ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 16:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity
Φίλε macedon, δεν τους χρειάζονται φάσκελα, βούρδουλας τους χρειάζεται αλλά μην ξεχνάμε, μας "βλέπει" κι ο θεός...

Προς τον Ψηλό:

1. Πιστεύεις πως με τον όρο "ψευτοαφορισμός" μπορείς να ξεγελάσεις άτομα άνω των 5 ετών; Ίσως να έχεις μάθει να απευθύνεσαι σε τέτοια πνευματικά επίπεδα αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Η ευτυχία και το βόλεμά σου είναι πως σπανίως αντιμετωπίζεις στην πραγματική ζωή σου τέτοιες αντιπαραθέσεις, γι' αυτό κι έμεινες στάσιμος στην επεξεργασία τέτοιων θεμάτων και στη συγκέντρωση ικανής επιχειρηματολογίας. Το δείχνεις ακόμα μια φορά με τις αοριστολογίες σου.

2. Μιλάς για το παπαδιαριό και λες πως θα μπορούσαν να την κοπανήσουν για άλλα μέρη. Μα να μην είμαστε και τόσο (πονηρά) αφελείς. Όταν ο κατακτητής σου δίνει πλήρη οικονομική, περιουσιακή και θρησκευτική ακεραιότητα ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ; Στις δύσκολες στιγμές του έθνους, μια κίνηση αποχώρησης θα χαρακτηριζόταν απλά ως αποστασία. Καλύτερα λοιπόν η παραμονή στην Ελλάδα με πλήρη δικαιώματα, παρά υπάνθρωποι κάπου αλλού. Σωστοί οι παπάδες

3. Για ποιά θυσία των παπάδων μιλάς; Μήπως αναφέρεσαι σε μεμονωμένες (και φυσικά ηρωϊκές) περιπτώσεις παπάδων που πήγαν κόντρα στή γραμμή του πατριαρχείου; Επίσης αν θεωρείται δεδομένη η επί συνόλου συμμετοχή της εκκλησίας στην επανάσταση, τότε προς τι η προπαγάνδα με τους πίνακες του κρυφού σχολειού; Νομίζω για το τελευταίο είσαι ενημερωμένος...

4. Δάσκαλο δεν έχω κανένα Ρασιά, όπως πατέρα δεν έχω κανέναν άλλο εκτός από τον φυσικό μου πατέρα. Εσείς που αναζητάτε λεκτικές θωπείες σε πατέρες και βαρύγδουπους τιμητικούς τίτλους της άγιας ιεραρχίας, άξιους για παιχνίδι κρεμάλας, ασχοληθείτε όταν δεν έχετε τι να κάνετε με τη σύνθεση νέων ονομάτων.

5. Σχετικά με τα μαντριά, καλύτερα να μην ασχολείσαι. Κάποιοι άλλοι μιλάνε για ποίμνιο. Και ως γνωστόν, σε κάθε μαντρί υπάρχει πολύ κοπριά... Πάντως είναι γνωστό πως όλοι όσοι αποφάσισαν να φύγουν από το χριστιανισμό σας (κι όχι τον χριστιανισμό του Ιησού), το έκαναν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, ενώ όσοι παραμένουν στο χριστιανισμό, στο μεγαλύτερο ποσοστό το κάνουν ΚΑΤΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ και ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΚΑ, γιατί έτσι το βρήκαν από τους γονείες τους. Συνεχίζουν τη θρησκευτική παράδοση όχι γιατί ψάχτηκαν και δεν βρήκαν τίποτα καλύτερο, αλλά γιατί δεν ασχολούνται, γιατί είναι τα πρόβατα που αρμέγετε. Σκέψου λίγο τι σημαίνουν αυτά που σου γράφω και μην ξεχνάς πως η δύναμη του κοπαδιού λέγεται λύκος και η δύναμη του λύκου λέγεται κοπάδι...

6. Σχετικά με τον κοινωνικό αποκλεισμό των μη χριστιανών στην Ελλάδα, ξέρεις πολύ καλά πως αποτελεί γεγονός! Ποτέ μου δεν θα ξεχάσω τη στάση που κι εγώ είχα στο σχολείο απέναντι σε κάποιον συμμαθητή μας που ήταν μάρτυρας του Ιεχωβά. Ήταν καθημερινά δακτυλοδεικτούμενος και τον βγάζαμε έγω από την τάξη την ώρα των θρησκευτικών. Γιατί άραγε έβγαινε; Μα γιατί τότε δεν κάναμε θρησκευτικά, αλλά χριστιανικά. Επρόκειτο για μια freeware κατήχηση των απονήρευτων τότε Ελληνόπουλων. Να όμως που έχει ο καιρός γυρίσματα... Πόσες φορές δεν άφησε πίσω του ορθάνοιχτα μάτια και πεσμένα σαγόνια κάποιος που ευθαρσώς δηλώνει "όχι, δεν είμαι χριστιανός". Πόσα μάτια κοιτάνε κάποιον που αν όλοι στην παρέα φιλήσουν το χέρι του παπά, εκείνος δεν το κάνει; Πόσες φορές ολόκληρα βιβλία κάηκαν ή στις μέρες μας έπαψε η κυκλοφορία τους επειδή περιείχαν επικίνδυνο κατ' εσάς περιεχόμενο; Μήπως θυμάσαι τις στρατιές παπάδων και πιστών στρατιωτών του χριστού έξω από τους κινηματογράφους για να αποτρέψουν τον κόσμο από το να πάει να δει τον Κώδικα Ντα Βίντσι; Η εκκλησία "μάσησε" σαν πρωτάρα. 2000 χρόνια τώρα δεν έχει μάθει από μάρκετινγκ... Θέλεις μήπως να σου θυμήσω τον ψυχολογικό πόλεμο που δέχονται από την οικογένειά τους άτομα που ασχολούνται με (κατ' εσάς) αιρετικές οργανώσεις τύπου Rotary, Lions, Soroptimists κλπ;

Η εκκλησία έχει μάθει να ελέγχει τα πάντα. Να έχει το δικαίωμα να επικυρώνει κάθε πρωτοβουλία, να έχει γνώμη επί παντός επιστητού και να πουλά τζάμπα μούρη σε στιγμές εθνικής κι όχι χριστιανικής υπερηφάνειας με την επιτυχία της εθνικής ποδοσφαίρου. Τι τραγικό να βλέπεις τον κόσμο να θέλει να αγκαλιάσει τους παίχτες και ο Χριστόδουλος να μονοπωλεί τις κάμερες, μοιράζοντας ΕΠΙ 1 ΩΡΑ μετάλλια στους παίχτες μας. Αντί να κρατήσουν ουδέτερη στάση, προτίμησαν να κατασπαράξουν την ευκαιρία και να δείξουν για άλλη μια φορά ότι αυτοί είναι ένα και το αυτό με κάθετί που αφορά το έθνος μας. Περισσότερο δείχνει άγχος αυτοεπιβεβαίωσης, παρά συμμετοχή στην εθνική χαρά. Είναι τουλάχιστον αξιοθρήνητο το marketing team της εταιρείας "Ελληνική εκκλησία". Αυτός λοιπόν είναι ο κοινωνικός αποκλεισμός στον οποίο αναφέρομαι. Πονάει λίγο αλλά τι να κάνουμε, η αλήθεια δεν κρύβεται. Ακόμη κι άν της κλείσεις την πόρτα, θα σου έρθει από το παράθυρο Και ύστερα ψάξε να βρεις ποιός ζει σε άλλον πλανήτη οκ;

7. Το "κοίτα ποιός μιλά" που γράφεις, σε τι αναφέρεται; Το χωρίο που παρέθεσες, απλά αναφέρει κάποια αδιάσειστα ιστορικά δεδομένα. Που κολά το κοίτα ποιός μιλά; Εγώ θα έγραφα "κοίτα ποιός (ακόμη και τώρα) συνεχίζει να μιλά"...

8. Καλό είναι να ρίχνεις και μια ματιά στο τι γράφουν τα άλλα μέλη στα θέματα όπου ποστάρεις. Από αυτό που με ρωτάς, δείνχεις ακριβώς το πόση σημασία δίνεις στα γραφόμενα των άλλων. Όπως έγραψα αλλού, είσαι δορυφόρος των topics. Περιφέρεσαι παντού χωρίς ουσία, μόνο και μόνο για να ανεβαίνεις σε αριθμό μηνυμάτων. Συνέχισε έτσι. Ο παράδεισος που θέλεις να αγοράσεις βρίσκεται κοντά...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 17:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
[quoteΠια καθαρόαιμη ελληνική ψυχή μωρέ παραμυθά;; Τι λέει μετά το «από τα κόκαλα βγαλμένη...........» ο ποιητής;; ] [/quote]


Σε γνωρίζω από την κόψη
Του σπαθιού την τρομερή,
Σε γνωρίζω από την όψη
Που με βία μετρά τη γη.

Απ’ τα κόκαλα βγαλμένη
Των Ελλήνων τα ιερά,
Και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
Χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

αυτος ειναι ο εθνικος υμνος

και η απαντηση στην ερωτηση σου ψηλε ειναι
οτι η ελευθερια ειναι βγαλμενη απο τα ιερα κοκαλα των ελληνων

ιερα γιατι επεσαν για την πατριδα και οχι για κανεναν αλλον λογο

κατα τα αλλα που λες
ειναι γνωστο πλεον το ποιημα που εχεις μαθει

<<εισαι κατευθηνομενος απο σκοτινες δυναμεις του εξωτερικου που σκοπο εχουν να χτυπησουν την μια μοναδικη αληθινη θρησκεια
μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα>>

εισαι για λυπηση ψηλε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 21:32:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
1. Πιστεύεις πως με τον όρο "ψευτοαφορισμός" μπορείς να ξεγελάσεις άτομα άνω των 5 ετών;

Μη μου πεις ότι τα πέρασες ήδη τα 5??

quote:
Ίσως να έχεις μάθει να απευθύνεσαι σε τέτοια πνευματικά επίπεδα αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Η ευτυχία και το βόλεμά σου είναι πως σπανίως αντιμετωπίζεις στην πραγματική ζωή σου τέτοιες αντιπαραθέσεις, γι' αυτό κι έμεινες στάσιμος στην επεξεργασία τέτοιων θεμάτων και στη συγκέντρωση ικανής επιχειρηματολογίας. Το δείχνεις ακόμα μια φορά με τις αοριστολογίες σου.

Η ευτυχία και το βόλεμά μου με έκανε να ζω 20 χρόνια τώρα μακριά από την πατρίδα μου, έχοντας σπάσει, στην κυριολεξία, τη μέση μου από τις χιλιάδες τόνους βάρους που έχω σηκώσει και από τα χιλιάδες πιάτα και τηγάνια που έχω πλύνει για να τα βγάλω πέρα!
Είμαι σίγουρος πως εσύ, ιδέα δεν έχεις τι σημαίνει δουλειά σκληρή και ανασφάλεια γιατί όλα σου τα έχει προσφέρει ο μπαμπάκας σου έτοιμα ή το πολύ-πολύ να έχεις λαδώσει για να βολευτείς κάπου.

quote:
2. Μιλάς για το παπαδιαριό και λες πως θα μπορούσαν να την κοπανήσουν για άλλα μέρη. Μα να μην είμαστε και τόσο (πονηρά) αφελείς. Όταν ο κατακτητής σου δίνει πλήρη οικονομική, περιουσιακή και θρησκευτική ακεραιότητα ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ; Στις δύσκολες στιγμές του έθνους, μια κίνηση αποχώρησης θα χαρακτηριζόταν απλά ως αποστασία. Καλύτερα λοιπόν η παραμονή στην Ελλάδα με πλήρη δικαιώματα, παρά υπάνθρωποι κάπου αλλού. Σωστοί οι παπάδες

Δεν φτάνει το ότι είσαι αυθάδης, είσαι και ντιπ άσχετος από πάνω!! Για ψάξτο λίγο καλύτερα και μην ικανοποιείσαι με το έτοιμο φαγητό που σου προσφέρει ο μάτσεντον!

quote:
3. Για ποιά θυσία των παπάδων μιλάς; Μήπως αναφέρεσαι σε μεμονωμένες (και φυσικά ηρωϊκές) περιπτώσεις παπάδων που πήγαν κόντρα στή γραμμή του πατριαρχείου; Επίσης αν θεωρείται δεδομένη η επί συνόλου συμμετοχή της εκκλησίας στην επανάσταση, τότε προς τι η προπαγάνδα με τους πίνακες του κρυφού σχολειού; Νομίζω για το τελευταίο είσαι ενημερωμένος...

Έλα ντε;; Για ποια θυσία μιλώ;; Για ποια κρυφά σχολιά μιλώ;; Αφού το είπε ο μάτσεντον, είναι δυνατόν να μην το αναμασήσεις και εσύ;;
Είναι δυνατόν να έχουν γίνει όλα αυτά;; Είναι δυνατόν να διώχθηκαν οι Έλληνες βίαια από την Κωνσταντινούπολη τον προηγούμενο αιώνα;; Έλα τώρα, αφού υπάρχουν τόσα διεθνή ψηφίσματα που προστάτευαν τις μειονότητες, και έτσι έγινε και για την ελληνική μειονότητα στην Κωνσταντινούπολη!!
Θα ήθελα να μάθω ποιος «αλήτης ρασοφρόρος» διαδίδει τέτοια ασύστολα ψεύδη, ότι δήθεν εκδιώχθηκαν βίαια οι Έλληνες της Κωνσταντινούπολης;;
Κι αν ανοίξεις και το βιβλίο της Ιστορίας της Στ’ Δημοτικού, το οποίο ο μάτσεντον παρουσίασε σε κάποιο συνέδριο (αν δεν απατώμαι), θα ανακαλύψεις πως κατά την τουρκοκρατία
«Οι Σουλτάνοι όταν κατακτούν ένα βασίλειο ή μια επαρχία διατηρούν θαυμαστή τάξη. Όσο για το λαό, αφήνεται να ζει σύμφωνα με τα ήθη και τα έθιμά του. Διατηρεί τα αγαθά του και έχει θρησκευτική ελευθερία»

Πιστεύω πως συμφωνείς με το παραπάνω έτσι;;
Τότε γιατί κατηγορείς αυτούς που «κατήγγειλαν», κατ’ εσέ, όσους θέλησαν να «διαταράξουν» τη «θαυμαστή τάξη» που διατηρούσε ο Σουλτάνος όταν κατακτούσε ένα βασίλειο ή μια επαρχία;;
Σε αυτό, θα ήθελα μια απάντηση εκ μέρους σου!!


quote:
5. Σχετικά με τα μαντριά, καλύτερα να μην ασχολείσαι. Κάποιοι άλλοι μιλάνε για ποίμνιο. Και ως γνωστόν, σε κάθε μαντρί υπάρχει πολύ κοπριά...

Την κοπριά που υπάρχει στις στάνες τη γνωρίζουμε. Αυτή που περιφέρεται ελεύθερη δεν γνωρίζουμε και κοντεύει, η δυσωδία που αναδύει, να πνίξει τον κόσμο όλο.

quote:
6. Σχετικά με τον κοινωνικό αποκλεισμό των μη χριστιανών στην Ελλάδα, ξέρεις πολύ καλά πως αποτελεί γεγονός! Ποτέ μου δεν θα ξεχάσω τη στάση που κι εγώ είχα στο σχολείο απέναντι σε κάποιον συμμαθητή μας που ήταν μάρτυρας του Ιεχωβά. Ήταν καθημερινά δακτυλοδεικτούμενος και τον βγάζαμε έγω από την τάξη την ώρα των θρησκευτικών. Γιατί άραγε έβγαινε; Μα γιατί τότε δεν κάναμε θρησκευτικά, αλλά χριστιανικά.

Εγώ είμαι της γνώμης πως περισσότερο χλευαζόταν, και χλευάζονται ακόμη από τους μάγκες, τα παιδιά που είχαν και έχουν το σθένος να δείξουν την αγάπη και την αφοσίωσή τους στην Εκκλησία και τη θρησκεία γενικότερα. Άσε που οι γκόμενες ξενέρωναν και περιγελούσαν κάτι τέτοιους «τύπους».

quote:
Πόσες φορές ολόκληρα βιβλία κάηκαν ή στις μέρες μας έπαψε η κυκλοφορία τους επειδή περιείχαν επικίνδυνο κατ' εσάς περιεχόμενο; Μήπως θυμάσαι τις στρατιές παπάδων και πιστών στρατιωτών του χριστού έξω από τους κινηματογράφους για να αποτρέψουν τον κόσμο από το να πάει να δει τον Κώδικα Ντα Βίντσι;

Θυμάμαι τι έγινε με το φίλμ που παρουσίαζε τον Μέγα Αλέξανδρο «αδελφή»!

quote:
8. Καλό είναι να ρίχνεις και μια ματιά στο τι γράφουν τα άλλα μέλη στα θέματα όπου ποστάρεις. Από αυτό που με ρωτάς, δείνχεις ακριβώς το πόση σημασία δίνεις στα γραφόμενα των άλλων. Όπως έγραψα αλλού, είσαι δορυφόρος των topics. Περιφέρεσαι παντού χωρίς ουσία, μόνο και μόνο για να ανεβαίνεις σε αριθμό μηνυμάτων. Συνέχισε έτσι. Ο παράδεισος που θέλεις να αγοράσεις βρίσκεται κοντά...

Δίνω και παραδίνω σημασία στα ασύστολα ψεύδη που σκοπό έχουν να παραμορφώσουν την πραγματικότητα.
----------------------------

Γηγενή,
πριν πεις οποιαδήποτε κουτουράδα, καλά θα έκανες να άνοιγες κανένα λεξικό, όταν δεν γνωρίζεις το νόημα μιας λέξης.

Μην κάνεις τους άλλους να γελάνε μαζί σου!!

Όσον αφορά για το ποιος είναι για λύπηση, ας το αφήσουμε να το κρίνουν όσοι μας διαβάζουν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 22:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Η ευτυχία και το βόλεμά μου με έκανε να ζω 20 χρόνια τώρα μακριά από την πατρίδα μου, έχοντας σπάσει, στην κυριολεξία, τη μέση μου από τις χιλιάδες τόνους βάρους που έχω σηκώσει και από τα χιλιάδες πιάτα και τηγάνια που έχω πλύνει για να τα βγάλω πέρα!

μεχρι χτες ελεγες οτι εισαι δημοσιος υπαληλος που ζει στο εξωτερικο
χωρις να αναφερεις την θεση και την υπηρεσια που εργαζεσαι

τωρα λες οτι πλενεις πιατα και οτι σηκωνεις τονους βαρη

για κακο ψευτη σε κοβω με αρχη αλσχαιμερ

quote:
Εγώ είμαι της γνώμης πως περισσότερο χλευαζόταν, και χλευάζονται ακόμη από τους μάγκες, τα παιδιά που είχαν και έχουν το σθένος να δείξουν την αγάπη και την αφοσίωσή τους στην Εκκλησία και τη θρησκεία γενικότερα. Άσε που οι γκόμενες ξενέρωναν και περιγελούσαν κάτι τέτοιους «τύπους».

γι αλλη μια φορα δειχνεις το πραγματικο σου προσωπο
ανθρωπακι εισουν εισαι και θα εισαι
ανθρωπακι που φοβαται και την σκια του ακομη

quote:
Γηγενή,
πριν πεις οποιαδήποτε κουτουράδα, καλά θα έκανες να άνοιγες κανένα λεξικό, όταν δεν γνωρίζεις το νόημα μιας λέξης.


σε ποια λεξη αναφερεσε γιατι η ερωτηση σου ειναι

quote:
Πια καθαρόαιμη ελληνική ψυχή μωρέ παραμυθά;; Τι λέει μετά το «από τα κόκαλα βγαλμένη...........» ο ποιητής;;

ας δουμε τις λεξεις που λειπουν

των
ελληνων
τα
ιερα

το νοημα της φρασης και οχι της λεξης που λες ψηλε
γιατι δεν ξερω αν το καταλαβες εδω ψαχνουμε το νοημα μιας φρασης

ειναι

η λευθερια (γιατι για την ελευθερια γραφει ο ποιητης)
ειναι βγαλμενη απο τα ιερα κοκαλα των ελληνων
τωρα αν εσυ νομηζεις οτι ο ποιητης σαν ιερα προσδιορηζει τα κοκαλα των παπαδων η των αγιων εισαι βαθια νυχτομενος

απο αρχαιοτατων χρονων οσοι επεφταν υπερ πιστεως της πατριδας
αυτοματος η σωρος τους γινοταν ιερο λιψανο
οχι βεβαια με την ενοια που δινει η εκκλησια σου

αν καταφερεις να καταλαβεις την διαφορα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 22:47:11  Εμφάνιση Προφίλ
Όπως πάντα Ψηλέ έχεις αντίλογο αλλά δεν έχεις λόγο.

Για τα κρυφά σχολειά: Τα σχολεία ήταν ελεύθερα στην υπόδουλη Ελλάδα και για το λόγο αυτό δεν υπήρχε λόγος να είναι κρυφά. Εκτός από την Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, μπορείς να ανοίξεις οποιοδήποτε ιστορικό βιβλίο όπου θα διαβάσεις τα ίδια πράγματα. Ο μύθος του κρυφού σχολειού εμφανίστηκε 80 χρόνια μετά την επανάσταση.

Για την φράση σου: «Οι Σουλτάνοι όταν κατακτούν ένα βασίλειο ή μια επαρχία διατηρούν θαυμαστή τάξη. Όσο για το λαό, αφήνεται να ζει σύμφωνα με τα ήθη και τα έθιμά του. Διατηρεί τα αγαθά του και έχει θρησκευτική ελευθερία»

Αυτό αποτελεί κοινή ιστορική γνώση και υπήρχε τόσο στα βιβλία του δημοτικού που αντικαταστάθηκαν όσο και στα καινούρια. Επίσης υπάρχει σε ΟΛΑ τα βιβλία ιστορίας ανεξαρτήτως συγγραφέα, καθώς αποτελούσε την κοινή πολιτική των οθωμανών σουλτάνων.

Για τα κορίτσια της εκκλησίας που χλευαζόταν από τους υπόλοιπους, τα γνωστά Κ.Υ.Τ. (Κορίτσια Υπερβολικής Τρυχοφυίας) ίσως να έφταιγε το γεγονός πως ήταν μονίμως αξύριστα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 00:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity
Στο "νούμερο" απαντάω με νούμερα . Λοιπόν!

1. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις αν πέρασα τα 5, σημαίνει πως είσαι το πολύ τεσσάρων ετών! Σε καλό δρόμο είσαι

2. Η χαρακτηριστική ανικανότητά σου να απαντάς στα επιχειρήματα των άλλων είναι ΑΣΧΕΤΗ με το είδος της εργασίας σου. Με ποιό σκεπτικό συνδέεις το είδος της εργασίας σου με τη σχέση σου με τα θρησκευτικά θέματα; Δεν καταλαβαίνεις πως είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε; Επίσης, το ότι μπορεί να βρίσκεσαι εκτός Ελλάδος δεν σε κάνει περισσότερο Έλληνα από τους εντός!

3. Μα γιατί γίνομαι αυθάδης κύριε; Σε πειράζει που ανέλυσα ένα αντικειμενικό σκεπτικό για τους παπάδες και γιατί αυτοί παρέμειναν υπηρέτες του σουλτάνου; Τι να κάνουμε, η άλήθεια πονά...

4. Τελικά δεν μας απάντησες. Υπήρχαν ή όχι τα "κρυφά σχολειά";

5. Σχετικά με την κοπριά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (κοίτα που τα βρήκαμε στην κοπριά... )

6. Μην αλλάζεις την κουβέντα για τον κοινωνικό αποκλεισμό. Να απαντάς σε αυτά που σε ρωτάνε, εκτός κι αν υπάρχει νωθρώτις αντιλήψεως. Τώρα αν τα ΚΥΤ κατέντησαν έτσι, αυτό οφείλεται στην πλύση εγκεφάλου για πλήρη αποστασιοποίηση από την αίσθηση και καλλιέργεια του ωραίου. Τι να περιμένει κανείς από ανθρώπους που αρέσκονται στη λειψανολατρεία;

7. Η αντίδρασή σας σε "δύσκολες" ταινίες ή βιβλία απέχει έτη φωτός από μια ταινία με τον Αλέξανδρο, στον οποίο πολύ θα ήθελες να μοιάσεις, έστω και "αδελφή". Πάντως οι "αδελφές" είναι αλλού και είναι μαζεμένες σε κάποιο περιβόλι...

8. Αν έδινες σημασία στο τι σου γράφουν, δεν θα ρωτούσες πιο πάνω για το ποιές απαντήσεις περιμένουν κάποιοι από εσένα σε άλλο thread. Πλήρης απαξίωση


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 09:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Σε μια χώρα ανεξιθρησκείας κι ελευθερίας, πρέπει καθημερινά να δηλώνω δακρύζοντας πως είμαι χριστιανός αν θέλω να είμαι αποδεκτός από το κοινωνικό σύνολο κι όχι δακτυλοδεικτούμενος και κοινωνικά αποκλεισμένος.
--------------------------------------------------------------------------------


Βρε μπας και μας γράφεις από κανέναν άλλο πλανήτη ή άγνωστη χώρα;;;



Εσύ,κατα πως φαίνεται,όντως γράφεις από ξένη χώρα και δεν έχεις ιδέα τι παίζει στην Ελλάδα...Στο σχολείο μου,μέχρι και μια καθολική κοπέλα που είχε πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά,χλεύαζαν τα ορθόδοξα χριστιανόπουλα..Άλλο παράδειγμα;στο σπίτι/μουσείο του Βαμβακάρη,στη Σύρο,όταν κοιτάζαμε τα προσωπικά είδη του Βαμβακάρη και την ταυτότητα του,κάποιος ορθόδοξος παρατήρησε ότι ήταν καθολικός και είπε:"κοίτα τον μα...κα,καθολικός ήταν!κρίμα και μου άρεσε!".
Αυτά είναι λίγα από τα απαράδεκτα που συμβαίνουν στην Ελλάδα,αγαπητέ Ψηλέ.

quote:
Είμαι σίγουρος πως εσύ, ιδέα δεν έχεις τι σημαίνει δουλειά σκληρή και ανασφάλεια γιατί όλα σου τα έχει προσφέρει ο μπαμπάκας σου έτοιμα ή το πολύ-πολύ να έχεις λαδώσει για να βολευτείς κάπου.

Δεν είναι ανάγκη να τα παίρνεις Ψηλέ.Και δεν είναι ανάγκη να είσαι προσβλητικός.Δεν ξέρεις τίποτα για την ζωή του καθενός εδώ μέσα,παρα μόνο κάποιες απόψεις των ατόμων.Ψυχραιμία...

quote:
Την κοπριά που υπάρχει στις στάνες τη γνωρίζουμε. Αυτή που περιφέρεται ελεύθερη δεν γνωρίζουμε και κοντεύει, η δυσωδία που αναδύει, να πνίξει τον κόσμο όλο.

Σωστός..Αλλά για ποιόν χτυπάει η καμπάνα;

quote:
Εγώ είμαι της γνώμης πως περισσότερο χλευαζόταν, και χλευάζονται ακόμη από τους μάγκες, τα παιδιά που είχαν και έχουν το σθένος να δείξουν την αγάπη και την αφοσίωσή τους στην Εκκλησία και τη θρησκεία γενικότερα. Άσε που οι γκόμενες ξενέρωναν και περιγελούσαν κάτι τέτοιους «τύπους».

Άλλο πιστός,άλλο θεούσος...Κάτι τέτοιοι θεούσοι/θεούσες,ναι,ξενερώνουν αφάνταστα...

quote:
Γηγενή,
πριν πεις οποιαδήποτε κουτουράδα, καλά θα έκανες να άνοιγες κανένα λεξικό, όταν δεν γνωρίζεις το νόημα μιας λέξης.


Συμφωνώ με τον Γηγενή,εδώ ψάχνουμε το νόημα μιας φράσης,όχι μιας λέξης.Όσο για το λεξικό,τι λέει αλήθεια;ιερός=χριστιανός;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 07:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity
Και φυσικά ο όρος "ιερό" προϋπήρχε του όρου "χριστιανός". Έτσι για να μην ξεχνιώμαστε


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 12:23:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και φυσικά ο όρος "ιερό" προϋπήρχε του όρου "χριστιανός". Έτσι για να μην ξεχνιώμαστε


Lux e tenebris



Δεν μας λέτε όμως τι είναι το ιερό;; Τι θα πει ιερό;
Με τι συνδέεται;
Τι θα πει ότι τηρώ κάτι με "ιερή ευλάβεια"
Ανοίξτε ένα λεξικό επιτέλους και δείτε τι λέει!!

Γιατί φοβάστε την αλήθεια;;
Μήπως γιατί θα συγκρουστείτε μαζί της;;

Αφήστε την κόντρα σας με τον Ψηλό, γιατί έχετε κολλήσει τόσο στο να τον βγάλετε ότι σφάλλει συνεχώς;

Είναι ντροπή να πείτε την αλήθεια, έστω για μια φορά;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 13:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Ψηλέ,δεν φοβόμαστε τίποτα και κανέναν.Όσο για τον στίχο από τον Εθνικό μας Ύμνο,νομίζω ότι είμασταν σαφείς κάποιοι,όταν είπαμε ότι ερμηνεύεται νόημα και όχι μια λέξη.Αλλά αυτό το νόημα δεν συμφέρει εσένα,οπότε και είναι λάθος,όπως συνηθίζεις άλλωστε να κάνεις.Από την άλλη εγώ σέβομαι το γεγονός ότι είσαι φανατικός ορθόδοξος και ότι το ορθόδοξο μάτι σου έτσι ερμηνεύει τον Ύμνο εις την Ελευθερία.Αν διαβάσεις όμως ολόκληρο τον Ύμνο εις την Ελευθερία,θα καταλάβεις ότι είναι ένα ηρωικό ποίημα και όχι ένα θρησκευτικό...
Αλήθεια,μιας και το θέμα μας είναι άλλο,δεν μας έχεις πεί ακόμα,ποιά η γνώμη σου για τον Χριστόδουλο;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 13:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Α,και να μην το ξεχάσω.
Ορίστε ο ορισμός της λέξης από το λεξικό(δεν φάγαμε τα μάτια μας στη δέσμη για μας λες εσύ για τα λεξικά...)

"ιερός -ή -ό [ierós] E1 λόγ. θηλ. και ιερά : 1. που έχει σχέση με το θείο: α. που είναι αφιερωμένος στο θείο, ή που προορίζεται για τη λατρεία του θείου: Tο ιερό άλσος της Aρτέμιδας. Iερές τελετές. H Mέκκα, η ιερή πόλη των Mουσουλμάνων. O ~ ναός της Aγίας Σοφίας. H ιερά μονή του Παντοκράτορος. Oι ιερές εικόνες. Iερά άμφια / σκεύη· (πρβ. άγιος). β. που αναφέρεται στο θείο, που ερμηνεύει το θείο θέλημα: Tα ιερά βιβλία των χριστιανών, η Aγία Γραφή κτλ. Tο ιερό βιβλίο των μουσουλμάνων, το Kο ράνι. γ. που προέρχεται από το θείο: Iεροί νόμοι. || (ειδ.) ιερά νόσος, παλιά ονομασία της επιληψίας. 2. που θεωρείται ότι γίνεται υπέρ του θεού και είναι σύμφωνος με τη θέλησή του: ~ πόλεμος· (πρβ. θρησκευτικός). || (ιστ.) Iερά Eξέταση, οργάνωση και δικαστήριο της Δυτικής Eκκλησίας, για τη δίωξη και τιμωρία των αιρετικών. || του οποίου η προστασία έχει ανατεθεί σε θεό: O Iερός Λόχος των Θηβαίων. O Iερός Λόχος του Yψηλάντη. H Iερά Σύνοδος* (της Iεραρχίας) της Eκκλησίας της Eλλάδος. 3. για κτ. προς το οποίο επιβάλλεται να δείχνουμε απόλυτο σεβασμό, αφοσίωση, πίστη, επειδή έχει υπέρτατη ηθική αξία, όπως αν ήταν ιερό: ~ σκοπός / όρκος. Iερή μνήμη. H υπεράσπιση της πατρίδας είναι καθήκον ιερό για όλους. Έχεις την ιερή υποχρέωση να σέβεσαι τους γονείς σου. ΦP δεν έχει ούτε ιερό ούτε όσιο, δεν έχει ηθικές αρχές, δε σέβεται καμία ηθική αξία. τα ιερά και τα όσια*. (όρκος) σε ό,τι έχω ιερό. || (ως ουσ.) το ιερό*. 4. (ανατ.) ιερό οστό, το τριγωνικό οστό στο οποίο καταλήγει η σπονδυλική στήλη. || για κτ. που βρίσκεται κοντά στο ιερό οστό: Iερές αρτηρίες. ~ ρόμβος. Iερά τρήματα. [λόγ. < αρχ. ἱερός (ιερά εξέταση: μτφρδ. μσνλατ. inquisitio `εξέταση΄ & sanctum officium `ιερό λειτούργημα΄)]"

Όπως βλέπεις,το 3 είναι το ζητούμενό μας.Αλλα επίσης,μπορείς να ανοίξεις και καινούριο τοπικ ως προς την ονομασία του ιερού οστού και των ιερώ ν αρτηριών,μήπως το όνομα που έχουν είναι λάθος και πρέπει να μετονομαστεί σε "ορθόδοξο οστό/χριστοδουλικό οστό/πατριαρχικό οστό" κλπ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 15:11:08  Εμφάνιση Προφίλ
Ομολογώ ότι τέτοια ερμηνεία του εθνικού ύμνου πρώτη φορά την ακούω! Το ότι τα ιερά κόκκαλα των Ελλήνων αναφέρονται στο χριστιανισμό, ούτε ο Χριστόδουλος δεν το. Ίσως γιατί αυτός τουλάχιστον γνωρίζει ελληνικά σε αντίθεση με σένα.

Όσο για τη γελοιογραφία που παραθέτεις Ψηλέ, είναι απείρως ενδεικτική. Τα ίδια ακριβώς λόγια είπε ο ορθόδοξος ανθέλληνας πατριάρχης Βαρθολομαίος μια βδομάδα πριν την ενθρόνισή του, στις 22 Νοεμβρίου 1991.

Λέει ο καραγκιόζης στη γελοιογραφία σου:

"Το 1821 κάποιοι ξεβράκωτοι φασίστες της ακροδεξιάς τρομοκρατικής συμμορίας "25 Μάρτη" δυναμίτησαν τη φιλία των λαών με σωβινιστικά κηρύγματα μίσους"

Είπε και ο ορθόδοξος υπάλληλος του Τουρκικού κράτους Βαρθολομαίος:

"...δυστυχώς οι δύο λαοί διέκοψαν την υπέροχη συμβίωση των 400 χρόνων, όταν ξεσηκώθηκαν κάτι ξεβράκωτοι, το 1821 και δημιούργησαν τις γνωστές προστριβές"

Βλέπεις, δεν χρειάζεσαι να είναι σε γελοιογραφία κανείς για να είναι γελοίος. Μπορεί να το κάνει θαυμάσια και από πατριαρχικούς θώκους.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 16:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 17:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ψηλός :
quote:
Ανοίξτε ένα λεξικό επιτέλους και δείτε τι λέει!!

Γιατί φοβάστε την αλήθεια;;
Μήπως γιατί θα συγκρουστείτε μαζί της;;

Αφήστε την κόντρα σας με τον Ψηλό, γιατί έχετε κολλήσει τόσο στο να τον βγάλετε ότι σφάλλει συνεχώς;

Είναι ντροπή να πείτε την αλήθεια, έστω για μια φορά;;


Να σαι καλά ρε ψηλέ με έκανες και γέλασα .
Τα "σοβαρά" που γράφεις , βγάζουν πιο πολύ γέλιο απο τα αστεία σου ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 18:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity
Τελικά ο Ψηλός ακόμα δεν μας αποκάλυψε την ερμηνεία του για τον όρο "ιερό", παρά τις δικές μας παρακλήσεις. Όταν εγώ λέω πως δεν δίνει σημασία στα γραφόμενα των άλλων κάτι ξέρω... Τώρα πλέον δεν δίνει σημασία ούτε και στα δικά του


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 19:23:25  Εμφάνιση Προφίλ
****Μαράκι, έψαξες αλλά το βρήκες έτσι; Προκειμένου να μη δεις την πραγματικότητα, είσαι διαθέσιμη να πιαστείς από οτιδήποτε, που και αυτό, στην ουσία, σε οδηγεί εκεί που δεν θες να παραδεχθείς.

Δεν με εκπλήσσεις, όμως.
Να φανταστείς ότι δεν εξεπλάγην με τους «νόμους της τύχης» του Thinκ math, την ύπαρξη των οποίων έσπευσε να επιβεβαιώσει και ο macedon!!
Είναι γνωστά πλέον τα ακροβατικά σας προκειμένου να μην δείτε και παραδεχθείτε το προφανές!!

Τι να κάνουμε; Αφού έτσι σας αρέσει, γούστο σας και καπέλο σας!
Δεν πειράζει όμως. Τουλάχιστον να μη νομίζετε ότι έτσι εύκολα θα κερνάτε κουτόχορτο και στους άλλους!!


Αφήστε λίγο στην άκρη το φραπέ και τη ρέκλα, και κάντε τον κόπο να διαβάσετε τι λέει ο ποιητής.


1 Σε γνωρίζω από την κόψη
του σπαθιού την τρομερή,
σε γνωρίζω από την όψη
που με βία μετράει τη γη.

2 Απ' τα κόκαλα βγαλμένη
των Ελλήνων τα ιερά,
και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

3 Εκεί μέσα εκατοικούσες
πικραμένη, εντροπαλή,
κι ένα στόμα ακαρτερούσες,
"έλα πάλι", να σου πεί.

4 Άργειε νάλθει εκείνη η μέρα,
κι ήταν όλα σιωπηλά,
γιατί τά 'σκιαζε η φοβέρα
και τα πλάκωνε η σκλαβιά.

5 Δυστυχής! Παρηγορία
μόνη σού έμενε να λές
περασμένα μεγαλεία
και διηγώντας τα να κλαις.

6 Και ακαρτέρει και ακαρτέρει
φιλελεύθερη λαλιά,
ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι
από την απελπισιά.

7 Κι έλεες: "Πότε, α, πότε βγάνω
το κεφάλι από τσ' ερμιές;".
Και αποκρίνοντο από πάνω
κλάψες, άλυσες, φωνές.

8 Τότε εσήκωνες το βλέμμα
μες στα κλάιματα θολό,
και εις το ρούχο σου έσταζ' αίμα,
πλήθος αίμα ελληνικό.

9 Με τα ρούχα αιματωμένα
ξέρω ότι έβγαινες κρυφά
να γυρεύεις εις τα ξένα
άλλα χέρια δυνατά.

10 Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή
δεν είν' εύκολες οι θύρες
εάν η χρεία τες κουρταλεί.

11 Άλλος σου έκλαψε εις τα στήθια,
αλλ' ανάσαση καμμιά
άλλος σου έταξε βοήθεια
και σε γέλασε φρικτά.

12 Άλλοι, οϊμέ, στη συμφορά σου
οπού εχαίροντο πολύ,
"σύρε νά 'βρεις τα παιδιά σου,
σύρε", έλεγαν οι σκληροί.

13 Φεύγει οπίσω το ποδάρι
και ολογλήγορο πατεί
ή την πέτρα ή το χορτάρι
που τη δόξα σού ενθυμεί.

14 Ταπεινότατη σου γέρνει
η τρισάθλια κεφαλή,
σαν πτωχού που θυροδέρνει
κι είναι βάρος του η ζωή.

15 Ναι, αλλά τώρα αντιπαλεύει
κάθε τέκνο σου με ορμή,
πού ακατάπαυστα γυρεύει
ή τη νίκη ή τη θανή.

16 Απ' τα κόκαλα βγαλμένη
των Ελλήνων τα ιερά,
και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

17 Μόλις είδε την ορμή σου
ο ουρανός που για τσ' εχθρούς
εις τη γη τη μητρική σου
έτρεφ' άνθια και καρπούς,

18 εγαλήνεψε και εχύθει
καταχθόνια μια βοή,
και του Ρήγα σού απεκρίθη
πολεμόκραχτη η φωνή.

19 Όλοι οι τόποι σου σ' εκράξαν
χαιρετώντας σε θερμά,
και τα στόματα εφωνάξαν
όσα αισθάνετο η καρδιά.

20 Εφωνάξανε ως τ' αστέρια
του Ιονίου και τα νησιά,
κι εσηκώσανε τα χέρια
για να δείξουνε χαρά,

21 μ' όλον πού 'ναι αλυσωμένο
το καθένα τεχνικά,
και εις το μέτωπο γραμμένο
έχει: "Ψεύτρα Ελευθεριά".

22 Γκαρδιακά χαροποιήθει
και του Βάσιγκτον η γη,
και τα σίδερα ενθυμήθει
που την έδεναν κι αυτή.

23 Απ' τον πύργο του φωνάζει,
σα να λέει σε χαιρετώ,
και τη χήτη του τινάζει
το λιοντάρι το Ισπανό.

24 Ελαφιάσθη της Αγγλίας
το θηρίο, και σέρνει ευθύς
κατά τ' άκρα της Ρουσίας
τα μουγκρίσματα τσ' οργής.

25 Εις το κίνημα του δείχνει,
πως τα μέλη ειν' δυνατά
και στου Αιγαίου το κύμα ρίχνει
μια σπιθόβολη ματιά.

26 Σε ξανοίγει από τα νέφη
και το μάτι του Αετού,
που φτερά και νύχια θρέφει
με τα σπλάχνα του Ιταλού

27 και σ' εσέ καταγυρμένος,
γιατί πάντα σε μισεί,
έκρωζ' έκρωζ' ο σκασμένος,
να σε βλάψει, αν ημπορεί.

28 Άλλο εσύ δεν συλλογιέσαι
πάρεξ που θα πρωτοπάς
δεν μιλείς και δεν κουνιέσαι
στες βρισιές οπού αγρικάς

29 σαν το βράχο οπού αφήνει
κάθε ακάθαρτο νερό
εις τα πόδια του να χύνει
ευκολόσβηστον αφρό

30 οπού αφήνει ανεμοζάλη
και χαλάζι και βροχή
να του δέρνουν τη μεγάλη,
την αιώνιαν κορυφή.

31 Δυστυχιά του, ω, δυστυχιά του,
οποιανού θέλει βρεθεί
στο μαχαίρι σου αποκάτου
και σ' εκείνο αντισταθεί.

32 Το θηρίο π' ανανογιέται
πως του λείπουν τα μικρά,
περιορίζεται, πετιέται,
αίμα ανθρώπινο διψά

33 τρέχει, τρέχει όλα τα δάση,
τα λαγκάδια, τα βουνά,
κι όπου φθάσει, όπου περάσει,
φρίκη, θάνατος, ερμιά

34 Ερμιά, θάνατος και φρίκη
όπου επέρασες κι εσύ
ξίφος έξω από τη θήκη
πλέον ανδρείαν σου προξενεί.

35 Ιδού, εμπρός σου ο τοίχος στέκει
της αθλίας Τριπολιτσάς
τώρα τρόμου αστροπελέκι
να της ρίψεις πιθυμάς.

36 Μεγαλόψυχο το μάτι
δείχνει πάντα οπώς νικεί,
κι ας ειν' άρματα γεμάτη
και πολέμιαν χλαλοή.

37 Σου προβαίνουνε και τρίζουν
για να ιδείς πως ειν' πολλά
δεν ακούς που φοβερίζουν
άνδρες μύριοι και παιδιά;

38 Λίγα μάτια, λίγα στόματα
θα σας μείνουνε ανοιχτά.
για να κλαύσετε τα σώματα
που θε νά 'βρει η συμφορά!

39 Κατεβαίνουνε, και ανάφτει
του πολέμου αναλαμπή
το τουφέκι ανάβει, αστράφτει,
λάμπει, κόφτει το σπαθί.

40 Γιατί η μάχη εστάθει ολίγη;
Λίγα τα αίματα γιατί;
Τον εχθρό θωρώ να φύγει
και στο κάστρο ν' ανεβεί.

41 Μέτρα! Ειν' άπειροι οι φευγάτοι,
οπού φεύγοντας δειλιούν
τα λαβώματα στην πλάτη
δέχοντ', ώστε ν' ανεβούν.

42 Εκεί μέσα ακαρτερείτε
την αφεύγατη φθορά
να, σας φθάνειαποκριθείτε
στης νυκτός τη σκοτεινιά!

43 Αποκρίνονται και η μάχη
έτσι αρχίζει, οπού μακριά
από ράχη εκεί σε ράχη
αντιβούιζε φοβερά.

44 Ακούω κούφια τα τουφέκια,
ακούω σμίξιμο σπαθιών,
ακούω ξύλα, ακούω πελέκια,
ακούω τρίξιμο δοντιών.

45 Α, τι νύκτα ήταν εκείνη
που την τρέμει ο λογισμός!
Άλλος ύπνος δεν εγίνει
πάρεξ θάνατου πικρός.

46 Της σκηνής η ώρα, ο τόπος,
οι κραυγές, η ταραχή,
ο σκληρόψυχος ο τρόπος
του πολέμου, και οι καπνοί,

47 και οι βροντές και το σκοτάδι
οπού αντίσκοφτε η φωτιά,
επαράσταιναν τον ΄Αδη
που ακαρτέρειε τα σκυλιά

48 Τ' ακαρτέρειε. Εφαίνον' ίσκιοι
αναρίθμητοι, γυμνοί,
κόρες, γέροντες, νεανίσκοι,
βρέφη ακόμη εις το βυζί.

49 Όλη μαύρη μυρμηγκιάζει,
μαύρη η εντάφια συντροφιά,
σαν το ρούχο οπού σκεπάζει
τα κρεβάτια τα στερνά.

50 Τόσοι, τόσοι ανταμωμένοι
επετιούντο από τη γη,
όσοι ειν' άδικα σφαγμένοι
από τούρκικην οργή.

51 Τόσα πέφτουνε τα θερι-
σμένα αστάχια εις τους αγρούς
σχεδόν όλα εκειά τα μέρη
εσκεπάζοντο απ' αυτούς.

52 Θαμποφέγγει κανέν' άστρο,
και αναδεύοντο μαζί,
ανεβαίνοντας το κάστρο
με νεκρώσιμη σιωπή.

53 Έτσι χάμου εις την πεδιάδα,
μες στο δάσος το πυκνό,
όταν στέλνει μίαν αχνάδα
μισοφέγγαρο χλωμό,

54 εάν οι άνεμοι μες στ' άδεια
τα κλαδιά μουγκοφυσούν,
σειούνται, σειούνται τα μαυράδια,
οπού οι κλώνοι αντικτυπούν.

55 Με τα μάτια τους γυρεύουν
όπου είν' αίματα πηχτά,
και μες στα αίματα χορεύουν
με βρυχίσματα βραχνά

56 και χορεύοντας μανίζουν
εις τους ΄Ελληνες κοντά,
και τα στήθια τους εγγίζουν
με τα χέρια τα ψυχρά.

57 Εκειό το έγγισμα πηγαίνει
βαθειά μες στα σωθικά,
όθεν όλη η λύπη βγαίνει,
και άκρα αισθάνονται ασπλαχνιά.

58 Τότε αυξαίνει του πολέμου
ο χορός τρομακτικά,
σαν το σκόρπισμα του ανέμου
στου πελάου τη μοναξιά.

59 Κτυπούν όλοι απάνου κάτου
κάθε κτύπημα που εβγεί
είναι κτύπημα θανάτου
χώρις να δευτερωθεί.

60 Κάθε σώμα ιδρώνει, ρέει
λες κι εκείθενε η ψυχή
απ' το μίσος που την καίει
πολεμάει να πεταχθεί.

61 Της καρδίας κτυπίες βροντάνε
μες στα στήθια τους αργά,
και τα χέρια όπου χουμάνε
περισσότερο ειν' γοργά.

62 Ουρανός γι' αυτούς δεν είναι,
ουδέ πέλαγο, ουδέ γη
γι' αυτούς όλους το παν είναι
μαζωμένο αντάμα εκεί.

63 Τόση η μάνητα κι η ζάλη,
που στοχάζεσαι μη πως
από μία μεριά και απ' άλλη
δεν είνει ένας ζωντανός.

64 Κοίτα χέρια απελπισμένα
πώς θερίζουνε ζωές!
Χάμου πέφτουνε κομμένα
χέρια, πόδια, κεφαλές,

65 και παλάσκες και σπαθία
με ολοσκόρπιστα μυαλά,
και με ολόσχιστα κρανία,
σωθικά λαχταριστά.

66 Προσοχή καμία δεν κάνει
κανείς, όχι, εις τη σφαγή
πάνε πάντα εμπρός. Ω, φθάνει,
φθάνει έως πότε οι σκοτωμοί;

67 Ποιος αφήνει εκεί τον τόπο,
πάρεξ όταν ξαπλωθεί;
Δεν αισθάνονται τον κόπο
και λες κι είναι εις την αρχή.

68 Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και "Αλλά", εφώναζαν, "Αλλά",
και των Χριστιανών τα χείλη
"φωτιά", εφώναζαν, "φωτιά".

69 Λιονταρόψυχα, εκτυπιούντο,
πάντα εφώναζαν "φωτιά",
και οι μιαροί κατασκορπιούντο,
πάντα σκούζοντας "Αλλά".

70 Παντού φόβος και τρομάρα
και φωνές και στεναγμοί
παντού κλάψα, παντού αντάρα,
και παντού ξεψυχισμοί.

71 Ήταν τόσοι! Πλέον το βόλι
εις τ' αυτιά δεν τους λαλεί.
Όλοι χάμου εκείτοντ' όλοι
εις την τέταρτην αυγή.

72 Σαν ποτάμι το αίμα εγίνη
και κυλάει στη λαγκαδιά,
και το αθώο χόρτο πίνει
αίμα αντίς για τη δροσιά.

73 Της αυγής δροσάτο αέρι,
δεν φυσάς τώρα εσύ πλιο
στων ψευδόπιστων το αστέρι
φύσα, φύσα εις το ΣΤΑΥΡΟ!

74 Απ' τα κόκαλα βγαλμένη
των Ελλήνων τα ιερά,
και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

75 Της Κορίνθου ιδού και οι κάμποι
δεν λάμπ' ήλιος μοναχά
εις τους πλάτανους, δεν λάμπει
εις τ' αμπέλια, εις τα νερά.

76 Εις τον ήσυχον αιθέρα
τώρα αθώα δεν αντηχεί
τα λαλήματα η φλογέρα,
τα βελάσματα το αρνί.

77 Τρέχουν άρματα χιλιάδες
σαν το κύμα εις το γιαλό,
αλλ' οι ανδρείοι παλληκαράδες
δεν ψηφούν τον αριθμό.

78 Ω τρακόσιοι, σηκωθείτε
και ξανάλθετε σε μας
τα παιδιά σας θελ' ιδείτε
πόσο μοιάζουνε με σας.

79 Όλοι εκείνοι τα φοβούνται
και με πάτημα τυφλό
εις την Κόρινθο αποκλειούνται
κι όλοι χάνουνται απ' εδώ.

80 Στέλνει ο άγγελος του ολέθρου
πείνα και θανατικό,
που με σχήμα ενός σκελέθρου
περπατούν αντάμα οι δυο

81 και πεσμένα εις τα χορτάρια
απεθαίνανε παντού
τα θλιμμένα απομεινάρια
της φυγής και του χαμού.

82 Κι εσύ αθάνατη, εσύ θεία,
που ότι θέλεις ημπορείς.
εις τον κάμπο, Ελευθερία,
ματωμένη περπατείς.

83 Στη σκια χεροπιασμένες,
στη σκια βλέπω κι εγώ
κρινοδάχτυλες παρθένες
οπού κάνουνε χορό.

84 Στο χορό γλυκογυρίζουν
ωραία μάτια ερωτικά,
και εις την αύρα κυματίζουν
μαύρα, ολόχρυσα μαλλιά.

85 Η ψυχή μου αναγαλλιάζει
πως ο κόρφος καθεμιάς
γλυκοβύζαστο ετοιμάζει
γάλα ανδρείας κι ελευθεριάς.

86 Μες στα χόρτα, τα λουλούδια,
το ποτήρι δεν βαστώ
φιλελεύθερα τραγούδια
σαν τον Πίνδαρο εκφωνώ.

87 Απ' τα κόκαλα βγαλμένη
των Ελλήνων τα ιερά,
και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
χαίρε, ω χαίρε, Ελευθεριά!

88 Πήγες εις το Μεσολόγγι
την ημέρα του Χριστού,
μέρα που άνθισαν οι λόγγοι
για το τέκνο του Θεού.

89 Σου 'λθε εμπρός λαμποκοπώντας
η Θρησκεία μ' ένα σταυρό,
και το δάκτυλο κινώντας
οπού ανεί τον ουρανό,

90 "σ' αυτό", εφώναξε, "το χώμα
στάσου ολόρθη, Ελευθεριά!".
Και φιλώντας σου το στόμα
μπαίνει μες στην εκκλησιά.

91 Εις την τράπεζα σιμώνει,
και το σύγνεφο το αχνό
γύρω γύρω της πυκνώνει
που σκορπάει το θυμιατό.

92 Αγρικάει την ψαλμωδία
οπού εδίδαξεν αυτή
βλέπει τη φωταγωγία
στους Αγίους εμπρός χυτή.

93 Ποιοι είν' αυτοί που πλησιάζουν
με πολλή ποδοβολή,
κι άρματ', άρματα ταράζουν;
Επετάχτηκες εσύ!

94 Α, το φως που σε στολίζει,
σαν ηλίου φεγγοβολή,
και μακρίθεν σπινθηρίζει,
δεν είναι, όχι, από τη γη.
95 Λάμψιν έχει όλη φλογώδη
χείλος, μέτωπο, οφθαλμός
φως το χέρι, φως το πόδι,
κι όλα γύρω σου είναι φως.

96 Το σπαθί σου αντισηκώνεις,
τρία πατήματα πατάς,
σαν τον πύργο μεγαλώνεις,
κι εις το τέταρτο κτυπάς.

97 Με φωνή που καταπείθει
προχωρώντας ομιλείς:
"Σήμερ', άπιστοι, εγεννήθη,
ναι, του κόσμου ο Λυτρωτής.

98 Αυτός λέγει, αφοκρασθείτε:
"Εγώ ειμ' 'Αλφα, Ωμέγα εγώ
πέστε, που θ' αποκρυφθείτε
εσείς όλοι, αν οργισθώ;

99 Φλόγα ακοίμητην σας βρέχω,
που, μ' αυτήν αν συγκριθεί
κείνη η κάτω οπού σας έχω,
σαν δροσιά θέλει βρεθεί.

100 Κατατρώγει, ωσάν τη σχίζα,
τόπους άμετρα υψηλούς,
χώρες, όρη από τη ρίζα,
ζώα και δέντρα και θνητούς.

101 Και το παν το κατακαίει,
και δεν σώζεται πνοή,
πάρεξ του άνεμου που πνέει
μες στη στάχτη τη λεπτή"".

102 Κάποιος ήθελε ερωτήσει:
Του θυμού Του εισ' αδελφή;
Ποιος είν' άξιος να νικήσει
ή με σε να μετρηθεί;

103 Η γη αισθάνεται την τόση
του χεριού σου ανδραγαθιά,
που όλην θέλει θανατώσει
τη μισόχριστη σπορά.

104 Την αισθάνονται και αφρίζουν
τα νερά, και τ' αγρικώ
δυνατά να μουρμουρίζουν
σαν ρυάζετο θηριό.

105 Κακορίζικοι, πού πάτε
του Αχελώου μες στη ροή
και πιδέξια πολεμάτε
από την καταδρομή

106 να αποφύγετε; Το κύμα
έγινε όλο φουσκωτό
εκεί ευρήκατε το μνήμα
πριν να ευρείτε αφανισμό.

107 Βλασφημάει, σκούζει, μουγκρίζει
κάθε λάρυγγας εχθρού,
και το ρεύμα γαργαρίζει
τες βλασφήμιες του θυμού.

108 Σφαλερά τετραποδίζουν
πλήθος άλογα, και ορθά
τρομασμένα χλιμιντρίζουν
και πατούν εις τα κορμιά.

109 Ποίος στο σύντροφον απλώνει
χέρι, ωσάν να βοηθηθεί
ποίος τη σάρκα του δαγκώνει
όσο που να νεκρωθεί.

110 Κεφαλές απελπισμένες,
με τα μάτια πεταχτά,
κατά τ' άστρα σηκωμένες
για την ύστερη φορά.

111 Σβιέται -αυξαίνοντας η πρώτη
του Αχελώου νεροσυρμή-
το χλιμίντρισμα και οι κρότοι
και του ανθρώπου οι γογγυσμοί.

112 Έτσι ν' άκουα να βουίξει
τον βαθύν Ωκεανό,
και στο κύμα του να πνίξει
κάθε σπέρμα αγαρηνό!

113 Και εκεί πού 'ναι η Αγία Σοφία
μες στους λόφους τους επτά,
όλα τ' άψυχα κορμία,
βραχοσύντριφτα, γυμνά,

114 σωριασμένα να τα σπρώξει
η κατάρα του Θεού,
κι απ' εκεί να τα μαζώξει
ο αδελφός του Φεγγαριού.

115 Κάθε πέτρα μνήμα ας γένει,
κι η Θρησκεία κι η Ελευθεριά
μ' αργό πάτημα ας πηγαίνει
μεταξύ τους και ας μετρά.

116 Ένα λείψανο ανεβαίνει
τεντωτό, πιστομητό,
κι άλλο ξάφνου κατεβαίνει
και δεν φαίνεται, και πλιο

117 και χειρότερα αγριεύει
και φουσκώνει ο ποταμός
πάντα, πάντα περισσεύει
πολύ φλοίσβισμα και αφρός.

118 Α, γιατί δεν έχω τώρα
τη φωνή του Μωυσή;
Μεγαλόφωνα την ώρα
οπού εσβιούντο οι μισητοί,

119 το Θεόν ευχαριστούσε
στου πελάου τη λύσσα εμπρός,
και τα λόγια ηχολογούσε
αναρίθμητος λαός.

120 Ακλουθάει την αρμονία
η αδελφή του Ααρών,
η προφήτισσα Μαρία,
μ' ένα τύμπανο τερπνόν

121 και πηδούν όλες οι κόρες
με τσ' αγκάλες ανοικτές,
τραγουδώντας, ανθοφόρες,
με τα τύμπανα κι εκειές.

122 Σε γνωρίζω από την κόψη
του σπαθιού την τρομερή,
σε γνωρίζω από την όψη
που με βία μετράει τη γη.

123 Εις αυτήν, είν' ξακουσμένο,
δεν νικιέσαι εσύ ποτέ
όμως, όχι, δεν είν' ξένο
και το πέλαγο για σε.

124 Το στοιχείον αυτό ξαπλώνει
κύματ' άπειρα εις τη γη,
με τα οποία την περιζώνει,
κι είναι εικόνα σου λαμπρή.

125 Με βρυχίσματα σαλεύει
που τρομάζει η ακοή
κάθε ξύλο κινδυνεύει
και λιμνιώνα αναζητεί.

126 Φαίνετ' έπειτα η γαλήνη
και το λάμψιμο του ηλιού,
και τα χρώματα αναδίνει
του γλαυκότατου ουρανού.

127 Δεν νικιέσαι, είν' ξακουσμένο,
στην ξηράν εσύ ποτέ
όμως όχι δεν είν' ξένο
και το πέλαγο για σέ.

128 Περνούν άπειρα τα ξάρτια,
και σαν λόγγος στριμωχτά
τα τρεχούμενα κατάρτια,
τα ολοφούσκωτα πανιά.

129 Συ τες δύναμές σου σπρώχνεις,
και αγκαλά δεν είν' πολλές,
πολεμώντας, άλλα διώχνεις,
άλλα παίρνεις, άλλα καις.

130 Μ' επιθυμία να τηράζεις
δύο μεγάλα σε θωρώ,
και θανάσιμον τινάζεις
εναντίον τους κεραυνό.

131 Πιάνει, αυξαίνει, κοκκινίζει,
και σηκώνει μια βροντή,
και το πέλαο χρωματίζει
με αιματόχροη βαφή.

132 Πνίγοντ' όλοι οι πολεμάρχοι
και δεν μνέσκει ένα κορμί
χαίρου, σκιά του Πατριάρχη,
που σε πέταξαν εκεί.

133 Εκρυφόσμιγαν οι φίλοι
με τσ' εχθρούς τους τη Λαμπρή,
και τους έτρεμαν τα χείλη
δίνοντάς τα εις το φιλί.

134 Κειες τες δάφνες που εσκορπίστε
τώρα πλέον δεν τες πατεί,
και το χέρι οπού εφιλήστε
πλέον, α, πλέον δεν ευλογεί.

135 Όλοι κλάψτε αποθαμένος
ο αρχηγός της Εκκλησιάς
κλάψτε, κλάψτε κρεμασμένος
ωσάν να 'τανε φονιάς!

136 Έχει ολάνοικτο το στόμα
π' ώρες πρώτα είχε γευθεί
τ' Άγιον Αίμα, τ' Άγιον Σώμα
λες πως θε να ξαναβγεί

137 η κατάρα που είχε αφήσει,
λίγο πριν να αδικηθεί,
εις οποίον δεν πολεμήσει
και ημπορεί να πολεμεί.

138 Την ακούω, βροντάει, δεν παύει
εις το πέλαγο, εις τη γη,
και μουγκρίζοντας ανάβει
την αιώνιαν αστραπή.

139 Η καρδιά συχνοσπαράζει.
Πλην τι βλέπω; Σοβαρά
να σωπάσω με προστάζει
με το δάκτυλο η θεά.

140 Κοιτάει γύρω εις την Ευρώπη
τρεις φορές μ' ανησυχιά
προσηλώνεται κατόπι
στην Ελλάδα, και αρχινά:

141 "Παλληκάρια μου, οι πολέμοι
για σας όλοι είναι χαρά,
και το γόνα σας δεν τρέμει
στους κινδύνους εμπροστά.

142 Απ' εσάς απομακραίνει
κάθε δύναμη εχθρική,
αλλά ανίκητη μια μένει
που τες δάφνες σας μαδεί.

143 Μία, που όταν ωσάν λύκοι
ξαναρχόστενε ζεστοί,
κουρασμένοι από τη νίκη,
αχ, το νου σάς τυραννεί.

144 Η Διχόνοια που βαστάει
ένα σκήπτρο η δολερή
καθενός χαμογελάει,
"πάρ' το", λέγοντας, "και συ".

145 Κειο το σκήπτρο που σας δείχνει
έχει αλήθεια ωραία θωριά
μην το πιάστε, γιατί ρίχνει
εισέ δάκρυα θλιβερά.

146 Από στόμα οπού φθονάει,
παλληκάρια, ας μην πωθεί,
πως το χέρι σας κτυπάει
του αδελφού την κεφαλή.

147 Μην ειπούν στο στοχασμό τους
τα ξένη έθνη αληθινά:
"Εάν μισούνται ανάμεσό τους
δεν τους πρέπει ελευθεριά".

148 Τέτοια αφήστενε φροντίδα
όλο το αίμα οπού χυθεί
για θρησκεία και για πατρίδα
όμοιαν έχει την τιμή.

149 Στο αίμα αυτό, που δεν πονείτε
για πατρίδα, για θρησκειά,
σας ορκίζω, αγκαλισθείτε
σαν αδέλφια γκαρδιακά.

150 Πόσο λείπει, στοχασθείτε,
πόσο ακόμη να παρθεί
πάντα η νίκη, αν ενωθείτε,
πάντα εσάς θ' ακολουθεί.

151 Ω ακουσμένοι εις την ανδρεία,
καταστήστε ένα Σταυρό
και φωνάξετε με μία:
"Βασιλείς, κοιτάξτ' εδώ!

152 Το σημείον που προσκυνάτε
είναι τούτο, και γι' αυτό
ματωμένους μας κοιτάτε
στον αγώνα το σκληρό.

153 Ακατάπαυστα το βρίζουν
τα σκυλιά και το πατούν
και τα τέκνα του αφανίζουν,
και την πίστη αναγελούν.

154 Εξ αιτίας του εσπάρθη, εχάθη
αίμα αθώο χριστιανικό,
που φωνάζει από τα βάθη
της νυκτός: Να εκδικηθώ.

155 Δεν ακούτε, εσείς εικόνες
του Θεού, τέτοια φωνή;
Τώρα επέρασαν αιώνες
και δεν έπαυσε στιγμή.

156 Δεν ακούτε; Εις κάθε μέρος
σαν του Άβελ καταβοά
δεν ειν' φύσημα του αέρος
που σφυρίζει εις τα μαλλιά.

157 Τι θα κάμετε; Θ' αφήστε
να αποκτήσομεν εμείς
λευθεριάν, ή θα την λύστε
εξ αιτίας πολιτικής;

158 Τούτο ανίσως μελετάτε
ιδού εμπρός σας τον Σταυρό:
Βασιλείς, ελάτε, ελάτε,
και κτυπήσετε κι εδώ!"


Edited by - Ψηλός on 06/12/2006 19:35:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 20:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Αφήστε λίγο στην άκρη το φραπέ και τη ρέκλα, και κάντε τον κόπο να διαβάσετε τι λέει ο ποιητής.


το εχω διαβασει εδω και 17 χρονια
ο ποιητης μεσα απο το ποιημα του λεει τι εχει γινει στην ελλαδα
γραφει πως εβλεπαν οι μεγαλες δυναμεις την προσπαθια των ελληνων να ελευθερωθουν

αναφερει ιστορικες στιγμες της επαναστασης

κανει λογο για την διχωνια που επληξε την επανασταση

σε καποια στιγμη καλει και τους 300 να δουν τους απογονους τους
πως πολεμουν και αυτοι με θαρρος

τωρα θα μου πεις οτι στο δικο σου μυαλο οι 300 ηταν προ χριστου χριστιανοι

οπως και οτι το ολο ποιημα εχει γραφτει για να δοξασει την ορθοδοξια
γιατι μεσα αναφερει τις λεξεις
σταυρος,αγια σοφια,αβρααμ και διαφορα αλλα εβραιοχριστιανικα

με την ιδια λογικη καποιος προσκημενος στο αλλο μαντρι της πατρωας θρησκειας θασου πει οτι γινετε αναφορα στους 300 στις κοπελες που χωρευουν στους αγρους και διαφορα αλλα παγανιστικα

η ουσια ειναι μια
ποιημα προς την ελευθερια ειναι
και δειχνει πως μεσα απο τους αγωνες καταφεραν οι ελληνες να ελευθερωθουν δειχνει πως τους γελασαν και πως τους φοβοντουσαν οι μεγαλες δυναμεις
δειχνει την δυχονια
δειχνει την σχεση των σημερινων (τοτε) ελληνων με τους προγονους τους

τωρα αν εσυ βλεπεις οτι ειναι υμνος προς την ορθοδοξια τοτε πρεπει να πας να κοιταχτεις


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 20:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ρε συ ψηλέ έλεος !
quote:
Δεν με εκπλήσσεις, όμως.
Να φανταστείς ότι δεν εξεπλάγην με τους «νόμους της τύχης» του Thinκ math, την ύπαρξη των οποίων έσπευσε να επιβεβαιώσει και ο macedon!!
Είναι γνωστά πλέον τα ακροβατικά σας προκειμένου να μην δείτε και παραδεχθείτε το προφανές!!

Εντάξει έχουμε καταλάβει οτι το σχολείο δεν το έβγαλες.
Ενα λόττο όμως δεν έχεις παίξει ?
Ενα στοίχημα ?
Μία παρτίδα πόκερ ?
Μία παρτίδα 21 ?
Ενα τάβλι ?
Θα σου πρότεινα να πας στο κοντινότερο προποτζίδικο να ρωτήσεις έναν απο αυτούς που παίζουν στοίχημα , να σου εξηγήσουν πως χρησιμοποιούνται οι πιθανότητες για να βγούν οι συντελεστές των παιχνιδιών , και να σου εξηγήσουν μερικούς απλούς νόμους της τύχης , ή αλλιώς των πιθανοτήτων .

Δεν σε στέλνω σε πανεπιστήμιο , σε προποτζίδικο σε στέλνω ...

Τώρα αν θέλεις ανώτερη εκπαίδευση πήγαινε ρώτα σε κανένα καζίνο . Εκει εχει μετρ του είδους .
Καλά , που ζείς ρε κακομοίρη ?

Τώρα τον εθνικό ύμνο γιατί τον έγραψες δεν το αντιλαμβάνομαι.
Αποδεικνύει κάτι
Μήπως αποδεικνύει οτι τα κόκκαλα των ελλήνων είναι ιερά επειδή είναι χριστιανικά ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 00:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Η ΙΣΤΟΡΙΑ...
ΕΝΟΣ ΝΕΑΡΟΥ ΚΟΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΔΟΞΟΥ " ΙΕΡΕΑ "

Ο περιφερόμενος "ΠσιλοΣ" κάνει πιάτσα στα μέρη μας.
Προκλητικός,ερεθιστικός,παντελώς γυμνός και"κλείνοντας το μάτι"
με νόημα, τους προκάλεσε όλους.Πως να αντισταθεί κανείς σ΄αυτόν
τον πειρασμό..? Ήρθαν και αδειάσαν όλοι επάνω του.
(από μερικούς δεν το περίμενα).Ποιός θα σκουπίσει τώρα..?
Ευτυχώς που ο "ΨΗΛΟΣ" πληρώνεται αδρά γι΄αυτό τον εξευτελισμό.
Γιατί κάπου τέθηκε θέμα για το επάγγελμά του.
Είναι αυτός τρόπος γραφής και χειρισμός υπολογιστή,ηλικιωμένου
ανθρώπου,που έπλενε πιάτα και σήκωνε τόνους βάρη..?
Μην τρελλαθούμε τελείως δηλαδή...
ΙΕΡΕΑΣ είναι ο άνθρωπος,όχι απ΄αυτούς τους έγγαμους,
από τους άλλους της ΚΑΡΙΕΡΑΣ, τους άγαμους.Ξέρεται κάποιον
που θα ξεσκίζεται,όσο πιστός κι αν είναι,για την εκκλησία εάν
δεν έχει ποντάρη όλα πάνω της..?
ΙΕΡΕΑΣ και μάλιστα κοντός.Το "ψηλός" κρύβει τον ιερέα.
Έχεται δει εσείς πολλούς ψηλούς παπάδες..? Δεν πάη το μυαλό.
Σου λέει ψηλός παπάς "αποκλείεται"...
Προσδιορίζει της ιδιότητές του, πάντα αντίθετα και τις
επαναλαμβάνη συνέχεια.Τονίζει διαρκώς την παλαιότητά του.
" ο παππούς μου ο Μακρυγιάννης" , παμπάλαιος,
Είκοσι χρόνια μόνο,έπλενε πιάτα.Πόσο παλιός είναι δηλαδή..?
Μ΄αυτόν τον τρόπο κερδίζει τον ενστικτώδη σεβασμό των άλλων
και δή των τρίτων.Είναι αυτός τρόπος γραφής ενός τέτοιου
ανθρώπου..?
Προσέξτε τώρα τι μας παρουσιάζει...έναν ψηλό...γεροδεμένο
από τις βαριές δουλειές ...ηληκιωμένο...που έφαγε τη ζωή
με το κουτάλι.Παιδικός τρόπος προβολής.Το κάνει αυτό άλλος
εδώ μέσα..? Εδώ φανερώνεται και η ηλικία του...
Το πολύ... ΕΙΚΟΣΙ χρονών..!
Προσέξτε λέξεις που χρησημοποιεί...σου κλείνω το μάτι...
...αδελφέ μου...βρε...Λέξεις "προίκα" της θεολογικής σχολής
και εκδηλώνουν την ευγενική θηλυκότητα των ιερέων, όντως κάτι
μεταξύ άνδρα και γυναίκας.
Κι όλα αυτά μαζί,φανερώνουν το κόμπλεξ,που απόκτησε στα πιό
νεανικά του χρόνια.Αφού ως κοντός,μικρός και λυγερός
αντιμετώπιζε τον χλευασμό των άλλων,δείχνοντας τα νύχια του.
Κι αυτό φαίνεται στα επιθετικά γραπτά του,όπου αντιμετωπίζει
τους άλλους με την ίδια μέθοδο.
Το όλο πάθος βγάζει προς τα έξω και τις φιλοδοξίες του.
Πραγματικά μεγάλες.Ίδιος χριστόδουλος.
Αυτός ο νεαρός πετάει τον μανδύα του ιερέα,κάθεται στον
υπολογιστή και βγάζει εκ του ασφαλούς,τον αληθινό του εαυτό.
Όμως ο θεός του, φαίνεται ότι τον εγγατέλειψε.
Ένα παράξενο πράγμα, όπου εμφανίζεται ο Συνοδινός,
εξαφανίζεται ο θεός.
Τα δέ χέρια του,είναι πεντακάθαρα,ποιό καθαρά κι απο του
" Πιλάτου " φρέσκα κι αδούλευτα.
Κι έτσι θα τον παραλάβει ο θεός του.
Σαν άνθρωπο με καθαρά χέρια,αλλά με βρώμικη συνείδηση.
Ο ΘΕΟΣ ΣΥΝΧΩΡΕΙ Η ΑΛΛΗΘΕΙΑ ΠΟΤΕ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 08:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Μαράκι, έψαξες αλλά το βρήκες έτσι; Προκειμένου να μη δεις την πραγματικότητα, είσαι διαθέσιμη να πιαστείς από οτιδήποτε, που και αυτό, στην ουσία, σε οδηγεί εκεί που δεν θες να παραδεχθείς.


Αν έχεις αμφιβολίες Ψηλέ για την σημασία της λέξης,πάρε το λεξικό του Τριανταφυλλίδη,και δεστο.Το παρέθεσα αυτούσιο,δεν ήξερα ότι μπορώ να αλλοιώνω τα νοήματα των λέξεων τόσο εύκολα.Και αμα δεν σου αρέσει το λεξικό του Τριανταφυλλίδη,ή το βρίσκεις αντίχριστο κι αυτό,ψάξε στου Μπαμπινιώτη,τα ίδια λέει.Και σταμάτα να μας παρουσιάζεις ώς πρόβατα,υποβόλιμα όντα και τα λοιπά γνωστά σου...Μια χαρα νοημοσύνη έχουμε,σε αντίθεση με άλλους κολλημένους...

quote:
Δεν με εκπλήσσεις, όμως.
Να φανταστείς ότι δεν εξεπλάγην με τους «νόμους της τύχης» του Thinκ math, την ύπαρξη των οποίων έσπευσε να επιβεβαιώσει και ο macedon!!
Είναι γνωστά πλέον τα ακροβατικά σας προκειμένου να μην δείτε και παραδεχθείτε το προφανές!!


Στο ζογκλεριλίκι εσένα Ψηλέ,δεν σε φτάνει κανένας...

quote:
Τι να κάνουμε; Αφού έτσι σας αρέσει, γούστο σας και καπέλο σας!Δεν πειράζει όμως. Τουλάχιστον να μη νομίζετε ότι έτσι εύκολα θα κερνάτε κουτόχορτο και στους άλλους!!

Σε αντίθεση με σένα,δεν προσπαθούμε να επιβάλλουμε την άποψή μας,απλά την παραθέτουμε.Ευγε αφανάτιστη ορθοδοξία!!!!!
Όσο για το κουτόχορτο,την θεωρώ κατ'εξοχήν τροφή των ορθοδοξόπληκτων...

quote:
Αφήστε λίγο στην άκρη το φραπέ και τη ρέκλα, και κάντε τον κόπο να διαβάσετε τι λέει ο ποιητής.

Τον Ύμνο εις την Ελευθερία τον έχουμε διαβάσει,ξανά και ξανά.Δεν είναι χριστιανική ωδή Ψηλέ.Μιλάει για μάχες,για γεγονότα,για τις Μεγάλες Δυνάμεις..Η ερμηνεία σου στον Ύμνο,είναι πρωτάκουστη,σε σημείο γέλωτος.Ή μήπως νομίζεις ότι βλέποντας την μαυρίλα της καταστροφής από το Μεσολόγγι,σκεφτόταν την εκκλησία και τον Θεό;Έλα τώρα...Αλήθεια,καθώς το παρέθετες,το διάβασες καθόλου ή βαρέθηκες;
***Κι εσύ φραπεδάκια πίνεις και γράφεις τόσο επιθετικά;κοίταξε να τα μειώσεις αν είναι πολλά ή να τα κόψεις αν πίνεις λίγα,κάνουν κακό στα νεύρα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 01:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
" ΣΑΝ ΕΠΙΦΑΝΙΟ "

Την περίοδο των εκκλησιαστικών σκανδάλων,ο χριστόδουλος
μάζεψε την ηγετική ομάδα της εκκλησίας για να τους ανακοινώσει
τις πολύ σκληρές και γενναίες αποφάσεις του.
Με τον γνωστό δυναμισμό και σε έντονα αυστηρό ύφος,
τους γνωστοποίησε ότι θα παραδώσει στον λαό,
όλους αυτούς που σκανδαλίζονται και δεν είναι άξιοι να φέρουν
τον τίτλο του "ιερέα".
Πετάχτηκε τότε ένας από την ηγετική ομάδα και του είπε με νόημα
"Αδελφέ χριστόδουλε,σε αυτήν την έρημη πόλη,
λίγο πολύ, γνωριζόμαστε όλοι "
Αναδιπλώθηκε τότε ο χριστόδουλος και παρακάλεσε πολύ ευγενικά,
σχεδόν κλαίγοντας,να βγούν τουλάχιστον δύο εθελοντές και να
παραιτηθούν από μόνοι τους.Σηκώθηκε τότε ο "Αττικής" και
βλέποντας το θείο δράμα που παιζόταν και ξέροντας ότι ο ίδιος
είναι ένα καμμένο χαρτί,προσφέρθηκε να παραιτηθεί,δηλώνοντας
όμως,ότι μένει στα πράγματα από την πίσω πόρτα.
Ο χριστόδουλος δέχτηκε,πήρε μια βαθιά ανάσα και ρώτησε ποιός
θα είναι δεύτερος.Για πολύ ώρα κανείς δεν μιλούσε και το κλίμα
γινόταν όλο και ποιό βαρύ.
Και τότε σηκώθηκε,το αγαπημένο παιδί της ιεραρχίας,προσωπικός
φίλος του χριστόδουλου,το καμάρι της εκκλησίας και χαρισματικός
γκαφατζής, Χουάν Αντόνιο ΣΑΝ ΕΠΙΦΑΝΙΟ. Μεγάλος παίχτης.
(Θυμίζει τον Ισπανό καλαθοσφαιριστή.Τι τρίποντα έρειχνε εκείνο
το παλληκάρι) Τούς λέει λοιπόν ο Επιφάνιος,ότι αναλαμβάνει
να σηκώσει τον σταυρό του μαρτυρίου και γι΄αυτό το λόγο
παίρνει ένα μήνα "άδεια". Κοπήκανε τα πόδια όλων και ποιό πολύ
του χριστόδουλου."Ένα ολόκληρο μήνα χωρίς τον Σαν Επιφάνιο.??"
Και ξαφνικά,μετά από μια βδομάδα,ο Επιφάνιος επιστρέφει.
Και τότε αντέδρασε το Σύμπαν ολόκληρο.Καλά ούτε ένα μήνα.
Έτσι για τα μάτια του κόσμου...
Εάν ο Σαν Επιφάνιο είναι το ίδιο ικανός στα τρίποντα,με τον
συνονόματό του Ισπανό καλαθοσφαιριστή,τότε ίσως εξηγούνται όλα.
Χωρίς τα τρίποντά του,η ομάδα άρχειζε να παρουσιάζει δυστοκία.
Έσπαγαν το σίδερο.Δεν βρίσκανε με τίποτα δυχτάκι.Με αποτέλεσμα
να προκληθεί εκνευρισμός,που ώρα με την ώρα μεγάλωνε μέσα στην
ηγετική ομάδα.Έχουν τους "ΨΗΛΟΥΣ" θα ισχυριστεί κάποιος.
Εντάξη,απαραίτητοι οι "ψηλοί" στην ομάδα,αλλά αυτοί είναι
αμυντικοί.Παίζουν περισσότερο στο δικό τους καλάθι.Επιθετικά
έχουν ποσοστά "δέκα τοίς εκατό"(πάλι το δέκα τοις εκατό).
Θα κάνουν κάνα τζαρτζάρισμα,καμμιά τάπα,κανένα ριμπάουντ,
κανένα φόλλοου,κανένα....λέι απ...Αλλά καρφώνουν μόνο
αν βάλουν το χέρι στη δακτύλιο της στεφάνης.Ε,δε λέει...
Η ομάδα χρειάζεται και κάποιον,να "πυροβολεί" από μέση και
μακρυνή απόσταση.
Τι να κάνανε δηλαδή,να φέρνανε τον Μακρυγιάννη..?
Καλός πυροβολητής ο Μακρυγιάννης αλλά έχει πεθάνει εδώ και
διακόσια χρόνια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 11:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity
Φίλε Συνοδινός +10 από εμένα


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 00:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Έχω ξεκαθαρίσει από αρχής τη γνώμη μου,ότι ο χριστιανισμός στην Ελλάδα με τον χριστόδουλο,μπαίνει στην δύση της πολυτάραχης
ιστορίας του.Είμαι της γνώμης,πως το θεολογικό κομμάτι
της εκκλησίας,θα καταρεύσει με πάταγο στο άμμεσο μέλλον (Εικοσαετία).
Ο χριστόδουλος έδωσε το σύνθημα,οι υπόλοιποι ιερείς το παρασύνθημα.
Η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα και η αμφισβήτηση απλώνεται ραγδαία.
Το παραδοσιακό κομμάτι της εκκλησίας θα διαβρωθή,αλλά θα αντέξει
περισσότερο.Εκτός κι άν οι Πατρώοι Θεοί,πατήσουν γερά στο έδαφος
και αντικαταστήσουν αργά,αλλά σταθερά,την χριστιανική παράδοση.
Παίρνοντας ταυτόχρονα πίσω,ότι τους έχει κλαπή.
Σε ποιό βάθος χρόνου πιστεύεται εσείς θα αντέξει ο χριστιανισμός..?
Τι ευθύνες φέρει ο χριστόδουλος..?
Θα ενδιέφερε η γνώμη,όλων όσων,θα βρεθούν σ΄αυτή τη σελίδα.
Ένα σχόλιο ή κάτι περισσότερο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 04:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron

[/quote]

Αγαπητη μαρακι8 μαρια δεν θα σου κανω κριτικη διοτι θα κανω το ιδιο λαθως. Το οτι ο χριστοδουλος και 90% οι παπαδες ειναι ολλοι το ιδιο που τους κρινεις. Ανθρωποι ειναι με αδυναμιες που ολλοι κανουν λαθοι. Ας προσπαθησουμε να ειμασται σαν το 10%.Και να προσπαθουμε να διορθωσουμε τα λαθοι μας. Ασ μην βιαζωμαστε λυπων να κρινουμε Ουδεις αναμαρτητος.<<Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΣ ΡΙΨΗ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟ ΛΙΘΟΝ>>
Το ρητο του χριστου ας ειναι για ολλους εμασ παραδιγμα.

Καλα χριστουγενα πιστους και μη.
Φιλικα ανδρεας
[/quote]

Me syghwris file Andrea alla afti den ine apla anthrwpi me adynamies alla eglimaties!!! i anthrwpi me "adynamies" den klevoun tous ftwhous, den kanoun gay orgia, den vasanizoun epi aiwnes ena lao mi afinontas ton na anapnefsi...Den apiloun emmesa kyvernisis oti tha tis rixoun an de tous stirixoun...! Lipon afti gia mena theloun kremasma, ohi apla vrisimo. Sto diaolo na pane oli...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 05:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
[/quote]
Έλα τώρα φτάνει, μπορείς να ξυπνήσεις και να αλλάξεις πλευρό.

Psile, mou ehis kani ta nevra zartieres, ade na myrisis ligo thimiato na mastourwsis...!

____________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 05:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
quote:

****Τι παράξενα πράγματα Θεέ μου.
Να έχουμε ξένους επιφανείς ανθρώπους να παραδέχονται πως οι Έλληνες χρωστούν τη συνέχιση της ύπαρξής τους στην Εκκλησία, και να παρουσιάζονται «Έλληνες» που να θέλουν την κατάργησή της!!
Ώρε και να σε άκουγε ο παππούς μου ο Μακρυγιάννης!!!!!

Edited by - Ψηλός on 03/12/2006 22:42:42



Psile, den pirazi gia ton papou sou ton makrygianni, me endiaferi gia ton propappou mou ton ERiga Feraio o opios anaferi oti i ekklisia pada itan to saraKI POU ETRWGE TON ELLINISMO... i TRAGOPAPES ITAN AFTI POU AFORISAN TIN ELLINIKI EPANASTASI. ePISIS SYMFWNA ME TIN Elliniki Nomarhia (an sou leei kati...!)o tote mitropolitis Artas (omofilofilos symfwna me tous syghronous tou) prodwse tis Souliwtisses stous Tourkous kai anagastiksn meta, gia na min paradwthoun, na pesoun sto gremo. Diavase tipota protou aradiasis afta ta aparadekta skoupidia... Xestravwsou epitelous...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 09:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Nostron, θα σε παρακαλέσω και πάλι να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με αγγλικούς χαρακτήρες.
Στο topic (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

σου έχει δοθεί ήδη απάντηση από τον Συντονιστή jejeje για την επίλυση του προβλήματος σου.

Θα ήθελα επίσης να σε παρακαλέσω να αποφεύγεις φράσεις προς τους συνομιλητές σου οι οποίες θα μπορούσαν να εκληφθούν κι ως προσβλητικές.
Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος για κάτι τέτοιο, αγαπητέ!
Ο καθένας μας έχει δικαίωμα να έχει τις απόψεις του, το σύνολο των πιστεύω του και των αξιών του.
Προσπάθησε λοιπόν να διατηρείς την ψυχραιμία σου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 22:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001

Me syghwris file Andrea alla afti den ine apla anthrwpi me adynamies alla eglimaties!!! i anthrwpi me "adynamies" den klevoun tous ftwhous, den kanoun gay orgia, den vasanizoun epi aiwnes ena lao mi afinontas ton na anapnefsi...Den apiloun emmesa kyvernisis oti tha tis rixoun an de tous stirixoun...! Lipon afti gia mena theloun kremasma, ohi apla vrisimo. Sto diaolo na pane oli...
[/quote]

Αγαπητε Norton Συχωρεμενος. Κατα την γνωμη μου η εκκλησια δεν υποχρεωσε κανενα δια το εμβολο. Απλα κατα το δυναμη.Ασ μην ριχνουμε την ευθυνη οτι στραβω γινεται στην ελλαδα στην εκκλησια. Εχουμε αναξιους πολιτικους μηδενως εξαιρουμενω. Μην χανεις την ψυχραιμια σου και σπαταλας θερμηδες θα ασπρισης.

ανδρεαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 22:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
A????? Οσο για το gay ησουν παρεα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 00:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Φίλε Ανδρέα...
Θα μου επιτρέψεις να παρέμβω.
Ο χριστόδουλος εκτός από ποδοσφαιριστής και πολιτικός,δεν είναι ούτε
ο μπακάλης της γειτονιάς,να πουλάει με το κιλό κι αν δεν μας αρέσει
πάμε σ΄άλλο μαγαζί.Υποχρεωνόμασται να τον βλέπουμε και να τον ακούμε,
αφού είναι δημόσιο πρόσωπο.Στην Ελλάδα έχουμε την συνήθεια να
κατεβάζουμε πρόσωπα κύρους στα μέτρα μας για να τους κάνουμε
αποδεκτούς στους υπόλοιπους.Ε,δεν είναι έτσι...Γι αυτό δεν και δεν
είναι πρωθυπουργός ή αρχιεπίσκοπος ο μπακάλης.
Ο χριστόδουλος έχει υπογράψει ένα "συμβόλαιο" με τον θεό.
Μάλιστα ο ίδιος του,το πρότεινε στον θεό.Και έβαλε μέσα,
φαρδυά πλατυά,την υπογραφή του. ( Ο θεός, λόγο ανωτέρας βίας,δεν
μπόρεσε να προσεγγύσει το τραπέζι των διαπραγματεύσεων ).
Αυτό σημαίνει,ότι αυτό το συμβόλαιο είναι σε ισχύ,τουλάχιστον από
την μεριά του χριστόδουλου. ( Άν είναι σε ισχύ και από την μεριά
του θεού, δεν παίρνω όρκο ).Εάν ο χριστόδουλος δεν μπορεί να ζεί
σύμφωνα με τον χριστό της βίβλου και παραμένει ένας άνθρωπος
σαν όλους εμάς,πηγαινοερχόμενος από το καλό στο κακό,με τον εγωισμό
τα πάθη και τις αδυναμίες του,αυτό ένα πράγμα σημαίνει...
Ότι ο λόγος του χριστού και γενικότερα του θεού της βίβλου,
είναι μή εφαρμόσιμος,άτοπος και άκαιρος.
Ποιός ο λόγος αυτής της υποκρισίας..?
Κάτι τόσο άχαρο τόσο άσχημο και τριτοκοσμικό,
να χαίρει πλήρους ασυλίας..?
Φίλε Ανδρέα,η πολιτική είναι δηστυχώς ακόμη αναγγαίο κακό,
Η εκκλησία όχι..!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy