ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 10:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Agnostic εισαι αγενεστατη.Αν σου προκαλει βαρεμαρα το συγκεκριμενο τοπικ,μη ξαναγραψεις.Αποτυχημενες ειναι ο σφηνες που πετας,κανεις αλλος.Αν και νεος στο φορουμ,αποτι καταλαβα την σπας σε καποιους γιατι μεσα στην αλαζονια και ειρωνια εισαι.

Μα καλα...ειστε "τυφλοι" ????


Σας ειπε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!! γιατι δεν το καταλαβαινετε? ή απλως τον κοροϊδευετε???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 10:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Στην Αποκάλυψη αναφέρεται μια χώρα ως παρδάλις κι αυτό δεν αφορά στην …λεοπάρδαλη, αλλά, στο ότι δεν είναι έθνος όπως ψευδώς ορίζεται αλλά πανσπερμία, ή γκέτο ανθρώπων από πολλές φυλές για να γίνουν πρόβατα κι εύκολα να καθοδηγούνται. Η χώρα αυτή έχει άγαλμα μια γυναίκα με ένα ποτήρι βδελυγμάτων (Βαβυλών η μεγάλη που δηλητηρίασε τα έθνη με το ποτήριον της) και θέλει πιεί το δηλητήριο της και σε ένα χρόνο θέλει χαθεί η παντοδύναμος σήμερα, και σ’ αυτήν δεν θα ξανακουστεί φωνή ανθρώπου, ή χαράς κι όλοι από μακρυά θα κοιτάζουν την καταστροφή της… Ξέρει κανείς καμιά τέτοια χώρα;….
Όσον αφορά το Βασιλιά, θα έχει τη βοήθεια του Θεού και δυο αγγέλους σε σχήμα ανθρώπων που θα τον καθοδηγούν και θα ποιεί σημεία μεγάλα ενώ στο τέλος αφού με κλάμματα θα προσευχηθεί στο Θεό κι όλοι οι άνθρωποι μαζί του και παρά τα πυρηνικά και τις καταστροφές που θα γίνουν, Ο Θεός θα κάνει τον κόσμο καινούργιο ώστε σοφό πλέον το πλάσμα του και με επίγνωση των δυνατοτήτων του και του κόσμου γύρω του να ζήσει επιτέλους ως άνθρωπος σ’ αυτή την γή που έχουμε κυριολεκτικά βιάσει και εξευτελίσει και συνεχίζουμε…Η ευθύνη όλων μας μεγάλη και ότι μπορεί, με αγάπη και υπευθυνότητα ο καθένας πρέπει να το κάνει, γιατί θα μας ζητηθεί το τάλαντο, της παραβολής κι αν το έχουμε κρύψει στη γή, δηλαδή μέσα μας θα μας ζητηθεί ο τόκος και θα μας το πάρει ο Θεός να το δώσει αλλού.
Για τον φίλο dying incubus χαλαρά σε τέτοιο θέμα που αναποδογυρίζει τα ως έχοντα από μόνο του; Για κουβεντούλα απλή ήρθαμε εδώ και καφεδάκι να περνά η ώρα ή κάτι σημαντικό που λογικά ξιτάρει τον άνθρωπο; Βλέπω ενόχληση σε ελεύθερα πνεύματα για ελευθερία του λόγου, ή κάνω λάθος; Χαλαρά; Στο τι, στο ότι θα ρθεί κάτι εντελώς καινό που ο άνθρωπος σήμερα δεν μπορεί να αντιληφθεί ακόμη; Πίστεψε με θα δούμε πράγματα που ο Μέγας Βασίλειος (μεγάλη η χάρη του) εξομολογήθηκε ότι δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει, αν κι αυτό το έλεγε από ταπείνωση…
Παίδες και παιδίσκες, καλώς ήρθατε στον τελικό κυπέλου καλού-κακού, με τις εθνικές ομάδες και των δυο παρατεταγμένες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν φορούνε απ’έξω τις φανέλες και δεν διακρίνονται όπως και ότι δεν υπάρχουν νούμερα. Όλοι παίζουν σ’ όλο το γήπεδο. Το αποτέλεσμα γνωστό, αλλά ο αγώνας θα γίνει . Ακροατές και θεατές δεν υπάρχουν μές στο γήπεδο όλοι παίζουν, για τυχόν δικαιολογίες κάποιων ότι δεν κατάλαβαν….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 11:14:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό που θα’θελα ακόμη να πω είναι ότι αυτό το σύμπαν που όλοι γνωρίζουμε πως υπακούει στους νόμους φυσικής, π.χ. τελευταία έχει αποδειχτεί ότι δεν στέκει., η φυσική πλέον λέγεται επιστήμη του χάος κι αυτό γιατί οι επιστήμονες ανακάλυψαν πως ισχύουν και οι ακριβώς αντίθετοι των έως τώρα αποδεκτών


Αν και ξεφεύγουμε από τη θεματολογία, είναι προφανές ότι έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα εδώ. Η έννοια του χάους έχει αναδυθεί από τους νόμους της Φυσικής με ειδικές μαθηματικές τεχνικές και σε καμμιά περίπτωση δεν τους καταργεί, αλλά προσφέρει μια απάντηση σε ειδική κατηγορία προβλημάτων για τα οποία δεν υπάρχει αναλυτική λύση.

Είναι πάρα πολλά και ιδιαίτερα τεχνικής φύσεως αυτά που μπορούν να ειπωθούν γύρω από το θέμα αυτό. Δε θα συνεχίσω όμως όχι μόνο λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και γιατί ο Dying_Incubus μας κοιτά με τη σφυρίχτρα στο στόμα. Και με το δίκιο του βέβαια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 12:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα του συγκεκριμένου φόρουμ αφορά στις προφητείες και φυσικά η Αποκάλυψη είναι η ανώτερη προφητεία για το μέλλον του ανθρώπου, καθώς αναφέρεται με ολοκληρωμένο τρόπο στο τι θα συμβεί, ώστε όπως έχει γραφτεί κανείς να μην πεί ότι αυτός δεν κατάλαβε.
Αυτό το λέω γιατί πολλοί στην Αποκάλυψη βλέπουν ένα κείμενο σεντόνι και εδώ έχω να …αποκαλύψω ότι δεν είναι ένα συνεχές κείμενο, αλλά όλες οι προφητείες του μέλλοντος και παρόντος, ας μην ξεχνάμε, με 7 οπτικές γωνίες διαφορετικές σε 7 κείμενα που περιλαμβάνουν 7 σημεία προς αναγνώριση. Δηλαδή, είναι 7 αποδόσεις των μελλόντων να συμβούν , καθώς 7 είναι και τα πνεύματα που βρίσκονται μπρος στο θρόνο του Θεού και εμείς οι άνθρωποι έχουμε 7 είδη που μας εκφράζουν και εκφραζόμαστε μέσα από αυτά. Έτσι, επειδή κανείς δεν θα έχει την δικαιολογία ότι δεν κατάλαβε. Γι’αυτό έχουμε και 4 ευαγγέλια, καθώς και τα 4 ζώα της Αποκαλύψεως, ο μόσχος (γήινοι τύποι ανθρώπου) το λιοντάρι (άνθρωποι που βλέπουν μέσα από δυνάμεις τον κόσμο) ό αετός(πνεύματα που έχουν νοητικές ανησυχίες και ζητούμενα) και ο άνθρωπος (κατά Ιωάννη στην Αποκάλυψη) ή άγγελος (κατά Δανιήλ προφήτου που επίσης τα αναφέρει) Άνθρωπος, δε και άγγελος εξισούται, όπως λέει η Αποκάλυψη «μέτρον αγγέλου ήγουν ανθρώπου». Και μη βιαστεί κανείς να με κατηγορήσει για βλασφημία, γιατί όσοι έχουν μελετήσει γνωρίζουν ότι άνθρωπος και άγγελος είναι ίδιοι απέναντι στο Θεό, αλλά ενώ ο άνθρωπος δικαιούται να πέσει και να σηκωθεί, να μετανοήσει δηλαδή, λόγω της άγνοιας του, ο άγγελος που έπεσε, δεν σηκώνεται , δηλαδή δεν επανακάμπτει στην σωστή θέση,λόγω του ότι ξέρει το σωστό κι ηθελημένα το επιλέγει.
Στο τελευταίο βιβλίο, λοιπόν, της Αγίας Γραφής, που αφορά τους σημερινούς ανθρώπους οι οποίοι δεν έχουν λόγο αμάθειας για να συγχωρούνται όπως οι παλιότεροι, πρέπει να καταλάβουν ότι τώρα διαλέγουν το καλό ή το κακό, τοποθετούμενοι σε όσα διαδραματίζονται στην παγκόσμια σκηνή. Και είτε προβληματίζονται και ανησυχούν, είτε εφησυχάζονται (συμβιβάζονται) και κοιμούνται ηθελημένα….
Οι παραβολές του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού, με τους προσκεκλημένους στον γάμο του Μέγα Βασιλέως και του ιδιοκτήτου της γης που νοίκιασε την γη του και οι ενοικιαστές ήταν αγνώμονες, είναι ενδεικτικές. Όλοι οι προσκεκλημένοι του Μέγα Βασιλέως, με διάφορες προφάσεις, δεν πήγαν γι’ αυτό κι αυτός κάλεσε όσους βρίσκονταν στο δρόμο, δηλαδή τους πάντες ώστε όλοι να έχουν δικαίωμα να σωθούν, άσχετα από το ότι πήγε και κάποιος « χωρίς ένδυμα γάμου», όπως λέει και εκβλήθηκε έξω στο σκοτάδι. Αυτή είναι άλλη συζήτηση.
Αλήθεια στα προηγούμενα μηνύματα μου λέω κάποια πράγματα που δεν έχουν γραφτεί και πολύ κι όμως, κανείς δεν τοποθετήθηκε. Αν κάποιος ζητά την αλήθεια, ας τα δεί και θα καταλάβει κάποια πράγματα που κάποιοι στις τοποθετήσεις τους τα έχουν ως απορίες ή «αδικίες» γι αυτό και λέω στο πρώτο μήνυμα «η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας», ή κατά τον Κύριο στην Αποκάλυψη «ήθελον είστε κρύοι ή ζεστοί, ότι τους χλιαρούς θέλω εμμέσει εκ του στόματος μου» αν κι όλοι μας εδώ που τα λέμε, είμαστε χλιαροί, καθώς η πίστη μετακινεί βουνά και όπως φαίνεται δεν υπάρχει και πολύ…
Αγαπητέ Rankett,συμφωνούμε ότι η φυσική πλέον δεν είναι η ίδια, γιατί εγώ αυτό λέω και έχει πολύ δρόμο μπροστά της,αλλά, όπως και με την παραμυθώδη θεωρία της εξέλιξης που αν και δεν ισχύει πιά διδάσκεται στα σχολεία, εδώ είναι το ίδιο κουτό να οδηγά τυφλός τους τυφλούς. Όσο για τον διαιτητή του τελικού, έχει άλλο όνομα και το ξέρουμε όλοι.Κι αν οι παίχτες φοράνε μαύρα , στο σύγχρονο ποδόσφαιρο οι διαιτητές όχι απαραίτητα…Ας μην παίζουμε με αυτά…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 13:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κοινή βάση, πάντως όλων των προφητειών είναι η νίκη του Θεού, τώρα ποιος θεός θα τολμήσει να τον σφετεριστεί, όποιοι είναι υποψήφιοι ειλικρινά τους λυπάμαι…Αν δούμε, μάλιστα και το ότι ο βούδας ως μαιντραγάκι όπως έλεγε πιο πάνω κάποιος, αλλά και ο «ιμάμης μαχντί» των μουσουλμάνων, ο 9ος λάμα,των ινδουιστών ο μεσσίας των εβραίων, αλλά κι ο μέγας αρχιτέκτονας ή βαάλ, για τους μασώνους, όλοι αυτοί έρχονται ,λέει να ταυτοποιηθούν, μαζί με τον αντίχριστο ψευόχριστο, στο πρόσωπο ενός 63χρονου που προσπάθησε και το 1987, (με ανακοινώσεις στυλ «έρχεται ο χριστός, είναι εδώ!,κλπ») να γίνει επί γης θεός αλλά δεν του’κατσε . Ο γνωστός πιο πάνω μεντραγάκι…Τώρα βέβαια, τα πράγματα είναι πιο οργανωμένα για τον σφετερισμό, αλλά, πιστέψτε με, διασκεδάζει Κύριος τας βουλάς των ανθρώπων…
PREDATOR την ξέρεις την agnostic; εγώ 18 χρόνια και δεν παρασύρομαι από όσα λέει. Όπως είπα ξέρω καλά το χρώμα της φωνής της και έτσι την κατάλαβα, από την γραφή της κι όχι τίποτε άλλο.
Αλήθεια γι’ αυτά που γράφω , καμία απορία, διαφωνία ή τοποθέτηση; Εγώ είμαι πιο ενδιαφέρον; Γέρος άνθρωπος, δεν έχω κάτι αξιόλογο, τα γραφτά μου κι ο λόγος μου έχουν, θα ωφεληθείτε πιστέψτε με και πρέπει να σας πιέσω, γιατί έτσι ίσως βοηθηθείτε. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε γιατί διστάζετε, δεν υπάρχει γάτα στην γωνία που τρώει ποντικάκια….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 13:07:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexagireve:

Αγαπητέ Rankett,συμφωνούμε ότι η φυσική πλέον δεν είναι η ίδια, γιατί εγώ αυτό λέω και έχει πολύ δρόμο μπροστά της,αλλά, όπως και με την παραμυθώδη θεωρία της εξέλιξης που αν και δεν ισχύει πιά διδάσκεται στα σχολεία



Παραμυθώδης θεωρία της εξέλιξης; Που δεν ισχύει πια; Και ποιος την κατέρριψε;


quote:
Originally posted by trexagireve:

Όσο για τον διαιτητή του τελικού, έχει άλλο όνομα και το ξέρουμε όλοι.Κι αν οι παίχτες φοράνε μαύρα , στο σύγχρονο ποδόσφαιρο οι διαιτητές όχι απαραίτητα…Ας μην παίζουμε με αυτά…



Ο λόγος σου είναι ιδιαίτερα κρυπτικός, οφείλω να παρατηρήσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 13:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Ένα σημαντικό θέμα που έπαιξε λίγο και σταμάτησε, είναι εκείνο που λέει στην Αποκάλυψη για την ανάσταση την πρώτη, όπου και όσοι αναστηθούν θα διαλέξουν δόξα αιώνια ή αισχύνη αιώνια. Κοινώς όπως λένε, θα αναστηθούν πολλοί, ο Μακρυγιάννης(προφήτης κι αυτός αν διαβάσει κανείς τα απομνημονεύματα του) αλλά και πολλοί άλλοι, καθώς και άλλα ευαγγέλια της Καινής Διαθήκης λένε ότι «τίνες εκ των ώδε εστηκότων ου μη γεύσονται θάνατον», μαζί με τον Ιωάννη τον Θεολόγο. Αλήθεια , γιατί ήτανε ο αγαπημένος μαθητής του Κυρίου; Γιατί ήτανε συγγενείς ή γιατί ο Κύριος ήξερε ότι θα τελειωθεί επί γης το έργο του μ’αυτόν;
Αναστάσεις πάντως έχουμε μόνο στον Χριστιανισμό, τόσες πολλές και δυο στον Ιουδαισμό, κατά την Παλαιά Διαθήκη, αποδεκτές για την πρόνοια του Θεού.

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω Όσο νηφάλιος και πραγματιστής να το παίζει κάποιος, έρχεται η αλήθεια έτοιμη να αποστομώσει τα πάντα και φυσικά παίρνουμε θέσεις, όλοι μας.Τώρα βέβαια όλοι μας πέραν της θεωρίας, ασχοληθήκαμε και με λάθος ατραπούς που δείχνουν σωστοί, αλλά «βρωμάει» ο συμβιβασμός τους.Αλήθεια ξέρετε ότι κι μαιντραγάκι προφητεύει το τέλος του κόσμου με οικονομική κρίση που θα ξεκινήσει λέει, από το χρηματιστήριο του Τόκυο. Προφητείες που κάποιοι ιδρώνουν να δείξουν αληθινές…
Όσο για τον RANKETT η θεωρία που λέει για την καταγωγή μας από τον πίθηκο, βολεύει όσους θέλουν υπανθρώπους αλλά έχει καταργηθεί, όπως ενημερώνομαι από καλές πηγές καθώς καταργείται από το ότι κανένα είδος δεν έχει εξελιχθεί τα τελευταία 100 χρόνια , αλλά και από το ότι εκτός του πιθήκου, η γάτα και άλλα ζώα έχουν την ίδια σκελετικήμε τον άνθρωπο μορφή,κλπ. Αυτό μη μου πεις ότι δεν το ξέρεις (για την επιστημονική κατάργηση της, μιλάω) Έχει μια πενταετία, καλά με δουλεύεις;
Κρυπτικός λόγος; Μυστικιστικός θέλεις να πεις; Είναι θέμα γνώσεων….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 14:10:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexagireve:

Όσο για τον RANKETT η θεωρία που λέει για την καταγωγή μας από τον πίθηκο, βολεύει όσους θέλουν υπανθρώπους αλλά έχει καταργηθεί, όπως ενημερώνομαι από καλές πηγές καθώς καταργείται από το ότι κανένα είδος δεν έχει εξελιχθεί τα τελευταία 100 χρόνια , αλλά και από το ότι εκτός του πιθήκου, η γάτα και άλλα ζώα έχουν την ίδια σκελετικήμε τον άνθρωπο μορφή,κλπ. Αυτό μη μου πεις ότι δεν το ξέρεις (για την επιστημονική κατάργηση της, μιλάω) Έχει μια πενταετία, καλά με δουλεύεις;



Περιμένω ακόμα τα πειστήρια και τις σχετικές επιστημονικές αναφορές... Ομολογώ ότι δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα τελευταία και αφού μιλάς για επιστημονική κατάρριψη, ελπίζω ότι θα έχεις και τις αναφορές/δημοσιεύσεις.

quote:
Originally posted by trexagireve:

Κρυπτικός λόγος; Μυστικιστικός θέλεις να πεις; Είναι θέμα γνώσεων….



Σαφώς. Προφανώς κάτι μου διαφεύγει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 14:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

PREDATOR την ξέρεις την agnostic; εγώ 18 χρόνια και δεν παρασύρομαι από όσα λέει. Όπως είπα ξέρω καλά το χρώμα της φωνής της και έτσι την κατάλαβα, από την γραφή της κι όχι τίποτε άλλο.
Αλήθεια γι’ αυτά που γράφω , καμία απορία, διαφωνία ή τοποθέτηση; Εγώ είμαι πιο ενδιαφέρον; Γέρος άνθρωπος, δεν έχω κάτι αξιόλογο, τα γραφτά μου κι ο λόγος μου έχουν, θα ωφεληθείτε πιστέψτε με και πρέπει να σας πιέσω, γιατί έτσι ίσως βοηθηθείτε. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε γιατί διστάζετε, δεν υπάρχει γάτα στην γωνία που τρώει ποντικάκια….



δεν υπαρχει κατι να σχολιασουμε... σαφως και εισαι "πιο ενδιαφερων" εσυ ως ατομο, γιατι σε πολλα σημεια, ξεφευγοντας, γινεσαι γραφικος και οχι μυστικιστικος οπως θες να αυτο-ονοματιζεσαι!

Προσπαθησε να κοψεις τις υπερβολες! ο καθενας θελει να ακολουθει αυτο που πιστευει και δεν εχεις το δικαιωμα να προσπαθησεις να τους αλλαξεις γνωμη... οποτε μην προσπαθεις να επιβληθεις! Αυτος που δεν πιστευει σε τιποτα, δεν εχει λογο να φοβατε κατι που για αυτον δεν υπαρχει!

Σε αλλους που πιστευουν ομως, ο καθενας εχει τον δικο του τροπο... ο καθενας κοιταει τον Θεο με τα δικα του ματια! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑΝΤΑΡΤ Πιστης... αυτα ηταν επι Μεσσαιωνα (αν θυμασαι ποσοι πεθαναν επειδη "παρεκκλιναν" των τετριμμενων)...

Ευτυχως για εμας, ο Θρησκευτικος Μεσσαιωνας (ΜΑΥΡΑ ΧΡΟΝΙΑ της Ευρωπης) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ! ο Καθολικισμος δεν κυβερναει πια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 15:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ PREDATOR δεν ξέρω αν σου πάτησα τον κάλο και τινί τρόπο αλλά γίνεσαι προσβλητικός κι αυτό δεν δείχνει καθόλου αρειανισμό που επαγγέλεσαι, αλλά φασισμό, αν το θέμα δεν σε ενδιαφέρει, γιατί τοποθετείσαι; Ή είσαι από τους φρουρούς της πύλης; Ειλικρινά λυπάμαι γιατί νόμιζα ότι εδώ ψάχνουμε κάτι με προφητείες κι όχι κατινιές…
Υπάρχουν πολλοί σαν εσένα το ξέρω, αλλά για κ…λόστρες δεν σας είχα. Μάλλον σας είχα υπερεκτιμήσει, ή απλά ψάχνετε για γκόμενα;
Όσο για τον μεσαίωνα, σούχω νέα τον λένε νεα εποχή, αλλάζει απλά το εξώφυλλο, εσύ όμως κάτι ξέρεις γι’αυτά έτσι δεν είναι…Είναι παιδικά παιχνίδια αυτά που κάνεις…Κι η φάτσα που βάζεις κάνει τον μπαμπούλα; Καλά, θα το φάω όλο το φαγητό μου…
Κάποιος comer που τοποθετείτε γενικά καλά, που έχει πάει; Το θέμα είναι προφητείες για ελληνοτουρκικό πόλεμο και τα μελλούμενα, ποιοι γράφανε πριν λίγες σελίδες, γιατί ατονήσανε;
Οι τρείς πόλεμοι και οι τρείς 3 ημερών που θα γίνουν και άλλα από αυτά που θα περιμένουν οι άνθρωποι μήπως εννοούν τη θεική παρέμβαση που τώρα εποχή της Κρίσεως είναι θεατής των θελήσεων μας; Τώρα ο καθείς λέει το μακρύ του και το κοντό του, όταν θαρθεί η εποχή των 3μιση ετών που θα υπάρχουν καθαρά δυο στρατόπεδα, τότε να δούμε τοποθετήσεις…Αλλά με το φραπεδάκι στο χέρι, όπως τώρα, λέγονται εύκολα λόγια…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 15:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
προφητειες ναι...αλλα το θεμα δεν ειναι να προσπαθεις εσυ να τις περασεις με προσητιλιστικο τροπο! Στο κατω κατω, ποιος ειναι ο προσβλητικος, οταν εσυ "μπουκαρες" με τον αγριο τροπο?

εγω ουτε σε εξεθεσα, ουτε σε προσβαλα οπως νομιζεις... απλα ΑΡΧΙΚΑ ειπα να χαλαρωσεις του τονους σου, εσυ το γυρισες λεγοντας οτι "η ηρεμια δεν βοηθαει, γιατι θα μας την "πεσουν"" και τα συναφη!

και αλλοι μας τα λεγαν, παλιοτερα...που τοτε αποκαλυφθηκαν οτι λεγανε ψεματα, γιατι ο ιδιος ο Χριστος, ειχε πει να προσεχουμε τους ψευδοπροφητες! τωρα πρεπει να προσεχουμε αυτους που προσπαθουν να εκμεταλλευτουν τα λογια σοφων ανθρωπων, για να προκαλεσουν τον πανικο (εν προκειμενω, οχι ομως τον φοβο, αλλα τον πολεμο) που λαχταρατε σαν πολεμοχαρεις να γινει! Ε λοιπον οχι...στο χερι μας ειναι να μην γινει ενας πολεμος...

αλλα οχι γιατι δεν θελουμε να αποδειχτει κατι...ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...

εσυ θες να γινει ο πολεμος, για να αποδειχτει Η Δυναμη Του??? Διαφορετικα δεν υπαρχει???

Τι να πω... ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ παρακατω, γιατι εχουμε "ξεφυγει" ΕΝΤΕΛΩΣ...

ηταν που ηταν η "θεματολογια" περιεργη, που προκαλεσε παρα πολλες "αντιδικιες", αλλα τωρα εχει γινει...

και αμα θες να το παμε σε προσωπικο επιπεδο... απλα δεν συμμετεχω. και ενα ακομα σου λεω... το "φραπεδακι" μου καθεται στο στομαχι...

οσο αφορα το κ..λοστρας...ενα σου λεω! οταν ερθει ο "καιρος" που περιμενεις... να σε δω στην πρωτη γραμμη με το G3 ! ή να δω ολους αυτους που το περιμενουν... αλλα οι περισσοτεροι απο αυτους δεν εχει υπηρετησει για την Πατριδα! οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι "βολεμενοι"... οι περισσοτεροι απο αυτους "βολευουν" τα παιδια τους για μια "θεση" για την "κονομα"!

Αλλα "λογω" ηλικιας (οπως ανταπεδωσες σε αλλο μελος) κοιτας ακομα πισω... πολυ πισω...

Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. απο εμενα... θα ξαναρθω, μονο οταν ξανα αποκτησει ενδιαφερον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 18:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε PREDATOR με μπερδεύεις με άλλον κατά λάθος ή επίτηδες, η νεκροψία θα δείξει.Αν εννοείς μπούκαρα γιατί μίλησα γι’ αυτό που ήθελαν κάποια αποκλειστικότητα, γιατί δεν το λέτε ,ρε παιδιά, το κλάμπ είναι πριβέ…
Για προσηλυτισμό, πάλι τι να σου πώ…Φόρουμ για να λέμε τις απόψεις μας και να φτάσουμε κάπου όλοι το βλέπω. Θα μας την πέσουνε κλπ, από άλλον το είδες όχι από μένα κι έχει μάλιστα γραφτεί αρκετές φορές στο site, αλλά δεν σε είδα να αντιδράς, ίσα ίσα σε κάποιον το προσεταιριζόσουνα, ή είναι ότι εγώ δεν είχα στυλ όπως το’κανα; Τι να σου πω δημοσιογράφος 20 χρόνια και γράφω από 8 χρονών, πίστευα ότι είχα ξεπεράσει από καιρό τέτοιες ασθένειες, αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς…
Στο θέμα με τις προφητείες, τι λες. Στέκουν , είναι ικανότητες ανθρώπου ή μηνύματα από τον Θεό;
Ηθελημένα με συγκρίνεις με κάποιες καταστάσεις που δεν με αφορούν, αλλά επί της ουσίας, τίποτα. Εγώ θα επιμείνω….
Οι προφητείες αλήθεια τι ρόλο παίζουν; Γιατί τις έχει ο άνθρωπος; Τι εξυπηρετούν;
Είναι η αγάπη του Θεού, που δεν θέλει το πλάσμα του να χαθεί ,βλέποντας καλύτερα από αυτόν το που βαδίζει, το προειδοποιεί τι θα συμβεί είτε καλό είτε κακό…
Αν πάρουμε μάλιστα τον άνθρωπο σαν επιρρεπή προς τα πάθη, μάλλον καλό του κάνει να βλέπει που πηγαίνει, από το να παραπονιέται μετά ότι κάτι κακό του συνέβη κι ο ίδιος ήταν αμέτοχος. Το ζήτημα είναι αν μπορούμε να «ενηλικιωθούμε» δηλαδή να ξεπεράσουμε τις «παιδικές ασθένειες», αδυναμίες και μικρότητες που μας εμποδίζουνε να είμαστε θεοί. Το είπε άλλωστε ο Χριστός, θεοί είστε και υιοί Υψίστου πάντες (για να επανέλθουμε σε κείνα τα του προσωπολάτρη και εθνικού θεού, που λέγανε κάποιοι).
Η θέωση του ανθρώπου, δυστυχώς, θα έλθει έπειτα από την συνειδητοποίηση ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά κακό, είναι μια διαστρέβλωση του καλού και τίποτε άλλο. Άλλωστε ουδείς άλλος θεός πλην του Θεού που είναι θεός γιατί δεν έχει ανάγκες από θυσίες, όπως οι άλλοι κατώτεροι θεοί ή δαίμονες…
Την ανωτερότητα του και το ότι είναι Θεός όχι απλά για τις δυνάμεις του αλλά γιατί κανείς δεν μπορεί να του προσφέρει τίποτα υλικό, όλα δικά του είναι. Αυτόν λατρέψουμε ότι δείχνει την αγάπη του προς το πλάσμα του και μας προσφέρει ζωή αιώνιο και θεού.
Στις προφητείες τι βλέπουμε; όχι στενά και μικρόψυχα, αλλά ουσιαστικά; Μήπως βλέπουμε ότι μόνοι μας φτιάχνουμε την πορεία μας, μέσα κι έξω από το σώμα μας; Άρα, όντως, στο χέρι μας είναι να γίνουμε θεοί ή όχι.
Όσον αφορά τώρα το αν γίνει πόλεμος ή όχι «σκληρόν λακτίζειν προς κέντρα», ή αλλοιώς οι ειρηνιστικές κορώνες δείχνουν στρουθουκαμηλισμό και δεν αποτρέπουν το τι είναι να γίνει. Απλά είτε θα τα βλέπει κανείς ή θα κάνει ότι είναι όνειρο… Όσο για το G3, τι να σου πώ. Ξέρω μόνο ότι θα μας πιάσουν στον ύπνο κι εκτός αν εσύ κοιμάσαι μ’ αυτό παραμάσχαλα, όντως θα’σαι στην πρώτη γραμμή, γιατί οι Τούρκοι θα είναι πολύ κοντά σου, δεν θα χρειαστεί να πας μακρυά.
Αν η θεματολογία σου φαίνεται περίεργη , μην την κοιτάς, ή εδώ έχουμε να κάνουμε με «το μαγαζί μας» και δεν δικαιούται κανείς δια να ομιλεί. Φίλε αρπάχτηκες πολύ και με κάνει περίεργο το γιατί… Αλλά όπως λέει κι ο Γκαίμπελς «συκοφάντησε συκοφάντησε, όλο και κάτι θα μείνει». Τι να σου πώ, με στεναχώρησες. Εγώ νόμιζα ότι θα μιλήσουμε για προφητείες , αποδείξεις και τέτοια. Διαστρέφεις και βάζεις άλλες κουβέντες στο χέρι μου Τόσο ανώριμη κουβέντα δεν την περίμενα…Για να δούμε τι θα δούμε….
Κανείς άλλος ….επί του θέματος;…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 19:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για τον Rankett και τις επιστημονικές αναφορές για την εξέλιξη από πίθηκο σε άνθρωπο και το ότι δεν τις έχει παρακολουθήσει, περίεργο. Θα έπρεπε; Αφού δηλώνεις γνώστης του θέματος, ξέρεις που να απευθυνθείς, αλλά εγώ το είδα και στην τηλεόραση, σε σχετική ειδησιογραφία και με την παρατήρηση μάλιστα ότι θα συνεχίσει να διδάσκεται στα σχολεία . Ακόμα πιο περίεργο αυτό. Έχουν τοποθετηθεί και σχετικοί φορείς. Αλλά άλλως εσύ πιστεύεις ότι προερχόμαστε από τον πίθηκο; Δηλαδή ο Θεός δεν έφτιαξε ένα τέλειο πλάσμα; Εξωτερικά τουλάχιστον γιατί οι μικροαλλαγές του χρόνου δεν μιλάνε για εξέλιξη…Δηλώνεις όπως κι ο PREDATOR άθεος;
Επιστημονικές διατριβές δεν έχω, αλλά επαναλαμβάνω, αν το ψάξεις θα τις βρείς. Σε ενδιαφέρουν; Εμένα όχι, γιατί κάθε μέρα βλέπω τέτοιες «κοσμοθεωρίες» να καταρρίπτονται και εναγωνίως να προσπαθούν να κρατηθούν στην επικαιρότητα με άλλες μορφές. Οι τοποθετήσεις επ’ αυτού έχουν θεολογική χροιά, γιατί αν κάποιος πιστεύει ότι όλα ξεκίνησαν από μια αμιβάδα δεν πιστεύει στον Αδάμ, έτσι; Άρα είμαστε αντίθετοι εγώ κι εσύ, σωστά; Αυτό θέλεις να αποδείξεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 20:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Σεμνά και ήρεμα!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 21:49:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexagireve:

Αφού δηλώνεις γνώστης του θέματος, ξέρεις που να απευθυνθείς


Δηλώνω γνώστης; Πού; Πότε; Νομίζω ότι δήλωσα το ακριβώς αντίθετο, αναμένοντας διαφώτιση στο θέμα. Επιστημονική όμως.

quote:
Originally posted by trexagireve:

Ακόμα πιο περίεργο αυτό. Έχουν τοποθετηθεί και σχετικοί φορείς. Αλλά άλλως εσύ πιστεύεις ότι προερχόμαστε από τον πίθηκο; Δηλαδή ο Θεός δεν έφτιαξε ένα τέλειο πλάσμα; Εξωτερικά τουλάχιστον γιατί οι μικροαλλαγές του χρόνου δεν μιλάνε για εξέλιξη… Δηλώνεις όπως κι ο PREDATOR άθεος;


Και γιατί πρέπει να δηλώσω κάτι; Η απλή περιέργεια δεν έχει θέση στον κόσμο αυτό;

quote:
Originally posted by trexagireve:

Επιστημονικές διατριβές δεν έχω, αλλά επαναλαμβάνω, αν το ψάξεις θα τις βρείς. Σε ενδιαφέρουν; Εμένα όχι, γιατί κάθε μέρα βλέπω τέτοιες «κοσμοθεωρίες» να καταρρίπτονται και εναγωνίως να προσπαθούν να κρατηθούν στην επικαιρότητα με άλλες μορφές. Οι τοποθετήσεις επ’ αυτού έχουν θεολογική χροιά, γιατί αν κάποιος πιστεύει ότι όλα ξεκίνησαν από μια αμιβάδα δεν πιστεύει στον Αδάμ, έτσι; Άρα είμαστε αντίθετοι εγώ κι εσύ, σωστά; Αυτό θέλεις να αποδείξεις;


Βιάζεσαι πολύ να εξάγεις συμπεράσματα. Γιατί τέτοιος εκνευρισμός;

Δεν πειράζει που δεν έχεις τις σχετικές επιστημονικές εργασίες. Μου αρκεί που ειλικρινώς παραθέτεις τις πηγές σου, ακόμα κι αν δεν είναι επιστημονικές. Μην εμπιστεύεσαι όμως και πολύ την τηλεόραση και την ειδησεογραφία σε θέματα επιστημών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 22:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχω πάθει και την πλάκα μου!!! Καλά ρε παιδιά, μήπως μιλάτε με κανέναν άλλο, γιατί τέτοιες …εξαγωγές συμπερασμάτων και διαστρεβλώσεων, έχω καιρό να δώ, από την Κ.Ν.Ε. αν θυμάμαι καλά…
Μιλάμε και για πολύ ενορχηστρωμένη επίθεση. Που μπήκα ρε παιδιά και δεν το κατάλαβα;
Σίγουρα για προφητείες είναι το θέμα; Απαιτώ επιβεβαίωση!!!
Αλήθεια το χιούμορ δείχνει για εκνευρισμός; Για δες τι βλέπει κανείς!!!
Τώρα για την περιέργεια, τι να πώ κι εγώ γι ‘αυτό μπήκα και με πήρατε στο ντού… Πως γίνεται να επιτρέπεται και σε μένα να είμαι περίεργος; Ε; Ε; Ε;………
Όταν γνωρίζεις, δεν βιάζεσαι κι η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ενθουσιώδης τύπος, Πειράζει;…
Όσο για την τηλεόραση και άλλα Μ.Μ.Ε., έχω εκφράσει την γνώμη μου πιο πριν και από μέσα γνωρίζοντας, παρακαλώ. Τώρα τι να απαντήσω… Υπάρχουν θέματα που είναι βασικά και οι τοποθετήσεις επ’αυτών δεν γίνεται τυχαία. Ωστόσο δεν απαντάς σ’ αυτό που σε ρωτάω: Αδάμ ή …αμιβάδα;
Εγώ πάντως δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος κι από τους original με γνώση επι θεμάτων πίστεως και όποιος δηλώνει άτι διαφορετικός, ας αντιπαραθέσουμε στοιχεία,όπως κάνουν στους πολιτισμένους διαλόγους.Τί λέτε. 'Εχω γράψει τόσα και πάλι σφυρίζετε αδιάφορα...
παρακαλώ;....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 23:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
trexagireve βλεπω οτι απο τα 16 Μηνύματα εισαι νεο μελος.Απο την αλλην ομως,απο τα λεγομενα σου λες οτι ξερεις τον εναν,τον αλλον.Μηπως εισαι παλιοτερο μελος και αν ναι γιατι κρυβεσαι?Επισης δε μαρεσει η ειρωνια σου,δεν εισαι καλυτερος απο την αλλη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 23:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic :
Ειλικρινά δεν είναι περίεργο που για μία ακόμη φορά δεν καταλαβαίνεις τι γράφω και τι εννοώ. Το δυσκοίλιο και περιοριστικό νοητικό σου σε έκανε να παραλογιστείς ακόμα μια φορά και να γράψεις άλλα αντί άλλων.

Οταν λέω ότι η Ελλάδα μας θα μεγαλώσει με τους παραπάνω τρόπους προφανώς αναφέρομαι στα θετικά αποτελέσματα που θα έχει για την Ελλάδα στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό η καλλιέργεια των παραπάνω αρετών και πρακτικών (παιδεία, επιστήμη, πολιτισμός, σεβασμός ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ηθική ανάπτυξη, ανάπτυξη εμπορίου με άλλα κράτη, ανάπτυξη τουρισμού κτλ) Και οπωσδήποτε όταν μια χώρα βγάζει ακατάπαυστα στο εξωτερικό σπουδαίους επιστήμονες, σπουδαίους καλλιτέχνες, φορείς πολιτισμού, σπουδαίους και επιδραστικούς διανοητές κτλ μόνο τον θαυμασμό και την εκτίμηση θα κερδίσει από άλλες χώρες, βελτιώνοντας την εικόνα και το κύρος της εν γένει.



-Εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λες!
-Δηλαδή να πιστεύουμε ότι θα βγάλουμε πάλι Σωκράτη και Αριστοτέλη και τα άλλα παιδιά! και θα λύσουμε το πρόβλημα με την υφαλοκριπίδα?
-Γι αυτό σου έγραψα! ότι, τι σεβάστηκαν οι Ρωμαίοι από τον τότε πολιτισμό μας!
quote:
Agnostic :
Ποια Ρώμη το 100 π.Χ. και ποια Οθωμανική Αυτοκρατορια το 1453 μου αναφέρεις βρε ανίδεε? Δεν καταλαβαίνεις ότι άλλες αντιλήψεις και πρακτικές επικρατούσαν τότε? Τώρα δεν πρόκειται κανείς να επιχειρήσει να κατακτήσει την Ελλάδα!

-Πες το να ησυχάσω! ούφ! Πές το και ΓΕΣ, ΓΕΝ, ΓΕΑ! να σταματήσουμε επίτέλους να εξοπλιζόμαστε! δε μου λες από που είναι η καταγωγή σου? ως νεοφερμένος από τη νεκρόπολη σου! πρέπει και να σε ρωτήσω! γιατί στην Έλλάδα δε φαίνεται να ζεις! εκτός και αν ζιες αλλά έχεις υπογράψει και συ στο βιβλίο του Κεμάλ! οπότε............μην απαντήσεις!
quote:
Agnostic :
Οσο για τα υπόλοιπα "επιχειρήματα", δηλαδή τις εύπεπτες προτασούλες που γράφεις επιπέδου καφενείου, τις θεωρώ ανάξιες σχολιασμού και ανούσιες για την εξέλιξη και τη συνοχή του θέματος. Προφανώς θα ξύνεσαι πολύ στο γραφείο και έχεις όρεξη για chatting στο forum. Αντε,τρέχα τώρα σαν το Βέγγο να προλάβεις να απαντήσεις στους λοιπούς αντίχριστους του "ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ".


-Α! είσαι αντίχριστος!!!!!! σώπα καϋμένε μην υερβάλεις!!!!!!!! Σε ενοχλεί που δεν τρώμε τα παραμύθια ε? μείνε ήσυχος!
quote:

trexagireve:
Σπέσιαλ για την agnostic, το δηλητήριο ξεχειλίζει απ’ το στόμα σου, δεν φοβάσαι μην αυτοδηλητηριαστείς; Γιατί απομονώνεις ότι θέλεις και το διαστρέφεις; Σε πλήγωσε κάποιος χριστιανός και γι’ αυτό κασσανδρίζεις; Πολύ μίσος ρε παιδάκι μου, δεν σε θυμάμαι έτσι….


Agnostic :
Εγω λέω να αφήσεις τα σοφίσματα περί δηλητηρίων και αυτοδηλητηριασμών και να διαβάζεις καλύτερα αυτά που γράφω. Οσο για το μίσος, θα σε συμβούλευα να προσέξεις μερικες κουβέντες ιερεών της ορθοδοξίας οι οποίοι έχουν πιαστεί αρκετές φορές να εκδηλώνουν άλοοτε άμεσα και άλλοτε έμμεσα τα μισαλλοδοξα συναισθήματα τους απέναντι στους άπιστους που δεν μπορούν να δουν το φως της χριστιανοσύνης. Ασε που μερικοί είναι και λάτρεις απολυταρχικών καθεστώτων....



-Άσε τους ιερείς, δε γράφουν αυτοί εδώ, εσύ γράφεις! ο πεφωτισμένος από τη νεκρόπολη!!!!!!!!!!!

-trexagireve! με βάση τα χρόνια μελέτης που λες ότι έχεις, νομίζω ότι στο μύθος και θρησκεία, σίγουρα κάτι θα έχεις να πεις! γιατί τουλάχιστον εγώ ως νεότερος και τρέχοντας σαν το Βέγγο! αλλά για οικογενειακές!υποχρεώσεις!, ο χρόνος για μελέτης είναι περιορισμένος!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 23:47:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexagireve:

Αλήθεια το χιούμορ δείχνει για εκνευρισμός;



Ακριβώς! Και η λέξη "εκνευρισμός" περιγράφει με ήπιο τρόπο την εικόνα που αφήνεις. Λυπάμαι, αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Εσύ μπορεί να το διασκεδάζεις και να αστειεύεσαι και καλά κάνεις. Δυστυχώς όμως δεν σε είχα απέναντί μου για να το δω και να το διασκεδάσω κι εγώ. Είχα μόνο το γραπτό σου λόγο που αφήνει εντελώς άλλη εικόνα.

Αυτή μάλλον είναι και η τελευταία μου παρέμβαση καθώς δε μ'αρέσει να παίζω με την υπομονή των συντονιστών στη συγκεκριμένη παρεκτροπή από το θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 00:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
Προφητικα λογια οχι τοσο γνωστα!!

επιστροφη στο θεμα μας!!

Στην Χαλκιδική όπου εδίδασκε ο Άγιος Κοσμάς, σύμφωνα με τη μαρτυρία γεροντοτέρων που
μετέδωσε σε μας ο καπετάνιος κ. Παρασκευάς Κοκώνας, όταν ρωτήθηκε για το πότε θα έρθουν τα χρόνια
των γεγονότων της Πόλης, έδωσε και τα εξής δύο σημεία που θα προηγηθούν: 1ον : ότι «Θα ενωθούν τα
χωριά» και 2ον : ότι «ο Κραβασαράς στον Άθωνα θα ανθήσει» δηλ η περιοχή του Αγίου Όρους που είναι
σαν μικρό ακρωτήριο ανάμεσα στην Δάφνη και τη Μονή της Σίμωνος Πέτρας. (Τώρα τα χωριά ενώθηκαν όχι
από πυκνή κατοίκηση, αλλά διοικητικά με το σχέδιο «Καποδίστριας». Και η άγονη μέχρι τώρα θέση του
Κραβασαρά, γέμισε όχι από φυτοκαλλιέργειες, αλλά από κελλιά Ρώσων Μοναχών! Ο ίδιος μάλιστα ο
πρόεδρος Πούτιν της Ρωσίας εξεδήλωσε το ενδιαφέρον του για αυτούς, όταν επισκέφθηκε μέσα στο 2005 το
Άγιον Όρος. Και τα δύο σημεία λοιπόν πραγματοποιήθηκαν. -ΛΜΔ).

. «΄Η τρεις μέρες ή τρεις μήνες ή τρία χρόνια θα βαστάξει». (Επιβεβαιώθηκε σε πολλές
περιπτώσεις κατά τις μάχες απελευθερώσεως των Ελληνικών περιοχών από τους Τούρκους. Άλλη προφη-
τεία λέει: «Για δυο μέρες θα κρατήσει, για δυο μήνες». Για την Β. Ήπειρο είπε: «Η λευτεριά σας
θάρθει λίγο πρωτύτερα ή λίγο αργότερα από το ζήτημα της Πόλης» Καλυβ. Οι μεγάλες δυνάμεις
δεν μας έδωσαν την Β. Ήπειρο όταν την απελευθερώσαμε κατά το 2ο Παγκ. Πόλεμο. Φαίνεται ότι το
μουσουλμανικό στοιχείο της Αλβανίας θα συμμαχήσει με την ετοιμοθάνατη Τουρκία κατά της Ελλάδος, ίσως
και να συστρατευθεί. Ήδη η Τουρκία έχει βάση στην Αλβανία. Μετά το τέλος της Τουρκίας, η περιοχή της
Αλβανίας θα ελέγχεται από τον Ρωμιό ευάρεστο στο Θεό ηγεμόνα, που θα κυβερνά με έδρα την
Κωνσταντινούπολη. Αυτό που λέγει «λίγο πρωτύτερα» μάλλον εννοεί την μερική ελευθερία των Βόρειο-
Ηπειρωτών μετά το άνοιγμα των συνόρων το 1991. -ΛΜΔ)

Γύρω στα 1875 όταν η Παναγία εμφανιζόταν στο χωριό Αρμένιο, πρώην Γκερλί, που βρίσκεται κοντά
στα όρια του νομού Λαρίσης με το νομό Μαγνησίας, πληροφόρησε τους χωρικούς μέσω κάποιου απλοϊκούτσοπάνη, για ένα θαμμένο αγιάσμα που υπήρχε στην περιοχή. Αυτό πράγματι βρέθηκε, και χτίστηκε και ναός της Ζωοδόχου Πηγής. Είπε επίσης ότι θαμμένη στη γη παραμένει μία εικόνα της, που είναι η πρώτη από τις
τρεις που ζωγράφησε ο Ευαγγελιστής Λουκάς, ζώσης της Θεοτόκου. Όμως δεν επέτρεψε η Παναγία όταν
σκάβανε, να πεί ο τσοπάνης, ονόματι Ιωάννης Αγριτζόμπανος, το μέρος που βρίσκεται η εικόνα στους
εργάτες για να την αποκαλύψουν. Του είπε όμως, ότι θα βρεθεί η εικόνα μετά τον μεγάλο Πόλεμο, όταν η
Κωνσταντινούπολη γίνει κονιορτός (σκόνη), και μείνει το 1/3 της ανθρωπότητας.
Μάλιστα αυτός ο Ιωάννης είπε ότι ο πόλεμος θα γίνει όταν ανοίξει η Αυλώνα. Η Αυλώνα, στη Βόρειο Ήπειρο, άνοιξε σε πρώτη φάση το 1991 με την πτώση του καθεστώτος του Εμβέρ Χότζα. Ήταν λιμάνι χωρίς δρόμο. Αλλά τώρα η παρα - Εγνατία που ξεκινάει από εκεί (Δυρράχιο), και φτάνει μέχρι το Μπουργκάς της Βουλγαρίας
τελειώνει, ίσως είναι ζήτημα ελάχιστων χρόνων ή μηνών, το ίδιο και η δική μας Εγνατία! -ΛΜΔ).

Μαρτυρίες Προσκυνητών1
Τον Ιούλιο του 1992, ως υπασπιστής του στρατιωτικού Αεροδρομίου Θεσσαλονίκης,
οργάνωσα προσκύνημα στο Άγιον Όρος με 70 αξιωματικούς, κι επισκεφθήκαμε μεταξύ των
άλλων και το κελλί του Γέροντος Παϊσίου (Παναγούδα). Συζητούσαμε με το Γέροντα και του
θέταμε διάφορα ερωτήματα για εθνικά θέματα. Τον ρώτησα:
«Γέροντα, πώς βλέπετε το Σκοπιανό θέμα»;

«Όποια λύση και να δοθεί, μακροπρόθεσμα θα είναι προς όφελος των ελληνικών
συμφερόντων. Σκυλί που γαβγίζει πίσω από λεωφορείο, μην το φοβόσαστε, δε δαγκώνει».
«Γέροντα, θα πάρουμε την Κωνσταντινούπολη»;
«Οι Εγγλέζοι και οι Αμερικάνοι θα μας παραχωρήσουν την Πόλη. Όχι γιατί μας αγαπάνε,
αλλά γιατί αυτό θα συμπλέει με τα συμφέροντά τους». «Όταν θα πάρουμε την Πόλη, θα την
κρατήσουμε για έξι μήνες, όσο δηλαδή διαρκεί ένα λάχανο ???»;
Ο Γέροντας με κοίταξε με το διεισδυτικό βλέμμα του και μου απήντησε: «Όχι παιδί μου, για πάντα»!
«Γέροντα,θα τα ζήσουμε αυτά τα γεγονότα»; «Βέβαια και θα τα ζήσετε!»
Μετά την ερώτηση μου αυτή, ο Γέροντας πήγε αμέσως μέσα στο κελλί και
έφερε ένα μικρό τετραδιάκι, γραμμένο στα φαρασιώτικα ή στα τούρκικα, με προφητείες του
αγίου Αρσενίου (του Καππαδόκη) από το 1901 έως το 1923. Το τετραδιάκι εκείνο
περιελάμβανε γεγονότα που συνέβησαν την εποχή εκείνη, καθώς και προφητείες
μελλοντικές. Ο Γέροντας μου έδειξε τι έγραφε για το 1922: «Φέτος η πατρίδα μας θα χαθεί
και θα μας διώξουν, αλλά θα πάμε πάλι».

Άλλη φορά, βρέθηκα μαζί με μία παρέα προσκυνητών στο κελλί του. Τότε υπήρχε ο
πόλεμος στη Γιουγκοσλαβία. Του έλεγαν λοιπόν: «Γέροντα, πώς τα βλέπετε τα πράγματα;
Θα γίνει πόλεμος και προς τα εδώ; Θα έχουμε προβλήματα; Να φύγουμε, να πάμε
αλλού; Θα έχουμε πόλεμο με τα Σκόπια;» και ο Γέροντας, ο οποίος είχε ακούσει πολλές
φορές το ίδιο ερώτημα, τους έλεγε: «Βρε παιδιά, δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι δεν είναι
δυνατόν να έχουμε πόλεμο, όταν υπάρχει πόλεμος σε διπλανό κράτος»; «Μα για ποιο
λόγο»; «Να σας το κάνω πιο λιανά. Όταν στο διπλανό σας σπίτι, στο σπίτι δηλαδή του
γείτονα, η οικογένεια έχει δύο παιδιά τα όποια μαλώνουν είτε μεταξύ τους, είτε με τον πατέρα
τους, είτε με τη μάνα τους, μπορούν αυτά να σας πειράξουν; Πρώτα θα τελειώσουν το
μάλωμα μεταξύ τους, θα μονιάσουν, θα τελειώσει η ιστορία και μετά θα πάνε στο
γείτονα για να μαλώσουν μαζί του. Έ, μέχρι τότε έχουμε ακόμα καιρό μπροστά μας.
Αλλά η χάρις του Θεού δε θα μας αφήσει να πάθουμε κακό3».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 10:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Για τον φίλο dying incubus χαλαρά σε τέτοιο θέμα που αναποδογυρίζει τα ως έχοντα από μόνο του; Για κουβεντούλα απλή ήρθαμε εδώ και καφεδάκι να περνά η ώρα ή κάτι σημαντικό που λογικά ξιτάρει τον άνθρωπο; Βλέπω ενόχληση σε ελεύθερα πνεύματα για ελευθερία του λόγου, ή κάνω λάθος;

trexagireve, το "χαλαρά" πήγαινε στην τροπή του διαλόγου κι ειδικά στον τρόπο με τον οποίον αυτός διεξάγεται.
Όσον αφορά την ελευθερία του λόγου που αναφέρεις, μάλλον εννοείς την ελευθερία της έκφρασης.
Και στη μία και στην άλλη περίπτωση, δεν τίθεται θέμα ενόχλησης όταν δεν θίγονται οι συνάνθρωποι μας και τα όρια τους.
Για να σε σεβαστεί κάποιος και να αναγνωρίσει τα όρια σου, θα πρέπει να αναγνωρίσεις και να σεβαστείς τα δικά του όρια.
Ειδάλλως, δε μπορείς να έχεις την αξίωση να το κάνουν εκείνοι.
Όταν λοιπόν - μεταξύ άλλων - απευθυνόμενος στον PREDATOR γράφεις στις "06/02/2008, 15:04:45":

quote:
Υπάρχουν πολλοί σαν εσένα το ξέρω, αλλά για κ…λόστρες δεν σας είχα. Μάλλον σας είχα υπερεκτιμήσει, ή απλά ψάχνετε για γκόμενα;

δεν δείχνεις τον πρέποντα σεβασμό στους συνομιλητές σου ούτε και διάθεση για συμμετοχή σε έναν εποικοδομητικό διάλογο.
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να μην γίνεσαι προσβλητικός, η υιοθέτηση άλλωστε μιας τέτοιας συμπεριφοράς ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες να αποκτήσουν οι συνομιλητές σου την διάθεση να σε ακούσουν πραγματικά.

Κάτι που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίον συνδιαλλέγεσαι - και δεν εννοώ μόνο τα αρκετά στοιχεία ειρωνίας που ξεπροβάλλουν μέσα από τα μηνύματα σου... - έχει να κάνει με την προσφώνηση του μέλους Agnostic και την "αλλαγή φύλου" που του έκανες.

Συγκεκριμένα, ο ίδιος δήλωσε μεταξύ άλλων στο μήνυμα που απέστειλε στις "05/02/2008, 21:28:49":

quote:
Και επιτέλους, πάψτε να μου αλλάζετε το φύλλο!

Στην συνέχεια ακολουθεί μήνυμα του PREDATOR στις "06/02/2008, 10:39:59" και στο οποίο γράφει:

quote:

Μα καλα...ειστε "τυφλοι" ????


Σας ειπε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!!!!! γιατι δεν το καταλαβαινετε? ή απλως τον κοροϊδευετε???


Κι ακολουθεί δικό σου μήνυμα στις "06/02/2008, 13:03:26", στο οποίο γράφεις:

quote:
PREDATOR την ξέρεις την agnostic; εγώ 18 χρόνια και δεν παρασύρομαι από όσα λέει. Όπως είπα ξέρω καλά το χρώμα της φωνής της και έτσι την κατάλαβα, από την γραφή της κι όχι τίποτε άλλο.

Μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν γιατί χρησιμοποιείς το θηλυκό γένος για το μέλος Agnostic την στιγμή που κι ο ίδιος αλλά κι ένας ακόμη συνομιλητής σου επεσήμαναν ότι το γένος του συγκεκριμένου μέλους είναι το αρσενικό;
Να υποθέσω ότι οφείλεται σε μια επιλεκτική όραση;
Ή να υποθέσω ότι οφείλεται σε μια διάθεση υποτίμησης του και χλευασμού από την πλευρά σου;

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, τότε οφείλεις μια συγγνώμη στον συγκεκριμένο συνομιλητή σου και μια επαναξιολόγηση του ορθού τρόπου συνδιαλλαγής κι ανταλλαγής απόψεων σε έναν διάλογο που σκοπό έχει την γονιμοποίηση των ιδεών και την εποικοδομητική αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων, καθώς τέτοιου είδους συμπεριφορές δεν επιτρέπονται στις Συζητήσεις.

Υ.Γ. Σχετικά με την "αλλαγή φύλου" του μέλους Agnostic θα περιμένω και την τοποθέτηση του MIXAHL32 για το μήνυμα που απέστειλε στις "06/02/2008, 00:22:40" και στο οποίο απευθύνεται στον συνομιλητή του προσφωνώντας τον με το θηλυκό γένος.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 11:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μετράει το ότι ξέρω την agnostic και γι’ αυτό την αποκαλώ γνωστή μου, από την ίδια πόλη, πολύ γνωστοί κλπ. Αυτή πιστεύει ότι κρύβεται, αλλά γνωριζόμαστε και ψς παρέα, τέλος πάντων, δεν το κάνω προσβλητικά, είμαι σίγουρος!
Για τον Μιχαήλ 32, δεν είπα ότι τους γνωρίζω από πριν, αλλά με λίγη …σημειωτική δεν ξέρεις πόσα αποκαλύπτει κανείς με τις λέξεις που χρησιμοποιεί και τον τρόπο γραφής του. Δεν είναι δύσκολο…Αυτό συμβαίνει και με την agnostic που γνωριζόμαστε όπως λέω πάνω από 18 χρόνια. Σ’ αυτό δεν τοποθετήθηκε, ούτε αυτή ούτε κανείς άλλος…Τέλος πάντων, αυτό που μπορώ, όλοι το μπορούν, αν το ασκήσουν, πιστεύω σε τάλαντα (ή ταλέντα) αλλά όλα γίνονται, έχω προσωπικά παραδείγματα με αδεξιότητες μου που έγιναν δεξιότητες με την άσκηση…Επιμένω, δε ότι αυτό που λέτε ειρωνία, λέγεται και ειλικρίνια ή επιθετική φιλία, ακόμη, αλλά και ενθουσιασμός.
Για τον europaios 2επειδή κι αυτόν τον ξέρω, επίσης από την ίδια με μένα πόλη, ξέρω και τη δουλειά του και τον καταλαβαίνω ότι δουλεύει σαν «χαμάλης» από άποψη ωραρίου και τον κατανοώ, αλλά για τον αερομοντελισμό έχει χρόνο, να διαβάσει μια προφητεία τόσο σημαντική, όπως η Αποκάλυψη, δεν μπορεί; Εγώ πάντως σχεδόν υποχρεώθηκα από 14 χρονών όχι απλά να τις διαβάζω αλλά και να τις εξηγώ και σε άλλους, σε σχετικές εκδηλώσεις, παρακαλώ, αφήστε τι τράβηξα…
Τώρα απλώς μου είναι πιο εύκολες, συν το ότι πιστεύω ότι έχω το σχετικό ανοιχτό μυαλό, να βλέπω αυτά που γράφουν (μαζί με κάποιες σχετικές γνώσεις «ναυτίλου») και να μην ψάχνω κάτι που θα με βόλευε σ’ αυτές, όπως έχω πολλούς γνωστούς που το κάνουν και μου δημιουργεί βαρεμάρα κάτι τέτοιο…Ισως φταίει το IQ μου…Για το «μύθος και θρησκεία» ειλικρινά σ’ ευχαριστώ με βοηθάς πολύ…Θα το κάνω..
Έχω και γώ παιδιά και σε καταλαβαίνω.
Ρε σύ Rankett, να σου κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είμαι εκνευρισμένος να τελειώνουμε; Απλά είμαι πολύ γρήγορος και μην το πάρετε σαν τίποτε άλλο απ’ αυτό που είπα, είναι θέματα που γνωρίζω καλά, όχι άλλο…
Για τον dying incubus, συγνώμη για την άμυνα, αλλά «αυτός μου την «έπεσε» πρώτος» το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δείς τα κείμενα και τις ημερομηνίες, θα καταλάβεις ποιος επιτίθεται και ποιος αμύνεται, όσο για την ….ακατανόμαστη (!) λέω ότι την γνωρίζω, πρέπει να το ζωγραφίσω; Αυτά που γράφω τα προσπερνάς, ή μου φαίνεται; Πάλι καλοπροαίρετα το λέω…
Και επιτέλους επί της ουσίας: comer φίλε μου , έφαγα τον κόσμο να σε βρώ, αν και χορτοφάγος (χιούμορ) χορτοφάγος, πάντως είμαι…
Προφητείες:
Ο Πατροκοσμάς, σωστά τα λέει, γιατί όντως και τώρα θα έχουμε 3 πολέμους, έκαστος τριών ημερών , σε διάστημα τρεισίμιση χρόνων. Για το Αρμένιο Λάρισας, είμαι κοντά και έχω πάει, έχω και την σχετική προφητεία, που αναφέρει και άλλα. Στα πρώτα μου μηνύματα, γράφω «εκ της Θεσσαλίας άρξασθαι…» έχει σχέση μ’ αυτό που λές…
Για τους 5-6 μήνες, δεν λέει όσο ένα λάχανο η προφητεία,αλλά για τους Ρώσους ότι θα κρατήσουνε την Πόλη όσο κάνουν τα λάχανα, 5-6 μήνες απ’ αυτό όποιος έχει καθαρό μυαλό, καταλαβαίνει και πότε θα γίνει αυτό, ημερολογιακά τουλάχιστον(όλα στο πιάτο τα θέλεις;)
Πάντως ( με το ρίσκο της τοποθέτησης) κοντά είμαστε. Και πάλι δική μας θα γίνει, από τον Θεό κι όχι με τη μαγκιά μας . Συγκεκριμένα όπως αναφέρεται, ο …2ος πόλεμος, θα σταματήσει δίχως νικητές και ηττημένους, για να μαζέψουνε τα πτώματα. Θα τρομάξουν και οι Ρώσοι και οι Αμερικάνοι από την σύρραξη τους και γι’ αυτό θ’ αφήσουν την Ελλάδα τοποτηρητή, όπως αναφέρεται επίσης και οι δυό γιατί θα πιστεύουν ότι είναι του χεριού τους. Από κει κι έπειτα, θα ακολουθήσουν άλλα γεγονότα που θα αλλάξουν τις ισορροπίες και θα πούμε γι ‘αυτά, αν θέλεις, αργότερα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 13:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
trexagireve:
Για τον europaios 2επειδή κι αυτόν τον ξέρω, επίσης από την ίδια με μένα πόλη, ξέρω και τη δουλειά του και τον καταλαβαίνω ότι δουλεύει σαν «χαμάλης» από άποψη ωραρίου και τον κατανοώ, αλλά για τον αερομοντελισμό έχει χρόνο, να διαβάσει μια προφητεία τόσο σημαντική, όπως η Αποκάλυψη, δεν μπορεί; Εγώ πάντως σχεδόν υποχρεώθηκα από 14 χρονών όχι απλά να τις διαβάζω αλλά και να τις εξηγώ και σε άλλους, σε σχετικές εκδηλώσεις, παρακαλώ, αφήστε τι τράβηξα…
Τώρα απλώς μου είναι πιο εύκολες, συν το ότι πιστεύω ότι έχω το σχετικό ανοιχτό μυαλό, να βλέπω αυτά που γράφουν (μαζί με κάποιες σχετικές γνώσεις «ναυτίλου») και να μην ψάχνω κάτι που θα με βόλευε σ’ αυτές, όπως έχω πολλούς γνωστούς που το κάνουν και μου δημιουργεί βαρεμάρα κάτι τέτοιο…Ισως φταίει το IQ μου…Για το «μύθος και θρησκεία» ειλικρινά σ’ ευχαριστώ με βοηθάς πολύ…Θα το κάνω..
Έχω και γώ παιδιά και σε καταλαβαίνω.


-Aν είσαι Κορίνθιος όντως με ξέρεις, αλλιώς με έχεις μπερδέψει με άλλον! (εκτός και αν το εννοείς παραβολικά οπότε και σε πιάνω!)Την αποκάλυψη δοκίμασα να τη διαβάσω αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να την καταλάβω! πολλά έχουν περάσει από το μυαλό μου και καλά και κακά για το γνήσιο της ύπαρξής της! Δε μπορώ όμως να την παρακολουθήσω παρά μόνο όταν επαληθεύεται όπως για παράδειγμα, ότι το 1/3 των θαλασσών ποταμών και λιμνών θα μολυνθεί! Εκείνη την εποχή! τέτοια <<επιστημονική πρόβλεψη ήταν αδύνατη!>>....................
-Καλώς όρισες.


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 15:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Εμενα με μπερδεψε ο trexagireve που ελεγε συνεχεια τον Agnostic γυναικα.Μα τελικα καταλαβα οτι ο trexagireve ειναι εμπαθης και ενω του ειπατε οτι ο Agnostic ειναι αντρας,συνεχιζει τον χαβα του.
quote:
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μετράει το ότι ξέρω την agnostic και γι’ αυτό την αποκαλώ γνωστή μου, από την ίδια πόλη, πολύ γνωστοί κλπ. Αυτή πιστεύει ότι κρύβεται, αλλά γνωριζόμαστε και ψς παρέα, τέλος πάντων, δεν το κάνω προσβλητικά, είμαι σίγουρος!


trexagireve μαλλον εχεις προβλημα αγορι μου.Κοψε να αλλαζεις το φυλο του.Θα στο πω χυμα,ειναι πουστικο αυτο που κανεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 16:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
καλως ορισες στο ιδρυμα μας < trexagireve >:)

ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΑΓΡΙΕΒΗΣ ΤΟΥΣ ΘΑΜΩΝΕΣ :)ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΧΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑΡΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΓΝΩΣΕΩΝ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

ΛΟΙΠΟΝ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ,ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ,ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΖΛ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΗΣ Ε.Υ.Π ΚΑΙ ΕΣΥ ,KAI ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΟΛΛΑ :)

AGNOSTIC ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ? ΕΦΥΓΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ Η ΑΚΡΟΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΛΕΕΙ Η AGB :) H ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΩΣΙΜΩΤΗΤΑ ΤΟΥ FORUM :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 17:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το παρανοικό της υπόθεσης συνεχίζεται. Δεν ξανααναφέρομαι στο ακατανόμαστο (!!!) όν και ησυχάζουμε. Πολύ μεγάλη υπερασπιστική γραμμή διαθέτει και η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία…
Πάμε παρακάτω. Europaios 2, η πόλη μας έχει ένα όνομα, αλλά αστο καλύτερα με τις πόλεις…Για την Αποκάλυψη , σου θυμίζω ότι λέει 7 φορές τα ίδια 7 σημεία από 7 οπτικές γωνίες, όσοι και οι τύποι των ανθρώπων, κατά τα 7 πνεύματα που βρίσκονται μπρος στον θρόνο του Θεού. Δεν είναι μια προφητεία όλη στη σειρά. Λέει το ίδιο 7 φορές, επαναλαμβάνω. Για να την καταλάβεις, πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτό το κλειδί. Κι έπειτα, υπενθυμίζω, λέγεται αποκάλυψη κι όχι μυστικό…Αλλά για το κράτος που δεν είναι κράτος (η Βαβυλών η μεγάλη που πότισε με το δηλητήριο της τον κόσμο όλο) αλλά συνοθύλευμα λαών και πείραμα σκοτεινών δυνάμεων που θέλουν τον κόσμο υποχείριο, πρέπει να κατάλαβες ποια είναι( πέραν του ατλαντικού).
Ακόμη και για τις πληγές, δεν τις βλέπεις γύρω μας;
Ρε Μιχαήλ, μην φοβάσαι δεν χαρακτηρίζεσαι από μένα. Κι έπειτα, κοντός ψαλμός αλληλούεια, όλα σύντομα θα ‘ρθούν ε στο φως…Μην αγχώνεσαι…
Αλήθεια φίλε comer, δεν μιλάω χύμα, εγώ ή …άλλοι; Που σου φαίνεται ότι δεν μιλάω έτσι. Όσο για ΕΥΠ, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;…
Πάμε όμως λίγο στον ρόλο των προφητειών: Γιατί δίνονται στον άνθρωπο;
Ο άνθρωπος είναι θεομπαίχτης; Ή απλά αδαής και ημιμαθής; Μπορούμε ,αλήθεια να υπερβούμε τας φυλακάς του σώματος μας; Μπορούμε, αλλά αυτό θα γίνει εφόσον ξεπεράσουμε «παιδικές ασθένειες». Το είπε ο Χριστός καλύτερα απ’ όλους «μάθετε από τα παιδιά» «ότι στα παιδιά ανήκει η βασιλεία των ουρανών»…
Εμείς οι άνθρωποι μου θυμίζουμε νάνους στο ύψος του νού, όπου αρνούμαστε να μεγαλώσουμε. Επιμένουμε να πιστεύουμε στα παιδικά μας καμώματα και οι Έλληνες, όπως είχε πεί το Αιγυπτιακό Ιερατείο στον Σόλωνα είμαστε το δείγμα του ανθρώπου, καθώς « παλιότεροι από μας είστε ( είπαν οι Αιγύπτιοι) αλλά έχετε ένα κακό ελλάτωμα, μείνατε παιδιά…» Ας αναλύσουμε αυτή την έννοια. Θα καταλάβουμε πολλά για τον άνθρωπο και τον κύριο εκφραστή του, τον Έλληνα.( Συγνώμη από τους υπερασπιστές της δημοκρατίας)
Γιατί η ελληνική ως μητέρα των γλωσσών, αποδεδειγμένα, δείχνει τον δρόμο. Στα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη, αυτός ο «αγράμματος» του 1821, χρησιμοποίησε στο κείμενο του 6.500 λέξεις , όταν ο σύγχρονος, πολιτισμένος και μορφωμένος νεοέλληνας, χρησιμοποιεί μόνο 3.000 λέξεις και να μην πούμε πόσο λιγότερες είναι ανάγκη της εποχής μας και της τεχνολογίας που διαθέτουμε… Πάμε πίσω ολοταχώς, ίσως γίνουμε αμοιβάδες…Αστειεύομαι, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, γινόμαστε απλά εξώφυλλα ενός ανωτέρου πλάσματος, χωρίς περιεχόμενο. Ζώα γινόμαστε με ωραία (σχετικό κι αυτό) ρούχα. Τι κρύβουμε μέσα μας, το κοιτάμε, ή απλά το αποφεύγουμε; Γι ‘αυτό και οι συνέπειες μας κοντά. Όπως είπε ο Χριστός στους φαρισσαίους «υποκριτές τα σημεία του καιρού πότε θα βρέξει και πότε θα έχει ήλιο τα βλέπετε, τα σημεία των καιρών, ουκ αναγνωρίζετε;» Και φυσικά τώρα είναι πιο έκδηλα αυτά τα σημεία, αλλά, «μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι»…
«Και συνήχθησαν πάντες εις την κοιλάδα του θανάτου, γνωστή ως Αρμαγεδών εκεί όπου και ο Κύριος αυτών εσταυρώθει…» Πάμε κάπου, που δεν μπορούμε να γυρίσουμε πίσω και οι προφητείες έρχονται μόνο για να μην έχουμε δικαιολογία ότι δεν προειδοποιηθήκαμε. Να μην κατηγορήσουμε τον Θεό ότι δεν μας είχε δείξει τι θα γίνει. Και είμαστε μεγάλοι και υπεύθυνοι, αλλά και πρέπει άλλος(ο Θεός) να μας προειδοποιεί για τις συνέπειες των πράξεων μας. Αλήθεια τώρα δεν υπάρχει γυρισμός. Πρέπει να βαδίσουμε τον δρόμο ως το τέλος κι όπως ο Χριστός να πιούμε το πικρό ποτήριον…Αλλοιώς πως θα μπορούμε, εμπειρικά να ξέρουμε τι είναι λάθος;
Πλήν του συγκεκριμένου …ταμπού, αν γίνεται , γιατί καλή μάρκα η φίλιπς, αλλά κολλάει η βελόνα, κολλάει η βελόνα, κολλάει η βελόνα…(του πικάπ όσοι θυμάστε τι είναι αυτό, καλά, οι υπόλοιποι, οι δίσκοι βινυλίου που παίζουν; Αυτό είναι το πικάπ…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 08:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μετράει το ότι ξέρω την agnostic και γι’ αυτό την αποκαλώ γνωστή μου, από την ίδια πόλη, πολύ γνωστοί κλπ. Αυτή πιστεύει ότι κρύβεται, αλλά γνωριζόμαστε και ψς παρέα, τέλος πάντων, δεν το κάνω προσβλητικά, είμαι σίγουρος!

Μα κι εγώ δεν καταλαβαίνω, αγαπητέ, γιατί δε μετράει για σένα καθόλου η διαβεβαίωση τριών ατόμων ότι το συγκεκριμένο μέλος είναι γένους αρσενικού.
Ειδικά όταν το συγκεκριμένο μέλος συμμετέχει στις Συζητήσεις αρκετό καιρό οπότε κάτι παραπάνω γνωρίζουμε...
Το ότι γνωρίζεις ένα μέλος κάποιου άλλου χώρου με το ίδιο nickname δεν σημαίνει ότι όταν συναντάς σε κάποιον άλλον χώρο έναν άνθρωπο με το ίδιο nickname είναι και το ίδιο άτομο.
Εάν πχ συμμετέχει στις Συζητήσεις του Esoterica ένα μέλος με το όνομα "Νίκος" σημαίνει ότι είναι το ίδιο άτομο με το μέλος "Νίκος" κάποιου άλλου χώρου συζητήσεων;

Για να λήξει λοιπόν εδώ το συγκεκριμένο ζήτημα, θα σε παρακαλέσω όταν απευθύνεσαι στο συγκεκριμένο συνομιλητή σου να χρησιμοποιείς το αρσενικό γένος...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 10:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Eντάξει τώρα μη το κάνουμε και θέμα! η φωτογραφία του είναι αυτή που μπερδεύει!
-Φίλε trexagireve! τα βλέπω γύρω μου, αλλά δεν μπορώ να διαβλέψω το επόμενο βήμα.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 10:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ d.incubus, σεβαστή η άποψη σου...Αν μου επιτρέπεις, δεν θα το σχολιάσω άλλο...
Φίλε μου europaios 2, το επόμενο βήμα, βρίσκεται με δυο τρόπους, είτε με ...χάρτη ( Αποκάλυψη) είτε με ότι η λογική σου βάζει (γιατί πιστεύω στην κοινή λογική,κι όχι την ατομικής συσκευασίας...)να δείς.
Δηλαδή έχεις να κάνεις με ένα πλάσμα που δεν μαθαίνει από τα λάθη του, αλλά προσπαθεί να βελτιώσει το αδιόρθωτο. Άρα, μάλλον μιλάμε για όξυνση των δεινών... Μετά, έρχεται και η συνειδητοποίηση. Γιατί πόσο πιστεύεις μπορεί κάποιος να χτυπά το κεφάλι του στον τοίχο, αν βγάλεις απο τη μέση τον θάνατο; Κάποια στιγμή, αντιλαμβάνεται ότι μαζοχίζεται και το σταματάει...
Πέραν αυτού,καλά θα ήταν να μετρήσουμε και τις υγειείς δυνάμεις που συνασπίζονται κι αυξάνονται. Ο καιρός γαρ εγγύς, κατά τις προφητείες. Θα σου θυμίσω τί είπε ο Χριστός (πολύ σημαντική και καθοριστική για τον χρόνο προφητεία)στην Καινή Διαθήκη, όταν οι μαθητές του τον ρώτησαν πότε έρχεται το πλήρωμα του χρόνου, μετά τις πληγές:"Βλέπετε αυτό το δέντρο(την ξεραμένη συκιά που ο ίδιος είχε ξηράνει γιατί δεν έφερνε καρπούς)όταν βγάλει πάλι φύλλα τότε όλα θα συντελεστούν στα χρόνια μιας γενιάς."
Το δέντρο ήταν το εβραικό κράτος,έστω υπάρχον μέσα στη Ρωμαική Αυτοκρατορία.Από το 1947 που έγινε το εβραικό κράτος μέχρι σήμερα, έχουν περάσει 60 χρόνια, άρα, κοντά είναι και το τέλος του υπάρχοντος κόσμου και σε επαναφέρω στον καλύτερο κόσμο με θεική μορφή που λέει η Αποκάλυψη στο τέλος της. Χωρίς ήλιο γιατί θα φωτίζει ο Θεός τον κόσμο τους. Χωρίς αδικίες, χωρίς μικρότητες και ...σκουλικαντέρες που θα περπατάνε πάνω στη γή, αλλά με παιδιά του Θεού που θα είναι οι ίδιοι φως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 11:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πάντως αγαπητέ europaios2, ειλικρινά μου αρέσει η υγιής σκέψη σου ,αν και σε βλέπω κάπως απογοητευμένο. Μην πιστεύεις σε σένα, σε μένα, ή γενικά στον άνθρωπο, υπάρχει πρόνοια Θεού και ετοιμάσου γιατί όσοι παραμείνουν υγιείς και έτοιμα καθαρά δοχεία του πνεύματος θα κατοικίσει σ’ αυτούς το Πνεύμα του Θεού και τότε , ειλικρινά, ούτε ψύλλος στον κόρφο των εναντίον. «Εξήλθε νικών και ίνα νικήσει» Όπως έλεγα παλιά, πολύ παλιά, «όχι γιατί φεύγω αλλά γιατί έρχομαι…»
βλέπεις όσοι μείνουν θα αποκτήσουν δυνάμεις πραγματικά υπερκόσμιες. Και βέβαια δεν εννοώ κόλπα στυλ Κόπερφιλντ, ή με παράδοση στον διάβολο όπως κάνουν κάποιοι Ιλουμινάτι και παρεμφερείς στοές.Εκεί θα δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκκος της κάθε πλευράς.Σου θυμίζω τον μεγάλο τελικό καλού - κακού με τις εθνικές ομάδες παρατεταγμένες.Θα δούμε πολλά ...γκόλ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy