ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Σχετικά με τον Raymond Moody και τα NDE's, υπήρξαν κατόπιν και διάφοροι άλλοι έγκριτοι επιστήμονες που ασχολήθηκαν.
Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν έχει δώσει μια επαρκή απόδειξη αλλά βρίσκονται σε καλό δρόμο μιας και γίνονται έρευνες σε 25 νοσοκομεία στον κόσμο, μπορεί και σε περισσότερα, προκειμένου να διαπιστώσουν τι είναι τελικά οι επιθανάτιες εμπειρίες.
Πάντως όσο το ψάχνω, τόσο και βρίσκω γύρω μου ανθρώπους που έχουν ζήσει παρόμοιες καταστάσεις.
Τόσο ένας συνάδελφός μου όσο και ένα στενό συγγενικό μου πρόσωπο, μου περιέγραψαν συγκλονιστικά πράγματα.
Ο συνάδελφος μετά από τροχαίο και η συγγενής μου μετά από νάρκωση. Ο κοινός παρανομαστής: η έλλειψη χωροχρόνου και διαστάσεων, η απόλυτη ευτυχία και γαλήνη, η ευκρίνεια των χρωμάτων και η έλλειψη λέξεων για να περιγράψουν την εμπειρία.
Επίσης αυτό που μου είπαν και οι δυο ήταν ότι δεν ήθελαν με τίποτα να επιστρέψουν και μόλις γύρισαν στην πραγματικότητα συνειδητοποίησαν το βάρος της ζωής και το πόσο όμορφα αισθάνονταν στην άλλη διάσταση. Μιλάμε για δυο πρόσωπα σοβαρά και υπεύθυνα χωρίς θρησκευτικές προκαταλήψεις και άλλου είδους κολλήματα.
Ο συνάδελφος έδωσε και ακριβές νούμερο ασθενοφόρου που έβλεπε από την ύψωση του πάνω από αυτό. Μιλάω για το νούμερο που έχουν τα ασθενοφόρα στην οροφή τους προκειμένου να αναγνωρίζονται από ελικόπτερα. Επίσης έδωσε λεπτομερή περιγραφή των οδών από τις οποίες περνούσε το ασθενοφόρο πηγαίνοντας στο νοσοκομείο. Την ώρα που του συνέβαιναν αυτά, ήταν μεταξύ ζωής και θανάτου, το πρόσωπό του ήταν διαλυμένο και καλυμμένο από αίμα και δεν υπήρχε ούτε μια στο εκατομμύριο πιθανότητα να είχε δει μέσω φυσικής οδού αυτά που περιέγραψε.
Η συγγενής μου, η οποία σημείωσε ότι ως αντίληψη και στάση ζωής έχει ότι ο άνθρωπος μετά το θάνατο απλώς παύει να υπάρχει και τίποτε άλλο, περιέγραψε όσο μπορούσε γιατί δεν υπάρχουν λέει λέξεις, αυτά που βίωσε όντας στο χειρουργείο υπό νάρκωση ως πολύ ζωντανά. Μου έλεγε για ένα ονειρικό τοπίο χωρίς τις γνωστές διαστάσεις, για την ακρίβεια είπε ότι δεν υπήρχε διάσταση. Μου μίλησε για έναν ορίζοντα που θύμιζε τεθλασμένη και για χρώματα και φως τόσο ζωντανά όπως τίποτα γνωστό στη γη.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
1. Από την πολύ αγάπη που μας έχει ο πάνσοφος και από το πολύ που ασχολείται μαζί μας, γιατί τελικά αφήνει τόσο πόνο και δυστυχία around? για να μας δοκιμάσει; για να παίξει με το χάλι μας; από σαδισμό;
Εύλογη η ερώτησή σου, αλλά δεν χειάζεται να ρωτήσεις εμένα. Αν ο θεός είναι τα πάντα, τότε ο θεός είναι και εσύ και εγώ και ο Γιάννης κοκ, σωστά;
Η σωστή ερώτηση είναι γιατί ΕΣΥ επέλεξες να αφήσεις τόσο πόνο και δυστυχία στον κόσμο. Γιατί το έκανες;
quote:
2. Γιατί μας στερεί από αγαπημένους και χρήσιμους και αφήνει κάτι ρεμάλια αμολυτά και ατιμώρητα;
Κρατάς στατιστικές; Αν με ρωτάς γενικά γιατί να μας γίνεται η ζωή πιο δύσκολη (άσχετα αν μας γίνεται από τον θεό, από τον εαυτό μας, ή τις συγκυρίες) πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει για να κινητοποιηθούμε να γίνουμε καλύτεροι. Αλλιώς βολευόμαστε και λιμνάζουμε. Οι περισσότεροι άνθρωποι γύρω μας, επιζητούν και αρέσκονται στην μετριότητα. Αυτό δεν ισχύει για τον θεό.
quote:
3. Γιατί δεν καταργεί την αδικία;
Εσύ γιατί δεν την καταργείς απ' τον εαυτό σου;
quote:
4. Γιατί βασανίζει ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;
Ναι υπάρχουν πολλά τέτοια παιδιά. Εσύ αφού ξέρεις ότι υπάρχουν, γιατί δεν πας να τα βοηθήσεις; Πόδια έχεις, χέρια έχεις, γιατί είσαι ακόμα εδώ;

quote:
5. Και αυτό το θέμα με το διάβολο, γιατί δεν το λύνει μια για πάντα να τελειώνουμε και εμείς και αυτός;

Μα ο διάβολος δεν κάνει και τίποτα, μια μικρή επιρροή ασκεί. Όλη την υπόλοιπη δουλειά ΕΣΥ την κάνεις. Όχι εσύ δηλαδή συγκεκριμένα, το έργο του "διαβόλου" το κάνεις και εσύ και εγώ και αυτοί που βασανίζουν τα παιδιά στην Αφρική και ο Γιάννης που τους αφήνει να τα βασανίζουν. Ο θεός και να τον σκοτώσει τον διάβολο, τίποτα δε θα λυθεί.
quote:
6. Γιατί στους κόλπους του (εκκλησία) έχει αφήσει και φυτρώνουν αγριόχορτα χωρίς να τα ξεριζώνει;
Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις στην εκκλησία. Το θέμα πιστεύω είναι ότι για να ξεριζώσεις κάτι, πρέπει να είσαι η πλειοψηφία (..ή να έχεις δύναμη πλειοψηφίας για να είμαι πιο ακριβής).
Στο κάτω-κάτω, ποιος άνθρωπος ΔΕΝ ειναι αγριοχορτο;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/10/2011 00:16:36



quote:
Εύλογη η ερώτησή σου, αλλά δεν χειάζεται να ρωτήσεις εμένα. Αν ο θεός είναι τα πάντα, τότε ο θεός είναι και εσύ και εγώ και ο Γιάννης κοκ, σωστά;
Η σωστή ερώτηση είναι γιατί ΕΣΥ επέλεξες να αφήσεις τόσο πόνο και δυστυχία στον κόσμο. Γιατί το έκανες;

Σωστό μέχρι ενός σημείου. Δεν φέρνει όμως μόνο ένας κούκος την άνοιξη. Δεν μπορείς ως άνθρωπος να είσαι παντού και πουθενά. Εκείνος όμως ως θεός μπορεί έτσι δεν είναι; γιατί δεν παρεμβαίνει να δώσει λίγο βοήθεια;;;
quote:
Κρατάς στατιστικές;

Όχι, μιλάω από προσωπική πείρα-πικρία. Και τι ακριβώς εννοείς δηλαδή ότι για παράδειγμα, στη δική μου την περίπτωση, έπρεπε να βιώσω ένα τέτοιο πόνο που βίωσα για να γίνω εγώ καλύτερή και να μην λιμνάζω;;; Υπάρχουν και άλλοι τρόποι νομίζω...

quote:
Εσύ γιατί δεν την καταργείς απ' τον εαυτό σου;

Εγώ μπορώ να το κάνω στο βαθμό που επηρεάζω και μπορώ. Εκείνος είναι παντοδύναμος δόκτωρ μου. Ας βάλει και κάνα χεράκι παραπάνω.
Το αυτό και για τα υπόλοιπα σημεία του post σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
lixos

Γιατί βασανίζει ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;


Προφανώς δεν μελετάς όσο πρέπει την Κ.Δ.
Η εξήγηση είναι γραμμένη εκεί.

Δες το παράδειγμα με το ζευγάρι των πιστών και ενάρετων ανθρώπων, που έφεραν στον κόσμο παιδί με προβλήματα και βασανιζόταν για πολλά χρόνια αυτό, και οι γονείς του.

Όταν ρώτησαν το Ιησού οι μαθητές του, ποιανού αμαρτήματα πληρώνει το παιδί, μια και το ίδιο δεν πρόλαβε να αμαρτήσει και οι γονείς του είναι ενάρετοι, ο Ιησούς τους απαντά επιβεβαιώνοντας την αλήθεια πως ούτε το παιδί αμάρτησε, αλλά ούτε και κανένας από τους γονείς του, λέγοντας πως ο λόγος της μακροχρόνιας τιμωρίας του αθώου παιδιού, δεν ήταν άλλος από το να το θεραπεύσει και να δοξαστεί ο ίδιος, δηλαδή να δόσει μια "παράστασή", μόνο και μόνο για το χειροκρότημα, βασανίζοντας μακροχρόνια ένα παιδί και σπιλώνοντας ταυτόχρονα μια οικογένεια , μια και εθεωρείτο ρετσινιά και θεία τιμωρία η γέννηση ενός προβληματικού παιδιού.

Μα είναι δυνατόν να είναι αυτή η σωστή αντίληψη ενός θεού?

Μιλάμε για την απόλυτη απαξίωση της δικαιοσύνης και της αρετής, και της ιδεας ενός πανίσχυρου, πανάγαθου, φιλεύσπλαχνου, και πάνσοφου θεού, που για την δική του δόξα, βασάνιζε για πολλά χρόνια ένα αθώο παιδάκι και τους ενάρετους γονείς του.

Μόνο αυτό από μόνο του , είναι αρκετό για να καταλάβεις το επίπεδο της θείας δικαιοσύνης.

Μην απορείς λοιπόν , σκάσε και προσκύνημα, και άναψε και κανα κερί, κάνε και κανα ευχέλαιο, μην τσαντιστεί περισσότερο ο θεός, γιατί το ιερατείο ανά πάσα στιγμή σου υπενθυμίζει πως υπάρχουν και χειρότερα.

Μα τι ψάχνεις τώρα καλή μου, ή μάλλον προς τα που το ψάχνεις?

Edited by - gianipseftis on 01/10/2011 11:54:24


Στην αρχή με τρόμαξες! Νόμιζα ότι μου απαντούσε ο πνευματικός της ενορίας μας. Μετά ευτυχώς το έσωσες.
Κοίτα, για να μην τρελαθούμε και τελείως, την εικόνα του σαδιστή θεού τιμωρού, την έχουν πλάσει περισσότερο οι παπάδες και η λοιπή κλίκα προς εκφοβισμό και τρομοκρατία των "πιστών" έτσι ώστε να μην ξεφεύγει κανείς από το μαντρί.
Το θέμα δεν είναι προς τα πού την ψάχνω. Το θέμα μου είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω πάρει επαρκή απάντηση από τους ανθρώπους που ισχυρίζονται ότι πιστεύουν.
Όσον αφορά για τα διαδικαστικά της χριστιανοσύνης, δεν τα σαρκάζω γιατί για κάποιους έχουν νόημα, αξία και βρίσκουν σε αυτά παρηγοριά. Απλώς εμένα δεν μου ταιριάζουν και δεν είμαι υποχρεωμένη να τα αποδεχτώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστό μέχρι ενός σημείου. Δεν φέρνει όμως μόνο ένας κούκος την άνοιξη. Δεν μπορείς ως άνθρωπος να είσαι παντού και πουθενά. Εκείνος όμως ως θεός μπορεί έτσι δεν είναι; γιατί δεν παρεμβαίνει να δώσει λίγο βοήθεια;;;
Σε αυτούς που πραγματικά ΘΕΛΟΥΝ, δίνει βοήθεια, αρκετή μάλιστα. Στους υπόλοιπους τι να δώσει; Αφού οι ίδιοι δεν θέλουν πραγματικά να αλλάξει κάτι στον κόσμο.
quote:
Όχι, μιλάω από προσωπική πείρα-πικρία. Και τι ακριβώς εννοείς δηλαδή ότι για παράδειγμα, στη δική μου την περίπτωση, έπρεπε να βιώσω ένα τέτοιο πόνο που βίωσα για να γίνω εγώ καλύτερή και να μην λιμνάζω;;; Υπάρχουν και άλλοι τρόποι νομίζω...
Όχι δεν υπάρχουν. Τουλάχιστον όχι για αυτούς που δεν έχουν μπει συνειδητά σε ένα μονοπάτι πνευματικής εξέλιξης. Ο θεός ποτέ δε θα σου βάλει μια δοκιμασία που δεν είσαι σε θέση να περάσεις. Άσε που εσύ θα τη περάσεις έχοντας έναν καναπέ, πόσιμο νερό, σουπερμάρκετ, καταναλωτικά αγαθά, τοαλέτα με καζανάκι. Μακάρι να τα είχαν όλοι οι άνθρωποι αυτά. Εσύ τι παραπονιέσαι; Εσύ είσαι ευνοημένη απ' τη μήτρα σου.

quote:
Εγώ μπορώ να το κάνω στο βαθμό που επηρεάζω και μπορώ. Εκείνος είναι παντοδύναμος δόκτωρ μου. Ας βάλει και κάνα χεράκι παραπάνω.
Το αυτό και για τα υπόλοιπα σημεία του post σου.



Για να βάλει εκείνος το χεράκι του, πρέπει πρώτα να υπάρχει Θέληση. Αν υπάρχει θέληση, αν πραγματικά υπάρχει θέληση, και αν αυτή φαίνεται σε μικρές και μεγάλες Πράξεις, τότε θα βοηθήσει. Αν ΔΕΝ βοηθήσει, τότε σημαίνει οτι η θέληση αυτή καταβάλλεται προς τη λάθος κατεύθυνση ή ότι κάποια άλλη θέληση (κατα πάσα πιθανότητα πάλι η δικιά σου) παρεμβαίνει αυτής της θέλησης.
Αυτή είναι η γνώμη μου.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/10/2011 23:44:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι δεν υπάρχουν. Τουλάχιστον όχι για αυτούς που δεν έχουν μπει συνειδητά σε ένα μονοπάτι πνευματικής εξέλιξης. Ο θεός ποτέ δε θα σου βάλει μια δοκιμασία που δεν είσαι σε θέση να περάσεις. Άσε που εσύ θα τη περάσεις έχοντας έναν καναπέ, πόσιμο νερό, σουπερμάρκετ, καταναλωτικά αγαθά, τοαλέτα με καζανάκι. Μακάρι να τα είχαν όλοι οι άνθρωποι αυτά. Εσύ τι παραπονιέσαι; Εσύ είσαι ευνοημένη απ' τη μήτρα σου.

Τι κουλό είναι τώρα αυτό; Δηλαδή να ζητήσω και συγνώμη επειδή δεν γεννήθηκα στον τρίτο κόσμο; Είναι λογική τώρα αυτή; Ευχαριστώ κιόλας που με τσάκισε ο Θεός ναι μεν αλλά τουλάχιστον έχω τουαλέτα με καζανάκι. Thanks God!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το θέμα δεν είναι προς τα πού την ψάχνω. Το θέμα μου είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω πάρει επαρκή απάντηση από τους ανθρώπους που ισχυρίζονται ότι πιστεύουν.
Και ούτε πρόκειται να πάρεις. Γιατί η πίστη δεν είναι κάτι που αφορά αυτούς, η πίστη είναι κάτι που αφορά εσένα.
quote:
Όσον αφορά για τα διαδικαστικά της χριστιανοσύνης, δεν τα σαρκάζω γιατί για κάποιους έχουν νόημα, αξία και βρίσκουν σε αυτά παρηγοριά. Απλώς εμένα δεν μου ταιριάζουν και δεν είμαι υποχρεωμένη να τα αποδεχτώ.
Πάντως, ανεξάρτητα με την όποια δυστυχία περνάς, βλέπω ότι έχεις γενικά καθαρή σκέψη και πιστεύω ότι μπορείς να πας πολύ μπροστά αν το θελήσεις (πνευματικά δηλαδή). Σου εύχομαι πραγματικά να το ξεπεράσεις, και να μπείς με ισχυρά βήματα στον δρόμο που τα χαρίσματά σου θα φωτίζουν περισσότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως, ανεξάρτητα με την όποια δυστυχία περνάς, βλέπω ότι έχεις γενικά καθαρή σκέψη και πιστεύω ότι μπορείς να πας πολύ μπροστά αν το θελήσεις (πνευματικά δηλαδή). Σου εύχομαι πραγματικά να το ξεπεράσεις, και να μπείς με ισχυρά βήματα στον δρόμο που τα χαρίσματά σου θα φωτίζουν περισσότερο.

Ευχαριστώ, το παλεύω όσο μπορώ. Εξάλλου θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κουλό είναι τώρα αυτό; Δηλαδή να ζητήσω και συγνώμη επειδή δεν γεννήθηκα στον τρίτο κόσμο; Είναι λογική τώρα αυτή; Ευχαριστώ κιόλας που με τσάκισε ο Θεός ναι μεν αλλά τουλάχιστον έχω τουαλέτα με καζανάκι. Thanks God!!!
Άστον τον θεό. Δεν υπάρχει θεός. Υπάρχεις εσύ και ο εαυτός σου.

Θέλω να μου απαντήσεις κάτι:
Γιατί νιώθεις πόνο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2011, 23:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχαριστώ, το παλεύω όσο μπορώ. Εξάλλου θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.

Πράγματι
Τελικά η ελευθερία είναι σαν την σουπιά, εκεί που νομίζεις ότι την έχεις πιάσει, τσουπ, σου ξεφεύγει απ' τα χέρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τι κουλό είναι τώρα αυτό; Δηλαδή να ζητήσω και συγνώμη επειδή δεν γεννήθηκα στον τρίτο κόσμο; Είναι λογική τώρα αυτή; Ευχαριστώ κιόλας που με τσάκισε ο Θεός ναι μεν αλλά τουλάχιστον έχω τουαλέτα με καζανάκι. Thanks God!!!
Άστον τον θεό. Δεν υπάρχει θεός. Υπάρχεις εσύ και ο εαυτός σου.

Θέλω να μου απαντήσεις κάτι:
Γιατί νιώθεις πόνο;



Το έχω γράψει στην αρχή του φόρουμ. Αυτό στάθηκε και η αιτία που βρήκα το φόρουμ. Γενικώς με το θανατικό με πάει λίγο αίμα από μωρό παιδί. Το κερασάκι στην τούρτα όμως ήρθε πρόσφατα που "έχασα" και το άλλο μου μισό. Φανταστικές στιγμές....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, έχασες τον άνθρωπό σου, το καταλαβαίνω. Αλλά γιατί νιώθεις πόνο; Για ποιο συγκεκριμένα λόγο δηλαδή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, έχασες τον άνθρωπό σου, το καταλαβαίνω. Αλλά γιατί νιώθεις πόνο; Για ποιο συγκεκριμένα λόγο δηλαδή;

Κατ αρχάς ο λόγος δεν είναι ένας και συγκεκριμένος, είναι πολλοί και συγκεκριμένοι. Πάμε να σου πω μερικούς:
1. Ήταν μόλις 40 και δεν πρόλαβε να πάει παρακάτω. Ήταν πολύ νέος και από μόνο του αυτό είναι δραματικό. Τέλειωσε η ζωή του στην αρχή της ουσιαστικά.
2. Είναι ουσιαστική η απώλειά του γιατί ήταν, μάλλον είναι και θα είναι, εξαιρετικός σύζυγος-σύντροφος-φίλος-αδελφός-πατέρας-γιος και όλα τα άλλα που αντιπροσώπευε για μένα και τους ανθρώπους που τον αγαπούν.
3. Δεν θα τον ξαναδώ, αγγίξω, μυρίσω, γελάσω, κλάψω, τσακωθώ, συζητήσω και άλλα πολλά. Δεν λέω και νιώσω, γιατί τον νιώθω συνέχεια γύρω μου και πλάι μου ακόμη και τώρα που σου γράφω.
4. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι το σώμα του είναι εκεί που είναι.
5. Μου λείπει (αφόρητα όμως).
6. Εκτιμώ και θα κρατάω πάντα μέσα μου ως πολύτιμο που τον γνώρισα και τον έζησα αλλά δεν ήταν αρκετό και αυτό με τρελαίνει. Είχαμε ακόμη πολλά να κάνουμε.
7. Δεν ήθελα να τον στερηθώ ούτε εγώ αλλά ούτε τα παιδιά μας και φυσικά ούτε οι γονείς του που ζουν αυτό το κακό όντας οι ίδιοι στο τέλος της ζωής τους.
8. Το θεωρώ αδικία παράφορη.
9. Μου βγαίνει θυμός και οργή και πόνος και πίκρα.

...Θέλεις να συνεχίσω;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, έχασες τον άνθρωπό σου, το καταλαβαίνω. Αλλά γιατί νιώθεις πόνο; Για ποιο συγκεκριμένα λόγο δηλαδή;


Φανταζομαι με την ερωτηση που εκανες Ντοκτορ ,ξερεις και την απαντηση,αλλα προφανως την εξιδανικευεις ,για αλλους λογους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα πιάνεις stiv...
quote:
Κατ αρχάς ο λόγος δεν είναι ένας και συγκεκριμένος, είναι πολλοί και συγκεκριμένοι. Πάμε να σου πω μερικούς:
1. Ήταν μόλις 40 και δεν πρόλαβε να πάει παρακάτω. Ήταν πολύ νέος και από μόνο του αυτό είναι δραματικό. Τέλειωσε η ζωή του στην αρχή της ουσιαστικά.
2. Είναι ουσιαστική η απώλειά του γιατί ήταν, μάλλον είναι και θα είναι, εξαιρετικός σύζυγος-σύντροφος-φίλος-αδελφός-πατέρας-γιος και όλα τα άλλα που αντιπροσώπευε για μένα και τους ανθρώπους που τον αγαπούν.
3. Δεν θα τον ξαναδώ, αγγίξω, μυρίσω, γελάσω, κλάψω, τσακωθώ, συζητήσω και άλλα πολλά. Δεν λέω και νιώσω, γιατί τον νιώθω συνέχεια γύρω μου και πλάι μου ακόμη και τώρα που σου γράφω.
4. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι το σώμα του είναι εκεί που είναι.
5. Μου λείπει (αφόρητα όμως).
6. Εκτιμώ και θα κρατάω πάντα μέσα μου ως πολύτιμο που τον γνώρισα και τον έζησα αλλά δεν ήταν αρκετό και αυτό με τρελαίνει. Είχαμε ακόμη πολλά να κάνουμε.
7. Δεν ήθελα να τον στερηθώ ούτε εγώ αλλά ούτε τα παιδιά μας και φυσικά ούτε οι γονείς του που ζουν αυτό το κακό όντας οι ίδιοι στο τέλος της ζωής τους.
8. Το θεωρώ αδικία παράφορη.
9. Μου βγαίνει θυμός και οργή και πόνος και πίκρα.

...Θέλεις να συνεχίσω;;;



Όχι. Δεν χρειάζεται. Θες να σου πω εγώ τι πιστεύω σχετικά με τον πόνο που νιώθουν οι άνθρωποι; Δεν νιώθουν πόνο για τη ζωή που έχασε ο ο αγαπημένος τους... νιώθουν πόνο για τη ζωή που έχασαν ΑΥΤΟΙ.
Σκέψου το.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι. Δεν χρειάζεται. Θες να σου πω εγώ τι πιστεύω σχετικά με τον πόνο που νιώθουν οι άνθρωποι; Δεν νιώθουν πόνο για τη ζωή που έχασε ο ο αγαπημένος τους... νιώθουν πόνο για τη ζωή που έχασαν ΑΥΤΟΙ.
Σκέψου το.

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά αυτά που έγραψα και δεν πήρες χαμπάρι το Νο 1 που δεν το ιεράρχησα τυχαία ως Νο 1. Το ξαναγράφω λοιπόν:
1. Ήταν μόλις 40 και δεν πρόλαβε να πάει παρακάτω. Ήταν πολύ νέος και από μόνο του αυτό είναι δραματικό. Τέλειωσε η ζωή του στην αρχή της ουσιαστικά.
Αυτό πώς σου φαίνεται; Γιατί την έχω ξανακούσει την ατάκα σου. Όμως δεν είναι έτσι. Νιώθεις πόνο για όλα μαζί. Και φυσικά και γι αυτό που ανέφερες. Κλαις και γι αυτόν αλλά και για σένα. Γιατί και εσύ είσαι ένα κομμάτι του που μένει πίσω και μάλιστα μισό, λειψό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ετσι ακριβως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 00:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, με τη λογική ο καθένας μπορεί να βρει αιτίες. Άλλα άλλο τι λέει η λογική και άλλο ποια είναι τα πραγματικά κίνητρα της θλίψης. Εγώ σου λέω ότι αν οι άνθρωποι δεν ήμασταν τόσο εγωιστές, σπάνια θα κλαίγαμε για το οτιδήποτε. Αλλά οι άνθρωποι είμαστε και εγωιστές και φυγόπονοι και γεμάτοι εξαρτήσεις.

Η ανιδιοτέλεια σπάνια οδηγεί σε κλάματα. Μπορεί και να μην οδηγεί ποτέ. Η ιδιοτέλεια αντίθετα...
Τέλος πάντων είναι λεπτά ζητήματα αυτά, ας τη λήξουμε εδώ την κουβέντα αυτή γιατί πήγε και αργά. Θα τα πούμε αύριο, εις το επανιδείν.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/10/2011 01:01:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 01:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω να το αφήσω ασχολίαστο αυτό το τελευταίο.

Μάλλον μιλάς εκ του ασφαλούς.

Καληνύχτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 01:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο πονος και το κλαμα που νοιωθει κανεις οταν χανει ενα αγαπημενο προσωπο δεν ειναι θεμα εγωισμου και ανιδιοτελειας σε ολα,βεβαια ειναι και αυτα στοιχεια.
Ας θυμηθουμε την Παναγια με το κλαμα κατω απο τον Σταυρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 01:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lixos δε λεώ ότι αυτό που νιώθεις είναι κάτι ψεύτικο. Δεν λέω τίποτα τέτοιο. Απλά σε παροτρύνω να το δεις και απο μια άλλη οπτική, δηλαδή μήμπως τελικά είναι άδικο και για τον νεκρό και για τον εαυτό μας να εμμενουμε στο γεγονός του θανάτου; Και μήμπως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μέσα μας ολοκληρωτικά και απόλυτα το πότε νοιαζόμαστε για τον νεκρό και το πότε νοιαζόμαστε για τον εαυτό μας; Να ξεκαθαρίσουμε δηλαδή τους πραγματικούς λόγους για θλίψη από αυτούς που είναι απόρροιες του εγωισμού μας
Αυτό είναι όλο.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/10/2011 01:30:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 01:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lixos
Επίσης αυτό που μου είπαν και οι δυο ήταν ότι δεν ήθελαν με τίποτα να επιστρέψουν και μόλις γύρισαν στην πραγματικότητ....


Ξέρω lixos
ξέρω πολύ καλά!
Πολύωρη επέμβαση πέρασα κι εγώ.
Αλλά δεν μιλώ για αυτο.
Μόνο στους δικούς μου.Και έτσι πρέπει.
Δεν είναι ο κόσμος έτοιμος για τέτοια.
οχι όσο υπάρχουν θρησκείες,που τι σύμπτωση!!!!,καταδικάζουν αυτα ακριβώς που άνθρωποι έχουν βιώσει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 04:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικ.αυτοι που δεν ξερουν τι τους γινεται τα καταδικαζουν,σε πληροφορω πως σε πολλα βιβλια θρησκευτικου περιεχομενου απο πνευματικους ανθρωπους εχουν αναφερθει σε αυτα τα βιωματα και δεν ειναι μυστικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 09:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lixos


Στην αρχή με τρόμαξες! Νόμιζα ότι μου απαντούσε ο πνευματικός της ενορίας μας. Μετά ευτυχώς το έσωσες.
Κοίτα, για να μην τρελαθούμε και τελείως, την εικόνα του σαδιστή θεού τιμωρού, την έχουν πλάσει περισσότερο οι παπάδες και η λοιπή κλίκα προς εκφοβισμό και τρομοκρατία των "πιστών" έτσι ώστε να μην ξεφεύγει κανείς από το μαντρί.
Το θέμα δεν είναι προς τα πού την ψάχνω. Το θέμα μου είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω πάρει επαρκή απάντηση από τους ανθρώπους που ισχυρίζονται ότι πιστεύουν.
Όσον αφορά για τα διαδικαστικά της χριστιανοσύνης, δεν τα σαρκάζω γιατί για κάποιους έχουν νόημα, αξία και βρίσκουν σε αυτά παρηγοριά. Απλώς εμένα δεν μου ταιριάζουν και δεν είμαι υποχρεωμένη να τα αποδεχτώ.


Προφανώς δεν κατάλαβες πως η απάντησή αναφέρεται σε δική σου απορία /ερώτηση .

Γιατί βασανίζει (ο θεός) ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;

Υπάρχει, όπως σου υπενθυμίζω, ιδική αναφορά του ίδιου του Ιησού στην Κ.Δ για αυτήν την περίπτωση, που εξηγεί ακριβώς τον λόγο ( ή τον σοβαρότερο, αν υπάρχουν και άλλοι)

Δεν αναφέρομαι λοιπόν σε εικόνα που έχουν δημιουργήσει κάποιοι «παπάδες», μην τρελαίνεσαι.
Αναφέρομαι αντιθέτως σε συγκεκριμένη αναφορά της Κ.Δ, που εκφράζει ευθέως και απερίφραστα μια άποψη του ίδιου του Ιησού.
Ενδεχομένως να μην σε ενδιαφέρει. Μηδέν πρόβλημα. Απαντά όμως ευθέως στη απορία / ερώτηση
Άρα πρόκειται για μια ρητορική ερώτηση σου, αν και στην βάση της είναι πολύ καίρια, και παίρνει μεγάλη βαρύτητα ιδικά λόγω της εξήγησης που υπάρχει καταγεγραμμένη στην Κ.Δ, και είναι αυτή που σου ανέφερα.

ΔΕΝ «σάρκασα» καλή μου τα «διαδικαστικά της χριστιανοσύνης». Μην πετάμε λάσπη ελαφρά τη καρδία σε οποιονδήποτε σχολιάζει ένα καταγραμμένο γεγονός.
Αν δεν έχει δική του άποψη για κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, το σωστότερο θα ήταν να μην απαντά.
Αν έχει δική του άποψη, να την λεει και να την κουβεντιάζει.

Η δική μου απάντηση στο ρητορικό ερώτημα που αρχικά έθεσες είναι η εξής.

Ο «θεός» δεν «βασανίζει» κανέναν, γιατί απλούστατα για τον «θεό» ΔΕΝ υπάρχουμε σαν «Γιάννης», «Παναγιώτης», «Αννούλα», «Μαρία» κλπ κλπ, αλλά σαν σύνολο, και υπάρχουμε μέσα στη οικονομία της συνολικής ύπαρξης , και εκεί μετρά το ΟΛΟΝ, και σαν αποτέλεσα και σαν εικόνα.
Είναι πολύ εγωιστικό να πιστεύω πως αν χαθώ εγώ, ή ένα πολύ προσφιλές μου πρόσωπο , θα χαθεί το σύμπαν , η θα αλλάξει η ροή του κόσμου.
Πρόκειται καθαρά για ένα τυχαίο γεγονός μη προγραμματισμένο και αδιάφορο για το σύνολο της ύπαρξης.
Βεβαίως για τον καθένα από εμάς ξεχωριστά, παραμένει τραγικό, και συγκλονιστικό.
Παραβλέπουμε,- ή αγνοούμε - πως ανάλογα τέτοια συμβατά επαναλαμβάνονται καθημερινά, στον συνάνθρωπο μας της διπλανής πόρτας , και στον παραδίπλα.
Ο πόνος και οδύνη νοούνται ΜΟΝΟ για τον άνθρωπο, όχι για τη ύπαρξη, που είναι πάνω και έξω από το καλό , το κακό, το πρέπει και το δεν πρέπει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 10:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NΙΚΟΜΑΧΕ εγω θελω να ακουσω την ενπειρια σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 15:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NΙΚΟΜΑΧΕ εγω θελω να ακουσω την ενπειρια σου...



Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω ΤιναGR,αλλά είναι κάτι που δεν λέω ποτε προς τα έξω.Είναι περίπου σαν όλες τις περιγραφές του είδους.Ασε που υπάρχει και δυσκολία απόδοσης με λόγια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 18:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κρίμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 20:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ τροφή για σκέψη τα τελευταία ποστ.

Έχω μία απορία: ακόμη κι αν καταφέρουμε να μπούμε στη λογική της ''διευρυμένης οπτικής'' τιθασεύοντας τον εγωισμό μας, δε θα μας λείπει η εμπειρική γνώση ώστε να σιγουρευτούμε πως ο άνθρωπος που έφυγε όντως συνεχίζει την πορεία του; ειδάλλως θα είναι και πάλι θέμα πίστης σε κάτι, απλώς δε θα ανησυχούμε και δε θα πονάμε τόσο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2011, 20:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 00:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
lixos


Στην αρχή με τρόμαξες! Νόμιζα ότι μου απαντούσε ο πνευματικός της ενορίας μας. Μετά ευτυχώς το έσωσες.
Κοίτα, για να μην τρελαθούμε και τελείως, την εικόνα του σαδιστή θεού τιμωρού, την έχουν πλάσει περισσότερο οι παπάδες και η λοιπή κλίκα προς εκφοβισμό και τρομοκρατία των "πιστών" έτσι ώστε να μην ξεφεύγει κανείς από το μαντρί.
Το θέμα δεν είναι προς τα πού την ψάχνω. Το θέμα μου είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχω πάρει επαρκή απάντηση από τους ανθρώπους που ισχυρίζονται ότι πιστεύουν.
Όσον αφορά για τα διαδικαστικά της χριστιανοσύνης, δεν τα σαρκάζω γιατί για κάποιους έχουν νόημα, αξία και βρίσκουν σε αυτά παρηγοριά. Απλώς εμένα δεν μου ταιριάζουν και δεν είμαι υποχρεωμένη να τα αποδεχτώ.

Ο Θεός δεν είναι κοντόφθαλμος όπως εμείς. Δεν υπόκειται στο χρόνο και ό, τι κάνει ή επιτρέπει να γίνεται έχει "βάθος ..... Χρόνου". Υπό αυτή την προοπτική πρέπει να δούμε και το παράδειγμα του "αθώου παιδιού που τιμωρείται άδικα".


Προφανώς δεν κατάλαβες πως η απάντησή αναφέρεται σε δική σου απορία /ερώτηση .

Γιατί βασανίζει (ο θεός) ακόμη και μικρά παιδιά που υποτίθεται ότι είναι άσπιλα και αμόλυντα;

Υπάρχει, όπως σου υπενθυμίζω, ιδική αναφορά του ίδιου του Ιησού στην Κ.Δ για αυτήν την περίπτωση, που εξηγεί ακριβώς τον λόγο ( ή τον σοβαρότερο, αν υπάρχουν και άλλοι)

Δεν αναφέρομαι λοιπόν σε εικόνα που έχουν δημιουργήσει κάποιοι «παπάδες», μην τρελαίνεσαι.
Αναφέρομαι αντιθέτως σε συγκεκριμένη αναφορά της Κ.Δ, που εκφράζει ευθέως και απερίφραστα μια άποψη του ίδιου του Ιησού.
Ενδεχομένως να μην σε ενδιαφέρει. Μηδέν πρόβλημα. Απαντά όμως ευθέως στη απορία / ερώτηση
Άρα πρόκειται για μια ρητορική ερώτηση σου, αν και στην βάση της είναι πολύ καίρια, και παίρνει μεγάλη βαρύτητα ιδικά λόγω της εξήγησης που υπάρχει καταγεγραμμένη στην Κ.Δ, και είναι αυτή που σου ανέφερα.

ΔΕΝ «σάρκασα» καλή μου τα «διαδικαστικά της χριστιανοσύνης». Μην πετάμε λάσπη ελαφρά τη καρδία σε οποιονδήποτε σχολιάζει ένα καταγραμμένο γεγονός.
Αν δεν έχει δική του άποψη για κάποιο συγκεκριμένο γεγονός, το σωστότερο θα ήταν να μην απαντά.
Αν έχει δική του άποψη, να την λεει και να την κουβεντιάζει.

Η δική μου απάντηση στο ρητορικό ερώτημα που αρχικά έθεσες είναι η εξής.

Ο «θεός» δεν «βασανίζει» κανέναν, γιατί απλούστατα για τον «θεό» ΔΕΝ υπάρχουμε σαν «Γιάννης», «Παναγιώτης», «Αννούλα», «Μαρία» κλπ κλπ, αλλά σαν σύνολο, και υπάρχουμε μέσα στη οικονομία της συνολικής ύπαρξης , και εκεί μετρά το ΟΛΟΝ, και σαν αποτέλεσα και σαν εικόνα.
Είναι πολύ εγωιστικό να πιστεύω πως αν χαθώ εγώ, ή ένα πολύ προσφιλές μου πρόσωπο , θα χαθεί το σύμπαν , η θα αλλάξει η ροή του κόσμου.
Πρόκειται καθαρά για ένα τυχαίο γεγονός μη προγραμματισμένο και αδιάφορο για το σύνολο της ύπαρξης.
Βεβαίως για τον καθένα από εμάς ξεχωριστά, παραμένει τραγικό, και συγκλονιστικό.
Παραβλέπουμε,- ή αγνοούμε - πως ανάλογα τέτοια συμβατά επαναλαμβάνονται καθημερινά, στον συνάνθρωπο μας της διπλανής πόρτας , και στον παραδίπλα.
Ο πόνος και οδύνη νοούνται ΜΟΝΟ για τον άνθρωπο, όχι για τη ύπαρξη, που είναι πάνω και έξω από το καλό , το κακό, το πρέπει και το δεν πρέπει.





Αν αυτή η άποψη είναι η δική σου, έχει καλώς. Για το Θεό ομως, ακόμη και οι τρίχες της κεφαλής σου είναι "καταγεγραμμένες". Φαντάσου, λοιπόν, αν και κατά πόσο εσύ και ο καθένας μετρά ως μοναδικο, δικό του δημιούργημα και όχι ως σύνολο.
Ο Θεός είναι πολύ επιλεκτικός και το κάθε τι που δημιουργεί είναι μοναδικό και με άπειρη σοφία βαλμένο στην άριστη αρμονία του κόσμου.
Δεν πιστεύω πως χάριν του συνόλου παραβλέπει ή απαξιώνει το άτομο.

Edited by - Ψηλός on 03/10/2011 01:05:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2011, 02:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φασκόμηλος
Πολύ τροφή για σκέψη τα τελευταία ποστ.

Έχω μία απορία: ακόμη κι αν καταφέρουμε να μπούμε στη λογική της ''διευρυμένης οπτικής'' τιθασεύοντας τον εγωισμό μας, δε θα μας λείπει η εμπειρική γνώση ώστε να σιγουρευτούμε πως ο άνθρωπος που έφυγε όντως συνεχίζει την πορεία του; ειδάλλως θα είναι και πάλι θέμα πίστης σε κάτι, απλώς δε θα ανησυχούμε και δε θα πονάμε τόσο.



Αγαπητέ συνδίκτυε,γίνε πιο σαφής σε παρακαλώ.Ειλικρινά θέλω να καταλάβω,αυτο που θέλεις πραγματικά να πείς.<<Πιάνω>> το εξής:Θεωρείς οτι θα λείπει η εμπειρική γνώση,ώστε να ξέρουμε αν η ψυχή συνεχίζει την ζωή της [αθάνατη όντας],σε άλλη διάσταση ή άλλο χωροχρονικό.Και για να το αντιληφθούμε αυτο θα πρέπει να έχουμε διευρυμένη οπτική.

Και λέω:Τι να την κάνουμε την οπτική,αν έχουμε εμπειρική γνώση?

Και συνεχίζω λέγοντας: Μα ναι,βεβαίως έχουμε εμπειρική γνώση.Οχι όλοι μας.Μερικοί απο μας.Και την ανακοινώνουν.Δεν είναι αρκετό?Οπως σε πολλά πράγματα δεν είναι όλοι μύστες,ετσι και στα μετα-φυσικά.Οπως θα πιστέψει κάποιος μια κοινή εμπειρία,που κάποιος άλλος θα λέει,π.χ.την αίσθηση της πτώσης με αλεξίπτωτο,έτσι θα πρέπει να πιστέψει και μια σπάνια εμπειρία,όπως η στιγμή του θανάτου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy