ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 12:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
quote:

ΑΦΙΞΗ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΨΙΛΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΑΙΑ

ΕΚΔΟΣΗ ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟΥ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ

ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΗΠΑ ΓΙΑ ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ

ΕΝΔΕΚΑΤΗ ΝΥΚΤΕΡΙΝΗ ΕΝΔΕΚΑ ΟΓΔΟΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΕΞΩΓΗΙΝΗ ΕΠΙΘΕΣΙΣ ΕΤΟΣ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

Η ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΗΠΑ

ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ΤΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΕΤΟΣ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΗΠΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΣ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ

ΒΕΒΑΙΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΨΙΛΟΝ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΗΠΑ

ΒΕΒΑΙΗ Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΨΙΛΟΝ ΑΒΛΑΒΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΑΙΑ

ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ


Εδώ είναι η σοφία όστις έχει τον νουν ας λογαριάσει τον αριθμόν.


Έσεται Ήμαρ .





Μαλιστααααα.....
Τι εχουμε τωρα εδω;...
Πρωτ'απ'ολα να σε πληροφορησω Προλεγοντα οτι η επαφη μεταξυ αμερικανων πολιτων και εξωγηινων οντοτητων ειναι παρανομη συμφωνα με το "TITLE 14, SECTION 1211 OF THE CODE OF FEDERAL REGULATIONS", αρα μιλαμε για παρανομη εισοδο και εκκινηση πολεμου ε?...
Περισσοτερα στο http://groups.msn.com/WildbluesMysteryMadness/usalienlaw.msnw
Ενα μικρο κειμενο:
ON OCTOBER 5, 1982, DR. BRIAN T. CLIFFORD OF THE PENTAGON STATES AT A PRESS CONFERENCE THAT CONTACT BETWEEN U.S. CITIZENS AND EXTRA-TERRESTRIALS OR THEIR VEHICLES IS STRICTLY ILLEGAL~THE BELOW ARTICLE IS THE COPY OF THE LAW!!!

Περισσοτερα στο site που παραθετω...

Λοιπον, αυτα τα παραπανω σαν απαντηση στον ΠΡΟΛΕΓΟΝΤΑ, για να μη μας δουλευει...
Αν ολα αυτα που εγραψες τα διαβασες καπου ή σου τα ειπε καποιος ερευνητης, κανε τον κοπο να μας παραθεσεις τις πηγες σου, να μαθουμε κει εμεις κατι παραπανω... pleaseeeee.....

Παιδια, μεχρι και ο Ζακ Ρογκ της ΔΟΕ ειπε χθες το μεσημερι στην συνεντευξη τυπου οτι "απο το 2012 θα αλλαξουν πολλα". Εννοουσε βεβαια στη διεξαγωγη των Ολυμπιακων Αγωνων, αλλα γιατι να αλλαξουν και αυτοι το 2012??? Δεν γινεται να αλλαξουν το 2008? Να αλλαξουν το 2016?? Γιατι δεν μας το ειπαν πριν 4 χρονια? Τι στο διαολο γινεται, ολο αλλαγες προαναγγελονται δεν μπορω αλλο!!!!!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 13:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
Πριν 2-3 μηνυματα ειπα οτι ετοιμαζω να γραψω το τι διαβασα και τι συμπερασματα εβγαλα απο βιβλια, Internet κτλ που βρηκα το καλοκαιρι.

Υπαρχει ενας σωρος πληροφοριων που μπαινει στα χωραφια της ufoλογιας και μιλαει για πολλα και διαφορα. Προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα μεσα στο μυαλο μου πρωτα. Ναι, ολο αυτο, αν ειναι αληθινο (?) μπαινει σε μια σειρα...
Αν ειναι αληθινο...
Τι ειναι αληθινο??

Αρχιζω να απελπιζομαι...
Υπαρχουν τοσα πολλα, τοσο παραξενα...
Και αρχιζω να πιστευω πως δεν ειναι δυνατον ολα αυτα να βασιζονται σε αποψεις τρελων. Υπαρχει παρα πολυς καπνος τριγυρω. Καπου θα υπαρχει μια φωτια. Εστω ενα σπιρτο... Και οχι μονο για το 2012. Για πολλα πραγματα. Πολλες πληροφοριες. Και πολυ παραπληροφοριση επισης. Ενας Χαμος! Το ανθρωπινο μυαλο ειναι πολυ μικρο για να κατανοησει καποια πραγματα, για να χωρεσει τοσες πληροφοριες, για να πιστεψει τα απιστευτα...
Πολλα πραγματα θα συμβουν.
Πολλα πραγματα ηδη συμβαινουν χωρις να το ξερουμε, χωρις να μας το εχουν πει.
Και να σας πω και κατι? Καλα κανουν και δεν μας τα λενε. Καλα κανουν και μας τα κρυβουν. Διοτι δεν θα αντεξουμε αν μαθουμε καποια πραγματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 19:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
Μεχρι τωρα, το θεμα που συζητηθηκε περισσοτερο, ηταν καταστροφολογικο. Περισσοτερο συζητησαμε (και προσωπικα εγω ο ιδιος παραθεσα αποψεις οσον αφορα) το θεμα των καταστροφων που θα συμβουν στη Γη συμφωνα με αρχαιες παραδοσεις και ερμηνειες αρχαιων κειμενων, των Μαγια, περι Κατακλυσμων, περι αναστροφης των μαγνητικων πολων της Γης, περι μετακινησης του φλοιου της Γης και οσων επακολουθησουν. Εντελως καταστροφολογικα πραγματα δηλαδη.
Αυτο ειναι η μια εξηγηση.

Σε ενα μηνυμα, στην αρχη της συζητησης, η φιλη Avallon ειχε πει οτι "τιποτα καταστροφικο δεν προκειται να γινει. Οι αλλαγες το 2012 θα ειναι συνειδησης, τροπου σκεψης και τροπου ζωης". Δεν ειχα διαβασει πουθενα, κανενα κειμενο, σε βιβλιο ή στο ιντερνετ που να προβαλει αυτη την πιθανοτητα ως προς το 2012. Ποτε, μεχρι τωρα.

Μεσα στο καλοκαιρι, επεσε στα χερια μου το βιβλιο "Η Αληθεια για τα UFO και τις διαστημικες συνωμοσιες" εκδοσεις Αρχετυπο. Ενιωσα τη μεγαλυτερη εκπληξη που εχω νιωσει ποτε δαβαζοντας ενα βιβλιο!! Μετα διαβασα το "Φαντασματα του διαστηματος", εκδοσεις αρχετυπο. Και αφου τελειωσα και αυτο το βιβλιο, παλι κατα τυχη ανοιξα το βιβλιο "Το μεγαλυτερο μυστικο ολων των εποχων" εκδοσεις Εσοπτρο. Αυτο το τριτο, το ειχα αγορασει εδω και ενα χρονο, αλλα το ειχα στην ακρη διοτι οταν το ειχα ξεφυλλισει πρωτη φορα δεν καταλαβαινα τι εννουσε, που το πηγαινε και να πω την αληθεια, μου φαινοντουσαν ψευτικα ολα οσα ελεγε και αδυνατα. Τωρα ομως, για καποιον που ειχε διαβασει ηδη τα "Τα αποτυπωματα των θεων", "Ο 12ος πλανητης", "το χαμενο βιβλιο του Ενκι" και τωρα τελευταια το "Η αληθεια για τα UFO" και το "φαντασματα του διαστηματος", τωρα το "Το μεγαλυτερο μυστικο ολων των εποχων" ξαφνικα εμοιαζε να ειναι ο συνδετικος κρικος ολων αυτων, μια θεωρια που συνδεει τα λεγομενα ολων των βιβλιων που προανεφερα...
Κατα τυχη, διαβασα τα βιβλια που επρεπε, με τη σειρα που επρεπε, ωστε να αρχισουν παραξενες ιδεες να περνανε απο το μυαλο μου. Μεσα μου αρχισε να υπαρχει μια σειρα και μια συνεχεια, σε θεωριες αρχαιων πολιτισμων, Μαγια και ινδιανων Χοπι, Ανουνακι, Νιμπιρου και Πλανητη-Χ, Σουμμεριων, Ασσυριων και 12ου πλανητη, Μυστικων οργανωσεων, Μασονων, Ιλλουμινατι και Νεας Παγκοσμιας Ταξης (παγκοσμιοποιηση), Αμερικανοι, Ρωσοι και Αγγλοι, UFO, απαγωγες, θεασεις, κυβερνητικη συγκαλυψη και ασχετοι πολεμοι αμερικανων σε χωρες με ερημο (Ιρακ, Αφγανισταν), Το Πειραμα της Φιλαδελφειας, Μυστικες Υπηρεσιες, CIA, NSA, KGB.
Ενας χαμος πραγματικος, ανακατωμενα δεδομενα, κειμενα και πληροφοριες (με μπολικη δοση παραπληροφορισης) τα οποια σιγα σιγα εμπαιναν σε μια σειρα...

Με τα παραπανω προσπαθω να σας κεντρισω το ενδιαφερον να αγορασετε και να διαβασετε τα παραπανω βιβλια, με τη σειρα που λεω. Διοτι ο,τι και να σας πω εγω, δεν θα μπορεσω να τα πω ολα και δεν θα σας τα μεταφερω ετσι οπως πρεπει.
Το τελευταιο βιβλιο, που ειναι και ο συνδετικος κρικος, το "Το μεγαλυτερο μυστικο ολων των εποχων", θα δειτε απο την αρχη οτι αρχιζει και απο μονο του κανει μια περιληψη στο πρωτο κεφαλαιο, ολων των προηγουμενων βιβλιων που ανεφερα. Θα μιλησει για τους Σουμμεριους, για τους Ανουνακι, τους Νεφελιμ και τον 12ο πλανητη. Θα προχωρησει με τα UFO, τους εξωγηινους επι Γης, την Κουφια Γη και θα συνεχισει με μυστικες υπηρεσιες, μυστικες οργανωσεις, Μασονους, Μπιλντερμπεργκ, δολοφονιες πολιτικων προσωπων, συγκαληψη κυβερνητικων σχεδιων, Παγκοσμιοποιηση.
Προσωπικα, σε αυτο το τελευταιο βιβλιο σταματησα να διαβαζω καπου στη μεση, διοτι απο ενα σημειο και μετα καπου "χανεται" ο συγγραφεας στην παραθεση απιστευτων πραγματων. Αλλωστε κανεις δεν μας πιεζει να πιστεψουμε τα παντα. Διαβαζουμε και πιστευουμε οσα και ο,τι θελουμε. Παντα με κριτικο ματι και εναν σκεπτικισμο ωστε να μη καταληξουμε και σε κανενα ψυχιατρειο... Διοτι καποια πραγματα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!

Καλο διαβασμα!!

Edited by - Χρηστος-Ρ. on 30/08/2004 19:56:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 20:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων
Διευκρίνησις
Τελείται δευτέρα, συμπληρωμένην κατ’ ολίγον, παράθεσις μερικών εκ των πλείστων όσων σημείων ( πλέον των δύο εκατοντάδων ).
Ταύτα ακριβώς τα σημεία ουδέποτε στο παρελθόν εγράφησαν πουθενά και εις καμίαν περίπτωσην δεν αποτελούν μέρος ή σύνολον μηνύματος από κανέναν και εις κανέναν.
Ακόμη ταύτα σημεία αποτελούν μέρος κοπιώδους ερεύνης ενός απλού ανθρώπου με το αλαζονικόν ίσως επίθετο «Προλέγων» αποτελούμενα ενδείξεων και ουχί αποδείξεων διότι ο καιρός ολοκληρώσεως του σχεδίου «Αδελφός» και των λοιπών προδιαγεγραμμένων μακρά εστί.
Παραθέτω εν τέλει τοιαύτα ολίγα σημεία και υπόσχομαι πολύ περισσότερα εις το μέλλον, κατ’ έναν άλλον τρόπον, τον οποίον τα τελευταία έτη χρησιμοποιώ, ο οποίος ίσως αποτελεί δημοσιεύσιμη επαλήθευσην, όλων όσων από πολύ καιρό γνωρίζω, τα οποία εις τα επόμενα λίγα χρόνια μέλλονται να συμβούν.
Σημειούται βεβαίως ότι όλα αυτά είναι προϊόν δικής μου ερεύνης και ουχί μεταλαμπάδευσις γνώσεων μέσω κάποιου άλλου μεταφυσικού τρόπου.


ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ΤΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΕΤΟΣ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

Ο ΑΝΑΡΧΟΣ ΤΟ ΕΤΟΣ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ

ΟΝΟΜΑΣΙΑ – ΚΩΔΙΞ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ «ΑΔΕΛΦΟΣ»

ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ «ΑΔΕΛΦΟΣ» ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΧΘΩΝ

ΠΥΡΦΟΡΟΝ ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΗΠΑ

ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΗΠΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΣ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ

ΒΕΒΑΙΗ Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΨΙΛΟΝ ΑΒΛΑΒΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΑΙΑ

ΒΕΒΑΙΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΗΠΑ

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΕΛΕΙΑ ΕΡΕΙΠΩΣΙΣ ΤΩΝ ΗΠΑ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΗΠΑ

ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΨΙΛΟΝ

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΨΙΛΟΝ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ

ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ

Η ΓΑΛΗΝΗ ΕΝΔΕΚΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ «ΑΔΕΛΦΟΣ»

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΑΦΙΞΗ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΨΙΛΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΑΙΑ

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΕΝΔΕΚΑ Η ΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ

ΕΝΔΕΚΑΤΗ ΝΥΚΤΕΡΙΝΗ ΕΝΔΕΚΑ ΟΓΔΟΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΕΚΔΟΣΗ ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟΥ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ

ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟΝ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΗΠΑ ΓΙΑ ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

ΕΞΩΓΗΙΝΗ ΕΠΙΘΕΣΙΣ ΕΤΟΣ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ

ΕΛΕΥΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΛΙΚΗ ΕΡΕΙΠΩΣΗ ΤΩΝ ΗΠΑ

Η ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΗΠΑ

Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΑΝΙΩΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΙΣ ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΕΝΔΕΚΑ ΟΓΔΟΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΩΔΕΚΑ


Εδώ είναι η σοφία όστις έχει τον νουν ας λογαριάσει τον αριθμόν.


Συμπαθάτε με δια τον εν γένει τρόπον γραφής μου όμως δια εμένα είναι αρχή και περισσότερον τρόπος ζωής να εκφράζομαι με αυτόν τον τρόπον γραπτώς και ουχί προφορικώς δια πάρα πολλούς λόγους.


Έσεται Ήμαρ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 20:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
ΠΡΟΛΕΓΟΝΤΑ,

περιπτωση 1= εισαι 16-18 χρονων, θεωρητικης κατευθυνσης (τριτοδεσμιτης) στο λυκειο και μας δουλευεις ολους με τα αρχαια που μολις εμαθες

περιπτωση 2= εισαι 70-80 χρονων και μολις εμαθες τη χρηση του internet και λες "δεν τους δουλευω λιγο??"

περιπτωση 3= εισαι γενικως "περιπτωση" ανεξαρτητου ηλικιας (και μας δουλευεις ολους και παλι!!)

περιπτωση 4= εισαι μελος των Ε και μας λες αληθειες...

Τι απ'ολα συμβαινει??

Ο,τι και να'ναι παντως, συγνωμη αλλα ελλειψη στοιχειων, δεδομενων, παραπομπων και αλλων που θα μας βοηθουσαν στη ερευνα προς τη μερια που μας σπρωχνεις, ειναι αδυνατη η συζητηση μαζι σου.

Συνεχισε παντως, τα λες ωραια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 22:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios
Αν μπορείς, Προλέγων, απάντησέ μου σε μια ερωτησούλα un peu άσχετη με το 2012:
Σε ποια γλώσσα γράφεις; Μην είναι αρχαία Ελληνικά; Μην είναι νέα Ελληνικά; Μην είναι η γλώσσα του Κοραή; Λες ότι έχεις πάρα πολλούς λόγους να την χρησιμοποιείς. Έχεις, μήπως, την καλοσύνη να μου παραθέσεις 18 από αυτούς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 23:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων
Εις απάντησην του αγαπητού Χρήστου-Ρ.
Εις την πρώτην και δευτέραν περίπτωσην λανθάνεις διότι είμαι 33ών ετών πέντε μηνών και εξι ημερών εάν και δεν γνωρίζω πόσων ωρών και η σχολική εκπαίδευσις μου επερατώθει το έτος 1989 μετά της αποφοίτησις μου εκ τεχνικού λυκείου της ανατολικής Αττικής εις τον εκ πρώτης όψεως άχαρον τομέα των ηλεκτρονικών.
Αποδέχομαι τον χαρακτηρισμόν «περίπτωση» διότι δεν είναι καθόλου υβριστικός.
Τέλος δε δεν έχω καμία σχέση και οιανδήποτε επαφή με τους «Έψιλον» και σε πληροφορώ ότι δεν ευαγγελίζονται μόνον αυτοί την αλήθειαν αλλά και εσύ ο ίδιος ακόμη με την σκέψην σου και την ύπαρξη σου ολόκληρην.
Συμβουλή μου λοιπόν είναι να μην διαβάζεις «τσάμπα» αλλά να εμβαθύνεις ώστε εν τέλει να αντιληφθείς τα «ίσως δεδομένα διότι λογισμός απλός εστί» που κρύπτονται κάτω από τις λέξεις που διάβασες ολίγον πριν. Λίγην μόνον προσπάθεια χρειάζεσαι και μάλλον βασικές γνώσεις για να μπορείς να ερευνάς μόνος ώστε το αρχαίον ρητόν περί κινήσεως της χείρας σου άμα προστιθεμένης της βοηθείας της ιδίας της Αθηνάς να γίνει ο παντοτινός οδηγός σου.
Εάν τελικώς δεν τα καταφέρεις εδώ είμαι πάλι εγώ και να θυμάσαι η συζήτηση είναι δυνατή ακόμη και με την ιδίαν την φύσην αρκεί να έχεις οφθαλμούς και ώτα ορθάνοικτα.


Έσεται Ήμαρ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 23:55:04  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΩΧ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ.....
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΖΕΣΤΗ..... (ΠΕΡΙΕΡΓΟ)................

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 00:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων
Εις απάντησην του αγαπητού Thios.


Ομιλώ λοιπόν αυτήν την γλώσσαν, την οποίαν ποτέ δεν διδάχθηκα και μπορώ βεβαίως να αποδείξω, εάν και δεν θα το κάνω διότι δεν υφίσταται λόγος, με πολλαπλασίως του 18 τρόπους ότι ακόμη και η των ημερών μας Ελληνική γλώσσα, την οποία βεβαίως χρησιμοποιώ καθ’ εκάστην εις τον προφορικόν μου λόγον, ήταν είναι και θα είναι, ατελεύτητη, άκρως μαθηματικά δομημένη, ασυγκρίτως ασύλληπτη εις την ολική κατανόησην της, άφθαρτη παρά των χιλιάδων ετών εξελίξεως της, μοναδική και αδιαίρετη γλώσσα του σύμπαντος κόσμου, έχουσα εντός της την ολικήν και άπειρη γνώσιν της οποίας ίσως κάποτε ημείς γίνουμε κοινωνοί.


Έσεται Ήμαρ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 01:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
Epeidh egw asxeto kai agrammato, den katalabainei ellhniko-periergo, mporei kanei apo katw metafrash kalo? Boh8hsei emena skampasei gri.

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhysicMan
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 02:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhysicMan

Γιατί κατακρίνετε τον φίλο που γράφει έτσι?
Δεν θα ήταν ιδανικό να μιλούσαμε όλοι αρχαια Ελληνικά?

Όντως έχει μια δροσιά έξω. Το απόγευμα συννέφιασε.
Θα κάτσουμε όμως να αγχωνόμαστε με το καιρο?

Απτην άλλη όμως...

Πρέπει να παρατηρούμε τα πάντα που φαίνονται περίεργα...

Και είναι περίεργο που έχει έξω αλλάξει λίγο ο καιρός...

Τί μπορεί να φταίει?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 02:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων
Εις απάντησην του αγαπητού κατά τα άλλα συντονιστού AVATARGR.


Μπα εγώ ζεσταίνομαι και μάλλον θα παραληρώ εξάλλου αυτό δεν κάνουν οι «συνωμοσιολογομπουρδολόγοι» του είδους μου.
Ή μήπως όμως οι «συνωμοσιομπουρδολόγοι», που εγώ εκπροσωπώ, δεν επιθυμούν να κάνουν «νιανιά» την σκέψην τους, προς εύκολη βρώσιν όλων των άλλων.
Οι «συνωμοσιολογομπουρδολόγοι», που εγώ εκπροσωπώ, εκτός όλων των άλλων ερευνάμε και αναλύουμε, τον δείκτην νοημοσύνης των ανθρώπων με τους οποίους συνδιαλεγόμαστε, πειραματιζόμενοι ίσως, ειδικώς με «συνωμοσιολογομπουρδολόγους» ελλιπών εις την γνώσιν του ειδικού σας είδους και τύπου αγαπητέ συντονιστά, οι οποίοι μετατρέπονται σε αυτό που οι ίδιοι κατηγορούν, ώστε καταλήγουν να μάχονται με μύλους, ως άλλοι Δον Κιχώται, διαβλέποντας πίσω από τις σκέψεις κάποιων, σαν την αφεντιά μου, δόλο, κακία, παραπληροφόρησην και ουκ εστίν αριθμός διαφόρων δολοπλοκιών πρακτορικής φύσεως τους οποίους τάχα χρησιμοποιούμε για την καταδυνάστευση των εγκεφάλων σας εκτρέποντας σας από τον «ορθόν» δρόμον της αέναης αναζήτησης και έρευνας σας, τρομάρα σας.
Εις μίαν πρόχειρην απόδειξην των λεγομένων μου, υποθέτω ότι εάν σας ρωτούσα πόσες φορές επαναλαμβάνεται ο αριθμός εννέα, αριθμώντας από το ένα έως το εκατό και σας ζητούσα να μου απαντήσετε εντός δέκα δευτερολέπτων, με μοναδικό μέσον υπολογισμού την σκέψην σας, βάζω το χέρι μου στην φωτιά, ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα μου απαντούσατε ότι ο αριθμός εννέα επαναλαμβάνετε 1 ή 11 φορές, εάν όμως σας ζητούσα να μου απαντήσετε εντός ενός λεπτού ενδεχομένως να μου απαντούσατε σωστά ότι ο αριθμός εννέα επαναλαμβάνετε 20 φορές, εάν και πάλι κάνατε λάθος τότε καλό θα ήταν, όντας θιγόμενος από το μικρό αυτό παιχνίδι μας, να απαρνηθείτε τον τίτλον του συντονιστού διότι δεν θα ήσασταν αρκετά άξιος ως προς το καθήκον σας δια την σωστήν κατεύθυνσην και συντονισμόν κάθε είδους συζήτησης .
Δεν τολμώ ούτε για μίαν στιγμήν να φανταστώ ότι ο βασικός σκοπός σας είναι ο αποπροσανατολισμός όλων μας, κατηγορίες τέτοιου τύπου δεν ευσταθούν και σίγουρα δεν αφορούν εσάς, εσείς άλλωστε είστε αρκετά γρήγορος ώστε να βγάζετε τα πλέον σωστά συμπεράσματα έτσι δεν είναι?


Ο «συνωμοσιολογομπουρδολόγος» σας.


Έσεται Ήμαρ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 02:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
Aaxxx ax ax.... aplws eixa kalh dia8esh kai eyxaristh... Den eixa skopo oyte na 8i3w kanenan, oyte na "ormh3w".... Aman, pws pare3hgeite toso grhgora.... Sygnwmh!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 02:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
Kai mia erwthsh pros ton kyrio Prolegonta:
quote:
Οι «συνωμοσιολογομπουρδολόγοι», που εγώ εκπροσωπώ, εκτός όλων των άλλων ερευνάμε και αναλύουμε, τον δείκτην νοημοσύνης των ανθρώπων με τους οποίους συνδιαλεγόμαστε

Dhladh eseis kyrie, bgalate to symperasma oti, epeidh den milame arxaia ellhnika, shmainei oti kai o deikths nohmosynhs mas einai elaxistos h... mhdaminhs a3ias? Tote, ka8hste na sas milhsw egw ispanika, na doyme sthn telikh poios gnwrizei pio... polla!
Eseis milate arxaia, egw dyo-treis-tesseris 3enes glwsses. Ean omws sas grapsw sta ispanika, tote logiko 8a einai na moy zhthsete na kanw kai mia metafrash apo katw.... swsta? Filika milaw kai mhn pyrobolhsete!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 03:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
ρε παιδια ενταξει δεν ειναι ασχημο να γραφει στα αρχαια, μπορω να πω οτι εμενα μου αρεσει αυτη η αλλαγη, ασχετα αν με δυσκολεψε σε καποια σημεια , στο θεμα μας τωρα και στην διαμαχη που ξεσπα.
φιλε προλεγων το προβλημα που εχω εγω προσωπικα ειναι οτι αυτα που μας λες τα αραδιαζεις χωρις επιχειρηματα,λες οτι εκανες προσωπικοι ερευνα, ενταξη αλλα δωσε μας καποια στοιχεια για την ερευνα σου, που ξεκινησες πως συνεχησες κτλ δεν μας νιαζει το αποτελεσμα τοσο οσο να μας πεις πως εφτασες σε αυτο, ολα αυτα που γραφεις τα εχω διαβασει ξανα και ξανα σε βιβλια σχετικα με τους Ε και σε σελιδες στο διαδικτυο και και και, και ολοι αυτοι οι πεφωτησμενοι που τα γραφουν αυτα τελιωνουν με το "Έσεται Ήμαρ".

αν λοιπον θες να σε παρουμε στα σοβαρα φερε μας επιχειρηματα και αποσπασματα της ερευνας σου (θα ελεγα να φερεις ολη την ερευνα αλλα θα ειναι πολυ δυσκολο πιστευω)...



I Stand Alone


Aigio Guardians Clan
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 04:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων
Εις απάντησην της αγαπητής «ksenitia» .


Πρώτον δεν γνωρίζω παρά ελαχιστότατες αρχαίες λέξεις και εν γένει αρχαία Ελληνικά επιτέλους έλεος τα γραφόμενα μου δεν είναι αρχαία Ελληνικά.
Δεύτερον ο δείκτης νοημοσύνης των ανθρώπων, δεν έχει απαραιτήτως σχέση με την γνώσην ή όχι πολλών γλωσσών, αν και η γνώσις πολλών διαφορετικών γλωσσών, είναι ένδειξις εγρήγορης αντιλήψεως και ισχυρόν δείγμα άρτιας ταξινόμησης πολλών και άκρως διαφορετικών μεταξύ τους γνώσεων κατά την εγκεφαλικήν λειτουργίαν.
Τρίτον δεν γνωρίζω καθόλου Ισπανικά παρά μόνον Αγγλικά.
Τέταρτον πόσες είναι οι γλώσσες τις οποίες γνωρίζεις δύο-τρεις-τέσσερις?

Εις απάντησην όλων.


Προτίθεμαι να δωρίσω εν χρυσούν ωρολόγιον εις όποιον αντιληφθεί την σημασία επιτέλους των σημείων που προηγουμένως έχω παραθέσει πριν αναγκασθώ (και αυτό θα γίνει) να το κάνω «νιανιά» εγώ ο ίδιος.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς «ξερόλας» για να αντιληφθεί ευκόλως τι γράφω, λίγη προσπάθεια εκ μέρους σας χρειάζεται και τον τρόπον τον γνωρίζεται εφόσον βεβαίως ασχολείστε με τέτοιου είδους θέματα αναζήτησης και έρευνας.
Επαναλαμβάνω λοιπόν το παρακάτω κλειδί χωρίς καμία δόση σαδισμού εκ μέρους μου.
«Εδώ είναι η σοφία όστις έχει τον νουν ας λογαριάσει τον αριθμόν».


Έσεται Ήμαρ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 10:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios
quote:
Εις απάντησην του αγαπητού Thios.


Ομιλώ λοιπόν αυτήν την γλώσσαν, την οποίαν ποτέ δεν διδάχθηκα και μπορώ βεβαίως να αποδείξω, εάν και δεν θα το κάνω διότι δεν υφίσταται λόγος, με πολλαπλασίως του 18 τρόπους ότι ακόμη και η των ημερών μας Ελληνική γλώσσα, την οποία βεβαίως χρησιμοποιώ καθ’ εκάστην εις τον προφορικόν μου λόγον, ήταν είναι και θα είναι, ατελεύτητη, άκρως μαθηματικά δομημένη, ασυγκρίτως ασύλληπτη εις την ολική κατανόησην της, άφθαρτη παρά των χιλιάδων ετών εξελίξεως της, μοναδική και αδιαίρετη γλώσσα του σύμπαντος κόσμου, έχουσα εντός της την ολικήν και άπειρη γνώσιν της οποίας ίσως κάποτε ημείς γίνουμε κοινωνοί.


Έσεται Ήμαρ.



Δεν απαντάς στην ερώτησή μου, Προλέγων. Και, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω την παραμικρή ιδέα σε ποίου την ερώτηση απαντάς. Αν δεν σου κάνει κόπο, ξαναδιάβασε το προηγούμενό μου post.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 11:43:13  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ ksenitia Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Προλέγων ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΑΡΕΥΟΥΣΑ ΟΧΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

ΦΙΛΕ Προλέγων ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΟΥΤΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ.

ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ 6/6/2004 (666) 15/6/2004 (666) ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΧΡΟΥΖΟΥΖΙΚΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ...

ΚΟΜΗΤΕΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ,ΠΛΗΜΜΥΡΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΟΥΝ,ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΚΤΥΠΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ...

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕ ????
ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ)...
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΟΜΙΛΙΣΕΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΩΝ (ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ) ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΝΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΧΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ...

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ...(ΟΜΑΔΑ 'Ε',ΕΛΛΑΝΙΟΥΣ,ΔΙΑΣ κτλ)
ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ..

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΔΕΙΚΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 12:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Γιατι τετοιος "διασκεδασμος" αποψεων...Εμενα μου αρεσει οπως τα λεει ο ανθρωπος, και ας λεει "μπαρλουφες"(δεν λεω οτι ειναι...απλα εκφραζω τα συναισθηματα του τοπικ, απεναντι στον φιλο Προλέγων)...

Φιλε Προλέγων...αυτα που λες, ναι μεν ειναι ,φαινομενικα τουλαχιστον ιδανικα, απο την αλλη ομως μοιαζουν με Εβραικη προφητεια....
Αυτο που θαυμαζω εγω στον Ελληνισμο ειναι οτι δεν ειχε προφητειες...και μαγγανιες...και δρακους κακους...και σαταναδες...και αλλες ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ του υφους των Εβραιο-Σαξονων...Θελω να πω, πως περα απο την μυθολογια....Ο Ελληνισμος ηταν ολο εργα...αρχιτεκτονικα,φιλοσοφικα,θεατρικα....και αλλες αριστουργιματικες δημιουργιες...που ενωναν τον ανθρωπο με την πραγματικοτητα...κατ ουσιαν και οχι κατα προφητειων...Αυτο που μου λες εσυ...ατυχως μοιαζει με προφητεια...Αν κανω λαθος,ευχαριστως να δεχθω την αληθεια...αλλα με επιχειρηματολογια...οχι με προφητειες...Ευχαριστω.

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 13:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε Προλεγων...

Αναζητηση!!!!!!
ΖΕΥΣ=612...6+1+2=09
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ=513...5+1+3=09
ΔΙΑΣ=215...2+1+5=08
ΑΔΕΛΦΟΣ=810...8+1+0=09
ΗΠΑ=89...8+9=17
ΕΛΛΑΝΙΩΝ=976...9+6+7=22
Πλησιαζω???????????

Αρα, αναφερεις ημερομηνια 11/08/2012

Αρα λοιπον....

Εσεται Ημαρ=670

2012 / 3 =670,666
Συνεπως 3 x Εσεται Ημαρ = 2012

ΤΟ ΒΡΗΚΑ? ΤΟ ΒΡΗΚΑ?...Προφανως ΝΑΙ!!!!

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cocolas78
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 13:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cocolas78
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 2012?KAΛO EINAI TO ΨΑΞΙΜΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΡΘΟΥΝΕ ΤΑ ΒΡΙΛ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΤΟΤΕ,SO ****EN WHAT!ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΝΑ ΦΑΜΕ Η ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝΕ ΓΚΟΜΕΝΕΣ?ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΛΕΝΙΟΥΜ.ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ?ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΜΟΛΙΣ Η ΜΙΑ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΜΕ ΑΛΛΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ.ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ.ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΟΛΙΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ Ε ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ.ΜΟΛΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ.ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΥΑΛΟ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ.ΖΗΣΤΕ ΜΩΡΕ.ΓΛΕΝΤΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΗΜΕΡΑ.ΜΗ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ 2012.ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ.ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΒΙΒΛΙΑ.ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΘΕΟΙ!!! ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΓΩΝΕΣ.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ.ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΗΠΩΣ?ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΣΩΤΗΡΕΣ ΟΥΤΕ ΛΥΤΡΩΤΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΜΩΡΟΥΣ.ΕΔΩ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ.ΕΝΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥ 2013 ΘΑ ΘΥΜΗΘΗΤΕ ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΒΑΦΗ ΠΟΥ ΣΥΜΠΥΚΝΩΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΤΑΙΟΥ ΤΟΥΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΚΙΑΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΥΣ,ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Ε) ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΙΣ!ΧΑΙΡΕΤΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 13:44:35  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, το θέμα είναι σε τι γλώσσα τα γράφει ή αυτά που γράφει;Αν ο άνθρωπος εκφράζεται με την καθαρεύουσα,δικαίωμα του.

Καταστροφολογίας συνέχεια...

Ο Osama11 στο τόπικ σχετικά με την καταστροφή των Ολυμπιακών Αγώνων(ακόμα την περιμένει...)δήλωνε σίγουρος ότι θα γίνει τρομοκρατικό χτύπημα,λές και ο ίδιος ο Οσάμα του το είχε πεί!Τώρα βλέπω τους λεγόμενους "Εψιλονιστάς" να διακυρήττουν την επερχόμενη παγκόσμια κυριαρχία των Ε εν έτει 2012(άλλοι προτιμούν το 2011).Γιατί διακρίνω μια τεράστια ομοιότητα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 13:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Καλημέρα σας,
Φίλε AVATARGR, θες να μας πεις ότι δεν έπεσε κομήτης κατά την έναρξη των ΟΑ; Όλος ο κόσμος τον είδε. Εσύ που ήσουν; Απλά αυτοί που είδαν τα οράματα, λόγω παρεμβολών που προκάλεσαν εξωγήινα σκάφη σε συνεργασία με τις μυστικές υπηρεσίες των συνεργατών τους, δεν μπόρεσαν να διακρίνουν το μέγεθος του κομήτη. Τον κομήτη πάντως τον είδαν.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάω για κάποιο από τα άτομα του forum, που απλά διαβάζουν και πιστεύουν τις ανοησίες κάποιων, αλλά για αυτούς που βγάζουν λεφτά, εκμεταλλευόμενοι την ανησυχία του κόσμου. Αν και βάζοντας συνεχώς ημερομηνίες καταστροφής, κάποτε δεν αποκλείεται να γίνει όντως κάτι (αρκετές χώρες πλέον έχουν πυρηνικά οπλοστάσια και να μην ξεχνάμε και κάτι πεπαλαιωμένα πυρηνικά εργοστάσια τύπου Κοσλοντούι)και μετά να λένε “ορίστε σας τα λέγαμε”.
Κρίμα μόνο που η επόμενη ημερομηνία καταστροφής (2012) πέφτει λίγο μακριά. Βαριέμαι να περιμένω έως τότε για να τους δω να διαψεύδονται και πάλι. Κάτι σε πιο κοντινό έχετε;

stemix

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 19:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
Εκπληκτος, διαβασα ενα κειμενο το οποιο αναφεροταν στο 2012 και μου εκανε εντυπωση!!
Στο βιβλιο "Τα Μεγαλα Μυστηρια του Κοσμου" (εκδοσεις Αρχετυπο) κανει μια περιληψη για μερικα απο τα μεγαλυτερα μυστηρια που γνωριζουμε σημερα. Για το Στοουνχετζ, για το νησι του Πασχα, για το προσωπο στον Αρη, για το Τριγωνο των Βερμουδων, για το Ροσγουελ, τις γραμμες στη Ναζκα, το πειραμα της Φιλαδελφειας. Σε αυτο το τελευταιο μου εκανε εντυπωση, διοτι αναφεροταν στο 2011-2013!!

σελιδα 174: "...Ο Μπιελεκ και ο Πρεστον Νικολς, ο επιστημονας που συμμετειχε αμεσα στην υλοποιηση του σχεδιου Μονταουκ, ισχυριζονται οτι ηδη τοτε ηταν απολυτως αποδεκτη η πιθανοτητα του απεριοριστου ταξιδιου στο παρελθον. ΩΣΤΟΣΟ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΕΝΑ ΧΡΟΝΟΤΑΞΙΔΙ ΗΤΑΝ ΕΦΙΚΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2011. Τα ταξιδια που θα συνεχιζαν ακομη μακρυτερα στο μελλον ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΦΙΚΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Αυτο δεν ξαφνιαζει οσους γνωριζουν πως οι περισσοτεροι συγχρονοι προφητες ισχυριζονται οτι ακριβως τοτε, δηλαδη το 2011-2013, περιμενουν τις τεραστιες αλλαγες στον πλανητη Γη: τεκτονικες μεταβολλες, αντιστροφη πολων, ερχομος εξωγηινων, δευτερα παρουσια, κτλ..."

Μολις διαβασα το παραπανω, πηρα στα χερια μου το βιβλιο ¨Το πειραμα της Φιλαδελφειας" και αρχισα να το ψαχνω για να δω αν γραφει πουθενα κατι αντιστοιχο με αυτο που ειδα στο παραπανω βιβλιο. Με ενα γρηγορο ψαξιμο δεν βρηκα τιποτα.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ?? Ειναι φοβερο αυτο που παρεθεσα παραπανω με κεφαλαια γραμματα!!!
Βασικα επιβεβαιωνει αυτο που ειχε πει η Avallon, πως το 2012 δεν θα εχουμε καταστροφες, αλλα μεγαλες συνειδησιακες αλλαγες στην ανθρωποτητα...
Ξερει κανεις τιποτα πανω σε αυτο??
Θα ψαξω και στο Internet...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 19:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
quote:

Καλημέρα σας,
Φίλε AVATARGR, θες να μας πεις ότι δεν έπεσε κομήτης κατά την έναρξη των ΟΑ; Όλος ο κόσμος τον είδε. Εσύ που ήσουν; Απλά αυτοί που είδαν τα οράματα, λόγω παρεμβολών που προκάλεσαν εξωγήινα σκάφη σε συνεργασία με τις μυστικές υπηρεσίες των συνεργατών τους, δεν μπόρεσαν να διακρίνουν το μέγεθος του κομήτη. Τον κομήτη πάντως τον είδαν.
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάω για κάποιο από τα άτομα του forum, που απλά διαβάζουν και πιστεύουν τις ανοησίες κάποιων, αλλά για αυτούς που βγάζουν λεφτά, εκμεταλλευόμενοι την ανησυχία του κόσμου. Αν και βάζοντας συνεχώς ημερομηνίες καταστροφής, κάποτε δεν αποκλείεται να γίνει όντως κάτι (αρκετές χώρες πλέον έχουν πυρηνικά οπλοστάσια και να μην ξεχνάμε και κάτι πεπαλαιωμένα πυρηνικά εργοστάσια τύπου Κοσλοντούι)και μετά να λένε “ορίστε σας τα λέγαμε”.
Κρίμα μόνο που η επόμενη ημερομηνία καταστροφής (2012) πέφτει λίγο μακριά. Βαριέμαι να περιμένω έως τότε για να τους δω να διαψεύδονται και πάλι. Κάτι σε πιο κοντινό έχετε;

stemix



Δεν ειναι μονο ο κομητης!!
Τα σταχυα που ηταν κομμενα σαν crop circles που το βαζεις???
(crop circles ειναι τα σχεδια που υποτιθεται κανουν στους αγρους τα UFO)
Και το αλλο που ειδα και διαβασα στην εφημεριδα ΤΟ ΒΗΜΑ?
Στην Πλακα λεει (ειχε και φωτογραφια - δεν μπορω να το επιβεβαιωσω γιατι δεν ειμαι απο Αθηνα) βαλανε αιωρουμενο (πιασμενο με σχοινια) εναν μεγαλο ιπταμενο δισκο με πολλα φωτα!!
Ψαγμενους τους βρισκω ολους στο Αθηνα2004 και τον σκηνοθετη μαζι!

Τωρα οσον αφορα συγκεκριμενα αυτα που λεει ο stemix.
Τα οσα λεγονατι περι του 2012 δεν ειναι καινουρια. Απλως βγαινουν στην επιφανεια επειδη η χροναι ειναι κοντα και πλησιαζει. Τι να μιλαμε, για τις καταστροφες του 2156??? Δεν λεει...

Αυτο που λες "Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάω για κάποιο από τα άτομα του forum, που απλά διαβάζουν και πιστεύουν τις ανοησίες κάποιων" αν και αρχικα φαινεται ευγενικο, εμμεσως μας βριζεις!! (αν δεν το πηρανε χαμπαρι και οι υπολοιποι)

Υποθετω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ειμαστε ατομα με κριση, μιας ηλικιας, οχι μικρα παιδια, που διαβαζουν καποια βιβλια που τους ενδιαφερουν και δεν τα πιστευουν ολα οπως τους τα προσφερουν, αλλα τα βαζουν κατω και τα εξεταζουν με κριτικο ματι. Και φυσικα τα περισσοτερα βιβλια παρουσιαζουν δεδομενα και τεκμηρια για οσα λενε, παραπομπες, βιβλιογραφια, κτλ.
Οι "χαζομαρες" που λες ειναι απτελεσματα ερευνας, πολλες φορες βεβαια και παραπληροφορησης, αλλα ειπαμε, δεν ειμαστε σφουγγαρια που τα υιοθετουμε ολα σαν αποψεις μας. Αλλωστε, επειδη ειναι δυσκολο να διαστυρωσουμε εμεις και να επιβεβαιωσουμε τις αποδειξεις και τα τεκμηρια που δινονται στα διαφορα βιβλια και στο Intenet αυτο που κανουμε (τουλαχιστον εγω) ειναι να λεω που το διαβασα και να αφηνω σε εσας να βγαλετε τα δικα σας συμπερασματα.
Πιστευω ομως ακραδαντα, οτι δεν εχεις διαβασει ουτε ενα κειμενο πανω στο θεμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 23:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios
quote:
Καλά, το θέμα είναι σε τι γλώσσα τα γράφει ή αυτά που γράφει;

Ίσως κάνω λάθος που κάνω αυτές τις παρατηρήσεις σε ένα θέμα που αναφέρεται στις προφητείες για το 2012. Επειδή όμως μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει κάποια από αυτές στα σοβαρά, μου φάνηκε πολύ πιο χρήσιμο να θίξω την γλωσσική ιδιαιτερότητα του Προλέγοντος.

Το ζήτημα έχει ως εξής: δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να προτιμά κανείς να χρησιμοποιεί αυτήν την παραλλαγή της καθαρεύουσας. Κατά μείζονα λόγο, όταν η ίδια η "καθαρή γλώσσα" είναι προϊόν της αιμομικτικής ένωσης μεταξύ διαφορετικών γλωσσικών μορφών, που αντιστοιχούν σε διαφορετικά στάδια της μιας και μοναδικής ελληνικής γλώσσας.

Από την μία έχουμε την αρχαία Ελληνική. Όλοι συμφωνούμε ως προς την αρτιότητά της σε λεξιλογικό, γραμματικό και συντακτικό επίπεδο, έτσι; Από την άλλη έχουμε την νέα Ελληνική. Πώς προέκυψε αυτή η γλώσσα; Πολύ απλά, εφαρμόσαμε επί μερικές χιλιετίες τους δαρβινικούς κανόνες της φυσικής επιλογής στην αρχαία μορφή και... ιδού! Να η γλώσσα στην οποία εκφράζομαι αυτήν την στιγμή. Είναι απελπιστικά σημαντικό να κατανοήσουμε όλοι ότι οι δυνάμεις που πήραν τον Αδάμ και από σκουλίκι στον πάτο της Μεσογείου τον έφεραν στην μορφή που βλέπετε καθημερινά στον καθρέπτη, είναι οι ίδιες δυνάμεις που σκότωσαν τα απαρέμφατα και τις μετοχές και ανέβασαν στον θρόνο τα παιδιά τους: τις επιρρηματικές και τις ειδικές προτάσεις. Χάσαμε πολλά; Κερδίσαμε άλλα. Χάσαμε περισσότερα απ' όσα κερδίσαμε; Ίσως. Για να τα πάρουμε όμως πίσω, θα πρέπει να φέρουμε τους εαυτούς μας σε τέτοιο σημείο καλλιέργειας, ώστε μας δημιουργηθεί η ανάγκη να επαναφέρουμε τις χαμένες λέξεις, τις χαμένες συντάξεις και τους χαμένους γραμματικούς τύπους. Αν θέλουμε να έχουμε στην διάθεσή μας ένα καλειδοσκόπιο από έννοιες με απειροελάχιστα λεπτές διακρίσεις, θα πρέπει να ξέρουμε πώς να το χρησιμοποιούμε. Αν δεν ξέρουμε πώς να το χρησιμοποιούμε, τότε οι μορφές αυτές θα αδρανήσουν και θα χαθούν, όπως ακριβώς και έγινε μία φορά στο παρελθόν.

Ψάξτε σας παρακαλώ στην ελληνική ιστορία ποιοι ήταν αυτοί οι αλαζόνες που μπαστάρδεψαν την γλώσσα μας και που τόλμησαν να ονομάσουν τον καρπό του παρανόμου έρωτα "καθαρό". Για να είμαστε όμως δίκαιοι, κοιτάξτε και ποιοι ήταν αυτοί που δέχτηκαν την καθαρεύουσα για να αυξήσουν το μορφωτικό επίπεδο του κόσμου, καταλαγιάζοντας ταυτόχρονα τις αντιδράσεις των "διανοουμένων" που θεωρούσαν βρώμικα τα νέα Ελληνικά. Δείτε ποια ήταν η Μέση Οδός...

Τώρα πια η καθαρεύουσα έχει κάποιες δεκαετίες που μας έχει αφήσει χρόνους. Ο ρόλος της έχει τελειώσει. Ποιος ο λόγος να την αναστήσουμε; Πιστεύει κανείς ότι μπορεί να εκφραστεί καλύτερα σε αυτήν, παρά στην καθομιλουμένη; Για να πειστεί για το αντίθετό, δεν έχει παρά να διαβάσει τα κειμενάκια του φίλου Προλέγοντος. Ενώ λοιπόν τόσο η γραμματική όσο και η σύνταξη του φίλου αυτόυ είναι μια χαρά, τα νοήματα που καταγράφει είναι πέρα βρέχει. Κοιτάξτε παραδείγματος χάριν την απάντηση σε ερώτησή μου:

quote:

Αν μπορείς, Προλέγων, απάντησέ μου σε μια ερωτησούλα un peu άσχετη με το 2012:
Σε ποια γλώσσα γράφεις; Μην είναι αρχαία Ελληνικά; Μην είναι νέα Ελληνικά; Μην είναι η γλώσσα του Κοραή; Λες ότι έχεις πάρα πολλούς λόγους να την χρησιμοποιείς. Έχεις, μήπως, την καλοσύνη να μου παραθέσεις 18 από αυτούς;

quote:

Εις απάντησην του αγαπητού Thios.

Ομιλώ λοιπόν αυτήν την γλώσσαν, την οποίαν ποτέ δεν διδάχθηκα και μπορώ βεβαίως να αποδείξω, εάν και δεν θα το κάνω διότι δεν υφίσταται λόγος, με πολλαπλασίως του 18 τρόπους ότι ακόμη και η των ημερών μας Ελληνική γλώσσα, την οποία βεβαίως χρησιμοποιώ καθ’ εκάστην εις τον προφορικόν μου λόγον, ήταν είναι και θα είναι, ατελεύτητη, άκρως μαθηματικά δομημένη, ασυγκρίτως ασύλληπτη εις την ολική κατανόησην της, άφθαρτη παρά των χιλιάδων ετών εξελίξεως της, μοναδική και αδιαίρετη γλώσσα του σύμπαντος κόσμου, έχουσα εντός της την ολικήν και άπειρη γνώσιν της οποίας ίσως κάποτε ημείς γίνουμε κοινωνοί.


Έσεται Ήμαρ.



Υπάρχει σχέση ανάμεσα σε ερώτηση και απάντηση; Δεν την βλέπω. Βγαίνει κάποιο νόημα από τις φράσεις "γλώσσα ατελεύτητη", "γλώσσα αδιαίρετη", "σύμπας κόσμος"; Προς Θεού όχι. Γιατί; Όχι επειδή ο φίλος είναι ηλίθιος, αλλά επειδή η ανθρώπινη σκέψη έχει ως πρωταρχικό εργαλείο την ομιλουμένη από τον εκάστοτε άνθρωπο γλώσσα. Και η γλώσσα που χρησιμοποιεί δεν είναι παρά ένα εξελικτικό cul-de-sac, όπως ακριβώς είναι και ο homo sapiens neanderthalensis, όπως ακριβώς (περίπου ακριβώς) είναι και το κακάδι που παραμένει στην πληγή όσο το χρειαζόμαστε. Με το να χρησιμοποιεί την γλώσσα αυτήν, ο φίλος μολύνει ανεπανόρθωτα (το εννοώ το ανεπανόρθωτα) το πνεύμα του. Και εν πάση περιπτώσει, το να βάζουμε μερικά "ν" παραπάνω, δεν σημαίνει ότι μιλάμε στην καθαρεύουσα, έτσι;

Σε περίπτωση που φάνηκα ειρωνικός, σας παρακαλώ φίλοι να μου το επισημάνετε, ούτως ώστε να επανορθώσω. Μου φάνηκε όμως απαραίτητο να μοιραστώ μαζί σας αυτά μου τα αισθήματα, ειδικά απο τη στιγμή που ορισμένα μέλη του forum σκέφτηκαν ότι θα ήταν καλό να υϊοθετούσαμε όλοι αυτήν την "γλώσσα".

Θεωρώ σκόπιμο να παρατηρήσω, ότι η οργή που διαφαίνεται σε αυτές τις γραμμές δεν στρέφεται τόσο εναντίον του Προλέγοντος, όσο κατά των υπερμάχων της καθαρεύουσας που την εισήγαγαν στο εκπαιδευτικό σύστημα τω καιρώ εκείνω.

Τέλος, μετά λύπης σας πληροφορώ ότι, λόγω ανειλημμένων (που να μην έσωνα) υποχρεώσεων, δεν θα μπορέσω να απαντήσω γρήγορα στις όποιες αντιδράσεις. Θα απαντήσω πάντως.

Edited by - Thios on 05/09/2004 18:08:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Προλέγων
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 07:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Προλέγων
Εις απάντησην του αγαπητού «Thios».


Πολύ ορθά παρατήρησες ότι δεν έτυχες απαντήσεως εις την ερώτησην την οποίαν έθεσες παρά μόνον έναν ύμνον εκ μέρους μου δια την σημερινήν Ελληνικήν γλώσσαν.
Μπορείς να ονομάζεις τον τρόπον γραφής και εκφράσεως μου όπως επιθυμείς, αυτό ουδόλως με απασχολεί και βεβαίως δεν θεωρώ την παρέμβασην σου ειρωνικήν και προσβλητικήν.
Με ενδιαφέρει όμως να καταστήσω σαφές εις όλους δια μίαν και τελευταίαν φοράν ότι για τα πάντα υπάρχει απάντησις ακόμη και αν δεν το πράττω.
Ένα μικρόν δείγμα παρατίθεται παρακάτω ως απάντησις εις την απορίαν που εξέφρασες δια το εάν βγαίνει νόημα με κάποια από τα γραφόμενα μου.


ΓΛΩΣΣΑ ΑΔΙΑΙΡΕΤΗ = ΦΩΤΕΙΝΗ = 1673
ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ – ΑΔΙΑΙΡΕΤΗ = ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΟΠΛΟ = 1876
ΓΛΩΣΣΑΝ ΑΤΕΛΕΥΤΗΤΗ = ΣΥΜΠΑΝ ΦΩΤΟΣ = ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ ΦΩΣ = 2641
ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ = ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΣΣΑΡΑ = 4145


Αγαπητέ Thios εκ των πάντων βγαίνει νόημα, αρκεί να έχομεν τους οφθαλμούς μας ανοικτούς συνεπικουρούμενοι εκ ταχυτάτης σκέψης, ώστε ο εγκέφαλος μας, με μοναδικόν μέσον την όποιας μορφής Ελληνική γλώσσα, να καταστεί ικανός να διαβλέψει, το πάν εντός του τίποτα και τελικώς να βιώσει ότι στο απείρως εξελισσόμενον καθ’ εκάστην στιγμήν σύμπαν τα πάντα έχουν την θέσην και τον λόγον ύπαρξης τους εντός ή εκτός αυτού.
Προϋπόθεσις η λειτουργία της σκέψης ενός και μόνον νου εντός ή εκτός του σύμπαντος για να προσδώσει νόημα στα πάντα αναλύοντας τα με όποιον τρόπον επιθυμεί.
Θείος ο Εμπεδοκλής με την ρήσην του «Εξ ενός τα πάντα και εκ των πάντων έν».


Έσεται Ήμαρ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 10:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλε Προλεγων...δεν μου απαντησες....

quote:
Φιλε Προλεγων...

Αναζητηση!!!!!!
ΖΕΥΣ=612...6+1+2=09
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ=513...5+1+3=09
ΔΙΑΣ=215...2+1+5=08
ΑΔΕΛΦΟΣ=810...8+1+0=09
ΗΠΑ=89...8+9=17
ΕΛΛΑΝΙΩΝ=976...9+6+7=22
Πλησιαζω???????????

Αρα, αναφερεις ημερομηνια 11/08/2012

Αρα λοιπον....

Εσεται Ημαρ=670

2012 / 3 =670,666
Συνεπως 3 x Εσεται Ημαρ = 2012

ΤΟ ΒΡΗΚΑ?


Περιμενω...απαντηση.


... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 11:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Καλημέρα σας,
Χρηστος-Ρ, ίσως και να έχεις δίκιο και τελικά μέσω της ευγένειας μου να σας έβρισα χειρότερα από το να σας έλεγα κάτι κατάμουτρα. Το πίστευα όμως αυτό που έγραψα. Και αν σας έβρισα, παράλληλα έσκαψα και τον δικό μου λάκκο, γιατί παρά το ότι είσαι σίγουρος πως δεν έχω διαβάσει κανένα κείμενο, σε πληροφορώ πως δυστυχώς ασχολήθηκα χάνοντας τον χρόνο μου, περισσότερο από ότι έπρεπε. Όχι πολύ, αλλά περισσότερο από ότι θα έπρεπε.
Μιλάς για έρευνες, δεδομένα και τεκμήρια. Ποια είναι αυτά; Γνωρίζεις να μου πεις πόσες ημερομηνίες στο παρελθόν, στηριγμένες σε “ατράνταχτα” επιχειρήματα, πρόβλεψαν το τέλος της ανθρωπότητας; Αμέτρητες. Γνωρίζεις πόσες ακόμα ημερομηνίες στο μέλλον θα οριστούν ως το τέλος του κόσμου. Επίσης αμέτρητες.
Από “αποδείξεις” που αφορούσαν την καταστροφή των ΟΑ στο συγκεκριμένο topic, άλλο τίποτα. Τι Νοστράδαμοι πέσανε, τι αστρολόγοι, τι κάτι τύποι σε εκπομπές στην τηλεόραση αναφέρθηκαν… Τι να υποθέσω λοιπόν για αυτούς; Ότι πέσανε έξω οι έρευνες; Αυτοαναιρείσαι εκεί που λες ότι μιλάμε για το 2012 και όχι για το 2156 γιατί είναι κοντά. Αυτός είναι ο λόγος λοιπόν; Μου φέρνεις στο μυαλό κάτι που έγραψα στο topic του AVATARGR “και τώρα τι κάνουμε;”.
Και στο κάτω - κάτω της γραφής, ακόμα και αν όντως το 2012 ή το 3127 είναι το τέλος, γιατί θα πρέπει να το ξέρουμε; Για να προετοιμάσουμε τις ψυχές μας; Για να κρυφτούμε ή για να φτιάξουμε κάποια κιβωτό; Και ότι κάποια μέρα θα πεθάνω το ξέρω (χωρίς να μου το προβλέψει κάποιος). Απλά προσπαθώ να ζω μία καλή ζωή. Δεν σκέφτομαι τον θάνατο.

Φιλικά, stemix


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cocolas78
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 13:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cocolas78
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤIΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.ΜΠΟΡΩ ΑΝ ΣΚΕΦΤΩ ΛΙΓΟ KAI ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΒΡΙΣΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΛΕΞΑΡΙΘΜΩΝ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΦΡΑΣΗ ΘΕΛΩ.ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΟΥΝ ME KATI TETOIA.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 'ΑΧΡΗΣΤΑ' ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΗΛΙΟΥΝΤΑΙ.ΤΙ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ,ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΑΣ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy