ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 16:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη λοιπόν, συγνώμη για το λάθος

Έχω δίκιο μην ανησυχείς. Από ότι κατάλαβα δεν πιστεύεις σε κάτι ανώτερο από εσένα. Είναι αφενός εγωιστικό, αφετέρου μπορώ να πω δικαιολογημένο εαν σαν άνθρωπος χρειάζεσαι απτές αποδείξεις για κάτι τέτοιο. Εαν είσαι ανοιχτή σε νέες αντιλήψεις, μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις την άποψή μου επί του θέματος.

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Jegudiel

Edited by - Jegudiel on 07/11/2011 16:58:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 22:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη λοιπόν, συγνώμη για το λάθος

Έχω δίκιο μην ανησυχείς. Από ότι κατάλαβα δεν πιστεύεις σε κάτι ανώτερο από εσένα. Είναι αφενός εγωιστικό, αφετέρου μπορώ να πω δικαιολογημένο εαν σαν άνθρωπος χρειάζεσαι απτές αποδείξεις για κάτι τέτοιο. Εαν είσαι ανοιχτή σε νέες αντιλήψεις, μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις την άποψή μου επί του θέματος.

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Jegudiel

Edited by - Jegudiel on 07/11/2011 16:58:39



Διάβασα την άποψή σου. Είσαι πολύ νέος και δικαιολογείται η καθετοποίηση σου και το γεγονός ότι είσαι απόλυτος σε ορισμένα ζητήματα. Συν τω χρόνω θα σου...περάσει. Θα προβληματιστείς και θα απορρίψεις ή θα υιοθετήσεις πράγματα. Όσον αφορά στο εάν πιστεύω ή όχι σε κάτι ανώτερο από εμένα, θα σου έλεγα ότι δεν έχω καταλήξει ακόμη. Ψάχνω όμως. Ένας από τους λόγους που ασχολήθηκα και με αυτό το forum, εάν και δεν το συνήθιζα το σπορ, είναι και αυτός: ότι ψάχνω. Απόλυτη όμως δεν έχω το δικαίωμα να είμαι για τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 22:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos,στο τελος ολο και κατι θα βρεις οταν ψαχνεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 23:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

lixos,στο τελος ολο και κατι θα βρεις οταν ψαχνεις



Ναι...ακόμη και αν αυτό δεν είναι πάντα βολικό. Το θέμα όμως δεν είναι να βρεις υποθέσεις και πιστεύω του καθενός ή θεωρίες. Το θέμα είναι οι αποδείξεις. Και πού είσαι stiv? μην μου πεις και συ για τα μάτια της καρδιάς, της ψυχής κλπ. Πες μου και με το μυαλό και τη λογική τι γίνεται γιατί την σνομπάρουμε αρκετά σε αυτό το forum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 23:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

lixos,στο τελος ολο και κατι θα βρεις οταν ψαχνεις



Ναι...ακόμη και αν αυτό δεν είναι πάντα βολικό. Το θέμα όμως δεν είναι να βρεις υποθέσεις και πιστεύω του καθενός ή θεωρίες. Το θέμα είναι οι αποδείξεις. Και πού είσαι stiv? μην μου πεις και συ για τα μάτια της καρδιάς, της ψυχής κλπ. Πες μου και με το μυαλό και τη λογική τι γίνεται γιατί την σνομπάρουμε αρκετά σε αυτό το forum...



Lixos για μενα δεν ειναι να ασπαστω τι ειναι βολικο για τις απαντησεις που ψανχω,αλλα τι ειναι το πραγματικο,οσο μπορει να ειναι.

Αποδειξεις - αποδειξεις ,απο κανεναν δεν προκειται αγαπητη μου εδω ,οσο και να το κυνηγας με το λασσο σου, να παρεις ,για αυτο που αναζητας ,για αυτο που ψαχνεις ,για αυτο που προσπαθεις να αγγιξεις σαν σε ονειρο.

Ολοι <βολευομαστε> σε αυτο που εχει ο καθενας καλλιεργησει μεσα του,ειτε αυτο εκ τον υστερων αποδειχθει λαθος ή σωστο.

Δεν σνοπαρουν την λογικη,αλλα και μη ξεχνας οτι βρισκεσαι σε φορουμ <εσωτερικης > αναζητησης και ΟΛΑ δεν λυνονται και δεν ερμηνευονται με την λογικη.
Καποια πραματα στη ζωη μας ειναι πανω απο την λογικη...........και αυτο ψαχνουμε εδω μεσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 00:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλος φίλου είχε χάσει τον παππού του.
Οταν συνέβη έλειπε και δεν ήταν κοντά του.
Δηλαδή ήταν ο μόνος απ' την οικογένεια που έλειπε.
Ειχε στεναχωρηθεί πάρα πολύ που δεν ήταν κοντά στο παππού του.
Ενα βράδυ μετά απο λίγο καιρό καθώς έμπαινε στην πολυκατοικία του σπιτιού του ξαφνικά είδε στο πεζούλι παραδίπλα να κάθεται ο παππούς του και να τον κοιτάζει.
Σοκαρίστηκε και πάγωσε. Μετά το πρώτο σοκ του μίλησε λέγοντας του <<παππού είσαι στα αλήθεια εσύ;>>.
Ο παππούς του δεν του απάντησε αλλά συνέχιζε να τον κοιτάζει και του χαμογέλασε.
Ξαφνιασμένος όπως ήταν γύρισε για μια στιγμή να κοιτάξει την εξώπορτα. Οταν ξανακοίταξε το πεζούλι ο παππούς του δεν ήταν εκεί, είχε εξαφανιστεί.

Γίνεται να συμβεί κάτι τέτοιο;
Απ' ότι λένε ο κόσμος μας είναι ενέργειας γιανγκ.
Ο κόσμος των πνευμάτων είναι ενέργειας γιν.
Για να πάρει υλική μορφή ένα πνεύμα στον κόσμο μας χρειάζεται ενέργεια γιανγκ που δεν έχει γιατί έχει μόνο γιν.
Γίνεται να υλοποιηθεί με υλική μορφή ή ήταν μια δυνατή ψευδαίσθηση του φίλου;


to puzzle ths xilietias
http://www.youtube.com/watch?v=u8_sXVjbyNc&ob=av2eΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 15:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stiv,

quote:
Lixos για μενα δεν ειναι να ασπαστω τι ειναι βολικο για τις απαντησεις που ψανχω,αλλα τι ειναι το πραγματικο,οσο μπορει να ειναι.

Α μπράβο! το ίδιο λέμε ακριβώς.
quote:
Αποδειξεις - αποδειξεις ,απο κανεναν δεν προκειται αγαπητη μου εδω ,οσο και να το κυνηγας με το λασσο σου, να παρεις ,για αυτο που αναζητας ,για αυτο που ψαχνεις ,για αυτο που προσπαθεις να αγγιξεις σαν σε ονειρο.


Ναι...δυστυχώς μάλλον δεν θα πάρω ποτέ!

quote:
Ολοι <βολευομαστε> σε αυτο που εχει ο καθενας καλλιεργησει μεσα του,ειτε αυτο εκ τον υστερων αποδειχθει λαθος ή σωστο.
Αυτό είναι το θέμα με μένα, ότι δεν βολεύομαι σε αναπόδεικτες ουτοπίες.
quote:
Δεν σνοπαρουν την λογικη,αλλα και μη ξεχνας οτι βρισκεσαι σε φορουμ <εσωτερικης > αναζητησης και ΟΛΑ δεν λυνονται και δεν ερμηνευονται με την λογικη.
Καποια πραματα στη ζωη μας ειναι πανω απο την λογικη...........και αυτο ψαχνουμε εδω μεσα.
Ναι, για να δούμε τι θα δούμε. Γι' αυτό μπήκα και στη διαδικασία. Ψάξε-ψάξε (δεν) θα το βρεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2011, 23:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρακοσυλλέκτη,

Σου έχω στείλει ένα private mail. Τσεκάρησε το inbox σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 22:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να γραψω κατι που ειπε ο Carl Jung και το αφιερωνω στους ''απιστους'' Θωμαδες...

΄΄Δεν θα επιδείξω τη μοντέρνα ηλιθιοτητα να θεωρω οτιδηποτε δεν μπορω να εξηγησω,ως απάτη''

Και για οσους δεν γνωριζουν ο Γιουνγκ εκανε πολλες ερευνες πανω σε τετοια θεματα αν και επιστημονας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy