ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 12:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια εσύ τι κάνεις για το θέμα αυτό?
Πως το γνωρίζεις? Έχεις πάει? Το έχεις ζήσει?
Ξέρεις μόνο αυτό που σου δείχνουν τα κανάλια?

Ασχολείται ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο με το ζήτημα, εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι και δεν ισχυρίζομαι ότι ασχολούμαι, ούτε κάθομαι να κατηγορώ τους άλλους για την αίσθηση της ηθικής τους όταν και εγώ στη πράξη δεν κάνω τίποτα.

Επίσης δεν κάθομαι να παραπονιέμαι για τον κακό θεό ή την κακή πολιτεία που δεν κάνει τίποτα για τα παιδιά, ενώ εγώ που θέλω το καλό τους.. έχω κάνει "τόσα πολλά".

Η ηθικολογία και το πολύ μπλα μπλα περί του πόσο κακός είναι ο κόσμος και το πόσο θα θέλαμε εμείς οι καλοί να αλλάξουν τα πράγματα το αφήνω για τους αναπτυγμένους δυτικούς λαούς που είναι άριστοι σε αυτό.

Τα κανάλια δεν δείχνουν τίποτα φίλε μου, τα κανάλια τα απασχολεί ο γάμος του βασιλιά και το ποδόσφαιρο. Δεν δείχνουν πράγματα που να μας ταράζουν, τα πράγματα που ταράζουν τον άνθρωπο κρίνονται "ακατάλληλα". Μόνο στα ντοκιματέρ και μερικές εκπομπές χαμηλής τηλεθέασης φαίνονται κάποια πράγματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/10/2011 13:19:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 13:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H O M E http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU&feature=watch-now-button&wide=1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 14:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλήθεια εσύ τι κάνεις για το θέμα αυτό?
Πως το γνωρίζεις? Έχεις πάει? Το έχεις ζήσει?
Ξέρεις μόνο αυτό που σου δείχνουν τα κανάλια?

Ασχολείται ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο με το ζήτημα, εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι και δεν ισχυρίζομαι ότι ασχολούμαι, ούτε κάθομαι να κατηγορώ τους άλλους για την αίσθηση της ηθικής τους όταν και εγώ στη πράξη δεν κάνω τίποτα.

Επίσης δεν κάθομαι να παραπονιέμαι για τον κακό θεό ή την κακή πολιτεία που δεν κάνει τίποτα για τα παιδιά, ενώ εγώ που θέλω το καλό τους.. έχω κάνει "τόσα πολλά".

Η ηθικολογία και το πολύ μπλα μπλα περί του πόσο κακός είναι ο κόσμος και το πόσο θα θέλαμε εμείς οι καλοί να αλλάξουν τα πράγματα το αφήνω για τους αναπτυγμένους δυτικούς λαούς που είναι άριστοι σε αυτό.

Τα κανάλια δεν δείχνουν τίποτα φίλε μου, τα κανάλια τα απασχολεί ο γάμος του βασιλιά και το ποδόσφαιρο. Δεν δείχνουν πράγματα που να μας ταράζουν, τα πράγματα που ταράζουν τον άνθρωπο κρίνονται "ακατάλληλα". Μόνο στα ντοκιματέρ και μερικές εκπομπές χαμηλής τηλεθέασης φαίνονται κάποια πράγματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/10/2011 13:19:21


Φιλέ μου όλα αυτά που λες καλά είναι, δεν θα χάσεις όμως τίποτα διαδίδοντας τις αξίες που σου ανέφερα και που είναι πάνω από θρησκείες, γιατί δεν διαχωρίζουν καλούς και κακούς πιστούς και άπιστους.
Ανθρωπιά χρειάζεται ό κόσμος και δικαιοσύνη, και την αναγνώριση του δικαιώματος του κάθε μεμονωμένου ατόμου να ορίζει και να αποφασίζει τα πιστεύω του, που πρέπει να αναγνωρίζονται αδιακρίτως.

Αυτό λέω συνεχώς, και αυτό προτείνω σαν ελάχιστο χρέος προς τον άνθρωπο.
Το έχω ξαναπεί.
Δεν απαιτούνται αποδείξεις. Η σπορά και η διάδοση και η υποστήριξη των ιδεών αρκεί.

Τα άλλα που λες, ποσά ευρω έδωσες εσύ και πόσα εγώ, είναι του κώλου τα εννιάμερα.
Μια ακόμη μεγάλη απάτη του συστήματος.


Υ.Γ
Εχω ζήσει στην Αφρική 6 ½ χρόνια,και είχα την ευκαιρία να ζήσω κοντά με “πολιτισμένους” Ζουλού, και να ασχοληθώ με την συμπεριφορά των “αγρίων” θηλαστικών .

Σαμπόνα ...(στη γλώσσα των Ζουλού), χαιρετώ σε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 14:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγινε, τα λέμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 15:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έγινε, τα λέμε


Πω.πώ!!!Λογοκλοπήηηηηη!!!

slow the cabbages,θα μου πείς τώρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 15:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχε... είναι φράση του Ζιπ αυτή. Αλλά πιστεύω εγκρίνει να τη χρησιμοποιώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 23:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε και Δρ.,

Σχετικά με το θέμα της έκτρωσης,που πραγματικά ανήκει σε άλλο τόπικ και θα φάμε κράξιμο πάλι από τον dying, έχω να καταθέσω το εξής:
πριν από πολλά χρόνια είχε κυκλοφορήσει ένα ντοκιμαντέρ που εάν θυμάμαι καλά είχε τίτλο "η σιωπηλή κραυγή του εμβρύου". Έδειχνε λοιπόν πώς αντιδρούσε το έμβρυο την στιγμή που το πλησίασε η συσκευή που θα το "σκότωνε". Ήταν σοκαριστικό. Σήκωνε τα χέρια του μπροστά, σε θέση προστασίας και άνοιγε το στόμα του σαν να ήθελε να φωνάξει.
Είναι πολύ σύνθετο το θέμα και με πολλά ερωτηματικά.
Αυτά για την ιστορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 23:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

’ψογος ο Σουρής και πάντα επίκαιρος έ; ξέρεις που αναφέρομαι

Μα ήθελα να τη σχολιάσω μέρες τώρα την υπογραφή σου!

Edited by - lixos on 08/10/2011 23:33:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 23:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα όσον αφορά στα παιδάκια της Αφρικής, δεν νομίζω παιδιά ότι μας αγγίζει το θέμα και πολύ, ας ήμαστε ειλικρινείς δηλαδή.

Συμβαίνει κάπου αλλού, σε έναν άλλον κόσμο μακριά από εμάς. Σε έναν άλλον πλανήτη ίσως.

Εμείς απολαμβάνουμε την ασφάλεια του 3θεσιου καναπέ μας και τρώμε ποπ κορν...

Πάμε στο θέμα μας πάλι; τι λέτε;

Edited by - lixos on 08/10/2011 23:36:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 00:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lixos

Ο Σουρής και ο Π.Γιαννόπουλος θα είναι πάντα επικαιροι!!

Εκείνο το ντοκυματέρ που λές,μπορεί να είχε και άλλο σκοπό.Την αποτροπή των αμβλώσεων!Μπορεί και να ήταν πράγματι όπως τα παρουσίαζε.
οπως και να είναι,ήταν ανατριχιαστικό!

Πώς πάει η μετα-φυσική σου έρευνα?Πιστεύεις οτι οι εκλιπόντες μας κάνουν <ματάκι>,ή μας γράφουν κανονικά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 01:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς πάει η μετα-φυσική σου έρευνα?Πιστεύεις οτι οι εκλιπόντες μας κάνουν <ματάκι>,ή μας γράφουν κανονικά?

Έλα μου ντε;;;
Είχα βγει με ένα φίλο και με έριξε στα τάρταρα πάλι. Πάνω που λέω ότι το χω, φτου κι απ' την αρχή. Εκείνος βλέπεις είναι της άποψης ότι εδώ τελειώνει το έργο.
Εγώ πάλι δεν παίρνω κι όρκο. Κάτι μέσα μου, μου λέει ότι έχει κι άλλο επεισόδιο. Εσύ τι λες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 01:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε;
Σχετικά με τις εκτρώσεις τώρα, αυτό δεν είναι παρέμβαση σε μια ζωή που έχει διαλέξει να έρθει και να βιώσει αυτά που έχει επιλέξει να βιώσει για να μαζέψει εμπειρίες; δεν είναι σαν να τη διακόπτεις; αφού έχει έρθει και εκείνη για να βιώσει αυτά που έχει επιλέξει, πώς γίνεται αυτό; μέσα στις επιλογές της είναι να την τερματίσει κάποιος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 01:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε;
Σχετικά με τις εκτρώσεις τώρα, αυτό δεν είναι παρέμβαση σε μια ζωή που έχει διαλέξει να έρθει και να βιώσει αυτά που έχει επιλέξει να βιώσει για να μαζέψει εμπειρίες; δεν είναι σαν να τη διακόπτεις; αφού έχει έρθει και εκείνη για να βιώσει αυτά που έχει επιλέξει, πώς γίνεται αυτό; μέσα στις επιλογές της είναι να την τερματίσει κάποιος;



Lixos

Εγώ είμαι της άποψης οτι το έβρυο,πρίν τούς 3-4 μήνες,δεν κατοικείται απο καμμία οντότητα.Είναι σώμα πρός διάθεση,όπως προείπα.Ζωντανό οργανικά,αλλά άψυχο.οπότε δεν ισχύει αυτο που λές.μετα τον 4ο μήνα,είναι καθαρή δολοφονία!

Αλλη περίπτωση:Ας υποθέσουμε οτι κάποιος,για διάφορους λόγους,θέτει τέρμα στην ζωή του ιδιοχείρως 2 ή 3 μήνες πρίν τον κανονικό του θάνατο.Είναι υποχρεωμένος να επιστρέψει και να εκτίσει το υπόλοιπο της προηγούμενης ζωής.Ετσι πεθαίνουν έμβρυα 6 και 7 μηνών κατα την κύηση!Είναι κι αυτή μία άποψη.Το ίδιο και για μεωρα ενός,δυο ετων,κ.λ.π!

Υποθέσεις είναι όλα αυτα.Απλά δίνουν εξήγηση σε μερικά πονεμένα <<γιατί>>,σε μένα,τι εχω φταίξει?Μπορεί να είσαι άγιος τώρα,αλλά ξέρεις τι ήσουν πρίν και ακόμα πιο πριν?Ξέρεις αν χρωστάς και πόσα?
Αναπάντητα ερωτήματα Lixos και θα τα μάθουμε όταν κλείσουμε τα μάτια μας,μέχρι την άλλη φορά!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 02:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα μου ντε;;;
Είχα βγει με ένα φίλο και με έριξε στα τάρταρα πάλι. Πάνω που λέω ότι το χω, φτου κι απ' την αρχή. Εκείνος βλέπεις είναι της άποψης ότι εδώ τελειώνει το έργο.
Εγώ πάλι δεν παίρνω κι όρκο. Κάτι μέσα μου, μου λέει ότι έχει κι άλλο επεισόδιο. Εσύ τι λες;

Φίλη Λίχος, πρέπει να μάθεςι να μην ακούς κανέναν. Αυτός που ορκίζεται ότι υπάρχει ζωή μεταθάνατον, -αλλά δεν έχει κάποια εμπειρία ή πειραματική γνώση που να το αποδεικνύει- με αυτόν που ορκίζεται ότι δεν υπάρχει ζωή μεταθάνατον -αλλά δεν έχει κάποια εμπειρία ή πειραματική γνώση που να το αποδεικνύει- έχουν ένα κοινο σημείο: Είναι και οι δύο ηλίθιοι.

Οποιοσδήποτε μπορεί να πει την άποψή του. Ο καθένας μπορεί να έχει 1000 απόψεις για 1000 θέματα. Αλλα όλα αυτά τελειώνουν, εκεί που αρχίζει η πραγματικότητα. Τα γεγονότα μιλάνε απο μόνα τους, δεν χρειάζεται καμία άποψη για να αποδειχτούνε, γιατί απλα έτσι είναι. Οποιοσδήποτε μιλάει υποθετικά και χωρίς εμπειρική γνώση, αλλά ορκίζεται ότι το Χι πράγμα είναι έτσι, είναι ένας ανόητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 02:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν εχει εμπειρική γνώση ντοτόρο,πώς μπορούμε να το ξέρουμε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 03:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Για αυτό κοιτάμε να την αποκτήσουμε οι ίδιοι.
(υγ: Όποιος διαβάζοντας τη παραπάνω φράση έσπευσε να βάλει το χέρι του στην πρίζα, είναι τελείως ηλίθιος!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 03:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Για αυτό κοιτάμε να την αποκτήσουμε οι ίδιοι.
(υγ: Όποιος διαβάζοντας τη παραπάνω φράση έσπευσε να βάλει το χέρι του στην πρίζα, είναι τελείως ηλίθιος!)


χα

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 05:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Για αυτό κοιτάμε να την αποκτήσουμε οι ίδιοι.
(υγ: Όποιος διαβάζοντας τη παραπάνω φράση έσπευσε να βάλει το χέρι του στην πρίζα, είναι τελείως ηλίθιος!)



Καλα ρε μας δουλευεις ?? γιατι δεν μου το ειπες απο ποιο πριν να μην βαλουμε το χει μας στην πριζα!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 09:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 09:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Για αυτό κοιτάμε να την αποκτήσουμε οι ίδιοι.
(υγ: Όποιος διαβάζοντας τη παραπάνω φράση έσπευσε να βάλει το χέρι του στην πρίζα, είναι τελείως ηλίθιος!)
------------------------------------------------------------------



-Τωρα εμενα,πως μου ηλθε,διαβαζοντας αυτο με την πριζα,φλασια το
Δ.Ν.Τ.;....Aσχετο;

-Παντως φιλοι μου,πιστευω,οτι χωρις να ριψοκινδυνεψεις,εστω λιγουλακι,γνωση δεν γνωριζεις.
-Εχω την αποψη,οτι αν αιωρησαι,μεταξυ του μπορει να ειναι ετσι,
η μπορει να ειναι και αλλοιως,μενεις αιωρουμενος.Διαλεγεις ενα απο
τα δυο,ΑΦΟΥΓΡΑΖΟΜΕΝΟΣ ΤΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ,βαθια ανασα και μακροβουτι.Αρκει να εχεις ενα καλο εφαλτηρα,εν προκειμενω,ασφαλεις ενδειξεις.
Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΤΑΚΤΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΛΜΗ.


Edited by - Notirk on 09/10/2011 10:00:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 11:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Κυριε Γιαννη μας,δεν σας ξεχασα...περι ασυμβατων αποψεων εννοω..
αλλα επειδη-και με το δικιο τους -μας εκαναν...ξουτ,αποφασισα
και επεξεργαζομαι σχετικο με τις "ασυμβατες" περι συμπαντος
αποψεις μου,θεμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 17:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ συντονιστή dying incubus,
Σωστή η παρατήρησή σου πλην όμως είμαστε άνθρωποι και λογικό είναι να παρασυρόμαστε και να το πηγαίνουμε και παρακάτω. Ενίοτε να το πλέκουμε και πουλόβερ.
’λλωστε ο στόχος των forum είναι ο υγιής (λέμε τώρα)διάλογος.

Αγαπητή lixos, σαφώς κι είμαστε άνθρωποι κι είναι απολύτως φυσιολογικό ορισμένα γραπτά να μας προκαλούν συνειρμούς, να θέλουμε να πούμε και κάτι παραπάνω από ένα ζήτημα επάνω στο οποίο πραγματευόμαστε, να κάνουμε και χιούμορ κι όλα αυτά φυσικά στα πλαίσια ενός διαλόγου, ο οποίος διέπεται κι είναι εμποτισμένος στο στοιχείο του σεβασμού των ανθρώπων, των Ιδεών, στο στοιχείο της ερευνητικής διάθεσης κι ειλικρινούς αναζήτησης.
Όμως όταν αυτό γίνεται για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα κι επί σειρά σελίδων και μηνυμάτων - όπως γίνεται στο παρόν θέμα - όλα αυτά τα στοιχεία λειτουργούν εν τέλει διασπαστικά για το θέμα αλλά και για τον κάθε αναγνώστη που μπορεί να ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα.

Για αυτούς τους λόγους λοιπόν έχω παρακαλέσει να περιοριστούμε στα πλαίσια του θέματος κι εάν υπάρχει η ανάγκη να γίνει μια συζήτηση επί κάποιου άλλου ζητήματος, αυτή να φιλοξενηθεί σε ένα σχετικό θέμα, ακόμη και σε νέο θέμα εάν δεν υπάρχει ήδη κάποιο παλιότερο ενεργό.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 23:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Το έχω διαβάσει και εγώ αυτό περί οφειλών. Δηλαδή εάν "χρωστάει" κάποιος την παραμονή του στη γη ακόμη και για ένα-δυο μήνες, γυρίζει και εκτίει τη συγκεκριμένη "ποινή". Ίσως είναι μια λογική εξήγηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2011, 23:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που έχω ξεχάσει μέχρι τώρα να αναφέρω ως εμπειρία που την έζησα είναι το εξής:
έχω ένα σκυλί 3 χρονών, ο οποίος γενικώς είναι μέλος της οικογένειας αλλά ήταν ιδιαίτερα δεμένος με τον άντρα μου. Όταν "έφυγε" το αφεντικό του, την πρώτη μέρα κιόλας, το σκυλί άλλαξε συμπεριφορά. Ενώ είναι ζωηρός και παιχνιδιάρης, έγινε φοβισμένος και υποτονικός. Εκείνη την ημέρα ειδικά δεν πλησίαζε άνθρωπο. Επειδή η κηδεία και όλα τα σχετικά έγιναν εκτός Αθηνών, τον είχα εμπιστευτεί σε μια φίλη μου, η οποία μου έλεγε ότι εκτός των άλλων το σκυλί είχε πάψει να τρώει και να πίνει νερό.
Γυρίζοντας λοιπόν Αθήνα, τον παίρνω πάλι σπίτι. Ο σκύλος δεν πλησίαζε το δωμάτιο στο οποίο είχε πεθάνει ο άντρας μου, παρόλο που συνήθιζε να κοιμάται στα πόδια του κρεβατιού μας. Στην αρχή θεώρησα ότι ήταν ιδέα μου και τον έπιασα από το κολάρο για να τον φέρω στο δωμάτιο. Ο σκύλος ξανάφυγε πανικόβλητος. Τον ξαναφέρνω στο δωμάτιο και ξανά τα ίδια. Αφού επαναλήφθηκε το σκηνικό 2-3 φορές, την τελευταία τον βρήκα κουλουριασμένο πίσω από τον καναπέ και όταν δοκίμασα να τον ξαναπάω στο δωμάτιό μας, μου γρύλιζε και μου έδειχνε τα δόντια του.
Πέρασε μεγάλο χρονικό διάστημα πριν το σκυλί να ξαναπλησιάσει το δωμάτιό μας και να αρχίζει να προσαρμόζεται στην νέα πραγματικότητα. Πολλές φορές τώρα μάλιστα, ενώ αυτό δεν γινόταν στο παρελθόν, συνηθίζει να χώνεται κάτω από την πλευρά που κοιμόταν και πέθανε ο άντρας μου.
Έχω ακούσει για το σχετικό ένστικτο των ζώων καθώς επίσης ότι βλέπουν και σε άλλες συχνότητες. Λέτε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 17:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lixos,
δες σε παρακαλώ αυτό το βιντεάκι, ειδικά από το λεπτό 4:04 και κάτω.
Είναι η μαρτυρία ενός ανθρώπους. Αν δεν με απατά η μνή μη μου, ο άνθρωπος αυτός είναι Δικαστής του Αρειού Πάγου.

http://www.youtube.com/watch?v=EbANw-cf3kU

Αλλά, πριν δεις το παραπάνω, δες πρώτα αυτό εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=5eMvIJX51F8&feature=related

Μετά, αν θες, πες μου τα σχόλιά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 19:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εστω οτι μας εβλεπαν.
Για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι θα μας εφτυναν!!


Φιλικα Κανενας!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 22:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,
Είχα την τύχη και την τιμή να συναντήσω από κοντά τον πατέρα Ιάκωβο όταν εκείνος ήταν εν ζωή, ηγούμενος τότε στην μονή του Οσίου Δαυίδ στην Βόρειο Εύβοια.
Ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν τυχαίος. Μιλάω εντελώς αμερόληπτα μιας και δεν θα με έλεγες χριστιανή ακριβώς, απλώς αντικειμενική. Ήταν από τις μορφές που εγώ αποκαλώ φωτισμένες. Ήταν απλά απίστευτος!
Μόνο που τον έβλεπες, σου μετέφερε μια ηρεμία και γαλήνη και δεν ξέρω πώς αλλιώς να το αποκαλέσω αλλά έβλεπες κάτι που δεν ήταν εγκόσμιο.
Ήταν γενικώς ασκητική μορφή και ιδιαίτερος άνθρωπος. Διορατικός και ενορατικός.
Παλαιότερα πήγαινα πολύ συχνά στο μοναστήρι. Με ηρεμούσε. Υπάρχει και μια "οικογενειακή" θα έλεγα επαφή με εκείνο το μέρος, όχι γιατί πίστευα ή πιστεύω, αλλά γιατί πραγματικά είναι κάτι που αξίζει να επισκεφτεί κανείς.
Δεν ξέρω εάν έχεις πάει εκεί αλλά εάν δεν έχεις πάει θα άξιζε τον κόπο να το κάνεις κάποια στιγμή. Βέβαια ο πατέρας Ιάκωβος, έχει "κοιμηθεί" εδώ και χρόνια και μάλιστα προσπαθούν την αγιοποίησή του, αλλά υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι μοναχοί εκεί.
Όσον αφορά στον ’γιο Ιωάννη τον Ρώσσο, μπορεί να σε εκπλήξω, αλλά έχω πάει και εκεί.
Έχουν καταγραφεί γενικώς διάφορα ανεξήγητα περιστατικά και στον Όσιο Δαυίδ αλλά και στον ’η Γιάννη τον Ρώσσο.
Αυτό που συνέβαινε όμως με τον πατέρα Ιάκωβο ήταν μοναδικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 11:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos
Αγαπητέ Ψηλέ,
Είχα την τύχη και την τιμή να συναντήσω από κοντά τον πατέρα Ιάκωβο όταν εκείνος ήταν εν ζωή, ηγούμενος τότε στην μονή του Οσίου Δαυίδ στην Βόρειο Εύβοια.
Ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν τυχαίος. Μιλάω εντελώς αμερόληπτα μιας και δεν θα με έλεγες χριστιανή ακριβώς, απλώς αντικειμενική. Ήταν από τις μορφές που εγώ αποκαλώ φωτισμένες. Ήταν απλά απίστευτος!
Μόνο που τον έβλεπες, σου μετέφερε μια ηρεμία και γαλήνη και δεν ξέρω πώς αλλιώς να το αποκαλέσω αλλά έβλεπες κάτι που δεν ήταν εγκόσμιο.
Ήταν γενικώς ασκητική μορφή και ιδιαίτερος άνθρωπος. Διορατικός και ενορατικός.
Παλαιότερα πήγαινα πολύ συχνά στο μοναστήρι. Με ηρεμούσε. Υπάρχει και μια "οικογενειακή" θα έλεγα επαφή με εκείνο το μέρος, όχι γιατί πίστευα ή πιστεύω, αλλά γιατί πραγματικά είναι κάτι που αξίζει να επισκεφτεί κανείς.
Δεν ξέρω εάν έχεις πάει εκεί αλλά εάν δεν έχεις πάει θα άξιζε τον κόπο να το κάνεις κάποια στιγμή. Βέβαια ο πατέρας Ιάκωβος, έχει "κοιμηθεί" εδώ και χρόνια και μάλιστα προσπαθούν την αγιοποίησή του, αλλά υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι μοναχοί εκεί.
Όσον αφορά στον ’γιο Ιωάννη τον Ρώσσο, μπορεί να σε εκπλήξω, αλλά έχω πάει και εκεί.
Έχουν καταγραφεί γενικώς διάφορα ανεξήγητα περιστατικά και στον Όσιο Δαυίδ αλλά και στον ’η Γιάννη τον Ρώσσο.
Αυτό που συνέβαινε όμως με τον πατέρα Ιάκωβο ήταν μοναδικό.


Εγώ δεν είχα τη χαρά να γνωρίσω τον Πατέρα Ιάκωβο όταν ήταν εν ζωή ακόμη. Τον γνώρισα μέσα από τα βιβλία και από διηγήσεις ανθρώπων που τον γνώρισαν.
Έχω πάει αρκετές φορές στον Όσιο Δαυίδ. Είναι ο δεύτερος προορισμός, αφού πρώτα επισκεφτώ τον ’γιο Ιωάννη το Ρώσο.
Μέσα σε μια μέρα, φεύγω από Λάρισα, κατεβαίνω ως το Προκόπι και στη συνέχεια ανεβαίνω στον Όσιο Δαυίδ και μετά πάλι πίσω στον Αγιόκαμπο για να πάρω το καραβάκι για απέναντι.

Την Ορθοδοξία την κράτησαν, αλλά και την κρατούν όρθια έως και σήμερα Πατέρες σαν και τον Πατέρα Ιάκωβο.
Αυτοί οι χαρισματικοί γέροντες εκπέμπουν αυτή τη θεϊκή λάμψη τριγύρω τους, έτσι απλά, ταπεινά και χωρίς πολλά «μαγικά».

Ειλικρινά, σε ζηλεύω που είχες αυτή την ευλογία να τον γνωρίσεις από κοντά.

Πώς σχολιάζεις το γεγονός της εμφάνισής του σε εκείνα τα νεαρά παιδιά;
Επίσης, αυτό που διηγείται, κατά τη χειρουργική επέμβαση, ο άλλος κύριος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 12:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

Δεν ξέρω τι να σου πω. Ούτε το ένα μπορώ να σχολιάσω, ούτε το άλλο. Γενικώς έχουν σημειωθεί πολλά στην περιοχή με τις εμφανίσεις του γέροντα και δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι γιατί δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι αυτές οι μαρτυρίες.
Αυτό που ξέρω σου το λέω: όταν ήταν εν ζωή ο πατέρας Ιάκωβος, στεκόσουν για παράδειγμα έξω από την πόρτα του κελιού του. Δεν τον ήξερες και δεν σε ήξερε και παρόλα αυτά σου έλεγε "έλα παιδί μου Κώστα, πέρασε μέσα". Γι' αυτό σου έγραφα ότι ήταν διορατικός και ενορατικός άνθρωπος.
Ο δεύτερος κύριος τώρα, μάλλον περιγράφει και μια επιθανάτια εμπειρία ταυτόχρονα. Έτσι το αντιλαμβάνομαι. Και πάλι δεν ξέρω τι να υποθέσω για τον πατέρα Ιάκωβο.
Έχω πολλά χρόνια να ανέβω εκεί και τώρα τελευταία το σκέφτομαι να ξαναπάω, έτσι για ηρεμία ψυχής περισσότερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 13:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Βρε Τίνα να σε ρωτήσω κάτι;
Αν μια ψυχή μετενσαρκωθεί, όπως π.χ. το βιντεάκι που παράθεσε (δεν θυμάμαι αν ήσουν εσύ ή η lixos), και ανήκε στην ψυχή της μητέρας στην Αγγλία με τα πολλά παιδιά, που μετενσαρκώθηκε σε εκείνη την κοπέλα που έψαξε και βρήκε τα παιδιά της, τι γίνεται όταν κάποιος πνευματιστής (ή όπως αλλιώς τους λένε) την καλέσει;
Ποια ψυχή θα του απαντήσει, αφού η ψυχή πλέον ζει σε ένα καινούργιο σώμα;



Από ό,τι μπορώ να καταλάβω απλώς δεν θα απαντήσει. Εξάλλου από ό,τι λέγεται δεν επικοινωνούν όλοι οι νεκροί κατ' επιλογήν των πνευματιστών. Από την άλλη πλευρά, εάν το θέμα είναι ενεργειακό, μάλλον η ενέργειά της θα μπορέσει να κάνει "επαφή" εάν το θελήσει.

Εμένα πάντως η τοποθέτηση του φίλου Notirk δεν μου κάνει εντελώς παράλογη, ότι δηλαδή ουσιαστικά είμαστε όλοι κομμάτια του ίδιου παζλ.



Αγαπητή lixos,
αν δεν επικοινωνούν όλοι οι νεκροί κατ' επιλογήν των πνευματιστών, τότε "κατ' επιλογήν" ποιανού γίνεται η επικοινωνία που οι πνευματιστές ισχυρίζονται πως είναι δυνατό να γίνει;
Αυτό που είπες για το αν το θέμα είναι ενεργειακό, δεν το κατάλαβα. Πώς γίνεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy