ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 11:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Μην ανησυχείς για εμάς καλέ μου,για τον εαυτό σου να ανησυχείς.Αλήθεια,μιας κι έχεις μανία με τα φραπεδάκια,κόφτο γιατί σε πειράζει.Έχω την εντύπωση ότι χτυπάει στη φαιά ουσία και στην ευγένεια σου που φαίνεται ότι είναι στοιχεία απόντα.
Μιλώντας σε ένα φόρουμ με αγνώστους,καλά θα κάνεις να προσέξεις αυτά που λες.Επειδή ακριβώς δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ,λες αερολογίες.Μην προσβάλλεις λοιπόν.
Όσο για τα νύχια μου,τα τρώω!Εσύ να προσέχεις τα δικά σου κουρασμένα από την λάντζα χεράκια...Μην μας πάθουν τίποτα και δεν πληκτρολογούν σωστά τις προσβολές και τις ειρωνείες σου..
Και περιορίσουν στο να λες την άποψη σου πάνω στο θέμα και άφησε απ'έξω τις επιθέσεις.Ακόμα δεν έχουμε ακούσει την άποψή σου για τον αφέντη της ελληνικής εκκλησίας...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 12:17:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μην ανησυχείς για εμάς καλέ μου,για τον εαυτό σου να ανησυχείς.Αλήθεια,μιας κι έχεις μανία με τα φραπεδάκια,κόφτο γιατί σε πειράζει.Έχω την εντύπωση ότι χτυπάει στη φαιά ουσία και στην ευγένεια σου που φαίνεται ότι είναι στοιχεία απόντα.

Εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάποιον προσωπικά. Μίλησα για τη συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού. Αν θεωρείς πως είσαι μέσα σε αυτούς, λυπάμαι αλλά δεν φταίω εγώ. Ίσως θα πρέπει να προσέξεις λίγο περισσότερο.
Όσον αφορά στην ευγένεια, ένα θα σου πω. Βγάλε τη σκούφια σου και βάρα με.


quote:
Μιλώντας σε ένα φόρουμ με αγνώστους,καλά θα κάνεις να προσέξεις αυτά που λες.Επειδή ακριβώς δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ,λες αερολογίες.Μην προσβάλλεις λοιπόν.

Σου το λέω και πάλι, αν κάποιος προσβάλλεται από αυτά που είπα, δεν φταίω εγώ. Ας φροντίσει ο καθένας να είναι εντάξει με τη συνείδησή του και να μην νιώθει ενοχές.
Δεν αναφέρθηκα σε κανέναν προσωπικά. Αυτό το κάνεις εσύ και ορισμένοι άλλοι εδώ μέσα. Μήπως θες να αντιγράψω κάποιες φράσεις από τα μηνύματά σου;;


quote:
Όσο για τα νύχια μου,τα τρώω!

Θα σου πω κάτι και μην το πεις παραπέρα Μαράκι, οι γυναίκες που τρώνε τα νύχια τους δεν αρέσουν στους άνδρες. Κανόνισε να το κόψεις.

quote:
Εσύ να προσέχεις τα δικά σου κουρασμένα από την λάντζα χεράκια...Μην μας πάθουν τίποτα και δεν πληκτρολογούν σωστά τις προσβολές και τις ειρωνείες σου.

Την αλήθεια λέω και αυτό είναι που τσούζει και δεν αρέσει. Κατά συνέπεια, όποιος λέει την αλήθεια έχει την αντιμετώπιση και την τύχη του Χριστόδουλου. Όχι βέβαια πως θεωρώ το Χριστόδουλο άγγελο επί γης, έτσι!


quote:
Και περιορίσουν στο να λες την άποψη σου πάνω στο θέμα και άφησε απ'έξω τις επιθέσεις.Ακόμα δεν έχουμε ακούσει την άποψή σου για τον αφέντη της ελληνικής εκκλησίας...

Δηλαδή να κάνω κάτι σαν και αυτό που κάνετε και εσείς που χρησιμοποιείτε τις ωραιότατες και ευγενικότατες εκφράσεις όπως "παπαδαριό" "τράγοι", "τραγόπαπες", .........;

Άσε, προτιμώ να είμαι αγενής και προσβλητικός τότε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 12:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Φίλε Ψηλός καλημέρα.
Πρώτα θα ήθελα να σου πω ότι αδικείς τον εαυτό σου με την ειρωνεία σου. Δεύτερον δεν βοηθάς με αυτό το τρόπο να ακουστεί η αλήθεια.


quote:
Ψηλός: Αχ βρε Χριστόδουλε, πως τα κατάφερες έτσι και σε κατάντησαν "ιδρωτορουφήχτρα";

Λοιπόν φίλε μου Ψηλός θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κανέναν αναμάρτητο? Και εδώ το ζητούμενο φίλε μου δεν είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος αλλά το αξίωμα! Ο άνθρωπος σήμερα είναι και αύριο δεν ξέρουμε αν θα είναι το αξίωμα θα παραμείνει. Άρα αγαπητέ μου μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι ο σωστός άνθρωπος στην σωστή θέση? Μήπως θα πρέπει να συζητάμε για το αξίωμα και όχι για τον άνθρωπο?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 12:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: για τον αφέντη της ελληνικής εκκλησίας...

Για τους άλλους αφέντες κανένας δεν λέει τίποτα! Αυτή η υποκρισία καταστρέφει τα πάντα! Όλοι φτενέ εκτός από μένα! Όλοι έχουμε ευθηνή Μαράκι μου, όλοι! Όταν θα αναλάβουμε τις ευθηνές μας τότε θα πάψουν να υπάρχουν και ΑΦΕΝΤΕΣ!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 12:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάποιον προσωπικά. Μίλησα για τη συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού. Αν θεωρείς πως είσαι μέσα σε αυτούς, λυπάμαι αλλά δεν φταίω εγώ. Ίσως θα πρέπει να προσέξεις λίγο περισσότερο.
Όσον αφορά στην ευγένεια, ένα θα σου πω. Βγάλε τη σκούφια σου και βάρα με.

Το γνωστό κλισέ 'εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάποιον προσωπικά" καλύτερα να το αφήσεις γιατί δεν περνάει.Όταν αρχίζεις τις ειρωνείες και τις προσβολές σου,ξέρουμε όλοι εδώ μέσα που πηγαίνουν.Περί ευγένειας,δεν το σχολιάζω,επίσης είσαι γνωστός για τους τρόπους σου.Και μπορείς,όπως είπες να παραθέσεις τις δικές μου "ευγένειες" αλλά και τις δικές σου που φαίνεται να με παρακινούν να φερθώ τόσο ευγενικά...

quote:
Ας φροντίσει ο καθένας να είναι εντάξει με τη συνείδησή του και να μην νιώθει ενοχές.

Φρόντισε το πρώτα εσύ και τα ξαναλέμε...

quote:
Θα σου πω κάτι και μην το πεις παραπέρα Μαράκι, οι γυναίκες που τρώνε τα νύχια τους δεν αρέσουν στους άνδρες. Κανόνισε να το κόψεις.

Κι εγώ θα σου πω ένα άλλο μυστικό αφού φρόντισες και πάλι να είσαι ευγενικός.Στις γυναίκες δεν αρέσουν τα λελέκια επίσης.Φρόντισε λοιπόν,να κοντύνεις,εκτός και αν το "Ψηλός" είναι απόρροια κάποιου κόμπλεξ...

quote:
Δηλαδή να κάνω κάτι σαν και αυτό που κάνετε και εσείς που χρησιμοποιείτε τις ωραιότατες και ευγενικότατες εκφράσεις όπως "παπαδαριό" "τράγοι", "τραγόπαπες", .........;
Άσε, προτιμώ να είμαι αγενής και προσβλητικός τότε!


Έλα τώρα...Μπορείς να μας πεις την άποψή σου και χωρίς κοσμητικά που χρησιμοποιούμε "εμείς"...

quote:
Όχι βέβαια πως θεωρώ το Χριστόδουλο άγγελο επί γης, έτσι!

Να υποθέσω ότι η άποψή σου είναι αυτή;

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 13:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Κι εγώ θα σου πω ένα άλλο μυστικό αφού φρόντισες και πάλι να είσαι ευγενικός.Στις γυναίκες δεν αρέσουν τα λελέκια επίσης.Φρόντισε λοιπόν,να κοντύνεις,εκτός και αν το "Ψηλός" είναι απόρροια κάποιου κόμπλεξ...

Μαράκι μου τι κανείς, οφθαλμός αντί οφθαλμού?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 16:07:49  Εμφάνιση Προφίλ
Το παράξενο δεν είναι που υπάρχουν κηφήνες που κοστίζουν στον ελληνικό λαό ετησίως το ισόποσο των 625 σχολείων ή 32 νοσοκομείων. Το παράξενο είναι πως υπάρχουν υποστηρικτές του κηφηναριού αυτού.

Απλά αφελείς ή συμμέτοχοι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 17:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Εσείς που ιδρώνετε να προσέχετε να μην κάθεστε κοντά σε παράθυρο και πλευριτώσετε!! Το φραπεδάκι μακριά από το παράθυρο!!!!!
Να μην ξεχνάτε να παίρνετε μαζί σας, στη δουλειά, και καμιά ντουζίνα φανέλες να τις συναλλάζετε βρε παιδί μου!!!

****Αν είχα έλθει και εγώ από το Σύριο, ίσως να μην γνώριζα την πραγματικότητα στη χώρα μας.

*****Ξέχασα κάτι.
Κοπέλες!!!
Προσοχή στα νύχια σας, ειδικά η δακτυλογράφηση τους κάνει κακό!!!!!!
Το ξύσιμο όμως, αντιθέτως, τα τροχίζει και τα κάνει να φαίνονται πιο όμορφα. Αυτό βέβαια το συστήνω ανεπιφύλακτα και στους άνδρες που, σίγουρα, γνωρίζουν τις ευεργετικές ιδιότητες του ξυσίματος!! Ψηλός


Πρέπει να γνωρίζης επειδή κατα τα φαινόμενα δεν το έχεις συνειδητοποιήσει , Ψηλέ οτι ο καθένας από τους συζητητές του Forum κρίνεται από τις απαντήσεις του , γι'αυτό πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε για να μη μας χαρακτηρίσουν οι άλλοι γελοίους .
Πολύ φοβούμαι λοιπόν ότι άν χαρακτηρίσω κατα πως πρέπει τις εκάστοτε δηλώσεις σου , καθώς και την ποιότητα της γελοιογραφίας η οποία τις συνοδεύει δίκην ευφυολογήματος , κινδυνεύω να μου βγάλη ο Dying_Incubus κίτρινη κάρτα , γι' αυτό και θα περιοριστώ να τα αποκαλέσω απλώς αχαρακτήριστα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 17:28:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε Ψηλός καλημέρα.
Πρώτα θα ήθελα να σου πω ότι αδικείς τον εαυτό σου με την ειρωνεία σου. Δεύτερον δεν βοηθάς με αυτό το τρόπο να ακουστεί η αλήθεια.

Καλημέρα φίλε μου,
Για ποια αλήθεια μιλάμε;; Μήπως στήσαμε κανένα δικαστήριο εδώ για να δικάσουμε το Χριστόδουλο και δεν το κατάλαβα;
Αν είναι να πούμε την αλήθεια θα πρέπει να την πούμε ολόκληρη.
Σκοπός όμως του θεματοθέτη δεν είναι να ακουστεί κάποια αλήθεια.
Σκοπός του είναι να πολεμήσει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο (καθώς και ό,τι πρεσβεύει), χωρίς το πρόσωπο αυτό να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του.
Αλήθεια, πώς αντιδρούμε στη συνεχόμενη ειρωνεία του θεματοθέτη και των "φίλων" του;;
Μήπως τα όσα είπα για την κατάντια μας δεν είναι αλήθεια; Αν σε κάτι διαφωνείς πες μου που και το συζητάμε.

quote:

quote:
Ψηλός: Αχ βρε Χριστόδουλε, πως τα κατάφερες έτσι και σε κατάντησαν "ιδρωτορουφήχτρα";

Λοιπόν φίλε μου Ψηλός θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κανέναν αναμάρτητο? Και εδώ το ζητούμενο φίλε μου δεν είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος αλλά το αξίωμα! Ο άνθρωπος σήμερα είναι και αύριο δεν ξέρουμε αν θα είναι το αξίωμα θα παραμείνει. Άρα αγαπητέ μου μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι είναι ο σωστός άνθρωπος στην σωστή θέση? Μήπως θα πρέπει να συζητάμε για το αξίωμα και όχι για τον άνθρωπο?



Οπότε τι κάνουμε; Χάριν του ανθρώπου καταργούμε και το αξίωμα, καθώς και αυτό που πρεσβεύει, όπως είχε πει σε κάποιο μήνυμά του ο Συνοδινός;
Ξέρεις πως μια τέτοια τακτική θα μπορούσε να γυρίσει ως μπούμερανγκ εναντίον μας, πράγμα που το έχουν εκμεταλλευθεί και ορισμένοι "αντίπαλοι" του ελληνισμού!
Αυτό που βλέπω είναι πως τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν ο Συνοδινός και οι ομοϊδεάτες του, με μικρή αλλαγή σε φράσεις και σε πρόσωπα, μπορούν να χρησιμοποιηθούν και εναντίον τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 17:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Αναρωτιόμουνα αν, στη χώρα που η κλεψιά θεωρείται μαγκιά, στη χώρα της ρέκλας, της κομπίνας, της τούφας και της αρπαχτής, υπάρχει κόσμος που ιδρώνει;;

Ψηλέ μου στην χώρα της κλεψιάς, της ρέκλας, της κομπίνας, της τούφας και της αρπαχτής υπάρχουν λίγοι μεγάλοι θύτες, και πάρα πολλά θύματα.
Οι εκπρόσωποι της θρησκείας, ο Παρασκευαίδης, οι μητροπολίτες του, με τους ακόλουθους του ανήκουν πανηγυρικά στην πρώτη κατηγορία.

quote:
Καλημέρα φίλε μου,
Για ποια αλήθεια μιλάμε;; Μήπως στήσαμε κανένα δικαστήριο εδώ για να δικάσουμε το Χριστόδουλο και δεν το κατάλαβα;
Αν είναι να πούμε την αλήθεια θα πρέπει να την πούμε ολόκληρη.
Σκοπός όμως του θεματοθέτη δεν είναι να ακουστεί κάποια αλήθεια.
Σκοπός του είναι να πολεμήσει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο (καθώς και ό,τι πρεσβεύει), χωρίς το πρόσωπο αυτό να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του.
Αλήθεια, πώς αντιδρούμε στη συνεχόμενη ειρωνεία του θεματοθέτη και των "φίλων" του;;
Μήπως τα όσα είπα για την κατάντια μας δεν είναι αλήθεια; Αν σε κάτι διαφωνείς πες μου που και το συζητάμε.

Δικαίωμα σου να έχεις ψευδαισθήσεις οτι πυροβολούμε τον Παρασκευαίδη, την γνώμη μας λέμε για το πρόσωπο, τα έργα και τις ημέρες του.
Μήπως τον θεωρείς οτι όλες οι ενέργειες του βρίσκονται στο απυρόβλητο?
Αυτός καθημερινά μας πυροβολεί αφού έχει την εξουσία με το μέρος του που γίνονται πειθήνιο όργανο δικό του. Και εμείς όσοι αρνούμαστε την θεότητα του θεωρούμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας δέν έχουμε ούτε κάν δικαίωμα να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 17:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Για τους άλλους αφέντες κανένας δεν λέει τίποτα! Αυτή η υποκρισία καταστρέφει τα πάντα! Όλοι φτενέ εκτός από μένα! Όλοι έχουμε ευθηνή Μαράκι μου, όλοι! Όταν θα αναλάβουμε τις ευθηνές μας τότε θα πάψουν να υπάρχουν και ΑΦΕΝΤΕΣ!
el.elyon
Συμφωνώ μαζί σου φίλε el.elyon , όμως αυτά που γράφεις ισχύουν για τους αιρετούς ηγέτες που αναδεικνύονται με την ψήφο του λαού .
Για αυτούς που αλλήλοψηφίζονται και δεν δίνουν λογαριασμλο σε κανένα , ποιά ευθύνη έχει ο λαός ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 18:27:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αναρωτιόμουνα αν, στη χώρα που η κλεψιά θεωρείται μαγκιά, στη χώρα της ρέκλας, της κομπίνας, της τούφας και της αρπαχτής, υπάρχει κόσμος που ιδρώνει;;

Ψηλέ μου στην χώρα της κλεψιάς, της ρέκλας, της κομπίνας, της τούφας και της αρπαχτής υπάρχουν λίγοι μεγάλοι θύτες, και πάρα πολλά θύματα.
Οι εκπρόσωποι της θρησκείας, ο Παρασκευαίδης, οι μητροπολίτες του, με τους ακόλουθους του ανήκουν πανηγυρικά στην πρώτη κατηγορία.



Στη χώρα μας η λωποδυσία έχει γίνει το εθνικό μας σπορ. Όλοι προσπαθούν να γίνουν θύτες και κοιτάνε να τα αρπάξουν απ' όπου μπορούν χωρίς να λογαριάζουν τίποτα..
Πόσα σκάνδαλα ξεσπούν καθημερινά; Φαντάσου τι γίνεται και πιο χαμηλά;
Και όλα αυτά γιατί δεν υπάρχει πλέον κανένα μέτρο και κανένας φραγμός, ούτε ηθικός ούτε "τεχνητός".
Π.χ., έρχεται ένας μάστορας στο σπίτι σου να διορθώσει κάποια ζημιά και κοιτάει πώς να σε γδύσει. Σου ζητάει κάτι λεφτά, δήθεν μεροκάματο (και χωρίς απόδειξη), που σου φεύγουν τα μαλλιά από το κεφάλι. Το θέμα είναι να μην έχεις ανάγκη από τίποτα ή να ξέρεις και να έχεις το χρόνο να τα επιδιορθώνεις όλα μόνος σου. Δεν γίνεται όμως και μας ληστεύουν εκμεταλλευόμενοι τις ανάγκες μας.
Τους εκπροσώπους της θρησκείας μας αν θέλεις τους καλείς σπίτι σου, αν δεν θέλεις δεν έρχονται, ούτε και ανάγκη τους έχεις. Είναι οι μόνοι, που αν δεν το θέλεις, δεν θα τους χρειαστείς ποτέ σου.

quote:

quote:
Καλημέρα φίλε μου,
Για ποια αλήθεια μιλάμε;; Μήπως στήσαμε κανένα δικαστήριο εδώ για να δικάσουμε το Χριστόδουλο και δεν το κατάλαβα;
Αν είναι να πούμε την αλήθεια θα πρέπει να την πούμε ολόκληρη.
Σκοπός όμως του θεματοθέτη δεν είναι να ακουστεί κάποια αλήθεια.
Σκοπός του είναι να πολεμήσει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο (καθώς και ό,τι πρεσβεύει), χωρίς το πρόσωπο αυτό να μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του.
Αλήθεια, πώς αντιδρούμε στη συνεχόμενη ειρωνεία του θεματοθέτη και των "φίλων" του;;
Μήπως τα όσα είπα για την κατάντια μας δεν είναι αλήθεια; Αν σε κάτι διαφωνείς πες μου που και το συζητάμε.

Δικαίωμα σου να έχεις ψευδαισθήσεις οτι πυροβολούμε τον Παρασκευαίδη, την γνώμη μας λέμε για το πρόσωπο, τα έργα και τις ημέρες του.
Μήπως τον θεωρείς οτι όλες οι ενέργειες του βρίσκονται στο απυρόβλητο?
Αυτός καθημερινά μας πυροβολεί αφού έχει την εξουσία με το μέρος του που γίνονται πειθήνιο όργανο δικό του. Και εμείς όσοι αρνούμαστε την θεότητα του θεωρούμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας δέν έχουμε ούτε κάν δικαίωμα να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας.



Καλά βρε Επαίτη,
Εγώ έχω ψευδαισθήσεις ή εσύ δεν διαβάζεις τα μηνύματα εδώ μέσα;; Μήπως ο Συνοδινός άνοιξε το παρόν θέμα για να απονείμει τα εύσημα στον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο; Μήπως και δεν το πρόσεξα εγώ;

Να τα βάλεις με αυτούς που σε κυβερνούν, τους οποίους και ψηφίζεις, και όχι με αυτόν τον οποίο δεν ψηφίζεις.
Και εγώ δεν βλέπω ως Θεό τον Αρχιεπίσκοπου. Το ίδιο, αν δεν κάνω λάθος, κάνουν και οι υπόλοιποι Έλληνες Χριστιανοί. Οπότε, δεν είστε οι μόνοι που "αρνείστε τη θεότητά του", ούτε και θεωρείστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο θέμα συζήτησης όπου σας κατηγορούνε και δεν σας δίνουν το δικαίωμα να υπερασπιστείτε τον εαυτό σας;; Μήπως έχω χάσει κάποια επεισόδια;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 20:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Τους εκπροσώπους της θρησκείας μας αν θέλεις τους καλείς σπίτι σου, αν δεν θέλεις δεν έρχονται, ούτε και ανάγκη τους έχεις. Είναι οι μόνοι, που αν δεν το θέλεις, δεν θα τους χρειαστείς ποτέ σου.

Δέν φορολογούνται οι τεράστιες περιουσίες τους, και τα χρήματα που χάνει το κράτος απο την ζημιά αυτή τα βγάζει απο μένα και σένα.
Τα γενναιώδωρα μπουρμπουάρ που παίρνουν στις διάφορες τελετές τις οποίες μερικές φορές εξαναγκάζονται πολλοί έστω και άθελα τους να αναγνωρίσουν τα εισπράτουν χωρίς να έχουν το δικαίωμα να το κάνουν.

quote:
Να τα βάλεις με αυτούς που σε κυβερνούν, τους οποίους και ψηφίζεις, και όχι με αυτόν τον οποίο δεν ψηφίζεις.
Και εγώ δεν βλέπω ως Θεό τον Αρχιεπίσκοπου. Το ίδιο, αν δεν κάνω λάθος, κάνουν και οι υπόλοιποι Έλληνες Χριστιανοί. Οπότε, δεν είστε οι μόνοι που "αρνείστε τη θεότητά του", ούτε και θεωρείστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Υπάρχει μήπως κάποιο άλλο θέμα συζήτησης όπου σας κατηγορούνε και δεν σας δίνουν το δικαίωμα να υπερασπιστείτε τον εαυτό σας;; Μήπως έχω χάσει κάποια επεισόδια;;

Δέν θεωρούμε πολίτης δεύτερης κατηγορίας αλλά άν δέν ορκιστώ δέν μπορώ κάν να εξασκήσω το επάγγελμα μου, το όποιο επάγγελμα δέν αναφέρομαι στο δικό μου.
Τί έχεις να πείς γι'αυτό, δέν είναι άρνηση να με αφήσουν να υπερασπιστώ τον εαυτό μου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 23:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
macedon: Το παράξενο δεν είναι που υπάρχουν κηφήνες που κοστίζουν στον ελληνικό λαό ετησίως το ισόποσο των 625 σχολείων ή 32 νοσοκομείων. Το παράξενο είναι πως υπάρχουν υποστηρικτές του κηφηναριού αυτού.
Απλά αφελείς ή συμμέτοχοι;

Για σας.
Μάλλον ο φίλος macedon θα εννοεί τους «προέδρους’ που ανάβουν τα κεράκια και τους νομοθέτες! Γιατί δεν τους λες με τα ονόματα τους macedon! Γιατί δεν τους στέλνεις μία επιστολή διαμαρτυρίας αντί να τους ψηφίζεις! Και αυτή η ψήφος τι είναι; Απλά αφέλεια η συμμετοχή?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 23:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Ψηλός: Αλήθεια, πώς αντιδρούμε στη συνεχόμενη ειρωνεία του θεματοθέτη

Φίλε Ψηλός η αντίδραση μου ήταν και είναι μόνο μια λέξη: ΑΝΗΘΚΟ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2007, 01:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός


"Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΦΟΡΑΕΙ ΜΑΥΡΑ"


Αυτά όλα που λέγονται εις βάρος του θεματοθέτη, είναι συκοφαντίες της εκκλησιαστικής προπαγάνδας, που στόχο έχει, να ρίξει λάσπη στο πρόσωπό του, με τελικό στόχο, την ηθική του εξόντωση.
Επαναστατώ και πάλι, απέναντι σ΄αυτούς, που επιχειρούν να μειώσουν με αυθαίρετα επιχειρήματα την αξιοπρέπειά μου. Αυτά είναι ασύστολα ψεύδη.
Εγώ τον αγαπάω τον χριστόδουλο. Ίσως ποιό πολύ και από τον Βαβύλη. Δεν λέω, και ο Βαβύλης αγαπάει τον Χριστόδουλο. Άλλωστε το είπε και στον Μάκη, «εγώ τον αγαπάω τον αρχιεπίσκοπο», είπε. Βέβαια και ο χριστόδουλος αγαπούσε τον Βαβύλη… μέχρι που ζεματίστηκε…
Μια αγάπη έφυγε (Βαβύλης), μια άλλη, μόλις ήρθε ( Μίκης Θεοδωράκης)…
Και ο Μίκης αγαπάει τον χριστόδουλο. Ναι, δεν το ξέρατε..;
Ξαφνικός έρωτας. Από την προηγούμενη εβδομάδα. Μεσολάβησε μια συνεργασία -από αυτές τύπου χριστόδουλου- και ένα γεύμα από εκείνα τα νηστίσιμα που μένουν αξέχαστα. Το γεύμα συνοδεύτηκε από παλιό κόκκινο κρασί, από αυτά του αγίου όρους, που τα έχουν μόνο για τους επισκέπτες και λένε ότι είναι θαυματουργά (λύνουν την γλώσσα).
Πρέπει να ήπιε πάρα πολύ ο Μίκης, γιατί μετά στη συνέντευξη τύπου, δεν ήξερε τι έλεγε…
«Ότι, από τώρα και στο εξής, θα πλένει το στόμα του όταν μιλάει για τον Χριστόδουλο», είπε, «Ότι αυτός, πάντα ήταν χριστιανός και σέβεται τον Θεσμό της εκκλησίας», είπε… και άλλα τέτοια… Πάθανε "Σοκ" μέχρι και οι ιερείς που ήταν δίπλα του. Όταν άρχισε να λέει και για το βιβλίο της ιστορίας, μερικοί δημοσιογράφοι δεν το άντεξαν και χάσανε τις αισθήσεις τους για κάποια λεπτά.
Χάλια ήταν ο Μίκης, αυτό φαινόταν και με γυμνό μάτι.
Τι το πίνεις, αφού δεν το σηκώνει ο οργανισμός σου άνθρωπέ μου..;
Τί τους ταϊζει, τί τους ποτίζει και τί είδους συνεργασίες κάνει μαζί τους ο χριστόδουλος, δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως όλοι μεταμορφώνονται στο τέλος…
Η συνεργασία Μίκη-χριστόδουλου έγινε πάνω στο έργο «Ακολουθία εις Κεκοιμημένους». Έργο του Ιωάννη Δαμασκηνού που μελοποίησε ο θεοδωράκης.
Εις Κεκοιμημένους απευθύνονταν και όσα είπε…
«Βέβαια, αν κάνει μια δήλωση ο Μακαριώτατος βγαίνουν και τον χτυπούν, αμφισβητώντας το δικαίωμά του να έχει γνώμη, όπως ο κάθε πολίτης. Επαναστατώ όταν βλέπω ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν σέβονται τους θεσμούς. Οταν μιλάς για τον αρχηγό της Εκκλησίας πρέπει πρώτα να πλένεις το στόμα σου. Πρέπει να σέβεσαι τους θεσμούς για τους οποίους πεθάναμε εμείς».
Πεθάνατε..; Τώρα δηλαδή είστε πεθαμένοι..; Έτσι εξηγούνται όλα...
Πήραν το λόγο τα φαντάσματά σας δηλαδή...Είπα κι εγώ, δεν μπορεί να τα είπε ο Μίκης αυτά τα λόγια...
Αυτοί που δεν ήταν κεκοιμημένοι, θυμήθηκαν ότι δέκα μόλις μέρες πριν, αλλιώς τα έλεγε ο Μίκης για την εκκλησία…
Την περασμένη Πέμπτη, στις 22 Μαρτίου, είχε δώσει μία άλλη συνέντευξη, με την ευκαιρία της κυκλοφορίας στην αγορά του νέου έργου του «Οδύσσεια». Εκεί είχε πει τα εξής:
«Αλλά όχι, δεν είμαστε Ελληνες, σύμφωνα με όσους επιδιώκουν την πλήρη μας εξαφάνιση. Μας έφαγαν οι εκσυγχρονιστές. Και από την άλλη, υπάρχει η άκρα Δεξιά και οι πρίγκιπες της Εκκλησίας, με τη στείρα εθνοπληξία τους. Δεν ταυτιζόμαστε με αυτούς, ούτε είμαστε εθνικόφρονες» («Ελευθεροτυπία», 21.3.2007, σελ. 29).
Πότε ήσουν μεθυσμένος Μίκη..; Τότε ή τώρα..;
Αλλά οι Ρωμιοί δεν ασχολούνται με ψιλά γράμματα. Τι έλεγες πριν, ποιόν τον νοιάζει; Σημασία έχει τι λές τώρα...
Καλά, αυτός δεν ήταν που διάβαζε, όταν εσύ επαναστατούσες..;
Θα αρχίσω να πιστεύω κάποιους που λένε, ότι ήσουν επαναστάτης κατα λάθος.
Μετά από αυτό, το ευχάριστο σοκ, ο χριστόδουλος πήρε τα πάνω του.
Ενός καλού...μύρια έπονται...
Η μια επιτυχία διαδέχεται την άλλη....
Που να σας τα λέω...
Καπάκι έρχονται τα γκάλοπ, που φέρνουν Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ, να τους χωρίζει μία ποσοστιαία μονάδα. Αυτό σημαίνει ότι ο χριστόδουλος έχει πετύχει να γίνει ο ρυθμιστής του πολιτικού παιχνιδιού.

ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
Είπε λοιπόν ο χριστόδουλος...

«όλοι περιμένουμε από τον Πρωθυπουργό, με τις ευαισθησίες που έχει ως Έλληνας και ως Μακεδόνας, να δώσει το μήνυμα για την αλλαγή που πρέπει να γίνει στο βιβλίο πριν να είναι πολύ αργά».
ΤΑ ΝΕΑ , 05/04/2007

ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ...;

"Στον Αρχιεπίσκοπο δεν αρέσει ένα βιβλίο Ιστορίας που διδάσκεται στην Στ' Δημοτικού. Δικαίωμά του, ούτε εμένα μου αρέσει το βιβλίο Χημείας της Β' Γυμνασίου.
Αυτός, όμως, κάλεσε τον Πρωθυπουργό «ως Ελληνα και ως Μακεδόνα» να το αποσύρει και να φτιάξει άλλο βιβλίο, το οποίο θα χαίρει της εγκρίσεως του Αρχιεπισκόπου. Και για να μην υπάρξουν παρανοήσεις, ο Προκαθήμενος της Εκκλησίας της Ελλάδος συμπλήρωσε με νόημα ότι όλα αυτά πρέπει ο Πρωθυπουργός να τα πράξει πάραυτα, τώρα, στο πιτς φιτίλι, «πριν να είναι πολύ αργά».
Πολύ αργά άραγε για τι; Πολύ αργά για να προλάβουμε ανοιχτό τον Μαλιακό; Πολύ αργά για να κερδίσει η ΝΔ τις εκλογές; Πολύ αργά, κλείσαμε; Πολύ αργά για δάκρυα, Στέλλα; Ή μήπως πολύ αργά για να αντιληφθεί ο Πρωθυπουργός ότι ο ίδιος προετοίμασε τον δρόμο για τα τελεσίγραφα του Αρχιεπισκόπου;
Διότι κατόπιν όλων αυτών δεν υπάρχουν πλέον παρεξηγήσεις. Οταν κάποια στιγμή ο μπάρμπας του σημερινού Πρωθυπουργού απευθύνει από τους ουρανούς το προσφιλές του ερώτημα:
- Ποιος κυβερνάει αυτόν τον τόπο;
Ο ανιψιός θα μπορεί θαρραλέα να του απαντήσει:
- Ο Αρχιεπίσκοπος!
Και δεν τον κυβερνάει τυχαία. Τον κυβερνάει επειδή ο σημερινός Πρωθυπουργός τού εκχώρησε την εξουσία από την εποχή ακόμη όπου βρισκόταν στην αντιπολίτευση. Την εκχώρησε όταν δεν συντάχθηκε στο πλευρό της δημοκρατικής πολιτείας και της νόμιμης κυβέρνησης κατά την κρίση των ταυτοτήτων, όταν συμμετείχε σε εκείνη τη δημοψηφισματική «μαϊμουδιά» που είχαν στήσει οι κληρικοί.
Την εκχώρησε όταν δεν ακολούθησε την οδό της δημοκρατικής αξιοπρέπειας που βάδιζαν ο προηγούμενος Πρόεδρος της Δημοκρατίας και ο προκάτοχός του Πρωθυπουργός. Την εκχώρησε όταν προκειμένου να γίνει Πρωθυπουργός απεδέχθη τη συναλλαγή με τους χειρότερους εκκλησιαστικούς κύκλους. Δεν ξέρω τι εννοεί ακριβώς ο Αρχιεπίσκοπος, αλλά τώρα πια το κακό έχει γίνει.
Η εξουσία, βλέπετε, δεν τεμαχίζεται - και αυτό δεν το κατάλαβε ο σημερινός Πρωθυπουργός όταν έκανε τους μικροκομματικούς υπολογισμούς του την εποχή της αντιπολίτευσης... Την εξουσία ή την ασκείς πλήρως ή δεν την ασκείς καθόλου. Ή εκδίδεις τις ταυτότητες που επιτάσσει ο νόμος ή όχι. Ή υπεραμύνεσαι των θεσμών και των διαδικασιών μέσα από τις οποίες εκδίδονται τα σχολικά βιβλία ή δεν υπεραμύνεσαι.
Διότι ο Αρχιεπίσκοπος ήταν τελικά εξαιρετικά αβρός στη διατύπωση που χρησιμοποίησε. «Πριν να είναι πολύ αργά...» είπε. Μα είναι ήδη πολύ αργά!
Το ΒΗΜΑ, 08/04/2007

"Η διαμάχη για το βιβλίο της Ιστορίας, όπως παραδέχονται επιτελικά στελέχη της Ρηγίλλης, πλήττει τη Ν.Δ και ενισχύει την προσπάθεια του ΛΑΟΣ να προσεγγίσει τον σκληρό πυρήνα των συντηρητικών ψηφοφόρων ειδικά μετά την απόφαση Γιαννάκου να μην αποσύρει το βιβλίο. Τα ίδια στελέχη αναφέρουν ότι διαρροές προς το κόμμα του Γ. Καρατζαφέρη, ως αντίδραση για το επίμαχο βιβλίο, έχουν ήδη αρχίσει να καταγράφονται στις δημοσκοπήσεις και η φθορά θα είναι ακόμη μεγαλύτερη εάν η κυβέρνηση δεν αντιδράσει".
ΤΑ ΝΕΑ , 03/04/2007

"Για τον λόγο αυτό επιστρατεύθηκε χθες και ο Πρωθυπουργός, με κύριο στόχο να περάσει το μήνυμα ότι η κυβέρνηση δεν επιδιώκει την παραχάραξη των ιστορικών γεγονότων, όπως έλεγαν κυβερνητικές πηγές.
Με τη χθεσινή παρουσία του στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού, η οποία από την αντιπολίτευση καταγγέλλεται ως ένα ακόμη «επικοινωνιακό σόου» από την πλευρά του Μαξίμου, ο Πρωθυπουργός, εμμέσως πλην σαφώς, αποκήρυξε το περιεχόμενο του βιβλίου και ιδίως τις αναφορές περί «συνωστισμού» των Ελλήνων στο λιμάνι της Σμύρνης κατά τον διωγμό του 1922. «Τιμάμε στην πράξη τη θυσία και τον αγώνα των Μικρασιατών Ελλήνων. Η διαφύλαξη και η μελέτη της ιστορικής αλήθειας είναι ο μόνος τρόπος να διδαχθούμε από το παρελθόν.
Είναι ο μόνος τρόπος για να αποφύγουμε την αέναη επανάληψη των ίδιων λαθών», ήταν η χαρακτηριστική αναφορά του κ. Καραμανλή.
ΤΑ ΝΕΑ , 03/04/2007

"Η κ. Γιαννάκου μετά τη συνάντηση με τον κ. Καραμανλή, αν και τόνισε ότι το βιβλίο δεν θα αποσυρθεί, επιχείρησε να καθησυχάσει όσους αντιδρούν για το περιεχόμενό του λέγοντας ότι το υπουργείο Παιδείας δεν θα περιοριστεί σε επιμέρους διορθώσεις και απαλείψεις των επίμαχων σημείων, όπως αρχικώς είχε αποφασιστεί, αλλά θα προστεθούν και νέα κεφάλαια. Κυβερνητικοί παράγοντες παραδέχονταν χθες ότι το Μαξίμου «προσπαθεί να ισορροπήσει σε δύο βάρκες". - ΤΑ ΝΕΑ,05/04/2007 -

Αμετακίνητη εμφανίζεται η Μ. Γιαννάκου, παρά τις πιέσεις που δέχεται για το βιβλίο της Ιστορίας.
Θα «αδειάσει» ο Καραμανλής την υπουργό του; Μπορεί. Για να συγκρατηθούν οι δεξιοί, ακραίοι και μη, οι οποίοι λοξοκοιτάζουν προς το ΛΑΟΣ του Καρατζαφέρη. Για να ηρεμήσει και ο κ. Χριστόδουλος, που έχει βρει στο βιβλίο αυτό ένα αντίδοτο για τις αποκαλύψεις περί πολυτελών διακοπών του («Four Seasons» κ.λπ.).ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 04/04/2007

Βήμα βήμα υποχωρούν στη Δεξιά του Κυρίου
Υπόγεια κόντρα της υπουργού Παιδείας με τον Αρχιεπίσκοπο
ΤΑ ΝΕΑ , 05/04/2007

"Υπουργοί και βουλευτές της Ν.Δ. αναφέρουν ότι αρχικώς η κυβέρνηση είχε υποτιμήσει τη ζημιά που μπορούσε να προκληθεί από την υπόθεση της Ιστορίας. Αλλά, όπως λένε, είναι εμφανές πλέον ότι το περιεχόμενο του βιβλίου έχει εξοργίσει ένα μεγάλο τμήμα γαλάζιων ψηφοφόρων, αλλά και μέλη χριστιανικών και παραχριστιανικών οργανώσεων, που απειλούν ανοικτά ότι η αντίδρασή τους θα καταγραφεί και στις κάλπες". -ΤΑ ΝΕΑ ,03/04/2007-

Οι αντιδράσεις της Εκκλησίας και η απειλή ενός νέου "πολέμου ταυτοτήτων" -Το ΒΗΜΑ, 08/04/2007-

Προσωπικά πιστεύω ότι ο χριστόδουλος δεν θέλει να εκβιάσει τον Καραμανλή. Βλέποντας όμως την Νέα Δημοκρατία να χάνει συνεχώς έδαφος, θέλει να προειδοποιήσει τον Καραμανλή, να πάρει πίσω το "γαμ..ένο" το βιβλίο, αφού ο ίδιος υπό την πίεση του Καρατζαφέρη, δεν μπορεί να κάνει πίσω.
Να σας θυμήσω εδώ, ότι ο χριστόδουλος είχε χαρακτηρίσει "Κάφρους", όσους υπερασπίζονται το βιβλίο και "Γενίτσαρους" τους συγγραφείς του.
Γιατί κάποιοι εδώ μέσα μίλησαν για ηθική.
Και επιμένω, ότι εγώ τον αγαπάω τον χριστόδουλο. Τι ζητάω μωρέ από τον χριστόδουλο..; Να συνεργαστεί και μαζί μου, αυτό ζητάω. Κι εγώ θα κάνω τα πάντα για να του αποδείξω πόσο συνεργάσιμος είμαι.
Να φάμε μια φορά και μαζί εκείνα το νηστίσιμα -τα δικά του- που τα ονειρεύομαι εδώ και χρόνια. Να βγώ κι από την περιέργεια. Τί είναι αυτά που τρώνε οι άλλοι και γίνονται άλλοι άνθρωποι.
Κάνω τα πάντα, ότι μου ζητηθεί.
Είμαι πολύ συνεργάσιμος και πάντα νηστικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 14:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Συνοδινός: Γιατί κάποιοι εδώ μέσα μίλησαν για ηθική.
Και επιμένω, ότι εγώ τον αγαπάω τον χριστόδουλο. Τι ζητάω μωρέ από τον χριστόδουλο..; Να συνεργαστεί και μαζί μου, αυτό ζητάω. Κι εγώ θα κάνω τα πάντα για να του αποδείξω πόσο συνεργάσιμος είμαι.
Να φάμε μια φορά και μαζί εκείνα το νηστίσιμα -τα δικά του- που τα ονειρεύομαι εδώ και χρόνια. Να βγώ κι από την περιέργεια. Τί είναι αυτά που τρώνε οι άλλοι και γίνονται άλλοι άνθρωποι.
Κάνω τα πάντα, ότι μου ζητηθεί.
Είμαι πολύ συνεργάσιμος και πάντα νηστικός.


Εσύ δεν ζητάς τίποτα από τον ίδιο! Αυτό είναι το ανήθικο! Εσύ δεν σέβεσαι κανένα αξίωμα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 15:35:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ορισμένοι καβαλούν το καλάμι.
Άλλοι δε, καβαλούν τον κάλαμο.

Ό,τι βρίσκει ο καθένας καβαλά και φαντασιώνεται.

Δε βαριέσαι .........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 20:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Προσοχή μη μιλάτε για τον Χριστόδουλο πριν πλύνετε το στόμα σας.
Οι αντάρτες στα βουνά έχυναν το αίμα τους για τον χουντόδουλο !!!
Ο Μίκης πήγε στα ξερονήσια για τον φασιστόδουλο !!
Είναι κι αυτή μια άποψη !

Τι άλλο θα ακούσουμεστην Ελλάδα της "ΜΗ" μνήμης !

Έλεος χριστιανοί και μη !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 02:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

quote:
Ορισμένοι καβαλούν το καλάμι.
Άλλοι δε, καβαλούν τον κάλαμο.
Ό,τι βρίσκει ο καθένας καβαλά και φαντασιώνεται.
Δε βαριέσαι .........


Καλά τα λέει ο Ψηλός για ορισμένους. Συμφωνώ απόλυτα μαζί του.
Έτσι εἰναι el.elyon, έχει δίκιο ο Ψηλός, τον καβάλησες τον κάλαμο. Έπρεπε κάποιος επιτέλους να στο πεί.
Νομίζεις πιά, ότι έγινες ο χριστόδουλος.
Για όλα έχεις γνώμη. Μιλάς ακόμη και όταν δεν έχεις τίποτα να πείς.
Άσε που ανοίγεις δεκάδες θέματα και μας αποπροσανατολίζεις. Έχω λαχανιάσει να σε κυνηγάω, από θέμα σε θέμα. Δεν προλαβαίνουμε να συγκεντρωθούμε στο ένα μέτωπο, εσύ ανοίγεις άλλο.
Καλά τα λέω Ψηλέ..; Ε..έτσι είναι...άμα πιά...
Άλλο εσύ, Ψηλέ, τι λέει..;
Που ήσουν το τετραήμερο του Πάσχα; χάθηκες...
Τόσο πολύ δουλειά είχατε; Γέμισαν τα παγκάρια τουλάχιστον;
Τι να πείτε και εσείς οι φουκαράδες...Περιμένετε το Πάσχα και τα χριστούγεννα, για να βγάλετε τα σπασμένα μιας χρονιάς.
Υπήρξε ανάκαμψη όμως. Το βιβλίο της ιστορίας βοήθησε αρκετά. Παρατηρείται επιστροφή του κόσμου στις εκκλησίες. Φαίνεται ότι οι μέρες της κρίσης και των σκανδάλων, ανήκουν οριστικά, στο μακρινό παρελθόν. Οι ημέρες των παχιών αγελάδων επιστρέφουν. Άντε, να φάτε κι εσείς, σαν άνθρωποι. Όλο ψάρια και ψάρια, θα γίνεται πετσί και κόκαλο.
Η φτώχεια φέρνει γκρίνια. Τσακώνονται οι ιεράρχες για μερικές δεκάρες. Τα έχουν βάλει όλοι με τον χριστόδουλο. "Που τα έφαγες;", "τι τα έκανες τα λεφτά κερατά;" και τέτοια...
Που να τα φάει ρε παιδιά; Πήγε κι αυτός μια βόλτα σαν άνθρωπος να ξεσκάσει. Έφαγε λίγο παραπάνω, τι έγινε, κακό είναι; Κέρασε και τα άλλα τα παιδιά νεράτζι και βανίλιες.
Διαβάστε παρακάτω να δείτε, τι του κάνουν του ανθρώπου...

Εγκριση 7.125 ευρώ (!) ζήτησε ο Χριστόδουλος από την Ιερά Σύνοδο για ένα γεύμα στη Μονή Πεντέλης.
Μέρες που έρχονται, άγιες και ειρηνικές, οι ιεράρχες, αντί να χαμηλώνουν τους τόνους και τα πάθη τους, τσακώνονται.
Ερίζουν για τα λεφτά: Για το παγκάρι, για τις περιουσίες, για τα έξοδα και τις εισπράξεις. Στο στόχαστρο, και πάλι, ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, που, μετά τις άκρως πολυδάπανες διακοπές του ανά την Ευρώπη, τώρα δέχεται επιθέσεις ακόμη και για γεύματα που παρετέθησαν σε μοναστήρια και τα οποία κόστισαν τα «μαλλιά της αγίας κεφαλής τους».
Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και προκάλεσε την οργή ιεραρχών στη συνεδρίαση της Ιεράς Συνόδου ήταν όταν τους προσκομίσθηκε προς έγκριση το ποσό των 7.125,10 ευρώ για γεύμα στη Μονή Πεντέλης με περίπου 80 προσκεκλημένους στην εορτή του Αγίου Φωτίου στις 6 Φεβρουαρίου 2007. Με προεξάρχοντα τον Μητροπολίτη Φιλίππων Προκόπιο, βαθύ γνώστη των οικονομικών της Εκκλησίας, ζητήθηκαν εξηγήσεις για το ύψος του λογαριασμού ενός γεύματος που παρασκευάστηκε από την ίδια τη μονή και αγοράστηκαν μόνο τα υλικά. Αλλωστε το μενού ήταν εξαιρετικά λιτό: Κρέας με πουρέ μελιτζάνας, ρύζι, χόρτα και σαλάτα (Και όχι μόνο λιτό, αλλά, όπως διατείνονται αυτοί που το δοκίμασαν και άγευστο).
Καπάκι ο Χριστόδουλος, έφερε προς έγκριση ένα ακόμη «μπουγιουρντί»: Το λογαριασμό για το ταξίδι του στο Βατικανό, τον περασμένο Δεκέμβριο.
Τότε ο αρχιεπίσκοπος και η συνοδεία του επισκέφθηκαν την Αγία Εδρα, προσκεκλημένοι και φιλοξενούμενοι του πάπα στους ξενώνες της Αγίας Μάρθας. Αρχικώς ο Χριστόδουλος είχε αναφέρει ότι τα έξοδα ανέρχονταν σε 36.000 ευρώ.
Ο λογαριασμός, όμως, που ήλθε στην Ιερά Σύνοδο για να εγκριθεί από τους ιεράρχες έφτανε, στα 70.000 ευρώ.
Και αφού χρήματα οδεύουν προς ξενοδοχεία, γεύματα και εκδηλώσεις, λογικό θεωρείται να αναζητούνται άλλα προς αναπλήρωση. Οι ιερείς θεωρούν ότι έχουν γίνει η εύκολη λεία.
Μετά την αφαίμαξη του Χριστόδουλου των παγκαρίων, με εγκυκλίους, ρυθμίσεις, εντολές και οδηγίες του, πώς να εξοικονομούν χρήματα για να τα στέλνουν στο "φιλανθρωπικό έργο" της αρχιεπισκοπής, τώρα καλούνται να προωθήσουν την πώληση αναστάσιμων προϊόντων.
ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 01/04/2007

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 09:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Συνοδινός: Καλά τα λέει ο Ψηλός για ορισμένους. Συμφωνώ απόλυτα μαζί του.
Έτσι εἰναι el.elyon, έχει δίκιο ο Ψηλός, τον καβάλησες τον κάλαμο. Έπρεπε κάποιος επιτέλους να στο πεί.
Νομίζεις πιά, ότι έγινες ο χριστόδουλος.
Για όλα έχεις γνώμη. Μιλάς ακόμη και όταν δεν έχεις τίποτα να πείς.
Άσε που ανοίγεις δεκάδες θέματα και μας αποπροσανατολίζεις. Έχω λαχανιάσει να σε κυνηγάω, από θέμα σε θέμα. Δεν προλαβαίνουμε να συγκεντρωθούμε στο ένα μέτωπο, εσύ ανοίγεις άλλο.


Καλημέρα Συνοδινός.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 16:50:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Συνοδινός
Άλλο εσύ, Ψηλέ, τι λέει..;^
Που ήσουν το τετραήμερο του Πάσχα; χάθηκες...

Ναι ρε φίλε, χάθηκα. Που θες να είμαι; Πίσω από τον Αρχιεπίσκοπο τρέχω.
Κι αν δεν με πιστεύεις, να και ορισμένες φρέσκες φωτογραφίες. Εγώ βέβαια δεν φαίνομαι καλά γιατί ο φωτογράφος εστίαζε στον Αρχιεπίσκοπο.



Εδώ, αν διακρίνω καλά, ο Αρχιεπίσκοπος τσουγκρίζει ένα αυγό με ένα γέροντα.

Εσύ, αλήθεια, πόσο κρέας έφαγες και πόσο αλκοόλ ήπιες τις ημέρες του Πάσχα;

****Και για να μην ξεχάσω, ορίστε ένα απόσπασμα από κάποια πρακτικά, ίσως σε ενδιαφέρει:

Με την παρουσία του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Χριστοδούλου, του Πρωτοσυγκέλλου της Ι. Αρχιεπισκοπής Αθηνών Αιδεσιμολογιωτάτου Πρωτ. π. Θωμά Συνοδινού, του Γενικού Διευθυντή της Χριστιανικής Αλληλεγγύης Αιδεσιμολογιωτάτου Πρωτ. π. Θεμιστοκλή Χριστοδούλου και των Προέδρων των Ενοριακών Φιλοπτώχων Ταμείων των Ιερών Ναών της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, πραγματοποιήθηκε χθες στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως Σωτήρος στην Πλάκα η ετήσια Γενική Συνέλευση των 154 Ενοριακών Φιλοπτώχων Ταμείων και του Γενικού Φιλοπτώχου Ταμείου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών με θέμα τον απολογισμό των πεπραγμένων του Γ.Φ.Τ. και των Ε.Φ.Τ. του έτους 2006.

Σύμφωνα με τον απολογισμό, κατά το περασμένο έτος το Γενικό Φιλόπτωχο Ταμείο προσέφερε σε 1.231 συνανθρώπους μας είδη πρώτης ανάγκης και μηνιαία και εφάπαξ χρηματικά βοηθήματα, φροντίζοντας παράλληλα, δια των Κοινωνικών Λειτουργών της Γενικής Διεύθυνσης Χριστιανικής Αλληλεγγύης, για την ψυχολογική και ηθική υποστήριξη των εμπερίστατων αδελφών μας, για την εισαγωγή τους σε νοσοκομεία, ευαγή ιδρύματα, κέντρα αποτοξίνωσης κ.α., αλλά και για την προώθηση ζητημάτων τους σε υπηρεσίες αλλοδαπών, υπηρεσίες προσφύγων, Νομαρχίες, Δήμους και άλλες υπηρεσίες. Επιπρόσθετα, όπως ανέφερε ο π. Θεμιστοκλής Χριστοδούλου, στην περιφέρεια της Ι. Αρχιεπισκοπής Αθηνών δραστηριοποιούνται, εκτός από τα 154 Ενοριακά Φιλόπτωχα Ταμεία, που κατά το περασμένο έτος προσέφεραν είδη πρώτης ανάγκης, χρηματικά βοηθήματα και δέματα αγάπης σε δεκάδες χιλιάδες συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται, 72 Κέντρα Ενοριακής Αγάπης που σιτίζουν [b]ημερησίως με περίπου 6.000 μερίδες φαγητού, απόρους, αστέγους, ηλικιωμένους και ανήμπορους αδελφούς μας, ανεξαρτήτως φυλής, χρώματος ή θρησκεύματος, 18 Στέγες Προνοίας Γερόντων που φιλοξενούν περίπου 400 άτομα στα οποία προσφέρεται, μεταξύ άλλων, και υψηλού επιπέδου ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και φροντίδα, Στέγη Κατακοίτων Γερόντων που φιλοξενεί 45 άτομα, 2 Βρεφονηπιακοί Σταθμοί που φιλοξενούν 190 βρέφη και νήπια, το Κέντρο Αποκατάστασης Δυσπροσαρμόστων Ατόμων «Δάμαρις» που φιλοξενεί 24 άτομα, το Εκκλησιαστικό Ορφανοτροφείο «Βουλιαγμένης» που φιλοξενεί 20 παιδιά, και 3 Στέγες Φιλοξενίας για απόρους, αστέγους και εμπερίστατους συνανθρώπους μας, στις οποίες διαμένουν και σιτίζονται περισσότερα από 100 άτομα. [u]Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα Ιδρύματα της Ι.Α.Α. στελεχώνονται από έμπειρο και εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό, έμμισθο και εθελοντικό.

Γνωρίζω όμως, βρε φίλε, πως εσύ δεν θα σταθείς, και θα προσπεράσεις όλα τα παραπάνω και, η κρίση σου θα είναι σε όσα θα μπορούσε ακόμη να κάνει και όχι σε όσα κάνει ήδη η Εκκλησία.

Ο Δικαστής ενός δικαστηρίου σε δικάζει και σε κρίνει για όσα έχεις κάνει και όχι για όσα πιθανώς θα μπορούσες να είχες κάνει. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος εγώ;;


Edited by - Ψηλός on 12/04/2007 17:21:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 03:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

quote:
Πίσω από τον Αρχιεπίσκοπο τρέχω.

Από πίσω είσαι καλά Ψηλέ, από μπροστά του να μην τρέχεις, γιατί θα βρεθείς πρό εκπλήξεων. Ευτυχώς που σε πρόλαβα και σε ενημέρωσα.
quote:
Εγώ βέβαια δεν φαίνομαι καλά γιατί ο φωτογράφος εστίαζε στον Αρχιεπίσκοπο.
Όχι εντάξη, φαίνεσαι λίγο... Είσαι ακριβώς πίσω από τον Αρχιεπίσκοπο.
quote:
ο Αρχιεπίσκοπος τσουγκρίζει ένα αυγό με ένα γέροντα.

Πόσα πήρε ο φωτογράφος..; Τους πολιτικούς πάντως, τους μαδάνε κανονικά οι φωτογράφοι...
quote:
Εσύ, αλήθεια, πόσο κρέας έφαγες και πόσο αλκοόλ ήπιες τις ημέρες του Πάσχα;

Αλκοόλ ήπια στην εκκλησία όταν κοινώνησα. Αλλά αυτό δεν ήταν ούτε μισό κουταλάκι. Και μια ντραμιτζάνα που ήπια στο σπίτι...κι αυτό ήταν όλο.
quote:
Γνωρίζω όμως, βρε φίλε, πως εσύ δεν θα σταθείς, και θα προσπεράσεις όλα τα παραπάνω και, η κρίση σου θα είναι σε όσα θα μπορούσε ακόμη να κάνει και όχι σε όσα κάνει ήδη η Εκκλησία.
Ο Δικαστής ενός δικαστηρίου σε δικάζει και σε κρίνει για όσα έχεις κάνει και όχι για όσα πιθανώς θα μπορούσες να είχες κάνει. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος εγώ;;

Γιατί λές τέτοια λόγια και πικραίνομαι..;
Εγώ δεν θέλω απολύτως τίποτα να κάνει η εκκλησία. Η εκκλησία όμως, επιμένει από μόνη της, να θέλει να μας κάνει καλό. Δεν τους έχει υποχρεώσει κανείς για τίποτα και δεν τους έχει ανάγκη κανένας. Αυτοί από μόνοι τους προσπαθούν να μας πείσουν, ότι για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να υποψιαστώ, τους χρειαζόμαστε και πρέπει να τους ταϊζουμε.
Σου χαρίζω τις παρακάτω φωτογραφίες. Άν πας ποτέ διακοπές στο Παρίσι, να νοικιάσεις σ΄αυτό το ξενοδοχείο. Λένε ότι είναι το καλύτερο στον κόσμο.


TO ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΚΟΛΑΖΕΙ ΑΓΙΟΥΣ


Τι κοινό έχουν, ο Yβ Σαιν Λωράν, η Σοφία Λόρεν και ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος; Εχουν «γευθεί» τις πολυτέλειες του μυθικού παρισινού ξενοδοχείου, που ειδικεύεται στη φιλοξενία εκείνων για τους οποίους δεν τίθεται θέμα χρημάτων...
Η βασιλική σουίτα του κοστίζει 8.000 ευρώ την ημέρα και στα 80 χρόνια της ιστορίας του έχει φιλοξενήσει από τον Αϊζενχάουερ μέχρι τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο. Ο λόγος για το George V, το υπερπολυτελές ξενοδοχείο των Παρισίων που κολάζει μέχρι και... αγίους. Και μόνον από τις φωτογραφίες του, που δημοσιεύει το περιοδικό «Κ», αντιλαμβάνεται κανείς γιατί η συγκεκριμένη επιλογή θέτει ζήτημα ηθικής τάξεως για τον προκαθήμενο της Εκκλησίας


]



Tο George V είναι ένα ξενοδοχείο - υπερπαραγωγή. Ο ναός της πολυτέλειας έχει φιλοξενήσει κατά καιρούς διάσημους αστέρες από το 1928, οπότε εγκαινιάστηκε. Από τον Ντουάιτ Αϊζενχάουερ, που διέμεινε εκεί μετά την απελευθέρωση από τους Γερμανούς, μέχρι τον Yβ Σαιν Λωράν και τον Πάκο Ραμπάν, που λάνσαραν τις συλλογές τους στην αίθουσα χορού. Η Γκρέτα Γκάρμπο, η Οντρεϊ Χέπμπορν, ο Κάρι Γκραντ και η Σοφία Λόρεν τα έπιναν μέχρι τελικής πτώσεως στο μπαρ· οι Μπιτλς μόνιαζαν σε ένα από τα δωμάτιά του· εκεί ενορχήστρωνε πολιτικές ίντριγκες ο Φρανσουά Μιτεράν, ενώ στην τελευταία συναυλία της στο Παρίσι η αειθαλής Μαντόνα επέλεξε το George V για να ξεκουράσει το κορμί της από τις σύνθετες χορευτικές φιγούρες. Πρόσφατα, μάλιστα, ανακηρύχθηκε το καλύτερο ξενοδοχείο στον κόσμο από εξειδικευμένο ταξιδιωτικό περιοδικό.
Πηγή: απο την "Καθημερινή"

ο Αρχιεπίσκοπος σε εγκύκλιο του στις 29 Νοεμβρίου προς τους μητροπολίτες της Ελλαδικής Εκκλησίας τους συμβούλευε:

"Καλούμεθα, περιπόθητοι αδελφοί, “ίνα... βίον διάγωμεν εν πάση ευσεβεία καί σεμνότητι” (Α΄ Τιμ. β΄ 2), ίνα αποφεύγωμεν την πρόκλησιν και τον σκανδαλισμόν των συνειδήσεων, ώστε εμπνεόμενος υπό του ημετέρου παραδείγματος, ο πιστός και ευσεβής του Κυρίου Λαός ίνα η σύμμαχος εις πάσαν προσπάθειαν ημών υπέρ των δικαίων της Εκκλησίας".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 08:28:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Γνωρίζω όμως, βρε φίλε, πως εσύ δεν θα σταθείς, και θα προσπεράσεις όλα τα παραπάνω και, η κρίση σου θα είναι σε όσα θα μπορούσε ακόμη να κάνει και όχι σε όσα κάνει ήδη η Εκκλησία.

Για το 2006, το ποσό που χαρίστηκε στην Εκκλησία από το Δημόσιο (δηλαδή απ'όλους μας) λόγω της απαλλαγής καταβολής φόρου για τα μισθώματα των εκκλησιαστικών οικημάτων (Ν.3296/04 άρθρο 6) ανέρχεται στο ύψος των 800.000.000 ευρώ ενώ το αντίστοιχο ποσό από την απαλλαγή της εισφοράς των ναών στο δημόσιο (Ν.3220/04 άρθρο 15) ανέρχεται σε 250.000.000 ευρώ (σύνολο 1,05 δις, ποσό που αντιστοιχεί σε 500 σχολεία ή 25 νοσοκομεία ετησίως).

Το "φιλανθρωπικό" έργο της εκκλησίας, σύμφωνα με στοιχεία της Ιεράς Συνόδου ήταν για το ίδιο έτος 61 εκατομμύρια ευρώ.

Με άλλα λόγια, οι "φιλανθρωπίες" της εκκλησίας όχι μόνο γίνονται με χρήματα του ελληνικού λαού και μάλιστα ερήμην του αλλά θα πρέπει να νιώθουμε και ευγνωμοσύνη γι'αυτό...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 13:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα φίλε macedon.

quote:
macedon: Για το 2006, το ποσό που χαρίστηκε στην Εκκλησία από το Δημόσιο (δηλαδή απ'όλους μας) λόγω της απαλλαγής καταβολής φόρου για τα μισθώματα των εκκλησιαστικών οικημάτων (Ν.3296/04 άρθρο 6) ανέρχεται στο ύψος των 800.000.000 ευρώ ενώ το αντίστοιχο ποσό από την απαλλαγή της εισφοράς των ναών στο δημόσιο (Ν.3220/04 άρθρο 15) ανέρχεται σε 250.000.000 ευρώ (σύνολο 1,05 δις, ποσό που αντιστοιχεί σε 500 σχολεία ή 25 νοσοκομεία ετησίως).

Φίλε macedon αφού το ποσό χαρίστηκε τι θα έπρεπε να κάνει η εκκλησιά να πει όχι δεν τα θέλω; Δεν θα ήταν αυτό προσβολή προς το Δημόσιο αλλά και παράνομο? Εσύ αν έχεις πρόβλημα αλλού θα πρέπει να απευθυνθείς, στο Δημόσιο, στη Κυβέρνηση, στη Βουλή ! Αυτοί θα πρέπει να απαντήσουν γιατί τα χαρίζουν και όσοι τους ψηφίζουν!

Φίλε macedon μήπως γνωρίζεις που αλλού χαρίζει το Δημόσιο και ποσα ? Σε κανένα φτωχό εφοπλιστή ή φτωχό βιομήχανο και αν γνωρίζεις αυτοί τι κοινωνικό έργο κάνουν με αυτά τα λίγα που έχουν? Πάντως ομόλογα δεν χάριζαν στην εκκλησία!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2007, 22:21:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
el.elyon
Φίλε macedon αφού το ποσό χαρίστηκε τι θα έπρεπε να κάνει η εκκλησιά να πει όχι δεν τα θέλω;

Αλλοίμονο! Δεν περιμένω τέτοιες ευαισθησίες από την εκκλησία. Αυτό που επισήμανα απλά ήταν πως η εκκλησία κάνει "φιλανθρωπικό έργο" όχι από το μπεζαχτά της αλλά από τα χρήματα του ελληνικού λαού. Του κόστισε 1000 εκατομμύρια ευρώ από φοροαπαλλαγές (τις οποίες καλούμαστε να πληρώσουμε όλοι οι υπόλοιποι) και από τα 1000 αυτά έδωσε 61 σε "φιλανθρωπίες", για τις οποίες οι αφελείς είναι περήφανοι. Μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα δηλαδή.

quote:
el.elyon
Φίλε macedon μήπως γνωρίζεις που αλλού χαρίζει το Δημόσιο και ποσα ? Σε κανένα φτωχό εφοπλιστή ή φτωχό βιομήχανο και αν γνωρίζεις αυτοί τι κοινωνικό έργο κάνουν με αυτά τα λίγα που έχουν?

Ατυχής η σύγκριση. Μη συγκρίνεις το κηφηναριό της εκκλησίας με παραγωγικές ομάδες. Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που ταϊζει δημόσιους υπαλλήλους που δεν εργάζονται για το δημόσιο και δεν προσφέρουν τίποτε σ'αυτό.

quote:
el.elyon
Πάντως ομόλογα δεν χάριζαν στην εκκλησία

Και επίσης μην ασχολείσαι με θέματα που δεν φαίνεται να γνωρίζεις. Μπορεί να εκτεθείς

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 00:51:27  Εμφάνιση Προφίλ
Το παρακάτω άρθρο είναι μια ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ απάντηση στους διάφορους μύθους που έχουν πλάσει αρκετοί "επιφανείς και αφανείς προστάτες των Ελλήνων".
Το άρθρο αυτό περιέχει κάποιες αλήθειες που, επιμελώς. αποκρύπτονται, είτε εσκεμμένα, είτε γιατί δεν τα γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι (και δεν μπαίνουν ούτε καν στον κόπο να ψάξουν λιγάκι), από τους πιο πάνω προστάτες μας που τόσο νοιάζονται για εμάς τους φτωχούς Έλληνες.

Το ΒΗΜΑ, 20/02/2005 , Σελ.: D06
Κωδικός άρθρου: B14396D061
ID: 268264

Ζάπλουτη αλλά και ρακένδυτη η Εκκλησία

6.700 ΝΠΔΔ με ανεξάρτητη οικονομική διαχείριση και χωρίς κεντρικό έλεγχο

ΓΡ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ενα πυκνό πέπλο μυστηρίου, το οποίο υφαίνουν 6.700 Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, κρύβει αποτελεσματικά την εκκλησιαστική περιουσία από τα αδιάκριτα μάτια των «αντικληρικών». Είναι δε τόσο καλά προστατευμένο το μυστικό, που ούτε η κεντρική διοίκηση της Εκκλησίας της Ελλάδος μπορεί να έχει εικόνα για την περιουσία των μονών και των μητροπόλεων. Κάθε ένα από αυτά τα 6.700 ΝΠΔΔ έχει δική του ανεξάρτητη οικονομική διαχείριση, γεγονός που καθιστά το εγχείρημα για την καταμέτρηση της εκκλησιαστικής περιουσίας λίγο-πολύ ανέφικτο. Εξάλλου και για τη γνωστή ιδιοκτησία της Εκκλησίας δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα, διότι ουδείς μπορεί να αποτιμήσει, λόγου χάρη, την αξία των δασών, των χορτολιβαδικών εκτάσεων αλλά και των δεσμευμένων από δήμους και κράτος οικοπέδων. Ενα ακόμη ερώτημα που δεν μπορεί να απαντηθεί με σαφήνεια είναι πόθεν αποδεικνύεται ότι όλα αυτά ανήκουν πράγματι στην Εκκλησία, όταν οι ημερομηνίες κτήσης τους προηγούνται της ιδρύσεως του σύγχρονου ελληνικού κράτους. Επειδή η Εκκλησία υπήρχε όταν το κράτος δεν υπήρχε ακόμη, η χώρα θεωρητικά ανήκε στην Εκκλησία. Ως εκ τούτου οι Αγιοι Πατέρες θεωρούν ότι από το 1830 ως σήμερα η Εκκλησία απώλεσε με εκβιασμούς, καταπατήσεις, παραχωρήσεις κτλ. το 96% της περιουσίας της! Ο οικονομικός διευθυντής της κεντρικής διοίκησης της Εκκλησίας κ. K. Πυλαρινός δηλώνει ότι ούτε γνωρίζει την ακριβή αξία της εκκλησιαστικής περιουσίας, ούτε σε εκτίμηση μπορεί να προβεί. Το οργανόγραμμα της Εκκλησίας χωρίζεται σε τέσσερις ομάδες. Την κεντρική διοίκηση, τις ιερές μητροπόλεις, τις ιερές μονές και τους ενοριακούς ναούς. Οι ομάδες αυτές διοικούνται από συλλογικά όργανα. Οι ιερές μητροπόλεις από τα μητροπολιτικά συμβούλια, οι ιερές μονές από τα ηγουμενοσυμβούλια και οι ενοριακοί ναοί από τα εκκλησιαστικά συμβούλια. Με εξαίρεση τα ηγουμενοσυμβούλια που απαρτίζονται μόνο από μοναχούς, όλα τα άλλα όργανα διοίκησης περιλαμβάνουν ως μέλη και «λαϊκούς». Ο έλεγχος της διαχείρισης ασκείται από την Ανώτατη Ελεγκτική Επιτροπή της Εκκλησίας της Ελλάδος, στην οποία προεδρεύει τέως αντιπρόεδρος του Αρείου Πάγου και συμμετέχουν ο τέως αντιπρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου, ο πρώην υποδιοικητής της Εθνικής Τράπεζας, ο πρώην πρόεδρος του Τεχνικού Επιμελητηρίου και άλλοι.

H κεντρική διοίκηση, η οποία στεγάζεται στη Μονή Πετράκη στο Κολωνάκι, κατέχει εκτός από ακίνητη περιουσία και το 1,90% των μετοχών της Εθνικής Τράπεζας. Δεν κατέχει αξιόλογα ποσοστά άλλων εταιρειών και δεν γνωρίζει τις περιουσίες των μονών, των ενοριακών ναών και των μητροπόλεων. Μεταξύ των πλούσιων μητροπόλεων λέγεται ότι είναι αυτή των Ιωαννίνων, η οποία είχε τα κληροδοτήματα του Γεωργίου Σταύρου και άλλων εθνικών ευεργετών. Υπάρχουν όμως και μητροπόλεις όπως αυτή των Κυθήρων, η οποία δεν έχει χρήματα ούτε για τα έξοδα της λειτουργίας της. Τα μυστικά ασφαλώς της εκκλησιαστικής περιουσίας είναι και θα παραμείνουν, απ' ό,τι φαίνεται, για πολύ καιρό ακόμη σφραγισμένα, κρυμμένα πίσω από μια δαιδαλώδη -σχεδόν χαοτική -οργάνωση. Ο δε ερευνητής που θα τολμήσει να τα αναζητήσει θα χαθεί στα βάθη της ιστορίας, της γραφειοκρατίας και των νομικών δαιδάλων -που ίσως είναι εκ του πονηρού.

Ο τέταρτος όροφος της Μονής Πετράκη φιλοξενεί το οικονομικό στρατηγείο της Εκκλησίας της Ελλάδος. Γενικός διευθυντής των οικονομικών και τεχνικών υπηρεσιών της Εκκλησίας της Ελλάδος είναι ο έμπειρος περί τα οικονομικά πρώην βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας κ. K. Πυλαρινός, ο οποίος αποκαλύπτει την πολυπλοκότητα της εκκλησιαστικής διοίκησης, το εύρος και τα όρια της περιουσίας της Εκκλησίας και την πικρία της έναντι του κράτους και των «αντικληρικών» οι οποίοι, κατά την Εκκλησία, πολύ περισσότερα της χρωστούν από όσα της προσφέρουν.

H εικόνα που αποκαλύπτεται για την περιουσία της Εκκλησίας είναι ότι είναι «ζάπλουτη, αλλά ρακένδυτη» και αυτό διότι δεν μπορεί ούτε να αποτιμηθεί, ούτε να αξιοποιηθεί αυτή η περιουσία. Πώς μπορούν να αποτιμηθούν τα δάση, τα δεσμευμένα από τους δήμους και το κράτος οικόπεδα, τα αμφισβητούμενα ακίνητα που αποκτήθηκαν από κληρονομιές και δωρεές; Είναι αναμφίβολα τεράστια η αξία της περιουσίας της Εκκλησίας, αλλά ταυτόχρονα απροσδιόριστη και αίολη.

Αυτό που προκύπτει καθαρά είναι η ετήσια απόδοση της περιουσίας μόνο της κεντρικής διοίκησης, η οποία φθάνει τα 14.462.700 ευρώ με βάση τον προϋπολογισμό του 2005. Άλλα 2.268.100 ευρώ θα εισπραχθούν ως έκτακτα έσοδα. Τα ποσά αυτά διαμορφώνουν το σύνολο των ετήσιων εσόδων της κεντρικής διοίκησης σε 19,6 εκατ. ευρώ, και αυτός είναι ο προϋπολογισμός της για το 2005.

Ενδιαφέρον όμως έχουν οι απαιτήσεις της Εκκλησίας από το κράτος, οι οποίες ασφαλώς θα τεθούν σε περίπτωση διαχωρισμού μεταξύ των δύο. «Ανέτως η Εκκλησία της Ελλάδος μπορεί να δεχθεί την αλλαγή καθεστώτος μισθοδοσίας του κλήρου, αρκεί το κράτος να της επιστρέψει την ακίνητη περιουσία που της έχει πάρει» λέει ο κ. Πυλαρινός, ο οποίος εκτιμά ότι η αξία αυτής της «κλεμμένης» περιουσίας φθάνει τα 800 δισ. δραχμές ή τα 2,5 δισ. Ευρώ περίπου.

* Αναγκαστικές απαλλοτριώσεις

Πώς και πότε πήρε το κράτος αυτή την περιουσία από την Εκκλησία; Σύμφωνα με την Εκκλησία, τα 800 δισ. δρχ. αφορούν μόνο τις αναγκαστικές απαλλοτριώσεις που ποτέ δεν πληρώθηκαν, για να δοθούν σε ακτήμονες καλλιεργητές και σε πρόσφυγες. «Και πάντα η πολιτική ηγεσία μάς έλεγε "μην ανησυχείτε, δώστε μας τη γη και εμείς θα πληρώνουμε τους μισθούς σας"» λέει ο κ. Πυλαρινός, ο οποίος υπογραμμίζει ότι «το σύνολο του ετήσιου προϋπολογισμού της κεντρικής διοίκησης της Εκκλησίας της Ελλάδος δεν ξεπερνά τα ποσά μεταγγραφών τριών-τεσσάρων μεγάλων ποδοσφαιριστών». Φθάνει τα 20 εκατ. ευρώ και αποτελεί το εισόδημα της Εκκλησίας από τη διαχείριση των ακινήτων της, τα μερίσματα και τους τόκους των καταθέσεών της, αλλά και από τις δωρεές των πιστών. Ο προϋπολογισμός είναι πράγματι περιορισμένος, αλλά ασφαλώς περιλαμβάνει μόνο τα ετήσια εισοδήματα και δεν αντικατοπτρίζει την αξία της περιουσίας της Εκκλησίας. H εικόνα αυτή, παρά τις καλές προθέσεις της Εκκλησίας να δώσει στη δημοσιότητα στοιχεία για την περιουσία της, παραμένει ασαφής.


* H περιουσία και ο προϋπολογισμός

H κοινή εκτίμηση ανεβάζει την αξία της εκκλησιαστικής περιουσίας σε πολλά δισ. ευρώ. Κατά την Εκκλησία όμως, αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία. Σημασία έχει ότι αυτή η περιουσία δεν μπορεί να αξιοποιηθεί από την Εκκλησία. «Από τα 257 στρέμματα που έχουμε στη Βουλιαγμένη», λέει ο κ. Πυλαρινός, «τα 238 είναι δεσμευμένα από τον δήμο και δεν μπορούν να αξιοποιηθούν. Ολόκληρη η Βουλιαγμένη ανήκε κάποτε στην Εκκλησία. Ο,τι έχει πολεοδομηθεί έγινε με παραχώρηση δικών μας εκκλησιαστικών περιουσιακών στοιχείων. Δρόμοι, πλατείες, παιδικές χαρές και δεν είναι μόνο αυτά. Το Πανεπιστήμιο, η Ακαδημία, η Βιβλιοθήκη, το Οφθαλμιατρείο, ο Ευαγγελισμός, το Νίμιτς είναι μερικά από τα δημόσια κτίρια που παραχωρήθηκαν από την Εκκλησία. Ολόκληρες περιοχές, όπως το Γουδί, το Πέραμα, η Καισαριανή, ήταν της Εκκλησίας, το μισό Κολωνάκι που καταπατήθηκε, ο Καρέας που είναι δάσος και δεν μπορούμε να βάλουμε ούτε ένα παγκάκι» παραπονείται ο κ. Πυλαρινός. Είμαστε ο δεύτερος μεγαλύτερος -μετά το κράτος -ιδιοκτήτης δασών στην Ελλάδα, αλλά τι να τα κάνουμε τα δάση; Και όσον αφορά τις «αυθαίρετες εκτιμήσεις» για τα ακίνητα της Εκκλησίας ο κ. Πυλαρινός διαβεβαιώνει ότι «το Γηροκομείο Αθηνών έχει διπλάσιας αξίας διαμερίσματα και γραφεία, ενώ η Εθνική Τράπεζα δωδεκαπλάσιας αξίας από αυτή των ακινήτων της Εκκλησίας». Και το παράπονο της Εκκλησίας κορυφώνεται: «Για να μπορέσει ο αναγνώστης να προσεγγίσει το μέγεθος της συρρικνώσεως, αριθμοσχηματικά αναφέρουμε ότι από το ποσοστό του 100% της συνολικής περιουσίας το έτος 1830, το 2002 απέμεινε στην Εκκλησία της Ελλάδος μόνο το (4%) τέσσερα τοις εκατό!» (ακριβής διατύπωση από έγγραφο εσωτερικής ενημέρωσης το οποίο προλογίζει ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος με τίτλο «Μαρτυρία» για το επίκαιρο θέμα της αξιοποιήσεως της εκκλησιαστικής περιουσίας). Στο ίδιο εγχειρίδιο η Εκκλησία θέτει μόνη της τα ερωτήματα και δίδει τις απαντήσεις. Πώς και από πότε η Εκκλησία απέκτησε την περιουσία της; «Εδώ θα πρέπει να γίνει σαφές ότι η Εκκλησία είχε πάντοτε περιουσία και η μακρά προέλευσή της ανάγεται, κυρίως, σε δωρεές και κληρονομιές βυζαντινών αυτοκρατόρων, αξιωματούχων του Βυζαντίου, όπως επίσης σε δωρεές και κληρονομιές, μοναχών και λαϊκών ως και τις ημέρες μας».

Οσον αφορά τα έξοδα του προϋπολογισμού της κεντρικής διοίκησης, ο κ. Πυλαρινός είναι κάθετος: ούτε ένα ευρώ από τα έσοδα της κεντρικής διοικήσεως δεν πηγαίνει σε ιερείς ή αρχιερείς. Τι κάνει λοιπόν τα χρήματά της η Εκκλησία; Το σύνολο ξοδεύεται για τη συντήρηση και τη λειτουργία των ιερών ναών και για το κοινωφελές έργο, λέει ο οικονομικός διευθυντής. «Είναι χαρακτηριστικό ότι το 2004 η Εκκλησία της Ελλάδος προσέφερε σε άπορους 6.820.000 μερίδες φαγητού και η Αρχιεπισκοπή Αθηνών 1.195.000 μερίδες. Τι σας δείχνει αυτό; Την ανάγκη της κοινωνίας, και τον ρόλο της Εκκλησίας που απαλύνει τα προβλήματα των ανθρώπων αλλά και του κράτους» λέει ο κ. Πυλαρινός και θέτει αμέσως το ερώτημα τι θα έκανε το κράτος για να ταΐσει αυτούς που ταΐζει κάθε ημέρα η Εκκλησία και ποια θα ήταν η κοινωνική αναστάτωση αν οι πεινασμένοι δεν είχαν την Εκκλησία «να σηκώνει καθημερινά το καπάκι της χύτρας και να τους δίνει ένα πιάτο φαΐ».


* Οι ετήσιες δαπάνες

Ας δούμε μερικά νούμερα από τις ετήσιες δαπάνες του εκκλησιαστικού προϋπολογισμού: Οι επιχορηγήσεις για βρεφονηπιακούς σταθμούς ανέρχονται σε 430.000 ευρώ, οι χορηγίες για κοινωνικούς και θρησκευτικούς σκοπούς σε 200.000 ευρώ, οι επιχορηγήσεις οικονομικά αδυνάτων ιερών μητροπόλεων και ιερών μονών σε 360.000, οι επισκευές και συντηρήσεις κτιρίων σε 2.978.000, η ασφάλιση μοναχών και μοναζουσών σε 98.000 ευρώ, για το ραδιόφωνό της η Εκκλησία θα ξοδέψει εφέτος 500.000 ευρώ, για το δικτυακό της κόμβο στο Internet 92.000 ευρώ και για τις εκδόσεις Αλήθεια 94.000 ευρώ.

Κατά την Εκκλησία, ένα μικρό μόνο μέρος της συνολικής προσφοράς της αντικατοπτρίζεται στον προϋπολογισμό της. Το κόστος των δαπανών των φιλόπτωχων ταμείων και του εθελοντισμού είναι ανυπολόγιστο, όπως και η προσφορά τους, δηλώνει ο κ. Πυλαρινός. Τα υπόλοιπα έξοδα του προϋπολογισμού κατανέμονται σε Συνοδικές Επιτροπές (3.554.000 ευρώ), Ειδικές Συνοδικές Επιτροπές (776.350 ευρώ) και λοιπές υπηρεσίες και γραφεία (1.276.140 ευρώ). Τέλος, η κεντρική διοίκηση δαπανά 11.368.915 ευρώ.

OI ΠΑΡΟΧΕΣ

Φοροαπαλλαγές και μισθοί

H Εκκλησία ως νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου δεν πληρώνει φόρους. Ως πριν από λίγα χρόνια η Εκκλησία πλήρωνε το 10% των εσόδων της από ακίνητα ως φόρο. Οι ιεροί ναοί πλήρωναν το 35% των συνολικών εσόδων τους (από κεριά, μυστήρια κτλ.). Ο πρώην πρωθυπουργός κ. K. Σημίτης αντελήφθη εύκολα όταν του εξηγήθηκε από τον οικονομικό διευθυντή της Εκκλησίας της Ελλάδος ότι δεν μπορεί ο ενοριακός ναός να έχει την ίδια φορολογική μεταχείριση με μια επιχείρηση και κατήργησε τον φόρο 35%. Ο φόρος επί των εισοδημάτων (10%) καταργείται σταδιακά ως το 2008. Ενα από τα επιχειρήματα που χρησιμοποίησε η Εκκλησία για να πείσει τον κ. Σημίτη να καταργήσει τους φόρους ήταν ότι οι καθολικοί, τα Πατριαρχεία Κωνσταντινουπόλεως, Αλεξανδρείας και όλες οι άλλες Εκκλησίες δεν πλήρωναν φόρους. Μόνο η Ελλαδική Εκκλησία πλήρωνε και τελικώς εξαιρέθηκε και αυτή.

Οι μισθοί 9.500 κληρικών πληρώνονται από τον προϋπολογισμό και ανέρχονται σε 161 εκατ. ευρώ με βάση τον προϋπολογισμό του 2005. Οι ιερείς φορολογούνται κανονικά όπως όλοι οι μισθωτοί. Οι αποδοχές των συνταξιούχων κληρικών φθάνουν τα 57,4 εκατ. ευρώ ενώ για τη μισθοδοσία των 100 περίπου ιεραρχών και μικρού αριθμού ιεροκηρύκων προβλέπεται δαπάνη 4,3 εκατ. ευρώ.

Εφόσον λοιπόν αντιμετωπίζουμε την Εκκλησία "παγερά" και μας αρέσει να μιλάμε και να επιχειρηματολογούμε βάση των νόμων και των υποχρεώσεων και δικαιωμάτων που προκύπτουν από αυτούς, ας το κάνουμε.
Αν υπάρχουν κάποια άλλα επίσημα στοιχεία που διαψεύδουν τα παραπάνω, θα δεχθώ να τα διαβάσω και να παραδεχθώ ότι ο κος Πυλαρινός ψεύδεται!

Επίσης, ο κος Πυλαρινός, θέτει κάποια ερωτήματα. Αν κάποιος νομίζει πως έχει απάντηση, θα ήθελα να την ακούσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 01:13:30  Εμφάνιση Προφίλ
Και αυτό εδώ, για το φίλο μου το Συνοδινό, για τα όσα μας πρόσφερε για το ξενοδοχείο του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος:


Ο Αρχιεπίσκοπος, το Παρίσι και το "Four Seasons"

Κυρ, 18 Φεβ 2007 22:49:00

Νικος Παπαδημητρίου


Απαντήσεις για τις προπέρσινες διακοπές του στο Παρίσι και το ξενοδοχείο "Four Seasons" δίνει ο Αρχιεπίσκοπος, με αναφορές όμως που θα συζητηθούν, για τον Οικουμενικό Πατριάρχη, την υπουργό Παιδείας, αλλά και εκείνους μέσα από εκκλησιαστικούς κύκλους που τον επικρίνουν. Ολες αυτές οι απαντήσεις εμπεριέχονται σε δύο επιστολές που απέστειλε σε έναν πολίτη που αντέδρασε, επίσης δι'επιστολών, στις διακοπές του κ. Χριστοδούλου. Τα γράμματα αυτά εξασφάλισε και δημοσιεύει σήμερα η "Καθημερινή της Κυριακής".

Ο κ. Δημ. Σακαλάκ διαμαρτύρεται λοιπόν στον Αρχιεπίσκοπο και στις ενστάσεις του ο κ. Χριστόδουλος απαντά αρχικά με ένα ολιγόλογο γράμμα: "Δυστυχώς έχετε πέσει θύμα της δημοσιογραφίας που διαστρεβλώνει τα γεγονότα (αμ δεν είναι μόνο οι δημοσιογράφοι – βρε Συνοδινέ, μπας και είσαι και εσύ από αυτή τη φάρα;) και παρουσιάζει αλλοιωμένη την αλήθεια. Επειτα το ξενοδοχείο που έμεινα στο Παρίσι είναι 4 αστέρων. Πού έπρεπε δηλαδή να μείνω; Σε 2 αστέρων;".

Ομως ο κ. Σακαλάκ δεν μένει ικανοποιημένος από τις εξηγήσεις και επανέρχεται. Τότε ο Αρχιεπίσκοπος ανταπαντά με 4σέλιδη επιστολή, που μιλάει για πολλά... Εν πρώτοις για τα της διαμονής του στη γαλλική πρωτεύουσα: "Φιλική μου οικογένεια, ενδιαφερόμενη για ολιγοήμερη ανάπαυσή μου, προσεφέρθη να με διευκολύνει και μου "έκλεισε" δωμάτιο στο παρισινό ξενοδοχείο "Four Seasons" γεγονός για το οποίο με ενημέρωσε...

Κατά την άφιξίν μου με ταξί εκ του αεροδρομίου δεν παρετήρησα κάτι το εξαιρετικόν στο ξενοδοχείο αυτό. Εμεινα σε ένα κοινό δωμάτιο με θέαν μάλιστα στον ακάλυπτο χώρο". Το δωμάτιο πληρώθηκε από τη φιλική οικογένεια του Αρχιεπισκόπου εν αγνοία του, υποστηρίζει στη συνέχεια της επιστολής, ενώ επαναλαμβάνει: "Είναι γνωστόν ότι δεν διαθέτω ούτε ακίνητη ούτε κινητή περιουσία. Δεν έχω μετρητά σε τράπεζα, ούτε διαθέτω πιστωτική κάρτα. Αυτά τα γνωρίζει όλος ο ελληνικός λαός".

Παρόλ' αυτά, ο κ. Χριστόδουλος υπέστη την επίθεση από τον αντιπολιτευόμενο, όπως τον χαρακτηρίζει, Τύπο. "Παρουσίασαν λοιπόν το γεγονός ως σκάνδαλο. Ποιοι; Αυτοί που ζουν με χλιδήν και προκλητικότητα, εξαπατώντες τον ελληνικόν λαόν. Στο διπλανό ξενοδοχείο της ιδίας κατηγορίας με εκείνο που έμεινα εγώ, διέμεινεν, ως έμαθα εκ των υστέρων, η κ. Γιαννάκου, υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για την περίπτωσίν της ουδείς ενδιεφέρθη. Μόνον για εμέ. Διότι υπήρχε λόγος.Επρεπε να εμφανισθή ο αρχιεπίσκοπος ότι ζη δήθεν τρυφηλώς και μένει σε μυθικά ξενοδοχεία". (κάτι σαν και αυτό που κάνει ο Συνοδινός με τα αρθράκια, τύπου Espresso, που του αρέσει, κάθε τόσο, να μας πλασάρει)

Και, φέρνοντας το παράδειγμα της εβδομαδιαίας εφημερίδας "Ορθόδοξος Τύπος", ο κ. Χριστόδουλος γράφει πως υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά: "Χωρίς αιδώ με κατηγορούν ότι πωλώ την Ορθοδοξίαν διότι θα μεταβώ εις τον Πάπαν, και παρακάτω υμνούν τον Πατριάρχην Βαρθολομαίον και τις οικολογικές του πρωτοβουλίες. Το ότι έχει εκείνος μεταβή επανειλημμένως στον Πάπα και μάλιστα περιβληθείς μανδύαν κ.λ.π. αυτό δεν τους απασχολεί".

Εν κατακλείδι, από τους ανθρώπους της Εκκλησίας που φορούν παρωπίδες, "προτιμότερον μακράν απ' αυτών παρά κοντά των. Είναι 'γεννήματα εχιδνών'. Και έχουν την αποδοκιμασίαν μου κατενώπιον του Θεού".

Συνοδινέ!!!!!!!! Βοήθειά σου ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 02:46:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Είναι δε τόσο καλά προστατευμένο το μυστικό, που ούτε η κεντρική διοίκηση της Εκκλησίας της Ελλάδος μπορεί να έχει εικόνα για την περιουσία των μονών και των μητροπόλεων.

Το 1987 8 μονές προσέφυγαν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο κατά του νόμου Τρίτση. Πέντε (5) απ'αυτές (Πετράκη Αττικής, Αγίας Λαύρας Καλαβρύτων, Μεγάλου Σπηλαίου Καλαβρύτων, Ανω Ξενιάς Αλμυρού, Φλαμουριού Πηλίου) αποτίμησαν την περιουσία τους σε 22,3 δισεκατομμύρια ευρώ (7,64 τρισεκατομμύρια δραχμές). Αν λοιπόν αυτές οι πέντε μονές αποτιμούν τόσο την περιουσία τους, μπορεί να φανταστεί κανείς την αξία της περιουσίας των 2.500 μονών της Ελλάδας!

quote:
Ψηλός
Ο οικονομικός διευθυντής της κεντρικής διοίκησης της Εκκλησίας κ. K. Πυλαρινός δηλώνει ότι ούτε γνωρίζει την ακριβή αξία της εκκλησιαστικής περιουσίας, ούτε σε εκτίμηση μπορεί να προβεί.

Προφανώς ο κ. Πυλαρινός λέει αυτά που πρέπει να πει, ως καλός υπάλληλος, απευθυνόμενος σε αφελείς.

quote:
Ψηλός
«Ανέτως η Εκκλησία της Ελλάδος μπορεί να δεχθεί την αλλαγή καθεστώτος μισθοδοσίας του κλήρου, αρκεί το κράτος να της επιστρέψει την ακίνητη περιουσία που της έχει πάρει» λέει ο κ. Πυλαρινός, ο οποίος εκτιμά ότι η αξία αυτής της «κλεμμένης» περιουσίας φθάνει τα 800 δισ. δραχμές ή τα 2,5 δισ. Ευρώ περίπου.

Έίναι πράγματι απορίας άξιον πώς ενώ το ετήσιο κόστος της εκκλησίας στον ελληνικό λαό είναι της τάξης του 1,2 δισ ευρώ, γιατί δεν αποχωρίζεται από το κράτος το καρκίνωμα αυτό μια και είναι όχι μόνο εύκολο αλλά και συμφέρον. Με απλά μαθηματικά φαίνεται πως η "απόσβεση" για το ελληνικό δημόσιο θα γίνει σε 2 χρόνια (καθώς με τον αποχαρακτηρισμό της εκκλησίας σαν Δημόσιο οργανισμό, θα πρέπει να πληρώνει κι αυτή φόρους όπως οι υπόλοιπες θρησκευτικές επιχειρήσεις).

quote:
Ψηλός
Πώς μπορούν να αποτιμηθούν τα δάση, τα δεσμευμένα από τους δήμους και το κράτος οικόπεδα, τα αμφισβητούμενα ακίνητα που αποκτήθηκαν από κληρονομιές και δωρεές;

Τα δάση και οι χορτολιβαδικές εκτάσεις όχι. Τα 11 στρέμματα οικόπεδα όμως στο Κολωνάκι, τα 345 κτίρια στην Αθήνα, τα 120 κτίρια στη Θεσσαλονίκη και τα χιλιάδες υπόλοιπα σε όλη την Ελλάδα αποτιμώνται μια χαρά.

quote:
Ψηλός
«Εδώ θα πρέπει να γίνει σαφές ότι η Εκκλησία είχε πάντοτε περιουσία και η μακρά προέλευσή της ανάγεται, κυρίως, σε δωρεές και κληρονομιές βυζαντινών αυτοκρατόρων, αξιωματούχων του Βυζαντίου, όπως επίσης σε δωρεές και κληρονομιές, μοναχών και λαϊκών ως και τις ημέρες μας».

Και φυσικά η για 12 αιώνες κατασχέσεις των περιουσιών των μη χριστιανών από τους Ρωμαίους του Βυζαντίου, όπως επίτασσαν οι νόμοι.

quote:
Ψηλός
Οι ιεροί ναοί πλήρωναν το 35% των συνολικών εσόδων τους (από κεριά, μυστήρια κτλ.).

Εξώφθαλμο ψέμα. Οι εκκλησίες πληρώνανε το 35% των βεβαιωμένων εσόδων τους (αυτών δηλαδή για τα οποία υπήρχαν διπλότυπα είσπραξης) και όχι των συνολικών εσόδων. Με άλλα λόγια η εκκλησία φορολογούνταν για όσες αποδείξεις έκοβε (όταν και άμα έκοβε). Ενδεικτικό της φοροκλοπής της είναι το εξής:

Η Μητρόπολη φορολογούσε τον κάθε ναό με 11,5% επί των εισπράξεών της. Το κράτος με το 35% επί των βεβαιωμένων εισπράξεων.

Ο ίδιος ναός το 1996 έδωσε για το 11,5% 450.000 δρχ στη Μητρόπολη και για το 35% 85.000 στο δημόσιο. Με άλλα λόγια, για το Δημόσιο ο ναός είχε έσοδα 242.000 δρχ ενώ για τη Μητρόπολη (που ξέρει καλύτερα) ο ναός είχε έσοδα 3.900.000 δρχ.


quote:
Ψηλός
Ενα από τα επιχειρήματα που χρησιμοποίησε η Εκκλησία για να πείσει τον κ. Σημίτη να καταργήσει τους φόρους ήταν ότι οι καθολικοί, τα Πατριαρχεία Κωνσταντινουπόλεως, Αλεξανδρείας και όλες οι άλλες Εκκλησίες δεν πλήρωναν φόρους.

Ψέμμα: Ολες οι εκκλησίες όλων των δογμάτων που βρίσκονται στην Ελλάδα πληρώνουν φόρους επί των μισθωμάτων που λαμβάνουν από ακίνητα.

Οσο για τα πατριαρχεία Κωνσταντινούπολης και Αλεξανδρείας, χρηματοδοτούνται από απόρρητα κονδύλια του Υπουργείου Εξωτερικών, επίσης από το υστέρημα του ελληνικού λαού (π.χ. για το Πατριαρχείο Κωνσταντινούπολης η επιχορήγηση από το ΥΠΕΞ το 2005 ήταν 12.000.000 ευρώ).

quote:
Ψηλός
Οι μισθοί 9.500 κληρικών πληρώνονται από τον προϋπολογισμό και ανέρχονται σε 161 εκατ. ευρώ με βάση τον προϋπολογισμό του 2005.

Από τον προϋπολογισμό του κράτους φυσικά. Ολοι οι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνονται από τον προϋπολογισμό του κράτους γιατί προσφέρουν υπηρεσίες στο κράτος. Οι ιερείς είναι οι μόνοι δημόσιοι υπάλληλοι οι οποίοι δεν προσφέρουν καμία απολύτως υπηρεσία στο δημόσιο αν και πληρώνονται απ'αυτό. Πρόκειται για νομοθετικά κατοχυρωμένη αργομισθία και νόμιμη κατάχρηση του δημοσίου χρήματος. Εκτός αν π.χ. η περιφορά του επιτάφιου ανήκει στην προσφορά δημόσιου έργου.

quote:
Ψηλός
Είναι χαρακτηριστικό ότι το 2004 η Εκκλησία της Ελλάδος προσέφερε σε άπορους 6.820.000 μερίδες φαγητού και η Αρχιεπισκοπή Αθηνών 1.195.000 μερίδες. Τι σας δείχνει αυτό; Την ανάγκη της κοινωνίας, και τον ρόλο της Εκκλησίας που απαλύνει τα προβλήματα των ανθρώπων αλλά και του κράτους

Οπως έχει τονιστεί κατ'επανάληψη, οι "φιλανθρωπίες" της εκκλησίας προέρχονται από τα χρήματα των φόρων του ελληνικού λαού και όχι από τις εισφορές των πιστών ή την περιουσία της. Οταν κοστίζεις στον ελληνικό λαό 1,2 δις ευρώ ετησίως χωρίς να του προσφέρεις καμία υπηρεσία (χώρια που αυτό το ποσό θα πρέπει να αναπληρωθεί από τον ίδιο το λαό καθώς αποτελεί έλλειμα του δημοσίου) και απ'αυτά τα 1,2 δις προσφέρεις 62,1 εκατομμύρια (το 5,2% δηλαδή) σαν "φιλανθρωπία" είναι το λιγότερο υποκρισία, για να μη μιλήσουμε για απάτη.

quote:
Ψηλός
Αν υπάρχουν κάποια άλλα επίσημα στοιχεία που διαψεύδουν τα παραπάνω, θα δεχθώ να τα διαβάσω και να παραδεχθώ ότι ο κος Πυλαρινός ψεύδεται!

Αυτό ήταν το καλύτερο!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 10:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα σε όλους.


quote:
macedon: Ατυχής η σύγκριση. Μη συγκρίνεις το κηφηναριό της εκκλησίας με παραγωγικές ομάδες.

Φίλε μου macedon σε ρώτησα πόσα χαρίζουν στις παραγωγικές ομάδες και ποιο είναι το "φιλανθρωπικό έργο" των παραγωγικών ομάδων? Ποιανού είναι τα χρήματα που χαρίζουν? Εσύ θέλεις να χαρίζουν στις παραγωγικές ομάδες αλλά όχι στην Εκκλησιά?

quote:
macedon:
Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που ταϊζει δημόσιους υπαλλήλους που δεν εργάζονται για το δημόσιο και δεν προσφέρουν τίποτε σ'αυτό.

Η Εκκλησία τι φταίει που η ΕΡΤ τα παίρνει και η Ελλάδα ταΐζει δημόσιους υπαλλήλους? Συγνώμη φίλε macedon αλλά ποιος κυβερνάει την Ελλάδα, ποιος χαρίζει, ποιος ταΐζει? Αυτούς ποιος τους ψηφίζει?


quote:
macedon: Και επίσης μην ασχολείσαι με θέματα που δεν φαίνεται να γνωρίζεις. Μπορεί να εκτεθείς

Φίλε μου macedon σωστά, από τα ομόλογα δεν γνωρίζω τίποτα γιατί δεν είμαι κουμπάρος κάποιου από αυτούς που γνωρίζουν καλά τα ομόλογα. Απλά από αυτά που παρακολουθώ δεν είδα η εκκλησία να έχει σχέση μα τα ομόλογα.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2182617
Maintained by Digital Alchemy