ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 15:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε,αν προσπαθεις να βγαλεις ακρη με τοn gianipsefti το πιο πιθανο ειναι να πας τρελλαδικο στην καλυτερη και αυτος να ερχεται να σου εξηγει πως βγαζεις απ'΄τη μυγα ξυγκι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 15:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλε θες να μας τρελανεις ολους???να σου πω,εσυ ολα αυτα που γραφεις πιο πανω για τα πιστευω σου πως τα πιστευεις αληθεια???
Μηπως ο Χριστός παρουσιαστηκε μπροστα σου και σου είπε τα πραγματα ως έχουν ή μηπως ο διαβολος???

Αγαπητή Τίνα,
δεν σε καταλαβαίνω;
Αν θες, γίνεσαι λίγο πιο συγκεκριμένη με παραδείγματα;


quote:

Εδω μιλαμε με αποδειξεις...σου λεει ο αλλος ειχα μια εξωσωματικη εμπειρια και ειδα αυτο και αυτο ή είχα μια αναμνηση πριν γεννηθω ή ειδα τον παππου μου που μου ειπε κατι που θα γινει και εγινε και παρ'ολα αυτα εσυ και καποιοι αλλοι δεν πιστευετε τιποτα!!

Δηλαδή; Να πιστέψω σε τι;

quote:

Τι περισσοτερο δλδ πρεπει να γινει??κ εγω η ιδια ειχα περιεργες εμπειριες,τι θα μου πεις??οτι το κανω για τη Δοξα ή οτι αν θα τα γραψω σε βιβλιο ειναι για να βγαλω χρημα???ελεοοοοος!!

Δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω πως δεν είχες περίεργες εμπειρίες. Αλλά;
Και τι πρέπει να γίνει επειδή είχες ή έχεις ακόμη περίεργες εμπειρίες; Εξήγησέ μου για να καταλάβω τι θες να πεις;

quote:

Ξερεις,αυτοι που δεν πιστευουν σε τπτ κ ειναι μηδενιστες,εχουν τεραστιο προβλημα μετα το θανατο τους....απο τη μια δεν πισετυουν με τπτ πως εχουν πεθανει και απο την αλλη περνούν χρόνια στο αστρικο επιπεδο ζώντας μια ουτοπικη,ανουσια ζωη ...δεν πιστευουν ουτε καν τους πνευματικους οδηγους τους που βρισκονται εκει και προσπαθουν καπως να τους βοηθησουν...φαντασου για τη ξεροκεφαλια μιλαμε!!!


Εγώ δεν είμαι από αυτούς που δεν πιστεύουν σε τίποτα.
Πιστεύω πως υπάρχει πνευματικός κόσμος, πως υπάρχει ζωή μετά το φυσικό θάνατο και, πιστεύω πως υπάρχουν διάφορες δυνάμεις. Δυνάμεις του καλού, όπως και του κακού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 16:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά είσαι μέγας τραχανάς. Το αποδεικνύεις συνεχώς.
Κάθε «αντιπαράθεση» μαζί σου δεν οδηγεί πουθενά. Σε αφήνω να βράζεις στο ζωμό σου. Πάντως, και για να μη γίνεσαι ρεζίλη, αφού δεν το κατέχεις, δώσε 10 ευρώ και πάρε μια Αγία Γραφή να την έχεις σπίτι σου και να της ρίχνεις καμιά ματιά. Άσε που μπορείς να τη βρεις και δωρεάν στο Ίντερνετ.


Μόνο αυτό θα σου δείξω:

gianipseftis Απεστάλη: 27/09/2011, 13:24:04
Να μην γνοιάζεστε για το σώμα σας πως θα το ντύσετε, και μήτε για την ψυχή σας τι θα φάει και τι θα πιει”

gianipseftis Απεστάλη: 29/09/2011, 12:35:49
Σου παραθέτω λοιπόν τα στοιχεία ξανά
Στοιχείο 1.
Για αυτό σας λέω να μην μεριμνάτε για την “ψυχή” σας, τι θα φάει και τι θα πει, μήτε για το σώμα σας πως θα ντυθεί. Μήπως η “ψυχή” δεν είναι σπουδαιότερη από την τροφή και το σώμα σας, του ενδύματος?

Το σωστό:
ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΣΤ΄
25 Δια τούτο λέγω υμίν, μη μεριμνάτε τη ψυχή υμών τι φάγητε και τι πίητε, μηδέ τω σώματι υμών τι ενδύσησθε• ουχί η ψυχή πλείόν εστι της τροφής και το σώμα του ενδύματος;


Και για να σε προλάβω, μην πεις και άλλες ανοησίες, να ξέρεις πως η σειρά με την οποία βρίσκεται η κάθε λέξη, καθώς και η πρόταση ή η παράγραφος στην οποία βρίσκεται, ιδιαίτερα στην Α.Γ. παίζει σημαντικό ρόλο. Καλά, την ερμηνεία ας την αφήσουμε γιατί εκεί είναι που …… τα έχεις κάνει ρόιδο.
Κάτι σαν και σένα έχουν βρεθεί ανά τους αιώνες, αλλά και ανθούν τον τελευταίο καιρό ιδιαίτερα στην Αμερική, με αποτέλεσμα ο καθένας να έχει ιδρύσει και τη δική του εκκλησία, με κάτι τερτίπια σαν και τα δικά σου.



Τι να με προλάβεις βρε άσχετε.
Δεν μου λες αλήθεια, πληρώνεσαι να λες βλακίες ή το κάνεις από χόμπι?

Αν ο ίδιος δεν γνωρίζεις Ελληνικά, γιατί ζεις χρόνια στα Βρυξέλες, είναι πρόβλημα δικό σου.
Εσύ ξεφτιλίζεσαι παίζοντας με την σειρά των λέξεων.

Οι λέξεις και η σειρά τους βρε άσχετε νέο - φαρισαίε μετράνε, και όχι τα νοήματα που περικλείουν?.

Στις τρεις εκδοχές που εσύ παραθέτεις για ερμήνευσε το νόημα της κάθε μιας ξεχωριστά, και πές σε τι διαφέρουν επι της ουσίας?

Σε έχουν μάθει να απαντάς σε ερωτήσεις κλισέ, και σε κοριτσάκια του κατηχιτού, και βραχυκυκλώνεις σε ερωτήσεις ουσίας.

Ζήτησε να σου κάνουν μαθήματα εντατικά σε ερμηνείες της Κ.Δ, και ματαέλα να κουβεντιάσουμε

Φίλε μου είσαι αξιολύπητος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 16:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oτι ηταν να σου εξηγησω στο εξηγησα ψηλε...εφοσον πιστευεις οτι υπαρχει και κατι αλλο. οκ...απο εκει κ περα διαβασε και κανα βιβλιο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 17:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Oτι ηταν να σου εξηγησω στο εξηγησα ψηλε...εφοσον πιστευεις οτι υπαρχει και κατι αλλο. οκ...απο εκει κ περα διαβασε και κανα βιβλιο..


Εντάξει. Όπως αγαπάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 20:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλε,αν προσπαθεις να βγαλεις ακρη με τοn gianipsefti το πιο πιθανο ειναι να πας τρελλαδικο στην καλυτερη και αυτος να ερχεται να σου εξηγει πως βγαζεις απ'΄τη μυγα ξυγκι...



Καλώς την καλή μου Τίνα.
Βρε μήπως είσαι κρυφο-οπαδός της “καινούργιας θρησκείας” της .... αγνωστικιστικής, και γιαυτό με ακολουθείς βήμα βήμα!
εεεε?

Και ξέρεις κάτι?
Αν περάσει εβδομάς χωρίς να με αναφέρεις, παθαίνω κατάθλιψη.
Ειλικρινά μου λείπεις!!!!

Από ξίγκι πως πάμε?
Υπάρχει τίποτα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2011, 21:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γινεται να μην αναφερθω...μου εχεις γινει συνηθειεα πλεον...εξαρτηση..

Εισαι σκληρος ομως με τον ψηλό....ριξε και συ λιγο τους τονους....βαλε λιγο νερο στο κρασι σου οπως σου ειπε και καποιος αλλος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 09:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis
και σε κοριτσάκια του κατηχιτού

Όχι βρε, δεν είναι φαλλοκράτης....απορώ πως σας ήρθε αυτή η ιδέα???
Μα αυτός φταίει που είναι γυναίκες???!!!

Φτου και ξανα φτου...να μην σε ματιάσω βεβαίως βεβαίως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 10:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ψηλε,αν προσπαθεις να βγαλεις ακρη με τοn gianipsefti το πιο πιθανο ειναι να πας τρελλαδικο στην καλυτερη και αυτος να ερχεται να σου εξηγει πως βγαζεις απ'΄τη μυγα ξυγκι...



Καλώς την καλή μου Τίνα.
Βρε μήπως είσαι κρυφο-οπαδός της “καινούργιας θρησκείας” της .... αγνωστικιστικής, και γιαυτό με ακολουθείς βήμα βήμα!
εεεε?

Και ξέρεις κάτι?
Αν περάσει εβδομάς χωρίς να με αναφέρεις, παθαίνω κατάθλιψη.
Ειλικρινά μου λείπεις!!!!

Από ξίγκι πως πάμε?
Υπάρχει τίποτα?



Γιάννη μου βλέπω έχεις κάνει fun club
Αλήθεια το I love to hate you των Erasure, αν δεν απατώμαι, το έχεις ακουστά ή απλώς κάρφωσα την ηλικία μου;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 11:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lixos

Γιάννη μου βλέπω έχεις κάνει fun club
Αλήθεια το I love to hate you των Erasure, αν δεν απατώμαι, το έχεις ακουστά ή απλώς κάρφωσα την ηλικία μου;;;


I like to know the killer isn't me!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 12:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

pyramid

Φτου και ξανα φτου...να μην σε ματιάσω βεβαίως βεβαίως.


Το φτου! – φτού!, απο μόνο του δεν φτάνει,

Κάνε και δυο-τρεις επιτόπιες περιστροφές...για να πιάσει το ξόρκι !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 12:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τινα

Δεν γινεται να μην αναφερθω...μου εχεις γινει συνηθειεα πλεον...εξαρτηση..


Έλα βρε Τινάκι μου!!!
Μη με κάνεις να ...κοκκινίζω..
Δεν μπορώ καν να κρυφτώ, με πήρανε χαμπάρι όλοι

Ο βήχας και ό έρωτας δεν κρύβονται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 12:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis
Κάνε και δυο-τρεις επιτόπιες περιστροφές...για να πιάσει το ξόρκι !!

Mα πόσοι νομίζεις πια ότι γράφουμε σε τέτοια φορουμ...
Σου είπα ότι το δάκτυλό σου δεν σε καλύπτει επαρκώς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 13:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε τι κάνουν οι Παρασκευές στην ψυχολογία!

Ανεβασμένη οι φορουμάδες της ...ψυχής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 13:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλεγε ο γέροντας Παΐσιος ο Αγιορείτης:
«η μετεμψύχωση βολεύει τους ανθρώπους, και ειδικά τους άθεους και τους άπιστους. Είναι η μεγαλύτερη πονηριά του διαβόλου. Τους κρατά ο διάβολος στην ζωή της αμαρτίας με τον λογισμό ότι η ψυχή έρχεται και ξανάρχεται σε αυτόν τον κόσμο. Έ, και αυτήν την φορά αν δεν πετύχεις, τους λέει ο διάβολος, «θα ξανάρθεις στην ζωή και θα πετύχεις την επόμενη φορά, και αν πάλι δεν πετύχεις, θα ‘ρθεις, θα ξανάρθεις, θα εξελιχθείς…». Οπότε και αυτοί λένε «δεν πειράζει κι αν κάνω και αυτή την αμαρτία» και το ρίχνουν έξω, ζουν απρόσεκτα και δεν μετανοούν. Βλέπεις πώς τους τυφλώνει ο διάβολος και τους γαντζώνει στην κόλαση! Δεν έχω δει μεγαλύτερη πονηριά και τέχνη του διαβόλου, για να μαζεύει τους ανθρώπους στην κόλαση! Κι αν σε γαντζώσει μια φορά ο διάβολος θα σε αφήσει να γυρίσεις πίσω; Αυτή είναι η χειρότερη θεωρία από όλες τις ινδουιστικές θεωρίες».


Ο Γέροντας καλά τα λέει. Δεν ασχολείται με το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει μετανσάρκωση, κατι το οποίο θα μπορούσε να δημιουργήσει διαμάχες και πολλές ανούσιες κουβέντες, επισημάνει όμως πολύ σωστά το πώς η ιδέα της μετανσάρκωσης, μπορεί να λειτουργήσει σαν εργαλείο για το Εγώ μας, (δηλαδή τον διάβολο) προκειμένου να μείνουμε πίσω πνευματικά.
Απο κει και πέρα είναι προφανές ότι αν ο Ινδουισμός ήταν στο σύνολό του τέτοιος που να είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός θα τον είχε εξαλείψει απο καιρό. (Αν και ο Ινδουισμός δεν είναι κάτι το συγκεκριμένο προκειμένου να το εξαλείψεις)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/09/2011 14:09:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 13:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
quote:
Καταρχήν, η Χριστιανική Πίστη, δεν είναι μόνο κοσμο-θεωρία, υπό την στενή ίσως έννοια του πώς θωρεί ο Χριστιανός τον κόσμο.

Η Χριστιανική πίστη δεν χωρά εμπεριστατωμένης εξήγησης καλή μου lixos.

Χωρά «εμπεριστατωμένη» εξήγηση αυτό που νιώθεις για τα παιδιά σου; Την αγάπη αυτή που έχεις για τα παιδιά σου, μπορείς να κάνεις να τη νιώσει, να την καταλάβει κανείς άλλος, εκτός από σένα; Να κάνεις να νιώσει το ίδιο πράγμα κάποιος που δεν είναι ακόμη γονιός;

Μόνο όποιος το νιώσει, το ζήσει, μόνο αυτός το καταλαβαίνει.
Γι’ αυτό σου είπα πως δεν μπορώ να σε πείσω, να σου δώσω να καταλάβεις τι σημαίνει για μένα το να προσπαθείς να ζεις Χριστιανικά. Και τονίζω το «προσπαθείς» γιατί το όνομα «Χριστιανός», από μόνο του, δεν σημαίνει τίποτα.
Η Χριστιανική Πίστη είναι κάτι που το ζεις, και επιτυγχάνεται όταν προσπαθείς να συμμετέχεις στη μυστηριακή ζωής της Εκκλησίας.
Ο Θεός φανερώνεται στον άνθρωπο και δεν προσεγγίζεται μέσω λογικών πράξεων και υπολογισμών.



Μάρεσε αυτή η παράθεση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 13:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίνα
quote:
O Χριστός δεν ήταν ούτε είναι Θεός...Ήταν απλά ενας πνευματικός άνθρωπος,ένας σοφός,ενας προφήτης
Διαφωνώ
quote:
ο οποίος μετέδιδε αυτό που πρέπει να διέπει τα πάντα,την Αγάπη..Για ποιες εκκλησίες,παπάδες και πράσινα άλογα...Ολα αυτα για το χρημα και την εξουσια γινοντα...
Η εκκλησία συχνά κάνει περισσότερο κακό απ' ότι καλό.. αλλά επειδή κάνει και κάποιο καλό.. γι αυτό υπάρχει ακόμα.

quote:

Επισης ,οταν καποιος πραττει εγκληματα με τη λογικη οτι κανω οτι γουσταρω και μετα στην αλλη ζωη βλεπουμε δεν παει ετσι...Ο νομος λεει πως οπως εστρωσες θα κοιμηθεις...Οποτε ή θα ζήσεις πολλα πολλα χρόνια στο αστρικό και θα σε βασανίζουν οι τυψεις αλλά και οι ψυχές που έβλαψες ή θα ξαναενσαρκωθεις σε μια κατώτερη ζωή με πολλά μαθήματα....ελευθερη βούληση...


Να με συμπαθάς..δεν νομίζω ότι έχουν ακριβώς έτσι τα πράγματα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/09/2011 14:03:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 13:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

gianipseftis
Κάνε και δυο-τρεις επιτόπιες περιστροφές...για να πιάσει το ξόρκι !!

Mα πόσοι νομίζεις πια ότι γράφουμε σε τέτοια φορουμ...
Σου είπα ότι το δάκτυλό σου δεν σε καλύπτει επαρκώς?


Μα το δήλωσα ήδη περίτρανα.
Δεν μπορώ πια να κρυφτώ.

Και τα ξόρκια, αν δεν είναι από έμπειρη Σμυρνιά, είναι άχρηστα, μην πω και βλαβερά.
Γιαυτό σου λέω πάλι, το φτου-φτου δεν αρκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 13:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α ρε τι κάνουν οι Παρασκευές στην ψυχολογία!

Ανεβασμένη οι φορουμάδες της ...ψυχής



Μόνο οι Παρασκευές γλυκιά μου..
Και οι ....Αθανασίες

Είναι πολύ σπουδαίο πράμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 13:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Να με συμπαθάς..δεν νομίζω ότι έχουν ακριβώς έτσι τα πράγματα[:)

Ποια είναι η δική σου θέση γιατί με μπέρδεψες λίγο. Καταλαβαίνω ότι τάσσεσαι μάλλον υπέρ της χριστιανικής θεωρίας ή όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γιατί να μην είναι χαρακτηριστικό ή, όπως λες, «μηχανισμός της φύσης» η αναζήτηση του Θεού από τον άνθρωπο; Και το συναίσθημα άυλο είναι, όπως και η πίστη. Και αυτό που νιώθει ο πιστός, έχει να κάνει με την καρδιά του.

Πρόσεξε τι λέει ο Ιησούς:
αγαπήσεις Κύριον τον Θεόν σου εν όλη τη καρδία σου και εν όλη τη ψυχή σου και εν όλη τη διανοία σου.

Και σε αυτή την περίπτωση πρόκειται για ολική αγάπη, εξ όλης της καρδίας σου, εξ όλης της ψυχής σου και της διάνοιάς σου.

Εντάξει, μη νομίσεις πως αφού σου το λέω το νιώθω κιόλας. Όχι, δυστυχώς.


Είναι λίγοι νομίζω αυτοί που το ζουν αυτό στην "πληρότητα" του, την αγάπη του θεού δηλαδή. Είναι κάτι που θέλει συνεχή καλλιέργεια αλλά και αυτό μπορεί να μην είναι αρκετό. Αυτό πάντως που εμποδίζει σε αυτό το ζήτημα πολλούς χριστιανούς, είναι η ειδωλολατρεία. Όταν λατρεύεις τον θεό σαν κάτι το εξωτερικό, όταν στρέφεσαι για τον θεό προς τα έξω αντί για προς τα μέσα, διαπράττεις ειδωλολατρία. Κάποιοι δηλαδή εσωτερικά αντιμετωπίζουν τον θεό κάπως έτσι: "Τον λένε Μανώλη, ζει στην Εκάλη, εχει 1,85 ύψος". Δε λέω ότι είναι κακό να έχουμε μια συμβολική περισσότερο εικόνα του θεού στο μυαλό μας, αλλά πολύ συχνά αυτόν ο οποίος διέπει τα πάντα, κινεί τα πάντα, και βρίσκεται πίσω απ' τα πάντα, τον αντιμετωπίζουμε πολύ ανθρώπινα και τον κατεβάζουμε στα μέτρα μας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/09/2011 14:06:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και οι ....Αθανασίες

Είναι πολύ σπουδαίο πράμα


Να υποθέσω ότι δεν μιλάμε για...ψυχικές αθανασίες αλλά για θηλυκές Αθανασίες ε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια είναι η δική σου θέση γιατί με μπέρδεψες λίγο. Καταλαβαίνω ότι τάσσεσαι μάλλον υπέρ της χριστιανικής θεωρίας ή όχι;
Εξαρτάται, ποια είναι η χριστιανική θεωρία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τα ξόρκια, αν δεν είναι από έμπειρη Σμυρνιά, είναι άχρηστα, μην πω και βλαβερά.
Γιαυτό σου λέω πάλι, το φτου-φτου δεν αρκεί.

Σε αυτό το σημείο έχω την ηθική υποχρέωση να αναφέρω ότι η καταγωγή μου είναι Σμυρναίικη, καθώς και να συστήσω την προσοχή των απανταχού ....απειλούμενων!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Απο κει και πέρα είναι προφανές ότι αν ο Ινδουισμός ήταν στο σύνολό του τέτοιος που να είναι επιζήμιος για το ανθρώπινο πνεύμα, ο θεός θα τον είχε εξαλείψει απο καιρό.


Βρέ Ντοκτορ τι λογική είναι αυτή?

Ο διάβολος δηλαδή μας λες – για να υπάρχει – θα πεί πως είναι μπατζανάκης του θεού.

Αυτό βέβαια για μένα είναι λογικό, αλλά εσύ έχω την εντύπωση το απορρίπτεις.

Πως τότε αιτιολογείς την ύπαρξη του?
Δεν μπορεί ο θεός να τον εξαφανίσει?
Είναι το σκιάχτρο του θεού που μας κρατά στην στρούγκα του?

Για πες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαρτάται, ποια είναι η χριστιανική θεωρία;

...δηλαδή να το πάμε από την αρχή τώρα το έργο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Λ.Τολστοι αναφερει στο βιβλιο του ''Τι ειναι Θρησκεια''οτι ο Χριστός
δεν ιδρυσε ουτε εκκλησία,υουτε κρατος.Δεν παρεδωσε κανενα νομο,καιμια κυβερνηση και καμια μορφη εξωτερικης αρχησ.Προσπαθησε να γραψει το νομο του Θεου στις καρδιες των ανθρωπων για να μπορεσουν να κυβερνουν οι ιδιοι τους εαυτους τους.Ο εκκλησιαστικός χριστιανισμος ειναι ο εχθρος του αληθινου χριστιανισμου.

Όπως επίσης αναφέρει,Θρησκεια ειναι η συγκεκριμενη σχεση που δημιουργει ο ανθρωπος μεταξυ της δικής του ξεχωριστης προσωπικοτητας και του απειρου συμπαντος ή της προέλευσής του..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως τότε αιτιολογείς την ύπαρξη του?
Δεν μπορεί ο θεός να τον εξαφανίσει?
Είναι το σκιάχτρο του θεού που μας κρατά στην στρούγκα του?

Έλα μου ντε! και εγώ απορώ με την ανοχή. Γιατί δεν τελειοποιεί τα πάντα να τελειώνουμε; γιατί η διαδικασία και το μπέρδεμα; γιατί ο πόνος (σωματικός και ψυχικός) και όλα τα υπόλοιπα; Εφόσον ο Θεός είναι φιλάνθρωπος και μας έχει φτιάξει καθ' εικόνα και ομοίωση, γιατί μας ταλαιπωρεί;;; τι σόι "αγάπη" είναι αυτή;;; Διαστροφή θα έλεγε και ο Ντε Σαντ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και τα ξόρκια, αν δεν είναι από έμπειρη Σμυρνιά, είναι άχρηστα, μην πω και βλαβερά.
Γιαυτό σου λέω πάλι, το φτου-φτου δεν αρκεί.

Σε αυτό το σημείο έχω την ηθική υποχρέωση να αναφέρω ότι η καταγωγή μου είναι Σμυρναίικη, καθώς και να συστήσω την προσοχή των απανταχού ....απειλούμενων!!!




Τώρα εντάξει!!
Έτσι ναι!!!

Την ευχή σου θέλω γλυκιά μου, να εξορκίσω το κακό ... μάτι

Μπας και δω και εγώ μια .. άσπρη μέρα

Υ.Γ
Ευχή έτσι??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2011, 14:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Λ.Τολστοι αναφερει στο βιβλιο του ''Τι ειναι Θρησκεια''οτι ο Χριστός
δεν ιδρυσε ουτε εκκλησία,υουτε κρατος.Δεν παρεδωσε κανενα νομο,καιμια κυβερνηση και καμια μορφη εξωτερικης αρχησ.Προσπαθησε να γραψει το νομο του Θεου στις καρδιες των ανθρωπων για να μπορεσουν να κυβερνουν οι ιδιοι τους εαυτους τους.Ο εκκλησιαστικός χριστιανισμος ειναι ο εχθρος του αληθινου χριστιανισμου.
Όπως επίσης αναφέρει,Θρησκεια ειναι η συγκεκριμενη σχεση που δημιουργει ο ανθρωπος μεταξυ της δικής του ξεχωριστης προσωπικοτητας και του απειρου συμπαντος ή της προέλευσής του..

Υποκλίνομαι στον Λέοντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy