ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 11:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
Ψηλός
Αν με συναντούσες Μαράκι μου θα άλλαζες γνώμη για την πάρτυ μου! Μιλάμε για 2.00 m μπόι, κατάμαυρα μαλιά και γαλανά μάτια!!

Μην μου πεις ότι και το mail σου είναι...

goitefticos@apolytoidolo.com

*το παπάκι είναι υποχρεωτικό ελλείψη κύκνου.


Στράτος


μέτρον άριστον

Edited by - Ευστράτιος on 14/06/2007 11:20:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 14:55:47  Εμφάνιση Προφίλ
dimitris2:
«Χέρσον αβυσοτόκον πέδον ήλιος επεπόδευσεν ποτέ. Σε κάποιο τροπάριο από τις χιλιάδες τροπαρίων σε ομηρική διάλεκτο . Και δεν τα μεταφράζει επίτηδες.
Επιμένει στην αξία των αρχαίων..»

Η χρήση της ελληνικής γλώσσας από τους εκχριστιανισμένους ξεκίνησε για λόγους πρακτικούς, καθώς ΤΟΤΕ η συντριπτική πλειοψηφία των όποιων ιουδαίων της διασποράς μίλαγε την ελληνική γλώσσα, μιας και ΤΟΤΕ η ελληνική γλώσσα ήταν κάτι σαν τα αγγλικά της εποχής μας-γλώσσα διαδεδομένη και ευρέως αποδεκτή ως μέσο συναλλαγής αλλά και μάθησης.

Έτσι, και καθώς η στοχευόμενη πελατεία της λεγόμενης σέκτας των Ναζιραίων δεν μίλαγε κυρίως την εβραϊκή αλλά την ελληνική (βλέπε ταξίδια του Φαρισαίου Σαούλ στις ελληνικές πόλεις..), ήταν ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ ΛΥΣΗ Η ΥΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.

Αργότερα, η χρήση της αρχαίας ελληνικής γλώσσας απέκτησε και άλλα πρακτικότερα προτερήματα, καθώς το κατά 99% ΑΜΟΡΦΩΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ δεν ήταν ουσιαστικά σε θέση ούτε να αναγνώσει αλλά ούτε και να κατανοήσει ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ.

Λόγοι αναγκαστικοί (άραγε…..στην Αραβική θα διέσπειραν στην δύση το δόγμα τους??) αλλά τόσο και πρακτικοί όσο και «παράδοσης», οδήγησαν στην σημερινή ύπαρξη των αρχαίων ελληνικών.

Το τελευταίο που τους «επέβαλε» η συνείδηση τους ήταν πάντως η «αγάπη για την ελληνική γλώσσα και έθος»……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 23:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Η ΘΕΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ!
4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ - 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ:


Mετά τους σεισμούς του 1999 τα σχολικά κτίρια που στέγαζαν το 4ο Γυμνάσιο και 3ο Λύκειο του Δήμου Πετρούπολης κρίθηκαν ακατάλληλα και οι μαθητές μεταφέρθηκαν προσωρινά σε λυόμενα μέχρι η Πολιτεία οικοδομήσει νέα κτίρια. Η λύση βρέθηκε άμεσα, αφού από το 1996 το Υπουργείο Γεωργίας είχε παραχωρήσει στον ΟΣΚ (Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων) έκταση 8 στρεμμάτων στις παρυφές του Ποικίλου Όρους, όπου και ξεκίνησε με γρήγορους ρυθμούς η οικοδόμηση των νέων σχολείων. Τα κτίρια που κόστισαν στους Έλληνες Πολίτες 1.125.000.000 δρχ., αναμένονταν να παραδοθούν τον Νοέμβριο του 2002. Τότε, όμως, εμφανίστηκαν οι σκοταδιστές τσιφλικάδες καλόγεροι!

Με ασφαλιστικά μέτρα που κατέθεσαν ιδιώτες, μεταξύ των οποίων και η περιβόητη Ιερά Μονή Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας (η οποία διεκδικεί συνολικά 20.000 ιδιοκτησίες στα δυτικά προάστια - δηλαδή 7.500 στρέμματα στους Δήμους Περιστερίου, Πετρούπολης και Ιλίου), οι εργασίες αποπεράτωσης των σχολείων σταμάτησαν και τα κτίρια αφέθηκαν ημιτελή να ρημάζουν, να έχουν γίνει κέντρο διακίνησης ναρκωτικών και τα παιδιά μας να κάνουν εδώ και 8 χρόνια μάθημα σε ακατάλληλα πλέον λυόμενα υπό τριτοκοσμικές συνθήκες!

Αυτό το αίσχος που μας ντροπιάζει ως σύγχρονη ευρωπαϊκή χώρα και ως δημοκρατία πρέπει να πάψει πάραυτα! Με ποιο ηθικό δικαίωμα οι καλόγεροι της Λαμίας διεκδικούν τη γη του Ελληνικού Δημοσίου και τις περιουσίες των Ελλήνων Πολιτών; Ποιοι είναι άραγε αυτοί οι τσιφλικάδες ρασοφόροι που έχουν ήδη ζημιώσει το Ελληνικό Δημόσιο με 1.125.000.000 δρχ. (χωρίς να υπολογίσουμε τις ζημιές που έχουν υποστεί τα σχολεία εξαιτίας της ημιτελούς εγκατάλειψής τους) και έχουν καταδικάσει τα παιδιά μας σε καθημερινή εξαθλίωση και ταλαιπωρία;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 00:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΘΕΑΡΕΣΤΗ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΠΗΣ

Η τσιφλικού Εκκλησία διεκδικεί τις περιουσίες και τα σπίτια τους ως δικά της και απαιτεί την έξωση 300 Ελλήνων πολιτών από τη γη τους κραδαίνοντας ως... τίτλους ιδιοκτησίας της(;) οθωμανικά κατοχικά φιρμάνια!
Περισσότερα εδώ www.gerotsakouli.gr

Τα συμπεράσματα φίλοι μου δικά σας . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 08:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Ποιά συμπεράσματα τώρα...Λες και δεν ξέρουν..Τα έχει δείξει και η τηλεόραση αυτά που λες αγαπητέ μου Σέσωστρη.Κανείς δεν κάνει τίποτα...
Τα περαστικά μας στον επίσκοπο.Τώρα ειδικά που τον χειρούργησε και ο κύριος Βώρος(μεγάλη φίρμα αλλά τίποτα ιδιαίτερο τελικά),θα γειάνει μια χαρά!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 12:31:18  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris,
Εφόσον η Πολιτεία αντιμετωπίζει την Εκκλησία ΜΟΝΟ ως ΝΠΔΚ, καλά κάνει και η Εκκλησία και αντιμετωπίζει την Πολιτεία, όπως την αντιμετωπίζει ο κάθε Έλληνας πολίτης.

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν και τους καλούς φίλους.

Γνωρίζουμε όλοι μας τις υποσχέσεις και τα ατέλειωτα και ημιτελή έργα της πολιτείας. Κάποια δικαιολογία πρέπει να βρει η Πολιτεία για να καλυφτεί πίσω της και να ρίξει τις ευθύνες σε άλλους.
Τι καλύτερος "αποδιοπομπαίος τράγος" από την Εκκλησία, μιας που της έχουμε και άχτι;;;;
Μήπως είναι η πρώτη φορά, άλλωστε, που γίνεται κάτι τέτοιο;;

Τώρα μάλιστα που σε λίγο θα έχουμε εκλογές, εκεί να δεις τι έχει να γίνει με τις υποσχέσεις και τα κ*λ*πιάσματα.

Όσο ο λαός όμως θα κοιμάται και θα είναι σθεναρός οπαδός του ωχαδερφισμού και θα ψηφίζει πάντα αυτούς που τον δουλεύουν και του στερούν το δικαίωμα στη ζωή, καλά να πάθει και ας μην ψάχνει αλλού να βρει τους αίτιους στα καθημερινά του προβλήματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 15:21:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός

Εφόσον η Πολιτεία αντιμετωπίζει την Εκκλησία ΜΟΝΟ ως ΝΠΔΚ, καλά κάνει και η Εκκλησία και αντιμετωπίζει την Πολιτεία, όπως την αντιμετωπίζει ο κάθε Έλληνας πολίτης.



Ψηλέ, συγγνώμη που απευθύνομαι σε σένα αλλά μου δημιούργησες; απορίες;.

Πώς αλλιώς θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται η εκκλησία, απ' την πολιτεία;

quote:
Ψηλός

Τώρα μάλιστα που σε λίγο θα έχουμε εκλογές, εκεί να δεις τι έχει να γίνει με τις υποσχέσεις και τα κ*λ*πιάσματα.

Όσο ο λαός όμως θα κοιμάται και θα είναι σθεναρός οπαδός του ωχαδερφισμού και θα ψηφίζει πάντα αυτούς που τον δουλεύουν και του στερούν το δικαίωμα στη ζωή, καλά να πάθει και ας μην ψάχνει αλλού να βρει τους αίτιους στα καθημερινά του προβλήματα.


Σ' αυτά που λες, ενώ γενικά είναι σωστά, διακρίνω ότι συμφωνείς με τις απαιτήσεις του "Φθιώτιδος" για το... μισό Περιστέρι;


Ρωτάω διότι κατά μια έννοια, η πολιτεία μ' αυτά που ορθώς λες ότι κάνει, δίνει στην εκκλησία καλή ευκαιρία να αποδείξει το θεάρεστο έργο, αντιδρώντας με βάση τη θεωρία της.

Λεω τώρα.....

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 16:05:45  Εμφάνιση Προφίλ
Γιαπετ,
Αν η Πολιτεία θεωρούσε πως το έργο της Εκκλησίας είναι Θεάρεστο θα συνεργούσε μαζί της για να προσφέρει έργο στον κόσμο.

Όχι μόνο δεν θεωρεί πως το έργο της Εκκλησίας είναι θεάρεστο, αλλά αντί να πάρει μέτρα για να βοηθήσει τους πολίτες, έχει μετατρέψει τους πολίτες σε υπηρέτες της τάξης των προνομιούχων και των πλουσίων.

Χτες παρακολούθησα στην τηλεόραση για κάποια νομοσχέδιο (αν δεν κάνω λάθος) που έχει να κάνει με την κατεδάφιση παράνομων κατοικιών εντός καταπατημένων πρώην δασικών εκτάσεων.
Αν το παρακολούθησες και εσύ κι αν τα πλάνα είχαν να κάνουν με τις συγκεκριμένες εκτάσεις, είδες για τι είδους κατοικίες έκαναν λόγο;;;;;;;;;;


Όσον αφορά για το πώς συμπεριφέρεται η Εκκλησία απέναντι στην Πολιτεία, το κράτος, δεν μου πέφτει λόγος και δεν θεωρώ πως μπορώ να έχω αντικειμενική γνώμη βασιζόμενος στα άρθρα των διάφορων τηλεκατευθυνόμενων έντυπων ή ηλεκτρονικών εφημερίδων ή και από αναφορές των καναλιών της τηλεόρασης.
Εκεί που θα μπορούσε να έχει αξία ο λόγος μου είναι στο πώς μπορεί να διαχειριστεί η Εκκλησία την όποια περιουσία της, με σκοπό την προσφορά προς όσους βρίσκονται σε δεινή θέση σήμερα, αλλά μόνο εφόσον είμαι ενεργό μέλος Της και οι σκοποί μου είναι καθαροί και είμαι ειλικρινής.

Η Εκκλησία δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα. Το κοινωφελές έργο της εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο της αποστολής της.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να δώσω άφεση αμαρτιών σε τυχόν ατασθαλίες εκ μέρους κάποιων μεμονωμένων ιεραρχών. Η κάθε περίπτωση, όμως αντιμετωπίζεται ξεχωριστά και οι ευθύνες αποδίδονται στα πρόσωπα που κινούνται από ιδιοτελείς σκοπούς.
Εδώ, όμως, γινόμαστε μάρτυρες της προσπάθειάς σας να απαξιώσετε την Εκκλησία στο σύνολό της και ως σώμα αλλά και όσον αφορά το έργο της.

Η τακτική σας είναι εκ του πονηρού και αν σκεφτόταν όλος ο κόσμος όπως εσείς, τότε θα μπορούσαμε να προσβάλλουμε οτιδήποτε και να δημιουργήσουμε εκατοντάδες στρατόπεδα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 16:31:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Αν η Πολιτεία θεωρούσε πως το έργο της Εκκλησίας είναι Θεάρεστο θα συνεργούσε μαζί της για να προσφέρει έργο στον κόσμο.»

Εάν η πολιτεία ΕΚΟΒΕ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ, καθώς και τις διάφορες «οργανώσεις» της εκκλησίας που διαρκώς ΠΡΙΜΟΔΟΤΕΙ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΕΤΗΣΙΩΣ (ώστε να το παίζει «καλή» η εκκλησία με παρέα τις κάμερες και τους δημοσιογράφους..), τότε θα είχε το δημόσιο πάνω από 500 εκατομμύρια ευρώ περίσσευμα.

Ξέρεις Ψηλέ πόσα στόματα αναξιοπαθούντων, ξέρεις πόσο κρεβάτια για άπορους και συσσίτια, οργανώνεις με πάνω από 14 δισεκατομμύρια δραχμές τον μήνα???

Η πολιτεία πράττει ήδη λάθος με το να στέκεται στο στενό συμφέρον της εκκλησίας, διαπράττει μέγα οικονομικό ολίσθημα με το να είναι ο αιμοδότης της εκκλησίας της Ελλάδος αλλά και του Πατριαρχείου της Κωνσταντινούπολης.

Αν και νεοδημοκράτης, ωστόσο φρονώ ότι αυτό το τμήμα της πολιτικής θα έπρεπε να χορηγηθεί στις αριστερές δυνάμεις!

Ψηλός:
«Όχι μόνο δεν θεωρεί πως το έργο της Εκκλησίας είναι θεάρεστο, αλλά αντί να πάρει μέτρα για να βοηθήσει τους πολίτες, έχει μετατρέψει τους πολίτες σε υπηρέτες της τάξης των προνομιούχων και των πλουσίων.»

Η υπεραπλουστευμένη σου σκέψη, μονάχα σε αδιέξοδα σε οδηγεί φίλτατε…..

Ψηλός:
«Η Εκκλησία δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα. Το κοινωφελές έργο της εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο της αποστολής της.»

Η εκκλησία, όπως σήμερα έχει, είναι ένα καρκίνωμα στην πλάτη του κράτους και των οικονομικών του. Θα έπρεπε να αφαιρεθούνε από την εκκλησία οι απίστευτες εκτάσεις και άλλες αξίες που (άσχετα πως..) κατέχει ή να φορολογηθεί άμεσα για ότι έχει και έχει και να σταματήσει το δημόσιο (δηλαδή τα εκατομμύρια των ελλήνων φορολογούμενων!!) να πληρώνει για τις προσευχές των παπάδων….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 23:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Ψηλός
Sesostris,
Εφόσον η Πολιτεία αντιμετωπίζει την Εκκλησία ΜΟΝΟ ως ΝΠΔΚ, καλά κάνει και η Εκκλησία και αντιμετωπίζει την Πολιτεία, όπως την αντιμετωπίζει ο κάθε Έλληνας πολίτης.

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν και τους καλούς φίλους.

Γνωρίζουμε όλοι μας τις υποσχέσεις και τα ατέλειωτα και ημιτελή έργα της πολιτείας. Κάποια δικαιολογία πρέπει να βρει η Πολιτεία για να καλυφτεί πίσω της και να ρίξει τις ευθύνες σε άλλους.
Τι καλύτερος "αποδιοπομπαίος τράγος" από την Εκκλησία, μιας που της έχουμε και άχτι;;;;
Μήπως είναι η πρώτη φορά, άλλωστε, που γίνεται κάτι τέτοιο;;

Τώρα μάλιστα που σε λίγο θα έχουμε εκλογές, εκεί να δεις τι έχει να γίνει με τις υποσχέσεις και τα κ*λ*πιάσματα.

Όσο ο λαός όμως θα κοιμάται και θα είναι σθεναρός οπαδός του ωχαδερφισμού και θα ψηφίζει πάντα αυτούς που τον δουλεύουν και του στερούν το δικαίωμα στη ζωή, καλά να πάθει και ας μην ψάχνει αλλού να βρει τους αίτιους στα καθημερινά του προβλήματα.


Αυτές τις εξυπνάδες Ψηλέ , να πας να τις πης σ' αυτούς που ξεσπιτώνονται από τους (άγιους) οικοπεδοφάγους , για να τύχης και της ανάλογης μεταχείρησης από μέρους τους .

Όσο για σένα , αναμφίβολα παινεύεις το σπίτι σου , για να μην πέση και σε πλακώση .

Όσο για την αναφορά σου στο ξύπνημα του λαού , δεν κατάλαβα τι εννοείς Ψηλέ , προτείνεις να ψηφίσουν "Συνασπισμό" Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 01:02:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός

Γιαπετ,
Αν η Πολιτεία θεωρούσε πως το έργο της Εκκλησίας είναι Θεάρεστο θα συνεργούσε μαζί της για να προσφέρει έργο στον κόσμο.



Ψηλέ, ας μη γελιόμαστε

Ποιός θεωρεί σήμερα, οτι το έργο της εκκλησίας είναι θεόπνευστο;

Διότι θεάρεστο είναι αφου αρέσει στο θεό σας.

Αφού η ίδια αυτοαναιρείται με την καθημερινή της πρακτική. Φαίνεται πλέον, ότι ο λόγος της είναι δύο ταχυτήτων, ένας προς κατανάλωση και ένας προς εφαρμογή.

quote:
Ψηλός

Όχι μόνο δεν θεωρεί πως το έργο της Εκκλησίας είναι θεάρεστο, αλλά αντί να πάρει μέτρα για να βοηθήσει τους πολίτες, έχει μετατρέψει τους πολίτες σε υπηρέτες της τάξης των προνομιούχων και των πλουσίων.


Την ίδια τακτική δεν εφαρμόζει και η εκκλησία; Δεν μετατρέπει τους πιστούς της πολίτες, σε υπηρέτες της και οικονομικούς αιμοδότες της;;


quote:
Ψηλός

Όσον αφορά για το πώς συμπεριφέρεται η Εκκλησία απέναντι στην Πολιτεία, το κράτος, δεν μου πέφτει λόγος και δεν θεωρώ πως μπορώ να έχω αντικειμενική γνώμη βασιζόμενος στα άρθρα των διάφορων τηλεκατευθυνόμενων έντυπων ή ηλεκτρονικών εφημερίδων ή και από αναφορές των καναλιών της τηλεόρασης.



Έχεις κρίση όμως...
διότι αν δε μπορείς να έχεις γνώμη διαμορφωμένη απ' τους σύγχρονους τρόπους και μέσα πληροφόρησης, κρίνοντας τις πληροφορίες που μεταδίδουν τότε, είτε περιορίζεις την άποψή σου, επί όσων τυγχάνει να συμβαίνουν μπροστά στα μάτια σου, είτε έχεις άλλες πηγές αξιόπιστων, για σένα, πληροφοριών τις οποίες εμείς αγνοούμε.

Μόνο έτσι δικαιολογείται η συμμετοχή σου στις συζητήσεις των φορουμ και όχι μόνο, διότι αν δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, προκύπτουν ερωτηματικά του τύπου:

Τι περιέχουν τα μηνύματα που έχεις στείλει; Γνώμες και απόψεις δεν περιέχουν;

Πώς είναι διαμορφωμένες αυτές; Μέσω ποίων πηγών;

quote:
Ψηλός

Εκεί που θα μπορούσε να έχει αξία ο λόγος μου είναι στο πώς μπορεί να διαχειριστεί η Εκκλησία την όποια περιουσία της, με σκοπό την προσφορά προς όσους βρίσκονται σε δεινή θέση σήμερα, αλλά μόνο εφόσον είμαι ενεργό μέλος Της και οι σκοποί μου είναι καθαροί και είμαι ειλικρινής.



Αυτό, έτσι όπως το λες είναι διφορούμενο.

Πέρα απ' το ότι θα μπορούσε να εκληφθεί ως υπεκφυγή, θα μπορούσε να συμπεράνει κάποιος ότι ούτε εσύ βλέπεις αυτην την προσφορά και αμφιβάλλεις για τους σκοπούς και την ειλικρίνεια των αρχιερέων ή δεν δίνεις το δικαίωμα σε κάποιον που δεν είναι πιστός να κρίνει τις όποιες ενέργειές τους ή σε αφήνει αδιάφορο η όποια τακτική τους, αφού δεν μπορείς να συμμετέχεις στη λήψη αποφάσεων.

Παρ' όλ' αυτά όμως η θέση σου, δεδηλωμένη και από εσένα τον ίδιο ευθέως, αλλά και απ' τις τοποθετήσεις σου, είναι υπέρ του ιερατείου και μάλιστα διαχρονικά.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, με βάση την παραπάνω τοποθέτησή σου, την οποία προσπάθησα να ερμηνεύσω,
πώς γίνεται να έχεις την οποιαδήποτε άποψη;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 01:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ προς ψηλό:
Διότι θεάρεστο είναι αφου αρέσει στο θεό σας.
Είναι και δικός σου θεός άσχετα αν εσύ λες τα δικά σου. Εύχομαι να μην το συνειδητοποιήσεις κατόπιν εορτής.


Edited by - GreenLantern on 16/06/2007 01:34:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 03:01:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Είναι και δικός σου θεός άσχετα αν εσύ λες τα δικά σου. Εύχομαι να μην το συνειδητοποιήσεις κατόπιν εορτής.



Πότε εννοείς;

Όταν ξαναστείλει το γιό του να μας ξανασώσει και ανασυγκροτηθούν τα μόριά μου, σχηματίσουν το σημερινό μου σώμα και με καλέσει μπροστά του για να μου τραβήξει τ' αυτί, με την "πανίσχυρη δεξιά του";;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 03:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:

quote:
GreenLantern

Είναι και δικός σου θεός άσχετα αν εσύ λες τα δικά σου. Εύχομαι να μην το συνειδητοποιήσεις κατόπιν εορτής.


quote:
γιαπετ

Πότε εννοείς;

Όταν ξαναστείλει το γιό του να μας ξανασώσει και ανασυγκροτηθούν τα μόριά μου, σχηματίσουν το σημερινό μου σώμα και με καλέσει μπροστά του για να μου τραβήξει τ' αυτί, με την "πανίσχυρη δεξιά του";;



Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις την Δευτέρα παρουσία. Θα το καταλάβεις όταν έρθει η ώρα. Κοιμήσου μακάριος για την ώρα. Πρόσεξε όμως μην τη πατήσεις σαν τις μωρές παρθένες. . . .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 04:21:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Greenlantern
Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις την Δευτέρα παρουσία. Θα το καταλάβεις όταν έρθει η ώρα. Κοιμήσου μακάριος για την ώρα.


Τσκ...Τσκ...τσκ... Φοβέρες και απειλές...

Εμένα πάντως ο θεός αυτός μου έστειλε ένα καρκίνο των λεμφαδένων, επιθετικότατο, με πρόγνωση διάρκειας ζωής 1,5 μήνα. Η πεθερά μου, το απέδωσε στο θεό "για να με τιμωρήσει" λέει, "που δεν τον πιστεύω"

Της απάντησα πως πιθανώς να τον έστειλε η κοκκινοσκουφίτσα, γιατί ούτε αυτήν την πιστεύω.

Τέλος πάντων, ο γιατρός μου φυσικά αποδείχτηκε πολύ πιο δυνατός από το θεό και με 5 μόλις χημειοθεραπείες μ'έκανε μια χαρά. Εξαφάνισε την "τιμωρία του θεού" από την τρίτη χημειοθεραπεία κιόλας.

"Θαύμα, θαύμα" ανέκραξε η πεθερά μου. Οχι, της λέω. Rituximab και συνδυασμός χημειοθεραπείας R-CHOP.

Πάντως είχα την ευκαιρία να δω τις διάφορες "τιμωρίες" που έστειλε ο θεός στα πρόσωπα των παιδιών στο ογκολογικό τμήμα και σκέφτηκα πως τελικά κάθε άνθρωπος έχει το θεό που του αξίζει.

Γι'αυτό οι χριστιανοί έχουν έναν τόσο κακό και εκδικητικό θεό και συνάμα αδύναμο και κακομοίρη. Γιατί τους ταιριάζει γάντι.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 10:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
makadon
Τσκ...Τσκ...τσκ... Φοβέρες και απειλές...
Ε όχι και απειλή ρε φίλε για όνομα του θεού!!!!!!!!!!! Αν οτιδήποτε σωτηριολογικό εκλαμβάνεται σαν απειλή λογικό είναι να απορρίπτεις και να μισείς τον θεό. Άμα ήταν απειλή ο θεός και εγώ θα τον απέρριπτα έως μισούσα. Μήπως τελικά είναι κάτι άλλο . . . .

quote:
makadon
Εμένα πάντως ο θεός αυτός μου έστειλε ένα καρκίνο των λεμφαδένων, επιθετικότατο, με πρόγνωση διάρκειας ζωής 1,5 μήνα. Η πεθερά μου, το απέδωσε στο θεό "για να με τιμωρήσει" λέει, "που δεν τον πιστεύω"
Θα την έχεις σκάσει την γυναίκα!!!

quote:
makadon
Τέλος πάντων, ο γιατρός μου φυσικά αποδείχτηκε πολύ πιο δυνατός από το θεό και με 5 μόλις χημειοθεραπείες μ'έκανε μια χαρά. Εξαφάνισε την "τιμωρία του θεού" από την τρίτη χημειοθεραπεία κιόλας.
Πολύ χαίρομαι που είναι όλα περαστικά.

quote:
makadon
Rituximab και συνδυασμός χημειοθεραπείας R-CHOP.
Οι ίδιες θεραπείες σε άλλους δεν κάνουν τίποτα.


quote:
makadon
Πάντως είχα την ευκαιρία να δω τις διάφορες "τιμωρίες" που έστειλε ο θεός στα πρόσωπα των παιδιών στο ογκολογικό τμήμα και σκέφτηκα πως τελικά κάθε άνθρωπος έχει το θεό που του αξίζει.

Γι'αυτό οι χριστιανοί έχουν έναν τόσο κακό και εκδικητικό θεό και συνάμα αδύναμο και κακομοίρη. Γιατί τους ταιριάζει γάντι.


Αυτό δεν το κατάλαβα ειδικά το σημείο με τα μικρά παιδιά.

Να είσαι καλά να σε χαίρεται και να χαίρεσαι την οικογένεια σου

Edited by - GreenLantern on 16/06/2007 12:57:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 12:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Είναι και δικός σου θεός άσχετα αν εσύ λες τα δικά σου. Εύχομαι να μην το συνειδητοποιήσεις κατόπιν εορτής.

quote:
Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις την Δευτέρα παρουσία. Θα το καταλάβεις όταν έρθει η ώρα. Κοιμήσου μακάριος για την ώρα. Πρόσεξε όμως μην τη πατήσεις σαν τις μωρές παρθένες. . . .

Αγαπητέ GreenLantern, για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκαν κι εμένα λίγο περίεργες αυτές οι δηλώσεις καθώς υποσυνείδητα θα μπορούσαν να εκφοβίσουν έναν άνθρωπο.
Φυσικά, δεν πιστεύω ότι έχεις τέτοια πρόθεση ή έστω ότι το έκανες συνειδητά...
Ο κάθε άνθρωπος εξάλλου έχει την ευχέρεια να πιστεύει στον Θεό που του δίνει ένα νόημα στην ζωή του και καλύπτει τις θρησκευτικές του ανάγκες.

Οπότε για να είναι ο δικός σου Θεός και Θεός του γιαπετ, θα πρέπει τουλάχιστον να τον έχει αποδεχθεί...
Κατά την δική μου γνώμη πάλι, ο Θεός δεν περιορίζεται σε θρησκευτικά δόγματα και δεν εκφράζεται αποκλειστικά και μόνο μέσα από κάποιο.
Μπορεί να εκφραστεί μέσα απ' όλα και μέσα από κανένα ταυτόχρονα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 12:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
GreenLantern
Είναι και δικός σου θεός άσχετα αν εσύ λες τα δικά σου. Εύχομαι να μην το συνειδητοποιήσεις κατόπιν εορτής.

quote:
GreenLantern
Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις την Δευτέρα παρουσία. Θα το καταλάβεις όταν έρθει η ώρα. Κοιμήσου μακάριος για την ώρα. Πρόσεξε όμως μην τη πατήσεις σαν τις μωρές παρθένες. . . .

quote:
Dying_incube
Αγαπητέ GreenLantern, για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκαν κι εμένα λίγο περίεργες αυτές οι δηλώσεις καθώς υποσυνείδητα θα μπορούσαν να εκφοβίσουν έναν άνθρωπο.

Όχι και απειλή για όνομα του θεού!!!!!!!!!!!
Dying_incube πλάκα μου κάνεις;;;;;

Αν οτιδήποτε σωτηριολογικό εκλαμβάνεται σαν απειλή λογικό είναι να απορρίπτεις και να μισείς τον θεό. Άμα ήταν απειλή ο θεός και εγώ θα τον απέρριπτα έως μισούσα. Μήπως τελικά είναι κάτι άλλο ;


Edited by - GreenLantern on 16/06/2007 13:26:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 13:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ... ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΞΑΝΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 13:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
dying
Ο κάθε άνθρωπος εξάλλου έχει την ευχέρεια να πιστεύει στον Θεό που του δίνει ένα νόημα στην ζωή του και καλύπτει τις θρησκευτικές του ανάγκες.
θεό σε τιμή ευκαιρίας;;;;;
Πάρε κόσμε, ότι θεό θες;;;
Ο κάθε ένας μπορεί να έχει ότι θεό θέλει;;;;

Τελικά μιλάμε για θεό η για πουκάμισο;;;; Αν μετά από λίγο δε σου κάνει τον αλλάζεις;;;; και πιστεύεις πάλι σε θεό;;;;;;!!!!!!!!!!

Συνδυασμοί επιτρέπονται;;;;;;

Edited by - GreenLantern on 16/06/2007 13:17:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 13:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Dying_Incubus: Οπότε για να είναι ο δικός σου Θεός και Θεός του γιαπετ, θα πρέπει τουλάχιστον να τον έχει αποδεχθεί...
Κατά την δική μου γνώμη πάλι, ο Θεός δεν περιορίζεται σε θρησκευτικά δόγματα και δεν εκφράζεται αποκλειστικά και μόνο μέσα από κάποιο.
Μπορεί να εκφραστεί μέσα απ' όλα και μέσα από κανένα ταυτόχρονα.

Ο Θεός εκφράζεται μόνο μέσα απο κάτι αποκλειστικά σωστό, μέσα απο την αγάπη, τις καλές πράξεις απέναντι στον συνάνθρωπο, τις ευεργεσίες, την έλλειψη μίσους και εγωισμού.
Άν και άλλα θρησκευτικά δόγματα εκτός του χριστιανισμού εκφράζουν κάτι τέτοιο δέν έχω κανέναν λόγο να φέρω αντίρρηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 14:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Όχι και απειλή για όνομα του θεού!!!!!!!!!!!
Dying_incube πλάκα μου κάνεις;;;;;

Αγαπητέ, αν διάβαζες καλύτερα το μήνυμα μου θα παρατηρούσες ότι δεν έχω αναφέρει τη λέξη "απειλή" πουθενά.
Και δήλωσα μάλιστα πως δεν πιστεύω ότι ο σκοπός των δύο μηνυμάτων σου είναι να εκφοβίσεις άμεσα ή έμμεσα κάποιον συνομιλητή σου...

quote:
θεό σε τιμή ευκαιρίας;;;;;
Πάρε κόσμε, ότι θεό θες;;;
Ο κάθε ένας μπορεί να έχει ότι θεό θέλει;;;;

Τελικά μιλάμε για θεό η για πουκάμισο;;;; Αν μετά από λίγο δε σου κάνει τον αλλάζεις;;;; και πιστεύεις πάλι σε θεό;;;;;;!!!!!!!!!!

Συνδυασμοί επιτρέπονται;;;;;;


Προσωπικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να ασπαστώ κάποιο συγκεκριμένο δόγμα.
Αν εμένα με βοηθάει περισσότερο στο να εξελιχθώ ως άνθρωπος η έννοια του Θεού που αποδέχομαι παρά το να ακολουθήσω κάποιο θρησκευτικό δόγμα, τότε δεν βρίσκω τίποτα το μεμπτό σ' αυτό.
Όταν μάλιστα τα θρησκευτικά δόγματα έχουν γίνει οι αφορμές για Ιερούς Πολέμους, εκδηλώσεις ακραίου φανατισμού κτλ, τότε πολύ φοβάμαι ότι κάπου υπάρχει ένα λάθος...

Αν είμαι λάθος, δεν πειράζει.
Στην πίστη του καθενός άλλωστε πιστεύω πως δεν υπάρχουν εγγυήσεις για το αν το πιστευόμενο είναι λάθος ή σωστό.
Η μοναδική ένδειξη ίσως να είναι η θετική ή αρνητική επίδραση που επιφέρει στον άνθρωπο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 14:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
makedon...
quote:

Τσκ...Τσκ...τσκ... Φοβέρες και απειλές...

Εμένα πάντως ο θεός αυτός μου έστειλε ένα καρκίνο των λεμφαδένων, επιθετικότατο, με πρόγνωση διάρκειας ζωής 1,5 μήνα. Η πεθερά μου, το απέδωσε στο θεό "για να με τιμωρήσει" λέει, "που δεν τον πιστεύω"



Οι άνθρωποι ζητάνε από το Θεό στην προσευχή τους να τους έχει καλά και δεν ξέρουν ότι τη δύναμη της υγείας τους τη διαθέτουν οι ίδιοι. Κάνοντας τ’ αντίθετα, από έλλειψη εγκράτειας, γίνονται, με τις επιθυμίες τους, μονάχοι τους προδότες της υγείας τους.

(Δημόκριτος)

quote:

Τέλος πάντων, ο γιατρός μου φυσικά αποδείχτηκε πολύ πιο δυνατός από το θεό και με 5 μόλις χημειοθεραπείες μ'έκανε μια χαρά. Εξαφάνισε την "τιμωρία του θεού" από την τρίτη χημειοθεραπεία κιόλας.

"Θαύμα, θαύμα" ανέκραξε η πεθερά μου. Οχι, της λέω. Rituximab και συνδυασμός χημειοθεραπείας R-CHOP.

Πάντως είχα την ευκαιρία να δω τις διάφορες "τιμωρίες" που έστειλε ο θεός στα πρόσωπα των παιδιών στο ογκολογικό τμήμα και σκέφτηκα πως τελικά κάθε άνθρωπος έχει το θεό που του αξίζει.

Γι'αυτό οι χριστιανοί έχουν έναν τόσο κακό και εκδικητικό θεό και συνάμα αδύναμο και κακομοίρη. Γιατί τους ταιριάζει γάντι.


Βλέπω πως η λογική σου δεν απέχει και πολύ από αυτήν της πεθεράς σου. Οι πιστοί σαν την πεθερά σου όταν πεθαίνει ένας στο χειρουργείο λένε «τον σκότωσε ο γιατρός» ενώ στην αντίθετη περίπτωση τον έσωσε ο θεός ή ο τάδε άγιος. Έτσι κι εσύ τώρα, για ότι κακό κατηγορείς τον θεό ενώ και για ότι καλό, το χημικό σκεύασμα.

Σκεπτόμενος με τον δικό σου τρόπο θα σε ρωτήσω: που πήγε άραγε το Rituximab και ο συνδυασμός R-CHOP στην περίπτωση των παιδιών;

Πάντως και πολύ μάγκας ο Θεός μας δεν συμφωνείς, και άθεους σκοτώνει και πιστούς του και πιστούς άλλων θρησκειών, με τέτοιον τρόπο που ακόμα και ο αρχαιοελληνικός-φιλοσοφικός-τύπου Πλάτωνα, τρόπος σκέψης σου, macedon, πάει περίπατο.

GreenLantern...

quote:
θεό σε τιμή ευκαιρίας;;;;;
Πάρε κόσμε, ότι θεό θες;;;
Ο κάθε ένας μπορεί να έχει ότι θεό θέλει;;;;

Τελικά μιλάμε για θεό η για πουκάμισο;;;; Αν μετά από λίγο δε σου κάνει τον αλλάζεις;;;; και πιστεύεις πάλι σε θεό;;;;;;!!!!!!!!!!

Συνδυασμοί επιτρέπονται;;;;;;



Εγώ θα πάρω 5 κιλά Θεό και 3 κιλά Αγ. Ανδρέα. Πακέτο, αν γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 16:46:59  Εμφάνιση Προφίλ
libero:
«Σκεπτόμενος με τον δικό σου τρόπο θα σε ρωτήσω: που πήγε άραγε το Rituximab και ο συνδυασμός R-CHOP στην περίπτωση των παιδιών;»

Άραγε, να μην πέρασε από το νου σου η περίπτωση να μην ταίριαζε ας πούμε η αγωγή στην μορφή καρκίνου μερίδας των παιδιών??

Για περισσότερα: http://en.wikipedia.org/wiki/Rituximab

Ως προς τα υπόλοιπα, θα έλεγα ότι ο περιπαικτικός χαρακτήρας των σχολιασμών του macedon απαντά και στις «απορίες» σου φίλτατε…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 16:53:49  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ GreenLantern

Αυτό που έγραψες για μένα, είναι πολύ σοβαρό.

quote:
Άμα ήταν απειλή ο θεός και εγώ θα τον απέρριπτα έως μισούσα. Μήπως τελικά είναι κάτι άλλο ;


Δείχνει ότι πιστεύεις ( και πολύ καλά κάνεις, αφού είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα και φαντάζομαι, αποτέλεσμα προβληματισμού), στο θεό της π. διαθήκης.


Οι πηγές από τις οποίες αντλείς τις πληροφορίες που κρίνεις και τελικά δέχεσαι είναι δεδομένες και ελάχιστες.
Μιλάω για πρωτογενείς πηγές που είναι… μία.


Η αγ. Γραφή.


Όλα τα μετέπειτα ρηθέντα και γραφθέντα, πηγάζουν απ’ αυτό το βιβλίο ή είναι εμπνευσμένα μέσα απ’ τα κείμενά του.


Να σημειώσω εδώ, ότι για χάρη του διαλόγου, τα δεχόμαστε ως αφήγηση πραγματικών γεγονότων.


Κατά τη γνώμη μου, η ερμηνεία που ο καθένας δίνει σε κείμενα προφητικά, σωτηριολογικά και εσχατολογικά, διαμορφώνει την πίστη του.

Θέλω να σε ρωτήσω λοιπόν, με βάση το παραπάνω σκεπτικό, αν εσύ μέσα στην π. διαθήκη βρήκες ένα θεό φιλάνθρωπο, φιλεύσπλαχνο, δημιουργό που εμφανιζόταν στο δημιούργημά του, για να καλλιεργήσει την αγάπη, την αλληλεγγύη και την αρμονία μεταξύ ΟΛΩΝ των ανθρώπων και των ανθρώπων με τη φύση.

Για να προλάβω τυχόν παρανοήσεις» απ’ τους καιροσκόπους, διευκρινίζω ότι δεν αναφέρομαι σε ανθρώπινες πράξεις, ενέργειες ή πάθη, αλλά μόνο στην «επικοινωνία» του Γιαχβέ με τα δημιουργήματά του, όπως αναφέρεται στην π. διαθήκη…

Νομίζω πως είναι ένα απλό ερώτημα που η απάντησή του δεν προϋποθέτει χρονοβόρες ενέργειες, δεδομένου ότι πιστεύεις σε κάτι, άρα έχεις περάσει τις διαδικασίες που διαμορφώνουν την πίστη.

Φυσικά δεν είναι αυστηρά προσωπική ερώτηση. Απλά το δικό σου γραπτό μου γέννησε αυτό το ερώτημα.
Μπορεί να απαντήσει όποιος φίλος θέλει.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 18:36:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Schwabe
Άραγε, να μην πέρασε από το νου σου η περίπτωση να μην ταίριαζε ας πούμε η αγωγή στην μορφή καρκίνου μερίδας των παιδιών??

Απλό είναι φίλε μου αλλά ποιός είπε ότι η κοινή λογική είναι εν αφθονία σήμερα;

quote:
libero
Έτσι κι εσύ τώρα, για ότι κακό κατηγορείς τον θεό ενώ και για ότι καλό, το χημικό σκεύασμα.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που δεν υπάρχει και δεν το έκανα, διάβαζε προσεκτικά.

quote:
libero
Πάντως και πολύ μάγκας ο Θεός μας δεν συμφωνείς, και άθεους σκοτώνει και πιστούς του και πιστούς άλλων θρησκειών,

Μπα, δεν θα το'λεγα. Πάνω κάτω όλοι οι θεοί όλων των θρησκειών τα ίδια υποτίθεται ότι κάνουν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 23:16:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
snoopy
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ... ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΞΑΝΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ

Ναι, γιατί μας έλειψε. Τώρα που τελειώνει και το "Παρά πέντε", δεν θα έχουμε με τι να γελάμε...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 00:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
Δεν είναι ανάγκη να περιμένεις την Δευτέρα παρουσία. Θα το καταλάβεις όταν έρθει η ώρα. Κοιμήσου μακάριος για την ώρα. Πρόσεξε όμως μην τη πατήσεις σαν τις μωρές παρθένες. . . .

Ο αιώνιος εκφοβιμός του πιστού για να τον κρατήσουν δέσμιο .
Ακόμα και το γέλιο απαγορεύεται . Εχω προσωπική πείρα από συνάδελφο , που τον έμπλεξαν στα δίχτυα παραεκλησιαστικής οργάνωσης .
Και αυτό γιατί το γέλιο διώχνει τον φόβο , ο πιστός όμως πρέπει να φοβάται το τί θα πάθη μετά θάνατον !

Διαβάστε τα παρακάτω και θα καταλάβετε .


Η καταστροφή του μοναχού

Η διαμάχη του χριστιανισμού με το γέλιο βρίσκεται στο απόγειό της με την άνθηση του ασκητισμού και ειδικότερα του αναχωρητισμού σε περιοχές της ερήμου. Ειδικό κεφάλαιο για να καταδικάσει το γέλιο έχει αφιερώσει στα «Ασκητικά» του ο όσιος Εφραίμ ο Σύρος, ο οποίος συγκαταλέγεται μεταξύ των μεγάλων πατέρων και διδασκάλων της Ορθόδοξης Εκκλησίας (Δ' αιώνας).

Το κεφάλαιο ονομάζεται «Οτι δεν πρέπει να γελώμεν και να μετεωριζόμεθα, αλλά να κλαίωμεν και να θρηνώμεν εαυτούς» (μετάφραση Μάρκου Σακκορράφου, 1864). Ο Εφραίμ θεωρεί το γέλιο καταστροφή:

«Αρχή της καταστροφής του μοναχού είναι ο γέλως και η παρρησία. Οταν εις ταύτα ίδης σεαυτόν, μοναχέ, γίνωσκε ότι κατήντησας εις βάθη κακών. Μη παύσης δεόμενος του Θεού, όπως σε ελευθερώση του θανάτου τούτου. Ο γέλως και η παρρησία εις πάθη αισχρά επιρρίπτουσι τον μοναχόν. Και ουχί μόνον τους νεωτέρους, αλλά και τους γέροντας. Ο γέλως και η παρρησία κατακρημνίζει τον μοναχόν.

Είπε τις των αγίων περί της παρρησίας. Η παρρησία είναι ομοία προς άνεμον θερμόν, διαφθείρουσα τους καρπούς του μοναχού. Περί δε του γέλωτος νυν άκουε. Ο γέλως εκδιώκει τον μακαρισμόν των λυπουμένων και τα οικοδομηθέντα κατακρημνίζει. Ο γέλως λυπεί το Αγιον Πνεύμα, την ψυχήν δεν ωφελεί, το δε σώμα διαφθείρει. Ο γέλως τας αρετάς εκδιώκει, δεν έχει μνήμην θανάτου, ουδέ μελέτην των κολάσεων.

Αφαίρεσον απ' εμού, Κύριε, τον γέλωτα, και δώρησέ μοι λύπην και κλαυθμόν, τον οποίον επιζητείς, Θεέ μου, παρ' εμού.
[...]
Η λύπη οικοδομεί και διαφυλάσσει. Η λύπη την ψυχήν εκπλύνει διά των δακρύων και καθιστά αυτήν καθαράν. Η λύπη γεννά την σωφροσύνην, αποκόπτει τας ηδονάς, κατορθοί αρετάς. Και τι να λέγω έτι; Η λύπη υπό του Θεού μακαρίζεται, και υπό των αγγέλων παρηγορείται. Οθεν έλεγε τις των μαθητών του Κυρίου. "Ο γέλως υμών εις λύπην θέλει μεταβληθή και η χαρά εις κατήφειαν". Ταπεινώθητι υπό την κραταιάν χείρα του Κυρίου και θέλει υψώσει υμάς».

Οι συναξαριστές των ασκητών διηγούνται πολλές ιστορίες για τις προσπάθειες των δαιμόνων να βάλουν σε πειρασμό τους ερημίτες μόνο και μόνο για να τους κάνουν να γελάσουν. Ο ερημίτης που γελά είναι εκείνος που παραβαίνει τον όρκο του και υποκύπτει στον Σατανά. Και πώς είναι δυνατόν να επιτευχθεί η αυτοσυγκράτηση; Μας το εξηγεί και πάλι ο όσιος Εφραίμ, περιγράφοντας τις τεχνικές «αποστροφής των οφθαλμών» από κάθε πειρασμό: «Οταν λοιπόν έρχεται ο Δαίμων να μορφώνη τον πειρασμόν και να ζωγραφίζη εις την διάνοιάν σου κάλλος γυναικός, την οποίαν ποτέ είδες, συλλογίσου τον φόβον του Θεού, και ενθυμήθητι τους κοιμωμένους εις τους τάφους.

Συλλογίσθητι την ημέραν του θανάτου σου, όταν μέλλη η ψυχή σου να χωρισθή από το σώμα. Ενθυμήθητι την φοβεράν και φρικώδη φωνήν, την οποίαν θέλουσιν ακούσει όσοι δεν εφύλαξαν τας εντολάς του Χριστού. "Υπάγετε απ' εμού οι κατηραμένοι εις το πυρ το αιώνιον, το ητοιμασμένον διά τον Διάβολον και τους αγγέλους του. Εις το σκότος το εξώτερον, όπου θέλει είναι ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων". Συλλογίσθητι τον σκώληκα τον ακοίμητον και την ατελεύτητον βάσανον.

Ταύτα συλλογίσθητι και ενθυμήθητι, και θέλει διαλυθή η επιθυμία της ηδονής από του νοός σου, καθώς διαλύεται ο κηρός από προσώπου πυρός. Διότι οι δαίμονες δεν δύνανται ν' αντισταθώσιν εις τον φόβον του Θεού. Οστις όμως δεν εναντιώνεται εις την επιθυμίαν, αλλ' αφήνει τους οφθαλμούς αυτού ελευθέρους να περιπλανώνται ένθα κακείθεν, ούτος εξάπαντος πίπτει εις τα πάθη και εάν λείψη η εντροπή των ανθρώπων φθείρει το σώμα του».

Καλόοο Ε ????? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 00:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Schwabe...
quote:
Άραγε, να μην πέρασε από το νου σου η περίπτωση να μην ταίριαζε ας πούμε η αγωγή στην μορφή καρκίνου μερίδας των παιδιών??

Άλλο πράγμα εννοώ και δεν μένω στο συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά και πάλι, όταν ταιριάζει η θεραπεία, δεν γιατρεύονται όλοι οι ασθενείς.

macedon...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Schwabe
Άραγε, να μην πέρασε από το νου σου η περίπτωση να μην ταίριαζε ας πούμε η αγωγή στην μορφή καρκίνου μερίδας των παιδιών??

--------------------------------------------------------------------------------


Απλό είναι φίλε μου αλλά ποιός είπε ότι η κοινή λογική είναι εν αφθονία σήμερα;


Ειδικά αν είναι χριστιανός ο άλλος, εε;
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
libero
Έτσι κι εσύ τώρα, για ότι κακό κατηγορείς τον θεό ενώ και για ότι καλό, το χημικό σκεύασμα.

--------------------------------------------------------------------------------


Δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που δεν υπάρχει και δεν το έκανα, διάβαζε προσεκτικά.


Γράψε λάθος.
Απλά φάνηκες πολύ σίγουρος για τις δυνατότητες της επιστήμης όσον αφορά την θεραπεία του καρκίνου και από την άλλη να λες τα παρακάτω:
quote:
Πάντως είχα την ευκαιρία να δω τις διάφορες "τιμωρίες" που έστειλε ο θεός στα πρόσωπα των παιδιών στο ογκολογικό τμήμα και σκέφτηκα πως τελικά κάθε άνθρωπος έχει το θεό που του αξίζει.
Αυτά δεν είναι δικαιολογία για να μην πιστεύει κανείς στον Θεό, ούτε να θεωρεί πως το έκανε ο Θεός. Αυτό ήθελα να πω με το μήνυμά μου και γι' αυτό έβαλα τα λόγια του Δημόκριτου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 09:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Μακεδών,περαστικά σου καλέ μου και αγύριστα!!
quote:
Πάντως είχα την ευκαιρία να δω τις διάφορες "τιμωρίες" που έστειλε ο θεός στα πρόσωπα των παιδιών στο ογκολογικό τμήμα και σκέφτηκα πως τελικά κάθε άνθρωπος έχει το θεό που του αξίζει
Κι εγώ είχα την ευκαιρία να τα δώ αυτά τα παιδάκια,αλλά και πολύ δικό μου άνθρωπο..Εγώ απλά αναρωτιέμαι ποιός θεός είναι αυτός που επιτρέπει και γίνονται τέτοια πράγματα...

quote:
Αυτά δεν είναι δικαιολογία για να μην πιστεύει κανείς στον Θεό, ούτε να θεωρεί πως το έκανε ο Θεός.
Είναι δικαιολογία για να αρχίσεις να αμφιβάλλεις που στο καλό είναι αυτός ο θεός,όποιος και αν είναι.Άσε που έχω παρατηρήσει κιόλας πως ιδιαίτερα πιστοί χριστιανοί πιστεύουν πως τα στέλνει ο Θεός..Η εποχή του Ιώβ πέρασε...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy