ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 22:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
araki8 κατα ρχην ηρεμησε.Δεν θα σχολιασω ειρωνειες και εμπαιγμους καπιον απο εσας, διοτι δεν το επιτρεπη ο χρονος. Και εμεις γνωριζουμε τα λαθη που κανουν οι ιερεις και ψαχνουμε τους καταλληλους.
Οσο για το σχολιος σου που εγραψα στο συνοδινο σε γλωσα ξενη αφορα μονο αυτον. Δεν συνηθιζω να χλευαζω και να βριζω ανθρωπους που δεν γνωριζω.

Τωρα συνεχεια στο εργο σας

ανδρεαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 22:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Τα κακώς κείμενα του ορισμένων ιερωμένων τα βλέπω και εγώ και με λυπούν. Βλέπω όμως και το τεράστιο έργο, υλικό και πνευματικό, που προσέφερε και προσφέρει καθημερινά η οργανωμένη Εκκλησία. Τεράστιοι πνευματικοί Πατέρες στήριξαν τον τόπο μας και προσέφεραν ως και τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να συνεχίζουμε να μιλάμε τη γλώσσα των προγόνων μας, την οποία, με πολύ ευκολία, εμείς, της αλλάζουμε τα φώτα.

O κλάδος των ιερέων αποτελεί τους κηφήνες της κοινωνίας μας χωρίς την παραμικρή προσφορά ειδικότερα στην σημερινή κοινωνία.
Την εποχή της Τουρκοκρατίας όπως ανέλυσε και ο αγαπητός macedon στο θέμα μου η οργανωμένη εκκλησία τουλάχιστον στην ηγεσία της στάθηκε συνεχώς τροχοπέδη σε οιανδήποτε ενέργεια απελευθέρωσης του γένους μας υποκλινώμενη συνεχώς στον αφέντη της Τούρκο σουλτάνο.
Στην σημερινή ιεροσύνη αμέτρητα καθημερινά καταγράφονται παραδείγματα ιερέων που υποπέπτουν ασταμάτητα σε κάθε μορφή απάτης σε βάρος του χειμαζόμενου λαού. Το πιό τραγικό μάλιστα είναι οτι ο κλάδος της ιεροσύνης είναι κατα συντριπτική πλειοψηφία πλήρως διεφθαρμένη στην ηγεσία της, τους δεσποτάδες φαινόμενο το οποίο σπάνια θα συναντήσεις σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους.
Τα προπέρσυνα αποκαλυπτόμενα σκάνδαλα έδειξαν και μιά αγωνιώδη προσπάθεια του λαλίστατου αρχιεπισκόπου Παρασκευαίδη να προσπαθήσει με νύχια και δόντια να κουκουλώσει ότι μπορούσε απο τα ακουκούλωτα. Αλλά ο λαός όσο και άν παριστάνει οτι δέν καταλαβαίνει έχει μνήμη και κρίση και κάποτε θα τους ανταποδώσει τα έργα τους με τον καταλληλότερο τρόπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 08:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Αλλά ο λαός όσο και άν παριστάνει οτι δέν καταλαβαίνει έχει μνήμη και κρίση και κάποτε θα τους ανταποδώσει τα έργα τους με τον καταλληλότερο τρόπο.

Μα ήδη έχει αρχίσει και τους πληρώνει αγαπητέ μου...Κάμποσοι έχουν κόψει τις συνεισφορές σε παγκάρια και λοιπά.Άλλοι,αλλάζουν τους χώρους που εκκλησιάζονται,διαλέγοντας μοναστήρια και απομακρυσμένες εκκλησούλες των 3 ατόμων.Άλλοι έχουν αραιώσει τις επισκέψεις τους στην εκκλησία και άλλοι τις έχουν κάνει ετήσιες..Τόσα πράγματα,αλλά που να βάλουν μυαλό οι παπάδες...Εκεί αυτοί...

quote:
araki8 κατα ρχην ηρεμησε.Δεν θα σχολιασω ειρωνειες και εμπαιγμους καπιον απο εσας

Είμαι πολύ ήρεμη αγαπητέ μου,αφετέρου δεν σε χλέυασα ή ειρωνεύθηκα ποτέ.Επίσης,όσον αφορά τα γερμανικά που έγραψες,σου είπα ποιό είναι το πρόβλημά μου.Το φόρουμ είναι ελληνόφωνο και όλοι μιλάμε ελληνικά.Αν θες να απευθύνεις κάτι προσωπικά,μπορείς να το κάνεις στέλνοντας προσωπικό μήνυμα.Αυτό μόνο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 09:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Μα ήδη έχει αρχίσει και τους πληρώνει αγαπητέ μου...Κάμποσοι έχουν κόψει τις συνεισφορές σε παγκάρια και λοιπά.Άλλοι,αλλάζουν τους χώρους που εκκλησιάζονται,διαλέγοντας μοναστήρια και απομακρυσμένες εκκλησούλες των 3 ατόμων.Άλλοι έχουν αραιώσει τις επισκέψεις τους στην εκκλησία και άλλοι τις έχουν κάνει ετήσιες..Τόσα πράγματα,αλλά που να βάλουν μυαλό οι παπάδες...Εκεί αυτοί...

Kαι πολλοί άλλοι ακόμα με τις απόψεις αυτές αγαπητή φίλη maraki8. Οι παπάδες με την σειρά τους προχωρούν ακάθιγκτοι, δέν χαμπαριάζουν στο παραμικρό επαναλαμβάνοντας συνεχώς τα ίδια και τα ίδια, δέν κάνουν ούτε μισό βήμα πίσω.
Όλα αυτά με συνειδητή τους γνώση γιατί γνωρίζουν καλά οτι δέ υπάρχει καμία περίπτωση πιά να επανακερδίσουν την οποιαδήποτε οπισθοχώρηση, αντίθετα η πρώτη οπισθοχώρηση θα τους αναγκάσει να σηκώσουν τα χέρια και να δεχτούν χιλιάδες ακόμα. Ο λόγος τους δέν περνάει πιά έχει μπεί για τα καλά την σφαίρα του γραφικού. Και η εκμετάλλευση του λαού σε μακρόχρονη βάση απο την ομάδα αυτή αρχίζει να δημιουργεί στον λαό συναισθήματα ανάμεικτα χλευασμού και αντιπάθειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 10:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Καλημερα σε ολους.Εκτος του οτι η εκκλησια σταθηκε εμποδιο σε καθε επαναστατικη κινηση των προγονων μας κατα των Τουρκων φροντισε ολα τα χρονια της σκλαβιας οι περισσοτεροι Ελληνες να θεωρουν οτι ολοκληρη η ιστορια τους ειναι ο Χριστιανισμος και να αγνοουν το ενδοξο παρελθον τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 12:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
Έτσι ακριβώς είναι φίλε Λουζίπαν, οι παπαδες και οι υπόλοιποι τεμπελοχανάδες της ελληνικής κοινωνίας, προσπαθούν να μας αλλάξουν την ιστορία μας υποστηρίζοντας το τρίπτυχο "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανων" λες και ένας Έλληνας που είναι για παράδειγμα Αρχαιολάτρης, είναι λιγότερο Έλληνας από κάποιον συμπατριώτη του που πιστεύει στον εβραιόφερτο Χριστιανισμό ή έχει λιγότερα δικαιώματα από τον δεύτερο. Ε λοιπόν εγώ αυτό δε το ανέχομαι.... Ο ελληνισμός δεν έχει καμία σχέση με Ορθοδοξία Χριστιανισμό και λοιπά... Ο Ελληνισμός είναι Ελληνισμός. Ο καθένας έχει το αναμφισβήτητο δικαίωμα της θρησκευτικής ελευθερίας αλλά δε μπορεί κανείς να ισχυρίζεται ότι η Ελλάδα είναι των Χριστιανών!!! πού ακούστηκε αυτό!!!! Λοιπόν εφ' όσον η Ελλάδα είναι μια χώρα που ανήκει στους Ορθόδοξους, από αύριο δε θα ξαναπληρώσω ούτε φόρους ούτε τίποτε...!!!! Άδικο θα έχω άλλωστε? μέρος από τα χρήματα που δίνουμε στο κράτος πάνε στον """""κύριο""""" Παρασκευαϊδη και τους άλλους άχρηστους δημοσίους υπαλλήλους... !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 13:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Ακριβως φιλε ΝOSTRON ολα ειναι δικα τους.Οι αρχαιολατρες ειναι δαιμονολατρες,σε αναγκαζουν να υπογραφεις οτι ανηκεις στο μαντρι τους για να μπεις σε καποιες δουλειες αλλιως δεν εισαι Ελληνας.Συμφωνω απολυτα Ελληνισμος και χριστιανισμος δεν συμβιβαζονται ο Ελληνισμος ειναι φως επιστημη ελευθερη σκεψη φιλοσοφια και αναζητηση υψηλες αξιες ο χριστιανισμος ειναι σκοταδι απαγορευση και γιαχβετρομοκρατια.Οι αρχαιοι προγονοι μας εκαναν το πανθεον συμφωνα με το πνευμα τους.Το ιδιο εκαναν και οι Εβραιοι και οι θυγατρικες τους εκαναν ενα θεο που τους ταιριαζε κακο εκδικητικο που εχει πολλα κομπλεξ αφου ολοι πρεπει να πιστευουν σε αυτον και να τον υμνουν συνεχεια αλλιως αλλιως εχουν την ελευθερη επιλογη να τους παρει ο διαολος.Και ο χριστοδολος δεν διαφερει Κωνσταντινουπολες και Ρωμανιες ονειρευεται το ιδιο και οι πιο πολλοι ακολουθοι του να αρχουν τους παντες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 13:44:21  Εμφάνιση Προφίλ
Η ιστορία γράφτηκε και όπως μαρτυρούν οι ίδιοι οι Ήρωες της επανάστασης, πολεμούσαν πρώτα για του Χριστού την Πίστη και ύστερα για τη Πατρίδα.

Το ποιος έχει βαλθεί να αλλοιώσει την ιστορία, φαίνεται από τις προσπάθειές σας, αλλά δεν θα καταφέρετε απολύτως τίποτα.

Η Εκκλησία, λειτούργησε ως υποκινητής για την επανάσταση και συνείσφερε με ανθρώπους, με υλική και με πνευματική υποστήριξη!!


Σιγά, σιγά θα μας πείτε πως οι πολεμιστές πριν μπουν στη μάχη, έκαναν και σπονδές στους θεούς για να τους βοηθήσουν!!!

2000 χρόνια τώρα, Χριστιανισμός και Ελληνισμός τα πάνε περίφημα παρεούλα, και, με τη βοήθεια του Θεού, η σχέση αυτή δεν πρόκειται με τίποτα να χαλάσει γιατί δοκιμάστηκε άπειρες φορές και πάντα βαστούσε γερά και ο ένας βοηθούσε τον άλλο!!!

Και αν δεν με πιστεύετε, διαβάστε π.χ. τα απομνημονεύματα του προπάππου μου του Μακρυγιάννη (έλα Συνοδινέ μου), του Κολοκοτρώνη, διαβάστε κανένα ποίημα, ακούστε και κανένα δημοτικό τραγουδάκι (πέρα από τις σημερινές σύγχρονες σαχλαμάρες που ακούτε), που μιλάνε από μόνα τους για Χριστό και Παναγιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 14:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε ΨΗΛΕ αφου ειχε εξαφανιστει για τους πιο πολλους Ελληνες το παρελθον λογικο ηταν να κεν για χριστους και παναγιες.Αυτα δεν τους ειχαν επιβαλλει δια του ξιφους αιωνες πριν και αυτα δεν τους περασαν στην συνειδηση τους οι μεταρωμαιοι<βυζαντινοι> Γιατι δεν ριχνεις πλεον ΖΕΥ θεε τους κεραυνους πως ταχα αδιαφορως κατοικεις στους ουρανους γιατι να θριαμβευουν καθ ημων οι ασεβεις και να μας εχουν ερμαιον τους και τροφην επι της γης?Δυναμις η ημετερα θελει στειλει κατα αυτον συ ΖΕΥ κεραυνοφορε ριψε κεραυνους βροντων.Κλεφτικο τραγουδι ειναι ουτε χριστους βλεπω ουτε παναγιες και γιαχβεδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 14:45:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Η ιστορία γράφτηκε και όπως μαρτυρούν οι ίδιοι οι Ήρωες της επανάστασης, πολεμούσαν πρώτα για του Χριστού την Πίστη και ύστερα για τη Πατρίδα.

Μη συγχέεις τα πιστεύω των ανθρώπων με το ρόλο της εκκλησίας. ¶λλο το ένα άλλο το άλλο.

quote:
Ψηλός
Η Εκκλησία, λειτούργησε ως υποκινητής για την επανάσταση και συνείσφερε με ανθρώπους, με υλική και με πνευματική υποστήριξη!!

Τη μόνη υποστήριξη που πρόσφερε πραγματικά η εκκλησία ήταν στο Σουλτάνο, όποτε αυτός τη χρειάστηκε.

¶λλωστε ακόμη και μετά την απελευθέρωση, όταν δημιουργήθηκε το ελληνικό κράτος, το πατριαρχείο έστειλε τέσσερις μητροπολίτες στον Καποδίστρια να του πούν πως συγχωρούν(!) τους Πελοποννήσιους για την επανάσταση και ότι καλούν τους Έλληνες να επιστρέψουν στο Σουλτάνο(!!).

quote:
Ψηλός
Και αν δεν με πιστεύετε, διαβάστε π.χ. τα απομνημονεύματα του προπάππου μου του Μακρυγιάννη (έλα Συνοδινέ μου), του Κολοκοτρώνη,

Συμφωνώ απόλυτα! Στα απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη για παράδειγμα μπορεί να διαβάσει κάποιος πώς το πατριαρχείο αφόρισε και επικήρυξε τους Κολοκοτρωναίους το 1805, στέλνοντας ένα σωρό υποτακτικούς στο κατόπι τους, πώς ο αδερφός του Κολοκοτρώνη παραδόθηκε στους Τούρκους από τον ηγούμενο του μοναστηριού όπου κατέφυγε και σφάχτηκε σαν κατσίκι, και άλλα πολλά διδακτικά.

Όσο για τα δημοτικά τραγούδια θα έλεγα πως καλύτερα θα ήταν να διαβάσει κανείς ιστορία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 09:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Το ποιος έχει βαλθεί να αλλοιώσει την ιστορία, φαίνεται από τις προσπάθειές σας, αλλά δεν θα καταφέρετε απολύτως τίποτα.


Το ίδιο ισχύει και για εσάς αγαπητέ.Αλλά ξύπνησαν πια τα πρόβατα,το παπαδαριό χάνει έδαφος και φαίνεται..

quote:
Η Εκκλησία, λειτούργησε ως υποκινητής για την επανάσταση και συνείσφερε με ανθρώπους, με υλική και με πνευματική υποστήριξη!!


Τα ίδια Παντελή μου,τα ίδια Παντελάκη μου....

quote:
Και αν δεν με πιστεύετε, διαβάστε π.χ. τα απομνημονεύματα του προπάππου μου του Μακρυγιάννη (έλα Συνοδινέ μου), του Κολοκοτρώνη, διαβάστε κανένα ποίημα, ακούστε και κανένα δημοτικό τραγουδάκι (πέρα από τις σημερινές σύγχρονες σαχλαμάρες που ακούτε), που μιλάνε από μόνα τους για Χριστό και Παναγιά.

Μα καλά,όντως ήταν προπάππους σου ο Μακρυγιάννης;γιατί εμένα,ο δικός μου προπάππους,ο Ρήγας,μου τα έχει πεί λιγάκι διαφορετικά τα πράγματα...Αλήθεια,τον έχεις διαβάσει καθόλου;
Όσο για τα δημοτικά,αστο καλύτερα.Άτοπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 10:36:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Και αν δεν με πιστεύετε, διαβάστε π.χ. τα απομνημονεύματα του προπάππου μου του Μακρυγιάννη (έλα Συνοδινέ μου), του Κολοκοτρώνη, διαβάστε κανένα ποίημα, ακούστε και κανένα δημοτικό τραγουδάκι (πέρα από τις σημερινές σύγχρονες σαχλαμάρες που ακούτε), που μιλάνε από μόνα τους για Χριστό και Παναγιά.

Μα καλά,όντως ήταν προπάππους σου ο Μακρυγιάννης;γιατί εμένα,ο δικός μου προπάππους,ο Ρήγας,μου τα έχει πεί λιγάκι διαφορετικά τα πράγματα...Αλήθεια,τον έχεις διαβάσει καθόλου;
Όσο για τα δημοτικά,αστο καλύτερα.Άτοπο...


Τι σου έχει πει ο παππούς σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 10:56:06  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ πάντως Μαράκι,
με μια "γρήγορη" ματιά που έριξα στο Θούριο, είδα να λέει:

=================================
Ελάτε με έναν ζήλον, σε τούτον τον καιρόν,
να κάμωμεν τον όρκον, επάνω στον σταυρόν.
Συμβούλους προκομμένους, με πατριωτισμόν
να βάλωμεν εις όλα, να δίδουν ορισμόν.

………………….

……………………………….

Και τότε με τα χέρια, ψηλά στον ουρανόν
ας πούμ' απ' την καρδιά μας, ετούτα στον Θεόν.

Εδώ σηκώνονται οι πατριώτες όρθιοι,
και υψώνοντας τα χέρια προς τον ουρανόν,
κάνουν τον όρκον.

Ω βασιλεύ του κόσμου, ορκίζομαι σε Σε,
στην γνώμην των τυράννων, να μην έλθω ποτέ.
Μήτε να τους δουλεύσω, μήτε να πλανηθώ,
εις τα ταξίματά τους, για να παραδοθώ.

Εν όσω ζω στον κόσμον, ο μόνος μου σκοπός,
για να τους αφανίσω, θε νάναι σταθερός.
Πιστός εις την πατρίδα, συντρίβω τον ζυγόν,
αχώριστος για να 'μαι, υπό τον στρατηγόν.

Κι αν παραβώ τον όρκον, ν' αστράψ' ο ουρανός,
και να με κατακάψη, να γένω σαν καπνός.

Τέλος του όρκου
==================================

Λυπάμαι βρε Μαράκι που σου χαλάω το παραμύθι, που μπορεί να έχεις διαβάσει από την ιστοσελίδα της ODAL, αλλά τι να κάνουμε;;

Δεν γίνεται να ξαναγράψουμε το Θούριο για χάρη ορισμένων!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 11:09:32  Εμφάνιση Προφίλ
Λέει επίσης ο προπάππους σου:

Κάλλιο για την πατρίδα, κανένας να χαθή
ή να κρεμάση φούντα, για ξένον στο σπαθί.
Και όσοι προσκυνήσουν, δεν είναι πιά εχθροί,
αδέλφια μας θα γένουν, ας είναι κ' εθνικοί.

Ποιον εννοεί να προσκυνήσουν;;

----------------------------------
Του Σάββα και Δουνάβου, αδέλφια Χριστιανοί,
με τα άρματα στο χέρι, καθ' ένας ας φανή,
Το αίμα σας ας βράση, με δίκαιον θυμόν,
μικροί μεγάλοι ομώστε, τυρράννου τον χαμόν.

Ποιους αποκαλεί αδέλφια Χριστιανούς εδώ ο προπάππους σου;
Λες να ήταν Χριστιανός και ο ίδιος;;


--------------------------------------------------------------------
Ψηλά στα μπαϊράκια, σηκώστε τον σταυρόν,
και σαν αστροπελέκια, χτυπατε τον εχθρόν.
Ποτέ μη στοχασθήτε, πως είναι δυνατός,
καρδιοκτυπά και τρέμει, σαν τον λαγόν κι αυτός.

Πιστεύω να ξέρεις τι είναι το μπαϊράκι. Γιατί τους προτρέπει να σηκώσουν το σταυρό;; Τι δύναμη να έχει άραγε ο Σταυρός;;

----------------------
Μαράκι,
Κάποιος από τους δυο σας δεν μας τα λέει καλά!
Τελικά, ποιον να πιστέψουμε;; Εσένα ή τον προπάππου σου;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 11:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε ΨΗΛΕ ειπαμε οτι το μεγαλυτερο μερος του Ελληνικου λαου ειχε υποστει τετοια πλυση εγκεφαλου επι αιωνες και απο την χριστιανικη εκκλησια που νομιζε πως η ιστορια του ειναι ο χριστιανισμος αρα γιατι να τους μιλουσε ο ΡΗΓΑΣ?Και σχετικα με τον σταυρο ξερεις οτι ειναι αρχαιοελληνικο συμβολο?Γνωριζεις τι συμβολιζε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 11:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
η κοπτοραπτικη σου ψηλε δεν εχει ορια
παραθετω ολον τον θουριο για να δουν ολοι γιατι ακριβως μιλαει ο ρηγας
οσοι εχουν μυαλο θα καταλαβουν

quote:
Ώς πότε παλικάρια να ζούμεν στα στενά,
Mονάχοι σα λιοντάρια, σταις ράχαις στα βουνά;
Σπηλαίς να κατοικούμεν, να βλέπωμεν κλαδιά,
Nα φεύγωμ' απ' τον Kόσμον, για την πικρή σκλαβιά.
Nα χάνωμεν αδέλφια, Πατρίδα, και Γονείς,
Tους φίλους, τα παιδιά μας, κι' όλους τους συγγενείς.
Καλλιώναι μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
Παρά σαράντα χρόνοι σκλαβιά, και φυλακή.
Τι σ' ωφελεί αν ζήσης, και είσαι στη σκλαβιά,
Στοχάσου πως σε ψένουν καθ' ώραν στη φωτιά.
Βεζύρης, Δραγουμάνος, Aφέντης κι' αν σταθής,
O Tύραννος αδίκως, σε κάμει να χαθής.
Δουλεύεις όλ' ημέρα, σε ό,τι κι' αν σοι πη,
Kι' αυτός πασχίζει πάλιν, το αίμα σου να πιη.
Ο Σούτζος, κι' ο Μουρούζης, Πετράκης, Σκαναβής,
Γγίκας, και Μαυρογένης, καθρέπτης, είν' να ιδής.
Ανδρείοι Kαπετάνοι, Παπάδες, λαϊκοί,
Σκοτώθηκαν κι' Aγάδες, με άδικον σπαθί.
Kι' αμέτρητ' άλλοι τόσοι, και Τούρκοι, και Ρωμιοί,
Zωήν, και πλούτον χάνουν, χωρίς καμμιά 'φορμή.
Ελάτε μ' έναν ζήλον, σε τούτον τον καιρόν,
Nα κάμωμεν τον όρκον, επάνω στον Σταυρόν.
Συμβούλους προκομμένους, με πατριωτισμόν,
Nα βάλλωμεν εις όλα, να δίδουν ορισμόν.
Oι νόμοι νάν' ο πρώτος, και μόνος οδηγός,
Kαι της πατρίδος ένας, να γένη Aρχηγός.
Γιατί κ' η αναρχία, ομοιάζει την σκλαβιά,
Nα ζούμε σα θηρία, είν' πλιο σκληρή φωτιά.
Και τότε με τα χέρια, ψηλά στον Oυρανόν,
Aς πούμ' απ' την καρδιά μας, ετούτα στον Θεόν.
Εδώ συκώνονται οι Πατριώται ορθοί, και υψώνοντες τας χείρας
προς τον Oυρανόν, κάμνουν τον όρκον .
Όρκος κατά της Tυραννίας, και της αναρχίας.
Ω Bασιλεύ του Kόσμου, ορκίζομαι σε σε,
Στην γνώμην των τυράννων, να μην ελθώ ποτέ.
Μήτε να τους δουλεύσω, μήτε να πλανηθώ,
Eις τα ταξίματά τους, για να παραδοθώ.
Εν όσω ζω στον Kόσμον, ο μόνος μου σκοπός,
Για να τους αφανίσω, θε νάναι σταθερός.
Πιστός εις την Πατρίδα, συντρίβω τον ζυγόν,
Aχώριστος για νάμαι, υπό τον Στρατηγόν.
Κι' αν παραβώ τον όρκον, να στράψ' ο Oυρανός,
Kαι να με κατακάψη, να γένω σαν καπνός.
Tέλος του Όρκου.
Σ' Aνατολή και Δύσι, και Nότον και Bοριά,
Για την Πατρίδα όλοι, νάχωμεν μια καρδιά.
Στην πίστιν του καθ' ένας, ελεύθερος να ζη,
Στην δόξαν του πολέμου, να τρέξωμεν μαζύ.
Βουλγάροι, κι' Αρβανήτες, Αρμένοι και Ρωμιοί,
Aράπιδες, και άσπροι, με μια κοινή ορμή.
Για την ελευθερίαν, να ζώσωμεν σπαθί,
Πως είμασθ' αντρειωμένοι, παντού να ξακουσθή.
Όσ' απ' την τυραννίαν, πήγαν στη ξενητιά,
Στον τόπον του καθ' ένας, ας έλθη τώρα πια.
Kαι όσοι του πολέμου, την τέχνην αγροικούν,
Eδώ ας τρέξουν όλοι, τυράννους να νικούν.
H Ρούμελη τους κράζει, μ' αγκάλαις ανοιχταίς,
Tους δίδει βιο, και τόπον, αξίαις και τιμαίς.
Ώς πότ' Oφφικιάλος, σε ξένους Bασιλείς.
Έλα να γένης στύλος, δικής σου της φυλής.
Κάλλιο για την Πατρίδα, κανένας να χαθή,
Ή να κρεμάση φούντα, για ξένον στο σπαθί.
Και όσοι προσκυνήσουν, δεν είναι πλιο εχθροί,
Aδέλφια μας θα γένουν, ας είναι κ' εθνικοί.
Μα όσοι θα τολμήσουν, αντίκρυ να σταθούν,
Eκείνοι και δικοί μας, αν είναι ας χαθούν.
Σουλλιώταις, και Μανιώταις, λιοντάρια ξακουστά,
Ώς πότε σταις σπηλαίς σας, κοιμάσθε σφαλιστά.
Μαυροβουνιού καπλάνια, Ολύμπου σταυραητοί,
Kι' Αγράφων τα ξευτέρια, γεννήτε μια ψυχή.
Ανδρείοι Μακεδόνες, ορμήσατε για μια,
Kαι αίμα των τυράννων, ρουφήστε σα θεριά.
Του Σάββα και Δουνάβου, αδέλφια Xριστιανοί,
Mε τ' άρματα στο χέρι, καθ' ένας ας φανή.
Tο αίμα σας ας βράση, με δίκαιον θυμόν,
Mικροί μεγάλ' ομώστε, τυράννου τον χαμόν.
Λεβέντες αντριωμένοι, Μαυροθαλασσινοί,
O βάρβαρος ώς πότε, θε να σας τυραννή.
Μη καρτερήτε πλέον, ανίκητοι Λαζοί,
Xωθήτε στο μπογάζι, μ' εμάς κ' εσείς μαζί.
Δελφίνια της θαλάσσης, αζδέρια των Nησιών,
Σαν αστραπή χυθήτε, κτυπάτε τον εχθρόν.
Της Κρήτης, και της Νίδρας, θαλασσινά πουλιά,
Kαιρός είν' της Πατρίδος, να κούστε την λαλιά.
Κι' όσ' είστε στην Aρμάδα, σαν άξια παιδιά,
Oι Nόμοι σάς προστάζουν, να βάλλετε φωτιά.
Μ' εμάς κ' εσείς Μαλτέζοι, γεννήτ' ένα κορμί,
Kατά της τυραννίας, ριχθήτε με ορμή.
Σας κράζει η Ελλάδα, σας θέλει σας πονεί,
Zητά την συνδρομήν σας, με μητρικήν φωνή.
Τι στέκεις, Παζβαντζίουγλου, τόσον εκστατικός;
Tεινάξου στο Μπαλκάνι, φώλιασε σαν αητός.
Tους μπούφους, και κοράκους, καθόλου μη ψηφάς,
Mε τον ραγιά ενώσου, αν θέλης να νικάς.
Σηλίστρα, και Μπραΐλα, Σμαήλι και Κυλί,
Μπενδέρι, και Χωτήνι, εσένα προσκαλεί.
Στρατεύματά σου στείλε, κ' εκείνα προσκυνούν,
Γιατί στην τυραννίαν, να ζήσουν δεν 'μπορούν.
Γγιουρτζή πλια μη κοιμάσαι, συκώσου με ορμήν,
Tον Mπρούσια να μοιάσης, έχεις την αφορμήν.
Και συ που στο Χαλέπι, ελεύθερα φρονείς,
Πασιά καιρόν μη χάνεις, στον κάμπον να φανής.
Mε τα στρατεύματά σου, ευθύς να συκωθής,
Στης Πόλης τα φερμάνια, ποτέ να μη δοθής.
Του Μισιργιού ασλάνια, για πρώτη σας δουλιά,
Δικόν σας ένα Mπέι, κάμετε Bασιλιά.
Xαράτζι της Αιγύπτου, στην Πόλ' ας μη φανή,
Για να ψοφήσ' ο λύκος, οπού σας τυραννεί.
Με μια καρδιάν όλοι, μία γνώμην, μία ψυχή,
Kτυπάτε του τυράννου, την ρίζαν να χαθή.
Ν' ανάψωμεν μία φλόγα, σε όλην την Τουρκιά,
Nα τρέξ' από την Μπόσνα, και ώς την Αραπιά.
Ψηλά στα μπαϊράκια, συκώστε τον Σταυρόν,
Kαι σαν αστροπελέκια, κτυπάτε τον εχθρόν.
Ποτέ μη στοχασθήτε, πως είναι δυνατός,
Kαρδιοκτυπά και τρέμει, σαν τον λαγώ κι' αυτός.
Τρακόσιοι γκιρτζιαλίδες, τον έκαμαν να διή,
Πως δεν 'μπορεί με τόπια, μπροστά τους να ευγή.
Λοιπόν γιατί αργήτε, τι στέκεσθε νεκροί;
Ξυπνήσατε μην είσθε, ενάντιοι κ' εχθροί.
Πώς οι Προπάτορές μας, ορμούσαν σα θεριά,
Για την ελευθερίαν, πηδούσαν στη φωτιά.
Έτζι κ' ημείς, αδέλφια, ν' αρπάξωμεν για μια,
T' άρματα και να βγούμεν, απ' την πικρή σκλαβιά.
Να σφάξωμεν τους λύκους, που στον ζυγόν βαστούν,
Kαι Χριστιανούς, και Τούρκους, σκληρά τους τυραννούν.
Στεργιάς, και του πελάγου, να λάμψη ο Σταυρός,
Kαι στην δικαιοσύνην, να σκύψη ο εχθρός.
O Kόσμος να γλυτώση, απ' αύτην την πληγή,
K' ελεύθεροι να ζώμεν, αδέλφια εις την Γη.
Πέρας μεν ώδε,
H δε αυ πράξις τέρας.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 11:50:20  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Ελληνισμός δεν έχει ανάγκη από πλύσεις εγκεφάλου, ήξερε και ξέρει πολύ καλά πώς να συμπεριφέρεται σε όσους προσπάθησαν ή προσπαθούν να του κάνουν πλύση εγκεφάλου.

Το ότι δέχθηκε το Χριστιανισμό και 2000 χρόνια τώρα συζεί, και τα καταφέρνει περίφημα, μαζί του, είναι τρανή απόδειξη ότι η «συνταγή πέτυχε»!!

Ο Σταυρός, ανά τους αιώνες και ανά τα έθνη, μπορεί να είχε διάφορους συμβολισμούς.
Στο συγκεκριμένο όμως θέμα, στο Θούριο, ο Σταυρός είναι ο Χριστιανικός Σταυρός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 12:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Λυπάμαι βρε Μαράκι που σου χαλάω το παραμύθι, που μπορεί να έχεις διαβάσει από την ιστοσελίδα της ODAL, αλλά τι να κάνουμε;;

Δεν έχω ιδέα ποιά είναι η σελίδα που λες.μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα..Όσο για τον προπάππο μου,δεν είπα ότι δεν ήταν χριστιανός.ο προπάππους μου δεν ήταν άθεος.κι εδώ δεν μιλάμε για την θρησκεία αλλά για τους λειτουργούς της.ο Ρήγας είχε ενοχλήσει το παπαδαριό με τα λογάκια του,γι'αυτό και κόντεψε να αφοριστεί.Να είσαι μέσα στο θέμα...

Όσον αφορά τις χειροτεχνίες σου με τον Θούριο,θα συμφωνήσω με τον Γηγενή,όποιος έχει μυαλό θα καταλάβει τα λόγια του Ρήγα.Να θυμίσω την πρωτοφανή ερμηνεία σου στον εθνικό μας ύμνο...Επίσης,να προσθέσω ότι μόνο τον Θούριο βρήκες ως παράδειγμα.Ο Ρήγας είχε γράψει και πιο ενοχλητικά πραγματάκια για τον κλήρο...

Και αλήθεια,κάτι ανέφερα για τον πατηρ-πιρουνάκη,έναν πραγματικό ΙΕΡΕΑ που αφορίστηκε από τους ομοιδεάτες σου,επειδή τόλμησε να τα χώσει στους συναδέλφους...το προσπέρασες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 12:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Αλλά κατόπιν, οι άνθρωποι θα αλλάξουν διάθεση, θα στραφούν από το καλό στο κακό, έτσι ώστε να μη διαφέρει αδελφός, ούτε αδελφή, ούτε πατέρας, ούτε μητέρα, ούτε υιός, ούτε άνδρας, ούτε γυναίκα. Θα είναι γενική η Πτώση και κοινή η καταστροφή, όπως στα Σόδομα και Γόμορρα, δηλ. δεν θα μπορούν να βρεθούν ούτε πέντε Δίκαιοι. Ο αδελφός θα έχει την αδελφή για γυναίκα, η μητέρα θα έχει τον υιό για άνδρα, ο υιός θα θανατώνει τον πατέρα και εν Μοιχεία θα ζεί με την μητέρα. Και πολλά άλλα κακά, θα γίνουν συνήθεια. Όσο το κακό θα γίνεται ισχυρότερο, τόσο περισσότερο η ατυχία και η συμφορά θα τους συναντά. Ο χρυσός θα γίνει ζευγάρι. Όσο περισσότερες συμφορές θα έρχονται στους ανθρώπους, αυτοί περισσότερα κακά θα κάνουν, δηλ. Αντί να Μετανοήσουν, όλο και περισσότερο θα σκέφτονται κακά για τον Θεό. Τα κακά που θα κάνουν οι άνθρωποι, θα ξεπεράσουν όλα τα κακά των ανθρώπων πριν τον Κατακλυσμό του Νώε. Όλοι θα μιλούν μόνο για το πονηρό, η σκέψη τους μόνο γι' αυτό, η επιθυμία τους πονηρή, οι συναναστροφές μόνο για κακό, τα έργα όλων μόνο πονηρά. Θα κυριαρχήσει η αρπαγή και η κλεψιά, η Γενική Βιαιότητα και Βιοπραγία, η κοινή απομόνωση και αποξένωση, το Γενικό Κακό, με πολλές Εκφράσεις. Έτσι, αυτός που θα κάνει το κακό θα θεωρείται και Δεδικαιωμένος.
Τότε, οι άνθρωποι θα έχουν θησαυρούς αγαθών, δηλ. οικονομικά κεφάλαια, αλλά θα δυσανασχετούν, σαν να μην έχουν τίποτα. Θα ξοδεύουν χρήματα και θα ζητούν ελεημοσύνη, για τα απαραίτητα. Θα θρηνούν σαν να μην έχουν τίποτα να φάγουν, μόνο και μόνο για να αποκτήσουν όλο και περισσότερα, για να γίνουν Κεφαλαιοκράτες. Όσο περισσότερο θα γίνεται μεγαλύτερη η Κενοδοξία τους, τόσο περισσότερο θα αυξάνονται οι ατυχίες στην ζωή τους. Τότε οι Απατεώνες θα εμφανιστούν γυμνοί, για να αποκτήσουν τα χρήματα και να τα δώσουν για το ίδιον συμφέρον. Όταν ο Κόσμος ερημωθεί πνευματικά και κυριαρχήσει η ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΡΧΙΑ, τότε θα γεννηθεί ο Αντίχριστος και θα κυριεύσει στον Κόσμο. Ο Αντίχριστος θα γεννηθεί από μία Ακάθαρτη Κόρη, Πόρνη. Αυτή θα έχει ενσαρκώσει κάθε ακαθαρσία, πορνείας και πονηρίας, κάθε κακό του Κόσμου. Όταν ο Κόσμος θα στερηθεί την Ευλογία του Αγίου Πνεύματος, τότε απ' αυτή την Ακάθαρτη Κόρη θα συλληφθεί Καρπός, από Κρυφή Πορνεία, ο οποίος θα γίνει Μεστός κάθε Κακού, σε Αντίθεση με το Χριστό, ο οποίος ήταν πλήρης κάθε Αρετής και η Παναγία μητέρα Του ήταν η Τελειότερη μεταξύ των Παρθένων Γυναικών. Αυτός λοιπόν ο πονηρός καρπός, θα γεννηθεί, όταν ο Κόσμος θα στερηθεί τις άγιες αρετές. Η ΕΝΔΕΙΑ του Κόσμου θα εμφανιστεί σε όλα τα Πεδία. Πρώτα, ο Κόσμος θα ψυχρανθεί στην Αγάπη, την Τιμή και τη Σωφροσύνη. Δεύτερον, θα στερηθεί κάθε Χωριό και Πόλη, τα υγειά Όργανα της ΕΞΟΥΣΙΑΣ. Τα πρόσωπα, τα οποία θα βρίσκονται στην κορυφή της Ιεραρχίας του Χωριού, της Πόλης και των Προαστείων, θα εγκαταλείψουν τις Υπηρεσίες τους, ώστε οι Πόλεις και τα Χωριά και τα Προάστεια, να μείνουν ΔΙΧΩΣ τούς σοβαρούς ΑΡΧΗΓΟΥΣ. Το ίδιο, ακριβώς και στο χώρο της Εκκλησίας, η οποία θα στερηθεί τους γνήσιους Πνευματικούς Αρχηγούς. Μετά απ' αυτή την Ένδεια, "ψυγήσεται η αγάπη των πολλών" (Ματθ. 24, 12) και "μόνον ο κατέχον άρτι έως εκ μέσου γένηται" (Β' Θεσσ. 2, 7). Τότε, θα γεννηθεί ο Ακάθαρτος, από την κοιλιά της Ακαθάρτου. Αυτός ο γεννηθείς Ακάθαρτος θα κάνει σημεία και θαύματα με την συνεργία των Δαιμόνων. Ο Κόσμος θα νομίσει ότι ο Αντίχριστος αυτός, θα είναι Αγαθός και Ταπεινός στην Καρδιά, αλλά στην Πραγματικότητα, αυτός θα έχει Καρδιά και Ομοιότητα Αλεπούς, ενώ στην Ψυχή θάνε ΛΥΚΟΣ. Η Τροφή του θα είναι η Ανταρσία και η Καταστροφή των Ανθρώπων. Μεταξύ των Ανθρώπων θα γίνονται Κατακρίσεις, Φθόνοι, Πονηρίες, Μίση, Έχθρες, Κλεψιές, Βίες, Αποστροφή από την Πίστη, μοιχείες και Πορνίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 12:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Φαντάζομαι να παρακολουθήσατε χθες στην τηλεόραση, την ανταλλαγή δώρων των μοναχών της μονής Εσφιγμένου στο Άγιο Όρος, παιρνώντας το μήνυμα των ημερών και δίνοντας το καλό παράδειγμα στους υπόλοιπους χριστιανούς.

Τι να πει κανείς...


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 12:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε Ψηλε δεν νομιζω πως η Ελληνες δεχτηκαν τον χριστιανισμο αλλα τους επιβληθηκε με σφαγες.Μηπως τα χρονια εκεινα απαγορευοταν να λες οτι εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ και επρεπε να λες πως εισαι Ρωμιος Ρωμαιος δηλαδη?Μηπως αν ελεγες οτι εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ σε χαρακτηριζαν ως ειδωλολατρη και σε εσφαζαν σαν πασχαλιατικο αρνι.Υποδουλοι ημασταν στους Ρωμαιους στους μεταρωμαιους και στην συνεχεια στους Τουρκους.Οποτε την θρησκευτικη εξουσια την ειχαν οι παπαδες αιωνες ολοκληρους και δεν νομιζω να αφηναν να εχεις επιλογες σε θεματα πιστης.Εδω ακομη και σημερα δεν εχουμε ανεξιθρησκεια στην πραξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 13:09:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν έχω ιδέα ποιά είναι η σελίδα που λες.μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα..Όσο για τον προπάππο μου,δεν είπα ότι δεν ήταν χριστιανός.ο προπάππους μου δεν ήταν άθεος.κι εδώ δεν μιλάμε για την θρησκεία αλλά για τους λειτουργούς της.

Από αυτό όμως που γράφεις, επιτίθεσαι κατά της θρησκείας. Τους λειτουργούς της θρησκείας τους λαμβάνεις ως πρόφαση για να καταφερθείς κατά του Χριστιανισμού, τον οποίο, όπως η ίδια δήλωσες, θα ήθελες να «εκσυγχρονίσεις», ή μήπως κάνω λάθος;;


quote:
ο Ρήγας είχε ενοχλήσει το παπαδαριό με τα λογάκια του,γι'αυτό και κόντεψε να αφοριστεί.Να είσαι μέσα στο θέμα...

Από τα γνωρίζεις εσύ όλα αυτά;; Ποια βιβλία διάβασες και έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;; Ποιο είναι το θέμα;; Εγώ αυτό που βλέπω είναι μισές φράσεις εκ μέρους σας.


quote:
Όσον αφορά τις χειροτεχνίες σου με τον Θούριο,θα συμφωνήσω με τον Γηγενή,όποιος έχει μυαλό θα καταλάβει τα λόγια του Ρήγα.

Δεν πρόκειται για χειροτεχνία. Παρέθεσα κάποιους στίχους για να δούνε όλοι το θρησκευτικό φρόνημα του «προπάππου» σου, γιατί εσύ θες να μας τα παρουσιάσεις διαφορετικά τα πράγματα.
Ναι, καλό είναι να διαβαστεί όλος ο Θούριος από τον κόσμο, κάνε τον κόπο και διάβασέ τον και εσύ. Ο Γηγενής όμως, τον αράδιασε εδώ μέσα και πέρα από μια φράση που δεν λέει τίποτα απολύτως, δεν πρόσθεσε τίποτα άλλο.


quote:
Να θυμίσω την πρωτοφανή ερμηνεία σου στον εθνικό μας ύμνο...

Δεν πρόκειται για καμιά πρωτοφανή ερμηνεία. Το ιερό είναι αυτό που σχετίζεται απόλυτα με το Θείο. Εσείς ήσασταν αυτοί που προσπαθήσετε να δημιουργήσετε μια καινούργια ερμηνεία, καταφεύγοντας σε διάφορα ακροβατικά.
Σε όλη τη λογοτεχνία που έχει να κάνει με την περίοδο εκείνη, παντού εξυμνείται ο Χριστός και η Παναγιά, πράγμα που δηλώνει τη βαθιά πίστη των αγωνιστών και το σεβασμό στην Εκκλησία.
Κάνετε το παν, και δημιουργείτε γεγονότα πλαστά προκειμένου να βιαιοπραγήσετε κατά της ιστορίας μας. Ο κόσμος μας σας κρίνει και σας δίνει ό,τι αξίζετε.


quote:
Επίσης,να προσθέσω ότι μόνο τον Θούριο βρήκες ως παράδειγμα.Ο Ρήγας είχε γράψει και πιο ενοχλητικά πραγματάκια για τον κλήρο...

Για πες μας εσύ, λοιπόν, ποια είναι αυτά τα πραγματάκια;


[quote]Και αλήθεια,κάτι ανέφερα για τον πατηρ-πιρουνάκη,έναν πραγματικό ΙΕΡΕΑ που αφορίστηκε από τους ομοιδεάτες σου,επειδή τόλμησε να τα χώσει στους συναδέλφους...το προσπέρασες... [quote]
Είσαι σοβαρή τώρα βρε Μαράκι; Ποια είναι τα στοιχεία και οι πηγές που παρέθεσες, έτσι ώστε να μπορέσω να τα δω και να τα σχολιάσω;;
Μου φαίνεται πως σου αρέσει να δημιουργείς εντυπώσεις με κενά λόγια και γενικόλογα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 13:32:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φιλε Ψηλε δεν νομιζω πως η Ελληνες δεχτηκαν τον χριστιανισμο αλλα τους επιβληθηκε με σφαγες.Μηπως τα χρονια εκεινα απαγορευοταν να λες οτι εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ και επρεπε να λες πως εισαι Ρωμιος Ρωμαιος δηλαδη?Μηπως αν ελεγες οτι εισαι ΕΛΛΗΝΑΣ σε χαρακτηριζαν ως ειδωλολατρη και σε εσφαζαν σαν πασχαλιατικο αρνι.Υποδουλοι ημασταν στους Ρωμαιους στους μεταρωμαιους και στην συνεχεια στους Τουρκους.Οποτε την θρησκευτικη εξουσια την ειχαν οι παπαδες αιωνες ολοκληρους και δεν νομιζω να αφηναν να εχεις επιλογες σε θεματα πιστης.Εδω ακομη και σημερα δεν εχουμε ανεξιθρησκεια στην πραξη.


Φίλε,
εγώ, προσωπικά, έχω κουραστεί να ακούω αυτή τη φτηνή δικαιολογία περί σφαγών.

Ο Χριστιανισμός επικράτησε γιατί εξύψωσε τον άνθρωπο και τον τοποθέτησε στη θέση που του αξίζει. Ο κόσμος δέχθηκε το Χριστιανισμό γιατί δεν άντεχε άλλο το βαρύ ζυγό της ειδωλολατρίας. Η πρότερη θρησκεία ή μάλλον το μίγμα θρησκειών και θεοτήτων, είχε ξεφτίσει τελείως και ο κόσμος δεν μπορούσε πια να ανεχτεί την καταπίεση.

Για αναλογίσου λίγο, γιατί οι ισχυροί αυτοκράτορες της ειδωλολατρικής πανίσχυρης Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, δέχτηκαν το Χριστιανισμό;
Μήπως τους απείλησαν οι 12 ψαράδες ότι αν δεν τον δεχόταν, θα τους έσφαζαν;
Έλα τώρα, ας είμαστε λίγο σοβαροί και ας μην αναπαράγουμε με τόση ευκολία τα όσα λένε οι σημερινοί πατριδοκάπηλοι!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 13:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840
Οτι να 'ναι!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 13:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Δεν πρόκειται για χειροτεχνία. Παρέθεσα κάποιους στίχους για να δούνε όλοι το θρησκευτικό φρόνημα του «προπάππου» σου,

τοτε ψηλε θα παραθεσω και εγω μερικα λογια σου απο την προηγουμενη σου απαντηση μην μου πεις οτι κανω χειροτεχνια

Ο Ελληνισμός ...
Το ότι δέχθηκε το Χριστιανισμό....
...είναι τρανή απόδειξη ότι...
...προσπάθησαν ή προσπαθούν να του κάνουν πλύση εγκεφάλου.


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 13:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε Ψηλε μαλλον δεν καταλαβες τι λεω η με αγνοεις εσκεμμενα.Ας υποθεσουμε οτι εσυ ζεις αιωνες ολοκληρους ευτυχισμενος.Ερχομαι καποια στιγμη σε κατακτω και προσπαθω να σου αλλαξω τα πιστευω σου με την βια λεγοντας σου οτι εισαι δαιμονολατρης κ.τ.λ και ηρθα να σε σωσω ειτε με το καλο ειτε με το κακο.Εσυ δεν το δεχεσαι αρχιζω να σε τυραννω και να κανω δυσκολη την ζωη των δικων σου.Στην αρχη υποκρινεσαι οτι το δεχεσαι για να γλυτωσεις.Στην συνεχεια σου γινεται βιωμα το ιδιο και στους απογονους σου και στο τελος σου γινεται παραδοση.Παραλληλα ολα αυτα τα χρονια εγω φροντιζω παντα να σου υπενθυμιζω ποιος ειναι το αφεντικο σε φοβεριζω με σατανομπαμπουλες και δημιουργω εναν ξεφτυσμενο ΕΛΛΗΝΑ τον Ρωμιο.Στην συνεχεια σε κατακτουν αλλοι αλλοπιστοι οι οποιοι αφηνουν τους δικους μου ιερεις να συνεχιζουν να σε διοικουν οταν θα επαναστατουσες στο ονομα ποιας παραδοσης θα το εκανες?Φυσικα σε αυτην που σου επεβαλα αφου την πραγματικη την ξεχασες αιωνες πριν.Βεβαια οταν ελευθερωθεις και δεις καθαροτερα την ιστορια και αρχισεις και ψαχνεσαι τοτε ανακαλυπτεις οτι τι παιχνιδι σου επεξα και συνεχιζω να στο παιζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 15:10:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
maraki8
ο Ρήγας είχε ενοχλήσει το παπαδαριό με τα λογάκια του,γι'αυτό και κόντεψε να αφοριστεί.

Ψηλός
Από τα γνωρίζεις εσύ όλα αυτά;; Ποια βιβλία διάβασες και έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα;;


Όχι μόνον αφορίστηκαν τα γραφτά του Ρήγα από το πατριαρχείο αλλά με εγκύκλιό του ο Γρηγόριος ο Ε΄ καλεί τους μητροπολίτες να μαζεύουν όποιο αντίτυπο της "Πολιτικής Διοίκησης" του Ρήγα (μέσα βρισκόταν και ο θούριος) και να τα στέλνουν στο πατριαρχείο για να καούν "γιατί είναι αντίθετα με τη χριστιανική πίστη".

Ο υποτακτικός του πατριαρχείου Αθανάσιος Πάριος μάλιστα στο εμετικό έργο του "Χριστιανική Απολογία" που κυκλοφόρησε το 1802 όχι μόνο κατακρίνει το έργο του Ρήγα αλλά θεωρεί επιβεβλημένο να σφάζονται αυτοί που το διαβάζουν, και θεωρεί το θάνατό τους έργο της "Θείας Πρόνοιας"

Σε ποιά βιβλία; Να σου αναφέρω μόνον την Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τόμος 11, σελ. 450.

quote:
Ψηλός
Δεν πρόκειται για καμιά πρωτοφανή ερμηνεία. Το ιερό είναι αυτό που σχετίζεται απόλυτα με το Θείο.

Καμία σχέση. Είπαμε δύσκολη η ελληνική αλλά τόσο;

quote:
Ψηλός
εγώ, προσωπικά, έχω κουραστεί να ακούω αυτή τη φτηνή δικαιολογία περί σφαγών.

Οποιοδήποτε βιβλίο βυζαντινής ιστορίας να ανοίξεις, θα βρεις μέσα τόσο τους νόμους που ενσωματώθηκαν στον Θεοδοσιανό και τον Ιουστινιάνειο Κώδικα και επιβάλλανε με τη βία το χριστιανισμό σαν υποχρεωτική θρησκεία επί ποινή θανάτου, όσο και τις διάφορες εγκυκλίους που έστελναν κατά καιρούς οι Σλαβοαρμένιοι αυτοκράτορες του βυζαντίου με εντολές προς τους επάρχους για ολοκληρωτικό αφανισμό της παλαιάς θρησκείας και επιβολή της αστιατικής θρησκείας του χριστιανισμού.

Ακόμη και στη "Βυζαντινή Ιστορία" του Ζακυνθινού, ο οποίος δεν παραλείπει σε κάθε σελίδα να υμνεί το χριστιανισμό, αναφέρονται οι σφαγές των Ελλήνων προκειμένου να πιστέψουν στην ασιατική θρησκεία του χριστιανισμού.

Οι δε αυτοκράτορες δεν δίστασαν να κατεβάσουν τους εκχριστιανισμένους Γότθους του Αλάριχου εναντίον των Ελλήνων, οι οποίοι απ'όπου πέρασαν χορτάρι δεν φύτρωσαν.

650 χρόνια κράτησε ο βίαιος εκχριστιανισμός των Ελλήνων με τους Λάκωνες και Μεσσήνιους να υποκύπτουν στην ασιατική λαίλαπα τελευταίοι, γύρω στο 950 μαχχ.

Εσύ ποιά ιστορικά βιβλία έχεις διαβάσει που λένε ότι οι Έλληνες πίστεψαν στο Γιαχβέ αυτοβούλως; Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε...

quote:
Ψηλός
Για αναλογίσου λίγο, γιατί οι ισχυροί αυτοκράτορες της ειδωλολατρικής πανίσχυρης Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, δέχτηκαν το Χριστιανισμό;

Για πολλούς λόγους, κυρίως πολιτικούς.

quote:
Ψηλός
Το ποιος έχει βαλθεί να αλλοιώσει την ιστορία, φαίνεται από τις προσπάθειές σας, αλλά δεν θα καταφέρετε απολύτως τίποτα.

Δεν πρόκειται για καμιά προσπάθεια ξαναγραψίματος ή αλλοίωσης της ιστορίας. Η ιστορία είναι καταγεγραμμένη. Απλά, οι Χριστιανοί δεν την διαβάζουν (κι αν τη διαβάζουν δεν την καταλαβαίνουν).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 15:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Κι εκεί που ήμουν έτοιμη να αρχίσω να παραθέτω τα γνωστά σεντόνια,απάντησε επιγραμματικά ο macedon,και δεν χρειάζεται.Αν πάλι δεν σου φτάνουν αυτά Ψηλέ,πες το μας να αρχίσουμε να γράφουμε πάλι...

quote:
Από αυτό όμως που γράφεις, επιτίθεσαι κατά της θρησκείας. Τους λειτουργούς της θρησκείας τους λαμβάνεις ως πρόφαση για να καταφερθείς κατά του Χριστιανισμού, τον οποίο, όπως η ίδια δήλωσες, θα ήθελες να «εκσυγχρονίσεις», ή μήπως κάνω λάθος;;

Δικά σου συμπεράσματα,δεν με απασχολεί τι πιστεύεις για εμένα.Το μοναδικό αληθές σε αυτά που λες,είναι ότι επιθυμώ να εκσυγχρονιστεί η ορθοδοξία.

quote:
Δεν πρόκειται για καμιά πρωτοφανή ερμηνεία. Το ιερό είναι αυτό που σχετίζεται απόλυτα με το Θείο. Εσείς ήσασταν αυτοί που προσπαθήσετε να δημιουργήσετε μια καινούργια ερμηνεία, καταφεύγοντας σε διάφορα ακροβατικά.
Σε όλη τη λογοτεχνία που έχει να κάνει με την περίοδο εκείνη, παντού εξυμνείται ο Χριστός και η Παναγιά, πράγμα που δηλώνει τη βαθιά πίστη των αγωνιστών και το σεβασμό στην Εκκλησία.
Κάνετε το παν, και δημιουργείτε γεγονότα πλαστά προκειμένου να βιαιοπραγήσετε κατά της ιστορίας μας. Ο κόσμος μας σας κρίνει και σας δίνει ό,τι αξίζετε.

Μην ξαναναλύσουμε το σχετικό θέμα..Ή ακόμα καλύτερα,"τι είχες Γιάννη μου,τι είχα πάντα.."

quote:
Μου φαίνεται πως σου αρέσει να δημιουργείς εντυπώσεις με κενά λόγια και γενικόλογα.

Αν άνοιγες και κανένα πραγματικό ιστορικό βιβλίο,θα ήξερες ποιός ήταν ο Πιρουνάκης.Αν πάλι έβλεπες που και που τηλεόραση(αυτό το σατανικό πράγμα),θα ήξερες επίσης ποιός ήταν ο Πιρουνάκης.Αν πάλι εκεί που ζείς δεν έχει τηλεόραση,ξαναγύρνα στην πρώτη πρόταση.
Ο Πιρουνάκης ήταν ένας πραγματικός παπάς,όπως θα έπρεπε να είναι όλοι οι τράγοι.Τι διατυμπανιζε λοιπόν ο Πιρουνάκης κι έφαγε έναν περιποιημένο αφορισμό;Έλεγε ότι η εκκλησία θα έπρεπε να μοιράσει τον πλούτο της και να μη το παίζει πλέον μεγαλοτσιφλικάς.Έλεγε ότι δεν είναι δυνατόν οι παπάδες να κάνουν τέτοιες τεραστιες περιουσίες.Προσπαθούσε να αφυπνίσει το παπαδαριό κατα την διάρκεια της χούντας(το οποίο παπαδαριό τα είχε κάνει πλακάκια με τους φασίστες τότε) ώστε να ρίξουν την χούντα.Προσάθησε να πείσει τους παπάδες να πάνε στο Πολυτεχνείο να βοηθήσουν τους πολιορκημένους φοιτητές.Και μετά απο το αιματοκύλισμα είπε ότι θα έπρεπε να κείτονται πτώματα ιερέων κοντά στην σιδερόπορτα και όχι νέων παιδιών.Και το τελειωτικό χτύπημα που κατάφερε τότε ο Πιρουνάκης;τοποθετήθηκε από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ τότε,στην επιτροπή για την καταγραφή και διερεύνηση του εκκλησιαστικού πλούτου..Όπως καταλαβαίνεις,τα είδε όλα το παπαδαριό και λίγο πριν πεθάνει,όντας άρρωστος από καρκίνος,τον αφόρισαν..
Αυτα είναι τα καλά του παπαδαριού.Αν δεν τα ήξερες,χαίρομαι πολύ που σε διαφώτισα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nostron
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 17:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nostron
Μαράκι και Μακεδόνα τα λέτε πολύ καλα. Αγαπητέ Ψηλέ, εκτός από τα συγγράμματα που αναφέρει ο Μασεντον, θα πρέπει να έχεις υπ' οψιν σου ότι η Ελληνική Νομαρχία, που οι ιστορικοί είναι 99% βέβαιοι ότι την έγραψε ο Ρήγας και απλά κάποιοι συντροφοί του προσέθεσαν κάποια πραγματα μεταγενέστερα, αναφέρεται ότι η Εκκλησία με λίγα λόγια έτρωγε τη σάρκα των Ελλήνων. Το αν πίστευαν στο Χριστό ή όχι, δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Άλλωστε, απ' όσο φαίνεται ούτε ο Χριστόδουλος πιστεύει αλλά είναι αρχιεπίσκοπος των ορθοδόξων. Στην Ελληνική Νομαρχία επίσης, αναφέρεται ότι τις Σουλιώτισσες τις πρόδωσε στους Τούρκους Μητροπολίτης (το έχω ξαναγράψει αυτό παραπάνω). Επίσης, στο εν λόγω ελληνοδιαφωτιστικό κείμενο αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι η Εκκλησία άφηνε στο δρόμο χήρες και ορφανά ...(στο βωμό του κέρδους φυσικά...)! Δεν ξέρω αν όλα αυτά μαζί σου είναι αρκετα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 18:03:59  Εμφάνιση Προφίλ
Με την ευκαιρία. την "Ελληνική Νομαρχία", σκαναρισμένη και σε μορφή .pdf μπορείτε να τη βρείτε online..

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy