ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 18:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

Διαφωνώ κάθετα με τον ορισμό της ομοφυλοφιλίας που δίνεις.
Κατά τη γνώμη μου, η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το πολύ ευρύτερο και πολυδιάστατο από αυτό που εσύ περιγράφεις. Και λόγω αυτής της πολυδιάστατης φύσης της, στους κόλπους της έχουν βρει καταφύγιο πολλά άτομα με ποικίλες σεξουαλικές προτιμήσεις και όχι μόνο.
Πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι που θα διαφωνούσαν μαζί σου.
Η ομοφυλοφιλία είναι τρόπος ζωής, είναι νοοτροπία, είναι ένας διαφορετικός τρόπος προσέγγισης της ζωής και είναι κάτι πολύ ευρύτερο από μια "προσωπική σεξουαλική προσέγγιση".

Όχι φίλτατε. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι τίποτε από αυτά. Αυτά κατά την απολύτως προσωπική μου άποψη είναι αυτά που συνθέτουν την ρατσιστική αντιμετώπιση της ομοφυλοφιλίας, αυτοί που έχουν αυτό τον τρόπο ζωής και εμείς που έχουμε τον άλλο.

quote:

Το έργο της Εκκλησίας του Χριστού δεν είναι να σώσει το σώμα του ανθρώπου αλλά την ψυχή του.

Ο εγωισμός είναι το μεγαλύτερο, πανανθρώπινο αμάρτημα. Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.
Την ψυχή κάποιου άλλου δεν μπορείς να την σώσεις, μόνο να τον βοηθήσεις μπορείς. Την ψυχή μας δεν την σώζει η εκκλησία, εμείς μόνοι μας αποφασίζουμε.

Δεν πρέπει να συγχέουμε την "εκκλησία" με την Εκκλησία.
Οι μισθωτοί !!! ιερωμένοι όλων των βαθμίδων, εφόσον αμείβονται για τις υπηρεσίες που προσφέρουν, είναι κατάπτυστοι.
Ο μισθός, (ο όποιος μισθός παίρνουν, δεν με νοιάζει το ύψος του, έστω και 1 €) τι εξαγοράζει ; Ποιες υπηρεσίες καλύπτει ; Τη λατρεία στο Θεό ; Και πρέπει να πληρώνονται γι’ αυτό ;

quote:

Για μένα ο όρος φιλανθρωπία δεν θα έπρεπε να υπάρχει στο λεξιλόγιό μας.
Πιστεύω πως είναι σκέτη κατάντια να γίνεται ο άνθρωπος φίλος του ανθρώπου.

Συμφωνώ (ετυμολογικά) και γι’ αυτό πρόσθεσα τον όρο αγαθοεργία.

quote:

Το ό, τι βλέπεις εδώ να ανακοινώνονται κάποιες από τις αγαθοεργίες της Εκκλησίας, και πιο συγκεκριμένα του Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου, γίνεται ως απάντηση στη συκοφαντία που λαμβάνει χώρα από κάποιους συγκεκριμένους συμμετέχοντες στη συζήτηση.
Αν αυτό σε ενόχλησε, θα έπρεπε να σε ενοχλήσει και η συκοφαντία κατά ενός ανθρώπου που δεν του δίνεται η δυνατότητα να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Διαφωνώ ριζικά. Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος στην Ελλάδα με μεγαλύτερη πρόσβαση στα ΜΜΕ από τον Αρχιεπίσκοπο. Πέραν μάλιστα των ΜΜΕ έχει και τη δυνατότητα μέσω των κηρυγμάτων και των εγκυκλίων που διαβάζονται στις εκκλησίες να ακούγεται ο δικός του λόγος πολύ περισσότερο απ’ οποιουδήποτε επικριτή του.
Ο Αρχιεπίσκοπος είναι δημόσιο πρόσωπο, οι θέσεις του είναι γνωστές σε όλους και η συζήτηση σε αυτό το forum γίνεται απ’ αυτών ακριβώς των γνωστών θέσεων.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 19:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
alet: Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.

Μάλιστα, ότι πεις!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 02:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός


ΕΠΙΘΕΣΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟ

O κ. Xριστόδουλος έκρινε σκόπιμο να επιτεθεί στον κ. Kωνσταντόπουλο επειδή τον άκουσε να λέει πως το Πάσχα γιορτάζουμε την άνοιξη, τη χαρά και τη δημιουργία.

«Δεν γιορτάζουμε καμιά δημιουργία και καμιά άνοιξη. Aυτά τα λένε οι ειδωλολάτρες, τα λένε αυτοί που δεν πιστεύουν. Tο Πάσχα γιορτάζουμε τον Xριστό, αναστάντα εκ νεκρών. H γιορτή αυτή είναι η Aνάσταση του Xριστού. Tελείωσε. O λαός μας αυτά θέλει να ακούει από τους άρχοντές του».
Oι δηλώσεις του προέδρου του ΣYΝ έγιναν κατά την επίσκεψή του στο Nαύσταθμο την Kυριακή του Πάσχα. O Aρχιεπίσκοπος μίλησε, μία ημέρα μετά, από τον άμβωνα του Iερού Nαού Aγίου Γεωργίου στο Nέο Ψυχικό.
- Από τα ΝΕΑ 08.05.02 -

Από που αντλείς τα θράσος, καπετάν χριστόδουλε, και μιλάς εκ μέρους του λαού; Πως ξέρεις εσύ, ότι ο λαός θέλει να ακούει αυτά, που συμφέρουν εσένα; Κι από πότε οι πολιτικοί θα πρέπει να λένε και να πράττουν αυτά που θες εσύ;
Πως θα προστατέψω εγώ τον εαυτό μου από εσένα, αφού δεν έχω τη δυνατότητα να σου απαντήσω;
Πως να προβάλλω την αντίθεσή μου πανελλήνια, σε όλα όσα κάνεις, αφού δεν έχω πρόσβαση στα μέσα ενημέρωσης;
Πως θα προστατέψω την οικογένειά μου από σένα, αφού έχεις την δυνατότητα να εισβάλλεις στο σπίτι μου -μέσω τηλεόρασης- όποτε το θελήσεις;
Γιατί καπετάν χριστόδουλε, εκμεταλλεύεσαι την άγνοια του κόσμου..;

Edited by - Συνοδινός on 24/04/2007 02:37:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 08:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Εννοείται και θα σου απαντήσω Ψηλέ.Το κακό είναι ότι απαντάω αργότερα απο όσο θα ήθελα και με προλαβαίνουν άλλα νοήμονα όντα.
Συμφωνώ με τον/την alet,κάτι τέτοιες νοοτροπίες και αντιλήψεις,συνθέτουν ρατσιστική συμπεριφορά,ρατσιστικές προσωπικότητες.Για εξήγησέ μου λίγο τις λέξεις "νοοτροπία","τρόπος ζωής"..Όχι αγαπητέ μου,το να είναι κάποιος π.χ.σπιτόγατος,άρα το διαλέγει κιόλας,αυτό είναι τρόπος ζωής..Το να είμαι κλεισμένη συνέχεια στο σπίτι και να μην βγαίνω έξω,αυτός είναι τρόπος ζωής,κλπ.Το να λέω κάποιον "κουνήστρα" ή "άρρωστο" επειδή η προτίμησή του διαφέρει από την δικιά μου,αυτό λέγεται νοοτροπία,ρατσιστική νοοτροπία.Άρα,διαφωνώ κάθετα μαζί σου,η ομοφυλοφιλία δεν είναι νοοτροπία,δεν είναι τρόπος ζωής.Είναι θέμα καθαρά προτιμήσεων,σεξουαλικών προτιμήσεων,σεξουαλικού προσανατολισμού,όπως θες πεστο.Από την άλλη μου δημιούργησες μια απορία.Τι ακριβώς εννοείς όταν λες νοοτροπία και τρόπος ζωής;

quote:
Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.

Αγαπητέ μου Ελ.Ελυον,διαφωνείς με αυτό;Εγώ το βρίσκω ολόσωστο.Δεν λέω,ένας πιστός φυσικά και θέλει να διαβάζει τα ιερά γι'αυτόν κείμενα,αλλά μόνο σαν ανάγνωση.Νομίζεις ότι σώζεται η ψυχή ενός ανθρώπου έτσι;

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 08:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Όταν είχε πρωτοεκλεγεί (εσαει όπως οι δικτάτορες !) πήγε σ' ένα σχολείο δημοτικό να κάνει αγιασμό.

Όταν τελείωσε ο αγιασμός ο φασιστόδουλος έβγαλε έναν δεκάρικο λόγο αλά χούντα.

Ένα παιδάκι λοιπόν τόλμησε και γέλασε. (Ως γνωστόν το γέλιο μαζί με τις γυναίκες, τον έρωτα, την ομοφυλοφιλία είναι τα μεγαλύτερα εγκλήματα σύμφωνα με την χριστιανική παράδοση)

Ο Χοντρόδουλος κατακεραύνωσε το παιδί που ΤΟΛΜΗΣΕ να γελάσει : "Τι γελάς εσύ παιδί μου; Χάχας είσαι;"


.........

Η τηλεόρασε έδειξε την σκηνή παγώνοντας το αίμα χιλιάδων ελλήνων. Χριστεπώνυμων και μη !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 09:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
To κακό έχει παραγίνει με αυτόν τον άνθρωπο, έχει ξεπεράσει όλα τα όρια. Μονάχα άν ο λαός τον αποστραφεί ανοιχτά σε μεγάλο ποσοστό, και ο ίδιος το καταλάβει θα αρχίσει να βελτιώνεται η κατάσταση μαζί του.
Άλλη λύση δέν υπάρχει διαφορετικά κάθε μέρα θα έχουμε εκ' μέρους του και απο ένα νέο μαργαριτάρι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 09:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
Καλημέρα

quote:

quote:

alet: Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.

Μάλιστα, ότι πεις!!!
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon

el.elyon, νομίζω ότι διαφωνεί κι άλλος με εσένα

Κατά Ματθαίον – Κεφ. 23

14. ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται οτι κλειετε την βασιλειαν των ουρανων εμπροσθεν των ανθρωπων υμεις γαρ ουκ εισερχεσθε ουδε τους εισερχομενους αφιετε εισελθειν

15. ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται οτι περιαγετε την θαλασσαν και την ξηραν ποιησαι ενα προσηλυτον και οταν γενηται ποιειτε αυτον υιον γεεννης διπλοτερον υμων

25. ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται οτι καθαριζετε το εξωθεν του ποτηριου και της παροψιδος εσωθεν δε γεμουσιν εξ αρπαγης και ακρασιας

26. φαρισαιε τυφλε καθαρισον πρωτον το εντος του ποτηριου και της παροψιδος ινα γενηται και το εκτος αυτων καθαρον

28. ουτως και υμεις εξωθεν μεν φαινεσθε τοις ανθρωποις δικαιοι εσωθεν δε μεστοι εστε υποκρισεως και ανομιας

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 09:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
quote:
alet: Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.
Μάλιστα, ότι πεις!!!
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon

Υπέροχη λογική, σύνελθε λίγο σε παρακαλώ!!!
Εσύ νομίζεις οτι άν διαβάζεις ψαλμούς, κάνεις ευχέλαια και απο την άλλη προσπαθείς να κατασπαράξεις με κάθε μέσο τον συνάνθρωπο σου έσωσες την ψυχή σου.
Έννοια σου δέν είσαι και ο μοναδικός κάτοχος αυτής της τόσο ηλίθιας λογικής πάρα πολλοί σήμερα χριστιανοί τα ίδια σκέφτονται, εσύ όμως τα γράφεις κιόλας διάβασε όμως λίγο παρακάτω και τα αποσοπάσματα που σου παρουσιάζει ο αγαπητός alet.

Edited by - EPAITHS on 24/04/2007 09:32:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 10:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Μαράκι μου καλημέρα.

quote:
maraki8: Αγαπητέ μου Ελ.Ελυον,διαφωνείς με αυτό;Εγώ το βρίσκω ολόσωστο.Δεν λέω,ένας πιστός φυσικά και θέλει να διαβάζει τα ιερά γι'αυτόν κείμενα,αλλά μόνο σαν ανάγνωση.Νομίζεις ότι σώζεται η ψυχή ενός ανθρώπου έτσι;

Σαφώς και είναι σωστό να βοηθάς όλους τους ανθρώπους και πρέπει να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον. Και ποσο μαλλον θα πρέπει να βοηθήσουν αυτοί που λένε ότι πιστεύουν στον Θεό της Αγίας Γραφής. Και αυτό δεν το κανείς για να σώσεις την ψυχή σου αλλά επειδή τους αγαπάς!!! Μέσα στην αγάπη δεν υπάρχει εγωισμός!

Μαράκι μου η σωτηρία είναι άλλο πράγμα. Και η Αγια Γραφή είναι η Αλήθεια για την Σωτηρία!!!

16 Γιατί δεν ντρέπομαι το ευαγγέλιο, επειδή είναι δύναμη Θεού για σωτηρία σε καθέναν που πιστεύει, στον Ιουδαίο πρώτα και μετά στον Έλληνα. 17 Γιατί δικαιοσύνη Θεού σ’ αυτό αποκαλύπτεται από πίστη σε πίστη καθώς είναι γραμμένο: Ο δίκαιος, όμως, θα ζήσει από την πίστη.

Τουτέστι ο λόγος της πίστης που κηρύττουμε. 9 Γιατί αν ομολογήσεις με το στόμα σου ως Κύριο τον Ιησού και πιστέψεις με την καρδιά σου ότι ο Θεός έγειρε αυτόν από τους νεκρούς, θα σωθείς. 10 Γιατί με την καρδιά πιστεύει κανείς για να έχει δικαίωση και με το στόμα ομολογεί για να έχει σωτηρία. 11 Επειδή λέει η Γραφή: Καθένας που πιστεύει σ’ αυτόν δε θα καταντροπιαστεί. 12 Γιατί δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ Ιουδαίου και Έλληνα, γιατί αυτός είναι Κύριος όλων, πλούσιος σ’ όλους όσοι τον επικαλούνται. 13 Επειδή καθένας που θα επικαλεστεί το όνομα του Κυρίου θα σωθεί.
14 Πώς, λοιπόν, να επικαλεστούν αυτόν που δεν πίστεψαν; Και πώς να πιστέψουν σ’ αυτόν που δεν άκουσαν; Και πώς να ακούσουν χωρίς κάποιος να κηρύττει; 15 Και πώς να κηρύξουν αν δεν αποσταλθούν; Καθώς είναι γραμμένο: Πόσο ωραία είναι τα πόδια αυτών που ευαγγελίζουν τα αγαθά!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 10:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Φίλε EPAITHS καλημέρα.

quote:
EPAITHS: Υπέροχη λογική, σύνελθε λίγο σε παρακαλώ!!!
Εσύ νομίζεις οτι άν διαβάζεις ψαλμούς, κάνεις ευχέλαια και απο την άλλη προσπαθείς να κατασπαράξεις με κάθε μέσο τον συνάνθρωπο σου έσωσες την ψυχή σου.
Έννοια σου δέν είσαι και ο μοναδικός κάτοχος αυτής της τόσο ηλίθιας λογικής

Εγώ θα σε παρακαλούσα φίλε να συνέλθεις και να πάψεις να βρίζεις και να με κατηγορείς χωρίς να με γνωρίζεις!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 10:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Φίλε alet καλημέρα.


quote:
alet: el.elyon, νομίζω ότι διαφωνεί κι άλλος με εσένα1

Φίλε alet νόμιζα ότι δεν είχες χρόνο στην διάθεση σου και νόμιζα ότι έχουμε αφήσει κάτι στη μέση, μαλλον ιδέα μου θα είναι!

Όσο για την διαφωνία , κανένας δεν διαφωνεί μαζί μου αλλά με την Καινή Διαθήκη!

Γιατί δεν λες, τι είναι η σωτηρία? Γιατί πετάγεσαι από θέμα σε θέμα?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 13:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
Αγαπητέ el.elyon

Για το θέμα που θίγεις σου έχω απαντήσει στην συζήτηση "Μασονία"

Όσο για το δεύτερο κομμάτι, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω ότι είσαι ο εκφραστής της αλήθειας της Καινής Διαθήκης και πως όποιος διαφωνεί μαζί σου διαφωνεί με την Καινή Διαθήκη.
Οι παράγραφοι που παρέθεσα είναι παράγραφοι της Καινής Διαθήκης και έρχονται σε σαφή αντίθεση με τα λεγόμενα σου.

Επανερχόμενος στο θέμα της συζήτησης "Χριστόδουλος, ο τελευταίος των Χριστιανών" τονίζω ότι δεν είμαι κριτής κανενός παρά μόνο του εαυτού μου, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να αξιολογώ τι και ποιον θα πιστεύω, τι και ποιόν θα απορρίπτω.

Κατά την ταπεινή μου άποψη και αξιολόγηση λοιπόν, απορρίπτω πολλά κομμάτια, τα περισσότερα, της ψευδοχριστιανικής διδασκαλίας (δηλαδή της διδασκαλίας ανθρώπων στο όνομα του Χριστού) κι αυτό γιατί θεωρώ αδιανόητο οι προσωπικές απόψεις κάποιων που μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή έχουν δύναμη ή εξουσία, να γίνονται μέρος της θρησκείας.

Οι άνθρωποι αυτοί που φόρεσαν στολή για να ξεχωρίζουν από τους κοινούς θνητούς, κατάκλεψαν τον λαό, τον κράτησαν αμόρφωτο και διαστρέβλωσαν μια ανθρωποκεντρική και προοδευτική θρησκεία όπως ο Χριστιανισμός φέρνοντας την στα μέτρα τους, με τους κανόνες και κανονισμούς τους.
Κατάφεραν (σε όλα τα δόγματα) να κάνουν τις εκκλησίες τους, τις εταιρείες τους δηλαδή, συνώνυμες του Χριστιανισμού. Όποιος δεν πιστεύει σε αυτούς δεν πιστεύει στον Χριστό.

Αυτοί οι άνθρωποι που θεωρούν ότι απονέμουν δικαιοσύνη στο όνομα του Θεού (δίνουν και άφεση αμαρτιών επιβάλλοντας τιμωρίες), ονομάζουν αγίους ανθρώπους που πρόσφεραν σε αυτούς και στην εταιρεία τους, ονομάζουν ισαπόστολους στυγνούς δολοφόνους όπως τον Μ. Κωνσταντίνο, προκάλεσαν πολέμους και σφαγές κι έπεισαν ένα μεγάλο μέρος αγνών ανθρώπων (καλύπτοντας έτσι τη δική τους κοινωνική ανυπαρξία) ότι Χριστιανισμός είναι να παπαγαλίζουν ψαλμούς και προσευχές που πολλές φορές μάλιστα δεν καταλαβαίνουν και τι σημαίνουν.

Τη ζημιά (αν μπορεί να το πει κανένας έτσι) την πλήρωσε ο Χριστιανισμός ο οποίος απαξιώθηκε στην συνείδηση πολλών ανθρώπων που τον εξίσωσαν με την αμετροέπεια των εκκλησιαστικών επιχειρηματιών.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 14:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Εγώ θα σε παρακαλούσα φίλε να συνέλθεις και να πάψεις να βρίζεις και να με κατηγορείς χωρίς να με γνωρίζεις!

Δέν γνωρίζω εσένα αλλά γνωρίζω τα ακατανόητα μυνήματα σου, αυτά βρίζω και κατακρίνω που παρουσιάζουν την εικόνα μιάς ανισσόροπης χριστιανοπληξίας.
Κατέκρινες ειρωνευόμενος ένα μήνυμα τόσο πολύ εύστοχο ώστε θα συφωνούσε σε αυτό και ο φανατικότερος οπαδός του χριστιανισμού στο forum εκτός απο σένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
alet: Όσο για το δεύτερο κομμάτι, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω ότι είσαι ο εκφραστής της αλήθειας της Καινής Διαθήκης και πως όποιος διαφωνεί μαζί σου διαφωνεί με την Καινή Διαθήκη.

Ελεύθερα αγαπητέ μου απλά θα ήθελα να σου πω να μην γενικεύεις τα πράγματα. Και γιατί βιάζεσαι να βγάλεις το συμπέρασμα ότι δεν εκφράζω την αλήθεια της καινής διαθήκης. Άλλο να αμφιβάλλεις και άλλο το συμπέρασμα! Όρεξη και χρόνο να έχεις αγαπητέ μου, εγώ εδώ είμαι!!!


quote:
alet: Οι παράγραφοι που παρέθεσα είναι παράγραφοι της Καινής Διαθήκης και έρχονται σε σαφή αντίθεση με τα λεγόμενα σου.

Λοιπόν επειδή έχω πει πολλά μπορείς να μου πεις ποια είναι τα λεγόμενα μου που έρχονται σε σαφή αντίθεση με αυτά που παρέθεσες από την καινή διαθήκη?


Να δούμε και τα λεγόμενα σου που έρχονται σε ΣΑΦΗ αντίθεση με την καινή διαθήκη! Για την σωτηρία δεν είπες τίποτα! Γιατί?

alet: Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.
Αυτά είπες εσύ, ας δούμε ξανά τι λέει η Καινή Διαθήκη: «16 Γιατί δεν ντρέπομαι το ευαγγέλιο, επειδή είναι δύναμη Θεού για σωτηρία σε καθέναν που πιστεύει, στον Ιουδαίο πρώτα και μετά στον Έλληνα. 17 Γιατί δικαιοσύνη Θεού σ’ αυτό αποκαλύπτεται από πίστη σε πίστη καθώς είναι γραμμένο: Ο δίκαιος, όμως, θα ζήσει από την πίστη.»
«Τουτέστι ο λόγος της πίστης που κηρύττουμε. 9 Γιατί αν ομολογήσεις με το στόμα σου ως Κύριο τον Ιησού και πιστέψεις με την καρδιά σου ότι ο Θεός έγειρε αυτόν από τους νεκρούς, θα σωθείς. 10 Γιατί με την καρδιά πιστεύει κανείς για να έχει δικαίωση και με το στόμα ομολογεί για να έχει σωτηρία. 11 Επειδή λέει η Γραφή: Καθένας που πιστεύει σ’ αυτόν δε θα καταντροπιαστεί. 12 Γιατί δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ Ιουδαίου και Έλληνα, γιατί αυτός είναι Κύριος όλων, πλούσιος σ’ όλους όσοι τον επικαλούνται. 13 Επειδή καθένας που θα επικαλεστεί το όνομα του Κυρίου θα σωθεί.
14 Πώς, λοιπόν, να επικαλεστούν αυτόν που δεν πίστεψαν; Και πώς να πιστέψουν σ’ αυτόν που δεν άκουσαν; Και πώς να ακούσουν χωρίς κάποιος να κηρύττει; 15 Και πώς να κηρύξουν αν δεν αποσταλθούν; Καθώς είναι γραμμένο: Πόσο ωραία είναι τα πόδια αυτών που ευαγγελίζουν τα αγαθά!»

Πως μπορείς εσύ να μιλάς για την καινή διαθήκη όταν με τα λεγόμενα σου έχεις απορρίψει όλη την Αγια Γραφή! Πως μπορείς να μιλάς για σωτηρία όταν έχεις απορρίψει το δρόμο που οδηγεί στη Σωτηρία? Η Αγια Γραφή είναι ο Θεόπνευστος λόγος Του Θεού! Το ευαγγέλιο είναι η δύναμη του Θεού για σωτηρία και όχι η βοήθεια που θα προσφέρεις εσύ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
EPAITHS: Δέν γνωρίζω εσένα αλλά γνωρίζω τα ακατανόητα μυνήματα σου, αυτά βρίζω και κατακρίνω που παρουσιάζουν την εικόνα μιάς ανισσόροπης χριστιανοπληξίας.


Να είσαι καλά, ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί. Και εσύ μπορείς να κατηγορείς κάποιον που δεν γνωρίζεις! Μπράβο σου! EPAITHS: « και απο την άλλη προσπαθείς να κατασπαράξεις με κάθε μέσο τον συνάνθρωπο σου έσωσες την ψυχή σου.»


quote:
EPAITHS: Κατέκρινες ειρωνευόμενος ένα μήνυμα τόσο πολύ εύστοχο ώστε θα συφωνούσε σε αυτό και ο φανατικότερος οπαδός του χριστιανισμού στο forum εκτός απο σένα.

Ειρωνεύτηκα ένα μήνυμα και εξήγησα το γιατί στη συνεχεια. Σε τι ήταν εύστοχο το μήνυμα; Ποια είναι η σωτηρία? Σωτηρία από τι? Εσύ σε τι συμφωνείς, στην σωτηρία της ψυχής? Βοηθάς τους άλλους για να σώσεις την ψυχή σου? Πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός, ότι υπάρχει ψυχή?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

Ελεύθερα αγαπητέ μου απλά θα ήθελα να σου πω να μην γενικεύεις τα πράγματα. Και γιατί βιάζεσαι να βγάλεις το συμπέρασμα ότι δεν εκφράζω την αλήθεια της καινής διαθήκης. Άλλο να αμφιβάλλεις και άλλο το συμπέρασμα! Όρεξη και χρόνο να έχεις αγαπητέ μου, εγώ εδώ είμαι!!!

Με ρωτάς γιατί βιάζομαι να βγάλω το συμπέρασμα ότι δεν εκφράζεις την αλήθεια της καινής διαθήκης ; ; ;
Με εντυπωσιάζεις ; Θεωρείς ότι την εκφράζεις ; (Μην μου απαντήσεις, δεν θέλω, το ερώτημα είναι ρητορικό)

quote:

Πως μπορείς εσύ να μιλάς για την καινή διαθήκη όταν με τα λεγόμενα σου έχεις απορρίψει όλη την Αγια Γραφή! Πως μπορείς να μιλάς για σωτηρία όταν έχεις απορρίψει το δρόμο που οδηγεί στη Σωτηρία? Η Αγια Γραφή είναι ο Θεόπνευστος λόγος Του Θεού! Το ευαγγέλιο είναι η δύναμη του Θεού για σωτηρία και όχι η βοήθεια που θα προσφέρεις εσύ!

Μπορώ και μιλάω γιατί έχω σύνδεση στο internet, έχω εγγραφεί στο esoterica.gr και τηρώ τους κανονισμούς του forum.
Πέραν αυτού είμαι σχεδόν 40 ετών, δηλαδή έχω κερδίσει το δικαίωμα ως ενήλικος και υπεύθυνος για τις πράξεις μου να έχω άποψη και να την εκφράζω ελεύθερα.

Για τα υπόλοιπα όμως που λες:

Τα παρακάτω δεν είναι θεόπνευστος λόγος ;

Μακάριοι οι ελεήμονες, διότι αυτοί θέλουσιν ελεηθή. ΜΑΤΘ ε.7

Πωλήσατε τα υπάρχοντά σας, και δότε ελεημοσύνην. Κάμετε εις εαυτούς βαλάντια τα οποία δεν παλαιούνται, θησαυρόν εν τοις ουρανοίς όστις δεν εκλείπει, όπου κλέπτης δεν πλησιάζει, ουδέ σκώληξ διαφθείρει. ΛΟΥΚ ιβ.33

Όστις όμως έχη τον βίον του κόσμου, και θεωρή τον αδελφόν αυτού ότι έχει χρείαν, και κλείση τα σπλάχνα αυτού απ’ αυτού, πώς η αγάπη του Θεού μένει εν αυτώ; 18 Τεκνία μου, μη αγαπώεν με λόγον, μηδέ με γλώσσαν, αλλά με έργον και αλήθειαν. Α'ΙΩΑ γ.17

Αρχίζω και πιστεύω ότι η έκδοση της Καινής Διαθήκης που έχεις είτε δεν είναι ολόκληρη, είτε έχει τυπογραφικά λάθη.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα βοηθούν τον πλησίον τους,όσοι βοηθούν και όπως μπορούν να βοηθήσουν,όχι γιατί φοβούνται μήπως η ψυχή τους καεί "στα καζάνια της κόλασης",αλλά για να μπορούν να κοιμούνται γαλήνια τις νύχτες...Κοινώς,προσέχουν και φροντίζουν την ψυχή τους ΤΩΡΑ,στο ΠΑΡΟΝ.Σε πλήρη αντίθεση με τον κλήρο και τα κακά δείγματά του,που πραγματικά απορώ πως κοιμούνται τις νύχτες...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 17:34:36  Εμφάνιση Προφίλ
Με όσα γράφετε, θίγετε τους ομοφυλόφιλους γιατί περιορίζετε την ομοφυλοφιλία μόνο στη σεξουαλική προτίμηση.

Ο/Η ομοφυλόφιλος ζει την ομοφυλοφιλία του και δεν περιορίζεται μόνο στη σεξουαλικότητά του.

Πολλές φορές, από μαρτυρίες των ίδιων των ομοφυλόφιλων (που διαβάζουμε ή ακούμε), βλέπουμε πως έδωσαν ή δίνουν μάχη με τον εαυτό τους μέχρι να συνειδητοποιήσουν και να αποδεχτούν αυτή τη "διαφορετικότητά" τους.

Νομίζετε πως όλη αυτή η "μάχη" έχει να κάνει μόνο με τη σεξουαλική τους προτίμηση;

Τι σημαίνει νοοτροπία;
Για ανοίξτε κανένα λεξικό για να δείτε.

νοοτροπία η [nootropía] O25 : το σύνολο των αντιλήψεων και των πεποιθήσεων ενός ατόμου ή μιας κοινωνικής ομάδας, που καθορίζουν τον τρόπο της σκέψης τους, την τοποθέτησή τους απέναντι στα προβλήματα της ζωής και τη συμπεριφορά τους


Βλέπεις Μαράκι το πόσο λάθος είσαι στα όσα λες για τη νοοτροπία;

Πιστεύω πως η πιο πάνω ερμηνεία είναι μια ξεκάθαρη απάντηση στα όσα ισχυρίζεσαι εσύ και ο φίλος alet.


*******Τουλάχιστον Συνοδινέ, πήγαινε και πληροφορήσου τι γιορτάζουμε το Πάσχα για να μην εκτίθεσαι και γράφεις άλλα αντί άλλων.

Ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ.

Ο σεβαστός κος Κωνσταντόπουλος αν είχε κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις θα γνώριζε πως το Χριστιανικό Πάσχα ουδεμία σχέση έχει με εορτασμό της άνοιξης και της δημιουργίας.

Όταν κάποιος εκστομίζει κοτσάνες, λόγω άγνοιας (αμφιβάλλω), καλά θα κάνει να ενημερώνεται πρώτα και να μην το παίζει θιγμένος.

Ο καπετάν Χριστόδουλος ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και επισημαίνει τα ψεύδη, ακούσια ή εκούσια!!!!
Πολύ καλά κάνει και προστατεύει τον κόσμο από τους λύκους που παριστάνουν το αρνί!!

Όχι και να ζητάτε να προστατευτείτε εσείς κε Συνοδινέ, λίγο ειλικρίνεια δεν βλάπτει.
Όχι και να ζητάτε και τα ρέστα από την παραποίηση που επιχειρείτε να κάνετε!! ΕΛΕΟΣ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 18:17:11  Εμφάνιση Προφίλ
Ένα ενδιαφέρον άρθρο που αξίζει να διαβαστεί:

Είναι η ομοφυλοφιλία ελάττωμα;

Τις τελευταίες εβδομάδες, γίνεται διαρκώς λόγος για τον αρχιεπίσκοπο, συνήθως δυσμενής, επειδή αποκάλεσε την ομοφυλοφιλία "κουσούρι". Έσπευσαν αυτοί που θεωρούν τους εαυτούς τους "προοδευτικούς" να πουν ότι αυτό είναι "ρατσισμός", ότι η ομοφυλοφιλία είναι "επιλογή", έσπευσαν και οι ομοφυλόφιλοι Ελλάδος να βγάλουν ανακοίνωση περί "ελευθερίας επιλογής", ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ, και άλλα πολλά. Καιρός λοιπόν να ασχοληθούμε και εμείς με το θέμα αυτό, για να πούμε μερικά πράγματα με το όνομά τους...

Αν το να θεωρήσεις κάποιον "άρρωστο" θεωρείτο ρατσισμός, οι μεγαλύτεροι ρατσιστές θα ήταν οι γιατροί! Γιατί είναι υποχρεωμένοι από το λειτούργημά τους, καθημερινά να λένε την πικρή αλήθεια σε πλήθος ασθενείς. Μήπως θα έπρεπε να τους το κρύψουν, για να μη θεωρηθούν οπισθοδρομικοί και ρατσιστές;

Η υποχρέωση ενός γιατρού, είναι να κάνει γνωστό στον ασθενή του, ότι πάσχει από κάτι επικίνδυνο για τη ζωή του. Και αν ένας γιατρός αποκρύψει τη διάγνωση αυτή, και ο ασθενής ζημιωθεί από αυτό, ο γιατρός θα δώσει λόγο στη δικαιοσύνη.

Το ίδιο συμβαίνει και με την Εκκλησία. Η Εκκλησία δεν είναι ένα "σύστημα νόμων", και "αστήρικτων δογμάτων", αλλά είναι πνευματικό ιατρείο. Και όχι μόνο έχει υποχρέωση να κάνει διάγνωση ΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ, αλλά και να τους πει τη σκληρή αλήθεια για την ασθένειά τους, είτε αυτό τους αρέσει, είτε όχι. Διαφορετικά, αν ο ιερέας, (ή ακόμα και ο απλός πιστός), πει σε κάποιον "είσαι υγιής", και εκείνος ζημιωθεί στην αιώνια κατοικία του, αμελώντας τη θεραπεία, θα δώσει ο ιερέας εκείνος λόγο προς τον Θεό. Γιατί γι' αυτό είναι απεσταλμένος: Για τη θεραπεία του κόσμου.

Δεν υπάρχουν μόνο σωματικές ασθένειες. Υπάρχουν και ψυχικές. Μόνο που αυτές δεν είναι πάντα φανερές. Ειδικά σε μια κοινωνία που έχει μεγάλο ποσοστό ασθενών κάποιας ασθένειας, φαίνεται αυτή "φυσιολογική"! Πολύ δε περισσότερο, σε μια κοινωνία, γεμάτη με πλήθος ψυχικές ασθένειες, που ο καθένας κουβαλάει το δικό του φορτίο. Όμως αυτό δεν δικαιολογεί τον πνευματικό γιατρό, να αμελήσει να προειδοποιήσει τον ασθενή.

Όταν μιλάμε για "βεβαίωση ασθένειας", αυτό δεν είναι μια υποκειμενική γνώμη των Χριστιανών. Είναι η σαφής ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ του Θεού για την ασθένεια. Διαφορετικά, κανείς δεν θα δικαιολογείτο να λέει δικές του γνώμες για τη ζωή των άλλων. Και όπως ένας κατασκευαστής, γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα, τα "κουσούρια" που έχει κάποιο από τα κατασκευάσματά του, ομοίως και ο Θεός γνωρίζει πολύ καλά, πότε κάποιος είναι ψυχικά ασθενής. Και μας έχει κατονομάσει ρητά τις διάφορες μορφές ψυχικών ασθενειών. Γιατί όπως ο γιατρός έχει εξειδίκευση στις σωματικές ασθένειες και τη θεραπεία τους, η Εκκλησία έχει στις ψυχικές και τη θεραπεία τους.

Το ότι είναι δυνατόν ο παντοδύναμος Θεός να έχει πλάσματα με ελαττώματα, δεν είναι παράξενο. Γιατί στο θέμα εμπλέκεται η ελευθερία των πλασμάτων του. Η κτίση είναι πλασμένη καλή λίαν. Δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένη. Και τελειοποιείται με την αφθαρσία, που θα έρθει ως αποτέλεσμα της δικής μας ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Όσο η πλειοψηφία της ανθρωπότητας δεν επιθυμεί τη θεραπεία της, η κτίση θα παραμένει ατελής. Γιατί ούτε ο γιατρός (η Εκκλησία), ούτε ο Κατασκευαστής (ο Θεός) δεν επιθυμούν να επιβάλλουν τη θεραπεία, αλλά πρέπει ο ίδιος ο ασθενής να τη ζητήσει και να προχωρήσει στην τήρηση της συνταγής. Μέχρι λοιπόν να τελειοποιηθεί η κτίση Του, θα υπάρχουν άνθρωποι που γεννιούνται σωματικά ή ψυχικά ασθενείς, ή που νοσούν στη συνέχεια με διάφορες ασθένειες. Γι' αυτό το κείμενο που έγραψαν οι ομοφυλόφιλοι Ελλάδος, θα έπρεπε αφ' ενός να μην αποφύγει τη θεολογική ανάλυση, αφ' ετέρου, να είναι περισσότερο διακριτικό σε όσα έγραφε περί ελευθερίας. Γιατί κανείς δεν τους ανάγκασε να θεραπεύσουν το πάθος τους αυτό. Και αν θέλουν να ξεγελούν τους εαυτούς τους ότι είναι υγιείς, κανείς δεν τους εμποδίζει να το νομίζουν. Αλλά η Εκκλησία έχει κάθε δικαίωμα, και μάλιστα υποχρέωση, να προειδοποιεί ότι φέρουν ασθένεια επικίνδυνη για την αιώνια ζωή τους.

Πότε θα ήταν ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ η δήλωση της Εκκλησίας κατά των φορέων μιας ασθένειας; Θα ήταν έτσι, αν παράβλεπε τις άλλες ασθένειες, και επικεντρωνόταν μόνο σε μία. Όμως αυτό δεν συμβαίνει! Η Εκκλησία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ως κάτι "ιδιαίτερο" μεταξύ των άλλων ψυχικών ασθενειών. Είναι και αυτή μία από τις πολλές άλλες ασθένειες. Ψυχικά ασθενής δεν είναι μόνο ο ομοφυλόφιλος. Ψυχικά ασθενής είναι και ο γυναικάς (ή αντίστοιχα η νυμφομανής γυναίκα). Το να θέλει δηλαδή κάποιος να έχει σεξουαλικές σχέσεις με περισσότερα από ένα άτομα του αντιθέτου φύλλου! Ή το να έχει σεξουαλικές σχέσεις εκτός του μυστηρίου του γάμου. Ούτε η ψυχική ασθένεια περιορίζεται μόνο στο σεξουαλικό θέμα. Ψυχική ασθένεια είναι και η κλεπτομανία, και η πλεονεξία, και η τοξικομανία, και ο αλκοολισμός, και η πολυφαγία, και η ψευτιά, και η φιλαργυρία, και η εργασιομανία, και γενικά κάθε υπερβολή ή πάθος που υπάρχει, με κορυφαία ασθένεια ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ. Γιατί δηλαδή οι ομοφυλόφιλοι διεκδικούν το να μην θεωρούνται άρρωστοι από την Εκκλησία; Μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να παραβλέπεται το πάθος τους; Τότε να κάνουν και οι τοξικομανείς σωματείο, και να παραπονούνται όταν τους λένε άρρωστους! Το ίδιο να κάνουν και οι μύωπες, για να θεωρηθεί "ρατσιστικό" να τους λένε τη μυωπία "ασθένεια".

Ρατσισμός θα ήταν, αν η Εκκλησία μεταξύ όλων των παθών, παράβλεπε το πάθος της ομοφυλοφιλίας και τη μεταχειριζόταν διαφορετικά από τα άλλα πάθη. Όμως και η ομοφυλοφιλία έχει τη θέση της μεταξύ όλων των παθών που χρειάζονται θεραπεία. Οτιδήποτε απομακρύνει το άνθρωπο από τον Θεό, είναι ψυχική ασθένεια, και όσο πιο πολύ τον απομακρύνει, τόσο πιο σοβαρή είναι. Και όπως μπορεί να καταλάβει ο καθένας από αυτή τη δήλωση, ΟΛΟΙ ΜΑΣ έχουμε το ένα ή το άλλο κουσούρι, και δεν υπάρχει άνθρωπος που να μη χρειάζεται θεραπεία σε κάποιο τομέα της ψυχής του.

Είτε κάποιος γεννηθεί με μια κληρονομική τάση σε κάποιο πάθος, είτε κάποιος την αναπτύξει αργότερα, δεν παύει να είναι ασθενής. Όπως δεν παύει να είναι ασθενής, ένας που γεννήθηκε τυφλός. Το να έχουν οι τυφλοί την απαίτηση να μη θεωρούνται άρρωστοι, είναι τόσο παράλογο, όσο η απαίτηση του ομοφυλοφιλικού σωματείου, να μη θεωρείται αρρώστια η δική τους κατάσταση. Και αν είναι ρατσιστικό να λέμε τους ομοφυλόφιλους ασθενείς, είναι εξίσου ρατσιστικό να λέμε ασθενείς τους τυφλούς.

Βεβαίως ίσως μας πει κάποιος, ότι ένας τυφλός, είναι εμφανώς ασθενής, ενώ ένας ομοφυλόφιλος δεν φαίνεται. Μήπως αυτό σημαίνει ότι είναι υγιής; Ένας καρκινοπαθής που ακόμα δεν έχει δει τις συνέπειες της ασθένειάς του, μήπως δεν είναι ασθενής επειδή δεν φαίνεται ο καρκίνος του; Τι είναι "ελάττωμα" και "ασθένεια";

Ασθένεια είναι η δυσλειτουργία του σώματος. Είμαι κουφός επειδή δεν λειτουργούν σωστά τα αυτιά μου. Είμαι κουτσός επειδή δεν λειτουργεί σωστά το πόδι μου. Είμαι άτεκνος, επειδή δεν λειτουργεί σωστά το γενετήσιο σύστημά μου. Ομοίως και με την ομοφυλοφιλία, έχουμε μια χρήση του γενετήσιου συστήματος, που δεν είναι σύμφωνη με την κατασκευή του. Γιατί τα γεννητικά όργανα υπάρχουν για συγκεκριμένη χρήση: Για τη δημιουργία απογόνων. Όταν λοιπόν χρησιμοποιείται μεταξύ δύο ομοφύλων, δεν είναι δυνατόν να εκπληρώσει το σκοπό του, τη δημιουργία ζωής. Από αυτό και μόνο, είναι φανερή η παρά φύσιν χρήση του σώματος. Και ομοίως η έλξη μεταξύ των δύο φύλων, στην ίδια λειτουργία αποσκοπεί. Όταν λοιπόν η επιθυμία του ανθρώπου στρέφεται προς τους ομοφύλους του, αυτό αποτελεί μια δυσλειτουργία της ψυχής, που παραβαίνει το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε.

Αν δεν υπήρχε Θεός, και όλα λειτουργούσαν στην τύχη, βεβαίως δεν θα ετίθετο ζήτημα παρά φύσιν λειτουργίας, γιατί σε έναν κόσμο που υπάρχει από σύμπτωση, δεν τίθεται και θέμα σωστής λειτουργίας, αλλά τα πάντα λειτουργούν αυτόνομα και τυχαία. Τότε και οι ψυχικές ασθένειες θα ήταν απλώς "επιλογές" της τυχαιότητας της ύπαρξής μας. Όμως ο Θεός υπάρχει! Τα πάντα υπάρχουν και λειτουργούν για έναν σκοπό. Και κάθε παραβίαση της λειτουργίας τους, αναβάλλει το σκοπό της αφθαρσίας της κτίσης, και της θέωσης των νοημόνων όντων. Γι' αυτό το θέμα είναι καθαρά θεολογικό. Και ίσως γι' αυτό η ΟΛΚΕ, (η ομοφυλοφιλική λεσβιακή κοινότητα Ελλάδος) απέφυγαν να τοποθετηθούν θεολογικά.

Η τοποθέτηση του κ. Χριστόδουλου ήταν, εν τέλει, καθαρά θεολογική και κακώς δεν δόθηκε μια αντίστοιχη θεολογική απάντηση, γιατί σωστό είναι η κάθε αντιπαράθεση να βρίσκεται εντός των νοηματικών πλαισίων ενός θέματος και όχι σε άσχετα πρός αυτό μέρη. Ο άνθρωπος διαφώνησε με τον Θεό και Τον εξόρισε απο τη ζωή του, όπως ακριβώς έκανε και στο κείμενό της η ΟΛΚΕ η οποία αρνούμενη να προβεί σε θεολογική αντίστοιχη τοποθέτηση προτίμησε να παρερμηνέψει μια αλήθεια, να αποπροσανατολίσει το νόημα, να διαστρέψει την πραγματικότητα, σε μια προσπάθεια να φέρει τον κάθε ομοφυλόφιλο ενάντια στο Θεό.

Η Εκκλησία (και ως Εκκλησία εννοούμε όχι τους παπάδες αλλά το σώμα του Χριστού) ζητά τη συγκατάθεσή μας για να θεραπευθούμε από οποιοδήποτε "κουσούρι" κουβαλάει ο καθένας μας. Δεν εξαναγκάζει κανέναν. Προσέρχεται η ίδια απο αγαπητικό κίνητρο για να μας θεραπεύσει, επειδή η ίδια δεν είναι άλλο από ένα «πνευματικό νοσοκομείο». Όποιος θέλει θεραπεύεται, όποιος όχι, ζει και πεθαίνει με τα πάθη του, με δική του ευθύνη.

Με το να παραπονιέται και να αγανακτεί κανείς δεν έχει νόημα. Γιατί άν πεθάνει προσκολλημένος στα πάθη του, αυτά τα ίδια θα είναι που θα τον βασανίζουν στην ατέρμονη συνέχεια. Ο Θεός δεν βασανίζει κανέναν, μόνοι επιλέγουμε την τύχη μας. Κι αν δεν θεραπευθούμε από τα πάθη, θα τα κληρονομήσουμε στην αντίπερα όχθη της ζωής, όταν θα είναι αργά.

Είναι λοιπόν δικαίωμα του καθενός να ζει όπως θέλει, όπως είναι δικαίωμα της Εκκλησίας να αναζητά εκείνους που ταπεινά θέλουν να θεραπευθούν για να τους θεραπεύσει. Κανένας αληθινός χριστιανός δεν δημιούργησε ποτέ ρατσισμό εναντίον της ομοφυλοφιλίας. Ο Θεός δέχεται και αγαπά τους πάντες χωρίς διακρίσεις και θέλει τη σωτηρία ΟΛΩΝ μας. Χρειάζεται να δείξουμε κι εμείς το φιλότιμό μας απέναντί Του, να αγωνιστούμε, να αναγνωρίσουμε την αγάπη Του και να απαντήσουμε στη πρόσκλησή Του. Και στην Εκκλησία έχουμε αγίους που πολέμησαν το πάθος της ομοφυλοφιλίας, (και κάθε είδους πάθος), και έφθασαν να κληρονομήσουν τον ουρανό.

Ποτέ δεν αποστράφηκε ο Θεός το πλάσμα του αλλά μόνο το πάθος του πλάσματός του. Δεν μισούμε τον άρρωστο, αλλά την αρρώστια. Το πλάσμα, είτε ομοφυλόφιλος είναι, είτε πόρνος, είτε ψεύτης, είτε τσιγκούνης, είναι ο αγαπητός αδελφός μας που χρειάζεται την αγάπη μας και την κατανόησή μας στον αγώνα του ενάντια στα πάθη. Ο άνθρωπος αντίθετα (εγώ κι εσύ!) επιμένει να αποστρέφεται τον Θεό...

Η αντίδραση κάποιων ομοφυλόφιλων στα λόγια του αρχιεπισκόπου όμως, και η ευθιξία τους, δείχνει κάτι πιο σοβαρό. Αυτοί που αντιδρούν, παράλληλα με την ασθένεια της ομοφυλοφιλίας, έχουν και μια ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΗ ασθένεια: Την υπερηφάνεια. Και αυτή η ασθένεια, είναι Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΘΑΝΑΣΙΜΗ ΑΠ' ΟΛΛΕΣ.

Το κυριότερο σφάλμα όσων από εμάς έχουμε «κουσούρια», (θα έλεγα ΟΛΩΝ ΜΑΣ, αφού ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άνθρωπος χωρίς πάθη!), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η ύπαρξη των ιδίων των παθών αυτών, αλλά η υπερηφάνειά μας να τα έχουμε και να μη θέλουμε να τα θεραπεύσουμε και η κενοδοξία μας να τα εξιδανικεύουμε. Ο διάβολος δεν εξέπεσε απο το αγγελικό τάγμα εξ αιτίας της ομοφυλοφιλίας αλλά από -κάτι χειρότερο- την υπερηφάνεια! Από την άλλη έχουμε ομοφυλόφιλους που ξεπέρασαν τα πάθη τους και αγίασαν, μοναδικές, γλυκύτατες και ευωδιαστές πνευματικές μορφές που πέρασαν τη ζωή τους κοντά στο Θεό με την αγάπη τους προσκολλημένη σ' Εκείνον παρά στο πάθος τους! Να μια σπουδαία διαφορά μεταξύ του «αγαπώ το πάθος μου» και «αγαπώ τον Θεό»...

Αυτοί που αντιδρούν στο ότι έχουν ένα "κουσούρι", στην πραγματικότητα έχουν και δεύτερο, και μάλιστα πολύ χειρότερο από το πρώτο: Την υπερηφάνεια. Η ευθιξία τους ξεκινάει είτε από τη μεγάλη ιδέα που έχουν για τον εαυτό τους, σε αντίθεση με τη Χριστιανική ταπείνωση, είτε από την εμμονή τους στην αμαρτία. Είτε συμφωνεί κάποιος με τον Θεό, ότι το πάθος του είναι αρρώστια που πρέπει να φύγει, και αγωνίζεται να το ξεριζώσει με τη βοήθεια της Εκκλησίας, είτε θέλει να θεωρεί ότι γνωρίζει καλύτερα από τον Θεό, και θεωρεί τον αυτό του "φυσιολογικό", στρεφόμενος ενάντια στον Θεό. Μέση λύση δεν υπάρχει. Και ο δεύτερος τύπος ανθρώπων, είτε δεν πιστεύουν καν στον Θεό, είτε δεν είναι διατεθειμένοι να θεραπεύσουν αυτό που δεν θεωρούν ασθένεια, έχει αποτέλεσμα να πεθάνουν με τις αμαρτίες τους, προς αιώνια βλάβη τους.

Δεν είναι δυνατόν ο Χριστιανός να λέει: "δεν έχω κουσούρι". Μεγάλο λάθος! Ναι, θα συμφωνήσει, και θα επαυξήσει! Θα νιώσει ότι είναι ο τελευταίος των αμαρτωλών. Θα ταπεινώσει το φρόνημά του απέναντι στον Θεό. Γιατί "ο Θεός στους υπερηφάνους αντιτάσσεται, ενώ στους ταπεινούς δίνει χάρη". Μόνο τότε θα βρίσκεται σε πορεία μετανοίας. Μόνο τότε θα έχει τη στάση του Χριστιανού. Και θα είναι τόσο ταπεινός, που θα θεωρεί τον εαυτό του υπεύθυνο για κάθε κακό του κόσμου, και όλους τους άλλους θα τους θεωρεί ανώτερους. Αυτή είναι η Χριστιανική ταπείνωση. Αυτός είναι ο ζωοσωτήριος Χριστιανικός τρόπος. Η προϋπόθεση για τη θεραπεία, είναι η ταπείνωση.

Η Χριστιανική πίστη δεν μιλάει μόνο κατά της ομοφυλοφιλίας. Μιλάει και εναντίον του πλούτου. Ο Χριστός είπε: "ευκολότερο είναι να περάσει καμήλα από την τρύπα βελόνας, παρά πλούσιος στη βασιλεία του Θεού". Και οι μαθητές του είπαν: "μα τότε, (αν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα), ποιος μπορεί να σωθεί;" και ο Χριστός απάντησε: "Τα αδύνατα για τους ανθρώπους, είναι δυνατά για τον Θεό".

Οι Χριστιανοί γνωρίζουμε ότι δεν είναι εύκολο να ξεριζώσει κάποιος ένα πάθος, ειδικά όταν το κουβαλάει από παιδί. Το γνωρίζουμε, επειδή ο καθένας μας κουβαλάει κάποιο πάθος, και νιώθει τον αγώνα αυτό "στο πετσί του". Δεν θεωρούμε τους εαυτούς μας "φυσιολογικούς", και τους ομοφυλόφιλους ασθενείς. Θεωρούμε ασθενή κάθε άνθρωπο με πάθη. Σεβόμαστε την ελευθερία τους να δεχθούν ή να μη δεχθούν θεραπεία. Σεβόμαστε την ελευθερία τους να ξεγελούν τους εαυτούς τους ότι δεν τη χρειάζονται. Δικαίωμά τους. Όπως δικαίωμα και υποχρέωσή μας, είναι να λέμε την αλήθεια.

Μα πιο πολύ, σεβόμαστε και χαιρόμαστε, για όλους εκείνους τους ανθρώπους, οποιουδήποτε πάθους, που αγωνίζονται. Εκεί είναι η αξία του ανθρώπου: Στον αγώνα. Στον αγώνα ενάντια σε αυτά που τον υποδουλώνουν. Ενάντια στα πάθη που οδηγούν τον άνθρωπο, αντί να τον οδηγεί το Άγιο Πνεύμα. Η σάρκα είναι για να υπηρετεί το πνεύμα, και όχι το αντίθετο. Οι άνθρωποι της μετανοίας, δαμάζουν το σώμα τους, και το καθοδηγούν σαν ηγεμόνες. Και δεν επιτρέπουν σε αυτό να τους καθοδηγεί δουλικά στα πάθη.

Οι άνθρωποι αυτοί, (είτε ομοφυλόφιλοι, είτε όχι), αυτοί που θα μαντρώσουν τα πάθη, αυτοί που θα θυσιάσουν το "εγώ" και το "θέλω" τους, αυτοί που θα ζουν για τον Θεό και όχι για τη σάρκα, αυτοί είναι που θα κληρονομήσουν βασιλεία. Γιατί πρώτα ηγεμόνευσαν πάνω στη σάρκα τους, και τους αξίζει να συμβασιλεύσουν με τον Χριστό. Δεν έχει σημασία αν κατά καιρούς πέφτουν. Σε έναν πόλεμο υπάρχουν και ήττες. Αλλά το τέλος του πολέμου, για όλους όσους αγωνίζονται ενάντια στα πάθη τους, θα είναι η νίκη. Γιατί "τα αδύνατα για τους ανθρώπους, είναι δυνατά για τον Θεό".

Η Εκκλησία προσκαλεί όλους τους ανθρώπους στο πνευματικό της ιατρείο, σε αυτό τον πνευματικό στίβο, να θεραπευθούν. Όσοι θέλουν, καλούνται να αγωνισθούν ενάντια σε όσα πάθη τους υποδουλώνουν.

Και όσοι ομοφυλόφιλοι δεν καταφέρουν να σωθούν, δεν θα είναι από την ομοφυλοφιλία. Θα είναι από την περηφάνια τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 18:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

νοοτροπία η [nootropía] O25 : το σύνολο των αντιλήψεων και των πεποιθήσεων ενός ατόμου ή μιας κοινωνικής ομάδας, που καθορίζουν τον τρόπο της σκέψης τους, την τοποθέτησή τους απέναντι στα προβλήματα της ζωής και τη συμπεριφορά τους


Μπορώ να σε διαβεβαιώσω από αρκετούς φίλους ομοφυλόφιλους ότι η ομοφυλοφιλία τους δεν καθορίζει τον τρόπο σκέψης τους, ούτε την τοποθέτηση τους απέναντι στην ζωή, ούτε την συμπεριφορά τους.

Ούτε σε εμένα τα καθορίζει αυτά η ετεροφυλοφιλία μου και πιστεύω ούτε σε εσένα, ούτε και σε κανέναν που δεν έχει ως επάγγελμα ή έξη τη σεξουαλική συνεύρεση.

Ο ρατσισμός έναντι των ομοφυλοφίλων πηγάζει κατά την άποψη μου από το γεγονός αυτό, ότι δηλαδή δεν αντιλαμβανόμαστε πως δεν καθορίζει τίποτα από τα παραπάνω η επιλογή τους αυτή αλλά παίζει τον ίδιο ρόλο που παίζει σε κάποιον ετεροφυλόφιλο η δική του.

Όσο για το Χριστόδουλος vs Κωνσταντόπουλος μου θυμίζει το Εργατική Πρωτομαγιά vs Γιορτή των Λουλουδιών (ότι θέλει ο καθένας ας γιορτάσει)

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 19:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
Φίλτατε Ψηλέ,

Το κείμενο περί "ασθενειών" και "θεραπείας" κλπ. κλπ. είναι για εμένα αχαρακτήριστο.

Πρώτα απ' όλα την εκκλησία τη βρίσκω πολύ επιλεκτική στον πόλεμο κατά των "ασθενειών". Δεν έχω δει παρόμοιο πόλεμο για την φιλαργυρία, το ψέμα, τη βία κλπ. κλπ. "ασθένειες" που βρίθουν μεταξύ όχι μόνο των εκκλησιαστικών υπαλλήλων (ιερέων, μητροπολιτών κλπ) αλλά και μεταξύ "οπαδών" της "εταιρείας", των διαφόρων φανατικών “πιστών”.

Δεύτερον, δεν θεωρώ ότι κάποιος από όλα αυτά τα διευθυντικά στελέχη (μητροπολίτες) ή τους υπαλλήλους (κληρικούς) της εκκλησίας της Ελλάδος Α.Ε. αλλά και των αντίστοιχων "εταιρειών" του εξωτερικού, μπορεί να κρίνει τι είναι ψυχική ασθένεια και τι δεν είναι, γιατί αν μπορούσε το μεγαλύτερο μέρος αυτών θα ήταν υπό ιατρική παρακολούθηση και θεραπεία.

Τρίτον και τελευταίο, δεν θεωρώ ότι αυτοί οι αυτόκλητοι (μόνοι τους ορίστηκαν ιερείς, δεσπότες κλπ από τα πρωτοχριστιανικά χρόνια και μόνοι τους εξακολουθούν και ορίζουν αλλήλους) είναι μέρος της του Χριστού Εκκλησίας.

Τελειώνω λέγοντας ότι η υπερηφάνεια, δεν είναι η μεγαλύτερη ασθένεια. Η μεγαλύτερη ασθένεια είναι ο άκρατος και απύθμενος εγωισμός που ο εν λόγω διευθύνων σύμβουλος της εκκλησίας της Ελλάδος Α.Ε και οι συν αυτώ, τον έχουν στο μέγιστο βαθμό.
Η υπερηφάνεια είναι μεγάλο προτέρημα αλλά οι ιθύνοντες της "εταιρείας" δεν μας θέλουν υπερήφανους, μας θέλουν με σκυμμένο το κεφάλι να αποδεχόμαστε τις “ελέω Θεού” κακόψυχες και μικρόψυχες πράξεις τους.

Fiat Lux

Edited by - alet on 24/04/2007 19:12:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 01:04:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

νοοτροπία η [nootropía] O25 : το σύνολο των αντιλήψεων και των πεποιθήσεων ενός ατόμου ή μιας κοινωνικής ομάδας, που καθορίζουν τον τρόπο της σκέψης τους, την τοποθέτησή τους απέναντι στα προβλήματα της ζωής και τη συμπεριφορά τους


Μπορώ να σε διαβεβαιώσω από αρκετούς φίλους ομοφυλόφιλους ότι η ομοφυλοφιλία τους δεν καθορίζει τον τρόπο σκέψης τους, ούτε την τοποθέτηση τους απέναντι στην ζωή, ούτε την συμπεριφορά τους.

Πώς είναι δυνατόν να μην καθορίζει η ομοφυλοφιλία τους την τοποθέτησή τους απέναντι στη ζωή;
Είναι ίδια η τοποθέτησή ενός ομοφυλόφιλου και ενός ετερόφυλου απέναντι στην προοπτική δημιουργίας οικογένειας;

Καταρχήν, δεν συμφωνώ μαζί σου ότι ομοφυλοφιλία = σεξουαλική προτίμηση.
Η σεξουαλική προτίμηση δεν είναι σαν να επιλέγεις ένα ρούχο. Δεν είναι σαν να επιλέγεις ένα αυτοκίνητο.
Δηλαδή, όπως προτιμώ τα φασόλια από τις φακές, έτσι επιλέγω να πάω με άνδρα και όχι με γυναίκα;

Επειδή εμείς ξεφτιλίσαμε κάθε αξία και έχουμε μάθει να εκτιμούμε κάθε σχέση ανάλογα με το πόσο μας ευχαριστεί και ικανοποιεί τη φιληδονία μας και, έχοντας εμπορευματοποιήσει την ιερότατη στιγμή του ζευγαριού, τη συν-ουσία, έχουμε μάθει, ως συνέπεια των παραπάνω, να προβάλουμε και όλη μας τη ζωή μέσα από αυτή τη στρεβλή, και ανήθικη οπτική.
Γι’ αυτό και δεν παραξενευόμαστε και δεν φρίττουμε σήμερα με τις καταστάσεις που βιώνουμε καθημερινά.
Τώρα πλέον ακόμη και μια εκτέλεση on-line βλέπουμε στην τηλεόραση και συνεχίζουμε να τρώμε το φαγητό μας ατάραχοι.
Το φυσιολογικό έγινε κουραστικό, ανούσιο και ντεμοντέ. Αν δεν είσαι μπήχτης, καπάτσος, κλέφτης, λαμόγιο, ...... δεν μπορείς να ελπίζεις σε μια νορμάλ ζωή.

Αν η σεξουαλική προτίμηση εναπόκειται μόνο και μόνο στην επιλογή μας, και δεν είναι κάτι το βαθύτερο, άρρηκτα συνδεδεμένο με τη φύση μας και υπεράνω και ανεξάρτητο από την επιλογή μας, τότε τίθεται θέμα εκούσιας διαστροφής και ανωμαλίας. Οπότε, είναι πολύ περισσότερο καταδικαστέο.

Ακόμη και σήμερα, γιατροί και ψυχολόγοι δεν μπορούν να καταλήξουν αν η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε κληρονομικούς παράγοντες ή είναι επίκτητη, εσύ με τόση απλότητα μιλάς για «σεξουαλική προτίμηση».

Φαντάσου η προέκταση και η ανεκτικότητα στις σεξουαλικές προτιμήσεις, τι θα μπορούσε να επιφέρει και μελλοντικά;
Στην Ολλανδία, έχει νομιμοποιηθεί και το κώμα των παιδεραστών. Ένα από τα επιχειρήματά τους ήταν και το δικαίωμα σεξουαλικής αυτοδιάθεσης του νέου. Τέθηκαν πολλοί προβληματισμοί σχετικά με την ηλικία από την οποία ένας έφηβος θα μπορεί να «επιλέγει-προτιμά» σεξουαλικά.
Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό;; Καταλαβαίνεις πώς ενδέχεται η σεξουαλική βία σε ανήλικους θα βαφτιστεί ως «ελευθερία σεξουαλικής επιλογής»;;

Από τα λεγόμενά σου, κρίνω πως δεν πρέπει να σε έχει απασχολήσει μια τέτοια προοπτική των πραγμάτων.

quote:
Ο ρατσισμός έναντι των ομοφυλοφίλων πηγάζει κατά την άποψη μου από το γεγονός αυτό, ότι δηλαδή δεν αντιλαμβανόμαστε πως δεν καθορίζει τίποτα από τα παραπάνω η επιλογή τους αυτή αλλά παίζει τον ίδιο ρόλο που παίζει σε κάποιον ετεροφυλόφιλο η δική του.

Ο ρατσισμός υπάρχει λόγω άγνοιας. Δυστυχώς, οι άνθρωποι καταφέρονται κατά των ανθρώπων και όχι κατά του φαινομένου.
Ίσως κάποιο μερίδιο ευθύνης, έστω και μικρό, το φέρουν και κάποιοι, ας μου επιτραπεί η έκφραση, «ακραίοι ομοφυλόφιλοι» με κάποιες συμπεριφορές τους και ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.


quote:
Όσο για το Χριστόδουλος vs Κωνσταντόπουλος μου θυμίζει το Εργατική Πρωτομαγιά vs Γιορτή των Λουλουδιών (ότι θέλει ο καθένας ας γιορτάσει)

Μπορούμε να γιορτάσουμε και τα δύο, φτάνει να μην τα μπερδεύουμε μεταξύ τους.
Αν και απ’ ό, τι είδα, περισσότερο για παρεξήγηση πρόκειται παρά όπως μας το παρουσίασε ο Συνοδινός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 02:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

- ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ -

quote:
Τουλάχιστον Συνοδινέ, πήγαινε και πληροφορήσου τι γιορτάζουμε το Πάσχα για να μην εκτίθεσαι και γράφεις άλλα αντί άλλων.

"ΨΗΛΕ"...
Στα δικά μας τα χωριά, εμείς γιορτάζουμε την άνοιξη και την δημιουργία. Ώς εκ τούτου, δεν γνώριζα ότι τα πάσχα, γιορτάζουμε την έξοδο των εβραίων από την Αίγυπτο. Με αποτέλεσμα, να εκτεθώ ανεπανόρθωτα. Τώρα που το έμαθα δεν θα ξαναεκτεθώ.
Να συμπληρώσω πάνω σ΄αυτό, ότι άν πας στο χωριό μου και ρωτήσεις κάποιον τυχαία... "τί γιορτάζουμε τον δεκαπενταύγουστο;"...θα ξύσει το κεφάλι του, θα το σκεφτεί λίγο και θα σου πεί..."το πανηγύρι του χωριού". Δηλαδή, τον χορό και το μεθύσι, όπως λέμε άνοιξη και δημιουργία.

quote:
Ο σεβαστός κος Κωνσταντόπουλος αν είχε κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις θα γνώριζε πως το Χριστιανικό Πάσχα ουδεμία σχέση έχει με εορτασμό της άνοιξης και της δημιουργίας.

Αφού είναι Σκεπάρνι...
Αυτός δεν ξέρει ούτε καν, ότι..."Ο Άλλος (Ο Θεός) είναι το πρόσωπο του κόσμου και ότι η μόνη μας δυνατότητα είναι η συνεύρεση και η συνουσία".
Τέτοια γνώση μόνο οι ιερείς την έχουν. Και φυσικά την κρατάνε μυστική.

quote:
Ο καπετάν Χριστόδουλος ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και επισημαίνει τα ψεύδη, ακούσια ή εκούσια!!!!
Πολύ καλά κάνει και προστατεύει τον κόσμο από τους λύκους που παριστάνουν το αρνί!!

Προστατεύει τον κόσμο..;
Να βάλει τότε και μια μαύρη μάσκα, να κάνει τον Ζορρό.
Χαίρομαι ψηλέ που μας δείχνεις το αληθινό σου πρόσωπο.
Φυσικά και εκτιμάς τον χριστόδουλο, γιατί στην αρχή έκανες τον δύσκολο. Αναγνωρίζεις την προσφορά του χριστόδουλου στην ορθοδοξία. Ξέρεις κι εσύ, όπως και ο χριστόδουλος, ότι η ορθοδοξία χωρίς την εξασφάλιση πόρων από το κράτος, κάποια στιγμή στο μέλλον θα γονάτιζε. Αυτό είναι το άλφα και το ωμέγα για την ύπαρξη της εκκλησίας. Το θεολογικό μέρος του χριστιανισμού -μετά από εκατό χρόνια για παράδειγμα- δεν θα υφίσταται πλέον. Αυτό που μένει είναι, να παρουσιαστεί η ορθοδοξία, ως ευεργέτης του Ελληνισμού. Να τρέφει δηλαδή τον σεβασμό και την εκτίμηση των μελλοντικών Ελλήνων, ώς θεσμός.
Ο χριστόδουλος, όπως κι εσύ, ξέρει ότι τα περί "θεολογίας" περί "πνευμάτων" και "αγίες γραφές", είναι τρίχες κατσαρές. Αυτά όλα έχουν ημερομηνία λήξης.
Εσύ "ΨΗΛΕ" ξέρεις, ότι ο χριστόδουλος, σωστά το έχει φιλοσοφήσει το θέμα και καλά τα έχει καταφέρει μέχρι τώρα.

quote:
το Χριστιανικό Πάσχα ουδεμία σχέση έχει με εορτασμό της άνοιξης και της δημιουργίας. Αυτά είναι ειδωλολατρικά.

Το ίδιο λάθος έκανε και ο Αθανάσιος Διάκος.
Αυτός πάλι, φέρεται να είπε..."Για δες καιρό που διάλεξε ο χάρος να με πάρει τώρα π' ανθίζουν τα κλαριά και βγάζ' η γη χορτάρι"
Αυτά είναι ειδωλολατρικά. Έπρεπε να πεί..."Για δες καιρό που διάλεξε ο χάρος να με πάρει τώρα που θά΄ρθει η πασχαλιά πού΄ναι γιορτή μεγάλη"
Το αποτέλεσμα είναι, να μην αγιοποιηθεί ούτε κι αυτή την φορά ο Αθανάσιος Διάκος. Δεν πληρεί τα κριτήρια. Ε, ήταν κουβέντα αυτή που είπε κι αυτός..; Ακόμη και οι τούρκοι τίμησαν την πασχαλιά εκείνη την ημέρα... έκαναν σούβλα.
Είναι η πολλοστή φορά που ο Διάκος κάνει αίτηση αγιοποίησης και πολλοστή που απορρίπτεται.
Αντιγράφω απόσπασμα από τα σημερινά "ΝΕΑ"

- ΙΕΡΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ -
"Στην Ορθόδοξη Εκκλησία, η αγιοποίηση είναι πολύ δύσκολη υπόθεση, αφού τα κριτήρια είναι πολύ αυστηρά. «Αγία λίστα αναμονής» μπορεί να μην υπάρχει, όπως στο Βατικανό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι λίγα τα αιτήματα για την κατάταξη στο αγιολόγιο κληρικών και μοναχών, που φθάνουν στην Ιερά Σύνοδο και το Οικουμενικό Πατριαρχείο από τις μητροπόλεις.
Χαρακτηριστικό είναι ότι ακόμη και ο ήρωας της Επανάστασης του 1821, ο Αθανάσιος Διάκος είχε προταθεί για να ανακηρυχθεί άγιος. Το αίτημα όμως απορρίφθηκε από τη Σύνοδο, διότι θεωρήθηκε ότι δεν πληρούσε τα κριτήρια..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 02:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ......2...

ΣΥΝ: Απρέπεια Χριστόδουλου, ιδού η δήλωση Κωνσταντόπουλου
Πέραν πάσης λογικής θεωρούν στο Συνασπισμό την επίθεση που εξαπέλυσε εναντίον του Νίκου Κωνσταντόπουλου ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος.
Στελέχη του κόμματος έλεγαν χθες ότι δεν είναι μόνο η απρέπεια να αποκαλέσει τον πρόεδρο ειδωλολάτρη, αλλά και ότι παραποίησε εντελώς αυτά που είπε στις πασχαλιάτικες δηλώσεις του στο Ναύσταθμο, αφού ουδέν ανέφερε περί γιορτής των λουλουδιών και χρωμάτων. Ετσι το Γραφείο Τύπου του Συνασπισμού διένειμε το πλήρες κείμενο των δηλώσεων του Ν. Κωνσταντόπουλου, το οποίο έχει ως εξής:
«Σήμερα, γιορτή της ζωής και της δημιουργίας, ταιριάζουν ευχές για έναν κόσμο διαφορετικό, με ειρήνη, δικαιοσύνη και ανθρωπιά. Να δοθεί η λύση στο ανθρώπινο δράμα που διαρκεί σε πάρα πολλές περιοχές του κόσμου. Να βρουν τη λύτρωσή τους οι δοκιμασίες που περνάνε οι άνθρωποι με τους πολέμους, τις καταστροφές, τους αποκλεισμούς, τις ανισότητες και πάντοτε να κυριαρχεί η αισιοδοξία των αγώνων και η προσδοκία της δικαίωσης, που θα δώσει περιεχόμενο ζωής σε αυτά τα οποία λαχταρούν πάντοτε οι άνθρωποι. Και στην πατρίδα μας, την Ελλάδα, να υπάρξει επιτέλους η δικαίωση των αγώνων, η δικαίωση των θυσιών, η λύτρωση όλων των προβλημάτων που βασανίζουν την καθημερινότητα της ζωής των περισσοτέρων.
Να είναι η Λαμπρή της ειρήνης, με ανθρωπιά, με δικαιοσύνη και με δημοκρατία για όλο τον κόσμο»
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Τους ειδωλολάτρες πολλοί εμίσησαν, τα... είδωλα ουδείς

Edited by - Συνοδινός on 25/04/2007 03:04:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 08:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Δεν τολμώ καν να σκεφτώ από που ξεσήκωσες αυτό το σεντόνι,Ψηλέ.Και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο για τον οποίο το παρέθεσες,εφόσον συμφωνεί και προσπαθεί να δικαιολογήσει κιόλας τα αδικαιολόγητα,δηλαδή την βλακεία που έκανε ο ΧριστόΔολος.Θα συμφωνήσω με τον alet,είναι αχαρακτήριστο,όπως και κουραστικό επίσης,να προσθέσω.Δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις τις σεξουαλικές προιμήσεις και επιλογές του άλλου,ως αρρώστεια που χρειάζεται θεραπεία,ως κουσούρι..
quote:
Το ότι είναι δυνατόν ο παντοδύναμος Θεός να έχει πλάσματα με ελαττώματα, δεν είναι παράξενο.

Αυτό είναι γελοίο..Ένα πλάσμα με ελάττωμα είναι ο ανώμαλος που βιάζει παιδάκια(αν και αυτό είναι "χόμπι" των παπάδων).Να υποθέσω ότι στο ίδιο τσουβάλι μπαίνουν και ομοφυλόφιλοι;

quote:
Η Εκκλησία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ως κάτι "ιδιαίτερο" μεταξύ των άλλων ψυχικών ασθενειών. Είναι και αυτή μία από τις πολλές άλλες ασθένειες. Ψυχικά ασθενής δεν είναι μόνο ο ομοφυλόφιλος. Ψυχικά ασθενής είναι και ο γυναικάς (ή αντίστοιχα η νυμφομανής γυναίκα). Το να θέλει δηλαδή κάποιος να έχει σεξουαλικές σχέσεις με περισσότερα από ένα άτομα του αντιθέτου φύλλου! Ή το να έχει σεξουαλικές σχέσεις εκτός του μυστηρίου του γάμου. Ούτε η ψυχική ασθένεια περιορίζεται μόνο στο σεξουαλικό θέμα. Ψυχική ασθένεια είναι και η κλεπτομανία, και η πλεονεξία, και η τοξικομανία, και ο αλκοολισμός, και η πολυφαγία, και η ψευτιά, και η φιλαργυρία, και η εργασιομανία, και γενικά κάθε υπερβολή ή πάθος που υπάρχει, με κορυφαία ασθένεια ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ. Γιατί δηλαδή οι ομοφυλόφιλοι διεκδικούν το να μην θεωρούνται άρρωστοι από την Εκκλησία; Μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να παραβλέπεται το πάθος τους; Τότε να κάνουν και οι τοξικομανείς σωματείο, και να παραπονούνται όταν τους λένε άρρωστους! Το ίδιο να κάνουν και οι μύωπες, για να θεωρηθεί "ρατσιστικό" να τους λένε τη μυωπία "ασθένεια".

Θες αλήθεια να το σχολιάσουμε;οι ομοφυλόφιλοι είναι άρρωστοι όπως οι νυμφομανείς,κλεπτομανείς,τοξικομανείς κλπ,ε;μαλιστα...
Και να σου πω και κάτι άλλο Ψηλέ;νομίζω ότι ίσως και να βγήκαμε εκτός θέματος.Υπάρχει ειδικό θέμα για την ομοφυλοφιλία.

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 09:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Η Εκκλησία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ως κάτι "ιδιαίτερο" μεταξύ των άλλων ψυχικών ασθενειών. Είναι και αυτή μία από τις πολλές άλλες ασθένειες. Ψυχικά ασθενής δεν είναι μόνο ο ομοφυλόφιλος. Ψυχικά ασθενής είναι και ο γυναικάς (ή αντίστοιχα η νυμφομανής γυναίκα). Το να θέλει δηλαδή κάποιος να έχει σεξουαλικές σχέσεις με περισσότερα από ένα άτομα του αντιθέτου φύλλου! Ή το να έχει σεξουαλικές σχέσεις εκτός του μυστηρίου του γάμου. Ούτε η ψυχική ασθένεια περιορίζεται μόνο στο σεξουαλικό θέμα. Ψυχική ασθένεια είναι και η κλεπτομανία, και η πλεονεξία, και η τοξικομανία, και ο αλκοολισμός, και η πολυφαγία, και η ψευτιά, και η φιλαργυρία, και η εργασιομανία, και γενικά κάθε υπερβολή ή πάθος που υπάρχει, με κορυφαία ασθένεια ΤΗΝ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ. Γιατί δηλαδή οι ομοφυλόφιλοι διεκδικούν το να μην θεωρούνται άρρωστοι από την Εκκλησία; Μόνο αυτοί έχουν δικαίωμα να παραβλέπεται το πάθος τους; Τότε να κάνουν και οι τοξικομανείς σωματείο, και να παραπονούνται όταν τους λένε άρρωστους! Το ίδιο να κάνουν και οι μύωπες, για να θεωρηθεί "ρατσιστικό" να τους λένε τη μυωπία "ασθένεια".

Ψηλέ η κλεπτομανία, η πλεονεξία, η τοξικομανία, ο αλκοολισμός, η πολυφαγία, η ψευτιά, η φιλαργυρία, η εργασιομανία, και γενικά κάθε υπερβολή ή πάθος υπάρχουν σε όλους τους ανθρώπους.
Δέν βλέπω το ίδιο αμόκ του Χριστόδουλου και των φανατικών χριστιανών ενάντια στην πλεονεξία, την φιλαργυρία που κατακυριαρχεί ολοφάνερα στην Ελληνική κοινωνία, και στην τάξη των ιερέων όπως αυτή που βλέπω συνέχεια ενάντια στους ομοφυλόφιλους. Οι ομοφυλόφιλοι όπως και να το κάνουμε δέν προκαλούν ζημιά σε κανέναν συνάνθρωπο τους, εκτός άν ξεπεράσουν κάποια όρια οι υπόλοιποι προκαλούν ασταμάτητα σε μένα και σε σένα κάθε μορφή κακού, προσπαθώντας συνέχεια να μας βγάλουν τα μάτια.
Ξανασκέψου το λίγο αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 09:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα.


quote:
alet: Αρχίζω και πιστεύω ότι η έκδοση της Καινής Διαθήκης που έχεις είτε δεν είναι ολόκληρη, είτε έχει τυπογραφικά λάθη.


«alet: Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.»
Τα ξέχασες? Είναι τα λεγόμενα σου και έρχονται σε ΣΑΦΗ αντίθεση με την καινή διαθήκη!
Πόσες φορες θα πρέπει να σε ρωτήσω τι είναι η σωτηρία? Η σωτηρία είναι το θέμα μας, εγώ για την σωτηρία μίλησα, εσύ πετάγεσαι από θέμα σε θέμα για να ξεφύγεις από το θέμα! Τι είναι η Σωτηρία?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 11:52:34  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Άλετ,

Αν η Εκκλησία δεν υπήρχε, δεν θα υπήρχε και η εκμετάλλευση; Μήπως δεν θα υπήρχε η κλεψιά; Μήπως ο άνθρωπος θα ήταν πιο ηθικός;
Αν η Εκκλησία απογυμνωνόταν από τα περιουσιακά της στοιχεία, πιστεύεις πως αυτά θα διανέμονταν σε όσους έχουν ανάγκη;

Το γνωρίζεις πολύ καλά πως τίποτα από αυτά που σε ρωτώ δεν θα γινόταν αν έπαυε να υπάρχει η Εκκλησία, όπως αυτή παρουσιάζεται σήμερα.

Αντιθέτως, τα πράγματα θα γινόταν πολύ χειρότερα.
Ποιος θα οργάνωνε και θα διατηρούσε όλα αυτά τα ιδρύματα που έχει και φροντίζει σήμερα η Εκκλησία; ΚΑΝΕΙΣ!!!

Ο αδύνατος και παρακγωνισμένος, που θα έβρισκε καταφύγιο;
Σε ποιον Λάτση ή Ωνάση; Σε ποιον από τις εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες, νεόπλουτους που εμφανίζονται καθημερινά;

Συμφωνώ πως υπάρχουν ορισμένες, μεμονωμένες, περιπτώσεις κακοδιαχείρισης και εκμετάλλευσης ή και πλουτισμού με την εκκλησιαστική περιουσία. Συμφωνώ πως η ιεραρχία της Εκκλησίας θα πρέπει να φροντίσει ώστε να εκλείψουν τα φαινόμενα αυτά.
Θεωρώ όμως πως ο λαός εξαπατάται και τον ωθούν να ασχολείται περισσότερο με αυτές τις μεμονωμένες περιπτώσεις και όχι με τη κλεψιά που λαμβάνει χώρα σε όλα τα επίπεδα της καθημερινότητάς του.

Με ενοχλεί αφάνταστα όταν οι κλέφτες και οι λωποδύτες, που τους έχουμε στο κεφάλι μας και μας κατακλέβουν με τους δήθεν νόμους τους, να παριστάνουν τους δίκαιους δικαστές και κριτές όταν ασχολούνται με τα της Εκκλησίας.


Η Εκκλησία είναι ένας ζωντανός οργανισμός που ζει και "εξελίσσεται" με την ανθρώπινη κοινωνία. Η Εκκλησία προσφέρει έργο πολυδιάστατο σκοπεύοντας κυρίως στη σωτηρία της ψυχής του ανθρώπου.
Αισθάνεται και προσαρμόζεται στο ρυθμό και στις απαιτήσεις της κοινωνίας και είναι, δυστυχώς αναπόφευκτο, να έχει στους κόλπους της και κάποιους λειτουργούς που δεν τιμούν την αποστολή τους.
Θα πρέπει μήπως να καταργήσουμε την Εκκλησία χάριν αυτών των κακών και μεμονωμένων περιπτώσεων;

Ο Μπους κατασφάζει τον κόσμο στο όνομα της ελευθερίας και της δημοκρατίας.
Μήπως θα πρέπει, λοιπόν, να καταργήσουμε την ελευθερία και τη δημοκρατία;;

Όσον αφορά τη δημιουργία της Εκκλησίας, εγώ αυτό που έχω να πω είναι το "ΠΟΡΕΥΘΕΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΥΣΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΘΝΗ".

*****Κλείνοντας, θα ήθελα να σταθώ λίγο σε ένα ελάττωμα που φαίνεται να χαρακτηρίζει το Μαράκι.
Αναφέρομαι στην προσβολή που πλήττει όλους τους κληρικούς.:

quote:
Αυτό είναι γελοίο..Ένα πλάσμα με ελάττωμα είναι ο ανώμαλος που βιάζει παιδάκια(αν και αυτό είναι "χόμπι" των παπάδων).

Ένιωσα την ανάγκη να της ανταποδώσω την εν λόγω κακία της, αλλά ένας από τους παπάδες, που το Μαράκι λέει πως το χόμπι τους είναι να βιάζουν παιδάκια, μου είπε πως ο Χριστιανός δεν απαντά στην κακία με κακία και πρέπει να κατανοούμε πως κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλειος και πρέπει να τους δεχόμαστε όλους με τα ελαττώματά τους και τα προτερήματά τους.

Θα το προσπεράσω λοιπόν και θα προτείνω στο Μαράκι να βουτάει τη γλώσσα της στο μυαλό της πρώτα και ύστερα να μιλά.
Έστω και πίσω από την ανωνυμία που μας προσφέρει το Διαδίκτυο, τέτοιες προσβολές είναι ανεπίτρεπτες.

Edited by - Ψηλός on 25/04/2007 11:55:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 15:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

Καλημέρα.

quote:

alet: Αρχίζω και πιστεύω ότι η έκδοση της Καινής Διαθήκης που έχεις είτε δεν είναι ολόκληρη, είτε έχει τυπογραφικά λάθη.

«alet: Αν θες να σώσεις την ψυχή σου δεν θα το κάνεις διαβάζοντας ψαλμούς και την Αγία Γραφή, το κάνεις βοηθώντας συνανθρώπους σου που έχουν ανάγκη.»
Τα ξέχασες? Είναι τα λεγόμενα σου και έρχονται σε ΣΑΦΗ αντίθεση με την καινή διαθήκη!


Φίλτατε el.elyon,
Τα λεγόμενα μου δεν έρχονται σε καμία αντίθεση με την Καινή Διαθήκη

Σου υπενθυμίζω:

Μακάριοι οι ελεήμονες, διότι αυτοί θέλουσιν ελεηθή. ΜΑΤΘ ε.7

Πωλήσατε τα υπάρχοντά σας, και δότε ελεημοσύνην. Κάμετε εις εαυτούς βαλάντια τα οποία δεν παλαιούνται, θησαυρόν εν τοις ουρανοίς όστις δεν εκλείπει, όπου κλέπτης δεν πλησιάζει, ουδέ σκώληξ διαφθείρει. ΛΟΥΚ ιβ.33

Όστις όμως έχη τον βίον του κόσμου, και θεωρή τον αδελφόν αυτού ότι έχει χρείαν, και κλείση τα σπλάχνα αυτού απ’ αυτού, πώς η αγάπη του Θεού μένει εν αυτώ; 18 Τεκνία μου, μη αγαπώεν με λόγον, μηδέ με γλώσσαν, αλλά με έργον και αλήθειαν. Α'ΙΩΑ γ.17

Αυτά δεν είναι στην Καινή Διαθήκη ; Γι’ αυτό ρώτησα αν είναι ολοκληρωμένη έκδοση.

quote:

Πόσες φορες θα πρέπει να σε ρωτήσω τι είναι η σωτηρία? Η σωτηρία είναι το θέμα μας, εγώ για την σωτηρία μίλησα, εσύ πετάγεσαι από θέμα σε θέμα για να ξεφύγεις από το θέμα! Τι είναι η Σωτηρία?
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Όχι el.elyon. Το θέμα μας είναι: ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών " δεν είναι η σωτηρία. Η «Σωτηρία» είναι το θέμα που επιδιώκεις να επιβάλλεις άτεχνα, πιθανόν σε μια προσπάθεια προσέλκυσης των συμμετεχόντων στις ιδέες σου.
Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις την δική μου συγκεκριμένα ή και κάποιου άλλου τη θέση για την Σωτηρία, τότε άνοιξε ένα καινούργιο θέμα και όποιος θέλει θα σου απαντήσει.
-----------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ Ψηλέ,

Την συζήτηση για την ομοφυλοφιλία για να είμαι ειλικρινής τη βαρέθηκα.

quote:

Και να σου πω και κάτι άλλο Ψηλέ;νομίζω ότι ίσως και να βγήκαμε εκτός θέματος.Υπάρχει ειδικό θέμα για την ομοφυλοφιλία.


Η Μαρία έχει απόλυτο δίκιο.

Για την εκκλησία, βρίσκω τις αιτιάσεις λίγο χλωμές. Τι θα πουν αυτά που έγραψες δηλαδή ; Ότι η εκκλησία είναι καλή γιατί σε αντιδιαστολή με την διαφθορά που κυριαρχεί είναι λιγότερο διεφθαρμένη ;
Είναι ολίγον έγκυος ;

quote:

Ο Μπους κατασφάζει τον κόσμο στο όνομα της ελευθερίας και της δημοκρατίας.
Μήπως θα πρέπει, λοιπόν, να καταργήσουμε την ελευθερία και τη δημοκρατία;;

Αυτό ακριβώς αγαπητέ Ψηλέ.
Η ελευθερία και η δημοκρατία του Μπους είναι ψευδεπίγραφες και κάλπικες όπως ψευδεπίγραφος και κάλπικος είναι ο Χριστιανισμός της Εκκλησίας.

quote:

Όσον αφορά τη δημιουργία της Εκκλησίας, εγώ αυτό που έχω να πω είναι το "ΠΟΡΕΥΘΕΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΥΣΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΘΝΗ".

Συμφωνώ απολύτως.
Το εδάφιο ή τα εδάφια που ορίζουν τη μισθοδοσία, την διαχείριση ακινήτων, την αμοιβή για την τέλεση των μυστηρίων, τα ράσα (τη στολή δηλαδή), την αγαμία των κληρικών, το ότι δεν μπορεί μια γυναίκα να γίνει ιερέας κλπ. μπορείς να μας τα υποδείξεις ;

Δεν εννοώ φυσικά τις αποφάσεις, τους νόμους και κανονισμούς της ιεραρχίας, εννοώ τα εδάφια της Αγίας Γραφής που τα ορίζουν αυτά, γιατί υποτίθεται φυσικά ότι η ιεραρχία βασίζεται στην Αγία Γραφή και μόνο.

Fiat Lux

Edited by - alet on 25/04/2007 16:03:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 08:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:

Ένιωσα την ανάγκη να της ανταποδώσω την εν λόγω κακία της, αλλά ένας από τους παπάδες, που το Μαράκι λέει πως το χόμπι τους είναι να βιάζουν παιδάκια, μου είπε πως ο Χριστιανός δεν απαντά στην κακία με κακία και πρέπει να κατανοούμε πως κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλειος και πρέπει να τους δεχόμαστε όλους με τα ελαττώματά τους και τα προτερήματά τους.

Θα το προσπεράσω λοιπόν και θα προτείνω στο Μαράκι να βουτάει τη γλώσσα της στο μυαλό της πρώτα και ύστερα να μιλά.
Έστω και πίσω από την ανωνυμία που μας προσφέρει το Διαδίκτυο, τέτοιες προσβολές είναι ανεπίτρεπτες.



Πάρε να'χεις,κι άλλη φορά να βουτάς την γλώσσα σου στο μυαλό σου πριν μιλήσεις.
"Αναυδοι πριν από τρία χρόνια οι Αμερικανοί παρακολουθούσαν το FBI να εισέρχεται σε ναούς της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας, να συλλαμβάνει ιερείς και να τους οδηγεί στα δικαστήρια με την κατηγορία της παιδεραστίας. Η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία καταποντίστηκε οικονομικά από τις αποζημιώσεις που εκλήθη να καταβάλει στα θύματα των παιδεραστών κληρικών της. Το ιστορικό κτίριο της Επισκοπής Βοστώνης πουλήθηκε στο Τάγμα των Ιησουιτών μοναχών σε μια προσπάθεια να διασωθεί από τις κατασχέσεις. Ο ισχυρός καρδινάλιος της Βοστώνης ανεκλήθη στην Αγία Εδρα και οι papabillis της Αμερικής - δηλαδή, οι εν δυνάμει διάδοχοι - του Πάπα Ιωάννη Παύλου Β' ανέκρουσαν πρύμναν, «εγκατέλειψαν» τις φιλοδοξίες τους και προσπάθησαν να διασώσουν την παρουσία τους στις Ηνωμένες Πολιτείες. Τρία χρόνια έπειτα από εκείνα τα δραματικά γεγονότα η Ορθόδοξη Εκκλησία στην Αμερική αντιμετωπίζει τα δικά της ανάλογα προβλήματα. Ο Αρχιεπίσκοπος Αμερικής κ. Δημήτριος έχει καταβάλει από τα ταμεία της Εκκλησίας τα τελευταία χρόνια 8.300.000 δολάρια ως αποζημιώσεις και έξοδα δικαστηρίων για υποθέσεις παιδεραστίας ή σεξουαλικής παρενόχλησης.ο Αρχιεπίσκοπος Αμερικής κ. Δημήτριος ζει στη δίνη της αποκάλυψης μιας υπόθεσης παιδεραστίας η οποία, σύμφωνα με καταγγελίες, διαδραματίστηκε πριν από 20 και πλέον χρόνια. Κατηγορούμενος είναι ένας 72χρονος σήμερα έγγαμος ιερέας, πατέρας κληρικού και παππούς. Ο 72χρονος κληρικός, ο οποίος υπηρέτησε σε τρεις διαφορετικές περιοχές των Ηνωμένων Πολιτειών, κατηγορήθηκε ως παιδεραστής από έλληνες ομογενείς που τον κατηγόρησαν ότι τους βίασε. Η Αρχιεπισκοπή διεξήγαγε ανακρίσεις, ο ηλικιωμένος κληρικός εστάλη σε ειδικό κέντρο όπου εξετάστηκε από ειδικούς ψυχιάτρους και σήμερα, όπως λένε κύκλοι της ομογένειας, ζει σε κάποιο νησί του Αιγαίου. Ελληνικής καταγωγής, ο ιερέας εθεωρείτο πρόσωπο υπεράνω πάσης υποψίας. Ο ίδιος όμως ομολόγησε τις πράξεις του. Μετά την ομολογία του και αφού τα γεγονότα αποδείχθηκαν από τη διαδικασία που ακολουθήθηκε, ο κ. Δημήτριος δημοσιοποίησε το όνομά του και τις κατηγορίες που τον βαρύνουν, του απαγόρευσε τη συμμετοχή του στις ιεροπραξίες και το δικαίωμά του να φέρει το σχήμα του κληρικού, δηλαδή να φοράει ράσο.
Πριν από έναν μήνα ο βοηθός πρωτοσυγκέλου της Αρχιεπισκοπής, πρωτοπρεσβύτερος κ. Μιχαήλ Κοντογιώργης επισκέφθηκε την ενορία στην οποία υπηρετούσε ο 72χρονος κληρικός στο Ντάλας και ενημέρωσε αναλυτικά τους πιστούς για τα όσα είχαν γίνει. Το εκκλησίασμα δεν πίστευε τα όσα έλεγε ο βοηθός πρωτοσυγκέλου. Δύο ημέρες αργότερα όμως με επίσημο ανακοινωθέν της η ίδια η Αρχιεπισκοπή Αμερικής, αφού δημοσιοποίησε το όνομα του ιερέα που εμπλεκόταν στο σκάνδαλο, δήλωσε ότι εις βάρος του διεξάγεται λεπτομερής έρευνα για ζητήματα που αφορούν σχέσεις με ανηλίκους και ότι «ετέθη σε αργία βάσει του Κανονισμού για θέματα επιλήψιμης ηθικής συμπεριφοράς κληρικών».
Οπως ήταν λογικό, η αποκάλυψη και η παραδοχή από την ίδια την Αρχιεπισκοπή προκάλεσε σεισμικές δονήσεις στην ελληνική ομογένεια. Οι σχέσεις του κληρικού μπήκαν στο μικροσκόπιο και το θέμα συζητήθηκε την περασμένη εβδομάδα στη συνεδρίαση της Ιεράς Συνόδου. Οι περισσότεροι ιεράρχες ζήτησαν να παραπεμφθεί στο Εκκλησιαστικό Δικαστήριο και να καθαιρεθεί. Ο ίδιος ο Αρχιεπίσκοπος, επικαλούμενος το γεγονός ότι ο κληρικός έχει καρκίνο και πως του έχει ήδη επιβάλει σχεδόν όλες τις ποινές που προβλέπει η καθαίρεση, ζήτησε να μη γίνει παραπομπή στο δικαστήριο. Ακόμη επικαλείται το γεγονός ότι οι καταγγελλόμενοι δηλώνουν στην Αρχιεπισκοπή πως δεν θα προσφύγουν στην ποινική δικαιοσύνη εξαιτίας των μέτρων που έχουν ήδη ληφθεί κατά του 72χρονου. Η τύχη του παιδεραστή-ιερέα αναμένεται να αποφασιστεί το επόμενο χρονικό διάστημα."
Όσο για τις προσβολές,σιγά καλέ!!Σου θίξαμε κανένα παππούλη ή μήπως κανένα συνάδελφο;Τουλάχιστον εγώ περιορίζομαι στο να λέω κακίες για τους παπάδες,και όχι για σένα.Πρόσεχε πως μιλάς λοιπόν.
Επίσης,αν σαν καλός χριστιανός πρέπει να δέχεσαι τους παιδεραστές και τους βιαστές,τότε κάντο.Είναι κάτι ανόητο,αλλά οκ,αφού το κάνεις εσύ....


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy