ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 15:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Καλά πολύ φασαρία γίνεται για αυτό το εδάφιο. Δηλαδή το φοβερό ηθικό πρόβλημα είναι οτι ο θεός αδίκησε τον άνθρωπο για να κάνει ο Ιησούς το έργο που έπρεπε να κάνει. Ε με την ίδια λογική που ο θεός μπορεί να πάρει απο κάποιον την όραση, με την ίδια λογική μπορεί και να του επιστρέψει με άλλο τρόπο ότι του στέρησε. Δεν θέλει πολύ νιονιό.


Ντοκτορ η ανεπτυγμένη αντίληψη της δικαιοσύνης, της αγάπης, της φιλευσπλαχνίας και της παντοδυναμίας που έχεις, - για ένα πανάγαθο θεό,- για μια ακόμη φορά με εκπλήσσει.

Αυτόν τον θεό που εσύ ευαγγελίζεσαι, τον θεωρώ ένα κατώτερο θεό, αντίθετο με τις δικές μου πανανθρώπινες ηθικές αξίες.

Και τελικά φίλε μου ΝΑΙ, κρίνοντας απο αυτά που τώρα λές – ΘΕΛΕΙ πολύ νιονιό.
Διαφορετικά δεν εξηγείται η αδυναμία σου να καταλάβεις την σοβαρότητα των επιχειρημάτων που έθεσα

Υπάρχει σοβαρό έλλειμμα βρε Ντοκτοοοορ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 15:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Αυτόν τον θεό που εσύ ευαγγελίζεσαι, τον θεωρώ ένα κατώτερο θεό, αντίθετο με τις δικές μου πανανθρώπινες ηθικές αξίες.
Και ποιες είναι οι δικές σου πανανθρώπινες ηθικές αξίες; 'Έτσι πληροφοριακά
quote:
Και τελικά φίλε μου ΝΑΙ, κρίνοντας απο αυτά που τώρα λές – ΘΕΛΕΙ πολύ νιονιό.
Διαφορετικά δεν εξηγείται η αδυναμία σου να καταλάβεις την σοβαρότητα των επιχειρημάτων που έθεσα

Υπάρχει σοβαρό έλλειμμα βρε Ντοκτοοοορ


Ένα παράξενο πράγμα, μέσα στο μήνυμά σου δεν υπάρχει κανένα αντεπιχείρημα για το επιχείρημα που παρέθεσα, μόνο πολλά λόγια για το πώς και τι αντιλαμβάνομαι.
quote:
TinaGR
Οτιδήποτε ζει ο ανθρωπος στη ζωή του,όποια εμπειρια,οποιες καταστάσεις,όποιους ανθρωπους ,τα εχει όλα κανονισει ο ιδιος πριν τη γεννηση του..κανενας Θεος και κανενας Χριστος δεν ειναι υπαιτιος για οτιδηποτε...Συνεπώς,ενα παιδι που γεννιεται τυφλό,κουτσό ή δεν ξερω εγω τι αλλο,το εχει επιλεξει το ιδιο πριν γεννηθει γιατι με αυτον τον τροπο εχει μαθήματα να παρει που μονο αυτο γνωρίζει..
Συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία, απλά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο απλό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/10/2011 15:56:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτιδήποτε ζει ο ανθρωπος στη ζωή του,όποια εμπειρια,οποιες καταστάσεις,όποιους ανθρωπους ,τα εχει όλα κανονισει ο ιδιος πριν τη γεννηση του..κανενας Θεος και κανενας Χριστος δεν ειναι υπαιτιος για οτιδηποτε...Συνεπώς,ενα παιδι που γεννιεται τυφλό,κουτσό ή δεν ξερω εγω τι αλλο,το εχει επιλεξει το ιδιο πριν γεννηθει γιατι με αυτον τον τροπο εχει μαθήματα να παρει που μονο αυτο γνωρίζει..

quote:
Συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία, απλά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο απλό.

Δηλαδή είναι ακόμη πιο σύνθετο;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 16:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, όταν το σκέφτομαι αυτό, ότι δηλαδή επιλέγεις τις εμπειρίες σου πριν γεννηθείς, πραγματικά δεν ξέρω τι σκατά μπορεί να σκεφτόμουν τότε που διάλεγα.....

Τέλος πάντων, έχω πολλά κενά σχετικά με αυτή τη θεωρία. Μου κάνει λογική αλλά ταυτόχρονα μπάζει και αυτή.

Τελικά στο φόρουμ μπήκα μπας και ξεμπερδέψω κάποια πράγματα αλλά μάλλον έχω μπερδευτεί χειρότερα

Παρόλο που δεν με βολεύει αυτό που θα πω, το γεγονός είναι ότι δεν γύρισε κανείς να μας πει την μαρτυρία του. Οι θεωρίες πολλές, οι ελπίδες ή οι απογοητεύσεις διάχυτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 17:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα και δεν ειναι απλο..εγω ειπα σε γενικες γραμμες τι γινεται..την περιληψη...απο εκει και επειτα οποιος ασχοληθει λιγακι δηλαδη....αρκετα...θα καταλαβει πολλα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 18:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικα και δεν ειναι απλο..εγω ειπα σε γενικες γραμμες τι γινεται..την περιληψη...απο εκει και επειτα οποιος ασχοληθει λιγακι δηλαδη....αρκετα...θα καταλαβει πολλα..




Θα καταλαβει πολλα συμφωνα με ποια θεωρια ερμηνευσεις ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 18:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα καταλαβεις πολλα σχετικα με τον προγραμματισμο της ζωης μας γενοκοτερα...αλλα θα πρεπει να διαβασεις,να ασχοληθεις και να εχεισ ανοιχτο μυαλο...διαφορετικα αστο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 18:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Doctor

Και ποιες είναι οι δικές σου πανανθρώπινες ηθικές αξίες; 'Έτσι πληροφοριακά


Πάλι τα ίδια θα λέμε?
Τα έχουμε συζητήσει ξανά αυτά

Θα σου απαντήσω ξανά , μια και η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης

Πανανθρώπινες αξίες
Η μη εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο, η ισότητα, η δικαιοσύνη και η αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων και λαών, ο σεβασμός και η υπεράσπιση των δικαιωμάτων της μειοψηφίας ομάδας ανθρώπων, να ενεργούμε με τέτοιο τρόπο που οι πράξεις μας να μπορούν να γίνουν παγκόσμια νομοθεσία , καθώς και το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να επιλέγει ο ίδιος για την ζωή του όταν αυτή γίνεται βασανιστική και αφόρητη για αυτόν και τους οικείους του συνέπεια μη ανατρέψιμης βλάβης σωματικής και αρκετές άλλες, που θα μπορούσαν να αναπτυχθούν σε ιδικό θέμα

quote:
Ένα παράξενο πράγμα, μέσα στο μήνυμά σου δεν υπάρχει κανένα αντεπιχείρημα για το επιχείρημα που παρέθεσα, μόνο πολλά λόγια για το πώς και τι αντιλαμβάνομαι.

Βρε ντόκ εγώ τοποθετήθηκα και σου απάντησα επαρκώς σε αυτό το ποστ σου.

quote:
Καλά πολύ φασαρία γίνεται για αυτό το εδάφιο. Δηλαδή το φοβερό ηθικό πρόβλημα είναι οτι ο θεός αδίκησε τον άνθρωπο για να κάνει ο Ιησούς το έργο που έπρεπε να κάνει. Ε με την ίδια λογική που ο θεός μπορεί να πάρει απο κάποιον την όραση, με την ίδια λογική μπορεί και να του επιστρέψει με άλλο τρόπο ότι του στέρησε. Δεν θέλει πολύ νιονιό.


Τούτο το άλλο έγινε μετά.


quote:
Οτιδήποτε ζει ο ανθρωπος στη ζωή του,όποια εμπειρια,οποιες καταστάσεις,όποιους ανθρωπους ,τα εχει όλα κανονισει ο ιδιος πριν τη γεννηση του..κανενας Θεος και κανενας Χριστος δεν ειναι υπαιτιος για οτιδηποτε...Συνεπώς,ενα παιδι που γεννιεται τυφλό,κουτσό ή δεν ξερω εγω τι αλλο,το εχει επιλεξει το ιδιο πριν γεννηθει γιατι με αυτον τον τροπο εχει μαθήματα να παρει που μονο αυτο γνωρίζει..
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία, απλά δεν θεωρώ ότι είναι τόσο απλό.
--------------------------------------------------------------------------------



Ε τι μπορώ να απαντήσω εγώ πάνω σε αυτά.?
Πολύ πίκρα!
Τα έχουμε ξανά πει.
Δεν σχολιάζω ψευδαισθήσεις ή θέσεις που στερούνται επαρκούς λογικής τεκμηρίωσης.

Αφού για σενα είναι δύσκολα που ....κατέχεις το θέμα και είσαι και “υπερβάτης,”

Για ρώτα κατά Νικ μεριά, αυτός έχει ισχυρά κονέ με εξωγήινους κάτι θα ξέρει.
Τόσες συμφορές (που δεν μας βρήκαν) του έχουν σφυρίξει

Εγώ γελαδάρης είμαι που να κρίνω
Κτηνοτρόφος μόνος ψάχνει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 18:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας εχεις πει την αποψη σου σχετικα με το ολο θεμα...πηγαινε σε κανα επιστημονικο site ..ποσεσ φορες να στο πουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 18:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ταπεινα να πω την αποψη μου,μπας και βοηθισω λιγουλακι.
-Ειμαστε πολυτιμα κυταρα ενος οντος που εχει,νου,επιθυμιες
συναισθηματα,το λεμε ΣΥΜΠΑΝ.
-Το σωμα μας πεθαινει ,η ενεργεια που του δεινει ζωη δεν πεθαινει
ποτε ,την λεμε ΨΥΧΗ.
-Το ΣΥΜΠΑΝ αυτοερμηνευεται,στελνοντας την ενεργεια (ψυχη) στα
σωματα μας οταν ειμαστε εμβρυα,για να παρει εμπειριες ,οι οποιες
καταγραφονται στην ψυχη.
-Οι λεγομενες αμαρτιες ,ειναι στην πραγματικοτητα ,ενεργειες που ο
Ανθρωπος κυταρο του Συμπαντος ,εχει αποστολη να μεταλλαξει στο
αντιθετο τους. Ετσι ο Ανθρωπος κατα την διαρκεια της ζωης του,
πρεπει να εντοπισει τις "αμαρτιες",οχι για να νοιωσει ενοχος
οπως του περασαν τα ιερατεια,αλλα για να επιτελεσει ενα εργο το
οποιο εχει αναγκη το Συμπαν για την αυτοερμηνεια του.
Εντοπισε της λεγομενες αμαρτιες σου για να καταλαβεις ποιο ειναι
το εργο σου σ'αυτην την ενσαρκωση.
-Το Συμπαν δεν εχει τελικο σκοπο,αεναως δοκιμαζεται στην κοψη
του ξυραφιου,σε μια υπερευαισθητη ισσοροπια.
-Ειμαστε σεναριογραφοι,σκηνοθετες,ηθοποιοι και θεατες του Συμπα-
ντικου δραματος.
-ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ.ΟΠΩΣ ΠΑΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 18:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 21:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Τίνα να σε ρωτήσω κάτι;
Αν μια ψυχή μετενσαρκωθεί, όπως π.χ. το βιντεάκι που παράθεσε (δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή η lixos), και ανήκε στην ψυχή της μητέρας στην Αγγλία με τα πολλά παιδιά, που μετενσαρκώθηκε σε εκείνη την κοπέλα που έψαξε και βρήκε τα παιδιά της, τι γίνεται όταν κάποιος πνευματιστής (ή όπως αλλιώς τους λένε) την καλέσει;
Ποια ψυχή θα του απαντήσει, αφού η ψυχή πλέον ζει σε ένα καινούργιο σώμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 21:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε Τίνα να σε ρωτήσω κάτι;
Αν μια ψυχή μετενσαρκωθεί, όπως π.χ. το βιντεάκι που παράθεσε (δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή η lixos), και ανήκε στην ψυχή της μητέρας στην Αγγλία με τα πολλά παιδιά, που μετενσαρκώθηκε σε εκείνη την κοπέλα που έψαξε και βρήκε τα παιδιά της, τι γίνεται όταν κάποιος πνευματιστής (ή όπως αλλιώς τους λένε) την καλέσει;
Ποια ψυχή θα του απαντήσει, αφού η ψυχή πλέον ζει σε ένα καινούργιο σώμα;




Από ό,τι μπορώ να καταλάβω απλώς δεν θα απαντήσει. Εξάλλου από ό,τι λέγεται δεν επικοινωνούν όλοι οι νεκροί κατ' επιλογήν των πνευματιστών. Από την άλλη πλευρά, εάν το θέμα είναι ενεργειακό, μάλλον η ενέργειά της θα μπορέσει να κάνει "επαφή" εάν το θελήσει.

Εμένα πάντως η τοποθέτηση του φίλου Notirk δεν μου κάνει εντελώς παράλογη, ότι δηλαδή ουσιαστικά είμαστε όλοι κομμάτια του ίδιου παζλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 21:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης να σε ρωτήσω κάτι Ψηλέ, αυτό το βιντεάκι που είχα παραθέσει εγώ, πώς το σχολιάζεις; γιατί μιλάμε για αποδείξεις και λεπτομέρειες που μπόρεσε να δώσει αυτή η κοπέλα. Τα στοιχεία τα είδες ζωντανά, τα "παιδιά" της που και οι ίδιοι δεν ξέρανε από πού τους ήρθε.
Οφείλω όμως να πω εδώ και το εξής θέλοντας να συνηγορήσω υπέρ του διαβόλου (gianipseftis): ότι πουθενά δεν αναφέρεται η ίσως πιθανή οποιαδήποτε συγγενική σχέση της κοπέλας. Ναι, στην κυτταρική-γονιδιακή μνήμη αναφέρομαι. Μήπως, λέω, μήπως υπάρχει κάποιου είδους συγγένειας και συνέχειας της τότε μητέρας με την τωρινή και απλώς ο κώδικάς της έχει καταγράψει μνήμες;;; και δεν θέλω να υπονοήσω ότι έγινε από πρόθεση ή απατεωνιά. Αλλά μήπως τελικά υπάρχει κάποια συγγενική μακρινή σύνδεση την οποία η τωρινή μητέρα δεν ήταν σε θέση να γνωρίζει και τελικά όλο αυτό είναι μια "λογική" συνέχεια; Εύλογα νομίζω αναρωτιέμαι μιας και το θέμα της κυτταρικής μνήμης αποτελεί μάλλον γεγονός. Όφειλα να το εκφράσω και αυτό αφού αποτελεί και δικό μου προβληματισμό.

Edited by - lixos on 06/10/2011 22:00:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 23:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε Τίνα να σε ρωτήσω κάτι;
Αν μια ψυχή μετενσαρκωθεί, όπως π.χ. το βιντεάκι που παράθεσε (δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή η lixos), και ανήκε στην ψυχή της μητέρας στην Αγγλία με τα πολλά παιδιά, που μετενσαρκώθηκε σε εκείνη την κοπέλα που έψαξε και βρήκε τα παιδιά της, τι γίνεται όταν κάποιος πνευματιστής (ή όπως αλλιώς τους λένε) την καλέσει;
Ποια ψυχή θα του απαντήσει, αφού η ψυχή πλέον ζει σε ένα καινούργιο σώμα;
=====================================================


Ψιλε,πως μου εχει κολλησει οτι μοιαζεις με το σκιτσο..συμπαθης παντως
μηπως ειναι μετενσαρκωση σου;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 01:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε τι μπορώ να απαντήσω εγώ πάνω σε αυτά.?
Πολύ πίκρα!
Τα έχουμε ξανά πει.
Δεν σχολιάζω ψευδαισθήσεις ή θέσεις που στερούνται επαρκούς λογικής τεκμηρίωσης.

Αφού για σενα είναι δύσκολα που ....κατέχεις το θέμα και είσαι και “υπερβάτης,”


Δεν ασχολούμαι με βλακείες
(υγ: το επιχείρημα ήταν αυτό: "Με την ίδια λογική που ο θεός μπορεί να πάρει απο κάποιον την όραση, με την ίδια λογική μπορεί και να του επιστρέψει με άλλο τρόπο ότι του στέρησε.")
quote:
Notirk
-Ειμαστε πολυτιμα κυταρα ενος οντος που εχει,νου,επιθυμιες
συναισθηματα,το λεμε ΣΥΜΠΑΝ.
Εγώ θα στο πάω λίγο παραπέρα.. Εμείς είμαστε ΤΟ ΙΔΙΟ τον Ον.
quote:
lixos
Δηλαδή είναι ακόμη πιο σύνθετο;;;;;
Κατα τη γνώμη μου ναι.
quote:
Δηλαδή, όταν το σκέφτομαι αυτό, ότι δηλαδή επιλέγεις τις εμπειρίες σου πριν γεννηθείς, πραγματικά δεν ξέρω τι σκατά μπορεί να σκεφτόμουν τότε που διάλεγα.....
Αυτό που σκεφτόσουν ηταν σίγουρα κάτι καλό
quote:
Παρόλο που δεν με βολεύει αυτό που θα πω, το γεγονός είναι ότι δεν γύρισε κανείς να μας πει την μαρτυρία του. Οι θεωρίες πολλές, οι ελπίδες ή οι απογοητεύσεις διάχυτες.
Και να σου πει κάποιος την εμπειρία του, πάλι στο πεδίο της θεωρίας θα είναι απ' τη στιγμή που δεν είναι δικιά σου η εμπειρία. Εγώ πάντως σου προτείνω (εμμέσως πλην σαφώς) αντί να προσπαθείς να βρείς τρόπους να μειώσεις τον πόνο, να ψάξεις να βρεις και να εξαλείψεις την Πηγή του πόνου. Η πηγή του πόνου βρίσκεται μέσα σου και προϋπήρχε του γεγονότος που σου συνέβη. Τροφή για σκέψη.
quote:
Ποια ψυχή θα του απαντήσει, αφού η ψυχή πλέον ζει σε ένα καινούργιο σώμα;
Χεχε... Δεν θα του απαντήσει η Ψυχή πάντως (αν και υπάρχει μια ερμηνεία ότι μπορεί να συμβαίνει και αυτό.. εγώ δεν την στηρίζω αυτή την ερμηνεία). Ο άνθρωπος δεν αποτελείται απο ένα μόνο πράγμα, αποτελείται απο πολλά. Ένας πνευματιστής βέβαια που θα καλέσει ψυχή νεκρού, δε σημαίνει ότι θα πάρει και απάντηση. Αν πράγματι πάρει απάντηση, δε σημαίνει ότι θα την πάρει από τον νεκρό. Το να καλείς ένα πνεύμα, είναι σαν παίρνεις τηλέφωνο στο σπίτι ενός γνωστού. Μπορεί να το σηκώσει ο ίδιος, μπορεί να το σηκώσει κάποιος άσχετος και μπορεί και να μη το σηκώσει κανείς ακόμα και αν βρίσκεται κάποιος εκεί. Επίσης έχει ενδιαφέρον ότι μπορείς να καλέσεις όχι μόνο υπαρκτά πρόσωπα αλλά και.. φανταστικά. Π.χ. ο Τομ Σόγιερ. Πρόσωπα με άλλα λόγια που ζούνε από τις συνειδησεις των ανθρώπων που τα σκέφτονται.. εκεί να δεις πλάκα!
quote:
Από την άλλη πλευρά, εάν το θέμα είναι ενεργειακό, μάλλον η ενέργειά της θα μπορέσει να κάνει "επαφή" εάν το θελήσει.
Ναι..σωστό...
quote:
Εύλογα νομίζω αναρωτιέμαι μιας και το θέμα της κυτταρικής μνήμης αποτελεί μάλλον γεγονός.
Χεχε... αυτό είναι ένα ΑΛΛΟ μεγάλο ζήτημα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/10/2011 01:36:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 10:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θα στο πάω λίγο παραπέρα.. Εμείς είμαστε ΤΟ ΙΔΙΟ τον Ον.

Ναι, δεν είναι παράλογο να συνθέτουμε όλοι εμείς ένα παζλ.
quote:
Αυτό που σκεφτόσουν ηταν σίγουρα κάτι καλό

Κοίτα και εγώ θέλω να το αντιμετωπίζω με αισιοδοξία και να σκέφτομαι ότι όλα μπορεί να συμβαίνουν για κάποιο λόγο και να μην είναι η ζωή απλώς μια σειρά από τυχαία γεγονότα. Μακάρι κάπου πιο κάτω να ξαναμπεί ήλιος από το παράθυρο....
quote:
Και να σου πει κάποιος την εμπειρία του, πάλι στο πεδίο της θεωρίας θα είναι απ' τη στιγμή που δεν είναι δικιά σου η εμπειρία. Εγώ πάντως σου προτείνω (εμμέσως πλην σαφώς) αντί να προσπαθείς να βρείς τρόπους να μειώσεις τον πόνο, να ψάξεις να βρεις και να εξαλείψεις την Πηγή του πόνου. Η πηγή του πόνου βρίσκεται μέσα σου και προϋπήρχε του γεγονότος που σου συνέβη. Τροφή για σκέψη.

Το να μου το διαβεβαίωνε όμως κάποιος, θα ήταν μια καλή αρχή, δεν νομίζεις; Δεν είμαι σίγουρη ότι πιάνω σωστά αυτό με την πηγή του πόνου που προϋπήρχε. Θέλεις να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;
quote:
Ένας πνευματιστής βέβαια που θα καλέσει ψυχή νεκρού, δε σημαίνει ότι θα πάρει και απάντηση. Αν πράγματι πάρει απάντηση, δε σημαίνει ότι θα την πάρει από τον νεκρό. Το να καλείς ένα πνεύμα, είναι σαν παίρνεις τηλέφωνο στο σπίτι ενός γνωστού. Μπορεί να το σηκώσει ο ίδιος, μπορεί να το σηκώσει κάποιος άσχετος και μπορεί και να μη το σηκώσει κανείς ακόμα και αν βρίσκεται κάποιος εκεί.Επίσης έχει ενδιαφέρον ότι μπορείς να καλέσεις όχι μόνο υπαρκτά πρόσωπα αλλά και.. φανταστικά. Π.χ. ο Τομ Σόγιερ. Πρόσωπα με άλλα λόγια που ζούνε από τις συνειδησεις των ανθρώπων που τα σκέφτονται.. εκεί να δεις πλάκα!

Ωραία το τοποθετείς. Αυτό εννοούσα και εγώ σε προηγούμενο σχετικό post μου όταν μιλούσα για επαφή με ενέργεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 11:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, δεν είναι παράλογο να συνθέτουμε όλοι εμείς ένα παζλ.
Χμμ.. τελικά κάποια πράγματα είναι ίσως δύσκολο να γίνουν κατανοητά. Όλοι εσείς που έχετε μια επαφή με τα πνευματικά λέτε το εξής: "Είμαστε μέρη ενός μεγάλου οντός, είμαστε μέρη του παζλ, είμαστε κομμάτια του συμπαντικού Είναι" κοκ... Οκ αυτά δεν είναι λάθος. Εγώ όμως δεν λέω αυτό, εγώ λέω ότι ΕΣΥ είσαι το ΙΔΙΟ το ΟΝ, οτι εσύ είσαι ΤΟ ΙΔΙΟ το παζλ κοκ...
Ξαναλέω, γιατί ενώ το έχω πει πολλές φορές μάλλον δεν έχει γίνει ιδιαιτερα κατανοητό. Υπάρχει μόνο ΜΙΑ οντότητα στο σύμπαν. ΜΙΑ. Μια ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΝΙΑΙΑ οντοτητα. Τροφή για σκέψη.
quote:
Κοίτα και εγώ θέλω να το αντιμετωπίζω με αισιοδοξία και να σκέφτομαι ότι όλα μπορεί να συμβαίνουν για κάποιο λόγο και να μην είναι η ζωή απλώς μια σειρά από τυχαία γεγονότα. Μακάρι κάπου πιο κάτω να ξαναμπεί ήλιος από το παράθυρο....
Ο ήλιος μπαίνει κάθε μέρα απ' το παράθυρο.. εσύ όμως ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ όταν μπαίνει; Είσαι ΕΚΕΙ; Είσαι πραγματικά ΕΚΕΙ; Ή είσαι κάπου αλλού; Γιατί δεν μπορείς να είσαι σε ένα μέρος και σε ένα άλλο ταυτόχρονα. Πρέπει να επιλέξεις σε ποιο μέρος θες να είσαι.
quote:
Το να μου το διαβεβαίωνε όμως κάποιος, θα ήταν μια καλή αρχή, δεν νομίζεις;
Ναι, δεν διαφωνώ, και εγώ δηλαδή το ίδιο θα έκανα πολύ πιθανόν (αν και σε τέτοιες στιγμές οι άνθρωποι αντιδράνε περίεργα)
quote:
Δεν είμαι σίγουρη ότι πιάνω σωστά αυτό με την πηγή του πόνου που προϋπήρχε. Θέλεις να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;
Μμμ.. άστο θα το συζητήσουμε κάποια στιγμή...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/10/2011 11:23:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 11:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι εσείς που έχετε μια επαφή με τα πνευματικά λέτε το εξής:

Δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία. Απλώς ψάχνω, ακούω, διαβάζω και ενημερώνομαι.

quote:
Ξαναλέω, γιατί ενώ το έχω πει πολλές φορές μάλλον δεν έχει γίνει ιδιαιτερα κατανοητό. Υπάρχει μόνο ΜΙΑ οντότητα στο σύμπαν. ΜΙΑ. Μια ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΝΙΑΙΑ οντοτητα. Τροφή για σκέψη.

Μάλλον χρειάζεται να γίνεις πιο σαφής. Εάν το βρίσκεις κουραστικό, ο.κ. δεν πειράζει, άστο.
quote:
Ο ήλιος μπαίνει κάθε μέρα απ' το παράθυρο.. εσύ όμως ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ όταν μπαίνει; Είσαι ΕΚΕΙ; Είσαι πραγματικά ΕΚΕΙ; Ή είσαι κάπου αλλού; Γιατί δεν μπορείς να είσαι σε ένα μέρος και σε ένα άλλο ταυτόχρονα. Πρέπει να επιλέξεις σε ποιο μέρος θες να είσαι.

Να το επανα-διατυπώσω τότε: Μακάρι κάπου παρακάτω να βγάλω ΕΓΩ τα γυαλιά ηλίου...
quote:
Μμμ.. άστο θα το συζητήσουμε κάποια στιγμή...

Θα είμαι εδώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 11:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Βρε Τίνα να σε ρωτήσω κάτι;
Αν μια ψυχή μετενσαρκωθεί, όπως π.χ. το βιντεάκι που παράθεσε (δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή η lixos), και ανήκε στην ψυχή της μητέρας στην Αγγλία με τα πολλά παιδιά, που μετενσαρκώθηκε σε εκείνη την κοπέλα που έψαξε και βρήκε τα παιδιά της, τι γίνεται όταν κάποιος πνευματιστής (ή όπως αλλιώς τους λένε) την καλέσει;
Ποια ψυχή θα του απαντήσει, αφού η ψυχή πλέον ζει σε ένα καινούργιο σώμα;



Ψιλε,πως μου εχει κολλησει οτι μοιαζεις με το σκιτσο..συμπαθης παντως
μηπως ειναι μετενσαρκωση σου;



Ε ναι, έτσι ακριβώς είμαι, γι' αυτό και έβαλα αυτό το σκίτσο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 12:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης να σε ρωτήσω κάτι Ψηλέ, αυτό το βιντεάκι που είχα παραθέσει εγώ, πώς το σχολιάζεις; γιατί μιλάμε για αποδείξεις και λεπτομέρειες που μπόρεσε να δώσει αυτή η κοπέλα. Τα στοιχεία τα είδες ζωντανά, τα "παιδιά" της που και οι ίδιοι δεν ξέρανε από πού τους ήρθε.
Οφείλω όμως να πω εδώ και το εξής θέλοντας να συνηγορήσω υπέρ του διαβόλου (gianipseftis): ότι πουθενά δεν αναφέρεται η ίσως πιθανή οποιαδήποτε συγγενική σχέση της κοπέλας. Ναι, στην κυτταρική-γονιδιακή μνήμη αναφέρομαι. Μήπως, λέω, μήπως υπάρχει κάποιου είδους συγγένειας και συνέχειας της τότε μητέρας με την τωρινή και απλώς ο κώδικάς της έχει καταγράψει μνήμες;;; και δεν θέλω να υπονοήσω ότι έγινε από πρόθεση ή απατεωνιά. Αλλά μήπως τελικά υπάρχει κάποια συγγενική μακρινή σύνδεση την οποία η τωρινή μητέρα δεν ήταν σε θέση να γνωρίζει και τελικά όλο αυτό είναι μια "λογική" συνέχεια; Εύλογα νομίζω αναρωτιέμαι μιας και το θέμα της κυτταρικής μνήμης αποτελεί μάλλον γεγονός. Όφειλα να το εκφράσω και αυτό αφού αποτελεί και δικό μου προβληματισμό.


Αγαπητή lixos,
Αυτά που ρωτάς εξηγούνται μέσα στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση.
Οι δαιμονικές δυνάμεις που υπάρχουν και κινούνται στο πνευματικό επίπεδο έχουν το εξής χαρακτηριστικό.
Γνωρίζουν το παρελθόν των ανθρώπων και αυτό εκμεταλλεύονται για να εντυπωσιάσουν. Κατά τη γνώμη μου, αυτό και έγινε και με την περίπτωση που ασχολούμαστε.
Επιπλέον, το γεγονός πως τέτοια περιστατικά είναι μεμονωμένα και δεν αφορούν ολόκληρη την ανθρωπότητα στο σύνολό της, με κάνει να πιστεύω πως ο συλλογισμός μου είναι ορθός..

Αυτό που δεν γνωρίζουν, όμως οι δαίμονες, σε αντίθεση με τις "αγγελικές" δυνάμεις, του Θεού, είναι το μέλλον.
Σε πολλές περιπτώσεις όπου παρουσιάστηκαν οι δαίμονες προκειμένου να δοκιμάσουν και να ξεγελάσουν, ιδιαίτερα κάποιους μοναχούς, με αυτή τους την τέχνη, κατόπιν υπόδειξης από τους πνευματικούς πατέρες αυτών των μοναχών, ζητήθηκε από τις μορφές αυτές που, παρουσιαζόταν υπό τη μορφή είτε αγγέλων, είτε της Παναγίας, είτε του Χριστού, ζητήθηκε να τους πουν κάτι για το μέλλον. Μετά από επιμονή του μοναχού, φανερώθηκαν τελικά ποιοι πραγματικά ήταν.

Οι "γιόγκι" του Χριστιανισμού, οι φωτισμένοι Γέροντες, σε αντίθεση με τους γιόγκι της Ανατολής, δεν καταφεύγουν σε θεάματα εντυπωσιασμού για να καταπλήξουν τους παρευρισκόμενους και να τους τραβήξουν προς το μέρος τους, αλλά με την απλότητά, την ταπεινότητα και τη φωτεινότητα που εκπέμπει το φωτισμένο από τη χάρη του Θεού πρόσωπό τους σε κερδίζουν.

Λέω λοιπόν, πως θέλει πολύ προσοχή με όλα αυτά τα εντυπωσιακά και τα μαγικά.

*Αυτή την περίοδο διαβάζω ένα βιβλίο, το «Άνθρωπος μεθόριος» του Μητροπολίτη Μεσογαίας Νικόλαου. Σου προτείνω να το διαβάσεις. Δεν έχει πολλές σελίδες, αλλά είναι πολύ πλούσιο σε νοήματα. Πιστεύω πως θα σου δώσεις κάποιες απαντήσεις, ιδιαίτερα σε σχέση με την περίπτωσή σου (σύμφωνα με αυτό που βιώνεις αυτή την περίοδο)

Κάνε τον κόπο και διάβασε αυτό:
http://h-agaph-panta-elpizei.blogspot.com/2011/05/blog-post_24.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 12:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα αυτό που μου έστειλες.

Με συγχωρείς Ψηλέ μου αλλά δεν βρίσκω καμία ευεργεσία στον πόνο εκτός εάν κάποιος είναι μαζοχιστής. Τότε μάλιστα, να το δεχτώ!

Πιστεύω ότι όλα αυτά τα λέει η θρησκεία σου προκειμένου να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 12:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διάβασα αυτό που μου έστειλες.

Με συγχωρείς Ψηλέ μου αλλά δεν βρίσκω καμία ευεργεσία στον πόνο εκτός εάν κάποιος είναι μαζοχιστής. Τότε μάλιστα, να το δεχτώ!

Πιστεύω ότι όλα αυτά τα λέει η θρησκεία σου προκειμένου να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.



Γιατί;
Δεν είναι αλήθεια τα παρακάτω, για παράδειγμα:

1. Ο πόνος γεννά αλήθεια, συμπόνια, κοινωνία.

2. Ο πόνος δεν ξυπνάει μόνο εμάς, αλλά γεννάει και την αγάπη στους γύρω μας. Προσπαθούν να μπουν στη θέση μας. Αγωνίζονται στον καιρό της ασφάλειάς τους να μοιρασθούν τα πιο ανεπιθύμητα γιʼ αυτούς δικά μας αισθήματα. Και το κάνουν.

3. Ο πόνος γεννά την υπομονή μας, ταυτόχρονα όμως γεννά και τον εξ αγάπης σύνδεσμο με τους αδελφούς μας.

4. Ο πόνος γεννά την αλήθεια. Η συμπόνια των άλλων τη φυτεύει στη δική μας καρδιά. Εκεί διακριτικά κρύβεται και η απάντηση.


Είναι δικαιολογίες όλα αυτά ή είναι αληθινά;

Edited by - Ψηλός on 07/10/2011 12:30:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 12:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως είναι ψέμματα αυτά εδώ, είναι δικαιολογίες:

"Ο πόνος δεν απαντιέται με επιχειρήματα. Ούτε η αδικία και ο θάνατος αντιμετωπίζονται με τη λογική. Τα προβλήματα αυτά λύνονται με το εμφύσημα και την πνοή που μόνο ο Θεός δίνει. Λύνονται με το Άγιο Πνεύμα. Ξεπερνιούνται με την ταπεινή αποδοχή του θελήματος του Θεού, που είναι τόσο αληθινό αλλά συνήθως και τόσο ακατανόητο.

Το μεγάλο λάθος είναι να περιμένουμε την απάντηση απʼ έξω μας, από τους άλλους. Ποιος σοφός; Ποιος φιλόσοφος; Ποιος ασφαλισμένος στην ορθότητα των επιχειρημάτων του ιερέας γνωρίζει την απάντηση των τόσο προσωπικών μας «γιατί»; Η απάντηση μπορεί να ανιχνευθεί μόνο μέσα μας. Όχι στις ανάλογες δήθεν περιπτώσεις, ούτε σε βαρύγδουπα βιβλία, ούτε σε συνταγές παρηγοριάς και σοφίας. Η απάντηση δεν υπάρχει κάπου, δεν την ξέρει κάποιος. Η απάντηση γεννιέται μέσα μας. Η δική μας απάντηση είναι το δώρο του Θεού. "


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 12:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
1. Ο πόνος γεννά αλήθεια, συμπόνια, κοινωνία.

Δεν γεννά καμιά αλήθεια. Δεν έχει αξιοπρέπεια. Η κοινωνία που αναφέρεις στις περισσότερες φορές, συγκεντρώνεται από περιέργεια και από ανακούφιση που δεν συνέβη σε αυτούς το "κακό".

quote:
2. Ο πόνος δεν ξυπνάει μόνο εμάς, αλλά γεννάει και την αγάπη στους γύρω μας. Προσπαθούν να μπουν στη θέση μας. Αγωνίζονται στον καιρό της ασφάλειάς τους να μοιρασθούν τα πιο ανεπιθύμητα γιʼ αυτούς δικά μας αισθήματα. Και το κάνουν.

χαχαχαχαχα!!!! είναι σπάνιες οι περιπτώσεις φίλε μου.
quote:
3. Ο πόνος γεννά την υπομονή μας, ταυτόχρονα όμως γεννά και τον εξ αγάπης σύνδεσμο με τους αδελφούς μας.

Δεν είναι ανάγκη να πονάς για να βιώνεις αγάπη. Ήμαρτον δηλαδή.

quote:
4. Ο πόνος γεννά την αλήθεια. Η συμπόνια των άλλων τη φυτεύει στη δική μας καρδιά. Εκεί διακριτικά κρύβεται και η απάντηση.

Νομίζω ότι το κάλυψα και αυτό πιο πάνω.
quote:
Είναι δικαιολογίες όλα αυτά ή είναι αληθινά;

Όλα αυτά θα έπρεπε να συμβαίνουν σε "περίοδο ειρήνης και ευτυχίας" Ψηλέ μου και όχι να πηγάζουν από τον πόνο, τον οίκτο και τη συμπόνια.

Αυτά είναι ψευδαισθήματα. Αληθινά είναι μόνο όταν είναι αυθόρμητα. Εγώ παραδέχομαι τον άνθρωπο εκείνο που είναι ευτυχισμένος με την ευτυχία τον άλλων και όχι να λυπάται με τη δυστυχία τους. Αυτό είναι εύκολο φίλε μου. Το άλλο όμως είναι μεγαλείο ψυχής. Να είσαι για παράδειγμα ευτυχισμένος εσύ και να αστράφτω και γω με τη δική σου ευτυχία.

Τα υπόλοιπα που δημιουργούνται κάτω από κακές συνθήκες είναι όπως είπα κακώς εννοούμενος οίκτος και ανακούφιση που δεν ήμαστε εμείς στη θέση αυτών που βιώνουν ό,τι βιώνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 12:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι "γιόγκι" του Χριστιανισμού, οι φωτισμένοι Γέροντες, σε αντίθεση με τους γιόγκι της Ανατολής, δεν καταφεύγουν σε θεάματα εντυπωσιασμού για να καταπλήξουν τους παρευρισκόμενους και να τους τραβήξουν προς το μέρος τους, αλλά με την απλότητά, την ταπεινότητα και τη φωτεινότητα που εκπέμπει το φωτισμένο από τη χάρη του Θεού πρόσωπό τους σε κερδίζουν.
Μα ούτε όλοι οι γιόγκοι το κάνουν αυτο, απλά ο δυτικός άνθρωπος με αυτούς ασχολείται. Και στα μοναστήρια που πάνε οι δυτικοί και στις σπηλιές για να δούνε τους διάφορους εν ζωή "αγίους" ή αγίους, γιατί νομίζεις ότι πάνε; Για πνευματική ανάταση; Πάνε να δούνε τη μαϊμού να κάνει κωλοτούμπες. Άσχετα αν βλέπουν άλλο πράγμα τελικά όταν φτάνουν. Είναι αυτή η νοοτροπία των δυτικών.
quote:
"Ο πόνος δεν απαντιέται με επιχειρήματα. Ούτε η αδικία και ο θάνατος αντιμετωπίζονται με τη λογική. Τα προβλήματα αυτά λύνονται με το εμφύσημα και την πνοή που μόνο ο Θεός δίνει. Λύνονται με το Άγιο Πνεύμα. Ξεπερνιούνται με την ταπεινή αποδοχή του θελήματος του Θεού, που είναι τόσο αληθινό αλλά συνήθως και τόσο ακατανόητο.

Το μεγάλο λάθος είναι να περιμένουμε την απάντηση απʼ έξω μας, από τους άλλους. Ποιος σοφός; Ποιος φιλόσοφος; Ποιος ασφαλισμένος στην ορθότητα των επιχειρημάτων του ιερέας γνωρίζει την απάντηση των τόσο προσωπικών μας «γιατί»; Η απάντηση μπορεί να ανιχνευθεί μόνο μέσα μας. Όχι στις ανάλογες δήθεν περιπτώσεις, ούτε σε βαρύγδουπα βιβλία, ούτε σε συνταγές παρηγοριάς και σοφίας. Η απάντηση δεν υπάρχει κάπου, δεν την ξέρει κάποιος. Η απάντηση γεννιέται μέσα μας. Η δική μας απάντηση είναι το δώρο του Θεού. "



Σωστό αυτό. Προσθέτω το εξής, ότι τα πολλά 'γιατί' δεν μας οδηγούν πουθενά. Ρωτάει κάποιος "Γιατί έπαθα καρκίνο;" του απαντάει ο Γιατρός "Γιατί καπνίζεις". Ωραία. Απαντήθηκε το Γιατί. Και;
Τώρα που απαντήθηκε τι έγινε; Δόθηκε κάποια λύση;
Θα αλλάξει το παρελθόν;
Είναι σαφές πως τα γιατί δεν οδηγούν πουθενά, αν δεν έχουν κάποια πρακτική χρησιμότητα.
Αν κάποιος ρωτήσει γιατί έπαθε καρκίνο, πρέπει όταν πάρει την απάντηση να είναι πρόθυμος να εγκαταλείψει το τσιγάρο. Αλλιώς κακώς ρωτάει. Καλύτερα να μη ρωτήσει καθόλου και να πάει σπίτι του να δει τηλεόραση. Το Γιατί, έχει το νόημα της Αλλαγής. Αν δεν υπάρξει ουσιαστική αλλαγή τότε και το "Γιατί" είναι άχρηστο.
Είναι άλλο πράγμα να ψάχνεις απαντήσεις, και άλλο πράγμα το να ψάχνεις λύσεις.
Αν ψάχνεις μόνο απαντήσεις, είσαι ένας περίεργος.
Αν ψάχνεις λύσεις όμως, τότε είσαι ένας επιστήμονας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/10/2011 12:52:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 12:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
1. Ο πόνος γεννά αλήθεια, συμπόνια, κοινωνία.

Δεν γεννά καμιά αλήθεια. Δεν έχει αξιοπρέπεια. Η κοινωνία που αναφέρεις στις περισσότερες φορές, συγκεντρώνεται από περιέργεια και από ανακούφιση που δεν συνέβη σε αυτούς το "κακό".


Δεν γενά αλήθεια; Δεν γεννά, για παράδειγμα, την αλήθεια της προσωρινότητάς μας σε ετούτο εδώ τον κόσμο, αλήθεια που κανείς μας δεν θέλει να παραδεχθεί;
Δεν γεννά κοινωνία; Ούτε καν ακόμη και με τους πολύ δικούς σου ανθρώπους; Τη μητέρα σου; Τον πατέρα σου; Τα αδέλφια σου; Γιατί θα πρέπει, ντε και καλά να πάρουμε τους «περίεργους» ως παράδειγμα, αν και μερικές φορές βρίσκουμε περισσότερη συμπαράσταση σε αυτούς τους «περίεργους» παρά στους δικούς μας ανθρώπους;


quote:

quote:
2. Ο πόνος δεν ξυπνάει μόνο εμάς, αλλά γεννάει και την αγάπη στους γύρω μας. Προσπαθούν να μπουν στη θέση μας. Αγωνίζονται στον καιρό της ασφάλειάς τους να μοιρασθούν τα πιο ανεπιθύμητα γιʼ αυτούς δικά μας αισθήματα. Και το κάνουν.

χαχαχαχαχα!!!! είναι σπάνιες οι περιπτώσεις φίλε μου.

Ναι, το ξέρω, αλλά ας αφήσουμε, έστω, μια πιθανότητα.


quote:

quote:
3. Ο πόνος γεννά την υπομονή μας, ταυτόχρονα όμως γεννά και τον εξ αγάπης σύνδεσμο με τους αδελφούς μας.

Δεν είναι ανάγκη να πονάς για να βιώνεις αγάπη. Ήμαρτον δηλαδή.


Νομίζω το κατάλαβες λάθος. Μιλά για τον «εξ’ αγάπης σύνδεσμο με τους αδελφούς μας» και συμπληρώνω εγώ, είτε με τους εξ’ αίματος, είτε με τους πνευματικούς μας αδελφούς.
quote:

quote:
Είναι δικαιολογίες όλα αυτά ή είναι αληθινά;

Όλα αυτά θα έπρεπε να συμβαίνουν σε "περίοδο ειρήνης και ευτυχίας" Ψηλέ μου και όχι να πηγάζουν από τον πόνο, τον οίκτο και τη συμπόνια.



Συμφωνώ μαζί σου. Παρόλα αυτά, όμως, όλα αυτά που αναφέρονται στο απόσπασμα που σου παρέθεσα, αναδεικνύονται, δυστυχώς, μέσω του πόνου. Και σε εμένα θα μου άρεσε να υπάρχει αυτή η αλληλεγγύη χωρίς να χρειάζεται να πονέσω, αλλά …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 13:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη lixos θέλω να σε ρωτήσει κάτι που μπορεί ενδεχομένως να σου φανεί χαζό ή περίεργο, αλλα είσαι το μοναδικό άτομο που μπορεί να το απαντήσει.
Αν εμφανιζόταν ένα τζίνι και σου έλεγε το εξής: Μπορώ να σου επιστρέψω τον άνθρωπό σου, άλλα ταυτόχρονα θα σε υποβάλλω στις εξής συνθήκες: Δεν θα έχεις σπίτι, δεν θα έχεις δουλειά, δεν θα σε βοηθάει κανείς συγγενής, γνωστός ή φίλος, η μοναδική ιδιοκτησία σου θα είναι μια αλλαξιά ρούχα -τίποτα περισσότερο- και δεν θα σε αφήσω να έχεις ποτέ περισσότερα από πέντε ευρώ στη τσέπη σου την ημέρα. Το παλιό σου σπίτι μαζί με ότι σου άνηκε θα καεί ή θα εξαγφανιστεί. Το ίδιο για τον σύντροφό σου.
Τι θα επέλεγες;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/10/2011 13:29:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 13:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη lixos θέλω να σε ρωτήσει κάτι που μπορεί ενδεχομένως να σου φανεί χαζό ή περίεργο, αλλα είσαι το μοναδικό άτομο που μπορεί να το απαντήσει.
Αν εμφανιζόταν ένα τζίνι και σου έλεγε το εξής: Μπορώ να σου επιστρέψω τον άνθρωπό σου, άλλα ταυτόχρονα θα σε υποβάλλω στις εξής συνθήκες: Δεν θα έχεις σπίτι, δεν θα έχεις δουλειά, δεν θα σε βοηθάει κανείς συγγενής, γνωστός ή φίλος, η μοναδική ιδιοκτησία σου θα είναι μια αλλαξιά ρούχα -τίποτα περισσότερο- και δεν θα σε αφήσω να έχεις ποτέ περισσότερα από πέντε ευρώ στη τσέπη σου την ημέρα. Το παλιό σου σπίτι μαζί με ότι σου άνηκε θα καεί ή θα εξαγφανιστεί. Το ίδιο για τον σύντροφό σου.
Τι θα επέλεγες;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/10/2011 13:29:17


Ελαφριά τη καρδία και επειδή μιλάμε για τον συγκεκριμένο άνθρωπο, θα του έλεγα να μου τον επιστρέψει ασυζητητί!!! Έχοντάς τον δίπλα σε μένα και στα παιδιά μας, θα ήμασταν πλούσιοι ακόμη και με €5 στην τσέπη. Ξέρεις, δεν υπάρχουν μόνο τα υλικά αγαθά σε αυτή τη ζωή. Να είσαι σίγουρος ότι θα τη βρίσκαμε την άκρη και αλλιώς. Ο άνθρωπος χτίζει και χαλάει. Όχι τα τζίνι.
Αντιλαμβάνομαι ότι η ερώτησή σου είναι σύνθετη αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητο να υπάρχει χειρότερο σενάριο έτσι;

Edited by - lixos on 07/10/2011 13:38:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 13:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notrik

-Ταπεινα να πω την αποψη μου,μπας και βοηθισω λιγουλακι.
-Ειμαστε πολυτιμα κυταρα ενος οντος που εχει,νου,επιθυμιες
συναισθηματα,το λεμε ΣΥΜΠΑΝ.
-Το σωμα μας πεθαινει ,η ενεργεια που του δεινει ζωη δεν πεθαινει
ποτε ,την λεμε ΨΥΧΗ.
-Το ΣΥΜΠΑΝ αυτοερμηνευεται,στελνοντας την ενεργεια (ψυχη) στα
σωματα μας οταν ειμαστε εμβρυα,για να παρει εμπειριες ,οι οποιες
καταγραφονται στην ψυχη.
-Οι λεγομενες αμαρτιες ,ειναι στην πραγματικοτητα ,ενεργειες που ο
Ανθρωπος κυταρο του Συμπαντος ,εχει αποστολη να μεταλλαξει στο
αντιθετο τους. Ετσι ο Ανθρωπος κατα την διαρκεια της ζωης του,
πρεπει να εντοπισει τις "αμαρτιες",οχι για να νοιωσει ενοχος
οπως του περασαν τα ιερατεια,αλλα για να επιτελεσει ενα εργο το
οποιο εχει αναγκη το Συμπαν για την αυτοερμηνεια του.
Εντοπισε της λεγομενες αμαρτιες σου για να καταλαβεις ποιο ειναι
το εργο σου σ'αυτην την ενσαρκωση.
-Το Συμπαν δεν εχει τελικο σκοπο,αεναως δοκιμαζεται στην κοψη
του ξυραφιου,σε μια υπερευαισθητη ισσοροπια.
-Ειμαστε σεναριογραφοι,σκηνοθετες,ηθοποιοι και θεατες του Συμπα-
ντικου δραματος.
-ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ.ΟΠΩΣ ΠΑΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ.


Για πες βρε μηχανικέ πως τεκμηριώνονται όλες αυτές οι ασύμβατες απόψεις?

Έχουν κάποια λογική βάση?
Όλα αυτά μαζί, και το καθένα ξέχωρα, μοιάζουν με δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.

Μπορείς κάποιο – έστω - από δαύτα να το αιτιολογήσεις?
Δεν σου ζητώ να το αποδείξεις, απλά να το αιτιολογήσεις με μια σειρά λογικών σκέψεων, διαφορετικά θα μοιάζουν με αερολογίες

Για ανέπτυξε ολόκληρο τον συλλογισμό σου εμπεριστατωμένα, για να καταλάβω την λογική του βάση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy