ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 05:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε, είσαστε Φιλαράκια ανεξαρτήτως θεσεων, όλα τα μέλη του φόρουμ.

Οι συμπάθειες και αντιπαθειες δεν πρέπει να κανονίζουν την κρίση μας! Και εκτός αυτής της κρίσεως, μιλώ και για την πραγματική κρίση που υπάρχει ΓΕΝΙΚΆ στους λαούς, και τελευταία προνομοιο παγκοσμίως του έλληνα, βρήκα (φάρμακο) και σας το λέω.

Συναντώ την κρίση, σε κάθε της μορφη!

Οικονομική? ε τι μα να κάνω ρε κατερίνα, αυτα βγάζουμε, δεν έχει καφεδάκι και week end στο Παρίσι...

Η μαμα και ο μπαμπάς με θέλανε σοφό η bil gâtés? ρε μανουλιτσα και πατερουλη, τουλάχιστον ακόμα σας αγαπώ και είμαι στο πλευρό σας οταν χρειασθεί, όσο για το χρήμα, ΕΛΑ βρε πατέρα, πάμε στην ταβερνιτσα....αυτο τώρα μπορουμε.

Δεν γράφουν στο εσωτερικά θέματα που τραβούν την προσοχη μου? ε και τι έγινε, δεν γράφω και εγω..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 04:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
στο μήνυμά σου Απεστάλη: 26/05/2011, 22:48:52 έγιναν επεμβάσεις γιατί χρησιμοποίησες προσβλητική και εμπρηστική φρασεολογία που βάλλεται επί προσωπικού.

Δε διαφωνούμε βέβαια, ότι στο εν λόγω μήνυμα δικαίως καταδεικνύεις κάποιες συμπεριφορές που υποβιβάζουν (ή τείνουν να υποβιβάσουν) κάποιες συζητήσεις, ένα θέμα το οποίο θα θέλαμε κι εμείς να καταδείξουμε και για το οποίο έχουμε προβληματιστεί έντονα τον τελευταίο (αρκετό) καιρό:

Ο χώρος των forums είναι χώρος Διαλόγου επί της θεματολογίας που φιλοξενείται σ' αυτά. Βέβαια, δεν είμαστε υπέρ των αποστειρωμένων και "ξερών" συζητήσεων που δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματική ανθρώπινη επικοινωνία. Σε μια συζήτηση θα υπάρξει διαφωνία και συμφωνία απόψεων, θα υπάρξουν χιουμοριστικές παρεμβάσεις, ίσως και κάποια σύντομα διαλείμματα με πιο χαλαρές κουβέντες - δεν είμαστε καθόλου αντίθετοι σ' αυτό. Όταν όμως η χαλαρή κουβέντα ανταγωνίζεται την καθαρή πραγμάτευση του θέματος, τότε δεν υπάρχει συζήτηση, αλλά chatting "καφενείου" για να περνάει η ώρα. Και είναι κι ένα φαινόμενο που μπορεί να διασπείρεται σε μεγάλη έκταση και μέσα στο ίδιο θέμα, αλλά και σε άλλα θέματα με αποτέλεσμα να παρεκκλίνουν οι συζητήσεις από το αντικείμενό τους.

Επίσης, επειδή όπως έγραψα και πιο πάνω δεν είμαστε υπέρ των αποστειρωμένων συζητήσεων, έχει δημιουργηθεί ο χώρος "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" ο οποίος εξυπηρετεί στο να φιλοξενεί και θέματα που συνδέονται χαλαρότερα με τη θεματολογία μας, χιουμοριστικά θέματα, θέματα γενικότερου προβληματισμού ή ακόμα θέματα στα οποία μπορεί να συζητήσει κανείς με πιο χαλαρό τρόπο. Ούτε και η χρήση αυτού του χώρου δε θα πρέπει ωστόσο να φτάνει στην κατάχρηση - ο χώρος αυτός εξυπηρετεί ως διάλειμμα και όχι ως κύριο αντικείμενο συζητήσεων.
Τι είδους συμμετοχή είναι αυτή η οποία έχει -για παράδειγμα- 750 μηνύματα (συχνά αποτελούμενα από μια μόνο πρόταση ή ένα χαμόγελο και μια ευχάριστη εικονίτσα) στην ενότητα "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" και 50 μηνύματα στα υπόλοιπα θέματα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 18:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thxs για την απάντηση ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 15:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ ... συνέχεια , σημαντικών και μη

Επαγγελματικοί λόγοι δεν επιτρέπουν την συμμετοχή μου τον τελευταίο καιρό στην κοινότητα , όπως θα έχουν αντιληφθεί κάποιοι,
γι αυτο (με τη άδεια σας πάντα) θα μου επιτρέψετε να αποσυρθώ
(ελπίζω μονο για 2-3 μήνες)
και απο χειμώνα
πρώτα ο Θεός , Ζευς , Αλλάχ , Βούδας και λοιπά μυθεύματα... τα λέμε και πάλι

(αν δε βρεθούμε σε καμιά πλατεία με καμία κατσαρόλα στο χερι ή σε καμιά βραχονησίδα με το G3 παραποδα )

Καλά μπάνια


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 12:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τα trolls

Η υπόθεση αυτή, μπορεί για κάποιους - και εννοώ τα trolls - να φαίνεται παιχνίδι, όμως είναι ένα σοβαρό θέμα ασφάλειας γενικότερα του διαδικτύου. Εγώ δεν θα μπω σε θέματα ψυχισμού και ψυχολογίας σχετικά με την ψυχοσύνθεση αυτών των ανθρώπων - δεν είναι του στυλ μου να χαρακτηρίζω ανθρώπους που δεν έχω ανταλλάξει μαζί τους ούτε μία κουβέντα - όμως θα τους πω κάτι :

Έχω προσωπικά περάσει την διαδικασία του αυτόφωρου σε μια παλιά υπόθεση, σε ένα άλλο φόρουμ, με άλλα άτομα και σε άλλες καταστάσεις και τους διαβεβαιώ πως δεν είναι καθόλου ευχάριστο να σου παίρνουν δακτυλικά αποτυπώματα σαν κοινός εγκληματίας και να σου ετοιμάζουν εντάλματα ερεύνης για το σπίτι σου με σκοπό να κατασχέσουν τον/τους υπολογιστή/ές σου για να τους στείλουν για "ανάλυση" στην διεύθυνση της Δίωξης Ηλεκτρ. Εγκλήματος.

Αυτό το λέω, εκ πείρας. Εγώ στάθηκα τυχερός γιατί το άτομο που με κατήγγειλε, έδειξε κατανόηση στο δικό μου το "παιχνίδι" και προσήλθε στο Α.Τ αποσύροντας την αγωγή του αφού πρώτα υποσχέθηκα γραπτώς πως δεν θα το ξανα-ενοχλήσω, όπως κι έτσι έκανα από τότε. Όμως όλη αυτή η διαδικασία αφ' ενός μου έδωσε ένα πολύ καλό μάθημα, αφ' ετέρου διήρκησε ένα ολόκληρο πρωϊνό, με κίνδυνο εγώ να διασυρθώ, να δημιουργηθούν πολλά προβλήματα στη δουλειά μου (να χάσω την άδεια ασκήσεως του επαγγέλματός μου δηλ. το πτυχίο μου κτλ), στο σπίτι μου κτλ. Καταλαβαίνετε ...

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται αυτό, αν θέλετε βέβαια το πιστεύετε, αν δεν θέλετε, δεν το πιστεύετε, πάντως αν κάποιος είναι αποφασισμένος να σταματήσει μια άσχημη γι' αυτόν κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στο διαδίκτυο, μπορεί να το κάνει. Αυτό που χρειάζεται είναι ίσως κάποια χρήματα (για έναν δικηγόρο π.χ) αλλά τα χρήματα βρίσκονται και έτσι και ξεκινήσει μια διαδικασία έρευνας - στην δική μου την περίπτωση αυτή είχε διαρκέσει πάνω από 6 μήνες - τα πράγματα γίνονται αρκετά δύσκολα.

Το κερασάκι σε όλα αυτά ήταν η τελευταία κουβέντα του προϊστάμενου της Δίωξης Ηλεκτρ. Εγκλήματος : "Αντί να ασχολούμαστε με την παιδική πορνογραφία, καθόμασταν τόσους μήνες και ασχολούμασταν με τις δικές σας μαλακίες!", μου είπε και με άφησε να φύγω.

Ενημερώνω λοιπόν τα trolls πως έτσι και γίνει καταγγελία, η Δίωξη είναι υποχρεωμένη να ξεκινήσει έρευνα. Και μετά ... ο σώζων εαυτόν σωθείτω ...

Όταν λοιπόν έλεγα στον elo πως εγώ τα λάθη μου τα έχω πληρώσει εννοούσα και αυτήν την "περιπέτειά" μου ...


Edited by - zip on 29/06/2011 12:27:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2011, 22:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τα trolls που νομίζουν πως είναι hackers

Όταν ξεκίνησε η δική μου η φάση με την Δίωξη, εγώ έσβησα τα πάντα από τον υπολογίστη μου. Κι όταν λέω "τα πάντα", εννοώ format σε όλους τους δίσκους και άλλο λειτουργικό. Από windows το γύρισα σε Ubuntu. Σαν να είχα ρε παιδί μου καινούργιο υπολογιστή. Δεν υπήρχε τίποτε, δεν υπήρχαν ίχνη, άλλο λειτουργικό κτλ.

Αφού απεσύρθει η μήνυση, η Αστυνομία έπρεπε να με άφησει ελεύθερο - γιατί με είχαν συλλάβει κανονικότατα και με τον Νόμο που λέμε - . Τότε λοιπόν, φεύγοντας από την Δίωξη γύρισα σε ένα παλικάρι αστυνομικό του τμήματος και πήγα να το παίξω και μάγκας, λέγοντας πως και να έπερναν τον υπολογιστή μου, δεν θα έβρισκαν τίποτε. Το παλικάρι χαμογέλασε και μου είπε :"Φιλαράκο, έτσι και έστελναν τον υπολογιστή σου στα εργαστήρια, θα τον είχαν κάνει μπίλιες κι εσένα θα σε είχαν κάνει γιο-γιο".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2011, 01:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 00:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κι εδώ θα "χαθεί" ... δεν υπάρχει ανάλογη θεματολογία
παρα ταύτα ...

Η Αστρική Πύλη επιστρέφει στα FM
Η θρυλική ραδιοφωνική εκπομπή της ομάδας Κ.Α.Π.Α (Κέντρο Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου), η “Αστρική Πύλη”, κάνει ένα εκκωφαντικό come back στα δρώμενα της ελληνικής εναλλακτικής αναζήτησης.
Ο Μηνάς Παπαγεωργίου και ο Ανδρέας Πανουτσόπουλος είναι έτοιμοι να παρουσιάσουν την ανανεωμένη “Αστρική Πύλη”, ένα εβδομαδιαίο ραδιοφωνικό μαγκαζίνο πνευματικής αναζήτησης.
Η εκπομπή θα μεταδίδεται κάθε Δευτέρα, 10-12 το βράδυ, μέσα από τη συχνότητα του θρυλικού ραδιοφωνικού σταθμού Atlantis FM, που εκπέμπει στην Αττική από τη συχνότητα 105,2.
Οι φίλοι εκτός Αθηνών θα έχουν τη δυνατότητα να την ακούν ζωντανά μέσα από το http://www.atlantisfm.gr.
Η πρεμιέρα της εκπομπής θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου.



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hercules poulopoulos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2013, 16:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πουλαω παλια τευχη των περιοδικων τριτο ματι,nexus kai strange για οποιον θελει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2015, 17:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--- *** ---

Άλλο το capital control / κι άλλο το mind control

OXI

[ με τα τσαρούχια! ]

zip®... και πάσης Ελλάδος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2015, 22:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαριζονται βιβλια Θεοσοφιας!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξύστρας
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2016, 00:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ξύστρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε πστ μου, ψάχνω να βρω ένα θέμα να μπορεί κάποιος να γράψει μια άποψη. Ειλικρινά δηλ. Τι μπουρδέλο είναι αυτό ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εωσφοριστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2016, 00:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Φιλαράκο, έτσι και έστελναν τον υπολογιστή σου στα εργαστήρια, θα τον είχαν κάνει μπίλιες κι εσένα θα σε είχαν κάνει γιο-γιο".

Όχι.....θα τη γλύτωνες!

Πολοί νομίζουν οτι μπορούν να ξεγελάσουν την Αστυνομία.
Η Αστυνομία της Ελλάδας, θέλει να σου τη χαρίσει αν δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
Θέλει...γιατί αν ΔΕΝ θέλει, την έβαψες άσχημα!
Είναι αυτό που λέμε "ΜΗΝ πατάς πάνω στο πόδι του Κράτους γιατί το Κράτος είναι Κράτος, ακόμη και στην Ουγκάντα να είσαι, το Κράτος θα σε λιώσει".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy