ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 15:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη, lixos, σου έχω στείλει 2 προσωπικά μηνύματα. Σε περίπτωση που δεν έχεις λάβει ένα εκ των δύο, ενημέρωσέ με, σε παρακαλώ.

Να είσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 15:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη, lixos, σου έχω στείλει 2 προσωπικά μηνύματα. Σε περίπτωση που δεν έχεις λάβει ένα εκ των δύο, ενημέρωσέ με, σε παρακαλώ.

Να είσαι καλά



Σου έστειλα ένα mail στη διεύθυνση που μου έστειλες.

Δες το και μιλάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 18:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555 μου, τα συλλυπητήρια μου για την απώλεια σου.
Καλό ταξίδι να έχει η γιαγιά σου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 19:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa πάμε cinema ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 21:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa555 μου, τα συλλυπητήρια μου για την απώλεια σου.
Καλό ταξίδι να έχει η γιαγιά σου.



Αγαπητέ μου, Dying Incubus, σε ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 21:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa πάμε cinema ;


Μέσα. Τι θα δούμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 21:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa το μονο που μπορω να σου πω και εγω ,να εισαι δυνατη και να την θυμασαι παντα.


Και συγχαρητηρια για την επιτυχια σου που ειχες στις πανελλαδικες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 21:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρό έχουμε να σε "δούμε", βρε stiv! Πού χάθηκες?

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα τη θυμάμαι

Και σε ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 21:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δουλιες κ.λ.π.......θα τα λεμε συχνοτερα Narkissa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 22:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos
Πονάει πολύ εάν σκεφτείς ότι γινόμαστε μόνο λίπασμα. Τότε ποιο το νόημα;;;

Αν και στα πεταχτά διάβασα το θέμα
(άλλωστε η "κεντρική ιδέα" του έχει απασχολήσει πολλές φόρες το φόρουμ μας)
Παίρνω αφορμή απο την τραγική διαπίστωση του μέλους lixos περί "λιπάσματος" και στο ερώτημα "ποιο το νόημα ?"

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να έχει ενα σκοπό (μια αποστολή) η γέννηση ενός ανθρώπου ,
γιατί ΠΡΕΠΕΙ αυτού η ύπαρξη να διαφέρει απο ενός ζώου ή ενός δέντρου ?
μήπως (μέσω της εξέλιξη του) πήραν και αερα τα μυαλά του και οταν άρχισε να "γνωρίζει" τον θάνατο
(και τον κυρίευσε ο πανικός)
ψάχνει να βρει ελπίδα για την μετά θάνατο πορεία του ?
Μήπως είναι αρκετά εγωιστικό να ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει ... συνέχεια ?

(η τοποθέτηση μου εχει καθαρά "φιλοσοφικό" τόνο και δεν κρίνω καμιά άποψη )
Άλλωστε το θεμα θάνατος ο καθένας καλό ειναι να το αντιμετωπίζει όπως τον κάνει να αισθάνεται ... καλύτερα .

Όλοι έχουμε βρεθεί σε αυτή τη δυσάρεστη θέση να χάσουμε κάποιον δικό μας , οταν τελικά νιώσεις αυτο το απίστευτο συναίσθημα της (πραγματικής) απώλειας , καλο είναι να το αντιμετωπίσεις κυριολεκτικά με τρόπο τέτοιο που θα σε κανει να νιώσεις καλα , και να σου δώσει την ψευδαίσθηση οτι και ο άνθρωπος σου ... ειναι καλα εκει που ειναι
Οταν έχασα την μητέρα μου , αν και δεν ήμουν (ουτε ειμαι) άνθρωπος της εκκλησίας , θυμάμαι τώρα (2 χρονια μετα) οτι έπιανα πολλές φορές τον εαυτο μου την ωρα που άφηνε ενα λουλουδάκι να μονολογεί
"μακάρι να υπάρχει παράδεισος , να εισαι εκει , να είσαι ευτυχισμένη , να με βλέπεις και να χαμογελάς"

αυτο απάλυνε κατα πολύ τον πόνο ...

Γι αυτο λεω οτι τον θάνατο ΠΡΕΠΕΙ να τον αντιμετωπίζει ο καθένας οπως θα τον κανει να αισθάνεται καλύτερα .


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 23:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon σεβαστη η αποψη σου ,αλλα εχω διαφορετικη αντιληψη του ανωτερου θεματος.

Κατι υπαρχει .....και δεν πισυτευω οτι ειμαστε... ηλθον ειδον απηλθον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 10:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους.

AitheroVamon, κάπου εντός κι εκτός στις δικές σου σκέψεις κινούμαι και γω. ΑΛΛΑ, μετά από μια τραγική απώλεια σου δημιουργούνται διαφορετικές ανάγκες.

Είναι αυτό που είπες με τη φράση σου: "Οταν έχασα την μητέρα μου , αν και δεν ήμουν (ουτε ειμαι) άνθρωπος της εκκλησίας , θυμάμαι τώρα (2 χρονια μετα) οτι έπιανα πολλές φορές τον εαυτο μου την ωρα που άφηνε ενα λουλουδάκι να μονολογεί μακάρι να υπάρχει παράδεισος , να εισαι εκει , να είσαι ευτυχισμένη , να με βλέπεις και να χαμογελάς"

Πιο σωστά δεν μπορούσες να το διατυπώσεις! Και γω εύχομαι κάθε ώρα και κάθε λεπτό να με βλέπει από κάπου, να είναι καλά και να συνεχίζει να υπάρχει έστω σε μια άλλη μορφή και να εξελίσσεται. Βλέπεις, ο άνθρωπος δεν μπορεί να δεχτεί το καταληκτικό. Θα ήθελα πολύ να συμφωνήσω και με τον stiv. Γι' αυτό το λόγο έχω μπει σε μια διαδικασία έρευνας και διαβάσματος.

Επειδή συνεργάζομαι και με μία ψυχολόγο ειδική στις απώλειες συζύγων-γονιών, όταν της είπα σε τι τριπάκι έχω μπει και πώς ακριβώς το ψάχνω το θέμα (μεταφυσικά κλπ), το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν εάν αυτό που κάνω με ανακουφίζει και με κάνει, τρόπο τινά, να αισθάνομαι καλύτερα. Επειδή της απάντησα θετικά αλλά της είπα ότι έχω αρχίσει να ανησυχώ με την λογική μου, με συμβούλεψε να συνεχίσω. Και μάλιστα μου είπε: "δεν θα σας έλεγα το ίδιο εάν μου λέγατε ότι το έχετε ρίξει στο αλκοόλ και στις ουσίες, αλλά να ξέρετε ότι σε τέτοιες καταστάσεις οτιδήποτε άλλο σας βοηθάει, μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για να αισθανθείτε καλύτερα".

Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που είπες AitheroVamon: τον θάνατο ΠΡΕΠΕΙ να τον αντιμετωπίζει ο καθένας οπως θα τον κανει να αισθάνεται καλύτερα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 11:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε χώρα της ανατολής, κείται μάνα ετοιμοθάνατη.
Ο μοναχογιός της κάνει απέλπιδες προσπάθειας να την κρατήσει ζωντανή.
Σαν ύστατη προσπάθεια, καταφεύγει σε ένα μοναστήρι και παρακαλεί τον Βούδα για την ζωή της μάνας του.
Ο Βούδας του στέλνει μήνυμα.
“Η μάνα σου θα σωθεί, αν της δόσεις νερό από σπίτι που δεν έχει βιώσει την απώλεια κάποιου αγαπημένου προσώπου”

Γεμάτος χαρά ο νέος, παίρνει ένα δοχείο, και ξεκινά να ψάχνει για το νερό που δίνει ζωή.
Άρχισε από τη γειτονιά του, ελπίζοντας πως εύκολα θα έβρισκε το κατάλληλο σπίτι.
Δεν το βρήκε εκεί.
Πήγε στο δίπλα χωριό, και μετά στο παραδίπλα, και στην μεγάλη πολιτεία, και γύρισε όλη την χώρα, χωρίς αποτέλεσμα.

Τελικά κατάλαβε ποιο είναι το νερό της ζωής που τον συμβούλεψε να βρει ο Βούδας.

Είναι η γνώση του θανάτου και ο πόνος της απώλειας αγαπημένου προσώπου, - που ενώ είναι κοινός για όλους,- ο καθένας μας το βιώνει σαν ένα ξεχωριστό, μοναδικό για αυτόν γεγονός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 12:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε, gianipseftis πολύ εύστοχη η ιστοριούλα σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 21:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θανατος ειναι η μονη κοινη μας μοιρα http://www.youtube.com/watch?v=nlAHCGUKFjE&feature=player_detailpage

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2011, 11:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο θανατος ειναι η μονη κοινη μας μοιρα http://www.youtube.com/watch?v=nlAHCGUKFjE&feature=player_detailpage




τι μαυρίλα είναι αυτή καλέ;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 14:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=1OCU2_AmJ0c

Αυτό το βρήκα ψάχνοντας στο διαδίκτυο. Ρίξτε του μια ματιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 15:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσεγγίζουμε -έχω την αίσθηση- τον θάνατο με μια ανθρώπινη και απλή ματιά -αναπόφευκτο- και ενδεχομένως με μια ματιά πολύ περιορισμένη και μη έχουσα καμμιά σχέση με την πραγματικότητα αλλα με το πραγματικό -ως αίσθηση- του καθενός -μας-....
Ποιός θάνατος και ποιά ζωή???
Θα υπήρχε ζωή χωρίς την ύπαρξη του θανάτου???
Θα μπορούσε κανείς -ο οποιοσδήποτε- να αναφερθεί στην ζωή , αν δεν υπήρχε ο θάνατος ή απλά στην ύπαρξη και μόνο???
Θεωρώ ότι μια ερμηνεία -του θανάτου- θα ήταν πιο αποδεκτή ενδεχομένως....ως στάδια της ύπαρξης και μετάβαση...
Όχι "Θάνατος" αλλα μετάβαση της ύπαρξης , χρονική...δια μέσου της χρονικότητας της ύπαρξης -αέναη κίνηση- η ύπαρξη η ίδια ανανεώνεται και βελτιώνεται , υφίσταται και υπάρχει μέσα στον χρόνο και ταυτόχρονα τον ορίζει...ορίζει και την νέα του σωματο-ψυχική-ψυχολογική ύπαρξη η οποία ενσωματώνει το πρότερο με το νέο ως συνιστώσα της νέας-χρονικής ύπαρξής του..η παλιά ενσωματωμένη μέσα στη νέα οντότητα.

Ο Θάνατος δεν θα όριζε συνέχεια αλλα τερματισμό , κάτι τέτοιο όμως δεν υφίσταται και ακυρώνει την έννοια του θανάτου και έτσι όπως αυτή ορίζεται είτε απο Θρησκείες , είτε απο διάφορες ερμηνείες...

Και πρέπει να δούμε την ανθρώπινη οντότητα , όχι ως οντότητα που την θωρούν τα μάτια που βλέπουν ένα σύνολο απο ύλη αλλα την ουσία του ανθρώπου και το λειτουργικό εκείνο κομμάτι που μεταβιβάζεται και ζεί και υφίσταται διαρκώς μεσα στον χρόνο εξελισόμενο αλλα και υποστασιοποιώντας τον και θέτοντάς τον σε κίνηση!

Τίποτα δεν χάνεται -πεθαίνει- και υφίσταται ενσωματούμενο σε μια νέα ύπαρξη εντός της οποίας ενοικούν όλες οι παλαιότερες...η μη επιτέλεση της ανα-παραγωγικής διαδικασίας μόνο -έχω την αίσθηση- μπορεί να δώσει πραγματικό τέλος μόνον του όντος , χάνοντας -αποστερώντας απο τον εαυτό του- την δυνατότητα της μετάβασης/μεταβίβασής του και συνέχισης της ύπαρξής του -ζωής του-...σε μια νέα σωματική μοφή που ωστόσο δεν είναι και τόσο ξένη προς αυτό!

Έχω λοιπόν την αίσθηση , ότι πεθαίνει -παύει να υφίσταται- όποιος δεν επιτελέσει ότι η φύση του προστάζει ... την αναπαραγωγή -του-...!

Κάτι σαν το μπόλιασμα των δένδρων , αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως παράδειγμα , μολονότι το νεο δένδρο -ον- δεν είναι και τόσο νέο και ξένο αλλα δομημένο απο τα χαρακτηριστικά του , απο το ίδιο εν-τέλλει ... ορίζοντας την συνέχιση της ίδιας του της ύπαρξης που διαρκώς εξελλίσσεται!

Και αν δεχθούμε την εξέλιξη δεν μπορούμε να δεχθούμε τον θάνατο...
Δεν εξελλίσσεται τίποτα το νεκρό!

Έτσι εγώ το βλέπω!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 16:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσεγγίζουμε -έχω την αίσθηση- τον θάνατο με μια ανθρώπινη και απλή ματιά -αναπόφευκτο- και ενδεχομένως με μια ματιά πολύ περιορισμένη και μη έχουσα καμμιά σχέση με την πραγματικότητα αλλα με το πραγματικό -ως αίσθηση- του καθενός -μας-....
Ποιός θάνατος και ποιά ζωή???
Θα υπήρχε ζωή χωρίς την ύπαρξη του θανάτου???
Θα μπορούσε κανείς -ο οποιοσδήποτε- να αναφερθεί στην ζωή , αν δεν υπήρχε ο θάνατος ή απλά στην ύπαρξη και μόνο???
Θεωρώ ότι μια ερμηνεία -του θανάτου- θα ήταν πιο αποδεκτή ενδεχομένως....ως στάδια της ύπαρξης και μετάβαση...
Όχι "Θάνατος" αλλα μετάβαση της ύπαρξης , χρονική...δια μέσου της χρονικότητας της ύπαρξης -αέναη κίνηση- η ύπαρξη η ίδια ανανεώνεται και βελτιώνεται , υφίσταται και υπάρχει μέσα στον χρόνο και ταυτόχρονα τον ορίζει...ορίζει και την νέα του σωματο-ψυχική-ψυχολογική ύπαρξη η οποία ενσωματώνει το πρότερο με το νέο ως συνιστώσα της νέας-χρονικής ύπαρξής του..η παλιά ενσωματωμένη μέσα στη νέα οντότητα.

Ο Θάνατος δεν θα όριζε συνέχεια αλλα τερματισμό , κάτι τέτοιο όμως δεν υφίσταται και ακυρώνει την έννοια του θανάτου και έτσι όπως αυτή ορίζεται είτε απο Θρησκείες , είτε απο διάφορες ερμηνείες...

Και πρέπει να δούμε την ανθρώπινη οντότητα , όχι ως οντότητα που την θωρούν τα μάτια που βλέπουν ένα σύνολο απο ύλη αλλα την ουσία του ανθρώπου και το λειτουργικό εκείνο κομμάτι που μεταβιβάζεται και ζεί και υφίσταται διαρκώς μεσα στον χρόνο εξελισόμενο αλλα και υποστασιοποιώντας τον και θέτοντάς τον σε κίνηση!

Τίποτα δεν χάνεται -πεθαίνει- και υφίσταται ενσωματούμενο σε μια νέα ύπαρξη εντός της οποίας ενοικούν όλες οι παλαιότερες...η μη επιτέλεση της ανα-παραγωγικής διαδικασίας μόνο -έχω την αίσθηση- μπορεί να δώσει πραγματικό τέλος μόνον του όντος , χάνοντας -αποστερώντας απο τον εαυτό του- την δυνατότητα της μετάβασης/μεταβίβασής του και συνέχισης της ύπαρξής του -ζωής του-...σε μια νέα σωματική μοφή που ωστόσο δεν είναι και τόσο ξένη προς αυτό!

Έχω λοιπόν την αίσθηση , ότι πεθαίνει -παύει να υφίσταται- όποιος δεν επιτελέσει ότι η φύση του προστάζει ... την αναπαραγωγή -του-...!

Κάτι σαν το μπόλιασμα των δένδρων , αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως παράδειγμα , μολονότι το νεο δένδρο -ον- δεν είναι και τόσο νέο και ξένο αλλα δομημένο απο τα χαρακτηριστικά του , απο το ίδιο εν-τέλλει ... ορίζοντας την συνέχιση της ίδιας του της ύπαρξης που διαρκώς εξελλίσσεται!

Και αν δεχθούμε την εξέλιξη δεν μπορούμε να δεχθούμε τον θάνατο...
Δεν εξελλίσσεται τίποτα το νεκρό!

Έτσι εγώ το βλέπω!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Αγαπητέ Εαρινέ,

Η αλήθεια είναι ότι κάπου "σ'έχασα".

Εννοείς την αναπαραγωγή ως εξέλιξη; δηλαδή τη συνέχειά μας μέσω των παιδιών μας; τα άτομα τα οποία δεν έχουν παιδιά, καταδικάζονται στην ανυπαρξία με το θάνατο; Εκείνοι δεν εξελίσσονται; Απλώς τερματίζουν;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 16:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αγαπητέ Εαρινέ,

Η αλήθεια είναι ότι κάπου "σ'έχασα".

Εννοείς την αναπαραγωγή ως εξέλιξη; δηλαδή τη συνέχειά μας μέσω των παιδιών μας; τα άτομα τα οποία δεν έχουν παιδιά, καταδικάζονται στην ανυπαρξία με το θάνατο; Εκείνοι δεν εξελίσσονται; Απλώς τερματίζουν;




Ναί φίλε μου , αυτό εννοώ και αυτά αποτελούν την συνέχεια της δικής μας ύπαρξης και η οποία υφίσταται δια μέσου αυτών!
Όχι θάνατος αλλα μετάβαση σε μια νέα μορφή ζωής...και όσοι δεν αναπαράγονται επιλέγουν την μη συνέχισή τους , δηλαδή τον Θάνατο τους.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 15/09/2011 16:12:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 16:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Αγαπητέ Εαρινέ,

Η αλήθεια είναι ότι κάπου "σ'έχασα".

Εννοείς την αναπαραγωγή ως εξέλιξη; δηλαδή τη συνέχειά μας μέσω των παιδιών μας; τα άτομα τα οποία δεν έχουν παιδιά, καταδικάζονται στην ανυπαρξία με το θάνατο; Εκείνοι δεν εξελίσσονται; Απλώς τερματίζουν;




Ναί φίλε μου , αυτό εννοώ και αυτά αποτελούν την συνέχεια της δικής μας ύπαρξης και η οποία υφίσταται δια μέσου αυτών!
Όχι θάνατος αλλα μετάβαση σε μια νέα μορφή ζωής...και όσοι δεν αναπαράγονται επιλέγουν την μη συνέχισή τους , δηλαδή τον Θάνατο τους.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 15/09/2011 16:12:14


Είμαι φίλη.

Σε αυτό που μου απαντάς, δεν ξέρω. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο πεζό το θέμα. Δεν μου αρκεί η βιολογική μόνο συνέχεια και η κυτταρική μνήμη. Νομίζω ότι είναι κάτι πιο βαθύ. Τουλάχιστον έτσι θέλω ή με βολεύει να πιστεύω. Ελπίζω να δικαιωθώ κάποτε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2011, 19:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαι φίλη.

Σε αυτό που μου απαντάς, δεν ξέρω. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο πεζό το θέμα. Δεν μου αρκεί η βιολογική μόνο συνέχεια και η κυτταρική μνήμη. Νομίζω ότι είναι κάτι πιο βαθύ. Τουλάχιστον έτσι θέλω ή με βολεύει να πιστεύω. Ελπίζω να δικαιωθώ κάποτε....



Ελπίζω όλα να είναι έτσι όπως τα σκέπτεσαι και ελπίζεις να είναι!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 10:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


[/quote]

Ελπίζω όλα να είναι έτσι όπως τα σκέπτεσαι και ελπίζεις να είναι!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...
[/quote]

Ναι μακάρι! θα μας βολέψει όλους

Ξέρεις, μπορεί τελικά να είναι ακριβώς έτσι όπως το τοποθετείς εσύ. Τουλάχιστον η λογική και η μέχρι τώρα επιστήμη αυτό λέει. Αλλά επειδή όλα αλλάζουν και προκύπτουν νέα δεδομένα, ποτέ δεν ξέρεις.

Και να σου πω και κάτι άλλο; Εντελώς βέβαια προσωπική μου άποψη: δεν θεώρησα ποτέ τα παιδιά μου ως "συνέχειά μου". Βιολογικά χαρακτηριστικά μου μπορεί να έχουν αλλά όταν επέλεξα να κάνω παιδιά, επέλεξα να φέρω στον κόσμο ξεχωριστές προσωπικότητες, ανεξάρτητες και διαφορετικές. Ο στόχος μου δεν ήταν ακριβώς να διαιωνιστώ. Δεν το σκέφτηκα έτσι. Περισσότερο το σκεφτόμουν ως συνδυασμό δικό μου και αυτού που αγαπώ, κάτι σαν 2 σε 1 δηλαδή αλλά όχι ως αντίγραφά μας και κληροδότημά μας. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 11:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ναι μακάρι! θα μας βολέψει όλους

Ξέρεις, μπορεί τελικά να είναι ακριβώς έτσι όπως το τοποθετείς εσύ. Τουλάχιστον η λογική και η μέχρι τώρα επιστήμη αυτό λέει. Αλλά επειδή όλα αλλάζουν και προκύπτουν νέα δεδομένα, ποτέ δεν ξέρεις.

Και να σου πω και κάτι άλλο; Εντελώς βέβαια προσωπική μου άποψη: δεν θεώρησα ποτέ τα παιδιά μου ως "συνέχειά μου". Βιολογικά χαρακτηριστικά μου μπορεί να έχουν αλλά όταν επέλεξα να κάνω παιδιά, επέλεξα να φέρω στον κόσμο ξεχωριστές προσωπικότητες, ανεξάρτητες και διαφορετικές. Ο στόχος μου δεν ήταν ακριβώς να διαιωνιστώ. Δεν το σκέφτηκα έτσι. Περισσότερο το σκεφτόμουν ως συνδυασμό δικό μου και αυτού που αγαπώ, κάτι σαν 2 σε 1 δηλαδή αλλά όχι ως αντίγραφά μας και κληροδότημά μας. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ.



Καλημέρα φίλη μου[Σήμερα ως όφειλα , ήμουν προσεκτικότερος...]

Λές..
"Ο στόχος μου δεν ήταν ακριβώς να διαιωνιστώ".

Ασφαλώς δεν ήταν αυτός ο στόχος σου και ούτε κανενός ανθρώπου , ο έρωτας υπόσχεται τόσα πολλά και συσκοτίζει τον σκοπό της ύπαρξής του...σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που επιμελώς μας κρύβει τι μας επιφυλλάσσει η ενδοσή μας -ερωτική ένδοσή μας- σε αυτόν...
Η αφεσή μας στις υποσχέσεις του και στα θέλγητρά του , έχω την αίσθηση ότι ειναι και ένας εγγενής μηχανισμός -αυτοδιοίκητος- που σκοπό έχει ΚΑΙ να παραπλανήσει ΑΛΛΑ και να υφαρπάξει και να κατευθύνει όλο το είναι μας και σε τέτοιο σημείο μάλιστα που πάντα όλοι μας , να ανρρωτιόμαστε έκπληκτοι μετά το πέρας της καταιγίδας -ερωτικής- "Ήμουν εγώ , έκανα εγώ όλα αυτά"???

Καλά να ήμαστε φίλη lixos , θεωρώ ότι όλα αυτά -εν'τελλει- είναι τόσο μαγικά δημιουργημένα και θέτουν τόσα πολλά ερωτήματα...όρεξη να έχουμε να ψάχνουμε...ενίοτε και να γελάμε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 16/09/2011 11:06:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 11:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:




Καλημέρα φίλη μου[Σήμερα ως όφειλα , ήμουν προσεκτικότερος...]

Λές..
"Ο στόχος μου δεν ήταν ακριβώς να διαιωνιστώ".

Ασφαλώς δεν ήταν αυτός ο στόχος σου και ούτε κανενός ανθρώπου , ο έρωτας υπόσχεται τόσα πολλά και συσκοτίζει τον σκοπό της ύπαρξής του...σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που επιμελώς μας κρύβει τι μας επιφυλλάσσει η ενδοσή μας -ερωτική ένδοσή μας- σε αυτόν...
Η αφεσή μας στις υποσχέσεις του και στα θέλγητρά του , έχω την αίσθηση ότι ειναι και ένας εγγενής μηχανισμός -αυτοδιοίκητος- που σκοπό έχει ΚΑΙ να παραπλανήσει ΑΛΛΑ και να υφαρπάξει και να κατευθύνει όλο το είναι μας και σε τέτοιο σημείο μάλιστα που πάντα όλοι μας , να ανρρωτιόμαστε έκπληκτοι μετά το πέρας της καταιγίδας -ερωτικής- "Ήμουν εγώ , έκανα εγώ όλα αυτά"???

Καλά να ήμαστε φίλη lixos , θεωρώ ότι όλα αυτά -εν'τελλει- είναι τόσο μαγικά δημιουργημένα και θέτουν τόσα πολλά ερωτήματα...όρεξη να έχουμε να ψάχνουμε...ενίοτε και να γελάμε...

Edited by - Εαρινός on 16/09/2011 11:06:51


Αχ ποιητικέ μου Εαρινέ,

Την πας μακριά τη βαλίτσα. Ο έρωτας: μα δεν υπάρχει χαρακτηρισμός που να μην του έχει αποδοθεί. Με την καλή ή την κακή του έννοια.

Καλός ή κακός αυτός, πρέπει να τον ζήσεις.

Η απώλεια όμως αυτού που έχεις ερωτευτεί -και μιλάω για καταληκτική απώλεια δυστυχώς- πονάει αφάνταστα. Σε τρελαίνει και δεν θες να αποδεχθείς το the end. Γι αυτό μπαίνεις και σε άλλα μονοπάτια που ελπίζεις και εύχεσαι να σου αποδείξουν το αντίθετο: ότι δηλαδή δεν τελειώνει εδώ το έργο. Ότι θα τον ξαναδείς κάπου, κάπως, κάποτε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 12:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!! Όχι φίλη μου , κάθε άλλο παρά ποιητικός είμαι αλλα αν έτσι εμφανίζομαι ... καλό μου ακούγεται ...
Λίγο κυνικό θα έλεγα τον εαυτό μου σε ορισμένες εκφάνσεις του...
Λίγο ίσως πεζό και απαισιόδοξο , ωστόσο επι τη ουσίας ποτέ δεν έχασα τον αυθορμητισμό και την αισιοδοξία που με προμηθεύει το παιδί μέσα μου...εκείνο τον κανίβαλλο τον ενήλικα-Εαρινό φοβάμαι περισσότερο τον "ορθολογιστή"..."μπά παναθεμάτον τον αναθεματισμένο"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 12:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εκείνο τον κανίβαλλο τον ενήλικα-Εαρινό φοβάμαι περισσότερο τον "ορθολογιστή"..."μπά παναθεμάτον τον αναθεματισμένο"...


Ναι φίλε μου, ξέρω τι εννοείς....

Τελικά μάλλον ο θάνατος αρχίζει κάπως έτσι, με την ενηλικίωση και τον ορθολογισμό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 13:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι του θέματος, θα παρακαλούσα να υπάρχει κάποια οικονομία στην χρήση της παράθεσης των γραφομένων των συνομιλητών μας (λειτουργία quote), ειδικά σε περιπτώσεις όπου αυτή χρησιμοποιείται από κάποιον προκειμένου να σχολιάσει ή να τοποθετηθεί επάνω σε ένα μήνυμα το οποίο βρίσκεται 1 - 2 μηνύματα πιο πριν από το δικό του.
Κάτι τέτοιο καθιστά δυσχερή την ανάγνωση του θέματος αφού εν τέλει ένας αναγνώστης μπορεί να "χαθεί" ως προς το ποιός είπε τι.

Επιπλέον, όταν γίνεται χρήση της συγκεκριμένης λειτουργίας δεν χρειάζεται να παραθέτουμε ολόκληρο το μήνυμα του συνομιλητή μας, την ψηφιακή υπογραφή του κλπ.
Μπορούμε να επιλέξουμε το τμήμα που θέλουμε να σχολιάσουμε και με copy - paste να το εισάγουμε μέσα στα tags του κώδικα.

Δηλαδή:

[quote]απόσπασμα γραφομένων συνομιλητή[/quote]


Καλή συνέχεια!






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 14:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τό δέντρο γέμισε παιδιά,
Που ξαναμμένα κρυφτό παίζουνε,
Κρύβουν τό γέλιο τους πολύ,
Άντε, φύγε, φύγε, είπε τό πουλί : οι ανθρώποι
δεν αντέχουν τήν αλήθεια για πολύ." 

"Μέλλον και παρελθόν και ό,τι θα `ταν
και ό,τι ήτανε στ` αλήθεια,
Τείνουν προς ένα τέλος μόνο
που είναι πανταχού παρόν."
 

(Σε ελεύθερη μετάφραση από τα “τέσσερα κουαρτέτα” το Τ. Ελιοτ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 15:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


(Σε ελεύθερη μετάφραση από τα “τέσσερα κουαρτέτα” το Τ. Ελιοτ)



Αναμφισβήτητα μεγάλο έργο μεγάλου ανδρός. Απλώς να θυμίσω, χωρίς καμία μα καμία πρόθεση να τον υποτιμήσω, ότι το έγραψε στη δύνη του β' παγκοσμίου πολέμου και πάσχοντας ο ίδιος από κατάθλιψη και υπερκόπωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy