ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 10:54:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μαράκι,
ειλικρινά αναρωτιέμαι αν δεν έχεις την ικανότητα να καταλάβεις κάποια πράγματα ή υποκρίνεσαι ότι δεν καταλαβαίνεις;;;


Ανέφερες κάποια παραδείγματα που αφορούν την καθολική Εκκλησία και ένα παράδειγμα που αφορά την Ορθόδοξη Εκκλησία της Αμερικής. Ίσως να υπάρχουν και άλλα μεμονωμένα παραδείγματα, δεν αντιλέγω.

Χρησιμοποιείς λοιπόν αυτές τις μεμονωμένες περιπτώσεις για να βγάλεις όλους τους παπάδες βιαστές ανηλίκων.

Αν λειτουργήσουμε όλοι όπως και εσύ, τότε όλοι οι Έλληνες είναι ομοφυλόφιλοι, όλοι οι Κρητικοί είναι φονιάδες, όλοι οι Πελοποννήσιοι είναι προδότες και ρουφιάνοι, ………… και πάει λέγοντας.

Για σύνελθε λίγο και σκέψου λιγάκι καλύτερα.
Αν μια ή δύο ή τρεις γυναίκες είναι πουτ….., πρέπει να λέμε ότι είστε όλες πουτ………;

Έλεος πια!!!!!


*****Ας μου συγχωρηθεί το παραπάνω αλλά μερικές φορές χρειάζονται και οι βαριές λέξεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 11:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Αυτές οι μεμονωμένες περιπτώσεις των παπάδων που κάνουν "αταξίες"... μου θυμίζουν τις μεμονωμένες περιπτώσεις...
- ελεγκτών της εφορίας που τα παίρνουν.
- δημοσίων υπαλλήλων που προσελήφθηκαν με βύσμα.
- δημοσίων υπαλλήλων που δεν έχουν δουλέψει ποτέ.
- γιατρών που παίρνουν φακελάκι.
- μανάβηδων που κλέβουν στο ζύγι.
- πολιτικών που χρηματίζονται.
- νταλικέρηδων που οδηγούν ρημάδια, στις εθνικές οδούς.
- επιχειρήσεων που εκμεταλλεύονται τους εργαζόμενους.
- νυχτερινών μαγαζιών, που έχουν παρτίδες με τον υπόκοσμο.
- αστυνομικών που έχουν πιάσει τους παραπάνω παπάδες, απ’ τα...
- δικαστικών που εξυπηρετούν τα μεγάλα συμφέροντα.
- νόμων που ευνοούν τους ισχυρούς.
- ενόχων που δεν τιμωρούνται ποτέ.
Και πολλές άλλες.

Η απορία μου λοιπόν είναι
Ποιο είναι τέλος πάντων, αυτό το ποσοστό μεμονωμένων περιπτώσεων ανάλογα την περίπτωση βέβαια, για να ξέρουμε και τι συζητάμε ;

Γιατί μεμονωμένη περίπτωση είναι ότι ήπια και οδήγησα το Σάββατο το βράδυ, αλλά μεμονωμένη περίπτωση είναι και ο εξωγήινος που είδα την επομένη που ξενέρωσα.


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 14:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Εσύ έχεις πρόβλημα νόησης,κατανόησης,ή τι τελοσπάντων;ποιός είπε ότι ΟΛΟΙ οι παπάδες είναι παιδεραστές ή βιαστές κλπ;μάθε να διαβάζεις καλύτερα αυτά που λέμε και μην ψάχνεις αφορμή να εκστομίσεις βρισιές σαν αυτές που έγραψες..
quote:
Αν λειτουργήσουμε όλοι όπως και εσύ, τότε όλοι οι Έλληνες είναι ομοφυλόφιλοι, όλοι οι Κρητικοί είναι φονιάδες, όλοι οι Πελοποννήσιοι είναι προδότες και ρουφιάνοι, ………… και πάει λέγοντας.

Σύ είπας..Τέτοια άποψη έχεις για τα διαμερίσματα της χώρας σου;Ενδιαφέρον...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 15:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
Αγαπητέ Ψηλέ,

Πολύ ωραία όλα αυτά που λες, αλλά αυτά τα πολλά “μεμονωμένα” περιστατικά δεν θα είχαν εκλείψει, αν οι κανόνες που έχει επιβάλλει η ιεραρχία ήταν διαφορετικοί, ήταν δηλαδή σύμφωνοι με την Αγία Γραφή την οποία υποκρίνονται ότι ακολουθούν ;

Βασισμένοι σε ποιο “θείο λόγο” οι ιεράρχες θέσπισαν τους παρακάτω κανονισμούς και θέσεις:

- Αγαμία των ιερέων
- Απαγόρευση δεύτερου γάμου στους χηρεύσαντες κληρικούς
- Απαγόρευση σε γυναίκες να είναι ιερείς
- Πληρωμή για την τέλεση των μυστηρίων
- Θρησκευτικό χαρακτήρα στο κράτος (αστυνομικές ταυτότητες, η δεξιά του Κυρίου για τη Νέα Δημοκρατία, απαίτηση για την σαφή διατύπωση του χριστιανικού χαρακτήρα της Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό σύνταγμα κλπ.)
- Ύπαρξη στρατιωτικών ιερέων που ευλογούν τα όπλα και τον πόλεμο αντί να προσπαθούν να τον αποτρέψουν
- Αντίθεση στην καύση των νεκρών
- Κάψιμο βιβλίων
- Αφορισμοί διαφωνούντων

και πολλά άλλα

Όλα τα παραπάνω δεν τα ακολουθεί όλη η "εκκλησία" ;
Όλα τα παραπάνω είναι σύμφωνα με την Αγία Γραφή ;

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 17:39:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μαρακι
Αυτό είναι γελοίο..Ένα πλάσμα με ελάττωμα είναι ο ανώμαλος που βιάζει παιδάκια(αν και αυτό είναι "χόμπι" των παπάδων).Να υποθέσω ότι στο ίδιο τσουβάλι μπαίνουν και ομοφυλόφιλοι;

Μαράκι θα με βγάλεις και τρελό τώρα;;
Το έγραψες ή όχι το παραπάνω;;

Αν εγώ πω πως η κλεψιά είναι το χόμπυ των Θεσσαλών, τι σημαίνει;;

Ας το αφήσω σε εσένα να μου το ερμηνεύσεις!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 07:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Αν είδες πουθενά εσύ την λέξη 'ΟΛΩΝ' των παπάδων,μου λες.Εως τότε αρνούμαι να ασχολούμαι μαζί σου.Είσαι κουραστικός ειλικρινά.
Και μην παίζεις με τις λέξεις.Άστο να το κάνει κανείς που ξέρει καλύτερα...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 10:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Μαράκι μου καλημέρα.


quote:
maraki8: Αν είδες πουθενά εσύ την λέξη 'ΟΛΩΝ' των παπάδων,μου λες.Εως τότε αρνούμαι να ασχολούμαι μαζί σου.Είσαι κουραστικός ειλικρινά.


Νομίζω ότι όταν μιλάμε γενικά για κάτι, τότε πάντα κάποιον αδικούμε. Και νομίζω ότι αυτό είναι που θέλει να τονίσει ο φίλος Ψηλός με τα παραδείγματα του.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 12:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Καλημέρα σου Ελ.Ελυον.Ασφαλώς και δεν μίλησα για ολόκληρο το σύνολο της εκκλησίας.Δεν τσουβαλιάζω,δεν είναι του στυλ μου.Έχω πεί πολλάκις ότι υπάρχουν παραδείγματα ιερέων και χαίρομαι που μου δόθηκε η ευκαιρία να τους γνωρίσω κιόλας,τα οποία είναι οι λαμπρές εξαιρέσεις στους κόλπους της εκκλησίας.Απλά,με τόσα που ακούω αλλά και που βλέπω η ίδια,αναρωτιέμαι ποιά είναι τα ποσοστά αυτα...Κι όπως είπε και ο Στράτος,"Η απορία μου λοιπόν είναι
Ποιο είναι τέλος πάντων, αυτό το ποσοστό μεμονωμένων περιπτώσεων ανάλογα την περίπτωση βέβαια, για να ξέρουμε και τι συζητάμε".Και η δικιά μου η απορία πλέον αυτή είναι.

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 22:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Απόσπασμα από το Site της "PRESS BANK" , και χαρισμένο με αγάπη στους φίλους Χριστοδουλόδουλους .

ΕΚΚΛΗΣΙΑ: Όλες οι πληροφορίες του ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ, που εδώ και ένα χρόνο φωνάζει για τις προθέσεις της Εκκλησίας να φτιάξει Συνοδικό Κέντρο στον Υμηττό πάνω από τα όρια Χολαργού, είναι απόλυτα αληθείς. Έγγραφο –το οποίο κι έχουμε στα χέρια μας(φωτό αριστερά)- επιβεβαιώνει την παραχώρηση άδειας από το Δασαρχείο προς την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος ! Η Ναοδομία, το Πολεοδομικό γραφείο της Εκκλησίας της Ελλάδος δηλαδή, με την υπογραφή του Επισκόπου Διαυλείας Δαμασκηνού, εξέδωσε την άδεια ανεγέρσεως “βπηθητικού κτιρίου” στον Υμηττό, άδεια την οποία και ενέκρινε τελεσίδικα το αρμόδιο Δασαρχείο!
Η περίπτωση αυτή είναι επίσης σκανδαλώδης, δεδομένου ότι το Δασαρχείο, η Πολιτεία δηλ. συμπράττει παρανόμως με την Εκκλησία, στην άλωση χαρακτηρισμένης δασικής έκτασης προκειμένου να προχωρήσει η τελευταία στην κατασκευή οικοδομής !!!

Τελικά ο Χριατόδουλος έχει όπως φαίνεται και... οικολογικές ευαισθησίες , με άλλα λόγια "Κόψτε τα δέντρα που μου κρύβουν τα ντουβάρια" , όπως θα έλεγε και ο Χάρυ Κλίν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 05:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Καλημέρα σου Ελ.Ελυον.Ασφαλώς και δεν μίλησα για ολόκληρο το σύνολο της εκκλησίας.Δεν τσουβαλιάζω,δεν είναι του στυλ μου.Έχω πεί πολλάκις ότι υπάρχουν παραδείγματα ιερέων και χαίρομαι που μου δόθηκε η ευκαιρία να τους γνωρίσω κιόλας,τα οποία είναι οι λαμπρές εξαιρέσεις στους κόλπους της εκκλησίας.Απλά,με τόσα που ακούω αλλά και που βλέπω η ίδια,αναρωτιέμαι ποιά είναι τα ποσοστά αυτα...Κι όπως είπε και ο Στράτος,"Η απορία μου λοιπόν είναι
Ποιο είναι τέλος πάντων, αυτό το ποσοστό μεμονωμένων περιπτώσεων ανάλογα την περίπτωση βέβαια, για να ξέρουμε και τι συζητάμε".Και η δικιά μου η απορία πλέον αυτή είναι.

Η δική μου απορία αγαπητή maraki8 είναι γιατί στους κόλπους των ιερέων υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστά διαφθοράς σε σχέση με άλλους επαγγελματικούς κλάδους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 23:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Η δική μου απορία αγαπητή maraki8 είναι γιατί στους κόλπους των ιερέων υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστά διαφθοράς σε σχέση με άλλους επαγγελματικούς κλάδους.
EPAITHS
Ίσως επειδή φίλε EPAITH , μολονότι υποτίθεται , εκπροσωπούν τον Θεό , δεν έχουν τελικά το Θεό τους ,που λέει ο λόγος . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 04:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:

Ίσως επειδή φίλε EPAITH , μολονότι υποτίθεται , εκπροσωπούν τον Θεό , δεν έχουν τελικά το Θεό τους ,που λέει ο λόγος .

Θα έλεγα καλύτερα εκπροσωπούν κάποιον που ούτε και οι ίδιοι οι εκπρόσωποι του δέν τον πιστεύουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 07:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Θα έλεγα καλύτερα εκπροσωπούν κάποιον που ούτε και οι ίδιοι οι εκπρόσωποι του δέν τον πιστεύουν.

Νομίζω,αγαπητέ μου Επαίτη,απάντησες μόνος σου στο ερώτημα που μου έθεσες.Η δικιά σου απάντηση είναι αυτή που μου ταιριάζει περισσότερο


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 16:52:39  Εμφάνιση Προφίλ
Άλλη μια είδηση που μας πληροφορεί για το το τεράστιο έργο που προσφέρει η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία, μέσω της Αρχιεπισκοπής, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται ο Αρχιεπίσκοπος κος Χριστόδουλος.

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ


Τεράστια, όπως αποδεικνύεται από τα σχετικά στοιχεία, είναι η προσφορά της Εκκλησίας μας στον ευαίσθητο τομέα της εθελοντικής αιμοδοσίας και της συγκεντρώσεως φιαλών αίματος, για τους έχοντες την ανάγκη του ασθενείς.
Συγκεκριμένα, ύστερα από τις σύντονες προσπάθειες του Γραφείου Αιμοδοσίας της Διεύθυνσης Χριστιανικής Αλληλεγγύης της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, το έτος 2006 συγκεντρώθηκαν, στα πλαίσια της Αρχιεπισκοπής, 6.305 μονάδες αίματος. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι, την τελευταία δεκαετία, η αύξηση των μονάδων αίματος που συγκέντρωσε η Ιερά Αρχιεπισκοπή αγγίζει το 500%.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 17:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
Άλλη μια είδηση που μας πληροφορεί για το τεράστιο έργο που προσφέρει η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία, μέσω της Αρχιεπισκοπής, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται ο Αρχιεπίσκοπος κος Χριστόδουλος.

23.04.2007
Ποσότητα 340 τόνων κατεψυγμένου κοτόπουλου που ήταν εντελώς σάπια εντόπισαν και κατέσχεσαν οι ελεγκτές της Νομαρχίας Πειραιά, σε ψυγεία στον Ρέντη.

Οι ποσότητες των ακατάλληλων κρεάτων άνηκαν στην Μη Κυβερνητική Οργάνωση της Εκκλησίας "Αλληλεγγύη"

Προφανώς η προσφορά ήταν στο μεγάλο ζήτημα της αντιμετώπισης του υπερπληθυσμού

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 18:35:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Άλλη μια είδηση που μας πληροφορεί για το τεράστιο έργο που προσφέρει η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία, μέσω της Αρχιεπισκοπής, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται ο Αρχιεπίσκοπος κος Χριστόδουλος.

23.04.2007
Ποσότητα 340 τόνων κατεψυγμένου κοτόπουλου που ήταν εντελώς σάπια εντόπισαν και κατέσχεσαν οι ελεγκτές της Νομαρχίας Πειραιά, σε ψυγεία στον Ρέντη.

Οι ποσότητες των ακατάλληλων κρεάτων άνηκαν στην Μη Κυβερνητική Οργάνωση της Εκκλησίας "Αλληλεγγύη"

Προφανώς η προσφορά ήταν στο μεγάλο ζήτημα της αντιμετώπισης του υπερπληθυσμού

Fiat Lux


Και τι θες να αναδείξεις με το παραπάνω Άλετ;;

Γιατί δεν παρέθεσες ολόκληρη την είδηση ως έχει;
Γιατί προκαλείς;;
Τι συμπέρασμα να βγάλω από το γεγονός αυτό;

Δεν θυμώνω για το γεγονός της είδησης καθαυτής, που δεν σημαίνει τίποτα για την εν λόγω ΜΚΟ, αλλά για το γεγονός ότι την παρουσίασες όπως ήθελες εσύ, προκειμένου να καταφερθείς εναντίον της συγκεκριμένης ΜΚΟ, για το λόγο ότι ανήκει στην Εκκλησία.

Ελπίζω να έχεις το θάρρος να ξαναγράψεις την είδηση ολόκληρη.

Και μιας που μίλησες για την ΜΚΟ «ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ», διάβασε το παρακάτω:

ΝΕΑ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΟ

Την τέταρτη κατά σειρά ανθρωπιστική αποστολή στο Λίβανο πραγματοποίησε η Μ.Κ.Ο. «ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ» της Εκκλησίας της Ελλάδος (22/1/2007). Η βοήθεια περιλαμβάνει 156 τόνους από φάρμακα, τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης.
Επικεφαλής της αποστολής ήταν ο Διευθυντής της «Αλληλεγγύης» κ. Δημήτρης Φουρλεμάδης, οποίος είχε επαφές με στελέχη της Λιβανικής Κυβέρνησης για την εξεύρεση λύσεων στα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο λαός, μετά τις πολεμικές συγκρούσεις του περασμένου καλοκαιριού. Την ευγνωμοσύνη και τις ευχαριστίες της Λιβανικής Πολιτείας εξέφρασε ο Γενικός Γραμματέας της Κυβέρνησης και επικεφαλής της νεοσυσταθείσης Επιτροπής Διαχείρισης της ανθρωπιστικής βοήθειας Στρατηγός Γιάχια Ραάντ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 19:08:59  Εμφάνιση Προφίλ
Βραβείο «Διεθνούς Δράσης της Χρονιάς» στη Μ.Κ.Ο. της Εκκλησίας της Ελλάδος

Πεμ, 07 Δεκ 2006 10:21:00

Το βραβείο «Διεθνούς Δράσης της Χρονιάς» απένειμε στην Μ.Κ.Ο. «Αλληλεγγύη» της Εκκλησίας της Ελλάδος ο Υπουργός Υγείας κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος αναγνωρίζοντας το έργο μιας από τις μεγαλύτερες Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις της χώρας.

Το βραβείο παρέλαβε ο Γενικός Διευθυντής της Μ.Κ.Ο. «Αλληλεγγύη» κ. Δημήτρης Φουρλεμάδης ο οποίος σημείωσε πως «η Εκκλησία και η Πολιτεία, όταν έχουν κοινό δρόμο, μπορούν να κάνουν σπουδαία έργα».

Η Μ.Κ.Ο. Αλληλεγγύη ιδρύθηκε από την Εκκλησία της Ελλάδος, με ιδρυτικούς ετέρους την Αρχιεπισκοπή Αθηνών και το Διορθόδοξο Κέντρο και έχει επιδείξει μέχρι σήμερα μεγάλο κοινωνικό έργο τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Ειλικρινά, βρε Άλετ, δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο προσπάθησες να επιτεθείς κατά της συγκεκριμένης ΜΚΟ, η οποία έχει να επιδείξει τεράστιο κοινωνικό έργο, το οποίο της το αναγνωρίζει και η ίδια η πολιτεία.

Μόνο ως προϊόν φανατισμού, μπορώ να εξηγήσω την κίνησή σου αυτή.

Εντάξει, είσαι κατά της Εκκλησίας. Δικαίωμά σου να το εκφράζεις, φτάνει να στηρίζεις τα όσα λες.
Δεν είναι όμως δικαίωμά σου να διαστρέφεις τα πάντα προκειμένου να επιτύχεις το σκοπό σου.
Και στον χειρότερο εγκληματία, η δικαιοσύνη, αν θέλει να είναι αντικειμενική και σωστή, θα πρέπει να του αναγνωρίσει μια καλή πράξη, αν υπάρχουν μάρτυρες που το μαρτυρούν.
Εμ, αυτή η έρμη η Εκκλησία δεν έχει τίποτα το καλό να επιδείξει;;

Όχι φίλε, ειλικρινά, σε περίμενα πιο τίμιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 21:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Αγαπητε Ψηλέ για να σε βγάλω απο τον κόπο να την ψάξεις
στην παραθέτω εγω την θλιβερή ειδηση.

quote:

Και τι θες να αναδείξεις με το παραπάνω Άλετ;;

Γιατί δεν παρέθεσες ολόκληρη την είδηση ως έχει;
Γιατί προκαλείς;;


"Αυτή τη «βοήθεια» ποιος θα την πάρει; Και αν την πάρει, πρόκειται πραγματικά για βοήθεια» ή για σκουπίδια που απλώς κόστισαν κάτι παραπάνω;Οι 340 τόνοι ακατάλληλων κοτόπουλων (τα κατεψυγμένα πουλερικά ήταν ταγκισμένα και είχαν σαλμονέλα) που ανακάλυψε η Νομαρχία Πειραιά στα ψυγεία «Αλάσκα» την προηγούμενη εβδομάδα ήταν μόνο μέρος της ποσότητας που η μη Κυβερνητική Οργάνωση «Αλληλεγγύη», είχε αναλάβει να διαθέσει στο Ιράκ ως επισιτιστική βοήθεια. Αλλοι 2.310 τόνοι κατεψυγμένων κοτόπουλων... περιμένουν στη σειρά από τον Σεπτέμβριο του προηγούμενου χρόνου στα ψυγεία των πτηνοτρόφων, ενώ με ανυπομονησία αναμένουν οι πτηνοτρόφοι να διαθέσουν τις υπόλοιπες ποσότητες κοτόπουλων και να λάβουν τα ανάλογα χρήματα. Επειδή όμως τα κοτόπουλα βρίσκονται πάνω από ένα χρόνο στην κατάψυξη –από την εποχή της κρίσης της γρίπης των πτηνών– είναι φυσικό κάποια στιγμή να αλλοιωθούν, δίνοντας την αφορμή να ξετυλιχθεί το κουβάρι μιας, τουλάχιστον, τραγελαφικής ιστορίας. Πάντως, μια αρκετά μεγάλη ποσότητα «πρόλαβε» να μοιραστεί σε κοινωφελή ιδρύματα για τα δείπνα της Αγάπης...

Η ιστορία με τα κοτόπουλα ξεκινάει τουλάχιστον 16 μήνες πριν. Ηταν κοτόπουλα που σφάχθηκαν και καταψύχθηκαν την περίοδο της κρίσης της αγοράς από τη γρίπη των πουλερικών, κυρίως δηλαδή το χρονικό διάστημα από τον Ιανουάριο έως και τον Μάρτιο του 2006. Τα περιοριστικά μέτρα, ο φόβος για εξάπλωση της νόσου στη χώρα μας, το πέρασμα του ιού στην Τουρκία και την Ευρώπη, τα ρεπορτάζ στην τηλεόραση είχαν ως αποτέλεσμα μια γενικευμένη υστερία και την πτώση της κατανάλωσης κατά 80%. Οι πτηνοτρόφοι έστειλαν μεγάλες ποσότητες στην κατάψυξη. Εως τον Απρίλιο του 2006, περίπου 25.000 τόνοι κοτόπουλων είχαν πάρει το δρόμο προς τις αποθήκες–ψυγεία εφόσον δεν μπορούσαν να απορροφηθούν από την κατανάλωση.

Πολλές πτηνοτροφικές επιχειρήσεις αντιμετώπισαν τεράστια οικονομικά προβλήματα, κάποιες μάλιστα έκλεισαν. Τότε η κυβέρνηση δεσμεύθηκε για την παροχή οικονομικής βοήθειας ύψους 12.000.000 ευρώ. Ωστόσο, τα χρήματα δεν μπορούσαν να δοθούν απευθείας στους πτηνοτρόφους, καθώς κάτι τέτοιο θεωρείται παρέμβαση στους κανόνες της αγοράς της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Ετσι τα κοτόπουλα θα δίνονταν ως επισιτιστική βοήθεια και οι πτηνοτρόφοι θα έπαιρναν τα χρήματα.

Τι έλεγε η σύμβαση

Τον Σεπτέμβριο του 2006 το υπουργείο Οικονομικών «μετέφερε» 7.000.000 ευρώ στο υπουργείο Εξωτερικών, το οποίο στη συνέχεια (συγκεκριμένα στις 27 Σεπτεμβρίου 2006) υπέγραψε σύμβαση με την μη κυβερνητική οργάνωση της Εκκλησίας «Αλληλεγγύη» για τη διάθεση ποσοτήτων σε τρίτες χώρες. Σύμφωνα με τη σύμβαση, η «Αλληλεγγύη» αναλάμβανε την υποχρέωση να διαθέσει 2.650 τόνους κατεψυγμένων κοτόπουλων έως τις 26 Μαρτίου 2007 στον δοκιμαζόμενο λαό του Ιράκ ως επισιτιστική βοήθεια. Η οργάνωση παρέλαβε 7.000.000 ευρώ εκ των οποίων τα 5.300.000 εκατομμύρια θα δίδονταν στους πτηνοτρόφους (ποσότητα 2.650 τόνων με 2 ευρώ το κιλό) και τα υπόλοιπα 1.700.000 θα ήταν το κόστος της «Αλληλεγγύης» για να συγκεντρώσει αυτά τα προϊόντα από τις διάφορες πτηνοτροφικές επιχειρήσεις, να τα αποθηκεύσει σε ψυγεία που αυτή θα θεωρούσε κατάλληλα και στη συνέχεια να τα μεταφέρει στο Ιράκ και να τα μοιράσει στον κόσμο.

Στις 6 Δεκεμβρίου, ο Σύνδεσμος Πτηνοτροφικών Επιχειρήσεων και η Πτηνοτροφική Συνεταιριστική Ενωση υπέγραψαν σύμβαση με την «Αλληλεγγύη», σύμφωνα με την οποία η τελευταία υποχρεούνταν να παραλάβει έως τις 15 Ιανουαρίου 2007 τους 2.650 τόνους από τους πτηνοτρόφους. Μια εβδομάδα αργότερα, οι πτηνοτροφικές επιχειρήσεις από όλη την Ελλάδα παραδίδουν 371 τόνους στην «Αλληλεγγύη», η οποία με τη σειρά της, μεταφέρει τα κοτόπουλα στα ψυγεία «Αλάσκα» με μεταφορική εταιρεία την οποία είχε μισθώσει.


Τα προϊόντα που έφευγαν από τις επιχειρήσεις συνοδεύονταν από πιστοποιητικό ότι «ήταν εντάξει» το οποίο είχε εκδοθεί από την κτηνιατρική υπηρεσία της Νομαρχίας, ενώ όταν έφταναν στην «Αλάσκα» εξετάζονταν από κτηνιάτρους του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, οι οποίοι επίσης έκριναν ότι είναι κατάλληλα για κατανάλωση. Οι πτηνοτρόφοι ωστόσο έλαβαν τα χρήματα για τις ποσότητες που είχαν παραδώσει, δηλαδή 740.000 ευρώ, μόνο δύο μήνες αργότερα, λίγο πριν από τις γιορτές του Πάσχα.


Ομως, τα κατεψυγμένα κοτόπουλα δεν έφυγαν ποτέ για το Ιράκ. Παρέμειναν στοιβαγμένα σε 22.059 κούτες στα ψυγεία «Αλάσκα» έως ότου την προηγούμενη εβδομάδα τα ανακάλυψε αλλοιωμένα η Νομαρχία Πειραιά. Μάλιστα ο έλεγχος δεν πραγματοποιήθηκε τυχαία αλλά έγινε ύστερα από καταγγελία. Πώς είχε κάποιος τη συγκεκριμένη πληροφορία; Ενώ οι πτηνοτρόφοι είχαν παραδώσει 371 τόνους στα ψυγεία «Αλάσκα» βρέθηκαν 337 τόνοι. Οι υπόλοιποι 34 τόνοι είχαν δοθεί για τα δείπνα Αγάπης των Εορτών σε διάφορα φιλανθρωπικά ιδρύματα , όπως παραδέχεται και η «Αλληλεγγύη».


Δεδομένου ότι πριν από ένα μήνα εξέπνευσε ο χρόνος μέσα στον οποίο θα έπρεπε να είχε εκτελεστεί η αποστολή (σύμφωνα με τη σύμβαση που είχε υπογράψει η «Αλληλεγγύη» με το υπουργείο Εξωτερικών), φαίνεται ότι η αποστολή «βοήθειας» έχει κολλήσει για τα καλά και μαζί η πιθανότητα να πάρουν τα χρήματά τους οι πτηνοτρόφοι. Κι επειδή τα κατεψυγμένα κοτόπουλα δεν «είναι παντοτινά», είναι πολύ πιθανό σύντομα να βρεθούν και άλλες ποσότητες αλλοιωμένων κοτόπουλων.

quote:
Τι συμπέρασμα να βγάλω από το γεγονός αυτό;

Πολλά τα ερωτήματα που προκύπτουν. Γιατί επιλέχθηκε αποκλειστικά η οργάνωση Αλληλεγγύη» και δεν αναζητήθηκε άλλος φορέας εφόσον, όπως φάνηκε, δεν μπορούσε να είναι αποτελεσματική;Ας θυμηθούμε τις αποκριάτικες στολές και τα εσώρουχα που είχαν καταλήξει ως ανθρωπιστική βοήθεια στο λαό που δοκιμάστηκε από το τσουνάμι.

Επίσης αναπάντητο παραμένει τι θα συμβεί με τα χρήματα που ήδη έχουν δοθεί στην οργάνωση προκειμένου στη συνέχεια να πληρωθούν οι πτηνοτρόφοι (τα χρήματα αυτά η οργάνωση ισχυρίζεται ότι έχουν κατατεθεί στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων)... Πότε και πώς θα δοθούν και κάτω από ποιες προϋποθέσεις; Οσο η διάθεση των τεράστιων ποσοτήτων αργεί, αυξάνονται οι πιθανότητες να χαθούν τα χρήματα για τους πτηνοτρόφους.

Σε αυτή την περίπτωσητι θα συμβεί με τα χρήματα που έχει λάβει ήδη η «Αλληλεγγύη», τόσο για τα κοτόπουλα όσο και για τον «κόπο» της; "

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_29/04/2007_225049


----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 30/04/2007 21:35:01

Edited by - τυχερουλης on 30/04/2007 21:51:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 22:10:32  Εμφάνιση Προφίλ
Τυχερούλη,
και πάλι, εκτός από μερικές μπηχτές, εκτιμήσεις του συγγραφέα του άρθρου, δεν βλέπω κάτι το επιλήψιμο για την ΜΚΟ;

Τα διάφορα γραφειοκρατικά κωλύματα είναι γνωστά στη χώρα μας.

Άσε που, όπως περιγράφεται στο άρθρο, επιλέχτηκε αυτός ο τρόπος διάθεσης γιατί δεν γινόταν διαφορετικά, λόγω κάποιων περιορισμών που θέτει η ΕΕ.

****Εγώ, έψαξα και βρήκα την είδηση, όπου αναφέρεται ότι παρόλο που τα κοτόπουλα είχαν ημερομηνία λήξης από το Μάιο έως και το Δεκέμβριο του 2007, αυτά χάλασαν πρωτύτερα.

quote:
Οι ποσότητες των ακατάλληλων κρεάτων άνηκαν στην Μη Κυβερνητική Οργάνωση της Εκκλησίας "Αλληλεγγύη", και είχαν ημερομηνία λήξης από Μάιο έως Δεκέμβριο του 2007, ωστόσο ήταν εντελώς αλλοιωμένα και σάπια.

Μήπως θα πρέπει να επιρρίψουμε την ευθύνη στην ΜΚΟ "Αλληλεγγύη" για αυτό;

Γιατί δεν ψάχνουμε να βρούμε τις ευθύνες στους τόσους υπεύθυνους, οι οποίοι, ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ πιστοποίησαν, βάσει ελέγχου, ότι τα κοτόπουλα θα ήταν αναλώσιμα ως και την ημερομηνία λήξης τους;

Τι έγινε και τα κοτόπουλα χάλασαν πριν τη λήξη τους; Μήπως πρόκειται για παλαιότερα κοτόπουλα, στα οποία έβαλαν καινούργιες ημερομηνίες λήξης και τα πλάσαραν στην εν λόγω ΜΚΟ, με όλη την περιγραφείσα στο άρθρο διαδικασία;;

Την παραπάνω κομπίνα την κάνουν και με τις ελιές. Ξέρεις πόσες φορές ένα φορτίο ελιές βαπτίζεται ελληνικό, ιταλικό, ισπανικό, ...... και έτσι οι επιτήδειοι τσεπώνουν τις διάφορες επιδοτήσεις από την ΕΕ;
Ποιος θυμάται την κομπίνα με το καλαμπόκι από τη Γιουγκοσλαβία;

Δεν λέω πως συνέβη σίγουρα το παραπάνω, αλλά στη χώρα της κομπίνας, κάτι τέτοιο έχει γίνει φυσική διαδικασία και δεν προκαλεί ούτε καν εντύπωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 22:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Φίλε alet , γιατί δεν γράφεις όλη την αλήθεια ; Ε ;
Γιατί δεν γράφεις και οτι η Μη Κυβερνητική Οργάνωση της Εκκλησίας "Αλληλεγγύη" , χρηματοδοτείται από τον κρατικό κορβανά , και τελικά οι φίλοι μας , μνημονεύουν με ξένα κόλυβα ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 11:48:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε alet , γιατί δεν γράφεις όλη την αλήθεια ; Ε ;
Γιατί δεν γράφεις και οτι η Μη Κυβερνητική Οργάνωση της Εκκλησίας "Αλληλεγγύη" , χρηματοδοτείται από τον κρατικό κορβανά , και τελικά οι φίλοι μας , μνημονεύουν με ξένα κόλυβα ;

Σώπα βρε Σεσόστρη;; Αλήθεια;;
Για πες μας εσύ που τα ξέρεις όλα, από πού χρηματοδοτούνται και οι άλλες ΜΚΟ;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 23:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
___________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
02/05/2007
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 00:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Σώπα βρε Σεσόστρη;; Αλήθεια;;
Για πες μας εσύ που τα ξέρεις όλα, από πού χρηματοδοτούνται και οι άλλες ΜΚΟ;;
Ψηλός
Οι άλλες ΜΚΟ τουλάχιστον Ψηλέ , δεν διατυμπανίζουν την χρηματοδοτούμενη φιλανθρωπία τους με κάμερες και φωτορεπορτάζ .
Τηρουν το " Όυ γνώτω η δεξιά τι ποιεί η αριστερά " , συμληρώνουν χρήματα σ΄εκείνα της κρατικής επιχορήγησης από διάφορες συνεστιάσεις ή προσφορές , και προ παντός δεν κρατάνε ποσοστά για το φιλανθρωπικό τους έργο , μοιράζοντας στον κόσμο ετοιμόληκτα τρόφιμα που ασφαλώς προμηθεύονται κοψοχρονιά .
Σαν και εκείνες και τις αποκριάτικες στολές που έστειλε η "Αλληλεγγύη" σας στους φουκαράδες τους πλημμυρόπληκτους της Ινδονησίας . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 00:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Συνοδινέ, δεν υπάρχει κανένας λόγος να παραθέτεις για δεύτερη φορά ένα μήνυμα το οποίο υποτιμά και θίγει ένα συνομιλητή σου κατά αυτόν τον τρόπο.

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να αποστασιοποιηθείς λίγο από όλη αυτή την κατάσταση και να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 02:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

Εγώ είχα γράψει το εξής...
Ή θα βγάλετε όλες τις προσβολές του "σπανίου φαινομένου" ή θα επαναφέρεται την απάντησή μου. Άν δεν κάνετε τίποτα από τα δύο, θα επαναφέρω την απάντησή μου από μόνος μου.
Δεν μπήκατε στον κόπο να πείτε τίποτα.
Μου στείλατε να διαβάσω τις δέκα εντολές.
Με αγνοήσατε σαφώς...
Δήθεν έκανα παράβαση και ήμουν άδικος με τον σεβασμιώτατο.
Τέλος πάντων είμαι υποχρεωμένος να το δεχτώ.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Αρχιεπίσκοπο χριστόδουλο, που χωρίς τις γελοιότητές του, θα μου ήταν αδύνατο να σας διασκεδάσω.
Επίσης να ευχαριστήσω τον φίλο Ψηλό που στάθηκε άξιος παρτενέρ του χριστόδουλου και βοήθησε τα μέγιστα για να φτάσουμε αισίως τις δεκαπέντε σελίδες.
Πέφτωντας όμως, νικημένος και πικραμένος, νιώθω την ανάγκη να πώ κάτι μεγάλο. Γι΄αυτό διάλεξα να πώ, αυτό που είπε και ο άλλος ο παραβάτης...

ΜΕ ΝΙΚΗΣΑΤΕ ΝΑΖΩΡΑΙΟΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 08:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Άλλη μια είδηση που μας πληροφορεί για το το τεράστιο έργο που προσφέρει η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία, μέσω της Αρχιεπισκοπής, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται ο Αρχιεπίσκοπος κος Χριστόδουλος.

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Τεράστια, όπως αποδεικνύεται από τα σχετικά στοιχεία, είναι η προσφορά της Εκκλησίας μας στον ευαίσθητο τομέα της εθελοντικής αιμοδοσίας και της συγκεντρώσεως φιαλών αίματος, για τους έχοντες την ανάγκη του ασθενείς.
Συγκεκριμένα, ύστερα από τις σύντονες προσπάθειες του Γραφείου Αιμοδοσίας της Διεύθυνσης Χριστιανικής Αλληλεγγύης της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, το έτος 2006 συγκεντρώθηκαν, στα πλαίσια της Αρχιεπισκοπής, 6.305 μονάδες αίματος. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι, την τελευταία δεκαετία, η αύξηση των μονάδων αίματος που συγκέντρωσε η Ιερά Αρχιεπισκοπή αγγίζει το 500%.



Ε και;Δεν κατάλαβα που αποσκοπεί αυτή η παράθεσή σου.Εκτός ότι δεν έγραψες που το ψάρεψες το συγκεκριμένο(άρα δεν ξέρουμε και την ακρίβειά του),μπορώ να σου πω ότι και ο χουντικός ηλίθιος δήμαρχος του δήμου μου,μάζεψε απίστευτες ποσότητες αίματος πέρυσι,λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές...
Και να πω και κάτι άλλο.Επειδή είμαι εθελοντής αιμοδότης,γνωρίζω και τις ποσότητες που χρειάζεται η χώρα μας και να πω ότι οι 6.000 μονάδες(αν είναι τόσες) είναι μια σταγόνα στον ωκεανό και καθόλου εντυπωσιακή.Να εντυπωσιαστώ από τι;από το αίμα που μπόρεσε να μαζέψει μια ολόκληρη αρχιεπισκοπή;;στην οποία πηγαίνει το αίμα από τις απανταχού ενορίες;ε όχι...
Αυτό που θέλω να πω;ακόμα και αυτές οι χειρονομίες,δεν μπορούν με κάνουν(κι εμένα και πολλούς άλλους) να δούμε με συμπάθεια ή να αλλάξουμε γνώμη για άτομα που κάνουν δύο καλά και 10 κακά...Το έργο πραγματικών ιερέων ή μοναχών,με πραγματικά αγνά κίνητρα,έχει τύχει να το μάθω τυχαία,και χωρίς τυμπανοκρουσίες κλπ...

quote:
Σώπα βρε Σεσόστρη;; Αλήθεια;;
Για πες μας εσύ που τα ξέρεις όλα, από πού χρηματοδοτούνται και οι άλλες ΜΚΟ;;

Μιλάμε για τις συγκεκριμένες ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΕΣ-καταλαβαίνεις;-οργανώσεις...

Ψηλέ,με όλα αυτά τα παραμυθάκια που παραθέτεις,κάθε τρείς και λίγο,τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;να μας αλλάξεις γνώμη για κάτι;να μας φλομώσεις απλά με παραμυθάκια;να μας προσηλυτίσεις στον ΧριστόΔολο;τι ακριβώς;γιατί σε όλα αποτυγχάνεις οικτρά..Τουλάχιστον αν είναι να προσηλυτίζεις,καλύτερα να βρείς κοσμιότερο και ηπιότερο τρόπο από τις ειρωνείες και τις προσωπικές επιθέσεις...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 14:47:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Άλλη μια είδηση που μας πληροφορεί για το το τεράστιο έργο που προσφέρει η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία, μέσω της Αρχιεπισκοπής, στο τιμόνι της οποίας βρίσκεται ο Αρχιεπίσκοπος κος Χριστόδουλος.

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Τεράστια, όπως αποδεικνύεται από τα σχετικά στοιχεία, είναι η προσφορά της Εκκλησίας μας στον ευαίσθητο τομέα της εθελοντικής αιμοδοσίας και της συγκεντρώσεως φιαλών αίματος, για τους έχοντες την ανάγκη του ασθενείς.
Συγκεκριμένα, ύστερα από τις σύντονες προσπάθειες του Γραφείου Αιμοδοσίας της Διεύθυνσης Χριστιανικής Αλληλεγγύης της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, το έτος 2006 συγκεντρώθηκαν, στα πλαίσια της Αρχιεπισκοπής, 6.305 μονάδες αίματος. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι, την τελευταία δεκαετία, η αύξηση των μονάδων αίματος που συγκέντρωσε η Ιερά Αρχιεπισκοπή αγγίζει το 500%.



Ε και;Δεν κατάλαβα που αποσκοπεί αυτή η παράθεσή σου.

Ώπα!!
Είχες την ίδια απορία, μήπως, και όσον αφορά τα όσα παραθέτουν ο Συνοδινός και ο Άλετ;

quote:
Εκτός ότι δεν έγραψες που το ψάρεψες το συγκεκριμένο(άρα δεν ξέρουμε και την ακρίβειά του),μπορώ να σου πω ότι και ο χουντικός ηλίθιος δήμαρχος του δήμου μου,μάζεψε απίστευτες ποσότητες αίματος πέρυσι,λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές...
Και να πω και κάτι άλλο.Επειδή είμαι εθελοντής αιμοδότης,γνωρίζω και τις ποσότητες που χρειάζεται η χώρα μας και να πω ότι οι 6.000 μονάδες(αν είναι τόσες) είναι μια σταγόνα στον ωκεανό και καθόλου εντυπωσιακή.Να εντυπωσιαστώ από τι;από το αίμα που μπόρεσε να μαζέψει μια ολόκληρη αρχιεπισκοπή;;στην οποία πηγαίνει το αίμα από τις απανταχού ενορίες;ε όχι...
Αυτό που θέλω να πω;ακόμα και αυτές οι χειρονομίες,δεν μπορούν με κάνουν(κι εμένα και πολλούς άλλους) να δούμε με συμπάθεια ή να αλλάξουμε γνώμη για άτομα που κάνουν δύο καλά και 10 κακά...Το έργο πραγματικών ιερέων ή μοναχών,με πραγματικά αγνά κίνητρα,έχει τύχει να το μάθω τυχαία,και χωρίς τυμπανοκρουσίες κλπ...

Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα να σου αλλάξω τη γνώμη.
Ούτε και οι εν λόγω χειρονομίες έχουν σκοπό να σε εντυπωσιάσουν. Αυτές γινόταν και πριν υπάρξεις εσύ και θα συνεχίσουν να γίνονται και όταν εσύ θα "παρέλθεις".
Άρα λοιπόν, αναγνωρίζεις, έστω και δύο καλά στην Εκκλησία, σωστά;

***Πολύ θα ήθελα, που και που, να αναφέρεις και καμία περίπτωση από αυτό λες " Το έργο πραγματικών ιερέων ή μοναχών,με πραγματικά αγνά κίνητρα,έχει τύχει να το μάθω τυχαία,και χωρίς τυμπανοκρουσίες κλπ..."

quote:

quote:
Σώπα βρε Σεσόστρη;; Αλήθεια;;
Για πες μας εσύ που τα ξέρεις όλα, από πού χρηματοδοτούνται και οι άλλες ΜΚΟ;;

Μιλάμε για τις συγκεκριμένες ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΕΣ-καταλαβαίνεις;-οργανώσεις...

Ψηλέ,με όλα αυτά τα παραμυθάκια που παραθέτεις,κάθε τρείς και λίγο,τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις;να μας αλλάξεις γνώμη για κάτι;να μας φλομώσεις απλά με παραμυθάκια;να μας προσηλυτίσεις στον ΧριστόΔολο;τι ακριβώς;γιατί σε όλα αποτυγχάνεις οικτρά..Τουλάχιστον αν είναι να προσηλυτίζεις,καλύτερα να βρείς κοσμιότερο και ηπιότερο τρόπο από τις ειρωνείες και τις προσωπικές επιθέσεις...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη



το αντίθετο από αυτό που προσπαθείτε να κάνετε εσείς, καλή μου.

Προσπαθώ να βάλω λίγο φρένο στη μανία σας κατά του Αρχιεπίσκοπου Χριστόδουλου και της Εκκλησίας γενικότερα.

Αυτά που λέω εγώ παραμυθάκια δεν είναι. Αν εσύ θες να τα βλέπεις ως παραμυθάκια, γούστο σου και καπέλο σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 15:29:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Σώπα βρε Σεσόστρη;; Αλήθεια;;
Για πες μας εσύ που τα ξέρεις όλα, από πού χρηματοδοτούνται και οι άλλες ΜΚΟ;;
Ψηλός
Οι άλλες ΜΚΟ τουλάχιστον Ψηλέ , δεν διατυμπανίζουν την χρηματοδοτούμενη φιλανθρωπία τους με κάμερες και φωτορεπορτάζ .
Τηρουν το " Όυ γνώτω η δεξιά τι ποιεί η αριστερά " , συμληρώνουν χρήματα σ΄εκείνα της κρατικής επιχορήγησης από διάφορες συνεστιάσεις ή προσφορές , και προ παντός δεν κρατάνε ποσοστά για το φιλανθρωπικό τους έργο , μοιράζοντας στον κόσμο ετοιμόληκτα τρόφιμα που ασφαλώς προμηθεύονται κοψοχρονιά .
Σαν και εκείνες και τις αποκριάτικες στολές που έστειλε η "Αλληλεγγύη" σας στους φουκαράδες τους πλημμυρόπληκτους της Ινδονησίας .


Το έργο των ΜΚΟ επιβάλλεται να γίνεται γνωστό γιατί ελέγχονται και είναι άμεσα εξαρτώμενες λόγω χρηματοδότησης από τα διάφορα Κοινοτικά ή Εθνικά προγράμματα βοήθειας.

Θαρρώ πως τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Άσε λίγο το αντιχριστιανικό μένος σου κατά μέρους και θα τα δεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Τα παιχνίδια που παίζονται με τις ΜΚΟ, τις οποίες και χρησιμοποιούν, διάφοροι, ως δούρειους ίππους, είναι γνωστά σήμερα.
Το έργο της "Αλληλεγγύης" ,αναγνωρίστηκε από την Πολιτεία. Αν αυτό δεν λέει τίποτα για εσένα, είναι περισσότερο αναμενόμενο παρά ανησυχητικό.

****Για πες μας, όμως, πώς είναι δυνατόν να έληξαν τα τρόφιμα, πριν από την αναγραφόμενη, στη συσκευασία, ημερομηνία λήξης, αφού τα είχαν ελέγξει τόσες αρμόδιες αρχές;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 21:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Το έργο των ΜΚΟ επιβάλλεται να γίνεται γνωστό γιατί ελέγχονται και είναι άμεσα εξαρτώμενες λόγω χρηματοδότησης από τα διάφορα Κοινοτικά ή Εθνικά προγράμματα βοήθειας.
Ψηλός
Ναι αλλά μόνο η "Αλληλεγγύη" Ψηλέ , με τα φερέφωνά της , διατυμπανίζουν αυτό το έργο σαν να το έκαναν από την τσέπη τους .
Κάθε τρείς και λίγο βλέπουμε τον Χριστόδουλο να ποζάρη με αυταρέσκεια Play Mate , μπροστά στίς κάμερες με κάθε ευκαιρία . Να σου θυμίσω τα καραγκιοζιλίκια της τελετής για το Πανευρωπαϊκό Κύπελο στο Καλιμάρμαρο ;
Όσο για τα ιδρύματά της , να μην αξιώνει ο Θεός γέροντα να ξεπέφτη στα ευαγή της ιδρύματα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 01:06:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όσο για τα ιδρύματά της , να μην αξιώνει ο Θεός γέροντα να ξεπέφτη στα ευαγή της ιδρύματα .


Εγώ λέω, να μην αξιώνει ο Θεός γέροντα να καταλήγει σε ίδρυμα, όποιο κι αν είναι.

Ευχή μου είναι, μια μέρα, όλοι οι γιατροί να μείνουν άνεργοι και να ερημώσουν όλα τα νοσοκομεία και οι κλινικές και να καταρρεύσουν από την αχρησία.

Αλλά, έως έλθει εκείνη η ευλογημένη ημέρα, πάλι καλά που υπάρχουν όλα αυτά τα ιδρύματα.


Edited by - Ψηλός on 03/05/2007 01:07:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy