ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο διάβολος δηλαδή μας λες – για να υπάρχει – θα πεί πως είναι μπατζανάκης του θεού.

Αυτό βέβαια για μένα είναι λογικό, αλλά εσύ έχω την εντύπωση το απορρίπτεις.



Θα ήθελα να επαναδιατυπώσεις λίγο τις παραπάνω προτάσεις γιατί η πρώτη δεν στέκει συντακτικά και η δεύτερη διαφωνεί με την πρώτη νοηματικά.
Είναι δυσνόητη η διατύπωσή.
quote:
Πως τότε αιτιολογείς την ύπαρξη του?

Με τους ανθρώπους που κοιτάνε την πάρτι τους. Είναι από μονοι τους η αιτιολογία.
quote:
Δεν μπορεί ο θεός να τον εξαφανίσει?

Γιατί να τον εξαφανίσει;
quote:
Είναι το σκιάχτρο του θεού που μας κρατά στην στρούγκα του?
Τι τον ενδιαφέρει τον θεό να έχει εσένα ή εμένα στη στρούγκα του;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα εντάξει!!
Έτσι ναι!!!

Την ευχή σου θέλω γλυκιά μου, να εξορκίσω το κακό ... μάτι

Μπας και δω και εγώ μια .. άσπρη μέρα

Υ.Γ
Ευχή έτσι??


Βρε Γιάννη μου εγώ να σου τη δώσω την ευχή μου αλλά δεν είδες εγώ τι προκοπή έχω τώρα τελευταία;;;; Από τα μπατζάκια μου τρέχουν οι άσπρες μέρες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι τον ενδιαφέρει τον θεό να έχει εσένα ή εμένα στη στρούγκα του;

Μάλλον αστειεύεσαι. Δεν υποτίθεται ότι είμαστε το ποίμνιό του; Για την σωτηρία μας δεν έστειλε τον υιό του να σταυρωθεί κλπ κλπ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και οι ....Αθανασίες

Είναι πολύ σπουδαίο πράμα


Να υποθέσω ότι δεν μιλάμε για...ψυχικές αθανασίες αλλά για θηλυκές Αθανασίες ε;;;



Βρέ εσύ αμέσως το έπιασες !!!!

Άρα έχεις την αίσθηση του χιούμορ, χωρίς υποβοήθηση (τα ανθρωπάκια εννοώ)
Γιατί λοιπόν με στεναχωρείς ώρες ώρες?

Όποιος ... αγαπά παιδεύει??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Λ.Τολστοι αναφερει στο βιβλιο του ''Τι ειναι Θρησκεια''οτι ο Χριστός
δεν ιδρυσε ουτε εκκλησία,υουτε κρατος.Δεν παρεδωσε κανενα νομο,καιμια κυβερνηση και καμια μορφη εξωτερικης αρχησ.Προσπαθησε να γραψει το νομο του Θεου στις καρδιες των ανθρωπων για να μπορεσουν να κυβερνουν οι ιδιοι τους εαυτους τους.Ο εκκλησιαστικός χριστιανισμος ειναι ο εχθρος του αληθινου χριστιανισμου.

Όπως επίσης αναφέρει,Θρησκεια ειναι η συγκεκριμενη σχεση που δημιουργει ο ανθρωπος μεταξυ της δικής του ξεχωριστης προσωπικοτητας και του απειρου συμπαντος ή της προέλευσής του..


Συμφωνώ.
quote:
...δηλαδή να το πάμε από την αρχή τώρα το έργο;
Έχει εξηγηθεί δηλαδή τι είναι χριστιανική θεωρία; Αν ναι δώσε απλά την ημερομηνία.
Για να μην μακρηγορούμε, απλά ζητάω σε δυό γραμμές να μου πεις τι είναι για σένα χριστιανική θεωρία, γιατί το θεωρία το βρίσκω πολύ γενικό, και δεν ξέρω πού μπορεί να αναφέρεται.
Θεωρία=διδασκαλία;
Θεωρία=Σύνολο θεολογικού εκκλησιαστικού έργου;
θεωρία=ορθοδοξο εκκλησιαστικό δόγμα;
Τι πάει να πει θεωρία;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/09/2011 14:32:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos
quote:
Μάλλον αστειεύεσαι. Δεν υποτίθεται ότι είμαστε το ποίμνιό του; Για την σωτηρία μας δεν έστειλε τον υιό του να σταυρωθεί κλπ κλπ???
Αυτό πιστεύεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor


Ο διάβολος δηλαδή μας λες – για να υπάρχει – θα πεί πως είναι μπατζανάκης του θεού.

Αυτό βέβαια για μένα είναι λογικό, αλλά εσύ έχω την εντύπωση το απορρίπτεις.


--------------------------------------------------------------------------------


Θα ήθελα να επαναδιατυπώσεις λίγο τις παραπάνω προτάσεις γιατί η πρώτη δεν στέκει συντακτικά και η δεύτερη διαφωνεί με την πρώτη νοηματικά.
Είναι δυσνόητη η διατύπωσή.


Οι προτάσεις αυτές σχετίζονται με την δικό σου συλλογισμό που σου περέθεσα
Από μόνες τους δεν βγάζουν νόημα.

Δες λοιπόν το δικό σου συλλογισμό ξανά, και είμαι σίγουρος πως θα καταλάβεις.

Αν πάλι δεν καταλάβεις, όταν θα γυρίσω από την θάλασσα θα στα εξηγήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ.. όταν γυρίσεις πες μου. No rushΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 15:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όποιος ... αγαπά παιδεύει??

...έτσι, έτσι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 15:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει εξηγηθεί δηλαδή τι είναι χριστιανική θεωρία; Αν ναι δώσε απλά την ημερομηνία.
Για να μην μακρηγορούμε, απλά ζητάω σε δυό γραμμές να μου πεις τι είναι για σένα χριστιανική θεωρία, γιατί το θεωρία το βρίσκω πολύ γενικό, και δεν ξέρω πού μπορεί να αναφέρεται.
Θεωρία=διδασκαλία;
Θεωρία=Σύνολο θεολογικού εκκλησιαστικού έργου;
θεωρία=ορθοδοξο εκκλησιαστικό δόγμα;
Τι πάει να πει θεωρία;

Με την έννοια του ορισμού, όχι δεν έχει εξηγηθεί. Τουλάχιστον στο παρόν θέμα. Όταν αναφέρθηκα σε θεωρία εννοούσα το σύνολο των πραγμάτων που λες, αφού έτσι θα ήταν πιο σωστό να εξετάσουμε ένα θέμα, στο σύνολό του. Και τα 3 αυτά που αναφέρεις αποτελούν θέματα για εξέταση ένα-ένα χωριστά και όλα μαζί ταυτόχρονα.
Θεωρία = διδασκαλία: Τι ακριβώς δίδαξε ο Χριστός.
Θεωρία=Σύνολο θεολογικού εκκλησιαστικού έργου: πώς ακριβώς έγινε η μεταφορά του στην εκκλησία και η παραποίηση έως και καταστροφή του σε ορισμένες περιπτώσεις.
θεωρία=ορθοδοξο εκκλησιαστικό δόγμα: καθολικό ή ορθόδοξο για μένα δεν έχει διαφορά. Βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Η άποψή μου για το χριστιανισμό: στη διάσταση του τι πρεσβεύει ή μάλλον τι υποτίθεται ότι δίδαξε και προσπάθησε να μεταφέρει ο Χριστός, ναι το ασπάζομαι όχι όμως ως θρησκεία. Ως προσπάθεια αγάπης και εναρμόνισης, ναι. Στην μεταφορά του από τους μαθητές-αποστόλους-εκπροσώπους κλπ, κολλάω άσχημα. Στην παραποίησή του και στην τραγική εκμετάλλευσή του, ενίσταμαι και θλίβομαι. Στην εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου και συμφοράς αλλά ακόμα και χαράς, μέσα από τα εκκλησιαστικά μαγαζιά-γωνία, ας μην κάνω κανένα σχόλιο καλύτερα.
Ελπίζω να έγινα σαφής.


Μιλάω και μεταφέρω την προσωπική μου άποψη μιας και με ρωτάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 16:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό πιστεύεις;

Το θέμα δεν είναι τι πιστεύω εγώ, το θέμα είναι τι πρεσβεύει ο χριστιανισμός (εκκλησιαστικός κυρίως).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 16:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πάλι δεν καταλάβεις, όταν θα γυρίσω από την θάλασσα θα στα εξηγήσω.

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 18:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλε Ντοκτορ σχολίασα - αν θυμάσαι - τον εξής συλλογισμό σου...

quote:
είναι προφανές ότι αν ο Ινδουισμός ήταν στο σύνολό του τέτοιος που να είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός θα τον είχε εξαλείψει απο καιρό

Ισχυρίζεσαι δηλαδή, πως ότι είναι επιζήμιο για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός μεριμνά, και το εξαφανίζει.

Άρα όλες οι θρησκείες και τα δόγματα που υπάρχουν, για να υπάρχουν θα πει πως ο θεός τα δέχεται σαν σωστά.

Με αυτή τη λογική και ο διάβολος – μια και υπάρχει – δεν είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, παρόλο που ευθύς εξ αρχής βάλθηκε να πειράζει / σκανδαλίζει το ανθρώπινο πνεύμα.

Και δεν αρκέστηκε μόνο στο να σκανταλίζει συνεχώς τον άνθρωπο, αλλά πήρε αέρα και βάλθηκε να κολάσει και τον ίδιο το θεό.
Για να του την πει ο θεός όταν κάποια στιγμή τσαντίστηκε και το έστειλε στο διάολο.
Γνωρίζεις την φράση του θεού “ύπαγε οπίσω μου σατανά” και ξέρεις πότε ειπώθηκε.
Σωστά?

Για να υπάρχει λοιπόν ο διάβολος, και να μην τον έχει “ξαποστείλει” ο θεός οριστικά, διαπαντός ,και αμετάκλητα σημαίνει πως


1.Ο διάβολος είναι κολλητός (μπατζανάκης) του θεού
2.Ο διάβολος δεν είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, αντίθετα ο άνθρωπος διαλάβει τον διάβολο γιατί είναι μοντελάκι του θεού αθάνατο, σε αντιθέσει με τον θνητό άνθρωπο
3.Ο θεός δεν μπορεί ή δεν θέλει να “ξαποστείλει” τον διάβολο
4.Η ύπαρξη του διαβόλου εξισορροπεί στην φύση την ύπαρξη του θεού, διαφορετικά θα διαταράσσετο η υπέρσυμμετρία της φύσης.
5.ΔΕΝ υπάρχει διάβολος, αλά η ύπαρξή του επινοήθηκε από τα ιερατεία των θρησκειών για να κρατούν τα ποίμνιά τους στην στρούγκα τους και να τα αρμέγουν αβέρτα..

Διαλέγεις και παίρνεις
Την κουρτίνα 1, 2, 3, 4 ή την κουρτίνα 5 ?

Ελπίζω να κατάλαβες πως ο συλλογισμός σου, Οδηγεί σε πολλά ... “παράδοξα”, και “παράξενα”

Το συμπέρασμα?
Κάλλιστα ο Ινδουισμός θα μπορούσε να είναι μία ακόμη μπαρούφα όπως και οι υπόλοιπες.
Η ύπαρξη οποιασδήποτε ιδέας και θρησκείας, δεν αποδεικνύει αυτόματα και αυτονόητα την ορθότητα της

Λογικό?

Προχωρώντας ποιο πέρα, θεωρώ πως ο θεός δεν ασχολείται με καμία θρησκεία γιατί απλούστατα ΔΕΝ έχει ανάγκη της λατρείας του ανθρώπου, και ούτε παρακάλια για έλεος και συγχώρεση (τα γνωστά “κύριε ελέησον”)

Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα ήταν παντοδύναμος, άπειρος και αυτάρκης.
Αυτό ενώ είναι λογικό, δεν είναι και αυτονόητα κατανοητό απ όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 18:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα βγαλε το αλατι απο πανω σου πρωτα..αμεσως αρχισες το κατεβατο...

Βρε συ gianipsefti,εχεις σκεφτει ποτε να πας για λεκτορας???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 19:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλα βγαλε το αλατι απο πανω σου πρωτα..αμεσως αρχισες το κατεβατο...

Βρε συ gianipsefti,εχεις σκεφτει ποτε να πας για λεκτορας???



Βρε Τινάκι μου, εδώ είσαι?

Καλά μιλάμε μια θάλασσα.......
Γιατί βρε να βγάλω το αλάτι από πάνω μου?
Το άλας της ζωής?

Να πάω λες για ... αλέκτωρας εεε?
Έχεις κάτι στο μυαλό σου?.

Καλά βρε ψυχούλα, έκατσες και διάβασες όλο αυτό σεντόνι?
Αμάν!!!

Εμ τότε μιλάμε για πολύ μεγάλη και αγνή αγάπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 19:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν πάλι δεν καταλάβεις, όταν θα γυρίσω από την θάλασσα θα στα εξηγήσω.

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!



Πίστευε και μη,,,

Ερεύνα!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 21:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορω τα μεγαλα post,δεν τα διαβαζω...Γενικα ειμαι ακουστικος τυπος...αντε,θα ερχομαι να σε ακουω κιολας...αλλα εχε υπ'οψη σου οτι κουβαλαω και ζαρζαβατικα στην τσαντα just in case...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 22:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Doctor & Mr., ίσως είναι από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω με τον Γιάννη μας τον ψεύτη. Συμφωνώ στην ανάπτυξη του θέματος έτσι όπως το τοποθετεί σχετικά με τις θέσεις (?) του Θεού όσον αφορά λοιπές θρησκείες, δόγματα, διαβόλους και τριβόλους.
Επίσης, απάντησέ μου και στα ακόλουθα:
1. Από την πολύ αγάπη που μας έχει ο πάνσοφος και από το πολύ που ασχολείται μαζί μας, γιατί τελικά αφήνει τόσο πόνο και δυστυχία around? για να μας δοκιμάσει; για να παίξει με το χάλι μας; από σαδισμό;
2. Γιατί μας στερεί από αγαπημένους και χρήσιμους και αφήνει κάτι ρεμάλια αμολυτά και ατιμώρητα;
3. Γιατί δεν καταργεί την αδικία;
4. Γιατί βασανίζει ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;
5. Και αυτό το θέμα με το διάβολο, γιατί δεν το λύνει μια για πάντα να τελειώνουμε και εμείς και αυτός;
6. Γιατί στους κόλπους του (εκκλησία) έχει αφήσει και φυτρώνουν αγριόχορτα χωρίς να τα ξεριζώνει;
Έχω κι άλλα γιατί αλλά θα μας πάρει μια ζωή. Προσπάθησε όμως να μου απαντήσεις στα παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 22:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πίστευε και μη,,,

Ερεύνα!!!!!


Από την πολύ την εξερεύνηση θα με λένε Marc o Polo σε λιγάκι..κάτσε και θα δεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 23:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα δεν είναι τι πιστεύω εγώ, το θέμα είναι τι πρεσβεύει ο χριστιανισμός (εκκλησιαστικός κυρίως).
Α εντάξει. Εγώ νόμιζα ότι θα συζητούσαμε για κάτι που να 'χει ενδιαφέρον, αλλά αφού θες να μιλήσουμε για αυτό, που απ' ότι φαίνεται πουλάει γενικώς σαν θέμα συζητήσεις, ας το συζητήσουμε για πολλοστη στο φόρουμ φορά. Για να μιλήσουμε όμως για αυτό θα πρέπει να μου ξεκαθάρίσεις για ποιον απ' τους δύο χριστιανισμούς θες να μιλήσουμε, δηλαδή για τον εκκλησιαστικό χριστιανισμό(ορθόδοξο&καθολικό) ή τη καινή διαθήκη ατόμικά;(τη χριστιανική διδασκαλία δηλαδή)
Εγώ όπως και συ απ' ότι είδα συμφωνώ γενικά με την καινή διαθήκη, αν και θα προτιμούσα να είχαμε το αυθεντικό κείμενο.
quote:
Ισχυρίζεσαι δηλαδή, πως ότι είναι επιζήμιο για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός μεριμνά, και το εξαφανίζει.

Με στρογγυλοποίηση αυτό ισχυρίζομαι, χωρίς στρογγυλοποίηση ισχυρίζομαι αυτό:
"Απο κει και πέρα είναι προφανές ότι αν ο Ινδουισμός ήταν στο σύνολό του τέτοιος που να είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός θα τον είχε εξαλείψει απο καιρό. "

quote:
Με αυτή τη λογική και ο διάβολος – μια και υπάρχει – δεν είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, παρόλο που ευθύς εξ αρχής βάλθηκε να πειράζει / σκανδαλίζει το ανθρώπινο πνεύμα.

quote:
Για να υπάρχει λοιπόν ο διάβολος, και να μην τον έχει “ξαποστείλει” ο θεός οριστικά, διαπαντός ,και αμετάκλητα σημαίνει πως


1.Ο διάβολος είναι κολλητός (μπατζανάκης) του θεού
2.Ο διάβολος δεν είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, αντίθετα ο άνθρωπος διαλάβει τον διάβολο γιατί είναι μοντελάκι του θεού αθάνατο, σε αντιθέσει με τον θνητό άνθρωπο
3.Ο θεός δεν μπορεί ή δεν θέλει να “ξαποστείλει” τον διάβολο
4.Η ύπαρξη του διαβόλου εξισορροπεί στην φύση την ύπαρξη του θεού, διαφορετικά θα διαταράσσετο η υπέρσυμμετρία της φύσης.
5.ΔΕΝ υπάρχει διάβολος, αλλά η ύπαρξή του επινοήθηκε από τα ιερατεία των θρησκειών για να κρατούν τα ποίμνιά τους στην στρούγκα τους και να τα αρμέγουν αβέρτα..


Το κακό υπάρχει στον κόσμο γιατί αυτή είναι η μορφή της εμπειρίας που επιλέξαμε να ζήσουμε. Δεν υπάρχει τίποτα καλό και τίποτα κακό σε αυτό, απλά έτσι έχουν τα πράγματα.
Ο καθένας επιλέγει τον τύπο εμπειρίας που θέλει να έχει και πράττει ανάλογα. Έτσι είναι και ο παράδεισος και η κόλαση. Απλά αν δεν κάνουμε οι ίδιοι την επιλογή, τότε αυτή θα γίνει απο μόνη της για εμάς. Η ζωή προχωράει και δεν μας περιμένει.
quote:
Άρα όλες οι θρησκείες και τα δόγματα που υπάρχουν, για να υπάρχουν θα πει πως ο θεός τα δέχεται σαν σωστά.
Υπάρχουν γιατί κάνουν κάποιο καλό. Όχι γιατί στο σύνολο τους είναι σωστά όπως υποδηλώνεις παραπάνω. Ήμουν πολύ συγκεκριμένος σε αυτό. Δε χωράει στρογγυλοποίηση της άποψής μου ως προς αυτό.
Την αναφορά εκείνη την έκανα για τον Ψηλό ο οποίος μπορεί να θεωρεί ότι όποιος ασκεί Ινδουισμό βρίσκεται σε λάθος δρόμο. Αυτό όμως δεν ισχύει, κάποιος που ασκεί την Ινδουιστική θρησκεία μπορεί να βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.

quote:
Ελπίζω να κατάλαβες πως ο συλλογισμός σου, Οδηγεί σε πολλά ... “παράδοξα”, και “παράξενα”

Το συμπέρασμα?
Κάλλιστα ο Ινδουισμός θα μπορούσε να είναι μία ακόμη μπαρούφα όπως και οι υπόλοιπες.
Η ύπαρξη οποιασδήποτε ιδέας και θρησκείας, δεν αποδεικνύει αυτόματα και αυτονόητα την ορθότητα της

Λογικό?


Δεν πολυκατάλαβα πώς μιλώντας για τον χριστιανισμό συμεραίνεις για τον Ινδουισμό ότι μπορεί να λέει μπαρούφες. Ναι μπορεί να λέει μπαρούφες. Ναι μπορεί να λέει αλήθειες. Αυτό το γνωρίζουν μόνο όσοι πειραματικά ασκήθηκαν πάνω σε αυτόν.
quote:
Προχωρώντας ποιο πέρα, θεωρώ πως ο θεός δεν ασχολείται με καμία θρησκεία γιατί απλούστατα ΔΕΝ έχει ανάγκη της λατρείας του ανθρώπου, και ούτε παρακάλια για έλεος και συγχώρεση (τα γνωστά “κύριε ελέησον”)
Συμφωνώ, μόνο μια διόρθωση. Όταν λέμε "κύριε ελέησον" δεν το λέμε για τον θεό, αλλά για τον εαυτό μας. Το να προσεύχεσαι είναι πολύ καλό, αλλά δεν προσεύχεσαι γιατί ο θεός το έχει ανάγκη, προσεύχεσαι γιατί ΕΣΥ το 'χεις ανάγκη.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/09/2011 23:47:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 00:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Από την πολύ αγάπη που μας έχει ο πάνσοφος και από το πολύ που ασχολείται μαζί μας, γιατί τελικά αφήνει τόσο πόνο και δυστυχία around? για να μας δοκιμάσει; για να παίξει με το χάλι μας; από σαδισμό;
Εύλογη η ερώτησή σου, αλλά δεν χειάζεται να ρωτήσεις εμένα. Αν ο θεός είναι τα πάντα, τότε ο θεός είναι και εσύ και εγώ και ο Γιάννης κοκ, σωστά;
Η σωστή ερώτηση είναι γιατί ΕΣΥ επέλεξες να αφήσεις τόσο πόνο και δυστυχία στον κόσμο. Γιατί το έκανες;
quote:
2. Γιατί μας στερεί από αγαπημένους και χρήσιμους και αφήνει κάτι ρεμάλια αμολυτά και ατιμώρητα;
Κρατάς στατιστικές; Αν με ρωτάς γενικά γιατί να μας γίνεται η ζωή πιο δύσκολη (άσχετα αν μας γίνεται από τον θεό, από τον εαυτό μας, ή τις συγκυρίες) πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει για να κινητοποιηθούμε να γίνουμε καλύτεροι. Αλλιώς βολευόμαστε και λιμνάζουμε. Οι περισσότεροι άνθρωποι γύρω μας, επιζητούν και αρέσκονται στην μετριότητα. Αυτό δεν ισχύει για τον θεό.
quote:
3. Γιατί δεν καταργεί την αδικία;
Εσύ γιατί δεν την καταργείς απ' τον εαυτό σου;
quote:
4. Γιατί βασανίζει ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;
Ναι υπάρχουν πολλά τέτοια παιδιά. Εσύ αφού ξέρεις ότι υπάρχουν, γιατί δεν πας να τα βοηθήσεις; Πόδια έχεις, χέρια έχεις, γιατί είσαι ακόμα εδώ;

quote:
5. Και αυτό το θέμα με το διάβολο, γιατί δεν το λύνει μια για πάντα να τελειώνουμε και εμείς και αυτός;

Μα ο διάβολος δεν κάνει και τίποτα, μια μικρή επιρροή ασκεί. Όλη την υπόλοιπη δουλειά ΕΣΥ την κάνεις. Όχι εσύ δηλαδή συγκεκριμένα, το έργο του "διαβόλου" το κάνεις και εσύ και εγώ και αυτοί που βασανίζουν τα παιδιά στην Αφρική και ο Γιάννης που τους αφήνει να τα βασανίζουν. Ο θεός και να τον σκοτώσει τον διάβολο, τίποτα δε θα λυθεί.
quote:
6. Γιατί στους κόλπους του (εκκλησία) έχει αφήσει και φυτρώνουν αγριόχορτα χωρίς να τα ξεριζώνει;
Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις στην εκκλησία. Το θέμα πιστεύω είναι ότι για να ξεριζώσεις κάτι, πρέπει να είσαι η πλειοψηφία (..ή να έχεις δύναμη πλειοψηφίας για να είμαι πιο ακριβής).
Στο κάτω-κάτω, ποιος άνθρωπος ΔΕΝ ειναι αγριοχορτο;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/10/2011 00:16:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 03:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα λέγατε για αυτό?

http://www.katohika.gr/2011/10/9.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 09:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ντοκτορ

Και στις δυο περιπτώσεις, ο ισχυρισμός σου είναι ο ίδιος, ως εκ τούτου δεν καταλαβαίνω τι τα χρειάζεσαι τα στρογγύλεματα.

Ξεκινάς δηλαδή την θεωρία σου, πως για υπάρχει κάτι θα πρέπει να είναι εναρμονισμένο με το θέλημα και την επιθυμία του θεού, διαφορετικά ο θεός χάριν της συμπαντικής οικονομίας και αρμονίας θα το είχε εξαφανίσει.

Σωστά?

Εξετάζομαι λοιπόν αυτό το θεώρημα, και αναζητούμε συνθήκες που αυτό επαληθεύεται.
Βρίσκουμε λοιπόν μια πανάρχαια πνευματική οντότητα - τον διάβολο – την ύπαρξη του οποίου η δική σου θεωρία δεν απορρίπτει.
Και το εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι πως, αν ο αρχικός σου ισχυρισμός έχει μια κάποια βάση αληθείας, πως δικαιολογείς την ύπαρξη του διαβόλου.

Από τις γενικόλογες απαντήσεις σου συμπεραίνω πως έχεις μια επίσης γενικόλογη θεολογική άποψη που είναι προϊόν της δικής σου αναζήτησης. Αυτό δεν είναι κακό για σένα, γιατί φαντάζομαι η άποψη σου σε ικανοποιεί, και είναι λογικό – τουλάχιστον για σένα -.

Για να γίνει ευρύτερα αποδεχτή μία καινούργια θεολογική θεωρία, θα πρέπει να κατατεθεί να περιγραφεί και να αιτιολογηθεί επαρκώς η βάση της.
Εσύ μέχρι τώρα, δανείζεσαι στοιχεία του χριστιανισμού, του ιουδαϊσμού, του ινδουισμού και πιθανόν του βουδισμού, χωρίς να αιτιολογήσεις επαρκώς γιατί.

Πιθανόν δεν έχεις καταλάβει, πως αποδομόντας μέρος αυτών των δογμάτων, ακυρώνεις το κάθε ένα από αυτά εξ ολοκλήρου, μια που η βάση τους είναι δογματική (όσον αφορά τις μονοθεϊστικές θρησκείες) και στηρίζεται στην αποδοχή της “εξ αποκαλύψεως” αλήθειας.

Επομένως φίλε μου για να κουβεντιάσουμε πάνω σε αυτά, θα πρέπει να μου εξηγήσεις τι πιστεύεις σαν θρησκευτική αλήθεια.
Δεν μπορεί να είσαι ολίγον χριστιανός, ολίγον ινδουιστής, ολίγον βουδιστής, ολίγον μουσουλμάνο, ολίγον έτσι και ολίγον από γιουβέτσι.

Βέβαια υπάρχει και μια άλλη λύση, μια μοντέρνα κοσμοθεωρία, πως οι θεοί και δημιουργοί μας είναι οι εξωγήινοι, μια τελείως βλακώδης αντίληψη, που ΔΕΝ καταδέχομαι καν να κουβεντιάσω.
Αυτή η θεωρία είναι μπιτ για μπιτ χαζή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 10:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos

Γιατί βασανίζει ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;


Προφανώς δεν μελετάς όσο πρέπει την Κ.Δ.
Η εξήγηση είναι γραμμένη εκεί.

Δες το παράδειγμα με το ζευγάρι των πιστών και ενάρετων ανθρώπων, που έφεραν στον κόσμο παιδί με προβλήματα και βασανιζόταν για πολλά χρόνια αυτό, και οι γονείς του.

Όταν ρώτησαν το Ιησού οι μαθητές του, ποιανού αμαρτήματα πληρώνει το παιδί, μια και το ίδιο δεν πρόλαβε να αμαρτήσει και οι γονείς του είναι ενάρετοι, ο Ιησούς τους απαντά επιβεβαιώνοντας την αλήθεια πως ούτε το παιδί αμάρτησε, αλλά ούτε και κανένας από τους γονείς του, λέγοντας πως ο λόγος της μακροχρόνιας τιμωρίας του αθώου παιδιού, δεν ήταν άλλος από το να το θεραπεύσει και να δοξαστεί ο ίδιος, δηλαδή να δόσει μια "παράστασή", μόνο και μόνο για το χειροκρότημα, βασανίζοντας μακροχρόνια ένα παιδί και σπιλώνοντας ταυτόχρονα μια οικογένεια , μια και εθεωρείτο ρετσινιά και θεία τιμωρία η γέννηση ενός προβληματικού παιδιού.

Μα είναι δυνατόν να είναι αυτή η σωστή αντίληψη ενός θεού?

Μιλάμε για την απόλυτη απαξίωση της δικαιοσύνης και της αρετής, και της ιδεας ενός πανίσχυρου, πανάγαθου, φιλεύσπλαχνου, και πάνσοφου θεού, που για την δική του δόξα, βασάνιζε για πολλά χρόνια ένα αθώο παιδάκι και τους ενάρετους γονείς του.

Μόνο αυτό από μόνο του , είναι αρκετό για να καταλάβεις το επίπεδο της θείας δικαιοσύνης.

Μην απορείς λοιπόν , σκάσε και προσκύνημα, και άναψε και κανα κερί, κάνε και κανα ευχέλαιο, μην τσαντιστεί περισσότερο ο θεός, γιατί το ιερατείο ανά πάσα στιγμή σου υπενθυμίζει πως υπάρχουν και χειρότερα.

Μα τι ψάχνεις τώρα καλή μου, ή μάλλον προς τα που το ψάχνεις?

Edited by - gianipseftis on 01/10/2011 11:54:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 11:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:
Φίλε Ντοκτορ

Και στις δυο περιπτώσεις, ο ισχυρισμός σου είναι ο ίδιος, ως εκ τούτου δεν καταλαβαίνω τι τα χρειάζεσαι τα στρογγύλεματα.



Εσύ χρησιμοποιείς τα στρογγυλεύματα
Εγώ σου είπα να ΜΗΝ τα χρησιμοποιείς.
quote:
Ξεκινάς δηλαδή την θεωρία σου, πως για υπάρχει κάτι θα πρέπει να είναι εναρμονισμένο με το θέλημα και την επιθυμία του θεού, διαφορετικά ο θεός χάριν της συμπαντικής οικονομίας και αρμονίας θα το είχε εξαφανίσει.

Σωστά?


Ναι. Το έθεσες ωραία.
quote:
Εξετάζομαι λοιπόν αυτό το θεώρημα, και αναζητούμε συνθήκες που αυτό επαληθεύεται.
Δηλαδή από τι θα επαληθεύεται; Απο λόγια; Λόγια που επαληθεύουν άλλα λόγια; Τα λόγια δεν επαληθεύουν τίποτα φίλτατε. Εσύ λες ότι θα δεχτείς την τάδε κοσμοθεωρία -την δικιά μου εν προκειμένω- την οποία παρεμπιπτόντως δεν με απασχολεί το αν θα τη δεχτείς ή όχι, μόνο αν αυτή έχει λογική συνέπεια.
Αν δηλαδή η δικιά σου ή η δική μου κοσμοθεωρία έχει λογική συνέπεια τι πάει να πει αυτό; Λέει κάτι αυτό;
Οι θεωρίες μας μπορεί κάλλιστα να έχουν φοβερή λογική συνέπεια
και να μην έχουν καμία απολύτως σχέση με την πραγματικότητα.

quote:
Βρίσκουμε λοιπόν μια πανάρχαια πνευματική οντότητα - τον διάβολο – την ύπαρξη του οποίου η δική σου θεωρία δεν απορρίπτει.
Και το εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι πως, αν ο αρχικός σου ισχυρισμός έχει μια κάποια βάση αληθείας, πως δικαιολογείς την ύπαρξη του διαβόλου.
Είναι θέλημα θεού να υπάρχει, και αυτό δεν είναι καθόλου παράξενο. Αφού ο θεός ΕΙΝΑΙ τα πάντα, άρα είναι και εσύ, άρα είναι και ο διάβολος. Βέβαια εσείς όταν λέτε θεό, αναφέρεστε κυρίως στον δημιουργό, ενώ εγώ δεν θεωρώ ότι ο θεός και ο δημιουργός της ανθρωπότητας απαραίτητα ταυτίζονται.
quote:
Πιθανόν δεν έχεις καταλάβει, πως αποδομόντας μέρος αυτών των δογμάτων, ακυρώνεις το κάθε ένα από αυτά εξ ολοκλήρου, μια που η βάση τους είναι δογματική (όσον αφορά τις μονοθεϊστικές θρησκείες) και στηρίζεται στην αποδοχή της “εξ αποκαλύψεως” αλήθειας.
Δόγμα έχει μόνο το Ισλαμ και ο εκκλησιαστικός χριστιανισμός. Οι άλλοι έχουν διδασκαλίες. Εσένα ποιος σου είπε ότι ασχολούμε με τον εκκλησιαστικό χριστιανισμό; Δεν ασχολούμαι. Ασχολούμαι μόνο με την διδασκαλία που μας έδωσε ο Χριστός στο βαθμό που αυτή δεν είναι παραποιημένη.
Επομένως κανένα δόγμα δεν καταργώ γιατί πολύ απλά τα δόγματα είναι ανθρώπινα, όχι θεϊκά, δημιουργήματα. Απο κει και πέρα διδασκαλίες που έχουν κοινό ζητούμενο: Την πνευματική εξέλιξη, κάλλιστα μπορούν να συνδυαστούν και να συγκριθούν ιδιαίτερα τη στιγμή που συμφωνούν σε πολλά πράγματα (π.χ. αγάπη, θάνατος της επιθυμίας, μη-αντίδραση κ.α.)
quote:
Επομένως φίλε μου για να κουβεντιάσουμε πάνω σε αυτά, θα πρέπει να μου εξηγήσεις τι πιστεύεις σαν θρησκευτική αλήθεια.
Δεν μπορεί να είσαι ολίγον χριστιανός, ολίγον ινδουιστής, ολίγον βουδιστής, ολίγον μουσουλμάνο, ολίγον έτσι και ολίγον από γιουβέτσι.
Δεν χρειάζεται γενικά να "είσαι" κάτι. Θρησκευτική αλήθεια δεν ξέρω αν υπάρχει, αν μιλάμε γενικά για την αλήθεια εγώ πιστεύω ότι η μορφή της είναι βιωματική.
quote:
Βέβαια υπάρχει και μια άλλη λύση, μια μοντέρνα κοσμοθεωρία, πως οι θεοί και δημιουργοί μας είναι οι εξωγήινοι, μια τελείως βλακώδης αντίληψη, που ΔΕΝ καταδέχομαι καν να κουβεντιάσω.
Αυτή η θεωρία είναι μπιτ για μπιτ χαζή.
Ε τότε τι την αναφέρεις; Ούτε εγώ πιστεύω σε αυτήν.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/10/2011 11:58:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 14:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοκτορ

Εσύ χρησιμοποιείς τα στρογγυλεύματα
Εγώ σου είπα να ΜΗΝ τα χρησιμοποιείς.


Τόσο γρήγορα ξεχνάς τι λες.
Ποιος χρησιμοποιεί τα στρογγυλέματα?
Μην με αναγκάζεις να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια.
Δες τι έλεγες πρίν
Δικά σου λόγια δεν είναι αυτά?

quote:
Με στρογγυλοποίηση αυτό ισχυρίζομαι, χωρίς στρογγυλοποίηση ισχυρίζομαι αυτό:
"Απο κει και πέρα είναι προφανές ότι αν ο Ινδουισμός ήταν στο σύνολό του τέτοιος που να είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός θα τον είχε εξαλείψει απο καιρό. "

quote:
Εξετάζομαι λοιπόν αυτό το θεώρημα, και αναζητούμε συνθήκες που αυτό επαληθεύεται.
--------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδή από τι θα επαληθεύεται; Απο λόγια; Λόγια που επαληθεύουν άλλα λόγια; Τα λόγια δεν επαληθεύουν τίποτα φίλτατε.


Ποια λόγια βρέ ντόκτορ?
Εγώ σου μιλω με συνθήκες λογικής.
Αν ο διάβολος υπάρχει, τότε βάσει της καινούργιας θεωρίας σου αυτό οφείλεται για τους 1, 2, 3, 4, 5 λόγους που σου ανέφερα.

Αν γνωρίζεις λογική, χρησιμοποίησε την πρώτη και δεύτερη συνθήκη (της ταυτότητας, και της αντίθεσης)
Δεν κουβεντιάζουμε λόγια αέρα πατέρα, αλλά εξετάζουμε τα λεγόμενα σου ακολουθώντας βήμα βήμα την λογική κρίση.
Μπορούμε?

Αν λες πως είναι θέλημα θεού να υπάρχει ο διάβολος, είναι μια άποψη που πρώτη φορά ακούω, και πρόκειται για τον παραλογισμό σε όλη του την έκταση.

Προφανώς αυτό που περιγράφεις κακώς το ονομάζεις θρησκεία.
Δεν πρόκειται για κάποια συγκεκριμένη θρησκευτική άποψη / κοσμοθεωρία, αλλά για μια εντελώς προσωπική σου αντίληψη που στηρίζεται στην συλλογή γνωμικών και εντολών/νόμων με προνομιακή προτίμηση μόνον όσον προέρχονται από θρησκευτικά δόγματα.
Ο χριστιανισμός ΔΕΝ έχει καμία σχέση με τον Ιουδαϊσμό, και τον Βουδισμό, και το Ισλάμ.
Δογματική θρησκεία δεν είναι μόνο ο Ισλαμισμός, αλλά και ο χριστιανισμός και Ιουδαϊσμός.
Αν εσύ νομίζεις πως η αναφορά σε δόγμα στρέφεται μόνο κατά του Ισλάμ, δεν γνωρίζεις τον ορισμό της λέξης “δόγμα”

Edited by - gianipseftis on 01/10/2011 14:02:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 14:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ μιλάω για τις θρησκείες στις οποίες αναφέρομαι. Στο Ιουδαϊσμό π.χ. δεν αναφέρομαι άρα δεν έχω και κάτι να πω σχετικά με το είναι-δεν είναι δόγμα. Στρογγυλοποίηση των λόγων μου έκανες εσύ όταν αυτό που είπα:
quote:
Απο κει και πέρα είναι προφανές ότι αν ο Ινδουισμός ήταν στο σύνολό του τέτοιος που να είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός θα τον είχε εξαλείψει απο καιρό.

το ερμήνευσες έτσι:
quote:
Ισχυρίζεσαι δηλαδή, πως ότι είναι επιζήμιο για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός μεριμνά, και το εξαφανίζει.

Αυτά, δεν έχω κάτι άλλο να πω γιατί απλά μεταξύ μας δεν υπάρχει επικοινωνία. Η κουβέντα μας τελειώνει εδώ.
Έγινε, τα λέμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 15:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ μιλάω για τις θρησκείες στις οποίες αναφέρομαι. Στο Ιουδαϊσμό π.χ. δεν αναφέρομαι άρα δεν έχω και κάτι να πω σχετικά με το είναι-δεν είναι δόγμα. Στρογγυλοποίηση των λόγων μου έκανες εσύ όταν αυτό που είπα:
quote:
Απο κει και πέρα είναι προφανές ότι αν ο Ινδουισμός ήταν στο σύνολό του τέτοιος που να είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός θα τον είχε εξαλείψει απο καιρό.

το ερμήνευσες έτσι:
quote:
Ισχυρίζεσαι δηλαδή, πως ότι είναι επιζήμιο για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός μεριμνά, και το εξαφανίζει.

Αυτά, δεν έχω κάτι άλλο να πω γιατί απλά μεταξύ μας δεν υπάρχει επικοινωνία. Η κουβέντα μας τελειώνει εδώ.
Έγινε, τα λέμε


Ναι συμφωνώ !!

Είναι σαφές πως η λογική δεν είναι κοινή.

Να είσαι καλά/.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 15:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά, δεν έχω κάτι άλλο να πω γιατί απλά μεταξύ μας δεν υπάρχει επικοινωνία. Η κουβέντα μας τελειώνει εδώ

Ντοτόρο μου,είσαι ο μόνος που χρειάσθηκε τόσες σελίδες για να το καταλάβεις αυτό!


Εκτός και άν έδινες μερικές ευκαιρίες ακόμη,μπάς κι ανοίξει του κουφού η πόρτα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 15:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε βρεεεε!!

Καλώς τον κουφό.
Μήπως και βλάξ ^2

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy