ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 15:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

[quote]ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΕΡΩ ΕΑΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ!
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΘΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Lousipan ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ.....

maraki: <<Την πρώτη σου φράση δεν την κατάλαβα.>>

el.elyon:
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ lusipan ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΑΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ.


maraki: <<Όσο για αυτούς που τους ψηφίζουν,όντας μια από αυτούς,ψηφίζουμε κάποιους,είτε από ιδεολογία,είτε-γιατί να το κρύψουμε άλλωστε-από συμφέροντα.Δεν είμαι ανόητη,ούτε πετάω στα σύννεφα,πιστεύοντας ότι δεν τρώει η παράταξή μου.Και να σου πω και κάτι άλλο;αν η Εκκλησία μπορούσε να κάνει ρουσφέτια και να βρίσκει καλές δουλίτσες στον κοσμάκη,τότε θα σου έλεγα εγώ πόση κοσμοσυρροή θα υπήρχε στις εκκλησίες,πόση "επιστροφή" στην πίστη θα υπήρχε...
Επίσης,πολύ θα ήθελα να δω μια ορκωμοσία χωρίς τους παπάδες.Είμαι περίεργη για το τι κόλαση θα ξεσπούσε αν γινόταν κάτι τέτοιο..
Τέλος πάντων,η εκκλησία έχει πολλές απολαβές,ιδιαίτερα οικονομικές.Θα ήθελα να περιοριστούν σημαντικά...Γιατί νομίζεις δεν γίνονται δημοψηφίσματα για αυτά τα θέματα;θα φαινόταν και έμπρακτα η άποψη των Ελλήνων για την εκκλησία...>>

el.elyon:
ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΙΑ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ; ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ;
Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΘΕΩΡΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΤΗ ΨΗΦΟ ΣΟΥ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 16:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Εστω οτι εχεις δικιο ,αλλα η λυση δεν ειναι να κανεις προσωπικες επιθεσεις εναντιον του πισω απο την ανωνυμια του internet.

Αυτός με τις δηλώσεις του επιτίθεται καθημερινά σε ανθρώπους που έχουν ίδιες ιδέες με τις δικές μου, οπότε και εγώ δικαιούμαι να στιγματίσω τα δικά του σφάλματα.
Για ανωνυμίες που βλέπω οτι γράφεις να γνωρίζεις οτι τα ίδια λέω και στο περιβάλλον μου.


quote:

Eσυ ετσι κρινεις μια ολοκληρη θρησκεια?

Η θρησκεία σου αμφισβητείται έντονα απο παντού.
Αλλά εγώ σε αυτά που έγραψα δεν κρίνω αυτήν, κρίνω τα λεγόμενα ενός αντρός που αυτοχαρακτηρίζεται αρχηγός της και κατ'επέκταση μερικών άλλων που δίνουν στον εαυτό τους παρόμοιους χαρακτηρισμούς ενώ θα έπρεπε να ήταν ήδη ξυρισμένοι.

quote:
Το ιδιο λεμε αγαπητε αρα δεν υπαρχει λογος να ασχολεισεμε τον καθε Παρασκευαιδη ετσι δεν ειναι?

Όχι ακριβώς, εσύ λές οτι αγάπη χωρίς τα συνεχή λιβανιστήρια του χριστιανισμού τα κύριε ελέησον και τις προσευχές δέν υπάρχει, εγώ λέω οτι αγάπη μπορεί να υπάρξει κάτω απο οποιεσδήποτε συνθήκες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 18:54:27  Εμφάνιση Προφίλ
test

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 00:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
ΑΠΟ ΣΥΝΟΔΙΝΟ...

Τα -Email- (μυνήματα) στη διεύθυνσή μου
από ένα λάθος - αποδώθηκαν Ιερογλυφικά-
και δεν μπόρεσα να τα διαβάσω.
Εδώ και βδομάδες δεν είχα ελέγξει το ταχυδρομείο
και το διαπίστωσα μόλις σήμερα.
Σε παρακαλώ κάνε τον κόπο ακόμη μια φορά,
για να δώ αν τώρα είναι εντάξη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 08:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Kαλημερα θα ηθελα να εκφρασω μια αποροια για ολα τα δεινα του τοπου φταιει ο Χριστοδουλος???και αν ναι γιατι???Το να ειστε εκνευρισμενοι με τους παπαδες για καποια πραγματα το καταλαβαινω ως ενα σημειο ειμαι και εγω αλλα απο κει και περα και ειδικα για σενα Μαρακι που λες οτι πιστευεις στον Χριστο,εχεις καταλαβει οτι ετσι βαλλεις εναντια στην Θρησκεια σου????Οτι γινεσε ενα πιονι του καθε αθεου που χρησιμοποιει τα επιχειρηματα αυτα γι ανα αποστρεψετε ολοι εσεις το βλεμα σασ μακρυα απο την θρησκεια???Εκκλησια ειναι ο λαος ειναι ενας αριθμος χριστιανων δεν ειναι ουτε τα κτιρι αουτε η παπαδες αν εσεις πιστευετε και αγαπατε αλληλους οτι και να κανουν οι παπαδες δεν σας αφορα ουτε και σας επηρεαζει ,τ αλεω καλα???
Οσο γι ατα ρουσφετια κοιταξτε πρωτα να τα αποβαλλετε εσεις οι ιδιοι και μετα ολοι οι αλλοι γιατι ρουσφετι γινεται απο τν στιγμη που το ζηταει η μια πλευρα και το εκπληρωνει η αλλη σωστα???


Σήμερα μόλις είδα το μήνυμά σου αγαπητέ Βελισσάριε.Και όντως πρόλαβε να απαντήσει για μένα ο Επαίτης και τον ευχαριστώ γι'αυτό.
Δεν φταίει για όλα ο χριστόδουλος,αν είναι δυνατόν κιόλας.Όμως δεν κάθεται στα αβγά του αγαπητέ.Δεν έχει καμία δουλειά να εκφέρει απόψεις και να ζητάει πράγματα στα θέματα της παιδείας,της πολιτικής,της δικαιοσύνης.Ακόμα και για κοινωνικά φαινόμενα που έχει εκφέρει απόψεις,θα έπρεπε να προσέχει πολύ τι λέει..
Είμαστε εκνευρισμένοι με τους παπάδες γιατί σχεδόν κανείς τους δεν σέβεται τα ράσα που φοράει και το λειτούργημα που κάνει.Βάλλομαι εναντίον τους αγαπητέ,όχι εναντίον του χριστιανισμού.
Και δεν γινόμαστε πιόνι κανενός αγαπητέ,με αυτό που είπες μου θύμισες κάποιο άλλο μέλος που μας κατηγορεί ότι βλέπουμε πολλή τηλεόραση.Έχουμε-όπως είπε και ο Επαίτης-μάτια και αυτιά,βλέπουμε και ακούμε οτιδήποτε συμβαίνει.Και θα επαναλάβω μια φορά ακόμα,πως ότι με έχει εξαγριώσει/ξενίσει στο θέμα των παπάδων,το 80% το έχω ζήσει η ίδια και ένα 20% το έχω ακούσει από τρίτους και από την τηλεόραση..
Η άποψή σου για την εκκλησία είναι ενδιαφέρουσα και σωστή,κατά την άποψή μου.Μόνο που αυτό που λες,δεν συμφέρει καθόλου τον κλήρο.Κάτι τέτοια έλεγε και ο συγχωρεμένος πατηρ-Πηρουνάκης,και τον αφορίσανε...
Όσον αφορά τα ρουσφέτια αγαπητέ,επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι αδαής,ούτε βαδίζω με το κερί στο χέρι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 10:30:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν φταίει για όλα ο χριστόδουλος,αν είναι δυνατόν κιόλας.Όμως δεν κάθεται στα αβγά του αγαπητέ.Δεν έχει καμία δουλειά να εκφέρει απόψεις και να ζητάει πράγματα στα θέματα της παιδείας,της πολιτικής,της δικαιοσύνης.Ακόμα και για κοινωνικά φαινόμενα που έχει εκφέρει απόψεις,θα έπρεπε να προσέχει πολύ τι λέει..


Tα καλα και τα ασχημα της Δημοκρατιας ειναι αυτα καλη μου.
quote:
Είμαστε εκνευρισμένοι με τους παπάδες γιατί σχεδόν κανείς τους δεν σέβεται τα ράσα που φοράει και το λειτούργημα που κάνει.Βάλλομαι εναντίον τους αγαπητέ,όχι εναντίον του χριστιανισμού.
Και δεν γινόμαστε πιόνι κανενός αγαπητέ,με αυτό που είπες μου θύμισες κάποιο άλλο μέλος που μας κατηγορεί ότι βλέπουμε πολλή τηλεόραση.Έχουμε-όπως είπε και ο Επαίτης-μάτια και αυτιά,βλέπουμε και ακούμε οτιδήποτε συμβαίνει.Και θα επαναλάβω μια φορά ακόμα,πως ότι με έχει εξαγριώσει/ξενίσει στο θέμα των παπάδων,το 80% το έχω ζήσει η ίδια και ένα 20% το έχω ακούσει από τρίτους και από την τηλεόραση..


Ακριβως οπως το ειπες εχεισ ματια και αυτια και μπορεις να δεις και να συγκρινεις.Εγω στην θεση σου θα πολεμουσα να αλλαξω βασικοτερα θεματα της κοινωνιας μας οπως το συστημα υγειας την παιδεια και την ανεργεια εφοσον νιωθεις κοινωνικα ευαισθητοποιημενη.
quote:
Η άποψή σου για την εκκλησία είναι ενδιαφέρουσα και σωστή,κατά την άποψή μου.Μόνο που αυτό που λες,δεν συμφέρει καθόλου τον κλήρο.Κάτι τέτοια έλεγε και ο συγχωρεμένος πατηρ-Πηρουνάκης,και τον αφορίσανε...


Στην εκκλησια του Χριστου και οχι των ανθρωπων μπορεις να βρεις Γεροντες Αγιους εν ζωη και να διδαχτεις πολλα απο αυτους αλλα ειμαι σιγουρος πως ο περιγυρος σου δεν θα σε αφησει.
quote:
Όσον αφορά τα ρουσφέτια αγαπητέ,επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι αδαής,ούτε βαδίζω με το κερί στο χέρι...

Συμφωνουμε αγαπητη μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 12:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Tα καλα και τα ασχημα της Δημοκρατιας ειναι αυτα καλη μου.

Νομίζω ότι είναι τα καλά και τα άσχημα της ελληνικής πολιτείας που κάνει μουγκαφών και υποχωρεί στις απαιτήσεις της εκκλησίας...

quote:
Ακριβως οπως το ειπες εχεισ ματια και αυτια και μπορεις να δεις και να συγκρινεις.Εγω στην θεση σου θα πολεμουσα να αλλαξω βασικοτερα θεματα της κοινωνιας μας οπως το συστημα υγειας την παιδεια και την ανεργεια εφοσον νιωθεις κοινωνικα ευαισθητοποιημενη.


Επειδή δεν με γνωρίζεις αγαπητέ μου και δεν κατηγορώ κάτι,ε;-αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αγωνίζομαι για τα θέματα ή και παραπλήσια που ανέφερες...Τα μάτια και τα αυτιά μου,δεν μπορούν να ακούνε και να βλέπουν επιλεκτικά...

quote:
Στην εκκλησια του Χριστου και οχι των ανθρωπων μπορεις να βρεις Γεροντες Αγιους εν ζωη και να διδαχτεις πολλα απο αυτους αλλα ειμαι σιγουρος πως ο περιγυρος σου δεν θα σε αφησει.

Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι πιόνι κανενός,έρμαιο του περίγυρού μου...
Υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι αγαπητέ μου,παντού.Έχω γνωρίσει μέσα σε τόσο παπαδαριό,μόνο ΔΥΟ αξιόλογους ανθρώπους,έναν παπά κι έναν ηγούμενο μονής...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 01:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΧΥΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΗΣΤΙΣΙΜΑ

Στο τραπέζι που έκανε ο χριστόδουλος στον Σημίτη,
τα πιάτα εναλλάσονταν με μεγάλη ταχύτητα.
Αντιγράφω...

Ρεβιθοπίλαφο
Μανέστρα με χταπόδι
Ριζότο από σουπιά
Χταποδοκεφτέδες
Ψαροκεφτέδες
Γεμιστό καλαμάρι
Αστακομακαρονάδα σβησμένη με σόγια
Πρασόπιτα
Χόρτα
(από τα ΝΕΑ)

Ο χριστόδουλος,λόγο και της νηστείας,πεινούσε σαν λύκος...
Άφησε τον Σημίτη να τσιμπήσει λίγο -σου λέει πόσο θα φάει,μια πιθαμή είναι- και μετά ανέλαβε δράση ο ίδιος.Το πιρούνι είχε πάρει φωτιά....
Κάποια στιγμή το παράτησε,γιατί ζεματούσε πλέον και αφού ανασήκωσε τα μανίκια από το ράσο του,έπιασε δουλειά με τα χέρια.
Ο Σημίτης και η Δάφνη τον κοιτούσανε αμήχανα και συνέχισαν να τσιμπούν ντροπαλά,καθώς προέρχονται και οι δύο από αριστοκρατικές οικογένειες και διατηρούν μια λεπτότητα στις κινήσεις τους.
-Παιδιά μ΄αυτά τα νηστίσιμα,όσο και να τρώει κανείς,δεν χορταίνει ποτέ.Τι μαρτύριο είναι κι αυτό,σχολίασε ο χριστόδουλος
Οι άλλοι έκαναν ότι συμφωνούν και συνέχισαν το τσίμπημα,αυξάνοντας λίγο ταχύτητα,προκειμένου να μην φύγουν τελείως νηστικοί.
Ειδών ειδών θαλασσινά,έχουν παρελάσει,από το στομάχι του χριστόδουλου.Τα περισσότερα είναι άγνωστα στο ευρύ κοινό ή δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα.
Αυτός ρε παιδιά έτσι και πέσει από καμιά συκιά και σκάσει η κοιλιά του,θα ξεχυθεί ολόκληρη η Μεσόγειος θάλασσα...
Αυτό δεν είναι στομάχι,αυτό είναι ο Ατλαντικός Ωκεανός.

"Στο βρεγμένο το ψωμί,ζάχαρη με λάδι
τρώγαμε τις κυριακές,μεσημέρι βράδυ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2007, 15:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

" ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ ΜΕΝΤΡΑΝΟ "

Κάτι που ακούγεται συχνά εδώ μέσα,είναι η φράση: "Υπάρχουν και καλοί ιεράρχες..." Βέβαια αυτό,από μόνο του,δεν λέει τίποτα.Πόσο καλοί είναι δηλαδή; Ποιό καλοί από μένα; Ποιό καλοί από τον παπα Τσάκαλο..;
Ξέρετε για ποιόν παπα Τσάκαλο μιλάω,γι΄αυτόν που μοιάζει σαν τεμπέλικο μαντρόσκυλο.Σπουδαίος ιεράρχης ο παπα Τσάκαλος.Δεν είναι τυχαίο ότι τον καλούν συνέχεια στην τηλεόραση,να δώσει τα φώτα του, στις διάφορες θρησκευτικού περιεχομένου συζητήσεις.Τον άκουγα μια μέρα στην τηλεόραση να μιλάει για τον Θεό και μου έδεινε την εντύπωση,ότι είχε κάνει φωλιά το άγιο πνεύμα πάνω στο κεφάλι του.
Μερικά από αυτά που έχει πεί,τα έχει είδη παραλάβει η ιστορία,για να τα διαφυλάξει σαν ανεκτίμητης αξίας διαμάντια,μέσα στο χρονοντούλαπό της και να τα παραδώσει έτσι ακέραια,στους χριστιανούς του μέλλοντος.
Νιώθω ιερή υποχρέωση να σας θυμίσω μερικά από αυτά...

" Οι δεσποτάδες δεν παντρεύονται,αλλά έχουν οικονόμο γυναίκα ή άντρα. (ανάλογα με τα γούστα).Εγώ δεν μπορώ την υποκρισία. "
(Είναι αυτό που λένε,από μικρό κι από τρελό,μαθαίνεις την αλήθεια)

" Η απαγόρευση των προγαμιαίων σχέσεων για τους ιερείς,είναι ένα επιπρόσθετο πρόβλημα,διότι οι αναίραστοι δεν διαλέγουν σωστές παπαδιές.Η καλύτερη παπαδιά σήμερα,είναι για το τσίρκο Μεντράνο "
(Πολύ σωστά.Γουρούνι στο σακί..; Πρέπει πρώτα να δείς εάν ταιριάζεις σεξουαλικά.Παλιά που τις διάλεγε ο Θεός ήταν καλύτερα,αναλάμβανε και την ευθύνη της παπαδιάς)

" Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ντιγκιντάνκες...
Σε όλους αυτούς αξίζει ένας γλυκός θάνατος,να τους αλείψουν με ζάχαρη και να τους εξαφανίσουν..."
(Που να είχες και πρόβλημα...)

" Κινδυνεύω να με δολοφονήσουν.Γι αυτό προτιμώ να κάνω τσίου-τσίου,γιατί άν μιλήσω,είναι από πάνω τα γεράκια και θα πέσουν να με φάνε..."
(ποιά είναι αυτά τα γεράκια παπα Τσάκαλε..; Μήπως τρώνε πολλά θαλασσινά..;)

Ο ΑΡΗΣ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗΣ
Ο Σημίτης πήγε κάποτε στο χωριό Αργύρι του Αχελώου για να εγκαινιάσει το τοπικό "κέντρο εξυπηρέτησης πολιτών".Εκεί ήταν ψάλτης ο παπα Τσάκαλος.Μετά τον αγιασμό πλησίασε τον Σημίτη και του είπε...
"Δυό πρωθυπουργοί πέρασαν από το χωριό.Ο Άρης Βελουχιώτης το σαραντατέσσερα και τώρα εσείς..."
Ο Σημίτης γελούσε,αλλά δεν μπήκε στον κόπο να του εξηγήσει,ότι ο Άρης Βελουχιώτης,δεν υπήρξε πρωθυπουργός.

"ΚΑΛΗΜΕΡΑ" ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΡΕΝΣ ΚΟΥΙΚ
Στην εκπομπή του Τέρενς Κουίκ τα αίματα έχουν ανάψει...
Τον λόγο έχει πάρει ο παπα Τσάκαλος και τον εξαμολύει σαν χείμαρο προκειμένου να πνίξει μέσα σ΄αυτόν τους αντιπάλους του.
Παπα Τσάκαλος: "Αυτό το ράσο (και δίχνει το δικό του) έσωσε τον Ελληνισμό και άν μου πείτε ότι δεν ήταν ο Γεώργιος Δικαίος (Γρηγόριος εννοούσε) που πήρε φωτιά και τσεκούρι..."
Τον διακόπτη ο Τέρενς Κουίκ και λέει...
"Είστε εκτός συζήτησης,αν ρωτήσετε τα παιδιά πότε έγινε η επανάσταση του εικοσιένα,ούτε που ξέρουν"
Παπα Τσάκαλος: " Αφού είναι Σκεπάρνια "
(Σιγά μην είναι Τσεκούρια...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 02:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός
Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ...

Όταν ήμασταν πιτσιρικάδες και συναντούσαμε παπά,έστω κι από μακριά, ­ κάναμε μια χειρονομία. (Κάτι πιάναμε...)
Θα παραθέσω μια Ιστορία που θα σας θυμήσει την κίνηση αυτή.
Είναι η Ιστορία του "εραστή" του Παντελεήμωνα (πρώην Αττικής).
Είναι αυτός που ηχογράφησε τίς κασέτες και στην συνέχεια πούλησε για τριανταπέντε χιλιάδες ευρώ, ύστερα από σκληρό παζάρι.Τίς κασέτες διεκδικούσαν αντίπαλοι Μητροπολίτες και "κανάλια"...

Δεν του μίλαγε δέκα χρόνια ο πατέρας του. Από τότε που είχε έρθει κατακόκκινος από την εκκλησία, κι έτρεμε και κρυβόταν. Τον στριμώχνει εκείνος, αστυνόμος στο χωριό ήτανε, τά'ξερε αυτά. Στο τέλος τού τα λέει όλα. Για τον καλόγερο, το σκοτεινό δωμάτιο, τα «είσαι γλύκας» τα χάδια, τα φιλιά, όλα, με τις λεπτομέρειες. Τον σπάει στο ξύλο ο πατέρας του. Μετά δέρνει και τον καλόγερο. Ύστερα τον διώχνει. Κακήν κακώς. Φεύγει για Αθήνα. Δεκαεπτά χρονώ. Μάνα δεν έχει - πεθαμένη στη γέννα. Γρήγορα μπλέκει στα κυκλώματα. Ωραίο παιδί, θεωρητικό. Βάζει αγγελίες: 090. Τα κάνει όλα, αλλά τη θρησκεία την έχει μέσα του. Βαθιά σαν κουσούρι - ριζωμένη. Ώσπου σ' ένα κήρυγμα τον βλέπει ο Μητροπολίτης στο προαύλιο και στέλνει τον εκ δεξιών του άρον άρον να τον βρεί.
Στην αρχή μιλούν για τα...
« κραταιά ως θάνατος αγάπη »
Και μετά...
« Ο Άλλος, τέκνον μου, είναι το πρόσωπο του κόσμου. H μόνη μας δυνατότητα, η συν-ουσία, η συν-εύρεση ».
Και αργότερα...
« Ο Θεός δεν βλέπει κάτω από τη μέση »
Και στα ποιό προχωρημένα...
« παιδαρά μου εσύ, είσαι γλύκας ».
Μετά στα ποιό απελευθερωμένα...
«Και να μην έχεις πάρει κιλά, γιατί η πράξη δεν μπορεί να τελεστεί». ( Τον ήθελε κι αδύνατο...)
Για να φτάσουμε στα όρια της θρησκευτικής απογοήτευσης.
« Μα τώρα με καύλ...ς και με αφήνεις μπουκάλα..; »

Ο λόγος,που ο νεαρός αποφάσισε να "πουλήσει" τον Παντελεήμωνα, είναι που ο πατέρας του στο μεταξύ αρρωσταίνει άσχημα. Ειδική πάθηση - ο οργανισμός δεν παράγει αίμα. Ο αιματοκρίτης στα είκοσι και κάτω. Κάνει μεταγγίσεις κάθε βδομάδα. H μόνη ελπίδα η Αμερική. Έχει λογαριασμό ανοιχτό με τον πατέρα. Θα τον θεραπεύσει, με τον μόνο τρόπο που ξέρει...Δεν άντεξε ο Γιώργαρος. Έτσι τον έλεγαν στο χωριό.
(Πηγή από ΤΑ ΝΕΑ , 15/02/2005)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 10:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Κάτσε γιατί δεν θυμάμαι κιόλας,ποιά εφημερίδα είναι η αντιχριστιανική;Τα ΝΕΑ ή η Ελευθεροτυπία;

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 19:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ: Υποβαθμίζουν τον ρόλο της Εκκλησίας στην Επανάσταση του 1821, "αποχριστιανίζουν και αποεθνοποιούν την Ιστορία"

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιόν τα λέει...Βγαίνει στις εκκλησίες, μπροστά στις κάμερες, με εκείνο το γνωστό μυξοκλαψούρισμά του και διαμαρτύρεται στο "κενό".
Κινητό τηλέφωνο δεν έχει..; Εγώ ξέρω, ότι χωρίς το κινητό του, δεν πάει ούτε για κατούρημα. Ας κάνει ένα τηλεφώνημα στον Κωστάκη τον Καραμανλή και το θέμα μπορεί να θεωρείται τελειωμένο. "Η Δεξιά Του Κυρίου" είναι στην κυβέρνηση, δεν είναι ο "άθεος ο Σημίτης". Ο Κωστάκης Θα το ταχτοποιήσει το θέμα αμέσως, με τον ίδιο τρόπο που το έπραξε και με τις "ταυτότητες". Όλοι ξέρουμε ότι ο Κωστάκης είναι και γαμώ τους Ορθόδοξους. Ποιό ορθόδοξος δεν γίνεται. Μέχρι θανάτου. Να σας θυμίσω τις "ταυτότητες". Πρώτος υπέγραψε, παρακαλώ. Από μόνος του, κανείς δεν τον πίεσε να το κάνει. Μαζί με την Νατάσα βεβαίως. Πολύ ορθόδοξη και η Νατάσα παιδιά, το παραδέχομαι.
Και μόλις ήρθε στην εξουσία ο Κωστάκης, αμέσως τις ταχτοποίησε τις "ταυτότητες", λέγοντας στον Χριστόδουλο, "πάρε ρε μάγκα -τετρακόσα εκατομμύρια ευρώ- και κάνε γαργάρα την δουλειά".
Αλλά γιατί δεν το κάνει ο Χριστόδουλος το τηλεφώνημα και μυξοκλαίει; Ντρέπεται..;
Σου λέει "πήρα τετρακόσα, έχω λαμβάνειν άλλα τόσα, τι θα σκεφτεί ο Κωστάκης";
Κανονικά ο Χριστόδουλος, δεν ήθελε να φέρει σε δύσκολη θέση την "Δεξιά Του Κυρίου". Το θέμα των βιβλίων της ιστορίας, το ξεσήκωσε ο "Χέρι-Χέρι". Αυτός πιέζει τον Χριστόδουλο. Γιατί ο Χέρι-Χέρι, δεν είναι κανένας χαζός. Τον πούλησε με τις ταυτότητες, καθώς συνεργάστηκε με τον Καραμανλή, σου λέει, "τώρα μπαγλαμά τι θα κάνεις;" Και όσο θα πλησιάζουν οι εκλογές, θα τον πιέζει ποιό πολύ, καθώς βρίσκεται στο οριακό τρία τα εκατό και χρειάζεται κάθε ορθόδοξο ψήφο.
Βέβαια, η Μαριέττα η Γιαννάκου είπε, δεν αποσύρεται το βιβλίο, θα γίνουν όμως διορθώσεις. Ναι καλά. Και ποιός θα το διορθώσει; Ο Καρατζαφέρης;
Ο Χριστόδουλος δεν φωνάζει στο "κενό". Φωνάζει να τον ακούσουν οι άλλοι -οι ορθόδοξοι στο κόμμα της Νέας Δημοκρατίας- και να βγάλουν αυτοί το φίδι από την τρύπα. Καθώς επίσης και εξωκομματικοί παράγοντες προσκείμενοι στην εκκλησία.
Στο φινάλε ο Χριστόδουλος ξέρει, ότι δεν θα αλλάξει τίποτα στο βιβλίο της ιστορίας, τουλάχιστον όχι όπως το εννοεί ο Καρατζαφέρης.
Φωνάζει μόνο για να ακούει ο Καρατζαφέρης. "Κοίτα Γιώργο φωνάζω".
Κάποιοι θέλουν να βγάλουν την ορθοδοξία, έξω, από τις μεγάλες επιτυχίες του Ελληνισμού. Να σας θυμίσω το "Ευρο 2004" της Πορτογαλίας. Είναι η μεγαλύτερη και μοναδική διεθνή επιτυχία, από γεννήσεως Χριστού μέχρι σήμερα για τον Ελληνισμό, σε όλους τους τομείς και μάλιστα πολύ πρόσφατη
Όλοι οι ψωροευρωπαίοι μιλούσαν για "σύγχρονους Θεούς", για τον "Ρεχακλή" και τέτοια...Ξεχνώντας την ορθόδοξη εκκλησία. Ξεχνώντας, ότι το κύπελλο, το πήρε ο Χριστόδουλος. Θα μου πείτε, αφού δεν πήγε εκεί. Ναι, αλλά στον τελικό, ήθελε να πάει. Φοβήθηκε όμως το ενδεχόμενο της ήττας. "Άν χάναμε τον τελικό, είπε, θα τον χρεωνόταν ο Θεός, εγώ, και όλη η εκκλησία". Έτσι αποφάσισε να προσευχηθεί με πάθος, ώστε τουλάχιστον ο Θεός, να είναι μαζί τους.
Έτσι, στη φιέστα στο Καλλιμάρμαρο, πήγε και το σήκωσε το "γαμ..ένο"...το μικρόφωνο. (Ποιός το γαμεί το κύπελλο..;)
Κάποιοι παγανιστές είπαν..."τι γυρεύει ο Χριστόδουλος μέσα στο Καλλιμάρμαρο, αφού είναι τόπος ειδωλολατρικός; Ο καθένας στον χώρο του..." Γυρίζει ο Χριστόδουλος και τους λέει: "Εμείς πως σας επιτρέπουμε να παίζεται τον Αριστοφάνη, σε απόσταση ενός χιλιομέτρου από τις εκκλησίες μας..;"
Εγώ λέω, ότι εάν υπάρχει ένα βιβλίο που πρέπει να αποσυρθεί, αυτή είναι η Βίβλος. Αλλά εκεί ο Χριστόδουλος και ο Χέρι-Χέρι δεν θέλουν να διορθώσουν τίποτα. Ούτε τα ψέματα τους ενοχλούν, ούτε ο εβραϊσμός τους ενοχλεί, ούτε οι αοριστίες. Τους αρέσουν όμως τα παραμύθια...

(Βγήκε και ο Γιώργος Παπαδάκης και «απόρησε» για τις... φήμες ότι δεν υπήρξε στην πραγματικότητα Κρυφό Σχολειό, αφού ο ίδιος, όπως αποκάλυψε, όταν ήταν μαθητής είχε παίξει σε σκετς για το Κρυφό Σχολειό! Εγώ πάλι είχα παίξει τον Κοντορεβιθούλη. Αν υποπτευθώ ότι υπήρχε στην πραγματικότητα ο Κοντορεβιθούλης...)-Από το Βήμα-



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 09:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Τι ψάχνεις κι εσύ καλέ μου Συνοδινέ;το περίμενα ότι με το καινούριο βιβλίο θα γινόταν χαμός από τον αρχι-τράγο και όχι μόνο.Καταλαβαίνεις ότι αρχίζει και φαίνεται πόσο πλασματική ήταν η συνεισφορά της εκκλησίας στην υπόδουλη Ελλάδα και στον Αγώνα για την ελευθερία.
Όσο για το Euro2004,μην μου το θυμίζεις μόνο,γιατί βγάζω φλύκταινες.Πήγα κι εγώ σαν Ελληνίδα και φίλαθλος να γιορτάσω στο Καλλιμάρμαρο κι έπαθα φρίκη όταν πήρε το μικρόφωνο ο ΧριστόΔολος.Όσο για το γιουχάρισμα που έφαγε,ήταν άνευ προηγουμένου.Νομίζω ότι θα πρέπει να του απαγορευτεί η είσοδος σε εορτασμούς και λοιπά "γκαλά"...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 10:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Καλημερα σε ολους.Συνοδινε βλεπω επεστρεψες δριμυτερος στο θεμα.Εχεις δικιο για το τι παιζεται με τον χερι-χερι αλλα ομως αυτος δεν ειναι πολιτικος που εχει πολυ κοσμο.Και αφου εχει φαει πουλημα απο τον χοτ-ντογκ λες να κανει καμια κινηση προσεγγισης στον αθεο κοσμο του ΠΑΣΟΚ.Κατι τετοιο μενει να δουμε για να μας δειξει ποσο ξεφτιλας ειναι και ποση διψα για εξουσια και μεγαλεια εχει.Α και να μην ξεχνιομαστε σαν σημερα εγινε η επανασταση μας κατα των Τουρκων και οχι στις 25 που λεει η ιουδαιοχριστιανικη εταιρεια εκκλησια ΑΕ.Χρονια μας πολλα λοιπον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 15:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

quote:

Και αφου εχει φαει πουλημα απο τον χοτ-ντογκ λες να κανει καμια κινηση προσεγγισης στον αθεο κοσμο του ΠΑΣΟΚ.Α και να μην ξεχνιομαστε σαν σημερα εγινε η επανασταση μας κατα των Τουρκων και οχι στις 25 που λεει η ιουδαιοχριστιανικη εταιρεια εκκλησια ΑΕ.Χρονια μας πολλα λοιπον.

Χρόνια πολλά lousipan και maraki8.
Ευτυχώς αυτοί που οργανώσαν την επανάσταση, δώσαν στη χώρα το όνομα Ελλάς. Φαντάσου να την λέγανε Νέα Ρώμη ή κάτι τέτοιο, θα είμασταν ξένοι και κατακτητές στον ίδιο μας τον τόπο.
Αποκλείεται ο Χέρι-Χέρι να κάνει κάτι τέτοιο με το ΠΑΣΟΚ. Ο χώρος του είναι η δεξιά και η άκρα δεξιά, αφού εκεί ανήκουν οι οπαδοί της εκκλησίας.
Τους απατημένους ψηφοφόρους των οπαδών της ορθοδοξίας, που με υπόδειξη χριστόδουλου ψήφισαν Νέα Δημοκρατία, θέλει πίσω ο Καρατζαφέρης. Γι αυτό πιέζει την εκκλησία για επίθεση στην Δεξιά Του Κυρίου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 15:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Δεν ξερώ αλλά νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει ξεφύγει από τα όρια του .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. Η πολιτική σιγά – σιγά απλώνετε και στο φόρουμ. Μάλλον με το ΠΑΣΟΚ στην Γερμάνια ήταν καλυτέρα τα πράγματα για αυτό κάποιοι πιστοί ακόλουθοι έχουν αρχίσει την εκλογική προπαγάνδα! Τελικά εδώ συζητάμε για Μυθολογία και Θρησκεία ή για την πολιτική του Πασοκ?

Τι έχει να πει η αγαπητή Amalia? Τι έχουνε να πουν οι αγαπητοί Συντονιστές?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 15:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Χρόνια μας πολλά λοιπόν

quote:
Δεν ξερώ αλλά νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει ξεφύγει από τα όρια του .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. Η πολιτική σιγά – σιγά απλώνετε και στο φόρουμ. Μάλλον με το ΠΑΣΟΚ στην Γερμάνια ήταν καλυτέρα τα πράγματα για αυτό κάποιοι πιστοί ακόλουθοι έχουν αρχίσει την εκλογική προπαγάνδα! Τελικά εδώ συζητάμε για Μυθολογία και Θρησκεία ή για την πολιτική του Πασοκ?

Αγαπητέ μου Ελ.Έλυον,το θέμα μας είναι ο Χριστόδουλος.Ο οποίος Χριστόδουλος είναι πανταχού παρών σε πολλά θέματα και πρώτα απ'όλα στην πολιτική.Πιστεύω ότι είμαστε μέσα στο θέμα,γιατί ο Χριστόδουλος είναι μέσα σε όλα...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 15:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
maraki8
... γιατί ο Χριστόδουλος είναι μέσα σε όλα...

Και πάει και μ’ όλα, ένα πράμα σαν την coca cola.

Ίσως γι’ αυτό έβγαλε αυτή τη zero που είναι μαύρη, για να πηγαίνει με το ράσο.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 15:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Αγαπητέ μου Ελ.Έλυον,το θέμα μας είναι ο Χριστόδουλος.Ο οποίος Χριστόδουλος είναι πανταχού παρών σε πολλά θέματα και πρώτα απ'όλα στην πολιτική.Πιστεύω ότι είμαστε μέσα στο θέμα,γιατί ο Χριστόδουλος είναι μέσα σε όλα...

Αγαπητή μου Μαράκι μάλλον δεν διάβαζες προσεκτικά το μήνυμα μου. Είπα ότι το θέμα σας έχει ξεφύγει από το .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. και όχι ότι εσείς ξεφύγατε από το θέμα σας! Εσείς μια χαρά τα πάτε, μάλιστα παρέα και με coca cola, είσαστε στο θέμα σας, αλλά το θέμα σας δεν είναι μέσα στο .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.! Παρόλα αυτά με την απάντηση σου επιβαιβεωνεις αυτό που λέω! maraki8: και πρώτα απ'όλα στην πολιτική.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 08:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Αγαπητή μου Μαράκι μάλλον δεν διάβαζες προσεκτικά το μήνυμα μου. Είπα ότι το θέμα σας έχει ξεφύγει από το .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. και όχι ότι εσείς ξεφύγατε από το θέμα σας! Εσείς μια χαρά τα πάτε, μάλιστα παρέα και με coca cola, είσαστε στο θέμα σας, αλλά το θέμα σας δεν είναι μέσα στο .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.!

Απεναντίας,αγαπητέ μου Ελ.Ελυον,επαναλαμβάνω ότι η συζήτηση και οι αναφορές στην πολιτική,είναι και μέσα στο συγκεκριμένο θέμα αλλά και στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.Ο Χριστόδουλος είναι λειτουργός της θρησκείας κι εκπρόσωπος του Θεού επί γης.Ο Χριστόδουλος χρησιμοποιεί μια χαρά την θρησκεία και το ποίμνιο για τις προσωπικές του φιλοδοξίες και για να περνάει ο ίδιος καλύτερα...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 09:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Απεναντίας,αγαπητέ μου Ελ.Ελυον,επαναλαμβάνω ότι η συζήτηση και οι αναφορές στην πολιτική,είναι και μέσα στο συγκεκριμένο θέμα αλλά και στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.Ο Χριστόδουλος είναι λειτουργός της θρησκείας κι εκπρόσωπος του Θεού επί γης.Ο Χριστόδουλος χρησιμοποιεί μια χαρά την θρησκεία και το ποίμνιο για τις προσωπικές του φιλοδοξίες και για να περνάει ο ίδιος καλύτερα...

Μαράκι μου καλημέρα!

Εγώ είπα την άποψη μου. Νομίζω ότι καλυτέρα είναι να μπει διπλά στο .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =- & ΠΟΛΙΤΙΚΗ!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 10:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Καλημερα σε ολους.Φιλε Συνοδινε ευτυχως που πηραμε το ονομα Ελλαδα γιατι καποιοι στα χρονια της Τουρκοκρατιας φροντιζαν να παραπλανουν τον Ελληνικο λαο λεγοντας του οτι στην χωρα τους κατοικουσαν καποτε καποιοι απιστοι οι Ελληνες οι οποιοι εχτισαν τα αρχαια αυτα κτισματα που εχουν γινει ερηπια τωρα.Αλλα επειδη ο θεος τους σιχαθηκε τους εξαφανισε.Και τωρα ζουν αυτοι εκει ευλογημενοι απο τον θεο σκλαβωμενοι απο τους Τουρκους και ειναι ευτυχημα για αυτους που γεννηθηκαν ετσι.Ξεχασα να δωσω χθες και τις ευχες μου για την Εαρινη Ισημερια που ηταν μεγαλη γιορτη για τους προγονους μας τους Ελληνες χρονια μας πολλα και παλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 13:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Φίλε lusipan καλησπέρα.

quote:
lusipan: Αλλα επειδη ο θεος τους σιχαθηκε τους εξαφανισε.Και τωρα ζουν αυτοι εκει ευλογημενοι απο τον θεο σκλαβωμενοι απο τους Τουρκους

Φίλε εδώ τι εννοείς?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 13:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε EL ELYON καλησπερα και σε εσενα.Δεν εννοω κυριολεκτικα οτι θεος εκανε κατι τετοιο ουτε ειρωνευομαι τον χριστιανικο θεο απλα ανεφερα τι ελεγαν καποιοι υψηλοβαθμοι ρασοφοροι στους Ελληνες τοτε για να τους αποκοψουν απο τις ριζες τους.Δεν διαφωνω οτι υπηρξαν ιερεις που βοηθησαν την επανασταση και δωσαν και την ζωη τους ακομη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 13:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Φίλε lusipan νομίζω ότι γνωρίζεις ότι τα αρχαιότερα κείμενα που υπάρχουν και που υποστηρίζουν ότι η Μακεδονία είναι ελληνική είναι τα κείμενα της Καινής Διαθήκης! ο Μακεδόνας που ονειρεύτηκε ο απ. Παύλος ήταν Έλληνας! Η πρώτη πόλη στην Ευρώπη που επισκέφθηκε ο απ. Παύλος ήταν η Νεαπολης ( η σημερινή Καβάλα) ! Αγαπητέ καλό είναι να αναφέρεις και τις δυο όψεις του νομίσματος! Η Καινή Διαθήκη όταν κάνει αναφορά για λαούς αναφέρετε στους Ιουδαίους και στους Έλληνες! Και το σημαντικότερο είναι ότι η Καινή Διαθήκη είναι γραμμενη στα ελληνικά! Αλλά μια που είπα για την Καβάλα γνωρίζεις τι είχε υπογράψει ο Βενιζέλος στο πρώτο παγκόσμιο πόλεμο με τις συμμαχικές δυνάμεις για την Καβάλα και την Δράμα?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 14:59:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
el.elyon
Φίλε lusipan νομίζω ότι γνωρίζεις ότι τα αρχαιότερα κείμενα που υπάρχουν και που υποστηρίζουν ότι η Μακεδονία είναι ελληνική είναι τα κείμενα της Καινής Διαθήκης!

Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας. Υπάρχουν αρχαιότατες αναφορές για την ελληνικότητα των Μακεδόνων, δεν περιμέναμε την ΚΔ (που δε λέει και τίποτε ουσιαστικά περί του θέματος). Για την ενημέρωσή σου να παραθέσω μερικές.

Ο Ηρόδοτος (5ος αι. παχχ) στην Ιστορία του (Α, 56) αναφέρει ότι οι Σπαρτιάτες και οι Μακεδόνες ανήκαν στο ίδιο δωρικό φύλο ενώ οι Αθηναίοι στο Ιωνικό, ανήκοντα και τα δύο στο ελληνικό έθνος.

Ο Πολύβιος (2ος αι. παχχ) αναφέρει στο ένατο βιβλίο των Ιστοριών του (θ, 35) πως οι Μακεδόνες πολεμούν για την ασφάλεια της Ελλάδας και πως οι Ελληνες θα κινδύνευαν αν δεν υπήρχαν οι Μακεδόνες που ήταν η εμπροσθοφυλακή της Ελλάδας. Χαρακτηρίζει δε τους Μακεδόνες ομοφύλους προς τους υπόλοιπους Έλληνες. Το ίδιο λέει και ο Πλούταρχος (2ος αι. παχχ) στα Ηθικά (2,342).

Ο Στράβων (1ος αι. παχχ) ταυτοποιεί τη Μακεδονία σαν τμήμα της ελληνικής περιφέρειας "Εστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία" (Γεωγραφικά Ζ.329, Β.108, Β.128, Θ.403)

Ο Αρριανός στην "Αλεξάνδρου Ανάβαση" (Β.14) σημειώνει τα λόγια του Αλέξανδρου "Εγώ δε των Ελλήνων ηγεμών".

Ο Αλέξανδρος ο Α' δηλώνει στον εκπρόσωπο των Περσών: "ανήρ Έλλην, Μακεδόνων ύπαρχος" (Ηροδότου Ιστορίαι, Ε.20).

Αναφορά για την ελληνικότητα των Μακεδόνων κάνει και ο Ρωμαίος Ιστορικός Τίτος Λίβιος (1ος αι. παχχ) σε δύο σημεία, στο έργο του "Ιστορία της Ρώμης" (ΧΧΧ.ΧΧΙΧ και XLV.XXIX).

Τι ακριβώς λέει τώρα η ΚΔ για την ελληνικότητα της Μακεδονίας;

quote:
el.elyon
Και το σημαντικότερο είναι ότι η Καινή Διαθήκη είναι γραμμενη στα ελληνικά!

Η Κ.Δ. γράφτηκε στα ελληνικά γιατί απλά ήταν η πιο διαδεδομένη γλώσσα της εποχής. Αν γραφόταν σήμερα θα γραφόταν στα αγγλικά ενώ αν γραφόταν μετά 10 χρόνια θα γραφόταν στα κινέζικα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 15:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
macedon: Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας. Υπάρχουν αρχαιότατες αναφορές για την ελληνικότητα των Μακεδόνων, δεν περιμέναμε την ΚΔ (που δε λέει και τίποτε ουσιαστικά περί του θέματος). Για την ενημέρωσή σου να παραθέσω μερικές.

Φίλε macedon ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για αυτές τις αρχαιότατες αναφορές ποτέ χρονολογούνται τα κείμενα που εμείς έχουμε στα χεριά μας για αυτές τις αρχαιότατες αναφορές?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 16:04:56  Εμφάνιση Προφίλ
Από 200 μέχρι 700 χρόνια πριν τα κείμενα της Κ.Δ. που έχουμε στα χέρια μας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 10:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan
Φιλε ΜΑΚΕΔΟΝΑ σε ευχαριστω που απαντησες γιατι χθες σχολασα εκεινη τηνωρα απο την δουλεια και δεν μπορεσα να απαντησω στον φιλο EL ELYON.Ετσι ειμαστε οι Μακεδονες αλληλεγγυη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 12:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
macedon: Από 200 μέχρι 700 χρόνια πριν τα κείμενα της Κ.Δ. που έχουμε στα χέρια μας.

Μάλιστα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποια είναι αυτά τα κείμενα και που βρίσκονται; Αν θέλεις ξεκινά από το αρχαιότερο μέχρι και το νεότερο. Άρα από το 5 αιώνα π.Χ.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy