ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gianipseftis,

Είμαι φίλη και όχι φίλος :)

Καταλαβαίνω το ύφος του μηνύματός σου αλλά οφείλω να ξεκαθαρίσω τα ακόλουθα:
Το ότι το ψάχνω και διαβάζω δεν σημαίνει ότι τα ισοπεδώνω όλα και ότι απορρίπτω τα πάντα αβασάνιστα.
Θα ήμουν τουλάχιστον άνους εάν αντιδρούσα έτσι.
Δεν ειρωνεύομαι και δεν σατιρίζω τους ανθρώπους που έχουν άλλη άποψη. Αντιθέτως ζηλεύω καλοπροαίρετα αυτούς που πιστεύουν και έχουν τη δύναμη να το κάνουν.
Επίσης το γεγονός ότι το ψάχνω σημαίνει ότι έχω τ' αυτιά μου και τις κεραίες μου ανοιχτές σε μηνύματα και γεγονότα-σημάδια (?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 11:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει ολα να εξηγουνται επιστημονικα και λογικα??Γιατι πρεπει να ταξερουμε ολα εμεις οι ανθρωποι??νομιζετε οτι ειμαστε ΘΕΟΙ και πρεπει να τα γνωριζουμε ολα???Απλα το θεμα ειναι οτι επειδη ο ανθρωπος απο τη φυση του ειναι εγωιστης,ιδιοτελης,καιροσκοπος,πεισματαρης και κακός δεν μπορει να διανοηθει οτι υπαρχουν πραγματα που δεν μπορει ο ιδιος να ελεγξει...αυτο ειναι ολο...

Συμφωνώ απολύτως, αγαπητή!
Απλώς ο άνθρωπος δε μπορεί να δεχθεί εύκολα ή και καθόλου ενίοτε ότι δεν γίνεται να φτάσει στο σημείο να τα γνωρίζει όλα.
Οι επιστήμες σαφώς και θα μας παρέχουν τα μέσα για να γνωρίσουμε καλύτερα τον κόσμο, τα διάφορα φαινόμενα όμως είναι απλά μέσα τα οποία διαθέτουμε και δεν γίνεται να δίνουν εξήγηση στα πάντα...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 12:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καμιά φορά πιστεύω ότι ο άνθρωπος τελικά είναι το αποτυχημένο ή καλύτερα το ημιτελές πείραμα κάποιου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 12:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ gianipseftis,

Είμαι φίλη και όχι φίλος :)

Καταλαβαίνω το ύφος του μηνύματός σου αλλά οφείλω να ξεκαθαρίσω τα ακόλουθα:
Το ότι το ψάχνω και διαβάζω δεν σημαίνει ότι τα ισοπεδώνω όλα και ότι απορρίπτω τα πάντα αβασάνιστα.
Θα ήμουν τουλάχιστον άνους εάν αντιδρούσα έτσι.
Δεν ειρωνεύομαι και δεν σατιρίζω τους ανθρώπους που έχουν άλλη άποψη. Αντιθέτως ζηλεύω καλοπροαίρετα αυτούς που πιστεύουν και έχουν τη δύναμη να το κάνουν.
Επίσης το γεγονός ότι το ψάχνω σημαίνει ότι έχω τ' αυτιά μου και τις κεραίες μου ανοιχτές σε μηνύματα και γεγονότα-σημάδια (?)



Πολύ καλά κάνεις και το ψάχνεις καλή μου φίλη, και έτσι πρέπει πάντα να κάνεις, κατά την γνώμη μου.
Δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από εύκολα και γρήγορα συμπεράσματα, αν θέλουμε η κρίση μας να είναι όσο το δυνατό σωστότερη.
Ο μεγάλος Έλληνας φιλόσοφος Αριστοτέλης μας συμβουλεύει πως είναι δύο οι αιτίες που οδηγούν σε μια λάθος γνώμη/απόφαση.
Η ταχύτητα και η οργή.

Τέλος δεν ειρωνεύτηκα κάτι, και αν κατάλαβες έτσι, λάθος κατάλαβες.
Απλά σχολίασα χιουμοριστικά μια είδηση σχετικά με το πλήθος των πεθαμένων συνταξιούχων του ΙΚΑ που συνεχίζουν, αν και νεκροί να παίρνουν σύνταξη.
Προφανώς δεν παρακολουθείς την επικαιρότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 13:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμιά φορά όμως τόσο η ταχύτητα όσο και η οργή μπορούν και επιβάλλονται δυστυχώς και δεν προλαβαίνεις να συνειδητοποιήσεις τι κάνεις! ανθρώπινο...???...αλλά ολέθριο.
Το πιασα το επίκαιρο χιουμορ καλέ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bluewire
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 17:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου ειπαν απλα οτι για 3 λεπτα ειχε σταματησει η καρδια μου.Αυτο δεν με κανει νεκρο?Νομιζα οτι ο θανατος ξεκιναει εκει που σταματαει η καρδια.Η κανω λαθος?Αυτο με το ΙΚΑ μου αρεσε :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2011, 17:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου ειπαν απλα οτι για 3 λεπτα ειχε σταματησει η καρδια μου.Αυτο δεν με κανει νεκρο?Νομιζα οτι ο θανατος ξεκιναει εκει που σταματαει η καρδια.Η κανω λαθος?Αυτο με το ΙΚΑ μου αρεσε :)




Όχι φίλε μου.
Από βιολογικής και ιατρικής πλευράς, μόνο ο επιβεβαιωμένος θάνατος του εγκεφάλου σημαίνει και τον οριστικό και αμετάκλητο θάνατο του ατόμου, δηλαδή το βιολογικό του τέλος.

Γιαυτό σε ρώτησα πως πιστοποιήθηκε ο θάνατος σου μέσα σε 3 λεπτά.

Μπορεί ένα άτομο να είναι κλινικά νεκρό, και τα υπόλοιπα όργανα ακόμα να λειτουργούν.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, και εφόσον οι άμεσοι συγγενείς του θύματος συμφωνήσουν, μπορεί να γίνει αφαίρεση των υγιών οργάνων με σκοπό την μεταμόσχευση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bluewire
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 00:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ.Αρα τα δικα μου συμπτωματα που σας ειπα που οφειλονται?Γιατι μου φανηκαν πολυ κουφα.Ακομα τα θυμαμε που ειμαι 29.Τπτ χημικα στον εγκεφαλο ισως?Ποιος ξερει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bluewire
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 00:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορω να καταλαβω πως ειχα εξωσωματικη εμπειρια με 3 λεπτα που ειχε σταματησει η καρδια μου.Οποιος εχει μια εξηγηση ας την πει να μου φυγει κι εμενα η απορια.Σε οποιον το ειπα με ρωτησε αν ειχα παρει παραισθησιογονα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 11:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειχα εξωσωματικη εμπειρια με 3 λεπτα που ειχε σταματησει η καρδια μου.Οποιος εχει μια εξηγηση ας την πει να μου φυγει κι εμενα η απορια.Σε οποιον το ειπα με ρωτησε αν ειχα παρει παραισθησιογονα.



quote:

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειχα εξωσωματικη εμπειρια με 3 λεπτα που ειχε σταματησει η καρδια μου.Οποιος εχει μια εξηγηση ας την πει να μου φυγει κι εμενα η απορια.Σε οποιον το ειπα με ρωτησε αν ειχα παρει παραισθησιογονα.



καλό θα ήταν θα δεις το παρακάτω Link. Ίσως είναι μια απάντηση στις απορίες σου http://www.youtube.com/watch?v=LICD5oIuybg

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 12:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί ένα άτομο να είναι κλινικά νεκρό, και τα υπόλοιπα όργανα ακόμα να λειτουργούν.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, και εφόσον οι άμεσοι συγγενείς του θύματος συμφωνήσουν, μπορεί να γίνει αφαίρεση των υγιών οργάνων με σκοπό την μεταμόσχευση.


Άρα, το άτομο δεν είναι νεκρό. Οπότε, η αφαίρεση υγιών οργάνων γίνεται σε άνθρωπο που είναι ακόμη εν ζωή.

Το γεογνός πως έχουν ορισθεί δύο ήδη θανάτων, ο εγκεφαλικός και ο κλινικός, αφήνει να διαφανεί πως και οι επιστήμονες δεν γνωρίζουν πότε επέρχεται ο θάνατος του ανθρώπου, που δεν μπορεί να είναι περισσότεροι από έναν.

Το σίγουρο, πάντως, είναι πως μετά την αφαίρεση των οργάνων, το άτομο πεθαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 13:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειχα εξωσωματικη εμπειρια με 3 λεπτα που ειχε σταματησει η καρδια μου.Οποιος εχει μια εξηγηση ας την πει να μου φυγει κι εμενα η απορια.Σε οποιον το ειπα με ρωτησε αν ειχα παρει παραισθησιογονα.


Μπορείς να περιγράψεις τί εμπειρίες είχες σε παρακαλώ;
Ίσως να το έχεις ήδη κάνει και δεν το είδα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 13:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειχα εξωσωματικη εμπειρια με 3 λεπτα που ειχε σταματησει η καρδια μου.Οποιος εχει μια εξηγηση ας την πει να μου φυγει κι εμενα η απορια.Σε οποιον το ειπα με ρωτησε αν ειχα παρει παραισθησιογονα.



Φίλε μου αυτό που περιγράφεις είναι ένα φαινόμενο που συναντάται σε περιπτώσεις λιποθυμίας, καρδιακού επεισοδίου, ύπνωσης , ή στην παρουσία πολύ μεγάλου κινδύνου όπου το άτομο θεωρεί βέβαιο το θάνατό του (εμπλοκή σε ατύχημα - παράδειγμα).
Το φαινόμενο ονομάζεται “επιθανάτια εμπειρία”

Οι “μηχανισμοί” που εμπλέκονται είναι διάφοροι, κυρίως όμως η κακή οξυγόνωσης του εγκεφάλου- μέχρι και προσωρινή διακοπή της αιμάτωσης του - , και σε περιπτώσεις πολύ μεγάλου πανικού/φόβου, την απελευθέρωση χημικών ουσιών που δημιουργούν την αίσθηση της χαλάρωσης, ευεξίας και αιώρησης.
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 14:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειχα εξωσωματικη εμπειρια με 3 λεπτα που ειχε σταματησει η καρδια μου.Οποιος εχει μια εξηγηση ας την πει να μου φυγει κι εμενα η απορια.Σε οποιον το ειπα με ρωτησε αν ειχα παρει παραισθησιογονα.



Φίλε μου αυτό που περιγράφεις είναι ένα φαινόμενο που συναντάται σε περιπτώσεις λιποθυμίας, καρδιακού επεισοδίου, ύπνωσης , ή στην παρουσία πολύ μεγάλου κινδύνου όπου το άτομο θεωρεί βέβαιο το θάνατό του (εμπλοκή σε ατύχημα - παράδειγμα).
Το φαινόμενο ονομάζεται “επιθανάτια εμπειρία”

Οι “μηχανισμοί” που εμπλέκονται είναι διάφοροι, κυρίως όμως η κακή οξυγόνωσης του εγκεφάλου- μέχρι και προσωρινή διακοπή της αιμάτωσης του - , και σε περιπτώσεις πολύ μεγάλου πανικού/φόβου, την απελευθέρωση χημικών ουσιών που δημιουργούν την αίσθηση της χαλάρωσης, ευεξίας και αιώρησης.
.




Οι “μηχανισμοί” που εμπλέκονται είναι διάφοροι, κυρίως όμως η κακή οξυγόνωσης του εγκεφάλου- μέχρι και προσωρινή διακοπή της αιμάτωσης του - , και σε περιπτώσεις πολύ μεγάλου πανικού/φόβου, την απελευθέρωση χημικών ουσιών που δημιουργούν την αίσθηση της χαλάρωσης, ευεξίας και αιώρησης.

Ανεπαρκής η εξήγηση που δίνεις. Ακόμη και η επιστήμη δεν μπορεί να δώσει επαρκείς εξηγήσεις για το τι ακριβώς συμβαίνει με τα NDE's (Near Death Experiences για όσους δεν γνωρίζουν τον όρο). Αρκεί να σου πω ότι διεξάγεται σχετική έρευνα σε 25 νοσοκομεία του κόσμου σχετικά. Παραπάνω είχα δώσει ένα link. Πρόκειται για ένα σχετικό ντοκιμαντέρ του BBC. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η περίπτωση της Pam Raynolds αλλά και των σχολίων του καρδιολόγου και του νευροχειρουργού της. Επίσης να ρωτήσω εγώ το εξής: γιατί ο εγκέφαλος να δημιουργεί τέτοιου είδους "διευκόλυνση" στο σώμα που πεθαίνει και επομένως θα του είναι σε λίγο άχρηστο; για να πάει στο χώμα ελαφρύτερο???
Όσοι βίωσαν επιθανάτιες ή μεταθανάτιες εμπειρίες αφηγούνται κάτι πολύ ζωντανό και λεπτομερώς αναφέρουν πράγματα που κανονικά δεν θα έπρεπε να γνωρίζουν. Έχω περίπτωση συναδέλφου που πραγματικά μας άφησε άφωνους με αυτά που περιέγραφε αφού εκείνη την ώρα δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να τα γνωρίζει. Το συγκεκριμένο άτομο έκτοτε έπαψε να φοβάται το θάνατο. Επίσης είναι συγκροτημένο άτομο και απέχει από προκαταλήψεις και διάφορα άλλα κουλά.
Περιμένω σχόλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 14:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διακοπή της λειτουργίας της καρδιάς, (προσωρινή ή μόνιμη) δίνει την εντύπωση νεκρού (κλινικός θάνατος)
Αν αποκατασταθεί η καρδιακή λειτουργία μέσα σε 4 λεπτά, ο άνθρωπος επανέρχεται συνήθως χωρίς κάποιο επιπλέον πρόβλημα.
Αν η αποκατάσταση γίνει μεταξύ 4 έως 7 λεπτών, το άτομο επανέρχεται, αλλά με κατεστραμμένο τον εγκεφαλικό φλοιό όπου ευρίσκονται τα κέντρα μνήμης, κρίσης, και οι ανώτερες εγκεφαλικές λειτουργίες. (φλοιώδης θάνατος) όπου το άτομο πλέον είναι “φυτό”.
Αν δεν επιτευχθεί η επάνοδος της καρδιακής λειτουργίας μετά τα 7 λεπτά, τότε καταστρέφεται ολόκληρος ο εγκέφαλος και το άτομο θεωρείται μόνιμα και αμετάκλητα νεκρό (εγκεφαλικός θάνατος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 14:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δεν είμαι σίγουρη ότι το ανέβασα πριν σωστά, επισυνάπτω εκ νέου το post μου.

Ανεπαρκής η εξήγηση που δίνεις. Ακόμη και η επιστήμη δεν μπορεί να δώσει επαρκείς εξηγήσεις για το τι ακριβώς συμβαίνει με τα NDE's (Near Death Experiences για όσους δεν γνωρίζουν τον όρο). Αρκεί να σου πω ότι διεξάγεται σχετική έρευνα σε 25 νοσοκομεία του κόσμου σχετικά. Παραπάνω είχα δώσει ένα link. Πρόκειται για ένα σχετικό ντοκιμαντέρ του BBC. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η περίπτωση της Pam Raynolds αλλά και των σχολίων του καρδιολόγου και του νευροχειρουργού της. Επίσης να ρωτήσω εγώ το εξής: γιατί ο εγκέφαλος να δημιουργεί τέτοιου είδους "διευκόλυνση" στο σώμα που πεθαίνει και επομένως θα του είναι σε λίγο άχρηστο; για να πάει στο χώμα ελαφρύτερο???
Όσοι βίωσαν επιθανάτιες ή μεταθανάτιες εμπειρίες αφηγούνται κάτι πολύ ζωντανό και λεπτομερώς αναφέρουν πράγματα που κανονικά δεν θα έπρεπε να γνωρίζουν. Έχω περίπτωση συναδέλφου που πραγματικά μας άφησε άφωνους με αυτά που περιέγραφε αφού εκείνη την ώρα δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να τα γνωρίζει. Το συγκεκριμένο άτομο έκτοτε έπαψε να φοβάται το θάνατο. Επίσης είναι συγκροτημένο άτομο και απέχει από προκαταλήψεις και διάφορα άλλα κουλά.
Περιμένω σχόλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 14:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανέφερα δύο από τους ποιο συχνούς γνωστούς μου μηχανισμούς που οδηγούν στα συμπτώματα που περιέγραψε ο bluewire, και αυτό του το επεσήμανα από την αρχή.
Δεν έχω χρόνο να αναφερθώ σε όλες τις περιπτώσεις, και πως αυτές πιθανόν να εμπλέκονται.

Ενδεχομένως εσύ γνωρίζεις κάτι ποιο ουσιώδες, και επομένως μπορείς να βοηθήσεις τον φίλο μας καλύτερα.
Γιαυτό υπάρχουν οι φίλοι, να βοηθά ο ένας τον άλλον, με τον τρόπο που ο καθένας μπορεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 14:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.

(Σωκράτης)

Με ποιόν θαυμαστό τρόπο η ειλικρινής παραδοχή της άγνοιας μετατρέπεται σε αφετηρία της αληθινής γνώσης;

...και αυτό που θέλει να πει ο ποιητής; δεν γνωρίζω με την στενή έννοια του ξερόλα, απλώς το ψάχνω και δεν βάζω στεγανά.

Επίσης να ξαναπώ ότι έχω επισυνάψει πιο πάνω σχετικό link με τα NDE's που θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει ή και να μπερδέψει τον φίλο μας. Όπως έχω πει αρκετές φορές και εγώ είμαι στο ψάξιμο και στην έρευνα.

Edited by - lixos on 09/09/2011 14:51:47

Edited by - lixos on 09/09/2011 16:09:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 14:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
giannipseuti νομιζω οτι πας χαμενος...μπες λιγακι στο site της NASA εκει που λεει για carreers και στειλε ενα c.v
Τα μεταφυσικου περιεχομενου φορουμ δεν ειναι για σενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 18:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.

(Σωκράτης)

Με ποιόν θαυμαστό τρόπο η ειλικρινής παραδοχή της άγνοιας μετατρέπεται σε αφετηρία της αληθινής γνώσης;

...και αυτό που θέλει να πει ο ποιητής; δεν γνωρίζω με την στενή έννοια του ξερόλα, απλώς το ψάχνω και δεν βάζω στεγανά.

Επίσης να ξαναπώ ότι έχω επισυνάψει πιο πάνω σχετικό link με τα NDE's που θα μπορούσε ίσως να βοηθήσει ή και να μπερδέψει τον φίλο μας. Όπως έχω πει αρκετές φορές και εγώ είμαι στο ψάξιμο και στην έρευνα.

Edited by - lixos on 09/09/2011 14:51:47

Edited by - lixos on 09/09/2011 16:09:27


Που με βάζεις να ψάχνω τώρα καλή μου- είδες αυτή την φορά το θυμήθηκα πως είσαι κοριτσάκι-.
Πες τα με τα ωραία δικά σου λόγια να τα καταλάβω.
Εγώ είπα οτι έχω ακουστά και ότι κατάλαβα από αυτά, νομίζεις πως τα καταλαβαίνω και όλα?
Σιγά σιγά, ακώ κάτι απο την μία, κάτι από τον άλλον κάτι μπορεί να μάθω στο τέλος.

Βλέπεις έχω ένα κουσούρι, ΔΕΝ βλέπω βιντεάκια, και ούτε ανοίγω παραπομπές.
Εδώ μπήκα να κουβεντιάσω και όχι να ανταλλάζω αρχεία, και βίντεο.

Αν έχεις κάτι να πείς στον φίλο μας που ρώτησε, πές το του βρε καλή μου του ανθρώπου.
Εγώ αυτό που ήξερα το είπα.
Μην είσαι τόσο υπερόπτης, αφού είσαι γλυκιά κατά βάθος.

Υ.Γ
Πολλές διορθώσεις διακρίνω.
Την ρήση του Αριστοτέλη, τόσο γρήγορα τη ξέχασες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 18:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

giannipseuti νομιζω οτι πας χαμενος...μπες λιγακι στο site της NASA εκει που λεει για carreers και στειλε ενα c.v
Τα μεταφυσικου περιεχομενου φορουμ δεν ειναι για σενα...



Μπα μπα πάλι πετάχτηκες?
Σου ξέφυγε φαντάζομαι έτσι?

Σε συγχωρώ καλή μου.
Ρε γαμώτο μου, πάντα με τουμπάρουν οι γυναίκες..

Δεν μου λες αλήθεια, αν βρω δουλειά στη NASA να σε έχω υπόψιν μου για γραμματέα?
Ξέρεις Αμερικάνικα, γιατί εγώ δεν ξέρω τίποτα.

Αν γνώριζα Αμερικάνικα, θέση βοηθού του .... Νικόμαχου την είχα εξασφαλισμένη.
Είμαστε κολλητοί ξέρεις.
Τον θυμάσαι τον Νικόμαχο έτσι?.
Θυμάσαι που πείραζε ένας τον άλλον?

Ε! όπου να ναι σκάει μύτη, γύρισε από την άδεια .
Καλομελέτα και έφτασε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 20:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε! όπου να ναι σκάει μύτη, γύρισε από την άδεια .
Καλομελέτα και έφτασε.

Μη μας απειλείς!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bluewire
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 01:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω παιδια, θα δω και το βιντεο στο Youtube.Αρα εγω ειχα επιθανατια εμπειρια.παντως τουνελ και φωτα κλπ δεν ειδα, μονο να αιωρουμαι και να τα βλεπω ολα διαφανα και ξαφνικα, πιστευω οταν ξαναπηρε μπρος η καρδια μου υποθετω μετα τις προσπαθειες των γιατρων, ενιωσα να με τραβαει με δυναμη και πιεση κατι παλι στο σωμα μου, ενιωσα λες και με τραβουσε μια τρομακτικα δυνατη σκουπα!τα εσωψυχα μου!πολυ περιεργο, το θυμαμε ας εχω μεγαλωσει απο τοτε.απο εκεινη τη φορα φοβηθηκα μην εχω κανενα προβλημα και εκανα και αξονικη και μαγνητικη, ευτυχως ολα καλα.Θα το εχω να το θυμαμε σαν εμπειρια πια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 12:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε gianipseftis σε παρακαλώ μην τα κάνεις όλα χωροχρονική σούπα.
Μην είσαι εριστικός και προσπάθησε να καταλάβεις αυτό που σου λέει ο άλλος. Σνομπάρεις τα βιντεάκια? Μα δεν είναι απλώς βιντεάκι αλλά ένα ντοκιμαντέρ του BBC συγκεκριμένα, ενός έγκριτου σταθμού γύρω από τα NDE'S.
Δεν νομίζω ότι υπήρχε καλύτερος τρόπος να βοηθήσω τον φίλο μας από το να παραθέσω το συγκεκριμένο link.
Επίσης να σημειώσω εδώ ότι δεν ανάγκασα κανέναν τα το δει. Το παρέθεσα και όποιος θέλει ας το δει. Εξάλλου δημοκρατία είχαμε την τελευταία φορά που κοίταξα.
Εάν εσύ δεν βλέπεις "βιντεάκια και παραπομπές", όντως είναι δικό σου θέμα αλλά και κουσούρι όπως λες ο ίδιος γιατί μπορεί να χάσεις και κάτι πολύ σημαντικό. Οι παρωπίδες δεν ωφέλησαν ποτέ κανέναν φίλε μου. Η δική σου στάση μάλλον μπορεί να θεωρηθεί υπεροπτική και όχι η δική μου όπως λες, εκτός και αν έχουμε χάσει την μπάλα στο τι ακριβώς σημαίνει υπερόπτης.
Το ότι συμπλήρωσα και όχι διόρθωσα όπως λες το Post μου, δεν σημαίνει ότι "ξέχασα" τον Αριστοτέλη. Εξάλλου όπως έχω πει, όσο ζω μαθαίνω αγαπητέ και άρα διορθώνομαι ή συμπληρώνομαι.
Επίσης να σου θυμίσω ότι το συγκεκριμένο forum προσφέρεται για συζήτηση και όχι για κράξιμο μιας και λες ότι μπήκες για να συζητήσεις.

[/quote]

Edited by - lixos on 12/09/2011 12:58:52

Edited by - lixos on 12/09/2011 12:59:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 13:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα... Σήμερα, έχασα την πολυαγαπημένη μου γιαγιά, η οποία δυστυχώς ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ την τελευταία εβδομάδα της ζωής της.

Δεν μπορώ να γνωρίζω με σιγουριά αν οι νεκροί μας βλέπουν από κάπου, πάντως δυσκολεύομαι να αποδεχτώ το γεγονός πως δεν μένει τίποτα πίσω. Είμαι βέβαιη πως -στη δική μου περίπτωση, τουλάχιστον- δεν είναι θέμα ψυχολογικό, απλώς διερωτώμαι κάποια πράγματα.

Ο άνθρωπος δεν αποτελείται μόνο από το φυσικό του σώμα. Έχει συνείδηση, συναισθήματα, αγαπάει, σκέφτεται, πονάει, νοιάζεται... Πώς μπορούν όλα αυτά να χαθούν σε μια στιγμή και μια για πάντα Το γεγονός πως παύει να λειτουργεί ο εγκέφαλός σου και να χτυπάει η καρδιά σου σημαίνει πως παύεις να υπάρχεις εξολοκλήρου?

Ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν μπορούμε να έχουμε μια βέβαιη απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να θυμόμαστε συχνά-πυκνά τους αγαπημένους που "έφυγαν" και να τους σκεφτόμαστε πού και πού... Ίσως αυτό είναι αρκετό για να μείνουν ζωντανοί για πάντα.


Edited by - Narkissa555 on 12/09/2011 13:43:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 14:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Narkissa555 καλησπέρα.

Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Τον Μάιο "έχασα" ξαφνικά τον άντρα μου και μπήκα και εγώ αυτομάτως στις ίδιες διαδικασίες και σκέψεις ενώ πριν, οφείλω να ομολογήσω, ότι ήμουν έως και ισοπεδωτική σε ορισμένα θέματα. Τώρα όμως έχω την απόλυτη ανάγκη να πιστεύω ότι κάτι συνεχίζει. Ότι δεν είναι ένας διακόπτης που από το on γυρίζει στο off.
Φυσικά αποδείξεις δεν υπάρχουν (τουλάχιστον όχι ακόμη). Μόνο ελπίδα προς το παρόν. Αλλά από την άλλη πάλι, δεν μπορεί να είναι τόσο καταληκτικό το όλο θέμα "άνθρωπος". Πονάει πολύ εάν σκεφτείς ότι γινόμαστε μόνο λίπασμα. Τότε ποιο το νόημα;;;

Edited by - lixos on 12/09/2011 14:09:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 14:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε gianipseftis σε παρακαλώ μην τα κάνεις όλα χωροχρονική σούπα.
Μην είσαι εριστικός και προσπάθησε να καταλάβεις αυτό που σου λέει ο άλλος. Σνομπάρεις τα βιντεάκια? Μα δεν είναι απλώς βιντεάκι αλλά ένα ντοκιμαντέρ του BBC συγκεκριμένα, ενός έγκριτου σταθμού γύρω από τα NDE'S.
Δεν νομίζω ότι υπήρχε καλύτερος τρόπος να βοηθήσω τον φίλο μας από το να παραθέσω το συγκεκριμένο link.
Επίσης να σημειώσω εδώ ότι δεν ανάγκασα κανέναν τα το δει. Το παρέθεσα και όποιος θέλει ας το δει. Εξάλλου δημοκρατία είχαμε την τελευταία φορά που κοίταξα.
Εάν εσύ δεν βλέπεις "βιντεάκια και παραπομπές", όντως είναι δικό σου θέμα αλλά και κουσούρι όπως λες ο ίδιος γιατί μπορεί να χάσεις και κάτι πολύ σημαντικό. Οι παρωπίδες δεν ωφέλησαν ποτέ κανέναν φίλε μου. Η δική σου στάση μάλλον μπορεί να θεωρηθεί υπεροπτική και όχι η δική μου όπως λες, εκτός και αν έχουμε χάσει την μπάλα στο τι ακριβώς σημαίνει υπερόπτης.
Το ότι συμπλήρωσα και όχι διόρθωσα όπως λες το Post μου, δεν σημαίνει ότι "ξέχασα" τον Αριστοτέλη. Εξάλλου όπως έχω πει, όσο ζω μαθαίνω αγαπητέ και άρα διορθώνομαι ή συμπληρώνομαι.
Επίσης να σου θυμίσω ότι το συγκεκριμένο forum προσφέρεται για συζήτηση και όχι για κράξιμο μιας και λες ότι μπήκες για να συζητήσεις.


Edited by - lixos on 12/09/2011 12:58:52

Edited by - lixos on 12/09/2011 12:59:33
[/quote]

Αχ αυτή η εμμονή σου να κρίνεις τις θέσεις μου, αντί να αντιπαραθέτεις τις δικές σου, τις οποίες αυτές και αν είναι.
Η συμμετοχή μου στο φόρουμ, - επαναλαμβάνω – είναι να κουβεντιάσω θέματα, και όχι να ανταλλάζω βιντεάκια και παραπομπές σε ιστοσελίδες.

Συνεχίζω έχοντας σαν “κουσούρι” να διατηρώ τις δικές μου πηγές ενημέρωσης και επιμένω να υπερασπίζομαι τις θέσεις που γνωρίζω, λέγοντας και εξηγώντας αυτά που γνωρίζω, με λόγια δικά μου, χωρίς να παραπέμπω σε συνδέσμους, και βιντεάκια.
Εσύ έχεις άλλες μεθοδολογίες και πηγές ενημέρωσης.
Δεχτές για εσένα, και καλά κάνεις.
Κράτα τις πηγές σου για τον εαυτό σου, δεν σου ζήτησα υποδείξεις.

Ο μεταξύ μας διάλογος είναι καταγεγραμμένος το ίδιο και οι θέσεις του καθενός μας.

Δες ξανά τι λες και τι λέω.

Να είσαι καλά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 14:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη, lixos γειά σου και σε ευχαριστώ για την απάντηση

Λυπάμαι από καρδιάς για την δική σου απώλεια. Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που δεν πίστευαν (όχι ιδιαίτερα τουλάχιστον) σε τέτοιου είδους θέματα, αλλά μετά τον ξαφνικό θάνατο αγαπημένων τους προσώπων άρχισαν να "ψάχνονται". Δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων, καθώς ανέκαθεν (δηλαδή και πριν το θάνατο της γιαγιάς μου), έφερνα στο μυαλό μου αυτές τις σκέψεις και αυτά τα ερωτήματα.

Είμαι οπαδός της επιστήμης και ανέκαθεν με έδενε μια ιδιαίτερη σχέση μαζί της, αλλά δεν θεωρώ πως η επιστημονική αλήθεια που γνωρίζουμε έως τώρα αποτελεί τη μόνη αλήθεια, πέραν πασης αμφιβολίας. Ο άκρατος σκεπτικισμός οδηγεί στον απόλυτο μηδενισμό και κατ' επέκταση σε υποβάθμιση του έργου της επιστήμης.

Ο δρόμος της επιστήμης είναι ίσως ο πιο "σίγουρος", δεν είναι όμως και απόλυτα εξερευνημένος. Μπορεί στην επόμενη στροφή να ανακαλύψουμε πράγματα που δεν είχαμε καν φανταστεί ή πράγματα τα αποία απορρίπταμε χωρίς δεύτερη σκέψη... Το απόλυτο του λόγου-ειδικά σε τέτοιου είδους θέματα- δεν είναι σεβαστό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 14:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλη Narkissa555.

Το να είναι κανείς ακραίος και απόλυτος δεν είναι σοφό. Σαφώς και η λογική μου καλύπτεται από την επιστήμη (μέχρι ώρας τουλάχιστον) και είμαι και εγώ λίγο άπιστος Θωμάς αλλά όπως είπες δεν ξέρουμε τι μας περιμένει στην επόμενη στροφή. Γι' αυτό και ψάχνω.

Εξάλλου η ιστορία έχει να επιδείξει -δυστυχώς- άπειρα περιστατικά ανθρώπων-φάρων πλέον της επιστήμης που κινδύνεψαν έως και να καούν στην πυρά για τις "δαιμονικές" απόψεις τους, οι οποίες αργότερα αναγνωρίστηκαν και ασπάστηκαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2011, 14:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gianipseftis,

Να σαι και συ καλά.

Προφανώς δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Το λήγω εδώ το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy