ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 13:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Δεν ασχολούμαι με βλακείες
(υγ: το επιχείρημα ήταν αυτό: "Με την ίδια λογική που ο θεός μπορεί να πάρει απο κάποιον την όραση, με την ίδια λογική μπορεί και να του επιστρέψει με άλλο τρόπο ότι του στέρησε.")


Και πολύ καλά κάνεις, αλλά γιατί συνεχίζεις να θεωρείς λογικό επιχείρημα αυτή την βλακεία?
Και περιμένεις να τη σχολιάσω?
Αν δεν είσαι σε θέση να διαπιστώσεις ο ίδιος τον παραλογισμό και την ηθική αξία του συλογισμού σου, νομίζεις πως θα ασχοληθώ εγώ να στον αναλύσω?

Τυφλός τα ωτα, τον τε νουν, τα τ΄όματα ει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 13:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ το κατά Ιωάννη βαγγέλιο δεν το συμπεριλαμβάνουν οι Βρυξελιώτικες Κ.Δ ?

quote:
Ο πόνος γεννά αλήθεια, συμπόνια, κοινωνία.



Ψηλέ αυτή είναι η ανώτερη χριστιανική ηθική, με πολλές και ποικίλες εφαρμογές σε όλη την διάρκεια της επικράτησης του.
Τρανταχτά στοιχεία του θεάρεστου έργω εφαρμογής αυτής της άποψης, τα μεσαιωνικά βασανιστήρια και η πυρά.
Θες να σου θυμίσω και τους τρόπους που χρησιμοποιούσε το ιερατείο για να προκαλέσει όσο το δυνατόν ποιο φρυκτό πόνο? ( για το καλό των βασανισθέντων φουκαράδων βεβαίως)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 13:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ο πονος,ειναι ο μεγαλυτερος ευεργετης του Ανθρωπου,αρκει να τον δουμε σαν συναγερμο.
-Οι αιτιες του πονου βρισκονται μεσα μας,τα εξωτερικα ερεθισματα
ειναι οι αφορμες για την εκδηλωση του.
-Η βασικοτερη αιτια του πονου ειναι η αλαζονεια και ολα τα κακα που πηγαζουν απ'αυτην,οπως λαγνεια,φθονος,μισος,λεμαργεια,κλπ,κλπ.που λιγο πολυ τα εχουμε ολοι μας.
-Ο πολυς πονος ,μπορει να γινει η αιτια να δουμε τον εαυτο μας οπως πραγματικα ειναι και οχι οπως μας αρεσει να τον βλεπουμε.
-Αν εχουμε την ικανοτητα να διαχειρηστουμε τον πονο μ'αυτη τη λογικη
τοτε θα θα μας γινει μια αποκαλυψη,οτι εμεις και οι αλλοι ειμαστε
το ιδιο,αυτο που λεμε ΤΑΥΤΙΣΗ.Αυτη η διαπιστωση οδηγει στην ΣΥΜΠΟΝΙΑ
και στην ΑΓΑΠΗ για ολους και για ολα.Ολα ξεκινησαν απ'τον πονο.
-Οι εμπειριες μου, σ'αυτα τα συμπερασματα με οδηγισαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 14:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianipseftis,

quote:
Ψηλέ αυτή είναι η ανώτερη χριστιανική ηθική, με πολλές και ποικίλες εφαρμογές σε όλη την διάρκεια της επικράτησης του.
Τρανταχτά στοιχεία του θεάρεστου έργω εφαρμογής αυτής της άποψης, τα μεσαιωνικά βασανιστήρια και η πυρά.
Θες να σου θυμίσω και τους τρόπους που χρησιμοποιούσε το ιερατείο για να προκαλέσει όσο το δυνατόν ποιο φρυκτό πόνο? ( για το καλό των βασανισθέντων φουκαράδων βεβαίως)

Καλά το λες αλλά αυτά είναι ανθρώπων έργα. Έχω ξαναγράψει και εγώ με τη σειρά μου ότι οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες στην ιστορία έχουν γίνει στο όνομα του χριστιανισμού. Επίσης και οι μεγαλύτεροι σφαγείς, σαδιστές κ. α. ωραίες κατηγορίες ανά τους αιώνες δήλωναν χριστιανοί και μερικούς τους μνημονεύουμε και ως Αγίους. Σαφώς όμως δεν ευθύνεται ο όποιος Ιησούς γι' αυτό.

Edited by - lixos on 07/10/2011 14:02:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 14:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Ο πονος,ειναι ο μεγαλυτερος ευεργετης του Ανθρωπου,αρκει να τον δουμε σαν συναγερμο.
-Οι αιτιες του πονου βρισκονται μεσα μας,τα εξωτερικα ερεθισματα
ειναι οι αφορμες για την εκδηλωση του.
-Η βασικοτερη αιτια του πονου ειναι η αλαζονεια και ολα τα κακα που πηγαζουν απ'αυτην,οπως λαγνεια,φθονος,μισος,λεμαργεια,κλπ,κλπ.που λιγο πολυ τα εχουμε ολοι μας.
-Ο πολυς πονος ,μπορει να γινει η αιτια να δουμε τον εαυτο μας οπως πραγματικα ειναι και οχι οπως μας αρεσει να τον βλεπουμε.
-Αν εχουμε την ικανοτητα να διαχειρηστουμε τον πονο μ'αυτη τη λογικη
τοτε θα θα μας γινει μια αποκαλυψη,οτι εμεις και οι αλλοι ειμαστε
το ιδιο,αυτο που λεμε ΤΑΥΤΙΣΗ.Αυτη η διαπιστωση οδηγει στην ΣΥΜΠΟΝΙΑ
και στην ΑΓΑΠΗ για ολους και για ολα.Ολα ξεκινησαν απ'τον πονο.
-Οι εμπειριες μου, σ'αυτα τα συμπερασματα με οδηγισαν.



Θα μπορούσαμε να δεχτούμε την αφή ως την σπουδαιότερη όλων των 5 αισθήσεων, μια και τη πλήρης απουσία της οδηγεί πολύ σύντομα ένα αβοήθητο άτομο στο βέβαιο θάνατο.

Όσο για τα ....ευεργετήματα του πόνου, πρέπει φίλε μου να είσαι πολύ μα πολύ μαζόχας

Το μόνο καλό στοιχείο του πόνου, είναι η προειδοποίηση πως κάποιο οργανικό πρόβλημα υπάρχει που πρέπει να αντιμετωπιστεί

Τίποτε άλλο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 14:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Notirk,

quote:
-Ο πονος,ειναι ο μεγαλυτερος ευεργετης του Ανθρωπου,αρκει να τον δουμε σαν συναγερμο.
Αυτό να το δεχτώ για τον σωματικό πόνο (πχ καίγομαι στο μάτι της κουζίνας και τραβάω το χέρι μου για να το σώσω γιατί ευτυχώς με προειδοποιεί ο πόνος), όχι όμως και για τον ψυχικό που σε απο-συντονίζει και σε διαλύει. Ξαναλέω, ο ψυχικός πόνος δεν έχει αξιοπρέπεια!

quote:
-Οι αιτιες του πονου βρισκονται μεσα μας,τα εξωτερικα ερεθισματα
ειναι οι αφορμες για την εκδηλωση του.
Αυτό που λες θέλει πολύ ανάλυση. Δεν είμαι σίγουρη ότι το έχω πιάσει και σωστά, γι αυτό εξήγησέ το καλύτερα. Για παράδειγμα στην περίπτωση που μια μάνα χάνει το παιδί της, τι θέλεις να μου πεις; ότι υπήρχαν μέσα της οι αιτίες και πονάει για κάτι άλλο και η απώλεια του παιδιού απλώς τις ξέρασε; Δεν νομίζω...
quote:
-Η βασικοτερη αιτια του πονου ειναι η αλαζονεια και ολα τα κακα που πηγαζουν απ'αυτην,οπως λαγνεια,φθονος,μισος,λεμαργεια,κλπ,κλπ.που λιγο πολυ τα εχουμε ολοι μας.
Ήμαρτον κύριε! δηλαδή η απώλεια του ανθρώπου σου και ο πόνος που σου προκαλεί είναι αιτία της αλαζονείας κλπ?????
quote:
-Ο πολυς πονος ,μπορει να γινει η αιτια να δουμε τον εαυτο μας οπως πραγματικα ειναι και οχι οπως μας αρεσει να τον βλεπουμε.
Αυτό, εάν ανήκεις στους σκεπτόμενους, μπορείς να το κάνεις και χωρίς να πονάς.
quote:
-Αν εχουμε την ικανοτητα να διαχειρηστουμε τον πονο μ'αυτη τη λογικη
τοτε θα θα μας γινει μια αποκαλυψη,οτι εμεις και οι αλλοι ειμαστε
το ιδιο,αυτο που λεμε ΤΑΥΤΙΣΗ.Αυτη η διαπιστωση οδηγει στην ΣΥΜΠΟΝΙΑ
και στην ΑΓΑΠΗ για ολους και για ολα.Ολα ξεκινησαν απ'τον πονο.
λίγο μαζοχιστική τη βρίσκω αυτή τη θεώρηση.
quote:
-Οι εμπειριες μου, σ'αυτα τα συμπερασματα με οδηγισαν.
τι να σου πω; εξαρτάται πώς το βλέπεις. Από ποια οπτική γωνία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 14:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gianipseftis,

ΑΜΑΝ!!! Έχω αρχίσει και σου μοιάζω....

Edited by - lixos on 07/10/2011 14:11:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 15:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Notirk,

quote:
-Ο πονος,ειναι ο μεγαλυτερος ευεργετης του Ανθρωπου,αρκει να τον δουμε σαν συναγερμο.
-------------------------------------------------------------

Αυτό να το δεχτώ για τον σωματικό πόνο (πχ καίγομαι στο μάτι της κουζίνας και τραβάω το χέρι μου για να το σώσω γιατί ευτυχώς με προειδοποιεί ο πόνος), όχι όμως και για τον ψυχικό που σε απο-συντονίζει και σε διαλύει. Ξαναλέω, ο ψυχικός πόνος δεν έχει
αξιοπρέπεια!
================================================================

{quote}
-Το ζητουμενο ειαναι να αντιμετοπιζουμε τον πονο με αξιοπρεπεια.
===================================================================


quote:
-Οι αιτιες του πονου βρισκονται μεσα μας,τα εξωτερικα ερεθισματα
ειναι οι αφορμες για την εκδηλωση του.
-----------------------------------------------------------

Αυτό που λες θέλει πολύ ανάλυση. Δεν είμαι σίγουρη ότι το έχω πιάσει και σωστά, γι αυτό εξήγησέ το καλύτερα. Για παράδειγμα στην περίπτωση που μια μάνα χάνει το παιδί της, τι θέλεις να μου πεις; ότι υπήρχαν μέσα της οι αιτίες και πονάει για κάτι άλλο και η απώλεια του παιδιού απλώς τις ξέρασε; Δεν νομίζω...
===============================================================

(quote)
-Αυτη ειναι μια ακραια περιπτωση για την οποια ο Πλουταρχος-οχι βεβαια ο τραγουδιστης-εχει γραψει κατι πολυ ωραιο για να παρηγωρισει την γυναικα του οταν πεθανε η κορουλα τους 14 χρονων.Με πρωτη ευκαιρια θα σου πω σε ποιο εργο του Πλουταρχου αναφερομαι.Εως τοτε
μεινε μ'αυτο:Ειναι ζητημα αγνοιας για το τι πραγματικα ειμαστε.
=================================================================


quote:
-Η βασικοτερη αιτια του πονου ειναι η αλαζονεια και ολα τα κακα που πηγαζουν απ'αυτην,οπως λαγνεια,φθονος,μισος,λεμαργεια,κλπ,κλπ.που λιγο πολυ τα εχουμε ολοι
μας.
--------------------------------------------------------

Ήμαρτον κύριε! δηλαδή η απώλεια του ανθρώπου σου και ο πόνος που σου προκαλεί είναι αιτία της αλαζονείας κλπ?????
=============================================================

{quote}
-Oxi ετσι,αλλα η αλλαζονεια δεν μας αφηνει να ξεκολλησουμε απ'αυτα που ξερουμε.
================================================================

quote:
-Ο πολυς πονος ,μπορει να γινει η αιτια να δουμε τον εαυτο μας οπως πραγματικα ειναι και οχι οπως μας αρεσει να τον βλεπουμε.
-------------------------------------------------------------------

Αυτό, εάν ανήκεις στους σκεπτόμενους, μπορείς να το κάνεις και χωρίς να πονάς.
============================================================

{quote}
-Σκεπτομενος σαν ποιον;Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να σκεπτεται.
Ποσες αντιθετες αποψεις για το ιδιο θεμα εκφραζονται εδω που ειμαστε.Ποια ειναι η σωστη;;;;΄Μηπως αυτη που μας ταιριαζει;
Και ποσοι απο εμας εχουν γνωρισει τον εαυτον τους;
=============================================================



quote:
-Αν εχουμε την ικανοτητα να διαχειρηστουμε τον πονο μ'αυτη τη λογικη
τοτε θα θα μας γινει μια αποκαλυψη,οτι εμεις και οι αλλοι ειμαστε
το ιδιο,αυτο που λεμε ΤΑΥΤΙΣΗ.Αυτη η διαπιστωση οδηγει στην ΣΥΜΠΟΝΙΑ
και στην ΑΓΑΠΗ για ολους και για ολα.Ολα ξεκινησαν απ'τον πονο.
-----------------------------------------------------------------

λίγο μαζοχιστική τη βρίσκω αυτή τη θεώρηση.
=================================================================


{quote}
-Απ'οτι γνωριζω,μαζοχιστης ειναι αυτος που απολαμβανει τον πονο.
Δεν νομιζω να βγαινει απ'τα γραφομενα μου οτι ειμαι πονοφιλος.Καθε αλλο μαλλιστα.
-Οι λεξεις κλειδια ειναι ΤΑΥΤΙΣΗ,ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ,ΑΓΑΠΗ,σου ευχομαι με ολη μου την ψυχη καποτε να καταλαβεις το πραγματικο νοημα αυτων των απλων/μαγικων λεξεων,τοτε θα εχεις απαντηση για τα παντα.
=============================================================


quote:
-Οι εμπειριες μου, σ'αυτα τα συμπερασματα με οδηγισαν.
------------------------------------------------------------

τι να σου πω; εξαρτάται πώς το βλέπεις. Από ποια οπτική
γωνία?
===============================================================

{quote}
-Συμφωνω.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 15:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Notrik

-Ταπεινα να πω την αποψη μου,μπας και βοηθισω λιγουλακι.
-Ειμαστε πολυτιμα κυταρα ενος οντος που εχει,νου,επιθυμιες
συναισθηματα,το λεμε ΣΥΜΠΑΝ.
-Το σωμα μας πεθαινει ,η ενεργεια που του δεινει ζωη δεν πεθαινει
ποτε ,την λεμε ΨΥΧΗ.
-Το ΣΥΜΠΑΝ αυτοερμηνευεται,στελνοντας την ενεργεια (ψυχη) στα
σωματα μας οταν ειμαστε εμβρυα,για να παρει εμπειριες ,οι οποιες
καταγραφονται στην ψυχη.
-Οι λεγομενες αμαρτιες ,ειναι στην πραγματικοτητα ,ενεργειες που ο
Ανθρωπος κυταρο του Συμπαντος ,εχει αποστολη να μεταλλαξει στο
αντιθετο τους. Ετσι ο Ανθρωπος κατα την διαρκεια της ζωης του,
πρεπει να εντοπισει τις "αμαρτιες",οχι για να νοιωσει ενοχος
οπως του περασαν τα ιερατεια,αλλα για να επιτελεσει ενα εργο το
οποιο εχει αναγκη το Συμπαν για την αυτοερμηνεια του.
Εντοπισε της λεγομενες αμαρτιες σου για να καταλαβεις ποιο ειναι
το εργο σου σ'αυτην την ενσαρκωση.
-Το Συμπαν δεν εχει τελικο σκοπο,αεναως δοκιμαζεται στην κοψη
του ξυραφιου,σε μια υπερευαισθητη ισσοροπια.
-Ειμαστε σεναριογραφοι,σκηνοθετες,ηθοποιοι και θεατες του Συμπα-
ντικου δραματος.
-ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ.ΟΠΩΣ ΠΑΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ.


Για πες βρε μηχανικέ πως τεκμηριώνονται όλες αυτές οι ασύμβατες απόψεις?

Έχουν κάποια λογική βάση?
Όλα αυτά μαζί, και το καθένα ξέχωρα, μοιάζουν με δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.

Μπορείς κάποιο – έστω - από δαύτα να το αιτιολογήσεις?
Δεν σου ζητώ να το αποδείξεις, απλά να το αιτιολογήσεις με μια σειρά λογικών σκέψεων, διαφορετικά θα μοιάζουν με αερολογίες

Για ανέπτυξε ολόκληρο τον συλλογισμό σου εμπεριστατωμένα, για να καταλάβω την λογική του βάση.
============================================================




-Φιλε Γιαννη,Καλως σε βρισκω,τερμα η Βραζιλια,ειμαι επι τελους στην ωραια μας πατριδα.
Εχεις κατα καποιο τροπο δικιο,γιατι στο ονομα της οικονομιας τοποθετηθικα συνθηματικα σε θεματα που χρειαζονται πολυ αναλυση.
Ετσι.. για να μη κουραζομαι,αν εχεις την καλοσινη,υποδειξε μου
κατ'αρχην δυο ασυμβατες απο τις αποψεις μου και τις συζηταμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 15:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk

Well come home!


Ντοτόρο
Αστοχο αυτό με το τζίνι!
Θέτεις δίλλημα,υλικά αγαθά ή τον άνθρωπό μας?
Αδιανόητο να πάρεις απάντηση,διαφορετική απο αυτή που πήρες!!
Καμμιά φορά κάνεις και καμμιά γκάφα,όπως όλοι μας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 16:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Notirk

Well come home!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
========================================



-Νικομαχε,καλως σε βρισκω οπως και ολους σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 16:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Notirk,

quote:
-Το ζητουμενο ειαναι να αντιμετοπιζουμε τον πονο με αξιοπρεπεια.
Εννοείται ότι τον αντιμετωπίζεις με αξιοπρέπεια και με το κεφάλι ψηλά. Αυτό που είπα είναι ότι αυτός δεν έχει αξιοπρέπεια. Άλλο το τι μου γίνεσαι και άλλο το τι μου κάνεις
quote:
-Αυτη ειναι μια ακραια περιπτωση για την οποια ο Πλουταρχος-οχι βεβαια ο τραγουδιστης-εχει γραψει κατι πολυ ωραιο για να παρηγωρισει την γυναικα του οταν πεθανε η κορουλα τους 14 χρονων.Με πρωτη ευκαιρια θα σου πω σε ποιο εργο του Πλουταρχου αναφερομαι.Εως τοτε
μεινε μ'αυτο:Ειναι ζητημα αγνοιας για το τι πραγματικα ειμαστε.

Μάλλον αναφέρεσαι στα "Ηθικά" του Πλουτάρχου. Αλλά επειδή δεν είμαι και σίγουρη πες μου σε παρακαλώ όταν το θυμηθείς. Θα με ενδιέφερε η στάση του συγκεκριμένου μιας και ήταν πολύπλευρη προσωπικότητα, πολυταξιδεμένος και πολυγραφότατος. Εάν εσύ by the way έχεις τη γνώση του τι είμαστε, μοιράσου το μαζί μας, δεν θα ήταν κακό.
quote:
-Oxi ετσι,αλλα η αλλαζονεια δεν μας αφηνει να ξεκολλησουμε απ'αυτα που ξερουμε.
Ο πόνος είναι πόνος από όποια πλευρά και οπτική και να το κοιτάξεις, από φιλοσοφικής, θρησκευτικής, συναισθηματικής.
quote:
-Σκεπτομενος σαν ποιον;Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να σκεπτεται.
Ποσες αντιθετες αποψεις για το ιδιο θεμα εκφραζονται εδω που ειμαστε.Ποια ειναι η σωστη;;;;΄Μηπως αυτη που μας ταιριαζει;
Και ποσοι απο εμας εχουν γνωρισει τον εαυτον τους;
Αφού ο όρος σκεπτόμενος για σένα είναι υποκειμενικός, θα το τοποθετήσω διαφορετικά: ανοιχτόμυαλος και συζητήσιμος. Άνθρωπος που όταν του δείχνουν τον ορίζοντα, δεν κοιτάζει το δάχτυλο. Που εξετάζει φιλοσοφίες και ρεύματα χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις. Αυτός για μένα είναι ο σκεπτόμενος.
quote:
-Απ'οτι γνωριζω,μαζοχιστης ειναι αυτος που απολαμβανει τον πονο.
Δεν νομιζω να βγαινει απ'τα γραφομενα μου οτι ειμαι πονοφιλος.Καθε αλλο μαλλιστα.
-Οι λεξεις κλειδια ειναι ΤΑΥΤΙΣΗ,ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ,ΑΓΑΠΗ,σου ευχομαι με ολη μου την ψυχη καποτε να καταλαβεις το πραγματικο νοημα αυτων των απλων/μαγικων λεξεων,τοτε θα εχεις απαντηση για τα παντα.
Είπα τη θεώρηση μαζοχιστική, όχι εσένα. Δεν συνηθίζω να κολλάω ταμπελίτσες. Αυτά στα οποία αναφέρεσαι, ταύτιση, συμπόνια & αγάπη, δεν είναι ανάγκη να τα γνωρίσεις μέσα από τον πόνο. Τότε μάλλον θα είναι εξαναγκαστικό και όχι γνήσιο...ε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 16:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ το κατά Ιωάννη βαγγέλιο δεν το συμπεριλαμβάνουν οι Βρυξελιώτικες Κ.Δ ?
quote:
Ο πόνος γεννά αλήθεια, συμπόνια, κοινωνία.


Ψηλέ αυτή είναι η ανώτερη χριστιανική ηθική, με πολλές και ποικίλες εφαρμογές σε όλη την διάρκεια της επικράτησης του.
Τρανταχτά στοιχεία του θεάρεστου έργω εφαρμογής αυτής της άποψης, τα μεσαιωνικά βασανιστήρια και η πυρά.
Θες να σου θυμίσω και τους τρόπους που χρησιμοποιούσε το ιερατείο για να προκαλέσει όσο το δυνατόν ποιο φρυκτό πόνο? ( για το καλό των βασανισθέντων φουκαράδων βεβαίως)


Πώς τα λες και δε γελάς;
Μα, τα πιστεύεις αυτά που λες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 16:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gianipseftis,

quote:
Ψηλέ αυτή είναι η ανώτερη χριστιανική ηθική, με πολλές και ποικίλες εφαρμογές σε όλη την διάρκεια της επικράτησης του.
Τρανταχτά στοιχεία του θεάρεστου έργω εφαρμογής αυτής της άποψης, τα μεσαιωνικά βασανιστήρια και η πυρά.
Θες να σου θυμίσω και τους τρόπους που χρησιμοποιούσε το ιερατείο για να προκαλέσει όσο το δυνατόν ποιο φρυκτό πόνο? ( για το καλό των βασανισθέντων φουκαράδων βεβαίως)

Καλά το λες αλλά αυτά είναι ανθρώπων έργα. Έχω ξαναγράψει και εγώ με τη σειρά μου ότι οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες στην ιστορία έχουν γίνει στο όνομα του χριστιανισμού. Επίσης και οι μεγαλύτεροι σφαγείς, σαδιστές κ. α. ωραίες κατηγορίες ανά τους αιώνες δήλωναν χριστιανοί και μερικούς τους μνημονεύουμε και ως Αγίους. Σαφώς όμως δεν ευθύνεται ο όποιος Ιησούς γι' αυτό.
Edited by - lixos on 07/10/2011 14:02:43


Θα μου επιτρέψεις να πω πως οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες έχουν γίνει στο όνομα της Δημοκρατίας και οι πιο πολλοί μακελάρηδες εμπνεόταν από τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, γεγονός που το ισχυρίζονται και οι πιο πολλοί Έλληνες όταν λένε πως είμαστε εμείς που τους δώσαμε τα "φώτα" του πολιτισμού.

Δεν κάνω πλάκα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 16:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός,

quote:
Θα μου επιτρέψεις να πω πως οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες έχουν γίνει στο όνομα της Δημοκρατίας και οι πιο πολλοί μακελάρηδες εμπνεόταν από τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, γεγονός που το ισχυρίζονται και οι πιο πολλοί Έλληνες όταν λένε πως είμαστε εμείς που τους δώσαμε τα "φώτα" του πολιτισμού.
Δεν κάνω πλάκα.

Τσου, τσου, τσου και πάλι τσου.
Για να μην επισυνάψω λίστα Χριστιανών-βαρβάρων, αρκούμαι να αναφέρω απλώς μερικά "λαμπρά" παραδείγματα ανά την ιστορία: σφαγή Υπατίας από πλήθος χριστιανών, σταυροφόροι, Κονκισταδόρες, Μέγας Κωνσταντίνος (ο οποίος βέβαια βαφτίστηκε χριστιανός από άλλους και στο νεκροκρέββατό του) και άλλοι πολλοί.
Αυτό τώρα που λες για τα φώτα του πολιτισμού, έχω και εγώ σαφείς ενστάσεις επ' αυτού για ιστορικούς κυρίως λόγους και τον υπερβολικό σοβινισμό, αλλά αυτό δεν ακυρώνει την μεγάλη προσφορά των αρχαίων Ελλήνων στη φιλοσοφία, στην τέχνη, στις επιστήμες.
Λυπούμαι αλλά Χριστιανισμός - Δημοκρατία, σημειώσατε ένα στους σφαγείς by far!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 16:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Notirk,

quote:
-Αυτη ειναι μια ακραια περιπτωση για την οποια ο Πλουταρχος-οχι βεβαια ο τραγουδιστης-εχει γραψει κατι πολυ ωραιο για να παρηγωρισει την γυναικα του οταν πεθανε η κορουλα τους 14 χρονων.Με πρωτη ευκαιρια θα σου πω σε ποιο εργο του Πλουταρχου αναφερομαι.Εως τοτε
μεινε μ'αυτο:Ειναι ζητημα αγνοιας για το τι πραγματικα ειμαστε.
--------------------------------------------------------------

Μάλλον αναφέρεσαι στα "Ηθικά" του Πλουτάρχου. Αλλά επειδή δεν είμαι και σίγουρη πες μου σε παρακαλώ όταν το θυμηθείς. Θα με ενδιέφερε η στάση του συγκεκριμένου μιας και ήταν πολύπλευρη προσωπικότητα, πολυταξιδεμένος και πολυγραφότατος. Εάν εσύ by the way έχεις τη γνώση του τι είμαστε, μοιράσου το μαζί μας, δεν θα ήταν κακό.
====================================================================

{quote}
-Ναι σ'αυτο αναφερομαι,και αυτο που μου εχει μεινει ειναι,που λεει στην γυναικατου:"Εμεις δεν πρεπει να ποναμε τοσο,γιατι εμεις ξερουμε".
Ηταν μυημενοι στην ανωτερη γνωση και οι δυο.
-Αχ,φιλη μου,αυτη την γνωση πασχιζω να γνωρισω.Ξεκιναω παντα με βαση την πιστη που εχω σε μηυμενους,οπως ο Πλουταρχος.
=================================================================

quote:
-Oxi ετσι,αλλα η αλλαζονεια δεν μας αφηνει να ξεκολλησουμε απ'αυτα που ξερουμε.
----------------------------------------------------------

Ο πόνος είναι πόνος από όποια πλευρά και οπτική και να το κοιτάξεις, από φιλοσοφικής, θρησκευτικής, συναισθηματικής.
=============================================================


{quote}
-Συμφωνω,σημασια ομως εχει πως τον διαχειριζεσαι.
========================================================


quote:
-Σκεπτομενος σαν ποιον;Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να σκεπτεται.
Ποσες αντιθετες αποψεις για το ιδιο θεμα εκφραζονται εδω που ειμαστε.Ποια ειναι η σωστη;;;;΄Μηπως αυτη που μας ταιριαζει;
Και ποσοι απο εμας εχουν γνωρισει τον εαυτον τους;
--------------------------------------------------------------------

Αφού ο όρος σκεπτόμενος για σένα είναι υποκειμενικός, θα το τοποθετήσω διαφορετικά: ανοιχτόμυαλος και συζητήσιμος. Άνθρωπος που όταν του δείχνουν τον ορίζοντα, δεν κοιτάζει το δάχτυλο. Που εξετάζει φιλοσοφίες και ρεύματα χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις. Αυτός για μένα είναι ο σκεπτόμενος.
--------------------------------------------------------

{quote}
-Λες,αυτος ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι σκεπτομενος.Μπορει για μενα να μην ειναι;
====================================================================

[quote]-Απ'οτι γνωριζω,μαζοχιστης ειναι αυτος που απολαμβανει τον πονο.
Δεν νομιζω να βγαινει απ'τα γραφομενα μου οτι ειμαι πονοφιλος.Καθε αλλο μαλλιστα.
-Οι λεξεις κλειδια ειναι ΤΑΥΤΙΣΗ,ΣΥΜΠΟΝΟΙΑ,ΑΓΑΠΗ,σου ευχομαι με ολη μου την ψυχη καποτε να καταλαβεις το πραγματικο νοημα αυτων των απλων/μαγικων λεξεων,τοτε θα εχεις απαντηση για τα παντα.
----------------------------------------------------------------



Είπα τη θεώρηση μαζοχιστική, όχι εσένα. Δεν συνηθίζω να κολλάω ταμπελίτσες. Αυτά στα οποία αναφέρεσαι, ταύτιση, συμπόνια & αγάπη, δεν είναι ανάγκη να τα γνωρίσεις μέσα από τον πόνο. Τότε μάλλον θα είναι εξαναγκαστικό και όχι γνήσιο...ε?
================================================================


{quote}
-O πονος ειναι ενεργεια,αν δεν βγαλει εργο,παει χαμενη.
-Υπαρχει Ανθρωπος που να μη ποναει;H ψυχη του εννοώ.Αν οχι,τοτε γιατι να ειναι εξαναγκαστικο;
-Αν παλι,υπαρχει ανθρωπος που δεν ποναει,με γεια του με χαρα του,εγω
δεν φταιω.Αλλα ομως,θα ηθελα να γνωρισω καποιον που εφτασε να γνωρισει συμπονια χωρις να πονεσει.Μου μοιαζει καπως θολο.
==================================================================

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 17:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk,
quote:
-Ναι σ'αυτο αναφερομαι,και αυτο που μου εχει μεινει ειναι,που λεει στην γυναικατου:"Εμεις δεν πρεπει να ποναμε τοσο,γιατι εμεις ξερουμε".
Ηταν μυημενοι στην ανωτερη γνωση και οι δυο.
Ναι, ο.κ. αλλά το ανθρώπινο στοιχείο, αυτό των γονιών υπερίσχυε. Καλή η διαχείριση του πόνου και η ανωτερότητα αλλά καμιά φορά λυγίζεις κιόλας.

quote:
-Αχ,φιλη μου,αυτη την γνωση πασχιζω να γνωρισω.Ξεκιναω παντα με βαση την πιστη που εχω σε μηυμενους,οπως ο Πλουταρχος.
Μαζί σου είμαι και γω. Μακάρι...
quote:
-Συμφωνω,σημασια ομως εχει πως τον διαχειριζεσαι.
Ναι, έχεις δίκιο, παίζει ρόλο αλλά όπως είπα και πιο πάνω είσαι και άνθρωπος.
quote:
-Λες,αυτος ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι σκεπτομενος.Μπορει για μενα να μην ειναι;
Ίσως εσύ να του προσδίδεις κι άλλα χαρακτηριστικά. Εγώ ανέφερα πώς ορίζω εγώ προσωπικά τον σκεπτόμενο.
quote:
-O πονος ειναι ενεργεια,αν δεν βγαλει εργο,παει χαμενη.
-Υπαρχει Ανθρωπος που να μη ποναει;H ψυχη του εννοώ.Αν οχι,τοτε γιατι να ειναι εξαναγκαστικο;
-Αν παλι,υπαρχει ανθρωπος που δεν ποναει,με γεια του με χαρα του,εγω
δεν φταιω.Αλλα ομως,θα ηθελα να γνωρισω καποιον που εφτασε να γνωρισει συμπονια χωρις να πονεσει.Μου μοιαζει καπως θολο.
Ναι, με την πολύ ευρεία έννοια ίσως να βγάζει και έργο γιατί σε τοποθετεί "μέσα" σου (εάν είσαι ικανός να τον διαχειριστείς και να σκύψεις μέσα σου), οπότε ναι.
Εξαναγκαστικό το χαρακτήρισα θέλοντας να σου πω ότι παράγεται κατόπιν ορισμένων συνθηκών και βιωμάτων. Δεν είναι αυθόρμητο και πηγαίο. Σαφώς και όλοι οι άνθρωποι βιώνουν κάποια μορφή πόνου. Αλλά το θέμα είναι να το βλέπεις και να αναγνωρίζεις τις έννοιες όταν είσαι καλά κι ευτυχισμένος. Εκεί είναι η μαγκιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 17:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φιλη μου,ειμαστε ανθρωποι και προσπαθουμε να γινουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
-Εδω δεν ηρθαμε για να γινουμε ευτυχισμενοι,αλλα για να μαθουμε.
-Εγω λοιπον τωρα,επειδη ειμαι ανθρωπος,κουραστηκα και παω για νανακια
-Χαρηκα τη συζητηση και τα ξαναλεμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 18:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ψηλέ το κατά Ιωάννη βαγγέλιο δεν το συμπεριλαμβάνουν οι Βρυξελιώτικες Κ.Δ ?
quote:
Ο πόνος γεννά αλήθεια, συμπόνια, κοινωνία.


Ψηλέ αυτή είναι η ανώτερη χριστιανική ηθική, με πολλές και ποικίλες εφαρμογές σε όλη την διάρκεια της επικράτησης του.
Τρανταχτά στοιχεία του θεάρεστου έργω εφαρμογής αυτής της άποψης, τα μεσαιωνικά βασανιστήρια και η πυρά.
Θες να σου θυμίσω και τους τρόπους που χρησιμοποιούσε το ιερατείο για να προκαλέσει όσο το δυνατόν ποιο φρυκτό πόνο? ( για το καλό των βασανισθέντων φουκαράδων βεβαίως)


Πώς τα λες και δε γελάς;
Μα, τα πιστεύεις αυτά που λες;


Ψηλέ σου διαφεύγει μήπως η ορολογία “μεσαιωνικά βασανιστήρια”?
Σε τι αναφέρεται.?

Δεν μιλάμε για φόνους ψηλέ, αλλά για απάνθρωπα βασανιστήρια.
Βεβαίως δεν στόχευαν τον άνθρωπο-θύμα άλλα τον διάβολο που υποτίθεται είχε μέσα του.

Μόνο που ο διάβολος είναι μόνιμα μέσα στα κεφάλια των θρησκόληπτων ΟΛΩΝ των θρησκειών και όχι στα αθώα θύματά τους

Καταλαβαίνεις την διαφοράς?

Προφανώς όχι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 18:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notrik

-Φιλε Γιαννη,Καλως σε βρισκω,τερμα η Βραζιλια,ειμαι επι τελους στην ωραια μας πατριδα.
Εχεις κατα καποιο τροπο δικιο,γιατι στο ονομα της οικονομιας τοποθετηθικα συνθηματικα σε θεματα που χρειαζονται πολυ αναλυση.
Ετσι.. για να μη κουραζομαι,αν εχεις την καλοσινη,υποδειξε μου
κατ'αρχην δυο ασυμβατες απο τις αποψεις μου και τις συζηταμε.


Βρε τρελομηχανικέ ξεμπάρκαρες?
Ήρθες να βοηθήσεις να σωθεί η Ελλάς?

Άντε βρε, καλό κουράγιο....

Όσο για τις ασύμβατες απόψεις, στο είπα .

Είναι όλες.
Δεν έχω ακούσει καμιά επιμέρους άποψη απο αυτές που περιγράφεις, και γιαυτό σου ζήτησα αν μπορείς να τις αναλύσεις και περιγράψεις με μια λογική αιτιολογιά πως κατέληξες σε αυτή την θεωρία.

Ξεκίνα αν θες απο την πρώτη
“-Ειμαστε πολυτιμα κυταρα ενος οντος που εχει,νου,επιθυμιες
συναισθηματα,το λεμε ΣΥΜΠΑΝ.”
Δηλαδή?
Η άποψη αυτή είναι συμβατή , ή αναφέρεται σε κάποια γνωστή θεωρία? (φυσικής η έστω υπερβατικής προσέγγισης)?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 19:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη lixos θέλω να σε ρωτήσει κάτι που μπορεί ενδεχομένως να σου φανεί χαζό ή περίεργο, αλλα είσαι το μοναδικό άτομο που μπορεί να το απαντήσει.
Αν εμφανιζόταν ένα τζίνι και σου έλεγε το εξής: Μπορώ να σου επιστρέψω τον άνθρωπό σου, άλλα ταυτόχρονα θα σε υποβάλλω στις εξής συνθήκες: Δεν θα έχεις σπίτι, δεν θα έχεις δουλειά, δεν θα σε βοηθάει κανείς συγγενής, γνωστός ή φίλος, η μοναδική ιδιοκτησία σου θα είναι μια αλλαξιά ρούχα -τίποτα περισσότερο- και δεν θα σε αφήσω να έχεις ποτέ περισσότερα από πέντε ευρώ στη τσέπη σου την ημέρα. Το παλιό σου σπίτι μαζί με ότι σου άνηκε θα καεί ή θα εξαγφανιστεί. Το ίδιο για τον σύντροφό σου.
Τι θα επέλεγες;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/10/2011 13:29:17


Μα βρε ντόκτορ πας καλά?
Ζυγίζεται η ζωή ενός αγαπημένου προσώπου με όλο το πλούτο της γης?
Αυτή την ηθική ευαγγελίζεσαι

Θα σου θέσω εγώ και ένα ερώτημα – δίλημμα

Αν τοποθετούσαν μπροστά σου πάνω σε ένα τραπέζι μια πλάστιγγα ισορροπημένη
Στην μια μεριά είχαν τοποθετηθεί 10 εκτ ευρώ και στην άλλη ένα βάρος που ηρεμεί ισορροπώντας την ζυγαριά.
Αν κάτω από αυτό το βάρος, και πάνω στο τραπέζι υπήρχε ένας αισθητήρας που ενεργοποιείται με το βάρος, με συνέπεια 1000 άτομα σε κάποιο μέρος του πλανήτη – άγνωστα σου – πεθάνουν ακαριαία, τι θα έκανες ?
Θα έπαιρνες τα χρήματα αδιαφορώντας αν η πράξη σου οδηγούσε στο θάνατο 1000 άγνωστα άτομα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 21:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν εβαζες κατι παραπανω στην ζυγαρια μπορει να απαντουσα Γιαννη Ψευτη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 21:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τον καταιγισμό μηνυμάτων στις τελευταίες σελίδες του θέματος κι ειλικρινά απορώ ποιά είναι η σύνδεση τους κι η σχέση τους με το κύριο θέμα και τον αρχικό σκοπό για τον οποίο αυτό ανοίχθηκε.
Και δε μπορώ να βρω την παραμικρή...

Όπως ανέφερα και τις προηγούμενες ημέρες, θα παρακαλούσα να καταβληθεί από όλους τους συμμετέχοντες μια προσπάθεια ώστε να επανέλθει το θέμα στον αρχικό του άξονα και να αποφευχθεί η παρεκτροπή του από αυτόν.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 21:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστη η παρατηρηση σου .ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....

Edited by - stiv on 07/10/2011 21:33:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 23:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ συντονιστή dying incubus,
Σωστή η παρατήρησή σου πλην όμως είμαστε άνθρωποι και λογικό είναι να παρασυρόμαστε και να το πηγαίνουμε και παρακάτω. Ενίοτε να το πλέκουμε και πουλόβερ.
Άλλωστε ο στόχος των forum είναι ο υγιής (λέμε τώρα)διάλογος.
Αλλά επειδή κατά βάθος έχεις δίκιο, ας το ξαναπάμε στη σωστή βάση του.
Λοιπόν, ξεκινάω:
Εγώ αρχικά μπήκα στο φόρουμ γιατί με τράβηξε ένα θέμα σχετικά με επιθανάτιες εμπειρίες καθώς το έψαχνα πολύ τελευταία για λόγους που είχαν να κάνουν με προσωπική και ξαφνική απώλεια.
Ψάχνοντας κατέληξα και σε αυτό το θέμα που με ενδιέφερε. Αρχικά είχε ανοιχτεί νομίζω το 2002 και συνεχίζεται 9 χρόνια μετά.
Ενδιαφέρει από ό,τι φαίνεται πολύ λαό αφού ο καθένας από εμάς έχει υποστεί απώλεια (οποιουδήποτε είδους).
Συνοψίζοντας οφείλω να ομολογήσω ότι διάβασα τόσα πολλά, κάποια απέρριψα και κάποια άλλα τα είδα με πιο θετικό μάτι.
Αυτό που μου μένει είναι το εξής: αποδείξεις δεν υπάρχουν και δεν γίνεται να υπάρξουν προς το παρόν. Η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία. Σαφώς όμως δεν είμαστε μόνο ύλη. Είμαστε και ενέργεια, είμαστε και πνεύμα και ιδέες και αυτό που λέμε ψυχή (όπως και αν το ορίζει ο καθένας). Επίσης είμαστε και συνείδηση και αναμνήσεις και μνήμες και άλλα πολλά που συνθέτουν το ανθρώπινο "είναι". Όλα αυτά δεν μπορεί απλώς να σβήνουν on-off. Στην τελική γιατί να έχουν δημιουργηθεί; Ποιος ο λόγος αφού όλα είναι μάταια; Ποιος ο λόγος τη κάθε μορφής ύπαρξης εάν ο σκοπός της είναι μόνο ο θάνατος;
Υπό αυτές τις συνθήκες εγώ τελικά νομίζω-θέλω να πιστεύω-ελπίζω-εύχομαι ότι υπάρχει συνέχεια.
Από κάπου λοιπόν οι νεκροί μας "βλέπουν" (απλά μάλλον δεν γουστάρουν να ασχολούνται μαζί μας) και Θα έχουν φαντάζομαι σοβαρότερα πράγματα να κάνουν.

Edited by - lixos on 07/10/2011 23:15:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 01:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φίλη lixos θέλω να σε ρωτήσει κάτι που μπορεί ενδεχομένως να σου φανεί χαζό ή περίεργο, αλλα είσαι το μοναδικό άτομο που μπορεί να το απαντήσει.
Αν εμφανιζόταν ένα τζίνι και σου έλεγε το εξής: Μπορώ να σου επιστρέψω τον άνθρωπό σου, άλλα ταυτόχρονα θα σε υποβάλλω στις εξής συνθήκες: Δεν θα έχεις σπίτι, δεν θα έχεις δουλειά, δεν θα σε βοηθάει κανείς συγγενής, γνωστός ή φίλος, η μοναδική ιδιοκτησία σου θα είναι μια αλλαξιά ρούχα -τίποτα περισσότερο- και δεν θα σε αφήσω να έχεις ποτέ περισσότερα από πέντε ευρώ στη τσέπη σου την ημέρα. Το παλιό σου σπίτι μαζί με ότι σου άνηκε θα καεί ή θα εξαγφανιστεί. Το ίδιο για τον σύντροφό σου.

Τι θα επέλεγες;


Ελαφριά τη καρδία και επειδή μιλάμε για τον συγκεκριμένο άνθρωπο, θα του έλεγα να μου τον επιστρέψει ασυζητητί!!! Έχοντάς τον δίπλα σε μένα και στα παιδιά μας, θα ήμασταν πλούσιοι ακόμη και με €5 στην τσέπη. Ξέρεις, δεν υπάρχουν μόνο τα υλικά αγαθά σε αυτή τη ζωή. Να είσαι σίγουρος ότι θα τη βρίσκαμε την άκρη και αλλιώς. Ο άνθρωπος χτίζει και χαλάει. Όχι τα τζίνι.


Και εγώ αυτό πιστεύω Δεν το πιστεύω δηλαδή απλά, το 'χω δει στη πράξη.
quote:
Αντιλαμβάνομαι ότι η ερώτησή σου είναι σύνθετη αλλά δεν είναι πάντα απαραίτητο να υπάρχει χειρότερο σενάριο έτσι;
Όχι δεν την έκανα με αυτή την λογική την ερώτηση, αλλά ακριβώς το ανάποδο ήθελα να σου δείξω. Πόσο παραπονιόμαστε για χαζομάρες όταν θα έπρεπε να μας απασχολούν πράγματα πολύ σημαντικότερα.
quote:
Και πολύ καλά κάνεις, αλλά γιατί συνεχίζεις να θεωρείς λογικό επιχείρημα αυτή την βλακεία?
Και περιμένεις να τη σχολιάσω?
Αν δεν είσαι σε θέση να διαπιστώσεις ο ίδιος τον παραλογισμό και την ηθική αξία του συλογισμού σου, νομίζεις πως θα ασχοληθώ εγώ να στον αναλύσω?

Τυφλός τα ωτα, τον τε νουν, τα τ΄όματα ει!


Απο εσένα δε περιμένω τίποτα Γιάννη
quote:
Ντοτόρο
Αστοχο αυτό με το τζίνι!
Θέτεις δίλλημα,υλικά αγαθά ή τον άνθρωπό μας?
Αδιανόητο να πάρεις απάντηση,διαφορετική απο αυτή που πήρες!!
Καμμιά φορά κάνεις και καμμιά γκάφα,όπως όλοι μας!
Το ίδιο ισχύει και για τις εκτρώσεις Νίκομαχε;
quote:
gianipseftis
Μα βρε ντόκτορ πας καλά?
Ζυγίζεται η ζωή ενός αγαπημένου προσώπου με όλο το πλούτο της γης?
Αυτή την ηθική ευαγγελίζεσαι

Θα σου θέσω εγώ και ένα ερώτημα – δίλημμα

Αν τοποθετούσαν μπροστά σου πάνω σε ένα τραπέζι μια πλάστιγγα ισορροπημένη
Στην μια μεριά είχαν τοποθετηθεί 10 εκτ ευρώ και στην άλλη ένα βάρος που ηρεμεί ισορροπώντας την ζυγαριά.
Αν κάτω από αυτό το βάρος, και πάνω στο τραπέζι υπήρχε ένας αισθητήρας που ενεργοποιείται με το βάρος, με συνέπεια 1000 άτομα σε κάποιο μέρος του πλανήτη – άγνωστα σου – πεθάνουν ακαριαία, τι θα έκανες ?
Θα έπαιρνες τα χρήματα αδιαφορώντας αν η πράξη σου οδηγούσε στο θάνατο 1000 άγνωστα άτομα?


Εσύ Γιάννη πόσα λεφτά δίνεις το μήνα στα παιδάκια στην αφρική; Να υποθέσω ότι δίνεις όλον σου το μισθό σου πλην ενός ποσού για να επιβιώνεις; Γιατί αν δεν το κάνεις αυτό, επιλέγεις κάποιοι άνθρωποι να πεθάνουν. Εγώ δεν σε ρωτάω αν θα αντάλλαζες ένα εκ. ευρώ για χίλιες ζωές, εγώ σε ρωτάω, αν αυτή τη στιγμή και όχι υποθετικά, έχεις ανταλλάξει τριακόσια ευρώ για να σώσεις πέντε ζωές. Το κάνεις; Αν συνηθίζεις να το κάνεις, στείλε μας καμιά φωτογραφία αν θες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/10/2011 02:30:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 02:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο
Το ίδιο ισχύει και για τις εκτρώσεις Νίκομαχε;

Μεγάλο θέμα Dr.Πολύ μεγάλο.
Είναι όμως,πώς το βλέπει κανείς!
Ας πούμε οτι κάποιος πιστεύει οτι τα έμβρυα μέχρι την ηλικία των 3 μηνών,δεν έχουν <<κατοικοιθεί>> απο καμμία οντότητα.Είναι ακόμη σώματα πρός ενοικίαση.Τότε για αυτόν ισχύει οτι δεν θυσιάζει αγαπημένο για υλικά οφέλη.Αν το έμβρυο είναι άνω των 3 μηνών και εχει εγκατασταθεί οντότητα εντός του,η απόφαση είναι λίγο δύσκολη,αλλά είναι υπέρ του λαβόντος αυτήν,το ό,τι δεν έχει γνωρίσει και δεν εχει συναναστραφεί τον άνθρωπο που θα ενέκυπτε.Ετσι δεν είναι ακόμη ισχυρά τα συναισθήματα,όπως των ζωντανών.Αλλωστε πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μην περατωθεί αισίως η εγκυμοσύνη και αυτο <<στρουθκαμηλίζει>> κάπως την απόφαση για διακοπή κύησης.

Τώρα άν το δούμε απο βιολογικής πλευράς,θεωρείται το έμβρυο,ζών οργανισμός.Και πάλι ψυχρά θεωρώντας,είναι πιο εύκολο να πάρεις απόφαση έκτρωσης,απο το να διαλέξεις τον θάνατο ανθρώπου που εχεις μοιραστεί ήδη αρκετά.

Βέβαια αυτά τα λέω εγω,που έχω την λογική υπεράνω συναισθημάτων και πράττω αναλόγως.Σίγουρα δεν ισχύει αυτό για πολύ κόσμο.
Αστο,μεγάλο θέμα και σηκώνει συζήτηση,αλλά σε άλλο τόπικ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 02:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπεις, η επίλογη ανάμεσα σε υλικά αγαθά(ή άλλα ασήμαντα πράγματα) και στη ανθρώπινη ζωή, δεν είναι τόσο ξεκάθαρη όσο νομίζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 12:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor

Εσύ Γιάννη πόσα λεφτά δίνεις το μήνα στα παιδάκια στην αφρική; Να υποθέσω ότι δίνεις όλον σου το μισθό σου πλην ενός ποσού για να επιβιώνεις; Γιατί αν δεν το κάνεις αυτό, επιλέγεις κάποιοι άνθρωποι να πεθάνουν. Εγώ δεν σε ρωτάω αν θα αντάλλαζες ένα εκ. ευρώ για χίλιες ζωές, εγώ σε ρωτάω, αν αυτή τη στιγμή και όχι υποθετικά, έχεις ανταλλάξει τριακόσια ευρώ για να σώσεις πέντε ζωές. Το κάνεις; Αν συνηθίζεις να το κάνεις, στείλε μας καμιά φωτογραφία αν θες.


Δεν θες να απαντήσεις στο δίλημμα που σου έθεσα.
Μηδέν πρόβλημα.

Όσο για τα παιδιά της Αφρικής, το τι κάνω και τι δεν κάνω εγώ, είναι δικό μου θέμα.
Δεν νιώθω την ανάγκη να επιδείξω τις πράξεις μου σε κανέναν.
Αισθάνομαι σαν ελάχιστο χρέος μου προς τον άνθρωπο να διαδίδω τις πανανθρώπινες αξίες της συμφιλίωσης, δικαιοσύνης, ισότητας, μη εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο.

Αλήθεια εσύ τι κάνεις για το θέμα αυτό?
Πως το γνωρίζεις? Έχεις πάει? Το έχεις ζήσει?
Ξέρεις μόνο αυτό που σου δείχνουν τα κανάλια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2011, 12:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Όσο για τα παιδιά της Αφρικής, το τι κάνω και τι δεν κάνω εγώ, είναι δικό μου θέμα.
Δεν νιώθω την ανάγκη να επιδείξω τις πράξεις μου σε κανέναν.
Αισθάνομαι σαν ελάχιστο χρέος μου προς τον άνθρωπο να διαδίδω τις πανανθρώπινες αξίες της συμφιλίωσης, δικαιοσύνης, ισότητας, μη εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο.

Α, δεν θες να απαντήσεις στο δίλημμα που σου έθεσα.
Μηδέν πρόβλημα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy