ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 06:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΣ


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ!!!!

ΕΣΚΑΣΕ ΜΥΤΗ Η ΑΜΑΛΙΑ ΣΤΟ ΜΗΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

ΑΦΟΥ ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΙΜΩΡΙΣΕ ΚΤΛ

ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΠΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΘΑΡΗ
ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ.

Η ΑΜΑΛΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ 02:08 ΤΟ ΠΡΩΙ

ΕΙΜΑΙ 4 ΩΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ.
ΕΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΝΑ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ.

ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΣ

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 14:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου rizitis.

Άστα να πάνε.
Μετά πάω στη δουλειά και μου λένε οι μαθητές μου:
"Κυρία στραβοκοιμηθήκατε;"
-"Στραβοκοιμάται κανείς μόνο όταν κοιμάται..." τους απαντώ.

Να σε ρωτήσω,
γράφεις:

quote:
ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΠΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΘΑΡΗ
ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ

Οι υπόλοιποι που την έβγαλαν καθαρή, ποιοί είναι;
(Ρωτάω, γιατί μετά από 12 σελίδες επί 30 απαντήσεις η καθεμία που διάβασα, πιθανόν να έκαναν και πουλάκια τα μάτια μου! Αλλά υπόπτους που την έβγαλαν καθαρή, δεν βρήκα. )

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 15:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΛΙΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ

ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΤΟ ΠΟΙΟΥΣ ΤΙΜΩΡΙΣΕΣ Ή ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ
ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 15:25. ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΑΔΙΚΙΑ ΕΞΩΦΘΑΛΜΗ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΣ
ΕΝΑ Χ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΣ ΕΝΑ Ψ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΛΕΓΑ "ΝΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ..."

ΜΑΚΡΙΑ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

ΠΑΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΕΧΝΥΧΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ
ΟΛΟΙ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ, ΒΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝΕ,ΛΕΣ ΝΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 02:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ανησυχείς πατριώτη,
δεν αδικήθηκε κανένας,
παρά μόνον όσοι αδίκησαν τον εαυτό τους...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pinkrose
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 16:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pinkrose  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xarizodai gatakia!

Photografies edo:

http://tinyurl.com/9qdsl

Χαρίζονται τα γατάκια αυτά ΜΟΝΟ σε φιλόζωους,
να βρούνε ένα καλό σπίτι να τα αγαπάνε.
Είναι γρί τιγράκια αρσενικά, μαθημένα σε διαμέρισμα,
χαρωπά και παιχνιδιάρικα.
Από τις φωτογραφίες θα δείτε οτι κάνουν και παρέα και με σκυλάκι,
αρκεί το σκυλάκι να τα πάει καλά με τις γάτες! :-)

Άμα κάποιος θέλει την μαμά γάτα ας μας πει.
Το σκυλί και το παιδί δεν τα δίνουμε!


email = Kenny.open@gmail.com

Euxaristo!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YuGiOh
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 01:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους YuGiOh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαδικτυακή σχολή Ζεν.
Ανοίξαμε και σας περιμένουμε.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7406
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 04:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΩΣΤΕ ΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΝΙΑ...ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΤΟΥ FORUM


ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΔΙΑΤΑΓΗ
Προς άπασας τας Αρχάς του Κράτους, Νομάρχας και Δημάρχους της υπ εμέ Αστυνομικής Περιφερείας και πάσης της εντεύθεν και εκείθεν περιοχής δικαιοδοσίας μου της εγχωρίου ταύτης πόλεως Δημητσάνας.

Άρθρον 1ον
Διατάσσω τους πάντας και τας πάσας, όπως μεθαύριον Πέμπτην, 6ην Δεκεμβρίου 1883 κατά την πανηγυρικήν εορτήν της πανηγύρεως του Αγίου Νικολάου και επί τη εσχάτη ευκαιρία της συγκεντρώσεως πλήθους Ρε κόσμου και ξένων, άπαντες οι κάτοικοι της δικαιοδοσίας μου, ουδενός εξαιρουμένου, εκτελέσωσι πάραυτα γενικήν καθαριότητα των δρόμων Τε και οδών της εγχωρίου ταύτης κωμοπόλεως.


Άρθρον 2ον
Να ενώσωσι δια στερεών αλύσεων τους σκύλους και τους κύνας και άπαντα τα κακοποιά στοιχείων τα τυχόν δυνάμενα να προσβάλλωσι την εγχώριον αιδώ..


Άρθρον 3ον
Να θέσωσι φίμωτρα ανά τα στόματα των φωνασκούντων εμψύχων ζώων και κτηνών διαφόρων καταγωγών, γένους και φύσεως ή και ανθρωπογυναίων ακαταλλήλου συμπεριφοράς εις ξένους κατά την υπερτελουμένην πανηγυρικήν πανήγυριν.


Άρθρον 4ον
Να εμποδισθούν βία το γκάρισμα των όνων και μουλαριών ως και των φοράδων και το χλιμίντρισμα των ίππων και των γαλών, δηλαδή των τσουκαλιών.


Άρθρον 5ον
Θα τους πεθάνω όλους δι άρθρων. Τι νομίζουν πως είναι οι αυγοπώλαι, ωοπώλαι, φαρμακοπώλαι, οινοπώλαι, κρασοπώλαι, σιδηροπώλαι, λαχανοπώλαι, οπωροπώλαι, εστιάτορες, μη εξαιρουμένων των γνωστών εν γένει εμπορευομένων.

Να τηρήσωσι άκραν κάθαρσιν, καλήν ζύγισιν, αρίστην ποιότητα και να σκευάσωσι δικαιοστάσιον των ζυγαριών, των μέτρων και σταθμών προς τα συμφέροντα της Υπηρεσίας.


Οι παραβάται της διατάξεως ταύτης θα τιμωρηθώσι κατά το άρθρον 272 της Αστυνομικής ταύτης διατάξεως και του άρθρου 272 του Ποινικού Νόμου περί βλάβης ηθών και τιμής.


Άρθρον 6ον
Απαγορεύεται το πλύσιμο εν ταις βρύσαις και σκάφαις άνευ αδείας δικής μου, επιτρεπομένου μόνον “περί λύχνων σφάς”.

Απαγορεύεται επίσης η είσοδος αμφοτέρων των γενών και ουδετέρων, καθώς και των αρρένων και θηλέων, εις τους θερμούς λουτήρας καθ όλην την διάρκειαν της εορτής, ίνα μη ταραχθώσι τα λιμνάζοντα ύδατα των ηθών της εγχωρίου ταύτης κωμοπόλεως.

Ωσταύτως απαγορεύεται η διανυκτέρευσις και μετάβασις προς ρεμβασμόν εις τους πρόποδας των ορέων αμφοτέρων των γενών προς αποφυγήν εκουσίου απαγωγής αναμεταξύ των και αποφυγήν διασαλεύσεως της τάξεως της εγχωρίου κωμοπόλεως.


Άρθρον 7ον
Απαγορεύεται η δευτεροδιάβασις εις τας οδούς της πόλεως, τούτου θεωρημένου ως υπόπτου γυναικοδουλείας ή τινός παρεμφερούς πονηρού σκοπού. Επίσης απαγορεύεται το κρυφοκοίταγμα εντός και εκτός παραθύρων επί τα αυτά και έτερα μέρη, ίνα μη παραβιασθώσι τα ήθη και έθιμα.


Άρθρον 8ον
Όσοι παρ εμού οφθώσι και των οργάνων μου εργολαβούντες άρρενες μετά θηλέων, θέλουσι ραβδισθεί δια ράβδου ανελλιπώς εν τω κρατητηρίω.


Άρθρον 9ον
Απαγορεύεται η διέλευσις ανθρώπων επί κτηνών προς αποφυγήν καταπατήσεως παίδων, ως και ρυτήρος ελαύνοντος πόδας των κτηνών, και ως λόγου χάριν είδον άρρενα τινά σπεύδοντα ψιτ, ψιτ, ψιτ, όπισθεν θηλέου τινός, ούτινος οι πόδες ηστόχησαν και κατεπάτησαν την αισθήτα του ποδός ταύτης, και ας είναι, άλλην ημέραν θα εξετάσω και δια το σπουδαίον τούτο ζήτημα.

Και δια να είμεθα εντάξει, οι παραβάται θα διώκονται βάσει του άρθρου 1072 ως Ποινικού Νόμου.


Άρθρον 10ον
Το κλείσιμο των καταστημάτων κανονίζω, πλήν λεσχών, την δύσιν του ηλίου, των οινοπωλείων την 11ην της νυκτός, των δε θεαμάτων την 12ην μεταμεσονυκτίου, πλην του δημοσίου θεάματος της καραγκιοζαρίας, την πρωίαν περί το λυκαυγές, τουτέστιν άμα τη εμφανίσει του ηλίου εις την γην των αβδηρητών Κοινοτήτων. Και τούτο διότι θα παρίσταται ο υποφαινόμενος, εν μεγάλη στολή και παρασημοφορία.


Άρθρον 11ον
Απαγορεύονται αι σεισμικαί δονήσεις (εξαερισμοί ανθρώπων Τε και ζώων) προς αποφυγήν καταπλήξεως του λαού και χάρις της τηρήσεως αναψυχής.


Άρθρον 12ον
Απαγορεύεται ενώπιον ξένων η μαγκουροφορία, ο πυροβολισμός δια διμούτσουνης, το απότομον βήξιμον, η εκκαθάρισις των ρινών δια χειρών και δακτύλων, επιτρεπομένου τούτου εν απομακρυσμένη συνοικία και περί λύχνων σφάς, όπως λέγανε οι παππούδες μας.


Άρθρον 13ον
Απαγορεύεται τι συνομιλείν εντός του λουτήρος με άτομα εις άλλους λουτήρες ως και το τάραγμα του ύδατος δι αερίων, αφεδρανοκρουσιών και οι μπουρμπουλήθρες.


Άρθρον 14ον
Απαγορεύεται η μοιχεία τουτέστιν μη επιτρεπομένης εις άπασαν την περιοχήν και δικαιολογίας δεν θα δεχθώ από ουδένα. Οι άνδρες να καθήσωσι εις τα ωά των, να μην κάνουν εξυπνάδες, αι δε γυναίκες και οι σιγανοπαπαδιές να μαζέψουν φρόνιμα την ουρά των, να μην φαίνεται και να μην πονηρεύουν τα άμματα του κόσμου. Οι μοσχοί και οι μοσχαλίδες όπως λέγονται, θα τιμωρηθώσι αυστηρά υπ εμού προς παραδειγματοσμόν.


Άρθρον 15ον
Απαγορεύεται το ουρείν εν δημοσίοις χώροις, και γενικώς εν τη εγχωρίω κωμοπόλει επιτρεπομένου μόνον εν αποστάσει 1000μ. έξωθεν της πόλεως, περί λύχνων αφάς, εντός κρυφών σημείων και ουχί εντός ποταμών και πηγών προς αποφυγήν μολύνσεων των υδάτων. Θα επιβλέψω προσωπικώς και θα επιβάλω αυστηράς ποινάς εις τους παραβάτας δια να μάθωσι επί τέλους πού πρέπει να "ουρείν" και που να "κατουρείν" και ουχί εκεί και ως έτυχεν δήθεν εκτάκτου ανάγκης. Εν ουδεμία περιπτώσει δικαιολογείται έκτακτος ανάγκη. Ο καθείς ας κάνει το κουμάντο του, να προβλέπει το ουρείν εγκαίρως, δια να μην μετανοήσει μεταγενεστέρως.


Άρθρον Έσχατον και τελευταίον
Περί μεσημβρίαν ψαλήσεται μεγάλη παράκλησις προς απομάκρυνσιν πάσης ασθενείας ζώων, ανθρώπων, γυναικών, περονόσπορου, κλαμπάτσας, ποδάγρας, φυλλοξέρας κ.λπ.

Η εκτέλεσις της παρούσης ανατίθεται εις τα υπ εμέ όργανα.


Εν Δημητσάνη τη 3 Δεκ. 1883
Ο Αστυνομικός Διοικητής
ΕΜΜ. ΛΑΓΟΥΔΑΚΗΣ
Υπενωματάρχης
ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΕΝΟ ΕΙΚΟΝΟΣΤΟΙΧΕΙΟ.

..

Edited by - pixeldream on 06/11/2005 04:36:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 04:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.

...Από τα υψίπεδα του Κιλκίς κοντά στη λίμνη της Δοϊράνης

Ο ακούραστος και ακαταμάχητος ανθυπαστυνόμος Ιωάννης
Πετράκης μετά από απηνή μεν,μάταια δε καταδίωξη των ληστάρχων,στις 7 Απριλίου του 1923, γύρισε στο Κιλκίς κι έστειλε την εξής αναφορά:
«Λαμπυριζούσης και σαλαγιζούσης της σελήνης, παραλίμνη της Δοϊράνης,εωράκαμεν τους ληστάς,
κράζων δε:
σταθείτε ρε πουστδες γμώ το σταυρό σας
και απαντησάντων:
κλάστε μας τ’αρχδα,
απέδρασαν»

..

Edited by - pixeldream on 06/11/2005 04:30:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 09:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά είναι τέλεια! Πού τα ψάρεψες αυτά;!

Η πρώτη διαταγή λέγεται ότι υπάρχει στη βιβλιοθήκη της Δημητσάνας και συντάχθηκε στις 3-12-1883.


ωπ, είδα ότι αναφέρεις την ημερομηνία!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 06/11/2005 09:48:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 12:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 14:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρθρον Έσχατον και τελευταίον
Περί μεσημβρίαν ψαλήσεται μεγάλη παράκλησις προς απομάκρυνσιν πάσης ασθενείας ζώων, ανθρώπων, γυναικών, περονόσπορου, κλαμπάτσας, ποδάγρας, φυλλοξέρας κ.λπ.
ΕΕΕΕ, αίσχος αυτοί θέλαν να με απομακρύνουν τον δικηγόρο μου τώρα!!!!!

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 22:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos
quote:
ΕΕΕΕ, αίσχος αυτοί θέλαν να με απομακρύνουν τον δικηγόρο μου τώρα!!!!!


ΣΩΣΤΑ!!!
ΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ...ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

quote:
Απαγορεύεται το ουρείν εν δημοσίοις χώροις, και γενικώς εν τη εγχωρίω κωμοπόλει επιτρεπομένου μόνον εν αποστάσει 1000μ. έξωθεν της πόλεως, περί λύχνων αφάς, εντός κρυφών σημείων

ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ...ΔΕΝ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑ.
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ...ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ.
1 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΔΡΟΜΟΣ...ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ Η ΦΟΥΣΚΑ ΤΟΥ

Ostria

quote:
Καλά είναι τέλεια! Πού τα ψάρεψες αυτά;!

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΙΔΗΣ...ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ...ΑΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ:
ΕΔΩ

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 12:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ

Καλύτερο μου φαίνεται......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 13:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ.



Μέχρι δακρύων και εμένα. Να ήταν η μόνη...
Τώρα είδα τα γραφόμενα. Σέρνομαι. Κλαίω και με κυττάει περίεργα όλο το ΝΕΤ, κομμάτια από τα γέλια. Πάθατε κάτι με ρωτάνε. Ας μου βγεί σε καλό. Ω! Ναι σε καλό...
Θεέ μου, τι γέλιο!!!
Πονάω στο στήθος από τα γέλια... Τι ήταν αυτό.

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 01:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΠΕΘΑΝΕ...ΖΗΤΩ! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.
ΑΣ ΠΕΝΘΙΣΟΥΜΕ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΝΘΩ...ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΖΩΗ...ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ.

ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΗ ΨΥΧΗ.
ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΑΝΗΣΥΧΕΣ ΨΥΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΚΟΥΤΣΟ/ΜΠΟΛΙΣΤΙΚΗ ΞΕΦΤΙΛΑ.

ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕΛΕΤΗΣ.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ...ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΕΣΧΟΤΕΡΙΣΤΩΝ.

ΤΙ ΕΣΤΙ ΕΣΧΟΤΕΡΙΣΤΗΣ;
ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ.

ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΥΦΥΙΑ.
ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΠΙΛΙΑ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΤΥΦΛΩΝΕΙ.
ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ...ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.
ΧΑΙΔΕΥΩ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΥΦΥΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ.

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΟΗΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ;
ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ/ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ...ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΡΠΑΖΩ ΒΙΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΗ ΜΟΥ ΟΡΕΞΗ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ....ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΒΙΟΣ...ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΒΓΑΛΩ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟ ΒΙΟ.

ΕΛΕΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΟΥΝ/ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ PIXELDREAM ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΖΩΗ.

ΒΑΜΠΙΡ ΖΩΗΣ.

ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:
ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ GALADRIEL ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΞΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΟΡΜΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΔΙΨΑΣΕΙ.

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
ΜΕΣΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΡΦΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ FORUM ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΟΥ ΖΩΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑΝ ΣΑΝ ΘΕΜΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ.

ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ;
ΕΣΥ ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ;
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ;
ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΒΡΕΘΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΑΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΕΡΑΣΤΗΣ;
ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ...ΕΙΜΑΙ Ο ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΣ***.

ΝΑ ΑΠΑΡΙΘΜΗΣΩ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΡΦΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΛΑΓΝΕΙΑ;

ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ DEVA Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΓΩΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ;
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΥΡΑΝΕ.

ΣΥΧΝΑΖΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΝΑ USER FRIENDLY ΠΡΟΣΩΠΟ.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΝΗ ΣΑΣ;
ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ.


ΘΑ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ...ΑΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΠΟΤΕ...ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ RYCHE ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.


ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΔΗΛΩΝΩ ΠΩΣ Η ΦΥΓΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ...ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΩ ΤΗΝ ΕΜΕΤΙΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΩ ΞΕΝΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ...ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ...ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΟΣ...ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ...ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ;

***ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΣ ΠΥΡΟΔΟΤΩ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ...R ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.


The transformation is invested
With the mysterious and the shameful
While the thing I am becomes something else
Part character part sensation


ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 03:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να δηλώσω , σε αντίθεση με το πνεύμα των καιρών
και τις δημόσιες ή σιωπηλές αποχωρήσεις

ότι δεν σκοπεύω να αποχωρίσω από τα forums του esoterica.gr.

Και O ADMIN να φύγει
Εγώ Θα μείνω.

Άντε , σας αφιερώνω και ένα λαϊκό άσμα…

Μήπως είμαι τρελός
Μήπως τα έχω χαμένα
Που ακόμη πιστεύω
Θα γυρίσεις σε μένα….

Καλέ γυρίστε μη φεύγετε…
Γυρίστε για να δείτε

Την επόμενη αποχώρηση…

Γιατί αν δεν γυρίσετε
Θα είστε αγύριστοι.

Ή μήπως θα έχετε πάει στον αγύριστο;;;

Καλά μην βρίζεται.
Απλώς μου άρεσε πως συνδύασα τις λέξεις.

Πως μπορούμε να ορίσουμε τον αγύριστο
Δηλαδή διάολο – κόλαση
Ενός forum εσωτερισμού;;;

Μήπως chat με 18χρονες;;;

Αποχωρώ αμέσως…



ουυυυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 09:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ να ξαναπώ ότι έχω ήδη πει σε άλλο topic.
Pixeldream δεν είσαι αντικειμενικός, βλέπεις αυτά που θέλεις να δεις.

Το τι γίνεται εκτός forum δεν ενδιαφέρει κανέναν, από ότι βλέπω εντός όμως, ας μην είμαστε υπερβολικοί.
Όσο και να μην αρέσει η συμπεριφορά κάποιου , δεν μπορεί να μην έχει δίκιο κάπου (αναφέρομαι σε συγκεκριμένο θέμα που έθεσες όχι γενικά, για να μην παρεξηγούμαστε το διευκρινίζω).
Ότι διαβάζουμε ας το εξετάσουμε λίγο καλύτερα πριν βγάλουμε συμπέρασμα. Λόγω του ότι τα περισσότερα πράγματα τα περνάμε μέσα από τα φίλτρα του συναισθήματος αλλάζουμε λέξεις, με αποτέλεσμα να αλλάζει το νόημα και κατ΄επέκταση το συμπέρασμα που βγάζουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 10:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Πυραμίδα, δυστυχώς γύρω μας εκτός από τους αγγέλους είναι και οι δαίμονες. Σάπιοι μέχρι το κόκκαλο. Κάποιοι τους προσκυνούν άλλοι ξυπνούν. Η μυωπία των ματιών τους δεν τους αφήνει να δουν κι όσο κι αν συμβαίνει καλή μου να τους μοιράζεις γυαλιά και πάλι δεν βλέπουν. Οι οφθαλμίατροι σηκώνουν ψηλά τα χέρια.
Ο pixeldream εκεί που πρέπει και σοφός και αντικειμενικός και σταράτος είναι. Κάποιοι στον κόσμο μας φοράνε παντελόνια κι άλλοι φουφούλες. Δεν είναι κακό.
Α! ΄Οχι απλά γελοιοποιούνται. Βέβαια κάτι φορές όταν τραβούν το σχοινί μιλάει ο νόμος. Είναι υπαρκτός στον τόπο μας ξέρετε.
Από το μεγαλείο μέχρι το γελοίο η απόσταση είναι ένα βήμα.

Μιάς κι ο εκδότης μου τρίβει τα χεράκια του [ΖΥΓΟΣ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ] -είναι παιδί της ισορροπίας- γιά το ότι έγινα σκληρή στην ποίησή μου ας δημοσιεύσω ένα ποιήμα μου που ταυτόχρονα σήμερα δημοσιεύεται και στον τύπο.

ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΝΕΚΡΟΙ
στον πίνακα ανακοινώσεων

Αλκοολική λογική
κάτι φορές κλαίμε
τους άχρηστους
άρπαγες
προδότες
ζωντανούς νεκρούς.
Σκούζουν οι γριές στα κοιμητήρια
θρήνος
μέγας
χώματα σκαπάνες
τριγμοί στους λυγμούς
πίνουν οι
πότες
κανείς δεν κλαίει
με πόνο ψυχής
αυτούς τους
ζωντανούν νεκρούς
που διαρκώς χαροπαλεύουν
Πικρός καφές
μανουάλια σβηστά
πόρνων ψυχών.
Κραυγάζουν την ντροπή τους
οι ζωντανοί νεκροί
κείμενα
απόβλητα
απρόσωπα
των λόγων τους η πλεκτάνη.
Αλλάζουν προσκεφάλι
με τον απέναντι εαυτό τους
στην κατηφόρα
της σαπίλας.
Οι χρόνοι τους
στερεύουν στεγνώνουν
απομυζούν
την εξωτερική ασχήμια
τους κι όχι μόνο.
Διάλογος δαπέδων με οροφές.
Οι αποσκευές τους
στα πόδια
σταχυολογούν ερείπια μνήμης.
Ποιός κλαίει τους ζωντανούς νεκρούς;
Ούτε η ίδια τους η μάνα.
Ούτε...

Α.Ρ.
Μιά φίλη μου λέει πως υπάρχουν και χειρότερα.
Αυτή επί παραδείγματι παιδί εσωτερισμού η δόλια αξιόλογο, κλαίει γοερά γιά κάτι ανθρώπους που τους κερνάς πίτσα και σου βουτάνε τα ρέστα, δεν τα δίνουν ούτε καν στο παιδί.
Που σου ζητάνε φράγκα γιά βενζίνη που εκμεταλλεύονται μέχρι αηδίας τα πάντα. Βέβαια ρε κούκλα εδώ δεν κλαίνε γελάνε και τραγουδούν το εξής άσμα: Απαλλάχτηκα από σένα απαλλάχτηκα και με πιό όμορφη αγάπη τώρα τα΄μπλεξα. ΄Η πιάστηκα; Πως πάει; Πάρε και μιά στροφή στην πίστα της ζωής.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 11:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΝΘΩ...ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΖΩΗ...ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ.
ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ;
ΕΣΥ ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ;


PIXELDREAM, Φυσικά και δεν πενθείς. Η αληθινή ζωή είναι στο κατώφλι του φωτός κι όχι της σκιάς. Και τη ζεις. Την ζούμε. Γιά να γίνω σαφέστατη.
Είσαι ο εαυτός σου. Τι πιό γενναίο.
Η ροή της ζωής κανονίζεται από τις ψυχές μας, τις διαθέσεις τις επιθυμίες την καθαρότητα την συνύπαρξη την ειλικρίνεια διάολε που πολλοί δεν την γνωρίζουν Δεν παίζουν κάν με τη φωτιά. Παίζουν με τα σκ..ά. Είναι σημαντικό να μη ζεις κανείς με το θνητό του μέρος αλλά και με το αθάνατο.
Κάποιοι φράζουν τα παράθυρα γιά να φυλάξουν το φως. Ποιό φως;
Χαμογέλα μου, κάνε ότι μου έμαθες.
Υπάρχουν χορδές που δεν είναι σκουριασμένες. Κι ούτε αντηχούν φάλτσα τα τραγούδια.
Μείνε.Α.Ρ.[/b]

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 11:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως λέμε...
άλλο πασάς κ άλλο πατσάς
έτσι!


"How can you talk if you haven't got a brain?
Scarecrow: I don't know... But some people without brains do an awful lot of talking...
don't they?
-Yes, I guess you're right. "
Valnta-----> as Dorothy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 12:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Αφροδίτη μου.
Ίσως τα δικά μου κριτήρια να φαίνονται ή και να είναι λίγο περίεργα, ίσως είμαι ψυχρός άνθρωπος.
Τον pixeldream δεν τον ξέρω προσωπικά κρίνω από ότι διαβάζω, ίσως να έχεις δίκιο.

Το ξέρω ότι όσα λέω, αρκετές φορές, ακούγονται πολύ κάθετα αλλά έτσι είμαι, τουλάχιστον ο άλλος όταν συνδιαλέγεται μαζί μου ξέρει τι έχει να αντιμετωπίσει. Αυτό που του λέω αυτό είναι, εάν τώρα ο άλλος δεν ακούσει εμένα αλλά το μυαλό του, το συναίσθημά του ή κάποιον τρίτο και βγάλει λάθος συμπέρασμα δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Τώρα για τους δαίμονες και τους αγγέλους, να πω ότι είναι πολύ δύσκολος ο διαχωρισμός για εμάς τους ανθρώπους. Βλέπεις κανείς από εμάς δεν είναι άγγελος, άρα δεν ξέρω...ίσως και να μην έχουμε το δικαίωμα να χαρακτηρίσουμε κάποιον δαίμονα, είναι βαριά κουβέντα για να ειπωθεί εύκολα.

Αυτό που μπορώ να πω όμως με σιγουριά είναι ότι πρέπει να δείχνουμε όση περισσότερη καλοσύνη μπορούμε, κανείς δεν καταλαβαίνει με προσβολές και άσχημα υπονοούμενα σίγουρα όμως θα κάνει μιά προσπάθεια να καταλάβει εάν του μιλήσουμε ευθέως.
Δεν παίζει ρόλο τι έχει κάνει αυτός αλλά τι κάνουμε εμείς.
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να μην καταλάβει, οπότε εκεί σταματάμε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο.

Και ξαναλέω πάλι ότι αναφέρομαι σε κάτι πολύ συγκεκριμένο, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να μπερδευτούμε και να πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

10thThief
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 15:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 10thThief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ διαμέρισμα κοντά στον πεζόδρομο της Καλαμαριάς, απέναντι από το γήπεδο του Απόλλωνα, 3δ, σλκ, χώλ, μπάνιο, με ορομέτρηση, a/c και parking σε άριστη κατάσταση για οικογένεια. Τιμή (έλα νοίκιασ' το και θα τα βρούμε) Τηλ. (άσε, δεν λέει εδώ μέσα)

ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ σύνθετο και τραπεζαρία από ξύλο οξιάς, σε άριστη κατάσταση, 2ετίας, με μοντέρνο ντιζάϊν λόγω αναχωρήσεως στο εξωτερικό και σε τιμή ευκαιρίας. Μαζί προσφέρονται εντελώς δωρεάν δύο φωτιστικά ασορτί και σε ντιζάϊν τρομερό, ένα αμπαζούρ με βάση κινέζικο βάζο (εκ Πεκίνου), ένα βάζο από αλάβαστρο (εκ Καϊρου), και μια φωτογραφία με την φάτσα του πωλητή κάτω από την Σφίγγα.

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 19:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pixeldream αν και σε συμπαθώ και μάλλον το ξέρεις, στο συγκεκριμένο θέμα έχεις άδικο.

Το μόνο που κάνεις είναι να διαμαρτύρεσαι, όπως όλοι που λένε οτι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο ξαπλωμένοι μπροστά απο ένα υπολογιστή.
Ας μην το διατυμπανίζουν αν μη τι άλλο.

Πάμε παρακάτω.
Παρακολουθώ το θέμα [ προσωπικά δεδομένα] απο μακριά όλο το καιρό αλλά έφτασε ή ώρα να τοποθετηθώ και εσύ είσαι αυτός που το προκάλεσε.

Αν δεν ήθελες ούτε εσύ, ούτε οι άλλοι, θα είχατε εμπλακεί σε αυτή την αστεία και παιδαριώδη κατάσταση.
Προσωπικά μου θύμισε το λύκειο που αλλάζαμε παρτενέρ μέσα απο την ίδια παρέα.

Σιγά τον πολυέλαιο.
Οτι έγινε, έγινε... ακούσαμε, γελάσαμε κλάψαμε θυμηθήκαμε,συμμετείχαμε και τί έγινε?
Τέρμα... ας τραβήξει ο καθένας τον δρόμο της καρδιάς του χωρίς να ανακοινώνει τι κάνει, στην εικονική πραγματικότητα.

Εκτός και αν δημιουργηθεί ενα θέμα με τίτλο << ομαδική ψυχανάλυση>>
και θα λέει ο καθένας τα εσώψυχά του και τα απωθημένα του.

Εσύ με την διαμαρτυρία νομίζεις οτι βοηθάς στην αναβάθμηση της κατάστασης?
Τι κάνεις? Συμμετέχεις κάπου προσπαθώντας για κάτι τέτοιο ή παίζεις το παιχνίδι, που σε αηδιάζει όπως λές?

Αν όντως σε ενδιαφέρει το καλύτερο και όχι κάτι άλλο, θα μείνεις και θα προσπαθήσεις μέσα απο τον επικοδομητικό διάλογο να βοηθήσεις και οχι να ανακοινώνεις...

Οι αποφάσεις είναι μόνο δικές σου.
Και η εξυπνάδα και η ευαισθησία.

Με πολλή αγάπη .

Μήπως και ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 20:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ποίηση έλεγε ο δάσκαλός μου -ψυχής δάσκαλος Νικηφόρος Βρεττάκος σώζει την κατάσταση.
Νst, και Πυραμίδα Καλησπέρα.
Σας χαμογελώ και σας αγαπώ...


Βάφτιση.
Α,Ρ,

Βαφτίσαμε το όνειρο πραγματικότητα
΄Ηπιαμε τον χυμό της ζωής.
Αγγίξαμε τη μετουσίωση
συνώνυμη της ευτυχίας.
΄Εγινες ύπαρξη από το ανύπαρκτο.
΄Ηρθες ξαφνικά
ατελεύτητη ομορφιά.
΄Ασε κάποιους σε κραυγές απόγνωσης
κει δεν θα βρεις τείχος γι΄αντίλαλο.
Τ΄ανεπανάληπτα χρώματα
δεν φτιαχνονται Βασίλη
είναι μέσα μας.
΄Η όχι.
Μ΄έπλασες
πέρα από τα γήινα
το θάρρος δεν κάνει θόρυβο.
Το θάρρος δεν κάνει θόρυβο
Πάντα σιωπούσες πεπρωμένο
απειρότητα
Μίλησες γιά θεούς κι αγγέλους
σκούπισες τα μάτια
Δαυλός πύρινος το θέλω
έδωσα δυό υγρές
σταγόνες
στη θάλασσα
σου
και συγκινήθηκε
΄Αλλοι δύουν
με τη χαραυγή
του ηλίου
κι εμείς αετοί
στο βάπτισμα των μυριάδων
γαλαξιών
και οριζόντων μήπως;
Ναι και οριζόντων.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 20:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα Αφροδίτη μου.
Ίσως τα δικά μου κριτήρια να φαίνονται ή και να είναι λίγο περίεργα, ίσως είμαι ψυχρός άνθρωπος.
Τον pixeldream δεν τον ξέρω προσωπικά κρίνω από ότι διαβάζω, ίσως να έχεις δίκιο.


Δεν είσαι ψυχρός άνθρωπος καλή μου,έχεις μπόλικη ζεστασιά κι οι συμβουλές σου καθώς και οι απόψεις σου είναι συνήθως φωτεινότατες.
΄Εχω δίκιο σχετικά με την καθαρότητα του PIXELDREAM Είναι διάφανο γυαλί.
΄Η μάλλον κρύσταλλο. Είναι έντιμος αληθινός και γενναίος.
΄Εχει και αστείρευτο χιούμορ βρε, που το πάτε αυτό; Σε δύσκολους καιρούς είναι ότι πρέπει.
Αυτό το άλλο πασάς κι άλλο πατσάς μ΄άρεσε καλή μου Valda.
Φιλιά σταυρωτά σε όλους και όλες. Τη ζωή τη ζεις, δεν πειραματίζεσαι. Η ζωή είναι ένα χέρι μέσα στο δικό σου παιδιά. ΄Οταν το θέλεις όταν σε θέλει.
Μόνο οι ντρόμπροι άνθρωποι ξέρουν τι σημαίνει ειλικρίνεια.
Πάω να γράψω στίχους για έναν νέο διαγωνισμό. Εμπνεύστηκα.
Θα επανέλθω δριμύτερη.
Μετά ετοιμάζω πάπια με πορτοκάλι. Μμμμ!
Ο έρωτας περνάει από το στομάχι. Κρασί κόκκινο ή λευκό;

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 01:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΙΣΤΑ...ΜΑΛΙΣΤΑ...ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ...ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ...ΑΣ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ.
ΧΙΟΥΜΟΡ...ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

pyramid

quote:
Εγώ να ξαναπώ ότι έχω ήδη πει σε άλλο topic.
Pixeldream δεν είσαι αντικειμενικός, βλέπεις αυτά που θέλεις να δεις.

ΕΓΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ...ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΣ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ...ΚΑΙ;
ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ;
ΜΑΛΙΣΤΑ...ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΑ;
ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ.
ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΕΤΟΛΟΓΟΥΝ.
ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ...ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ;

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΠΟΤΑΜΙ ΡΙΧΝΕΙΣ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ...ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΕΜΕΤΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ.

quote:
Το τι γίνεται εκτός forum δεν ενδιαφέρει κανέναν, από ότι βλέπω εντός όμως, ας μην είμαστε υπερβολικοί.

ΕΣΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ...ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ.
quote:
Λόγω του ότι τα περισσότερα πράγματα τα περνάμε μέσα από τα φίλτρα του συναισθήματος αλλάζουμε λέξεις, με αποτέλεσμα να αλλάζει το νόημα και κατ΄επέκταση το συμπέρασμα που βγάζουμε.

ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΜΙΑ ΛΕΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΙΛΤΡΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΑ ΛΕΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ "ΚΑΡΦΑΚΙΑ" - ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ - ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ FORUM.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΘΕΣΗ...ΕΓΩ ΠΡΟΛΑΒΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ.
ΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.

ΓΙΑΤΙ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ;
ΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;
ΤΟ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ;
ΕΔΕΙΞΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ;
ΤΟ ΟΤΙ ΛΕΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ;
ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ...ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕ ΠΟΥΘΕΝΑ...ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ...ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ "ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΓΕΥΣΗ"
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;
ΤΟ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ;

ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΟΝΟΜΑ" ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΙΠΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ...ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΣ...ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΣΠΗ...ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΑ.

ΕΙΠΑΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΘΙΞΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑ...ΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕ; ΠΟΙΟΣ; ΠΟΙΟΣ; ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ.

nst

quote:
Pixeldream αν και σε συμπαθώ και μάλλον το ξέρεις, στο συγκεκριμένο θέμα έχεις άδικο.

ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ...ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.
ΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ;

Η ΑΔΙΑΚΡΙΣΙΑ.
ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ.
Η ΣΙΩΠΗ/ΑΣΠΙΔΑ ΤΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ.
ΟΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΥΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΟΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΩΝΤΩΝ.
Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΛΕΞΗ.
Ο ΨΥΧΙΚΟΣ ΚΑΝΙΒΑΛΛΙΣΜΟΣ.

ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ...ΤΥΦΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΤΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΕΥΤΗΧΙΣΜΕΝΟΙ...ΕΤΣΙ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΕΤΣΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΗ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗΣ...ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΒΙΟΣ ΜΟΥ/ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ...ΞΕΧΑΣΤΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ...ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ...ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΗ+ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ...ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ...ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.


Ο ΚΡΑΧΤΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΑΣ...ΕΝΟΧΛΩ...ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΩ...ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ "ΜΟΝΙΜΗ ΤΥΦΛΩΣΗ".
ΜΕ ΤΥΦΛΩΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ;
ΓΙΑΤΙ;
ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΥΠΑΡΚΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ;
ΤΟΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΒΙΒΛΙΟ Ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.

Trouble here, trouble there
People stop just to stare
What's the use of wasting time
Just move on, leave 'em all behind

What you're gonna say
What you're gonna do
Now you've missed out once again
But I thought you knew.


ΑΛΛΟ ΠΑΣΑΣ
ΑΛΛΟ ΠΑΤΣΑΣ
ΚΑΛΟ.

ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ ΤΗΝ ΑΕΡΟΛΟΓΙΑ/ΑΕΡΙΟΛΟΓΙΑ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 08:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΑ ΛΕΩ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ FORUM ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ "ΚΑΡΦΑΚΙΑ" - ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ - ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ FORUM.

Συμφωνώ, φίλε μου!
Και δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που συμβαίνει αυτό.
Δεν πρόκειται να πάρω θέση για κάποιο άτομο, μιλάω γενικότερα.
Έχει κάποιο πρόβλημα το Α μέλος με το Β σε επίπεδο forum?
Ας κάνουν έναν ήρεμο κι ωραίο διάλογο μπάς και λυθεί η παρεξήγηση μεταξύ τους.
Δεν τα καταφέρνουν?
Υπάρχουν και τα e-mails.
Έχουν διαφορές εκτός forum (σε περίπτωση που γνωρίζονται και προσωπικά)?
Ας τις λύσουν έξω από το forum.
Εμάς τι μας ενδιαφέρει σε τελική ανάλυση να βλέπουμε υποννοούμενα και λάσπες?
Κι είναι πολύ άσχημο να βλέπεις σε μια ομαλότατη συζήτηση που υπάρχει ένας ωραίος διάλογος να μπαίνει ξαφνικά κάποιο άτομο και να αρχίζει να πετάει υποννοούμενα.
Είναι ασέβεια στο topic, στους συμμετέχοντες σε αυτό, στον θεματοθέτη και στο forum αυτό που φιλοξενεί τις απόψεις μας.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 09:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βραχμάνος, η τίγρη και το τσακάλι (ινδικό παραμύθι)

Μια φορά κι ένα καιρό, ένας Βραχμάνος κίνησε να πάει σ’ ένα προσκύνημα. Στο δρόμο του, είδε μια τίγρη κλειδωμένη μέσα σ’ ένα κλουβί να ξαπλώνει νωχελικά. Βλέποντας το καημένο το θηρίο το λυπήθηκε, που ήταν αιχμάλωτο. Αλλά μετά, σκεφτόμενος τι μεγάλο κίνδυνο θα αποτελούσαν τα άγρια ζώα αν δεν ήατν φυλακισμένα, αποφάσισε να συνεχίσει την πορεία του.

“Ω Βραχμάνε, ω ευγενή Βραχμάνε,” τον κάλεσε η τίγρη, που είχε διακρίνει τη συμπάθεια στο βλέμμα του άγιου περιπλανητή, “λυπήσου με. Ελευθέρωσέ με προτού φύγεις. Είμαι διψασμένη και θέλω να πάω σ’ εκείνο το ρυάκι να πιω νερό.”

“Δεν θα τολμούσα να σε αφήσω ελεύθερη,” είπε ο Βραχμανός, κατευθύνοντας τα βήματά του πίσω στο κλουβί. “Όχι, δεν θα τολμούσα να σε αφήσω ελεύθερη, επειδή θα με έτρωγες προτού να πας για να πιεις νερό στο ρυάκι. Όχι, φοβάμαι…”

“Ω άγιε βασιλιά, ω αληθινά αφοσιωμένε πατέρα,” ικέτευσε η τίγρη με δάκρυα στα μάτια, “σε παρακαλώ, λυπήσου με. Σε παρακαλώ, σε παρακαλώ πολύ, δείξε οίκτο για μένα. Δε θα μπορούσα να είμαι τόσο αγνώμων ώστε να σε φάω ως αντάλλαγμα για την καλοσύνη σου. Ω, πως μπόρεσες να σκεφτείς κάτι τέτοιο;”

Ο Βραχμάνος συγκινήθηκε πολύ από την ικεσία της τίγρης, και έτσι ξεκλειδώνοντας την πόρτα την άφησε ελεύθερη. Μετά, βιάστηκε να συνεχίσει το δρόμο του μια και η τίγρη τον είχε ήδη καθυστερήσει. Αλλά, προς μεγάλη του κατάπληξη, εκείνη πετάχτηκε μπροστά του και, κόβωντάς του το δρόμο, φώναξε:

“Μείνε, ω παντογνώστη, μείνε. Είχες υποψίες και φοβόσουνα ότι θα μπορούσα να σε φάω αν με άφηνες έξω από το κλουβί. Μ’ αυτό τον τρόπο, όμως, έβαλες την ιδέα της τροφής στο κεφάλι μου. Έτσι, θα σε φάω και θα ικανοποιήσω την πείνα μου, προτού πάω για να σβήσω τη δίψα μου. Οι γιατροί λένε ότι δεν είναι καλό να πίνεις με άδειο στομάχι.”

“Ω, μα υποσχέθηκες ότι δε θα μου έκανες κακό να σε ελευθέρωνα από το κλουβί!” είπε ο Βραχμάνος τρέμοντας από φόβο. “Είσαι ένα αχάριστο κάθαρμα;”

“Είτε υποσχέθηκα είτε όχι,” απάντησε η τίγρη με μια αινιγματική έκφραση στο πρόσωπο, “είμαι πεινασμένη, και πρέπει να σε φάω. Εξάλλου, δεν μπορώ να αγνοήσω τη συμβουλή του γιατρού και να πάω να πιω με άδειο στομάχι.”

Ο καημένος ο Βραχμάνος τώρα, στεκόταν τρέμοντας, ανίκανος να αρθρώσει λέξη, ενώ η τίγρης, ανυπόμονη για το κολατσιό της, τον πλησίασε με μικρά πηδηματάκια. Τότε ο Βραχμάνος σκέφτηκε ότι καλό θα ήταν να προσπαθήσει να εξασφαλίσει ακόμη λίγο χρόνο για τη ζωή του από τον εχθρό, αν αυτό ήταν δυνατόν.

“Άκουσε, φίλη μου,” είπε στην τίγρη, ευγενικά αλλά με σταθερή φωνή. “Βρισκόσουνα σε άμεσο και συνεχή πόνο κλειδωμένη σ’ εκείνο το κελί. Σε ελευθέρωσα επειδή μου υποσχέθηκες ότι δε θα μου έκανες κακό, όταν θα ήσουν λεύτερη. Αλλά τώρα, θες να με φας. Ας ζητήσουμε από πέντε δικαστές να μας πούνε αν είναι δίκαιο το να με φας.”

“Πολύ καλά,” συμφώνησε η τίγρη απρόθυμα, και συνόδευσε το Βραχμάνο προς το μέρος όπου στεκόταν ένα δέντρο Ινδοσυκής, μελαγχολικό και με γένια, σα δικαστής.

“Ω σοφό γέρικο δέντρο, άκουσε και κρίνε,” παρακάλεσε ο Βραχμανός με ενωμένα τα χέρια, γονατισμένος μπροστά του.

“Μπες στο θέμα,” είπε το δέντρο με γεροντική αξιοπρέπεια.

“Αυτή η τίγρη,” είπε ο Βραχμάνος, “ήταν κλεισμένη σ’ ένα κλουβί. Με είδε καθώς περνούσα και με ικέτευσε να την απελευθερώσω μια και διψούσε και ήθελε να πάει σ’ ένα κοντινό ρυάκι και να πιει νερό. Φοβόμουν ότι θα με σκότωνε αν άνοιγα την πόρτα του κλουβιού. Αλλά ορκίστηκε ότι δε θα της περνούσε ποτέ απ’ το μυαλό να με σκοτώσει. Έτσι την άφησα ελεύθερη, και τώρα θέλει να με φάει. Πες μου, ω σοφό, είναι δίκαιο να το κάνει αυτό;”

“Οι άνθρωποι έρχονται συχνά για να ξαποστάσουν κάτω από τη δροσερή σκιά των πράσινων κλαδιών μου,” είπε το δέντρο, “αλλά το χειμώνα, επειδή δεν χρειάζονται την προστασία μου κόβουν τα κλαδιά μου και καίνε τη φυλλωσιά μου σαν καύσιμο στις φωτιές τους. Ας αφήσουμε την τίγρη να φάει τον άνθρωπο, αφού το ανθρώπινο είδος πάσχει από κακοήθεια κι αγνωμοσύνη.”

“Ω σοφέ δικαστή, αληθή τα λόγια σου!” αναφώνησε η τίγρη και πήδηξε προς το μέρος του Βραχμάνου, λέγοντας: “Λοιπόν, σοφέ, η σάρκα σου μυρίζει ωραία!”

“Περίμενε, περίμενε, φίλε μου, υπάρχουν ακόμη τέσσερις δικαστές που πρέπει να συμβουλευτούμε ακόμη”, είπε ο Βραχμάνος. Και απευθύνθηκε στο περιστέρι που είχε τη φωλιά του στο άλσος:

“Ω ευγενικό και τρυφερό περιστέρι, άκουσε και κρίνε.”

“Μπες στο θέμα,” είπε το περιστέρι αγαπησιάρικα.

Ο Βραχμάνος του αφηγήθηκε την ιστορία πως η τίγρη ικέτευσε να αφεθεί ελεύθερη και υποσχέθηκε να μην του κάνει κακό, αλλά να που τώρα ήθελε να τον φάει.

“Οι άνθρωποι αγαπούν το πυρόξανθο χρώμα της φυλής μου,” είπε το περιστέρι, “και θαυμάζουν τη μουσική μας. Αλλά, κάθε φορά που μας βλέπουν μας πετάνε πέτρες ή απλώνουν δίχτυα για να μας πιάσουν. Οι άνθρωποι είναι στ’ αλήθεια τα πιο αγνώμονα όντα στη γη, ενώ τα ζώα είναι ευγενή. Ας αφήσουμε τους ευγενείς να επικρατήσουν.”

“Λοιπόν;” ρώτησε η τίγρη, θριαμβευτικά.

“Έλα, ας πάμε να ρωτήσουμε τη γνώμη εκείνου του βοδιού,” είπε ο Βραχμάνος σκεφτόμενος ότι το οικόσιτο ζώο θα μπορούσε να εκφέρει γνώμη υπέρ του. Η τίγρη τον ακολούθησε, περήφανη για την ευγένεια που της είχε αποδώσει το περιστέρι.

“Ω ιερό βόδι! Ω άγιε σύντροφε της άγιάς μας αγελάδας! Άκουσέ με και απόδωσε σε μένα την πιο λελογισμένη σου κρίση,” είπε ο Βραχμάνος πλησιάζοντας το μοσχάρι. “Ήμουνα στο δρόμο καθ’ οδόν για ένα προσκύνημα όταν συνάντησα αυτή την τίγρη, κλεισμένη σ’ ένα κλουβί. Με ικέτευσε να την απελευθερώσω γιατί όπως είπε διψούσε. Φοβόμουνα ότι θα μπορούσε να με σκοτώσει, αλλά με διαβεβαίωσε ότι αν την άφηνα ελεύθερη θα ήμουν ασφαλής. Έτσι, άνοιξα το κλουβί. Αλλά, όπως ξεκίνησα για να συνεχίσω το ταξίδι μου, ήρθε και μου είπε ότι πρέπει να με φάει προτού σβήσει τη δίψα της.”

“Με τιμάς αποκαλώντας με άγιο και ιερό,” είπε το βόδι. “Αλλά, το κάνεις αυτό την ώρα της ανάγκης σου. Αυτόι είναι οι τρόποι της φυλής σου. Όταν ήμουνα νέο και δυνατό και δούλευα για τον αδελφό σου τον αγρότη, με τάιζε και με αντιμετώπιζε με φροντίδα. Τώρα που είμαι γέρικο και ανίκανο, με εγκατέλειψε στην ερημιά για να συντηρήσω μονάχο τον εαυτό μου όσο καλύτερα μπορώ. Γι’ αυτό νιώθω, ότι αν οι άνθρωποι είναι αγνώμονες, τα ζώα θα έπρεπε να τους πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα.”

“Πεινάω για τη σάρκα σου, ω σοφέ. Πεινάω!” κραύγασε η τίγρη τρέχοντας προς το μέρος του Βραχμάνου.

“Περίμενε, περίμενε, υπάρχουν ακόμη δύο δικαστές με τους οποίους πρέπει να μιλήσουμε,” είπε ο Βραχμάνος, αν και δεν έλπιζε ότι θα βρισκόταν κανείς για να αναγνωρίσει την αξία της πράξης του. “Να ο δρόμος. Άσε με να ζητήσω τη γνώμη του.” Κι έτσι αφηγήθηκε ολόκληρη την ιστορία στο δρόμο.

“Καλέ μου άνθρωπε,” του απάντησε αυτός, “πως μπορείς να περιμένεις από μένα να αποδώσω δικαιοσύνη; Κοίταξέ με. Είμαι χρήσιμος σε όλους, σε πλούσιους και φτωχούς, σε ανθρώπους, ζώα και πουλιά. Αν και όλοι με ποδοπατάνε δε μου δίνουν τίποτα άλλο από στάχτες και τα σκουπίδια τους, και μόνο φλούδια από σπόρια για να φάω.”

Ο Βραχμάνος βούλιαξε στην απελπισία. Παρ’ όλα αυτά μια ισχνή ελπίδα γεννήθηκε μέσα του, όταν είδε το τσακάλι να έρχεται προς το μέρος τους. Αυτό, ίσως, να τον υποστήριζε.

“Ω, Θείε μου Τσακάλι, άκουσέ με και απόδωσε δικαιοσύνη!” ικέτευσε.

“Πες μου ολόκληρη την ιστορία από την αρχή μέχρι το τέλος,” είπε το τσακάλι.

Ο Βραχμάνος αφηγήθηκε όλα όσα συνέβησαν με κάθε λεπτομέρεια.

“Ω, πόσο ηλίθιο εκ μέρους μου, αλλά μου διέφυγε η ουσία ολόκληρης της ιστορίας. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου την αφηγηθείς ξανά απ’ την αρχή;”

Ο Βραχμάνος είπε ξανά την ιστορία.

“Είναι πολύ παράξενο,” είπε το τσακάλι κουνώντας το κεφάλι του, “όλα φαίνονται να μπαίνουν απ’ το ένα αυτί και να βγαίνουν απ’ το άλλο. Τώρα, για να δούμε ακριβώς πως έγιναν τα γεγονότα. Εσύ, αγαπητέ Βραχμάνε, ήσουνα, νομίζω, μέσα στο κλουβί και η τίγρη περνούσε…”

“Όχι, όχι” διέκοψε η τίγρη, “είσαι ηλίθιο! Εγώ ήμουνα στο κλουβί.”

“Και βέβαια!” αναφώνησε το τσακάλι υποκρινόμενο το ηλίθιο. “Ναι! Εγώ ήμουνα στο κλουβί -ω, όχι δεν ήμουνα- ωιμέ, ωιμέ! Τι έπαθε το μυαλό μου; Για να δω, το κλουβί ήταν μέσα στην τίγρη και ο Βραχμάνος περνούσε -όχι, όχι, πάλι δεν τα λέω σωστά… Λοιπόν αγαπητοί μου φίλοι, συνεχίστε το δρόμο σας και ρωτήστε κάποιον άλλο, γιατί εγώ αποκλείεται να καταλάβω τι μου λέτε!”

“Θα καταλάβεις!” φώναξε η τίγρη εξαγριωμένη από την ηλιθιότητα του τσακαλιού. “Θα σε αναγκάσω να καταλάβεις!”

“Κοίτα εδώ. Είμαι η τίγρη.”

“Ναι,” είπε το τσακάλι.

“Κι αυτός είναι ο Βραχμάνος.”

“Ναι,” συμφώνησε το τσακάλι.

“Και αυτό είναι το κλουβί.”

“Κι εγώ ήμουνα μέσα στο κλουβί. Κατάλαβες;”

“Ναι, όχι. Δηλαδή θα ήθελα να μπορούσα να το δω πιο ξεκάθαρα.”

“Είσαι ηλίθιο! Απόλυτα ηλίθιο!” κραύγασε η τίγρη.

“Ναι, ίσως και να είμαι,” είπε το τσακάλι. “Αλλά θα ήθελα να ήξερα πως μπήκες στο κλουβί!”

“Πως; Ε, μα με το συνηθισμένο τρόπο, βέβαια, βρε βλάκα!” Λέγοντας αυτό πήδηξε μέσα στο κλουβί και φώναξε: “Μ’ αυτό τον τρόπο. Τώρα καταλαβαίνεις;”

“Απόλυτα!” διαβεβαίωσε το τσακάλι. Και τότε, κινούμενο γρήγορα, έκλεισε την πόρτα, φυλακίζοντας μέσα την τίγρη. Ο Βραχμάνος ευχαρίστησε το τσακάλι για τη βοήθεια και συνέχισε το δρόμο του..


μετάφραση Λάκη Φουρουκλά

Αφιερωμένο σε σένα... χ.λ.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 09:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αππία Οδός

Ήταν, θυμάμαι, χωράφι εδώ,

Και οι διαβάτες δυσκολεύονταν πολύ.

Είπαν «Άς φτιάξουμε έναν δρόμο».

Και πέσαμε όλοι με τα μούτρα στη δουλειά.

Τον φτιάχναμε, χαλίκι το χαλίκι,

Καθένας με τις γνώσεις του,

Εργάτες και μηχανικοί.

Μα τώρα που τελείωσε,

«Απαγορεύεται», είπαν,

«να πατάτε στο χωράφι.

Μόνος δρόμος σας αυτός».

Και, κάπου κάπου,

Βλέπουμε έναν να τρέχει γελώντας

Στα απάτητα

Με γέλιο περίεργο,

Ανατριχιαστικό,

Λίγο προτού ακουστεί

Ο πυροβολισμός

Και σωριαστεί στο έδαφος.

Χωρίς λόγια....


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 09:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τρελό Αστέρι

Είναι τρελό ετούτο το αστέρι.

Βγήκε και λάμπει μέρα-μεσημέρι.

Έχει παράξενο, αλήθεια, ένα χρώμα,

Σαν να μην έφθασε στ’ απόγειό του ακόμα.

Ως πέφτει πάνω του – τυχαία; - η ματιά μας

Νοιώθουμε να φουντώνει η καρδιά μας

Κι όταν γι’ αυτό μιλούμε, μεταξύ μας,

Νοιώθουμε ν’ αγριεύει η ψυχή μας.

Γριές μιλούν για οιωνούς, τρελά σημεία

Άλλοι για κάποια πού ‘γινε ανομία

Που «δεν μπορεί να την αντέξει η φύση».

Άλλοι για ενός καινοφανούς τη δύση.

Μα ποιος για της καρδιάς της το αστέρι

Μιλά, που βγήκε μες στο μεσημέρι;

Άν

Άν είν’ οι ποιητές καταραμένοι

Γιατί γράφουν ποιήματα σ’ Αυλές;

Χώροι είν’ οι Αυλές προστατευμένοι.

Κι αν τείνει η δουλειά τους να εκλείψει

Γιατί είναι, καθώς λεν, ποιοτική

Πώς εξηγούν πως την καλύπτει η σήψη;

Η ώρα της γραφής ευλογημένη

Που ψάχνει μίαν άκρη τρυφερή

Το σπόρο ν’ αποθέσει της ελπίδας

Ή εναγώνια, άγρια, ανταριασμένη

Στολίζοντας το «θέλει» με «μπορεί»

Ίδιο με το ακόνισμα λεπίδας;

Αυτά κι όποιος κατάλαβε ε, χμμ.. κατάλαβε


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy