ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 10:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Αγαπητέ μου Dying Incubus σαφώς και πολύ δύσκολο το έργο σου!
Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τις πολλές σου παρατηρήσεις σε μένα. Ευχαριστώ αγαπητέ μου Συντονιστή!!!!!!!

Αλλά πώς να κάνεις παρατήρηση στην Εξουσία?
Πώς να πεις στην Διαχειρίστρια ότι κάθε φόρα που παρουσιάζει το άλμπουμ με τις φωτογραφίες της, είναι εκτος θέματος?

Αφού δεν μπορείς να πεις τίποτα στην Εξουσία τότε δεν μπορείς να πεις τίποτα σε όσους ακολουθούνε την Εξουσία!!!!!!!


Άραγε αγαπητέ μου Συντονιστή ποια θα είναι η επόμενη φωτογραφία???????!!!!!!!


Καλημέρα Dying Incubus!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 16/08/2007 10:49:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 10:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα Sagaviper.

quote:
Sagaviper: Σε έτσι σημείο που φτάσατε νομίζεις θέλετε βοήθεια να εξοντωθείτε; Και όταν λές χριστιανούς εννοείς και τους ευαγγελικούς του Μπούς μέσα που είναι και αυτοί υπεύθυνοι για τις γενοκτονίες ή μόνο τους ορθόδοξους;


Αγαπητέ μου αν στο Esoterica υπάρχουν και αλλά χριστιανικά δόγματα, ναι εννοώ και αυτούς! Αν γνωρίζεις ότι υπάρχει κάποιος που υποστηρίζει τον Μπούς στο Esoterica θα ήθελα να τον γνωρίζω!
Θα πρέπει να το πω και σε σένα ότι δεν εκπροσωπώ κανένα χριστιανικό δόγμα στο Esoterica!!!!!!!


quote:
Sagaviper: Δεν ξέρω ειλικρινά γιατί έχετε αυτή την ιδέα ότι κάποιοι με το ζόρι είναι εναντίον σας και σχεδιάζουν την εξόντωση σας. Δεν θα μιλήσω για την Ελλάδα αλλά στην Κύπρο τουλάχιστον δεν θέλετε βοήθεια να εξοντωθείτε και αυτό είναι πλέον γεγονός εδώ. Πάρε από οικονομικά σκάνδαλα, σεξουαλικά, διαφθορά, μαφία, χρηματιστήρια, μετοχές, χωράφια, υποστήριξη κομμάτων κλπ. Αποδεδειγμένα σκάνδαλα με στοιχεία.

Είσαι εκτος θέματος! Για το Esoterica έχεις να πεις τίποτα?

Αν θέλεις να συζητήσουμε για την Κύπρο κάνε το πρώτο βήμα και θα ακολουθήσω!

quote:
Sagaviper: Αν προσπαθούσαν να σας εξοντώσουν τότε θα υπήρχαν πάρα πολλοί ρασοφόροι στη φυλακή. Και όμως ζούν και βασιλεύουν προς το παρόν. Ο κόσμος εδώ άρχισε και καταλαμβαίνει τί γίνεται. Είναι θέμα χρόνου. Τώρα στην Ελλάδα δεν ξέρω αλλά υπολογίζω η κατάσταση εκεί είναι η ίδια ίσως και χειρότερη.

Αγαπητέ μου ευχαριστώ για την παρέμβαση σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 10:57:33  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί είσαι συνέχεια νευριασμένος; Εκτός και αν παρεξηγώ τα γραπτά σου.

Ο θυμός έρχεται όταν χάνουμε τον έλεγχο των αισθημάτων μας. Ο μη έλεγχος των αισθημάτων μας δηλώνει φόβο. Αρα τι φοβάσαι δεν κατάλαβα ακριβώς.

Δεν ξέρω αν θές να αμφισβητήσεις και το θυμό που νιώθεις.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 11:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Γιατί είσαι συνέχεια νευριασμένος; Εκτός και αν παρεξηγώ τα γραπτά σου.

Ο θυμός έρχεται όταν χάνουμε τον έλεγχο των αισθημάτων μας. Ο μη έλεγχος των αισθημάτων μας δηλώνει φόβο. Αρα τι φοβάσαι δεν κατάλαβα ακριβώς.

Δεν ξέρω αν θές να αμφισβητήσεις και το θυμό που νιώθεις.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’


Δεν είμαι καλός στο γραπτό λόγο, αγαπητέ μου!
Συγνώμη!

Αγαπητέ μου δεν φοβάμαι κανέναν και τίποτα!!!!!!!

Αν θέλεις όταν θα έρθω Κύπρο μπορούμε να πιούμε καφέ αλλά θα κεράσεις!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Λεωνίδας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 12:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sagaviper
ωραιος και σωστος!
θα σου εξηγησω εγω γιατι ειναι θυμωμενοι και στεναχωρημενοι καποιοι.
οταν αμφισβητουνται τα κεκτημενα σου, η ανασφαλεια του αυριου, σε τσακιζει.
τι να κανεις τοτε; πραγματα που πριν εθεωρουνται αυταποδεικτα, τωρα βασιμα αμφισβητουνται! ω!ω!! και αντε εσυ που δεν τοχεις ψαξει και πολυ γιατι μεχρι τωρα δεν χρειαζοταν, να πρεπει να αρχιζεις να το ψαχνεις για να εχεις τι να αποκριθεις, στους νεοκοπους αμφισβητιες του χθες!
τι να κανεις; θα τρομαξεις, θα φοβηθεις, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις!
και σε μια τετοια κατασταση πανικου, εισαι για διαλογο; με ποιους; με αυτους που πριν δεν τολμουσαν; που τους ειχες του χεριου σου; αφου δεν εχεις μαθει να κανεις διαλογο. ελα τωρα, το μυαλο σου ειναι αλλου, σε αυτα που χανεις!
και τοτε αρχιζεις τις δικαιολογιες, και τοτε λες, εγω; εγω δεν φοβαμαι ποτε! μα τα ποδια σου τρεμουν, και οι αλλοι το βλεπουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 15:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

sagaviper
ωραιος και σωστος!
θα σου εξηγησω εγω γιατι ειναι θυμωμενοι και στεναχωρημενοι καποιοι.
οταν αμφισβητουνται τα κεκτημενα σου, η ανασφαλεια του αυριου, σε τσακιζει.
τι να κανεις τοτε; πραγματα που πριν εθεωρουνται αυταποδεικτα, τωρα βασιμα αμφισβητουνται! ω!ω!! και αντε εσυ που δεν τοχεις ψαξει και πολυ γιατι μεχρι τωρα δεν χρειαζοταν, να πρεπει να αρχιζεις να το ψαχνεις για να εχεις τι να αποκριθεις, στους νεοκοπους αμφισβητιες του χθες!
τι να κανεις; θα τρομαξεις, θα φοβηθεις, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις!
και σε μια τετοια κατασταση πανικου, εισαι για διαλογο; με ποιους; με αυτους που πριν δεν τολμουσαν; που τους ειχες του χεριου σου; αφου δεν εχεις μαθει να κανεις διαλογο. ελα τωρα, το μυαλο σου ειναι αλλου, σε αυτα που χανεις!
και τοτε αρχιζεις τις δικαιολογιες, και τοτε λες, εγω; εγω δεν φοβαμαι ποτε! μα τα ποδια σου τρεμουν, και οι αλλοι το βλεπουν.


Αγαπητέ eidos δύστυχος το θράσος σου έχει ξεπεράσει τα όρια!

Παρόλα αυτά και μαζί σου θα έπινα καφέ…….

Αγαπητέ eidos θα μου επιτρέπεις να σου πω κάτι που μου είχε ο παππούς μου όταν ήμουν μικρός.

Μην ενοχλείς την ενόχληση μέχρι η ενόχληση να ενοχλήσει εσένα!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Λεωνίδας!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 15:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Χωρίς να θέλω να το παίξω συντονιστής και να πάρω την θέση του Dying Incubus δεν νομίζεται ότι αυτή η κουβέντα περί διαλόγου έχει ξεφύγει λίγο από τα όρια.Ο καθένας έχει την δική του ιδιοσυγκρασία.Ας μην αναλωνόμαστε λοιπόν σε κούφια λόγια προσπαθώντας να συμμορφώσουμε ο ένας τον άλλον.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 15:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
οντως ισως το παρακανα πριν, ημουνα υπερ του δεοντος θρασης, ισως βιαστικα και παρασυρθηκα.

η τελευταια σου φραση περι ενοχλησεων ειναι απο τα πιο εξυπνα που εχεις γραψεις.
ειμαι γνωστης ωστοσο, και αναμενω.
(αμα ερθεις συντεκνε στο νησι, και τσικουδια να πιουμε)

και συγγνωμη που ξεφυγαμε και παλι απο το θεμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 00:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
el.elyon
Κάποιοι θέλουν να ενώσουν τις δυνάμεις τους ενάντια στους Χριστιανούς, κάποιοι θέλουν να εξοντώσουν τους Χριστιανούς για αυτό χρειάζονται απόλυτη ελευθέρια, χάος!!!!!!!

Τα λιοντάρια δεν βλέπω πουθενά !
Άδικα προσπαθείς el.elyon, να το παίξης μάτυρας έτοιμος να κατασπαραχθή γιά την πίστη του , γιατί αυτό φαντάζει τουλάχιστον αστείο .
Στον διάλογο που ανοίχθηκε παρουσιάστηκαν ,(από τους μη Χριστιανούς) , θέσεις και απόψεις τεκμηρωμένες , και αντί αναλόγων απαντήσεων εισπράξαμε ειρωνείες , αφορισμούς και εκτροπές του θέματος , αλλά σοβαρή απάντηση καμία .
Τωρα υιοθετήθηκε ο ρόλος του θύματος , που είναι έτοιμο να σταυρωθή ή να παραδοθή στα λιοντάρια για την πίστη του .
Ή σοβαρευθήτε επιτέλους για να γίνη ένας εποικοδομητικός διάλογος , ή αφήστε μας μόνους μας χωρίς τις δικές σας επεμβάσεις να ανταλλάξουμε στα δικά μας θέματα τις θέσεις και τις εμπειρίες μας , και να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 10:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα.

Αγαπητέ Sesostris νομίζω πως θα πρέπει να διαβάζεις προσεκτικότερα τα όσα γράφω για να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

quote:
Sesostris: Άδικα προσπαθείς el.elyon, να το παίξης μάτυρας έτοιμος να κατασπαραχθή γιά την πίστη του , γιατί αυτό φαντάζει τουλάχιστον αστείο .

Αγαπητέ η προσπάθεια μου δεν ήταν για μένα αλλά για το σύνολο!

quote:
Sesotris: Στον διάλογο που ανοίχθηκε παρουσιάστηκαν ,(από τους μη Χριστιανούς) , θέσεις και απόψεις τεκμηρωμένες , και αντί αναλόγων απαντήσεων εισπράξαμε ειρωνείες , αφορισμούς και εκτροπές του θέματος , αλλά σοβαρή απάντηση καμία .

Εννοείς το παρόν θέμα?

Αγαπητέ Sesostris αυτό είναι το δικό σου συμπέρασμα. Δεν θα ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα.

quote:
Sesostris:
Τωρα υιοθετήθηκε ο ρόλος του θύματος , που είναι έτοιμο να σταυρωθή ή να παραδοθή στα λιοντάρια για την πίστη του .


Αγαπητέ Sesostris όσο αφορα εμενα δεν ήμουν ποτέ και δεν είμαι θύμα κανενός. Και ούτε μίλησα ποτέ για θύματα. Επέτρεψε μου να μην επαναλάβω τα όσα έχω πει.


quote:
Sesostris: Ή σοβαρευθήτε επιτέλους για να γίνη ένας εποικοδομητικός διάλογος , ή αφήστε μας μόνους μας χωρίς τις δικές σας επεμβάσεις να ανταλλάξουμε στα δικά μας θέματα τις θέσεις και τις εμπειρίες μας , και να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας


Αγαπητέ Sesostris θα το επαναλάβω για άλλη μια φόρα, το Esoterica δεν είναι ξέφραγο αμπέλι!

Όσο για την σοβαρότητα δεν θα ήθελα να πω τίποτα γιατί βλέπω να επιμένεις στην δικαιοσύνη σας.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αγαπητέ μου, όταν κάποιος σου ζητάει συγνώμη εσύ τι κάνεις?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 10:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Άραγε αγαπητέ μου Συντονιστή ποια θα είναι η επόμενη φωτογραφία???????!!!!!!!

Αυτή της λαιμητόμου...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 10:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
Άραγε αγαπητέ μου Συντονιστή ποια θα είναι η επόμενη φωτογραφία???????!!!!!!!

Αυτή της λαιμητόμου...

In anticipation of my resurrection...



Λαιμητόμος (η)

Ειδικό μηχάνημα που το χρησιμοποιούσαν για τον αποκεφαλισμό των καταδικασμένων σε θάνατο. Λέγεται γκιλοτίνα και καρμανιόλα. Ο σύγχρονος τύπος της λαιμητόμου επινοήθηκε στα χρόνια της γαλλικής επανάστασης. Η λαιμητόμος αποτελούνταν από δύο όρθια δοκάρια που ανάμεσα σ' αυτά συρόταν ένα μεγάλο μαχαίρι, που έπεφτε με μεγάλη ορμή και έκοβε το κεφάλι του κατάδικου, που ήταν σκυφτός στη βάση της λαιμητόμου. Σήμερα η λαιμητόμος δε χρησιμοποιείται πλέον σαν μέσο εκτέλεσης θανατικών ποινών, γιατί οι εκτελέσεις, στις λίγες χώρες που ακόμα δεν έχουν καταργηθεί, γίνονται με τουφεκισμό ή με ηλεκτρική καρέκλα.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 13:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Αγαπητέ Sesostris θα το επαναλάβω για άλλη μια φόρα, το Esoterica δεν είναι ξέφραγο αμπέλι!

Όσο για την σοβαρότητα δεν θα ήθελα να πω τίποτα γιατί βλέπω να επιμένεις στην δικαιοσύνη σας.



Συγνώμη αγαπητέ el.elyon αλλά θέλεις να πιστεύεις ότι το Esoterica δεν είναι ξέφραγο αμπέλι?Για κάνε μια βόλτα στα topic του "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" και αν βρεις κάποιο ανοιχτό θέμα που να συμβαδίζει με την αρχική του τοποθέτηση,σφύρα μου...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 15:08:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Impious Varmint
Συγνώμη αγαπητέ el.elyon αλλά θέλεις να πιστεύεις ότι το Esoterica δεν είναι ξέφραγο αμπέλι?Για κάνε μια βόλτα στα topic του "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" και αν βρεις κάποιο ανοιχτό θέμα που να συμβαδίζει με την αρχική του τοποθέτηση,σφύρα μου...

Φυσικά και κανένα θέμα δεν συμβαδίζει με την αρχική του τοποθέτηση.
Αφού όλα τα θέματα ανοίγονται με σκοπό να πλήξουν το Χριστιανισμό.

Μη μου πεις τώρα ότι δήθεν ενδιαφέρονται τα άτομα, εδώ μέσα, να αποκομίσουν κάτι από τις συζητήσεις; Άστο, είναι σκέτη υποκρισία.
Τόσα χρόνια εδώ, δεν είδα ούτε ένα μέλος να δηλώνει πως μέσω των συζητήσεων στο Εσωτέρικα άλλαξε κάποιες αντιλήψεις που είχε, και να δηλώνει πως ήταν εσφαλμένες.
Τα γνωστά άτομα, επεμβαίνουν πάντα και στρέφουν τη συζήτηση και επαναλαμβάνουν συνεχώς τα γνωστά «τροπάρια». Έχει καταντήσει κουραστικό.

Υπάρχουν τα γνωστά «πρωτοπαλίκαρα» που δεν αφήνουν τίποτα να πέσει κάτω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 15:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Impious Varmint: Συγνώμη αγαπητέ el.elyon αλλά θέλεις να πιστεύεις ότι το Esoterica δεν είναι ξέφραγο αμπέλι?

Για μένα το Esoterica δεν είναι ξέφραγο αμπέλι!


quote:
Impious Varmint: Για κάνε μια βόλτα στα topic του "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" και αν βρεις κάποιο ανοιχτό θέμα που να συμβαδίζει με την αρχική του τοποθέτηση,σφύρα μου...

Αγαπητέ και εμείς στο παρόν θέμα αυτή τη στιγμή είμαστε εκτος θέματος αλλά αυτό δεν θα πει ότι κακός είμαστε εκτος θέματος και ότι το Esoterica είναι ξέφραγο αμπέλι.

Αγαπητέ μου, ας μη τα βλέπουμε όλα δυο μέτρα και δυο σταθμά. Να πάψουμε να είμαστε καχύποπτοι με το παραμικρό.

Το να ζητάμε αυστηρότητα και αστυνόμευση δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει την κατάσταση.

Εγώ εμπιστεύομαι το Esoterica και οφείλω να εμπιστεύομαι!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 17/08/2007 15:25:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 15:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Νομίζω έχεις την τάση να με θεωρείς καχύποπτο και υπερβολικό.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου αλλά όλα τα θέματα έχουν χαλάσει και έχουν εξελιχθεί σε ετυμολογική κόντρα για το τι εστί διάλογος και ποιές είναι οι αρχές του.Είπαμε να μην είμαστε κολλημένοι στα θέματα αλλά και αυτό που γίνεται είναι λιγάκι κουραστικό.
Δε νομίζεις?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 15:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Impious Varmint: Νομίζω έχεις την τάση να με θεωρείς καχύποπτο και υπερβολικό.

Όχι αγαπητέ μου. Ότι είπα το είπα πρώτα για μένα.


quote:
Impious Varmint: Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου

Το γνωρίζω αγαπητέ μου.


quote:
Impious Varmint: αλλά όλα τα θέματα έχουν χαλάσει και έχουν εξελιχθεί σε ετυμολογική κόντρα για το τι εστί διάλογος και ποιές είναι οι αρχές του.

Αν αυτό που χρειαζόμαστε όλοι είναι να υπάρχει ουσιαστικός διάλογος και έχουμε καταλάβει την ανάγκη αυτή, τότε δεν βλέπω τα θέματα να έχουν χαλάσει. Αγαπητέ μου είναι λογικό να υπάρχουν κόντρες αλλά κάποια στιγμή θα σταματήσουν, θα πρέπει να σταματήσουν.

quote:
Impious Varmint:
Είπαμε να μην είμαστε κολλημένοι στα θέματα αλλά και αυτό που γίνεται είναι λιγάκι κουραστικό.
Δε νομίζεις?


Αγαπητέ εγώ είμαι της άποψης να αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα και όχι να το κρύψουμε!

Αυτό που είναι κουραστικό είναι να κουκουλώσουμε τα προβλήματα και να μη τα αντιμετωπίζουμε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 18:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Ψηλός:
Τόσα χρόνια εδώ, δεν είδα ούτε ένα μέλος να δηλώνει πως μέσω των συζητήσεων στο Εσωτέρικα άλλαξε κάποιες αντιλήψεις που είχε, και να δηλώνει πως ήταν εσφαλμένες.

Ψηλέ θεωρώ ότι το σημαντικό δεν είναι να αλλάξει κάποιος τις αντιλήψεις του και να ενστερνιστεί κάποιες άλλες. Σημαντικό είναι να μάθουμε μέσα από τη συζήτηση να συμβιώνουμε με τους άλλους ανθρώπους κι ας έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις. Να προσπαθήσουμε επίσης να έχουμε ανοιχτό το μυαλό μας, ώστε να μην αποκρούουμε τις απόψεις που είναι αντίθετες με τα πιστεύω μας, αλλά να τις λαμβάνουμε ως ερεθίσματα για να πλουτίσουμε το νου και την καρδιά μας. Ακόμα κι αν δεν συμφωνούμε με τις αντιλήψεις των άλλων, θα μπορούσαμε να προσπαθήσουμε να μπούμε στη θέση τους, να δούμε πως λειτουργούν αυτές για εκείνους και να στηρίξουμε τις αντιλήψεις εκείνες, που άσχετα με το θρησκευτικό τους χρώμα, δίνουν στους ανθρώπους τη δυνατότητα να γίνουν καλύτεροι.

Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι άνθρωποι μένουνε τις περισσότερες φορές στην επιφάνεια. Έχουν μάθει να διαβάζουνε την ταμπέλα "χριστιανός", "αρχαιοελληνιστής", "βουδιστής", "άθεος", κ.λπ. και ασχολούνται με το να πυροβολούνε την ταμπέλα...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 22:35:29  Εμφάνιση Προφίλ
el.elyon
«Αν θέλεις όταν θα έρθω Κύπρο μπορούμε να πιούμε καφέ αλλά θα κεράσεις!!!!!!!»

Αγαπητέ μου θα σου κεράσω καφέ όταν έρθεις Κύπρο αλλά θα μου επιτρέψεις να σε πάρω με αυτό.

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 16:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
"Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ..."
-Ο Άγιος Τζάκης-


Στο Μαϊάμι ο Χριστόδουλος.
Φιλική και πλούσια οικογένεια προσφέρθηκε να τον φιλοξενήσει στο Μαϊάμι, αλλά ο αρχιεπίσκοπος προτίμησε να νοικιάσει ένα διαμέρισμα εκεί. Τα έξοδα της νοσηλείας του τα αναλαμβάνει το Ελληνικό κράτος, αφού ως γνωστό, ο αρχιεπίσκοπος δεν κουβαλάει πορτοφόλι μαζί του, ούτε διαθέτει πιστωτικές κάρτες. Η Ελληνική πρεσβεία τέθηκε κι αυτή στη διάθεση του ασθενή από την Ελληνική κυβέρνηση.
Δεν έγινε τελικά το θαύμα που σύσσωμος ο Ελληνικός λαός περίμενε.
Στην ορθόδοξη Ελλάδα δεν μπορεί να θεραπευθεί ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος και έτσι πήρε, με βαριά καρδιά είναι αλήθεια (όχι ότι είχε και άλλη επιλογή βέβαια), τον δρόμο της ξενιτιάς.
Μέχρι και την τελευταία στιγμή πάλεψαν για το θαύμα οι αντιπρόσωποι του Θεού στη χώρα μας, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.
Έως και οι θαυματουργές εικόνες επιστρατεύτηκαν, αλλά δεν έφεραν ούτε αυτές, το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Σύγρονοι Άγιοι αναζητήθηκαν στο Άγριο Όρος, αλλά τέτοιοι δεν βρέθηκαν εκεί.
Οι εκατομμύρια προσευχές και τα παρακάλια των τελευταίων εβδομάδων από τους πιστούς, δεν συγκίνησαν τελικά τον Θεό, ο οποίος εμμένει στην απόφασή του, να "τελιώνει" με τον αρχιεπίσκοπο.
Θα πρόκειτε για έναν κακό Θεό, που αφού έστειλε τον θάνατο στον αρχιεπίσκοπο, αδιαφόρησε και δεν έκανε το μικρό θαύμα που με πόνο ψυχής παρακάλεσαν τα εκατομμύρια του Ελληνικού λαού, προκειμένου να γίνει καλά ο εκλεκτός αντιπρόσωπός του.
Η ομιλία πάντως του Χριστόδουλου προς τους δημοσιογράφους προχτές, προσωπικά με μπέρδεψε, σχετικά με το ποιές είναι οι προθέσεις του Θεού απέναντί του.
Ο αρχιεπίσκoπος είπε, μεταξύ άλλων, προς τους δημοσιογράφους...
"Αυτή η δοκιμασία που περνάω, θεωρώ ότι είναι η επίσκεψη της μεγάλης αγάπης του Θεού"
Τι χαρά είναι αυτή Θεέ μου, να σε έχει επισκεφτεί δηλαδή, η αγάπη του Θεού; Συγχαρητήρια στον αρχιεπίσκοπο!
Και αμέσως μετά συμπληρώνει...
"Είμαι βέβαιος ότι ο Θεός θα με βοηθήσει (να θεραπευθεί δηλαδή) και θα πάνε όλα κατ’ ευχήν"
Ελπίζει από τον Θεό του λοιπόν, να πάρει πίσω την μεγάλη αγάπη που ο ίδιος του έστειλε.
Γιατί να θέλει να ξεφορτωθεί την μεγάλη αγάπη του Θεού του ο Χριστόδουλος, παραμένει μυστήριο ανεξήγητο.
Εκείνο που κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως, είναι το γεγονός, ότι ο Χριστόδουλος αποφεύγει οποιαδήποτε αναφορά στον παράδεισο. Δεν θέλει ούτε καν να τον σκέφτεται και κάνει ότι μπορεί για να τον αποφύγει.
Αυτή του η αδιαφορία για τον παράδεισο, προβληματίζει, τους σκεπτόμενους χριστιανούς.
Προσωπικά πίστευα, ότι από αρχής της γλυκιάς του περιπέτειας, θα έλεγε στους πιστούς το εξής...
"Μην νοιάζεστε για μένα. Εγώ και να πεθάνω, την επόμενη στιγμή θα βρεθώ στον παράδεισο. Δίπλα στον φίλο μου τον Θεό. Ξέρετε πόσο κοντά βρίσκεται ο παράδεισος από τον θάνατο; Ούτε ένα τσιγάρο δρόμος δεν είναι. Για τους Άθεους και τους ειδωλολάτρες να λυπάστε, που πεθαίνοντας, μόνο οι φωτογραφίες τους θα συνεχίσουν να υπάρχουν και αυτές, ίσως όχι για πάντα..."
Έτσι που κάνει, δίνει μια αίσθηση, ότι ο θάνατος είναι κάτι πολύ άσχημο για τους χριστιανούς και ότι η ζωή, δεν ανταλλάσσεται ούτε και με αυτόν τον πολυδιαφημισμένο παράδεισο.
Τελικά ο Χριστόδουλος, αφού διαπίστωσε ότι ο Θεός του εμμένει στην μεγάλη αγάπη που του έστειλε, αποφάσισε να επισκεφτεί τον "Άγιο Τζάκη" και να την ξεφορτωθεί έστω και προσωρινά.
Λένε ότι: "ο Αγιος Τζάκης κάνει θαύματα".
Στο Άγριο Όρος ψάχνανε για τον σύγχρονο Άγιο, στο Μαϊάμι τον βρήκανε τελικά.
Στο μεταξύ, εκλογές έρχονται...
Ο Γιωργάκης, αν και δεν μας έπεισε, έτρεξε να αποχαιρετήσει τον Χριστόδουλο, σε μια ύστατη προσπάθεια να εξομαλύνει τις σχέσεις του με τους χριστιανούς και να δηλώσει υπακοή στην εξουσία του Θεού.
Γελοίος και κατάπτυστος ο γιός του Ανδρέα που προτιμά να συνεχίσει την στάση υποταγής στην εκκλησία, στάση που εγκαινίασε ο Καραμανλής πριν λίγα χρόνια, προκειμένου να αποφύγει το ελάχιστο πολιτικό κόστος.
Δεν έτρεξε μόνο ο Γιωργάκης όμως μπροστά στις τηλεοπτικές κάμερες, το ίδιο έπραξε και ο Καραμανλής. Αυτός μάλιστα για τρίτη φορά τον τελευταίο μήνα. Βέβαια, να σημειώσω εδώ, ότι προηγουμένως και με την βοήθεια του Θεού, είχε σβήσει όλες τις φωτιές που απείλησαν να κάψουν την Ελλάδα. Έτσι βρήκε τον χρόνο να επισκεφτεί τον καλό του φίλο.
Λίγο έλειψε να δημιουργηθεί μεγάλη παρεξήγηση μεταξύ Παπούλια και Χριστόδουλου, καθώς ο Παπαθεμελής -βέρος χριστιανός και κολλητός του αρχιεπίσκοπου- δήλωσε ότι ο Χριστόδουλος, ήξερε την ημερομηνία των εκλογών πολύ πριν την μάθει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, που είναι επίσης καλός φίλος του αρχηγού της εκκλησίας.
Ρε τον ψεύτη τον Παπαθεμελή, πως του κατέβηκε να πεί κάτι τέτοιο;
Ακόμη και ο Χριστόδουλος απόρησε...
"Απορώ πως ο κ. Παπαθεμελής είπε αυτά που είπε. Οτι εγώ γνωρίζω δηλαδή την ημερομηνία των εκλογών. Αν το άκουγε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας τι θα έλεγε, ότι ο Αρχιεπίσκοπος γνωρίζει την ημερομηνία και εγώ δεν την ξέρω".
Ρε εμπρηστή Παπαθεμελή, παραλίγο να ανάψεις φωτιές.
Εντάξη, όλοι ξέρουμε ότι ο Χριστόδουλος είναι η ανώτατη εξουσία στην Ορθόδοξη Χριστιανική Δημοκρατία της Ελλάδος, αλλά και όλοι ξέρουμε, ότι αυτό δεν πρέπει να το μάθει ο Παπούλιας γιατί θα πικραθεί πολύ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 09:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Έλειπα μέρες και διάβασα όλα τα "τεκταινόμενα" της εβδομάδας.Το μόνο που έχω να πω είναι ψυχραιμία.Και το λέω εγώ που έχω χάσει την δικιά μου κάποιες φορές.Τελευταια ανακάλυψα ότι το γέλιο είναι η καλύτερη αντίδραση στο παραλήρημα φανατισμένων.
Δεν ξέρω τι φταίει.Δεν είμαι σε θέση να διακρίνω ή να γνωρίζω το αν είναι μεροληπτικοί οι συντονιστές ή όχι.Το μόνο που ξέρω με σιγουριά είναι ότι θέλω ένα φόρουμ που να μην είναι ξέφραγο αμπέλι από την μια και-συγγνώμη για την λέξη αλλά είναι η μόνη που με εκφράζει αυτή την στιγμή-σφιχτόκωλο από την άλλη.
Και ας σταματήσουν κάποια στιγμή κάποιοι να λένε ότι γίνεται επίθεση ή προσπάθεια εξόντωσης του χριστιανισμού!Έχει καταντήσει κλισέ πια...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 09:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα Μαρία (maraki8 ) και χρόνια σου πολλά!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 11:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Καλημέρα σου ελ.ελυον!Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 12:51:51  Εμφάνιση Προφίλ
Εδω στην Κύπρο φίλοι μου υπάρχει μια απόπειρας εξόντωσης αλλά όχι ενάντια των Χριστιανών Ορθόδοξων. Δεν είναι τα θύματα σε αυτή τη περίπτωση, αυτή τη φορά είναι ο 'πνευματικός' ηγέτης της χώρας που προσπαθεί να εξοντώσει το διάλογο, τη διαφορετική άποψη και οτιδήποτε δημοκρατικό.

Ο 9% 'δημοκρατικά εκλελεγμένος' αρχιεπίσκοπος κατηγόρησε ελληνόφωνη και τουρκική μια εφημερίδα επειδή παρουσίασαν στοιχεία για σχέδιο προεδρικού-εκκλησίας να ελέγξουν τα ΜΜE! Και που είσαστε ακόμα. Θέλει να κάνει και σχολεία τώρα σαν και αυτά που έχουμε τόσο καιρό είναι απομιμήσεις. Μεσαίωνας.com

‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’

Edited by - Sagaviper on 20/08/2007 12:55:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Φίλε sesostris πριν μερικές μέρες σου έκανα μια ερώτηση. Επειδή μπορεί να μη τη διάβαζες σε ξαναρωτώ : “Θα ήθελα να σε ρωτήσω αγαπητέ μου, όταν κάποιος σου ζητάει συγνώμη εσύ τι κάνεις?”


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 14:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
el.elyon
Φίλε sesostris πριν μερικές μέρες σου έκανα μια ερώτηση. Επειδή μπορεί να μη τη διάβαζες σε ξαναρωτώ : “Θα ήθελα να σε ρωτήσω αγαπητέ μου, όταν κάποιος σου ζητάει συγνώμη εσύ τι κάνεις?”
Φίλε el.elyon, επειδή μου διέφυγε η ερώτησή σου και δεν απάντησα , οφείλω να ζητήσω πρώτος εγώ συγνώμη .
Και τώρα η απάντηση στην απορία σου . Φίλτατε οι όποιες αντιπαραθέσεις μου , ακόμα και αν καμιά φορά είναι έντονες , δεν γίνονται ποτέ με μίσος προς τον συνομιλητή μου όσο και αν διαφωνούμε , οπότε επειδή η αντιπαράθεση και θεμιτή είναι και δεν μας βλάπτει σαν άτομα , δεν υπάρχει και λόγος συγνώμης και συγχωρήσεως ει μη μόνο λεκτικά για λόγους καλής συμπεριφοράς .
Υπήρξαν όμως και φορές στο παρελθόν , ευτυχώς ελάχιστες , που ορισμένοι από φθόνο έβλαψαν κακόβουλα και εσκεμένα είτε εμένα προσωπικά είτε την οικογένειά μου γενικότερα . Γι'αυτούς τους ανθρώπους η λέξη συγνώμη είναι για μένα ανύπαρκτη , όπως και αυτοί .
Δεν υπάρχει οδός επιστροφής !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 15:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
sesostris: Φίλτατε οι όποιες αντιπαραθέσεις μου , ακόμα και αν καμιά φορά είναι έντονες , δεν γίνονται ποτέ με μίσος προς τον συνομιλητή μου όσο και αν διαφωνούμε , οπότε επειδή η αντιπαράθεση και θεμιτή είναι και δεν μας βλάπτει σαν άτομα , δεν υπάρχει και λόγος συγνώμης και συγχωρήσεως ει μη μόνο λεκτικά για λόγους καλής συμπεριφοράς .


Αγαπητέ ζητάς συγνώμη όταν θεωρείς ότι πρέπει να ζητάς συγνώμη! Η απορία μου ήταν όταν σου ζητάνε συγνώμη, εσύ τι κάνεις?

Όταν κάποιος μου ζητάει συγνώμη τότε αυτόματα λαμβάνει αυτό που ζήτησε!

quote:
sesostris: Υπήρξαν όμως και φορές στο παρελθόν , ευτυχώς ελάχιστες , που ορισμένοι από φθόνο έβλαψαν κακόβουλα και εσκεμένα είτε εμένα προσωπικά είτε την οικογένειά μου γενικότερα . Γι'αυτούς τους ανθρώπους η λέξη συγνώμη είναι για μένα ανύπαρκτη , όπως και αυτοί .
Δεν υπάρχει οδός επιστροφής !

Αγαπητέ δεν θα ήθελα να σχολιάσω γιατί το θέμα είναι καθαρά προσωπικό.


quote:
sesostris: quote:
________________________________________
el.elyon
Φίλε sesostris πριν μερικές μέρες σου έκανα μια ερώτηση. Επειδή μπορεί να μη τη διάβαζες σε ξαναρωτώ : “Θα ήθελα να σε ρωτήσω αγαπητέ μου, όταν κάποιος σου ζητάει συγνώμη εσύ τι κάνεις?”
________________________________________
Φίλε el.elyon, επειδή μου διέφυγε η ερώτησή σου και δεν απάντησα , οφείλω να ζητήσω πρώτος εγώ συγνώμη .

Αγαπητέ μου Sesostris εκτιμώ ότι απάντησες. Ευχαριστώ!
(Δεν υπάρχει λόγος φίλε να ζητήσεις συγνώμη επειδή σου διέφυγε η ερώτηση μου)


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 16:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
"Στην αναμονή για μόσχευμα ο
Χριστόδουλος"

Σύμφωνα με την Αρχιεπισκοπή,
"Ξεπεράστηκε ήδη το πρώτο στάδιο της εκεί παραμονής του, δηλαδή περί του αν ο οργανισμός του θα ήταν θετικός σε μεταμόσχευση ζωτικού οργάνου ή όχι. Ακολουθεί η ανεύρεση μοσχεύματος και η επιτυχής επέμβαση".

Οι προσευχές των πιστών προς τον Θεό, έχουν επικεντρωθεί πλέον, στην ανεύρεση του κατάλληλου μοσχεύματος. Όλος ο Ελληνικός λαός αισιοδοξεί, ότι ο Θεός, θα δείξει ακόμη μεγαλύτερη αγάπη σε κάποιον άλλον υπερτυχερό (οδηγώντας τον με γλυκύτητα στον θάνατο) και που θα διαθέτει το υγειές και κατάλληλο μόσχευμα που χρειάζεται ο αρχιεπίσκοπος.
Η πληροφορία που θέλει τον Χριστόδουλο να μην δέχεται το μόσχευμα εκείνο, που δεν ανήκει σε Χριστιανό Ορθόδοξο, αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
Τον αρχιεπίσκοπο δεν τον ενδιαφέρει, ούτε εάν ο δότης είναι εγκληματίας, ούτε άθεος, ούτε ακόμη και εάν αυτός είναι παγανιστής. Δεν τον ενδιαφέρει ποιός θα πεθάνει για να ζήσει αυτός, άν έχει παιδιά ή άν είναι νέος για παράδειγμα. Η ποιότητα του νεκρού δεν τον ενδιαφέρει. Δεν έχει αυτήν την πολυτέλεια ο Χριστόδουλος κι αυτό είναι λογικό. Αυτό που τον ενδιαφέρει αυτή την στιγμή, είναι μόνο το μόσχευμα αυτό καθ΄αυτό.
Ζητείται ένας νεκρός με το κατάλληλο μόσχευμα και μάλιστα το συντομότερο δυνατό. Βέβαια και όπως αρμόζει σε τέτοιες καταστάσεις, ο αρχιεπίσκοπος θα ευχαριστήσει τον νεκρό (όποιος κι αν είναι αυτός) για την ευγενή καλοσύνη του.
Παγανιστικοί κύκλοι πάντως, συμβουλεύουν όσους δεν θα ήθελαν με τίποτα να γίνουν δότες για τον αρχιεπίσκοπο, να αποφύγουν τα τροχαία και τις αρρώστιες αυτήν την εποχή, για να μην βρεθούν στην δυσάρεστη θέση να τους ευχαριστεί ο αρχιεπίσκοπος για την καλοσύνη τους.
Λένε, ότι εάν ο ασθενής πληρώνει καλά, τότε, δεν ρωτούν ποτέ τους νεκρούς, εάν δέχονται να γίνουν δότες ή όχι.
Σε καφετέρια του χωριού μου, κάποιος, την ώρα που στην τηλεόραση έπαιζαν οι ειδήσεις της κρατικής τηλεόρασης την αναχώρηση του αρχιεπισκόπου στο Μαϊάμι, είπε το εξής και με προβλημάτισε...
"Ποιός ξέρει, ποιό παλληκάρι θα σφάξουνε για να ζήσει ο Μακαριότατος..."
Κάποιος του ζήτησε να γίνει ποιό σαφής.
"...υπάρχουν άρρωστοι και πεινασμένοι άνθρωποι, είπε, που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα..."
Η αλήθεια είναι, ότι υπάρχει και αυτή η απόλυτη σιγουριά του νοσοκομείου ότι το μόσχευμα θα βρεθεί έγκαιρα, κάτι που με προβληματίζει έντονα.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, πιστεύω, εάν ο νεκρός που διαθέτει το κατάλληλο μόσχευμα δεν είναι δότης, υπάρχει μια ασφαλή οδό για να γίνει, χωρίς να χρειαστεί η "εκτέλεσή του". Αρκεί να διαθέτει ο ασθενής την οικονομική άνεση, όπως ο Χριστόδουλος στην προκείμενη περίπτωση, για να κάνει την προσφορά εκείνη στους φτωχούς συγγενείς του θύματος, που θα κάμψει τους όποιους συναισθηματισμούς τους.
Άλλωστε η Ελληνική κυβέρνηση, που διέθεσε και το προεδρικό αεροπλάνο για την μεταφορά του αρχιεπισκόπου στο Μαϊάμι, καλύπτει εξολοκλήρου το οικονομικό σκέλος χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ο Χριστόδουλος (νούμερο ένα ασθενής στον κόσμο) πρέπει να ζήσει και θα ζήσει, με κάθε κόστος.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 17:21:18  Εμφάνιση Προφίλ
Διαβάζοντας και το τελευταίο μήνυμα του Συνοδινού,
αναρωτιέμαι, και ερωτώ τους συντονιστές, σε τι εξυπηρετεί τη θεματική ενότητα "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" η εξέλιξη της υγείας του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου και η συστηματική ενασχόληση, από πλευράς Συνοδινού και της παρέας του, με το πρόσωπο του Αρχιεπισκόπου;;

Μήπως το θέμα αυτό θα πρέπει να μετακινηθεί σε άλλη ενότητα;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 18:57:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Μήπως το θέμα αυτό θα πρέπει να μετακινηθεί σε άλλη ενότητα;;

Μήπως πρέπει να μετακινηθείς εσύ σε άλλη ενότητα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy