ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 16:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φασκόμηλος
quote:
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Κάτι τέτοιο αγγίζει τα επίπεδα ορισμένων μοναχών. Πολύ μακριά από τον καθημερινό άνθρωπο της πόλης.
Πράγματι.. Απλά ακόμα δεν έχεις καταλάβει τον ρόλο που παίζει η αίσθηση του "Εγώ" στη ζωή του ανθρώπου. Αυτό το "Εγώ" είναι που δημιουργεί όλα τα προβλήματα και τις διακρίσεις και τις δυστυχίες. Το Εγώ είναι η οντότητα που δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι τα πράγματα διαχωρίζονται (ενώ στη πραγματικότητα υπάρχει μόνο μια οντότητα στο σύμπαν ενιαια). Τέλος πάντων είναι βαθιά νερά αυτά, αν θελήσεις ποτέ ψάξ'το.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πράγματι πολύ βαθιά αυτά τα νερά. Δε ξέρω αν θα καταλάβω κάτι αν το ψάξω έτσι με τη μία. Καλύτερα να υπάρξει μία σταδιακή εξέλιξη γιατί αλλιώς θα τα μπερδέψω κι άλλο . Η συζήτηση πάντως δείχνει να βοηθά πολύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλος

Δεν καταλαβαίνω, τι σου κοστίζει να παραθέσεις το εδάφιο αυτό όπου αναφέρεται αυτό που λες και, να το συζητήσουμε;

Την άλλη φορά έλεγες για τον Ματθαίο αλλά μετά μου παρουσίασες εδάφια από τους άλλους Ευαγγελιστές.

Δε νομίζεις πως είναι λιγάκι "υπεροπτικό" το να λες πως αυτά που ισχυρίζεσαι εσύ είναι αυτά που είπε ο Ιησούς;
Εγώ δεν σου προτείνω τίποτα παραπάνω από το να τα συζητήσουμε.
Εκτός κι αν πιστεύεις πως οι δικοί σου ισχυρισμοί θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως τον αποκεκαλυμμένο Λόγο του Θεού, οπότε να το σταματήσουμε εδώ και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ήδη την αγιοποίησή σου;


Όχι βρε ψηλέ δεν είναι υπεροπτικό , και δεν κοστίζει τίποτε περσότερο από χρονο που μου είναι πολύτιμος.
Δεν έχω χρόνο, να πάω πίσω σε αυτά που τόσο παλιά εχω διαβάσει.
Βλέπεις δεν συνηθίζω να αναμασώ τροφές
Οτι κουβεντιάζω είναι δικές μου απόψεις, από γνώσεις ή έρευνες που έχω κάνει.
Κάθε φορά που διαβάζω μια άποψη / γμωση, κρατώ το νόημα και όχι την κατά λέξη περιγραφή παπαγαλίζοντας το κείμενο.
Αυτό συνέβη και με το εδάφιο του Ματθαίου που ανέφερες, και που η ερμηνεία που του απέδωσα ήταν 100% η σωστή, και αυτό επιβεβαιώθηκε και με την ερμηνεία των υπόλοιπων ευαγγελιστών.
Θες να τα ξαναδούμε αυτά μια και τα έχουμε πει πρόσφατα?

Το εδάφιο που λέμε τώρα αναφέρεται – για να σε βοηθήσω να θυμηθείς – στην αντίληψη του Ιησού (όπως και κάθε Εβραίου) πως οι αμαρτίες των γονέων βαρύνουν και τα παιδιά μέχρι τρίτης και Τετάρτης γενεάς, και με βάση αυτή την πίστη ρωτήθηκε ο Ιησούς για κάποιον που είχε γενετικό πρόβλημα (δεν ενθυμούμε τι, αλλά δεν έχει σημασία το πρόβλημα), ποιος τάχατες τιμωρείται.

Μην μου αναφέρεις πάλι τις αρλούμπες αν δεν το είπε ο Ματθαίος αλά ο Μάρκος ή κάποιος άλλος.
Αυτό που μετρά είναι αν υπάρχει στην Κ.Δ, και αν το είπε ο Ιησούς.
Η ουσία μετρά, αν σχετικά με τις τιμωρίες– το γιατί που αναφέρεται η lixos – αν υπάρχει δηλαδή σαφής αιτιολόγηση στην Κ.Δ

Αλά ακόμα και στην Π.Δ - που την δέχεσαι σαν σωστή.- τι λεει η 2η εντολή για τις αμαρτίες των γονέων, και γενικά για την τιμωρία της αμαρτίας?
Εδώ πληρώνεται ή όχι?

Εξηγεί το ερώτημα της lixoς ναι ή όχι?

Αν επιμένεις να κάνεις τον ανήξερο, αμέσως μόλις βρω χρόνο θα το βρω το εδάφιο να στο πω να το διαβάσεις και εσύ.
Δεν μπορεί να έχω κάνει τόσο λάθος, και να μην θυμάμαι τι είχα διαβάσει πριν μόλις 20 χρόνια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.


Πάμε ξανά.. Μεταφράζω το μήνυμα μου στις λέξεις που καταλαβαίνεις.
"Γιάννη Ψεύτη, Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης ανεξήγητων φαινομένων,(μεταφυσικών για τα δεδομένα της τωρινής επιστήμης) τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα ανεξήγητα φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;"


Να ρωτήσω κάτι;
Η αγάπη, η θλίψη, η χαρά, το θάρρος, το άγχος, η δειλία ... είναι φυσικά ή μεταφυσικά φαινόμενα;
Εξηγούνται και μπορούν να αναπαραχθούν σε συνθήκες εργαστηρίου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.


Πάμε ξανά.. Μεταφράζω το μήνυμα μου στις λέξεις που καταλαβαίνεις.
"Γιάννη Ψεύτη, Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης ανεξήγητων φαινομένων,(μεταφυσικών για τα δεδομένα της τωρινής επιστήμης) τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα ανεξήγητα φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;"


Να ρωτήσω κάτι;
Η αγάπη, η θλίψη, η χαρά, το θάρρος, το άγχος, η δειλία ... είναι φυσικά ή μεταφυσικά φαινόμενα;
Εξηγούνται και μπορούν να αναπαραχθούν σε συνθήκες εργαστηρίου;


Μιλάς για τα ανθρώπινα συναισθήματα και τα χαρακτηρίζεις μεταφυσικά φαινόμενα.
Φίλε μου έχεις χάσει την μπάλα.

Αυτά μπορεί να τα εξηγήσει η επιστήμη, και ναι αν δεν το ξέρεις μπορούν να αναπαραχθούν εργαστηριακά πλέον τώρα.
Προφανώς δεν θα έχεις ακούσει τίποτα για τον ψυχολογικό πόλεμο.
Τα είχα εξηγήσει αυτά παλιά στον …. «επιστήμονα» ξερόλα.
Δεν θα κάτσω να τα επαναλάβω ξανά.
Υπάρχουν οι τοποθετήσεις μου στο φόρουμ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ψηλος

Δεν καταλαβαίνω, τι σου κοστίζει να παραθέσεις το εδάφιο αυτό όπου αναφέρεται αυτό που λες και, να το συζητήσουμε;

Την άλλη φορά έλεγες για τον Ματθαίο αλλά μετά μου παρουσίασες εδάφια από τους άλλους Ευαγγελιστές.

Δε νομίζεις πως είναι λιγάκι "υπεροπτικό" το να λες πως αυτά που ισχυρίζεσαι εσύ είναι αυτά που είπε ο Ιησούς;
Εγώ δεν σου προτείνω τίποτα παραπάνω από το να τα συζητήσουμε.
Εκτός κι αν πιστεύεις πως οι δικοί σου ισχυρισμοί θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως τον αποκεκαλυμμένο Λόγο του Θεού, οπότε να το σταματήσουμε εδώ και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ήδη την αγιοποίησή σου;


Όχι βρε ψηλέ δεν είναι υπεροπτικό , και δεν κοστίζει τίποτε περσότερο από χρονο που μου είναι πολύτιμος.
Δεν έχω χρόνο, να πάω πίσω σε αυτά που τόσο παλιά εχω διαβάσει.
Βλέπεις δεν συνηθίζω να αναμασώ τροφές
Οτι κουβεντιάζω είναι δικές μου απόψεις, από γνώσεις ή έρευνες που έχω κάνει.
Κάθε φορά που διαβάζω μια άποψη / γμωση, κρατώ το νόημα και όχι την κατά λέξη περιγραφή παπαγαλίζοντας το κείμενο.
Αυτό συνέβη και με το εδάφιο του Ματθαίου που ανέφερες, και που η ερμηνεία που του απέδωσα ήταν 100% η σωστή, και αυτό επιβεβαιώθηκε και με την ερμηνεία των υπόλοιπων ευαγγελιστών.
Θες να τα ξαναδούμε αυτά μια και τα έχουμε πει πρόσφατα?

Το εδάφιο που λέμε τώρα αναφέρεται – για να σε βοηθήσω να θυμηθείς – στην αντίληψη του Ιησού (όπως και κάθε Εβραίου) πως οι αμαρτίες των γονέων βαρύνουν και τα παιδιά μέχρι τρίτης και Τετάρτης γενεάς, και με βάση αυτή την πίστη ρωτήθηκε ο Ιησούς για κάποιον που είχε γενετικό πρόβλημα (δεν ενθυμούμε τι, αλλά δεν έχει σημασία το πρόβλημα), ποιος τάχατες τιμωρείται.

Μην μου αναφέρεις πάλι τις αρλούμπες αν δεν το είπε ο Ματθαίος αλά ο Μάρκος ή κάποιος άλλος.
Αυτό που μετρά είναι αν υπάρχει στην Κ.Δ, και αν το είπε ο Ιησούς.
Η ουσία μετρά, αν σχετικά με τις τιμωρίες– το γιατί που αναφέρεται η lixos – αν υπάρχει δηλαδή σαφής αιτιολόγηση στην Κ.Δ

Αλά ακόμα και στην Π.Δ - που την δέχεσαι σαν σωστή.- τι λεει η 2η εντολή για τις αμαρτίες των γονέων, και γενικά για την τιμωρία της αμαρτίας?
Εδώ πληρώνεται ή όχι?

Εξηγεί το ερώτημα της lixoς ναι ή όχι?

Αν επιμένεις να κάνεις τον ανήξερο, αμέσως μόλις βρω χρόνο θα το βρω το εδάφιο να στο πω να το διαβάσεις και εσύ.
Δεν μπορεί να έχω κάνει τόσο λάθος, και να μην θυμάμαι τι είχα διαβάσει πριν μόλις 20 χρόνια



Η επιπολαιότητα με την οποία αντιμετωπίζεις τόσο σοβαρά ζητήματα μου προκαλεί εντύπωση και μου γεννά πολλά ερωτήματα περί της προδιάθεσής σου, για να μην πως μου επιβεβαιώνει τη γνώμη που έχω σχηματίσει για τα κίνητρά σου.

Πώς είναι δυνατόν να εκφράζεσαι με τόση σιγουριά για ζητήματα, για τα οποία έχεις διβάσει "τόσο παλιά", ώστε να μη θυμάσαι "λεπτομέρειες", και, παρόλα αυτά, είσαι σίγουρος πως η ερμηνεία σου είναι 100% η σωστή. Πιάσε το αυγό και κούρεφτο!

Ειλικρινά, με ….. εκπλήσσεις!!
Πάντως, αναγνωρίζω την ειλικρίνειά σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φασκομηλος

Εγώ ως προετοιμασία είχα στο νου μου κάτι που τείνει στην καλλιέργεια του ατόμου, ούτε έκσταση ούτε κάποια άλλη κατάσταση άλλη της κανονικής.


Μα αυτή η «προετοιμασία» ή «καλλιέργεια» όπως τώρα την αποκαλείς, πως προσδιορίζεται?.
Ποιος θα αποφανθεί πώς αυτή είναι η σωστή «καλλιέργεια – προετοιμασία» και όχι ή άλλη που θα είναι στείρα?
Με ποια κριτήρια θα το γνωρίζει το άτομο, και ποιος θα του τα ορίσει?
Χρειάζεται καθοδηγητή / τσοπάνο?

Αυτό ρωτώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

xμ...................



Αποφάσισε να απογαλακτιστείς
Γιατί με όποιο δαάσκαλο…….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:
Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.


Πάμε ξανά.. Μεταφράζω το μήνυμα μου στις λέξεις που καταλαβαίνεις.
"Γιάννη Ψεύτη, Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης ανεξήγητων φαινομένων,(μεταφυσικών για τα δεδομένα της τωρινής επιστήμης) τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα ανεξήγητα φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;"


Να ρωτήσω κάτι;
Η αγάπη, η θλίψη, η χαρά, το θάρρος, το άγχος, η δειλία ... είναι φυσικά ή μεταφυσικά φαινόμενα;
Εξηγούνται και μπορούν να αναπαραχθούν σε συνθήκες εργαστηρίου;


Μιλάς για τα ανθρώπινα συναισθήματα και τα χαρακτηρίζεις μεταφυσικά φαινόμενα.
Φίλε μου έχεις χάσει την μπάλα.

Αυτά μπορεί να τα εξηγήσει η επιστήμη, και ναι αν δεν το ξέρεις μπορούν να αναπαραχθούν εργαστηριακά πλέον τώρα.
Προφανώς δεν θα έχεις ακούσει τίποτα για τον ψυχολογικό πόλεμο.
Τα είχα εξηγήσει αυτά παλιά στον …. «επιστήμονα» ξερόλα.
Δεν θα κάτσω να τα επαναλάβω ξανά.
Υπάρχουν οι τοποθετήσεις μου στο φόρουμ.



Μπορεί να είναι συναισθήματα, αλλά δεν παύουν να είναι φαινόμενα, σωστά;

Δηλαδή, σύμφωνα με όσα ισχυρίζεσαι, και εφόσον πρόκειται περί φυσικών φαινομένων, μπορούμε σήμερα, ή μάλλον, μπορεί η επιστήμη να μας κάνει πιο έξυπνους; πιο θαρραλέους; λιγότερο καταθλιπτικούς; να αγαπούμε περισσότερο; λιγότερο αγχωτικούς; .......;

ε τότε γιατί δεν το κάνει; Γιατί παρατηρούμε πως συμβαίνει το αντίθετο στην κοινωνία μας; Μήπως υπάρχει κάτι που την εμποδίζει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί απλά δεν επιτρέπεται Ψηλε, η πλύση εγκεφάλου για ηθικούς λόγους

Τα συναισθήματα μπορούν να τροποποιηθούν εργαστηριακά είτε βιοχημικά είτε ηλεκτρομαγνητικά, αν δεν το ξέρεις, έχεις ελλιπή ενημέρωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 17:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.


Πάμε ξανά.. Μεταφράζω το μήνυμα μου στις λέξεις που καταλαβαίνεις.
"Γιάννη Ψεύτη, Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης ανεξήγητων φαινομένων,(μεταφυσικών για τα δεδομένα της τωρινής επιστήμης) τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα ανεξήγητα φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 18:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί απλά δεν επιτρέπεται Ψηλε, η πλύση εγκεφάλου για ηθικούς λόγους

Τα συναισθήματα μπορούν να τροποποιηθούν εργαστηριακά είτε βιοχημικά είτε ηλεκτρομαγνητικά, αν δεν το ξέρεις, έχεις ελλιπή ενημέρωση.



Η πλύση εγκεφάλου είναι κάτι κακό.
Να φτιάξεις ανθρώπους πιο χαρούμενους, θαρραλέους, που αγαπούνε πραγματικά, και, και, .... γιατί το χαρακτηρίζεις ως πλύση εγκεφάλου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 18:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστήμη τα τελευταία πέντε χρόνια κατανόησε την σχέση των συναισθημάτων και του ανθρώπινου χαρακτήρα με τις βιοχημικές ουσίες και τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα.
Είμαστε ακόμα στην αρχή για να μπορέσουμε να επέμβουμε ιδικά σε επιμέρους συναισθήματα.

Στα τελευταία 5 χρόνια γίνονται πολλές έρευνες σε Αγγλία και Αμερική με εξελιγμένα σύγχρονα ηλεκρομαγμητικά μηχανήματα απεικόνισης.

Είναι γνωστό πλέον πως αυτό που θεωρούσαμε άυλο και ανεξάρτητο από υλικές επιδράσεις, είναι μια εγκεφαλική λειτουργία που καθορίζεται άμεσα από χημικές ουσίες και ηλεκτρικά κύματα.

Η δομή του εγκεφάλου μας είναι παρα πολύ πολύπλοκη και δεν είμαστε σε θέση ακόμα να την κατανοήσουμε πλήρως
Είμαστε επαναλαμβάνω ακόμα στην αρχή, και η δική μου εκτίμηση είναι πως θέλουμε πολύ μα πολύ δρόμο ακόμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 18:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.


Πάμε ξανά.. Μεταφράζω το μήνυμα μου στις λέξεις που καταλαβαίνεις.
"Γιάννη Ψεύτη, Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης ανεξήγητων φαινομένων,(μεταφυσικών για τα δεδομένα της τωρινής επιστήμης) τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα ανεξήγητα φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;"


Βρε Ντόκτορ πάμε πάλι

Από πού έως που, τα «ανεξήγητα» φαινόμενα είναι και «μεταφυσικά»

Μπορούμε να κουβεντιάσουμε με όρους λογικής?
Είσαι και συ σαν τον άλωνα, που πνίγεται σε μια κουταλιά νερό όταν του βάζεις δύσκολα?

Δες τι σου έγραφα από την αρχή της ερώτησης σου όταν τότε εσύ τα ονόμαζες «μεταφυσικά» αυτά που τώρα ονομάζεις «ανεξήγητα.»


Σου είχα απαντήσει
«Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”
Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..»

Αυτά τα φυσικά λοιπόν φαινόμενα που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε είναι τα «ανεξήγητα» έως τώρα «φυσικά φαινόμενα».

Πόσες φορές να στο επαναλάβω δηλαδή για να το καταλάβεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 20:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αυτή η «προετοιμασία» ή «καλλιέργεια» όπως τώρα την αποκαλείς, πως προσδιορίζεται?.
Ποιος θα αποφανθεί πώς αυτή είναι η σωστή «καλλιέργεια – προετοιμασία» και όχι ή άλλη που θα είναι στείρα?
Με ποια κριτήρια θα το γνωρίζει το άτομο, και ποιος θα του τα ορίσει?
Χρειάζεται καθοδηγητή / τσοπάνο?

Αυτό ρωτώ


Θα έλεγα πως και πάλι είναι προσωπικό ζήτημα. Ένα άτομο θα μπορούσε να προετοιμαστεί μελετώντας και ασπάζοντας μία θρησκεία, άλλος μπορεί να μελετούσε αποκρυφιστικά κείμενα, άλλος φιλοσοφία κτλ. Δε νομίζω πως μπορούμε να ορίσουμε συγκεκριμένη ''προετοιμασία'' για να δεχτεί κάποιος ευκολότερα ένα γεγονός όπως ο θάνατος.

Όσο για το αν χρειάζεται καθοδηγητή, δε ξέρω, μπορεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 23:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.


Πάμε ξανά.. Μεταφράζω το μήνυμα μου στις λέξεις που καταλαβαίνεις.
"Γιάννη Ψεύτη, Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης ανεξήγητων φαινομένων,(μεταφυσικών για τα δεδομένα της τωρινής επιστήμης) τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα ανεξήγητα φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;"


Βρε Ντόκτορ πάμε πάλι

Από πού έως που, τα «ανεξήγητα» φαινόμενα είναι και «μεταφυσικά»

Μπορούμε να κουβεντιάσουμε με όρους λογικής?
Είσαι και συ σαν τον άλωνα, που πνίγεται σε μια κουταλιά νερό όταν του βάζεις δύσκολα?

Δες τι σου έγραφα από την αρχή της ερώτησης σου όταν τότε εσύ τα ονόμαζες «μεταφυσικά» αυτά που τώρα ονομάζεις «ανεξήγητα.»


Σου είχα απαντήσει
«Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”
Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..»

Αυτά τα φυσικά λοιπόν φαινόμενα που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε είναι τα «ανεξήγητα» έως τώρα «φυσικά φαινόμενα».

Πόσες φορές να στο επαναλάβω δηλαδή για να το καταλάβεις?




Α γεια σου. Γι αυτό κράτα και μια πισινή γιατί μπορεί η επιστήμη να σε εκθέσει παρακάτω και ό,τι απορρίπτεις και "κράζεις" να αποδειχθεί τελικά ότι είναι μια πολύ φυσική διαδικασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 23:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ


:Ο καινούργιος παπάς της ενορίας !!



Ανέκδοτο:Ο καινούργιος παπάς της ενορίας !!


Ο καινούργιος παπάς της ενορίας ήταν τόσο νευρικός στην πρώτη του λειτουργία, που δεν μπορούσε να μιλήσει.

Πριν από την επόμενη λειτουργία ρωτάει τον Αρχιεπίσκοπο, τι θα μπορούσε να κάνει για να χαλαρώσει.
Ο Αρχιεπίσκοπος τον συμβουλεύει ως εξής:
"Την επόμενη φορά ρίξε μερικές σταγόνες βότκα στο νερό που θα πιεις και θα δεις πώς θα χαλαρώσεις".
Την Κυριακή ο παπάς ακολουθεί τη συμβουλή και πραγματικά νιώθει ότι θα μπορούσε να κάνει κήρυγμα χωρίς άγχος ακόμα και αν λυσσομανούσε καταιγίδα.
Μετά τη λειτουργία επιστρέφει στο σπίτι του, όπου μετά από λίγο εμφανίζεται ο Διάκος του Αρχιεπισκόπου και του παραδίδει ένα σημείωμα που έγραφε τα εξής:
Αγαπητέ πάτερ,
Την επόμενη φορά να ρίξετε μερικές σταγόνες βότκα στο νερό κι όχι μερικές σταγόνες νερό στη βότκα.
Σας παραθέτω μερικές παρατηρήσεις, για να μην επαναληφθούν τα σημερινά.
- Δεν χρειάζεται να τοποθετείτε φέτα λεμονιού στο χείλος του δισκοπότηρου.
- Το κουβούκλιο στην πλευρά της εκκλησίας είναι το εξομολογητήριο, όχι το μπάνιο.
- Ο Αρχάγγελος είπε στην Παρθένο: "Χαίρε κεχαριτωμένη", όχι "Γεια σου πιπίνι".
- Καλό θα είναι να μην ακουμπάτε στο άγαλμα της Παναγίας πόσο μάλλον να το αγκαλιάζετε και να το φιλάτε με τέτοιο πάθος.
- Οι εντολές είναι 10 και όχι 12. Οι απόστολοι ήταν 12 και όχι 7. Κανείς τους δεν ήταν νάνος.
- Δεν αναφερόμαστε στον Ιησού Χριστό και τους αποστόλους ως " Ι.Χ. και Σία".
- Ο Ιούδας ήταν προδότης, όχι "σκατορουφιάνος του κερατά" που είπες εσύ στους χριστιανούς.
- Ο Χριστός μας είπε στον Πέτρο ότι "πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις, θα με αρνηθείς", δεν του είπε: "Μέχρι να λαλήσουν τα κοκόρια θα μ'έχεις γράψει στ" α.. σου".
- Δεν επιτρέπεται να αποκαλούμε την κεφαλή της εκκλησίας μας "Νονό".
-Το καθαγιασμένο ύδωρ είναι για να ευλογούμε, όχι για να δροσίζουμε τον σβέρκο μας.
- Ποτέ δεν κηρύττουμε καθισμένοι στα σκαλιά του ιερού και σε καμία περίπτωση δεν ακουμπάμε το πόδι μας πάνω στη Βίβλο.
- Ο άρτος χρησιμεύει για τη Θεία Ευχαριστία όχι ως απεριτίφ που συνοδεύει το κρασί.
- Η παρότρυνση να χορέψει το ποίμνιο ήταν ενδιαφέρουσα, δεν χρειαζόταν όμως και να χορέψει γιάγκα γύρω από την εκκλησία.
- Τις σκάλες του άμβωνα τις κατεβαίνουμε κανονικά, όχι τσουλήθρα στο κάγκελο.
Και τέλος, την λειτουργία την τελειώνουμε με "Αμήν", όχι με "Ολέ!"
ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτός που καθόταν στην άκρη του ιερού και τον οποίο αποκαλέσατε "αδερφάρα" και "τραβεστί με μάξι" ήμουν εγώ!
Ελπίζω αυτά τα λάθη να διορθωθούν την ερχόμενη Κυριακή.
Με τιμή,
Ο Αρχιεπίσκοπος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 00:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α γεια σου. Γι αυτό κράτα και μια πισινή γιατί μπορεί η επιστήμη να σε εκθέσει παρακάτω και ό,τι απορρίπτεις και "κράζεις" να αποδειχθεί τελικά ότι είναι μια πολύ φυσική διαδικασία.

Μόνο φυσικά φαινόμενα – κατά την δική μου γνώμη - υπάρχουν μες στην φύση.
Τα παρά φύση, και αυτά φυσικά είναι,
Δεν είναι μεταφυσικά και ούτε υπερφυσικά.


Για όλα τα ανεξήγητα φυσικά φαινόμενα, να λέμε απλά πως δεν τα γνωρίζουμε, αλά ερευνάμε να βρούμε μια λύση να τα εξηγήσουμε, με όπλο την επιστημονική μεθοδολογία.

Είναι πολλά αυτά που δεν ξέρουμε, και κάθε φορά που μαθαίνουμε κάτι, αντιλαμβανόμαστε να μας διαφεύγουν ακόμα περισσότερα.

Δεν πρέπει να δεχόμαστε κάτι αν δεν μπορούμε να το ερμηνεύσουμε χρησιμοποιώντας την επιστημονική μεθοδολογία.
Σε αυτές τις περιπτώσεις και ανάλογα την περίπτωση, μπορούμε να πούμε πως θα μπορούσε να είναι έτσι, ή να είναι και κάπως αλλιώς.

Την αλήθεια την ψάχνουμε δεν την ξέρουμε

Υ.Γ
Αναφέρομαι πως κατά την γνώμη μου πρέπει να σκεφτόμαστε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 00:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψευτη γιαννη,οσο και να ψαχνουμε την αληθεια καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε με την επιστημονικη μεθοδολογια,ειναι περαν απο την επιστημη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 00:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ

lixos κατι πιο αναλαφρο εχει να <στανιαρουμαι>!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 01:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψευτη γιαννη,οσο και να ψαχνουμε την αληθεια καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε με την επιστημονικη μεθοδολογια,ειναι περαν απο την επιστημη.



Τι του λές τώρα?
Νομίζεις οτι μεγάλωσε και του μιλάς σοβαρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 01:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε Ντόκτορ πάμε πάλι

Από πού έως που, τα «ανεξήγητα» φαινόμενα είναι και «μεταφυσικά»

Μπορούμε να κουβεντιάσουμε με όρους λογικής?
Είσαι και συ σαν τον άλωνα, που πνίγεται σε μια κουταλιά νερό όταν του βάζεις δύσκολα?

Δες τι σου έγραφα από την αρχή της ερώτησης σου όταν τότε εσύ τα ονόμαζες «μεταφυσικά» αυτά που τώρα ονομάζεις «ανεξήγητα.»


Σου είχα απαντήσει
«Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”
Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..»

Αυτά τα φυσικά λοιπόν φαινόμενα που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε είναι τα «ανεξήγητα» έως τώρα «φυσικά φαινόμενα».

Πόσες φορές να στο επαναλάβω δηλαδή για να το καταλάβεις?



Το μεταφύσικα δε σου αρέσει και μου λες "για μένα δεν υπάρχουν μεταφυσικά αλλά μόνο <<ανεξήγητα φυσικά φαινόμενα>>" και δεν απαντάς στην ερώτησή μου. Σου αλλάζω το "μεταφυσικά" και στο κάνω <<ανεξήγητα φαινόμενα>> (το "φυσικά" δεν το βάζω, γιατί φυσικά θα γίνουν μόνο ΑΝ και ΟΤΑΝ τα γνωρίσουμε επιστημονικά) για να ταιριάζει στα πιστεύω σου. Πάλι δεν σ'αρεσει, πάλι δεν απαντάς. Εντάξει, αφού δεν θες να απαντήσεις, μην απαντήσεις.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/10/2011 01:23:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 01:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ψευτη γιαννη,οσο και να ψαχνουμε την αληθεια καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε με την επιστημονικη μεθοδολογια,ειναι περαν απο την επιστημη.



Τι του λές τώρα?
Νομίζεις οτι μεγάλωσε και του μιλάς σοβαρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Ναι Νικ,αν συγκρινομαι το οτι εχω παει μεχρι την μικρη νηπια μονο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 10:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψευτη γιαννη,οσο και να ψαχνουμε την αληθεια καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε με την επιστημονικη μεθοδολογια,ειναι περαν απο την επιστημη.



Βρε stiv σε θεωρούσα σοβαρό.
Τι μου λες τώρα?

Μόνος μου δεν είπα πως υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε, και πως την αλήθεια ακόμα την ψάχνουμε?
Ποιος σου διαμήνυσε, πως αυτά που δεν ξέρουμε τώρα δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ?

Μήπως και εσύ κάνεις διαγαλαξιακά εξωσωματικά ταξίδια μέχρι την Ανδρομέδα και “μπιγιον” όπως ο γεροξεκούτης δάσκαλος, και έχεις “άνωθεν” ή “άμοθεν” ενημέρωση?
“Ιλουμινάτι” και εσύ, και σύ μικρός θεός?

Αν είσαι κάτω των 18 δικαιολογήσαι, η πλειονότητα των παιδιών, - στα μικράτα μας – είχαμε τέτοιες φαντασιώσεις, - μεγαλώνοντας όμως -, στην ηλικία της λογικής αυτά εξαφανίζονται.

Αυτές τις μαλακίες θεωρείς φυσικά φαινόμενα που δεν θα τα μάθουμε ποτέ,?

“Μα καλά να τα πιστεύουν τα μωρά, μα και γαϊδάροι με μιά πήχη ουρά”
(Βάρναλης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 11:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor

Το μεταφύσικα δε σου αρέσει και μου λες "για μένα δεν υπάρχουν μεταφυσικά αλλά μόνο <<ανεξήγητα φυσικά φαινόμενα>>" και δεν απαντάς στην ερώτησή μου. Σου αλλάζω το "μεταφυσικά" και στο κάνω <<ανεξήγητα φαινόμενα>> (το "φυσικά" δεν το βάζω, γιατί φυσικά θα γίνουν μόνο ΑΝ και ΟΤΑΝ τα γνωρίσουμε επιστημονικά) για να ταιριάζει στα πιστεύω σου. Πάλι δεν σ'αρεσει, πάλι δεν απαντάς. Εντάξει, αφού δεν θες να απαντήσεις, μην απαντήσεις.


Φίλε μου για μένα ΔΕΝ υπάρχουν φαινόμενα μη φυσικά.
Δεν είναι λογική η πρότασή σου το "φυσικά" δεν το βάζω, γιατί φυσικά θα γίνουν μόνο ΑΝ και ΟΤΑΝ τα γνωρίσουμε επιστημονικά.

Υπάρχουν φυσικά φαινόμενα που τα έχουμε εξηγήσει και άλλα ανεξήγητα που τα εξετάζουμε.
Κάθε φαινόμενο φίλε μου που το παρατηρούμαι είναι φυσικό.
Αν δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε είναι ανεξήγητο και όχι μεταφυσικό.
Μεταφυσικά είναι ΟΛΑ τα κατά φαντασίαν φαινόμενα.
Αυτά έχουν αναλάβει να τα εξηγήσουν και να τα εξελιξουν όλοι οι κλάδοι της ψευδεπιστήμης.
Τέτοιοι κλάδοι υπάρχουν πολλοί.
Δώσε την λέξη “ψευδεπιστήμες” σε μηχανή αναζήτησης και θα μάθεις ποιες είναι. (ανάμεσά τους και οι αστρολόγοι, οι πνευματιστές, οι οι παραψυχολόγοι, Ουφολόγοι, κλπ )

“Φαινόμενο” είναι κάτι που “φαίνεται να συμβαίνει” ΠΑΝΤΑ υπό τις ίδιες συνθήκες, και ΠΑΝΤΑ με τον ίδιο τρόπο.

Έτσι από περιέργεια, περιέγραψέ μου ένα “φαινόμενο” που ΔΕΝ είναι φυσικό, για να μπορέσω να καταλάβω που κολλά το μυαλό σου.


@ Ψηλε

Ψηλέ αν έχεις βρει το εδάφιο της Κ.Δ (αλλά και της Π.Δ) που αναφέρεται σε αμαρτήματα γονέων και στην τιμωρία τους εδώ στην γη (και όχι μετά θάνατον) μέχρι τρίτης και τετάρτης γενεάς, σφύρα μου.
Εδώ είμαι να το κουβεντιάσουμε.
Δεν κάνω το κορόιδο.
Αν δεν το βρεις εσύ θα το βρω εγώ, αν βρω πρώτα που έχω πεταμένη την Κ.Δ

Γιατί στην Κ.Δ δεν επιβεβαιώνεται από τον Ιησού, μόνο η επίγειος τιμωρία των γονέων και των τέκνων μέχρι 3ης και 4ης γενεάς, αλλά γίνεται συγκεκριμένος λόγος για κάποιον με γενετικό πρόβλημα (δεν θυμάμαι ποιο πρόβλημα) που βασανιζόταν για πολλά πολλά χρόνια, αν και αθώος, και οι γονείς του ενάρετοι, μόνο και μόνο για να τον θεραπεύσει ο Ιησούς και να φανεί -μεσω του θαύματος -η δύναμη του θεού, ώστε να τον πιστέψουν και δοξάσουν οι άνθρωποι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 12:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου για μένα ΔΕΝ υπάρχουν φαινόμενα μη φυσικά.
Δεν είναι λογική η πρότασή σου το "φυσικά" δεν το βάζω, γιατί φυσικά θα γίνουν μόνο ΑΝ και ΟΤΑΝ τα γνωρίσουμε επιστημονικά.

Υπάρχουν φυσικά φαινόμενα που τα έχουμε εξηγήσει και άλλα ανεξήγητα που τα εξετάζουμε.
Κάθε φαινόμενο φίλε μου που το παρατηρούμαι είναι φυσικό.
Αν δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε είναι ανεξήγητο και όχι μεταφυσικό.
Μεταφυσικά είναι ΟΛΑ τα κατά φαντασίαν φαινόμενα.
Αυτά έχουν αναλάβει να τα εξηγήσουν και να τα εξελιξουν όλοι οι κλάδοι της ψευδεπιστήμης.
Τέτοιοι κλάδοι υπάρχουν πολλοί.
Δώσε την λέξη “ψευδεπιστήμες” σε μηχανή αναζήτησης και θα μάθεις ποιες είναι. (ανάμεσά τους και οι αστρολόγοι, οι πνευματιστές, οι οι παραψυχολόγοι, Ουφολόγοι, κλπ )


όλο με τις λέξεις ασχολείσαι και ποτέ με την ουσία Γιάννη. Με κούρασες.
Άντε τα λέμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 12:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως και εσύ κάνεις διαγαλαξιακά εξωσωματικά ταξίδια μέχρι την Ανδρομέδα και “μπιγιον” όπως ο γεροξεκούτης δάσκαλος, και έχεις “άνωθεν” ή “άμοθεν” ενημέρωση?
“Ιλουμινάτι” και εσύ, και σύ μικρός θεός?

Αν είσαι κάτω των 18 δικαιολογήσαι, η πλειονότητα των παιδιών, - στα μικράτα μας – είχαμε τέτοιες φαντασιώσεις, - μεγαλώνοντας όμως -, στην ηλικία της λογικής αυτά εξαφανίζονται.

Αυτές τις μαλακίες θεωρείς φυσικά φαινόμενα που δεν θα τα μάθουμε ποτέ,?


Βρε gianipseftis, που είδες τον stiv να αναφέρεται σε διαγαλαξιακά ταξίδια έως την Ανδρομέδα ή να αναφέρεται σε Ιλλουμινάτι και μικρούς ή μεγάλους Θεούς;
Ο άνθρωπος πολύ απλά έγραψε:

quote:
ψευτη γιαννη,οσο και να ψαχνουμε την αληθεια καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε με την επιστημονικη μεθοδολογια,ειναι περαν απο την επιστημη.

Καταρχάς δεν μίλησε για φυσικά φαινόμενα κι όπως μπορεί κάποιος να δει δεν αναφέρθηκε σε τίποτα από όσα ανέφερες εσύ.
Γιατί φιλτράρεις τα γραφόμενα του μέσα από αυτόν τον τόσο έντονα παραμορφωτικό φακό;
Τα διάφορα ζητήματα που δε μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη πρέπει να είναι σώνει και καλά αυτά που ανέφερες;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 13:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε μου για μένα ΔΕΝ υπάρχουν φαινόμενα μη φυσικά.
Δεν είναι λογική η πρότασή σου το "φυσικά" δεν το βάζω, γιατί φυσικά θα γίνουν μόνο ΑΝ και ΟΤΑΝ τα γνωρίσουμε επιστημονικά.

Υπάρχουν φυσικά φαινόμενα που τα έχουμε εξηγήσει και άλλα ανεξήγητα που τα εξετάζουμε.
Κάθε φαινόμενο φίλε μου που το παρατηρούμαι είναι φυσικό.
Αν δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε είναι ανεξήγητο και όχι μεταφυσικό.
Μεταφυσικά είναι ΟΛΑ τα κατά φαντασίαν φαινόμενα.
Αυτά έχουν αναλάβει να τα εξηγήσουν και να τα εξελιξουν όλοι οι κλάδοι της ψευδεπιστήμης.
Τέτοιοι κλάδοι υπάρχουν πολλοί.
Δώσε την λέξη “ψευδεπιστήμες” σε μηχανή αναζήτησης και θα μάθεις ποιες είναι. (ανάμεσά τους και οι αστρολόγοι, οι πνευματιστές, οι οι παραψυχολόγοι, Ουφολόγοι, κλπ )


όλο με τις λέξεις ασχολείσαι και ποτέ με την ουσία Γιάννη. Με κούρασες.
Άντε τα λέμε.


Ενώ για σένα η ουσία είναι να “βαφτίζεις” κάθε ανεξήγητο φαινόμενο, “μεταφυσικό” εε?

Για πες έστω και ένα από αυτά που εσύ ονομάζεις “μεταφυσικά”?

Οποιοδήποτε φαινόμενο μπορεί υπό τις ίδιες ΠΑΝΤΑ ελεγχόμενες συνθήκες να αναπαραχθεί/επιβεβαιωθεί με ΠΑΝΤΑ το ίδιο αποτέλεσμα, θεωρείται φυσικό.
Αν δεν μπορεί να εξηγηθεί το ονομάζουμε ανεξήγητο.

Υπάρχουν “φανταστικά” φαινόμενα που δεν επαληθεύονται πειραματικά και ούτε παράγουν ΠΑΝΤΑ το ίδιο αποτέλεσμα ΟΛΕΣ τις φορές που θα επαναληφθούν, αυτά δεν είναι φυσικά, και εσύ μπορείς να τα ονομάζεις όπως σου κάνει κέφι, δεν με ενδιαφέρει.

Η λογική ΔΕΝ είναι πάντοτε κοινή
Ζούμε σε κόσμο του παραλόγου δυστυχώς.

Δεν παίζω με τις λέξεις φίλε μου, εσύ κρύβεσαι πίσω τους.
Να είσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 15:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να είσαι καλά
εε εγώ το λέω αυτό! Θα μας κλέψεις και τις εκφράσεις; Α ρε Γιάννη τι θα κάνουμε μαζί σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 15:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γινεται να κανουμε κατι για τον ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ Γιαννη...Αυτος τα ξερει ολα!!ειναι ο πλεον ειδικος για ολα τα θεματα!!Μην του πατε κοντρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy