ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 23:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι και εσεις μου λειψατε αχρηστοι καμμενοι Ελληναραδες του κωλου. lol

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 23:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ makfor, έχω βεβαιωθέι πλέον, ότι είσαι ειδήμων στη μπουρδολογία,αλλά,προφανώς, πρέπει να σου πάρουμε την άδεια για να έχουμε άποψη....Τι δημοκρατία, πες, θέλετε, όλοι; Χούντα, αμόρφωτοι...
Η αβάσταχτη ελαφρύτητα του ειναι....
Έτσι ξεκίνησε κι ο Χίτλερ...Λές να σε καμαρώσουμε με μικρό μουστάκι;

http://www.youtube.com/watch?v=6-RXc_wukeo

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 23:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Makfor Ερινέ και λοιποί γελοίοι σας λυπάμαι πραγματικά

http://lupusanimus.blogspot.com/


http://www.youtube.com/watch?v=Z2rT_3vw-88

Και καλά κάνεις και να συνεχίσεις αν αυτό κάνει πιο ήπια την περιπτωσιολογία σου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 23:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε καημενοι ιεροσυλοι καραγκιοζηδες, απογονοι των δουλων, τι να κατσει να συζητησει καποιος μαζι σας;

Ρε στους παππουδες εβαζαν κολαρα και τους ειχαν σαν τα σκυλια, ο Χριστιανισμος τους εκανε ανθρωπους ρε γελοιοι.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 23:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι και εσεις μου λειψατε αχρηστοι καμμενοι Ελληναραδες του κωλου. lol

http://lupusanimus.blogspot.com/


Καλώς τον φίλο μας τον animus...τον αυθεντικό στην ακατάσχετη βωμολοχία ... έλα ξεκίνα ..μας αρέσεις!

Κάνε μας παρέα και δείξε μας το δρόμο...

Τελικά βεβαιώνεται... οι άνθρωποι τείνουν πέραν κάθε ορίου , να συναντήσουν τον εαυτό τους...σ'ευχαριστούμε για την επιβεβαίωση..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 23:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παπαροπαπαρα Εαρινε, για κλαματα εισαστε, κομπλεξικοι με τους πουστηδες προγονους σας, γιατι απλα εισαστε τιποτενιοι και το ξερετε. ;)

http://lupusanimus.blogspot.com/


_______________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ

31/01/2010
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2010, 23:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρεπει να με πληρωνεται για να σας βριζω μπας και γινεται ανθρωποι.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 01:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα πρεπει να με πληρωνεται για να σας βριζω μπας και γινεται ανθρωποι.

http://lupusanimus.blogspot.com/


Μην κρατάς τα προσχήματα φίλε μου Lupus..άσε το να φύγει ελεύθερα..αφού δεν το μπορείς να κρατηθείς..χώστα μας και μεις θα σ'αγαπάμε..

Ακόμα δεν άρχισες , αυτό δεν είναι βρισιά..μα ούτε να βρίζεις δεν ξέρεις??

Με απογοητεύεις..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 03:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ είσαι αστεία. χα χα, με έκανες και γέλασα πάλι. lol

http://lupusanimus.blogspot.com/


_______________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ

31/01/2010
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 10:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρεπει να με πληρωνεται για να σας βριζω μπας και γινεται ανθρωποι.
Θα έπρεπε να σε πληρώνουμε για ένα λόγο: Για να μας συνεχίσεις να μας δείχνεις τι πραγματικά είναι ένας ΟΕΟ.
Εχεις τουλάχιστον το θάρρος και μας το δείχνεις.
Οι ΑΛΛΟΙ ΟΕΟ έπρεπε να σε πληρώνουν για να το βουλώσεις, διότι τους δυσφημίζεις.

Αλλά που να τους κόπσει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός

quote:
Πώς μιλάει η εκκλησία για τον άνθρωπο ενώ έχει πλήρη ...ΜΑ ΠΛΗΡΗ..άγνοια φίλε μου..?

Απαντησέ μου και δείξε μου ότι κάνω λάθος ... κάντο!


Αφού καλέ μου εαρινέ η εκκλησία δεν γνωρίζει, όπως λες, τίποτε για τον άνθρωπο, έχει βρεί τη φόρμουλα και (όποιους μπορεί) τους μετατρέπει από ανθρώπους σε πιστούς.

Άλλωστε ποιός σου είπε ότι χρειάζεται ανθρώπους η εκκλησία;;;
Πιστούς χρειάζεται για να την διαιωνίζουν και να την πλουτίζουν.

Καλά, τι και σε ποιούς κάθεσαι και λες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καμμενε παπαρακο Αιολε, παρε φορα να μου κλασεις μια μαντρα.

http://lupusanimus.blogspot.com/


_______________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ

31/01/2010
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καμμενε παπαρακο Αιολε, παρε φορα να μου κλασεις μια μαντρα.

http://lupusanimus.blogspot.com/


Ρε έχει και μάντρα...αγόρι μου εσύ γλυκό..

Τελικά ο Τσαρούχης είχε δίκιο και μας το αποδεικνύει ο φίλος μας , ο Rufus..όπως είπε:"Στην Ελλάδα , ότι δηλώσεις είσαι " και ο Rufus , δηλώνει μαντράς..

Δεν μας διαψεύδει , αυτό είναι αλήθεια και όχι θεωρία!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Κι ως γνωστόν, φίλε μου Εαρινέ, εσύ στις...μάντρες, εισαι ειδήμων....Ανοίξτε τις σχολές, να μπουν οι μάγκες μέσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην μαλακια καλοι εισαστε, αυτο σας το αναγνωριζω. Αλλωστε εισαστε Ελληνες.

Το τεστ πετυχε απολυτα, η καινη διαθηκη ειναι θεοπνευστη και οι Ελληνες παιδια της μαλακιας. Τελος.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 19:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Κι ως γνωστόν, φίλε μου Εαρινέ, εσύ στις...μάντρες, εισαι ειδήμων....Ανοίξτε τις σχολές, να μπουν οι μάγκες μέσα...

Βαγγέλη , δεν απευθύνθηκα σε σένα και ούτε και σε κανέναν άλλο φίλο συνδίκτυο , γι'αυτό έσο εγκρατής ... σε παρακαλώ πολύ..σε παρακαλώ!

Απευθύνθηκα στον αηθέστατο αυτό τυπηκάριο , που βρίζει συνέχεια!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 19:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην μαλακια καλοι εισαστε, αυτο σας το αναγνωριζω. Αλλωστε εισαστε Ελληνες.

Το τεστ πετυχε απολυτα, η καινη διαθηκη ειναι θεοπνευστη και οι Ελληνες παιδια της μαλακιας. Τελος.

http://lupusanimus.blogspot.com/


Μπράβο αγόρι μου , καταλάβαμε τι ακριβώς πρεσβεύεις και ποιό είναι το επιπεδό σου..ΤΕΛΟΣ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 19:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lupus Animus
ο λογαριασμός σου απενεργοποιήθηκε.
Σου είχε γίνει ήδη προειδοποίηση στο θέμα Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου :

quote:
Lupus Animus, ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

Εάν δεν τροποποιήσεις τη συμπεριφορά σου άμεσα (προς την κατεύθυνση ενός πιο πολιτισμένου διαλόγου εννοείται) ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί.


Παρολαυτά, συνεχίζεις την ίδια συμπεριφορά που ξεκίνησες στο προαναφερθέν θέμα, καθώς και στο Aeon of Horus

Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, προτιμάς να βρίζεις, οπότε μπορείς να μεταναστεύσεις σε άλλους χώρους, όπου αυτή η συμπεριφορά δεν εξαντλεί την υπομονή και την ανοχή των ανθρώπων. Η δική μας ανοχή πάντως, τελείωσε.

Σημ: Έχουν γίνει -ενδεικτικές- επεμβάσεις σε μηνύματά σου στα θέματα:
Περί δούλων στην αρχαία Ελλάδα
Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
Πατρικαί Νουθεσίαι.
Ο Σωκράτης συναντά τον Ιησού



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 20:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Εσύ μπορεί να μην έγραψες , αλλά αυτοί γράφουν κάτι τέτοιες μαλακίες για τον Ιορδάνη και την ελληνική καταγωγή του Χριστου και των αποστόλων , μέχρι και την Παναγία πάνε να βγάλουν Ελληνίδα .

Δε με αφορά τι γράφουν οι άλλοι, αλλά μόνο αυτά που εγώ παρουσιάζω. Οπότε να σχολιάζεις ότι γράφω εγώ και όχι ότι σου καπνίσει.

quote:
Sesostris:
Το να ανήκει κάποιος στην ανώτερη ή την μεσαία κοινωνική τάξη είναι θέμα περιουσιακών στοιχείων και όχι κατ’ ανάγκη πανεπιστημιακής παιδείας και θρησκευτικότητας .
Τι λέει ρε μεγάλε η εγκυκλοπαίδεια ; Ότι οι αγράμματοι ψαράδες και οι χαμάληδες των λιμανιών , που δεν ήξεραν καλά καλά ούτε τα εβραϊκά , ήταν ελληνιστές και σύχναζαν σε λουτρά και γυμναστήρια ;;;


Αν διαβάσεις το Β' ΜΑΚΚΑΒΑΙΩΝ στο κεφάλαιο Β', θα δεις ότι όταν αρχιερέας των Ιουδαίων έγινε ο Ελληνιστής Ιάσονας, υποχρέωσε τους συμπατριώτες του να ζουν όπως και οι Έλληνες ανεγείροντας ακόμη και γυμναστήρια.
Στην Καινή Διαθήκη τώρα, διαβάζουμε ότι στις συναγωγές υπήρχαν και Εβραίοι αλλά και Ελληνιστές.
Οι μαθητές λοιπόν του Ιησού, αυτοί που ανέφερα σε άλλο μου μήνυμα, είχαν Ελληνικά ονόματα, άρα τη στιγμή που δεν ήσαν Έλληνες, το μόνο που μένει είναι να ήσαν Ελληνιστές.
Το αν ήσαν απλοί ψαράδες αυτό δε λέει τίποτα....αντιθέτως τα ονόματά τους λένε και παραλένε. Γι' αυτό και ο Πέτρος στις πράξεις μιλάει Ελληνικά και όχι Εβραϊκά.

quote:
Sesostris:
Τα ευαγγέλια γράφτηκαν ελληνικά από έλληνες αντιγραφείς που μάζεψαν τις σκόρπιες προφορικές και γραπτές παραδόσεις και τις μετέφρασαν στα ελληνικά , οι άνθρωποι αυτοί όπως αποδεικύεται και από το περιε χόμενο των ευαγγελίων , δεν είχαν ιδέα ούτε από τα ήθη και τα έθιμα των Εβραίων , ούτε από την μορφολογία του εδάφους .

Έτσι λες εσύ.....προσπαθείς δηλαδή να μας πείσεις ότι κάποιοι Έλληνες ενδιαφέρθηκαν για τις προφορικές αυτές και γραπτές παραδόσεις, τις μετέφρασαν στα ελληνικά .... και μετά λες ότι δεν είχαν ιδέα ούτε από τα ήθη και τα έθιμα των Εβραίων, ούτε από την μορφολογία του εδάφους οι άνθρωποι αυτοί.

Κάτι δεν κολλάει όμως!.....αφού απλά μετάφρασαν τις παραδόσεις προφορικές και γραπτές.....τότε μάλλον ιδέα δε θα είχαν οι Εβραίοι που έγραψαν ή μετέδωσαν προφορικά τα γεγονότα!...λίγο χλωμό δε νομίζεις να μην ήξεραν οι Εβραίοι τη γεωγραφία τους και τα ήθη-έθιμά τους?

quote:
Sesostris:
Το σκέφτηκες πολύ για να βρής αυτή την δικαιολογία ; Ρε φίλε είναι δυνατόν ο Ιώσηπος να περιγράφη και το πιό ασήμαντο χωριό και να μην αναφέρει την Ναζαρέτ ; Πόσο μικρή ήταν σαν το «Γιαχνί σοκάκι» να πούμε ;;; Αλλά η πλάκα είναι ότι ούτε η γεωγραφική τοποθεσία των ευαγγελίων δεν ταιριάζει με την θέση που την έχτισαν αργότερα , και μη μου αμολήσης καμιά κοτσάνα ότι αυτή είναι η «Νέα Ναζαρέτ» .


Που αναφέρει ο Ιώσηπος «όλα» τα μικρά και ασήμαντα χωριά? φέρε μας τα χωρία.

quote:
Sesostris:
Δεν φταίει κανένας άλλος . Φταίω εγώ που πίστεψα προς στιγμήν ότι μπορώ να συζητήσω μαζί σου σοβαρά .

Τι νόμιζες δηλαδή ότι θα καταπιώ αμάσητα τις βλακείες σου?

quote:
Sesostris:
Τελικά ως φαίνεται έχεις πρόβλημα και με την ελληνική γλώσσα !

Αυτό δεν είναι απάντηση....είναι υπεκφυγή δεδομένου της δεινής σου θέσης!


quote:
Αίολος:
Ευρωπαίο μου, ακόμα περιμένω εδώ.Θ' αργήσεις ή να το αφήσω;


Όχι θα είναι το αμέσως επόμενο μήνυμά μου.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/01/2010 20:14:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aίολος:
14. Όταν ο Ιησούς παρουσιάστηκε στους μαθητές του ήταν:

α. Ένδεκα μαθητές παρόντες.
β. Δώδεκα μαθητές παρόντες.

14. α. Ματθ. 28,16-17, Λουκ. 24,33-36, β. Α΄ Κορ. 15,5.


Όταν ο Ιησούς εμφανίστηκε για πρώτη φορά στους συγκεντρωμένους μαθητές Του, ήσαν οι έντεκα κύριοι και γνωστοί μαθητές Του, μαζί όμως με άλλους μαθητές του Κυρίου, ανάμεσα στους οποίους ήταν και ο μελλοντικός 12ος Απόστολος Ματθίας.
Γι' αυτό και στην Α' προς Κορινθίους, ο Παύλος κάνει αναφορά για 12 Αποστόλους! μιας και είχαν ήδη περάσει περίπου 30 χρόνια από τότε που ο Ματθίας έγινε ο 12ος Απόστολος, ο οποίος ήταν παρόν στην εμφάνιση του Ιησού.

Γράφει ο Λουκάς (για τον οποίο γράφεις ότι ο Λουκάς μίλησε για 11 μαθητές):
33. Και αναστάντες αυτή τη ώρα υπέστρεψαν εις Ιερουσαλήμ, και εύρον συνηθρισμένους τους ένδεκα συν αυτοίς

Ενώ ο Ματθαίος αναφέρεται μετά την εμφάνιση του Ιησού στην Ιερουσαλήμ και στη νέα του εμφάνιση στη Γαλιλαία, όπου εκεί τον είδαν οι έντεκα.

Μάθε λοιπόν να διαβάζεις σωστά, γιατί έτσι θα λύνεις τις απορίες μόνος σου και δε θα γίνεσαι θύμα. Εκτός εάν απλά θέλεις να γίνεις κι εσύ θύτης.

quote:
Aίολος:
13. Οι μαθητές είδαν τον αναστημένο Ιησού:
α. Μια φορά μόνο.
β. Τρεις φορές.
γ. Πολλές φορές.
13. α. Ματθ. 28,16-17, β. Ιωάν. 20,19,26, 21,1,14, γ. Πράξεις 1,3.


Πουθενά ο Ματθαίος ή ο Ιωάννης, δε γράφουν ότι είδαν τον Ιησού μόνο μία φορά.
Ο Ματθαίος αναφέρει μία από τις πολλές εμφανίσεις του Ιησού, ενώ ο Ιωάννης τρεις από τις πολλές εμφανίσεις του Ιησού.
Στις πράξεις τέλος, μαθαίνουμε ότι ο Ιησούς εμφανίστηκε πολλές φορές στους μαθητές Του.

Όταν λοιπόν άκουσαν οι υπόλοιποι μαθητές του Κυρίου, από τους δύο μαθητές Του στους οποίους είχε νωρίτερα εμφανιστεί, ότι όντως είχε αναστηθεί ο Κύριος, όπως η Μαρία η Μαγδαληνή αρχικώς τους είπε, αλλά αυτοί δεν την πίστεψαν, οι υπόλοιποι 9 μαθητές (συν τους άλλους) και πάλι δεν πείστηκαν.
Τότε εμφανίστηκε ο Ιησούς ανάμεσά Τους, με αποτέλεσμα να τον πιστέψουν

quote:
Aίολος:
9. Ο Ιησούς παρουσιάστηκε για πρώτη φορά:
α. Κάπου μεταξύ του μνήματος και της Ιερουσαλήμ.
β. Ακριβώς έξω από το μνήμα.
γ. Στη Γαλιλαία.
δ. Στο δρόμο για το χωριό Εμμαούς, που απείχε εξήντα στάδια από την Ιερουσαλήμ
9. α. Ματθ. 28, 8-9, β. Ιωάν. 20, 11-14, γ. Στη Γαλιλαία Μαρκ. 16, 6-7, δ. Λουκ. 24, 13-15.

Ο Ιησούς εμφανίστηκε πρώτα σε όλες τις γυναίκες μεταξύ των οποίων ήταν και η Μαρία η Μαγδαληνή, κάπου μεταξύ του μνήματος και της Ιερουσαλήμ, την ώρα που έφευγαν από τον άδειο τάφο .
Στη συνέχεια στο μνήμα ξαναπήγε η Μαρία μαζί με τον Πέτρο και τον Ιωάννη για να τους δείξει ότι ο τάφος ήταν κενός και ότι το πτώμα έλειπε. Εκεί έξω από το μνήμα, εμφανίστηκε μπροστά της και πάλι ο Κύριος .
Εν συνεχεία ο Κύριος εμφανίστηκε στους δύο μαθητές στους Εμμαούς, κάπου 60 στάδια δηλαδή 11 χιλιόμετρα έξω από την Ιερουσαλήμ και αμέσως μετά σε όλους τους μαθητές Του, που είχαν συγκεντρωθεί ξαφνιασμένοι από το γεγονός και υπό το φόβο των Ιουδαίων στην Ιερουσαλήμ.
Στη Γαλιλαία εμφανίστηκε άλλη φορά.

Γράφεις για πρώτη φορά!.....
Γράφουν κάπου οι Ευαγγελιστές "για πρώτη φορά!"? ..... πουθενά δε γράφουν έτσι . Απλά εξιστορούν τα γεγονότα.
Εσύ πας και αντιγράφεις από τις διάφορες ιστοσελίδες, αδυνατώντας ο ίδιος να ερευνήσεις την αλήθεια, δείγμα "άσημου" ανθρώπου......λίαν επιεικώς.
Γιατί εάν μου πεις ότι πρώτα ερεύνησες, έψαξες δηλαδή τις πληροφορίες τότε θα σε πω "κοινό συκοφάντη" αφού πουθενά οι Ευαγγελιστές δεν αναφέρουν τη φράση "για πρώτη φορά" και απλά εξιστορούν τα γεγονότα.
Απαράδεκτη ενέργεια όντως, για ενήλικα άνθρωπο......κρίμα Αίολε, προσπαθείς να αναπαράγεις τα διάφορα ψεύδη. Γιατί?


quote:
10. Οι μαθητές πρωτοείδαν τον Ιησού:
α. Στη Γαλιλαία.
β. Στην Ιερουσαλήμ.

10. α. Ματθ. 28, 7, Μάρκ. 16,7-10, β. Λουκ. 24, 33-36, Ιωάν. 20,19, Πράξεις 1,4


1).Οι μαθητές πρωτοείδαν τον Ιησού, οι δύο από αυτούς, πρώτα στους Εμμαούς και οι υπόλοιποι μαζί με τους αυτούς τους δύο στην Ιερουσαλήμ. (Ιωάννης)

2."Ο Μάρκος πουθενά δε γράφει ότι πρωτοείδαν τον Ιησού στη Γαλιλαία. Δεν αναφέρει καν το μέρος όπου τον συνάντησαν.
Επειδή όμως και ο Μάρκος αναφέρει ότι πρώτα ο Ιησούς συναντήθηκε σε δύο μαθητές Του, και στη συνέχεια σε όλους μαζί, αναφέροντας παράλληλα ότι ο λόγος που εμφανίστηκε μπροστά τους ήταν γιατί δεν πίστεψαν την Μαρία ότι είχε αναστηθεί και δεδομένου ότι ακριβώς τα ίδια λέει και ο Ιωάννης, με τη μόνο διαφορά ότι ο Ιωάννης γράφει ότι τους δύο αυτούς μαθητές τους συνάντησε στους Εμμαούς ενώ στη συνέχεια εμφανίστηκε σε όλους μαζί στην Ιερουσαλήμ (ονομάζει δηλαδή τους τόπους), απλά συμπεραίνουμε ότι κι εδώ ο Μάρκος στα ίδια ακριβώς μέρη αναφέρεται.
Και αυτό, γιατί συμπίπτει με τον Ιωάννη τόσο στα πρόσωπα, όσο και στα γεγονότα (όπως το ότι δεν πίστεψαν την Μαρία που τους έλεγε ότι είχε αναστηθεί και να πάνε να τον συναντήσουν στη Γαλιλαία".


Στο χωρίο που αντιγράφοντας φέρνεις από κάποια γελοία χριστιανομαχική σελίδα γράφει (Μάρκος 16.7):
"αλλ' υπάγεται είπατε τοις μαθηταίς αυτού και τω Πέτρω ότι προάγει υμάς εις την Γαλιλαίαν, εκεί αυτόν όψεσθε, καθώς είπεν υμίν."
Αναφέρει το τι ήθελε ο Ιησούς να κάνουν οι μαθητές Του! και επειδή οι μαθητές Του δεν πίστεψαν ότι είχε Αναστηθεί, γι΄ αυτό κι εμφανίστηκε στην Ιερουσαλήμ.
Ενώ στο 8-10 δεν αναφέρει τίποτα για τοποθεσία.

Και μας μένει ο Ματθαίος.
Ο Ματθαίος λοιπόν μας λέει ότι οι μαθητές Του συνάντησαν τον Ιησού στη Γαλιλαία....όμως δε μας αναφέρει αν αυτή ήταν η πρώτη, ή όχι φορά. Απλά κάνει αυτή την αναφορά.
Στη Γαλιλαία όμως μας λέει ότι εμφανίστηκε ο Ιησούς στους μαθητές Του και ο Ιωάννης!!! μόνο που κατά σε, ο Ιωάννης γράφει ότι πρώτη φορά συνάντησαν οι μαθητές Του τον Ιησού στην Ιερουσαλήμ κάτι που είναι και το σωστό.

Οπότε ο Ματθαίος αναφέρεται όχι στην πρώτη, αλλά σε μία άλλη εμφάνιση του Ιησού, από τις πολλές που οι Πράξεις μας λένε ότι έγιναν.

Αυτά τα τεστ, καημένε Αίολε, είναι για γέλια για όσους γνωρίζουν από έρευνα....και για θαυμασμό από τους χάνους!

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/01/2010 22:33:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 23:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός

quote:
Πώς μιλάει η εκκλησία για τον άνθρωπο ενώ έχει πλήρη ...ΜΑ ΠΛΗΡΗ..άγνοια φίλε μου..?

Απαντησέ μου και δείξε μου ότι κάνω λάθος ... κάντο!


Αφού καλέ μου εαρινέ η εκκλησία δεν γνωρίζει, όπως λες, τίποτε για τον άνθρωπο, έχει βρεί τη φόρμουλα και (όποιους μπορεί) τους μετατρέπει από ανθρώπους σε πιστούς.

Άλλωστε ποιός σου είπε ότι χρειάζεται ανθρώπους η εκκλησία;;;
Πιστούς χρειάζεται για να την διαιωνίζουν και να την πλουτίζουν.

Καλά, τι και σε ποιούς κάθεσαι και λες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Είναι ανώφελη κοινοτυπία να επαναλάβουμε , ότι χρειάζεται μια θρησκεία στις μάζες.

Τα πολτικά , θρησκευτικά και πολιτικά πιστεύω δεν ριζώνουν σ'αυτές παρά αν περιβληθούν με το θρησκευτικό σχήμα που τις θέτει εκτός συζήτησης.

θα πρέπει δε να επισημανθεί , ότι στην αιώνια πάλη του συναισθήματος με την λογική ... το συναίσθημα δεν νικήθηκε ποτέ!

Η αδιαλλαξία και ο φανατισμός αποτελούν τη συνηθισμένη συνοδεία ενός θρησκευτικού συναισθήματος.

Είναι αναπόφευκτα σ'εκείνους που που πιστεύουν ότι κατέχουν το μυδτικό της γήινης ή της αιώνιας ευτυχίας.Αυτά τα δυό χαρακτηριστικά , συναντούνται σε όλους τους ανθρώπους μιας ομάδας όταν μια οποιαδήποτε πεποίθηση τους κινητοποιεί.

Τα πιστεύω των μαζών παίρνουν αυτόν τον χαρακτήρα της τηφλής υποταγής , της άγριας μισαλλοδοξίας , της ανάγκης για βίαιη προπαγάνδα συναφούς με το θρησκευτικό συναίσθημα , μπορεί λοιπόν κανείς να πεί , ότι όλα τα πιστεύω έχουν θρησκευτική μορφή.

Οι ιδρυτές των θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων δεν τις θεμελίωσαν παρά γνωρίζοντας να επιβάλλουν στις μάζες αυτά τα συναισθήματα του θρησκευτικού φανατισμού που κάνουν τον άνθρωπο να βρίσκει την ευτυχία του , μέσα απο την λατρεία και τον ωθούν να θυσιάσει και την ζωή του για το ειδωλό του.

Τέλος θα ήθελα να πώ και αυτό:

-Αυτό το συναίσθημα , έχει πολύ απλά χαρακτηριστικά...

Λατρεία ενός υποτιθεμένου ανώτερου όντος
Φόβος της δύναμης που του αποδίδουν
Τυφλή υποταγή στις διαταγές του
Αδυναμία συζήτησης των δογμάτων του
Επιθυμία διαδοσής του
Τάση να θεωρούν σαν εχθρούς όλους εκείνους που αρνιούνται , να τους παραδεχθούν!

Το να ξέρουμε φίλε μου την τέχνη να εντυπωσιάζουμε την φαντασία του όχλου σημαίνει πως ξέρουμε την τέχνη να τον κυβερνάμε...και οι μεγάλοι θρησκευτικοί και πολιτικοί ηγέτες το γνωρίζουν..

Αρκεί να μην αναφερθούν σε αλήθειες και να μιλήσουν για οράματα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε ρε Γιάπετ αλλά και Εαρινέ, να την ξαναπιάσουμε αυτή τη συζήτηση,αφού επιμένετε...Το θρησκευτικό συναίσθημα στον άνθρωπο, ειναι επίκτητο, ή έμφυτο, εκ φύσεως της ψυχής του;
Γιατι εγώ πιστευω ότι προέρχει τα πο υλικό που υπάρχει μέσα του και αυτό χρησιμοποιεί...Δεν είναι ιδιον του ανθρώπου,η εσωτερική καλλιέργεια, δίχως εικόνα και σχετικό χώρο..Αν δεν δει νοιώσει κάτι συναφές, δεν του βγαίνει για να στο πω απλά...Υπάρχει μέσα του η γνώση για το θείο,αυτο μπορεί και να το παρερμηνεύσει ο άνθρωπος, αλλά υπάρχει μέσα του...
Δεν έχουμε να κάνουμε με μια απάτη και οτ ξέρουμε΄ολοι....Η ερμήνεια της, έχει δυστυχώς, πολλές παρερμήνειες, αλλά, υπάρχει σαν αποτέλεσμα,εκτός απο τα άσχημα των παρενεργειών...Πρέπει να τη διακρίνουμε, να μην κάνουμε το απλό, να κατηγορούμε, λές κι εμείς,είμαστε τέλειοι...Να μαθαίνουμε απο ότι βλέπουμε και αντιλαμβαόνμαστε, γενικά..Κι εώ το θέιο, παίζει το ρόλο του σταθεροποιητή, ώστεν έχουμε αντίλψη της σάρκας, αλλά με την ισορροπία του πνέυματος...
Κι αφου φίλε μου Γιάπετ, πιστεύεις ότι δεν υπάρχει αλήθεια, τότε,δεν πιστεύεις και σε ένα καλύτερο αύριο, περαν των λογικών δεδομένων μας....Γι αυότ και διαφωνούμε..
Αλλα, φέρεσαι,όπως, πριν αιώνες, π.χ.,που πιστεύανε ότι η γή είναι επίπεδη..Μήπως δεν θέλεις το αύριο;Μήπως, εσύ είσαι ο συντηρητικός της υπόθεσης;..Κι όχι εγώ;..
Να είσαι ανοιχτός στην αλλαγή του ανθρώπου,γιατι έρχεται και είναι εντυπωσιακή, παρά τα δεινά που φέρνει η αλλαγή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 11:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άντε ρε Γιάπετ αλλά και Εαρινέ, να την ξαναπιάσουμε αυτή τη συζήτηση,αφού επιμένετε...Το θρησκευτικό συναίσθημα στον άνθρωπο, ειναι επίκτητο, ή έμφυτο, εκ φύσεως της ψυχής του;
Γιατι εγώ πιστευω ότι προέρχει τα πο υλικό που υπάρχει μέσα του και αυτό χρησιμοποιεί...Δεν είναι ιδιον του ανθρώπου,η εσωτερική καλλιέργεια, δίχως εικόνα και σχετικό χώρο..Αν δεν δει νοιώσει κάτι συναφές, δεν του βγαίνει για να στο πω απλά...Υπάρχει μέσα του η γνώση για το θείο,αυτο μπορεί και να το παρερμηνεύσει ο άνθρωπος, αλλά υπάρχει μέσα του...
Δεν έχουμε να κάνουμε με μια απάτη και οτ ξέρουμε΄ολοι....Η ερμήνεια της, έχει δυστυχώς, πολλές παρερμήνειες, αλλά, υπάρχει σαν αποτέλεσμα,εκτός απο τα άσχημα των παρενεργειών...Πρέπει να τη διακρίνουμε, να μην κάνουμε το απλό, να κατηγορούμε, λές κι εμείς,είμαστε τέλειοι...Να μαθαίνουμε απο ότι βλέπουμε και αντιλαμβαόνμαστε, γενικά..Κι εώ το θέιο, παίζει το ρόλο του σταθεροποιητή, ώστεν έχουμε αντίλψη της σάρκας, αλλά με την ισορροπία του πνέυματος...
Κι αφου φίλε μου Γιάπετ, πιστεύεις ότι δεν υπάρχει αλήθεια, τότε,δεν πιστεύεις και σε ένα καλύτερο αύριο, περαν των λογικών δεδομένων μας....Γι αυότ και διαφωνούμε..
Αλλα, φέρεσαι,όπως, πριν αιώνες, π.χ.,που πιστεύανε ότι η γή είναι επίπεδη..Μήπως δεν θέλεις το αύριο;Μήπως, εσύ είσαι ο συντηρητικός της υπόθεσης;..Κι όχι εγώ;..
Να είσαι ανοιχτός στην αλλαγή του ανθρώπου,γιατι έρχεται και είναι εντυπωσιακή, παρά τα δεινά που φέρνει η αλλαγή...

Να την κανουμε την συζήτηση αλλα έλα που δεν κατάλαβα τίποτα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 12:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σου το λέω τόσο καιρό, εσύ δεν ακούς, αγαπητέ μου Εαρινέ....
Άσε να ...,προλάβει να απαντήσει κανένας άλλο, να γίνει διάλογος, με θέσεις και απόψεις και μετα θα καταλάβεις κι εσύ, για να τοποθετηθείς........
Φιλικότατα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 19:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ σου το λέω τόσο καιρό, εσύ δεν ακούς, αγαπητέ μου Εαρινέ....
Άσε να ...,προλάβει να απαντήσει κανένας άλλο, να γίνει διάλογος, με θέσεις και απόψεις και μετα θα καταλάβεις κι εσύ, για να τοποθετηθείς........
Φιλικότατα....

Το φιλικότατα εννοείται πάντα Βαγγέλη , δεν υπάρχει πρόβλημα ανάμεσα σε μένα και σένα ως πρόσωπα!

Σε επίπεδο ιδεών αντιπαρατιθέμεθα και θα πρέπει κάθε φορά που απαντάμε ή δεχόμαστε μια απάντηση .. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 12:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το λέω για να στη χαλάσω,Εαρινέ μου,αλλά και να μην το θέλεις, φιλικά θα ειναι,γιατι δεν έχουμε και κανένα ......χωράφι να μοιράσουμε....Ο καθένας, πιστεύει ότι θέλει, φιλαράκι....Στο τέλος,δε, ξυριζουν τον γαμπρό....
Εις υγείαν!!!!!Το πρώτο τσίπουρο, έφυγε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Στο τέλος,δε, ξυριζουν τον γαμπρό....

Εις υγείαν!!!!!Το πρώτο τσίπουρο, έφυγε...



Πάντως δεν παλεύεσαι με τίποτα , δεν ξεφεύγεις με τίποτα απο τον εαυτό σου...την προειδοποίηση με τον γαμπρό και τον έμμεσο εκφοβισμό δεν μπόρεσες να μην τον κάνεις..

Καλό είναι σε μένα πάντως να μην το επιχειρείς ..δεν πιάνει..άστο..!

Όσο για το τσίπουρο , στην υγειά σου και πάντα όλα καλά , μέσα απο την καρδιά μου..

soul

Edited by - Εαρινός on 02/02/2010 15:30:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 21:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Πως να αντέξουν,όμως, οι νεοπαγανιστές, ότι δεν βλέπουν οι απλοί άνθρωποι, την ιδέα που αυτοί οραματίζονται;Τους λένε χαζούς, αδαείς, ώστε να δικαιολογήσουν την δική τους απομόνωση....Έτσι φίλε μου Γιάπετ, μένει μόνο το δηλητήριο και δεν προωθείται τιποτε, απο τις ιδέες, που πιστεύεις ότι σας κάνουν καλύτερους απο τους άλλους....
Έχεις κάτι θετικό να μας πεις, απο όσα πιστεύεις;
Έχεις να μας πεις,αν η Αγία Γραφή, με τα περιστατικά που περιγράφει, ειναι διδακτική και οφέλιμη για τον άνθρωπο, άσχετα για ποιόν αναφέρει, ή δεν ειναι χρήσιμη;
Αλήθεια, όμως,..... αν μπορείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 22:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δε με αφορά τι γράφουν οι άλλοι, αλλά μόνο αυτά που εγώ παρουσιάζω. Οπότε να σχολιάζεις ότι γράφω εγώ και όχι ότι σου καπνίσει.

Γράφεις τα ίδια πράγματα .
quote:
europaios2
Αν διαβάσεις το Β' ΜΑΚΚΑΒΑΙΩΝ στο κεφάλαιο Β', θα δεις ότι όταν αρχιερέας των Ιουδαίων έγινε ο Ελληνιστής Ιάσονας, υποχρέωσε τους συμπατριώτες του να ζουν όπως και οι Έλληνες ανεγείροντας ακόμη και γυμναστήρια.

22 καὶ τὸ περιβόητον καθ᾿ ὅλην τὴν οἰκουμένην ἱερὸν ἀνακομίσασθαι καὶ τὴν πόλιν ἐλευθερῶσαι καὶ τοὺς μέλλοντας καταλύεσθαι νόμους ἐπανορθῶσαι, τοῦ Κυρίου μετὰ πάσης ἐπιεικείας ἱλέω γενομένου αὐτοῖς, 23 τὰ ὑπὸ ᾿Ιάσωνος τοῦ Κυρηναίου δεδηλωμένα δὲ πέντε βιβλίων πειρασόμεθα δι᾿ ἑνὸς συντάγματος ἐπιτεμεῖν.

Σε ποιό σημείο γράφει ρε μεγάλε για γυμναστήρια και μπόντι μπίλντινγκ ?

quote:
europaios2
Το αν ήσαν απλοί ψαράδες αυτό δε λέει τίποτα....αντιθέτως τα ονόματά τους λένε και παραλένε. Γι' αυτό και ο Πέτρος στις πράξεις μιλάει Ελληνικά και όχι Εβραϊκά.


Ο Simeon-Kepha , δεν ήξερε άλλη γλώσσα από τα αραμαϊκά . Ελληνικά μιλούσαν οι γραφείς που έγραψαν στα ευαγγέλια γι’ αυτόν , που εξελληνισαν το όνομά του και μετέφρασαν το παρατσούκλι του .
quote:
europaios2
Έτσι λες εσύ.....προσπαθείς δηλαδή να μας πείσεις ότι κάποιοι Έλληνες ενδιαφέρθηκαν για τις προφορικές αυτές και γραπτές παραδόσεις, τις μετέφρασαν στα ελληνικά .... και μετά λες ότι δεν είχαν ιδέα ούτε από τα ήθη και τα έθιμα των Εβραίων, ούτε από την μορφολογία του εδάφους οι άνθρωποι αυτοί.
Κάτι δεν κολλάει όμως!.....αφού απλά μετάφρασαν τις παραδόσεις προφορικές και γραπτές.....τότε μάλλον ιδέα δε θα είχαν οι Εβραίοι που έγραψαν ή μετέδωσαν προφορικά τα γεγονότα!...λίγο χλωμό δε νομίζεις να μην ήξεραν οι Εβραίοι τη γεωγραφία τους και τα ήθη-έθιμά τους?

Η παντελής σου άγνοια στην ιστορία σε κάνει να γράφης ότι σου κατέβει .
quote:
europaios2
Που αναφέρει ο Ιώσηπος «όλα» τα μικρά και ασήμαντα χωριά? φέρε μας τα χωρία.

Μήπως θέλεις και τα μικρά ονόματα των κατοίκων ??
quote:
europaios2
Τι νόμιζες δηλαδή ότι θα καταπιώ αμάσητα τις βλακείες σου?

Καταπίνεις άκριτα όλες τις μπούρδες που σου σερβίρουν οι απολογητές .
quote:
europaios2
Αυτό δεν είναι απάντηση....είναι υπεκφυγή δεδομένου της δεινής σου θέσης!

Είναι απλή διαπίστωση !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 11:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Γράφεις τα ίδια πράγματα .


Tότε λυπάμαι αλλά πάσχεις από γεροντική άνοια, σου θυμίζω, απευθυνόμενος προς εμένα, τι μου είχες γράψει:
Sesostris: Εσύ μπορεί να μην έγραψες , αλλά αυτοί γράφουν κάτι τέτοιες μαλακίες για τον Ιορδάνη και την ελληνική καταγωγή του Χριστου και των αποστόλων , μέχρι και την Παναγία πάνε να βγάλουν Ελληνίδα .

quote:
Sesostris:
22 καὶ τὸ περιβόητον καθ᾿ ὅλην τὴν οἰκουμένην ἱερὸν ἀνακομίσασθαι καὶ τὴν πόλιν ἐλευθερῶσαι καὶ τοὺς μέλλοντας καταλύεσθαι νόμους ἐπανορθῶσαι, τοῦ Κυρίου μετὰ πάσης ἐπιεικείας ἱλέω γενομένου αὐτοῖς, 23 τὰ ὑπὸ ᾿Ιάσωνος τοῦ Κυρηναίου δεδηλωμένα δὲ πέντε βιβλίων πειρασόμεθα δι᾿ ἑνὸς συντάγματος ἐπιτεμεῖν.
Σε ποιό σημείο γράφει ρε μεγάλε για γυμναστήρια και μπόντι μπίλντινγκ ?

Σόρυ κεκτημένη ταχύτητα, στο Δ' κεφάλαιο τα γράφει και όχι στο Β' όπως εκ παραδρομής έγραψα.


9.πρὸς δὲ τούτοις ὑπισχνεῖτο καὶ ἕτερα διαγράψαι πεντήκοντα πρὸς τοῖς ἑκατόν, ἐὰν συγχωρηθῇ διὰ τῆς ἐξουσίας αὐτοῦ γυμνάσιον καὶ ἐφηβεῖον αὐτῷ συστήσασθαι καὶ τοὺς ἐν ῾Ιεροσολύμοις ᾿Αντιοχεῖς ἀναγράψαι.
10 ἐπινεύσαντος δὲ τοῦ βασιλέως καὶ τῆς ἀρχῆς κρατήσας, εὐθέως ἐπὶ τὸν ῾Ελληνικὸν χαρακτῆρα τοὺς ὁμοφύλους μετῆγε
11. καὶ τὰ κείμενα τοῖς ᾿Ιουδαίοις φιλάνθρωπα βασιλικὰ διὰ ᾿Ιωάννου τοῦ πατρὸς Εὐπολέμου, τοῦ ποιησαμένου τὴν πρεσβείαν ὑπὲρ φιλίας καὶ συμμαχίας πρὸς τοὺς Ρωμαίους, παρώσατο. καὶ τὰς μὲν νομίμους καταλύων πολιτείας, παρανόμους ἐθισμοὺς ἐκαίνιζεν·
12 ἀσμένως γὰρ ὑπ᾿ αὐτὴν τὴν ἀκρόπολιν γυμνάσιον καθίδρυσε καὶ τοὺς κρατίστους τῶν ἐφήβων ὑποτάσσων ὑπὸ πέτασον ἦγεν.
13 ἦν δ᾿ οὕτως ἀκμή τις ῾Ελληνισμοῦ καὶ πρόσβασις ἀλλοφυλισμοῦ διὰ τὴν τοῦ ἀσεβοῦς καὶ οὐκ ἀρχιερέως ᾿Ιάσωνος ὑπερβάλλουσαν ἀναγνείαν,
14 ὥστε μηκέτι περὶ τὰς τοῦ θυσιαστηρίου λειτουργίας προθύμους εἶναι τοὺς ἱερεῖς, ἀλλὰ τοῦ μὲν ναοῦ καταφρονοῦντες καὶ τῶν θυσιῶν ἀμελοῦντες ἔσπευδον μετέχειν τῆς ἐν παλαίστρᾳ παρανόμου χορηγίας μετὰ τὴν τοῦ δίσκου πρόκλησιν,
15 καὶ τὰς μὲν πατρῴους τιμὰς ἐν οὐδενὶ τιθέμενοι, τὰς δὲ ῾Ελληνικὰς δόξας καλλίστας ἡγούμενοι .


quote:
Sesostris:
Ο Simeon-Kepha , δεν ήξερε άλλη γλώσσα από τα αραμαϊκά . Ελληνικά μιλούσαν οι γραφείς που έγραψαν στα ευαγγέλια γι’ αυτόν , που εξελληνισαν το όνομά του και μετέφρασαν το παρατσούκλι του .


Κάνεις λάθος και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από τις Πράξεις, στο σημείο που αναφέρεται ο Πέτρος στο χωράφι του Ιούδα:
"καὶ γνωστὸν ἐγένετο πᾶσι τοῖς κατοικοῦσιν Ἱερουσαλήμ, ὥστε κληθῆναι τὸ χωρίον ἐκεῖνο τῇ ἰδίᾳ διαλέκτῳ αὐτῶν Ἀκελδαμᾶ, τουτέστι, χωρίον αἵματος".
Ποιο καθαρά δε γίνεται.

quote:
Sesostris:
Η παντελής σου άγνοια στην ιστορία σε κάνει να γράφης ότι σου κατέβει .

Αντί για φλυαρία φέρε αποδείξεις.
quote:
Sesostris:
Μήπως θέλεις και τα μικρά ονόματα των κατοίκων ??


Όχι τα χωρία μου είναι αρκετά.
quote:
Sesostris:
Καταπίνεις άκριτα όλες τις μπούρδες που σου σερβίρουν οι απολογητές .

Η γνωστή καραμέλα των χριστιανομάχων που δεν μπορούν να σταθούν στο τερέν.

quote:
Sesostris:
Είναι απλή διαπίστωση !

Α!...διαπίστωση και από στοιχεία?.....ΜΗΔΕΝ!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy