ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 04:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
quote:

A????? Οσο για το gay ησουν παρεα.


Αυτα που έχω δει εγώ ίσως να μην τα έχεις δει εσυ Ανδρέα. Και μιλάω για τα γκεϊ... Οπότε καλόθα ήταν να μη μιλάς μέχρι να διαπιστώσεις ότι όλα αυτά δυστυχώς ισχύουν... Ναρκωτικά σεξ οργια και οτιδήποτε αλλο φανταστείς... Ναι, όλα είναι αληθινα... Όποιος το κρυβει, είναι (κατά τη γνωμη μου) το ίδιο ένοχος με αυτούς που τα κάνουν...
Μην κλείνεις τα ματια σου... Ανδρέα και μην κάνεις τους αλλους να σε λυόύνται για την αγνοια που σε χαρακτηρίζει, σε αυτό τουλάχιστον το πεδιο...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 08:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:

quote:

A????? Οσο για το gay ησουν παρεα.


Αυτα που έχω δει εγώ ίσως να μην τα έχεις δει εσυ Ανδρέα. Και μιλάω για τα γκεϊ... Οπότε καλόθα ήταν να μη μιλάς μέχρι να διαπιστώσεις ότι όλα αυτά δυστυχώς ισχύουν... Ναρκωτικά σεξ οργια και οτιδήποτε αλλο φανταστείς... Ναι, όλα είναι αληθινα... Όποιος το κρυβει, είναι (κατά τη γνωμη μου) το ίδιο ένοχος με αυτούς που τα κάνουν...
Μην κλείνεις τα ματια σου... Ανδρέα και μην κάνεις τους αλλους να σε λυόύνται για την αγνοια που σε χαρακτηρίζει, σε αυτό τουλάχιστον το πεδιο...!


Ακριβώς.Επειδή κάποιοι δεν έχει τύχει να δούν κάτι,νομίζουν ότι δεν υπάρχει κιόλας.Μα καλά,δεν έχεις ακούσει,αγαπητέ Ανδρέα,για τα όργια των μοναχών στα μοναστήρια;για να μην αναφέρω τα όργια στο Άγιο Όρος.Και μετά τους μάρανε η είσοδος των γυναικών για να μην τους προκαλέσει.Μωρέ από αυτές είναι που κινδυνέυουν λιγότερο.Τα αγοράκια είναι που βλέπουν σαν ξερολούκουμα...Πρόσφατα πήγε ενας γνωστός μου για εξομολόγηση,για πρώτη φορά θα πήγαινε,και οι ερωτήσεις του καλού παππούλη,μόνο νορμάλ δεν ήταν...Γι'αυτό φίλε Ανδρέα,άμα δεν γνωρίζεις κάτι,αστο καλύτερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 17:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
Μαράκι, χαίρομαι που συμφωνούμε. Βλέπεις, κάποιοι (δεν ξέρς γιατί) σπεύδουν να υπερασπιστούν κύκλους σαν τα μοναστήρια και λοιπά που κάθε τόσο κάτι βρώμικο θα βγεί στη φόρα... Μα γκέει οργια, μα ναρκωτικα, μα αρχαιοκαπηλεία, μα παρενόχληση μικρών παιδιων, εκβιασμοί και γενικά ολοκληρο το ποινικό δικαιο, και παρα ταύτα, αυτοί οι κύκλοι εχουν ακόμα ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ οπαδούς. Τι είδους άτομα είναι αυτοί, δε μπορώ να k
αταλάβω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 18:36:02  Εμφάνιση Προφίλ
Άρα Μαράκι, υπάρχουν και καλικάτζαροι και ούφο και τα στρουμφάκια, και .......

Τέλως πάντων, ας είναι και έτσι.

Εύχομαι κάποια μέρα να δείτε τα πράγματα με πιο σοβαρό μάτι.

Γειά σου βρε Νόστρομ, που ήσουν βρε τόσο καιρό;
Σι πιριμέναμι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 13:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
quote:

Άρα Μαράκι, υπάρχουν και καλικάτζαροι και ούφο και τα στρουμφάκια, και .......

Τέλως πάντων, ας είναι και έτσι.

Εύχομαι κάποια μέρα να δείτε τα πράγματα με πιο σοβαρό μάτι.

Γειά σου βρε Νόστρομ, που ήσουν βρε τόσο καιρό;
Σι πιριμέναμι;



Ρε ψηλέ, παντα με την ειρωνεία έτοιμη... στο στομα...!!! Μην χάσεις την ευκαιρία και δεν ειρωνευτείς...! Είσαι ένα κλασικό υπόδειγμα χριστιανού...!!! Α, και το username μου είναι Nostron και όχι Nostrom... Αντε και καλά ξεστραβώματα...
Αλήθεια, πώς το λέν' αυτό... στους Ψηλούς ο τελευταίος οροφος μένει ακατοίκητος..........!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 14:55:32  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει βρε Νοστρον, σόρυ για το μου αντί για το νου.

Δεν σε ειρωνεύτηκα βρε, αστειεύτηκα μόνο όπως και εσυ με την έκφραση, νομίζω προς το Μαράκι ή τον Πάνο.

Πάντως, περιμένω να δω τι θα προσφέρεις εδώ μέσα, μιας και με κατακρίνεις ως "σκοταδιστή", θα ήθελα πολύ να δω τις «λαμπερές σου» ιδέες σου σε συγκεκριμένα θέματα.

Σου εύχομαι καλή παραμονή.

****Πάντως σε νιώθω λίγο προκατειλημμένο απέναντί μου, κάνω λάθος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 01:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
quote:

quote:

quote:

A????? Οσο για το gay ησουν παρεα.


Αυτα που έχω δει εγώ ίσως να μην τα έχεις δει εσυ Ανδρέα. Και μιλάω για τα γκεϊ... Οπότε καλόθα ήταν να μη μιλάς μέχρι να διαπιστώσεις ότι όλα αυτά δυστυχώς ισχύουν... Ναρκωτικά σεξ οργια και οτιδήποτε αλλο φανταστείς... Ναι, όλα είναι αληθινα... Όποιος το κρυβει, είναι (κατά τη γνωμη μου) το ίδιο ένοχος με αυτούς που τα κάνουν...
Μην κλείνεις τα ματια σου... Ανδρέα και μην κάνεις τους αλλους να σε λυόύνται για την αγνοια που σε χαρακτηρίζει, σε αυτό τουλάχιστον το πεδιο...!


Ακριβώς.Επειδή κάποιοι δεν έχει τύχει να δούν κάτι,νομίζουν ότι δεν υπάρχει κιόλας.Μα καλά,δεν έχεις ακούσει,αγαπητέ Ανδρέα,για τα όργια των μοναχών στα μοναστήρια;για να μην αναφέρω τα όργια στο Άγιο Όρος.Και μετά τους μάρανε η είσοδος των γυναικών για να μην τους προκαλέσει.Μωρέ από αυτές είναι που κινδυνέυουν λιγότερο.Τα αγοράκια είναι που βλέπουν σαν ξερολούκουμα...Πρόσφατα πήγε ενας γνωστός μου για εξομολόγηση,για πρώτη φορά θα πήγαινε,και οι ερωτήσεις του καλού παππούλη,μόνο νορμάλ δεν ήταν...Γι'αυτό φίλε Ανδρέα,άμα δεν γνωρίζεις κάτι,αστο καλύτερα...


Αγαπητοι MARAKI8 & NOSTRON αν και λυπω παρα πολλα χρονια απω την ελλαδα πηγα πολλες φορες στο αγιο ορος. Καθησα αρκετες ημερες δεν μου ετυχε κατι τετιο ναδω η νακουσω.
Αλλα δεν το αμφιβαλλω για φτα που λετε. Τι παει να πι ομως αυτο θα
τους κρεμασουμε ολλους? H φορτωνεστε της αμαρτιες τους?
Προπαγαντα κανετε ας δουμε τα δικαμας τα στραβα και μετα να κρινουμε τους αλλους. Και μεσα στους 12 μαθητες ητανε και ο σατανας και βρηκε αυτο που του αξιζε. Η δεν υπαρχη για εσας θεος οπως για πολλους εδω μεσα στο forums αυτο.
Μαρια εσυ τουλαχιστο να ησουν πιο ηπιος. Δεν ειναι ωραιο να βγαινεις
μεσα σε διμοσιο χορο και να δισφημιζεις.
Εισε ενταξη εσυ σε ολλα?
Dες μεσα σου και κρινε τα λαθησου ποσο σωστη εισε. Μαρια οταν πηγαινουμε για εξομολογηση δεν μας ερωτη για της καλες πραξεις.
Δεν θα ειχαμε αναγκη εξομολογησης.Παρα για της αμαρτιες αν γα..με η αν μας γα...αν.
Και οτι αμαρτημα καναμε αυτο δε λεγει πως μας καβαλησαν.Απω εδω βγαζης συμπερασμα εσυ? Γνωριζω καλητερα απω εσας την περιπτωση.Οσο για τησ γυναικες που δεν κανει να πανε ειναι αβατο.
Συγνωμη αν εκρινα λαθως.

Φιλικα ανδρεας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 01:50:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
franandy2001
Και μεσα στους 12 μαθητες ητανε και ο σατανας και βρηκε αυτο που του αξιζε.

Κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι καινούριο!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 07:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
quote:

Εντάξει βρε Νοστρον, σόρυ για το μου αντί για το νου.

Δεν σε ειρωνεύτηκα βρε, αστειεύτηκα μόνο όπως και εσυ με την έκφραση, νομίζω προς το Μαράκι ή τον Πάνο.

Πάντως, περιμένω να δω τι θα προσφέρεις εδώ μέσα, μιας και με κατακρίνεις ως "σκοταδιστή", θα ήθελα πολύ να δω τις «λαμπερές σου» ιδέες σου σε συγκεκριμένα θέματα.

Σου εύχομαι καλή παραμονή.

****Πάντως σε νιώθω λίγο προκατειλημμένο απέναντί μου, κάνω λάθος;


Ψηλέ, έχω μια "α" γνώμη για σένα από όλα όσα έχεις πει στο forum. Είσαι "λίγο" ειρωνικός, εμπαθής και (κατ' εμέ) οι απόψεις σου είναι "λίγο" αναχρονιστικές...
Εν πάση περιπτώσει, θα ήταν προτιμότερο να ψάξεις λίγο καλύτερα ό,τι έχει να κάνει με το παπαδαριό... Αν είσαι άνθρωπος του Θεού, και όχι μόνο Ορθόδοξος (γιατί δεν πάνε πάντα μαζί αυτα τα 2) θα πρέπει να καταδικάζεις κάθε παραμικρό "λάθος" των ανθρώπων που δρούν στο ονομα του Θεού...
Κατα τη γνώμη μου, αυτοί που πάνε να αφιερωθούν στο Θεό, θα πρέπει να αφιερώνονται πραγματικά στο σκοπό αυτό... Και όχι να κάνουν χειρότερα από τους λεγόμενους "λαϊκούς"... Και όσο αυτοί οι """"""κύριοι""""""" (προσεξες τα εισαγωγικά?) είναι υπάλληλοι δικοί μου, δικοί σου και κάθε αλλου φορολογούμενου Έλληνα, η κριτική μπορεί να πέφτει σύννεφο... Να τρώνε από τα δικά τους χρήματα για να μη τους λέμε τιποτα. Προς το παρόν είναι χαραμοφάιδες (η πιο κομψή έκφραση που μού 'ρθε στο μυαλό...). Η δική μου πρόταση λοιπόν είναι ο άμεσος διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους. Τότε μόνο θα πάει μπροστά η Ελλάδα. Δε μας έφταναν οι Τούρκοι 400 χρόνια, έχουμε αλλους τεμπέληδες να ταίζουμε τώρα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 08:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
[/quote]


Αγαπητοι MARAKI8 & NOSTRON [...]Τι παει να πι ομως αυτο θα
τους κρεμασουμε ολλους? H φορτωνεστε της αμαρτιες τους?[..]
Προπαγαντα κανετε ας δουμε τα δικαμας τα στραβα και μετα να κρινουμε τους αλλους.[..]
Εισε ενταξη εσυ σε ολλα?


[/quote]

Ανδρέα απ' ότι μου δίνεις να καταλάβω είσαι Χριστιανός. Ένα ιερό (κατα τους Χριστιανούς) βιβλίο που ονομάζεται "Αγία Γραφή" έχει τύχει ποτέ να το διαβάσεις (και να το καταλάβεις εννοείται...)? Αν ναι, τότε σίγουρα θα πρόσεξες ότι για τους ιερείς δεν ισχύει το λεγόμενο Μη κρίνης ινα μη κριθής... γιατί σε κάποιο αλλο σημείο ο Ιησούς τονίζει ότι θα πρέπει να κρίνουμε τα έργα των ιερέων και από κει, ή να ακολουθούμε αυτα που λένε ή να στρεφόμαστε αλλού γι' αλλού. Ένας σοβαρός λόγος για τον οποίο πρέπει ένας Χριστιανός να κατακρίνει αυτούς που κάνουν τετοια έσχη είναι αυτός. Για μένα όμως που δεν πιστεύω και πολύ στο Χριστιανισμό, μετράει αυτό που λέω στό πιο πάνω ΠΟΣΤ, ότι δηλαδή εφ' όσον αυτόι είναι υπάλληλοι του καθενός μας, να είναι ετοιμοι να τους κρίνουμε κιόλας... Εάν πάλι οι υπάλληλοί μας αυτοί είναι αχρηστοι κατά μεγάλο ποσοστό (πολύ μεγαλο-για να μην πω νούμερα...) τότε το μαγαζί θέλει κλείσιμο επειγόντως, ή πούλημα...!
Αυτό πάλι περί φορτώματος αμαρτιών...καλό παραμυθάκι...!!!!!
Τούς έχεις τους παπάδες για τόσο αυτοθυσιαστικούς που θα προτιμούσαν να πάνε στην "Κόλαση" για να μην καείς εσύ???
Λες και ο Θεός αυτό που θέλει είναι να τιμωρήσει κάποιον. Είτε σκάρτους είτε καλούς (παπάδες που εξομολογούν αλλους), δεν τον ενδιαφέρει ποιον ακριβώς...!!! Άμα δηλαδή εγώ εξομολογηθώ ότι έχω κάνει κάποιο έγκλημα, θα τιμωρηθεί ο παπάς αντι για μένα!!! Τι κάθεται και πιστεύει ο κόσμος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 16:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Βέβαια μεταξύ μας δεν θα συμφωνούμε μόνο,αλλά και όταν πρέπει θα διαφωνούμε.Κι εγώ θα φανώ ιδιαίτερα αυστηρός με κάποιους φίλους,που σε κάποιο από τα θέματα,υποστηρίξανε,πως η εκκλησία,είναι λέει ρατσιστική.Εδώ διαφωνώ κάθετα.Γιατί λένε δεν επιτρέπει και συνεπώς δεν έχει,γυναίκες Ιερείς.Γιατί ρε παιδιά,άντρες έχει..?
Που τους είδατε..? Δείξτε μου έναν...
Τι κάνει βιολογικά και πάνω απ΄όλα έναν άντρα..?
Μα φυσικά το πάθος του για την γυναίκα..! Αφού απώτερος σκοπός της φύσης είναι να διαιωνιστεί το είδος.Πέστε μου έναν που να δηλώνει τέτοιο πάθος.Έναν που να μπορεί να γρονθοκοπίσει έστω, (Μόνο τα νύχια τους χρησιμοποιούν). Βέβαια δεν είναι ούτε γυναίκες.Ισοροπούν εκεί ανάμεσα.Και όπως είναι φυσικό,συχνά πυκνά χάνουν την ισοροποία τους.Και πότε γλυστρούν αριστερά και φορούν βράκα και πότε δεξιά και φορούν τάνγκα.
Δεν υπάρχει φυσιολογικός άνδρας εκεί μέσα.Ρε παιδιά αυτό το πάθος, κόβεται,σταματιέται..? Αυτό είναι έμφυτο,είναι ένστικτο,μα πάνω απ όλα είναι ανάγγη.
Είναι σαν να λέει κάποιος,ότι από σήμερα,σταματάει να πηγαίνει στην τουαλέτα.Γίνεται αυτό το πράγμα..? Ε,κάποια στιγμή,από κάπου θα του βγουν...Και ένα χρόνο αργότερα να ισχυρίζεται,ότι το έχει καταφέρει και να εκνευρίζεται,που δεν τον πιστεύουμε.
Βέβαια η όλη ιστορία δεν έγεινε από παραλογισμό.Ήταν ένα μέτρο εκφοβισμού που πάρθηκε για να φρενάρει την τεράστια προσέλευση φίλων της καλοπέρασης.Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι περιορισμοί,σήμερα δέκα εκατομύρια Έλληνες θα δηλώναμε "Ιερείς"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 17:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
( ΑΠΟ ΤΟ "ΒΗΜΑ" )

" Οι Ιερείς...είναι ανώτεροι των βασιλέων και των προέδρων και των πρωθυπουργών,γιατί κατέχουν την χάρη του θεού,που διαχειρίζονται με συνείδηση και φόβο Του,πράγμα που δεν έχει σε κανέναν άλλον επιτρέψει ο θεός..." ( ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ, 24.08.2001 )

" Πότε το έχει επιτρέψει αυτό ο θεός στο χριστόδουλο...?
Προσέξτε την λέξη "Διαχειρίζονται",πάνω σε αυτήν χτίστηκαν οι
υπόλοιπες..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 17:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
quote:

quote:
franandy2001
Και μεσα στους 12 μαθητες ητανε και ο σατανας και βρηκε αυτο που του αξιζε.

Κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι καινούριο!

macedon


No comment!

andreas
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 19:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
quote:

Βέβαια μεταξύ μας δεν θα συμφωνούμε μόνο,αλλά και όταν πρέπει θα διαφωνούμε.Κι εγώ θα φανώ ιδιαίτερα αυστηρός με κάποιους φίλους,που σε κάποιο από τα θέματα,υποστηρίξανε,πως η εκκλησία,είναι λέει ρατσιστική.Εδώ διαφωνώ κάθετα.Γιατί λένε δεν επιτρέπει και συνεπώς δεν έχει,γυναίκες Ιερείς.Γιατί ρε παιδιά,άντρες έχει..?
Που τους είδατε..? Δείξτε μου έναν...
Τι κάνει βιολογικά και πάνω απ΄όλα έναν άντρα..?
Μα φυσικά το πάθος του για την γυναίκα..! Αφού απώτερος σκοπός της φύσης είναι να διαιωνιστεί το είδος.Πέστε μου έναν που να δηλώνει τέτοιο πάθος.Έναν που να μπορεί να γρονθοκοπίσει έστω, (Μόνο τα νύχια τους χρησιμοποιούν). Βέβαια δεν είναι ούτε γυναίκες.Ισοροπούν εκεί ανάμεσα.Και όπως είναι φυσικό,συχνά πυκνά χάνουν την ισοροποία τους.Και πότε γλυστρούν αριστερά και φορούν βράκα και πότε δεξιά και φορούν τάνγκα.



sunodine deine hass macht dich blind und ich weis nicht warum. Deine schreiben ist merkwürdig. Hast bropleme Mit priesten. Oder bist eine pagane?? Sons findich deine schreiben sehr sehr gindisch

andreasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 20:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Φίλε Ανδρέα εγώ δεν έκανα κριτική για το δικό σου γράψιμο,
ούτε για το επίπεδο της νοημοσύνης σου,
θέλεις να σου πώ κι εγώ την γνώμη μου για σένα..?
Αυτό θες να μάθεις..?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 07:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
" Οι Ιερείς...είναι ανώτεροι των βασιλέων και των προέδρων και των πρωθυπουργών,γιατί κατέχουν την χάρη του θεού,που διαχειρίζονται με συνείδηση και φόβο Του,πράγμα που δεν έχει σε κανέναν άλλον επιτρέψει ο θεός..." ( ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ, 24.08.2001 )

Aυτή η αισχύστη ανοησία ακούγεται συχνά ακόμα και απο παραπλανημένους λαικούς!!
Ο δεσπότης Καλαβρύτων Αμβρόσιος απο την άλλη δηλώνει ότι «η Ιερά Σύνοδος είναι πάνω από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τη Βουλή, την κυβέρνηση και τη δικαστική εξουσία»
Ο Μητροπολίτης Πειραιώς δηλώνει οτι η «η Εκκλησία δεν δεσμεύεται από τους νόμους»
Τελικά ποιοί είναι αυτοί που έχουν αυτοανηγορεύσει στον εαυτό τους την οποιαδήποτε υπεράνω εξουσία;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 09:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Κάποιες φορές μου την δίνει που δεν έχω χρόνο να μπω ΣΚ,γιατί την Δευτέρα που μπαίνω,βρίσκω ένα βουνό από απαντήσεις.Το πιο στενάχωρο δε,ειναι οι απαντήσεις του Ψηλού,που δεν μπορώ να τις απαντήσω έγκαιρα.

quote:
Άρα Μαράκι, υπάρχουν και καλικάτζαροι και ούφο και τα στρουμφάκια, και .......

Τέλως πάντων, ας είναι και έτσι.

Εύχομαι κάποια μέρα να δείτε τα πράγματα με πιο σοβαρό μάτι.



Ούτε στους καλικάτζαρους πιστεύω,ούτε στα ούφο(στα ανθρώπινα όμως ούφο,ναι!).Ειδικά οι καλικάτζαροι είναι χριστιανικά χαζοδημιουργήματα,οπότε...Θα σου πρότεινα για ακόμα μια φορά,να κόψεις τις ειρωνείες και τις κοροϊδίες γιατί θα αναγκαστώ να πέσω στο επίπεδό σου(η υπομονή έχει και τα όριά της).Θα σου πρότεινα να δείς κάποια στιγμή εσύ τα πράγματα με πιο σοβαρό και ΑΝΟΙΧΤΟ ματι.Δεν κατάλαβα δηλαδή,τι ακριβώς σου φαίνεται εξωπραγματικό;ότι το παπαδαριό τον παίρνει;ότι πάνε κοριτσάκια σε εξομολογήσεις και τα ρωτάνε σε τι στάσεις κάνουν έρωτα;ότι το παπαδαριό γουστάρει ιδιαίτερα παιδάκια;για να μην πω για τα φράγκα και τις κλοπές,ακόμα και τα παγκάρια αδειάζουν οι αθεόφοβοι....Ξύπνα λοιπόν ΕΣΥ,Ψηλέ...

quote:
Πάντως σε νιώθω λίγο προκατειλημμένο απέναντί μου, κάνω λάθος;

Μα,γιατί το λες αυτό;;

quote:
Τι παει να πι ομως αυτο θα τους κρεμασουμε ολλους?

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

quote:
Προπαγαντα κανετε ας δουμε τα δικαμας τα στραβα και μετα να κρινουμε τους αλλους.

Τα δικά μου τα ξέρω αγαπητέ και είναι και πολλά.Ο κλήρος που επίσης τα ξέρει,έχει το θράσος να κρίνει και να κατακρίνει άλλους.Και να μην ξεχνάς ότι είναι "άνθρωποι του Θεού".Ποιό είναι το παράδειγμα που δίνουν;πως να κλέβεις καλύτερα;πως να πλουτίζεις γρηγορότερα;

quote:
Μαρια εσυ τουλαχιστο να ησουν πιο ηπιος. Δεν ειναι ωραιο να βγαινεις μεσα σε διμοσιο χορο και να δισφημιζεις.Εισε ενταξη εσυ σε ολλα?

Μια χαρά ήπια είμαι.Ειδικά στις ειρωνείες και τους εμπαιγμούς κάποιων,νομίζω ότι είμαι ιδιαίτερα ήπια.Καί ναι,δεν είμαι εντάξει σε πολλά πράγματα,όμως το γεγονός ότι κρατιέμαι και δεν πέφτω στο επίπεδο κάποιων εδώ μέσα,αν μη τι άλλο,δείχνει την προσπάθειά μου να είμαι όσο πιο εντάξει μπορώ..Και δεν δυσφήμισα κανέναν,τα πράγματα που αναφέρω,είναι από τις ειδήσεις και από εκπομπές οι οποίες και πάντα παρουσιάζουν αποδεικτικά στοιχεία.Ή μήπως το κλιπάκι που έδειχνε τον παπά να αδειάζει το παγκάρι ήταν ψεύτικο;

quote:
Κατα τη γνώμη μου, αυτοί που πάνε να αφιερωθούν στο Θεό, θα πρέπει να αφιερώνονται πραγματικά στο σκοπό αυτό... Και όχι να κάνουν χειρότερα από τους λεγόμενους "λαϊκούς"... Και όσο αυτοί οι """"""κύριοι""""""" (προσεξες τα εισαγωγικά?) είναι υπάλληλοι δικοί μου, δικοί σου και κάθε αλλου φορολογούμενου Έλληνα, η κριτική μπορεί να πέφτει σύννεφο... Να τρώνε από τα δικά τους χρήματα για να μη τους λέμε τιποτα. Προς το παρόν είναι χαραμοφάιδες (η πιο κομψή έκφραση που μού 'ρθε στο μυαλό...). Η δική μου πρόταση λοιπόν είναι ο άμεσος διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους. Τότε μόνο θα πάει μπροστά η Ελλάδα. Δε μας έφταναν οι Τούρκοι 400 χρόνια, έχουμε αλλους τεμπέληδες να ταίζουμε τώρα...


Πεστα....

quote:
Βέβαια μεταξύ μας δεν θα συμφωνούμε μόνο,αλλά και όταν πρέπει θα διαφωνούμε.Κι εγώ θα φανώ ιδιαίτερα αυστηρός με κάποιους φίλους,που σε κάποιο από τα θέματα,υποστηρίξανε,πως η εκκλησία,είναι λέει ρατσιστική.Εδώ διαφωνώ κάθετα.Γιατί λένε δεν επιτρέπει και συνεπώς δεν έχει,γυναίκες Ιερείς.Γιατί ρε παιδιά,άντρες έχει..?
Που τους είδατε..? Δείξτε μου έναν...


Έχεις δίκιο αγαπητέ μου Συνοδινέ,έσφαλλα και δηλώνω μετάνοια

quote:
sunodine deine hass macht dich blind und ich weis nicht warum. Deine schreiben ist merkwürdig. Hast bropleme Mit priesten. Oder bist eine pagane?? Sons findich deine schreiben sehr sehr gindisch

Το φόρουμ είναι ελληνόφωνο,για αυτό αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να γράφεις στα ελληνικά,ώστε να καταλαβαίνουμε όλοι τι γράφεις.Αν πάλι είναι τίποτα βρισίδια αυτά,τότε τι να σου πω...Λυπάμαι.

quote:
Aυτή η αισχύστη ανοησία ακούγεται συχνά ακόμα και απο παραπλανημένους λαικούς!!
Ο δεσπότης Καλαβρύτων Αμβρόσιος απο την άλλη δηλώνει ότι «η Ιερά Σύνοδος είναι πάνω από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τη Βουλή, την κυβέρνηση και τη δικαστική εξουσία»
Ο Μητροπολίτης Πειραιώς δηλώνει οτι η «η Εκκλησία δεν δεσμεύεται από τους νόμους»
Τελικά ποιοί είναι αυτοί που έχουν αυτοανηγορεύσει στον εαυτό τους την οποιαδήποτε υπεράνω εξουσία;;


Έλα μου ντε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 12:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Καλημερα σε ολους.Καταγομαι απο ενα χωριο της δυτικης Μακεδονιας το οποιο επισκεπτομαι διαρκως.Πριν λιγα χρονια ηρθε στο χωριο ενας παπας που εμελλε να βλαψει αφανταστα το χωριο.Ανεπτυξε απο την αρχη εντονη δραστηριοτητα στα τοπικα πολιτικα δρωμενα με αποτελεσμα να χωρισει το χωριο σε δεξιους και θρησκευομενους και στους αλλους οπως χαρακτηριστηκα λεει.Καταφερε να εκλεγει ο δημαρχος που ηθελε και να επανεκλεγει και τωρα.Ο δημαρχος ανθρωπος κομμενος στα μετρα του κινειται οπως του λεει.Τεσσερα χρονια και κατι δεν κινειται τιποτα το χωρο ερημωνει πολιτιστικα δρωμενα δεν υπαρχουν αφου οι συλλογοι δεν χρηματοδοτουνται γιατι τα μελη τους δεν ειναι καλοι χριστιανοι.Εργα που θα εξυπηρετουν την καθημερινοτητα των πολιτων δεν γινονται.Ο παπας σε συνεργασια με τον γυμνασιαρχη και τον λυκειαρχη εχουν επιβαλλει εκκλησιασμο στους μαθητες και τους βαζουν τακτικα να γραφουν εκθεσεις για τον χριστιανισμο ενω γινεται συνεχη κατηχηση στα παιδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 13:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Ο δημαρχος σαν ανταλλαγμα του παραχωρησε μια περιοχη που ηταν η μοναδικη που αξιοποιουνταν τουριστικα και προσελκυε αρκετο κοσμο.Εκει εφερε εναν κουνιστο συναδερφο του και καταπατησαν και εκταση παραπανω απο την παραχωρηθεισα.Εκει εχτισαν και μια τεραστια κτηνοτροφικη μοναδα που αποφερει απιστευτα κερδη.Εκει εφεραν ως υπαλληλους αλλοδαπους τους οποιους βαφτισαν και μαλιστα ο ενας διατυμπανιζε οτι εμφανιστηκε ο χριστος στον υπνο του και του ειπε να βαπτιστει.Πριν λιγους μηνες ενας κατοικος του χωριου κλειστηκε σε ψυχιατρειο γιατι επιασε την γυναικα του να τον κερατωνει, οι κακες γλωσσες λενε οτι ηταν με τον παπα.Παντως ο ανθρωπος αυτος ηταν κολλητος με τον παπα και τωρα δεν θελει να τον δει.Τωρα τελευταια πηραν στην δικαιοδοσια τους και αλλη περιοχη που την προοριζουν για μοναστηρι και απαιτησαν απο δικο μου ανθρωπο να παρει την μοναδα που ειχε διπλα απο το μερος αυτο γιατι λενε η εκταση αυτη ανηκει στην εκκλησια απο Τουρκοκρατιας.Υπαρχουν και αλλα πολλα θεαρεστα και χριστιανικα για αυτους αλλα χρειαζεται ολοκληρο βιβλιο για να γραφουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 13:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Μαλλον χρειαζεται να πω δυο λογια γιατι βλεπω πως μενουν αναπαντητα ερωτηματα,στα οποια οι περισσοτεροι που ρωτουν δεν τους ενδιαφερει πραγματικα η απαντηση,αλλα μονο θελουν να σπειρουν διχονοια!Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που ενδιαφερονται πραγματικα να μαθουν και να δεχτουν καποια πραγματα αν τους εξηγηθουν.Αυτοι λοιπον εχουν καλη προαιρεση, δεν φοραν παρωπιδες και αν τους εξηγηθει κατι σωστα θα το δεχτουν.
quote:

Οι Ιερείς...είναι ανώτεροι των βασιλέων και των προέδρων και των πρωθυπουργών(Χριστοδουλος)

Αυτος ο ανθρωπος πιστευει στον Θεο(ετσι λεει,δεν ξερουμε τι κρυβει ο καθενας μεσα του)αρα αναγνωριζει στον Θεο αυτα που οφειλει.Θεωρει Αυτον οτι ειναι το ανωτερο και ολα αυτα που διδασκει η ορθοδοξη πιστη.Αυτα λοιπον ειναι τα δεδομενα.Οι ιερεις ειναι οι εκπροσωποι του Θεου πανω στη γη΄και αυτο ειναι δεδομενο για τους ορθοδοξους.Αρα το παραπανω που ειπε ο Χριστοδουλος για καθε ορθοδοξο ειναι ευκολως κατανοητο και δε νομιζω να υπαρχουν αποριες στο γιατι το ειπε αυτο και τι εννοουσε!Οσοι λοιπον δεν πιστευουν πως υπαρχει Θεος ή πιστευουν σε κατι αλλο,δεν μπορουν να εξηγησουν το νοημα αυτου που ειπε και με το δικο τους τροπο προσπαθουν να το ερμηνευσουν!Μα αν ηταν ο Χριστοδουλος σαν αυτους δε θα ελεγε ποτε τετοιο πραγμα!!!

quote:


Ο δεσπότης Καλαβρύτων Αμβρόσιος απο την άλλη δηλώνει ότι «η Ιερά Σύνοδος είναι πάνω από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τη Βουλή, την κυβέρνηση και τη δικαστική εξουσία»
Ο Μητροπολίτης Πειραιώς δηλώνει οτι η «η Εκκλησία δεν δεσμεύεται από τους νόμους»

Το ιδιο ισχυει και για τους παραπανω


Οσον αφορα γενικα τους ιερωμενους οι ορθοδοξοι χριστιανοι προσκυνουν το σχημα του,αυτο δηλαδη που εκπρωσωπει και οχι τον ανθρωπο Χριστοδουλο ή ακομα τον Βαρθολομαιο και οποιονδηποτε αλλο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 14:39:15  Εμφάνιση Προφίλ
Μαράκι,
Αν ανταπαντούσα στις προκλήσεις σας και στις χυδαιότητές σας με τον ίδιο τρόπο και εγώ, έπρεπε με το κάθε μήνυμά μου να σας στολίζω κανονικά.
Όπως βλέπεις, στις ανοησίες και στους χλευασμούς, των κουτών και ανόητων, καταβάλλω προσπάθειες για να μην παρεκτραπώ (και αρχίσω τις ύβρεις κατά συγκεκριμένων προσώπων, συνομιλητών) και προσπαθώ να δώσω κάποια απάντηση.
Φαίνεται όμως πως υπάρχει πρόβλημα κατανόησης και κάποια άτομα δεν είναι ικανά να κατανοήσουν ούτε οι ίδιοι αυτά που γράφουν!

Είπες, Μαράκι, σε προηγούμενο μήνυμά σου, πως κι ας μην είδαμε οι ίδιοι κάποια γεγονότα, δεν υπάρχει λόγος να μην τα πιστέψουμε την ύπαρξή τους, ή κάνω λάθος;;;;

quote:
Μαράκι
Ακριβώς.Επειδή κάποιοι δεν έχει τύχει να δούν κάτι,νομίζουν ότι δεν υπάρχει κιόλας.

Αναφερόμενος, λοιπόν, σε αυτό που είπες, σε ρώτησα τότε γιατί να μην πιστέψουμε και στην ύπαρξη των καλικατζάρων (ποιανών είναι δημιούργημα;;;;;;;;;) και των ούφο;;
Τη δική σου συλλογιστική χρησιμοποίησα Μαράκι!! Τα δικά σου λόγια πήρα! Γιατί δεν σου αρέσει;;
Αντί λοιπόν να μου δώσεις μια απάντηση, με κατηγορείς ότι σε ειρωνεύομαι!!
Φταίω εγώ λοιπόν όταν λέω ότι αδυνατείς να καταλάβεις το συνομιλητή σου;;

Φαίνεται όμως, πως δεν έχεις διάθεση να συζητήσεις και να κάνεις μια προσπάθεια να καταλάβεις το συνομιλητή σου, αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να πεις μόνο τα δικά σου, σωστά και λάθη.

Ναι είσαι σίγουρη για ένα πράγμα Μαράκι.
Με όση ευκολία προσβάλλεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και κατηγορείς, ενδέχεται μια μέρα να βρεθείς εσύ στη θέση αυτών που χλευάζεις (ιερείς και Εκκλησία).
Στη ζωή μας, ευτυχώς, δεν είμαστε πάντα «από πάνω». Έρχεται και η στιγμή που «μπαίνουμε από κάτω».

Αλίμονο σε όποιον δεν έχει προετοιμαστεί και για αυτές τις στιγμές!!!

****Όσον αφορά τα παραμύθια του Συνοδινού και του Λουσιπαν, προτιμώ να μην τα σχολιάσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 08:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Αν ανταπαντούσα στις προκλήσεις σας και στις χυδαιότητές σας με τον ίδιο τρόπο και εγώ, έπρεπε με το κάθε μήνυμά μου να σας στολίζω κανονικά.
Όπως βλέπεις, στις ανοησίες και στους χλευασμούς, των κουτών και ανόητων, καταβάλλω προσπάθειες για να μην παρεκτραπώ (και αρχίσω τις ύβρεις κατά συγκεκριμένων προσώπων, συνομιλητών) και προσπαθώ να δώσω κάποια απάντηση.
Φαίνεται όμως πως υπάρχει πρόβλημα κατανόησης και κάποια άτομα δεν είναι ικανά να κατανοήσουν ούτε οι ίδιοι αυτά που γράφουν!

Μην με κάνεις να μαζέψω όλες τις ειρωνικές και εμπαθείς σου απαντήσεις σε διάφορα θέματα,την όρεξή σου μόνο δεν έχω.Επίσης νομίζω ότι είσαι περιβόητος πλέον εδώ μέσα για τους καλούς τρόπους σου και...την ψυχραιμία που δείχνεις όταν κάποιος τομλμάει να μην συμφωνήσει με σένα,οπότε και δεν θα ασχοληθώ άλλο με την οντότητά σου.

quote:
Αναφερόμενος, λοιπόν, σε αυτό που είπες, σε ρώτησα τότε γιατί να μην πιστέψουμε και στην ύπαρξη των καλικατζάρων (ποιανών είναι δημιούργημα;;;;;;;;;) και των ούφο;;
Τη δική σου συλλογιστική χρησιμοποίησα Μαράκι!! Τα δικά σου λόγια πήρα! Γιατί δεν σου αρέσει;;
Αντί λοιπόν να μου δώσεις μια απάντηση, με κατηγορείς ότι σε ειρωνεύομαι!!
Φταίω εγώ λοιπόν όταν λέω ότι αδυνατείς να καταλάβεις το συνομιλητή σου;;


Το παράδειγμά σου είναι άτοπο.Εδώ δεν μιλάμε για καλικάτζαρους και για ούφο,αλλά για αληθινούς ανθρώπους/παπαδάκους που κάνουν ότι μπορούν για να εξασφαλίσουν μια θέση στην κόλαση,δίνοντας το καλό παράδειγμα και στο κοπάδι....

quote:
Φαίνεται όμως, πως δεν έχεις διάθεση να συζητήσεις και να κάνεις μια προσπάθεια να καταλάβεις το συνομιλητή σου, αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να πεις μόνο τα δικά σου, σωστά και λάθη.


Εγώ Ψηλέ(αλήθεια,τι καιρό κάνει εκεί πάνω;),το αν έχω διάθεση να συζητήσω και να διαφωνήσω και να συμφωνήσω με απόψεις,είναι ξεκάθαρο,σε όλες τις συζητήσεις που παίρνω μέρος-ναι,εγώ μιλάω και σε άλλα θέματα!!!Εσύ πάλι,είσαι επίσης ξεκάθαρος στο πόσο καλό συνομιλητή κάνεις με το που θα αρχίσει κάποιος να διαφωνεί μαζί σου...Αστο...

quote:
Ναι είσαι σίγουρη για ένα πράγμα Μαράκι.
Με όση ευκολία προσβάλλεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και κατηγορείς, ενδέχεται μια μέρα να βρεθείς εσύ στη θέση αυτών που χλευάζεις (ιερείς και Εκκλησία).
Στη ζωή μας, ευτυχώς, δεν είμαστε πάντα «από πάνω». Έρχεται και η στιγμή που «μπαίνουμε από κάτω».


Δεν προσβάλλω κανέναν,αναφέρω πράγματα που έχω ζήσει εγώ και γνωστοί μου άνθρωποι και επίσης αναφέρω πράγματα που έχουν κυκλοφορήσει πολύ στην τηλεόραση,ΜΕ αποδείξεις..Αν δεν σου αρέσει η αλήθεια,κλείσε τα αυτάκια σου...
Όσο για την ζωή και περί "πάνω και κάτω",ξερω ιδιαίτερα καλά από αυτά τα σκαμπανεβάσματα,κι επειδή εσύ δεν ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ για μένα,καλό θα ήταν να μην μιλάς.

quote:
Όσον αφορά τα παραμύθια του Συνοδινού και του Λουσιπαν, προτιμώ να μην τα σχολιάσω.

Πως λες βρε παιδάκι μου την ιστορια του Lousipan,παραμύθι;έχεις πάει εσύ σε εκείνο το μέρος;ξέρεις κάνέναν από εκεί;πως απορρίπτεις έτσι ότι δεν σου γουστάρει;κάνε μας την χάρη!!!

***Αγαπητέ Πάνο,μακάρι να ήταν όπως τα περιγράφεις στο μήνυμά σου.Και οκ,εγώ δείχνω καλή θέληση και καλή πίστη στα συγκεκριμένα λεγόμενα.Το κακό είναι αγαπητέ μου,ότι τα λόγια αυτά,βγαίνουν από στόματα ανθρώπων ανάξιων των ράσων τους,ανθρώπων εξουσιομανών,φιλάργυρων,φασιστών και με...πολύ παράξενα γούστα..Αδυνατώ να το δεχτώ αγαπητέ μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 10:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Καλημερα σε ολους.Αγαπητε Ψηλε παραμυθακια δεν γραφω.Δεν ηθελα να αναφερω την ιδιοτητα μου την επαγγελματικη αλλα θα αναγκαστω.Ειμαι βαθμοφορος της αστυνομιας υπηρετησα αρκετα χρονια στην Αθηνα.Επι εναμιση χρονο υπηρετουσα στην κρατικη ασφαλεια σε ομαδα που εξυπηρετουσε τα συμφεροντα του παπαδαριου.Ποια ηταν η δουλεια της ομαδας ακριβως δεν νομιζω πως χρειαζεται να αναφερω.Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται.Εκει ειδα απο κοντα ολη την σαπιλα σας και το τι γινεται μεσα στα κυκλωματα σας.Επειδη απο μικρος ημουν πνευμα αντιλογιας και παντα κατι δεν μου αρεσε στις θρησκειες και ειδικα σε αυτη που μας επεβαλλαν εκει επιβεβαιωθηκα πληρως.Βεβαια απο εκει εφυγα και πηγα σε αλλη υπηρεσια που ηθελα.Αφου δουλεια δεν τους εβγαζα λογικα θα με μετεθεταν.Οσον αφορα τον παπα του χωριου μου και τα κατορθωματα του καταλαβαινεις οτι δουλεια μου ειναι να τα ξερω αφου πλεον υπηρετω στο τμημα ασφαλειας της πρωτευουσας το νομου.Αυτα που ανεφερα για τον παπα δεν ειναι τιποτα σε σχεση με αλλες πραξεις του που αγγιζουν την τρελα και τον εισαγγελεα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 10:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Επισης φιλε Ψηλε δεν νομιζω οτι η φιλη Μαρια σε προσεβαλε η σε χλευαζει εσενα και τους ομοιδεατες σου.Και σχετικα με το ποιος ειναι απο πανω καταδυναστευει και κοιταει πως να επιβαλλει τα δικα του ειναι γνωστο μεσα απο την ιστορια.Ψηλε φανταζεσαι αν δεν ειχε πεσει το Βυζαντιο τι μεσαιωνα και τι ιερες εξετασεις θα ειχαν και οι ορθοδοξοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 12:44:01  Εμφάνιση Προφίλ
Μαράκι,
είναι γεγονός πως αρκετές φορές μίλησα σκληρά για όσους χλευάζουν και χρησιμοποιούν προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για ότι εγώ θεωρώ ιερό και όσιο.
Ποτέ μου όμως δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς σαν και τους δικούς σας για τα πρόσωπά σας.

Δεν γνωρίζω αν είστε κλέφτες, ρουφιάνοι, ρουσφετολόγοι, ομοφυλόφιλοι, κομπιναδόροι, πόσο και αν αδικήσατε το διπλανό σας, ......

Ένα πράγμα είναι σίγουρο. Άγγελοι δεν είστε, όπως ούτε και εγώ.

Εσείς όμως, το βγάζετε από τα μάτια.

Τσουβαλιάζετε όλο τον κλήρο και προσβάλλετε και μνήμες ανθρώπων που δεν υπάρχουν πια.

Αγαπητέ Λουσιπαν,
Χάριν των τόσων περιστατικών κατάφορης παραβίασης των δικαιωμάτων των πολιτών, από συναδέλφους σου (και πολλά άλλα περιστατικά με παράνομα κυκλώματα αστυνομικών), μήπως θα πρέπει να σας καταδικάσουμε όλους και να ζητήσουμε τη διάλυση των σώματος της αστυνομίας.
Κάποια στιγμή βέβαια, όταν ο άνθρωπος θα γίνει πραγματικός άνθρωπος, δεν θα έχει ανάγκη την αστυνόμευση και έτσι θα καταργηθεί το σώμα.

Τα κακώς κείμενα του ορισμένων ιερωμένων τα βλέπω και εγώ και με λυπούν. Βλέπω όμως και το τεράστιο έργο, υλικό και πνευματικό, που προσέφερε και προσφέρει καθημερινά η οργανωμένη Εκκλησία. Τεράστιοι πνευματικοί Πατέρες στήριξαν τον τόπο μας και προσέφεραν ως και τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να συνεχίζουμε να μιλάμε τη γλώσσα των προγόνων μας, την οποία, με πολύ ευκολία, εμείς, της αλλάζουμε τα φώτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 13:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε Ψηλε κανεις δεν ειπε οτι οι συναδερφοι μου ειναι αγιοι και οτι δεν υπαρχει διαφθορα στο σωμα και οτι υπαρχουν ανικανοι και τεμπεληδες αστυνομικοι οι αρχιφασισταραδες που οσα κατακεφαλα εφαγαν πιτσιρικαδες θελουν να τα ριξουν εις διπλουν τωρα.Μακαρι να ερθει η στιγμη που λες και να μην χρειαζεται η αστυνομια.Εδω εξεταζουμε αλλο θεμα.Η χριστιανικη εκκλησια δεν κοκορευεται οτι δεν ειναι απλα θρησκεια αλλα αποκαλυμενη αληθεια αρα αφου ξερει την αληθεια καλυτερα απο εμας δεν τρεμουν αυτοι για τις ψυχουλες τους.Αθεος δεν ειμαι τον χριστιανισμο του Ιησου τον θεωρω ως την ποιο ομορφη διδασκαλια αλλα ομως δεν δεχομαι να με χαρακτηριζει το ονομα καμιας θρησκειας Α.Ε.Επισης μην συγκρινουμε την αστυνομια με την εκκλησια γιατι η μεν ειναι απλα ανθρωπινο δημιουργημα ενω η δε ειναι κατα τα λεγομενα των ιερεων της θεανθρωπινος οργανισμος και αντιπροσωπος του θεου στη γη και απο τετοιο αντιπροσωπο περιμενεις πολυ περισσοτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 13:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Αγαπητοι συνομηλιτες,ολοι εδω μεσα λενε τη γνωμη τους αλλος ξερει περισσοτερα αλλος λιγοτερα τριτος τα λεει διαφορετικα.Οταν εγω θελω να ασπασθω μια θρησκεια ή τελος παντων να πιστεψω σε κατι ανωτερο δε θα παρω γνωμες απο ολους εμας που γραφουμε στα φορουμ.Αν θελω να μαθω για το βουδισμο,το ισλαμ,το χριστιανισμο(ορθοδοξοι,καθολικοι και αλλοι)θα ρωτησω καποιον που πιστευει πολυ,μακαρι να μπορουσα να βρω αυτον που ξερει τα περισσοτερα και να τον ρωτησω και αν με πεισει εχει καλως.Αν ειμαι αθεος δε με ενδιαφερει τιποτα,δεν πιστευω σε τιποτα αν παλι με ενδιαφερει να μαθω,παλι θα ρωτησω τους ιδιους ανθρωπους,ανθρωπους που ΞΕΡΟΥΝ οχι παιδακια και δεν ξερω και ποιους αλλους.Ετσι και εγω που ειμαι χριστιανος ορθοδοξος ξερω μερικα πραγματα,αλλος μπορει να ξερει περισσοτερα απο μενα και αλλος λιγοτερα.Επισης κατι που ξερω εγω ο αλλος να μην το ξερει και το αντιστροφο.Για ολα υπαρχει απαντηση αγαπητοι μου στην ορθοδοξο πιστη αρκει αυτος που θα ερωτηθει να γνωριζει την απαντηση.Αν δεν ξερει να σου απαντηση θα βρεις αλλον να ρωτησεις,εγραψα ποιους!!!Βεβαια πρεπει και εσυ να εχεις καλη προαιρεση ωστε αν σου εξηγηθει κατι και το καταλαβεις να το πιστεψεις και οχι να εισαι προκατηλειμενος και να λες το ασπρο οτι ειναι μαυρο.Ετσι και εγω θα μοιραστω μαζι σας κατι που ξερω και μια και μιλαμε για παπαδες ταιριαζει να το γραψω εδω.Αυτα που εγραψα παραπανω ετσι ειναι μαρακι!!!Εσυ δε δεχεσαι τετοιους ανθρωπους να ειναι εκπροσωποι του Θεου,αυτο δε δεχεσαι!Να σου πω κατι?και εγω δεν τους δεχομαι γιατι απομακρυνεται ο κοσμος απο την ορθοδοξια!Αλλα ο Θεος δεν αλλαζει παραμενει ο ιδιος αγαπητη μου για αυτα που διδασκει παραμενω ορθοδοξος!!!Σα να μου λες μπορει να πιστευα αλλα εξαιτιας αυτον δεν πιστευω.Ετσι λοιπον θελω να δωσω την απαντηση που οφειλω και υποσχεθηκα σε ολους για τους παπαδες και για ολους οσους εχουν ενα ιερατικο σχημα μεσα στην ορθοδοξια.΄Πολυς κοσμος ανεξαρτητου δογματος λεει οτι τα χρονια αυτα ειναι δυσκολα,οι καιροι εχουν αλλαξει σιγουρα πλησιαζει το τελος του κοσμου κτλ.Σε ορθοδοξα κειμενα γραφει για εκεινους τους καιρους θα γινουν πολλα πραγματα,πολλοι μπορει να εχετε διαβασει αρκετα,αλλοι καθολου δε θα αναφερθω εδω σε αυτα.Ετσι λοιπον σαν ορθοδοξος διαβασα και το εξης το οποιο μου ελυσε την απορια γι τους παπαδες αγαπητοι μου.Αναρωτιομουνα και εγω για αυτα που γινονται και βρηκα την απαντηση,ΟΧΙ εδω μεσα!!!Διαβασα λοιπον για παπαδες που θα ειναι λυκοι και θα φορουν προβια προβατου και μου εμεινε το εξης που με αποστομωσε΄Ευλογημενος ο ερχομενος εν οναματι Κυριου που εχει απαντηση για ολα και για ολους,που θα βρεις τελειωτερο απο το τελειο!!!Οταν θα ερθει εκεινος ο καιρος και κανενας δεν ξερει ποτε, τοτε σε ενα μοναστηρι με 100 μοναχους θα σωνεται μονο ενας!!!!!και σε καποιο αλλο που θα εχει 50 μοναχους ΔΕ θα υπαρχει σωσμενος!!!Ετσι λυνονται ολες οι αποριες περι παπαδων φιλοι μου.Εγω δηλαδη σαν ορθοδοξος ηξερα οτι θα γινουν αυτα με τους παπαδες και ηξερα και το γιατι θα γινουν!!!Εσεις που εχετε αποριες και ενδιαφερεστε πραγματικα να μαθετε,αν ψαξετε καλα θα βρειτε απο ποιον θα τα μαθετε.Εσεις που δεν πιστευετε σε τιποτα,καιρος να το ξανασκεφτητε εντελως ομως αντικειμενικα,αν δε θελετε δικαιωμα σας.
ΥΓ¨Αυτοι που θα ρωτησουν που το γραφει αυτο να σκεφτουν πρωτα πιος ειναι ο λογος για να ρωτησουν,για να πιστεψουν?ή για κατι αλλο.....Αυτη ειναι η αποδειξη για τους ιερωμενους οποτε δεν εχει τι να συζητηθει αλλο πανω σε αυτο και αυτα που κανουν.Οτι δεν ειναι σωστα,δεν ειναι αυτο το ξερουν και πολλοι ορθοδοξοι αλλα δεν ειναι ο λογος να απομακρυνθω απο την πιστη αυτη ξεροντας κιολας και την απαντηση περι παπαδων.Τωρα το εμαθαν καποιοι περισσοτερο εστω και απο ενα φορουμ.
ΥΓ΄Αν τωρα κολλησουν μερικοι στο οτι θα γινουν αυτα προς το τελος και πουν που το ξερεις αυτο,οτι ζουμε στα "τελευταια" χρονια,δεν ηθελα να δειξω για το αν βαδιζουμε προς το τελος αλλα μονο αυτα που γραφω για τους παπαδες
ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΟ ΔΟΞΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 15:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Ποτέ μου όμως δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς σαν και τους δικούς σας για τα πρόσωπά σας.

Δεν νομίζω να σε έβρισε κάποιος από εμάς και πολύ περισσότερο εγώ.Με τον τρόπο που μιλάς,σου έχω απαντήσει κι εγώ.

quote:
Τσουβαλιάζετε όλο τον κλήρο και προσβάλλετε και μνήμες ανθρώπων που δεν υπάρχουν πια.

Το έχεις κάνει κι εσύ αναφερόμενος στην αρχαιοελληνική θρησκεία.Και δεν έχω τσουβαλιάσει κανέναν,έχω πεί ότι υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις στον κλήρο,μόνο που δεν είναι πολλές...Λαμπρή εξαίρεση ήταν και ο συγχωρεμένος,ο πατερ-Πηρουνάκης,που επειδή δεν ηχούσαν καλά στα αυτιά των συναδέρφων του τα κηρύγματά του,τον αφόρισαν και του στέρησαν το λειτούργημά του..

quote:
Χάριν των τόσων περιστατικών κατάφορης παραβίασης των δικαιωμάτων των πολιτών, από συναδέλφους σου (και πολλά άλλα περιστατικά με παράνομα κυκλώματα αστυνομικών), μήπως θα πρέπει να σας καταδικάσουμε όλους και να ζητήσουμε τη διάλυση των σώματος της αστυνομίας.

Εδώ μπλέκεις δύο διαφορετικά πράγματα αγαπητέ.

quote:
Κάποια στιγμή βέβαια, όταν ο άνθρωπος θα γίνει πραγματικός άνθρωπος, δεν θα έχει ανάγκη την αστυνόμευση και έτσι θα καταργηθεί το σώμα.

Αμήν!

quote:
Τα κακώς κείμενα του ορισμένων ιερωμένων τα βλέπω και εγώ και με λυπούν. Βλέπω όμως και το τεράστιο έργο, υλικό και πνευματικό, που προσέφερε και προσφέρει καθημερινά η οργανωμένη Εκκλησία. Τεράστιοι πνευματικοί Πατέρες στήριξαν τον τόπο μας και προσέφεραν ως και τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να συνεχίζουμε να μιλάμε τη γλώσσα των προγόνων μας, την οποία, με πολύ ευκολία, εμείς, της αλλάζουμε τα φώτα.


Χαίρομαι που τα βλέπεις,είναι η πρώτη φορά που το λες.Αν μη τι άλλο,αυτό είναι πολύ θετικό.Όσον αφορά το έργο της εκκλησίας,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το διακρίνω με ευκολία.Ειλικρινά,δυσκολεύομαι να το διακρίνω.Σε όλη μου την ζωή,πολύ λίγες είναι οι φορές που έχω πεί "μπράβο,καλά έκανε η τάδε εκκλησία,ο τάδε παπάς,η τάδε ενορία"..΄
Όπως επικρότησα τους καινούριους κανονισμούς που επέβαλλε η μητρόπολη στη Γλυφάδα,περί του στολισμού βαπτίσεων και γάμων,έχει ξεφτιλιστεί πια το θέμα.Εκεί,δεν πιστεύω ότι το έκανε ο παπάς επειδή είναι κολλημένος,αλλά επειδη η ιστορια με τους στολισμούς έχει γίνει ένα σκέτο τσίρκο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 15:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Ποτέ μου όμως δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς σαν και τους δικούς σας για τα πρόσωπά σας.

Δεν νομίζω να σε έβρισε κάποιος από εμάς και πολύ περισσότερο εγώ.Με τον τρόπο που μιλάς,σου έχω απαντήσει κι εγώ.

quote:
Τσουβαλιάζετε όλο τον κλήρο και προσβάλλετε και μνήμες ανθρώπων που δεν υπάρχουν πια.

Το έχεις κάνει κι εσύ αναφερόμενος στην αρχαιοελληνική θρησκεία.Και δεν έχω τσουβαλιάσει κανέναν,έχω πεί ότι υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις στον κλήρο,μόνο που δεν είναι πολλές...Λαμπρή εξαίρεση ήταν και ο συγχωρεμένος,ο πατερ-Πηρουνάκης,που επειδή δεν ηχούσαν καλά στα αυτιά των συναδέρφων του τα κηρύγματά του,τον αφόρισαν και του στέρησαν το λειτούργημά του..

quote:
Χάριν των τόσων περιστατικών κατάφορης παραβίασης των δικαιωμάτων των πολιτών, από συναδέλφους σου (και πολλά άλλα περιστατικά με παράνομα κυκλώματα αστυνομικών), μήπως θα πρέπει να σας καταδικάσουμε όλους και να ζητήσουμε τη διάλυση των σώματος της αστυνομίας.

Εδώ μπλέκεις δύο διαφορετικά πράγματα αγαπητέ.

quote:
Κάποια στιγμή βέβαια, όταν ο άνθρωπος θα γίνει πραγματικός άνθρωπος, δεν θα έχει ανάγκη την αστυνόμευση και έτσι θα καταργηθεί το σώμα.

Αμήν!

quote:
Τα κακώς κείμενα του ορισμένων ιερωμένων τα βλέπω και εγώ και με λυπούν. Βλέπω όμως και το τεράστιο έργο, υλικό και πνευματικό, που προσέφερε και προσφέρει καθημερινά η οργανωμένη Εκκλησία. Τεράστιοι πνευματικοί Πατέρες στήριξαν τον τόπο μας και προσέφεραν ως και τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να συνεχίζουμε να μιλάμε τη γλώσσα των προγόνων μας, την οποία, με πολύ ευκολία, εμείς, της αλλάζουμε τα φώτα.


Χαίρομαι που τα βλέπεις,είναι η πρώτη φορά που το λες.Αν μη τι άλλο,αυτό είναι πολύ θετικό.Όσον αφορά το έργο της εκκλησίας,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το διακρίνω με ευκολία.Ειλικρινά,δυσκολεύομαι να το διακρίνω.Σε όλη μου την ζωή,πολύ λίγες είναι οι φορές που έχω πεί "μπράβο,καλά έκανε η τάδε εκκλησία,ο τάδε παπάς,η τάδε ενορία"..΄
Όπως επικρότησα τους καινούριους κανονισμούς που επέβαλλε η μητρόπολη στη Γλυφάδα,περί του στολισμού βαπτίσεων και γάμων,έχει ξεφτιλιστεί πια το θέμα.Εκεί,δεν πιστεύω ότι το έκανε ο παπάς επειδή είναι κολλημένος,αλλά επειδη η ιστορια με τους στολισμούς έχει γίνει ένα σκέτο τσίρκο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 15:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Ποτέ μου όμως δεν χρησιμοποίησα χαρακτηρισμούς σαν και τους δικούς σας για τα πρόσωπά σας.

Δεν νομίζω να σε έβρισε κάποιος από εμάς και πολύ περισσότερο εγώ.Με τον τρόπο που μιλάς,σου έχω απαντήσει κι εγώ.

quote:
Τσουβαλιάζετε όλο τον κλήρο και προσβάλλετε και μνήμες ανθρώπων που δεν υπάρχουν πια.

Το έχεις κάνει κι εσύ αναφερόμενος στην αρχαιοελληνική θρησκεία.Και δεν έχω τσουβαλιάσει κανέναν,έχω πεί ότι υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις στον κλήρο,μόνο που δεν είναι πολλές...Λαμπρή εξαίρεση ήταν και ο συγχωρεμένος,ο πατερ-Πηρουνάκης,που επειδή δεν ηχούσαν καλά στα αυτιά των συναδέρφων του τα κηρύγματά του,τον αφόρισαν και του στέρησαν το λειτούργημά του..

quote:
Χάριν των τόσων περιστατικών κατάφορης παραβίασης των δικαιωμάτων των πολιτών, από συναδέλφους σου (και πολλά άλλα περιστατικά με παράνομα κυκλώματα αστυνομικών), μήπως θα πρέπει να σας καταδικάσουμε όλους και να ζητήσουμε τη διάλυση των σώματος της αστυνομίας.

Εδώ μπλέκεις δύο διαφορετικά πράγματα αγαπητέ.

quote:
Κάποια στιγμή βέβαια, όταν ο άνθρωπος θα γίνει πραγματικός άνθρωπος, δεν θα έχει ανάγκη την αστυνόμευση και έτσι θα καταργηθεί το σώμα.

Αμήν!

quote:
Τα κακώς κείμενα του ορισμένων ιερωμένων τα βλέπω και εγώ και με λυπούν. Βλέπω όμως και το τεράστιο έργο, υλικό και πνευματικό, που προσέφερε και προσφέρει καθημερινά η οργανωμένη Εκκλησία. Τεράστιοι πνευματικοί Πατέρες στήριξαν τον τόπο μας και προσέφεραν ως και τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να συνεχίζουμε να μιλάμε τη γλώσσα των προγόνων μας, την οποία, με πολύ ευκολία, εμείς, της αλλάζουμε τα φώτα.


Χαίρομαι που τα βλέπεις,είναι η πρώτη φορά που το λες.Αν μη τι άλλο,αυτό είναι πολύ θετικό.Όσον αφορά το έργο της εκκλησίας,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το διακρίνω με ευκολία.Ειλικρινά,δυσκολεύομαι να το διακρίνω.Σε όλη μου την ζωή,πολύ λίγες είναι οι φορές που έχω πεί "μπράβο,καλά έκανε η τάδε εκκλησία,ο τάδε παπάς,η τάδε ενορία"..΄
Όπως επικρότησα τους καινούριους κανονισμούς που επέβαλλε η μητρόπολη στη Γλυφάδα,περί του στολισμού βαπτίσεων και γάμων,έχει ξεφτιλιστεί πια το θέμα.Εκεί,δεν πιστεύω ότι το έκανε ο παπάς επειδή είναι κολλημένος,αλλά επειδη η ιστορια με τους στολισμούς έχει γίνει ένα σκέτο τσίρκο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy