ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying

Βρε gianipseftis, που είδες τον stiv να αναφέρεται σε διαγαλαξιακά ταξίδια έως την Ανδρομέδα ή να αναφέρεται σε Ιλλουμινάτι και μικρούς ή μεγάλους Θεούς;
Ο άνθρωπος πολύ απλά έγραψε:


Για πες εσύ φίλε dying κάποια από τα “πράγματα” που δεν πρόκειται ποτέ να τα ερμηνεύσει η επιστήμη, όπως κατηγορηματικά αναφέρει ο φίλος stiv ., και πως εσύ κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα?
Υπάρχει κάποιο “απαγορευτικό” στην γνώση, που κάποιος στο διαμήνυσε η σε φώτισε?

Ερωτώ εσένα μια και έσπευσες να καπελώσεις το... “νήπιο”, και με συγχωρείς, αν γνώριζα πως ήταν υπό την προστασία σου, δεν θα του έλεγα κουβέντα.
Τσιμουδιά απο δω και ομπρός
Ομιλία μόνο παρουσία του ... “κηδεμόνα/ες”.

Πέραν αυτών ρώτησα τον φίλο stiv, άν “πετά” όπως ο μεγάλος, και αν έχει και αυτός άνωθεν επικοινωνίες,
Ο λόγος είναι για να γνωρίζω τι να ρωτώ, και τι να απαντώ στο μέλλον.

Ό άκρατος οίνος είναι ο καλύτερος. (έτσι έλεγαν αυτοί που γνώριζαν)

quote:
Καταρχάς δεν μίλησε για φυσικά φαινόμενα κι όπως μπορεί κάποιος να δει δεν αναφέρθηκε σε τίποτα από όσα ανέφερες εσύ.
Γιατί φιλτράρεις τα γραφόμενα του μέσα από αυτόν τον τόσο έντονα παραμορφωτικό φακό;
Τα διάφορα ζητήματα που δε μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη πρέπει να είναι σώνει και καλά αυτά που ανέφερες;


Δεν αναφέρθηκα φίλε μου σε συγκεκριμένα ζητήματα που μπορεί ή δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη.
Για υπέδειξε μου που, και πότε το έκανα

Αναφέρθηκα συνοπτικά στην επιστημονική μεθοδολογία και πως πρέπει να γίνεται η έρευνα.
Διαφωνείς?
Έχεις να πεις κάτι πάνω σε αυτό?
Έχεις να υποδείξεις κάποιο φαινόμενο μη φυσικό, που κάτω ΠΑΝΤΑ από τις ίδιες συνθήκες να μας οδηγεί ΠΑΝΤΑ στο ίδιο αποτέλεσμα?
Το έχω ζητήσει και απο τους άλλους.

Αν εσύ γνωρίζεις κάτι και θες να το κουβεντιάσουμε ευχαρίστως να το κουβεντιάσουμε.
Εποικοδομητική κουβέντα ΜΟΝΟ με αντιπαράθεση θέσεων μπορεί να γίνει, με λογικά επιχειρήματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν γινεται να κανουμε κατι για τον ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗ Γιαννη...Αυτος τα ξερει ολα!!ειναι ο πλεον ειδικος για ολα τα θεματα!!Μην του πατε κοντρα...




Βρε βρε καλώς το Τινάκι
Μα τι έγινες εσύ αγάπη μου.
Πιστεύω να το κατάλαβες πως εξεπίτηδες φωνάζω για να σκάσεις εσύ μύτη..

Μου λείπεις.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 16:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Να είσαι καλά
εε εγώ το λέω αυτό! Θα μας κλέψεις και τις εκφράσεις; Α ρε Γιάννη τι θα κάνουμε μαζί σου

Ε όχι βρε Ντοκτορ και ψεύτης και κλέφτης.
Για ψάξε τις τσέπες σου(τα γραπτά σου) ξανά.

Και τώρα τι να κάνουμε?
Αν βρούμε κανα τρίτο να παίξουμε καμιά ....πρέφα.
Ας πούμε 10 λεπτά το καπίκι
Τι λες καλά είναι?

Άντε ο ... επόμενος

Υ.Γ
Ακόμα να πάρω γράμμα από Ψηλό
Ααααχχ μαγκούφα ζωή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 17:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε D.I

Γυρεύοντας μπελάδες πας?

Αντε τώρα να εξηγήσεις απο την αρχή στον Ψευτόγιαννο τι του έγραψες και τι σου απάντησε!!!

Τελικά πρόκειται για περίπτωση άκρως ενδιαφέρουσα.Αλλα του λες,άλλα καταλαβαίνει,μα το πιο περίεργο είναι,ότι λέει άλλα απο αυτα που καταλαβαίνει!!

πώς διάολο γίνεται αυτό ρε παιδιά?
Δεν εχω καταφέρει ακόμη να το καταλάβω.

Εσείς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 17:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε βρε κωλόγερε που προσπαθείς να προσεταιριστείς όποιον καταθέτει διαφορετική άποψη.
Γιατί δεν τοποθετήσαι ο ίδιος?

Για ψάξε βρε τρομολάγνε να βρεις καμιά καινούργια συμφορά που μας απειλεί.
Ο κομήτης σου, και τα σαπουνονερά του μας ταρακούνησαν.
Τους μετεωρίτες σου τους φάγαμε όλους κατά κούτελα.

Ήσουν ό μόνος “ιδικός επιστήμων” που γνώριζες ακριβώς την τροχιά και το σημείο εισόδου του δορυφόρου που έπεσε στον Ειρινικό, αλλά από σεμνότητα δεν το έλεγες για να μην ρεζιλεύσεις τους ..... “συναδέλφους” σου στην Αμερική

Καμιά καινούργια μαλακία θα μας πεις για να γελάσουμε μέρες που είναι?
Βλέπεις αυτή με τους επικείμενους σεισμούς και λοιμούς στην “έκαψα” εν τη γενέσει.

Για ψάξε στα μπλοκς των εσχατολόγων και των σκατολόγων , όλο και κάτι θα βρεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 18:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μόνη συμφορά που μας βρήκε,είσαι εσυ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 18:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάντησε κουραστικό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 18:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η μόνη συμφορά που μας βρήκε,είσαι εσυ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εμ! είδες,
Αυτό σου λέω, άλλα είσαι τόσο μπουμπούνας και δεν μπορείς να το καταλάβεις

Την μοναδική πραγματική απειλή δεν ήσουν ικανός να την προβλέψεις.

Ψεύτικα ήσαν τα μηνύματα σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 19:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορει καποιος να κλειδωσει το θεμα γιατι εχετε καταντησει σαχλαμπουρδες??ελεοοοοοοοοος...οι επιστημονες να πατε σε αλλα forum..κουραζουν αυτα τα post που λενε τα ιδια και τα ιδια με διαφορετικη ορολογια καθε φορα και διαφορετικες λεξεις για να αποδειξουν καποιοι οτι κατεχουν την ελληνικη...geeezous christ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 20:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πες εσύ φίλε dying κάποια από τα “πράγματα” που δεν πρόκειται ποτέ να τα ερμηνεύσει η επιστήμη, όπως κατηγορηματικά αναφέρει ο φίλος stiv ., και πως εσύ κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα?
Υπάρχει κάποιο “απαγορευτικό” στην γνώση, που κάποιος στο διαμήνυσε η σε φώτισε?

Ερωτώ εσένα μια και έσπευσες να καπελώσεις το... “νήπιο”, και με συγχωρείς, αν γνώριζα πως ήταν υπό την προστασία σου, δεν θα του έλεγα κουβέντα.
Τσιμουδιά απο δω και ομπρός
Ομιλία μόνο παρουσία του ... “κηδεμόνα/ες”.


Αγαπητέ gianipseftis, μη μου προσάπτεις μια μομφή για δήθεν προστασία του ενός ή του άλλου μέλους από την πλευρά μου.
Έχω δει αρκετά τεχνάσματα τέτοιου τύπου έως τώρα και δεν "ιδρώνει το αυτί μου", οπότε θα σε παρακαλούσα να με σεβαστείς στοιχειωδώς σε επίπεδο συνομιλητή και να κάνεις μια προσπάθεια να κατανοήσεις αυτά που προσπαθώ με κάθε ειλικρίνεια να σου πω, στηριζόμενος στα δικά σου γραπτά.

Εν πρώτοις, στο προηγούμενο μήνυμα μου (04/10/2011, 12:46:19) δεν κατέθεσα σε κανένα σημείο την προσωπική μου άποψη σχετικά με το εάν εγώ πιστεύω ότι η επιστήμη μπορεί να εξηγήσει τα πάντα ή όχι.
Σου επεσήμανα ένα λογικό άλμα το οποίο φάνηκε ότι έκανες, αναφερόμενος στον stiv και στο δικό του μήνυμα.
Συγκεκριμένα ανέφερε στις 04/10/2011, 00:47:41:

quote:
ψευτη γιαννη,οσο και να ψαχνουμε την αληθεια καποια πραγματα δεν μπορουμε να τα ερμηνευσουμε με την επιστημονικη μεθοδολογια,ειναι περαν απο την επιστημη.

Κι εσύ απαντάς - μεταξύ άλλων - στις 04/10/2011, 10:18:36:

quote:
Βρε stiv σε θεωρούσα σοβαρό.
Τι μου λες τώρα?

Μόνος μου δεν είπα πως υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε, και πως την αλήθεια ακόμα την ψάχνουμε?
Ποιος σου διαμήνυσε, πως αυτά που δεν ξέρουμε τώρα δεν πρόκειται να μάθουμε ποτέ?

Μήπως και εσύ κάνεις διαγαλαξιακά εξωσωματικά ταξίδια μέχρι την Ανδρομέδα και “μπιγιον” όπως ο γεροξεκούτης δάσκαλος, και έχεις “άνωθεν” ή “άμοθεν” ενημέρωση?
“Ιλουμινάτι” και εσύ, και σύ μικρός θεός?


Αυτό ακριβώς είναι ένα αυθαίρετο λογικό άλμα καθώς αυτό το οποίο έγραψε ο stiv, εσύ το πήρες και το έκανες "λάστιχο" προκειμένου να στηρίξεις τον δικό σου συλλογισμό.
Αυτό που σου επεσήμανα είναι ότι οδηγείσαι σε αυθαίρετα συμπεράσματα καθώς ο stiv δεν αναφέρθηκε ούτε σε Ιλλουμινάτι, ούτε σε Θεούς, ούτε σε διαγαλαξιακά εξωσωματικά ταξίδια έως την Ανδρομέδα.
Πως γνωρίζεις εσύ τι ακριβώς εννοεί ο συνομιλητής σου όταν αναφέρει ότι υπάρχουν ορισμένα πράγματα που δεν ερμηνεύονται με την επιστημονική μεθοδολογία κι είναι πέραν της επιστήμης;
Γιατί πρέπει να εννοεί αυτά που εσύ του προέβαλες - και μεταξύ μας, με έναν ειρωνικό τρόπο - και να μην εννοεί κάποιο άλλο ζήτημα εντελώς διαφορετικής φύσεως όπως πχ την ύπαρξη της ψυχής, την ύπαρξη του Θείου κλπ;

quote:
Αναφέρθηκα συνοπτικά στην επιστημονική μεθοδολογία και πως πρέπει να γίνεται η έρευνα.
Διαφωνείς?
Έχεις να πεις κάτι πάνω σε αυτό?
Έχεις να υποδείξεις κάποιο φαινόμενο μη φυσικό, που κάτω ΠΑΝΤΑ από τις ίδιες συνθήκες να μας οδηγεί ΠΑΝΤΑ στο ίδιο αποτέλεσμα?
Το έχω ζητήσει και απο τους άλλους.

Μα, με είδες πουθενά εμένα στο προηγούμενο μήνυμα μου να αναφέρομαι στην επιστημονική μεθοδολογία, στον ορθό τρόπο διεξαγωγής της έρευνας ή σε οποιοδήποτε μη φυσικό φαινόμενο που υπό δεδομένες συνθήκες οδηγεί σε συγκεκριμένο αποτέλεσμα;
Ειλικρινά, αναρωτιέμαι εάν όντως διαβάζεις τα μηνύματα των συνομιλητών σου κι εάν τα επεξεργάζεσαι με την δέουσα προσοχή προκειμένου να απαντήσεις σε αυτούς ή εάν τα διαβάζεις με ελλιπή προσοχή και καταλήγεις στο να αντιλαμβάνεσαι εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που προσπαθούν να σου πουν και τοποθετείσαι βάσει αυτών.






=======================================================





Επειδή το θέμα δείχνει να έχει πάρει εντελώς διαφορετική τροπή από τον αρχικό σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε, θα παρακαλούσα οι τοποθετήσεις των συμμετεχόντων να περιοριστούν αποκλειστικά και μόνο στα πλαίσια του θέματος.
Αυτή η εκτροπή είναι και κουραστική αλλά και διαβρωτική για το ίδιο το θέμα.
Οπότε ας επιστρέψουμε στον σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε η παρούσα συζήτηση.

Την καλησπέρα μου.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 21:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dying γνωρίζεις εσύ πόσες και ποιές θέσεις έχουμε ανταλλάξει με τον stiv?
Πιστεύεις πως έχω πρόθεση να τον διαβάλλω?
Μήπως η αυτόκλητη παρέμβασή σου είναι προσβλητική για τη προσωπικότητα του ίδιου του stiv?

Τον ρωτώ να μου ξεκαθαρίσει την θέση του στα θέματα που του θέτω (αν θέλει βεβαίως) για να γνωρίζω με τι επιχειρήματα να κουβεντιάσω μαζί του.

Μεταξύ άλλων τον ρώτησα να μου εξηγήσει ποια “πράγματα” δεν πρόκειται να εξηγήσει η επιστήμη, και πως απέκτησε αυτή την βεβαιότητα, (αν μπορεί να την αιτιολογήσει ή όχι)

Το θέμα που κουβεντιάζαμε είναι αν υπάρχουν φαινόμενα “φυσικά” και “μεταφυσικά”.
Εγώ κατέθεσα την δική μου άποψη πάνω στο θέμα που μπορείς να την διαβάσεις.

Επαναλαμβάνω δεν αναφέρθηκα σε επιμέρους επιστημονικά θέματα, αλλά σε επιστημονική μεθοδολογία και ζήτησα να μου υποδείξουν ποια θέματα δεν είναι φυσικά, αλλά παρόλα αυτά είναι φαινόμενα που επιβεβαιώνονται κάτω από τις ίδιες συνθήκες

quote:
Ειλικρινά, αναρωτιέμαι εάν όντως διαβάζεις τα μηνύματα των συνομιλητών σου κι εάν τα επεξεργάζεσαι με την δέουσα προσοχή προκειμένου να απαντήσεις σε αυτούς ή εάν τα διαβάζεις με ελλιπή προσοχή και καταλήγεις στο να αντιλαμβάνεσαι εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που προσπαθούν να σου πουν και τοποθετείσαι βάσει αυτών.

Φίλε μου αυτή είναι μια προσβλητική και απαράδεκτη τοποθέτηση που στην αντιστρέφω.
Διερωτώμαι αν εσύ έχεις καταλάβει τα θέματα που κουβεντιάζουμε, και απορώ για την σκοπιμότητα της εμπλοκής σου σε αυτό το θέμα.

Γνωρίζεις γιατί θέμα μιλάμε?
Αν το έχεις παρακολουθήσει το θέμα, τότε για εξήγησέ μου την θέση σου

“Τα διάφορα ζητήματα που δε μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη πρέπει να είναι σώνει και καλά αυτά που ανέφερες;”

Ποια είναι αυτά τα διάφορα θέματα – συγκεκριμένα δώσε μόνο δυο παραδείγματα – και επιπλέον ποια είναι αυτά που με κατηγορείς ότι “σώνει και καλά” εγώ αναφέρω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 22:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εάν δεν με απατά η μνήμη μου, το θέμα είναι το "ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ?".....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 22:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για να το επαναφέρουμε, πρόσφατα μου μίλησε μια συγγενής μου για κάτι που εκείνη βίωσε πριν χρόνια και είχε πραγματικά ενδιαφέρον.

Πριν κάποια χρόνια λοιπόν, είχε γνωρίσει μια μεγάλη σε ηλικία γυναίκα η οποία συν τοις άλλοις ήταν και πολύ πιστή. Άνθρωπος της εκκλησίας γενικότερα. Αυτή λοιπόν η κυρία είχε την εξής ιδιότητα ή τουλάχιστον έτσι θεωρούσε. Επικοινωνούσε με νεκρούς. Γινόταν κάτι σαν διάμεσο, δηλαδή έπεφτε σε μια κατάσταση μέσω της οποίας αυτή γινόταν κάτι σαν πομπός. Το έκανε με μεγάλη δυσκολία και σε εξαιρετικές περιπτώσεις και το κυριότερο χωρίς να χρηματίζεται. Το όλο θέμα της τράβαγε πολύ ενέργεια και συνήθως το απέφευγε. Δεν ήταν πολύ ευτυχισμένη με το "χάρισμα".

Τέλος πάντων από το στόμα της ακουγόταν η φωνή του νεκρού και μάλιστα έδινε και λεπτομέρειες στους ανθρώπους που ενδιαφέρονταν για επικοινωνία. Η ίδια έλεγε ότι δεν ενδιαφέρονταν όλοι οι νεκροί για επαφή. Επικοινωνούσαν μόνο όσοι το επέλεγαν. Τέλος πάντων το αναφέρω γιατί μου το κατέθεσε αξιόπιστη πηγή και όχι κουκουρούκου.

Επίσης αναφέρω ξανά γιατί το θεωρώ σημαντικό ότι δεν έπαιρνε χρήματα γι αυτό. Δυστυχώς δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη κυρία ζει ακόμη γιατί ήταν σε μεγάλη ηλικία.

Τι λέτε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 22:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψευτη Γιαννη ,δεν νομιζω να χρειαζεται να τραβαμε το θεμα στα ακρα μιας και δεν εχει νοημα.

Ο καθενας μας πιστευει αυτα που πιστευει,αποτυπωνει τις σκεψεις του με τον τροπο που τα αντιλαμβανεται.


Οπως και να το κανουμε φιλε μου(και ξεκαθαριζω την θεση μου ,η οποια ηταν αυτονοητη)η επιστημη δεν μπορει να δωδει τις απαντησεις σε καποια θεματα και να τα εξηγησει επιστημονικα και αυτα ειναι τα Μ Ε Τ Φ Υ Σ Ι Κ Α.
Εχεις ακουσει ποτε σου Ψευτη Γιαννη ,να νοσηλευεται καποιος στο Νοσοκομειο απο ασθενεια βαρεια και να σου λενε οι γιατροι οτι θα καταληξεις στα <θυμαρακια> με επιστημονικη ακριβεια μεθοδολογια και αποδειξης (φουλ αξονικες,φουλ αιματολογικες,φουλ μαγνητικες,φουλ χημειοθεραπιες.φουλ πηγαινε ελα στις τραπεζες) και ξαφνικα ,να εχεις γινει καλα !!!!!!!!!!!!(σπανιο βεβαια φαινομενο απο μια προδιαγεγραμενη πορεια ασθενειας).

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΥΚΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ
Οτι δεν μπορει να εξηξησει η επιστημη μπαινει στην σφαιρα του μεταφυσικου.

Edited by - stiv on 04/10/2011 22:50:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 22:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψευτη Γιαννη ,δεν νομιζω να χρειαζεται να τραβαμε το θεμα στα ακρα μιας και δεν εχει νοημα.

Ο καθενας μας πιστευει αυτα που πιστευει,αποτυπωνει τις σκεψεις του με τον τροπο που τα αντιλαμβανεται.


Οπως και να το κανουμε φιλε μου(και ξεκαθαριζω την θεση μου ,η οποια ηταν αυτονοητη)η επιστημη δεν μπορει να δωδει τις απαντησεις σε καποια θεματα και να τα εξηγησει επιστημονικα και αυτα ειναι τα Μ Ε Τ Φ Υ Σ Ι Κ Α.
Εχεις ακουσει ποτε σου Ψευτη Γιαννη ,να νοσηλευεται καποιος στο Νοσοκομειο απο ασθενεια βαρεια και να σου λενε οι γιατροι οτι θα καταληξεις στα <θυμαρακια> με επιστημονικη ακριβεια μεθοδολογια και αποδειξης (φουλ αξονικες,φουλ αιματολογικες,φουλ μαγνητικες,φουλ χημειοθεραπιες.φουλ πηγαινε ελα στις τραπεζες) και ξαφνικα ,να εχεις γινει καλα !!!!!!!!!!!!(σπανιο βεβαια φαινομενο απο μια προδιαγεγραμενη πορεια ασθενειας).

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΥΚΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ
Οτι δεν μπορει να εξηξησει η επιστημη μπαινει στην σφαιρα του μεταφυσικου.



φίλε Stiv, χωρίς να θέλω να "μπω στα παπούτσια" του Γιάννη μας, αυτό που περιγράφεις λέγεται αυτο-ίαση και στέκει ιατρικά. Μπορεί να είναι απλώς μια πολύ ισχυρή οργανική αντίδραση σε αυτό που απειλεί το σώμα. Μπορεί πάλι και όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 22:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lixos ,αναφερομαι με το παραδειγμα σε καθε ειδους βαρια ασθενεια που απειλειται η ζωη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 22:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lixos ,αναφερομαι με το παραδειγμα σε καθε ειδους βαρια ασθενεια που απειλειται η ζωη



πώς θα σχολίαζες αυτό που ανέφερα παραπάνω με αυτή τη γυναίκα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 23:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lixos,τι να σου πω,εχω ακουσει και εχω διαβασει περι του θεματος που αναφερεις ,αλλα να σου πω την αληθεια δεν τα θεωρω αξιόπιστα.
Τα λεμε παω για δουλεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 23:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lixos,τι να σου πω,εχω ακουσει και εχω διαβασει περι του θεματος που αναφερεις ,αλλα να σου πω την αληθεια δεν τα θεωρω αξιόπιστα.
Τα λεμε παω για δουλεια




ωχ, καλή δουλίτσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 23:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos

Η γυναίκα που αναφέρεσαι,επικοινωνεί με όλους τους νεκρούς ανεξαρτήτως χρόνου θανάτου τους?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2011, 23:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψευτη Γιαννη ,δεν νομιζω να χρειαζεται να τραβαμε το θεμα στα ακρα μιας και δεν εχει νοημα.

Ο καθενας μας πιστευει αυτα που πιστευει,αποτυπωνει τις σκεψεις του με τον τροπο που τα αντιλαμβανεται.


Οπως και να το κανουμε φιλε μου(και ξεκαθαριζω την θεση μου ,η οποια ηταν αυτονοητη)η επιστημη δεν μπορει να δωδει τις απαντησεις σε καποια θεματα και να τα εξηγησει επιστημονικα και αυτα ειναι τα Μ Ε Τ Φ Υ Σ Ι Κ Α.
Εχεις ακουσει ποτε σου Ψευτη Γιαννη ,να νοσηλευεται καποιος στο Νοσοκομειο απο ασθενεια βαρεια και να σου λενε οι γιατροι οτι θα καταληξεις στα <θυμαρακια> με επιστημονικη ακριβεια μεθοδολογια και αποδειξης (φουλ αξονικες,φουλ αιματολογικες,φουλ μαγνητικες,φουλ χημειοθεραπιες.φουλ πηγαινε ελα στις τραπεζες) και ξαφνικα ,να εχεις γινει καλα !!!!!!!!!!!!(σπανιο βεβαια φαινομενο απο μια προδιαγεγραμενη πορεια ασθενειας).

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΥΚΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ
Οτι δεν μπορει να εξηξησει η επιστημη μπαινει στην σφαιρα του μεταφυσικου.

Edited by - stiv on 04/10/2011 22:50:58


Φυσικά βρε stiv δεν έχει νόημα μια κουβέντα κακοπροαίρετη.
Γνωρίζοντας παλιότερες τοποθετήσεις σου, δεν είχα μια σαφή εικόνα των θέσεων σου, ώστε να χρησιμοποιήσω την κατάλληλη δέσμη ερωτήσεων,
Αλλιώς διατυπώνω τις θέσεις μου στον – παράδειγμα – ψηλό , και διαφορετικά στη lixos.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι σου λεω, και πιστεύω πως ενδεχομένως αντιλαμβάνεσαι ότι αρκετές φορές κάνω χιούμορ για να δώσω μια ποίο χαρούμενη πινελιά στην κουβέντα.
Εγώ πιστεύω πως δεν σε έθιξα, αντιθέτως με την παρέμβαση του dying, που δραματοποίησε ασύμμετρα το θέμα.
Το θέμα αυτό έκλεισε.
Στο θέμα που κουβεντιάζουμε τώρα.
Αναφέρεις μια περίπτωση αυτο ίασης, ως ένα μεταφυσικό φαινόμενο.
Φαντάζομαι πως εσύ, σηκώνεις τα χέρια ψηλά στις περιπτώσεις αυτές , σωστά?
Η φίλη lixos σου έδωσε μια απάντηση, και αυτή είναι η σωστή.
Θα σε ρωτήσω, αν έχεις ακουστά μια κατάσταση νοητική που την ονομάζουμε αυθυποβολή, κάποιοι την λένε και δύναμη μυαλού, άλλοι πίστης.
Γνωρίζεις ποιος ήταν ο μεγαλύτερος θαυματοποιός του κόσμου?
Ο Ιησούς.
Γνωρίζεις τι έλεγε σε όσους επρόκειτο να θεραπεύσει? Αν πιστεύουν πως θα τους κάνει καλά.
Είχε ο Ιησούς καμία θεραπευτική δύναμη πέραν της πειθούς?
Καμιά, απόδειξη πως στο χωριό του δεν έκανε κανένα τρικ, γιατί απλά δεν τον πίστευάν.
Δυστυχώς το μέσο επικοινωνίας μας – η αλληλογραφία – δεν προσφέρεται να σου δείξω «παιχνίδια του μυαλού» να πάθεις πλάκα, και να καταλάβεις τι θέλω να σου πω
Κοντολογίς το φαινόμενο που περιέγραψες ανάγεται στις δυνάμεις αυτοίασεις.
Το θέμα απασχολεί την επιστήμη και εξετάζεται ακόμα.
Ως ενός σημείου του είναι κατανοητό. ΔΕΝ είναι μεταφυσικό
Θα μπορούσα να σου γράψω 20 σελίδες ακόμα, αλλά δεν έχει και τόσο νόημα η επιστημονική προσέγγιση του θέματος.
Και αυτά που σου έγραψα πολλά είναι.
Η lixos μας στα είπε με δυο λόγια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 00:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν για να το επαναφέρουμε, πρόσφατα μου μίλησε μια συγγενής μου για κάτι που εκείνη βίωσε πριν χρόνια και είχε πραγματικά ενδιαφέρον.

Πριν κάποια χρόνια λοιπόν, είχε γνωρίσει μια μεγάλη σε ηλικία γυναίκα η οποία συν τοις άλλοις ήταν και πολύ πιστή. Άνθρωπος της εκκλησίας γενικότερα. Αυτή λοιπόν η κυρία είχε την εξής ιδιότητα ή τουλάχιστον έτσι θεωρούσε. Επικοινωνούσε με νεκρούς. Γινόταν κάτι σαν διάμεσο, δηλαδή έπεφτε σε μια κατάσταση μέσω της οποίας αυτή γινόταν κάτι σαν πομπός. Το έκανε με μεγάλη δυσκολία και σε εξαιρετικές περιπτώσεις και το κυριότερο χωρίς να χρηματίζεται. Το όλο θέμα της τράβαγε πολύ ενέργεια και συνήθως το απέφευγε. Δεν ήταν πολύ ευτυχισμένη με το "χάρισμα".

Τέλος πάντων από το στόμα της ακουγόταν η φωνή του νεκρού και μάλιστα έδινε και λεπτομέρειες στους ανθρώπους που ενδιαφέρονταν για επικοινωνία. Η ίδια έλεγε ότι δεν ενδιαφέρονταν όλοι οι νεκροί για επαφή. Επικοινωνούσαν μόνο όσοι το επέλεγαν. Τέλος πάντων το αναφέρω γιατί μου το κατέθεσε αξιόπιστη πηγή και όχι κουκουρούκου.

Επίσης αναφέρω ξανά γιατί το θεωρώ σημαντικό ότι δεν έπαιρνε χρήματα γι αυτό. Δυστυχώς δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη κυρία ζει ακόμη γιατί ήταν σε μεγάλη ηλικία.

Τι λέτε;



Οι αναφορές καλή και περιγραφές, μου που γίνονται μέσο τρίτων, είναι πάντα μειωμένης αξιοπιστίας.
Αν δεν το γνωρίζεις εσύ η ίδια, πώς να το συζητήσουμε?
Θα σου κάνουμε διάφορες ερωτήσεις (εγώ τουλάχιστο) , και δεν θα μπορείς να απαντήσεις, γιατί δεν θα ξέρεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 10:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και η ιδια να σου ελεγε πως το κανει αυτο guess what!!!Δεν θα την πιστευες αγαπητε μου...θα της εγραφες ενα κατεβατό με επιστημονικες αναλύσεις και θα την εβγαζες και τρελη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 10:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos
ενδιαφέρον.

Πριν κάποια χρόνια λοιπόν, είχε γνωρίσει μια μεγάλη σε ηλικία γυναίκα η οποία συν τοις άλλοις ήταν και πολύ πιστή. Άνθρωπος της εκκλησίας γενικότερα. Αυτή λοιπόν η κυρία είχε την εξής ιδιότητα ή τουλάχιστον έτσι θεωρούσε. Επικοινωνούσε με νεκρούς. Γινόταν κάτι σαν διάμεσο, δηλαδή έπεφτε σε μια κατάσταση μέσω της οποίας αυτή γινόταν κάτι σαν πομπός. Το έκανε με μεγάλη δυσκολία και σε εξαιρετικές περιπτώσεις και το κυριότερο χωρίς να χρηματίζεται. Το όλο θέμα της τράβαγε πολύ ενέργεια και συνήθως το απέφευγε. Δεν ήταν πολύ ευτυχισμένη με το "χάρισμα".

Τέλος πάντων από το στόμα της ακουγόταν η φωνή του νεκρού και μάλιστα έδινε και λεπτομέρειες στους ανθρώπους που ενδιαφέρονταν για επικοινωνία. Η ίδια έλεγε ότι δεν ενδιαφέρονταν όλοι οι νεκροί για επαφή. Επικοινωνούσαν μόνο όσοι το επέλεγαν. Τέλος πάντων το αναφέρω γιατί μου το κατέθεσε αξιόπιστη πηγή και όχι κουκουρούκου.

Επίσης αναφέρω ξανά γιατί το θεωρώ σημαντικό ότι δεν έπαιρνε χρήματα γι αυτό. Δυστυχώς δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη κυρία ζει ακόμη γιατί ήταν σε μεγάλη ηλικία.

Τι λέτε;



Έχουν καταγραφεί παραδείγματα καταθέσεων – σε τεστ ψυχολογίας – που δείχνουν πόσο πολύ μπορεί να αλλοιωθεί η αρχική περιγραφή, αν η περιγραφή επαναληφθεί πολλές πολλές φορές μέσα σε 48 ώρες, και ο μάρτυρας να πιστεύει σε αυτό που κάθε φορά καταθέτει.

Η περιγραφή που κάνεις είναι η κλασική περίπτωση μυθοπλασίας.
Όταν μιλάμε για μυθοπλασία δεν αναφερόμαστε σε ψεύτικη περιγραφή αλλά σε μυθική.
Οι άνθρωποι που τα διηγούνται και αυτοί που τα ακούνε, τα πιστεύουν

Αν υπήρχε δυνατότητα να κουβεντιάσεις εσύ με την γυναίκα και να μας μεταφέρεις τις περιγραφές της, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να τις ακούσουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 10:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και η ιδια να σου ελεγε πως το κανει αυτο guess what!!!Δεν θα την πιστευες αγαπητε μου...θα της εγραφες ενα κατεβατό με επιστημονικες αναλύσεις και θα την εβγαζες και τρελη...



Βρε βρεεεε!!!

Λοιπόν ξέρεις κάτι?
Εσύ είσαι σίγουρα τρελή..... για μένα.

Είναι φως φανάρι πλέον... μικρή πικρή μου αγάπη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 11:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

lixos

Η γυναίκα που αναφέρεσαι,επικοινωνεί με όλους τους νεκρούς ανεξαρτήτως χρόνου θανάτου τους?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε, αυτό δεν το ξέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 11:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και η ιδια να σου ελεγε πως το κανει αυτο guess what!!!Δεν θα την πιστευες αγαπητε μου...θα της εγραφες ενα κατεβατό με επιστημονικες αναλύσεις και θα την εβγαζες και τρελη...
Αυτός είναι ο Γιάννης της καρδιάς μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 11:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]


Έχουν καταγραφεί παραδείγματα καταθέσεων – σε τεστ ψυχολογίας – που δείχνουν πόσο πολύ μπορεί να αλλοιωθεί η αρχική περιγραφή, αν η περιγραφή επαναληφθεί πολλές πολλές φορές μέσα σε 48 ώρες, και ο μάρτυρας να πιστεύει σε αυτό που κάθε φορά καταθέτει.

Η περιγραφή που κάνεις είναι η κλασική περίπτωση μυθοπλασίας.
Όταν μιλάμε για μυθοπλασία δεν αναφερόμαστε σε ψεύτικη περιγραφή αλλά σε μυθική.
Οι άνθρωποι που τα διηγούνται και αυτοί που τα ακούνε, τα πιστεύουν

Αν υπήρχε δυνατότητα να κουβεντιάσεις εσύ με την γυναίκα και να μας μεταφέρεις τις περιγραφές της, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να τις ακούσουμε.



[/quote]

Κλασσικός Γιάννης-ψεύτης. Το είπα η καημένη ότι μου το κατέθεσε αξιόπιστη πηγή. Μακάρι να μπορέσω να την συναντήσω εγώ η ίδια αν και επειδή ήταν ήδη μεγάλη σε ηλικία, πιθανόν να μην υπάρχει πια. Πάντως θα το επιδιώξω να μάθω περισσότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 11:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Της καρδιας ΣΟΥ ισως..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy