλαδή???
Τόσο ευτελές συναίσθημα είναι η αγάπη για να δομείται μέσα σε μια ή έστω μερικές ημέρες..???

Απο την άλλη μεριά και για να είμαστε πιο ακριβείς , θα πρέπει να δούμε την γυναίκα π.χ σε διάφορες διαστάσεις της...
Αυτήν της γυναίκας που αναζητάει τον "κατάλληλο- παρτεναίρ προκειμένου να φέρει απογόνους απο αυτόν και την γυναίκα-μητέρα-ούσα που διαφοροποιείται -ψυχικά- πάρα πολύ απο την γυναίκα-ως-επιθυμούσα-την-μητρότητα.....

Υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο , που θεωρεί ότι υπάρχει έστω και μια γυναίκα που αγαπάει τον οποιοδήποτε ακόμα και τον άντρα της , όσο αγαπάει τα παιδιά της???
Και θεωρεί έστω και ένας άνθρωπος σε τούτο-δα-τον-κόσμο...ότι υπάρχει έστω και μια γυναίκα που αγαπάει έναν άντρα ανίκανο και τεμπέλη...έναν άντρα που δεν είναι ικανός να προσφέρει στα παιδιά της ασφάλεια και όλα όσα χρειάζονται , είτε αυτά είναι οικονομική ασφάλεια ... είτε ψυχική ή οτιδήποτε άλλο εκείνα χρειάζονται???
Προσωπικά θεωρώ ότι οι γυναίκες έχουν κριτήρια ενστικτώδη και μη έχοντα καμμιά σχέση με ηθικούς -μπουρδολογικούς- κοινωνικούς ή λογικούς κώδικες..-το ίδιο είναι-....αδιάφορο γι'αυτήν είναι αυτό που ορίζεται ως καλό και κακό ή αληθές ή ψευδές απο κοινωνικούς κώδικες...μιάς και οι ενχάρακτοι κώδικες της γυναίκας-μητέρας-ούσας άρχουν -και τους οποίους ούτε η ίδια δεν γνωρίζει πριν γίνει μητέρα-και ειναι οι μόνοι αληθείς γι'αυτήν και αυτό διότι κινούνται προς την διασφάλιση της επιβίωσης της ίδιας της ζωής....

Κανεις άντρας δεν θα αγαπηθεί απο την "μητέρα-ούσα" αν και εφόσον δεν πληρεί όρους και προϋποθέσεις ικανούς/ές να διασφαλίσουν την επιβίωση των παιδιών της...και κρίνω ότι είναι απόλυτα "φυσικά-λογικό"...
Μια γυναίκα που θα λειτουργούσε διαφορετικά , θα ήταν παρα-φύσιν-οντότητα....

Το λόγο έχουν οι "γυναίκες-μητέρες-ούσες"....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 03:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
gianipseftis
Το σεξ δεν είναι σωματική έκφραση της αγάπης.
Η αγάπη είναι το σπουδαιότερο πιθανόν ανθρώπινο συναίσθημα, και δεν πρέπει να συνδέεται άμεσα με το σεξ.
Το σεξ είναι ένα από τα βασικά ένστικτα του ανθρώπου και πιθανόν μαζί με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης να αποτελούν τα ποιο σημαντικότερα.

quote:
gianipseftis
Την γυναίκα μου την αγαπώ και σεξουαλικά την ποθώ, και θεωρώ την σεξουαλική πράξη ηθική, ΜΟΝΟ αν προηγείται αγάπη, και αν ΚΑΘΕ φορά γίνεται από αγάπη, και όχι σαν υποχρέωση, και φυσική ανάγκη για την .... ισορροπία των υγρών.

quote:
Εαρινός
Το σέξ -όλοι το λένε και παντού- είναι μια οργανική ανάγκη-επιθυμία και μάλιστα καταστατικού τύπου -ενχάρακτη- και ουδεμία σχέση έχει με την αγάπη , η οποία πρόκειται για συναίσθημα....

Νομίζω πως η ενέργεια μέσα μας μπορεί να έχει διάφορες μορφές και να μετασχηματίζεται ανάμεσα σ' αυτές.
Βιολογική μέσω της τροφής, της ερωτικής πράξης, της άθλησης, της χειρωνακτικής εργασίας,...κλπ
Διανοητική μέσω της σκέψης, της μελέτης, της επιστήμης, της ποίησης, της μουσικής, της ζωγραφικής,...κλπ
Κατευθύνεται και βρίσκει διέξοδο μέσα απ' όλες αυτές τις διάφορες δραστηριότητες με διαφορετικές μορφές.
Οπότε φίλοι νομίζω πως πολύ σωστά το σεξ δεν είναι σωματική έκφραση της αγάπης.
Είναι η κατεύθυνση και η εκδήλωση της ενέργειας μέσω μιας απο τις μορφές που είναι βιολογική.
Και εδώ νομίζω πως η αγάπη είναι πέρα απ' αυτό, δεν εκδηλώνεται απ' αυτό.
Η αγάπη το υπερβαίνει αυτό.
Η αγάπη κατανοεί, γνωρίζει και υπερβαίνει.

quote:
gianipseftis
Προφανώς μπερδεύεις την αγάπη (σαν συναίσθημα) με τον έρωτα (σαν πάθος).
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Στον έρωτα υπάρχει έντονα το κτητικό στοιχείο, στην αγάπη όχι.

quote:
gianipseftis
Αν η αγάπη, αυτή καθεαυτή, ΔΕΝ θέτει όρους, προϋποθέσεις, προαπαιτούμενα και ούτε αποτελεί πρόφαση με σκοπό το πήδημα ή τον γάμο.

quote:
Εαρινός
Πραγματικά είναι απορίας άξιο που υπάρχει το πρόβλημα και η ένσταση στα όσα ανέφερε ο φίλος G.P....
Ασφαλώς και η έλευση της αγάπης έρχεται κατόπιν καλλιέργειας του ανθρώπου και "Αν έρθει βέβαια.."....και αγάπη δεν μποεί να προσφέρει κάποιος σε κάποιον άλλο αν και εφόσον δεν υπάρχει εντός του...και μην μπερδεύουμε την μεθονομασμένη ανάγκη ορισμένων προς κάποιον/αν άλλον/η με την αγάπη...δεν μπορούμε να υπαγορεύσουμε σε κάποιον τι σημαίνει αγάπη και μάλισαυ υπενθυμίζοντας του ότι αν μας απατήσει αυτό αντιβαίνει στην αγάπη του για μάς....
Αν μας αγαπάει -πραγματικά- το γνωρίζει κείνος πολύ καλά ήδη αυτό...αν όχι -δεν το γνωρίζει- προφανώς δεν μας αγαπάει και με το ζόρι δεν πρόκειται να μας αγαπήσει ουδέποτε κανείς..οπότε καλό δρόμο και εμπειρίες..απλά δεν είναι έτοιμος/η ακόμα για να αγαπήσει...

Και η δύναμη που τον ωθεί στο να συνευρεθεί ερωτικά είναι καταστατικού τύπου και ενχάρακτη...θέμα ορμονών εν ολίγοις και μη δυνάμενος ο άνθρωπος να καταστείλει αυτές τις ορμές , εκτός αν ικανοποιήσει/εί αυτές τις ορμές ή ευνουχισθεί...αλλα ευνουχιζόμενος κάποιος εντέλλει ευνουχίζει την ίδια την φύση του και λειτουργεί παρα φύσιν ηθικά .....
Μιλάμε για αγάπη αλλα ουδέποτε έχουμε αναφερθεί στο τι και πως θεμελιώνεται και "υλοποιείται" αυτή η περίφημη αγάπη....

Ας πεί κάποιος λοιπόν , ότι η αγάπη εμφανίζεται όταν επιδεικνύονται-εμφανίζονται αυτά και αυτά τα στοιχεία που την συγκροτούν-θεμελιώνουν...διότι σε άλλη περίπτωση και αν δεν καταλήξουμε κάπου σε κάτι κοινά αποδεκτό...συζήτηση δεν μπορεί να γίνει έχω την αίσθηση....
Πότε λέμε ότι αυτός ή αυτή αγαπάει κάποιον/Α...και κάνοντας ΤΙ???
Σ"ΑΓΑΠΑΩ...λέει κάποιος/α/οι...
Να μην μου το λές...δείξ'το μου...


Φίλοι λέτε και με βρίσκουν σύμφωνο:
Η αγάπη δεν θέτει όρους, προϋποθέσεις, προαπαιτούμενα και ούτε αποτελεί πρόφαση για κανέναν είδους σκοπό.
Δεν μπερδεύει την μεθονομασμένη ανάγκη κάποιου/ας προς κάποιον/αν άλλον/η ως αγάπη.
Δεν υποχρεώνει και δεν υπαγορεύει σε κάποιον/α τη σημασία της.
Δεν του/της υπενθυμίζει ότι αν κάποιος/α απατά αυτό αντιβαίνει στην αγάπη του/της για τον/ην άλλον/η.
Δεν είναι κτητική.

Η αγάπη ήδη γνωρίζει και ήδη είναι χωρίς να χρειάζεται να το λέει αυτό που αποκαλούμε-εννοούμε ηθική με την ουσία του όρου.
Η αγάπη ήδη γνωρίζει και δεν χρειάζεται να προσπαθεί να είναι ή να γίνει ηθική.

Θα ήθελα να συμπληρώσω πως νομίζω ότι:
Η αγάπη δεν είναι πάθος.
Η αγάπη δεν είναι εξάρτηση.
Η αγάπη δεν είναι ιδιοτέλεια.
Η αγάπη είναι συμπόνοια, κατανόηση, συντροφικότητα, φιλία, συγχώρεση,...
Η αγάπη δεν χρειάζεται επιβεβαίωση.
Η αγάπη είναι συνοδοιπόρος.
Η αγάπη αφουγκράζεται τον άλλον, τον ακούει όχι μόνο λεκτικά μέσα απο την ομιλία και τον διάλογο αλλά κυρίως τον ακούει μέσα απο την ολη του παρουσία.
Η αγάπη διακρίνει σώμα, νού, ψυχή.
Η αγάπη γεμίζει πνευματικότητα.

quote:
Εαρινός
Όταν μια γυναίκα ή ένας άντρας βλέπει έναν άντρα ή μια γυναίκα αντιστοίχως και χοροπηδούν οι ορμόνες του -και τον/ην τρελλαίνουν- και τους δημιουργείται η επιθυμία να συνευρεθούν ερωτικά -και βρίσκονται- εκεί δεν υπάρχει αγάπη...πότε πρόλαβε και δημιουργήθηκε δηλαδή???
Τόσο ευτελές συναίσθημα είναι η αγάπη για να δομείται μέσα σε μια ή έστω μερικές ημέρες..???

Η αγάπη έρχεται μετά το "μέλι" του έρωτα (του σφοδρού πάθους, του κυρίαρχου ενθουσιασμού που "λιώνει" τους ερωτευμένους)

quote:
Εαρινός
Προσωπικά θεωρώ ότι οι γυναίκες έχουν κριτήρια ενστικτώδη και μη έχοντα καμμιά σχέση με ηθικούς -μπουρδολογικούς- κοινωνικούς ή λογικούς κώδικες..-το ίδιο είναι-....αδιάφορο γι'αυτήν είναι αυτό που ορίζεται ως καλό και κακό ή αληθές ή ψευδές απο κοινωνικούς κώδικες...μιάς και οι ενχάρακτοι κώδικες της γυναίκας-μητέρας-ούσας άρχουν -και τους οποίους ούτε η ίδια δεν γνωρίζει πριν γίνει μητέρα-και ειναι οι μόνοι αληθείς γι'αυτήν και αυτό διότι κινούνται προς την διασφάλιση της επιβίωσης της ίδιας της ζωής....

Κανεις άντρας δεν θα αγαπηθεί απο την "μητέρα-ούσα" αν και εφόσον δεν πληρεί όρους και προϋποθέσεις ικανούς/ές να διασφαλίσουν την επιβίωση των παιδιών της...και κρίνω ότι είναι απόλυτα "φυσικά-λογικό"...
Μια γυναίκα που θα λειτουργούσε διαφορετικά , θα ήταν παρα-φύσιν-οντότητα....


Οι γυναίκες είναι διαισθητικές σε αντίθεση με τους άνδρες που είναι διανοητικοί.
Οι ανδρες ταξιδεύουν περισσότερο στο χρόνο μέσα απο τη διανόηση με τις σκέψεις.
Οι γυναίκες κινούνται περισσότερο μέσα απο τη διαίσθηση τους στο παρόντα χρόνο της κάθε στιγμής κι αυτό συμπυκνώνει πολλά που αντιλαμβάνονται και παίρνουν ενστικτώδεις αποφάσεις.

Edited by - trelantonis on 21/06/2011 03:28:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 05:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι, όμορφα όσα γράφεται, διχνουν προβληματισμό και ένταση, και σας προτείνω να συνεχίσεται να το εξετάζεται. 

Στο φίλο τρελλαντωνη, μιας και (καταλαβαινομαστε) και σε άλλη συχνότητα, θα ήθελα να εξετάσει εκει που περπατάει δυπλα στα κύματα, με τους ομορφους ήχους, τα τσιστσιβισματα των γλαρων, και, κοιτάζοντας που και που προς τον ήλιο, τα παρακάτω απο όσα έγραψε,

Τρελλαντωνης
Η αγάπη έρχεται μετά το "μέλι" του έρωτα (του σφοδρού πάθους, του κυρίαρχου ενθουσιασμού που "λιώνει" τους ερωτευμένους)
.....

Διλαδη, φίλε, μετα το 'λιωσειμο', θέλεις να πεις, πως αυτο κυριαρχεί συνεχώς στις σκέψεις μας, (και ασυνείδητα διλαδη) επομενως, με την (εκπλήρωση), έστω για λιγο, αισθανόμαστε (έρχεται λες) αυτο το κάτι, που ονομάζουμε αγάπη!

Και αν φιλαρακο μου, είναι πάντα εκει, όπως ο Ήλιος που σε παροτρυνω να κοιτάξεις....

Η ΑΓΆΠΗ, δεν έπρεπε να ήταν στην ΑΡΧΗ κάθε μας πράξης?

Ξερεις τρελλαντωνη, αν βιωνεις κάτι τέτοιο, πόσους φιλόσοφους, γκουρού, μυστες, και οτι θες ακόμα,.....βρίσκεις....επιφανειακους?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/06/2011 05:55:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 08:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνας....

"Η ΑΓΆΠΗ, δεν έπρεπε να ήταν στην ΑΡΧΗ κάθε μας πράξης?

Ξερεις τρελλαντωνη, αν βιωνεις κάτι τέτοιο, πόσους φιλόσοφους, γκουρού, μυστες, και οτι θες ακόμα,.....βρίσκεις....επιφανειακους"?

Για ποιά αγάπη μιλάς φίλε Πλάτωνα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 10:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα ίδια και ξανά τα ίδια....

Το σέξ -όλοι το λένε και παντού- είναι μια οργανική ανάγκη-επιθυμία και μάλιστα καταστατικού τύπου -ενχάρακτη- και ουδεμία σχέση έχει με την αγάπη , η οποία πρόκειται για συναίσθημα....

Όταν μια γυναίκα ή ένας άντρας βλέπει έναν άντρα ή μια γυναίκα αντιστοίχως και χοροπηδούν οι ορμόνες του -και τον/ην τρελλαίνουν- και τους δημιουργείται η επιθυμία να συνευρεθούν ερωτικά -και βρίσκονται- εκεί δεν υπάρχει αγάπη...πότε πρόλαβε και δημιουργήθηκε δηλαδή???
Τόσο ευτελές συναίσθημα είναι η αγάπη για να δομείται μέσα σε μια ή έστω μερικές ημέρες..???




Μα Εαρινέ, δεν αρνήθηκε κανείς ότι μπορεί να υπάρξει σεξ χωρίς αγάπη. Δεν αρνήθηκε κανείς ότι αποτελεί οργανική επιθυμία. Αυτό είναι σίγουρο.

Αλλά όταν είσαι σε μια σχέση και αγαπάς κάποιον, το σεξ παύει να αποτελεί απλώς μια σωματική ανάγκη. Να σε ρωτήσω το εξής: Όταν είσαι με τη γυναίκα που αγαπάς και σε αγαπάει, υπάρχει λόγος να κάνεις σεξ με οποιεσδήποτε άλλες? (δεν εννοώ ότι το κάνεις αυτό, ένα ερώτημα σου θέτω)

Αν μπορούμε να "συνενώσουμε" την αγάπη και το σεξ(δηλαδή να συνευρισκόμαστε ερωτικά με τον άνθρωπο που αγαπάμε), γιατί να μην το κάνουμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 10:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά εγώ το ξεκαθάρισα αυτό.Το σεξ είναι μια βιολογική ανάγκη που ΟΤΑΝ υπάρχει η αγάπη,τότε την υπηρετεί.Εννοείται οτι μπορεί να υπάρξει και χωρίς την αγάπη,ΑΛΛΑ όταν υπάρχει μαζί με αυτήν ΚΑΙ για να υπηρετεί αυτήν,έ,τότε μιλάμε για κάτι το ανώτερο.Τότε παύει να είναι ΜΟΝΟ μια βιολογική αναγκη,χωρίς αυτό να σημαίνει οτι χάνει τον πρωτόγωνο σκοπό της υπαρξής του που είναι τα παιδιά.

Μερικοί απλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.Γιατί αυτά είναι ξεκάθαρα,και ένα παιδάκι του δημοτικού τα πιάνει.

Edited by - alex22 on 21/06/2011 10:21:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 10:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναρκίσσα...

"Μα Εαρινέ, δεν αρνήθηκε κανείς ότι μπορεί να υπάρξει σεξ χωρίς αγάπη. Δεν αρνήθηκε κανείς ότι αποτελεί οργανική επιθυμία. Αυτό είναι σίγουρο.

Αλλά όταν είσαι σε μια σχέση και αγαπάς κάποιον, το σεξ παύει να αποτελεί απλώς μια σωματική ανάγκη. Να σε ρωτήσω το εξής: Όταν είσαι με τη γυναίκα που αγαπάς και σε αγαπάει, υπάρχει λόγος να κάνεις σεξ με οποιεσδήποτε άλλες? (δεν εννοώ ότι το κάνεις αυτό, ένα ερώτημα σου θέτω)

Αν μπορούμε να "συνενώσουμε" την αγάπη και το σεξ(δηλαδή να συνευρισκόμαστε ερωτικά με τον άνθρωπο που αγαπάμε), γιατί να μην το κάνουμε"?

Ναρκίσσα καλημέρα...
Θα σου πώ το εξής..
"Μου την "δίνει" η ανθρώπινη υποκρισία και ομιλία και μιλάω γενικά και όχι ειδικά για κάποιον!
Προσωπικά δεν μου λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ η εκφώνηση της λέξης "αγάπης-αγαπώ" ... απολύτως τίποτα και δεν μου αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ οι δηλώσεις..
Αν μ'αγαπάς -παράδειγμα- δεν θέλω να μου το λές αλλα εγώ να το βλέπω και να το εισπράττω έμπρακτα...τι να τις κάνω τις δηλώσεις αν συνεχώς η αγάπη σου με τσιτώνει..με εκνευρίζει...με "χαλάει" γενικότερα???
Τι να την κάνω την αγάπη σου , αν δεν με εμπιστεύεσαι και με ελέγχεις διαρκώς και με πνίγεις???
Τι να την κάνω την -υποτιθέμενη- αγάπη σου αν δεν σέβεσαι αυτό που είμαι και προσπαθείς διαρκώς να το αλλάξεις???

Απο την άλλη μεριά φίλη μου , η αγάπη -ειλικρινής- μπορεί να πονάει...
Με ρώτησες προσωπικά και μολονότι δεν έχει νόημα να καταθέτει ο καθένας προσωπικά του βιώματα , για πρώτη φορά θα το κάνω...
Την λεκτική διατύπωση της αγάπης , προσωπικά την έχω ερμηνεύσει ως προβολή συναισθημάτων της στιγμής...και θεωρώ ότι έτσι είναι και τίποτα περισσότερο...δεν μπορεί κανένας και ειδικά η αγάπη να υπογράψει συμβόλαια διαρκούς ύπαρξής της...δεν πιέζεται και δεν υπόσχεται απολύτως τίποτα και σε κανέναν και διαρκεί όσο εκείνη βιώνει και αισθάνεται την ύπαρξη των απαραιτήτων προϋποθέσεων , ενδεχομένως και μια ολόκληρη ζωή!
Προσωπικά όλο τον κόσμο αγαπάω -είναι το πρώτο συναίσθημα που αναβλύζει αυθόρμητα απο το είναι μου- κατ'αρχάς...ωστόσο πολύ σύντομα γνωρίζοντας τους ανθρώπους αυτό παύει να υπάρχει -εκτός εξαιρέσεων- χωρίς ωστόσο να την αντικαθιστά το μίσος ή η εχθρότητα...απλά θα έλεγα μια ουδέτερη κατάσταση!
Αναρρωτιέμαι δε , υπάρχουν -ή θα έπρεπε να υπάρχουν- άνθρωποι που αγαπούν -το/την οποιοδήποτε- που δεν τους ομορφαίνει την ζωή???
Που δεν τους προσφέρει ηρεμία και γαλήνη???
Που δεν τους προσφέρει ασφάλεια???
Που δεν τους κάνει να αισθάνονται μοναδικοί???
Που δεν τους μιλάει με σεβασμό και κατανόσηση???
Που δεν "καταπατάει" ακόμα και τον ίδιο του τον εαυτό -όταν χρειάζεται- και συγκρατώντας τον σε επιμέρους πράγματα που θα έβλαπταν τον/ην αγαπημένο/η του???
Που δεν φροντίζει να παρέχει τα καλύτερα στον/ην αγαπημένο/η του???
Και απο την άλλη μεριά αναρρωτιέμαι , όταν κάποιος/α αγαπάει προσφέρει τι???
Το άσχημο -κορμί και πνεύμα- ή το όμορφο και καλλιεργημένο...τι θα πρόσφερε κάποιος σε κάποιον που -λέει- ότι αγαπάει φίλη μου???
Το άσχημο..το άρρωστο...το κακό και το μίζερο ή το όμορφο , το υγιές και καλλιεργημένο???
Προσωπικά δεν θα μπορούσα να αγαπήσω κάποια που δεν σέβεται και δεν προσέχει τον ίδιο της τον εαυτό , δεν φροντίζει γί'αυτόν είτε σωματικά , είτε πνευματικά , είτε σε επίπεδο χαρακτήρα.....δεν θα μπορούσα να αγαπήσω έναν αυτο-καταστροφικό άνθρωπο...έναν τεμπέλη και αδιάφορο..έναν που ζεί και πορεύευαι με λόγια και όχι πράξεις που πιστοποιούν την αγάπη του , πρωτίστως για τον εαυτό του τον ίδιο...
Θα ήθελα τις απόψεις σου και θα συνεχίσω...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά τα λες, δεν διαφωνώ στο ότι η αγάπη πρέπει να δηλώνεται εμπρακτα και όχι απλώς λεκτικά.

Μια χαρά όλα αυτά Εαρινέ... Έχω κάποιες ενστάσεις για το γεγονός πως δεν θα μπορούσες ποτέ να αγαπήσεις τα είδη των ανθρώπων που αναφέρεις, αλλά αυτό "ανοίγει" μια διαφορετική συζήτηση. Ας επικεντρωθούμε σε αυτό που πραγματευόμαστε τώρα.

Ακόμα δεν έχεις απαντήσει στο ερώτημά μου.


Edited by - Narkissa555 on 21/06/2011 11:14:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη που παρεμβαινω,μα Εαρινε, αγαπας καποιον οταν ειναι διπλα σου και σε στηριζει χωρις να θελει να κερδισει κατι στο μελλον..Αγαπας καποιον που οταν δεν μπορεις η δεν εισαι σε θεση να ξεπερασεις κατι,κανει υπομονη και σε βοηθαει...Αγαπας καποιον οταν βλεπεις οτι θυσιαζει σοβαρα πραγματα για σενα.Και αντιστοιχα, αγαπας καποιον οταν τον στηριζεις για να ειναι αυτος καλα,ασχετα με το αν εσυ πονας...Αγαπας καποιον οταν βαζεις τα "θελω" του πανω απ τα δικα σου...Αγαπας καποιον οταν θυσιαζεις αλλα πραγματα γα να εχεις αυτον... Και κυριως, αγαπας καποιον οταν ξερεις οτι δεν θα σε προδωσει και τον εμπιστεσαι....Και μην μου πεις οτι αυτο ειναι "κερδοσκοπικο", δηλαδη να αγαπας για να κερδισεις την εμπιστοσυνη πχ καποιου....Η αγαπη ειναι απορροια τετοιων αναλογων πραξεων... Αγαπας καποιον οταν του λες την αληθεια οσο κι αν ποναει...Και αν δεν μπορει να την αντεξει,τον βοηθας να τα καταφερει....

Το θεμα σεξ και αγαπη τωρα...Αν το δεις σαν βιολογικη αναγκη,ναι,η αγαπη δεν παιζει κανεναν ρολο...Αν ομως δεις το σεξ σαν μια σωματικη και πνευματικη ενωση, τοτε εχεις αγαπη...Η ερωτικη επαφη και η αγαπη ουσιαστικα συνενωνονται και δημιουργουν αυτη την ενωση....Και γενικα διαφωνω καθετα,οριζοντια και διαγωνια με την αποψη του "ἁφηνω την γυναικα μου να παει με οποιον θελει γιατι την αγαπαω"...Αυτο δεν εχει λογικη..Οταν αγαπας τον αλλο, δεν δεχεσαι να ειναι μαζι σου και ταυτοχρονα με πολλους...Τον αφηνεις τελειως ελευθερο αν τον αγαπας πραγματικα...Στην περιπτωση της πολυγαμιας,οχι μονο σε εναν γαμο,αλλα σε μια σχεση, εγω πιστευω οτι η "αγαπη" ουσιαστικα συγκαλυπτει ενα "Ναι,αγαπη μου, απο την στιγμη που σ'αγαπαω,σου δινω καθε δικαιωμα να εισαι ελευθερος-η" το οποιο κρυβει ενα συννεφακι που λεει "Δεν πειραζει...Ασε να του-της λεω οτι τον-την αγαπαω, για να την εχω κατοχυρωμενη..Που να ψαχνω για καβατζα... " Η θα μπορουσε να υπαρχε η σκεψη οτι κανενας δεν θα κανει κατι σοβαρο ουτε με τον εναν υτε με τον αλλο,οποτε με κοινη συναινεση και των 2, εχουν σαν ρεζερβα ο ενας τον αλλο,αν δεν τυχει κατι εκτος..."συνωμοσιας"..

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας επικεντρωθούμε στο θέμα αγάπη και σεξ. Το να καθόμαστε να φιλοσοφούμε σχετικά με τη φύση της αληθινής αγάπης και όλα όσα αυτή περιλαμβάνει (τα θέλω σου πάνω από τα θέλω μου κτλπ...) είναι απλώς λόγια χιλιοειπωμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνας
"Η ΑΓΆΠΗ, δεν έπρεπε να ήταν στην ΑΡΧΗ κάθε μας πράξης?


Φίλε Πλάτωνα θα συμφωνούσα μαζί σου, αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ πως η αγάπη θα “έπρεπε” να είναι το προαπαιτούμενο κάθε μας πράξης, θεωρητικά .
Επί της ουσίας όμως είναι?

Από την άλλη μεριά αυτό που λέει ο φίλος Αντώνης είναι αληθές και το έχω αναφέρει και εγώ.
Άλλο έρωτας – που είναι πάθος - . και άλλο η αγάπη που είναι συναίσθημα, και μάλιστα το σπουδαιότερο και ανώτερο.
Ο έρωτας σαν πάθος, είναι ζηλότυπος (η ζήλια είναι πάθος), τυφλωτικός (πάθος), βίαιος (πάθος) , διεκδικητικός( πάθος), παράλογος (πάθος), και μπορεί να μετατραπεί κεραυνοβόλα σε σφοδρή χωρίς καμία λογική, εκδίκηση (πάθος).
Έρχεται κεραυνοβόλα, και με τον ίδιο τρόπο, ορισμένες φορές φεύγει (όταν τελειώσει το μέλι, που αναφέρει ο φίλος Αντώνης).
Σε ορισμένες περιπτώσεις βεβαίως, μπορεί να μεταλλαχθεί σε αγάπη, αν μπορέσει να καταπολεμήσει τον εγωισμό, την ιδιοτέλεια, και την εξάρτηση με τα προαπαιτούμενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναρκίσσα , αν εννοείς αυτό.."Αν μπορούμε να "συνενώσουμε" την αγάπη και το σεξ(δηλαδή να συνευρισκόμαστε ερωτικά με τον άνθρωπο που αγαπάμε), γιατί να μην το κάνουμε"?

Ασφαλώς και θεωρώ ότι αποτελεί την καλύτερη και πιο υγιή μορφή -μάλλον την υγιή μορφή- συνεύρεσης δυό ανθρώπων και πρέπει να το κάνουμε -απο που προέκυψε ότι εγώ διαφωνώ με αυτό??-...και μάλιστα τότε ο άνθρωπος συλλαμβάνει ΚΑΙ εμπειρικά την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα στο "στυγνό σέξ" και στον έρωτα....!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναρκίσσα , αν εννοείς αυτό.."Αν μπορούμε να "συνενώσουμε" την αγάπη και το σεξ(δηλαδή να συνευρισκόμαστε ερωτικά με τον άνθρωπο που αγαπάμε), γιατί να μην το κάνουμε"?

Ασφαλώς και θεωρώ ότι αποτελεί την καλύτερη και πιο υγιή μορφή -μάλλον την υγιή μορφή- συνεύρεσης δυό ανθρώπων και πρέπει να το κάνουμε -απο που προέκυψε ότι εγώ διαφωνώ με αυτό??-...και μάλιστα τότε ο άνθρωπος συλλαμβάνει ΚΑΙ εμπειρικά την ειδοποιό διαφορά ανάμεσα στο "στυγνό σέξ" και στον έρωτα....!!!




Πολύ ωραία, τότε δεν διαφωνούμε κάπου μέχρι τώρα. Σου έθεσα και ένα άλλο ερώτημα πριν από αυτό όμως και, όπως σου είπα, δεν είναι προσωπικό.

Μου απάντησες γενικότερα για την αγάπη και δεν συγκεκριμενοποίησες την απάντησή σου.

Edited by - Narkissa555 on 21/06/2011 11:41:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Chess..

"ἁφηνω την γυναικα μου να παει με οποιον θελει γιατι την αγαπαω".

Απο που προέκυψε ότι εγώ φίλη μου είπα κάτι τέτοιο???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 11:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ ωραία, τότε δεν διαφωνούμε κάπου μέχρι τώρα.



Που και πότε ανάμεσά μας προέκυψε κάποια διαφωνία αλλα και αν διαφωνήσουμε δηλαδή αυτό τι σημαίνει πρακτικά..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy