ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 23:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι σαν το μυαλο μας τρωει κολλλλλλλλλημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 20:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πηγαδακι συνεχιζεται απ'οτι βλεπω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 22:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos
Ρίξε μια ματιά εδω:

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/10/blog-post_5886.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2011, 09:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

lixos
Ρίξε μια ματιά εδω:

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/10/blog-post_5886.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Ευχαριστώ Νικόμαχε για το link. Έχω διαβάσει παρόμοιες αντιθέσεις. Φυσικά και δεν απορρίπτω την επιστημονική άποψη (που μεταξύ μας μάλλον είναι και η λογικότερη και η επικρατέστερη). Απλώς, όλοι όσοι έζησαν
τέτοιες εμπειρίες είναι κάθετοι ότι το βίωσαν και δεν ήταν παραίσθηση.
Τι να πω και τι να πιστέψω; Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν θα μάθουμε, μάλλον θα είναι αργά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 15:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά συγγνώμη που στέλνω και εδώ το ίδιο μήνυμα το έστειλα και στο θέμα ''γνώση" αλλα δεν ξέρω αν ήταν ο κατάλληλος τόπος.

Αγαπητοί φίλοι, παρακολουθώ με χαρά τις συζητήσεις σας και αποφάσισα να σας στείλω και εγώ ένα μήνυμα επειδή θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Μπορεί αυτά που θα σας πω να σας ακουστούν εξωπραγματικά αλλά νομίζω ότι είστε οι κατάληλλοι να απευθυνθώ μιας και φαίνεστε να κατανοείτε τα εξωπραγματικά! Το προσωπικό μου ''πρόβλημα'' αν θέλετε είναι ότι από πολύ μικρή ηλικία είμαι πολύ ισχυρό διάμεσο. Αν κάτσω να σας πω πόσες φορές έχω προφητέψει, δεχτεί μηνύματα ή μου έχουν συμβεί διάφορα ''κουλά'΄περιστατικά, θα έπρεπε να σας γράφω ατέλειωτες σελίδες για χρόνια και πάλι να μην τελειώνω. Λάβετε υπόψιν σας ότι δεν είμαι καμιά ''εντελώς τρελή'', ούτε ασκήθηκα για να αποκτήσω αυτές τις δυνατότητες, απλά έτσι γεννήθηκα. Μάλιστα αυτή τη στιγμή κάνω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο των Πατρών σε εντελώς άσχετο θέμα από τη μεταφυσική ή οτιδήποτε κοντινό. Επειδή οι απόρροιες αυτού του ''προβλήματος'' είναι να τρομάζω τους ανθρώπους με τις δυνατότητες μου, θα ήθελα να μάθω πώς μπορεί κάποιος να ασκηθεί ούτως ώστε από τη μια να αξιοποιήσει το ''χάρισμα'' ('ή πρόβλημα όπως θέλετε πείτε το) και από την άλλη να το χρησιμοποιήσει ώστε να βοηθά τους συνανθρώπους του. Οποιαδήποτε άποψη δεκτή, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 16:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ο μονος καταλληλος τοπος,ειναι η πηγη του χαρισματος σου.
-Γυρνα στην πηγη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 16:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες φίλη baroque.

Αν ισχύουν τα όσα λες, το μοναδικό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις σε βάθος όλα τα ζητήματα που αφορούν άμεσα ή έμμεσα αυτό που βιώνεις. Ψάχνοντας και βρίσκοντας. Θα χρειαστεί να χτυπήσεις πολλές πόρτες. Αρκετές απο αυτές δεν θα ανοίξουν και άλλες όταν ανοίξουν θα δείς ότι το περιεχόμενο τους δεν θα είναι καλό. Να είσαι ΠΟΛΥ προσεχτική. Ψάξε στο διαδίκτυο. Βρες ανθρώπους ανοίχτόμυαλους με τους οποίους να μπορείς να μιλήσεις για αυτό ή παρεμφερή ζητήματα αλλά μην δημιουργήσεις ΠΟΤΕ σχέσεις εξάρτησης.
Κατα τη γνώμη μου μια υγιής θρησκευτικότητα θα σου έκανε καλό (λίγη προσευχή, λίγος διαλογισμός, όλα βοηθάνε). Επίσης καλό είναι να εξασκήσεις την τέχνη της αυτοπαρατήρησης, αλλά και να ψυχαναλείς τον εαυτό σου. Είναι σημαντικό να είσαι ειλικρινής στον εαυτό σου, σε όλα τα ζητήματα της ζωής σου, μικρά και μεγάλα, και να βρίσκεις ποια είναι τα κίνητρά σου, πίσω από κάθε πράγμα που λες ή κάνεις.
Ξεκίνα απο αυτά, και βλέπεις μετά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/11/2011 16:55:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 17:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή baroque,καλώς όρισες κι απο μένα.
Θα σου έλεγα αυτα ακριβώς που είπε ο Dr jekil.
Θα πρόσθετα μόνο το εξής:
Αν είσαι απόλυτα σίγουρη οτι μπορείς να ελέγξεις κάποτε αυτές τις δυνάμεις σου,ποτέ μα ποτέ,να μην ζητήσεις χρηματική ανταμοιβή ή άλλου είδους αντάλαγμα,προκειμένου να προσφέρεις την βοήθειά σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 18:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι Νικόμαχε και Dr Jekyl
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αν και τις διάβασα με προσοχή χαμογέλασα κιόλας. Θα σας εξηγήσω για ποιο λόγο. Για την θρησκευτικότητα...Τυχαίνει να είμαι πιστό άτομο. Προσεύχομαι, πάω εκκλησία κλπ σε ''νορμάλ'' βαθμό πάντα. Όσον αφορά το διαλογισμό, επειδή ξέρω ότι αυτό απαγορεύεται από την ορθόδοξη εκκλησία δεν το κάνω. Βέβαια δεν ξέρω και πως θα μπορούσε να βοηθήσει. Επίσης μου ήρθε ένα ελαφρύ μειδίαμα με το ''αν ισχύουν τα όσα λες...'' Σας φάνηκα εντελώς ούφο ε; Δεκτό, όμως γιατί είμαι καινούριο μέλος και θα με μάθετε σιγά-σιγά (όσο μπορόύμε να γνωριστούμε διαδικτυακά). Ακόμα αγαπητέ Νικόμαχε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ χρήματα για να προσφέρω ''υπηρεσίες'' τέτοιου είδους.
Λοιπόν επειδή είμαι πιστός άνθρωπος δεν θα μπορούσα ποτέ να αρχίσω διαλογισμούς, επικλήσεις,επαφές με μέντιουμ και μάγους και όλα τα συναφή. Αυτό είναι και το πρόβλημα...Δεν υπάρχει κάποιος υγιής τρόπος να μαζέψω λίγο όλο αυτό που μου συμβαίνει και να καταλάβω τι γίνεται τελικά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 18:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και υπάρχει τέτοιος τρόπος αγαπητή baroque.
Πρέπει όμως να απαλαγείς απο τις θρησκευτικές δοξασίες κάθε είδους και να δείς μέσα απο τον ίδιο σου τον εαυτό.Μόνο ο διαλογισμός θα μπορούσε να σου <<ανοίξει>> τις πύλες της αυτογνωσίας.Κάτι που καμμία θρησκεία δεν ειναι σε θέση να προσφέρει.

Ακολουθώντας μια θρησκεία,ακολουθείς τα Πρέπει και Απαγορεύεται της όποιας αυτης θρησκείας.Ο έχων γνώση τέτοιων χαρισμάτων όπως εσυ,ακολουθεί τους νόμους και τις υποδείξεις των χαρισμάτων αυτών.

Δεν χρειάζεσαι κανένα εκπρόσωπο του θεού να σου υποδείξει το πρέπον και το καλόν.
Το ξέρεις ήδη.Σου το ενεφύσησαν οι δυνάμεις σου.
Προσωπική γνώμη,αλλά όσο είσαι εξαρτημένη απο δόγματα θρησκειών και διαφόρων θεών,είτε θα αντιληφθείς λάθος,είτε θα χάσεις τις δυνάμεις [χαρίσματα] αυτές!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 18:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν επειδή είμαι πιστός άνθρωπος δεν θα μπορούσα ποτέ να αρχίσω διαλογισμούς, επικλήσεις,επαφές με μέντιουμ και μάγους και όλα τα συναφή. Αυτό είναι και το πρόβλημα...Δεν υπάρχει κάποιος υγιής τρόπος να μαζέψω λίγο όλο αυτό που μου συμβαίνει και να καταλάβω τι γίνεται τελικά;
Κοίταξε, ο ορθόδοξος εκκλησιαστικός χριστιανισμός, δεν έχει το αλάθητο του πάπα. Η ορθοδοξία λέει και ότι δεν υπάρχουν διάμεσοι, αλλά μόνο απατεώνες και δαιμονισμένοι. Και επειδή το λέει, αυτό αλλάζει κάτι; Ο Χριστιανισμός γενικά, για τους υγιείς ψυχικα ανθρώπους, είναι κατα τη γνώμη μου μια καλή επιλογή θρησκείας. Καλές θρησκείες βέβαια υπήρχανε και πολύ πριν εμφανιστεί ο χριστιανισμός, γιατί αυτός υπάρχει τα τελευταία 2000 χρόνια, ενώ η ανθρώπότητα ασκεί θρησκευτικές πρακτικές πάνω απο δέκα χιλιάδες και βάλε χρόνια. Αυτό δεν λέει κάτι για τον χριστιανισμό, ότι είναι ή δεν είναι αληθινός, απλά είναι ένα γεγονός. Το ότι η ορθοδοξία καταδικάζει στο σύνολο της τις ανατολικές διδασκαλίες (γιατί έχουν περισσότερο διδασκαλίες παρα θρησκείες) άρα και τους ανατολικούς πληθυσμούς, δεν την τιμά. Εφόσον λοιπόν θες να μείνεις στα πλαίσια της εκκλησιαστικής ορθοδοξίας, θα πρέπει να περιορίσεις τον εαυτό σου και στα εργαλεία που αυτή χρησιμοποιεί. Ποια εργαλεία χρησιμοποιεί; Κατα βάση την προσευχή. Αν είσαι όσο δεκτική όσο λες, πιστεύω ότι σε συνδυασμό με πολύ προσευχή, δηλαδή να λιώσεις στην προσευχή, θα έχεις πολύ θετικά αποτελέσματα γιατί θα επικοινωνείς εύκολα με το θείο, και αυτό θα σε καθοδηγεί, αν αυτό δεν συμβαίνει ήδη.
Πρέπει να φύγω, θα τα πούμε.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/11/2011 18:45:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 18:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε δίκιο το καταλαβαίνω ότι θα πρεπε να μαι πιο ανοιχτή γενικά. Αλλά πάντα ήμουν χριστιανή, δλδ θέλω να πω έτσι ήμουν από παιδί και έτσι λειτουργώ Iam a believer τι να κάνουμε;Απ' όσο ξέρω η ορθοδοξία λέει όχι στο διαλογισμό διότι υπάρχει κίνδυνος δαιμονισμού, δλδ η ψυχή ταξιδεύει σε νοητά πεδία και το σώμα μένει άδειο, άρα μπορεί και να περιέλθει στην κατοχή ενός δαίμονα. Μια παρόμοια άποψη έχει και για την ύπνωση. Ναι dr Jekyl συμφωνώ με την άποψη σου πολλή προσευχή! Ίσως αυτός να είναι ο δρόμος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 19:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Επιστροφη στην πηγη,στον Ανωτερο εαυτο,με:
Προσευχη,Διαλογισμο,Μελετη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 19:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα θυμήθηκα την εμπειρία μου με το τρίτο μάτι. Όταν γεννήθηκα, γεννήθηκα με ένα στρογγυλό κόκκινο σημάδι στο μέτωπο ακριβώς στη θέση του τρίτου ματιού. Ήταν ένα μικρό αιματωματάκι το οποίο μου εξαφανίστηκε όταν έγινα ενός. Στο μεταξύ επειδή είχα (και έχω) σκιστά μάτια, με έβλεπαν και με το σημάδι στο μέτωπο το οποίο ήταν σαν το bindi των ινδών και ρωτάγανε τη μάνα μου απο πού με έιχε υιοθετήσει. (Τεσπα σύμφωνα με την ιρλανδική παράδοση όσα παιδάκια γεννιούνται με αυτό το σημάδι είναι μάγοι και μάγισσες.) Από τότε λοιπόν και ενω μου φυγε το σημαδάκι στην περιοχή του τρίτου ματιού έχω ένα μικρό εξόγκωμα και η περιοχή με φαγουρίζει. Διάβασα λοιπόν κάπου ότι μπορείς με διαλογισμό να ανοίξεις το τρίτο μάτι. Έκανα λοιπόν για λίγο καιρό τις ασκήσεις και ένιωθα (όποιος θέλει με πιστεύει) ότι είχα τρία μάτια ανοιχτά. Αισθανόμουν απόλυτα φυσιλογικά απλά ένιωθα ότι η όραση μου είχε οξυνθεί πάρα πολύ. Όταν το είπα στη μάνα μου με ενθουσιασμό με πέρασε γεννεές δεκατέσσερις και φοβισμένη εγώ σταμάτησα. Πείτε ότι μετά από χρόνια άσκησης άνοιγα το τρίτο μάτι μου. Αν άρχιζα και έβλεπα διαβόλους που λέει ο λόγος θα ήμουν ικανοποιημένη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 19:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γυρνώντας στο θέμα γιατί σας τρέλανα και εγώ και αλλάξαμε την κουβέντα έχω να πω ότι κατά τη δική μου άποψη εννοείται ότι οι νεκροί μας βλέπουν. Επειδή έχουν φύγει από κοντά μου άνθρωποι που αγάπησα πολύ (όπως έχει συμβεί λίγο πολύ σε όλους)πολλές φορές στον ύπνο μου τους βλέπω και επικοινωνούμε. Το περίεργο είναι ότι ενώ σε πολλά όνειρα δεν θυμάμαι τι συζητησεις έκανα και με ποιους, όταν βλέπω κάποιον νεκρό δικό μου η συζήτηση είναι πάντα λογική και θυμάμαι πάντα τι μου είπε και τι με συμβούλευσε. Αν θέλετε διαβάστε όσοι από σας δε το χουν κάνει ήδη τον περίφημο ''Φαίδωνα'' του Πλάτωνα. Εκεί ο Σωκράτης μιλάει για τη συνέχεια της ζωής μετά το θάνατο και με απλά αλλά τρομερά οξυδερκή επιχειρήματα στελεχώνει την άποψη του (που είναι ότι η ζωή συνεχίζεται και μετά το βιολογικό μας τέλος).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 21:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
baroque το να έχεις ικανότητες είναι καλό, το θέμα είναι αυτές οι ικανότητες να συνοδεύονται με αγνότητα, γιατί διαφορετικά, αυτές οι ικανότητες γίνονται κατάρες.
Αυτό στο οποίο πρέπει να εστιάζουμε ως χριστιανοί, δεν είναι άλλο από αυτό που αναφέρει το ίδιο το ευαγγέλιο: Να γίνουμε τέλειοι όπως ο πατέρας μας στον ουρανό. Για να το πετύχουμε αυτό θα πρέπει να κάνουμε το εξής πράγμα που είναι κοινό στην χριστιανική και στην βουδιστική παράδοση: Θάνατος της επιθυμίας.
Αυτά σε γενικές γραμμές. Σου απαντάω αναλυτικά εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10249&whichpage=38&ARCHIVE=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2011, 22:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη baroque welcome στο θέμα μας και από εμένα.

Σε παρακαλώ όμως πριν από όλα διευκρίνισε μου εάν θέλεις τι εννοείς ότι λειτουργείς σαν "διάμεσο". Είναι πολύ περίεργη αυτή η λέξη και ο καθένας της δίνεις τις δικές του ερμηνείες. Κάπου έκανες λόγο για όνειρα και συζητήσεις με νεκρούς δικούς σου ανθρώπους. Αυτό εννοούσες μόνο ή έχεις να μοιραστείς και κάτι περισσότερο;

Σχετικά με το τρίτο μάτι και την γενικότερη φιλοσοφία που το περιβάλει θα έλεγα ότι σίγουρα δεν ανήκει στην Χ.Ο. πίστη αλλά στο βουδισμό χωρίς αυτό να είναι επιλήψιμο, αντιθέτως θα έλεγα. Το έχεις ψάξει το θέμα προς τα κει; Όταν αρχίζεις να μπερδεύεσαι με τέτοιου είδους ανησυχίες, καλό θα είναι να είσαι ανοιχτός και όχι να δηλώνεις πιστός χριστιανός μόνο. Η φιλοσοφία και το εσωτερικό ψάξιμο δεν έχει θρησκεία και σύνορα ούτε στεγανά. Επίσης δεν έχει ταυτότητα και ταμπελίτσες ή ετικέτες.

Θα ήθελα να γίνεις πιο συγκεκριμένη στο θέμα των όποιων ικανοτήτων σου σε παρακαλώ για να μπορέσω να καταλάβω.

Επίσης πες μου από πού πηγάζει η σιγουριά σου ότι οι νεκροί όντως μας βλέπουν από κάπου, γιατί την εξέλαβα ως πολύ κάθετη την τοποθέτησή σου. Εμένα προσωπικά θα με βόλευε κάτι τέτοιο για δικούς μου λόγους αλλά σίγουρη και κάθετη δεν μπορώ να είμαι χωρίς αποδείξεις.

Και κάτι ακόμη, διαισθητικό και προ-αισθητικό άτομο είμαι και γω αλλά δεν μπορώ με βεβαιότητα να ισχυριστώ το οτιδήποτε. Απλώς ψάχνω. Τώρα το τι θα βρω και εάν θα βρω κάτι, αυτό είναι άλλο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 13:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη lixos (από ότι κατάλαβα είσαι κορίτσιόπως και εγώ). Έχεις δίκιο σε πολλά πράγματα και συμφωνώ ότι όταν έχουμε το χάρισμα πρέπει να ψαχνόμαστε αλλά εγώ έχω μεγαλώσει σα χριστιανή οπότε είναι δύσκολο να πείσω τον εαυτό μου να ψαχτεί και με άλλες μεθόδους. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα μεγάλο σύνδεσμο με το Χριστό και με τους αγίους. Το χάρισμα στην οικογένεια μου είναι κληρονομικό απ' όσο ξέρω και για μας αυτά τα πράγματα είναι απολύτως φυσιολογικά (δηλαδή το να δέχεσαι μηνύματα από άλλες διαστάσεις αν το θες.)Από κει ξεκινά και η πεποίθηση μου ότι οι νεκροί μας βλέπουν πράγμα που εσένα μπορεί να σε εκπλήσσει και να σε ξενίζει (απολύτως φυσιολογικό). Η προγιαγιά μου έβλεπε τους νεκρούς και άκουγε τα αερικά, τα λεγε στον κόσμο αλλά ελάχιστοι την πίστευαν όπως καταλαβαίνεις. Η γιαγιά μου τώρα (η κόρη της προγιαγιάς μου) ένα μήνα πριν το θάνατο της ισχυριζόταν ότι έβλεπε τη μάνα της και συζητούσαν! Ήταν απολύτως καλά στην υγεία της, νέα στην ηλικία και εμείς βέβαια τα εγγόνια προβληματιζόμασταν και λέγαμε ότι πιθανότατα έχει σαλτάρει για να τα λέει αυτά. Η γιαγιά μου επέμενε ότι έβλεπε τη μάνα της και μάλιστα ήταν πόλύ χαρούμενη γι αυτό.Ένα μήνα αργότερα και ενώ οι θεάσεις συνεχίζονταν η γιαγιά μου σκοτώθηκε σε ένα φρικτό αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Η μάνα μου τώρα σαν παιδί και σαν έφηβη έβλεπε ίσκιους και δαίμονες, αλλά αυτό ατόνησε όσο μεγάλωνε και αντικαταστάθηκε από προφητικά όνειρα τόσο έντονα που καλύτερα να μη σου πει όνειρο της που να σε αφορά γιατί δε γλιτώνεις με τίποτα. Εγώ όσο ήμουν παιδί ένιωθα παρουσίες και τα λοιπά, είχα πρόβλημα με πολλούς χώρους (αισθανόμουν έντονα την κακή αύρα σε σημείο που να αρρωσταίνω), όταν συναντώ κάποιον νέο άνθρωπο ''διαβάζω'' το ποιος είναι και τι περίπου έχει κάνει και βγαίνω σωστή. Για να καταλάβεις μέχρι και με τους γκόμενους των φιλενάδων μου ξέρω όταν μου τους συστηνουν περί τίνος πρόκειται. Θυμάμαι ένα αστείο περιστατικό όταν μια από τις κολλητές μου μου γνώρισε τον τότε φίλο της ένα σοβαρό και ευγενέστατο παιδί και με ρώτησε τι "διαβάζω". Εγώ λοιπόν διάβασα πάνω του ''τσιγγουνιά'' και μάλιστα σε τεράστιο βαθμό από το πουθενά χωρίς το παιδί να πει κάτι ή να κάνει κάτι σχετικό με τα οικονομικά. Το πα στη φίλη μου και γέλασε λέγοντας "είσαι τρελή, τι κάθομαι και σε ακούω!" Την ίδια μέρα λοιπόν με παίρνει έξαλλη η φίλη μου και μου λέει σοκαρισμένη "δε το πιστεύω!''. Είχαν βγει λοιπόν και εκείνος φάνηκε πολύ τσιγγούνης και άρχισε να της διηγείται και κουλά περιστατικά τσιγγουνιάς τόσο που η φίλη μου έφριξε. Τέτοια περιστατικά μου έχουν συμβεί πάρα πολλά. Θυμάμαι είχα γνωρίσει ένα νεαρό παιδί πριν από λίγα χρόνια και τον ρώτησα το όνομα του. Μου είπε ''Αλέξανδρος''. Εγώ όμως διάβασα πάνω του το όνομα ''Γιώργος''. Του λέω γιατί μου κάνεις πλάκα ξέρω ότι σε λένε Γιώργο. Αυτός έπαθε σοκ και μου λέει ''ρε που το ξερες, έχω δύο βαφτιστικά, Γιώργος και Αλέξανδρος, Γιώργο με φωνάζει η οικογένεια μου!'' Τέσπα τώρα σου αναφέρω κάποια ανώδυνα περιστατικά. Το κύριο χαρτί μου είναι τα προφητικά όνειρα τα οποία για μένα είναι σαν ενοράσεις. Ήξερα από πριν οτιδήποτε θα μου συνέβαινε τόσο σε εμένα όσο και σε συγγενείς και φίλους, με αποτέλεσμα οι συμμαθητές μου να τρέχουν έντρομοι, οι φίλοι να με βρίζουν, οι γονείς μου να μη ξέρουν τι να κάνουν. Εγώ από την άλλη είχα φρικάρει απ' όλα αυτά και άρχισα να προσεύχομαι να σταματήσουν. Είναι πάρα πολλά αυτά που θα ήθελα να σας πω σε αυτό το φόρουμ αλλά θα το κάνω σιγά-σιγά γιατί δεν με φτάνουν οι σελίδες!Έχε υπόψη σου ότι είμαι μορφωμένος άνθρωπος, φιλόλογος με μεταπτυχιακό και τώρα κάνω το διδακτορικό μου, πολύ πλακατζού και κοινωνική δεν ασχολούμαι συνέχεια με αυτά τα θέματα και κάνω μια φυσιολογική ζωή. Όμως γιατί να συμβαίνουν σε μένα όλα αυτά; Διαβάζω τόσες περιπτωσεις εδώ μέσα που το περίεργο εμφανίστηκε στη ζωή των ανθρώπων μια και δύο φορές και παρόλα αυτά ΄τους άλλαξε τον τρόπο σκέψης. Εγώ τι να πω η δύστυχη που δεν ξέρω πού να κρυφτώ;

BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 14:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
baroque Καλώς ήρθες και εσύ όπως και εγώ , θα σε συνιστούσα, να κουβαλάς μαζί σου πάντα ένα χαρτάκι και ένα μολύβι , ώστε κάθε φορά που νιώθεις κάτι *περίεργο* να γράφεις τι έκανες πριν αυτό συμβεί, έτσι θα ξεκλειδώσεις κάποια πράγματα, να μιλήσεις με διάφορους ανθρώπους ανεξαρτήτως τα πιστεύω τους , όχι απαραίτητα να υιοθετείς αυτά που λένε,
αλλά α κρατάς αυτά που θα σε βοηθήσουνε εσένα πνευματικά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Dr Jekyll Mr Hyde και με τον συμπαθεί φίλο Νικομαχο. Η θρησκεία μας βάζει πολλά πρέπει και μη! Δεν είναι όμως έτσι.

Πάρε και ένα τραγουδάκι, αυτό βάζω εγώ μερικές φορές όταν προσπαθώ να ισορροπήσω το μέσα μου, youtu.be/Rk_sAHh9s08 Enigma - Return To Innocence.. Πάνω απο όλα δέξου τον Εαυτό σου...

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 14:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ρακοσυλλέκτη διάβασα τα μηνύματα σου και χαίρομαι που δεν είμαι το μόνο Psychic εδώ μέσα αλλά είμαστε πολλοί! Και καλά εννοείται enigma for ever σου αφιερώνω και εγώ το ''age of loneliness'' και φυσικά το ''beyond the invisible'' ταιριάζουν πολύ στην περίπτωση μας!!!!


BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρακοσυλλέκτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 14:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:) Έτσι ναι, είμαστε αρκετοί αλλά οι περισσότεροι δεν τολμούν,
γιατί υπάρχουν ένα σορό ανεγκέφαλοι που θα βγουν να σε δείξουν με το δάχτυλο..

Γιατί ώς γνωστό ότι δεν είναι *φυσιολογικό* στα πλαίσια ενός απλού ανθρώπου είναι κακό και μη αποδεκτό , αρκεί να δούμε την ιστορία .

Αλλά είναι άλλο θέμα αυτό .. Καλό δρόμο να χουμε.

'' Μη εν πολλοίς ολίγα λέγε, αλλ` εν ολίγοις πολλά ''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 16:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δεν είναι μόνο οι ανεγκέφαλοι, είναι και όλοι αυτοί οι ατέλειωτοι απατεώνες, τα μέντιουμ της συμφοράς που κοροιδεύουν τον κόσμο και παράλληλα ξεφτιλίζουν τον όρο ''διάμεσος''. Επειδή όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο φοιτήτρια έψαχνα απαντήσεις και μια κάποια καθοδήγηση, μίλησα με εκατοντάδες απ' αυτούς και διαπίστωσα ότι στους 500 που λέγανε ότι είναι μέντιουμ μόνο κανάς δυο είχαν πράγματι κάποιες δυνατοτητες. Όταν άκουσα τον αείμνηστο Γκιόλβα σε μια συνέντευξη του κατάλαβα πολλά πράγματα. Τον ρώτησαν λοιπόν πώς καταφέρνει να επικοινωνει με τους άνωθεν και πώς παίρνει πληροφορίες για το επιστημονικό του έργο, απάντησε πως μιλάει με ''διάμεσα''. Α! δλδ είπε ο δημοσιογράφος ''πάτε σε μέντιουμ''; Και ο Γκιόλβας είπε ''τα διάμεσα που συμβουλεύομαι εγώ, δεν παίρνουν χρήματα! είναι απλά άνθρωποι που έχουν αυτές τις δυνατότητες από τότε που γεννήθηκαν!''Νομίζω ότι αυτή του η απάντηση τα λέει όλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2011, 00:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Baroque,

Καταλαβαίνω ότι μάλλον το χάρισμά σου έχει δυο όψεις: κάποιες φορές ευχή και κάποιες κατάρα.

Υπάρχουν "κάποιοι" όμως που πραγματικά θα έδιναν γη και ύδωρ για να μπορούσαν να αποδείξουν (στον εαυτό τους περισσότερο) ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέρα από εδώ, στο "μετά", κάτι που συνεχίζει. Πώς να σου το πω; υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ανάγκη να πιστέψουν ότι δεν γινόμαστε μόνο λίπασμα και ότι υπάρχει αυτό που λέμε ψυχή αλλά η λογική τους, τους εμποδίζει. Εσύ από την άλλη είσαι σίγουρη για τους δικούς σου λόγους. Ζηλεύω (καλοπροαίρετα πάντα) αυτή σου τη σιγουριά. Εγώ είμαι μάλλον άνθρωπος της λογικής και των αποδείξεων (δυστυχώς ή ευτυχώς) και σε αυτά τα πράγματα αποδείξεις δεν υπάρχουν (τουλάχιστον προς το παρόν).

Αυτοί οι "κάποιοι" λοιπόν που σου έλεγα, όταν βρεθούν στο δρόμο σου και νοιώσεις ότι χρειάζονται τη βοήθειά σου, φρόντισε να μην τους εκμεταλλευτείς με κανέναν τρόπο αλλά πρόσφερέ τους το όποιο χάρισμα διαθέτεις εάν μπορείς.

Ελπίζω και σου εύχομαι το χάρισμά σου να το προσφέρεις αφιλοκερδώς και αφειδώς (συναισθηματικά και υλικά εννοώ) και μόνο για καλό. Σε αυτή την περίπτωση θα λειτουργεί μόνο ως ευχή και ποτέ ως κατάρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 15:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lixos,

quote:

Υπάρχουν "κάποιοι" όμως που πραγματικά θα έδιναν γη και ύδωρ για να μπορούσαν να αποδείξουν (στον εαυτό τους περισσότερο) ότι υπάρχει και κάτι άλλο πέρα από εδώ, στο "μετά", κάτι που συνεχίζει. Πώς να σου το πω; υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ανάγκη να πιστέψουν ότι δεν γινόμαστε μόνο λίπασμα και ότι υπάρχει αυτό που λέμε ψυχή αλλά η λογική τους, τους εμποδίζει. Εσύ από την άλλη είσαι σίγουρη για τους δικούς σου λόγους. Ζηλεύω (καλοπροαίρετα πάντα) αυτή σου τη σιγουριά. Εγώ είμαι μάλλον άνθρωπος της λογικής και των αποδείξεων (δυστυχώς ή ευτυχώς) και σε αυτά τα πράγματα αποδείξεις δεν υπάρχουν (τουλάχιστον προς το παρόν).

Κατανοώ τις σκέψεις σου και τα συναισθήματά σου. Θα σου πω μια αλήθεια προσωπική, για να σε παρηγορήσω, για την οποία μάλλον θα έπρεπε να ντρέπομαι. Μέσα από προσωπικές εμπειρίες έχω όλες τις αποδείξεις που αναφέρεις ότι χρειάζεσαι. Δεν με καλύπτει. Μην ζηλεύεις λοιπόν.
Για μερικές μέρες, αφού απέκτησα τις αποδείξεις που ανέφερα, είχα μεγάλη εσωτερική γαλήνη και θυμάμαι πως περπατούσα στον δρόμο και χαμογελούσα. Κοιτούσα τον κόσμο τριγύρω μου και καταλάβαινα τι βλέπω. Έχοντας δει τι ακολουθεί μετά τον θάνατο -εδώ είναι το σημείο για το οποίο ντρέπομαι- έπιασα τον εαυτό μου να ανυπομονεί για αυτό.
Με τον καιρό όμως οι αναμνήσεις ξεθώριασαν "συναισθηματικά". Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά έπαψα να έχω μέσα μου τα συναισθήματα που είχα νιώσει. Έμεινα μόνο με την εγκεφαλική ανάμνηση. Όπως ένα τραγούδι που σου αρέσει πολύ αλλά όταν το ακουσεις πολλές φορές μετά δεν σου προσφέρει τα ίδια συναισθήματα, έτσι έγινε και με τις αναμνήσεις μου.
Αναλώνω την καθημερινότητά μου πλέον προσπαθώντας να ξαναζήσω τα όσα έζησα, μάταια ως τώρα.

Οπότε έρχομαι και σου λέω. Μην ζηλεύεις. Είναι στην φύση μας να μην ησυχάζουμε ποτέ.


Φίλη baroque ,

Διάβασα με κατανόηση την αποστροφή σου όσον αφορά την απάντησή μου στην παράκλησή σου για συμβουλές. Μην με παρεξηγείς. Το μόνο που ήθελα ήταν να σε γλιτώσω από διάφορα στάδια και να σε πάω κατευθείαν στο τελευταίο. Μάλλον δεν είναι η "ορθή οδός" και πρέπει να κάνεις μόνη σου τις (λανθασμένες εκ του αποτελέσματος) επιλογές σου για να καταλήξεις στην συμβουλή που σου έδωσα (να κάτσεις στα αυγά σου και να μην εκμεταλευτείς με κανέναν τρόπο τα όσα βλέπεις, ούτε καν να τα αναφέρεις). Μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να βρεις την γαλήνη που αναζητάς με όποιον τρόπο και αν επιλέξεις να το κάνεις.

Δεν μπορεί όμως να μην διακρίνεις πως, αντικειμενικά, η λέξη "γαλήνη" συνεπάγεται "εσωτερική αποδοχή", "κατανόηση", "ηρεμία". Το να το "ψάχνεις" δεν είναι σε καμία περίπτωση τίποτα από τα παραπάνω. Θα σου δώσω μια ακόμα συμβουλή, ακόμα και ας έχει την ίδια τύχη με την πρώτη.

Αποδέξου αυτό που σου συμβαίνει ως δώρο για την ψυχική σου υγεία. Αποδέξου το ενδεχόμενο πως χάρη σε αυτή σου την αντίληψη των πραγμάτων, θα μπορέσεις να "επεξεργαστείς" περιστατικά που θα συμβούν πιο ομαλά. Αποδέξου το ενδεχόμενο πως χωρίς αυτό σου το "χάρισμα", σε ακραίες περιπτώσεις, μπορεί να μην άντεχες συναισθηματικά την "επεξεργασία" των γεγονότων σε πραγματικό χρόνο, με ότι συνέπειες μπορεί να συνεπάγεται για έναν άνθρωπο αυτό. Αποδέξου του και μην παίζεις μαζί του, μην το σκαλίζεις, μην το συζητάς. Είναι κάτι δικό σου και δεν πρόκειται να γίνει κανενός αλλου ποτέ, όσες αποδείξεις και να παρουσιάσεις. Είναι σαν ένα ακόμα άκρο του σώματός σου. Υπάρχει για να βοηθήσει εσένα και όχι όποιον το βλέπει.

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 16:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jegudiel (ιδιαίτερο θα έλεγα το ψευδώνυμο που επέλεξες) καλησπέρα,

quote:
Μέσα από προσωπικές εμπειρίες έχω όλες τις αποδείξεις που αναφέρεις ότι χρειάζεσαι. Δεν με καλύπτει. Μην ζηλεύεις λοιπόν.
Εάν μιλάς για μεταθανάτια ή επιθανάτια εμπειρία, σε παρακαλώ διευκρίνισέ το μου γιατί δεν τη θεωρώ απόδειξη. Ένδειξη ίσως, απόδειξη όμως όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 16:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παλι σε ονειρο,ζωντανα λενε λες και θα μπορουσαν να ειναι κατι αλλο (ο μικρος μου πριν μερικες εβδομαδες μας ειπε-το βραδυ ειμαι ξυπνιος και τη μερα κοιμαμαι-παιζει με το μυαλο μου συνεχεια αυτο το παιδι!

Ειδα λοιπον το μεγαλο μου γιο να απλωνει το χερι του και να μου λεει "ελα πατερα,αρκετα βασανιστηκες" και με οδηγησε στο πιο γλυκο φως που εχω δει στη ζωη μου!Βρηκα και αλλους μαζι και για μερικους που δεν ειδα και τον ρωτησα που ειναι μου ειπε "εχουν δουλεια ακομα"!
Ξερετε τι μου φανηκε πιο περιεργο;
Οτι δε με λεει πατερα αλλα daddyyyyyyy(οταν με συναντα)και daaaaaddy(οταν θελει κατι)!
Οσο για τους ενδιαμεσους,το εχω ξαναγραψει και εδω(προ ευρηκα),εχω γνωρισει και εγω μια γερμανιδα που απλα δεν χρησιμοποιουσε το χαρισμα της για τα προς το ζην!



Δεν κατάλαβα, κάτι έχω χάσει μάλλον. Σε παρακαλώ ξαναπές το. Με μπέρδεψες.

Επίσης πες μου για το "διάμεσο". Μπορούσαν να αποδειχθούν αυτά που έλεγε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 16:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάω για μια συνειδητή εξωσωματική εμπειρία, όχι όμως επιθανάτια. Την λεγόμενη "αστρική προβολή". Επίσης μιλάω για κάποια όνειρά μου στα οποία πέθανα (για ενα από αυτά έχω γράψει και σε κάποιο topic)

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 16:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιλάω για μια συνειδητή εξωσωματική εμπειρία, όχι όμως επιθανάτια. Την λεγόμενη "αστρική προβολή". Επίσης μιλάω για κάποια όνειρά μου στα οποία πέθανα (για ενα από αυτά έχω γράψει και σε κάποιο topic)

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Jegudiel


Δεν μπορώ να τα δεχτώ ως απτές αποδείξεις. Παρόλα αυτά πες μου εάν θέλεις τι "είδες" και το θεώρησες απόδειξη. Γιατί προηγουμένως έγραψες ότι:

quote:
Μέσα από προσωπικές εμπειρίες έχω όλες τις αποδείξεις που αναφέρεις ότι χρειάζεσαι
Μίλησες δηλαδή για αποδείξεις.

Επίσης πες μου γιατί λες ότι:

quote:
Δεν με καλύπτει. Μην ζηλεύεις λοιπόν.
Εφόσον θεωρείς ότι έχεις αποδείξεις, γιατί δεν σε καλύπτουν? Θα με βοηθούσες ίσως στο να καταλάβω ή να προσπαθήσω τουλάχιστον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 16:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η περιγραφή μου για το συμβάν υπάρχει εδώ. Επίσης, όσον αφορά το όνειρο που σου ανέφερα, μπορείς να βρεις τα όσα έχω αναφέρει εδώ. Δέχομαι το ότι δεν σε καλύπτει. Ούτε εμένα θα με κάλυπτε αν δεν το είχα νιώσει. Ούτε υπάρχει τρόπος να σε πείσω, ούτε και λόγος όμως. Όσο για το τι "είδα", δεν είδα τίποτα. Δεν έβλεπα, "ένιωθα". Απίστευτα συναισθήματα, δύσκολα περιγράφονται. Αλλά τον τοίχο απέναντί μου δεν τον έβλεπα απλά, τον "ένιωθα" να υπάρχει, να είναι εκεί. Όπως σου είπα ότι εμένα σαν αποδείξεις αυτές μου αρκούν, δεν χρειάζομαι κάτι άλλο.

quote:

Επίσης πες μου γιατί λες ότι:
quote:
Δεν με καλύπτει. Μην ζηλεύεις λοιπόν.
Εφόσον θεωρείς ότι έχεις αποδείξεις, γιατί δεν σε καλύπτουν? Θα με βοηθούσες ίσως στο να καταλάβω ή να προσπαθήσω τουλάχιστον...

Δεν με καλύπτουν φίλε μου γιατί δεν άλλαξε κάτι σε εμένα προσωπικά. Πάντα πίστευα ότι υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο. Η επιβεβαίωση δεν άλλαξε κάτι στο "είναι" μου. Αντίθετα, ανυπομονώ να ξαναζήσω όσα έζησα , σε βαθμό μεγαλύτερο από ότι πριν τα βιώσω

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2011, 16:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jegudiel είμαι φίλη.

Την περιγραφή σου τελικά την είχα διαβάσει πριν από μερικές μέρες. Το όνειρο όμως όχι.

quote:
Δεν με καλύπτουν φίλε μου γιατί δεν άλλαξε κάτι σε εμένα προσωπικά. Πάντα πίστευα ότι υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο.
Αυτό ακριβώς έλεγα ότι ζηλεύω καλοπροαίρετα, το να πιστεύεις (και δεν εννοώ σε Θεούς και δαίμονες). Εγώ πάλι εάν δεν δω με την λογική δεν πείθομαι. Μακάρι να έχεις όμως δίκιο εσύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy