ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 12:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αγαπητή lixos,
αν θες, ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=CHXrXP_gHVE&feature=related

και μετά σε ετούτο:
http://www.youtube.com/watch?v=t3G8xlttvMM&feature=related



Ευχαριστώ για τις παραπομπές. Την πρώτη την παρακολούθησα. Λέει κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται να ερμηνευτούν με τη στενή Χριστιανική άποψη αλλά με τη φυσική/συμπαντική. Εάν και δεν εμπλέκομαι με καμία θρησκεία, ο συγκεκριμένος μοναχός/πατέρας, πέρα από στενόμυαλες απόψεις, δείχνει χαρισματικός/φωτισμένος. Ειδικά το εντοπίζω στο σημείο που λέει ότι όλοι, τρόπον τινά, είμαστε συνδεδεμένοι μεταξύ μας, πράγμα που πρεσβεύουν διάφοροι πολιτισμοί & θρησκείες αλλά και πιο ανοιχτόμυαλοι επιστήμονες που προσπαθούν να εξηγήσουν την λειτουργία του ανθρώπου και του ανθρώπινου νου.

Το δεύτερο link σκοπεύω να το δω και να το σχολιάσουμε και αυτό εάν θέλεις.

Δες και εσύ αυτό που θα σου στείλω και πες μου τη γνώμη σου

http://www.youtube.com/watch?v=1OCU2_AmJ0c

καλημέρα



Χαίρομαι που έκανες τον κόπο και το είδες.
Ναι, όντως, αυτά που λέει ο γέροντας, λίγο ως πολύ, τα αναφέρουν και άλλες θρησκείες ή/και άλλα, θα τα έλεγα, «πνευματικά ρεύματα», τα οποία δεν θα τα χαρακτήριζα ως θρησκείες.

Η διαφορά είναι πως στη θρησκεία, και θα ήθελα να μιλήσω για την Ορθόδοξη Χριστιανική θρησκεία, το κέντρο των όλων είναι ο Θεός, ο Δημιουργός από τον οποίο προέρχονται τα πάντα.

Στα διάφορα, όμως, άλλα «ρεύματα», στο κέντρο τοποθετούν τον άνθρωπο. Μιλούν για ενέργεια ή για κάτι το απροσδιόριστο που γεμίζει με ζωή το σύμπαν, υπαρκτά μεν κατ’ αυτούς,, αλλά δεν προσδιορίζουν από πού έρχονται; Ποιος ή τι τα δημιούργησε;
Δηλαδή, υπάρχει ή διατηρούν ένα θολό τοπίο ως προς την προέλευση αυτών.
Ξεκινούν την επιχειρηματολογία τους θέτοντας αξιώματα (και εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί), χωρίς να μπουν στον κόπο να ασχοληθούν με το «πιο πίσω». Τα ρεύματα αυτά, «εξυμνούν» τον άνθρωπο και τον εξισώνουν με θεό. Τον καλοπιάνουν για να τον τραβήξουν με το μέρος τους.

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για συγκεκριμένη τακτική η οποία στοχεύει στον εντυπωσιασμό και στη συσπείρωση στους κόλπους τους των ατόμων που έχουν απογοητευθεί από τις διάφορες θρησκείες.
Κάτι τέτοιο είναι και η Νέα Εποχή, την οποία πραγματεύεται και το βιντεάκι που παρέθεσες. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα παγκοσμιοποιημένο χωνευτήρι θρησκευτικών πεποιθήσεων όπου όλοι, σε ένα πρώτο στάδιο, μπορούν να βρουν μια θέση.
Οι θρησκείες προσφέρουν «στενά παπούτσια» και φυσικό είναι ο άνθρωπος να αντιδρά.

Όσον αφορά τις εμπειρίες μιας άλλης ζωής και για τη μετενσάρκωση …. θεωρώ πως δεν υφίσταται.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει στενότητα στο σύμπαν ώστε να γίνεται επανα-χρήση της ίδιας ψυχής σε ένα άλλο σώμα ή αντικείμενο. Η ψυχή είναι μία και μοναδική και συνεχίζει την πορεία της στο χώρο και στο χρόνο (υπό τη συμβατική έννοια του χωροχρόνου). Άσε που δεν βλέπω πώς μπορεί να βελτιωθεί μια ψυχή όταν επανέρχεται σε ένα άλλο σώμα, χωρίς καν ο άνθρωπος να γνωρίζει ότι γίνεται κάτι τέτοιο.

Αν δεν κάνω λάθος, και στο χώρο της μετενσάρκωσης υπάρχουν διάφορες εκδοχές και «δόγματα» που διαφέρουν μεταξύ τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 12:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαναβλέπω το βίντεο και έχω ένα σωρό ερωτήματα να θέσω σε αυτόν που έχει γράψει τα διάφορα σλάιντς.

Αυτά που λέει είναι, όντως, εντυπωσιακά και ενθαρρυντικά. Αλλά, αν προσπαθήσεις να πας, λιγάκι, σε βάθος και απαιτήσεις κάτι παραπάνω, πιστεύω πως θα διαπιστώσεις πως ... "μπάζουν".

Προσωπική μου εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 12:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι ισχύει και τι όχι, όπως και κανείς μας βέβαια.
Εξάλλου κανείς δεν επέστρεψε για να μας πει με σιγουριά. Εικασίες και θεωρίες υπάρχουν άπειρες. Άλλες είναι βολικές και παρηγορητικές και άλλες δυσάρεστες.
Δεν μηδενίζω και δεν σνομπάρω καμία θεωρία ή πιστεύω. Απλώς άλλα μου ταιριάζουν και άλλα όχι.
Τον χριστιανισμό τον έχω κατατάξει μέσα μου, από τα μαθητικά μου κυρίως χρόνια και από οικογενειακές επιρροές, ως θρησκεία της αγάπης. Τουλάχιστον στο βασικό του νόημα και κέντρο. Με εκνευρίζει ο τρόπος παραποίησής του και εφαρμογής του και σαφώς τρελαίνομαι με τους εκπροσώπους του (τουλάχιστον με τους περισσότερους),χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω γνωρίσει ενδιαφέροντες πνευματικούς ανθρώπους. Κάπου στην πορεία της ζωής μου απέρριψα το θέμα "θρησκεία", αφήνοντας όμως και ένα παραθυράκι για παν ενδεχόμενο. Εάν με πείσει δηλαδή κάτι.
Τέλος πάντων. Το βίντεο που σου έστειλα μου έχει δημιουργήσει και εμένα πολλά ερωτηματικά. Αλλά όντως είναι ενδιαφέρον και μου κάνει λογικό.
Από αυτά που μου γράφεις, καταλαβαίνω ότι ασπάζεσαι το Χριστιανισμό. Σωστά; Σχετικά με την μετεμψύχωση και το χριστιανισμό, πρέπει να σου πω ότι την αποδεχόταν επισήμως ως θεωρία έως και την 5η οικουμενική σύνοδο. Μετά γιατί την απέρριψε και την καταδίκασε ως δογματική; τι άλλαξε; Γιατί τέτοιος φασισμός;
Έχω πολλά να συζητήσω. Εάν θέλεις το συνεχίζουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 13:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειλικρινά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι ισχύει και τι όχι, όπως και κανείς μας βέβαια.
Εξάλλου κανείς δεν επέστρεψε για να μας πει με σιγουριά. Εικασίες και θεωρίες υπάρχουν άπειρες. Άλλες είναι βολικές και παρηγορητικές και άλλες δυσάρεστες.
Δεν μηδενίζω και δεν σνομπάρω καμία θεωρία ή πιστεύω. Απλώς άλλα μου ταιριάζουν και άλλα όχι.
Τον χριστιανισμό τον έχω κατατάξει μέσα μου, από τα μαθητικά μου κυρίως χρόνια και από οικογενειακές επιρροές, ως θρησκεία της αγάπης. Τουλάχιστον στο βασικό του νόημα και κέντρο. Με εκνευρίζει ο τρόπος παραποίησής του και εφαρμογής του και σαφώς τρελαίνομαι με τους εκπροσώπους του (τουλάχιστον με τους περισσότερους),χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω γνωρίσει ενδιαφέροντες πνευματικούς ανθρώπους. Κάπου στην πορεία της ζωής μου απέρριψα το θέμα "θρησκεία", αφήνοντας όμως και ένα παραθυράκι για παν ενδεχόμενο. Εάν με πείσει δηλαδή κάτι.
Τέλος πάντων. Το βίντεο που σου έστειλα μου έχει δημιουργήσει και εμένα πολλά ερωτηματικά. Αλλά όντως είναι ενδιαφέρον και μου κάνει λογικό.
Από αυτά που μου γράφεις, καταλαβαίνω ότι ασπάζεσαι το Χριστιανισμό. Σωστά; Σχετικά με την μετεμψύχωση και το χριστιανισμό, πρέπει να σου πω ότι την αποδεχόταν επισήμως ως θεωρία έως και την 5η οικουμενική σύνοδο. Μετά γιατί την απέρριψε και την καταδίκασε ως δογματική; τι άλλαξε; Γιατί τέτοιος φασισμός;
Έχω πολλά να συζητήσω. Εάν θέλεις το συνεχίζουμε.


Ναι,
έχοντας κάνει και εγώ την πορεία μου, από τα πρώτα νεανικά μου χρόνια, πορεία αδιαφορίας (τα τυπικά και τίποτα περισσότερο) για το Χριστιανισμό, τολμώ να πω πως στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό, στην τόσο μεγάλη Παράδοση βρήκα ένα μεγάλο πλούτο, αφού χρειάστηκε να ψάξω πρώτα. Και συνεχίζω να ψάχνω ακόμη και τώρα. Άλλες φορές πιο έντονα και άλλες φορές χλιαρά. Ναι, εξαρτάται από το πώς είμαι ψυχολογικά.

Όσον αφορά σε αυτό που λες για τη μετεμψύχωση και το Χριστιανισμό δεν το γνωρίζω. Θα το κοιτάξω για να ενημερωθώ περισσότερο.

Ναι, θα ήθελα πολύ να το συνεχίσουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 13:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα πολύ να μου πεις τι σε έπεισε. Έτσι όπως μου τα περιγράφεις φαίνεσαι σίγουρος. Τι ήταν αυτό που σε έκανε να πιστέψεις ότι "έτσι είναι; καλά τα λέει ο χριστιανισμός".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 14:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα πολύ να μου πεις τι σε έπεισε. Έτσι όπως μου τα περιγράφεις φαίνεσαι σίγουρος. Τι ήταν αυτό που σε έκανε να πιστέψεις ότι "έτσι είναι; καλά τα λέει ο χριστιανισμός".


Μακάρι να μπορούσα να το κάνω.
Αυτό που με έπεισε ή μάλλον που με πείθει καθημερινά, δεν είμαι ικανός να σου το εξηγήσω με λόγια. Θα ήταν αδύνατο.
Είχα, απλά, την τύχη να γνωρίσω άλλους Έλληνες (ζω στο εξωτερικό) Χριστιανούς που με βοήθησαν στο δρόμο αυτό της αναζήτησης.
Πάνω απ' όλα, δεν προσπάθησαν να με οδηγήσουν προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Αυτό που μου είπαν είναι πως αφού γεννήθηκες, βαπτίστηκες και μεγάλωσες σε ένα κράτος όπου η κυρίαρχη θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός, πριν κάνεις οτιδήποτε, πριν την κρίνεις, πριν την εγκαταλείψεις, πριν ..... πάρε και διάβασε, ψάξε.

Αυτό και έκανα και, προσπαθώ να κάνω έως και σήμερα. Έχω αμφιβολίες, ερωτήματα που θα ήθελα να θέσω σε κάποιους ικανούς πνευματικούς πατέρες της Ορθοδοξίας, αλλά εδώ που βρίσκομαι δεν υπάρχουν.

Πάντως, για να πω κάτι που ισχύει σε γενικές γραμμές, αυτό που μου προσφέρει η Πίστη μου είναι η γαλήνη η ηρεμία. Καθετί που, θεωρώ, κατά παραχώρηση Θεού, μου φανερώνεται, αποπνέει γαλήνη.

Θεωρώ πως τα πάντα, ακόμη και τα πιο οδυνηρά για τον άνθρωπο, ιδωμένα μέσα από το πρίσμα της μοναδικότητας του ατόμου, καθώς και της αιωνιότητας, όπως αυτή παρουσιάζεται μέσα από τη Χριστιανική πίστη, αποκτούν μια άλλη σημασία και αντιμετωπίζονται διαφορετικά, σε σύγκριση με όταν ο άνθρωπος δεν έχει πίστη ή βασίζεται μόνο στις ικανότητες της πεπερασμένης φύσης του. Με αυτό που λέω, δεν αρνούμαι καθόλου τις δυνατότητες του ανθρώπου, αντιθέτως.

Οι Πατέρες μιλάνε για έναν κανόνα που ισχύει. Λένε πως για να διακρίνεις αν κάτι προέρχεται από το Θεό ή από το σατανά, το καταλαβαίνεις από αυτό που σου μένει στην καρδιά σου. Αν συνοδεύεται από γαλήνη, τότε είναι από το θεό. Αν είναι ταραχή, τότε δεν είναι από το Θεό.

Οπότε, θεωρώ πως δεν υπάρχει μια θαυματουργή συνταγή που να πάει γάντι για όλους. Ο καθένας πρέπει να πάρει και να διανύσει το δρόμο του.
Από προσωπική εμπειρία, μπορώ να πω πως αξίζει πραγματικά τον κόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 14:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έχεις χρόνο,
Δες και αυτή εδώ τη σειρά βίντεο του Δρ Μουρούτη.
Αξίζει τον κόπο.

http://www.youtube.com/user/SomniumGraecum#p/u/36/TQBk69GmBq8

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Πάντως, για να πω κάτι που ισχύει σε γενικές γραμμές, αυτό που μου προσφέρει η Πίστη μου είναι η γαλήνη η ηρεμία. Καθετί που, θεωρώ, κατά παραχώρηση Θεού, μου φανερώνεται, αποπνέει γαλήνη.

Αυτό ακριβώς το σημείο το ζηλεύω (καλοπροαίρετα).
Εγώ δεν είμαι σε αυτή τη φάση. Ποτέ δεν ήμουν. Ήμουν και είμαι στη φάση του ψαξίματος. Όχι της ισοπέδωσης αλλά της έρευνας.
Δεν σου κρύβω ότι τώρα ειδικά, είμαι και στο στάδιο του θυμού. Εάν υπάρχει πράγματι ο Πάνσοφος, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο το σχέδιό Του και για ποιο λόγο;;; Για παράδειγμα γιατί να μου στερήσει έναν άνθρωπο που λάτρευα; Γιατί να στερήσει από τα παιδιά μας τον πατέρα τους που επίσης λάτρευαν; Γιατί έναν καλό και χρήσιμο άνθρωπο και όχι έναν άλλον, ένα ρεμάλι για παράδειγμα σαν και μερικές περιπτώσεις ανθρώπων που ζουν και υπάρχουν για να κάνουν κακό και εκεί, τους βλέπεις και πάνε 100 χρονών.
Δεν ξέρω εάν παρακάτω αλλάξω άποψη, προς το παρόν όμως είμαι θυμωμένη.
Εκτός πάλι εάν έχουν δίκιο οι άλλοι φίλοι μας που λένε ότι η ζωή είναι μια σειρά από τυχαία γεγονότα και τίποτε άλλο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας πω κι εγω που είδα το βίντεο.πουθενά δεν αφήνει ασάφειες ο άνθρωπος,Είναι απόλυτος και κατανοητός,σε όσους έχουν ανοικτό μυαλό και οχι χριστιανικό πουρέ.

Μιλάει για αυτα που οι θρησκείες,απαγόρευσαν στην επιστήμη να διερευνήσει,απο τον μεσαίωνα κι εντευθεν.

Είναι επιστημονικά τα λεγόμενά του και σαν τέτοια θα τα δεχθείτε ή θα τα απορρίψετε.Χριστιανικές και άλλες θρησκευτικές παπαρολογίες,δεν έχουν θέση σε αυτο το βίντεο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

[quote]
Πάντως, για να πω κάτι που ισχύει σε γενικές γραμμές, αυτό που μου προσφέρει η Πίστη μου είναι η γαλήνη η ηρεμία. Καθετί που, θεωρώ, κατά παραχώρηση Θεού, μου φανερώνεται, αποπνέει γαλήνη.

Αυτό ακριβώς το σημείο το ζηλεύω (καλοπροαίρετα).
Εγώ δεν είμαι σε αυτή τη φάση. Ποτέ δεν ήμουν. Ήμουν και είμαι στη φάση του ψαξίματος. Όχι της ισοπέδωσης αλλά της έρευνας.
Δεν σου κρύβω ότι τώρα ειδικά, είμαι και στο στάδιο του θυμού. Εάν υπάρχει πράγματι ο Πάνσοφος, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο το σχέδιό Του και για ποιο λόγο;;; Για παράδειγμα γιατί να μου στερήσει έναν άνθρωπο που λάτρευα; Γιατί να στερήσει από τα παιδιά μας τον πατέρα τους που επίσης λάτρευαν; Γιατί έναν καλό και χρήσιμο άνθρωπο και όχι έναν άλλον, ένα ρεμάλι για παράδειγμα σαν και μερικές περιπτώσεις ανθρώπων που ζουν και υπάρχουν για να κάνουν κακό και εκεί, τους βλέπεις και πάνε 100 χρονών.
Δεν ξέρω εάν παρακάτω αλλάξω άποψη, προς το παρόν όμως είμαι θυμωμένη.
Εκτός πάλι εάν έχουν δίκιο οι άλλοι φίλοι μας που λένε ότι η ζωή είναι μια σειρά από τυχαία γεγονότα και τίποτε άλλο...



Κοίτα,
Δεν μπορώ να σε νιώσω. Αν θα έλεγα πως νιώθω τον πόνο σου θα ήταν ψέμα
Δεν ζω αυτό που ζεις και εύχομαι ποτέ κανείς άνθρωπος να μη το ζήσει.

Αυτό που μπορώ να κάνω, όμως, είναι να προσπαθήσω να σκεφτώ αν αυτό συνέβαινε σε μένα. Αν ο δικός μου άνθρωπος έφευγε.
Αν το δικό μου παιδί έφευγε. Πώς θα ένιωθα;

Η σκέψη και μόνο με ταράζει. Αποφεύγω να κάνω αυτή τη σκέψη αλλά είναι αδύνατο. Δεν ξέρω γιατί υπάρχει ως σκέψη. Ίσως ο φόβος βλέποντας αυτά που συμβαίνουν τριγύρω μας.

Δεν ξέρω αν θα ένιωθα θυμό. Δεν ξέρω καν αν θα έβρισκα το κουράγιο να νιώσω θυμό ή η απελπισία θα με τελείωνε.
Αυτό όμως που κάνω κάθε μέρα και, ιδιαίτερα όταν παίρνω τα παιδιά μου αγκαλιά, όταν επιστρέφω στο σπίτι μου από τη δουλειά, είναι να ευχαριστώ κάθε στιγμή το Θεό για το δώρο που μου έκανε. Για τη σύζυγο και τα αγγελούδια που μου χάρισε.

Κάθε μέρα που περνά συνειδητοποιώ όλο και πιο πολύ πως ό, τι έχω σήμερα στη ζωή μου είναι γιατί ο Θεός μου τα χάρισε, μου τα παραχώρησε. Είναι γιατί άλλοι, πιο ικανοί και πιο άξιοι από μένα, δεν έχουν ό, τι έχω εγώ, παρότι εργάζονται, προσπαθούν, καταβάλλουν προσπάθειες, επενδύουν τη ζωή τους ολόκληρη.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω, το νιώθω, το ζω.
Ήμουν χωρίς και έγινα με.
Δεν έκανα τίποτα το διαφορετικό από κάποιον, οποιοδήποτε άλλο συνάνθρωπό μου, που προσπαθεί στη ζωή του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σας πω κι εγω που είδα το βίντεο.πουθενά δεν αφήνει ασάφειες ο άνθρωπος,Είναι απόλυτος και κατανοητός,σε όσους έχουν ανοικτό μυαλό και οχι χριστιανικό πουρέ.

Μιλάει για αυτα που οι θρησκείες,απαγόρευσαν στην επιστήμη να διερευνήσει,απο τον μεσαίωνα κι εντευθεν.

Είναι επιστημονικά τα λεγόμενά του και σαν τέτοια θα τα δεχθείτε ή θα τα απορρίψετε.Χριστιανικές και άλλες θρησκευτικές παπαρολογίες,δεν έχουν θέση σε αυτο το βίντεο.


Κοίτα, είναι κοντά στην λογική και δεν έχει ακρότητες. Τουλάχιστον το πρώτο μέρος. Σχετικά με το δεύτερο, τον David Wilckok, και την θεωρία του τι έχεις να πεις; Εμένα πχ το πείραμα που αναφέρει με την κότα, με πείθει. Γιατί όχι το ίδιο να συμβαίνει και με τους ανθρώπους; Και επίσης τι σου λέει η φοβερή ομοιότητα με τους χαρακτήρες που φαίνονται στις φωτογραφίες που δείχνει στο ακροατήριό του; ξέρεις, αυτό που εικάζει για τη δική του μετεμψύχωση. Πες μου την άποψή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό όμως που κάνω κάθε μέρα και, ιδιαίτερα όταν παίρνω τα παιδιά μου αγκαλιά, όταν επιστρέφω στο σπίτι μου από τη δουλειά, είναι να ευχαριστώ κάθε στιγμή το Θεό για το δώρο που μου έκανε. Για τη σύζυγο και τα αγγελούδια που μου χάρισε.

Ήμουν χωρίς και έγινα με.
Δεν έκανα τίποτα το διαφορετικό από κάποιον, οποιοδήποτε άλλο συνάνθρωπό μου, που προσπαθεί στη ζωή του.


....κάπως έτσι το έβλεπα και γω το έργο και δες ο ....μεγαλοδύναμος πώς μου συμπεριφέρθηκε.....
το μόνο που παρακαλάω τώρα είναι να είναι καλά τα παιδιά μου. Θα μου πεις τώρα: ποιόν παρακαλάς;;; δεν ξέρω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 16:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως ο δημιουργός του εν λόγω βίντεο βασίζεται πάνω σε δικά του αυθαίρετα συμπεράσματα.
Ξεκινώντας, ο κύριος που μιλά κάνει λόγο για εμπειρικές διαπιστώσεις και όχι για επιστημονικές, μετρήσιμες και ΕΥΡΕΩΣ αποδεκτές διαπιστώσεις.
Μιλά για πιθανότητα ο εσωτερικός μας κόσμος να επηρεάζει τον κόσμο γύρω μας. Και συνεχίζει λέγοντας πως άρχισε να αντιλαμβάνεται, αυτά που αναλύει στη συνέχεια του βίντεο, από "άμεση δική του εμπειρία".

Μετά λέει πως οι επιστήμονες βρήκαν πως ο χώρος που πιστεύεται πως είναι άδειος δεν είναι άδειος αλλά είναι γεμάτος από μια "ζώσα ουσία".
Πότε; Ποιος; Που; Δεν γίνονται γνωστά στο βίντεο. Αν κάποιος τα γνωρίζει, ας παραθέσει στοιχεία.

Στη συνέχεια, ο δημιουργός του βίντεο, εντελώς αυθαίρετα κατά τη γνώμη μου, ισχυρίζεται πως αυτή η "ζώσα ουσία" είναι ο αιθέρας των αρχαίων μας, ο οποίος είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τον αιθέρα των ανατολικών παραδόσεων και γι’ αυτό μιλά για «αιθερικό σώμα» και λοιπά ...... (να το πάντρεμα, χωρίς να ρωτήσει καν τους "νεόνυμφους" αν συμφωνούν ή όχι ).
*Δεν ξέρω κατά πόσο οι αρχαίοι μας θα συμφωνούσαν μαζί του.

Δηλαδή, ένα σωρό αξιώματα και αυθαίρετες διατυπώσεις (αναφέρομαι και στη συνέχεια του βίντεο) χωρίς να υπάρχει ίχνος αναφοράς σε στοιχεία που να «αποδεικνύουν» την, ας μου επιτραπεί να πω, «επιστημονική» ορθότητα των ισχυρισμών του.
Αν είναι, τελικά, να αφήσω μια παράδοση ζώσα 2000 χρόνων για να ασπαστώ τα διάφορα φανταστικά ή ιδεολογικά κατασκευάσματα εξ ανατολών, θα έλεγα, εγώ σαν Ψηλός, να μου λείπει το βύσσινο.

Αν είναι να χαλάσω το σπίτι μου, ας το κάνω για κάτι που να αξίζει.
Αν είναι να αντικαταστήσω το ένα παραμύθι με ένα άλλο, χαμένος ο κόπος. Θα είμαι καταδικασμένος να επαναλαμβάνω το ίδιο και το ίδιο. Το ένα παραμύθι θα εγκαταλείπω, το άλλο θα πιάνω.

Δεν κάθομαι καλύτερα, λέω εγώ, να μάθω καλύτερα το δικό μου παραμύθι, μπας και ανακαλύψω και καμιά αλήθεια εκεί μέσα;

Edited by - Ψηλός on 26/09/2011 16:40:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 17:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν είναι, τελικά, να αφήσω μια παράδοση ζώσα 2000 χρόνων για να ασπαστώ τα διάφορα φανταστικά ή ιδεολογικά κατασκευάσματα εξ ανατολών, θα έλεγα, εγώ σαν Ψηλός, να μου λείπει το βύσσινο.

Αν είναι να χαλάσω το σπίτι μου, ας το κάνω για κάτι που να αξίζει.
Αν είναι να αντικαταστήσω το ένα παραμύθι με ένα άλλο, χαμένος ο κόπος. Θα είμαι καταδικασμένος να επαναλαμβάνω το ίδιο και το ίδιο. Το ένα παραμύθι θα εγκαταλείπω, το άλλο θα πιάνω.

Δεν κάθομαι καλύτερα, λέω εγώ, να μάθω καλύτερα το δικό μου παραμύθι, μπας και ανακαλύψω και καμιά αλήθεια εκεί μέσα;


Ξέρεις όμως κάτι; Και το δικό σου παραμύθι (εάν μου επιτρέπεις, την έκφραση τη δανείζομαι από σένα), παραμύθι είναι. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη. Από άποψη Marketing, τους σέβομαι όμως και τους υπολογίζω τους Χ.Ο. αφού με καταπληκτική μαεστρία πουλάνε, 2000 χρόνια τώρα, αέρα και φόβο μεταθανάτιας τιμωρίας.
Και ο Χριστιανισμός, θεωρία είναι. Καμία απόδειξη. Θέμα πίστης μόνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 17:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν είναι, τελικά, να αφήσω μια παράδοση ζώσα 2000 χρόνων για να ασπαστώ τα διάφορα φανταστικά ή ιδεολογικά κατασκευάσματα εξ ανατολών, θα έλεγα, εγώ σαν Ψηλός, να μου λείπει το βύσσινο.

Αν είναι να χαλάσω το σπίτι μου, ας το κάνω για κάτι που να αξίζει.
Αν είναι να αντικαταστήσω το ένα παραμύθι με ένα άλλο, χαμένος ο κόπος. Θα είμαι καταδικασμένος να επαναλαμβάνω το ίδιο και το ίδιο. Το ένα παραμύθι θα εγκαταλείπω, το άλλο θα πιάνω.

Δεν κάθομαι καλύτερα, λέω εγώ, να μάθω καλύτερα το δικό μου παραμύθι, μπας και ανακαλύψω και καμιά αλήθεια εκεί μέσα;


Ξέρεις όμως κάτι; Και το δικό σου παραμύθι (εάν μου επιτρέπεις, την έκφραση τη δανείζομαι από σένα), παραμύθι είναι. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη. Από άποψη Marketing, τους σέβομαι όμως και τους υπολογίζω τους Χ.Ο. αφού με καταπληκτική μαεστρία πουλάνε, 2000 χρόνια τώρα, αέρα και φόβο μεταθανάτιας τιμωρίας.
Και ο Χριστιανισμός, θεωρία είναι. Καμία απόδειξη. Θέμα πίστης μόνο.



Ναι, έτσι το ονόμασα και εγώ, ως παραμύθι, χάριν της συζήτησης.
Αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει να ασπαστώ το καινούργιο;

Δηλαδή, οι λόγοι που θα με κάνουν να απαρνηθώ το δικό μου παραμύθι, λόγω της μης ύπαρξης αποδείξεων, όπως λες, θα σταματήσουν να υφίστανται με το που θα δεχθώ το άλλο παραμύθι;
Δηλαδή υπάρχουν αποδείξεις για το εξ ανατολής παραμύθι;
Εγώ βλέπω πως όχι.

Τώρα, για το δικό μου παραμύθι, τι να πω;
Ξέρω μόνο πως το ζω. Μόνο έτσι το καταλαβαίνω, ζώντας το. Δεν μπαίνει σε χαρτί για να σε πείσω. Τουλάχιστον όχι εγώ.

Πώς μπορώ να απαιτήσω να πείσω εσένα όταν ο ίδιος ο Ιησούς, παρότι ευεργέτησε τους συγκεκριμένους ανθρώπους με θαυμαστά γεγονότα, αυτοί οι ίδιοι, την άλλη ημέρα φώναξαν "σταύρωσον-σταύρωσον αυτόν";
Τι άλλο θα έπρεπε να είχε κάνει για να τους πείσει;
Τι είδους αποδείξεων θα έπρεπε να τους είχε προσκομίσει;
Το ίδιο του το αίμα έδωσε, κιάλο;

Edited by - Ψηλός on 26/09/2011 17:12:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 17:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, τελικά είναι θέμα οπτικής γωνιάς.

Για σένα είναι μεταθανάτια τιμωρία.
Για κάποιον άλλο, όμως, μπορεί να είναι μεταθανάτια ευτυχία.

Αυτές οι δυο διαφορετικές προοπτικές είναι, κατά τη γνώμη μου, το φρούτο ή αν θες η εξωτερίκευση αυτού που έχουμε μέσα μας, στην καρδιά μας, στην ψυχή μας.

Όταν είμαι εντάξει με τον εαυτό μου και με τους τριγύρω μου, γιατί να φοβάμαι την τιμωρία; Η τιμωρία από μόνη της δεν υφίσταται.
Ποιον, πότε και γιατί τιμωρούμε ή, αν θες, τιμωρείται;

Η τιμωρία, εντός ή και εκτός Χριστιανισμού, υφίσταται. Δεν είναι κάτι καινούργιο που εισήγαγε ο Χριστιανισμός.

Edited by - Ψηλός on 26/09/2011 17:19:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 17:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos

Μίλησα για το πρώτο κομμάτι του βίντεο και βρίσκω απόλυτα σωστά αυτα που λέει,απο επιστημονικής πλευράς.Ο αιθέρας υπάρχει και αν δεν υπήρχε ο σκοταδιστής της επιστήμης Αϊνστάϊν,θα είχε <ξαναανακαλυφθεί>.Αλλά και τώρα κοντά είμαστε.Αφου ήδη αρχισε να κατaρρέει το E=m.c2,θα έρθει και ο αιθέρας.

Το δεύτερο κομμάτι,έχει μεν αληθοφανή στοιχεία,που κάλλιστα θα μπορούσαν να είναι αλήθεια,λείπει όμως το στοιχείο της εμπεριστατωμένης έρευνας και πειραμάτων για την επαλήθευση.Οχι οτι δεν μπορεί να είναι έτσι,αλλά ας κάνουμε λίγη υπομονή ώστε να μπορούμε να το ισχυρισθούμε,πέραν πάσης αμφιβολίας.

Είμαι προσωπικά,υπέρ των πολλών ενσαρκώσεων διότι έτσι υπάρχει νόημα στο αέναο της ζωής.Ετσι εξηγούνται μνήμες του παρελθόντος και εξηγείται επίσης που πάνε οι εμπειρίες που αποκτάμε απο το σύντομο πέρασμά μας σε αυτόν τον πλανήτη.Αλλά αυτα είναι θέματα για άλλα τόπικ.

πάντως ένα είναι σίγουρο.Σε όποιο τόπικ και να πας,θα βρείς αρνητές τύπου Ψηλού και άλλων χριστιανοβληθέντων δια ψυχοτρόπου δέσμης χριστιανοφερμιονίων!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 17:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

lixos

Μίλησα για το πρώτο κομμάτι του βίντεο και βρίσκω απόλυτα σωστά αυτα που λέει,απο επιστημονικής πλευράς.Ο αιθέρας υπάρχει και αν δεν υπήρχε ο σκοταδιστής της επιστήμης Αϊνστάϊν,θα είχε <ξαναανακαλυφθεί>.Αλλά και τώρα κοντά είμαστε.Αφου ήδη αρχισε να κατaρρέει το E=m.c2,θα έρθει και ο αιθέρας.



Νάτος ο κολοτούμπας.
Ε, τι στην ευχή, δεν θα είχαμε και την άποψη ενός "επιστήμονα";

Κοίτα να δεις που ο Αϊνστάιν έγινε σκοταδιστής τώρα. Βρε πώς αλλάζει στρατόπεδο ο Αϊνστάιν, από επιστήμονας έγινε σκοταδιστής.

Και, από πού και ως που αγαπητέ μου «επιστήμονα» ο αιθέρας των αρχαίων ημών προγόνων είναι ο ίδιος με τον αιθέρα των εξ ανατολών δογμάτων;

quote:

Το δεύτερο κομμάτι,έχει μεν αληθοφανή στοιχεία,που κάλλιστα θα μπορούσαν να είναι αλήθεια,λείπει όμως το στοιχείο της εμπεριστατωμένης έρευνας και πειραμάτων για την επαλήθευση.Οχι οτι δεν μπορεί να είναι έτσι,αλλά ας κάνουμε λίγη υπομονή ώστε να μπορούμε να το ισχυρισθούμε,πέραν πάσης αμφιβολίας.

Δηλαδή πόσο; Καμιά 1000ριά χρόνια;


quote:

Είμαι προσωπικά,υπέρ των πολλών ενσαρκώσεων διότι έτσι υπάρχει νόημα στο αέναο της ζωής.

Ναι, και εγώ είμαι ΑΕΛάρα!!!!!!


quote:

Ετσι εξηγούνται μνήμες του παρελθόντος και εξηγείται επίσης που πάνε οι εμπειρίες που αποκτάμε απο το σύντομο πέρασμά μας σε αυτόν τον πλανήτη.Αλλά αυτα είναι θέματα για άλλα τόπικ.


Ποιες μνήμες του παρελθόντος; Ποιος έχει αυτές τις μνήμες; Έχουν όλοι οι άνθρωποι κάτι τέτοιο;
Θα πάω να ρωτήσω το δένδρο στο σπίτι μου να μου πει τι είδους μνήμες του παρελθόντος έχει, έτσι για να μου φύγει η περιέργεια.

Άσε που όσοι ισχυρίζονται κάτι τέτοιο, αν τους ρωτήσεις να σου πουν τι ήταν στις προηγούμενες ζωές τους, όλοι τους σχεδόν ήταν η αφρόκρεμα της κοινωνίας και κανείς τους παρακατιανός.

Τώρα, βέβαια, υπάρχει και η Λουπέσκου. Φτάνει ένα μόνο τηλεφώνημα και σου τα λέει αυτή απ' έξω και ανακατωτά!!!!

quote:

πάντως ένα είναι σίγουρο.Σε όποιο τόπικ και να πας,θα βρείς αρνητές τύπου Ψηλού και άλλων χριστιανοβληθέντων δια ψυχοτρόπου δέσμης χριστιανοφερμιονίων!!

Αρνητές τι πράγματος; Του εξ ανατολής παραμυθιού;

Καλό θα ήταν, πρώτα να ξεκαθαριστεί τι στην ευχή είναι αυτή η μετεμψύχωση και η μετενσάρκωση και μετά να δούμε αν την δεχόμαστε ή την αρνούμαστε.

Αλλά, για τον «επιστήμονα» της παρέας μας, φτάνει που κάτι τέτοιο αντιμάχεται το Χριστιανισμό. Σίγουρα είναι κάτι καλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κατά Ψηλόν,ιερού ευαγγελίου το ανάγνωσμααααααα!!!

Πάλι με τα quote τα σκατώνεις Ψηλέ.
Βάζεις άλλον να λέει άλλα αντί άλλων!!

Οποιαδήποτε συζήτηση μαζί σου Ψηλούλη μας,είναι καταδικασμένη.
Η ανθρωπότητα δεν εχει εφεύρει ακόμη όπλο κατα της...βλακείας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 20:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά εξορμούν.
Ο ανθρώπινος πόνος και η αδυναμία κατανόησης της σοφίας της ζωής δεν αφήνεται ανεκμετάλλευτη,

Αυτά από τους θρησκόληπτους νέο-φαρισαίους..
Επικαλούνται και την σοβαρή επιστημονική άποψη διατυπωμένη ξεκάθαρα με βιντεάκια youtube.

Τα θύματα της παραπληροφόρησης πολλά και εύκολα.
Ο θρίαμβος της ψευδό επιστήμης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κατά Ψηλόν,ιερού ευαγγελίου το ανάγνωσμααααααα!!!

Πάλι με τα quote τα σκατώνεις Ψηλέ.
Βάζεις άλλον να λέει άλλα αντί άλλων!!

Οποιαδήποτε συζήτηση μαζί σου Ψηλούλη μας,είναι καταδικασμένη.
Η ανθρωπότητα δεν εχει εφεύρει ακόμη όπλο κατα της...βλακείας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Πες μου που τα σκάτωσα, γιατί εγώ βλέπω πως μια χαρά τα έχω βάλει.
Λες να φταίει ο σκοταδιστής Αϊνστάιν;

*Όπως βλέπεις αγαπητή lixos,
έσπευσαν οι αυτόκλητοι κριτές να σε σώσουν.

Edited by - Ψηλός on 26/09/2011 21:04:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω το έβαλες Ψηλε!!


Απεστάλη: 26/09/2011, 17:51:38 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
lixos

Μίλησα για το πρώτο κομμάτι του βίντεο και βρίσκω απόλυτα σωστά αυτα που λέει,απο επιστημονικής πλευράς.Ο αιθέρας υπάρχει και αν δεν υπήρχε ο σκοταδιστής της επιστήμης Αϊνστάϊν,θα είχε <ξαναανακαλυφθεί>.Αλλά και τώρα κοντά είμαστε.Αφου ήδη αρχισε να κατaρρέει το E=m.c2,θα έρθει και ο αιθέρας.


Οτααν το ονομα ειναι μεσα στο quote εννοει πως τα λόγια ειναι δικά του.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά θα ζητήσω από Ψηλό και Νικόμαχο ψυχραιμία. Ο καθένας δικαιούται να έχει άποψη. Από τον Γιάννη μας τον ψεύτη, δεν θα ζητήσω τίποτα. Προφανώς εδώ είναι για να κριτικάρει μόνο κράζοντας ως συνηθίζει (λυπηρό).
Εν πάση περιπτώσι, η δική μου άποψη είναι ότι και ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία δυστυχώς του σκοταδισμού και του μεταθανάτιου φόβου. Τουλάχιστον όπως την έχουν μεταφέρει οι δήθεν εκπρόσωποί του. Επί 2000 συναπτά έτη αυτό πουλάνε. Αυτός ήταν ο λόγος που σε προηγούμενο post μου μίλησα για θαυμαστό marketing. Είναι καταπληκτικό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα να πουλάς αέρα και να έχεις μαγαζιά-γωνία με απίστευτη πελατεία!
Η ύπαρξη του Χριστού, αμφισβητείται. Κανείς σύγχρονός του ιστορικός δεν τον αναφέρει. Πράγμα μάλλον περίεργο.
Την ύπαρξή του πλασάρανε με εξαιρετική μαεστρία οι υποτιθέμενοι μαθητές του-απόστολοι. Περιμένω αντίθετες απόψεις.
Ξαναλέω ότι δεν ακυρώνω ορισμένες φωτισμένες για μένα πνευματικές μορφές που έχουν ανθίσει μέσα από τη συγκεκριμένη θρησκεία. Αυτοί στέκουν φάροι που όμως εάν εξέφραζαν σε όλο το μήκος και το πλάτος τις απόψεις τους, θα τους είχαν καταπιεί οι σκοταδιστές.
Επίσης, στο θέμα της μετεμψύχωσης κλπ θα έλεγα να είμαστε πιο ανοιχτοί και γενικότερα να κρατάμε και μια επιφύλαξη. Εμείς τουλάχιστον οι κοινοί θνητοί που ψαχνόμαστε, γιατί στο forum υπάρχουν και οι παντογνώστες που τα ξέρουν όλα (κι εκνευρίζουν εμάς που πραγματικά τα ξέρουμε )


Edited by - lixos on 26/09/2011 22:00:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 22:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εδω το έβαλες Ψηλε!!


Απεστάλη: 26/09/2011, 17:51:38 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
lixos

Μίλησα για το πρώτο κομμάτι του βίντεο και βρίσκω απόλυτα σωστά αυτα που λέει,απο επιστημονικής πλευράς.Ο αιθέρας υπάρχει και αν δεν υπήρχε ο σκοταδιστής της επιστήμης Αϊνστάϊν,θα είχε <ξαναανακαλυφθεί>.Αλλά και τώρα κοντά είμαστε.Αφου ήδη αρχισε να κατaρρέει το E=m.c2,θα έρθει και ο αιθέρας.


Οτααν το ονομα ειναι μεσα στο quote εννοει πως τα λόγια ειναι δικά του.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Αν δεν κάνω λάθος το όνομα το έγραψες εσύ αναφερόμενος στη lixos, σωστά;
Δεν έκανα τίποπα παραπάνω από το να παραπέμψω ολόκληρη την παράγραφο όπως τη είχε στο μήνυμά σου.
Είναι ανώφελο να πιάνεται κανείς από το τίποτα, όταν δεν έχει να πει τίποτα, μόνο και μόνο για να δημιουργήσει θέμα για το τίποτα.

Αλλά, όπως είπα, ο καθένας όπου είναι ταγμένος. Δίνεις στους άλλους από αυτό που έχεις στη καρδιά σου.

Αγαπητή lixos, διαφωνώ σε αυτά που ισχυρίζεσαι ως προς την ιστορική πορεία του Χριστιανισμού.
Όπως και να έχει, δεν πιστεύω πως αυτό είναι το ζήτημα που μας αφορά τώρα, εκτός κι αν θες να ασχοληθούμε με αυτό αντί για τον τίτλο του θέματος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 00:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αρχικά θα ζητήσω από Ψηλό και Νικόμαχο ψυχραιμία. Ο καθένας δικαιούται να έχει άποψη. Από τον Γιάννη μας τον ψεύτη, δεν θα ζητήσω τίποτα. Προφανώς εδώ είναι για να κριτικάρει μόνο κράζοντας ως συνηθίζει (λυπηρό).
Εν πάση περιπτώσι, η δική μου άποψη είναι ότι και ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία δυστυχώς του σκοταδισμού και του μεταθανάτιου φόβου. Τουλάχιστον όπως την έχουν μεταφέρει οι δήθεν εκπρόσωποί του. Επί 2000 συναπτά έτη αυτό πουλάνε. Αυτός ήταν ο λόγος που σε προηγούμενο post μου μίλησα για θαυμαστό marketing. Είναι καταπληκτικό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα να πουλάς αέρα και να έχεις μαγαζιά-γωνία με απίστευτη πελατεία!
Η ύπαρξη του Χριστού, αμφισβητείται. Κανείς σύγχρονός του ιστορικός δεν τον αναφέρει. Πράγμα μάλλον περίεργο.
Την ύπαρξή του πλασάρανε με εξαιρετική μαεστρία οι υποτιθέμενοι μαθητές του-απόστολοι. Περιμένω αντίθετες απόψεις.
Ξαναλέω ότι δεν ακυρώνω ορισμένες φωτισμένες για μένα πνευματικές μορφές που έχουν ανθίσει μέσα από τη συγκεκριμένη θρησκεία. Αυτοί στέκουν φάροι που όμως εάν εξέφραζαν σε όλο το μήκος και το πλάτος τις απόψεις τους, θα τους είχαν καταπιεί οι σκοταδιστές.
Επίσης, στο θέμα της μετεμψύχωσης κλπ θα έλεγα να είμαστε πιο ανοιχτοί και γενικότερα να κρατάμε και μια επιφύλαξη. Εμείς τουλάχιστον οι κοινοί θνητοί που ψαχνόμαστε, γιατί στο forum υπάρχουν και οι παντογνώστες που τα ξέρουν όλα (κι εκνευρίζουν εμάς που πραγματικά τα ξέρουμε )


Edited by - lixos on 26/09/2011 22:00:15


Τα κοράκια κράζουν καλή μου, αυτά που οσμίζονται καιροφυλαχτώντας να εκμεταλλευτούν τον ανθρώπινο πόνο.
Δεν παρατήρησες προφανώς την στιγμή που πετάχτηκαν από το κουρνιαχτό τους.

ΔΕΝ υπάρχει τρόπος – και ούτε θα μπορούσε να υπάρχει – επικοινωνίας με τους πεθαμένους.
Οι πεθαμένοι είναι τελείως νεκροί.

Ακόμα και ο Ιησούς πίστευε πως οι άνθρωποι όταν πεθαίνουν μένουν στον τάφο.
ΔΕΝ πάνε πουθενά.
Ούτε στον ουρανό, ούτε στα έγκατα της γης, πουθενά.
Μένουν στον τάφο τους περιμένοντας να ακούσουν την φωνή του κυρίου τους.
Τότε και μόνο τότε, θα αναστηθούν και θα βγουν από τους τάφους σαν ζόμπι.
Κατά τον Ιησού πάντα.
Οι μεν καλοί θα αναστηθούν σε ανάσταση ζωής, και οι κακοί σε ανάσταση κρίσης.

Δηλαδή, την Δευτέρα παρουσία θα αναστηθούν για να κριθούν.

Αυτά που λέγονται ότι πάνε κάπου ψηλά και μας βλέπουν, είναι ένα εσκεμμένο ψέμα της εκκλησίας, για να εκμεταλλεύονται τον κόσμο.
Είναι γνωστή η ιστορία με τα συγχωροχάρτια, πόσα τάλαντα απέδωσε στο Βατικανό.
Και παρεμφερείς ιστορίες υπάρχουν πολλές.

Εσύ προφανώς θέλεις να ακούς ΜΟΝΟ αυτούς που σου πουλάνε ελπίδα, αποκρύπτοντας την αλήθεια.

Στην ύπαρξη, στην φύση, στο ΕΚΕΙΝΟ, δεν υπάρχει καλό-κακό, δίκαιο-άδικο, πρέπει δεν πρέπει.
Αυτές οι έννοιες ορίζονται από τους ανθρώπους

Σταμάτα να εκνευρίζεσαι με αυτούς που δεν συμφωνούν μαζί σου, αλά να τους απαντάς με την δική σου γνώμη, αυτή που έχεις μελετήσει και είσαι σε θέση να υποστηρίξεις με δικά σου λόγια.
Εδώ συζητήσεις κάνουμε, καταθέτοντας τις δικές του απόψεις ο καθένας,
Σου αρέσει δεν σου αρέσει η άλλη άποψη μην εκνευρίζεσαι..
Με ποια στοιχεία οδηγήθηκες στην μετεμψύχωση?
Σε γοητεύει μήπως ο Ινδουισμός ή ο Βουδισμός?

Αλήθεια για πες ποιοι είστε «εσείς που πραγματικά τα ξέρεται όλα» οι «πεφωτισμένοι»ι ας πούμε.
Μιλάς για τον εαυτό σου, χρησιμοποιώντας τον πληθυντικό της μεγαλοπρεπείας?
Μιλάς εκ μέρους κάποιας ομάδας πεφωτισμένων ?
Γίνε ποιο σαφείς.


Μήπως είναι καιρός να … ξεπεζέψεις από το καλάμι?
Ερώτηση είναι – υπάρχει ερωτηματικό στο τέλος -


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 05:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά τις εμπειρίες μιας άλλης ζωής και για τη μετενσάρκωση …. θεωρώ πως δεν υφίσταται.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει στενότητα στο σύμπαν ώστε να γίνεται επανα-χρήση της ίδιας ψυχής σε ένα άλλο σώμα ή αντικείμενο. Η ψυχή είναι μία και μοναδική και συνεχίζει την πορεία της στο χώρο και στο χρόνο (υπό τη συμβατική έννοια του χωροχρόνου). Άσε που δεν βλέπω πώς μπορεί να βελτιωθεί μια ψυχή όταν επανέρχεται σε ένα άλλο σώμα, χωρίς καν ο άνθρωπος να γνωρίζει ότι γίνεται κάτι τέτοιο.

Ψηλέ, και στην θεωρία της μετενσάρκωσης έχουμε να κάνουμε με μια ψυχή η οποία συνεχίζει να εκτελεί την πορεία της στον χρόνο.
Η ψυχή συνεχίζει να υφίσταται χωρίς να φθείρεται ή να χάνεται, αυτό που αλλάζει είναι ο φυσικός φορέας στον οποίο ενοικεί κάθε φορά.
Σχετικά με τις εμπειρίες προηγούμενων ενσαρκώσεων, σύμφωνα με κάποιες εσωτερικές διδασκαλίες, μια ψυχή έχει αναμνήσεις από τις προηγούμενες ενσαρκώσεις της όσο πιο πολύ εξελίσσεται και προσεγγίζει το Θείο.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 09:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:



Εσύ προφανώς θέλεις να ακούς ΜΟΝΟ αυτούς που σου πουλάνε ελπίδα, αποκρύπτοντας την αλήθεια.

Σταμάτα να εκνευρίζεσαι με αυτούς που δεν συμφωνούν μαζί σου, αλά να τους απαντάς με την δική σου γνώμη, αυτή που έχεις μελετήσει και είσαι σε θέση να υποστηρίξεις με δικά σου λόγια.
Εδώ συζητήσεις κάνουμε, καταθέτοντας τις δικές του απόψεις ο καθένας,
Σου αρέσει δεν σου αρέσει η άλλη άποψη μην εκνευρίζεσαι..
Με ποια στοιχεία οδηγήθηκες στην μετεμψύχωση?
Σε γοητεύει μήπως ο Ινδουισμός ή ο Βουδισμός?

Αλήθεια για πες ποιοι είστε «εσείς που πραγματικά τα ξέρεται όλα» οι «πεφωτισμένοι»ι ας πούμε.
Μιλάς για τον εαυτό σου, χρησιμοποιώντας τον πληθυντικό της μεγαλοπρεπείας?
Μιλάς εκ μέρους κάποιας ομάδας πεφωτισμένων ?
Γίνε ποιο σαφείς.


Μήπως είναι καιρός να … ξεπεζέψεις από το καλάμι?
Ερώτηση είναι – υπάρχει ερωτηματικό στο τέλος -


Όπως σου έχω ξαναπεί αγαπητέ, τα έχεις κάνει όλα χωροχρονική σούπα.
Πάμε πάλι λοιπόν μπας και γίνω σαφής: κατά πρώτον όπως έχω πει και ξαναπεί και ξαναπεί δεν έχω ακόμη πειστεί από κάτι. Το ψάχνω. Και ναι, δεν το κρύβω ότι ελπίζω να υπάρχει κάτι μετά το βιολογικό θάνατο.
Δεν εκνευρίζομαι με αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη από μένα παρά τις φιλότιμες προσπάθειές σου γιατί προφανώς το έχεις χόμπι να τσακώνεσαι, έστω και στα forum.
Τις αντίθετες απόψεις δεδομένου ότι είναι μη εριστικά διατυπωμένες, τις σέβομαι ως δικαίωμα του καθενός να εκφράζεται ελεύθερα. Δεν είμαι όμως και υποχρεωμένη να τις ασπαστώ.
Δεν με "γοητεύει" καμία θρησκεία με την έννοια που το περιγράφεις. Επίσης δεν είμαι εύκολο θύμα αφού εξετάζω ό,τι ακούω και δεν αφήνομαι σε κανέναν επιτήδειο που "πουλάει ελπίδες". Κοινώς διαθέτω αυτό που λέμε κριτική σκέψη.
Για το θέμα της μετεμψύχωσης είπα απλώς να είμαστε πιο ανοιχτοί. Ποτέ δεν είπα ότι κατέληξα κάπου.
Και τελειώνοντας, η φράση που χρησιμοποίησα ότι αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα εκνευρίζουν εμάς που πραγματικά τα ξέρουμε, ΗΤΑΝ ΧΙΟΥΜΟΡ!!!!!!!!!! αλλά μπα, ούτε από αυτό....δεν....
Πάλι πουλόβερ το έπλεξες Γιάννη μου!
Όσον αφορά στο τελευταίο με το καλάμι, πάλι ALOU FUN PARK Γιαννάκη μου. Άστοχο και άκυρο εντελώς το σχόλιό σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 10:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όσον αφορά τις εμπειρίες μιας άλλης ζωής και για τη μετενσάρκωση …. θεωρώ πως δεν υφίσταται.
Δεν πιστεύω πως υπάρχει στενότητα στο σύμπαν ώστε να γίνεται επανα-χρήση της ίδιας ψυχής σε ένα άλλο σώμα ή αντικείμενο. Η ψυχή είναι μία και μοναδική και συνεχίζει την πορεία της στο χώρο και στο χρόνο (υπό τη συμβατική έννοια του χωροχρόνου). Άσε που δεν βλέπω πώς μπορεί να βελτιωθεί μια ψυχή όταν επανέρχεται σε ένα άλλο σώμα, χωρίς καν ο άνθρωπος να γνωρίζει ότι γίνεται κάτι τέτοιο.

Ψηλέ, και στην θεωρία της μετενσάρκωσης έχουμε να κάνουμε με μια ψυχή η οποία συνεχίζει να εκτελεί την πορεία της στον χρόνο.
Η ψυχή συνεχίζει να υφίσταται χωρίς να φθείρεται ή να χάνεται, αυτό που αλλάζει είναι ο φυσικός φορέας στον οποίο ενοικεί κάθε φορά.
Σχετικά με τις εμπειρίες προηγούμενων ενσαρκώσεων, σύμφωνα με κάποιες εσωτερικές διδασκαλίες, μια ψυχή έχει αναμνήσεις από τις προηγούμενες ενσαρκώσεις της όσο πιο πολύ εξελίσσεται και προσεγγίζει το Θείο.


Μήπως φίλε Dying η ιδέα/αίσθηση της μετενσάρκωσης ( ο σωστός όρος κατα την γνώμη μου είναι αυτός και όχι “μετεμψύχωσης”) οφείλεται στις γενετικά μεταφερόμενες εμπειρίες, δηλαδή το ομαδικό ασυνείδητο?

Όταν λες πως η ψυχή συνεχίζει να υφίσταται και μετά τον θάνατο, πως επιβεβαιώνεται αυτό?
Γνωρίζεις κάποια μελέτη που καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα?

Τι είναι τελικά, αυτό που περιγράφεις με τον όρο “ψυχή”?
Ο Ιησούς – για παράδειγμα - αυτό που αποκαλούσε “ψυχή”, το περιέγραφε σαν κάτι υλικό.
Έχει κατα την γνώμη σου κάποια σχέση με την υλοενέργεια?

Σε ποιο μέρος του σώματος ευρίσκεται η ψυχή?
Ο άνθρωπος (το ανθρώπινο σώμα ) μπορεί να ζήσει χωρίς ψυχή?
Χωρίς την πλήρη εγκεφαλική λειτουργία, το άτομο θεωρείται “άψυχο” , “φυτό”?

Τα ζώα έχουν ψυχή?
Τα φυτά?

Το πνεύμα και η ψυχή έχουν κάποια σχέση?
Ο “ανθρώπινος χαρακτήρας” έχει σχέση με την “ψυχή”?

Για να κουβεντιάσουμε ένα θέμα που αναφέρεται στην ύπαρξη μιας ασαφούς έννοιας όπως αυτή της “ψυχής”, οφείλουμε να ορίσουμε το περιεχόμενο αυτής της έννοιας, και πως αποκτήσαμε αυτή την γνώση που την περιγράφει

Κατέθεσα μερικές απορίες μου, που πιθανόν εσύ να έχεις δώσει επιστημονικές ή έστω λογικές απαντήσεις,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 10:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εικασίες και τα ρεύματα/θρησκείες/φιλοσοφίες που μιλούν για την μετενσάρκωση/μετεμψύχωση/επαναβίωση είναι πολλά.
Όλα όμως καταλήγουν σε μια θεωρία εξελικτικής διαδικασίας με στόχο την τελειοποίηση αυτού που αποκαλούν ψυχή/πνεύματος.
Ο στόχος δηλαδή είναι η συλλογή εμπειριών με απώτερο σκοπό την τελειοποίηση του πνεύματος έτσι ώστε να αποφύγει τις περαιτέρω επαναλήψεις αυτού του κύκλου και να μείνει μόνο στο πνευματικό επίπεδο.
Αυτό είναι το κεντρικό νόημα, η κεντρική ιδέα με λίγα λόγια, τουλάχιστον έτσι όπως το έχω αντιληφθεί εγώ. Φυσικά είναι και πολλά περισσότερα, μια μικρή περίληψη μόνο έδωσα.
Όσον αφορά στα ζώα και στα φυτά, είναι και δική μου απορία το τι ακριβώς γίνεται. Υποτίθεται ότι υπάρχει και γι΄αυτά επαναβίωση αλλά μέσα από άλλο ενεργειακό επίπεδο.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν περιγράψει με ακρίβεια αναμνήσεις μιας "προηγούμενης ζωής". Σε μερικές περιπτώσεις έγινε έρευνα σχετική και προέκυψαν και στοιχεία. Επίσης αυτοί οι άνθρωποι δεν συνδέονταν βιολογικά με τις "προηγούμενες ενσαρκώσεις" τους μέσω κάποιας μακρινής συγγένειας οπότε και δεν μπορούσε να υπάρχει κυτταρική ή γονιδιακή μνήμη.
Εδώ υπάρχει ένα ενδιαφέρον video με μια περίπτωση

http://www.youtube.com/watch?v=CXF3W8U4Zj4

Παρεμπιπτόντως ο Ιησούς δεν περιέγραφε την ψυχή ως κάτι υλικό αλλά ως κάτι άυλο, άφθαρτο και αιώνιο. Επίσης υποτίθεται ότι κατά το χριστιανισμό η ψυχή είναι αθάνατη και μετά το βιολογικό θάνατο αποχωρίζεται του σώματος για να κριθεί κλπ κλπ κλπ.
Είμαι και εγώ μπερδεμένη σχετικά με την έννοια και την ύπαρξη ή μη της ψυχής/πνεύματος. Είναι τελικά διαφορετικά πράγματα από τον νου/συνείδηση; συνεχίζει ο νους/συνείδηση μετά θάνατον; είναι ξεχωριστός από τον εγκέφαλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 12:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι εικασίες και τα ρεύματα/θρησκείες/φιλοσοφίες που μιλούν για την μετενσάρκωση/μετεμψύχωση/επαναβίωση είναι πολλά.
Όλα όμως καταλήγουν σε μια θεωρία εξελικτικής διαδικασίας με στόχο την τελειοποίηση αυτού που αποκαλούν ψυχή/πνεύματος.

Και όταν τελειοποιηθεί η ψυχή τι γίνεται;

quote:

Ο στόχος δηλαδή είναι η συλλογή εμπειριών με απώτερο σκοπό την τελειοποίηση του πνεύματος έτσι ώστε να αποφύγει τις περαιτέρω επαναλήψεις αυτού του κύκλου και να μείνει μόνο στο πνευματικό επίπεδο.

Γιατί θα πρέπει να ζήσει ένας άνθρωπος περισσότερες από μια ζωές για να γίνει αυτό;
Μια ζωή δεν φτάνει;
Επίσης, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν αναμνήσεις πρότερων ζωών. Τι γίνεται με αυτούς;

quote:

Όσον αφορά στα ζώα και στα φυτά, είναι και δική μου απορία το τι ακριβώς γίνεται. Υποτίθεται ότι υπάρχει και γι΄αυτά επαναβίωση αλλά μέσα από άλλο ενεργειακό επίπεδο.

Αν δεν κάνω λάθος, μια «κακιά ψυχή» μετενσαρκώνεται σε κάτι κατώτερο, σε κάτι «χειρότερο», υπό τη μορφή τιμωρίας για όσα έκανε σε προηγούμενη ζωή.
Πώς μπορεί αυτό να επιδράσει ευεργετικά στην ψυχή που τιμωρείται με αυτό τον τρόπο;


quote:

Παρεμπιπτόντως ο Ιησούς δεν περιέγραφε την ψυχή ως κάτι υλικό αλλά ως κάτι άυλο, άφθαρτο και αιώνιο. Επίσης υποτίθεται ότι κατά το χριστιανισμό η ψυχή είναι αθάνατη και μετά το βιολογικό θάνατο αποχωρίζεται του σώματος για να κριθεί κλπ κλπ κλπ.
Είμαι και εγώ μπερδεμένη σχετικά με την έννοια και την ύπαρξη ή μη της ψυχής/πνεύματος. Είναι τελικά διαφορετικά πράγματα από τον νου/συνείδηση; συνεχίζει ο νους/συνείδηση μετά θάνατον; είναι ξεχωριστός από τον εγκέφαλο;


Πιστεύω πως αν ψάξεις, στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, υπάρχουν αναφορές για την πορεία της ψυχής όταν αποχωρίζεται από το υλικό της σώμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy