ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 18:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

" ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΘΥΜΑ "

quote:
Απαντήσεις για τις προπέρσινες διακοπές του στο Παρίσι και το ξενοδοχείο "Four Seasons" δίνει ο Αρχιεπίσκοπος.

Ο χριστόδουλος μπορεί να λέει ότι θέλει.
Τον χριστόδουλο μας έφερες Ψηλέ;
Ρώτα τον φίλο μου τον ψεύτη...
quote:
Απαντήσεις δίνει ο Αρχιεπίσκοπος, με αναφορές όμως που θα συζητηθούν, μέσα από εκκλησιαστικούς κύκλους που τον επικρίνουν.

Απαντήσεις που θα συζητηθούν, λέει το άρθρο που παρέθεσες Ψηλέ, από εκκλησιαστικούς κύκλους που τον επικρίνουν.
Δεν φαίνεται να συμφωνούν "οι δικοί του", με αυτά που λέει, ο χριστόδουλος.
quote:
"Δυστυχώς έχετε πέσει θύμα της δημοσιογραφίας που παρουσιάζει αλλοιωμένη την αλήθεια.

Τον καημένο...
Όλο θύμα πέφτει...
quote:
το ξενοδοχείο που έμεινα στο Παρίσι είναι 4 αστέρων.

Α... ώστε πήγε στο ξενοδοχείο "Four Seasons"...;
Τότε, γιατί λέει ότι έπεσε θύμα;
Εδώ φαίνεται καθαρά ότι η αλήθεια είναι αλλοιωμένη...
quote:
Πού έπρεπε δηλαδή να μείνω; Σε 2 αστέρων;".


Ε όχι βέβαια...
Ολόκληρος χριστόδουλος να κάθεται σε ξενοδοχείο 2 αστέρων.
Να τον δεί και κανένας γνωστός και να γελάει μαζί του.
Αυτά τα ξενοδοχεία των 2 αστέρων είναι για τους ασήμαντους και τους κουρελήδες.
Άκου 2 αστέρων...ντρέπομαι και που το σκέφτομαι...
quote:
Φιλική μου οικογένεια, ενδιαφερόμενη για ολιγοήμερη ανάπαυσή μου

Ναι...σε έκοψε η δουλειά...
Άλλη φορά να τρως -σιγά σιγά- να μην κουράζεσαι...
Να αλλάζεις χέρι στη μέση του δείπνου και να ξεκουράζεις το στόμα σου.
Και να μιλάς λιγότερο...χώμα γίνεσαι όταν μιλάς και τρώς πολύ...
Εκείνα τα σαγόνια σου πόσο ακόμα να αντέξουν..;
quote:
Η φιλική μου οικογένεια, προσεφέρθη να με διευκολύνει και μου "έκλεισε" δωμάτιο στο παρισινό ξενοδοχείο "Four Seasons" γεγονός για το οποίο με ενημέρωσε...


Α...σε ενημέρωσε λοιπόν.
Κι εσύ βέβαια δεν αρνήθηκες...
Πόσο κοστίζει αυτό το ξενοδοχείο, δεν ρώτησες..;
Εγώ παιδιά, για ότι αγοράζω, ρωτάω και την τιμή του...
Ρωτάω, έτσι από περιέργεια δηλαδή, όχι για άλλο λόγο.
quote:
Δεν παρετήρησα κάτι το εξαιρετικόν στο ξενοδοχείο αυτό. Εμεινα σε ένα κοινό δωμάτιο με θέαν μάλιστα στον ακάλυπτο χώρο

Και όλον αυτόν τον πλούτο και την χλιδή, που φαίνεται και στις φωτογραφίες, δεν την πρόσεξες; Λες να το φάνε το παραμύθι οι εκκλησιαστικοί κύκλοι παπά μου..;
quote:
Το δωμάτιο πληρώθηκε από τη φιλική οικογένεια του Αρχιεπισκόπου εν αγνοία του.

Πήγε να πληρώσει ο χριστόδουλος και -εν αγνοία του- είχε είδη πληρώσει η φιλική οικογένεια...
Έτσι, δεν χρειάστηκε να πληρώσει ο ίδιος και ατύχησε πάλι να μάθει, για το κόστος του ξενοδοχείου που διέμενε...
Ποιά είναι αυτή η φιλική οικογένεια που πληρώνει χιλιάδες ευρώ για την πάρτη του χριστόδουλου και γιατί;
Γιατί δεν μας λέει, το όνομα, της οικογένειας αυτής;
quote:
"Είναι γνωστόν ότι δεν διαθέτω ούτε ακίνητη ούτε κινητή περιουσία. Δεν έχω μετρητά σε τράπεζα, ούτε διαθέτω πιστωτική κάρτα.


Καλά...και πως πας εσύ, να μείνεις σε ξενοδοχείο, χωρίς να έχεις λεφτά να πληρώσεις..;
Και δεν ρωτάς..; "τι χρωστάω;", "τι μου χρωστάτε;", "να πληρώσω;", "είναι πληρωμένα;"
Πας, κάνεις τα γούστα, τρως, κοιμάσαι και φεύγεις σαν κύριος.
Για λεφτά δεν σου μιλάει κανείς.
Πως το καταφέρνεις αυτό το πράγμα ρε θηρίο;
quote:
Παρουσίασαν λοιπόν το γεγονός ως σκάνδαλο.

Α τους ψεύτες...
Μην δούνε έναν άνθρωπο να προκόψει στη ζωή του.
quote:
Στο διπλανό ξενοδοχείο της ιδίας κατηγορίας με εκείνο που έμεινα εγώ, διέμεινεν, ως έμαθα εκ των υστέρων, η κ. Γιαννάκου, υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για την περίπτωσίν της ουδείς ενδιεφέρθη.

Η Γιαννάκου δεν είναι εκπρόσωπος του θεού.
Ούτε κάνει κυρήγματα για αγίους και χριστούς.
Ούτε πουλάει αέρα της εξοχής.
Μην συγκρίνεσαι με τους άλλους.
Η Γιαννάκου, είναι εκλεγμένη από τον Ελληνικό λαό για την θέση που κατέχει για τέσσερα χρόνια μόνο...
Ο χριστόδουλος δεν έχει καμιά σχέση με τους πολιτικούς, που του αρέσει να ταυτίζεται μαζί τους, να κάνει φιλίες μαζί τους, και να συνεργάζεται μαζί τους...
Ο χριστόδουλος δεν είναι πολιτικός, δεν είναι τίποτα, είναι αέρας κοπανιστός....
quote:
Επρεπε να εμφανισθή ο αρχιεπίσκοπος ότι ζη δήθεν τρυφηλώς και μένει σε μυθικά ξενοδοχεία

Που είναι το ψέμα..;
Δεν πήγες στο μυθικό ξενοδοχείο; Πήγες...
Γιατί λες τότε, ότι, "δήθεν ζεις τρυφηλώς"..;
quote:
Συνοδινέ!!!!!!!! Βοήθειά σου ....

Γιατί βοήθειά μου;
Εγώ τον επικρίνω;
Η δικιά του φάρα τον επικρίνει, σ΄αυτούς να στείλεις τις απαντήσεις του χριστόδουλου.
Στους εκκλησιαστικούς κύκλους που λένε ότι "δήθεν" ο χριστόδουλος ζεί τρυφηλώς και ότι ξοδεύει τα μαλλιά της αγίας κεφαλής του.
Βοήθειά τους λοιπόν....
Ψεύτες...πήγε "δήθεν" στο ξενοδοχείο "Four Seasons"...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 21:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΘΥΜΑ.....2

(Απαντώντας τέλος στις προτροπές του ηλικιωμένου πιστού να επιλέγει σεμνότερα καταλύματα τονίζει: «Και μη μου πείτε να πάω σε κάποιο μοναστήρι. Στα μοναστήρια έχω πάει πλειστάκις και τα αγαπώ. Αλλά όταν θέλει κανείς να ξεκουρασθή προτιμά άγνωστα μέρη για να έχει ησυχίαν. Και εγώ έχω ανάγκην αυτής της ησυχίας, την οποία μου στερεί η καθημερινή εξαντλητική απασχόλησίς μου με τα μείζονα προβλήματα της Εκκλησίας. Θα υπάγω λοιπόν και θα μείνω σε κάποιο ξενοδοχείον.)
-από την Καθημερινή-

Την έχει ανάγκη την ησυχία ο χριστόδουλος.
Θέλει να φεύγει μακριά. Να κρύβεται...
Σε άγνωστα μέρη, που κανείς δεν έχει δεί και κανείς δεν τον ξέρει.
Σε άγνωστα μέρη όπου δεν βάζουν κρυφές κάμερες.
Σε άγνωστα μέρη όπου δεν βάζουν κοριούς στα τηλέφωνα.
Να περάσει λίγες ώρες ξενoιασιάς με άγνωστους οικογενειακούς φίλους.
Εγώ τον καταλαβαίνω τον χριστόδουλο.
Έχει κι αυτός σαν άνθρωπος, κάποια πολύ προσωπικά μυστικά, που δεν κάνει να τα μάθουν οι άλλοι.
Στην Ελλάδα και να κλάσει ο χριστόδουλος θα το μάθουν όλοι.
Έτσι φεύγει σε άγνωστα μέρη. Όλο και κάποιος φίλος θα πληρώσει τα έξοδα.
Τον συγχαίρω που έχει αυτήν την δυνατότητα να πηγαίνει σε άγνωστα μέρη. Που έχει την δυνατότητα να τρώει ότι θέλει. Δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να ταξιδεύουμε χωρίς λεφτά. Ούτε να τρώμε χωρίς να πληρώνουμε.
Όλοι θα το θέλαμε βέβαια, αλλά δεν έχουμε όλοι το σωστό επάγγελμα, ούτε και τους σωστούς φίλους. Άς προσέχαμε...
Και μην τον ξαναπείτε να πάει σε μοναστήρια...
Εντάξη, τα αγαπάει, τα εκτιμάει, αλλά έχει σιχαθεί να τα βλέπει.
Κουράζεται...Εντάξη κι εμείς κουραζόμαστε, αλλά όχι όσο ο χριστόδουλος. Αυτός κουράζεται πολύ...
Δεν έχει γυναίκα να τον ξεκουράζει...
Ούτε και παιδιά για να χαλαρώνει και να είναι ξένοιαστος.
Εντάξη και τα μοναστήρια έχουν ησυχία, αλλά βλέπει όλο τους ίδιους και τους ίδιους. Και κάθε τρείς και λίγο, προσευχές μετάνοιες και τέτοια...
Να πάει κι αλλού ο άνθρωπος να αλλάξει παραστάσεις.
Θα πάει λοιπόν σε κάποιο ξενοδοχείο.
Είτε μας αρέσει είτε όχι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 22:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχήν, θα πω πως δεν με όρισε κανείς υπερασπιστή του Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου, ούτε και το φαντάστηκα ποτέ πως θα τον «υπερασπιζόμουνα», αλλά τώρα τελευταία έχω αναπτύξει μια αλλεργία στις κατινιές και τις κακοήθειες κατά ανθρώπων που δεν μπορούν, αλλά ούτε και τους ζητήθηκε, να απαντήσουν σε όσα τους καταλογίζουν και έτσι δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους.

Προσωπικά, δεν μου καίγεται καρφί και δεν θα κρίνω τον Αρχιεπίσκοπο με μόνο κριτήριο το αν επιλέγει δύο, τριών, τεσσάρων ή δεκαπέντε αστέρων ξενοδοχεία. Με αυτά τα θέματα ασχολούνται κάτι κατινίστικα περιοδικά και κάποιες τηλεσκουπιδίστικες πρωινές εκπομπές
Με κάτι τέτοια περνάν την ώρα τους οι νοικοκυρές (δεν έχω τίποτα με τις νοικοκυρές) τα πρωινά και ενώ περιμένουν να βγει το φαγητό από το φούρνο.

Ας δούμε όμως, κατά πόσο στέκουν αυτά που λέει ο φίλος μου ο Συνοδινός.

quote:

quote:
Απαντήσεις για τις προπέρσινες διακοπές του στο Παρίσι και το ξενοδοχείο "Four Seasons" δίνει ο Αρχιεπίσκοπος.

Ο χριστόδουλος μπορεί να λέει ότι θέλει.
Τον χριστόδουλο μας έφερες Ψηλέ;
Ρώτα τον φίλο μου τον ψεύτη...

Ναι μωρέ, άκου εκεί!! Από που και ως που μπορεί να λέει ότι θέλει ο Αρχιεπίσκοπος;; Αφού υπάρχεις εσύ και οι άλλοι, είναι δυνατόν να πιστέψουμε το Χριστόδουλο, τον οποίο και αφορά το θέμα;; Δεν είμαστε καλά!
Θα ήθελα να μάθω, σε ποιο δημοκρατικό πολίτευμα, πού και πότε, αυτός που κατηγορείται έχει δικαίωμα να εκφέρει γνώμη και να υπερασπιστεί τον εαυτό του όταν τον κατηγορούν;;


quote:

quote:
Απαντήσεις δίνει ο Αρχιεπίσκοπος, με αναφορές όμως που θα συζητηθούν, μέσα από εκκλησιαστικούς κύκλους που τον επικρίνουν.

Απαντήσεις που θα συζητηθούν, λέει το άρθρο που παρέθεσες Ψηλέ, από εκκλησιαστικούς κύκλους που τον επικρίνουν.
Δεν φαίνεται να συμφωνούν "οι δικοί του", με αυτά που λέει, ο χριστόδουλος.

Και να συμφωνούσαν «οι δικοί του» με αυτά που λέει ο Χριστόδουλος, εσύ πάλι κάτι θα είχες να πεις, έτσι δεν είναι;;
Και δεν χαίρεσαι που δεν συμφωνούν όλοι; Αυτό σημαίνει πως υπάρχει χώρος να ακουστούν και γνώμες διαφορετικές από αυτή του Αρχιεπισκόπου.


quote:

quote:
"Δυστυχώς έχετε πέσει θύμα της δημοσιογραφίας που παρουσιάζει αλλοιωμένη την αλήθεια.

Τον καημένο...
Όλο θύμα πέφτει...

Οι δημοσιογράφοι τη δουλειά τους κάνουν, όπως και εσύ άλλωστε.


quote:

quote:
το ξενοδοχείο που έμεινα στο Παρίσι είναι 4 αστέρων.

Α... ώστε πήγε στο ξενοδοχείο "Four Seasons"...;
Τότε, γιατί λέει ότι έπεσε θύμα;
Εδώ φαίνεται καθαρά ότι η αλήθεια είναι αλλοιωμένη...

Αυτό λέω και εγώ, ότι η αλήθεια είναι αλλοιωμένη. Αν και πιστεύω πως αυτό δεν σε πολυενδιαφέρει, έτσι;


quote:

quote:
Πού έπρεπε δηλαδή να μείνω; Σε 2 αστέρων;".


Ε όχι βέβαια...
Ολόκληρος χριστόδουλος να κάθεται σε ξενοδοχείο 2 αστέρων.
Να τον δεί και κανένας γνωστός και να γελάει μαζί του.
Αυτά τα ξενοδοχεία των 2 αστέρων είναι για τους ασήμαντους και τους κουρελήδες.
Άκου 2 αστέρων...ντρέπομαι και που το σκέφτομαι...

Και σε δύο αστέρων να έμενε, θα μας την έβγαινες με αυτό που έφαγε και ήπιε.
Και γιατί να μην μείνει σε 4 ή 5 αστέρων δηλαδή; Εδώ και η τελευταία ψωροκόσταινα της Ελλάδας χρεώνεται στην τράπεζα για να πουλήσει μούρη ότι πήγε και έκανε και γαμώ τις διακοπές σε χλυδάτα ξενοδοχεία, ο Αρχιεπίσκοπος δεν δικαιούται ένα αστέρι παραπάνω δηλαδή;;


quote:

quote:
Η φιλική μου οικογένεια, προσεφέρθη να με διευκολύνει και μου "έκλεισε" δωμάτιο στο παρισινό ξενοδοχείο "Four Seasons" γεγονός για το οποίο με ενημέρωσε...


Α...σε ενημέρωσε λοιπόν.
Κι εσύ βέβαια δεν αρνήθηκες...
Πόσο κοστίζει αυτό το ξενοδοχείο, δεν ρώτησες..;
Εγώ παιδιά, για ότι αγοράζω, ρωτάω και την τιμή του...
Ρωτάω, έτσι από περιέργεια δηλαδή, όχι για άλλο λόγο.

Γιατί έπρεπε να ρωτήσει δηλαδή;
Γιατί εσύ θα αρνιόσουνα αν κάποιος φίλος σου πρόσφερε τις καλοκαιρινές διακοπές σου σε ένα ωραίο μέρος;
Είσαι ειλικρινής, δε λέω .......


quote:

quote:
Δεν παρετήρησα κάτι το εξαιρετικόν στο ξενοδοχείο αυτό. Εμεινα σε ένα κοινό δωμάτιο με θέαν μάλιστα στον ακάλυπτο χώρο

Και όλον αυτόν τον πλούτο και την χλιδή, που φαίνεται και στις φωτογραφίες, δεν την πρόσεξες; Λες να το φάνε το παραμύθι οι εκκλησιαστικοί κύκλοι παπά μου..;

Και επειδή φαίνονται αυτά στη φωτογραφία αυτό πάει να πει πως και ο Αρχιεπίσκοπος έμεινε σε χλυδάτο;
Δηλαδή αν σου παραθέσω εγώ φωτογραφίες από τη Σκλεναρίκοβα, πάει να πει ότι την έχω γκόμενα;; Αν και, να σου πω την αλήθεια, δεν θα με χαλούσε καθόλου (μη το πεις όμως στη γυναίκα μου)!!


quote:

quote:
Το δωμάτιο πληρώθηκε από τη φιλική οικογένεια του Αρχιεπισκόπου εν αγνοία του.

Πήγε να πληρώσει ο χριστόδουλος και -εν αγνοία του- είχε είδη πληρώσει η φιλική οικογένεια...
Έτσι, δεν χρειάστηκε να πληρώσει ο ίδιος και ατύχησε πάλι να μάθει, για το κόστος του ξενοδοχείου που διέμενε...
Ποιά είναι αυτή η φιλική οικογένεια που πληρώνει χιλιάδες ευρώ για την πάρτη του χριστόδουλου και γιατί;
Γιατί δεν μας λέει, το όνομα, της οικογένειας αυτής;

Σου υπόσχομαι πως θα τον επιπλήξω και την επόμενη φορά δεν θα παραλείψει να σου δώσει γραπτή αναφορά για το ποιους συναναστρέφεται και έχει φίλους!!
Εντάξει; Ησύχασες τώρα;;


quote:

quote:
"Είναι γνωστόν ότι δεν διαθέτω ούτε ακίνητη ούτε κινητή περιουσία. Δεν έχω μετρητά σε τράπεζα, ούτε διαθέτω πιστωτική κάρτα.


Καλά...και πως πας εσύ, να μείνεις σε ξενοδοχείο, χωρίς να έχεις λεφτά να πληρώσεις..;
Και δεν ρωτάς..; "τι χρωστάω;", "τι μου χρωστάτε;", "να πληρώσω;", "είναι πληρωμένα;"
Πας, κάνεις τα γούστα, τρως, κοιμάσαι και φεύγεις σαν κύριος.
Για λεφτά δεν σου μιλάει κανείς.
Πως το καταφέρνεις αυτό το πράγμα ρε θηρίο;

Τον παλιό καλό καιρό, δηλαδή την εποχή που δεν υπήρχαν οι κάρτες και οι τράπεζες δεν ήταν τόσο αιματορουφήχτρες, με αυτές τις παγιδοκάρτες(όχι ότι δεν ήταν και τότε), ο κόσμος ζούσε όπως και τώρα και πήγαινε και διακοπές, έκανε το κουμάντο του και είχε τα απαραίτητα χρήματα, όσα χρειαζόταν.
Εντάξει τώρα, κοτζάμ Αρχιεπισκοπος, δικαιούται και αυτός να έχει πέντε φράγκα, δε νομίζεις;; Ή μήπως πρέπει να γυρίζει ρακένδυτος για να σου κάνει το κέφι;;


quote:

quote:
Στο διπλανό ξενοδοχείο της ιδίας κατηγορίας με εκείνο που έμεινα εγώ, διέμεινεν, ως έμαθα εκ των υστέρων, η κ. Γιαννάκου, υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για την περίπτωσίν της ουδείς ενδιεφέρθη.

Η Γιαννάκου δεν είναι εκπρόσωπος του θεού.
Ούτε κάνει κυρήγματα για αγίους και χριστούς.
Ούτε πουλάει αέρα της εξοχής.
Μην συγκρίνεσαι με τους άλλους.
Η Γιαννάκου, είναι εκλεγμένη από τον Ελληνικό λαό για την θέση που κατέχει για τέσσερα χρόνια μόνο...
Ο χριστόδουλος δεν έχει καμιά σχέση με τους πολιτικούς, που του αρέσει να ταυτίζεται μαζί τους, να κάνει φιλίες μαζί τους, και να συνεργάζεται μαζί τους...
Ο χριστόδουλος δεν είναι πολιτικός, δεν είναι τίποτα, είναι αέρας κοπανιστός....

Η Γιαννάκου δεν είναι εκπρόσωπος του Θεού, είναι όμως εκπρόσωπος δικός σου και σαν εκπρόσωπός σου, θα έπρεπε να σου δίνει λογαριασμό για ό,τι κάνει και δεν κάνει, δε νομίζεις;
Και αφού, λοιπόν, ο Αρχιεπίσκοπος είναι εκπρόσωπος του Θεού, ας δώσει λογαριασμό σ’ Αυτόν, σωστά;
Έχεις ακούσει τα κηρύγματα της Γιαννάκου; Θα σου φύγει το καφάσι!
Πώς δεν πουλάει ρε φίλε; Ένα σωρό υποσχέσεις προεκλογικά, αυτή και η φάρα της ή μήπως τα ξέχασες;;
Εφόσον ο Αρχιεπίσκοπος δεν είναι τίποτα, εσύ τότε γιατί ασχολείσαι μαζί του;;


quote:

quote:
Επρεπε να εμφανισθή ο αρχιεπίσκοπος ότι ζη δήθεν τρυφηλώς και μένει σε μυθικά ξενοδοχεία

Που είναι το ψέμα..;
Δεν πήγες στο μυθικό ξενοδοχείο; Πήγες...
Γιατί λες τότε, ότι, "δήθεν ζεις τρυφηλώς"..;

Έχει γούστο να νομίζεις ότι έχω γκόμενα τη Σκλεναρίκοβα τώρα;; Εγώ για πλάκα το είπα!


quote:

quote:
Συνοδινέ!!!!!!!! Βοήθειά σου ....

Γιατί βοήθειά μου;
Εγώ τον επικρίνω;
Η δικιά του φάρα τον επικρίνει, σ΄αυτούς να στείλεις τις απαντήσεις του χριστόδουλου.
Στους εκκλησιαστικούς κύκλους που λένε ότι "δήθεν" ο χριστόδουλος ζεί τρυφηλώς και ότι ξοδεύει τα μαλλιά της αγίας κεφαλής του.
Βοήθειά τους λοιπόν....
Ψεύτες...πήγε "δήθεν" στο ξενοδοχείο "Four Seasons"...


Όχι βρε!! Τι είναι αυτά που λες τώρα;; Είπα εγώ τέτοιο πράγμα;
Είπα εγώ πως εσύ τον επικρίνεις;; Με παρεξήγησες βρε Συνοδινέ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2007, 23:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
γειά σου πάτερ Ψηλέ,

είσαι άξιος δικηγόρος του φασιστόδουλου που σπούδαζε επί χούντας και δεν ήξερε τι συμβαίνει (sic !)

Είσαι άξιος απολογητής των φουσκοκοιλιάδων χριστοδουλαίων και των παπάδων που προέρχονται από την νηστεία της 40στής!

Σε ένα πράγμα συμφωνούμε όμως:

Ο χουντόδουλος μπορεί να κάνει ότι θέλει με τα εκκατομύρια του ελληνικού λαού που απομυζά η εκκλησία μέσω της μη καταβολής φόρων, στο βαθμό που του το επιτρέπει η κυβέρνηση και ο αφελής λαός μας. Απο το ποσό αυτό που ανέρχεται σε 1000000000 (1 δις) Ευρώ, η εκκλησία αποδείδει τα 61 εκατομμύρια σε φιλανθρωπίες, δηλαδή το 6,1 %. Τα υπόλοιπα 93,9 % πάνε σε χοντρές μασέλες !

Το μόνο που κάνει ο φασιστοκοιλιόδουλος είναι να ματσαλά ετησίως, αυτός και το συνάφι του, 939.000.000 Ευρώ !

Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος υποφέρει !!!!!!!!!!!!!!!!!

Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 00:21:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

γειά σου πάτερ Ψηλέ,

είσαι άξιος δικηγόρος του φασιστόδουλου που σπούδαζε επί χούντας και δεν ήξερε τι συμβαίνει (sic !)

Είσαι άξιος απολογητής των φουσκοκοιλιάδων χριστοδουλαίων και των παπάδων που προέρχονται από την νηστεία της 40στής!

Σε ένα πράγμα συμφωνούμε όμως:

Ο χουντόδουλος μπορεί να κάνει ότι θέλει με τα εκκατομύρια του ελληνικού λαού που απομυζά η εκκλησία μέσω της μη καταβολής φόρων, στο βαθμό που του το επιτρέπει η κυβέρνηση και ο αφελής λαός μας. Απο το ποσό αυτό που ανέρχεται σε 1000000000 (1 δις) Ευρώ, η εκκλησία αποδείδει τα 61 εκατομμύρια σε φιλανθρωπίες, δηλαδή το 6,1 %. Τα υπόλοιπα 93,9 % πάνε σε χοντρές μασέλες !

Το μόνο που κάνει ο φασιστοκοιλιόδουλος είναι να ματσαλά ετησίως, αυτός και το συνάφι του, 939.000.000 Ευρώ !

Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος υποφέρει !!!!!!!!!!!!!!!!!

Βασίλης



Βρε καλώς το Μπίλυ βρε!!!
Είπα και εγώ, δεν θα περνούσες κι από εδώ να πεις μια καλημέρα;;
Ανησυχούσα ........

Πάντως, για να σε ενημερώσω, σε πρόλαβε άλλος.
Εκτός κι αν λέτε όλοι σας τα ίδια;;
Πέστο βρε αδελφέ για να ξέρουμε και να μην ανησυχούμε!

*****Πάντως, μέρες που είναι, σου εύχομαι χρόνια πολλά και εύχομαι ο Αναστάς Ιησούς να αναστηθεί και μέσα σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 01:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
1 . . .Φασιστόδουλου . . .

2 . . . φουσκοκοιλιάδων χριστοδουλαίων και των παπάδων που προέρχονται
από την νηστεία της 40στής.

3. . . .. χουντόδουλος . . .

4. . .. .φασιστοκοιλιόδουλος . . . .



Τελικά τα φόρουμ είναι τρόπος εκτόνωσης;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 01:24:26  Εμφάνιση Προφίλ
Με συγκίνησε ο Συνοδινός με την τόση αγάπη, όπως λέει ο ίδιος, που έχει για τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο.

Έλα Συνοδινέ, αυτό για σένα:

Ευχές και δώρα στους ασθενείς
Επισκέψεις του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου σε νοσοκομεία τη Μ.Δευτέρα


Αθήνα

Επίσκεψη στη στέγη κατάκοιτων γερόντων της Αρχιεπισκοπής Αθηνών στο λόφο Σκουζέ καθώς και στους ασθενείς που νοσηλεύονται στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Αθηνών πραγματοποίησε το πρωί της Μ.Δευτέρας, ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Χριστόδουλος.

Ο κ. Χριστόδουλος, κατά την επίσκεψή του στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο, προσέφερε στους ασθενείς πασχαλινά δώρα και τους ευχήθηκε «Καλή Ανάσταση», ταχεία ανάρρωση και σύντομη επιστροφή στα σπίτια τους, καλώντας τους να επιδεικνύουν κουράγιο τις δύσκολες στιγμές που περνούν και να μην χάνουν την πίστη τους στον Θεό.

Απευθυνόμενος στο διοικητικό, ιατρικό, νοσηλευτικό και βοηθητικό προσωπικό του νοσοκομείου, αναφέρθηκε στη σημαντική προσφορά των κληρικών στα νοσηλευτικά ιδρύματα.

«Ο άνθρωπος», είπε, «δεν είναι μόνον ύλη, σώμα δηλαδή, αλλά και ψυχή». «Οι ψυχικές επιδράσεις», σημείωσε, «δεν ανιχνεύονται, αλλά μπορεί κανείς να τις διακρίνει. [...] Η παρουσία των ιερέων στα νοσηλευτικά ιδρύματα», τόνισε, «είναι απόρροια αυτής της αναγκαιότητας και σε άλλα κράτη τυγχάνει μάλιστα και θεσμικής αναγνώρισης». «Η υπηρεσία τους στο πλευρό των ιατρών μπορεί να αποβεί ευεργετική, καθώς προσφέρει ό,τι κανείς άλλος δεν μπορεί να προσφέρει» παρατήρησε.


«Στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών», κατέληξε ο Μακαριώτατος, «στο πλαίσιο της προσπάθειας ανακούφισης των ασθενών, έχουμε δημιουργήσει ομάδες εθελοντριών με ειδική επιμόρφωση που είναι παρούσες σε κάθε περίπτωση που χρήζει ανάγκης, υποβοηθώντας τις νοσηλεύτριες».

news.in.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 01:50:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Vasiliscm
Ο χουντόδουλος μπορεί να κάνει ότι θέλει με τα εκκατομύρια του ελληνικού λαού που απομυζά η εκκλησία μέσω της μη καταβολής φόρων, στο βαθμό που του το επιτρέπει η κυβέρνηση και ο αφελής λαός μας.

Ουδέν αληθέστερον

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 11:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Ψηλέ λες :

quote:
Πάντως, για να σε ενημερώσω, σε πρόλαβε άλλος.
Εκτός κι αν λέτε όλοι σας τα ίδια;;

Απ: Μα εγώ τα αντέγραψα από τον macedon τα στοιχεία αυτά. Τα έχω διαβάσει και στον τύπο.

Όμως εσένα σε ενδιαφέρει περισσότερο το ότι επαναλαμβάνω τα στοιχεία που καίνε παρά η ίδια η κλοπή του 1 δις ευρώ από το παπαδαριό !!

Εκτός κι αν είσαι ένα από αυτούς που τρώνε, οπότε το πράγμα αλλάζει!

Βασίλης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 13:12:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλέ λες :

quote:
Πάντως, για να σε ενημερώσω, σε πρόλαβε άλλος.
Εκτός κι αν λέτε όλοι σας τα ίδια;;

Απ: Μα εγώ τα αντέγραψα από τον macedon τα στοιχεία αυτά. Τα έχω διαβάσει και στον τύπο.

Όμως εσένα σε ενδιαφέρει περισσότερο το ότι επαναλαμβάνω τα στοιχεία που καίνε παρά η ίδια η κλοπή του 1 δις ευρώ από το παπαδαριό !!

Εκτός κι αν είσαι ένα από αυτούς που τρώνε, οπότε το πράγμα αλλάζει!

Βασίλης


Βασίλη,
Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο αυτά που παρουσιάζεις να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Τα φουσκωμένα φτιαχτά στοιχεία κάνουν κρα από μακριά.

Αν δεν ήσουν τόσο πωρωμένος και κατειλημμένος από αυτό το μένος που έχεις κατά της Εκκλησίας, θα έβλεπες πόσο μυθικά και αστρονομικά (άρα όχι γήινα) είναι τα ποσά που αναφέρεις.

Λυπάμαι, αλλά θα πιστέψω τα στοιχεία που παραθέτει ο κος Πυλαρινός και όχι το κάθε δημοσιογράφο που εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία, για την οποία και πληρώνεται.

*****Και για να δεις το πόσο ψεύτικα είναι τα ποσά που αναφέρεις, δεν έχεις παρά να πας στην Εκκλησία της Ενορίας σου, μια Κυριακή, για να διαπιστώσεις και μόνος σου το πόσο δύσκολο είναι να μαζευτούν τα εν λόγω ποσά. Στο δίσκο που βγαίνει ο καθένας ξεφορτώνεται ό,τι λεπτό ή δίλεπτο και, σπάνια, ό,τι πεντάλεπτο ή δεκάλεπτο έχει. Παλαιότερα έβλεπες τα φραγκοδίφραγκα.

Σκέψου λιγάκι, πώς στην ευχή μπορεί να μαζεύονται τα τόσα δις που αναφέρεις;; Μήπως τα δένδρα και το χώμα γεννά λεφτά και δεν το πήραμε χαμπάρι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 14:50:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Λυπάμαι, αλλά θα πιστέψω τα στοιχεία που παραθέτει ο κος Πυλαρινός και όχι το κάθε δημοσιογράφο που εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία, για την οποία και πληρώνεται.

Τα στοιχεία που παρατίθενται προέρχονται από τα επίσημα στοιχεία του Υπουργείου Οικονομικών. Οι δημοσιογράφοι απλά αντιγράφουν τα στοιχεία αυτά. Οσο για το ότι θα πιστέψεις τον Πυλαρινό, κανείς δεν είχε καμία αμφιβολία

quote:
Ψηλός
Και για να δεις το πόσο ψεύτικα είναι τα ποσά που αναφέρεις, δεν έχεις παρά να πας στην Εκκλησία της Ενορίας σου, μια Κυριακή, για να διαπιστώσεις και μόνος σου το πόσο δύσκολο είναι να μαζευτούν τα εν λόγω ποσά. Στο δίσκο που βγαίνει ο καθένας ξεφορτώνεται ό,τι λεπτό ή δίλεπτο και, σπάνια, ό,τι πεντάλεπτο ή δεκάλεπτο έχει. Παλαιότερα έβλεπες τα φραγκοδίφραγκα.

Σκέψου λιγάκι, πώς στην ευχή μπορεί να μαζεύονται τα τόσα δις που αναφέρεις;;


Προφανώς ή δεν θέλεις ή δεν είσαι ικανός να καταλάβεις πολύ απλά πράγματα. Κανείς δε μίλησε για τους δίσκους και τα κεριά. Τα ποσά που αναφέρονται και συγκεκριμένα το 1,2 δις (στοιχεία 2006) είναι ποσά που είτε δίνονται στην εκκλησία σαν μισθοδοσία (για την οποία όπως είπαμε δεν υπάρχει αντίστοιχη προσφορά έργου προς το δημόσιο) είτε σαν φοροαπαλλαγές. Κάτσε να σε βοηθήσω να καταλάβεις πώς μαζεύονται τα ποσά αυτά.

Με το Ν.3296/04 καταργήθηκε η φορολόγηση από μισθώματα ακινήτων της εκκλησίας. Με έκθεση του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ η οποία επαλήθευσε την αντίστοιχη έκθεση του Υπουργείου Οικονομικών, το ποσό που δεν εισπράχτηκε από το δημόσιο (αφήνοντας δηλαδή μια τρύπα στα δημόσια έσοδα) ήταν της τάξης των 800.000.000 ευρώ για το 2006. Η εκκλησία δεν αμφισβήτησε το ποσό αυτό.

Με το Ν.3220/04 καταργήθηκε η φορολόγηση των εσόδων των ναών (οι οποίοι, για να γλυτώνουν τη φορολόγηση χρησιμοποιούσαν διπλά βιβλία όπως προκύπτει από έγγραφο της Μητρόπολης Αμαλιάδας που ζητούσε από τις ενορίες την τήρηση διπλών βιβλίων, 10% για τα φορολογούμενα και 90% για τα μη - το θέμα έφτασε και συζητήθηκε στη Βουλή). Το ποσό που επίσης δεν μπήκε στα ταμεία του κράτους για το 2006 ήταν περίπου 250.000.000 ευρώ. Η εκκλησία δεν αμφισβήτησε ΟΥΤΕ το ποσό αυτό.

Στον προϋπολογισμό του 2006 και συγκεκριμένα σ'αυτόν του Υπουργείου Παιδείας, προβλέπονται 194.500.000 ευρώ για τη μισθοδοσία των ιερέων (κωδικός: 2800) και 4.880.000 ευρώ για τη μισθοδοσία των επισκόπων (κωδικός: 0371).

Ετσι, συνολικά έχουμε τις εξής απώλειες για το δημόσιο (που σημαίνει πάλι σε απλά ελληνικά οικονομική επιβάρυνση για το σύνολο του ελληνικού λαού):

800.000.000 Από φοροαπαλλαγές μισθωμάτων ακινήτων
250.000.000 Από φοροαπαλλαγή ναών
200.000.000 Από μισθοδοσίες κηφήνων και αρχικηφήνων

Σύνολο: 1,25 δισεκατομμύρια ευρώ

Σ'αυτά φυσικά δεν υπολογίζονται επιπλέον 400.000.000 ευρώ τα οποία πήρε η εκκλησία μέσω του Γ΄ Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης για το 2006, τα οποία επίσης επιβαρύνουν εν μέρει τον ελληνικό λαό (επίσης δεν υπολογίζονται επιχορηγήσεις της εκκλησίας από το τζόγο - περίπου 10.000.000 ευρώ για το 2006 μέσω του ΟΠΑΠ).

Τώρα εσύ μπορείς να πιστεύεις όποιον Πυλαρινό θέλεις, όχι γιατί θεωρείς πως τα στοιχεία του Υπουργείου Οικονομικών είναι ψευδή, αλλά γιατί η εθελοτυφλία και η υποκρισία είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τους συνηγόρους και απολογητές της Ελλαδικής (και όχι ελληνικής) εκκλησίας και του κηφηναριού της, πολλοί από τους οποίους (απολογητές) αποτελούν τμήμα του κηφηναριού αυτού.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 15:14:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ψηλός
Λυπάμαι, αλλά θα πιστέψω τα στοιχεία που παραθέτει ο κος Πυλαρινός και όχι το κάθε δημοσιογράφο που εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία, για την οποία και πληρώνεται.

Τα στοιχεία που παρατίθενται προέρχονται από τα επίσημα στοιχεία του Υπουργείου Οικονομικών.
macedon


Τότε, μήπως θα μπορούσες να μου υποδείξεις, που μπορώ να βρω και εγώ αυτά τα επίσημα στοιχεία που έχουν στη διάθεσή τους οι δημοσιογράφοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 15:47:18  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορώ να σου τα δώσω και γω αλλά δε βλέπω να υπάρχει λόγος. Αλλωστε για να αμφισβητείς τα στοιχεία σημαίνει πως ήδη τα έχεις, τα μελέτησες και τα απέρριψες έχοντας υπόψη σου κάποια άλλα στοιχεία (τα οποία δεν παρουσίασες βέβαια). Γιατί φίλε μου, αν απορρίπτεις στοιχεία που δεν γνωρίζεις, τότε απλά γελοιποιείσαι.

Πάντως, έτσι για αρχή, να σου δώσω μερικά στοιχεία που έχω πρόχειρα και αν χρειάζεσαι κάποια συγκεκριμένα, πέστο μου.

1. Μισθοδοσία αρχιερέων από τον προϋπολογισμό του 2007


2. Μισθοδοσία ιερέων από το φετεινό επίσης προϋπολογισμό:


3. Επιχορήγηση του πατριαρχείου Κωνσταντινούπολης από τη διεύθυνση Ε2 του Υπουργείου Εξωτερικών (σύνολο 12.000.000 ευρώ).



macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 15:47:39  Εμφάνιση Προφίλ
macedon,
γιατί παραθέτεις όλα τα παραπάνω;
Πού τα βρίσκεις;

Δεν ξέρεις πως αν κάποιος γνωρίζει από φορολογικά ή, ψάξει λίγο, μπορεί εύκολα να καταρρίψει τα όσα λες;;

Δεν θα προχωρήσω περαιτέρω, θα περιμένω πρώτα να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα πιο πάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 15:58:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
γιατί παραθέτεις όλα τα παραπάνω;

Γιατί μου το ζήτησες

quote:
Ψηλός
Πού τα βρίσκεις;

Στις επίσημες εκθέσεις του Υπουργείου Οικονομικών

quote:
Ψηλός
Δεν ξέρεις πως αν κάποιος γνωρίζει από φορολογικά ή, ψάξει λίγο, μπορεί εύκολα να καταρρίψει τα όσα λες;

Χαρά μου θα είναι να ψάξει αυτός ο κάποιος και να παρουσιάσει τα δικά του στοιχεία ή τα στοιχεία του κ. Πυλαρινού σχετικά με τις φοροαπαλλαγές της εκκλησίας.

Τα στοιχεία που έχω στα χέρια μου από επίσημες εκθέσεις για τα οικονομικά της εκκλησίας ξεκινούν από το 2000.

Το ότι δεν δεν αναλίσκομαι σε λεπτομέρειες για τα ποσά των φοροαπαλλαγών της εκκλησίας, δε σημαίνει πως δεν έχω αναλυτικά τα στοιχεία. Σημαίνει απλά πως δεν θέλω να κάνω το forum να μοιάζει με τη σελίδα του χρηματιστηρίου. Αν προκληθώ πάντως, σκοπεύω να τα δημοσιεύσω Α-ΝΑ-ΛΥ-ΤΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΑ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 16:44:17  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ, τα παραπάνω (που έσβησα) αφορούσαν το σύνολο 800.000.000 και όχι 200.000.000 ευρώ.
Ναι, οι μισθοί είναι +/- 200.000.000 ευρώ.

quote:
macedon
3. Επιχορήγηση του πατριαρχείου Κωνσταντινούπολης από τη διεύθυνση Ε2 του Υπουργείου Εξωτερικών[/b] (σύνολο 12.000.000 ευρώ).




Μου θύμισες το Λιακόπουλο και τα απόρρητά του.


Edited by - Ψηλός on 15/04/2007 16:45:11

Edited by - Ψηλός on 15/04/2007 17:24:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 19:20:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Με το Ν.3296/04 καταργήθηκε η φορολόγηση από μισθώματα ακινήτων της εκκλησίας.

H Εκκλησία ως νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου δεν πληρώνει φόρους. Ως πριν από λίγα χρόνια η Εκκλησία πλήρωνε το 10% των εσόδων της από ακίνητα ως φόρο. Οι ιεροί ναοί πλήρωναν το 35% των συνολικών εσόδων τους (από κεριά, μυστήρια κτλ.). Ο πρώην πρωθυπουργός κ. K. Σημίτης αντελήφθη εύκολα όταν του εξηγήθηκε από τον οικονομικό διευθυντή της Εκκλησίας της Ελλάδος ότι δεν μπορεί ο ενοριακός ναός να έχει την ίδια φορολογική μεταχείριση με μια επιχείρηση και κατήργησε τον φόρο 35%. Ο φόρος επί των εισοδημάτων (10%) καταργείται σταδιακά ως το 2008.

quote:
macedon
Με έκθεση του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ η οποία επαλήθευσε την αντίστοιχη έκθεση του Υπουργείου Οικονομικών, το ποσό που δεν εισπράχτηκε από το δημόσιο (αφήνοντας δηλαδή μια τρύπα στα δημόσια έσοδα) ήταν της τάξης των 800.000.000 ευρώ για το 2006. Η εκκλησία δεν αμφισβήτησε το ποσό αυτό.

Σε ποια επίσημη καταγεγραμμένη περιουσία της Εκκλησίας (υποθέτω πως σε αυτό αναφέρεσαι), βασίστηκε η εν λόγω έκθεση, η οποία επαλήθευσε και την αντίστοιχη του Υπουργείου Οικονομικών;
Δουλειά της Εκκλησίας δεν είναι να αμφισβητεί τις μπούρδες του κάθε ευφάνταστου!


quote:
macedon
Με το Ν.3220/04 καταργήθηκε η φορολόγηση των εσόδων των ναών (οι οποίοι, για να γλυτώνουν τη φορολόγηση χρησιμοποιούσαν διπλά βιβλία όπως προκύπτει από έγγραφο της Μητρόπολης Αμαλιάδας που ζητούσε από τις ενορίες την τήρηση διπλών βιβλίων, 10% για τα φορολογούμενα και 90% για τα μη - το θέμα έφτασε και συζητήθηκε στη Βουλή). Το ποσό που επίσης δεν μπήκε στα ταμεία του κράτους για το 2006 ήταν περίπου 250.000.000 ευρώ. Η εκκλησία δεν αμφισβήτησε ΟΥΤΕ το ποσό αυτό.

Η φορολόγηση των εσόδων δεν καταργήθηκε. Τείνει να καταργηθεί, σταδιακά, έως και το 2008. Το τι θα ακολουθήσει και αν βρεθεί άλλος τρόπος φορολόγησης, δεν το ξέρουμε. Οπότε, αυτά που γράφεις είναι μόνο για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.


quote:
macedon
Ετσι, συνολικά έχουμε τις εξής απώλειες για το δημόσιο (που σημαίνει πάλι σε απλά ελληνικά οικονομική επιβάρυνση για το σύνολο του ελληνικού λαού):

800.000.000 Από φοροαπαλλαγές μισθωμάτων ακινήτων
250.000.000 Από φοροαπαλλαγή ναών



Περιμένω να μου παραθέσεις στοιχεία για τα πιο πάνω ποσά.

Για τις καταπατημένες εκτάσεις της Εκκλησίας, δεν είπες τίποτα.
Για τις ανεκπλήρωτες υποχρεώσεις της πολιτείας έναντι της Εκκλησίας, επίσης, δεν είπες τίποτα.


* Αναγκαστικές απαλλοτριώσεις

Πώς και πότε πήρε το κράτος αυτή την περιουσία από την Εκκλησία; Σύμφωνα με την Εκκλησία, τα 800 δισ. δρχ. αφορούν μόνο τις αναγκαστικές απαλλοτριώσεις που ποτέ δεν πληρώθηκαν, για να δοθούν σε ακτήμονες καλλιεργητές και σε πρόσφυγες. «Και πάντα η πολιτική ηγεσία μάς έλεγε "μην ανησυχείτε, δώστε μας τη γη και εμείς θα πληρώνουμε τους μισθούς σας"» λέει ο κ. Πυλαρινός, ο οποίος υπογραμμίζει ότι «το σύνολο του ετήσιου προϋπολογισμού της κεντρικής διοίκησης της Εκκλησίας της Ελλάδος δεν ξεπερνά τα ποσά μεταγγραφών τριών-τεσσάρων μεγάλων ποδοσφαιριστών».


Γιατί δεν μας λες το λόγο για τον οποίο το ελληνικό κράτος ανέλαβε την υποχρέωση να πληρώνει τους μισθούς των κληρικών;;

Edited by - Ψηλός on 15/04/2007 19:47:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 22:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Ψηλέ αναφέρεις μεταξύ άλλων τα εξής:

quote:
Οι ιεροί ναοί πλήρωναν το 35% των συνολικών εσόδων τους (από κεριά, μυστήρια κτλ.). Ο πρώην πρωθυπουργός κ. K. Σημίτης αντελήφθη εύκολα όταν του εξηγήθηκε από τον οικονομικό διευθυντή της Εκκλησίας της Ελλάδος ότι δεν μπορεί ο ενοριακός ναός να έχει την ίδια φορολογική μεταχείριση με μια επιχείρηση και κατήργησε τον φόρο 35%. Ο φόρος επί των εισοδημάτων (10%) καταργείται σταδιακά ως το 2008.

1.Η εκκλησία κανονικά θα έπρεπε να ακολουθεί το λόγο του Ιησού και να δίνει τουλάχιστον έναν χιτώνα από τους δυο που έχει στο κράτος. Δηλαδή θα έπρεπε να ζητήσει να της αυξηθεί η φορολογία στο 50%.

2.Τα υπόλοιπα κέρδη θα έπρεπε να τα δίνει στους φτωχούς και άπορους πολίτες, αντί να τα κάνουν κοιλιές και ακίνητα τα λαμόγια της χριστοδουλομαφίας.


Για την αποκατάσταση της αλήθειας

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2007, 23:55:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Ο πρώην πρωθυπουργός κ. K. Σημίτης αντελήφθη εύκολα όταν του εξηγήθηκε από τον οικονομικό διευθυντή της Εκκλησίας της Ελλάδος ότι δεν μπορεί ο ενοριακός ναός να έχει την ίδια φορολογική μεταχείριση με μια επιχείρηση και κατήργησε τον φόρο 35%.

O κ. Πυλαρινός και οι απολογητές του αγνοούν ή ξεχνούν ότι η φορολόγηση της εκκλησίας με 25% αρχικά και σταδιακά με 35% ήταν η απαραίτητη προϋπόθεση για να αναλάβει το δημόσιο τη μισθοδοσια του κηφηναριού το 1945. Από τη στιγμή που καταργείται η φορολόγηση αυτή, παύει να υπάρχει και η προϋπόθεση που τέθηκε για τη μισθοδοσία των χριστόδουλων από το δημόσιο.

quote:
Ψηλός
Σε ποια επίσημη καταγεγραμμένη περιουσία της Εκκλησίας (υποθέτω πως σε αυτό αναφέρεσαι), βασίστηκε η εν λόγω έκθεση, η οποία επαλήθευσε και την αντίστοιχη του Υπουργείου Οικονομικών;

Στα ακίνητα ιδιοκτησίας της Εκκλησίας της Ελλάδας για τα οποία έχουν κατατεθεί συμβόλαια μίσθωσης στις Οικονομικές Υπηρεσίες. Για παράδειγμα μόνο για το κτίριο της εκκλησίας στο οποίο στεγάζεται το Υπουργείο Παιδείας (Μητροπόλεως 15, Αθήνα), η εκκλησία εισέπραξε το 2006 1,5 εκατομμύρια ευρώ σαν ενοίκιο, από τα οποία τα 300.000 ευρώ θα έπρεπε να αποδοθούν σαν φόρος στο δημόσιο, σύμφωνα με το άρθρο 11 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (Ν.2238/1994).

quote:
Ψηλός
Περιμένω να μου παραθέσεις στοιχεία για τα πιο πάνω ποσά.

Πρώτα θα ζητήσεις τα στοιχεία από τον Πυλαρινό και μετά από μένα.

quote:
Ψηλός
Για τις καταπατημένες εκτάσεις της Εκκλησίας, δεν είπες τίποτα.

Περιμένω να παρουσιάσεις τα στοιχεία σου πρώτα ώστε να απαντήσω.

quote:
Ψηλός
Για τις ανεκπλήρωτες υποχρεώσεις της πολιτείας έναντι της Εκκλησίας, επίσης, δεν είπες τίποτα.

Η ελληνική πολιτεία δεν έχει καμία ανεκπλήρωτη υποχρέωση έναντι του κηφηναριού, το αντίθετο μάλιστα. Ενώ η εκκλησία ανέλαβε την υποχρέωση να συνεισφέρει στα δημόσια έσοδα το 25% των εσόδων της ώστε να μισθοδοτούνται οι υπάλληλοί της από το δημόσιο, ζήτησε και πέτυχε την κατάργηση της υποχρέωσης αυτής, ενώ από τη μεριά της η ελληνική πολιτεία συνεχίζει να εκπληρώνει τις υποχρεώσεις της στο ακέραιο.

Και στην περίπτωση αυτή, περιμένω τα στοιχεία σου.

quote:
Ψηλός
Γιατί δεν μας λες το λόγο για τον οποίο το ελληνικό κράτος ανέλαβε την υποχρέωση να πληρώνει τους μισθούς των κληρικών;;

Τον ανάφερα παραπάνω. Ο λόγος δεν γνωρίζω ποιός ήταν (υποθέτω ήταν ο επίσημος ελληνοχριστιανισμός) αλλά η προϋπόθεση για να αναληφθεί η υποχρέωση αυτή ήταν η φορολόγηση της εκκλησίας, μια υποχρέωση που η εκκλησία δεν τηρεί.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 02:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός


ΖΑΠΛΟΥΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΡΑΚΕΝΔΥΤΗ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ


quote:
Ενα ακόμη ερώτημα είναι πόθεν αποδεικνύεται ότι όλα αυτά ανήκουν πράγματι στην Εκκλησία, όταν οι ημερομηνίες κτήσης τους προηγούνται της ιδρύσεως του σύγχρονου ελληνικού κράτους.

Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα.
Κανονικά δεν ισχύει τίποτα που προηγήθηκε του κράτους.
Μιλάμε για περιουσία που φτιάχτηκε επί Βυζαντίου,
κάτω από άγνωστες συνθήκες.
Περιουσία που δεν μπορεί να αποδειχθεί.
Και με την ίδρυση του κράτους δεν θα έπρεπε να ισχύει.
Αυτός ήταν και ο λόγος που κάποιοι προσπάθησαν κατά καιρούς να πάρουν
αυτήν την περιουσία για λογαριασμό του κράτους.


quote:
Επειδή η Εκκλησία υπήρχε όταν το κράτος δεν υπήρχε ακόμη, η χώρα θεωρητικά ανήκε στην Εκκλησία.

Η χώρα ανήκε θεωρητικά στην εκκλησία.
Εγώ νόμιζα ότι ανήκε στην οθωμανική αυτοκρατορία.
Γιατί η χώρα ανήκε στην εκκλησία..;
Κι αυτό είναι ένα καλό ερώτημα..!
Και επειδή η πατρώα θρησκεία υπήρχε,
όταν η εκκλησία δεν υπήρχε ακόμα,
η χώρα θεωρητικά, ανήκε στην Πατρώα θρησκεία.

quote:
Ως εκ τούτου οι Αγιοι Πατέρες θεωρούν ότι από το 1830 ως σήμερα η Εκκλησία απώλεσε με εκβιασμούς, καταπατήσεις, παραχωρήσεις το 96% της περιουσίας της!

Η χώρα θεωρητικά ανήκε στην εκκλησία.
Στο κράτος πρακτικά δεν ανήκε τίποτα .
Πως θα κυβερνούσε αυτό το κράτος..;
Ποιά γή; Ποιά περιουσία;

quote:
K. Πυλαρινός δηλώνει ότι ούτε γνωρίζει την ακριβή αξία της εκκλησιαστικής περιουσίας, ούτε σε εκτίμηση μπορεί να προβεί.

Αυτή είναι και η μεγάλη αλήθεια...
Η εκκλησία δεν ξέρει τι έχει...
Δεν μπορεί να βάλει σε τάξη την περιουσία.
Το απόλυτο χάος.
Κάθε μητρόπολη από το 1821 και δώθε,
έκανε ότι ήθελε με την περιουσία αυτή.
Για αιώνες, μέχρι και σήμερα, κανένας έλεγχος στην περιουσία.
Αγράμματοι και ανίκανοι ιερείς την κατασπαράσουν.
Γι΄αυτό και έχουμε αυτήν την εικόνα...
Η εκκλησία να παρουσιάζεται οικονομικά προβληματική
και οι ιερείς να παρουσιάζονται, μέσα στον πλούτο και την χλιδή.
Γι αυτό η περιουσία αυτή, πρέπει να επιστρέψει
στο Ελληνικό δημόσιο και να αξιοποιηθεί επιτέλους.

quote:
Πώς και πότε πήρε το κράτος αυτή την περιουσία από την Εκκλησία; Σύμφωνα με την Εκκλησία,τα 800 δισ. δρχ. αφορούν τις αναγκαστικές απαλλοτριώσεις που ποτέ δεν πληρώθηκαν, για να δοθούν σε ακτήμονες καλλιεργητές και σε πρόσφυγες.

Και τι να έκανε δηλαδή το κράτος..;
Αφού όλη η χώρα ήταν ιδιοκτησία της εκκλησίας.
Να άφηνε τους πρόσφυγες να πεθάνουν στον δρόμο σαν σκυλιά..;
Να μην τους έδινε γη να κάνουν σπίτια..;
Να μην έδινε γη στους νέους ακτήμονες..;
Πως θα ζούσαν αυτοί οι άνθρωποι..;
Από μόνη της η εκκλησία δεν ήθελε να δώσει ούτε ένα στρέμμα.
Με το έτσι θέλω τους τα πήρανε...τι να κάνανε..;


quote:
«Και πάντα η πολιτική ηγεσία μάς έλεγε "μην ανησυχείτε, δώστε μας τη γη και εμείς θα πληρώνουμε τους μισθούς σας"» λέει ο κ. Πυλαρινός,

Θα έπρεπε να ντρέπεσται γι αυτό...
Έδωσε το κράτος στους πρόσφυγες και σ΄αυτούς που δεν είχανε γή,
να κτίσουν σπίτια και να κάνουν χωράφια,
ενώ θα έπρεπε να τα δώσετε από μόνοι σας, με αντάλαγμα,
να σας ταϊζει το κράτος για πάντα στο μέλλον.
Μια περιουσία μάλιστα που "πόθεν" αποδεικνύεται ότι ήταν δική της.
Που δεν ήταν δική της λέω εγώ...ή...που δεν θα έπρεπε να είναι.

quote:
«Ανέτως η Εκκλησία της Ελλάδος μπορεί να δεχθεί την αλλαγή καθεστώτος μισθοδοσίας του κλήρου, αρκεί το κράτος να της επιστρέψει την ακίνητη περιουσία που της έχει πάρει» λέει ο κ. Πυλαρινός,

Καλά τα λές...
Και αμέσως μετά η εκκλησία να επιστρέψει στο κράτος,
όλη την περιουσία που έχει κλέψει και καταπατήσει,
από την πατρώα των Ελλήνων θρησκεία.

quote:
«Η Εκκλησία είχε πάντοτε περιουσία και η μακρά προέλευσή της ανάγεται, κυρίως, σε δωρεές και κληρονομιές βυζαντινών αυτοκρατόρων"

Βυζαντινών αυτοκρατόρων είπες...;
Κι αυτό είναι ένα καλό ερώτημα...
Γιατί οι αυτοκράτορες λάδωναν την εκκλησία..;
Και πως γίνεται να ισχύουν σήμερα, δωρεές,
από εκείνα τα σκοτεινά χρόνια..;
Δηλαδή μιλάμε για 1.000 χρόνια πρίν.
"Δωρεές και κληρονομιές βυζαντινών αυτοκρατόρων"
Γι αυτό η εκκλησία λατρεύει τον μεσαίωνα ε..;
Γι αυτό έκανε αγίους τους αυτοκράτορες ε..;

quote:
λέει ο κ. Πυλαρινός και θέτει αμέσως το ερώτημα τι θα έκανε το κράτος για να ταΐσει αυτούς που ταΐζει κάθε ημέρα η Εκκλησία και ποια θα ήταν η κοινωνική αναστάτωση αν οι πεινασμένοι δεν είχαν την Εκκλησία «να σηκώνει καθημερινά το καπάκι της χύτρας και να τους δίνει ένα πιάτο φαΐ».

Άν καταργούσαμε την εκκλησία,
θα δίναμε ένα ελάχιστο τμήμα από τα εκατομμύρια,
που τρώει η εκκλησία από το κράτος,
σε όλους τους φτωχούς και άπορους και θα τρώγανε μια ζωή σαν βασιλιάδες.

quote:
Ας δούμε μερικά νούμερα από τις ετήσιες δαπάνες του εκκλησιαστικού προϋπολογισμού: Οι επιχορηγήσεις για βρεφονηπιακούς σταθμούς ανέρχονται σε 430.000 ευρώ, οι χορηγίες για κοινωνικούς και θρησκευτικούς σκοπούς σε 200.000 ευρώ, οι επιχορηγήσεις οικονομικά αδυνάτων ιερών μητροπόλεων και ιερών μονών σε 360.000, οι επισκευές και συντηρήσεις κτιρίων σε 2.978.000, η ασφάλιση μοναχών και μοναζουσών σε 98.000 ευρώ, για το ραδιόφωνό της η Εκκλησία θα ξοδέψει εφέτος 500.000 ευρώ, για το δικτυακό της κόμβο στο Internet 92.000 ευρώ και για τις εκδόσεις Αλήθεια 94.000 ευρώ.

Συγκρίνεται...
το κοινωνικό έργο της εκκλησίας,
με τα ποσά που χρειάζονται για την συντήρηση
και την προπαγάνδα της.

Για βρεφονηπιακούς σταθμούς..........430.000
Για κοινωνικούς θρησκευτικούς........200.000
Ασφάλιση μοναχών......................98.000

Για "ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΤΙΡΙΩΝ"............2.978.000
Για "ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΝ"......360.000
Για το "ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ"...................500.000
Για το "Internet".....................92.000
Για το "ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ"....................94.000

Για ποιό κοινωνικό έργο μιλάνε.....;
Η συντήρηση του συνόλου της εκκλησίας, απαιτεί μυθικά ποσά.
Αυτά που μοιράζουν είναι ψίχουλα,
για τα μάτια του κόσμου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 02:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

Αποκαλυπτικό έγγραφο
Η Εκκλησία της Ελλάδος αποδεικνύεται καλός πελάτης
πολυδάπανων ταξιδιών κόστους
1.250.000 ευρώ


Τη χρηματοδότησή της καλούνται να εξασφαλίσουν το ελληνικό υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης (κατά 70%) και ο Τουριστικός Οργανισμός Κύπρου (κατά 30%). Mε πλοίο της εταιρείας του κ. Κωστάκη Λοΐζου της εταιρείας Louis Hellenic Cruises

Την αφορμή για το πολυήμερο προσκυνηματικό ταξίδι στις ελληνικές θάλασσες προσφέρει ο διαγωνισμός που διεξάγει η Εκκλησία για τον Απόστολο Παύλο με τη συμμετοχή μαθητών από την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα, αλλά και από την Κύπρο και άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Πάντως ο θόρυβος που έχει ξεσπάσει με αφορμή τις κρουαζιέρες της Εκκλησίας έχει προκαλέσει αίσθηση στους αρχιερείς της Εκκλησίας της Ελλάδος. «Το αν οι κρουαζιέρες πραγματοποιούνται με την εταιρεία του κ. Λοΐζου είναι δευτερεύον για εμάς θέμα. Εκείνο που μας ενδιαφέρει είναι ότι η Εκκλησία εμφανίζεται να παίρνει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ από το κράτος για να πραγματοποιήσει κρουαζιέρες» επισήμαινε χαρακτηριστικά μιλώντας στο «Βήμα» μητροπολίτης της Εκκλησίας της Ελλάδος και μέλος της 12μελούς Ιεράς Συνόδου.

Το γεγονός ότι ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί σε περιοχές των οποίων οι μητροπόλεις τους ανήκουν στο Οικουμενικό Πατριαρχείο χωρίς να ζητηθεί η σχετική άδεια από το Φανάρι προκάλεσε την οργή του κ.κ. Βαρθολομαίου. Ετσι η Σύνοδος αποφάσισε να αποστείλει επιστολή στον Οικουμενικό Πατριάρχη με την οποία θα τον καλεί να συμμετάσχει στον διάπλου.
Το ΒΗΜΑ, 15/04/2007

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 19:44:58  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπικά πιστεύω ότι η Ελληνική Πολιτεία οφείλει σε όσα βήματα θελήσει να προβεί αυτά να γίνουν ύστερα από πλήρη συμφωνία με την Εκκλησία. Παράλληλα όμως θα πρέπει να εξασφαλιστεί η ικανότητα της Εκκλησίας να μισθοδοτεί το προσωπικό της, του οποίου οι αποδοχές καλύπτονται σήμερα από το Δημόσιο. Ο λόγος είναι ότι από το 1833 και ύστερα αποξενώθηκε η Εκκλησία από το μέγιστο μέρος της περιουσίας της, αρχικά με τα μέτρα της Αντιβασιλείας του Οθωνα και στη συνέχεια με αλλεπάλληλες αναγκαστικές απαλλοτριώσεις ή εκούσια προσφορά σε ώρες που το επέβαλλε το εθνικό συμφέρον. Συνέπεια είναι ότι η Εκκλησία δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτές τις υποχρεώσεις χωρίς την κρατική αρωγή.

Ειδικότερα για το θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι ο γράφων ως υπουργός Παιδείας απέδωσε μεγάλη σημασία στην οριστική ρύθμιση των περιουσιακών εκκρεμοτήτων ανάμεσα στο Κράτος και στην Εκκλησία. Υστερα από αλλεπάλληλες συναντήσεις του υπουργού με τον τότε αρχιεπίσκοπο Σεραφείμ καταρτίστηκε ένα σχέδιο συμβάσεως μεταξύ Ελληνικού Δημοσίου και Εκκλησίας της Ελλάδος με αντικείμενο τη συνολική ρύθμιση των περιουσιακών τους σχέσεων, ειδικότερα την επίλυση όλων των διαφορών που είχαν ανακύψει κατά την εκτέλεση προγενέστερης σύμβασης (του 1952) και την άρση σχετικών αμφισβητήσεων.

Ο κ. Ιωάννης Μ. Βαρβιτσιώτης είναι ευρωβουλευτής και πρόεδρος του Ινστιτούτου Δημοκρατίας «Κωνσταντίνος Καραμανλής».


Το ΒΗΜΑ, 13/02/2005 , Σελ.: B43
Κωδικός άρθρου: B14390B432
ID: 268187

Με την από 18/9/1952 “Σύμβαση περί εξαγοράς υπό του Δημοσίου κτημάτων της Εκκλησίας προς αποκατάσταση ακτημόνων γεωργικών κτηνοτρόφων”, η Εκκλησία της Ελλάδος υποχρεώθηκε να παραχωρήσει στο Κράτος το 80% της καλλιεργούμενης ή καλλιεργήσιμης αγροτικής περιουσίας της με αντάλλαγμα να λάβει κάποια αστικά ακίνητα και 45.000.000 δραχμές νέας (τότε) εκδόσεως. Στη σύμβαση του 1952 περιέχεται η διακήρυξη του κράτους ότι η απαλλοτρίωση αυτή είναι η τελευταία και δεν πρόκειται να υπάρξει νεότερη στο μέλλον, ενώ υπάρχει και η δέσμευση ότι η Πολιτεία θα παρέχει κάθε αναγκαία υποστήριξη (υλική και τεχνική), ώστε η Εκκλησία να μπορέσει να αξιοποιήσει την εναπομένουσα περιουσία της. Στην ίδια σύμβαση καθιερώθηκε και η “μισθοδοσία” των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό -του δε Αρχιεπισκόπου και των Μητροπολιτών από το έτος 1980 ως υποχρέωσις του Κράτους έναντι των μεγάλων παραχωρήσεων γης στις οποίες είχε προβεί η Εκκλησία της Ελλάδος κατά την δεκαετία 1922-32.

Η μισθοδοσία των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό άρχισε μόλις από το 1980. Δηλαδή, έως τότε, και για εκατοντάδες χρόνια, το ελληνικό κράτος, ελάμβανε μόνο, με "πολλούς και ποικίλους τρόπους".

Καλά θα ήταν να έχουμε ένα θύμα, το οποίο να αρμέγουμε κανονικά, χωρίς αυτό (το θύμα) να ζητά κανένα αντάλλαγμα.
Η Εκκλησία, έπαιξε το ρόλο του "θύματος", συνειδητά, ανά τους αιώνες, γιατί ζούσε, ζει και καταλαβαίνει τις ανάγκες του ποιμνίου της και δεν μένει αμέτοχη θεατής.
Για το λόγο αυτό, άλλωστε, και όταν υπήρχε ανάγκη, προσέφερε ένα μεγάλο μέρος της περιουσίας της προς ανακούφιση όσων βρισκόταν σε δύσκολη θέση.

Σήμερα όμως, στην Ελλάδα της κομπίνας, του τζόγου και των πλουσιότερων εφοπλιστών του κόσμου, στην Ελλάδα που δεν βρίσκεται σε περίοδο κρίσεων που οφείλονται σε παράγοντες εξωτερικούς και, αν δει κανείς που κατέληξαν πολλά από τα πρώην εκκλησιαστικά περιουσιακά στοιχεία, δεν ξέρω αν η παραχώρηση στο δημόσιο ενός ακόμη μέρους της περιουσίας της Εκκλησίας, θα προσέφερε κάτι σε όσους Έλληνες υποφέρουν σήμερα.
Στη σημερινή Ελλάδα που κυβερνάται από παγερούς νόμους, όπως ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης και οι νόμοι της "ελεύθερης αγοράς", όποιος κι αν είσαι (ακόμη και η Εκκλησία), και δεν προσαρμοστείς σε αυτούς, σε έφαγαν λάχανο, θα σου πάρουν και τα σώβρακα.

Πιστεύω πως το ζήτημα της εκκλησιαστικής περιουσίας χρησιμοποιείται σήμερα από τις εκάστοτε κυβερνήσεις ανάλογα με το τι θέλουν να επιτύχουν.

Το κράτος και οι εκάστοτε κυβερνήσεις ευθύνονται για τη σημερινή κατάντια των πολιτών της χώρας μας.
Η Εκκλησία είναι αυτή που πάντα θα συνδράμει και θα τρέξει να καλύψει, τουλάχιστον, τις πρώτες ανάγκες όσων της το ζητήσουν.
Αν της αφαιρέσουν, με τα διάφορα πολιτικά κόλπα, την οικονομική της αυτοτέλεια, αυτοί που θα το πληρώσουν, θα είναι, για ακόμη μια φορά, ο κοσμάκης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 20:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός


ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

Είναι πράγματι εξοργιστικό να διαθέτει η κυβέρνηση ποσά της τάξεως των 1.250.000 ευρώ για κρουαζιέρες προσκυνηματικού χαρακτήρα του κ. Χριστόδουλου στα βήματα του Αποστόλου Παύλου (έκανε κρουαζιέρες;!) όταν στα ταπεινά αιτήματα πανεπιστημιακών για χρηματοδότηση επιστημονικών συνεδρίων με υψηλές διεθνείς συμμετοχές απαντά αρνητικά ακόμη και μετά τα συνέδρια - χωρίς καν να ενημερώσει - ή καταδέχεται, σε ελάχιστες περιπτώσεις, να διαθέσει ποσά της τάξεως των 5.000 ευρώ. Είναι φαίνεται πιο σημαντικές οι ψήφοι της Εκκλησίας από την ενίσχυση των πανεπιστημίων και της επιστημονικής έρευνας.
-Η Βάσω Κιντή διδάσκει Φιλοσοφία της Ιστορίας στο Τμήμα ΜΙΘΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών.-

1.250.000 ευρώ για τον φετινό «ιερό διάπλου»
Τρικυμία στην Ιερά Σύνοδο προκαλούν τα... απόνερα του ναυαγίου του «Sea Diamond».
Χρυσός - από πλευράς κόστους - προβλέπεται ο φετινός «ιερός διάπλους» του Αιγαίου που οργανώνει η Εκκλησία. Το κόστος αναμένεται να φτάσει το 1.250.000 ευρώ, σύμφωνα με εκτιμήσεις της πλοιοκτήτριας εταιρείας - και πρόκειται να καλυφθεί κατά 70% από το ελληνικό υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης και κατά 30% από τον Τουριστικό Οργανισμό Κύπρου. Ωστόσο, όπως προκύπτει από έγγραφο της εταιρείας «Louis» προς την επιτροπή θρησκευτικού τουρισμού της Συνόδου, και αυτή η κρουαζιέρα σχεδιάζεται να γίνει από την ίδια εταιρεία.
-ΤΑ ΝΕΑ , 16/04/2007-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 22:03:16  Εμφάνιση Προφίλ

Ο Μακαριώτατος κοντά στους ασθενείς και τους γέροντες
4/4/2007


Κοντά στους ασθενείς που νοσηλεύονται στο Νοσοκομείο «Αλεξάνδρα» βρέθηκε σήμερα το πρωί ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Χριστόδουλος, ο οποίος τους προσέφερε πασχαλινά δώρα και τους ευχήθηκε «Καλή Ανάσταση», ταχεία ανάρρωση και σύντομη επιστροφή στα σπίτια τους.

Σε δηλώσεις του προς τους εκπροσώπους των Μ.Μ.Ε., λίγο πριν από την επίσκεψή του στο Νοσοκομείο, ο Μακαριώτατος επισήμανε τα ακόλουθα:

«Οι πάσχοντες άνθρωποι αυτές τις άγιες ημέρες αισθάνονται την ανάγκη της συμπαράστασης και της παρουσίας μας. Χαίρομαι, γιατί κάθε φορά που επισκέπτομαι τα νοσοκομεία των Αθηνών διαπιστώνω ότι οι υπηρεσίες που προσφέρουν βρίσκονται σε πολύ υψηλό επίπεδο και ότι οι άνθρωποι που έχουν την ευθύνη για την καλή λειτουργία τους διακατέχονται από υψηλή αίσθηση καθήκοντος. Γι’ αυτό αισθάνομαι την ανάγκη και να τους επαινέσω και να τους συγχαρώ και να τους ευχαριστήσω».

Στη συνέχεια, ο Προκαθήμενος της Ελλαδικής Εκκλησίας επισκέφθηκε τους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας, που φιλοξενούνται στη Στέγη Γερόντων Αγ. Θεράποντος Ζωγράφου.

Απευθυνόμενος στους παρευρισκόμενους ιερείς, τις εθελόντριες και τους ηλικιωμένους, ο Μακαριώτατος υπογράμμισε ότι «αυτές τις ημέρες οι άνθρωποι που πονούν έχουν περισσότερο ανάγκη τη στοργή μας». «Όπως είναι γνωστό», είπε, «η Ενορία του Αγίου Θεράποντος βρίσκεται στην πρωτοπορία της φιλανθρωπίας και του κοινωνικού έργου». Και πρόσθεσε: «Τα ιδρύματά μας θέλουμε να έχουν υψηλές προδιαγραφές. Πρέπει να εξασφαλίσουμε υψηλή ποιότητα στο επίπεδο της υλικοτεχνικής υποδομής, αλλά και σε αυτό της προσφοράς στον συνάνθρωπο. Η Εκκλησία πρέπει να δίνει το σύνθημα ότι βρίσκεται στην πρωτοπορία της ποιότητας. Τα οικήματα σήμερα είναι καλά συντηρημένα με κατάλληλο εξοπλισμό, ώστε η διαμονή σε αυτά να είναι ευχάριστη». «Επιπλέον», σημείωσε, «δεν πρέπει να περιοριζόμαστε απλά στο να εξασφαλίζουμε στέγη και τροφή στους αδελφούς μας». «Θέλουμε», συνέχισε, «οι φιλοξενούμενοί μας να νιώθουν την παρουσία της χάρης του Θεού και της ανθρωπιάς». «Και όλοι», είπε, «θα πρέπει να προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας με χριστιανικές αρχές, στοργή και αγάπη γιατί θέλουμε η προσφορά μας να έχει το άρωμα της χριστιανικότητας».

Ο Μακαριώτατος αναφέρθηκε και στην εθελοντική προσφορά, επισημαίνοντας ότι «οι εθελόντριες στέκονται στο προσκέφαλο των ασθενών σαν άλλοι φύλακες άγγελοι και τους στηρίζουν». «Και στα ιδρύματα επίσης», πρόσθεσε, «οι κυρίες του Φιλόπτωχου προσφέρουν υπηρεσίες, που υπό άλλες συνθήκες δεν θα προσέφεραν». «Είναι ενδεικτικό του πόσο πλατιά είναι η αγάπη και μας πείθει ότι δεν έχουν όλα ξεφτίσει και πως υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στο Θεό» είπε χαρακτηριστικά. «Στην πατρίδα μας», υπογράμμισε, «η Εκκλησία είναι ο πρώτος φορέας κοινωνικής προσφοράς μετά το κράτος». «Σε όλη την Ελλάδα», τόνισε, «με πρωτοστατούσα την Ιερά Αρχιεπισκοπή δίνει το παρόν στα προβλήματα που δημιουργεί κυρίως η φτώχεια».

Ο Μακαριώτατος έκανε μάλιστα αναφορά σε όλο το κοινωνικό και φιλανθρωπικό έργο της Εκκλησίας της Ελλάδος και στην προσφορά της Μ.Κ.Ο. της Εκκλησίας της Ελλάδος «Αλληλεγγύη», ενώ είπε ότι ενημερωτικά φυλλάδια θα διανεμηθούν στα διόδια για το έργο της Εκκλησίας. «Θέλουμε», επισήμανε, «να δώσουμε απάντηση στους κακόπιστους για το έργο μας».

Ο Μακαριώτατος εξέφρασε τη χαρά του και για το γεγονός ότι οι ιερείς καλύπτουν εκτός από τις υλικές και τις πνευματικές ανάγκες των ανθρώπων και, ιδιαίτερα, των νέων. «Οι νέοι έχουν ανάγκη τα πνευματικά αγαθά. Τους λείπουν τα ιδανικά, το νόημα της ζωής, η υποστήριξη. Η Εκκλησία όλα αυτά τα προσφέρει. Χαίρομαι όταν ακούω ότι οι ιερείς αγωνίζονται να δώσουν το παρόν και αντιμετωπίζουν προβλήματα των ενοριτών τους» σημείωσε.

Εξερχόμενος από τη Στέγη Γερόντων, ο Μακαριώτατος απάντησε σε ερωτήσεις δημοσιογράφων.

Σχετικά με τις ποιμαντικές του επισκέψεις αυτών των ημερών ανέφερε ότι «είναι καθήκον, το οποίο εξασκούμε όλη τη χρονιά». Και συνέχισε: «Το έργο της Εκκλησίας στον κοινωνικό και φιλανθρωπικό τομέα είναι πρωτοποριακό και αγκαλιάζει τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Αυτές τις ημέρες αισθανόμαστε και εμείς και εκείνοι την ανάγκη να βρεθούμε πιο κοντά ο ένας με τον άλλο για να αλληλοενισχυθούμε στην άρση των σταυρών, που η πρόνοια του Θεού έχει επιθέσει στους ώμους μας».

Κληθείς να σχολιάσει την «πίεση που ασκεί ο Πρωθυπουργός για την αλλαγή του βιβλίου της Ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού», ο Μακαριώτατος σημείωσε: «Όλοι περιμένουμε από τον Πρωθυπουργό, με τις ευαισθησίες που έχει ως Έλληνας και ως Μακεδόνας, να δώσει το μήνυμα για την αλλαγή που πρέπει να γίνει στο βιβλίο πριν να είναι πολύ αργά».

ΕΚ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 22:17:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Η μισθοδοσία των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό άρχισε μόλις από το 1980.

Η μισθοδοσία των κληρικών από το δημόσιο άρχισε το 1945. Των επισκόπων άρχισε το 1980

quote:
Ψηλός
Δηλαδή, έως τότε, και για εκατοντάδες χρόνια, το ελληνικό κράτος, ελάμβανε μόνο, με "πολλούς και ποικίλους τρόπους".

To 1945 το ελληνικό κράτος είχε ζωή μόλις εκατό χρόνων. Για ποιά εκατοντάδες χρόνια μιλάς;

quote:
Ψηλός
Καλά θα ήταν να έχουμε ένα θύμα, το οποίο να αρμέγουμε κανονικά, χωρίς αυτό (το θύμα) να ζητά κανένα αντάλλαγμα.

Το "θύμα" αυτό βρέθηκε να κατέχει το σύνολο της ελληνικής επικράτειας με τίτλους που προϋπήρχαν της ίδρυσης του ελληνικού κράτους και ως εκ τούτου ήταν άκυροι. Παραχωρήσεις των Οθωμανών για τις υπηρεσίες της.

quote:
Ψηλός
Το κράτος και οι εκάστοτε κυβερνήσεις ευθύνονται για τη σημερινή κατάντια των πολιτών της χώρας μας.

Καμία αντίρρηση. Γιατί αν υπήρχαν πολιτικοί που θα μπορούσαν πράγματι να κυβερνήσουν μόνοι τους, θα ξερίζωναν αυτό το καρκίνωμα από την πλάτη του ελληνικού λαού. Αυτό που πέτυχε ο Κεμάλ πριν 100 χρόνια στην Τουρκία, εμείς θα το πετύχουμε ίσως μετά από 200 χρόνια.

quote:
Ψηλός
Αν της αφαιρέσουν, με τα διάφορα πολιτικά κόλπα, την οικονομική της αυτοτέλεια, αυτοί που θα το πληρώσουν, θα είναι, για ακόμη μια φορά, ο κοσμάκης.

Κανείς δεν έχει σκοπό να της αφαιρέσει τίποτε. Οσοι χριστιανοί θέλουν, μπορούν να πληρώνουν πρόσθετους φόρους για την εκκλησία, όπως γίνεται π.χ. στη Γερμανία. Αλλά δε βλέπω το λόγο να πληρώνουν όλοι οι Ελληνες.

quote:
Ψηλός
Συνέπεια είναι ότι η Εκκλησία δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτές τις υποχρεώσεις χωρίς την κρατική αρωγή.

Αν δε βγαίνει το μαγαζί σας να το κλείσετε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 22:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
"μη κτήσησθε χρυσόν μηδέ άργυρον μηδέ χαλκόν εις τας ζώνας υμών"
Ματθαίος 10,9

Όταν κάποιος μπορεί και συμβιβάζει αυτό το κήρυγμα με το 1,2 δις ευρώ της "ορθόδοξης" εκκλησίας, τότε πιστεύω ότι κάθε προσπάθεια ανταλλαγής απόψεων μαζί του είναι μάταιη.

"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη..."




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 23:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Άτεκνος και κακοήθης , ακαμάτης και φαγάς , άλλο τι δεν του'χει μείνει , παρά να γενή παπάς
ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ ΚΟΡΑΗΣ
Αυτό το στιχάκι του διδάσκάλου του γένους Α.Κοραή , νομίζω ότι περικλείει την πεμπτουσία της περίπτωσης Χριστόδουλου και του συφερτού των ρασοφόρων , που τρέφονται σαν τις βδέλες από το υστέρημα του ελληνικού λαού , με την ανοχή ή ακόμα και τις ευλογίες των εκάστοτε πολιτικών μας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 00:02:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

"μη κτήσησθε χρυσόν μηδέ άργυρον μηδέ χαλκόν εις τας ζώνας υμών"
Ματθαίος 10,9

Όταν κάποιος μπορεί και συμβιβάζει αυτό το κήρυγμα με το 1,2 δις ευρώ της "ορθόδοξης" εκκλησίας, τότε πιστεύω ότι κάθε προσπάθεια ανταλλαγής απόψεων μαζί του είναι μάταιη.

"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη..."


Όταν ένας άνθρωπος αφιερώνει τη ζωή του όλη στο κυνήγι του πλούτου και των υλικών αγαθών και, παρόλα αυτά, αποτολμά να κρίνει την Εκκλησία χρησιμοποιώντας χωρία σαν και το

quote:

"μη κτήσησθε χρυσόν μηδέ άργυρον μηδέ χαλκόν εις τας ζώνας υμών"
Ματθαίος 10,9

τότε, πιστεύω πως κάθε προσπάθεια ανταλλαγής απόψεων μαζί του, είναι μάταιη.
Είναι μάταιη διότι δεν γίνεται να υπάρξει αντικειμενικός κριτής ένας που κάνει ακριβώς τα ίδια για τα οποία κατηγορεί ή κρίνει τον συνάνθρωπο ή την Εκκλησία.
Ο λόγος του εν λόγω κριτή δεν θα έχει αντίκρισμα.

Στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω πως ταιριάζει το παρακάτω χωρίο:


[/i]ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ Ζ΄

1 ΜΗ κρίνετε, ίνα μη κριθήτε• 2 εν ω γαρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, και εν ω μέτρω μετρείτε μετρηθήσεται υμίν. 3 τι δε βλέπεις το κάρφος το εν τω οφθαλμω του αδελφού σου, την δε εν τω σω οφθαλμω δοκόν ου κατανοείς; 4 ή Πως ερείς τω αδελφω σου, άφες εκβάλω το κάρφος από του οφθαλμού σου, και ιδού η δοκός εν τω οφθαλμω σου; 5 υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ του οφθαλμού σου, και τότε διαβλέψεις εκβαλείν το κάρφος εκ του οφθαλμού του αδελφού σου.[/i]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 00:03:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

"μη κτήσησθε χρυσόν μηδέ άργυρον μηδέ χαλκόν εις τας ζώνας υμών"
Ματθαίος 10,9

Όταν κάποιος μπορεί και συμβιβάζει αυτό το κήρυγμα με το 1,2 δις ευρώ της "ορθόδοξης" εκκλησίας, τότε πιστεύω ότι κάθε προσπάθεια ανταλλαγής απόψεων μαζί του είναι μάταιη.

"Είναι πολλά τα λεφτά Άρη..."


Όταν ένας άνθρωπος αφιερώνει τη ζωή του όλη στο κυνήγι του πλούτου και των υλικών αγαθών και, παρόλα αυτά, αποτολμά να κρίνει την Εκκλησία χρησιμοποιώντας χωρία σαν και το

quote:

"μη κτήσησθε χρυσόν μηδέ άργυρον μηδέ χαλκόν εις τας ζώνας υμών"
Ματθαίος 10,9

τότε, πιστεύω πως κάθε προσπάθεια ανταλλαγής απόψεων μαζί του, είναι μάταιη.
Είναι μάταιη διότι δεν γίνεται να υπάρξει αντικειμενικός κριτής ένας που κάνει ακριβώς τα ίδια για τα οποία κατηγορεί ή κρίνει τον συνάνθρωπο ή την Εκκλησία.
Ο λόγος του εν λόγω κριτή δεν θα έχει αντίκρισμα.

Στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω πως ταιριάζει το παρακάτω χωρίο:


[/i]ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ Ζ΄

1 ΜΗ κρίνετε, ίνα μη κριθήτε• 2 εν ω γαρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, και εν ω μέτρω μετρείτε μετρηθήσεται υμίν. 3 τι δε βλέπεις το κάρφος το εν τω οφθαλμω του αδελφού σου, την δε εν τω σω οφθαλμω δοκόν ου κατανοείς; 4 ή Πως ερείς τω αδελφω σου, άφες εκβάλω το κάρφος από του οφθαλμού σου, και ιδού η δοκός εν τω οφθαλμω σου; 5 υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ του οφθαλμού σου, και τότε διαβλέψεις εκβαλείν το κάρφος εκ του οφθαλμού του αδελφού σου.[/i]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 18:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
quote:

Όταν ένας άνθρωπος αφιερώνει τη ζωή του όλη στο κυνήγι του πλούτου και των υλικών αγαθών...

Πως με κατάλαβες βρε θηρίο;; Μόλις τώρα τελείωσα τη διανομή της πρέζας και τώρα πηγαίνω να πάρω την είσπραξη από τις δύο Ουκρανέζες που εκδίδω.
Αυτός είμαι εγώ, ένας αμαρτωλός και παλιοκαθίκι του κερατά. Δεν φέρω όμως κανένα κοσμοσωτήριο μήνυμα, ούτε λέω στον κόσμο να γίνει μιμητής μου μιας και είμαι μιμητής του Χριστού.

Εσύ όμως δεν μας απάντησες για την ταμπακιέρα:

"Υιοθετεί η εκκλησία το κήρυγμα και τους λόγους του Ιησού ή όχι;"




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy