ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 18:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Η εικόνα που παρουσιάζει σήμερα η κοινωνία μας παρομοιάζεται με αυτή της εποχής που ενσαρκώθηκε ο Υιός του Θεού. Και εκείνη την εποχή ο διάβολος χόρευε, παρασύροντας στους ρυθμούς του πολλούς ανυποψίαστους ανθρώπους. Όμως ο Θεός δεν άφησε χωρίς βοήθεια το πιο τέλειο δημιούργημα του. Έστειλε τον Χριστό μας και εγκαθίδρυσε την Εκκλησία Του.
Έτσι και σήμερα σε καιρούς που η απογοήτευση και η απελπισία σερβίρεται με τη δεξιοτεχνία της τηλεόρασης και των λοιπών ΜΜΕ. Σε καιρούς που ο Σατανάς επιχειρεί να αποπροσανατολίσει τον άνθρωπο και συστηματικά μεθοδεύει να τον απομακρύνει από το Θεό. Σε καιρούς που ο στόχος των ανθρώπων είναι η εφήμερη ψεύτικη ευτυχία, την οποία όπως έντεχνα παρουσιάζουν εξασφαλίζει η φθηνή καλοπέραση που νοείται ως κτηνώδης ικανοποίηση των ενστίκτων και η δήθεν οικονομική ευμάρεια. Σε καιρούς που η κατήχηση υποβαθμίστηκε. Σε καιρούς που ο Σατανάς επιδιώκει να λατρεύεται φανερά στον κόσμο.
Σ’ αυτούς λοιπόν τους καιρούς ο Θεός δεν εγκαταλείπει τον κόσμο. Έστελνε, στέλνει και θα στέλνει για βοήθεια τους Αγίους του για να θωρακίσει το ποίμνιο του από τα φαρμακερά βέλη του πονηρού. Οι σύγχρονοι Άγιοι Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης, Ιάκωβος, Παΐσιος, Βησσαρίων έθεσαν επί δεκαετίες με θυσίες και αγώνες τα θεμέλια για να ακολουθήσει συντόμως μια μεγάλη αλλαγή. Αυτοί άφησαν σημαντική παρακαταθήκη και πλούσιο έργο, το οποίο θα δείτε πως δεν θα αργήσει να φανεί. Γιατί το δέντρο της ρωμιοσύνης που πότισαν με τη θαυμαστή αφιέρωση στο θέλημα του Θεού ήδη έχει αρχίσει να ανθίζει και τους καρπούς του θα τους γευτεί και πάλι όλη η οικουμένη.
Είναι αλήθεια πως το αίμα των μαρτύρων και των οσίων που έχει ποτίσει αυτή τη γη προσδίδει μια ιδιαίτερη ευλογία που ευαρεστεί το Θεό. Και ευτυχώς σ’ αυτή την ευλογημένη από το Θεό χώρα υπάρχουν αφανείς ισχυρές αντιστάσεις που δεν πρόκειται να επιτρέψουν στους κύκλους της ανομίας και στις δαιμονικές διαθέσεις του να εκπληρώσουν το σκοπό τους. Τα θαύματα των Αγίων αλλά και η παρουσία πολλών πιστών που φέρουν τη χάρη σηματοδοτούν την αρχή μια ουσιαστικής αλλαγής, η οποία θα φέρει την Ορθόδοξη πίστη και πάλι μέσα στα σπίτια και στις καρδιές των Ελλήνων και θα καταστήσει την Ελλάδα πρωτοπόρο στην προσπάθεια έμπρακτης και απόλυτης εφαρμογής της διδασκαλίας του Χριστού και Θεού μας. Τις αλλαγές αυτές τις προφητεύουν οι σύγχρονοι Άγιοι Παΐσιος και Πορφύριος αλλά και τις εγγυώνται οι πλειάδες των Αγίων προστατών της Ελλάδας.
Αυτή πιθανόν να είναι και η αιτία των συνεχιζόμενων επιθέσεων του διαβόλου, ο οποίος θέλησε μέσω της Ελλάδος και στην Ελλάδα να βραβευθούν τα σατανικά τέρατα της EUROVISION, το φινλανδικό συγκρότημα “Lordi” . Στην Ελλάδα ακόμη φέρνει το συνειδητό οπαδό και προστάτη του, τον γνωστό μάγο των ΗΠΑ Δαυίδ Κόπερφιλντ για να εντυπωσιάσει με τα διαβολικά τεχνάσματα δια μέσω των οποίων εδώ και χρόνια και διδάσκει και ψυχαγωγεί και εισάγει επισήμως στις ΗΠΑ τη λατρεία του Σατανά. Μάλιστα ο μάγος αυτός φρόντισε να εισαγάγει τη μαγεία και στα Πανεπιστημιακά ιδρύματα της Αμερικής καθιερώνοντας έδρες μαγείας και παρέχοντας πτυχία σε ανυποψίαστους νέους που πιάνονται στα δίκτυα του Διαβόλου. Και νομίζετε πως είναι τυχαίο πως σ’ όλα τούτα προηγήθηκαν οι εκδόσεις των βιβλίων που αμφισβητούν τη θεότητα του Ιησού, αλλά και οι προσπάθειες ορισμένων εγκλωβισμένων –αιχμαλωτισμένων πολιτικών μας να νομιμοποιήσουν την ανηθικότητα. Δηλαδή να καταστήσουν την ομοφυλοφιλία προστατευόμενη με νόμο από το κράτος, να την διδάξουν και να την προωθήσουν στο λαό μέσα από τα ΜΜΕ, να διαλύσουν ακόμη την οικογένεια μέσω των σατανικών «συμφώνων συμβίωσης» που προτείνουν.
Η Ορθόδοξη Ελλάδα είναι ολοφάνερο πως αποτελεί λοιπόν για τους οπαδούς του Εωσφόρου ειδικά το τελευταίο διάστημα σημαντικό και ιδιαίτερο θέλγητρο. Τι άραγε να θέλουν στον ιερό αυτό χώρο των Αγίων, των μαρτύρων και των οσίων αθλητών του Ιησού Χριστού οι κύκλοι της ανομίας; Και τι επιδιώκουν; Γιατί επιθυμούν διακαώς να εντυπωσιάσουν με τις σατανικές επιδείξεις και τα σχέδια τους; Γιατί φοβούνται την Ορθόδοξη Ελλάδα οι κύκλοι της ανομίας και επιδεικνύουν ιδιαίτερη βιασύνη με στόχο να αλλοιώσουν την πίστη των Ελλήνων;
Είναι ηλίου φαεινότερο ότι όλα τα ανωτέρω αποσκοπούν στην σπορά της αμφιβολίας, που αποτελεί το πρώτο στάδιο της απομάκρυνσης του ανθρώπου από το Θεό και ερμηνεύεται ως πτώση.
Όμως, να είστε βέβαιοι, πως πολύ σύντομα θα ακουστεί και πάλι η φράση του Μιχαήλ Αρχάγγελου «Στώμεν καλώς» και πάλι θα επαληθευτεί το ρηθέν «και πύλαι Άδου ου καταισχύνουσι αυτήν». Πολύ σύντομα οι Έλληνες θα επιστρέψουν συνειδητά και πάλι στην πηγή της ζωής εκ της οποίας πάντα αντλούσαν αυτά που τους κατέστησαν στο διάβα των αιώνων ξεχωριστούς. Θα δείτε που η στροφή προς τον Χριστό θα δημιουργήσει νέες πρωτοχριστιανικού τύπου ισχυρές κοινότητες, οι οποίες θα εισάγουν την ελπίδα και θα αποτελέσουν την απάντηση στη λαίλαπα της δυστυχίας που καλλιεργούν ανά την οικουμένη οι σατανάδες και τα επί της γης άνομα και σκοτεινά κέντρα τους. Θα δείτε πως η παρακαταθήκη που άφησαν οι αγώνες και οι θυσίες του Μακρυγιάννη, του Κολοκοτρώνη, του Καραϊσκάκη, του Αθανάσιου Διάκου, του Καποδίστρια και τόσων άλλων θα οδηγήσει στη συνάντηση με τη πηγή του φωτός τον Χριστό μας. Θα δείτε πως σύντομα θα επαληθευτεί για μια ακόμη φορά η φράση του Κυρίου «ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου»...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 18:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Φιλε Ψηλε δεν νομιζω πως η Ελληνες δεχτηκαν τον χριστιανισμο αλλα τους επιβληθηκε με σφαγες.Μηπως τα χρονια εκεινα απαγορευοταν να λες οτι εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ και επρεπε να λες πως εισαι Ρωμιος Ρωμαιος δηλαδη?Μηπως αν ελεγες οτι εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ σε χαρακτηριζαν ως ειδωλολατρη και σε εσφαζαν σαν πασχαλιατικο αρνι.Υποδουλοι ημασταν στους Ρωμαιους στους μεταρωμαιους και στην συνεχεια στους Τουρκους.Οποτε την θρησκευτικη εξουσια την ειχαν οι παπαδες αιωνες ολοκληρους και δεν νομιζω να αφηναν να εχεις επιλογες σε θεματα πιστης.Εδω ακομη και σημερα δεν εχουμε ανεξιθρησκεια στην πραξη.

@ lousipan

Φίλε μου επιτέλους σταματήστε αυτό το παραμύθι!!!

Από την Διδασκαλία του Ιησού Χριστού δια μέσω του Αποστόλου Παύλου στους Έλληνες εκείνης της εποχής έχουν περάσει 1.500 και επιπλέον χρόνια.

Να δεχτώ ότι κατά την εξάπλωση του Χριστιανισμού στη Δύση έγιναν ακρότητες και λάθη που δεν συνάδουν με την Χριστιανική Διδασκαλία, όπως καταστροφές Αρχαίων Ελληνικών Ναών κ.τ.λ(άλλωστε το έχω πολλάκις αναφέρει ότι διαφωνώ με εκείνες τις πρακτικές).Έγιναν ακόμα και σταυροφορίες εις το όνομα του Χριστιανισμού απαράδεκτες και καταδικαστέες.

Αλλά απο αυτό το σημείο μέχρι να λέμε ότι οι Έλληνες δέχτηκαν το Χριστιανισμό κατόπιν σφαγών είναι πράγματα απαράδεκτα!!!!.

Μόνο απο την έναρξη της τουρκοκρατίας και εντεύθεν-από συστάσεως του πρώτου Ελληνικού Κράτους το 1833- έχουν περάσει περίπου 600 χρόνια.Επί των χρόνων αυτών αλλά και πολύ προγενέστερα δεν έχω ακούσει για σφαγές των Ελλήνων που δεν αποδέχονταν τον Χριστιανισμό.

Τουναντίον υπάρχει μία συνύπαρξη πολλών χρόνων.Ακόμα και αν έγιναν λάθη κατά την εξάπλωση του Χριστιανισμού στην τότε Ρωμαική αυτοκρατορία πολίτες της οποίας ήταν και οι Έλληνες, μετέπειτα ήρθε η Βυζαντινή αυτοκρατορία, η Τουρκοκρατία κ.τ.λ .Οι επόμενες γενιές των Ελλήνων που δεν "σφάχτηκαν" έως τώρα γιατί αποδέχονται τόσα και τόσα χρόνια τον Χριστιανισμό στη μεγάλη τους πλειοψηφία?????

Μην μου πείς ότι αυτές οι γενιές των Ελλήνων αποδέχονται τον Χριστιανισμό για πάνω από 1.000 χρόνια γιατί φοβούνται την "σφαγή"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είχαν οι Έλληνες και όταν σύστησαν το πρώτο Ελληνικό Κράτος και τόσα χρόνια πρίν και μετά να αποποιηθούν τον Χριστιανισμό αν ένιωθαν ότι δεν τους εκφράζει ως Θρησκεία.Αλλά ανταυτού τον ενέταξαν ως επίσημη θρησκεία του κράτους τους και πιστεύουν σε αυτόν τόσα χρόνια.

Απλά έχουν αποδεχτεί τον Χριστιανισμό γιατί σε αυτόν βρήκαν το αληθινό νόημα της αγάπης και γιατί με αυτό τον τρόπο καλύπτουν τις πνευματικές τους αναζητήσεις.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 19:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
CROWL26
Οι επόμενες γενιές των Ελλήνων που δεν "σφάχτηκαν" έως τώρα γιατί αποδέχονται τόσα και τόσα χρόνια τον Χριστιανισμό στη μεγάλη τους πλειοψηφία?????

Για τον ίδιο λόγο φίλε μου, που και οι απόγονοι του Έλληνα μετανάστη της Αμερικής ή της Αυστραλίας, μετά από καμιά δεκαριά γενεές, δεν θα ξέρουν τι είναι και που πέφτει το Ελλάντα.

Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 20:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Οι επόμενες γενιές των Ελλήνων που δεν "σφάχτηκαν" έως τώρα γιατί αποδέχονται τόσα και τόσα χρόνια τον Χριστιανισμό στη μεγάλη τους πλειοψηφία?????

Η προπαγάνδα φίλε μου, η προπαγάνδα σε συνδυασμό με την πλήρη έλλειψη γνώσης είναι δυνατό να μας κάνει να πιστέψουμε το οτιδήποτε.
Ακόμα και οτι η γή είναι ακίνητη και επίπεδη με το σύμπαν να κινείται γύρω απο αυτήν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Αυτή πιθανόν να είναι και η αιτία των συνεχιζόμενων επιθέσεων του διαβόλου, ο οποίος θέλησε μέσω της Ελλάδος και στην Ελλάδα να βραβευθούν τα σατανικά τέρατα της EUROVISION, το φινλανδικό συγκρότημα “Lordi” . Στην Ελλάδα ακόμη φέρνει το συνειδητό οπαδό και προστάτη του, τον γνωστό μάγο των ΗΠΑ Δαυίδ Κόπερφιλντ για να εντυπωσιάσει με τα διαβολικά τεχνάσματα δια μέσω των οποίων εδώ και χρόνια και διδάσκει και ψυχαγωγεί και εισάγει επισήμως στις ΗΠΑ τη λατρεία του Σατανά. Μάλιστα ο μάγος αυτός φρόντισε να εισαγάγει τη μαγεία και στα Πανεπιστημιακά ιδρύματα της Αμερικής καθιερώνοντας έδρες μαγείας και παρέχοντας πτυχία σε ανυποψίαστους νέους που πιάνονται στα δίκτυα του Διαβόλου. Και νομίζετε πως είναι τυχαίο πως σ’ όλα τούτα προηγήθηκαν οι εκδόσεις των βιβλίων που αμφισβητούν τη θεότητα του Ιησού, αλλά και οι προσπάθειες ορισμένων εγκλωβισμένων –αιχμαλωτισμένων πολιτικών μας να νομιμοποιήσουν την ανηθικότητα. Δηλαδή να καταστήσουν την ομοφυλοφιλία προστατευόμενη με νόμο από το κράτος, να την διδάξουν και να την προωθήσουν στο λαό μέσα από τα ΜΜΕ, να διαλύσουν ακόμη την οικογένεια μέσω των σατανικών «συμφώνων συμβίωσης» που προτείνουν.


Είσαι τρομερά παράλογος.Και ειδικά στο τελευταίο είσαι άδικος και φαίνεσαι πόσο αδαής και ρατσιστής είσαι...Κρίμα,και σε είχα για πιο λογικό...

quote:
Με την ευκαιρία. την "Ελληνική Νομαρχία", σκαναρισμένη και σε μορφή .pdf μπορείτε να τη βρείτε online..

Και αν έχει κανείς το παλιό βιβλίο της Ιστορίας Δέσμης,μπορεί να ρίξει μια ματίτσα,μην τυχόν κάποιος αμφισβητήσει ότι ο Ανώνυμος δεν ήταν ο Ρήγας...

quote:
Οι επόμενες γενιές των Ελλήνων που δεν "σφάχτηκαν" έως τώρα γιατί αποδέχονται τόσα και τόσα χρόνια τον Χριστιανισμό στη μεγάλη τους πλειοψηφία?????
Μην μου πείς ότι αυτές οι γενιές των Ελλήνων αποδέχονται τον Χριστιανισμό για πάνω από 1.000 χρόνια γιατί φοβούνται την "σφαγή"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Αγαπητέ μου Crowl,περιστατικά σφαγών,έχουν εξαλειφθεί(αυτό έλειπε κιόλας).Μη νομίζεις όμως ότι οι Έλληνες εδώ και τόσα χρόνια είναι ορθόδοξοι,κατόπιν διερεύνησης..Οι πιο πολλοί γεννιούνται και βαφτίζονται χριστιανοί ορθόδοξοι και συνεχίζουν έτσι για πολλούς λόγους.Άλλος,δεν έχει πάει καν σχολείο(θυμάστε πόσο μεγάλα ποσοστά αναλφάβητων είχαμε κάποτε και υπάρχουν και κάποια ποσοστά σήμερα).Άλλος βαριέται να ψαχτεί.Άλλος δουλεύει από το πρωί ως το βράδυ,και δεν έχει χρόνο να αναλωθεί σε τέτοια πράγματα.Άλλοι είναι τόσο φοβισμένοι από την ίδια την θρησκεία(ή μάλλον καλύτερα από τον κλήρο).
Σφαγές στην κυριολεξία μπορεί να μην γίνονται,γίνονται όμως μεταφορικά,αγαπητέ μου.Όποιος Έλληνας δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος,παίζει να μην μπορεί να βρεί και δουλειά.Όπως πριν δυο χρόνια,συνέβη κάτι στην εταιρεία μου που με έκανε να ντραπώ για συναδέλφους και αφεντικά:είχε έρθει ενας λογιστής(Έλληνας,ε;)για μια δουλειά και απορρίφθηκε μόλις τα αφεντικά είδαν ότι στην ταυτότητά του έλεγε ΑΘΕΟΣ..Μεγάλη ντροπή!΄
Σήμερα,υπάρχει ακόμα πρόβλημα όταν κάποιος Έλληνας δεν είναι ορθόδοξος..Πάρτε παράδειγμα τον "πόλεμο" που γίνεται στη Σύρο..Γίνονται και σήμερα έκτροπα αγαπητέ μου Crowl.Όχι σφαγές,αλλά διωγμοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
Ο Χριστιανισμός όχι απλά επιβλήθηκε με το ζόρι στους Έλληνες αλλά μας έκανε ως λαό να ξεχάσουμε ή καλύτερα να μισήσουμε το παρελθόν μας το οποίο ακόμη και οι ξένοι χαρακτηρίζουν ένδοξο...
Όταν οι λειτουργοί του μαγαζιού που λέγεται Εκκλησία (Α.Ε;) είναι ανακατεμένοι με τον κ'άθε παράγοντα εξουσίας... (βυζαντινοί αυτοκράτορες, Σουλτάνοι, σημερινές κυβερνήσεις κοκ.) δε νομίζω ότι είναι παράλογο να γίνει πλύση εγκεφάλου στον έρμο τον ελληνικό λαό... από αυτούς που αιώνες τώρα τον τυραννάνε... χρησιμοποιώντας το φόβο και την απέιλή... Μην πούμε για τις απειλές του στυλ "θα φωνάξουμε τους Τούρκους" που χρησιμοποιούνταν πολύ συχνά επί τουρκοκρατίας.....
Αν κάποιοι παρ' όλα αυτά επιμένουν ότι ο Χρηστιανισμός υιοθετήθηκε από τους Έλληνες χωρίς βία και χωρίς πλύση εγκεφάλου και συνεχή προπαγάνδα, τότε κάτι πάει στραβά...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Για τον ίδιο λόγο φίλε μου, που και οι απόγονοι του Έλληνα μετανάστη της Αμερικής ή της Αυστραλίας, μετά από καμιά δεκαριά γενεές, δεν θα ξέρουν τι είναι και που πέφτει το Ελλάντα.


Φίλε Στράτο χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή(13-12-2006)και ο,τι επιθυμείς.Καλά χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος!!

Όσο για αυτό που αναφέρεις οι απόγονοι του Έλληνα μετανάστη της Αμερικής ή της Αυστραλίας έχουν μία σημαντική διαφορά με τους ντόπιους Έλληνες.ΖΟΥΝ μακριά από την πατρίδα τους και είναι λογικό μέσα σε έναν διαφορετικό τρόπο ζωής να λησμονούν ορισμένα πράγματα.Ποτέ όμως δεν λησμονούν την καταγωγή τους(έχω συγγενείς μετανάστες).

Οί Έλληνες όμως που ζούν στην Ελλάδα δεν ήταν ποτέ μετανάστες αλλά ζούν μαζί με τον Χριστιανισμό επί πολλά-πάρα πολλά έτη!!!!

Αν δεν τους εξέφραζε θα τον είχαν απορρίψει!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Η προπαγάνδα φίλε μου, η προπαγάνδα σε συνδυασμό με την πλήρη έλλειψη γνώσης είναι δυνατό να μας κάνει να πιστέψουμε το οτιδήποτε.
Ακόμα και οτι η γή είναι ακίνητη και επίπεδη με το σύμπαν να κινείται γύρω απο αυτήν.

@ Επαίτης

Αυτό που λές φίλε μου ΜΕΙΩΝΕΙ και χαρακτηρίζει ΑΜΟΡΦΩΤΟΥΣ και ΧΑΖΟΥΣ τους προγόνους σου και όλους τους Έλληνες.Ξαφνικά σύμφωνα με την δική σου αντίληψη ΟΛΟΙ οι Έλληνες έπεσαν θύματα προπαγάνδας και ότι ΟΛΟΙ οι Έλλληνες είναι απαίδευτοι και έρχεσαι εσύ ο έξυπνος να τους αφυπνίσει μετά από 1000 και πλέον(!!!!!!!!!!!!!!!) χρόνια αρμονικής συνύπαρξης με τον Χριστιανισμό!!!(Μου θυμίζεις ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ!!!)

Δεν συμμετέχω σε αυτή την προσπάθεια μείωσης όλων συλλήβδην των Ελλήνων σαν να ανακάλυψες φίλε μου,Επαίτη, μόνο εσύ και μετά από 1000 χρόνια την απόλυτη αλήθεια και γνώση!!!!!!!!!!!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Σφαγές στην κυριολεξία μπορεί να μην γίνονται,γίνονται όμως μεταφορικά,αγαπητέ μου.Όποιος Έλληνας δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος,παίζει να μην μπορεί να βρεί και δουλειά.Όπως πριν δυο χρόνια,συνέβη κάτι στην εταιρεία μου που με έκανε να ντραπώ για συναδέλφους και αφεντικά:είχε έρθει ενας λογιστής(Έλληνας,ε;)για μια δουλειά και απορρίφθηκε μόλις τα αφεντικά είδαν ότι στην ταυτότητά του έλεγε ΑΘΕΟΣ..Μεγάλη ντροπή!΄
Σήμερα,υπάρχει ακόμα πρόβλημα όταν κάποιος Έλληνας δεν είναι ορθόδοξος..Πάρτε παράδειγμα τον "πόλεμο" που γίνεται στη Σύρο..Γίνονται και σήμερα έκτροπα αγαπητέ μου Crowl.Όχι σφαγές,αλλά διωγμοί...

@ maraki8

Σφαγές δεν γίνονται αγαπητή μου εδώ και 1000 χρόνια!!!

Το περιστατικό που αναφέρεις για την εταιρία σου είναι καθόλα καταδικαστέο αλλά δεν μπορεί ένα μεμονωμένο περιστατικό να ανάγεται ως η συνήθης πρακτική και να εμφανίζεται ως πραγματικότητα το γεγονός ότι αν δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος δεν βρίσκεις δουλειά!(ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)!!!

Εγω γνωρίζω πολλούς φίλους μου καθολικούς που έχουν πολύ σημαντικές θέσεις σε διάφορες εταιρίες, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Η αναγραφή του θρησκεύματος τις ταυτότητες που πλέον καταργήθηκε, ουδέποτε ήταν εμπόδιο στην ανεύρεση εργασίας γιατί απλά κανείς-μα κανείς δεν έδινε σημασία το τί γράφει η ταυτότητα πέραν των στοιχείων ταυτότητας(όνομα-επώνυμο).Ποιός κοίταγε στην ταυτότητα το θρήσκευμα????ΚΑΝΕΙΣ!!Ξαφνικά μόλις δημιουργήθηκε το θέμα μάθαμε ότι η ταυτότητα γράφει και το θρήσκευμα.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 09:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Αν κάποιοι παρ' όλα αυτά επιμένουν ότι ο Χρηστιανισμός υιοθετήθηκε από τους Έλληνες χωρίς βία και χωρίς πλύση εγκεφάλου και συνεχή προπαγάνδα, τότε κάτι πάει στραβά...!

@ Nostron

Φίλε μου μην αναρωτιέσαι τίποτα δεν πάει στραβά!!

Στραβά αρμενίζουν όσοι θεωρούν τους Έλληνες και τους προγόνους τους ηλίθιους και αμόρφωτους χωρίς γνώση και παιδεία, δηλαδή ΕΣΥ!!!!!

Ευτύχως σωτήρα μου που ήρθες εσύ να αφυπνίσεις όλους τους Έλληνες, τους οποίους θεωρείς χαζούς για 1000 και πλέον χρόνια!!!Εύγε!!!

Σε αδίκησε η Ιστορία.Έπρεπε να είχες γεννηθεί πρίν χίλια χρόνια να αφυπνίσεις τους προγόνους μας ενάντια στην επί 1,500 χρόνια "χριστιανική προπαγάνδα"!!!Που τα πουλάτε αυτά ??? Τα πιστεύετε????

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 10:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Καλημερα σε ολους.Φιλε CROWL οι13000 Θεσσαλονικοις που σφαχτηκαν απο τον Θεοδοσιο τι ηταν απο την Γαλλια η απο αλλη χωρα της δυτικης Ευρωπης?Τον Θεοδοσιο γιατι τον ειπαν μεγα?επειδη ηταν μεγας στις σφαγες?Αρμονικη συνυπαρξη Ελληνων χριστιανισμου που την βλεπεις?Ειναι φανερο πως το ανυσηχο πνευμα του ΕΛΛΗΝΑ τωρα που ειναι πιο ελευθερος αρχισε να δουλευει οπως των σπουδαιων προγονων του.Ας παρουμε ενα απλο παραδειγμα.Ποσοι απο τα ατομα που συμμετεχουμε σε αυτην την κουβεντα υποστηριζουν το χριστιανισμο και ποσοι ειναι αμφισβητιες,ανοιχτα μυαλα και αναζητουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 10:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
quote:

Στραβά αρμενίζουν όσοι θεωρούν τους Έλληνες και τους προγόνους τους ηλίθιους και αμόρφωτους χωρίς γνώση και παιδεία, δηλαδή ΕΣΥ!!!!!

Ευτύχως σωτήρα μου που ήρθες εσύ να αφυπνίσεις όλους τους Έλληνες, τους οποίους θεωρείς χαζούς για 1000 και πλέον χρόνια!!!Εύγε!!!



Φίλε CROWL26 νομίζεις ότι οι Έλληνες επί τοyρκοκρατίας για παράδειγμα είχαν τη ευκαιρία να μορφωθούν και να μελετήσουν κάτι που θα τους άνοιγε το μυαλό???
Πιο πρίν, νομίχεις ότι οι Έλληνες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας είχαν την ευκαιρία να μεέτήσουν κάτι που θα τους έβαζε σε σκέψεις ενάντια στη χριστιανική προπαγάνδα???
Νομίζεις ότι -όταν επι τέλους οι Έλληνες ξέφυγαν από την αμάθρια και την προπαγάνδα (σχετικό είναι αυτό ...) ήταν όλοι σε θέση να κρίνουν με ελεύθερο πνευμα τις αντίθετες απόψεις???
Γιατι εγω νομίζω ότι ο χριστιανισμός πλέον είναι στο πετσί τους... Το θεωρούν κομμάτι αναπόσπαστο του εαυτού τους...

Όσον αφορά τους Έλληνες του εξωτερικού, οι περισσότεροι από τους νέους έχουν χάσει την ελληνικότητά τους... Οι περισσότεροι δε μιλάνε καν ελληνικά, φέρονται σαν ξένοι και από ελληνική ιστορία ξέρουν ελάχιστα και το χειρότερο... μας θεωρούν (όχι όλοι) γύφτους... Το ξέρω καλά αυτό γιατι (παρ' ότι είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας) τούς τελευταίους μήνες βρίσκομαι στην Αυστραλία. Πάρε λοιπόν παράδειγμα από αυτούς τους ομογενείς, δες πόσο πολύ συν'ηθισαν στο νέο τους περιβάλλον και πόσο πολύ τους άλλαξε αυτό. Έτσι ακριβώς έχει δράσει και η χριστιανική προπαγάνδα στους Έλληνες... Τους έκανε να ξεχάσουν και να απαρνηθούν τις αξίες τους (μία από αυτές είναι να ερευνούν τα πάντα και να επιζητούν με ανοιχτό μυαλό τη μάθηση) και να γίνουν υπόδουλοι στον εβραιόφερτο χριστιανισμό... κόντρα στην γνώση (ούτε την Αγ. Γραφή δε διαβάζουν οι περισσότεροι- και αν το κάνουν, δεν την κατανοούν) και κόντρα σε κάθε επιστημονική ανακάλυψη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 11:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Φίλε CROWL26 νομίζεις ότι οι Έλληνες επί τοyρκοκρατίας για παράδειγμα είχαν τη ευκαιρία να μορφωθούν και να μελετήσουν κάτι που θα τους άνοιγε το μυαλό???

@ Nostron

Οι πολέμιοι του χριστιανισμού και ειδικότερα για την προσφορά του στην Ελληνική γλώσσα κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας ισχυρίζονται ότι τα κρυφά σχολεία δεν υπήρχαν γιατί υπήρχαν ανοικτά και ελεύθερα όλα τα πανεπιστήμια της εποχής.Επομένως φίλτατε αν δεχτούμε αυτούς τους ισχυρισμούς πράγματι ναι θα μπορούσαν να μορφωθούν και να μελετήσουν κάτι που θα τους άνοιγε το μυαλό!

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής.Γιατί θα πρέπει ο μορφωμένος και ο μελετημένος και αυτός που έχει ανοιχτό μυαλό υποχρεωτικά να αποδεχτεί ότι οι Έλληνες δέχτηκαν τον χριστιανισμό κατόπιν σφαγών????

Έπομένως αποδέχεσαι αυτό με το οποίο είμαι εντελώς αντίθετος ότι θεωρείς όλους τους Έλληνες αμόρφωτους, απαίδευτους και με "μικρό μυαλό"!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 12:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Όσον αφορά τους Έλληνες του εξωτερικού, οι περισσότεροι από τους νέους έχουν χάσει την ελληνικότητά τους... Οι περισσότεροι δε μιλάνε καν ελληνικά, φέρονται σαν ξένοι και από ελληνική ιστορία ξέρουν ελάχιστα και το χειρότερο... μας θεωρούν (όχι όλοι) γύφτους... Το ξέρω καλά αυτό γιατι (παρ' ότι είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας) τούς τελευταίους μήνες βρίσκομαι στην Αυστραλία. Πάρε λοιπόν παράδειγμα από αυτούς τους ομογενείς, δες πόσο πολύ συν'ηθισαν στο νέο τους περιβάλλον και πόσο πολύ τους άλλαξε αυτό. Έτσι ακριβώς έχει δράσει και η χριστιανική προπαγάνδα στους Έλληνες

@ Nostron

Φίλε ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ έχουν ξεχάσει κάποια πράγματα γιατί ζούν σε ΞΕΝΗ ΧΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά με τους ντόποιους Έλληνες.Παρόλα αυτά όμως το κυριακάτικο τραπέζι( Ελληνικές οικογενειακές δομές),τις παρελάσεις και τις Εθνικές εορτές και Θρησκευτικές δεν τις έχουν ξεχάσει εκτός και αν μιλάμε για τρίτη γενιά και παρακάτω!!!

Είναι φυσικό να τους έχει αλλάξει το περιβάλλον στο οποίο ζούν όπως άλλωστε επηρρεάζει το περιβάλλον τους ανθρώπους και εντός Ελλάδος(Θράκη π.χ με Αττική)!!!Αυτό δεν μου λέει κάτι και βεβαίως δεν σημαίνει ότι έχουν λησμονήσει την πατρίδα και την ιστορία τους.

Τώρα αυτό που ισχυρίζεσαι που "κολλάει" με την χριστιανική προπαγάνδα όπως εσύ λές ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω!Ίσως είμαι και εγώ απαίδευτος, αμόρφωτος και με "κλειστό μυαλό"!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 12:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Σφαγές δεν γίνονται αγαπητή μου εδώ και 1000 χρόνια!!!
Το περιστατικό που αναφέρεις για την εταιρία σου είναι καθόλα καταδικαστέο αλλά δεν μπορεί ένα μεμονωμένο περιστατικό να ανάγεται ως η συνήθης πρακτική και να εμφανίζεται ως πραγματικότητα το γεγονός ότι αν δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος δεν βρίσκεις δουλειά!(ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)!!!
Εγω γνωρίζω πολλούς φίλους μου καθολικούς που έχουν πολύ σημαντικές θέσεις σε διάφορες εταιρίες, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Η αναγραφή του θρησκεύματος τις ταυτότητες που πλέον καταργήθηκε, ουδέποτε ήταν εμπόδιο στην ανεύρεση εργασίας γιατί απλά κανείς-μα κανείς δεν έδινε σημασία το τί γράφει η ταυτότητα πέραν των στοιχείων ταυτότητας(όνομα-επώνυμο).Ποιός κοίταγε στην ταυτότητα το θρήσκευμα????ΚΑΝΕΙΣ!!Ξαφνικά μόλις δημιουργήθηκε το θέμα μάθαμε ότι η ταυτότητα γράφει και το θρήσκευμα.


Το περιστατικό που ανέφερα είναι κάτι που έζησα η ίδια.Έχω ακούσει όμως παρόμοια περιστατικά και σε άλλες εταιρείες.Ή όπως το περιστατικό που ακούστηκε πριν λίγο καιρό για εναν αξιωματικό του στρατού,που υποβιβάστηκε(ή απολύθηκε,δεν θυμάμαι καλά),επειδή δήλωσε άθεος!!Είναι πολλά τα περιστατικά αγαπητέ μου,απλά δεν μαθαίνονται,έχω την εντύπωση.
Από ότι φαίνεται πάντως,κάποιοι πορωμένοι την κοιτάζουν την ταυτότητα τελικά.Και αφού ήταν τόσο ασήμαντο το θρήσκευμα στις ταυτότητες,τι χτυπιόταν η εκκλησία έτσι για την κατάργησή του;

Όσον αφορά τις σφαγές και την βίαια επιβολή του χριστιανισμού στους έλληνες,νομίζω ότι είναι γεγονός αγαπητέ μου.Γίνανε σφαγές,διωγμοί,εξορισμοί,καταστροφές περιουσιών,καταστροφές ναών και έργων τέχνης,λογοκρισία,θάφτηκαν κείμενα,και τι δεν έγινε αγαπητέ μου.Ε,νομίζω ότι μετά από όλα αυτά,μπορούμε να μιλάμε για βίαιη επιβολή...

***Οφείλω να ομολογήσω αγαπητέ Crowl,ότι αν και διαφέρουν οι απόψεις μας,χαίρομαι να κάνω διάλογο μαζί σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 12:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
CROWL26
Φίλε Στράτο χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή(13-12-2006)και ο,τι επιθυμείς.Καλά χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος!!

Όσο για αυτό που αναφέρεις οι απόγονοι του Έλληνα μετανάστη της Αμερικής ή της Αυστραλίας έχουν μία σημαντική διαφορά με τους ντόπιους Έλληνες.ΖΟΥΝ μακριά από την πατρίδα τους και είναι λογικό μέσα σε έναν διαφορετικό τρόπο ζωής να λησμονούν ορισμένα πράγματα.Ποτέ όμως δεν λησμονούν την καταγωγή τους(έχω συγγενείς μετανάστες).


Φίλε μου σ’ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και σου εύχομαι και εγώ τα καλύτερα.
Να ‘σαι πάντα καλά !!!

Τώρα γι’ αυτό που ανάφερα σαν παράδειγμα με τους μετανάστες με κάλυψε ο Nostron, γράφοντας :

quote:
Nostron
Όσον αφορά τους Έλληνες του εξωτερικού, οι περισσότεροι από τους νέους έχουν χάσει την ελληνικότητά τους... Οι περισσότεροι δε μιλάνε καν ελληνικά, φέρονται σαν ξένοι και από ελληνική ιστορία ξέρουν ελάχιστα και το χειρότερο... μας θεωρούν (όχι όλοι) γύφτους... Το ξέρω καλά αυτό γιατι (παρ' ότι είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας) τούς τελευταίους μήνες βρίσκομαι στην Αυστραλία. Πάρε λοιπόν παράδειγμα από αυτούς τους ομογενείς, δες πόσο πολύ συν'ηθισαν στο νέο τους περιβάλλον και πόσο πολύ τους άλλαξε αυτό. Έτσι ακριβώς έχει δράσει και η χριστιανική προπαγάνδα στους Έλληνες... Τους έκανε να ξεχάσουν και να απαρνηθούν τις αξίες τους (μία από αυτές είναι να ερευνούν τα πάντα και να επιζητούν με ανοιχτό μυαλό τη μάθηση) και να γίνουν υπόδουλοι στον εβραιόφερτο χριστιανισμό... κόντρα στην γνώση (ούτε την Αγ. Γραφή δε διαβάζουν οι περισσότεροι- και αν το κάνουν, δεν την κατανοούν) και κόντρα σε κάθε επιστημονική ανακάλυψη...

Αφού οι Έλληνες ξέχασαν, με το πέρασμα των χρόνων ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσουν πίσω γιατί δεν γνώριζαν, δεν είχαν τα μέσα να μάθουν και δεν ευνοούσαν και συνθήκες της τότε κοινωνίας που ζούσαν.
Κοινωνίας που ήταν δομημένη πάνω σε χριστιανικά πρότυπα, αφού το ιερατείο ήταν μια από τις εξουσίες που επέβαλαν αυτά τα πρότυπα.

quote:
CROWL26
Οί Έλληνες όμως που ζούν στην Ελλάδα δεν ήταν ποτέ μετανάστες αλλά ζούν μαζί με τον Χριστιανισμό επί πολλά-πάρα πολλά έτη!!!!

Αν δεν τους εξέφραζε θα τον είχαν απορρίψει!!!!


Ζουν με το χριστιανισμό γιατί έτσι έμαθαν.
Όχι μόνο οι χριστιανοί αλλά οι περισσότεροι πιστοί όλων των θρησκειών.

Είναι μια συζήτηση που έχει γίνει πολλές φορές.

Όταν από μωρό βαφτίζεσαι και μεγαλώνεις μέσα σε χριστιανικό περιβάλλον, παντρεύεσαι χριστιανικά και γιορτάζεις τις χριστιανικές γιορτές κ.α., το ίδιο θα μάθεις και εσύ αύριο στα παιδιά σου και αυτά με την σειρά τους στα παιδιά τους και πάει λέγοντας.

Εκτός και αν για τον οποιοδήποτε λόγο, σπάσεις αυτή την αλυσίδα, μεταδόσεις τοn λόγο που την έσπασες και πείσεις για το ορθό του λόγου αυτού.

Εκεί μετά, η κατάσταση σταδιακά θα αρχίσει να αλλάζει, γιατί θα αρχίζει να γεννιέται και να μεγαλώνει η αμφισβήτηση και σιγά σιγά να μεταδίδεται.

Αυτό βέβαια ανεξαρτήτου αποτελέσματος.
Αν κάποιοι αμφισβητούν το χριστιανισμό, και εκείνος είναι η μοναδική αλήθεια όπως διδάσκει, δεν έχει νομίζω, τίποτα να φοβηθεί από τους αμφισβητίες και ούτε χρειάζεται σταυροφόρους για να τον υπερασπιστούν, θα τα καταφέρει μια χαρά και μόνος του.
Ταυτόχρονα βέβαια θα δυναμώσει και την πίστη του αμφισβητία προς αυτόν γιατί θα έχει βρει το δρόμο του, μόνος του και όχι γιατί του τον έδειξε η μάνα του.

Άρα κατ’ εμέ, η οποιαδήποτε θρησκεία, θα έπρεπε να ενθαρρύνει τους αμφισβητίες γιατί μέσω αυτών θα δυνάμωνε σαν δόγμα και μέσα από αυτή την αμφισβήτηση θα κυριαρχούσε και θα αναδεικνυόταν ο λόγος της σαν "η μοναδική αλήθεια".

Με την επιβολή δεν κερδίζεις τίποτα ουσιαστικό.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 12:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε CROWL τα σχολεια ναι μεν λειτουργουσαν στην περιοδο της Τουκοκρατιας και διδασκαν Ελληνικα αλλα ειναι πολυ λογικο οτι θα διδασκαν οτι απλα συμφερε στην εκκλησια.Οσον αφορα τους διωγμους και τις σφαγες που υπεστησαν οι ΕΛΛΗΝΕΣ απο την εκκλησια νομιζω πως ειναι αδιαμφισβητητο ιστορικο γεγονος.Το οτι απαγορευοταν να λες οτι εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ νομιζω οτι λεει πολλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 16:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Ή όπως το περιστατικό που ακούστηκε πριν λίγο καιρό για εναν αξιωματικό του στρατού,που υποβιβάστηκε(ή απολύθηκε,δεν θυμάμαι καλά),επειδή δήλωσε άθεος!!Είναι πολλά τα περιστατικά αγαπητέ μου,απλά δεν μαθαίνονται,έχω την εντύπωση.

@ maraki8

Φίλη μου το περιστατικό αυτό που λές δεν έγινε έτσι ακριβώς.

Ο πρώην Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού ναύαρχος κ. ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, έχοντας αποστρατευτεί από το σωμά ως ευδοκίμως τερματίσας εδώ και δύο χρόνια, έδωσε μία συνέντευξη σε μία εφημερίδα και ισχυρίστηκε ότι οι απλοί άνθρωποι που πάνε από ανάγκη και πόνο και προσεύχονται στις εικόνες και στα διάφορα σκηνώματα Αγίων ή εν δυνάμει Αγίων είναι ΖΟΥΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης είπε ότι ο Χριστός είναι ένας απλός άνθρωπος και τίποτα παραπάνω εκφράζοντας βεβαίως την καθαρά προσωπική του άποψη, την οποία βεβαίως εξέφρασε αφού είχε φύγει από το σώμα και όχι όταν ήταν στην ενέργεια!!!

Αυτός ο άνθρωπος καίτοι είναι Άθεος ή καλύτερα-γιατί μπορεί να πιστεύει κάπου-ΔΕΝ είναι χριστιανός ορθόδοξος όχι μόνο δεν τον έδιωξαν αλλά έφτασε στα ύπατα αξιώματα του Σώματός του και αξιώθηκε και έγινε ΑΡΧΗΓΟΣ!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 16:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
***Οφείλω να ομολογήσω αγαπητέ Crowl,ότι αν και διαφέρουν οι απόψεις μας,χαίρομαι να κάνω διάλογο μαζί σου.

@ maraki8

Ειλικρινά νιώθω και εγώ το ίδιο!Τιμή μου να συνομιλώ μαζί σας κυρία μου(ή δεσποινίς???)!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 17:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Όσον αφορά τις σφαγές και την βίαια επιβολή του χριστιανισμού στους έλληνες,νομίζω ότι είναι γεγονός αγαπητέ μου.Γίνανε σφαγές,διωγμοί,εξορισμοί,καταστροφές περιουσιών,καταστροφές ναών και έργων τέχνης,λογοκρισία,θάφτηκαν κείμενα,και τι δεν έγινε αγαπητέ μου.Ε,νομίζω ότι μετά από όλα αυτά,μπορούμε να μιλάμε για βίαιη επιβολή...


@ maraki8

Μαράκι μου, για την βίαιη εξάπλωση του χριστιανισμού στη Δύση και επομένως και στους Έλληνες έχω επανειλλημένως τοποθετηθεί θετικά.

Πράγματι είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι έγιναν ακρότητες, λάθη και πράξεις που ουδόλως έχουν σχέση με το πνεύμα του χριστιανισμού από ανθρώπους που είτε κατόπιν προσωπικών τους σκοπιμοτήτων είτε κατόπιν λανθασμένης αντίληψής τους έκαναν πολλά λάθη!

Λάθη που δυστυχώς πληρώνει η ιδεολογία του χριστιανισμού που δεν έχει καμμία σχέση με τέτοιες πράξεις!Αγαπάτε αλλήλους ακόμα και τους εχθρούς είπε ο Χριστός και όχι πάρτε τα όπλα και όποιος αντισταθεί σκοτώστε τον ή φυλακίστε τον!!!(βλέπε Σταυροφορίες κ.τ.λ)

Αλλά πραγματικά λυπούμαι όταν κάποιοι έχοντας φανατισμό και εμπάθεια κατά την Διδασκαλία του Ιησού Χριστού την ταυτίζουν με αυτές τις πρακτικές για να βρούν πάτημα να πλήξουν ταύτην.Μία Διδασκαλία ή Ιδεολογία δεν πλήττεται από τυχόν λάθη των εκφραστών της διότι και αυτοί είναι άνθρωποι με αδυναμίες και πάθη!!!

Παρά την βίαιη επικράτηση σε πολλές περιπτωσείς του Χριστιανισμού δεν μπορώ να δεχτώ ότι οι Έλληνες τον αποδέχτηκαν διότι εφοβήθησαν την σφαγή!!!Είναι υπερβολική και πολύ επιφανειακή προσέγγιση των ιστορικών πραγμάτων.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 17:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
Μετά την πρώτη επικράτηση έχουν μεσολαβήσει τόσα πολλά χρόνια που η ταύτιση της θρησκεία αυτής με τους Έλληνες μόνο τυχαία ή προϊόν βίας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί!Πέρασαν τόσα χρόνια, τόσοι πόλεμοι, τόσες επαναστάσεις, τόσες δοκιμασίες που αν ήταν η σχέση αυτή προϊόν βίας κάπου θα "έσπαγε", κάπου θα εφθείρετο.Παρά την πολεμική που έχει δεχτεί-ίσως να ευθύνονται και αυτά τα ιστορικά γεγονότα για την πολεμική αυτή-στέκει ή θρησκεία(ενν.την Ορθοδοξία και όχι τον καθολικισμό)στο υψηλότερο σημείο στις καρδιές και στο πνέυμα της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού.Δεν μπορώ και δεν δικαιούμαι να τον χαρακτηρίζω συλλήβδην αφελή, απαίδευτο και χαμηλού πνευματικού επιπέδου!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 17:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Αυτό βέβαια ανεξαρτήτου αποτελέσματος.
Αν κάποιοι αμφισβητούν το χριστιανισμό, και εκείνος είναι η μοναδική αλήθεια όπως διδάσκει, δεν έχει νομίζω, τίποτα να φοβηθεί από τους αμφισβητίες και ούτε χρειάζεται σταυροφόρους για να τον υπερασπιστούν, θα τα καταφέρει μια χαρά και μόνος του.
Ταυτόχρονα βέβαια θα δυναμώσει και την πίστη του αμφισβητία προς αυτόν γιατί θα έχει βρει το δρόμο του, μόνος του και όχι γιατί του τον έδειξε η μάνα του.


@ Eυστράτιος

Φίλε μου Στράτο θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε αυτό που ανέφερες.

Οι Σταυροφόροι ανήκουν μόνο σε αυτούς που έχουν κυριολεκτικά δικούς τους στρατούς και όχι πιστούς(βλέπε Βατικανό)!!!

Οι αμφισβητήσεις είναι πολύ έως απολύτως θετικές.Διαφορετικά ο Θεός δεν θα μας έδινε του νού και το πνεύμα που είναι απεριόριστα στις αναζητήσεις και στις "επαναστάσεις".Ειδικά στην ηλικία της εφηβείας και μετέπειτα ο άνθρωπος-ο υγιής-αμφισβητεί πρόσωπα και πράγματα ακόμα και τους ίδιους τους γονείς του πολλές φορές.Αυτό είναι φυσικό και επιβεβλημένο.

Η αμφισβήτηση αυτή όμως πρέπει να μην μένει απλά εκεί αλλά θα πρέπει να οδηγεί στην εξεύρεση της όποιας αλήθειας μέσα από τη μόρφωση και τη γνώση και όχι γιατί το κλίμα της εποχής την ενθαρρύνει και την παροτρύνει.Όπως έχω ξαναπεί επαναστάτης με αιτία και όχι χωρίς αιτία!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 17:50:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
CROWL26
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής.Γιατί θα πρέπει ο μορφωμένος και ο μελετημένος και αυτός που έχει ανοιχτό μυαλό υποχρεωτικά να αποδεχτεί ότι οι Έλληνες δέχτηκαν τον χριστιανισμό κατόπιν σφαγών????

Γιατί αυτό έχει καταγράψει η ιστορία. Το γεγονός της βίαιης επιβολής του χριστιανισμού με σειρά διωγμών, νόμων, δολοφονιών ιερέων, γκρεμίσματος αρχαίων ναών είναι ιστορική αλήθεια, άσχετα αν το αποδέχεται κάποιος ή όχι.

Υπάρχει μεγάλη πληθώρα ιστορικών πηγών που αναφέρουν τα γεγονότα αυτά. Από την άλλη, θα ήθελα να μου υποδείξεις ένα (1) ιστορικό βιβλίο που να αναφέρει το αντίθετο.

quote:
CROWL26
Το περιστατικό που αναφέρεις για την εταιρία σου είναι καθόλα καταδικαστέο αλλά δεν μπορεί ένα μεμονωμένο περιστατικό να ανάγεται ως η συνήθης πρακτική και να εμφανίζεται ως πραγματικότητα το γεγονός ότι αν δεν είσαι χριστιανός ορθόδοξος δεν βρίσκεις δουλειά!(ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ)!!!

Όπως ακριβώς και στο Βυζάντιο, πολλές δημόσιες θέσεις στο θεοκρατικό Ελλαδιστάν προορίζονται μόνον για τους ορθοδόξους, παραβιάζοντας άμεσα το σύνταγμα. Ένα απλό παράδειγμα είναι ορισμένες υπηρεσίες του Υπουργείου Εξωτερικών στις οποίες δεν έχει πρόσβαση ο μη χριστιανός (π.χ. διπλωματική ακαδημία).

Ακόμη, μέχρι το 1985 απαγορευόταν από το Υπουργείο Παιδείας η πρόσληψη μη ορθοδόξων εκπαιδευτικών στα σχολεία.


quote:
CROWL26
Αυτός ο άνθρωπος καίτοι είναι ¶θεος ή καλύτερα-γιατί μπορεί να πιστεύει κάπου-ΔΕΝ είναι χριστιανός ορθόδοξος όχι μόνο δεν τον έδιωξαν αλλά έφτασε στα ύπατα αξιώματα του Σώματός του και αξιώθηκε και έγινε ΑΡΧΗΓΟΣ!!!

Κρύβοντας βέβαια τις απόψεις του, τις οποίες δεν τόλμησε να εκφράσει όσο ήταν εν ενεργεία, για ευνόητους λόγους.

quote:
CROWL26
Μία Διδασκαλία ή Ιδεολογία δεν πλήττεται από τυχόν λάθη των εκφραστών της διότι και αυτοί είναι άνθρωποι με αδυναμίες και πάθη!!

¶νθρωποι με αδυναμίες και πάθη μπορεί να είναι ο καθένας εκτός απ'αυτούς που εμφανίζονται ως εκπρόσωποι του θεού με την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος. Αν κι αυτοί είναι άνθρωποι με πάθη, τότε μάλλον το άγιο πνεύμα δεν κάνει καλά τη δουλειά του ή δεν υπάρχει ή απευθύνονται σε αφελείς.

quote:
CROWL26
Μετά την πρώτη επικράτηση έχουν μεσολαβήσει τόσα πολλά χρόνια που η ταύτιση της θρησκεία αυτής με τους Έλληνες μόνο τυχαία ή προϊόν βίας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί!Πέρασαν τόσα χρόνια, τόσοι πόλεμοι, τόσες επαναστάσεις, τόσες δοκιμασίες που αν ήταν η σχέση αυτή προϊόν βίας κάπου θα "έσπαγε", κάπου θα εφθείρετο.

Το θεοκρατικό βυζάντιο όπου ο χριστιανισμός ήταν υποχρεωτική θρησκεία επί ποινή θανάτου (κάτι που δεν έκαναν ούτε οι Τούρκοι αργότερα), έπεσε το 1453. Αν σκεφτούμε πως οι πρώτοι νόμοι για το υποχρεωτικό του χριστιανισμού ξεκίνησαν το 340 και διατηρήθηκαν ενισχυμένοι μέχρι το τέλος της ανθελληνικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, μπορεί να καταλάβει πως επικράτησε ο χριστιανισμός για 1100 χρόνια.

Αλλά, εδώ το βυζάντιο κατάφερε κι έβγαλε από το έθνος αυτό την ελληνική συνείδηση, κατάφερε να τους πείσει πως δεν ήταν Ελληνες αλλά Ρωμαίοι (μερικοί το πιστεύουν ακόμη) και δεν θα κατάφερνε να τους διατηρήσει χριστιανούς, όταν η δήλωση άλλης πίστης είχε σαν αποτέλεσμα τη δήμευση της περιουσίας και τον αποκεφαλισμό;

quote:
CROWL26
Αγαπάτε αλλήλους ακόμα και τους εχθρούς είπε ο Χριστός και όχι πάρτε τα όπλα και όποιος αντισταθεί σκοτώστε τον ή φυλακίστε τον!!!

Όντως, ο Χριστός είπε "αγαπάτε αλλήλους" αλλά είπε και "αυτούς που δεν θα με δεχτούν για βασιλιά τους, φέρτε τους έδώ και σφάξτε τους μπροστά μου".


quote:
CROWL26
Παρά την πολεμική που έχει δεχτεί-ίσως να ευθύνονται και αυτά τα ιστορικά γεγονότα για την πολεμική αυτή-στέκει ή θρησκεία(ενν.την Ορθοδοξία και όχι τον καθολικισμό)στο υψηλότερο σημείο στις καρδιές και στο πνέυμα της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού.

Κι εδώ κάνεις λάθος. Ασχετα με το τι θέλει να πιστεύει ο Χριστόδουλος και οι συν αυτώ, το ποσοστό των Ελλήνων που είναι συνειδητοί χριστιανοί (που αποδέχονται δηλαδή όλα τα σημεία του δόγματος, όπως π.χ. ανάσταση νεκρών, μέλλουσα ζωή, κτλ.) δεν ξεπερνούν το 37% σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών που δημοσιεύθηκε στον ημερήσιο τύπο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 23:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Μακεδών...
Έχω την εντύπωση ότι κέρδισες...
Οι 225 λέξεις που χρησιμοποίησες,ήταν 225 χτυπήματα.
Αλλά μή χρησιμοποιείς τσεκούρι για να διώξεις τις μύγες,
που έχουν κάτσει στα μέτωπα τον αντιπάλων σου...
Με το μαλακό,με την μυγοσκοτώστρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 00:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Να δεχτώ ότι κατά την εξάπλωση του Χριστιανισμού στη Δύση έγιναν ακρότητες και λάθη που δεν συνάδουν με την Χριστιανική Διδασκαλία, όπως καταστροφές Αρχαίων Ελληνικών Ναών κ.τ.λ(άλλωστε το έχω πολλάκις αναφέρει ότι διαφωνώ με εκείνες τις πρακτικές).Έγιναν ακόμα και σταυροφορίες εις το όνομα του Χριστιανισμού απαράδεκτες και καταδικαστέες.
Αλλά απο αυτό το σημείο μέχρι να λέμε ότι οι Έλληνες δέχτηκαν το Χριστιανισμό κατόπιν σφαγών είναι πράγματα απαράδεκτα!!!!.
CROWL26
Μιά ματιά στους νόμους του Ιουστινιανού φίλε CROWL26 θα σε πείση για το αντίθετο .
Από όλους τους λαούς της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας , ο Ελληνικός πλήρωσε με τον βαρύτερο φόρο αίματος τον βίαιο εκχριστιανισμό του , γιατί είχε το υψηλότερο πολιτιστικό επίπεδο και επομένως προέβαλε μεγαλύτερη αντίσταση από τους υπόλοιπους .[quote]Ο πρώην Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού ναύαρχος κ. ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ, έχοντας αποστρατευτεί από το σωμά ως ευδοκίμως τερματίσας εδώ και δύο χρόνια, έδωσε μία συνέντευξη σε μία εφημερίδα και ισχυρίστηκε ότι οι απλοί άνθρωποι που πάνε από ανάγκη και πόνο και προσεύχονται στις εικόνες και στα διάφορα σκηνώματα Αγίων ή εν δυνάμει Αγίων είναι ΖΟΥΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης είπε ότι ο Χριστός είναι ένας απλός άνθρωπος και τίποτα παραπάνω εκφράζοντας βεβαίως την καθαρά προσωπική του άποψη, την οποία βεβαίως εξέφρασε αφού είχε φύγει από το σώμα και όχι όταν ήταν στην ενέργεια!!!

Αυτός ο άνθρωπος καίτοι είναι Άθεος ή καλύτερα-γιατί μπορεί να πιστεύει κάπου-ΔΕΝ είναι χριστιανός ορθόδοξος όχι μόνο δεν τον έδιωξαν αλλά έφτασε στα ύπατα αξιώματα του Σώματός του και αξιώθηκε και έγινε ΑΡΧΗΓΟΣ!!!!
CROWL26[quote]Ήδη φίλε μου γι'αυτόν τον λόγο ζήτησε ο κος Σούρλας από την βουλή να του αφαιρεθή ο τίτλος του επιίμου αρχηγού ΓΕΝ που του έχει απονεμηθεί .
Αυτό πως το χαρακτηρίζεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 03:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Αυτός ο άνθρωπος καίτοι είναι Άθεος ή καλύτερα-γιατί μπορεί να πιστεύει κάπου-ΔΕΝ είναι χριστιανός ορθόδοξος όχι μόνο δεν τον έδιωξαν αλλά έφτασε στα ύπατα αξιώματα του Σώματός του και αξιώθηκε και έγινε ΑΡΧΗΓΟΣ!!!!

Του επέτρεψαν αν φτάσει έως την θέση του αρχηγού διότι δήλωνε συνεχώς υποκριτικά χριστιανός Ορθόδοξος άν και άθεος. Άν δήλωνε τα πιστεύω του πρωτύτερα όχι αρχηγός δέν θα του επέτρεπαν να φτάσει αλλά ούτε κάν αρχικελευστής.
Μάλιστα κύριοι αυτή είναι η δημοκρατική αξιοκρατία της χριστιανοκρατούμενης Ελληνικής κοινωνίας του 21ου αιώνα. Πρέπει να δηλώνεις με θέρμη χριστιανός ορθόδοξος για να προχωρήσεις δίχως να λαμβάνεται υπόψην κανένα άλλο προτέρημα του χαρακτήρα τουλάχιστον στον ενδιαφέροντα επαγγελματικό κλάδο καθενός καταξιωμένου ανθρώπου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 11:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
CROWL26[quote]Ήδη φίλε μου γι'αυτόν τον λόγο ζήτησε ο κος Σούρλας από την βουλή να του αφαιρεθή ο τίτλος του επιίμου αρχηγού ΓΕΝ που του έχει απονεμηθεί .
Αυτό πως το χαρακτηρίζεις ;

@ sesostris

Απαράδεκτη φίλε μου -εντελώς απαράδεκτη η δήλωση του!Τόσο απαράδεκτη που κανένας μα κανένας δεν ασχολήθηκε με αυτή την δήλωση και κανείς δεν έδωσε συνέχεια στο θέμα!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 11:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Του επέτρεψαν αν φτάσει έως την θέση του αρχηγού διότι δήλωνε συνεχώς υποκριτικά χριστιανός Ορθόδοξος άν και άθεος. Άν δήλωνε τα πιστεύω του πρωτύτερα όχι αρχηγός δέν θα του επέτρεπαν να φτάσει αλλά ούτε κάν αρχικελευστής.


@ EPAITHS

Φίλε μου αυτό καταδεικνύει το μέγεθος του ανδρός αυτού που ήταν μάλιστα Αρχηγός ενός Ενόπλου Σώματος!

Τα ΠΙΣΤΕΥΩ ενός ανθρώπου αν είναι ισχυρά τότε υπερασπίζονται με κάθε κόστος, μη αναλογιζόμενος τις συνέπειες!Αν ανάλογα με τις περιστάσεις κάνεις ό,τι σε συμφέρει ή βολεύει τότε πραγματικά είσαι πολύ μα πολύ "μικρός"!!!

Δεν είχε το θάρρος και το σθένος ως Άνδρας να υπερασπιστεί αυτά που πιστεύει και όταν ήταν στην ενέργεια!Δεν ήξερε αν θα πάθει κάτι!Ακόμα και αν το ήξερε που είναι το ανδρικό του ανάστημα να το υψώσει!ΑΡΧΗΓΟΣ ήταν , μία θέση που απαιτεί πρωτοβουλίες και "μαγκιά"!!!!
Εύγε ανήρ!!!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 11:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Γιατί αυτό έχει καταγράψει η ιστορία. Το γεγονός της βίαιης επιβολής του χριστιανισμού με σειρά διωγμών, νόμων, δολοφονιών ιερέων, γκρεμίσματος αρχαίων ναών είναι ιστορική αλήθεια, άσχετα αν το αποδέχεται κάποιος ή όχι.


@ macedon

Φίλτατε αν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματά μου θα δείς ότι το αποδέχομαι αυτό για την επικράτηση του χριστιανισμού τα πρώτα χρόνια!!!

Μην λέμε τα ίδια και τα ιδια!!!

Πως από εκεί φτάνεις στο συμπέρασμα ότι μέχρι σήμερα ο χριστιανισμός επεβλήθη στους Έλληνες κατόπιν ΣΦΑΓΩΝ δεν μου εξήγησες???

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 11:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26
quote:
Όπως ακριβώς και στο Βυζάντιο, πολλές δημόσιες θέσεις στο θεοκρατικό Ελλαδιστάν προορίζονται μόνον για τους ορθοδόξους, παραβιάζοντας άμεσα το σύνταγμα. Ένα απλό παράδειγμα είναι ορισμένες υπηρεσίες του Υπουργείου Εξωτερικών στις οποίες δεν έχει πρόσβαση ο μη χριστιανός (π.χ. διπλωματική ακαδημία).



@ macedon

Μην συγχέεται το Βυζάντιο με την Ελλάδα!!Στο Βυζάντιο δεν ζούσαν μόνο Έλληνες!!
Αυτό που αναφέρεις φίλε μου είναι ΣΦΑΓΗ??????????????????????????

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy