ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 03:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Για το Θεό ομως, ακόμη και οι τρίχες της κεφαλής σου είναι "καταγεγραμμένες". Φαντάσου, λοιπόν, αν και κατά πόσο εσύ και ο καθένας μετρά ως μοναδικο, δικό του δημιούργημα και όχι ως σύνολο


Ψηλέ θα σου πώ τι ξέρω εγώ.

Ξέρω οτι η ατμόσφαιρα της Γης εκτείνεται σε μια απόσταση 52 χιλιομέτρων απο την επιφάνεια της θάλασσας.Ξέρω οτι άν ο όγκος της Γης ήταν λίγο μικρότερος δεν θα μπορούσε να συγκρατήσει την ατμόσφαιρα και δεν θα υπήρχα.Αν ήταν μεγαλύτερος,πάλι δεν θα μπορούσα να υπάρχω γιατι θα συγρατούνταν μεν η ατμόσφαιρα αλλά εγω θα έτρωγα τέτοια πίεση που θα ήμουν χαλκομανία.

Ξέρω οτι αν δεν υπήρχε αυτή η έλξη,που δεν μπορω να εξηγήσω τι ακριβώς είναι,πώς παράγεται και απο τι αποτελείται,θα κουτρουβάλαγα παίζοντας γαλλικό μπιλιάρδο,με τους άλλους πλανήτες.Σήμερα θα είχα μετωπική σύγκρουση με τον Ερμή και αύριο με τον Πλούτωνα.Δεν θα είχα Ηλιο και δεν θα μπορούσα να υπάρχω σε -230 βαθμούς.

Εχω DNA και αναπαράγομαι χιλιετίες τώρα με σωματική ομοιομορφία.Ο μπαμπάς μου είχε και αυτός 2 χέρια και δύο πόδια με 5 δάχτυλα το κάθε ένα.Το ίδιο και ο παππούς μου,το ίδιο και ο γιός μου.Δεν βγαίνει άλλος με 5 πόδια και άλλος με 12 χέρια.Ολοι το ίδιο.Εχω κι ενα μυαλό υλικής υφής και εκεί μέσα γίνεται,το έλα να δείς!Εχω μια ψυχή,που δεν είναι δική μου.Ούτε του DNA μου!Πουθενά μέσα στο εξερευνηθέν DNA,δεν υπάρχει γονίδιο ψυχής.


Ζώ πάνω σε μια σφαίρα,που αν δεν είχε αυτό το σχήμα,δεν θα μπορούσε να υπάρχει και να διατηρεί ζωή.Γυρίζει γύρω-γύρω και αν δεν το έκανε,δεν θα μπορούσα να σταθώ πουθενά χωρίς βαρύδια στα πόδια δεμένα με αλυσίδες σε γρανίτινο βράχο.


Ζω σε ενα Ηλιακό σύστημα που εχει μέγιστο ζωής 9 δίς έτη.Εχουν περάσει τα μισά και εγω είμαι ακόμη εδω.Και τίποτα δεν μου λέει οτι δεν θα εξακολουθήσω να είμαι εδω και οταν τελειώσουν τα 9 δις.Μετά τι?
Κάρβουνο και στάχτη.Σκόνη και υποατομικά σωματίδια.Στα εξ ών συνετέθην!Ολα αυτά αν στο μεταξύ την γλυτώσω απο κομήτες,αστεροειδής,Ηλιακές εκρήξεις,εξωγήΙνους εισβολείς και οτι άλλο βάλει ο νούς σου.


Ξέρω οτι έχω καταδικασθεί να ζώ σε αυτόν τον πλανήτη και με οτι αυτός μου προσφέρει,προσπαθω να επιβιώσω.Αν δεν φάω θα πεθάνω.Η τροφή μου παράγεται απο αυτόν τον πλανήτη και δεν υπάρχει σε κανέναν άλλο στο Ηλιακό μου σύστημα.Δεν ξέρω για άλλα συστήματα,επειδή θέλω μερικές χιλιάδες χρόνια να πάω και άλλα τόσα να γυρίσω.Σαν κάποιος να με εκλεισε φυλακή σε ενα χώρο με 12.000 χιλιόμετρα διάμετρο και μερικα εκατομμύρια τετραγωνικα.Και για να με κάνει να σκάω,να συφιλιάζομαι,να νευριάζω,μου έδωσε και μια θέα του ουρανού με τρισεκατομμύρια αστρα και πλανήτες,όπου δεν υπάρχει περίπτωση να πάω να ζήσω ποτέ.Οχι κουβαλώντας μαζί μου το DNA μου.!!!

Εκεί έξω υπάρχει μια απεραντοσύνη.Δεν ξέρω αν το σύμπαν είναι άπειρο ή πεπερασμένο.Κοιτώ τον χάρτη του Ουρανου και βλέπω μια κουκίδα στην άκρη του γαλαξία μου,μια κουκίδα μικρότερη απο το κεφαλάκι της πιο μικρής καρφίτσας.Και μου λέτε να δεχθώ,οτι αυτός ο πάνσοφος δημιουργός,διάλεξε αυτό το σκατό [τον πλανήτη μου] μέσα στον αστρικό ορυμαγδό,να δημιουργήσει τον δούλο του.Και γιατί δούλο του παρακαλώ?Εχει ανάγκη απο δούλους ο δημιουργός?Ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών,θέλει υπηρεσία?Αν θέλει άς πάει στις Φιλιππίνες να βρει προσωπικό!


Και έρχεσαι τώρα εσύ Ψηλέ,να μου πείς οτι όλα αυτα τα έκανε ο καλός Θεός που με αγαπάει και είμαι δημιούργημά του.Σκατά στα μούτρα του είμαι!

Και πρέπει να τον λατρεύω και να τον προσκυνώ και να του πηγαίνω άρτο και να δίνω τον οβολό μου στον οίκο του!θα σου έλεγα τώρα τι θα του δώσω,αλλά θα σου πέσει πολύ βαρύ και έτσι το καταπίνω!

Αν με αγαπούσε,αν υπήρχε,άν τα έκανε όλα αυτα,θα ερχόταν και θα μου έλεγε:Εγω είμαι ρε ο δημιουργός σου και έφτιαξα όλα αυτα για σένα.Ετσι για να ξέρω ποιόν να σιχτιρίσω για όλες αυτές τις κατασκευαστικές μαλακίες που έχει κάνει!


Ψηλέ υπάρχουν άνθρωποι που λειτουργούν με το μυαλό τους και οχι με τις προτροπές των παπάδων!Ανθρωποι που ενω έχουν την ανθρώπινη επιστημονική γνώση,εν τούτοις πολλά,πάρα πολλά δεν μπορούν να τα εξηγήσουν.Παλαιότερα ήταν ακόμη πιο πολλά τα ανεξήγητα.Σιγά-σιγά λιγοστεύουν.Αυτό όμως δεν σημαίνει,οτι θα στραφούν σε εναν δημιουργό που δεν γνώρισαν και δεν διαφαίνεται οτι θα γνωρίσουν.

Ερευνούν αυτα που δεν ξέρουν,κάνουν υποθέσεις,κατασκευάζουν θεωρίες και γενικά <<ψάχνονται>> μέχρι επιβεβαίωσης πέραν πάσης αμφιβολίας. Αυτό το κάνουν οι σκεπτόμενοι άνθρωποι.

Αυτοί που έχουν το κεφάλι τους,για ισσοροπία,για πλοηγό,για ομορφιά,τρέχουν στο παπαδαριό και στον ύψιστο,να του εναποθέσουν τις μαλακίες τους και να εξασφαλίσουν την αιώνια ζωή,που δεν εχουν ιδέα τι είναι!


Καταλαβαίνεις τώρα Ψηλέ πόσο <<αμαρτωλός>> είμαι?
Καταλαβαίνεις γιατι μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο οταν ακούω για θρησκείες και Θεούς?
Καταλαβαίνεις γιατι θεωρώ μη εξελίσιμους τους πιστούς των θρησκειών?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 05:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 09:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Lixos
Επίσης αυτό που μου είπαν και οι δυο ήταν ότι δεν ήθελαν με τίποτα να επιστρέψουν και μόλις γύρισαν στην πραγματικότητ....


Ξέρω lixos
ξέρω πολύ καλά!
Πολύωρη επέμβαση πέρασα κι εγώ.
Αλλά δεν μιλώ για αυτο.
Μόνο στους δικούς μου.Και έτσι πρέπει.
Δεν είναι ο κόσμος έτοιμος για τέτοια.
οχι όσο υπάρχουν θρησκείες,που τι σύμπτωση!!!!,καταδικάζουν αυτα ακριβώς που άνθρωποι έχουν βιώσει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Χωρίς να θέλω να σε πιέσω ή να φανώ αγενής, σου ζητώ να μοιραστείς την εμπειρία που έζησες μαζί μου, όχι στο φόρουμ αλλά στο private mail. Ο λόγος είναι πολύ προσωπικός και απλός: η ελπίδα...(και δεν μιλάω για τον εαυτό μου αλλά για εκείνον που έχασα). Εάν πάλι δεν θέλεις, θα καταλάβω.
Σ' ευχαριστώ για την κατανόηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 09:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ συνδίκτυε,γίνε πιο σαφής σε παρακαλώ.Ειλικρινά θέλω να καταλάβω,αυτο που θέλεις πραγματικά να πείς.

Συγγνώμη για τον τρόπο με τον οποίο γράφω, ίσως να φταίει και το εξωτερικό γι' αυτό.

Ήθελα να πω, πως ακόμη κι αν έχουμε μία διευρυμένη οπτική (στην οποία θα έχουμε εξαλείψει τον εγωισμό) θα μας λείπει η εμπειρία του ''μετά''.

quote:
Τι να την κάνουμε την οπτική,αν έχουμε εμπειρική γνώση?

Θεωρώ πως είναι θέμα του εκάστοτε χαρακτήρα το πως θα διαχειριστεί την εμπειρία, χωρίς να έχει κάποια ''προετοιμασία''.

quote:
Μα ναι,βεβαίως έχουμε εμπειρική γνώση.Οχι όλοι μας.Μερικοί απο μας.Και την ανακοινώνουν.Δεν είναι αρκετό?Οπως σε πολλά πράγματα δεν είναι όλοι μύστες,ετσι και στα μετα-φυσικά.Οπως θα πιστέψει κάποιος μια κοινή εμπειρία,που κάποιος άλλος θα λέει,π.χ.την αίσθηση της πτώσης με αλεξίπτωτο,έτσι θα πρέπει να πιστέψει και μια σπάνια εμπειρία,όπως η στιγμή του θανάτου!

Αυτό εννοούσα στο προηγούμενο post μου. Πως χωρίς την εμπειρία είναι θέμα πίστης, και δυστυχώς δε συγκρίνεται το ένα με το άλλο. Δεν πιστεύω πως η πίστη φτάνει.

Κάποια στιγμή θέλεις να σιγουρευτείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 09:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ «σάρκασα» καλή μου τα «διαδικαστικά της χριστιανοσύνης». Μην πετάμε λάσπη ελαφρά τη καρδία σε οποιονδήποτε σχολιάζει ένα καταγραμμένο γεγονός.
Αν δεν έχει δική του άποψη για κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, το σωστότερο θα ήταν να μην απαντά.
Αν έχει δική του άποψη, να την λεει και να την κουβεντιάζει.

Δεν μιλούσα για σένα. Είπα τι δεν κάνω ΕΓΩ. Πάψε να νομίζεις ότι όλα περιστρέφονται γύρω από την μύτη σου και χαμήλωσε τους τόνους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 10:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Τα σέβη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 10:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φασκόμηλος
quote:
Πολύ τροφή για σκέψη τα τελευταία ποστ.
Έχω μία απορία: ακόμη κι αν καταφέρουμε να μπούμε στη λογική της ''διευρυμένης οπτικής'' τιθασεύοντας τον εγωισμό μας, δε θα μας λείπει η εμπειρική γνώση ώστε να σιγουρευτούμε πως ο άνθρωπος που έφυγε όντως συνεχίζει την πορεία του; ειδάλλως θα είναι και πάλι θέμα πίστης σε κάτι, απλώς δε θα ανησυχούμε και δε θα πονάμε τόσο.

Νομίζω φίλτατε ότι έχεις παρανοήσει μερικά πράγματα..
Κατ' αρχήν κάποιος που τιθασεύει τον εγωισμό του, που πραγματικά τον τιθασεύει, δεν έχει την ανάγκη για καμιά επιβεβαίωση για το αν υπάρχει ή όχι μεταθάνατον ζωή, γιατί απλά αυτό δεν τον απασχολεί. Δεν ζει στο παρελθόν.
Η λογική της τιθάσευσης του εγώ δεν είναι να παράσχει στον άνθρωπο απαντήσεις για το μεταθάνατον, ούτε να του καλλιεργήσει την ελπίδα, ούτε να του καλλιεργήσει την πίστη, ούτε να του καλλιεργήσει κάποια ιδέα για την μεταθάνατον ζωή. Όλα αυτά ανήκουν στο Εγώ (όχι ότι είναι απαραίτητα επιζήμια). Η λογική της τιθάσευσης του εγώ είναι να ανεξαρτητοποιηθεί ο άνθρωπος πλήρως από όλα αυτά, επειδή ακριβώς όλα αυτά ανήκουν στο Εγώ. Αν δεν υπάρχει Εγώ, που το Εγώ είναι αυτό που δίνει στον άνθρωπο την ψευδαίσθηση ότι είναι ξέχωρος απ' τους άλλους ανθρώπους, απ' το άτομο που πέθανε, και απ' το σύμπαν γενικά, τότε δεν υπάρχει και η ανάγκη για όλα τα παραπάνω. Μιλάμε για πλήρη ψυχολογική ανεξαρτησία απ' τα εγκόσμια και ως εκ τούτου τον θάνατο. Ο θάνατος συμβαίνει κάθε στιγμή και κάθε ώρα. Για την ακρίβεια κάθε στιγμή πεθαίνουμε και ξαναγεννιόμαστε. Αυτή η στιγμή δεν μετριέται σε χρόνο. Το άτομο που ήμασταν πριν ένα λεπτό από τώρα, έχει πεθάνει, έχει αποσυντεθεί, έχει λιώσει, και εμείς έχουμε ξαναγεννηθεί. Προσέξτε το. Ο φυσικός θάνατος του σώματος συμβαίνει πιο συχνά και απ' τη βροχή. Χιλιάδες άνθρωποι πεθαίνουν κάθε λεπτό που περνάει. Αν κάποιος προσπαθούσε να δείξει συμπόνια για όλους αυτούς τους ανθρώπους θα έπρεπε όλη μέρα να οδύρεται. Ο απαλλαγμένος από το Εγώ αντιμετωπίζει τον θάνατο σαν την βροχή. Η βροχή έρχεται, ταράσσει καταστάσεις, αλλά δεν είναι αιτία για να μη πάει κάποιος στη δουλειά του, να παραμελήσει τα παιδιά του κοκ.
Αλλά στη πράξη είναι πολύ "δύσκολο" να γίνει αυτό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/10/2011 10:32:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 10:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φυσικός θάνατος του σώματος συμβαίνει πιο συχνά και απ' τη βροχή. Χιλιάδες άνθρωποι πεθαίνουν κάθε λεπτό που περνάει. Αν κάποιος προσπαθούσε να δείξει συμπόνια για όλους αυτούς τους ανθρώπους θα έπρεπε όλη μέρα να οδύρεται. Ο απαλλαγμένος από το Εγώ αντιμετωπίζει τον θάνατο σαν την βροχή. Η βροχή έρχεται, ταράσσει καταστάσεις, αλλά δεν είναι αιτία για να μη πάει κάποιος στη δουλειά του, να παραμελήσει τα παιδιά του κοκ.
Αλλά στη πράξη είναι πολύ "δύσκολο" να γίνει αυτό.

Ναι, ναι, ο.κ. καλά τα λες ΑΛΛΑ, αφενός δεν σου είναι γνωστοί όλοι αυτοί που πεθαίνουν ακόμη και αυτή τη στιγμή που μιλάμε, οπότε δεν νιώθεις πόνο γιατί αγνοείς ακόμη και την ύπαρξή τους. Εγωιστικό ξε-εγωιστικό, πονάς μόνο για τους "δικούς σου" ανθρώπους.
Εάν καταλαβαίνω καλά, μέσα από αυτά που γράφεις, υπονοείς ότι όλοι είμαστε συνδεδεμένοι κάπως; σωστά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 10:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
/
/

Ψηλέ εγώ έγραψα απαντόντας στην lixos

quote:
gianis

Προφανώς δεν κατάλαβες πως η απάντησή αναφέρεται σε δική σου απορία /ερώτηση .

Γιατί βασανίζει (ο θεός) ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;

Υπάρχει, όπως σου υπενθυμίζω, ιδική αναφορά του ίδιου του Ιησού στην Κ.Δ για αυτήν την περίπτωση, που εξηγεί ακριβώς τον λόγο ( ή τον σοβαρότερο, αν υπάρχουν και άλλοι)

Δεν αναφέρομαι λοιπόν σε εικόνα που έχουν δημιουργήσει κάποιοι «παπάδες», μην τρελαίνεσαι.
Αναφέρομαι αντιθέτως σε συγκεκριμένη αναφορά της Κ.Δ, που εκφράζει ευθέως και απερίφραστα μια άποψη του ίδιου του Ιησού.
Ενδεχομένως να μην σε ενδιαφέρει. Μηδέν πρόβλημα. Απαντά όμως ευθέως στη απορία / ερώτηση
Άρα πρόκειται για μια ρητορική ερώτηση σου, αν και στην βάση της είναι πολύ καίρια, και παίρνει μεγάλη βαρύτητα ιδικά λόγω της εξήγησης που υπάρχει καταγεγραμμένη στην Κ.Δ, και είναι αυτή που σου ανέφερα.

ΔΕΝ «σάρκασα» καλή μου τα «διαδικαστικά της χριστιανοσύνης». Μην πετάμε λάσπη ελαφρά τη καρδία σε οποιονδήποτε σχολιάζει ένα καταγραμμένο γεγονός.
Αν δεν έχει δική του άποψη για κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, το σωστότερο θα ήταν να μην απαντά.
Αν έχει δική του άποψη, να την λεει και να την κουβεντιάζει.

Η δική μου απάντηση στο ρητορικό ερώτημα που αρχικά έθεσες είναι η εξής.

Ο «θεός» δεν «βασανίζει» κανέναν, γιατί απλούστατα για τον «θεό» ΔΕΝ υπάρχουμε σαν «Γιάννης», «Παναγιώτης», «Αννούλα», «Μαρία» κλπ κλπ, αλλά σαν σύνολο, και υπάρχουμε μέσα στη οικονομία της συνολικής ύπαρξης , και εκεί μετρά το ΟΛΟΝ, και σαν αποτέλεσα και σαν εικόνα.
Είναι πολύ εγωιστικό να πιστεύω πως αν χαθώ εγώ, ή ένα πολύ προσφιλές μου πρόσωπο , θα χαθεί το σύμπαν , η θα αλλάξει η ροή του κόσμου.
Πρόκειται καθαρά για ένα τυχαίο γεγονός μη προγραμματισμένο και αδιάφορο για το σύνολο της ύπαρξης.
Βεβαίως για τον καθένα από εμάς ξεχωριστά, παραμένει τραγικό, και συγκλονιστικό.
Παραβλέπουμε,- ή αγνοούμε - πως ανάλογα τέτοια συμβατά επαναλαμβάνονται καθημερινά, στον συνάνθρωπο μας της διπλανής πόρτας , και στον παραδίπλα.
Ο πόνος και οδύνη νοούνται ΜΟΝΟ για τον άνθρωπο, όχι για τη ύπαρξη, που είναι πάνω και έξω από το καλό , το κακό, το πρέπει και το δεν πρέπει.


Σε αυτή μου την τοποθέτηση εσύ ψηλέ απαντας.

quote:
Αν αυτή η άποψη είναι η δική σου, έχει καλώς. Για το Θεό ομως, ακόμη και οι τρίχες της κεφαλής σου είναι "καταγεγραμμένες". Φαντάσου, λοιπόν, αν και κατά πόσο εσύ και ο καθένας μετρά ως μοναδικο, δικό του δημιούργημα και όχι ως σύνολο.
Ο Θεός είναι πολύ επιλεκτικός και το κάθε τι που δημιουργεί είναι μοναδικό και με άπειρη σοφία βαλμένο στην άριστη αρμονία του κόσμου.
Δεν πιστεύω πως χάριν του συνόλου παραβλέπει ή απαξιώνει το άτομο.

Λοιπόν Ψηλέ
Απαντάς σε μια τοποθέτησή μου που έχει δύο σκέλη, ρωτώντας με, αν αυτό αποτελεί δική μου άποψη.

Αν η απάντηση σου αναφέρεται στην τοποθέτησή μου σχετικά με το “ρητορικό” ερώτημα
της lixos,

“Γιατί βασανίζει (ο θεός) ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;”

Λέω ξεκάθαρα ΟΧΙ, δεν είναι δική “ άποψη”, αλλά άποψη του ίδιου του Ιησού, και είναι ξεκάθαρη, και διαυγής. Αν δεν την γνωρίζεις θα πει πως έχεις μαύρα μεσάνυχτα της Κ.Δ. Ή επιλεκτική μνήμη. Διάβασε καλά την Κ.Δ, και ματαέλα να κουβεντιάσουμε.

Αν γνωρίζεις το γεγονός, και εμμέσως με κατηγορείς πάλι για εσκεμμένη παραποίησή του, κατάθεσε την αυθεντική αναφορά της βίβλου, να την αναλύσουμε μαζί , γιατί εγώ με κόπο συγκρατώ την ψυχραιμία μου από το μέγεθος της παραφροσύνης και αδικίας που αυτή αναβλύζει.

Αν αναφέρεσαι στην περιγραφή μου για ένα μη προσωπικό θεό, ναι αυτή είναι δική μου άποψη, και αυτά που αναφέρεις εσύ για τις τρίχες, είναι ουσιαστικά τρίχες γνωστές της Κ.Δ.

Αν αυτή την άποψη που περιγράφεις εσύ τώρα εδώ ψηλέ, είχες την απαραίτητη νοημοσύνη να κατανοήσεις που οδηγεί, θα την είχες απορρίψει εκ προοιμίου, γιατί οδηγεί ψηλέ στο προκαθορισμένο, το προμελετημένο, δηλαδή στην απαλειφεί και κατάργηση της ελευθερίας στην βούληση που για σας τους δογματικούς πιστούς, είναι απόλυτα αναγκαία, γιατί χωρίς αυτή δεν υπάρχει αμάρτημα, ούτε η ανάγκη έλευσις κάποιου μεσσία, και βεβαίως δεν γενάτα θέμα σωτηρίας.
Δηλαδή, παύετε να υπάρχετε σαν δόγμα.

Να σκέφτεσαι ψηλέ τι λες και σε ποιον τα λες.
Εδώ δεν είμαστε όλοι παιδάκια του κατηχητικού.

Αν θες να κουβεντιάσουμε γιατί ο θεός δεν ενδιαφέρεται, δεν ασχολείται, και ούτε κάν γνωρίζει αν υπάρχεις εσύ ή εγώ, ή οποιοσδήποτε άλλος, και μήτε του καίγεται καρφάκι αν εγώ ή εσύ φας κοκορέτσι, ή κοτολέτες στα κάρβουνα την μεγάλη Παρασκευή (που ούτε ξέρει πότε πέφτει), ούτε αν εσύ πηδάς εκτός γάμου, κλπ κλπ.

Ο θεός ΔΕΝ είναι σαν τα μούτρα σου ψηλέ, και είναι θανάσιμο αμάρτημα ο εγωισμός και η επιθυμία να γίνεις εσύ θεός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 11:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΔΕΝ «σάρκασα» καλή μου τα «διαδικαστικά της χριστιανοσύνης». Μην πετάμε λάσπη ελαφρά τη καρδία σε οποιονδήποτε σχολιάζει ένα καταγραμμένο γεγονός.
Αν δεν έχει δική του άποψη για κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, το σωστότερο θα ήταν να μην απαντά.
Αν έχει δική του άποψη, να την λεει και να την κουβεντιάζει.

Δεν μιλούσα για σένα. Είπα τι δεν κάνω ΕΓΩ. Πάψε να νομίζεις ότι όλα περιστρέφονται γύρω από την μύτη σου και χαμήλωσε τους τόνους.



Κατάλαβα!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να κουβεντιάσει κανείς μαζί σου, εκτός και σου λέει αυτά που εσύ θέλεις να ακούσεις.
Όσα σχολίασες ήταν απάντηση σε δική μου τοποθέτηση, και η κουβέντα μας σχετίζετο με ένα “ρητορικό” ερώτημά σου, που συμπτωματικά η απάντηση υπάρχει στην Κ.Δ, δια στόματος Ιησού.
Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η σπουδαιότητα του συγκεκριμένου συμβάντος, - δικαίωμά σου - και αναφέρεσαι μόνο σε ένα προσωπικό σου βίωμα, ζητώντας μια γνώμη όχι οποιαδήποτε, αλλά μόνο αυτή που θέλεις εσύ.
Με το θέμα της επιθανάτιας εμπειρίας έχω ασχοληθεί στο παρελθόν, και έχω ο ίδιος δυό φορές βρεθεί σε τέτοια κατάσταση.
Τα πράγματα δεν είναι όπως στα περιγράφουν, και για όλα υπάρχει λογική εξήγηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 11:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φασκομηλος

Θεωρώ πως είναι θέμα του εκάστοτε χαρακτήρα το πως θα διαχειριστεί την εμπειρία, χωρίς να έχει κάποια ''προετοιμασία''


Σίγουρα φίλε μου είναι θέμα προσωπικής διαχείρισης, και κατανόησης της κάθε ατομικής εμπειρίας.
Η αναφορά σου σε κάποια “προετοιμασία” υπονοεί υποβολή, ή κατάσταση νοητικής έξαρσης / έκστασης?

Αυτή η ας πούμε “προετοιμασία” μήπως επιδρά στην σωστή και ελεύθερη κρίση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 11:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατάλαβα!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να κουβεντιάσει κανείς μαζί σου, εκτός και σου λέει αυτά που εσύ θέλεις να ακούσεις.
Όσα σχολίασες ήταν απάντηση σε δική μου τοποθέτηση, και η κουβέντα μας σχετίζετο με ένα “ρητορικό” ερώτημά σου, που συμπτωματικά η απάντηση υπάρχει στην Κ.Δ, δια στόματος Ιησού.
Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η σπουδαιότητα του συγκεκριμένου συμβάντος, - δικαίωμά σου - και αναφέρεσαι μόνο σε ένα προσωπικό σου βίωμα, ζητώντας μια γνώμη όχι οποιαδήποτε, αλλά μόνο αυτή που θέλεις εσύ.
Με το θέμα της επιθανάτιας εμπειρίας έχω ασχοληθεί στο παρελθόν, και έχω ο ίδιος δυό φορές βρεθεί σε τέτοια κατάσταση.
Τα πράγματα δεν είναι όπως στα περιγράφουν, και για όλα υπάρχει λογική εξήγηση.

Αγαπητέ, μάλλον είσαι η επιβεβαίωση της φράσης "άλλα λέει η θειά μου κι άλλα ακούν τ' αυτιά μου". Από πού κι ως πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι θέλω ν' ακούσω αυτό που με βολεύει; Είμαι σκεπτόμενη και με προσβάλλεις αλλά προφανώς αυτό αποτελεί πάγια τακτική σου. Τι να πω; ίσως σου επιβεβαιώνει κάποια ανάγκη σου. Εάν είναι έτσι χαίρομαι που σε βοηθάω.
Όσον αφορά στο "δια στόματος Ιησού και το ρητορικό μου ερώτημα", ήταν απόλυτα στοχευμένο και αναμένει μιας ικανοποιητικής απάντησης από έναν άνθρωπο του χριστιανισμού. Το να με παραπέμπεις στην Κ.Δ. ή στην Π.Δ. ή δεν ξέρω σε ποιο άλλο θρησκευτικό κείμενο που έχει "γραφεί" χιλιάδες χρόνια πριν και ΟΧΙ από τον ίδιο τον Ιησού, δεν μου λέει κάτι. Δεν νομίζω ότι αυτή είναι και η επίσημη θέση. Έτσι το έχεις ερμηνεύσει εσύ. Σε ένα μόνο μέρος έχεις δίκιο: ότι τελικά έχει ρητορικό χαρακτήρα το ερώτημα αφού μάλλον θα μείνω χωρίς απάντηση (τουλάχιστον που να καλύπτει τη λογική μου).
Σχετικά με την επιθανάτια εμπειρία σου, δεν το ήξερα. Μπορείς εάν θέλεις όμως να την παραθέσεις γιατί θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε και την αντίθετη θέση. Δεν μπορείς όμως να είσαι τόσο κάθετος αφού και η ίδια η επιστήμη της οποίας την άποψη επικαλείσαι, δεν είναι απόλυτη και ακυρωτική και μέχρι ώρας δεν έχει δοθεί σαφής απάντηση παρά μόνο εικασίες (αμφίδρομες).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 11:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

/
/

Ψηλέ εγώ έγραψα απαντόντας στην lixos

quote:
gianis

Προφανώς δεν κατάλαβες πως η απάντησή αναφέρεται σε δική σου απορία /ερώτηση .

Γιατί βασανίζει (ο θεός) ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;

Υπάρχει, όπως σου υπενθυμίζω, ιδική αναφορά του ίδιου του Ιησού στην Κ.Δ για αυτήν την περίπτωση, που εξηγεί ακριβώς τον λόγο ( ή τον σοβαρότερο, αν υπάρχουν και άλλοι)

Δεν αναφέρομαι λοιπόν σε εικόνα που έχουν δημιουργήσει κάποιοι «παπάδες», μην τρελαίνεσαι.
Αναφέρομαι αντιθέτως σε συγκεκριμένη αναφορά της Κ.Δ, που εκφράζει ευθέως και απερίφραστα μια άποψη του ίδιου του Ιησού.
Ενδεχομένως να μην σε ενδιαφέρει. Μηδέν πρόβλημα. Απαντά όμως ευθέως στη απορία / ερώτηση
Άρα πρόκειται για μια ρητορική ερώτηση σου, αν και στην βάση της είναι πολύ καίρια, και παίρνει μεγάλη βαρύτητα ιδικά λόγω της εξήγησης που υπάρχει καταγεγραμμένη στην Κ.Δ, και είναι αυτή που σου ανέφερα.

ΔΕΝ «σάρκασα» καλή μου τα «διαδικαστικά της χριστιανοσύνης». Μην πετάμε λάσπη ελαφρά τη καρδία σε οποιονδήποτε σχολιάζει ένα καταγραμμένο γεγονός.
Αν δεν έχει δική του άποψη για κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, το σωστότερο θα ήταν να μην απαντά.
Αν έχει δική του άποψη, να την λεει και να την κουβεντιάζει.

Η δική μου απάντηση στο ρητορικό ερώτημα που αρχικά έθεσες είναι η εξής.

Ο «θεός» δεν «βασανίζει» κανέναν, γιατί απλούστατα για τον «θεό» ΔΕΝ υπάρχουμε σαν «Γιάννης», «Παναγιώτης», «Αννούλα», «Μαρία» κλπ κλπ, αλλά σαν σύνολο, και υπάρχουμε μέσα στη οικονομία της συνολικής ύπαρξης , και εκεί μετρά το ΟΛΟΝ, και σαν αποτέλεσα και σαν εικόνα.
Είναι πολύ εγωιστικό να πιστεύω πως αν χαθώ εγώ, ή ένα πολύ προσφιλές μου πρόσωπο , θα χαθεί το σύμπαν , η θα αλλάξει η ροή του κόσμου.
Πρόκειται καθαρά για ένα τυχαίο γεγονός μη προγραμματισμένο και αδιάφορο για το σύνολο της ύπαρξης.
Βεβαίως για τον καθένα από εμάς ξεχωριστά, παραμένει τραγικό, και συγκλονιστικό.
Παραβλέπουμε,- ή αγνοούμε - πως ανάλογα τέτοια συμβατά επαναλαμβάνονται καθημερινά, στον συνάνθρωπο μας της διπλανής πόρτας , και στον παραδίπλα.
Ο πόνος και οδύνη νοούνται ΜΟΝΟ για τον άνθρωπο, όχι για τη ύπαρξη, που είναι πάνω και έξω από το καλό , το κακό, το πρέπει και το δεν πρέπει.


Σε αυτή μου την τοποθέτηση εσύ ψηλέ απαντας.

quote:
Αν αυτή η άποψη είναι η δική σου, έχει καλώς. Για το Θεό ομως, ακόμη και οι τρίχες της κεφαλής σου είναι "καταγεγραμμένες". Φαντάσου, λοιπόν, αν και κατά πόσο εσύ και ο καθένας μετρά ως μοναδικο, δικό του δημιούργημα και όχι ως σύνολο.
Ο Θεός είναι πολύ επιλεκτικός και το κάθε τι που δημιουργεί είναι μοναδικό και με άπειρη σοφία βαλμένο στην άριστη αρμονία του κόσμου.
Δεν πιστεύω πως χάριν του συνόλου παραβλέπει ή απαξιώνει το άτομο.

Λοιπόν Ψηλέ
Απαντάς σε μια τοποθέτησή μου που έχει δύο σκέλη, ρωτώντας με, αν αυτό αποτελεί δική μου άποψη.

Αν η απάντηση σου αναφέρεται στην τοποθέτησή μου σχετικά με το “ρητορικό” ερώτημα
της lixos,

“Γιατί βασανίζει (ο θεός) ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;”

Λέω ξεκάθαρα ΟΧΙ, δεν είναι δική “ άποψη”, αλλά άποψη του ίδιου του Ιησού, και είναι ξεκάθαρη, και διαυγής. Αν δεν την γνωρίζεις θα πει πως έχεις μαύρα μεσάνυχτα της Κ.Δ. Ή επιλεκτική μνήμη. Διάβασε καλά την Κ.Δ, και ματαέλα να κουβεντιάσουμε.

Αν γνωρίζεις το γεγονός, και εμμέσως με κατηγορείς πάλι για εσκεμμένη παραποίησή του, κατάθεσε την αυθεντική αναφορά της βίβλου, να την αναλύσουμε μαζί , γιατί εγώ με κόπο συγκρατώ την ψυχραιμία μου από το μέγεθος της παραφροσύνης και αδικίας που αυτή αναβλύζει.

Αν αναφέρεσαι στην περιγραφή μου για ένα μη προσωπικό θεό, ναι αυτή είναι δική μου άποψη, και αυτά που αναφέρεις εσύ για τις τρίχες, είναι ουσιαστικά τρίχες γνωστές της Κ.Δ.

Αν αυτή την άποψη που περιγράφεις εσύ τώρα εδώ ψηλέ, είχες την απαραίτητη νοημοσύνη να κατανοήσεις που οδηγεί, θα την είχες απορρίψει εκ προοιμίου, γιατί οδηγεί ψηλέ στο προκαθορισμένο, το προμελετημένο, δηλαδή στην απαλειφεί και κατάργηση της ελευθερίας στην βούληση που για σας τους δογματικούς πιστούς, είναι απόλυτα αναγκαία, γιατί χωρίς αυτή δεν υπάρχει αμάρτημα, ούτε η ανάγκη έλευσις κάποιου μεσσία, και βεβαίως δεν γενάτα θέμα σωτηρίας.
Δηλαδή, παύετε να υπάρχετε σαν δόγμα.

Να σκέφτεσαι ψηλέ τι λες και σε ποιον τα λες.
Εδώ δεν είμαστε όλοι παιδάκια του κατηχητικού.

Αν θες να κουβεντιάσουμε γιατί ο θεός δεν ενδιαφέρεται, δεν ασχολείται, και ούτε κάν γνωρίζει αν υπάρχεις εσύ ή εγώ, ή οποιοσδήποτε άλλος, και μήτε του καίγεται καρφάκι αν εγώ ή εσύ φας κοκορέτσι, ή κοτολέτες στα κάρβουνα την μεγάλη Παρασκευή (που ούτε ξέρει πότε πέφτει), ούτε αν εσύ πηδάς εκτός γάμου, κλπ κλπ.

Ο θεός ΔΕΝ είναι σαν τα μούτρα σου ψηλέ, και είναι θανάσιμο αμάρτημα ο εγωισμός και η επιθυμία να γίνεις εσύ θεός.



Λοιπόν,
μπες στον κόπο και παράθεσε ακριβώς το χωρίο στο οποίο αναφέρεσαι για να το σχολιάσουμε.

Και σε άλλα μηνύματά μου σε είχα παρακαλέσει να κάνεις το ίδιο, αλλά ....

Προσπαθώ να κάνω διάλογο μαζί σου, παρόλο που είχα πει πως θα πάψω να ασχολούμαι μαζί σου.
Ελπίζω πως υπάρχει περιθώριο να κάνουμε διάλογο και όχι να ανταλλάσουμε βρισιές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 12:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποτίθεται πως κάποιοι, αναφέρονται σε κάποια χωρία της Κ.Δ. και, χωρίς να έχουν μελετήσει την Κ.Δ., ισχυρίζονται πως αυτό που οι ίδιοι κατάλαβαν είναι και το νόημα των όσων διάβασαν.

Πώς είναι δυνατόν, κάποιος που δεν έχει εμπειρία και πείρα στο να μελετά το σχέδιο του Θεού παρατηρώντας τα γεγονότα, να απαιτεί πως, αυτό που ο ίδιος κατάλαβε από μαι ξερή ανάγνωση, είναι και το σχέδιο του Θεού;

Λέτε αυτοί που έγραψαν, που συνέταξαν ή, αυτοί που συνέθεσαν την Κ.Δ., να ήταν τόσο βλάκες ώστε να μην καταλάβαιναν πως αυτά που γράφονται εκεί μέσα θα μπορούσαν να φέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό;

Είναι δυνατό να έχουν γράψει κάτι το οποίο θα απομάκρυνε τον άνθρωπο από το Χριστό, αντί να τον κάνει να έλθει κοντά του;
Όχι βέβαια! Απλά, θέλει μελέτη.

Αγαπητή lixos,
την απάντηση που ψάχνεις, έστω στο "ρητορικό" ερώτημα, θα τη βρεις αν μελετήσεις την Αγία Γραφή. Θα τη βρεις αν μελετήσεις τους Αγίους Πατέρες, την Ορθόδοξη Ιερή Παράδοση.
Δεν γίνεται να σου τη δώσει κάποιος άλλος την απάντηση, τουλάχιστον όχι αυτή τη στιγμή, γιατί, όπως λες και η ίδια, η λογική σου δεν είναι έτοιμη να τη δεχτεί.
Η "λογική" σου πρέπει να πάρει κάτι από τη θεϊκή προοπτική που προσπάθησε να μας μεταδώσει ο Ιησούς Χριστός, και τότε ίσως λάβεις τις απαντήσεις που ζητάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 12:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓιάννηςΨ
quote:
Σίγουρα φίλε μου είναι θέμα προσωπικής διαχείρισης, και κατανόησης της κάθε ατομικής εμπειρίας.
Η αναφορά σου σε κάποια “προετοιμασία” υπονοεί υποβολή, ή κατάσταση νοητικής έξαρσης / έκστασης?

Αυτή η ας πούμε “προετοιμασία” μήπως επιδρά στην σωστή και ελεύθερη κρίση?



Χαχα. Λοιπόν Γιάννη ας πούμε κάτι να το ξεκαθαρίσουμε. Υπάρχουν γεγονότα μεταφυσικά, τα οποία συμβαίνουν, είναι εκτός του ελέγχου μας, είναι ανεξήγητα για την επιστήμη, και δεν οφείλονται σε καμία υποβολή-αυθυποβολή, παραίσθηση, ψευδαίσθηση, ψυχολογική, ορμονική ή άλλη διαταραχή.
Εντάξει;
Είσαι οκ με αυτό;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/10/2011 12:34:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 12:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κατάλαβα!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να κουβεντιάσει κανείς μαζί σου, εκτός και σου λέει αυτά που εσύ θέλεις να ακούσεις.
Όσα σχολίασες ήταν απάντηση σε δική μου τοποθέτηση, και η κουβέντα μας σχετίζετο με ένα “ρητορικό” ερώτημά σου, που συμπτωματικά η απάντηση υπάρχει στην Κ.Δ, δια στόματος Ιησού.
Προφανώς δεν σε ενδιαφέρει η σπουδαιότητα του συγκεκριμένου συμβάντος, - δικαίωμά σου - και αναφέρεσαι μόνο σε ένα προσωπικό σου βίωμα, ζητώντας μια γνώμη όχι οποιαδήποτε, αλλά μόνο αυτή που θέλεις εσύ.
Με το θέμα της επιθανάτιας εμπειρίας έχω ασχοληθεί στο παρελθόν, και έχω ο ίδιος δυό φορές βρεθεί σε τέτοια κατάσταση.
Τα πράγματα δεν είναι όπως στα περιγράφουν, και για όλα υπάρχει λογική εξήγηση.

Αγαπητέ, μάλλον είσαι η επιβεβαίωση της φράσης "άλλα λέει η θειά μου κι άλλα ακούν τ' αυτιά μου". Από πού κι ως πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι θέλω ν' ακούσω αυτό που με βολεύει; Είμαι σκεπτόμενη και με προσβάλλεις αλλά προφανώς αυτό αποτελεί πάγια τακτική σου. Τι να πω; ίσως σου επιβεβαιώνει κάποια ανάγκη σου. Εάν είναι έτσι χαίρομαι που σε βοηθάω.
Όσον αφορά στο "δια στόματος Ιησού και το ρητορικό μου ερώτημα", ήταν απόλυτα στοχευμένο και αναμένει μιας ικανοποιητικής απάντησης από έναν άνθρωπο του χριστιανισμού. Το να με παραπέμπεις στην Κ.Δ. ή στην Π.Δ. ή δεν ξέρω σε ποιο άλλο θρησκευτικό κείμενο που έχει "γραφεί" χιλιάδες χρόνια πριν και ΟΧΙ από τον ίδιο τον Ιησού, δεν μου λέει κάτι. Δεν νομίζω ότι αυτή είναι και η επίσημη θέση. Έτσι το έχεις ερμηνεύσει εσύ. Σε ένα μόνο μέρος έχεις δίκιο: ότι τελικά έχει ρητορικό χαρακτήρα το ερώτημα αφού μάλλον θα μείνω χωρίς απάντηση (τουλάχιστον που να καλύπτει τη λογική μου).
Σχετικά με την επιθανάτια εμπειρία σου, δεν το ήξερα. Μπορείς εάν θέλεις όμως να την παραθέσεις γιατί θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε και την αντίθετη θέση. Δεν μπορείς όμως να είσαι τόσο κάθετος αφού και η ίδια η επιστήμη της οποίας την άποψη επικαλείσαι, δεν είναι απόλυτη και ακυρωτική και μέχρι ώρας δεν έχει δοθεί σαφής απάντηση παρά μόνο εικασίες (αμφίδρομες).



Προφανώς παραβλέπεις την ουσία, ότι δηλαδή η χριστιανική πίστη βασίζεται – αποκλειστικά στην Κ.Δ -
Δεν υπάρχει άλλη ουσιαστική καταγραφή για το πρόσωπο και την διδασκαλία του Ιησού.
Αν τα κείμενα της Κ.Δ είναι παραποιημένα ή όχι, δεν με ενδιαφέρει, γιατί εγώ είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω ΜΟΝΟ αυτά, και βάση αυτών και μόνο να κρίνω το δόγμα που αυτά ευαγγελίζονται.
Με τον ίδιο τρόπο οφείλω να εξετάσω και το Ισλάμ (με το κοράνι) και οποιαδήποτε άλλη θεωρία ή δοξασία.

Προφανώς δεν γνωρίζεις για τί μιλάω, και βιάστηκε να πάρεις θέση, χωρίς να μπεις στον κόπο να το ψάξεις.
Ο χαρακτηρισμός μιας άποψης το περιεχόμενο της οποίας δεν γνωρίζεις μόνο σαν κακή προαίρεση μπορεί να χαρακτηριστεί.
Είναι παραλογισμός να υποστηρίζεις, πως δεν μπορεί να είναι έτσι, όπως τα λένε στην Κ.Δ, αλά κάπως αλλιώς.
Η απάντηση στο ερώτημά σου, - για τελευταία φορά δηλώνω - υπάρχει και δίδεται ξεκάθαρα, μην αφήνοντας περιθώρια παρερμηνείας, δια στόματος Ιησού.
Συνηθίζω να τοποθετούμε με λογικά επιχειρήματα, και με στοιχεία δικής μου έρευνας, χωρίς να αναδημοσιεύω ξένες απόψεις.

Αν δεν σε ενδιαφέρει ή δεν σε ικανοποιεί η απάντηση, ή θα ήθελες εσύ να πάρεις κάποια άλλη που να συμφωνεί με ένα ήδη υπάρχον σε σένα συμπέρασμα, είναι καθαρά θέμα δικό σου.

Παράλληλα με την απάντηση του Ιησού, σου ανέφερα και την δική μου άποψη, με την οποία δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείς,

Είναι προσωπική μου γνώμη δοσμένη πολύ επιγραμματικά, και είναι προϊόν πολύχρονης αναζήτησης

Να είσαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 12:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψυλος

Λοιπόν,
μπες στον κόπο και παράθεσε ακριβώς το χωρίο στο οποίο αναφέρεσαι για να το σχολιάσουμε.

Και σε άλλα μηνύματά μου σε είχα παρακαλέσει να κάνεις το ίδιο, αλλά ....

Προσπαθώ να κάνω διάλογο μαζί σου, παρόλο που είχα πει πως θα πάψω να ασχολούμαι μαζί σου.
Ελπίζω πως υπάρχει περιθώριο να κάνουμε διάλογο και όχι να ανταλλάσουμε βρισιές.


Εν ολίγοις ψηλέ μου λες, πως δεν υπάρχει και δεν αναφέρεται πουθενά το γεγονός που περιέγραψα στην Κ.Δ?
Δεν σου θυμίζει τίποτα – διαβεβαιώνεις – η ιστορία με κάποιο παιδί αθώο, που γεννήθηκε με πρόβλημα από ενάρετους γονείς, και σαν αιτία της μακροχρόνιας τυραννίας του, ήταν να το θεραπεύσει ο Ιησούς για να δοξαστεί?

Για σκέψου λιγάκι, και ψάξε καλά τα Βρυξελλιώτικα βαγγέλια.

Σου υπενθυμίζω, πως εγώ δεν πετώ λάσπη, και δεν κολλάω ταμπέλες στους ανθρώπους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 13:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψυλος

Λοιπόν,
μπες στον κόπο και παράθεσε ακριβώς το χωρίο στο οποίο αναφέρεσαι για να το σχολιάσουμε.

Και σε άλλα μηνύματά μου σε είχα παρακαλέσει να κάνεις το ίδιο, αλλά ....

Προσπαθώ να κάνω διάλογο μαζί σου, παρόλο που είχα πει πως θα πάψω να ασχολούμαι μαζί σου.
Ελπίζω πως υπάρχει περιθώριο να κάνουμε διάλογο και όχι να ανταλλάσουμε βρισιές.


Εν ολίγοις ψηλέ μου λες, πως δεν υπάρχει και δεν αναφέρεται πουθενά το γεγονός που περιέγραψα στην Κ.Δ?
Δεν σου θυμίζει τίποτα – διαβεβαιώνεις – η ιστορία με κάποιο παιδί αθώο, που γεννήθηκε με πρόβλημα από ενάρετους γονείς, και σαν αιτία της μακροχρόνιας τυραννίας του, ήταν να το θεραπεύσει ο Ιησούς για να δοξαστεί?

Για σκέψου λιγάκι, και ψάξε καλά τα Βρυξελλιώτικα βαγγέλια.

Σου υπενθυμίζω, πως εγώ δεν πετώ λάσπη, και δεν κολλάω ταμπέλες στους ανθρώπους



Εγώ σου ζήτησα να παραθέσεις ακριβώς το εδάφιο για να ξέρουμε για τι μιλάμε. Μετά, θα το σχολιάσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 13:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓιάννηςΨ
quote:
Σίγουρα φίλε μου είναι θέμα προσωπικής διαχείρισης, και κατανόησης της κάθε ατομικής εμπειρίας.
Η αναφορά σου σε κάποια “προετοιμασία” υπονοεί υποβολή, ή κατάσταση νοητικής έξαρσης / έκστασης?

Αυτή η ας πούμε “προετοιμασία” μήπως επιδρά στην σωστή και ελεύθερη κρίση?



Χαχα. Λοιπόν Γιάννη ας πούμε κάτι να το ξεκαθαρίσουμε. Υπάρχουν γεγονότα μεταφυσικά, τα οποία συμβαίνουν, είναι εκτός του ελέγχου μας, είναι ανεξήγητα για την επιστήμη, και δεν οφείλονται σε καμία υποβολή-αυθυποβολή, παραίσθηση, ψευδαίσθηση, ψυχολογική, ορμονική ή άλλη διαταραχή.
Εντάξει;
Είσαι οκ με αυτό;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/10/2011 12:34:48


Βρε Νοκτορ γιατί επιμένεις να οδηγείσαι σε παραλογισμούς?

Υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα?

Ότι δηλαδή δεν μπορούμε σήμερα να το ερμηνεύσουμε με νόμους της φύσης που ενδεχομένως δεν γνωρίζουμε, το θεωρείς εσύ μεταφυσικό?

Ακόμη και κάθε φαντασίωση οποιουδήποτε αλαφροΐσκιωτου?

Μου λες να συμφωνήσω με κάθε παραλογισμό, και παιχνίδια μυαλού?

Έχεις παρακολουθήσει επίδειξη μενταλιστ?
Πιστεύεις πως έχουν..... μεταφυσικές εξηγήσεις τα “κόλπα” τους?

Αμάν!!!
Έλεος!!!.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 13:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε Νοκτορ γιατί επιμένεις να οδηγείσαι σε παραλογισμούς?

Υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα?

Ότι δηλαδή δεν μπορούμε σήμερα να το ερμηνεύσουμε με νόμους της φύσης που ενδεχομένως δεν γνωρίζουμε, το θεωρείς εσύ μεταφυσικό?

Ακόμη και κάθε φαντασίωση οποιουδήποτε αλαφροΐσκιωτου?


Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης μεταφυσικών φαινομένων (μεταφυσικών με τα σημερινά κριτήρια όχι με τα μελλοντικά)τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα μεταφυσικά φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;
(παρακαλώ να απαντήσεις απλώς σε αυτό που σε ρωτάω χωρίς να βγάζεις πράγματα απ' το μυαλό σου)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 13:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ψυλος

Λοιπόν,
μπες στον κόπο και παράθεσε ακριβώς το χωρίο στο οποίο αναφέρεσαι για να το σχολιάσουμε.

Και σε άλλα μηνύματά μου σε είχα παρακαλέσει να κάνεις το ίδιο, αλλά ....

Προσπαθώ να κάνω διάλογο μαζί σου, παρόλο που είχα πει πως θα πάψω να ασχολούμαι μαζί σου.
Ελπίζω πως υπάρχει περιθώριο να κάνουμε διάλογο και όχι να ανταλλάσουμε βρισιές.


Εν ολίγοις ψηλέ μου λες, πως δεν υπάρχει και δεν αναφέρεται πουθενά το γεγονός που περιέγραψα στην Κ.Δ?
Δεν σου θυμίζει τίποτα – διαβεβαιώνεις – η ιστορία με κάποιο παιδί αθώο, που γεννήθηκε με πρόβλημα από ενάρετους γονείς, και σαν αιτία της μακροχρόνιας τυραννίας του, ήταν να το θεραπεύσει ο Ιησούς για να δοξαστεί?

Για σκέψου λιγάκι, και ψάξε καλά τα Βρυξελλιώτικα βαγγέλια.

Σου υπενθυμίζω, πως εγώ δεν πετώ λάσπη, και δεν κολλάω ταμπέλες στους ανθρώπους



Εγώ σου ζήτησα να παραθέσεις ακριβώς το εδάφιο για να ξέρουμε για τι μιλάμε. Μετά, θα το σχολιάσουμε.


Επαναλαμβάνω πάλι
Γνωρίζεις ναι ή όχι σε τι αναφέρομαι?

Η ιστορία που αναφέρομαι υπάρχει στην Κ.Δ , ή τα λεγόμενά μου είναι κακόβουλα και προϊόν ενός δικού μου αντιχριστιανικού μένους?

Πρώτη φορά ακούς την ιστορία με τη θεραπεία του υιού του ενάρετου ζεύγους?

Είσαι δηλαδή τόσο πολύ άσχετος με την Κ.Δ και μου ζητάς να την κουβεντιάσουμε?

Και τις προηγούμενες φορές που κατατέθηκαν τα γνήσια κείμενα, εγώ είχα δίκαιο θυμάσαι?
Θέλεις να τα κουβεντιάσουμε ξανά αυτά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 13:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν σε ενδιαφέρει ή δεν σε ικανοποιεί η απάντηση, ή θα ήθελες εσύ να πάρεις κάποια άλλη που να συμφωνεί με ένα ήδη υπάρχον σε σένα συμπέρασμα, είναι καθαρά θέμα δικό σου.

ΞΑΝΑ: Δεν θέλω να συμφωνήσουν οι άλλοι με κανένα δικό μου συμπέρασμα ή άποψη. Τουναντίον θέλω να ακούσω και να κάνω διάλογο. Επίσης επαναλαμβάνω με κίνδυνο να γίνω κουραστική ότι ακόμη ψάχνομαι και δεν έχω καταλήξει πουθενά. Στην έρευνα είμαι.

quote:
Σχετικά με την επιθανάτια εμπειρία σου, δεν το ήξερα. Μπορείς εάν θέλεις όμως να την παραθέσεις γιατί θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε και την αντίθετη θέση. Δεν μπορείς όμως να είσαι τόσο κάθετος αφού και η ίδια η επιστήμη της οποίας την άποψη επικαλείσαι, δεν είναι απόλυτη και ακυρωτική και μέχρι ώρας δεν έχει δοθεί σαφής απάντηση παρά μόνο εικασίες (αμφίδρομες).

Μάλλον ξέχασες να μου απαντήσεις και στο παραπάνω. Κάντο αν θέλεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 14:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Βρε Νοκτορ γιατί επιμένεις να οδηγείσαι σε παραλογισμούς?

Υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα?

Ότι δηλαδή δεν μπορούμε σήμερα να το ερμηνεύσουμε με νόμους της φύσης που ενδεχομένως δεν γνωρίζουμε, το θεωρείς εσύ μεταφυσικό?

Ακόμη και κάθε φαντασίωση οποιουδήποτε αλαφροΐσκιωτου?


Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης μεταφυσικών φαινομένων (μεταφυσικών με τα σημερινά κριτήρια όχι με τα μελλοντικά)τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα μεταφυσικά φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;
(παρακαλώ να απαντήσεις απλώς σε αυτό που σε ρωτάω χωρίς να βγάζεις πράγματα απ' το μυαλό σου)


Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 14:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianispseftis
Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”


Εκτός απο τις διαισθήσεις,τα άλλα σίγουρα δεν είναι μεταφυσικά.

Τι έχεις να πείς για ,τηλεκίνηση,ενόραση,τηλεπάθεια,λήψη και διαβίβαση μυνημάτων μόνο με την σκέψη?

Ασε καλύτερα,μην απαντάς,πάλι μαλακία θα πείς!!

Υ.Υ
Ανάθεμά με,άν κατάλαβες τι σου λέει ο Dr.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/10/2011 14:27:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 14:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianispseftis
Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”


Εκτός απο τις διαισθήσεις,τα άλλα σίγουρα δεν είναι μεταφυσικά.

Τι έχεις να πείς για ,τηλεκίνηση,ενόραση,τηλεπάθεια,λήψη και διαβίβαση μυνημάτων μόνο με την σκέψη?

Ασε καλύτερα,μην απαντάς,πάλι μαλακία θα πείς!!

Υ.Υ
Ανάθεμά με,άν κατάλαβες τι σου λέει ο Dr.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/10/2011 14:27:15


Αφού δεν έχεις το απαιτούμενο κιου κιου να κατανοήσεις τέτοια φιλοσοφικά/επιστημονικά θέματα, πόσο μάλλον να τα κουβεντιάσεις,

Όσο για τα λοιπά που ρωτάς σου είχα απαντήσει και στο παρελθόν, όταν συζητούζαμε για φαινόμενα “ψι” ,.... “αμ ψού”, ...επιρροή σκέψης και άλλα τρελά, παραθέτοντας και τα επιστημονικά στοιχεία
Τώρα βαριέμαι να κουβεντιάσω με πτυχιούχους μαλάκες, και με ανθρώπους που διαβάζουν και ενημερώνονται από ΛιοκοΤουλάτους

Βρες κάποιον άλλον να στα εξηγήσει.
Εγώ είμαι του δημοτικού, και αδυνατώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 15:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xμ...................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 15:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επαναλαμβάνω πάλι
Γνωρίζεις ναι ή όχι σε τι αναφέρομαι?

Η ιστορία που αναφέρομαι υπάρχει στην Κ.Δ , ή τα λεγόμενά μου είναι κακόβουλα και προϊόν ενός δικού μου αντιχριστιανικού μένους?

Πρώτη φορά ακούς την ιστορία με τη θεραπεία του υιού του ενάρετου ζεύγους?

Είσαι δηλαδή τόσο πολύ άσχετος με την Κ.Δ και μου ζητάς να την κουβεντιάσουμε?

Και τις προηγούμενες φορές που κατατέθηκαν τα γνήσια κείμενα, εγώ είχα δίκαιο θυμάσαι?
Θέλεις να τα κουβεντιάσουμε ξανά αυτά?



Δεν καταλαβαίνω, τι σου κοστίζει να παραθέσεις το εδάφιο αυτό όπου αναφέρεται αυτό που λες και, να το συζητήσουμε;

Την άλλη φορά έλεγες για τον Ματθαίο αλλά μετά μου παρουσίασες εδάφια από τους άλλους Ευαγγελιστές.

Δε νομίζεις πως είναι λιγάκι "υπεροπτικό" το να λες πως αυτά που ισχυρίζεσαι εσύ είναι αυτά που είπε ο Ιησούς;
Εγώ δεν σου προτείνω τίποτα παραπάνω από το να τα συζητήσουμε.
Εκτός κι αν πιστεύεις πως οι δικοί σου ισχυρισμοί θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως τον αποκεκαλυμμένο Λόγο του Θεού, οπότε να το σταματήσουμε εδώ και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ήδη την αγιοποίησή σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 15:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Νομίζω φίλτατε ότι έχεις παρανοήσει μερικά πράγματα..

Μπόλικα

quote:
Κατ' αρχήν κάποιος που τιθασεύει τον εγωισμό του, που πραγματικά τον τιθασεύει, δεν έχει την ανάγκη για καμιά επιβεβαίωση για το αν υπάρχει ή όχι μεταθάνατον ζωή, γιατί απλά αυτό δεν τον απασχολεί. Δεν ζει στο παρελθόν.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Κάτι τέτοιο αγγίζει τα επίπεδα ορισμένων μοναχών. Πολύ μακριά από τον καθημερινό άνθρωπο της πόλης.


gianipseftis

quote:
Σίγουρα φίλε μου είναι θέμα προσωπικής διαχείρισης, και κατανόησης της κάθε ατομικής εμπειρίας.
Η αναφορά σου σε κάποια “προετοιμασία” υπονοεί υποβολή, ή κατάσταση νοητικής έξαρσης / έκστασης?

Αυτή η ας πούμε “προετοιμασία” μήπως επιδρά στην σωστή και ελεύθερη κρίση?


Μπορείς να πεις δυο λόγια παραπάνω για την επίδραση που ανέφερες;
Εγώ ως προετοιμασία είχα στο νου μου κάτι που τείνει στην καλλιέργεια του ατόμου, ούτε έκσταση ούτε κάποια άλλη κατάσταση άλλη της κανονικής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 16:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

xμ...................



Τι έπαθες κι εσύ?

Σε κάνει να παραμιλάς η Ψευτογιάνεια ...λογική?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 16:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν συμφωνώ γενικά με την ερμηνεία του όρου “μεταφυσικά”

Για μένα υπάρχουν μόνο φυσικά φαινόμενα που γνωρίζουμε να εξηγήσουμε, και φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούμε να τα εξηγήσουμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις μας, γιατί απλούστατα δεν έχουμε κατανοήσει όλους τους νόμους της φύσης, ή τους έχουμε κατανοήσει λάθος..

Παραισθήσεις, ψευδαισθήσεις, διαισθήσεις, δεισιδαιμονίες, έμμονες ιδέες κλπ κλπ, δεν είναι φυσικά φαινόμενα και ούτε μεταφυσικά, γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι καν “φαινόμενα”.


Πάμε ξανά.. Μεταφράζω το μήνυμα μου στις λέξεις που καταλαβαίνεις.
"Γιάννη Ψεύτη, Εγώ σε ρωτάω απλά αν είσαι οκ με την ιδέα της ύπαρξης ανεξήγητων φαινομένων,(μεταφυσικών για τα δεδομένα της τωρινής επιστήμης) τίποτα περισσότερο. Πιστεύεις στα ανεξήγητα φαινόμενα; Εγώ σου λέω ότι υπάρχουν. Είσαι οκ με αυτό;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy