ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 11:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Κρύβοντας βέβαια τις απόψεις του, τις οποίες δεν τόλμησε να εκφράσει όσο ήταν εν ενεργεία, για ευνόητους λόγους.


@ macedon

Εσύ αυτό κάνεις φίλε μου για τα ΠΙΣΤΕΥΩ σου???????????Κρύβεσαι???

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 11:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Όντως, ο Χριστός είπε "αγαπάτε αλλήλους" αλλά είπε και "αυτούς που δεν θα με δεχτούν για βασιλιά τους, φέρτε τους έδώ και σφάξτε τους μπροστά μου".


@ macedon

Συγχέεις σκοπίμως Παλαιά και Καινή Διαθήκη, φίλτατε!!!

Έτσι προσπαθείς να ενισχύσεις τα επιχειρήματά σου!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 11:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Μακεδών...
Έχω την εντύπωση ότι κέρδισες...
Οι 225 λέξεις που χρησιμοποίησες,ήταν 225 χτυπήματα.
Αλλά μή χρησιμοποιείς τσεκούρι για να διώξεις τις μύγες,
που έχουν κάτσει στα μέτωπα τον αντιπάλων σου...
Με το μαλακό,με την μυγοσκοτώστρα.


@ Συνοδινός

Φίλε μου μείνε εσύ με τις εντυπώσεις σου και άσε εμένα να πάω να φέρω κάτι για να καλυφθώ από τα χτυπήματα!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 16:28:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Όντως, ο Χριστός είπε "αγαπάτε αλλήλους" αλλά είπε και "αυτούς που δεν θα με δεχτούν για βασιλιά τους, φέρτε τους έδώ και σφάξτε τους μπροστά μου".

CROWL26
Συγχέεις σκοπίμως Παλαιά και Καινή Διαθήκη, φίλτατε!!!
Έτσι προσπαθείς να ενισχύσεις τα επιχειρήματά σου!!!


Ποιά Παλαιά Διαθήκη άνθρωπέ μου; Το παραπάνω εδάφιο είναι από το ευαγγέλιο του Λουκά, κεφάλαιο 19 στ. 27. Μάλλον εσύ τα έχεις κάνει αχταρμά.

quote:
CROWL26
Πως από εκεί φτάνεις στο συμπέρασμα ότι μέχρι σήμερα ο χριστιανισμός επεβλήθη στους Έλληνες κατόπιν ΣΦΑΓΩΝ δεν μου εξήγησες

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην επικοινωνία μας. Είπα πως ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε βίαια στους Έλληνες μέχρι το 950 μαχχ, οπότε και οι τελευταίοι Έλληνες, κάτοικοι της Λακωνικής, έγιναν Χριστιανοί. Από κει και πέρα και μέχρι την πτώση της ανθελληνικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας του Βυζαντίου, τα πράγματα ήταν απλά. Όποιος δεν ήταν χριστιανός ουσιαστικά δεν ήταν πολίτης της αυτοκρατορίας.

Η ίδια πολιτική ακολουθήθηκε στο νεότερο ελληνικό κράτος, όπου στο πρώτο σύνταγμα της Ελλάδας αποκλείονται από τον ελληνισμό όσοι δεν είναι χριστιανοί. Ηταν και η πρώτη εμφάνιση του εκτρώματος του "ελληνοχριστιανισμού" που μορφοποιήθηκε και μεταλλάχτηκε σε καρκίνωμα για να καταλήξει στο "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" της χούντας.

Μέσα σ'αυτό το πλαίσιο τέθηκαν υπό τον άμεσο έλεγχο της εκκλησίας τόσο η παιδεία (με τους νόμους "περί χριστιανικής κατεύθυνσης της παιδείας" και τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών μέχρι σήμερα) όσο και η δημόσια ζωή, όπου οι Έλληνες πολίτες διαχωρίζονται ανάλογα με τα θρησκευτικά τους πιστεύω. Κλασικό παράδειγμα τα απολυτήρια στρατού που είχαν διαφορετικό χρώμα ανάλογα με το θρήσκευμα του οπλίτη (πράσινο για τους ορθόδοξους, ροζ για τους χριστιανούς άλλων δογμάτων, βυσινί για τους μωαμεθανούς - τουλάχιστον μέχρι το 1985 που απολύθηκα).

Μπορεί λοιπόν οι μη χριστιανοί να μη σφάζονται σήμερα αλλά συνεχίζουν να υφίστανται τις ίδιες σχεδόν διακρίσεις όπως και πριν από 1700 χρόνια. Χριστιανική εκπαίδευση στα σχολεία, χριστιανική δημόσια ζωή, χριστιανικός έλεγχος στο κράτος και τις εκδηλώσεις του μέχρι και καθορισμός της ζωής αυτής από τον Τούρκο πατριάρχη που ελέγχει τις μητροπόλεις της Μακεδονίας...

Η Ελλάδα σήμερα αποτελεί το μόνο θεοκρατικό κράτος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ενώ κράτη όπως η Τουρκία και το Αζερμπαϊτζάν έχουν πλήρη διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας.

Αλλά είπαμε. Το πνεύμα του Γιουτπράδα ζει!

quote:
CROWL26
Μην συγχέεται το Βυζάντιο με την Ελλάδα!!Στο Βυζάντιο δεν ζούσαν μόνο Έλληνες!!
Αυτό που αναφέρεις φίλε μου είναι ΣΦΑΓΗ

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Το ότι στο Βυζάντιο οι μη χριστιανοί δεν είχαν δημόσια αξιώματα δεν έχει να κάνει με την εθνικότητα αλλά με τη θρησκεία. Άνοιξε κανένα βιβλίο, δεν θα σου κάνει κακό...

quote:
CROWL26
Εσύ αυτό κάνεις φίλε μου για τα ΠΙΣΤΕΥΩ σου???????????Κρύβεσαι???

Πρώτα απ'όλα δεν μου επιτρέπεται από τη συνείδησή μου και από το έργο που έχω να επιτελέσω μέσα στην τάξη να εκφράζω τα πολιτικά ή θρησκευτικά μου πιστεύω στους μαθητές μου, γιατί αυτό είναι προσυλητισμός, κάτι το οποίο με βρίσκει παντελώς αντίθετο. Για τον ίδιο λόγο βέβαια, αρνούμαι να διδάξω το μάθημα των θρησκευτικών, κάνοντας χρήση του δικαιώματος που μου δίνει ο νόμος και οι αποφάσεις της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και των ευρωπαϊκών δικαστηρίων. Αλλωστε, το κράτος με πληρώνει για να κάνω τα παιδιά μου σκεπτόμενους πολίτες, όχι καλύτερους χριστιανούς. Για το τελευταίο θα πρέπει να απευθυνθούν στους επαγγελματίες χριστιανούς που θα τους βοηθήσουν στο θέμα αυτό.

Γενικότερα τώρα, δεν έχω σοβαρές επιπτώσεις από τις δηλώσεις μου, εκτός από μερικές αρνητικές σημειώσεις στον υπηρεσιακό μου φάκελο. Όπως για παράδειγμα όταν κατέβασα την εικόνα του Γιαχβέ από την τάξη που δίδασκα και έβαλα την ελληνική σημαία. Κλήθηκα σε απολογία και μου έγιναν συστάσεις αλλά η εικόνα δεν ξανανέβηκε. Βέβαια, αυτό είχε επιπτώσεις στην υπηρεσιακή μου εξέλιξη αλλά δε βαριέσαι. Σε κράτος εφάμιλλο του Αφγανιστάν και του Ιράν ζούμε, δεν μπορούμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο...

Ή μήπως μπορούμε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 21:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Όπως για παράδειγμα όταν κατέβασα την εικόνα του Γιαχβέ από την τάξη που δίδασκα και έβαλα την ελληνική σημαία. Κλήθηκα σε απολογία και μου έγιναν συστάσεις αλλά η εικόνα δεν ξανανέβηκε. Βέβαια, αυτό είχε επιπτώσεις στην υπηρεσιακή μου εξέλιξη αλλά δε βαριέσαι. Σε κράτος εφάμιλλο του Αφγανιστάν και του Ιράν ζούμε, δεν μπορούμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο...

@ macedon

Και πολύ καλά σου έκαναν φίλε μου διότι η τάξη δεν είναι ούτε τσιφλίκι σου , ούτε το γραφείο σου να κάνεις ό,τι γουστάρεις!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 21:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Φίλε Crowl 26,εγώ μίλησα για χτυπήματα σε αντιπάλους με μύγες στο μέτωπο. Έχουν κάτσει μύγες στο μέτωπό σου..?
Τώρα εάν πώ "όποιος έχει τις μύγες μυγιάζεται" θα γίνω μάλλον πολύ
κακός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 21:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Πρώτα απ'όλα δεν μου επιτρέπεται από τη συνείδησή μου και από το έργο που έχω να επιτελέσω μέσα στην τάξη να εκφράζω τα πολιτικά ή θρησκευτικά μου πιστεύω στους μαθητές μου, γιατί αυτό είναι προσυλητισμός, κάτι το οποίο με βρίσκει παντελώς αντίθετο. Για τον ίδιο λόγο βέβαια, αρνούμαι να διδάξω το μάθημα των θρησκευτικών, κάνοντας χρήση του δικαιώματος που μου δίνει ο νόμος και οι αποφάσεις της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και των ευρωπαϊκών δικαστηρίων

@ macedon

Απο τη στιγμή που δεν σου το επιτρέπει η συνείδησή σου-και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου-δεν δικαιούσαι να ομιλείς περί περιορισμού σου και καταναγκασμού σου από το χριστιανισμό.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 21:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην επικοινωνία μας. Είπα πως ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε βίαια στους Έλληνες μέχρι το 950 μαχχ, οπότε και οι τελευταίοι Έλληνες, κάτοικοι της Λακωνικής, έγιναν Χριστιανοί. Από κει και πέρα και μέχρι την πτώση της ανθελληνικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας του Βυζαντίου, τα πράγματα ήταν απλά. Όποιος δεν ήταν χριστιανός ουσιαστικά δεν ήταν πολίτης της αυτοκρατορίας.

Η ίδια πολιτική ακολουθήθηκε στο νεότερο ελληνικό κράτος, όπου στο πρώτο σύνταγμα της Ελλάδας αποκλείονται από τον ελληνισμό όσοι δεν είναι χριστιανοί. Ηταν και η πρώτη εμφάνιση του εκτρώματος του "ελληνοχριστιανισμού" που μορφοποιήθηκε και μεταλλάχτηκε σε καρκίνωμα για να καταλήξει στο "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" της χούντας.

Μέσα σ'αυτό το πλαίσιο τέθηκαν υπό τον άμεσο έλεγχο της εκκλησίας τόσο η παιδεία (με τους νόμους "περί χριστιανικής κατεύθυνσης της παιδείας" και τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών μέχρι σήμερα) όσο και η δημόσια ζωή, όπου οι Έλληνες πολίτες διαχωρίζονται ανάλογα με τα θρησκευτικά τους πιστεύω. Κλασικό παράδειγμα τα απολυτήρια στρατού που είχαν διαφορετικό χρώμα ανάλογα με το θρήσκευμα του οπλίτη (πράσινο για τους ορθόδοξους, ροζ για τους χριστιανούς άλλων δογμάτων, βυσινί για τους μωαμεθανούς - τουλάχιστον μέχρι το 1985 που απολύθηκα).

Μπορεί λοιπόν οι μη χριστιανοί να μη σφάζονται σήμερα αλλά συνεχίζουν να υφίστανται τις ίδιες σχεδόν διακρίσεις όπως και πριν από 1700 χρόνια. Χριστιανική εκπαίδευση στα σχολεία, χριστιανική δημόσια ζωή, χριστιανικός έλεγχος στο κράτος και τις εκδηλώσεις του μέχρι και καθορισμός της ζωής αυτής από τον Τούρκο πατριάρχη που ελέγχει τις μητροπόλεις της Μακεδονίας...

Η Ελλάδα σήμερα αποτελεί το μόνο θεοκρατικό κράτος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ενώ κράτη όπως η Τουρκία και το Αζερμπαϊτζάν έχουν πλήρη διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας.

Αλλά είπαμε. Το πνεύμα του Γιουτπράδα ζει!


@ macedon

Ελπίζω να μην διδάσκεις Ιστορία κ. καθηγητά!!!Τουλάχιστον να περιορίζεσαι σε ιστορικώς καταγεγραμμένα γεγονότα και μην βάζεις προσωπικές σου απόψεις ή άλλων συγγραφέων ατεκμηρίωτες!!


Πάντως αν νιώθεις τόσο καταπιεσμένος στην Ελλαδίτσα μπορείς να πάς να ζήσεις στις πιο φιλελεύθερες χώρες όπως την Τουρκία(αλήθεια μήπως εκεί κάποτε στα παράλια έσφαξαν κυριολεκτικά τους εναπομείνατες Έλληνες χριστιανούς ορθόδοξους????)και το Ιράν!!!


Τέλος όλα αυτά τα ανιστόρητα που αναφέρεις αποδεικνύουν ότι τόσα πολλά χρόνια οι Έλληνες αποδέχτηκαν τον χριστιανισμό κατόπιν σφαγών???Γιατί ξαφνικά οι σφαγές έγιναν περιορισμοί????Όλη η Ελλάς υποδουλώθηκε σε αυτήν την χιλιετή δολοπλοκία του χριστιανισμού εν απουσία των Ελλήνων και των ηγετών του????Μήπως και ο απλός ο λαός και οι ηγέτες του ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι??Αν ήταν έτσι όπως τα λές γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να εναντιωθεί???Όλοι(Λαός και Ηγέτες) εκρύβοντο υπό τον φόβο των σφαγών???

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 21:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην επικοινωνία μας. Είπα πως ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε βίαια στους Έλληνες μέχρι το 950 μαχχ, οπότε και οι τελευταίοι Έλληνες, κάτοικοι της Λακωνικής, έγιναν Χριστιανοί. Από κει και πέρα και μέχρι την πτώση της ανθελληνικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας του Βυζαντίου, τα πράγματα ήταν απλά. Όποιος δεν ήταν χριστιανός ουσιαστικά δεν ήταν πολίτης της αυτοκρατορίας.

Η ίδια πολιτική ακολουθήθηκε στο νεότερο ελληνικό κράτος, όπου στο πρώτο σύνταγμα της Ελλάδας αποκλείονται από τον ελληνισμό όσοι δεν είναι χριστιανοί. Ηταν και η πρώτη εμφάνιση του εκτρώματος του "ελληνοχριστιανισμού" που μορφοποιήθηκε και μεταλλάχτηκε σε καρκίνωμα για να καταλήξει στο "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" της χούντας.

Μέσα σ'αυτό το πλαίσιο τέθηκαν υπό τον άμεσο έλεγχο της εκκλησίας τόσο η παιδεία (με τους νόμους "περί χριστιανικής κατεύθυνσης της παιδείας" και τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών μέχρι σήμερα) όσο και η δημόσια ζωή, όπου οι Έλληνες πολίτες διαχωρίζονται ανάλογα με τα θρησκευτικά τους πιστεύω. Κλασικό παράδειγμα τα απολυτήρια στρατού που είχαν διαφορετικό χρώμα ανάλογα με το θρήσκευμα του οπλίτη (πράσινο για τους ορθόδοξους, ροζ για τους χριστιανούς άλλων δογμάτων, βυσινί για τους μωαμεθανούς - τουλάχιστον μέχρι το 1985 που απολύθηκα).

Μπορεί λοιπόν οι μη χριστιανοί να μη σφάζονται σήμερα αλλά συνεχίζουν να υφίστανται τις ίδιες σχεδόν διακρίσεις όπως και πριν από 1700 χρόνια. Χριστιανική εκπαίδευση στα σχολεία, χριστιανική δημόσια ζωή, χριστιανικός έλεγχος στο κράτος και τις εκδηλώσεις του μέχρι και καθορισμός της ζωής αυτής από τον Τούρκο πατριάρχη που ελέγχει τις μητροπόλεις της Μακεδονίας...

Η Ελλάδα σήμερα αποτελεί το μόνο θεοκρατικό κράτος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ενώ κράτη όπως η Τουρκία και το Αζερμπαϊτζάν έχουν πλήρη διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας.

Αλλά είπαμε. Το πνεύμα του Γιουτπράδα ζει!


@ macedon

Ελπίζω να μην διδάσκεις Ιστορία κ. καθηγητά!!!Τουλάχιστον να περιορίζεσαι σε ιστορικώς καταγεγραμμένα γεγονότα και μην βάζεις προσωπικές σου απόψεις ή άλλων συγγραφέων ατεκμηρίωτες!!


Πάντως αν νιώθεις τόσο καταπιεσμένος στην Ελλαδίτσα μπορείς να πάς να ζήσεις στις πιο φιλελεύθερες χώρες όπως την Τουρκία(αλήθεια μήπως εκεί κάποτε στα παράλια έσφαξαν κυριολεκτικά τους εναπομείνατες Έλληνες χριστιανούς ορθόδοξους????)και το Ιράν!!!


Τέλος όλα αυτά τα ανιστόρητα που αναφέρεις αποδεικνύουν ότι τόσα πολλά χρόνια οι Έλληνες αποδέχτηκαν τον χριστιανισμό κατόπιν σφαγών???Γιατί ξαφνικά οι σφαγές έγιναν περιορισμοί????Όλη η Ελλάς υποδουλώθηκε σε αυτήν την χιλιετή δολοπλοκία του χριστιανισμού εν απουσία των Ελλήνων και των ηγετών του????Μήπως και ο απλός ο λαός και οι ηγέτες του ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι??Αν ήταν έτσι όπως τα λές γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να εναντιωθεί???Όλοι(Λαός και Ηγέτες) εκρύβοντο υπό τον φόβο των σφαγών???

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 21:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
Αλήθεια τι σόι καθηγητής είσαι που επιλέγεις τι μάθημα θα κάνεις??(σχετικά με τα θρησκευτικά το αναφέρω που είπες ότι δεν διδάσκεις)

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 22:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Μπορεί λοιπόν οι μη χριστιανοί να μη σφάζονται σήμερα αλλά συνεχίζουν να υφίστανται τις ίδιες σχεδόν διακρίσεις όπως και πριν από 1700 χρόνια. Χριστιανική εκπαίδευση στα σχολεία, χριστιανική δημόσια ζωή, χριστιανικός έλεγχος στο κράτος και τις εκδηλώσεις του μέχρι και καθορισμός της ζωής αυτής από τον Τούρκο πατριάρχη που ελέγχει τις μητροπόλεις της Μακεδονίας...

@ macedon

Κ. καθηγητά μάλλον μας δουλεύεις!Ποιά χριστιανική εκπαίδευση?????Μας κοροϊδεύεις??Μακάρι να υπήρχε χριστιανική εκπαίδευση για όσα παιδιά το επιθυμούσαν!!

Εσύ και οι συνάδελφοι σου καθηγητές και δάσκαλοι έχουν μετατρέψει τις διδασκαλικές αίθουσες σε χώρο προσωπικών τους αντιλήψεων και ιδεών!Λέει ο καθένας ό,τι του κατέβει και έχει γίνει διδασκαλείο κομουνιστικών και αντιεξουσιαστικών μανιφέστων(εξηγούμαι δεν έχω κάτι με τον κομμουνισμό αλλά δεν δέχομαι την πολιτική εκμετάλευση του σχολείου από αυτόν και ορισμένων εκφραστών του)!Κοίτα γύρω σου κ. καθηγητά πως έχετε κάνει την παιδεία και μετά έλα κατηγόρησε την Εκκλησία για το κατάντημα της παιδείας.

Όταν πήγαινα σχολείο στο Λύκειο ο καθηγητής Φυσικής μας μοίραζε φυλλάδια του Κ.Κ.Ε τα οποία θα τα μοίραζε το απόγευμα στους δρόμους!Μιλάτε για χριστιανική παιδεία???????Μάλλον αστειεύεστε!!!

Σε ενοχλεί η ανύπαρκτη "δήθεν χριστιανική παιδεία" και δεν ενδιαφέρεστε ότι τα παιδιά σήμερα τελειώνουν Λύκεια και Πανεπιστήμια και δεν ξέρουν ορθογραφία,ιστορία και αρχαία ελληνικά!!!Και βεβαίως ευθύνεστε εσείς κ. καθηγητά!!

Όσο για τη δημόσια χριστιανική ζωή που την είδες στα μπαράκια, στα κλάμπ ή στην τηλεόραση και τα βίντεο!!!Μας δουλεύεις φίλε.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 22:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
@ macedon

Πάντως φίλε μου αν αυτό που λές ότι έκανες το έκανες στο Ιράν ή στην Τουρκία(να κατεβάσεις τον Κεμάλ ή τον προφήτη Μωάμεθ)θα σε είχαν λιθοβολήσει δημόσια ή θα σε είχαν κρεμάσει!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 22:44:50  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε CROWL26

Από το χριστιανικό παραλήρημά σου, εκτός από τα σάλια που ένιωθα να πέφτουν επάνω μου, δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα καθώς απουσιάζει ο ειρμός στο λόγο σου. Αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν ξέρεις τι σου γίνεται και δεν έχεις ιδέα για αυτά που καταπιάνεσαι να μιλήσεις. Ας τα δούμε ένα ένα...

quote:
CROWL26
Και πολύ καλά σου έκαναν φίλε μου διότι η τάξη δεν είναι ούτε τσιφλίκι σου , ούτε το γραφείο σου να κάνεις ό,τι γουστάρεις!

Η δημόσια εκπαίδευση στην Ελλάδα καθορίζεται από τους νόμους, τις υπουργικές αποφάσεις και τα προεδρικά διατάγματα που θεσπίζει η ελληνική πολιτεία. Δεν υπάρχει κανένα λοιπόν νομοθετικό πλαίσιο που να ορίζει πως πρέπει στη σχολική αίθουσα μέσα να υπάρχει εικόνα του Γιαχβέ. Εκτός απ'αυτό, η συγκεκριμένη εικόνα προσβάλλει τα θρησκευτικά αισθήματα των μαθητών που δεν είναι ορθόδοξοι ή χριστιανοί.

Αυτός ήταν και ο λόγος που το έκανα και αυτός ήταν ο λόγος που δεν μου έκανα τίποτε τελικά. Γιατί δεν μπορούσαν. Απλά υπάρχει στον υπηρεσιακό μου φάκελλο η σημείωση αυτή, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω θέση όπου απαιτείται συνέντευξη (μη τυπική αξιολόγηση).

Κι επειδή δεν το κατάλαβες πιθανόν, να στο ξαναπώ. Το πως λειτουργούν τα δημόσια σχολεία το καθορίζει η πολιτεία όχι η εκκλησία.

Πάντως το πνεύμα σου (με την έννοια της νοοτροπίας, όχι της νοημοσύνης) είναι αντάξιο της θρησκείας που πρεσβεύεις και των πρακτικών της.

quote:
CROWL26
Απο τη στιγμή που δεν σου το επιτρέπει η συνείδησή σου-και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου-δεν δικαιούσαι να ομιλείς περί περιορισμού σου και καταναγκασμού σου από το χριστιανισμό

Δεν μου επιτρέπει η συνείδησή μου να μιλάω ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ. Κατά τα άλλα, έξω απ'αυτήν έχω όλα τα δικαιώματα που μου δίνει το ελληνικό σύνταγμα, συμπεριλαμβανομένου και του δικαιώματος της ελεύθερης έκφρασης.


quote:
CROWL26
Ελπίζω να μην διδάσκεις Ιστορία κ. καθηγητά!!!Τουλάχιστον να περιορίζεσαι σε ιστορικώς καταγεγραμμένα γεγονότα και μην βάζεις προσωπικές σου απόψεις ή άλλων συγγραφέων ατεκμηρίωτες!!

Διδάσκω όλα τα μαθήματα που προβλέπονται από το αναλυτικό πρόγραμμα του δημοτικού σχολείου, της ιστορίας συμπεριλαμβανομένης. Και ξέρεις, ε; Στην Ε΄ διδάσκεται το Βυζάντιο, στην ΣΤ η ελληνική επανάσταση. Δύσκολα θέματα για την εκκλησία και τα δύο.

Πηγή μου για τη διδασκαλία, αν σε ενδιαφέρει, είναι το εγχειρίδιο του Οργανισμού καθώς και λοιπά ιστορικά βιβλία τα οποία χρησιμοποιώ επικουρικά.

Όσο για τις συμβουλές σου πώς θα κάνω τη δουλειά μου, μάλλον ανόητες θα τις χαρακτήριζα.

quote:
CROWL26
Τέλος όλα αυτά τα ανιστόρητα που αναφέρεις αποδεικνύουν ότι τόσα πολλά χρόνια οι Έλληνες αποδέχτηκαν τον χριστιανισμό κατόπιν σφαγών???Γιατί ξαφνικά οι σφαγές έγιναν περιορισμοί????

Αυτά τα "ανιστόρητα" υπάρχουν σε όλα τα ιστορικά εγχειρίδια, συμπεριλαμβανομένης και της "Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους".

Το δεύτερο κομμάτι της πρότασής σου δεν το έχω καταλάβει, πιθανώς ούτε και συ.

quote:
CROWL26
????Όλη η Ελλάς υποδουλώθηκε σε αυτήν την χιλιετή δολοπλοκία του χριστιανισμού εν απουσία των Ελλήνων και των ηγετών του???

Η Ελλάδα από το 146 παχχ μέχρι το 1453 ήταν υποδουλωμένη στους Ρωμαίους. Από το 1453 μέχρι το 1828 ήταν υποδουλωμένη στους Οθωμανούς.
Οι μόνοι "ηγέτες" που είχε ήταν οι θρησκευτικοί (πατριάρχες και παρατρεχάμενοι) που μετά το 1453 εξασφάλιζαν τη συνέχιση της υποδούλωσης στους Τούρκους.

Είπαμε να μη γνωρίζεις ιστορία, (άλλωστε αυτό είναι φανερό) αλλά ούτε τα βασικά;

quote:
CROWL26
Αλήθεια τι σόι καθηγητής είσαι που επιλέγεις τι μάθημα θα κάνεις??(σχετικά με τα θρησκευτικά το αναφέρω που είπες ότι δεν διδάσκεις)

Δάσκαλος είμαι όχι καθηγητής. Από τη στιγμή που ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα, το εξασκώ. Λυπάμαι που δεν σ'αρέσει, αλλά βλέπεις δεν σε ρώτησαν όταν τον έφτιαχναν το νόμο. Λάθος τους!

quote:
CROWL26
Κ. καθηγητά μάλλον μας δουλεύεις!Ποιά χριστιανική εκπαίδευση?????Μας κοροϊδεύεις??Μακάρι να υπήρχε χριστιανική εκπαίδευση για όσα παιδιά το επιθυμούσαν!!

Η χριστιανική κατεύθυνση της παιδείας προβλέπεται τόσο από το Σύνταγμα όσο και από τα αναλυτικά προγράμματα της εκπαίδευσης, καθώς και από το Ν.1566/85.

quote:
CROWL26
Όταν πήγαινα σχολείο στο Λύκειο ο καθηγητής Φυσικής

Ααααα... πήγες και Λύκειο. Να ένα καινούριο στοιχείο στη συζήτηση... Προσωπικά νόμιζα πως είσαι απόφοιτος παιδικής χαράς.

quote:
CROWL26
Πάντως φίλε μου αν αυτό που λές ότι έκανες το έκανες στο Ιράν ή στην Τουρκία(να κατεβάσεις τον Κεμάλ ή τον προφήτη Μωάμεθ)θα σε είχαν λιθοβολήσει δημόσια ή θα σε είχαν κρεμάσει!!

1. Στην Τουρκία δεν υπάρχουν στα δημόσια σχολεία εικόνες του Μωάμεθ ή άλλου θρησκευτικού περιεχομένου, γιατί εκκλησία και κράτος έχουν πλήρη διαχωρισμό.

2. Ο Κεμάλ δεν ήταν θεός, πρόεδρος της πρώτης τουρκικής δημοκρατίας ήταν. Η αποκαθήλωση της εικόνας του προέδρου, ακόμη και στην Ελλάδα, είναι προσβολή του θεσμού και τιμωρείται ποινικά. Καμία σχέση με το Γιαχβέ.

3. Ούτε στο Ιράν ούτε σε άλλο κράτος υπάρχουν εικόνες του Μωάμεθ γιατί το ισλάμ απαγορεύει οποιαδήποτε απεικόνιση του προφήτη.

Και δύο ερωτήσεις:

1. Γιατί για να απαντήσεις σε ένα μήνυμα γράφεις 22 μηνύματα;
2. Πώς είναι δυνατόν σε μία σου μόνο πρόταση να υπάρχουν τόσες πολλές ανοησίες; Είναι έμφυτο ή το καλλιεργείς με την εξάσκηση;

Και μια συμβουλή. Αν θεωρείς τον εαυτό σου πρεσβευτή του χριστιανισμού, θεωρώ πως είσαι ένας πολύ κακός πρεσβευτής, όπως άλλωστε όλοι οι φανατικοί, μέσα κι έξω από το forum αυτό. Πρέπει να αλλάξεις δύο πράγματα: την αμάθειά σου και τη συμπεριφορά σου.

Κατά τα άλλα για διασκεδαστή μια χαρά σε βρίσκω.

Βέβαια δεν πιστεύω να περιμένεις να κάνουμε διάλογο, ε; Ο διάλογος προϋποθέτει μια στοιχειωδώς κοινή γνωστική βάση την οποία μάλλον δεν διαθέτεις. Μόλις την αποκτήσεις, εδώ είμαστε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 22:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Croul26 :
quote:
Σε ενοχλεί η ανύπαρκτη "δήθεν χριστιανική παιδεία" και δεν ενδιαφέρεστε ότι τα παιδιά σήμερα τελειώνουν Λύκεια και Πανεπιστήμια και δεν ξέρουν ορθογραφία,ιστορία και αρχαία ελληνικά!!!Και βεβαίως ευθύνεστε εσείς κ. καθηγητά!!

Είσαι γνώστης του τι γίνεται στην ελλήνική παιδεία ή τα λές αυτά για να περνα η ώρα ???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 00:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:

Πρώτα απ'όλα δεν μου επιτρέπεται από τη συνείδησή μου και από το έργο που έχω να επιτελέσω μέσα στην τάξη να εκφράζω τα πολιτικά ή θρησκευτικά μου πιστεύω στους μαθητές μου, γιατί αυτό είναι προσυλητισμός, κάτι το οποίο με βρίσκει παντελώς αντίθετο. Για τον ίδιο λόγο βέβαια, αρνούμαι να διδάξω το μάθημα των θρησκευτικών, κάνοντας χρήση του δικαιώματος που μου δίνει ο νόμος και οι αποφάσεις της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και των ευρωπαϊκών δικαστηρίων. Αλλωστε, το κράτος με πληρώνει για να κάνω τα παιδιά μου σκεπτόμενους πολίτες, όχι καλύτερους χριστιανούς. Για το τελευταίο θα πρέπει να απευθυνθούν στους επαγγελματίες χριστιανούς που θα τους βοηθήσουν στο θέμα αυτό.
Γενικότερα τώρα, δεν έχω σοβαρές επιπτώσεις από τις δηλώσεις μου, εκτός από μερικές αρνητικές σημειώσεις στον υπηρεσιακό μου φάκελο. Όπως για παράδειγμα όταν κατέβασα την εικόνα του Γιαχβέ από την τάξη που δίδασκα και έβαλα την ελληνική σημαία. Κλήθηκα σε απολογία και μου έγιναν συστάσεις αλλά η εικόνα δεν ξανανέβηκε. Βέβαια, αυτό είχε επιπτώσεις στην υπηρεσιακή μου εξέλιξη αλλά δε βαριέσαι. Σε κράτος εφάμιλλο του Αφγανιστάν και του Ιράν ζούμε, δεν μπορούμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο...
macedon

Φίλε macedon , επέτρεψέ μου να σου δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια για τον τρόπο της σκέψης και των ενεργειών σου .
Μου θυμίζεις τον καλό μου καθηγητή της ιστορίας (πρίν πολλές δεκάδες χρόνια στο εξωτερικό) , ο οποίος μετά το πέρας του μαθήματος , αφού συζητούσε μαζί μας για ιστορικά θέματα εκτός της σχολικής ύλης , μας τόνιζε οτι τα σχολικά βιβλία δεν μας δίνουν την γνώση , αλλά τον τρόπο για να την αποκτήσουμε , και γι' αυτό θα έπρεπε να την αναζητήσουμε στα βιβλία εκτός του σχολείου .
Θα τον θυμάμαι πάντα με αγάπη και σεβασμό , γιατί σ' αυτόν χρωστάω την αγάπη μου για την ιστορία , και γενικότερα για το δίαβασμα , ας είναι ελαφρό το χώμα που τον σκεπάζει .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 01:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Πάντως αν νιώθεις τόσο καταπιεσμένος στην Ελλαδίτσα μπορείς να πάς να ζήσεις στις πιο φιλελεύθερες χώρες όπως την Τουρκία(αλήθεια μήπως εκεί κάποτε στα παράλια έσφαξαν κυριολεκτικά τους εναπομείνατες Έλληνες χριστιανούς ορθόδοξους????)και το Ιράν!!!
CROWL26
Φίλε CROWL26 , οι Τούρκοι δεν έσφαξαν τους Έλληνες τόσο για τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις αλλά επειδή ήταν Έλληνες .
Όπως εξακολουθούν και στις μέρες μας να σφάζουν τους όμόθρησκούς τους μουσουλμάνους Κούρδους . Μή μπλέκεις λοιπόν την γεννοκτονία των συμπατριωτών μας με τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις .
Επίσης , αν εξαιρέσουμε το Ιράν , οπου ισχύει το ισλαμικό καθεστώς , σε όλα τα υπόλοιπα μουσουλμανικά κράτη , μολονότι οι νόμοι τους βασίζονται περισσότερο ή λιγότερο στην διδασκαλία του Κορανίου (δεδομένου οτι το Ισλάμ δεν είναι μόνο θρησκεία αλλά και σύνολο κανόνων αστικού , ποινικοί , εμπορικού κλπ δικαίου) , υπάρχει πλήρης διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας , η οποία είναι περιορισμένη στα πνευματικά της καθήκοντα .
Και τα έσοδά της φορολογούνται .
quote:
Πάντως φίλε μου αν αυτό που λές ότι έκανες το έκανες στο Ιράν ή στην Τουρκία(να κατεβάσεις τον Κεμάλ ή τον προφήτη Μωάμεθ)θα σε είχαν λιθοβολήσει δημόσια ή θα σε είχαν κρεμάσει!!!
CROWL26
Όσο για την προσωπογραφία του Μωάμεθ , σε πληροφορώ οτι στο Ισλάμ ισχύει η εντολή "Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλο , ουδέ παντός ομοίωμα , όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν ταις ύδασι υποκάτω της γης .....κλπ" που σημαίνει ότι γι'αυτούς η απεικόνιση του Μωάμεθ είναι ειδωλολατρεία , και γι'αυτό δεν έχουν εικόνες αλλά μόνο ρητά από το Κοράνι .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 01:15:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Sesostris
μας τόνιζε οτι τα σχολικά βιβλία δεν μας δίνουν την γνώση , αλλά τον τρόπο για να την αποκτήσουμε , και γι' αυτό θα έπρεπε να την αναζητήσουμε στα βιβλία εκτός του σχολείου .

Φίλε μου Sesostris, είναι γενική παιδαγωγική αντίληψη (μάλλον σχετικά σύγχρονη θα έλεγα) πως το σχολείο δεν έχει σκοπό να "μάθει στα παιδιά" αλλά "να τους μάθει πώς να μαθαίνουν".

Αν μάθει το παιδί πώς να αναζητάει τη γνώση και πώς να διαμορφώνει μόνο του τις απόψεις του με βάση αυτά που γνωρίζει και όχι αυτά που θα του πούν, πιστεύω πως η παιδεία έχει επιτύχει στο στόχο της.

Κι όπως έλεγε και κάποιος παιδαγωγός, "πες μου και θα ξεχάσω, δείξε μου και θα θυμάμαι, βάλε με να το κάνω και θα μάθω".

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 02:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
ΑΠΟ ΤΗΝ " ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ "

Οι καθολικοί, μετά την πολυτελή επίσκεψη στο βατικανό του χριστόδουλου και της συνοδείας του, μας χαρακτήρισαν ώς επισκέπτες...
" άξεστους και αγράμματους χωριάτες που με την κολακεία τους
νομίζουν ότι θα κατακτήσουν τον κόσμο "
( Ιερώνυμος, μητροπολίτης Θηβών )

Εγώ τα λέω, ο Ιερώνυμος τα λέει.
Καλά όλα τ΄άλλα, αλλά όχι και αγράμματους κύριοι του Βατικανού...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 03:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Οι καθολικοί, μετά την πολυτελή επίσκεψη στο βατικανό του χριστόδουλου και της συνοδείας του, μας χαρακτήρισαν ώς επισκέπτες...
" άξεστους και αγράμματους χωριάτες που με την κολακεία τους
νομίζουν ότι θα κατακτήσουν τον κόσμο "
( Ιερώνυμος, μητροπολίτης Θηβών )

Τουλάχιστον την ηγεσία της εκκλησίας μας, και τον περίγυρο του Παρασκευαίδη τους έχουμε γνωρίσει πολύ καλά τα τελευταία χρόνια. Οι Καθολικοί τους γνώρισαν με την πρώτη επαφή, τουλάχιστον είχαν το μεγάλο ομολογώ θάρρος να πούν την γνώμη τους ανοιχτά ξεχνώντας την οποιαδήποτε διπλωματική προσπάθεια καλής συμπεριφοράς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 15:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Εκτός απ'αυτό, η συγκεκριμένη εικόνα προσβάλλει τα θρησκευτικά αισθήματα των μαθητών που δεν είναι ορθόδοξοι ή χριστιανοί.

@ macedon

Μάλλον την δική σου εμπάθεια και το μίσος προς το χριστιανισμό ενοχλούν παρά τα παιδάκια του δημοτικού κ. Δάσκαλε!!

Και εμένα με ενοχλούν τα παγανιστικά σύμβολα πολλών εντύπων αλλά δεν απαιτώ την κατάργηση τους!Αυτή είναι η διαφορά μας!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 15:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Κι επειδή δεν το κατάλαβες πιθανόν, να στο ξαναπώ. Το πως λειτουργούν τα δημόσια σχολεία το καθορίζει η πολιτεία όχι η εκκλησία.


@ macedon

Εσύ μίλησες για χριστιανική παιδεία και όχι εγώ!Τώρα μας λές ότι την παιδεία καθορίζει η πολιτεία!!!Μόλις τα ξεμπλέξεις Κ. Δάσκαλε έλα να τα πούμε!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 15:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Φίλε CROWL26 , οι Τούρκοι δεν έσφαξαν τους Έλληνες τόσο για τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις αλλά επειδή ήταν Έλληνες .


@ sesostris

Φίλε μου το Πατριαρχείο γιατί τους ενοχλεί!!Με συγχωρείται έκανα λάθος!!Όπως λέει και ο κ.Δάσκαλος η Τουρκία είναι πιο φιλελεύθερη χώρα από την Ελλάδα και σέβεται τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 15:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:

1. Στην Τουρκία δεν υπάρχουν στα δημόσια σχολεία εικόνες του Μωάμεθ ή άλλου θρησκευτικού περιεχομένου, γιατί εκκλησία και κράτος έχουν πλήρη διαχωρισμό.

2. Ο Κεμάλ δεν ήταν θεός, πρόεδρος της πρώτης τουρκικής δημοκρατίας ήταν. Η αποκαθήλωση της εικόνας του προέδρου, ακόμη και στην Ελλάδα, είναι προσβολή του θεσμού και τιμωρείται ποινικά. Καμία σχέση με το Γιαχβέ.

3. Ούτε στο Ιράν ούτε σε άλλο κράτος υπάρχουν εικόνες του Μωάμεθ γιατί το ισλάμ απαγορεύει οποιαδήποτε απεικόνιση του προφήτη.

Και δύο ερωτήσεις:

1. Γιατί για να απαντήσεις σε ένα μήνυμα γράφεις 22 μηνύματα;
2. Πώς είναι δυνατόν σε μία σου μόνο πρόταση να υπάρχουν τόσες πολλές ανοησίες; Είναι έμφυτο ή το καλλιεργείς με την εξάσκηση;

Και μια συμβουλή. Αν θεωρείς τον εαυτό σου πρεσβευτή του χριστιανισμού, θεωρώ πως είσαι ένας πολύ κακός πρεσβευτής, όπως άλλωστε όλοι οι φανατικοί, μέσα κι έξω από το forum αυτό. Πρέπει να αλλάξεις δύο πράγματα: την αμάθειά σου και τη συμπεριφορά σου.

Κατά τα άλλα για διασκεδαστή μια χαρά σε βρίσκω.

Βέβαια δεν πιστεύω να περιμένεις να κάνουμε διάλογο, ε; Ο διάλογος προϋποθέτει μια στοιχειωδώς κοινή γνωστική βάση την οποία μάλλον δεν διαθέτεις. Μόλις την αποκτήσεις, εδώ είμαστε.


@ macedon

Με λίγο αντίλογο κ.Δάσκαλε και αρχίσαμε τις ύβρεις και τις προσβολές προς τον συνομιλητή μας(προσφιλής μέθοδος).

Σε όλα τα μηνύματα σου σε αυτό το φόρουμ καταφέρεσαι με προσβλητικό και μειωτικό τρόπο προς τους συνομιλητές που έχουν διαφορετική άποψη με την δική σου, χαρακτηρίζοντας τους αμόρφωτους, απαίδευτους με ανιστόρητες απόψεις και βεβαίως φανατικούς!

κ. Δάσκαλε η μόρφωση-ο Θεός να την κάνει-που έχεις λάβει, διδάσκοντας μάλιστα στα παιδιά μας δεν σου έχει μάθει να σέβεσαι την αντίθετη άποψη χωρίς να την κατακρίνεις????

Μάθε πρώτα να δέχεσαι την αντίθετη άποψη και μετά έλα να συνομιλήσουμε κ.Δάσκαλε!Και διδάσκεις σε παιδιά!Σαν δεν ντρέπεσαι!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 15:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Είσαι γνώστης του τι γίνεται στην ελλήνική παιδεία ή τα λές αυτά για να περνα η ώρα ???


Περιμένω εσένα παντογνώστη μου για να μου τα μάθεις!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 01:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Φίλε μου το Πατριαρχείο γιατί τους ενοχλεί!!Με συγχωρείται έκανα λάθος!!Όπως λέει και ο κ.Δάσκαλος η Τουρκία είναι πιο φιλελεύθερη χώρα από την Ελλάδα και σέβεται τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων!!!
CROWL26
Φίλε CROWL26 , κανένας δεν διατείνεται οτι η Τουρκία είναι ο παράδεισος των ελευθεριών , θα ήταν αστείο κάτι τέτοιο , όμως το πατριαρχείο τους ενοχλεί περισσότερο για σωβινιστικούς και λιγότερο για θρησκευτικούς λόγους .
Αλλωστε , αν το πρόσεξες , αυτοί που πρωτοστατούν στα επεισόδια δεν είναι οι ισλαμιστές , αλλά οι ακροδεξιοί Κεμαλιστές "Γκρίζοι λύκοι" του Βαϊκάλ , που ιδεολογία τους είναι η καθαρότητα της τουρκικής φυλής ( εδώ γελάνε ) , η Τουρκία στους Τούρκους , και το μεγάλο Τουράν που θα αρχίζη από την Αδριατική κα θα τελειώνη στο Σινικό Τείχος . ( Εδώ και πάλι γελάνε )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 03:23:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
CROWL26
Και εμένα με ενοχλούν τα παγανιστικά σύμβολα πολλών εντύπων αλλά δεν απαιτώ την κατάργηση τους!Αυτή είναι η διαφορά μας!!

Τα έντυπα δεν είναι δημόσια περιουσία, τα σχολεία είναι. Και από τη στιγμή που είναι δημόσια ανήκουν σε όλους τους Έλληνες κι όχι μόνο στους χριστιανούς.

quote:
CROWL26
Εσύ μίλησες για χριστιανική παιδεία και όχι εγώ!Τώρα μας λές ότι την παιδεία καθορίζει η πολιτεία!!!Μόλις τα ξεμπλέξεις Κ. Δάσκαλε έλα να τα πούμε!!!

Πριν ξεκινήσεις να μιλάς για ένα θέμα, καλό θα είναι να ενημερωθείς για το θέμα αυτό. Αυτό που είπα (και που τα φτωχά ελληνικά σου δεν σε βοηθούν να το καταλάβεις) είναι πως με νόμους που ξεκίνησαν από την εποχή του Μεταξά και συνεχίστηκαν μέχρι και σήμερα, η παιδεία έχει "χριστιανική κατεύθυνση".

Από κει και πέρα, η πολιτεία είναι ο αρμόδιος φορέας υλοποίησης της εκπαίδευσης. Η λέξη "χριστιανική" εκπαίδευση αναφέρεται στο περιεχόμενο και το πνεύμα της εκπαίδευσης ενώ η πολιτεία αναφέρεται στην οργάνωσή της.

Δε βλέπω πού τα έμπλεξες...

quote:
CROWL26
Φίλε μου το Πατριαρχείο γιατί τους ενοχλεί!!Με συγχωρείται έκανα λάθος!!Όπως λέει και ο κ.Δάσκαλος η Τουρκία είναι πιο φιλελεύθερη χώρα από την Ελλάδα και σέβεται τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων!!!

Σε θέματα θρησκευτικών ελευθεριών η Τουρκία είναι πολύ πιο φιλελεύθερη χώρα για έναν πολύ απλό λόγο. Η θρησκεία δεν ελέγχεται ούτε καθορίζεται από το κράτος (όπως στην Ελλάδα).

Το πατριαρχείο επίσης απολαμβάνει της πλήρους ελευθερίας λειτουργίας από το τουρκικό κράτος.

Και όπως σου απάντησε ο Sesostris, οι Γκρίζοι Λύκοι δεν είναι κρατική οργάνωση.

quote:
CROWL26
Σε όλα τα μηνύματα σου σε αυτό το φόρουμ καταφέρεσαι με προσβλητικό και μειωτικό τρόπο προς τους συνομιλητές που έχουν διαφορετική άποψη με την δική σου, χαρακτηρίζοντας τους αμόρφωτους, απαίδευτους με ανιστόρητες απόψεις και βεβαίως φανατικούς!

Ο τρόπος με τον οποίο φέρομαι είναι ακριβώς ο τρόπος με τον οποίο μου φέρονται. Στη συγκεκριμένη περίπτωση με προκάλεσες και σου απάντησα στο ίδιο ύφος. Όσο για την άγνοιά σου είναι προφανής.

quote:
CROWL26
κ. Δάσκαλε η μόρφωση-ο Θεός να την κάνει-που έχεις λάβει, διδάσκοντας μάλιστα στα παιδιά μας δεν σου έχει μάθει να σέβεσαι την αντίθετη άποψη χωρίς να την κατακρίνεις????

Δεν έχω δει αντίθετη άποψη ούτε τεκμηρίωσή της. Ένα μάτσο ανοησίες είδα, χωρίς ειρμό και περιεχόμενο.

Όσο για το θέμα "μόρφωση" αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το έθιγα καθόλου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 10:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!Ο ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΚΕΠΕΙ!!!ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ(ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ)!!

@ Macedon

Φίλε μου δέξου τις ευχές μου ως ειλικρινείς όχι μόνο για σένα αλλά και για όλους τους συνομιλητές!!!Ελπίζω στην Νέα Υόρκη να συνεχίζεις να διατηρείς την Ελληνική σπίθα άσβεστη και πάντοτε στο Υψηλότερο σημείο!!!!Να είσαι και να είστε όλοι καλά!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 01:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Η ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

Ο χριστόδουλος είναι ο μόνος Ιερέας που έχει τρία γυναικεία προσωνύμια.Εκτός από το "Ντούλη" που είναι γνωστός ώς αρχιεπίσκοπος, στο Παλαιό Φάληρο ακούει στο όνομα "Νατάσα". Ενώ στον Βόλο τον αναγνωρίζουν ώς "Μπέμπα Μπλανς". Και εντάξη να έχει ένα γυναικείο προσωνύμιο,λογικό και δεκτό,αφού ένα έχει κάθε Ιερέας.Αλλά τρία για ποιό λόγο..?
Τελικά δεν παίζετε με τίποτα ο χριστόδουλος.Εκεί που νομίζεις ότι τον έχεις στριμώξει,εκεί ακριβώς κάνει μια μεγαλοπρεπεί "ντρίμπλα" και ξεγλυστρά. Όπως έγινε και με τις δηλώσεις περί "προέδρων και πρωθυπουργών,που του επέτρεψε ο Θεός να είναι πάνω απ΄αυτούς". Πώς ξεγλύστρισε ούτε που το καταλάβαμε. Αφού ρε παιδιά,άλλα λέει,άλλα εννοεί,άλλα καταλαβαίνουμε εμείς. Αλλού κοιτάει,αλλού βλέπει,αλλού βλέπουμε εμείς.Είναι αυτό που λέμε, "αλλού οι βροχές κι αλλού τ΄αστροπελέκια". Καλά που μας το εξήγησε ο "Panos 840" αυτό το φαινόμενο κι εγώ προσωπικά κατάλαβα τον τρόπο που ερμηνεύεται ο λόγος του χριστόδουλου.Τώρα εσείς άν δεν καταλάβατε,να ρωτήσετε τον "Franandy2001" να σας το εξηγήση καλύτερα.(Τα Γερμανικά του Franandy2001 είναι,όπως ακριβώς και τα Ελληνικά του) και για όσους θέλουν να ξέρουν τι μου είπε ο Franandy2001 στα Ελληνικά, να το μεταφράσω. Ο Franandy2001 αποφάσισε ότι είχε έρθει η ώρα να περάσει στην αντεπίθεση.Χωρίς να βρίσει ή να με χλευάσει,διαπιστώνει ότι το μίσος μου με τυφλώνει και δεν ξέρει το γιατί.Με ρωτά άν έχω προβλήματα με Ιερείς ή είμαι Παγανιστής.Ενώ βρίσκει τα γραπτά μου παράξενα και παιδικά.Εγώ να πώ για τον Franandy2001 ότι η ωριμοτητά του με έχει εντυπωσιάσει,ενώ για τα γραπτά του,του βγάζω το καπέλο μου.Σε περίπτωση τώρα που δεν καταλάβετε ούτε τον Franandy2001,που είναι και το ποιό πιθανό,να κάνετε τα παραπονά σας στον "Ψηλό".
Αλλά προσέξατε ότι ο Ψηλός δεν πολυανακατεύεται με τους Ιερείς και κρατάει αποστάσεις..? Τον χριστόδουλο δέ..,δεν θέλει ούτε να τον ξέρει..!Γιατί ο Ψηλός ξέρει,ότι "όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες" και για το μόνο που δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Ψηλό,είναι για έλλειψη νοημοσύνης.Απλά την διαχειρίζεται επιλεκτικά.
Ο "CROWL 26" από την άλλη,κατάλαβε ότι, όποιος γράφει τις ποιό πολλές "λέξεις" καταφέρνει και τα ποιό πολλά χτυπήματα στην άλλη μεριά.Έτσι γέμισε δυό σελίδες "λέξεις". (Σιγά μην τις μετρήσω)
Τώρα θα σας ομολογήσω ότι κατά βάθος τον "πάω" κι εγώ τον χριστόδουλο.Ο χριστόδουλος κι εγώ έχουμε κάτι κοινό.Χτυπάμε και οι δυό την εκκλησία.(Αυτός βέβαια χωρίς να το θέλει) Και τώρα που πήρα φόρα,θα παραδεχτώ ότι και τον Ψηλό τον "πάω". Αφού όταν γράφει ο Ψηλός στο "θέμα" ανεβαίνουν οι αναγνώσεις "εκατό τοις εκατό". Σου λέει ο άλλος,για να δούμε τί "κοτσάνες" πέταξε πάλι ο Ψηλός...
Και που είσαι Ψηλέ..? "Κάτω τα χέρια απ΄τον "Ρήγα". Συμπεριφέρεσαι πλέον ώς μεγαλοπαράγοντας.Όποιος σου αρέσει,τον κάνεις "μεταγραφή".
’σ΄τον αυτόν, αυτός δεν ξέρει να πυροβολεί.Αυτό Ψηλέ είναι και η απάντηση για τα "παραμύθια του Συνοδινού που δεν τα σχολίασες". Πού να τα σχολίαζες κι όλλας τα "παραμύθια"...
Και θα κλείσω με το αγαπημένο μου άρθρο από την "Ελευθεροτυπία", παραθέτοντας πάλι το απόσπασμα για την επίσκεψη στο Βατικανό. Ο λόγος στον συμπαθέστατο Μητροπολίτη Θηβών Ιερώνυμο...Και να συμφωνήσω με τον ΕΠΑΙΤΗ, ότι πολύ γρήγορα τους πήραν χαμπάρι οι καθολικοί.Μόνο μέσα στις λίγες ώρες της επίσκεψης.Ένας Θεός ξέρει τι παλαβά θα κάναν στους καθολικούς.
ΑΠΟ ΤΗΝ " ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ "
Οι καθολικοί,μετά την πολυτελή επίσκεψη του χριστόδουλου και της συνοδείας του στο Βατικανό,μας χαρακτήρισαν ώς επισκέπτες...
" άξεστους και αγράμματους χωριάτες,
που με την κολακεία τους νομίζουν ότι θα κατακτήσουν τον κόσμο "
( Ιερώνυμος Μητροπολίτης Θηβών )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 02:42:13  Εμφάνιση Προφίλ
Α ρε Συνοδινέ. Απαιχτος είσαι. Μακάρι να έγραφες πιο συχνά...
Και η έκφραση και το περιεχόμενο εξαιρετικά.

Σε πάω


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 01:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

Ιστορία μου,αμαρτία μου,λάθη μου μεγάλα...

Ο χριστόδουλος με το τέλος του χρόνου θα κάνει μια αποτίμηση της καριέρας του,όχι του τελευταίου έτους από το οποίο δεν θέλει να θυμάται τίποτα,αλλά συνολικά της ζωής του ώς Ιερέας.
Ο χριστόδουλος από τα πρώτα νεανικά του χρόνια,ήθελε για τον εαυτό του να γίνει,αυτό που θα λέγαμε για να τονίσουμε το μέγεθος των φιλοδοξιών του,ο " Γίγαντας του χριστιανισμού ".Ευτυχώς που ο χριστόδουλος γρήγορα κατάλαβε ότι αυτό δεν ήταν εφικτό. Έτσι αποφάσισε να γίνει " το Τέρας της ορθοδοξίας ". Μέχρι στιγμής τα έχει καταφέρει μόνο κατά το πρώτο μισό. Του απομένει να βάλει χέρι και της "ορθοδοξίας". Ο χριστόδουλος έπαιξε,προκάλεσε,προσέβαλε περιφρόνησε, υποτίμησε,αδιαφόρησε,γελοιοποίησε...και τώρα θερίζει ότι έσπειρε...
Όμως ο θεός του ήταν πολύ ξεκάθαρος μαζί του,όταν του έλεγε,ότι οι φιλοδοξίες σε αυτόν τον μάταιο κόσμο,για ένα πέρασμα στην αιωνιότητα μέσω της Ιστορίας,είναι δίχως νόημα. Αφού ο κόσμος αυτός είναι φτιαγμένος με ημερομηνία λήξης. Την αιώνια δόξα και τα παντοτινά μεγαλεία θα τα ζήσει ο χριστόδουλος όταν με το καλό βρεθεί κοντά στον θεό του...
Τώρα δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν. Ή ο χριστόδουλος δεν πολυεμπιστεύεται τον θεό του, ή έχει προεξοφλήσει από καιρό ότι θα βρεί την πόρτα Του κλειστή. Γιατί τώρα εγώ υποπτεύομαι ότι συμβαίνει το πρώτο..; Ο χριστόδουλος ξέρει πολύ καλά τί εκπροσωπεί. Εκπροσωπεί το "τίποτα",το απόλυτο "κενό". Ένα τετραγωνικό μέτρο "πεπιεσμένου αέρα" που τον διαπραγματεύεται πανάκριβα.
Αυτού του είδους οι άνθρωποι σαν τον χριστόδουλο με πικραίνουν πάρα πολύ. Παρηγορούν τους άλλους με τον παράδεισο της άλλης ζωής,ενώ για τον εαυτό τους προτιμούν τον παράδεισο αυτής της ζωής

" Γεννήθηκε σε λάθος χώρα και υπηρετεί λάθος θρησκεία.Θα του πήγαινε πολύ το καφτάνι και το τουρμπάνι των μουλάδων και των Αγιατολάχ.Έχει όλα τα προσόντα για Μεγάλος Αγιατολάχ. Ύψιστος αρχηγός και κυβερνήτης των πάντων..." ( από την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ )
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy