ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 12:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ να σου μεταφέρω αυτά που κατά καιρούς έχω διαβάσει και συζητήσει. Δεν τα έχω υιοθετήσει γιατί ναι μεν είναι μια πιο λογική ερμηνεία αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε εδώ. Οπότε...
quote:

Και όταν τελειοποιηθεί η ψυχή τι γίνεται;
quote:

Υποτίθεται ότι παύει αυτόν τον κύκλο των μετενσαρκώσεων και μένει μόνο στο πνευματικό επίπεδο.
quote:



Γιατί θα πρέπει να ζήσει ένας άνθρωπος περισσότερες από μια ζωές για να γίνει αυτό;
Μια ζωή δεν φτάνει;
Επίσης, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν αναμνήσεις πρότερων ζωών. Τι γίνεται με αυτούς;
quote:

Η επανάληψη των ενσαρκώσεων προσφέρει και τις εμπειρίες. Μια ενσάρκωση δεν φτάνει για να "μαζέψεις" αυτά που πρέπει έτσι ώστε να τελειοποιηθείς.
Αναμνήσεις πρότερων ζωών έχουμε όλοι. Κάποιοι τις ανακαλούν μόνοι τους. Άλλοι μέσω ύπνωσης.


Αν δεν κάνω λάθος, μια «κακιά ψυχή» μετενσαρκώνεται σε κάτι κατώτερο, σε κάτι «χειρότερο», υπό τη μορφή τιμωρίας για όσα έκανε σε προηγούμενη ζωή.
Πώς μπορεί αυτό να επιδράσει ευεργετικά στην ψυχή που τιμωρείται με αυτό τον τρόπο;
[quote]
Δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι. Υποτίθεται ότι η τιμωρία δεν είναι ο στόχος αλλά η εμπειρία. Επίσης, η ίδια η ψυχή διαλέγει τις εμπειρίες της. Δεν τις επιβάλλει κάποιος δικαστής.


Πιστεύω πως αν ψάξεις, στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, υπάρχουν αναφορές για την πορεία της ψυχής όταν αποχωρίζεται από το υλικό της σώμα.


Ναι αλλά και αυτές χωρίς αποδείξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 13:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι εικασίες και τα ρεύματα/θρησκείες/φιλοσοφίες που μιλούν για την μετενσάρκωση/μετεμψύχωση/επαναβίωση είναι πολλά.
Όλα όμως καταλήγουν σε μια θεωρία εξελικτικής διαδικασίας με στόχο την τελειοποίηση αυτού που αποκαλούν ψυχή/πνεύματος.
Ο στόχος δηλαδή είναι η συλλογή εμπειριών με απώτερο σκοπό την τελειοποίηση του πνεύματος έτσι ώστε να αποφύγει τις περαιτέρω επαναλήψεις αυτού του κύκλου και να μείνει μόνο στο πνευματικό επίπεδο.
Αυτό είναι το κεντρικό νόημα, η κεντρική ιδέα με λίγα λόγια, τουλάχιστον έτσι όπως το έχω αντιληφθεί εγώ. Φυσικά είναι και πολλά περισσότερα, μια μικρή περίληψη μόνο έδωσα.
Όσον αφορά στα ζώα και στα φυτά, είναι και δική μου απορία το τι ακριβώς γίνεται. Υποτίθεται ότι υπάρχει και γι΄αυτά επαναβίωση αλλά μέσα από άλλο ενεργειακό επίπεδο.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν περιγράψει με ακρίβεια αναμνήσεις μιας "προηγούμενης ζωής". Σε μερικές περιπτώσεις έγινε έρευνα σχετική και προέκυψαν και στοιχεία. Επίσης αυτοί οι άνθρωποι δεν συνδέονταν βιολογικά με τις "προηγούμενες ενσαρκώσεις" τους μέσω κάποιας μακρινής συγγένειας οπότε και δεν μπορούσε να υπάρχει κυτταρική ή γονιδιακή μνήμη.
Εδώ υπάρχει ένα ενδιαφέρον video με μια περίπτωση

http://www.youtube.com/watch?v=CXF3W8U4Zj4

Παρεμπιπτόντως ο Ιησούς δεν περιέγραφε την ψυχή ως κάτι υλικό αλλά ως κάτι άυλο, άφθαρτο και αιώνιο. Επίσης υποτίθεται ότι κατά το χριστιανισμό η ψυχή είναι αθάνατη και μετά το βιολογικό θάνατο αποχωρίζεται του σώματος για να κριθεί κλπ κλπ κλπ.
Είμαι και εγώ μπερδεμένη σχετικά με την έννοια και την ύπαρξη ή μη της ψυχής/πνεύματος. Είναι τελικά διαφορετικά πράγματα από τον νου/συνείδηση; συνεχίζει ο νους/συνείδηση μετά θάνατον; είναι ξεχωριστός από τον εγκέφαλο;



Προσωπικά ΔΕΝ ασχολούμαι με “εικασίες” και δεν ενημερώνομαι απο το youtube.

Δεν υπάρχει (από τα λίγα που ξέρω) ΚΑΜΙΑ απόδειξη ύπαρξης οποιασδήποτε άυλης οντότητας.

Κάθε περιγραφή ή αναδρομή σε εμπειρίες μιας “προηγούμενης ζωής”, όταν ελέγχθηκε με επιστημονικά κριτήρια, απεδείχθη ψευδαίσθηση.

Ο Ιησούς αναφέρθηκε δύο τουλάχιστον φορές στην ψυχή λέγοντας.
Στη μια περίπτωση
“Να μην γνοιάζεστε για το σώμα σας πως θα το ντύσετε, και μήτε για την ψυχή σας τι θα φάει και τι θα πιει”

Στην παραβολή του άφρονα πλουσίου (η άλλη)
“και θα πω στην ψυχή μου. Ψυχή έχεις όλα τα υλικά αγαθά για πολλά χρόνια. Τρώμε! Πίνε! Διασκέδαζε!”

Και στις δυο δηλαδή περιπτώσεις η ψυχή έχει άμεση ανάγκη υλικών αγαθών για να τραφεί, επομένως είναι κάτι υλικό,
Αυτό που εσύ αποκαλείς “ψυχή”, ο Ιησούς – μάλλον – το περιγράφει με τον όρο “καρδία”.
“'ότι μπαίνει στην καρδιά σου, παραμένει και μολύνει το σώμα σου, τα υπόλοιπα βγαίνουν από την έδρα σου, και επομένως δεν μολύνουν το σώμα” (σε ερώτηση για την νηστεία)

Για τον θάνατο αναφέρει σαφώς πως ΟΛΟΙ οι νεκροί μένουν στο τάφο μέχρι την ημέρα της κρίσης,

Τότε και ΜΟΝΟ τότε, θα ακούσουν την φωνή του κυρίου τους και θα σηκωθούν για να κριθούν.
Η κρίση ΔΕΝ γίνεται αυτόματα την στιγμή του θανάτου.
Οι νεκροί δηλαδή παραμένουν νεκροί μέχρι την δευτέρα παρουσία.
Αυτά λέει ο χριστιανισμός που βέβαια σαφώς δεν τα γνωρίζεις.
Τώρα για ποιο λόγο ή εκκλησία δεν επεμβαίνει και αφήνει να υπάρχει αυτή η σύγχυση των πιστών?
Ο ποιο απλώς λόγος τα ευχέλαια .(και όχι ο καναδικός)
Πολλά τα λεφτά.

Το βαγγέλιο που διαβάζεται σε ΟΛΕΣ της νεκρώσιμες ακολουθίες λέει ακριβώς αυτά.

Επιπλέον στην περιγραφή της ερώτησης των Σαδδουκαίων “αυτών που δεν πίστευαν στην θεωρία της ανάστασης των νεκρών” (όπως λέει πάντα το βαγγέλιο ) και στην απάντηση του Ιησού πάλι αυτό επιβεβαιώνεται.
Το λένε και όλοι οι χριστιανοί στο “θρησκευτικό σύνταγμα” , - το “πιστεύω”
Το τελευταίο “άρθρο” του συντάγματος σε αυτό αναφέρεται.

Δεν γνωρίζεις καλά τον χριστιανισμό και τα βαγγέλια.
Μάθε να γνωρίζεις τι κρίνεις, για να είναι η κρίση σου σωστή και δίκαιη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 16:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικά ΔΕΝ ασχολούμαι με “εικασίες” και δεν ενημερώνομαι απο το youtube.

Δεν υπάρχει (από τα λίγα που ξέρω) ΚΑΜΙΑ απόδειξη ύπαρξης οποιασδήποτε άυλης οντότητας.

Κάθε περιγραφή ή αναδρομή σε εμπειρίες μιας “προηγούμενης ζωής”, όταν ελέγχθηκε με επιστημονικά κριτήρια, απεδείχθη ψευδαίσθηση.

Ο Ιησούς αναφέρθηκε δύο τουλάχιστον φορές στην ψυχή λέγοντας.
Στη μια περίπτωση
“Να μην γνοιάζεστε για το σώμα σας πως θα το ντύσετε, και μήτε για την ψυχή σας τι θα φάει και τι θα πιει”

Στην παραβολή του άφρονα πλουσίου (η άλλη)
“και θα πω στην ψυχή μου. Ψυχή έχεις όλα τα υλικά αγαθά για πολλά χρόνια. Τρώμε! Πίνε! Διασκέδαζε!”

Και στις δυο δηλαδή περιπτώσεις η ψυχή έχει άμεση ανάγκη υλικών αγαθών για να τραφεί, επομένως είναι κάτι υλικό,
Αυτό που εσύ αποκαλείς “ψυχή”, ο Ιησούς – μάλλον – το περιγράφει με τον όρο “καρδία”.
“'ότι μπαίνει στην καρδιά σου, παραμένει και μολύνει το σώμα σου, τα υπόλοιπα βγαίνουν από την έδρα σου, και επομένως δεν μολύνουν το σώμα” (σε ερώτηση για την νηστεία)

Για τον θάνατο αναφέρει σαφώς πως ΟΛΟΙ οι νεκροί μένουν στο τάφο μέχρι την ημέρα της κρίσης,

Τότε και ΜΟΝΟ τότε, θα ακούσουν την φωνή του κυρίου τους και θα σηκωθούν για να κριθούν.
Η κρίση ΔΕΝ γίνεται αυτόματα την στιγμή του θανάτου.
Οι νεκροί δηλαδή παραμένουν νεκροί μέχρι την δευτέρα παρουσία.
Αυτά λέει ο χριστιανισμός που βέβαια σαφώς δεν τα γνωρίζεις.
Τώρα για ποιο λόγο ή εκκλησία δεν επεμβαίνει και αφήνει να υπάρχει αυτή η σύγχυση των πιστών?
Ο ποιο απλώς λόγος τα ευχέλαια .(και όχι ο καναδικός)
Πολλά τα λεφτά.

Το βαγγέλιο που διαβάζεται σε ΟΛΕΣ της νεκρώσιμες ακολουθίες λέει ακριβώς αυτά.

Επιπλέον στην περιγραφή της ερώτησης των Σαδδουκαίων “αυτών που δεν πίστευαν στην θεωρία της ανάστασης των νεκρών” (όπως λέει πάντα το βαγγέλιο ) και στην απάντηση του Ιησού πάλι αυτό επιβεβαιώνεται.
Το λένε και όλοι οι χριστιανοί στο “θρησκευτικό σύνταγμα” , - το “πιστεύω”
Το τελευταίο “άρθρο” του συντάγματος σε αυτό αναφέρεται.

Δεν γνωρίζεις καλά τον χριστιανισμό και τα βαγγέλια.
Μάθε να γνωρίζεις τι κρίνεις, για να είναι η κρίση σου σωστή και δίκαιη.



Ή έχεις μπερδευτεί πολύ ή θα αρχίσω να θεωρώ ότι αυτά που διαβάζεις στα post των υπολοίπων δεν τα κατανοείς, ούτε και σε ενδιαφέρει απλά κοιτάς να επιδοθείς σε μια ανούσια επίδειξη γνώσεων των οποίων και στερείσαι.
Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι κατέχω όλη τη χριστιανική θεώρηση, αντιθέτως με σένα που από ό,τι φαίνεται και εδώ είσαι προφέσορας.
ΑΛΛΑ: 1ον ο Ιησούς ποτέ δεν απέδωσε στην ψυχή υλικό χαρακτήρα. Αυτό αποτελεί αποκλειστικά δική σου παρερμηνεία.
2ον η παραβολή του άφρονος πλουσίου έχει να κάνει με το παράδειγμα ενός άνδρα που αποταμίευε για να απολαύσει αργότερα και ουσιαστικά λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο, αφού άλλα σχέδια είχε αυτός και άλλα ο Κύριος. Ο Ιησούς πολύ απλά επιβεβαιώνει σε αυτή την παραβολή αυτό που λέει ο απλός λαός ότι "όταν ο Θεός σε βλέπει να κάνεις σχέδια, εκείνος γελά". Οπότε δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτό που συζητάμε σχετικά με την ψυχή.
Το να πιάνεσαι από λέξεις και να τις ερμηνεύεις όπως σου κάνει κέφι είναι το μόνο εύκολο. Το συνηθίζεις εξάλλου.
Σχετικά με τους νεκρούς, τους τάφους τους και τη δευτέρα παρουσία, δεν έχει ειπωθεί αυτό που λες. Η δευτέρα παρουσία είναι η τελική κρίση για ζώντες και νεκρούς. Απλώς οι νεκροί τότε θα αποκτήσουν ξανά υπόσταση αφού θα βρουν εκ νέου τα σώματά τους και φυσικά θα κριθούν μαζί με τους ζωντανούς.
Το Πιστεύω, δηλαδή το σύμβολο της πίστης των χριστιανών, σαφώς δεν λέει αυτό στην τελευταία του παράγραφο. Μιλάει για προσδοκία ανάστασης νεκρών και μελλοντικής ζωής. Πού το κόλλησες αυτό πάλι μόνο εσύ ξέρεις.
Επίσης να σου πω ότι αντιθέτως με εσένα εγώ δεν κρίνω αλλά καταθέτω την άποψή μου. Α και κάτι ακόμη: είναι Ευαγγέλια και όχι βαγγέλια. Κόψε το στυλάκι και την ειρωνία σε σύμβολα πίστης. Ούτε εγώ δηλώνω χριστιανή, αλλά αυτό που κάνεις είναι ενοχλητικό πολύ γι αυτούς που είναι και πιστεύουν όπου πιστεύουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 16:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οι εικασίες και τα ρεύματα/θρησκείες/φιλοσοφίες που μιλούν για την μετενσάρκωση/μετεμψύχωση/επαναβίωση είναι πολλά.
Όλα όμως καταλήγουν σε μια θεωρία εξελικτικής διαδικασίας με στόχο την τελειοποίηση αυτού που αποκαλούν ψυχή/πνεύματος.
Ο στόχος δηλαδή είναι η συλλογή εμπειριών με απώτερο σκοπό την τελειοποίηση του πνεύματος έτσι ώστε να αποφύγει τις περαιτέρω επαναλήψεις αυτού του κύκλου και να μείνει μόνο στο πνευματικό επίπεδο.
Αυτό είναι το κεντρικό νόημα, η κεντρική ιδέα με λίγα λόγια, τουλάχιστον έτσι όπως το έχω αντιληφθεί εγώ. Φυσικά είναι και πολλά περισσότερα, μια μικρή περίληψη μόνο έδωσα.
Όσον αφορά στα ζώα και στα φυτά, είναι και δική μου απορία το τι ακριβώς γίνεται. Υποτίθεται ότι υπάρχει και γι΄αυτά επαναβίωση αλλά μέσα από άλλο ενεργειακό επίπεδο.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν περιγράψει με ακρίβεια αναμνήσεις μιας "προηγούμενης ζωής". Σε μερικές περιπτώσεις έγινε έρευνα σχετική και προέκυψαν και στοιχεία. Επίσης αυτοί οι άνθρωποι δεν συνδέονταν βιολογικά με τις "προηγούμενες ενσαρκώσεις" τους μέσω κάποιας μακρινής συγγένειας οπότε και δεν μπορούσε να υπάρχει κυτταρική ή γονιδιακή μνήμη.
Εδώ υπάρχει ένα ενδιαφέρον video με μια περίπτωση

http://www.youtube.com/watch?v=CXF3W8U4Zj4

Παρεμπιπτόντως ο Ιησούς δεν περιέγραφε την ψυχή ως κάτι υλικό αλλά ως κάτι άυλο, άφθαρτο και αιώνιο. Επίσης υποτίθεται ότι κατά το χριστιανισμό η ψυχή είναι αθάνατη και μετά το βιολογικό θάνατο αποχωρίζεται του σώματος για να κριθεί κλπ κλπ κλπ.
Είμαι και εγώ μπερδεμένη σχετικά με την έννοια και την ύπαρξη ή μη της ψυχής/πνεύματος. Είναι τελικά διαφορετικά πράγματα από τον νου/συνείδηση; συνεχίζει ο νους/συνείδηση μετά θάνατον; είναι ξεχωριστός από τον εγκέφαλο;



Προσωπικά ΔΕΝ ασχολούμαι με “εικασίες” και δεν ενημερώνομαι απο το youtube.

Δεν υπάρχει (από τα λίγα που ξέρω) ΚΑΜΙΑ απόδειξη ύπαρξης οποιασδήποτε άυλης οντότητας.

Κάθε περιγραφή ή αναδρομή σε εμπειρίες μιας “προηγούμενης ζωής”, όταν ελέγχθηκε με επιστημονικά κριτήρια, απεδείχθη ψευδαίσθηση.

Ο Ιησούς αναφέρθηκε δύο τουλάχιστον φορές στην ψυχή λέγοντας.
Στη μια περίπτωση
“Να μην γνοιάζεστε για το σώμα σας πως θα το ντύσετε, και μήτε για την ψυχή σας τι θα φάει και τι θα πιει”

Στην παραβολή του άφρονα πλουσίου (η άλλη)
“και θα πω στην ψυχή μου. Ψυχή έχεις όλα τα υλικά αγαθά για πολλά χρόνια. Τρώμε! Πίνε! Διασκέδαζε!”

Και στις δυο δηλαδή περιπτώσεις η ψυχή έχει άμεση ανάγκη υλικών αγαθών για να τραφεί, επομένως είναι κάτι υλικό,
Αυτό που εσύ αποκαλείς “ψυχή”, ο Ιησούς – μάλλον – το περιγράφει με τον όρο “καρδία”.
“'ότι μπαίνει στην καρδιά σου, παραμένει και μολύνει το σώμα σου, τα υπόλοιπα βγαίνουν από την έδρα σου, και επομένως δεν μολύνουν το σώμα” (σε ερώτηση για την νηστεία)

Για τον θάνατο αναφέρει σαφώς πως ΟΛΟΙ οι νεκροί μένουν στο τάφο μέχρι την ημέρα της κρίσης,

Τότε και ΜΟΝΟ τότε, θα ακούσουν την φωνή του κυρίου τους και θα σηκωθούν για να κριθούν.
Η κρίση ΔΕΝ γίνεται αυτόματα την στιγμή του θανάτου.
Οι νεκροί δηλαδή παραμένουν νεκροί μέχρι την δευτέρα παρουσία.
Αυτά λέει ο χριστιανισμός που βέβαια σαφώς δεν τα γνωρίζεις.
Τώρα για ποιο λόγο ή εκκλησία δεν επεμβαίνει και αφήνει να υπάρχει αυτή η σύγχυση των πιστών?
Ο ποιο απλώς λόγος τα ευχέλαια .(και όχι ο καναδικός)
Πολλά τα λεφτά.

Το βαγγέλιο που διαβάζεται σε ΟΛΕΣ της νεκρώσιμες ακολουθίες λέει ακριβώς αυτά.

Επιπλέον στην περιγραφή της ερώτησης των Σαδδουκαίων “αυτών που δεν πίστευαν στην θεωρία της ανάστασης των νεκρών” (όπως λέει πάντα το βαγγέλιο ) και στην απάντηση του Ιησού πάλι αυτό επιβεβαιώνεται.
Το λένε και όλοι οι χριστιανοί στο “θρησκευτικό σύνταγμα” , - το “πιστεύω”
Το τελευταίο “άρθρο” του συντάγματος σε αυτό αναφέρεται.

Δεν γνωρίζεις καλά τον χριστιανισμό και τα βαγγέλια.
Μάθε να γνωρίζεις τι κρίνεις, για να είναι η κρίση σου σωστή και δίκαιη.



Ειλικρινά δεν ξέρω με ποιο τρόπο να απαντήσω στις τόσες ανακρίβειές σου (για να μην τις χαρακτηρίσω διαφορετικά).

Όπως είχες πει και ο ίδιος, πάει καιρός που διάβασες την Κ.Δ. Είχες πει πως ο Ματθαίος ήταν από τους αγαπημένους σου, αλλά πάνε τόσα χρόνια που τον είχες διαβάσει.
Σου προτείνω, λοιπόν, ειλικρινά, φιλικά, να την ξαναδιαβάσεις. Αν όχι όλη, τουλάχιστον τα εδάφια τα οποία υποτίθεται παραπέμπεις.
Ειλικρινά, μπες στον κόπο. Άνοιξε την Κ.Δ. και δες αν εκεί περιέχονται τα όσα παραθέτεις, όπως τα παραθέτεις, διότι λες άλλα αντί άλλων.
Εντάξει, μείνε στις θέσεις σου. Δικαίωμά σου να μην ασπάζεσαι το Χριστιανισμό. Αλλά, πρόσεχε τι λες γιατί έχω την εντύπωση πως τελείς υπό σύγχυση.
Αν νομίζεις πως είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο χωρίς να επιτίθεσαι επί προσωπικού, καλώς να γίνει.
Αν το γυρίσεις στην επίθεση, παίξε μπάλα μόνος σου.

*Μια ερώτηση. Μήπως είσαι γιαχωβάς ή πρώην γιαχωβάς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 16:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσπαθώ να σου μεταφέρω αυτά που κατά καιρούς έχω διαβάσει και συζητήσει. Δεν τα έχω υιοθετήσει γιατί ναι μεν είναι μια πιο λογική ερμηνεία αλλά δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε εδώ. Οπότε...

Πολύ καλά κάνεις. Δεν απαίτησα από σένα έγκυρες απαντήσεις. Απλά είναι κάποια ερωτήματα που έχω. Όποιος θέλει απαντά.

quote:

quote:

Και όταν τελειοποιηθεί η ψυχή τι γίνεται;


Υποτίθεται ότι παύει αυτόν τον κύκλο των μετενσαρκώσεων και μένει μόνο στο πνευματικό επίπεδο.


Μένει στο πνευματικό επίπεδο ως τι; Μόνο ως πνεύμα; Τι χαρακτηριστικά θα έχει;
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, κάποια στιγμή, θα υπάρχουν μόνο πνευματικές υποστάσεις;
Τότε ποιος ο λόγος της υλικής υπόστασης; Γιατί να μην γίνει έτσι από την αρχή (αλήθεια υπάρχει αρχή; κι αν ναι, πότε άρχισε; ποιος τη δημιούργησε …… το ξέρω είναι πολλά τα ερωτήματα, αλλά αν κάποιος θα μπορούσε να απαντήσει;).

Για να τονίσω τη διαφορά: στη Χριστιανική Πίστη, ο άνθρωπος ζει την αιωνιότητα ΚΑΙ με τις δυο του υποστάσεις.


quote:

quote:

Γιατί θα πρέπει να ζήσει ένας άνθρωπος περισσότερες από μια ζωές για να γίνει αυτό;
Μια ζωή δεν φτάνει;
Επίσης, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν αναμνήσεις πρότερων ζωών. Τι γίνεται με αυτούς;


Η επανάληψη των ενσαρκώσεων προσφέρει και τις εμπειρίες. Μια ενσάρκωση δεν φτάνει για να "μαζέψεις" αυτά που πρέπει έτσι ώστε να τελειοποιηθείς.
Αναμνήσεις πρότερων ζωών έχουμε όλοι. Κάποιοι τις ανακαλούν μόνοι τους. Άλλοι μέσω ύπνωσης.


Ποιος ή τι είναι αυτό που ορίζει το πόσο φτάνει σε εμπειρίες; Υπάρχει ένας ή κάτι το ανώτερο που θέτει αυτούς του νόμους και τα «πρέπει» ή είναι κάτι ασαφές;
Ποιο το όριο για να τελειοποιηθείς; Ποιος θα αποφασίσει αν θα πρέπει να μετενσαρκωθείς 3 ή 500 φορές;

Εγώ δεν έχω αναμνήσεις πρότερων ζωών. Από όσο ξέρω, ρώτησα και τη σύζυγό μου, ούτε και αυτή.
Μόλις τώρα ρώτησα και τους δυο συναδέλφους μου στο γραφείο (ο ένας Ιταλός και άλλος Γάλλος) και μου είπαν πως ούτε και αυτοί δεν έχουν αναμνήσεις πρότερων ζωών.
Όσον αφορά στην ύπνωση, υπάρχουν διάφορες απόψεις για την εγκυρότητά της.
Θεωρείται ως ένα μέσο, ένα εργαλείο με το οποίο μπορεί κάποιος να οδηγήσει ή να οδηγηθεί σε «στημένα» αποτελέσματα.

Θα παραδεχόμουνα τα περί πρότερων ζωών αν όντως, χωρίς καμιά «βοήθεια» είχαμε ΌΛΟΙ τέτοιες αναμνήσεις.
Από όσο, όμως, γνωρίζω, μόνο ελάχιστοι είναι αυτοί που ισχυρίζονται πως έχουν αναμνήσεις πρότερων ζωών. Οι περισσότεροι δε από αυτούς, έφτασαν σε αυτούς τους ισχυρισμούς κατόπιν ύπνωσης.


quote:

quote:

Αν δεν κάνω λάθος, μια «κακιά ψυχή» μετενσαρκώνεται σε κάτι κατώτερο, σε κάτι «χειρότερο», υπό τη μορφή τιμωρίας για όσα έκανε σε προηγούμενη ζωή.
Πώς μπορεί αυτό να επιδράσει ευεργετικά στην ψυχή που τιμωρείται με αυτό τον τρόπο;


Δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι. Υποτίθεται ότι η τιμωρία δεν είναι ο στόχος αλλά η εμπειρία. Επίσης, η ίδια η ψυχή διαλέγει τις εμπειρίες της. Δεν τις επιβάλλει κάποιος δικαστής.


Πώς διαλέγει τις εμπειρίες της; Βρίσκεται κάπου, σε κάποια στιγμή σε κάποιο στάδιο συνειδητότητας, ως ψυχή ΜΟΝΟ, για να διαλέξει τις εμπειρίες της;
Ίσως δεν σε κατάλαβα;


quote:

quote:

Πιστεύω πως αν ψάξεις, στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, υπάρχουν αναφορές για την πορεία της ψυχής όταν αποχωρίζεται από το υλικό της σώμα.


Ναι αλλά και αυτές χωρίς αποδείξεις.


Δηλαδή; Σαν τι αποδείξεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 17:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη lixos,
σχετικά με τη μετενσάρκωση και τη στάση της Εκκλησίας,
σου προτείνω να διαβάσεις το ενδιαφέρον άρθρο:

http://www.pelagia.org/htm/b24.e.i_zoi_meta_thanato.08.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 18:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα κάτι ενδιαφέρον και το αντέγραψα από την ιστοσελίδα της Χριστιανικής Φοιτητικής Δράσης. Παραθέτω επιλεκτικά κάποιες γραμμές:

Μετενσάρκωση – Μετεμψύχωση

Είναι επιστημονική θεωρία ή μεταφυσική πίστη;
Μπορούμε να την διερευνήσουμε με την λογική και το πείραμα ή πρέπει να την αποδεχθούμε με θρησκευτική πίστη;

Γνωρίζουμε πως η επιστήμη κινείται μέσα στα όρια της λογικής απόδειξης και του υλικού κόσμου.
Έννοιες, όπως Θεός, Πνεύμα, Ψυχή, υπερβαίνουν τα όρια της λογικής απόδειξης και δεν μπορούν να καταγραφούν από επιστημονικά όργανα, και ανήκουν στον χώρο της μεταφυσικής. Το ίδιο και η «θεωρία της μετεμψύχωσης».

Μου κάνει εντύπωση πόσο προκατειλημμένοι μπορεί να είναι μερικοί άνθρωποι που θεωρούν τους εαυτούς τους «προοδευτικούς» και «ανοιχτά μυαλά»!
Ενώ δέχονται την μετεμψύχωση εύκολα, απορρίπτουν με πείσμα την Ανάσταση. Γιατί;… Αφού και οι δύο είναι μεταφυσικές, θρησκευτικές πίστεις, δεν θα έπρεπε να έχουν την ίδια τουλάχιστον μεταχείριση;
Γιατί φαινόμαστε τόσο ευκολόπιστοι στα λόγια κάποιου εξωτικού γκουρού που λανσάρει την μετεμψύχωση και δυσπιστούμε στην Ανάσταση του Χριστού;
Γιατί;

Μήπως αυτοί είναι καλύτεροι ή ανώτεροι του Χριστού; ή μήπως μας έχουν παραπληροφορήσει; Προκατάληψη;;;

Αντιφάσεις: Σύμφωνα με τη θεωρία της μετεμψύχωσης η ψυχή «έρχεται ξανά στον κόσμο για να πάρει το μάθημά της και να εξαλείψει το κάρμα της». Τότε πώς γίνεται να μην θυμόμαστε τις προηγούμενες ζωές μας; Πώς γίνεται να μην θυμόμαστε τις πράξεις για τις οποίες πληρώνουμε; Πώς τότε θα διδαχθούμε από αυτές αφού δεν τις θυμόμαστε (!);

Σύμφωνα με την θεωρία της μετεμψύχωσης, η ψυχή μέσα σε 49 το πολύ μέρες μετενσαρκώνεται σε κάποιο άλλο σώμα ανθρώπου ή πιθανότερα ζώου. Τότε με ποια ψυχή επικοινωνούν τα μέντιουμ; Αφού αυτή δεν «υπάρχει» στο χώρο των πνευμάτων, αλλά «βρίσκεται» μέσα σε κάποιο άλλο σώμα; Άρα λοιπόν ή ο πνευματισμός είναι απάτη ή η θεωρία της μετεμψύχωσης!

Έλεγε ο γέροντας Παΐσιος ο Αγιορείτης:
«η μετεμψύχωση βολεύει τους ανθρώπους, και ειδικά τους άθεους και τους άπιστους. Είναι η μεγαλύτερη πονηριά του διαβόλου. Τους κρατά ο διάβολος στην ζωή της αμαρτίας με τον λογισμό ότι η ψυχή έρχεται και ξανάρχεται σε αυτόν τον κόσμο. Έ, και αυτήν την φορά αν δεν πετύχεις, τους λέει ο διάβολος, «θα ξανάρθεις στην ζωή και θα πετύχεις την επόμενη φορά, και αν πάλι δεν πετύχεις, θα ‘ρθεις, θα ξανάρθεις, θα εξελιχθείς…». Οπότε και αυτοί λένε «δεν πειράζει κι αν κάνω και αυτή την αμαρτία» και το ρίχνουν έξω, ζουν απρόσεκτα και δεν μετανοούν. Βλέπεις πώς τους τυφλώνει ο διάβολος και τους γαντζώνει στην κόλαση! Δεν έχω δει μεγαλύτερη πονηριά και τέχνη του διαβόλου, για να μαζεύει τους ανθρώπους στην κόλαση! Κι αν σε γαντζώσει μια φορά ο διάβολος θα σε αφήσει να γυρίσεις πίσω; Αυτή είναι η χειρότερη θεωρία από όλες τις ινδουιστικές θεωρίες».


Edited by - Ψηλός on 27/09/2011 18:29:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 18:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ψηλος

Ειλικρινά δεν ξέρω με ποιο τρόπο να απαντήσω στις τόσες ανακρίβειές σου (για να μην τις χαρακτηρίσω διαφορετικά).

Όπως είχες πει και ο ίδιος, πάει καιρός που διάβασες την Κ.Δ. Είχες πει πως ο Ματθαίος ήταν από τους αγαπημένους σου, αλλά πάνε τόσα χρόνια που τον είχες διαβάσει.
Σου προτείνω, λοιπόν, ειλικρινά, φιλικά, να την ξαναδιαβάσεις. Αν όχι όλη, τουλάχιστον τα εδάφια τα οποία υποτίθεται παραπέμπεις.
Ειλικρινά, μπες στον κόπο. Άνοιξε την Κ.Δ. και δες αν εκεί περιέχονται τα όσα παραθέτεις, όπως τα παραθέτεις, διότι λες άλλα αντί άλλων.
Εντάξει, μείνε στις θέσεις σου. Δικαίωμά σου να μην ασπάζεσαι το Χριστιανισμό. Αλλά, πρόσεχε τι λες γιατί έχω την εντύπωση πως τελείς υπό σύγχυση.
Αν νομίζεις πως είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο χωρίς να επιτίθεσαι επί προσωπικού, καλώς να γίνει.
Αν το γυρίσεις στην επίθεση, παίξε μπάλα μόνος σου.

*Μια ερώτηση. Μήπως είσαι γιαχωβάς ή πρώην γιαχωβάς;


Είναι πάγια ταχτική μου να κουβεντιάζω πάνω σε θέσεις και όχι σε πρόσωπα που ούτως η άλως δεν έχει νόημα, μια και οι συζητήσεις γίνονται ανώνυμα. Δεν σε ξέρω και επομένως δεν έχω να πώ κάτι για την προσωπικότητά σου, αλά για τις θέσεις σου.

Ανέφερα για να στηρίξω τις θέσεις μου ερμηνείες εδαφίων της καινής διαθήκης, και συγκεκριμένα την παραβολή του άφρονα πλουσίου, το εδάφιο που μιλά την έγνοια και την φροντίδα του σώματος και της ψυχής, καθώς και της νηστείας.
Αν εσύ είσαι χριστιανός (ποιας αίρεσης δεν έχει σημασία αν δεν θες να την αναφέρεις) θα πρέπει να γνωρίζεις τα εδάφια που αναφέρομαι, καθώς και το βαγγέλιο που διαβάζεται στης κηδείες.

Αντί λοιπόν να λες πως δεν ξέρω τι μου γίνεται, τι λες, δεν θα ήταν ποιο φρόνιμο από μέρους σου να παραθέσεις τα δικά σου βιβλικά κείμενα ?
Να δούμε ποιος λέει αλά αντί άλλων, να εκτεθείς ξανά με την ασχετοσύνη σου
Εκτός και δεν είσαι χριστιανός..

Ναι ο Ματθαίος ήταν ο αγαπημένος μου σε ηλικία 8 – 12 ετών.
Με ποια όμως ερμηνεία το “αγαπημένος” μου, ταυτίζεται με το “αποκλειστικός” μου?
Αναφέρω πουθενά πως ΜΟΝΟ αυτόν διάβαζα?

Εκτός και αν είσαι Μουσουλμάνος, όποτε να κουβεντιάσουμε με βάση το κοράνι και για τον λόγο του προφήτη.
Το κοράνι το διάβασα στα 13 μου, δεν μου άρεσε σαν σύνολο.
Η κρίση μου όμως μπορεί να μην ήταν αντικειμενική, γιατί γεννήθηκα χριστιανός, επομένως είχα υποστεί βρεφικό προσηλυτισμό .

Τον Βουδισμό και τον Ινδουισμό τον εξέτασα μετά. Ο καθένας από αυτούς - κατά την τότε γνώμη μου -, δεν αποτελούσε θρησκεία με την στενή δογματική έννοια, αλλά τρόπο ζωής.

Έχω πολλές ενστάσεις με αυτές τις ανατολίτικες θεωρίες, κυρίως για το πως αντιλαμβάνονται την ψυχή.

Ψηλέ, από τις μέχρι τώρα σου τοποθετήσεις δεν έχω καταλάβει αν πιστεύεις σε συγκεκριμένο δόγμα η φιλοσοφική προσέγγιση.
Το ότι παίρνεις κάποιες θέσεις υπέρ του χριστιανισμού αυτό δεν σε κάνει χριστιανό, γιατί δες τώρα τελευταία, ακούω πολλές τουρλού τουρλού τοποθετήσεις.
Υπάρχουν άτομα να υπερασπίζονται τον χριστιανισμό, δανειζόμενα ρήσεις του Ιησού, και ταυτόχρονα μιλούν για 7 τσακρα, Κουνταλίνη, επτά νάνους μεταλλωρύχους, μπερδεμένους με τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα μετενσαρκώσεις, μετεμψυχώσεις και αλλά πολλά, που κατά τα όσα γνωρίζω εγώ δεν τους κατατάσσει σε καμία γνωστή θρησκεία και δόγμα ή φιλοσοφική προσέγγιση.
Υπάρχει και μια καινούργια μόδα της νέας τάξης – νέας θρησκείας – καθώς και αυτοί που έχουν αντικαταστήσει τους θεούς με τους εξωγήινους.

Αν είσαι και εσύ ένας από αυτούς τους μπερδεμένους, ας το αφήσουμε γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη.

Αν θες να κουβεντιάσουμε με βάση τον χριστιανισμό, ισλάμ, ινδουισμό, βουδισμό, κάθε ένα ξεχωριστά όμως, να κουβεντιάσουμε.
Δεν αναφέρθηκα στην θρησκεία των Εβραίων, γιατί το θεό τους – Γιαχβέ – βασίζονται ο χριστιανισμός και το ισλάμ.

Βρε ψηλέ πως σου ήρθε η ιδέα των Ιεχωβάδων.
Σε έβρισα εγώ?
Σε χαρακτήρισα?
Σου κόλλησα ταμπέλα ?

Και μετά με ρωτάς αν είμαι εγώ σε θέση να κάνω διάλογο χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 19:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχη δεν μετενσαρκωνεται μεσα σε 49 μερες...αυτο ειναι λαθος..παιρνει εως και 80 ή ακόμα και παραπάνω χρόνια για να μετενσαρκωθεί..Βεβαια υπαρχουν και καποιες περιπτωσεις οπου καποιες ψυχες που εχουν ''φυγει'' γρηγορα να ενσαρκωθούν σχετικά γρηγορα και χωρίς κανένα ιδιαίτερο σκοπό στη συγκεκριμένη ζωή...
Η ψυχή μετα το θάνατο παραμένει για κάποιο καιρό στο αστρικό επιπεδο-το κατώτερο επιπεδο μετα το γήινο- και εχει τη δυνατότητα να βλεπει τηνν οικογενεια της...Σε αυτο το επιπεδο δεν έχει και πολλά να αποκομίσει αλλά πάντα εχει μαζι και τον πνευματικό της οδηγο δηλ.καποιο παλιο συγγενή ή κάποιον άγνωστο που συνηθως προκειται για εξελιγμενη οντότητα η οποία εχει επιλέξει κάτι τέτοιο...
Μετα η ψυχη πρεπει να παει σε άλλα επίπεδα οπου θα αναπτυχθει περισσότερο,θα ασχοληθεί με πράγματα που θέλει κλπ..

Τωρα αν κάποια ψυχη θελει να επιστρέψει στη γη επειδή υπάρχει κάτι που θέλει να μάθει ή πρεπει να μαθει κατι,τοτε μαζι με τους πνευματικους της οδηγους θα επιλέξουν τους καταλληλους γονεις,τις καταλληλες καταστάσεις,ανθρωπους κλπ,.για να επιτευχθει ο σκοπός...
Στο σωμα λοιπον που θα επιστρτεψει,θα κουβαλαει μαζι και αυτα που εχει μαθει σε προηγουμενες ζωες...Δεν ειναι περιεργο που καποιοι ανθρωποι ειναι πραγματικα ταλεντα???στη ζωγραφικη,στη μουσική,στα μαθηματικα κλπ κλπ!!!

Η γη ειναι ενα σχολειο...αλλοι ειναι ακομα νηπειο ενω καποιοι άλλοι πολύ ανωτεροι..

Όσον αφορα το διαβολο λυπαμαι αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο!!!Ο διαβολος και η κολαση ειναι δημιουργηματα της εκκλησιας απο αρχαιοτατων χρονων για να ελεγχουν και να εκφοβιζουν τις μαζες...

Υπαρχουν ομως αρνητικες οντοτητες οι οποιες δημιουργουν προβληματακια στα ατομα που εχουν τετοιες φοβιες και είναι καπως αδυναμοι χαρακτηρες,αλλα απλα διασκεδαζουν με το να τρομαζουν αυτα τα ατομα...
Επισης επειδη οι σκεψεις ειναι ενεργεια,ειναι πολυ πιθανο καποιος που πιστευει στο διαβολο με δοντια και κερατα να τον δει μετα το θανατο του μπροστα του...προκειται για οντοτητες που παιρνουν σχηματα...προκειται για τις λεγομενες σκεπτομορφες οι οποιες παυουν να εχουν υποσταση οταν σταματησουμε να δινουμε τροφη με τη σκεψη μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 19:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο TinaGR

Ακριβώς έτσι εχουν τα πράγματα.
Ξέχασες να πείς οτι σε καμμία περίπτωση οι άνθρωποι δεν ξαναγυρίζουν με μορφές ζώων.Οι άνθρωποι ενσαρκώνονται σε ανθρώπους και τα ζώα σε ζώα.

Υπάρχουν και στις ανατολικές φιλοσοφίες αιρέσεις που διατείνονται οτι για τιμωρία γυρίζουν σε ζώα.Είναι σαν αυτο που λένε οι χριστιανοί στους οπαδούς τους,οτι θα καούν στην κόλαση.

Απλά είναι ενα εκφοβιστικό σύστημα για να αποτρέψουν τις κακές πράξεις.

Το οτι δεν θυμόμαστε προηγούμενες ζωές εχει την εξήγησή του.Αν είχαμε συνείδηση του πρίν και του μετά,δεν θα υπήρχε λόγος ενσάρκωσης και λήψης εμπειριών αφου θα ήταν γνωστό το <<σύστημα>> και η τελική του κατάληξη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 20:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς.
Για τη μετεμψυχωση σε ζωα απλα εχω διαβασει οτι καποιες ψυχες πολυ κατωτερες,προκειμενου να ζουν σε σωμα και να απολαμβανουν τη σαρκα κλπ,καταλαμβανουν ακομα και ζωα,οπου ομως εγκλοβίζονται και ειναι αναγκασμενες να ζουν στο σωμα του ζωου μεχρι να πεθανει...ίσως και να ισχύει..

Δεν γίνεται να γνωρίζουμε προηγούμενες ζωές μας καθώς θα λειτουργούσε αρνητικά και με ψυχικές επιπτώσεις και ειδικά σε κάποιες ψυχές που έζησαν βιαιο θάνατο και γενικα δύσκολες καταστάσεις...Αλλα υπαρχουν και καποιοι που θυμουνται προηγουμενες ζωες οπως η περιπτωση ενος μικρου παιδιου που συνεχως μιλουσε για τα αδερφια του και την οικογενεια που ειχε σε καποιο αλλο μερος και οπως αποδειχτηκε ειχε απολυτο δικιο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 22:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μένει στο πνευματικό επίπεδο ως τι; Μόνο ως πνεύμα; Τι χαρακτηριστικά θα έχει;
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, κάποια στιγμή, θα υπάρχουν μόνο πνευματικές υποστάσεις;
Τότε ποιος ο λόγος της υλικής υπόστασης; Γιατί να μην γίνει έτσι από την αρχή (αλήθεια υπάρχει αρχή; κι αν ναι, πότε άρχισε; ποιος τη δημιούργησε …… το ξέρω είναι πολλά τα ερωτήματα, αλλά αν κάποιος θα μπορούσε να απαντήσει;).

Για να τονίσω τη διαφορά: στη Χριστιανική Πίστη, ο άνθρωπος ζει την αιωνιότητα ΚΑΙ με τις δυο του υποστάσεις.

quote:

Ψηλέ έχω και εγώ τις ίδιες απορίες γι' αυτό και ψάχνομαι. Υποτίθεται ότι όταν τελειοποιηθεί το πνεύμα, ναι θα είναι μόνο πνευματική οντότητα και όχι υλική. Αυτό όμως λέγεται ότι θα αποτελεί επιλογή. Το εάν δηλαδή μια ψυχή θελήσει να επιστρέψει ξανά και ως ύλη. Λέω υποτίθεται γιατί όλα αυτά είναι τόσο αναπόδεικτα όσο και ο χριστιανισμός. Όλα βασίζονται περισσότερο σε πίστη και όχι και απτή απόδειξη.




Ποιος ή τι είναι αυτό που ορίζει το πόσο φτάνει σε εμπειρίες; Υπάρχει ένας ή κάτι το ανώτερο που θέτει αυτούς του νόμους και τα «πρέπει» ή είναι κάτι ασαφές;
Ποιο το όριο για να τελειοποιηθείς; Ποιος θα αποφασίσει αν θα πρέπει να μετενσαρκωθείς 3 ή 500 φορές;

Εγώ δεν έχω αναμνήσεις πρότερων ζωών. Από όσο ξέρω, ρώτησα και τη σύζυγό μου, ούτε και αυτή.
Μόλις τώρα ρώτησα και τους δυο συναδέλφους μου στο γραφείο (ο ένας Ιταλός και άλλος Γάλλος) και μου είπαν πως ούτε και αυτοί δεν έχουν αναμνήσεις πρότερων ζωών.
Όσον αφορά στην ύπνωση, υπάρχουν διάφορες απόψεις για την εγκυρότητά της.
Θεωρείται ως ένα μέσο, ένα εργαλείο με το οποίο μπορεί κάποιος να οδηγήσει ή να οδηγηθεί σε «στημένα» αποτελέσματα.

Θα παραδεχόμουνα τα περί πρότερων ζωών αν όντως, χωρίς καμιά «βοήθεια» είχαμε ΌΛΟΙ τέτοιες αναμνήσεις.
Από όσο, όμως, γνωρίζω, μόνο ελάχιστοι είναι αυτοί που ισχυρίζονται πως έχουν αναμνήσεις πρότερων ζωών. Οι περισσότεροι δε από αυτούς, έφτασαν σε αυτούς τους ισχυρισμούς κατόπιν ύπνωσης.

quote:

Ναι όντως η ύπνωση βοηθά στην επαφή με προηγούμενα βιώματα (;). Δεν έχω εντοπίσει στην Ελλάδα όμως κάτι έγκριτο και αξιόπιστο ώστε να επιχειρούσα μια αναδρομή. Υπάρχουν όμως περιστατικά ανθρώπων που δεν χρειάστηκε ύπνωση για να ανακαλέσουν.
quote:

Πώς διαλέγει τις εμπειρίες της; Βρίσκεται κάπου, σε κάποια στιγμή σε κάποιο στάδιο συνειδητότητας, ως ψυχή ΜΟΝΟ, για να διαλέξει τις εμπειρίες της;
Ίσως δεν σε κατάλαβα;
quote:

Από αυτά που έχω αντιληφθεί στις περιγραφές περί επιλογής εμπειριών είναι ότι βλέποντας τον πρότερο βίο, κάποιοι το έχουν περιγράψει ως κατάσταση κινηματογραφική, κυρίως οι άνθρωποι που έχουν βιώσει NDE, έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις τι ακριβώς θα βιώσεις στη νέα σου ενσάρκωση. Φυσικά ο άνθρωπος έχει και ελεύθερη βούληση οπότε στην πορεία της ζωής του έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει καταστάσεις και ίσως να τροποποιήσει επιλογές.
quote:

Πιστεύω πως αν ψάξεις, στην Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, υπάρχουν αναφορές για την πορεία της ψυχής όταν αποχωρίζεται από το υλικό της σώμα.


Ναι αλλά και αυτές χωρίς αποδείξεις.


Δηλαδή; Σαν τι αποδείξεις;
[/quote]
Εννοώ ότι είναι και εκεί μόνο θέμα πίστης και όχι κάτι χειροπιαστό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 22:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητη lixos,
σχετικά με τη μετενσάρκωση και τη στάση της Εκκλησίας,
σου προτείνω να διαβάσεις το ενδιαφέρον άρθρο:

http://www.pelagia.org/htm/b24.e.i_zoi_meta_thanato.08.htm


Ευχαριστώ. Θα το διαβάσω από περιέργεια και θα το συζητήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 22:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπράβο TinaGR

Ακριβώς έτσι εχουν τα πράγματα.
Ξέχασες να πείς οτι σε καμμία περίπτωση οι άνθρωποι δεν ξαναγυρίζουν με μορφές ζώων.Οι άνθρωποι ενσαρκώνονται σε ανθρώπους και τα ζώα σε ζώα.

Υπάρχουν και στις ανατολικές φιλοσοφίες αιρέσεις που διατείνονται οτι για τιμωρία γυρίζουν σε ζώα.Είναι σαν αυτο που λένε οι χριστιανοί στους οπαδούς τους,οτι θα καούν στην κόλαση.

Απλά είναι ενα εκφοβιστικό σύστημα για να αποτρέψουν τις κακές πράξεις.

Το οτι δεν θυμόμαστε προηγούμενες ζωές εχει την εξήγησή του.Αν είχαμε συνείδηση του πρίν και του μετά,δεν θα υπήρχε λόγος ενσάρκωσης και λήψης εμπειριών αφου θα ήταν γνωστό το <<σύστημα>> και η τελική του κατάληξη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Παιδιά μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε. Εμένα θα με βόλευε πολύ στην παρούσα φάση. Αλλά κρατάτε και μια πισινή γιατί είπαμε, πρόκειται για θεωρίες και ευσεβείς πόθους. Δεν ξέρουμε εάν αληθεύει στο 100%. Εδώ οφείλω όμως να πω και το εξής: συνάδελφός μου και φίλος ο οποίος έχει ασπαστεί χρόνια τον Βουδισμό κατ' επιλογήν του, μου έχει αναφέρει περιπτώσεις συγκεκριμένων δασκάλων βουδιστών που έχουν αφήσει σαφή σημάδια για το πού θα ξαναγεννηθούν και στις περισσότερες των περιπτώσεων έχουν επιβεβαιωθεί. Απλώς για την ιστορία το ανέφερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 22:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλεγε ο γέροντας Παΐσιος ο Αγιορείτης:
«η μετεμψύχωση βολεύει τους ανθρώπους, και ειδικά τους άθεους και τους άπιστους. Είναι η μεγαλύτερη πονηριά του διαβόλου. Τους κρατά ο διάβολος στην ζωή της αμαρτίας με τον λογισμό ότι η ψυχή έρχεται και ξανάρχεται σε αυτόν τον κόσμο. Έ, και αυτήν την φορά αν δεν πετύχεις, τους λέει ο διάβολος, «θα ξανάρθεις στην ζωή και θα πετύχεις την επόμενη φορά, και αν πάλι δεν πετύχεις, θα ‘ρθεις, θα ξανάρθεις, θα εξελιχθείς…». Οπότε και αυτοί λένε «δεν πειράζει κι αν κάνω και αυτή την αμαρτία» και το ρίχνουν έξω, ζουν απρόσεκτα και δεν μετανοούν. Βλέπεις πώς τους τυφλώνει ο διάβολος και τους γαντζώνει στην κόλαση! Δεν έχω δει μεγαλύτερη πονηριά και τέχνη του διαβόλου, για να μαζεύει τους ανθρώπους στην κόλαση! Κι αν σε γαντζώσει μια φορά ο διάβολος θα σε αφήσει να γυρίσεις πίσω; Αυτή είναι η χειρότερη θεωρία από όλες τις ινδουιστικές θεωρίες».
Edited by - Ψηλός on 27/09/2011 18:29:21

Δεν λειτουργεί έτσι όμως όπως το περιγράφει ο γέροντας. Υποτίθεται ότι μετεμψυχώνεσαι για να μάθεις και να τελειοποιηθείς και όχι για να πετύχεις σε κάτι. Επίσης δεν θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ένας Θεός-σαδιστής που περιμένει να πέσουν οι άνθρωποι στα χέρια του διαβόλου για τιμωρία στο αιώνιο πυρ το εξώτερον. Σε αυτή την περίπτωση, πού είναι η θεϊκή του παρέμβαση για τη σωτηρία των αμνών του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 01:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lixos

Για τον σημερινο Ο.Χ. ο οποιος δελεαζεται απο την ιδεα της μετενσαρκωσης ή διερωταται σχετικα με την υποτιθεμενη <<αποδειξη>> της, ισως ειναι αρκετο να παραθεσουμε 3 βασικα χριστιανικα δογματα,η προσεκτικη εξεταση των οποιων αναιρει τελειωτικα και αυτην ακομα την δυνατοτητα μετενσαρκωσης.

1.Η ανασταση του σωματος.Ο Χριστος αναστηθηκε απο τους νεκρους μεσα στο ιδιο σωμα το οποιο ειχε πεθανει με τον ιδιο θανατο που πεθαινουν ολοι οι ανθρωποι και αποτελεσε το πρωτο παραδειγμα για ολους τους ανθρωπους,των οποιων τα σωματα επισης θα αναστηθουν την τελευταια ημερα και θα επανενωθουν με τις ψυχες τους,ετσι ωστε να ζησουν αιωνια στην κολαση ή στον παραδεισο,συμφωμα με τη δικαιη κριση του Θεου για την ζωη τους πανω στη γη.
Αυτο το αναστημενο σωμα ,οπως και το σωμα του ιδιου του Χριστου,θα διαφερει απο το γηινο σωμα μας,αφου θα ειναι πιο εκλεπτυσμενο και θα προσιδιαζει περισσοτερο στην αγγελικη φυση,χωρις την οποια δε θα μπορουσε να κατοικησει στη βασιλεια των ουρανων,οπου δεν υπαρχει θανατος ουτε φθορα,θα εξακολουθει ομως να ειναι το ιδιο σωμα,που ο θεος θαυματουργα θα εχει ανακαινισει ωστε να ειναι καταλληλο για την αιωνια ζωη,οπως ο προφητης Ιεζεκιηλ ..........................ΛΖ´ 1-14.
Στον παραδεισο οι σεσωσμενοιθα αναγνωριζουν ο ενας τον αλλον.Συνεπως το σωμα συνιστα αναπαλλοτριωτο τμημα του ολου ανθρωπου ο οποιος θα ζει για παντα και η ιδεα των πολλων σωματων που ανηκουν στον ιδιο ανθρωπο αρνειται την ιδια τη φυση της ουρανιας βασιλειας που ο θεος εχει ετοιμασει για εκεινους που τον αγαπουν.


2.Η λυτρωση μας απο τον Ιησου Χριστο.Ο Θεος ενσαρκωθηκε και μεσα απο τη ζωη του,το μαρτυριο του και το θανατο του πανω στο Σταυρο μας λυτρωσε απο την εξουσια της αμαρτιας και του θανατου.Μεσα στην Εκκλησια του βρισκουμε τη σωτηρια μας και προγευομαστε την ουρανια βασιλεια,χωρις να οφειλουμε <<τελη>> για τις προηγουμενες παραβασεις μας.Συμφωνα ομως με την ιδεα της μετενσαρκωσης,ο ανθρωπος κερδιζει τη σωτηρια μονον αφου ζησει πολλες ζωες μεσα απο τις οποιες θα επανορθωσει πληρως τις συνεπειες των αμαρτιων του.
Αυτος ειναι ο ψυχρος και θλιβερος νομικισμος των παγανιστικων θρησκειων,ο οποιος καταργηθηκε ολοκληρωτικα με την Σταυρικη θυσια του Χριστου.Ο ληστης στα δεξια Του κερδισε τη σωτηρια σε μια στιγμη χαρη στην πιστη του στον Υιο του Θεου,αφου το <<κακο καρμα>> των αμαρτιων του εξαλειφθηκε με την θεια Χαρη.

3.Η κριση.<<Αποκειται τοις ανθρωποις απαξ αποθανειν,μετα δε τουτο,κρισις>>(προς εβραιους 9.27) Η ανθρωπινη ζωη ειναι μια και μοναδικη,καθορισμενη περιοδος δοκιμασιας,μετα απο την οποια δεν υπαρχει <<δευτερη ευκαιρια>> αλλα μονο η κριση του θεου -δικαιη αλλα και φιλευσπλαχνη- για τον ανθρωπο,αναλογα με την κατασταση στην οποια βρισκεται η ψυχη του οταν η ζωη του τερματιστει.

Στα παραπανω 3 δογματα η χριστιανικη αποκαλυψη ειναι απολυτως ακριβης και συκεκριμενη,σε αντιθεση με τις παγανιστικες θρησκειες οι οποιες δε δεχονται ουτε τη σωτηρια και ειναι ασαφεις στο θεμα της κρισης και της μελλοντικης ζωης.
Η μονη απαντηση σε ολες τις υποτιθεμενες εμπειριες ή ενθυμησεις <<προηγουμενων ζωων>> ειναι ακριβως η σαφης και καθορισμενη χριστιανικη διδασκαλια σχετικα με τη φυση της ανθρωπινης ζωης και τις αμοιβαιες σχεσεις μεταξυ θεου και ανθρωπων.

Αποσπασμα απο το βιβλιο του π.Σεραφειμ Ροουζ (η ψυχη μετα το θανατο)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 02:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταυρο μου,

Ολες αυτές τις μπούρδες και τα ανιστόρητα παραμύθια,που προσβάλλουν την λογική ενός λογικού [, τα διάβασες και τα ποστάρισες.Μέχρις εδώ καλά!!

Σε ρωτώ: Τα κατάλαβες? Τα εξέτασες αν στέκουν? Τα απέδειξες με κάποιον τρόπο,με κάποιο μέτρο σύγκρισης,εστω με μια ιδέα,με μια έννοια?

ποιός Χριστός και ποιό σώμα του και τι είδους σαχλαμάρες αναμασούνται αιώνες τώρα!!

Πώς μπορεί να μας εξηγήσει η θρησκεία τις μνήμες προηγούμενων ζωών,των έστω και λίγων,έστω και ενός ανθρώπου?

Βρε Σταυρο,σκέψου αν όντως πρόκειται για ενα παραμύθι που καλά κρατεί?
Κοίτα στον παρακάτω σύνδεσμο και πές μου τι μπορεί να συμβαίνει!!

http://www.liako.gr/news/home/35915-xristianismos.html

Παγκόσμια συνένωση θρησκειών πρός το Ενα το Παν?
Μα αυτά τα έλεγαν οι <<ειδωλολάτρες>> Ελληνες πρίν χιλάδες χρόνια!! [βλέπε Ερμής ο Τρισμέγιστος],πολύ πρίν υπάρξουν οι εβραιογιδοβοσκοί την θρησκεία των οποίων λατρεύετε σήμερα.

Δεν συμφέρει βρε Σταυρο,οικονομικά τον Χριστιανισμό,να υπάρχουν πολλαπλές ζωές.Θα χάσει την βιομηχανία παραγωγής χρήματος!Οι πιστοί θα πούν:Δεν βαρυέσαι,θα τους γ...σω όλους τώρα και θα έρθω σε άλλη ζωή να επανορθώσω!!Και τότε θα αδειάσουν τα θησαυροφυλάκια του Βατικανού.

Κάνε μια πτήση με το μυαλό σου.βγές απο τα όρια του πλανήτη,κοίτα γύρω σου την απεραντοσύνη του σύμπαντος,απομακρύνσου λίγο ακόμη,βλέπεις τώρα την Γη σαν μια κουκίδα.Και γύρω σου άλλα τεράστια άστρα και πλανήτες!

Σκέψου,σε αυτη την κατουρημένη γωνιά του σύμπαντος ήρθε ο Χριστός να στήσει την αυτοκρατορία του? Και θα σε πιάσουν αμέσως τα γέλια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 03:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σταυρο μου,

Ολες αυτές τις μπούρδες και τα ανιστόρητα παραμύθια,που προσβάλλουν την λογική ενός λογικού [, τα διάβασες και τα ποστάρισες.Μέχρις εδώ καλά!!

Σε ρωτώ: Τα κατάλαβες? Τα εξέτασες αν στέκουν? Τα απέδειξες με κάποιον τρόπο,με κάποιο μέτρο σύγκρισης,εστω με μια ιδέα,με μια έννοια?
------Νικ,πρωτον ξερεις τις δικες μου θεσεις οσο αναφορα σχετικα με την θρησκεια.Δεν μπορεις σε θεματα οπως αυτα (μετεσανρκωσεις) να αποδειξει κανεις επιστημονικα τιποτα,αρα πως μπορει να υπαρχει μετρο συγκρισης?????????


--------------------------------------------------------------------

ποιός Χριστός και ποιό σώμα του και τι είδους σαχλαμάρες αναμασούνται αιώνες τώρα!!
-----Αποψη σου,θεμα πιστης ,πνευματικοτητας.


Πώς μπορεί να μας εξηγήσει η θρησκεία τις μνήμες προηγούμενων ζωών,των έστω και λίγων,έστω και ενός ανθρώπου?
-------Γιατι μπορει να μας τις εξηγησει καμια αλλη θρησκεια ή επισημα η επιστημη ,περα απο τον υπνωτισμο και αναδρομη.........


---------------------------------------------------------------------
Βρε Σταυρο,σκέψου αν όντως πρόκειται για ενα παραμύθι που καλά κρατεί?
Κοίτα στον παρακάτω σύνδεσμο και πές μου τι μπορεί να συμβαίνει!!

http://www.liako.gr/news/home/35915-xristianismos.html
------------------ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

-------------------------------------------------------------------
Παγκόσμια συνένωση θρησκειών πρός το Ενα το Παν?
Μα αυτά τα έλεγαν οι <<ειδωλολάτρες>> Ελληνες πρίν χιλάδες χρόνια!! [βλέπε Ερμής ο Τρισμέγιστος],πολύ πρίν υπάρξουν οι εβραιογιδοβοσκοί την θρησκεία των οποίων λατρεύετε σήμερα.
--------Νικ,αλλο θεμα το τι παει να γινει


--------------------------------------------------------------------
Δεν συμφέρει βρε Σταυρο,οικονομικά τον Χριστιανισμό,να υπάρχουν πολλαπλές ζωές.Θα χάσει την βιομηχανία παραγωγής χρήματος!Οι πιστοί θα πούν:Δεν βαρυέσαι,θα τους γ...σω όλους τώρα και θα έρθω σε άλλη ζωή να επανορθώσω!!Και τότε θα αδειάσουν τα θησαυροφυλάκια του Βατικανού.

Κάνε μια πτήση με το μυαλό σου.βγές απο τα όρια του πλανήτη,κοίτα γύρω σου την απεραντοσύνη του σύμπαντος,απομακρύνσου λίγο ακόμη,βλέπεις τώρα την Γη σαν μια κουκίδα.Και γύρω σου άλλα τεράστια άστρα και πλανήτες!
---------Νικ δεν σημαινει οτι ειμαι κολλημενος επιδη πιστευω καποια πραγματα . Κανω υπερπλανητικα <ταξιδια> ψαχνοντας αλλους γαλαξιες,το ξερεις πως διαφωνω σε αρκετα θεματα.Δεν φοραω παρωπιδες ,αλλα απο την μεχρι σημερα μελετη ,δεν με εχει αγγιξει κατι το διαφορετικο απο αυτο που πιστευω.

Σκέψου,σε αυτη την κατουρημένη γωνιά του σύμπαντος ήρθε ο Χριστός να στήσει την αυτοκρατορία του? Και θα σε πιάσουν αμέσως τα γέλια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Νικ ,το διαβασες το βιβλιο για να εχεις μια αποψη και εσυ σφαιρικη για το θεμα????????? μια αλλη διασταση των πραγματων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 03:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό βιβλίο Σταυρο?

Ρητορική είναι η ερώτηση?

Ξέρω τα πιστεύω σου και τους δισταγμούς σου,να σε <<ξυπνήσω>> θέλω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 09:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Χριστός δεν ήταν ούτε είναι Θεός...Ήταν απλά ενας πνευματικός άνθρωπος,ένας σοφός,ενας προφήτης ο οποίος μετέδιδε αυτό που πρέπει να διέπει τα πάντα,την Αγάπη..Για ποιες εκκλησίες,παπάδες και πράσινα άλογα...Ολα αυτα για το χρημα και την εξουσια γινοντα...

Επισης ,οταν καποιος πραττει εγκλημαρα με τη λογικη οτι κανω οτι γουσταρω και μετα στην αλλη ζωη βλεπουμε δεν παει ετσι...Ο νομος λεει πως οπως εστρωσες θα κοιμηθεις...Οποτε ή θα ζήσεις πολλα πολλα χρόνια στο αστρικό και θα σε βασανίζουν οι τυψεις αλλά και οι ψυχές που έβλαψες ή θα ξαναενσαρκωθεις σε μια κατώτερη ζωή με πολλά μαθήματα....ελευθερη βούληση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 10:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε Σταυρο,σκέψου αν όντως πρόκειται για ενα παραμύθι που καλά κρατεί?
Κοίτα στον παρακάτω σύνδεσμο και πές μου τι μπορεί να συμβαίνει!!
http://www.liako.gr/news/home/35915-xristianismos.html

Με κούφανες!!!!!! Εάν πρόκειται για αληθινή φωτο, απλώς δεν έχω σχόλια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 11:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stiv
1. Σχετικά με την Ανάσταση του Χριστού:
Μιλάς για κάτι αναπόδεικτο. Όπως όλα τα άλλα αποτελεί πίστη και όχι απόδειξη. Όπως έχω ξαναγράψει, η ύπαρξη του Χριστού έχει φτάσει να αμφισβητείται αφού κανένας σύγχρονός του ιστορικός δεν έχει αναφερθεί σε αυτόν. Εάν έχεις διαφορετική πληροφορία, γράψτην σε παρακαλώ. Εγώ προτιμώ να πιστεύω ότι υπήρξε όχι ως υιός θεού αλλά ως μια φωτισμένη προσωπικότητα που μιλούσε για αγάπη, το υπέρτατο αγαθό.

2. Σχετικά με το σώμα:
Κατά τη μετενσάρκωση/μετεμψύχωση, το σώμα το οποίο θεωρείται φθαρτό και ύλη, είναι απλώς το όχημα της ψυχής. Δεν έχει καμία σημασία μετά το θάνατο. Απλώς επιστρέφει στη γη (ή όπου αλλού πχ καύση) και αποσυντίθεται.

3. Η λυτρωση μας απο τον Ιησου Χριστό.
Περιμένω από έναν Θεό να χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο για να με πείσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η διαδικασία και πού ωφέλησε, Σταύρωση, Μαρτυρικός θάνατος & Ανάσταση.

Τώρα όσον αφορά στις παγανιστικές θρησκείες, δυστυχώς οι Χριστιανοί γενικώς έχουν την τάση να ισοπεδώνουν ό,τι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν με διάλογο και επιχειρήματα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ακυρώνουμε θρησκείες και πιστεύω που προϋπήρχαν του χριστιανισμού, φασιστικά και με το έτσι θέλω. Ποιος ορίζει τι είναι αληθινό και τι όχι στην κάθε θρησκεία; Δυστυχώς ο χριστιανισμός έχει συνδεθεί με σκοταδισμό.

Επίσης να σου πω ότι και ο χριστιανισμός αποδεχόταν την μετεμψύχωση έως και την 5η οικουμενική σύνοδο. Αυτό πώς θα το εξηγούσες; Γιατί μέχρι εκεί όλα ήταν καλά και μετά την καταδικάζει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 11:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos
Με κούφανες!!!!!! Εάν πρόκειται για αληθινή φωτο, απλώς δεν έχω σχόλια..

Αληθινή,αληθινότατη είναι φίλε μου!

Είμαι περίεργος να δώ τον σχολιασμό των εκπροσώπων του χριστιανισμού στο φόρουμ.

Αλλά τι λέω,είναι μοναδικοί στο να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα!

Χριστιανοφερμιόνια,βλέπεις!!!!!Είναι πανίσχυρα υποατομικά σωματίδια,που προσβάλλουν τον ιππόκαμπο,με αποτέλεσμα να καθιστούν τον ξενιστή τους,μη σκεπτόμενο όν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 12:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Αληθινή,αληθινότατη είναι φίλε μου!

Είμαι περίεργος να δώ τον σχολιασμό των εκπροσώπων του χριστιανισμού στο φόρουμ.

Αλλά τι λέω,είναι μοναδικοί στο να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα!

Χριστιανοφερμιόνια,βλέπεις!!!!!Είναι πανίσχυρα υποατομικά σωματίδια,που προσβάλλουν τον ιππόκαμπο,με αποτέλεσμα να καθιστούν τον ξενιστή τους,μη σκεπτόμενο όν!



Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να επιχειρηματολογήσουν. Να εξηγήσουν δηλαδή εμπεριστατωμένα την κοσμοθεωρία τους.
Σεβαστή η πίστη τους και ακόμη πιο σεβαστό το δικαίωμά τους να πιστεύουν όπου πιστεύουν και σαφώς μπορείς να βρεις και να αντλήσεις και από εκεί πράγματα, ή μάλλον καλύτερα από φωτισμένες μορφές της χριστιανοσύνης. Επίσης αναφαίρετο δικαίωμα αυτό της ανεξιθρησκίας αναμφίβολα!
Δυστυχώς όμως, στις περισσότερες περιπτώσεις, ο χριστιανισμός έχει επιβληθεί δια πυρός και σιδήρου και ειδικά σε ανθρώπους χαμηλού πνευματικού status, χωρίς ερωτηματικά και ιδιαίτερες αναζητήσεις. Χωρίς να είναι ο Χριστός υπεύθυνος γι' αυτό (εάν τελικά υπήρξε), στο όνομά του έχουν γίνει οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες.
Λυπηρό πράγματι για τη θρησκεία που πρεσβεύει την αγάπη, η οποία -αγάπη εννοώ- ως κοσμοθεωρία μου ταιριάζει.

Η τελευταία σου ατάκα είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 12:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Stiv
1. Σχετικά με την Ανάσταση του Χριστού:
Μιλάς για κάτι αναπόδεικτο. Όπως όλα τα άλλα αποτελεί πίστη και όχι απόδειξη.

Αγαπητή lixos,
Η Ανάσταση του Χριστού αποτελεί γεγονός καταγεγραμμένο. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος το αμφισβητεί, αμφισβητεί την εγκυρότητα αυτής της καταγραφής, και είναι, ας μου επιτραπεί η έκφραση, «πρόβλημα» δικό σου και πρόβλημα του καθενός που το αμφισβητεί.
Με αυτή τη λογική, θα μπορούσαμε να αμφισβητήσουμε τα πάντα, εφόσον δεν ήμασταν εμπρός στο γεγονός για να το δούμε με τα ίδια μας τα μάτια και να πιστέψουμε. Κάθε γραπτή μαρτυρία ή κατάθεση δύναται να αμφισβητηθεί από τον καθένα. Οπότε, κάτι τέτοιο δεν μας οδηγεί πουθενά.


quote:

Όπως έχω ξαναγράψει, η ύπαρξη του Χριστού έχει φτάσει να αμφισβητείται αφού κανένας σύγχρονός του ιστορικός δεν έχει αναφερθεί σε αυτόν.

Πώς ορίζεις εσύ κάποιον ως ιστορικό;
Με τα σημερινά κριτήρια; Κάποιον που έχει τελειώσει το πανεπιστήμιο και εργάζεται ως «ιστορικός»;
Επίσης, τι εννοείς με τον όρο «σύγχρονος»;
Είναι πολλές οι παράμετροι που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου για να μιλήσεις για «σύγχρονο ιστορικό», σε μια εποχή όπου η πληροφορία ταξίδευε με πολύ αργούς ρυθμούς, σε μια απέραντη αυτοκρατορία, όπου αν δεν λάτρευες τον Αυτοκράτορα ως Θεό διωκόσουν και σε θανάτωναν, …….. και άλλα πολλά.
Ποιος ιστορικός του κατεστημένου θα ξόδευε χρόνο και υλικό, που ήταν πολύτιμο την εποχή εκείνη, για να κάνει διαφήμιση σε έναν παρακατιανό (όπως πιθανώς θα τον θεωρούσαν);
Τα έχει σκεφτεί ποτέ σου τα παραπάνω που αναφέρω;
Παρόλα αυτά, υπήρξαν σύγχρονοι του Ιησού, πολέμιοι της διδασκαλίας και της Εκκλησίας του Ιησού, που έγραψαν γι’ αυτόν, για τα Ευαγγέλια και, μάλιστα, το έκαναν για να τον αντικρούσουν. Ένας από αυτούς είναι και ο φιλόσοφος Κέλσος (έζησε στις αρχές του 2ου αιώνα) με το βιβλίου του «Αληθής Λόγος». Στο βιβλίο αυτό, που μπορείς να το βρεις και στο Ίντερνετ, παρέχονται στοιχεία και για τον Ιησού, αλλά και για τα Ευαγγέλια.
Θεωρείς πως αυτός ο άνθρωπος, γνωστός και αναγνωρισμένος πολέμιος του Χριστιανισμού, έκατσε να ασχοληθεί για ένα «φανταστικό» πρόσωπο ή για μια «φανταστική» Εκκλησία των Χριστιανών;

Επίσης,
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν αυτές οι αμφιβολίες για τον Ιησού, όταν υπάρχουν γραπτές μαρτυρίες (γι’ αυτόν, αλλά και για τα Ευαγγέλια) ήδη από τον 1ο αιώνα, ενώ κανείς δεν αμφισβητεί την ύπαρξη αρκετών εκ των αρχαίων φιλοσόφων, όταν γι’ αυτούς οι μόνες γραπτές αναφορές και οι κώδικες των συγγραμμάτων τους ανέρχονται σε αρκετές εκατονταετίες, αλλά ως και 1000 έτη μετά την υποτιθέμενη ύπαρξή τους;

quote:

Εάν έχεις διαφορετική πληροφορία, γράψτην σε παρακαλώ.

Από τις πολλές που υπάρχουν:
http://www.egolpion.com/historic_jesus.el.aspx


quote:

Εγώ προτιμώ να πιστεύω ότι υπήρξε όχι ως υιός θεού αλλά ως μια φωτισμένη προσωπικότητα που μιλούσε για αγάπη, το υπέρτατο αγαθό.

Αν είναι θέμα προτιμήσεων, τότε δεν χωρά τίποτα παραπάνω.


quote:

2. Σχετικά με το σώμα:
Κατά τη μετενσάρκωση/μετεμψύχωση, το σώμα το οποίο θεωρείται φθαρτό και ύλη, είναι απλώς το όχημα της ψυχής. Δεν έχει καμία σημασία μετά το θάνατο. Απλώς επιστρέφει στη γη (ή όπου αλλού πχ καύση) και αποσυντίθεται.

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω.
Πώς δικαιολογείς κάτι το άυλο, όπως είναι η ψυχή, να έχει ανάγκη, προκειμένου να υπάρξει, από ένα υλικό σώμα/όχημα και μετά να το ξεφορτώνεται;
Αλλά και έτσι να είναι, δηλαδή να το δεχθώ χωρίς να θέσω αυτά τα ερωτήματα, πάλι γενάται το ερώτημα: ποιος ή τι είναι αυτό που έχει αποφασίσει ότι έτσι πρέπει να γίνει;
Στη Χριστιανική διδασκαλία, πιστεύω, πως τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Ενώ στη διδασκαλία της μετενσάρκωσης υπάρχουν πολλά κενά, ασάφειες και αντιφάσεις.

quote:

3. Η λυτρωση μας απο τον Ιησου Χριστό.
Περιμένω από έναν Θεό να χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο για να με πείσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η διαδικασία και πού ωφέλησε, Σταύρωση, Μαρτυρικός θάνατος & Ανάσταση.

Αυτό που ρωτάς είναι αντικείμενο ολόκληρης κατήχησης. Δεν πιστεύω πως σε ένα φόρουμ και μέσα σε λίγα μηνύματα να μπορέσει κάποιος να σου εξηγήσει.
Εγώ θα πρότεινα να μην θέσεις στόχους ώστε να πειστείς, αλλά να ξεκινήσεις να διαβάζεις και, ίσως, μέσα από το διάβασμα των συγγραμμάτων της Ορθόδοξης Χριστιανικής παράδοσης, να πειστείς.

quote:

Τώρα όσον αφορά στις παγανιστικές θρησκείες, δυστυχώς οι Χριστιανοί γενικώς έχουν την τάση να ισοπεδώνουν ό,τι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν με διάλογο και επιχειρήματα.

Πιστεύω πως το αντίθετο συμβαίνει.
Δεν είναι οι Χριστιανοί που επιτίθενται στις παγανιστικές θρησκείες που αναβιώνουν, αλλά οι παγανιστές που επιτίθενται στους Χριστιανούς, προκειμένου να διαφημίσουν και πουλήσουν από αυτό που πουλάνε.


quote:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ακυρώνουμε θρησκείες και πιστεύω που προϋπήρχαν του χριστιανισμού, φασιστικά και με το έτσι θέλω.


Γιατί ο Χριστιανισμός έχει μια συγκεκριμένη πίστη και θέση για ζητήματα που απασχολούν τον άνθρωπο και επιμένει σε αυτές θεωρώντας πως οτιδήποτε άλλο απέχει από την αλήθεια. Το ότι προϋπήρχαν κάποιες θρησκείες πριν το Χριστιανισμό δεν τις κάνει ανώτερες του Χριστιανισμού ή ότι κατέχουν την αλήθεια.


quote:

1)Ποιος ορίζει τι είναι αληθινό και τι όχι στην κάθε θρησκεία; 2)Δυστυχώς ο χριστιανισμός έχει συνδεθεί με σκοταδισμό.

1) Δύσκολο αυτό που ρωτάς. Εγώ σου είπα σε τι εμπιστεύομαι. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής, σύμφωνα με τα βιώματα που έχει ο καθένας και αυτό που του προκαλεί μέσα του η Πίστη του. Ούτως η άλλως, θέλει συνεχή επαγρύπνηση και μελέτη.
2) Σε αυτό που λες διαφωνώ κάθετα. Αν κατάλαβα το πνεύμα σου, και σύμφωνα με αυτό, θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε πως η υιοθέτηση της δημοκρατίας και των «αξιών» του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού από τους σύγχρονους ηγέτες μόνο κακό και καταστροφή προσέφεραν στην ανθρωπότητα.

quote:

Επίσης να σου πω ότι και ο χριστιανισμός αποδεχόταν την μετεμψύχωση έως και την 5η οικουμενική σύνοδο. Αυτό πώς θα το εξηγούσες; Γιατί μέχρι εκεί όλα ήταν καλά και μετά την καταδικάζει;

Έχω την εντύπωση πως σφάλεις σε αυτό που λες. Σύμφωνα με τα όσα βρήκα, ο Χριστιανισμός ποτέ δεν δεχόταν τη μετενσάρκωση. Μπορεί να υπήρχαν κάποιοι πατέρες που τα πρώτα χρόνια να εκφράστηκαν θετικά προς αυτή την προοπτική (ο Ωριγένης για παράδειγμα), αλλά η επίσημη Εκκλησία ποτέ δεν την αποδέχθηκε. Απλά, με την 5η οικουμενική σύνοδο την καταδίκασε αυτή, αλλά και άλλες κακοδοξίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 13:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώ πώ Ψηλέ,μας κούφανες!!!

Θα φωνάξω τον macedon,να σε...περιλάβει!!!

Για το λίνκ...κουβέντα Ψηλούλη μας??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 14:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ψηλος

Ειλικρινά δεν ξέρω με ποιο τρόπο να απαντήσω στις τόσες ανακρίβειές σου (για να μην τις χαρακτηρίσω διαφορετικά).


Ψηλε επανέρχομαι και σε ρωτώ αν είσαι σοβαρός

Είχες το θράσος να που προτείνεις μια σοβαρή κουβέντα?

Ο καλύτερος τρόπος να απαντήσει ψηλέ κάποιος σε “ανακρίβειες” είναι να παραθέσει τα δικά του “σωστά” κείμενα.

Αντί λοιπόν να λες συνεχώς αρλούμπες και να με κατηγορείς πως διαστρεβλώνω την χριστιανική αλήθεια πες την αλήθεια την δική, αν υπάρχει.

Έτσι γίνεται ο καλοπροαίρετος διάλογος και όχι με αστήριχτους αφορισμούς.

Ποιας χριστιανικής αίρεσης είναι η δική σου αλήθεια, μια και αναφέρθηκες σε Ιεχωβάδες.
Είσαι χιλιαστής?

Ακόμη περιμένω την απάντηση σου.
Να φανεί το μέγεθος της ασχετοσύνης σου, όπως με το εδάφιο του Ματθαίου που δεν γνώριζες που να κρυφτείς και πως να τα μπαλώσεις μέχρι και το sesotris προσπάθησες να εξευμενίσεις.

Χαμηλέ .... ψηλέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή lixos,
Η Ανάσταση του Χριστού αποτελεί γεγονός καταγεγραμμένο. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος το αμφισβητεί, αμφισβητεί την εγκυρότητα αυτής της καταγραφής, και είναι, ας μου επιτραπεί η έκφραση, «πρόβλημα» δικό σου και πρόβλημα του καθενός που το αμφισβητεί.
Με αυτή τη λογική, θα μπορούσαμε να αμφισβητήσουμε τα πάντα, εφόσον δεν ήμασταν εμπρός στο γεγονός για να το δούμε με τα ίδια μας τα μάτια και να πιστέψουμε. Κάθε γραπτή μαρτυρία ή κατάθεση δύναται να αμφισβητηθεί από τον καθένα. Οπότε, κάτι τέτοιο δεν μας οδηγεί πουθενά.
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ,
Δεν έχω διάθεση αμφισβήτησης. Διάλογο κάνουμε (ελπίζω εποικοδομητικό ).
Πες μου όμως σε παρακαλώ όταν λες καταγεγραμμένο, από ποιον και πότε? Και σε ρωτάω γιατί ακόμη και οι μαθητές του-Απόστολοι, άφησαν μαρτυρίες γι αυτόν πολύ αργότερα.



Πώς ορίζεις εσύ κάποιον ως ιστορικό;
Με τα σημερινά κριτήρια; Κάποιον που έχει τελειώσει το πανεπιστήμιο και εργάζεται ως «ιστορικός»;
Επίσης, τι εννοείς με τον όρο «σύγχρονος»;



Όταν λέω σύγχρονό του ιστορικό, εννοώ κάποιον έγκριτο της εποχής του. Σαφώς όχι με τα σημερινά δεδομένα, δηλ. πανεπιστημιακές γνώσεις κλπ.


Είναι πολλές οι παράμετροι που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου για να μιλήσεις για «σύγχρονο ιστορικό», σε μια εποχή όπου η πληροφορία ταξίδευε με πολύ αργούς ρυθμούς, σε μια απέραντη αυτοκρατορία, όπου αν δεν λάτρευες τον Αυτοκράτορα ως Θεό διωκόσουν και σε θανάτωναν, …….. και άλλα πολλά.
Ποιος ιστορικός του κατεστημένου θα ξόδευε χρόνο και υλικό, που ήταν πολύτιμο την εποχή εκείνη, για να κάνει διαφήμιση σε έναν παρακατιανό (όπως πιθανώς θα τον θεωρούσαν);
Τα έχει σκεφτεί ποτέ σου τα παραπάνω που αναφέρω;


Έτσι όπως το τοποθετείς έχεις δίκιο από την άποψη του φόβου και της τρομοκρατίας. Μπορεί όντως κάποιος που ήθελε να αναφερθεί στον Ιησού, ακόμη και αν δεν τον θεωρούσε τσαρλατάνο, να μην μπορούσε. Από την άλλη πάλι με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να υπήρχαν καταγραφές και για άλλες προσωπικότητες λόγω φόβου.


Παρόλα αυτά, υπήρξαν σύγχρονοι του Ιησού, πολέμιοι της διδασκαλίας και της Εκκλησίας του Ιησού, που έγραψαν γι’ αυτόν, για τα Ευαγγέλια και, μάλιστα, το έκαναν για να τον αντικρούσουν. Ένας από αυτούς είναι και ο φιλόσοφος Κέλσος (έζησε στις αρχές του 2ου αιώνα) με το βιβλίου του «Αληθής Λόγος». Στο βιβλίο αυτό, που μπορείς να το βρεις και στο Ίντερνετ, παρέχονται στοιχεία και για τον Ιησού, αλλά και για τα Ευαγγέλια.


Εάν δεν απατώμαι ο συγκεκριμένος φιλόσοφος ήταν από τους μεγαλύτερους πολέμιους του χριστιανισμού. Δεν έγραψε ακριβώς για τον Χριστό. Αναφερόταν περισσότερο στους χριστιανούς που τους κατονόμαζε ως κατώτερους και όντα χαμηλής αντίληψης και επίσης ότι λόγω έλλειψης επιχειρηματολογίας όταν συναντούσαν έναν κλασσικό, το έβαζαν στα πόδια και όχι από φόβο αλλά από ανεπάρκεια. Εδώ θα πρέπει να αναφερθώ στην περίπτωση της φιλοσόφου Υπατίας που δολοφονήθηκε αγρίως από όχλο φανατικών χριστιανών.


Επίσης,
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν αυτές οι αμφιβολίες για τον Ιησού, όταν υπάρχουν γραπτές μαρτυρίες (γι’ αυτόν, αλλά και για τα Ευαγγέλια) ήδη από τον 1ο αιώνα, ενώ κανείς δεν αμφισβητεί την ύπαρξη αρκετών εκ των αρχαίων φιλοσόφων, όταν γι’ αυτούς οι μόνες γραπτές αναφορές και οι κώδικες των συγγραμμάτων τους ανέρχονται σε αρκετές εκατονταετίες, αλλά ως και 1000 έτη μετά την υποτιθέμενη ύπαρξή τους;
quote:

Γραπτές μαρτυρίες από ποιους δηλαδή; Τα Ευαγγέλια δεν ήταν κείμενο που συνέγραψε ο ίδιος αλλά οι μαθητές του.


Αν είναι θέμα προτιμήσεων, τότε δεν χωρά τίποτα παραπάνω.
quote:

Μα η πίστη τελικά θέμα προτιμήσεων είναι. Οι παρερμηνείες της άπειρες και κατά πώς βολεύει τον καθένα.
quote:

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω.
Πώς δικαιολογείς κάτι το άυλο, όπως είναι η ψυχή, να έχει ανάγκη, προκειμένου να υπάρξει, από ένα υλικό σώμα/όχημα και μετά να το ξεφορτώνεται;
Αλλά και έτσι να είναι, δηλαδή να το δεχθώ χωρίς να θέσω αυτά τα ερωτήματα, πάλι γενάται το ερώτημα: ποιος ή τι είναι αυτό που έχει αποφασίσει ότι έτσι πρέπει να γίνει;
Στη Χριστιανική διδασκαλία, πιστεύω, πως τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Ενώ στη διδασκαλία της μετενσάρκωσης υπάρχουν πολλά κενά, ασάφειες και αντιφάσεις.
quote:

Μα τα ίδια ερωτήματα που θέτεις ισχύουν και για το χριστιανισμό. Ούτε εκεί υπάρχει κάτι ξεκάθαρο. Μόνο θέμα πίστης.
quote:



Αυτό που ρωτάς είναι αντικείμενο ολόκληρης κατήχησης. Δεν πιστεύω πως σε ένα φόρουμ και μέσα σε λίγα μηνύματα να μπορέσει κάποιος να σου εξηγήσει.
Εγώ θα πρότεινα να μην θέσεις στόχους ώστε να πειστείς, αλλά να ξεκινήσεις να διαβάζεις και, ίσως, μέσα από το διάβασμα των συγγραμμάτων της Ορθόδοξης Χριστιανικής παράδοσης, να πειστείς.
quote:

Πίστεψέ με, όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι...
quote:

Πιστεύω πως το αντίθετο συμβαίνει.
Δεν είναι οι Χριστιανοί που επιτίθενται στις παγανιστικές θρησκείες που αναβιώνουν, αλλά οι παγανιστές που επιτίθενται στους Χριστιανούς, προκειμένου να διαφημίσουν και πουλήσουν από αυτό που πουλάνε.
quote:

Πώς εξηγείς τις περιπτώσεις καταστροφής των αρχαίων μνημείων και ναών από φανατικούς χριστιανούς (πχ όρα Αρχαία Σπάρτη κ.α.)


Γιατί ο Χριστιανισμός έχει μια συγκεκριμένη πίστη και θέση για ζητήματα που απασχολούν τον άνθρωπο και επιμένει σε αυτές θεωρώντας πως οτιδήποτε άλλο απέχει από την αλήθεια. Το ότι προϋπήρχαν κάποιες θρησκείες πριν το Χριστιανισμό δεν τις κάνει ανώτερες του Χριστιανισμού ή ότι κατέχουν την αλήθεια.
quote:

Σαφώς δεν τις κάνει ανώτερες αλλά ούτε και ο χριστιανισμός μπορεί να διεκδικεί τέτοια σκήπτρα.
[quote]
1) Δύσκολο αυτό που ρωτάς. Εγώ σου είπα σε τι εμπιστεύομαι. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής, σύμφωνα με τα βιώματα που έχει ο καθένας και αυτό που του προκαλεί μέσα του η Πίστη του. Ούτως η άλλως, θέλει συνεχή επαγρύπνηση και μελέτη.
[quote]
Εντελώς!
[quote]
2) Σε αυτό που λες διαφωνώ κάθετα. Αν κατάλαβα το πνεύμα σου, και σύμφωνα με αυτό, θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε πως η υιοθέτηση της δημοκρατίας και των «αξιών» του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού από τους σύγχρονους ηγέτες μόνο κακό και καταστροφή προσέφεραν στην ανθρωπότητα.
[quote]
Δυστυχώς τις αξίες στις οποίες αναφέρεσαι τις παραποίησαν και τις κακοποίησαν βάναυσα. Εκτός αυτού, ποιος είπε ότι όλα ήταν τέλεια κατά τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό; Αυτό θα ήταν σοβινισμός. Ας ήμαστε αντικειμενικοί.
[quote]
Έχω την εντύπωση πως σφάλεις σε αυτό που λες. Σύμφωνα με τα όσα βρήκα, ο Χριστιανισμός ποτέ δεν δεχόταν τη μετενσάρκωση. Μπορεί να υπήρχαν κάποιοι πατέρες που τα πρώτα χρόνια να εκφράστηκαν θετικά προς αυτή την προοπτική (ο Ωριγένης για παράδειγμα), αλλά η επίσημη Εκκλησία ποτέ δεν την αποδέχθηκε. Απλά, με την 5η οικουμενική σύνοδο την καταδίκασε αυτή, αλλά και άλλες κακοδοξίες.
[quote]
Στον Ωριγένη αναφερόμουν ειδικότερα τον οποίον (ω τι σύμπτωση) οι χριστιανοί αναθεμάτισαν αυτόν και τις ιδέες του (δημοκρατικότατο!)

ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΡΟΪΔΟ ΜΕ ΤΑ quotes ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:

Ο Ιησούς αναφέρθηκε δύο τουλάχιστον φορές στην ψυχή λέγοντας.
Στη μια περίπτωση
“Να μην γνοιάζεστε για το σώμα σας πως θα το ντύσετε, και μήτε για την ψυχή σας τι θα φάει και τι θα πιει”
Στην παραβολή του άφρονα πλουσίου (η άλλη)
“και θα πω στην ψυχή μου. Ψυχή έχεις όλα τα υλικά αγαθά για πολλά χρόνια. Τρώμε! Πίνε! Διασκέδαζε!”
Και στις δυο δηλαδή περιπτώσεις η ψυχή έχει άμεση ανάγκη υλικών αγαθών για να τραφεί, επομένως είναι κάτι υλικό,
Αυτό που εσύ αποκαλείς “ψυχή”, ο Ιησούς – μάλλον – το περιγράφει με τον όρο “καρδία”.
“'ότι μπαίνει στην καρδιά σου, παραμένει και μολύνει το σώμα σου, τα υπόλοιπα βγαίνουν από την έδρα σου, και επομένως δεν μολύνουν το σώμα” (σε ερώτηση για την νηστεία)

Τόσο στην Κ.Δ., αλλά και στην Π.Δ. η λέξη ψυχή χρησιμοποιείται πολλές φορές και, ανάλογα με την περίπτωση, λαμβάνει και διαφορετικές σημασίες.
Η λέξη ψυχή μπορεί να σημαίνει αναπνοή, ζωή, αίμα …. και κάθε φορά καταλαβαίνει ο αναγνώστης τη σημασία που έχει, ανάλογα με το περιεχόμενο της πρότασης ή της παραγράφου στην οποία βρίσκεται η λέξη ψυχή.

Η ψυχή όμως, στην οποία αναφερόμαστε εδώ, στο παρόν τόπικ, έχει να κάνει με την άυλη, την αθάνατη υπόσταση του ανθρώπου. Αυτή που δεν πεθαίνει.
Δεν είναι καθόλου υλική, όπως ισχυρίζεσαι εσύ, παρερμηνεύοντας κάποια εδάφια.
Η λέξη ψυχή στο πρώτο εδάφιο που, όντως, μιλά ο Ιησούς και αναφέρεις εσύ, έχει την έννοια της ζωής.
Στο δεύτερο εδάφιο, που δεν μιλά ευθέως ο Ιησούς:

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΙΒ΄
19 και ερώ τη ψυχή μου• ψυχή, έχεις πολλά αγαθά κείμενα εις έτη πολλά• αναπαύου, φάγε, πίε, ευφραίνου.

αλλά φέρεται να είναι ο πλούσιος που μιλά, η ψυχή και πάλι δεν είναι κάτι το υλικό, αλλά είναι η άυλη υπόσταση του πλουσίου, για την οποία, ο ίδιος πιστεύει πως με τη συγκέντρωση τόσων υλικών αγαθών, θα αναπαύεται και θα ευφραίνεται.

Η ψυχή, αυτή η άυλη υπόσταση του ανθρώπου, αυτή που αποσπάται από το σώμα με την κοίμησή του, μένει αθάνατη και όπως μας διαβεβαιώνει και ο ίδιος ο Ιησούς, θα πρέπει να μεριμνούμε για να μη τη χάσουμε στη γέενα.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ Ι΄
28 και μη φοβηθήτε από των αποκτεννόντων το σώμα, την δε ψυχήν μη δυναμένων αποκτείναι• φοβήθητε δε μάλλον τον δυνάμενον και ψυχήν και σώμα απολέσαι εν γεέννη.

Επίσης, θεωρώ πως είναι λάθος αυτό που λες πως η καρδιά είναι η ψυχή. Αυτό φαίνεται και από το παρακάτω:


ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΚΒ΄
37 ο δε Ιησούς έφη αυτω• αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου εν όλη τη καρδία σου και εν όλη τη ψυχή σου και εν όλη τη διανοία σου.

όπου η διάκριση μεταξύ καρδιάς και ψυχής είναι εμφανής. Βέβαια, αν νομίζεις πως υπάρχει κάποιο άλλο εδάφιο όπου μπορεί να υπάρξει υπόνοια πως η ψυχή είναι η καρδιά, ας το συζητήσουμε.

quote:

Για τον θάνατο αναφέρει σαφώς πως ΟΛΟΙ οι νεκροί μένουν στο τάφο μέχρι την ημέρα της κρίσης,
Τότε και ΜΟΝΟ τότε, θα ακούσουν την φωνή του κυρίου τους και θα σηκωθούν για να κριθούν.
Η κρίση ΔΕΝ γίνεται αυτόματα την στιγμή του θανάτου.
Οι νεκροί δηλαδή παραμένουν νεκροί μέχρι την δευτέρα παρουσία.
Αυτά λέει ο χριστιανισμός που βέβαια σαφώς δεν τα γνωρίζεις.

Θα ήθελα, αν γίνεται, να φέρεις στοιχεία, είτε μέσα από την Αγία Γραφή, είτε μέσα από την Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, από τα οποία να συνάγονται τα όσα αναφέρεις πιο πάνω.


quote:

Τώρα για ποιο λόγο ή εκκλησία δεν επεμβαίνει και αφήνει να υπάρχει αυτή η σύγχυση των πιστών?

Ίσως αν τη ρωτούσες να σου απαντούσε.


quote:

Ο ποιο απλώς λόγος τα ευχέλαια .(και όχι ο καναδικός)
Πολλά τα λεφτά.

Εύκολη, ευκολόπεπτη απάντηση. Γιατί να ζορίζεσαι περισσότερο αφού υπάρχει ο ψευτόγιαννος;


quote:

Το βαγγέλιο που διαβάζεται σε ΟΛΕΣ της νεκρώσιμες ακολουθίες λέει ακριβώς αυτά.
Επιπλέον στην περιγραφή της ερώτησης των Σαδδουκαίων “αυτών που δεν πίστευαν στην θεωρία της ανάστασης των νεκρών” (όπως λέει πάντα το βαγγέλιο ) και στην απάντηση του Ιησού πάλι αυτό επιβεβαιώνεται.
Το λένε και όλοι οι χριστιανοί στο “θρησκευτικό σύνταγμα” , - το “πιστεύω”
Το τελευταίο “άρθρο” του συντάγματος σε αυτό αναφέρεται.
Δεν γνωρίζεις καλά τον χριστιανισμό και τα βαγγέλια.

Λοιπόν, αφού εσύ λες πως τα γνωρίζεις, καλό θα ήταν να παραθέτεις κάθε φορά και τις αντίστοιχες παραπομπές.
Αν το σεβαστείς, μπορούμε να συζητήσουμε.
Αν το γυρίσεις όμως στο γνωστό χλευασμό, όπως κάνει συνεχώς ο Νικομάχος, άστο.
Ελπίζω, τουλάχιστον εσύ, να έχεις επιχειρήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2011, 15:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lixos
όταν θες να βάζεις π.χ. τη δική σου απάντηση και από κάτω τη δική μου για να απαντήσεις για δεύτερη φορά θα κάνεις έτσι:

[ quote ]
[ quote ]
πρώτη δική σου απάντηση [/quote]
δικό μου σχόλιο[/quote]
και εδώ από κάτω θα γράφεις το δικό σου σχόλιο.

Αν θες απλά να κάνεις μόνο παραπομπή την απάντησή μου για να απαντήσεις, τότε θα γράφεις
[ quote ] την απάντησή μου [ /quote ]
και αμέσως από κάτω την απάντησή σου.

*μεταξύ της αγκύλης [ και του πρώτου ή του τελευταίου γράμματος της λέξης quote δεν πρέπει να υπάρχει κενό. Τα κενά τα έβαλα εγώ για να το καταλάβεις γιατί διαφορετικά θα έβγαινε ήδη το φορμάτ και δεν θα το καταλάβαινες.
Κάνε μια δοκιμή.

Edited by - Ψηλός on 28/09/2011 15:37:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy