ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 16:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa

Κατα δεύτερον, διάβασα τη συνέχεια της συζήτησης, αλλά δεν καταλαβαίνω... Τι θα μπορούσα να σχολιάσω/αντλήσω από αυτήν...? Το πόσα πόδια έχεις? Ή μήπως να μαλώσω τον Ζιπ που δεν σου απάντησε "σοβαρά"?


Με την ερώτηση που του έκανα

quote:
Απεστάλη: 05/06/2011, 17:38:47

zip - gianipseftis, Πόσα πόδια έχεις ;


ήθελα να του δείξω πως ακόμη και το βάδισμα, ο βηματισμός δηλ. ενός ανθρώπου γίνεται με βάση μια αλληλο-συμπληρούμενη κίνηση δηλ. όταν το ένα του πόδι πηγαίνει μπροστά, το άλλο είναι πίσω και εναλλάξ. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα που λέμε ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 17:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλεξ
Και φυσικά είναι περιττό να αναφέρω το πόσο ζηλεύει τον zip.Δεν εξηγείται αλλιώς η εμμονή του.Ας μην επεκταθώ και άλλο σε αυτό,δεν μου πέφτει λόγος(σε αντίθεση με εκείνον που χώνεται παντού).


Ζηλεύει ο Εαρινός τον Ζίπ?????

ποιός είσαι φίλε μου!!!

Απίστευτη διάγνωση!

Αφου έχεις τόση πνευματική ευμάρεια,βοήθησε και εμένα τον
δυστυχή.Τι προβλήματα εχω εγω και δεν το ξέρω,πές μου σε
παρακαλώ,ψυχολόγησέ με,να με βοηθήσεις να σωθώ,να βρώ τον
δρόμο της αλήθειας,της αυτοκριτικής.
Εχω ανάγκη Αλεξ,της λαμπρής πνευματικής σου εμπειρίας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Narkissa

Κατα δεύτερον, διάβασα τη συνέχεια της συζήτησης, αλλά δεν καταλαβαίνω... Τι θα μπορούσα να σχολιάσω/αντλήσω από αυτήν...? Το πόσα πόδια έχεις? Ή μήπως να μαλώσω τον Ζιπ που δεν σου απάντησε "σοβαρά"?


Με την ερώτηση που του έκανα

quote:
Απεστάλη: 05/06/2011, 17:38:47

zip - gianipseftis, Πόσα πόδια έχεις ;


ήθελα να του δείξω πως ακόμη και το βάδισμα, ο βηματισμός δηλ. ενός ανθρώπου γίνεται με βάση μια αλληλο-συμπληρούμενη κίνηση δηλ. όταν το ένα του πόδι πηγαίνει μπροστά, το άλλο είναι πίσω και εναλλάξ. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα που λέμε ...





Πάλι καλά που ρώτησα δηλαδή, γιατί δεν νομίζω να το είχε "πιάσει" και κανείς. Οι υπόλοιποι το εξελαβαν ως πρόθεση για κοροιδία προφανώς, οπότε οδηγήθηκε στη συνέχεια αλλού η συζήτηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζηλεύει ο Εαρινός τον Ζίπ?????

ποιός είσαι φίλε μου!!!

Απίστευτη διάγνωση!

Αφου έχεις τόση πνευματική ευμάρεια,βοήθησε και εμένα τον
δυστυχή.Τι προβλήματα εχω εγω και δεν το ξέρω,πές μου σε
παρακαλώ,ψυχολόγησέ με,να με βοηθήσεις να σωθώ,να βρώ τον
δρόμο της αλήθειας,της αυτοκριτικής.
Εχω ανάγκη Αλεξ,της λαμπρής πνευματικής σου εμπειρίας!!


Αφού ξέρεις τώρα,δεν με χρειάζεσαι,πήγαινε σε καποιο βουνό για κανα μήνα με το σακίδιό σου(!!!) και εκεί θα βρείς όσες πνευματικές εμπειρίες θέλεις.Το έχεις ξανακάνει εξάλου(μιλάμε για πολύ γέλιο αυτή η φάση).

Edited by - alex22 on 10/06/2011 18:35:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάλι καλά που ρώτησα δηλαδή, γιατί δεν νομίζω να το είχε "πιάσει" και κανείς. Οι υπόλοιποι το εξελαβαν ως πρόθεση για κοροιδία προφανώς, οπότε οδηγήθηκε στη συνέχεια αλλού η συζήτηση...

Κοίτα όμως τί μπορεί να μάθει κάποιος αν ακούει τον άλλον και δεν πάει το μυαλό του στην ειρωνία.Πολύ σωστό αυτό το παράδειγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοβαρές ερωτήσεις κάνει ο Ζιπ...και μάλιστα τέτοιες που μπορεί εκ των υστέρων να πεί οτιδήποτε ως διακιολογία και μάλιστα να φορτώσει τον άλλο , έλλειψη αντίληψης...
Ρε Ζίπ...με παιδακια της γειτονιάς σου νομίζεις ότι μιλάς και αφελείς???
Άκου πόσα πόδια έχεις..ερώτηση σοβαρή , σοβαρού ανθρώπου...
Κάτι τέτοια κάνεις -και πολύ χειρότερα- και μετά αναρρωτιέσαι "μα γιατί δεν με καταλαβαίνουν" και καλά "εγώ δεν είχα πρόθεση να πώ κάτι τέτοιο και με παρεξηγήσατε" και "δεν ξέρω και δεν γνωρίζω και σείς φταίτε που δεν με αντιλαμβάνεσθε" , λές και οφείλουμε να είμαστε η Πυθία....ή ο Μάντης Κάλχας...
Το άλλο δε που είπες για να διακαιολογήσεις την ερώτησή σου , είναι πραγματικά αμίμητο...μολονότι καθόλου πιστευτό..
Περί εναλλαγής ποδιών εννοώ....βλέπεις εμείς οι κοινοί άνθρωποι περπατάμε και με τα δυό ταυτόχρονα...ψιλά γράμματα όπως ΑΚΡΙΒΩΣ το είπες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa
Πάλι καλά που ρώτησα δηλαδή, γιατί δεν νομίζω να το είχε "πιάσει" και κανείς. Οι υπόλοιποι το εξελαβαν ως πρόθεση για κοροιδία προφανώς, οπότε οδηγήθηκε στη συνέχεια αλλού η συζήτηση...

Προφανώς το ίδιο λάθος που έκαναν οι υπόλοιποι – εκτός από εσένα - θα το έκανε και ο ίδιος ο φιλόσοφος, όπως φαίνεται από την αμέση συνέχιση της ....φιλοσοφικής του τοποθέτησης.

Γιαυτό σου λέω ..φιέστα και άστα, μην τα αναμοχλεύεις.
Μυρίζουν

Ευγενής η προσπάθεια.

Αλά από καλή προαίρεση !!!
ΜΗΔΕΝ.


Δεν θα ασχοληθώ ξανά με τα “ειπα” , “είπες”, κλπ κλπ.
Η συζήτηση είναι γραμμένη, και στην κρίση ΟΛΩΝ.

Να είσαι καλά, και καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι , έπρεπε να πάρει την απάντησή σου φίλε μου -περί αριθμού ποδιών-για να προχωρήσει το σκεπτικό του....ήταν ΤΟΣΟ σημαντικό αυτό που αν εσύ δεν του απαντούσες δεν θα μπορούσε να πεί την μεγάλη σοφία που λίγο πιο πάνω είπε....
Για να δούμε τι μας επιφυλλάσει ακόμα ο φίλος μας....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIANNIPSEFTIS

Δεν ξέρω γιατί τα εκλαμβάνεις όλα τόσο αρνητικά. Ούτε εγώ αντιλήφθηκα την έννοια της ερώτησης του Ζιπ και το ερώτημα που έθεσα σε εσένα, επειδή είχε προφανώς κάποια σχέση με το υπόλοιπο της συζήτησης, έδωσε στον Ζιπ την ευκαιρία να εξηγήσει τι ακριβώς εννοούσε.

Edited by - Narkissa555 on 10/06/2011 18:50:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναρκισσα σκασε! Εισαι μια κακοπροαιρετη υποστηρικτρια των rivals του ψευτη......

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

GIANNIPSEFTIS

Δεν ξέρω γιατί τα εκλαμβάνεις όλα τόσο αρνητικά. Ούτε εγώ αντιλήφθηκα την έννοια της ερώτησης του Ζιπ και το ερώτημα που έθεσα σε εσένα, επειδή είχε προφανώς κάποια σχέση με το υπόλοιπο της συζήτησης, έδωσε στον Ζιπ την ευκαιρία να εξηγήσει τι ακριβώς εννοούσε.

Edited by - Narkissa555 on 10/06/2011 18:50:32


Μα καλή μου σοβαρολογείς?
Την συνέχιση του ευφυολογήματος/ερώτησης την αγνοείς ή θέλεις να την αγνοείς?

Σε τι ερώτηση δική μου ξεκίνησε η κουβέντα, και πως εξελίχτηκε?

Θα σου πω καλή μου ένα κουίζ/ευφθολόγημα, που ίσως θα σε βοηθήσει να καταλάβεις εσύ και κάποιοι άλλοι το νόημα.

Ερώτηση.
Σε ποιό μέρος ΟΛΕΣ οι γυναίκες έχουν τρίχες κατσαρές?

Μπορείς να μου απαντήσεις με σαφήνεια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνος τα θεωρεί ολα κακοπροαίρετα! Το αν υποστηρίζω τα λεγόμενα του Ζιπ είναι καθαρά δικό μου θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντω εγω...ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ!

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, ακόμα περιμένω τις διεκρινήσεις σου για τον 4πλο λογαριασμό.

Ξαφνικά το έθαψες το θέμα,σαν να σου λέει κάποιος οτι το πρωτάθλημα είναι στημένο και μετά μούγκα.Ε,όπως και να το κάνουμε αυτό δε μπορεί να περάσει έτσι στο ντούκου,εκτός και αν πέταξες κοτσάνα την οποία όμως πρέπει να ομολογήσεις.

Edited by - alex22 on 10/06/2011 19:09:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

GIANNIPSEFTIS

Δεν ξέρω γιατί τα εκλαμβάνεις όλα τόσο αρνητικά. Ούτε εγώ αντιλήφθηκα την έννοια της ερώτησης του Ζιπ και το ερώτημα που έθεσα σε εσένα, επειδή είχε προφανώς κάποια σχέση με το υπόλοιπο της συζήτησης, έδωσε στον Ζιπ την ευκαιρία να εξηγήσει τι ακριβώς εννοούσε.

Edited by - Narkissa555 on 10/06/2011 18:50:32


Μα καλή μου σοβαρολογείς?
Την συνέχιση του ευφυολογήματος/ερώτησης την αγνοείς ή θέλεις να την αγνοείς?

Σε τι ερώτηση δική μου ξεκίνησε η κουβέντα, και πως εξελίχτηκε?

Θα σου πω καλή μου ένα κουίζ/ευφθολόγημα, που ίσως θα σε βοηθήσει να καταλάβεις εσύ και κάποιοι άλλοι το νόημα.

Ερώτηση.
Σε ποιό μέρος ΟΛΕΣ οι γυναίκες έχουν τρίχες κατσαρές?

Μπορείς να μου απαντήσεις με σαφήνεια?




Μα το ξέρω ότι δεν ήταν σαφής και ξεκάθαρη η ερώτησή του! Αυτό δεν σημαίνει ότι τώρα λέει ψέματα για αυτό που εννοούσε, προσπαθώντας να το "σώσει". Δεν λέω, μετά η συζήτηση πήρε εντελώς άλλη τροπή...

PS. Στην Αφρική...?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

[quote] chess
Gianipseftis εξηγησε μας τι εννοεις λεγοντας "παπαδιστικη θεωρια του "ροζ""...Εννοεις οτι η θεωρια της αλληλοσυμπληρωσης(ασπρο+κοκκινο=ροζ???) που αναφερθηκε προηγουμενως δεν υφισταται κ οτι στην ουσια υποθαλπτει την ανισοτητα των φυλων?

Ναι φίλε μου. Αυτό ακριβώς πιστεύω.
Η νοοτροπία αυτή υποθάλπει και παγιώνει την σχέση αφέντη-δούλας.
Η αλληλοσυμπλήρωση των αντιθέτων τάσεων, είναι η βάση δικαιολόγησης του διαχωρισμού των δραστηριοτήτων, άντρα - γυναίκας.
Η γυναίκα στο σπίτι (στο νοικοκυριό) ο άντρας στα εκτός σπιτιού.

Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο κατεβατό πάνω σε αυτό το θέμα, και να το τεκμηριώσω πολλαπλώς, αλλά δεν έχει νόημα ποια.


Mα με το να με θεωρεις αντρα,ενδομυχα απαξιωνεις την γυναικεια φυση μου...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ


Καλή μου chess συγνώμη για την αλλαγή φύλου που εν αγνοία μου έκανα.
Δεν ήταν στις προθέσεις μου να απαξιώσω το γυναικεία φύση σου.
Εώς σήμερα δεν είχα την ευκαιρία να κουβεντιάσω μαζί σου , και απο το όνομα δεν ήταν προφανές το φύλο σου.
Να είσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το πηρα προσωπικα...Ολοι για αντρα με περνανε εδω μεσα (αυτο ειναι κρυφο παραπονο.....)..

Απλως βρηκα πατημα για να σε ..."προκαλεσω" λιγο...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa
Μα το ξέρω ότι δεν ήταν σαφής και ξεκάθαρη η ερώτησή του! Αυτό δεν σημαίνει ότι τώρα λέει ψέματα για αυτό που εννοούσε, προσπαθώντας να το "σώσει". Δεν λέω, μετά η συζήτηση πήρε εντελώς άλλη τροπή...

PS. Στην Αφρική...?


Μα καλή μου “προς το τελευταίον εκβάν, έκαστον των πρίν υπαρξάντων κρίνεται”
Μην απομονώνουμε τα γεγονότα.
Πιστεύω να καταλάβεις τι εννοώ. Η καλή προαίρεση – επαναλαμβάνω – είναι αρκετή.

Υ.Γ
Η απάντηση στο κουίζ είναι η σωστή.
Είναι προφανές γιατί το έθεσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν το πηρα προσωπικα...Ολοι για αντρα με περνανε εδω μεσα (αυτο ειναι κρυφο παραπονο.....)..

Απλως βρηκα πατημα για να σε ..."προκαλεσω" λιγο...

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ


Μου αρέσουν οι προκλήσεις ΟΛΕΣ, και το χιούμορ.... .

Και σε όλες απαντώ.

Αρκεί να μην είναι σε επίπεδο καφενείου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επόμενη ερώτηση μετά το "πόσα πόδια έχεις;", θα ήταν : "τα έχεις παρατηρήσει καθόλου κατά τον βηματισμό σου ; έχεις παρατηρήσει την εναλλαγή τους ;"

Η ερώτηση που έκανα αρχικά ήταν γιατί έδωσες μια απάντηση καθ' όλα ειρωνική και γεμάτη χλευασμό :

quote:
Απεστάλη: 05/06/2011, gianipseftis

Μήπως αυτη είναι η παπαδίστικη θεωρία του «ροζ» (άσπρου-κόκκινου)?
Ρωτώ? [ Έλα ντε! ρωτάς ; ή δεν ρωτάς ; ιδού η απορία ... στόκε ]
Μια θεωρία που επινοήθηκε για την νομιμοποίηση και διαιώνιση της ανισορροπίας των προνομίων του άντρα – γυναίκα.
Αν ναι!
Τοτε εδώ έχουμε το «σοφισμό» σε όλο του το μεγαλείο
[ Ρώτησες, έδωσες την απάντηση μόνος σου, έβγαλες και το συμπέρασμά σου, 'ντάξει, κοιμήσου τώρα ... ]


Σημειωτέον, σ' αυτήν εδώ την δημοσίευσή σου ρωτάς & απαντάς μαζί! Καλά, γνωστή η λογική αυτή των ηλιθίων οι οποίοι ενώ ρωτούν κάτι που πιθανώς αγνοούν - ασφαλώς δεν γνωρίζουν οι ίδιοι γιατί ρωτούν αυτό που ρωτούν (οι ίδιοι πολλές φορές το χαρακτηρίζουν και ως "ρητορικό ερώτημα", καλή καραμέλα) αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο - μετά δίνουν και την απάντηση μόνοι τους. Μια απάντηση υποθετική βέβαια - Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνά - κι όχι μόνο αυτό αλλά εξ' αιτίας της υποθετικής αυτής απάντησης που οι ίδιοι δίνουν στον εαυτό τους, οδηγούνται ΚΑΙ σε συμπέρασμα! Δηλ. ρωτάει κάποιος κάτι, απαντάει ο ίδιος στην ερώτηση που κάνει, ε, και βγάζει μετά και συμπέρασμα. Πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι κάποιος για να το κάνει αυτό ; Εσύ θα μας πεις.

Αυτή η απάντηση που έδωσες υποτίθεται πως απαντούσε σ' αυτό :

quote:
zip, Απεστάλη: 05/06/2011

Η Δημιουργία, η συν-δημιουργία δηλ. απαιτεί συνεννόηση και η συννενόηση απαιτεί κοινή γλώσσα. Αν μιλάς διαφορετική γλώσσα με τον άλλον, το πιο πιθανό είναι να φτιάξεις τον Πύργο της Βαβέλ. Για την Δημιουργία, (να στο πω διαφορετικά) για την γέννηση και την δημιουργία ζωής δεν φτάνει να δέχεσαι τον άλλον όπως είναι. Θα πρέπει κάπως, με κάποιον τρόπο να "κουμπώνει" το πράγμα, να αλληλο-συμπληρώνεται. Π.χ Ο σεβασμός που πιθανώς δεν έχεις ΕΣΥ, θα πρέπει να σου δωθεί από τον ΆΛΛΟΝ. Η υπομονή που πιθανώς δεν έχει ο ΑΛΛΟΣ, θα πρέπει να του δωθεί από ΣΕΝΑ. Ό'ΤΙ δεν έχεις ΕΣΥ, θα πρέπει να στο δώσει ο ΑΛΛΟΣ και 'Ο,ΤΙ δεν έχει ο ΆΛΛΟΣ θα πρέπει να του το δώσεις ΕΣΥ. ΕΣΥ θα "σπείρεις", ο ΑΛΛΟΣ θα "γονιμοποιήσει".


Ορισμένες φορές, όταν κάποιος θέλει να δείξει κάτι σε κάποιον άλλον, του κάνει μια σειρά από ερωτήσεις ώστε ο άλλος μόνος του να οδηγηθεί σ' ένα συμπέρασμα που θα αναιρεί κάποιο προηγούμενό του και να κατανοήσει καλύτερα την αστοχία του.

Στην περίπτωση αυτή, για να σου δείξω πως αυτό που είπα δεν ήταν διόλου "σοφισμός" όπως είπες, ήθελα να σου κάνω μια σειρά από ερωτήσεις που ακριβώς θα σε οδηγούσαν, θα σε βοηθούσαν δηλ. να καταλάβεις καλύτερα - από μόνος σου - πως αυτό που είπες για τον "σοφισμό" των λόγων μου είναι κάτι αβάσιμο και άστοχο.

Λάθος μου βέβαια που επέλεξα εσένα για να κάνω μια σειρά από ερωτήσεις γιατί ως φαίνεται, αφ' ενός δεν αντέχεις τις ερωτήσεις, αφ' ετέρου δεν αντέχεις τον ίδιο σου τον εαυτό ... 'ντάξει, no problem , καλή θηλιά εύχομαι ...

Edited by - zip on 10/06/2011 19:52:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε, και κάτι άλλο : αυτές τις διευκρινήσεις παραπάνω δεν τις κάνω για την αφεντιά σου - μην κολακεύεσαι. Τις κάνω για τους υπόλοιπους αναγνώστες και για τους υπεύθυνους του χώρου - άσε που πιστεύω δηλ. πως για τους τελευταίους δεν χρειάζονται κιόλας. Αλλά δεν πειράζει. Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να ασχολείσαι μαζί μου και να συζητάς για μένα ... χωρίς εμένα. Εν αντιθέση με το "φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα", εγώ είμαι της άποψης πως "δεν υπάρχουν αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα". Γκε κε ; ή είναι κι αυτό "σοφισμός" ;

http://www.youtube.com/watch?v=carV2qTXC58

Edited by - zip on 10/06/2011 19:45:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ωραία που είναι όταν η αλήθεια λάμπει τόσο έντονα.Μιλάμε δεν έχω ξαναδεί τέτοια αποστωμοτική απάντηση,ποτέ ξανά.

Για αυτό είνα πάντα καλύτερα όταν μιλάμε,να μιλάμε με ειλικρίνα και ξεκάθαρες προθέσεις,όχι με ειρωνία, πονηριά και δόλο.Απλά πράγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 19:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε, και κάτι άλλο : αυτές τις διευκρινήσεις παραπάνω δεν τις κάνω για την αφεντιά σου - μην κολακεύεσαι. Τις κάνω για τους υπόλοιπους αναγνώστες και για τους υπεύθυνους του χώρου - άσε που πιστεύω δηλ. πως για τους τελευταίους δεν χρειάζονται κιόλας. Αλλά δεν πειράζει. Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να ασχολείσαι μαζί μου και να συζητάς για μένα ... χωρίς εμένα. Εν αντιθέση με το "φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα", εγώ είμαι της άποψης πως "δεν υπάρχουν αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα". Γκε κε ; ή είναι κι αυτό "σοφισμός" ;

http://www.youtube.com/watch?v=carV2qTXC58

Edited by - zip on 10/06/2011 19:45:45


Το ύφος σου και το ήθος σου δεν αντέχω Ζιπάκο.
Σου έχει γίνει συνήθειο να κουβεντιάζεις με ένα σινάφι του επιπέδου σου, και απαντάς με φιλοσοφίματα και βρισιές, στην απουσία σοβαρών επιχειρημάτων.

Εγώ να ασχοληθώ μαζί σου?
Προφανώς θα αστειεύεσαι.
Προχώρα ακάθεκτος οδηγώντας τυφλούς
Δεν θα ακολουθήσω το “βηματισμό” σου.

Να είσαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 20:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Εγώ να ασχοληθώ μαζί σου? Προφανώς θα αστειεύεσαι. [Καθόλου δεν αστειεύομαι. Εδώ και 2 σελίδες αυτό κάνεις. Και εξακολουθείς. Και θα εξακολουθήσεις ... Γιατί ; Γιατί το λέω εγώ!* Μόλις πάψω να το λέω, κι εσύ θα σταματήσεις ... χε,χε,χε ]
Προχώρα ακάθεκτος οδηγώντας τυφλούς [ Μεγάλε sorry, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τυφλοί ]
Δεν θα ακολουθήσω το “βηματισμό” σου. [ Aφ' ενός δεν σου το ζήτησα, αφ' ετέρου και να ήθελες να με ακολουθήσεις, δεν μπορείς παλικάρι μου. Είμαι πολύ γρήγορος για σένα ... ]


*έλα να παίξουμε ...

*το Εαρινάκι που το παίζει και μάγος που είναι ; έλα βρε ... έλα να σε παίξω λίγο ...

Edited by - zip on 10/06/2011 20:58:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 22:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
*έλα να παίξουμε ...

Πρώτον, δεν έχει τα κότσια να σε αντιμετωπίσει(κοτούλα,αμέσως να το σκάσει),και δεύτερον μιλάτε σε διαφορετική γλώσσα,εσύ μιλάς ειλικρινά και ξεκάθαρα,ενώ αυτός μιλάει ειρωνικά και με βρόμικα υπονοούμενα,γιατί νομίζεις θύμωσα τόσο πολύ μαζί του?Αν προσέξεις τα περισσότερα γραπτά του, είναι τίγκα στη βρομιά,απ'όλα τα καλά έχουν μέσα:ειρωνία,χλευασμό,κοροιδία,υπεκφυγή και άλλα πολλά.

Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποιον που σκέφτεται μόνο πως να σου βγεί απο πάνω στην κουβέντα.Είναι χάσιμο χρόνου.Εγώ δεν έχω κάτι μαζί του,απλά μου κάτι εντύπωση τόση κακία,τόση αρνητικότητα.

Επίσης,δεν υπάρχει πιό ωραίο πράγμα απο την αλήθεια.Με το εγωισμό πεσμένο,μπορείς να μάθεις πάρα πολλά πράγματα σπουδαίας σημασίας,ακόμα και μέσα απο ένα forum,αυτό που είπες για το αλληλοσυμπλήρωμα ήταν όλα τα λεφτά,και αξίζει κάποιος να διαβάσει το τόπικ μόνο για αυτό.

Sorry που γίνομαι σπαστικός,αλλα αισθάνομαι την ανάγκη να το τονίσω αυτό,με τόσα άχρηστα γραπτά,είναι σημαντικό να ξέρουμε οτι έχουμε κάτι γνήσιο στα χέρια μας.


Edited by - alex22 on 10/06/2011 22:56:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 23:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το ύφος σου και το ήθος σου δεν αντέχω Ζιπάκο.
Σου έχει γίνει συνήθειο να κουβεντιάζεις με ένα σινάφι του επιπέδου σου, και απαντάς με φιλοσοφίματα και βρισιές, στην απουσία σοβαρών επιχειρημάτων.

Εγώ να ασχοληθώ μαζί σου?
Προφανώς θα αστειεύεσαι.
Προχώρα ακάθεκτος οδηγώντας τυφλούς
Δεν θα ακολουθήσω το “βηματισμό” σου.


Απάντηση ενήλικου και όχι πιθήκου...ξεκάθαρη και ειλικρινής!
Τα υπόλοιπα τα "μπλάμαπλάμπλά" εγώ τ'ακούω βερεσέ...
Μπράβο Φίλε Γιάννη!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 23:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aφ' ενός δεν σου το ζήτησα, αφ' ετέρου και να ήθελες να με ακολουθήσεις, δεν μπορείς παλικάρι μου. Είμαι πολύ γρήγορος για σένα ... ]

Αυτό κι'αν δείχνει αυτογνωσία...μεγάλε ένας εσύ και και μετά το κενό..κατασυγκινήθηκα τώρα..μπρρρρ...
Βάλε τώρα το κουνιστό το ...κεφαλάκι σου να γελάει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 23:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Αυτό κι'αν δείχνει αυτογνωσία...μεγάλε ένας εσύ και και μετά το κενό..κατασυγκινήθηκα τώρα..μπρρρρ...
Βάλε τώρα το κουνιστό το ...κεφαλάκι σου να γελάει.


Σε παρακαλώ Εαρινέ!!!
Ο Ζιπ κάνει εξαιρετικές προσπάθειες να βελτιώσει τη νοημοσύνη
του!Ακολουθεί πιστά την διατροφή που του είχα συστήσει,ώστε να
προοδεύσει το μυαλό του.
Τι νομίζεις οτι κάνει ο Notirk στο βαπόρι στην Βραζιλία?
Το φορτώνει μπανάνες για τον Ζίπ και συνοδοιπόρους!!


Πές μου και κάτι άλλο.
Τι θέλεις να κάνω με τον Αλεξ?
Να παίξω με το μυαλό του ή να τον αφήσω?
Οτι πείς θα κάνω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 23:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε παρακαλώ Εαρινέ!!!
Ο Ζιπ κάνει εξαιρετικές προσπάθειες να βελτιώσει τη νοημοσύνη
του!Ακολουθεί πιστά την διατροφή που του είχα συστήσει,ώστε να
προοδεύσει το μυαλό του.
Τι νομίζεις οτι κάνει ο Notirk στο βαπόρι στην Βραζιλία?
Το φορτώνει μπανάνες για τον Ζίπ και συνοδοιπόρους!!

Πανέξυπνο!Πάρε μια μπανάνα για επιβράβεψη.(Τα θές και τα λές αυτά? Είσαι σοβαρός? Αν είναι να πείς εξυπνάδα,please προσπάθησε περισσότερο,γιατι με αυτά δεν γελάμε καθόλου.Είναι άστοχες βλακίες.)

quote:
Πές μου και κάτι άλλο.
Τι θέλεις να κάνω με τον Αλεξ?
Να παίξω με το μυαλό του ή να τον αφήσω?
Οτι πείς θα κάνω!

Πρώτα απ'όλα να μου απαντήσεις για τους 4πλούς λογαρισμούς,σταμάτα να το αποφεύγεις. Οσο για τα παιχνίδια,δεν νομίζω οτι σε συμφέρει.Βασικά σε προκαλώ εγω ο ίδιος,θα χει πλάκα.

Edited by - alex22 on 10/06/2011 23:31:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 23:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλεξ
Οσο για τα παιχνίδια,δεν νομίζω οτι σε συμφέρει


Στον Εαρινό απευθύνθηκα!!
Πότε απέκτησαν φωνή τα...ραδίκια??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy