ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 17:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
δεν με χαλαει η ιδεα μιας εποχης των παγετονων καπου τωρα ας πουμε, ειμαι και φανατικος των χειμερινων σπορ και παντα με πιανει καταθλιψι οταν τελιωνει η σεζον



I Stand Alone


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 19:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
Αχ, μπραβο ρε Ostria!! Και το εψαχνα!!
28 Μαιου παιδες ολοι μαζι στους κινηματογραφους
να παρουμε μια γευση...
Το site της ταινιας ειναι
http://www.thedayaftertomorrow.com/index.php

Προς EPITHO:
με αυτη τη λογικη φιλε μου, για ποιο λογο βρισκεσαι σε αυτο το site και γραφεις?? Εδω, δεν ειμαστε ατομα που δεν εχουμε τι να κανουμε ολη τη μερα, τα "ξυνουμε" και γραφουμε αρλουμπες!! Προσωπικα ειμαι πολιτικος μηχανικος και εχω παρα πολυ δουλεια καθημερινως, επειδη ομως εχω καποιες εσωτερικες ανησυχιες, θελω να τις μοιραστω συζητωντας με αλλους ανθρωπους και παρ'ολη τη δουλεια μου βρισκω χρονο να ανταλλαξω ιδεες και να διαβασω την γνωμη και την αποψη αλλων. Το επιχειρημα σου "ειμαστε απλως ανθρωποι και δεν ξερουμε τιποτα", ισως βγει αληθινο. Ξερουμε ομως πολλα περισσοτερα για τον κοσμο που μας περιβαλλει απ'οτι ξερει το κουνουπι που αναφερεις. Τουλαχιστον εχουμε μια ιδεα για το τι περιπου ειναι ο κοσμος...
Το εαν οι Μαγια και ο Χριστος και ο Ιωαννης και ολοι οι αλλοι ηταν απλως ανθρωποι, ειναι στην πιστη του καθενος. Ο καθενας απο αυτους αφησε ενα εργο πισω του το οποιο ερευναται απο παρα πολλους ανθρωπους εκατονταδες χρονια τωρα. Και ερευναται ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ...

Φιλικα, Χρηστος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 20:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ
ΣΥΧΝΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΟΥΝ.
ΤΟ 2012 ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ.
ΑΝ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΚΟ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ
ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ. (ΝΟΜΟΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ)
ΑΝ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ.
ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΚΑΤΙ... Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.
ΤΟ 2012 ΑΣ ΠΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ. (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ
ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΝΟΥ ΚΑΘΑΡΟ.)
ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ... ΠΡΙΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΙ
ΑΝΘΡΩΠΟΙ. (ΚΑΙ ΕΔΩ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ 2012, ΟΠΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ!)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΑΥΤΟ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

(ΑΝ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΠΡΟΦΗΤΕΥΩ...(ΠΡΟ-ΦΥΤΕΥΩ;;) ΙΣΩΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΙΟ
ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΣΤΟΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ)


Ας γινει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2004, 20:49:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγω μελετω ενα βιβλιο και μια βιντεοκασετα που ειχα αγορασει στο στρατο «μεθοδοι επιβιωσης της S.A.S.» (χαχαχαχαχα!!)

Tα έχω και γω και τι κατάλαβα?
Τα διάβασα αλλά τα περισσότερα είναι δύσκολα από αυτά που λέει...

Τυχερούλη μη μας τρελλαίνεις ... ότι δεν έχει συνέλθει η Ιρλανδία από το πληθυσμιακό πρόβλημα...Η Ιρλανδία που έχει 5 παιδιά σε κάθε οικογένεια...

Κάποιοι θέλουν να καταστρέψουν το πλανήτη αυτό ή για την ακρίβεια να τον φέρουν στις κλιματολογικές συνθήκες που θέλουν...ποιοί είναι αυτοί?...δεν είναι απαραίτητο να είναι άνθρωποι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 00:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΔΗΜΟΦΙΛΗΣ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΗΣ Σ.Α.Σ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 09:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΤΗΣ S.A.S ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ..ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epitho
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 10:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epitho
quote:

Προς EPITHO:
με αυτη τη λογικη φιλε μου, για ποιο λογο βρισκεσαι σε αυτο το site και γραφεις?? Εδω, δεν ειμαστε ατομα που δεν εχουμε τι να κανουμε ολη τη μερα, τα "ξυνουμε" και γραφουμε αρλουμπες!! Προσωπικα ειμαι πολιτικος μηχανικος και εχω παρα πολυ δουλεια καθημερινως, επειδη ομως εχω καποιες εσωτερικες ανησυχιες, θελω να τις μοιραστω συζητωντας με αλλους ανθρωπους και παρ'ολη τη δουλεια μου βρισκω χρονο να ανταλλαξω ιδεες και να διαβασω την γνωμη και την αποψη αλλων. Το επιχειρημα σου "ειμαστε απλως ανθρωποι και δεν ξερουμε τιποτα", ισως βγει αληθινο. Ξερουμε ομως πολλα περισσοτερα για τον κοσμο που μας περιβαλλει απ'οτι ξερει το κουνουπι που αναφερεις. Τουλαχιστον εχουμε μια ιδεα για το τι περιπου ειναι ο κοσμος...
Το εαν οι Μαγια και ο Χριστος και ο Ιωαννης και ολοι οι αλλοι ηταν απλως ανθρωποι, ειναι στην πιστη του καθενος. Ο καθενας απο αυτους αφησε ενα εργο πισω του το οποιο ερευναται απο παρα πολλους ανθρωπους εκατονταδες χρονια τωρα. Και ερευναται ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ...

Φιλικα, Χρηστος


γεια σου φιλε χρηστο.

ο λογος που ειμαι σε αυτο το site δεν διαφερει και πολυ απο τον δικο σου. αν αυτο πραγματικα σε απασχολει. ανταλλαγη αποψεων, εσωτερικες ανυσηχιες που θελω να μοιραστω κτλ. γιατι με θεωρησες εκτος κλιματος;

μπορει να ξερουμε περισσοτερα για τον κοσμο που μας περιβαλλει απο οτι ξερει το κουνουπι. ομως λογικα εαν το σκεφτουμε και εμεις και το κουνουπι, μηπως ξερουμε και μπορουμε να επεξεργαστουμε ακριβως αυτα που μας χρειαζονται για την επιβιωση μας;
οταν κοιταμε το κουνουπι ομως, λεμε πως το κουνουπι εχει ορια, ενω εμεις οχι. επειδη δεν εχουμε ανακαλυψει τα ορια του μυαλου μας true.
ομως δεν μπορει καποιος να μου θεσει οτι ο ανθρωπος δεν εχει ορια. αλλο τι θελουμε και τι μας αρεσει να πιστευουμε και αλλο τι πραγματικα ισχυει. και αν το δουμε ποιο ανοιχτα, θα μοιαζουμε ολοενα κ πιο πολυ με κουνουπια, αν σκεφτουμε τι μπορει να υπαρχει απο πανω μας. ειμαι σιγουρος πως και το κουνουπι θεωρει τον εαυτο του το ανωτερο ον που εχει γνωρισει. επειδη δεν μπορει καν να αντιληφθεί κατι ανωτερο απο το ιδιο.

ε, εδω φτανω εγω προς το παρον. καλο θα ηταν να βλεπαμε τι ειναι ποιο περα απο αυτα που σου ειπα...δεν μπορει να καθεται καποιος και να μου αποδιδει ολα τα αυτα που βλεπει γυρω του σε συνωμωσιες, θεους και φαντασματα, επειδη δεν θελει να αγγιξει την μαθηματικη αληθεια, η οποια ειναι η αρχη και το τελος της σκεψης μας, το οριο μας.


BalanceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 13:55:58  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Χρηστος-Ρ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΙΛΗΣ AZΩΕΛ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ 2012.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟ (ΠΕΡΙ 2012) ΑΛΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ....
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΥΦΥΟΛΟΓΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ NAI ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΘΡΑ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙ 2012 Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΒΙΒΛΙΟ (ΒΙΒΛΟΣ ???)ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕΛΕΤΗΤΗ ?????

Η ΦΙΛΗ AZΩΕΛ ΑΝΑΦΕΡΕΙ....

quote:
(ΑΝ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΠΡΟΦΗΤΕΥΩ...(ΠΡΟ-ΦΥΤΕΥΩ;;) ΙΣΩΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΣΤΟΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ)

ΑΠΛΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΠΡΟ(ΠΡΙΝ)-ΦΗΤΕΙΑ(ΕΦΗ-ΛΕΓΩ)..
ΠΡΟΛΕΓΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 15:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-
Αν εστιάσουμε στο τι θα γίνει το 2012 και πιο θα ειναι το τελος του κοσμου...θα χασουμε το υπολοιπο που μας μενει!Γι αυτο φατε-ερωτευτειτε-ζηστε...παντα με υγεια!!!

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 18:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ

AVATARGR...
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ...
ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΑΛΗΘΕΙΑ. ΜΑ...
ΚΑΠΟΤΕ... Η ΛΕΞΗ "ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ", ΠΡΟ-ΦΥΤΕΥΩ=ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΑΦΗΝΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ.
ΟΙ "ΛΕΞΕΙΣ" ΧΑΡΑΖΟΥΝ ΤΟΝ "ΑΙΘΕΡΑ". ΚΑΙ Η "ΦΥΣΗ" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ.
ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΛΕΞΗ 'ΠΡΟΦΗΤΕΥΩ'... ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΔΟΝΕΙ... ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΩ.
ΑΛΛΑ ΚΑΛΩΣ ΜΙΛΗΣΕΣ ΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΧΩΡΟ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!

Ας γινει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 18:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
quote:

[b]
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Χρηστος-Ρ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΙΛΗΣ AZΩΕΛ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ 2012.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟ (ΠΕΡΙ 2012) ΑΛΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ....
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΥΦΥΟΛΟΓΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ NAI ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΘΡΑ.


Τι εννοεις "οχι βεβαια ερευνητες της πολυθρόνας"?
Να παρουμε τα βουνα και τα λαγγαδια και να ψαχνουμε για στοιχεια?
Εγω παιδια αναφέρω τα βιβλια και τα sites απ'οπου παιρνω πληροφοριες. Μεγαλυτερη ερευνα δεν μπορω να κανω, συγνωμη. Και αν αυτο με κανει "ερευνητη της πολυθρόνας", οκ, τι να κανουμε... Εχουμε και αλλα πραγματα που μας απασχολουν ολη μερα. Μακαρι να μπορουσαμε να μην ειμασταν ολοι μας "ερευνητες της πολυθρόνας". Μακαρι να μπορουσαμε να ειμασταν σαν τους συγγραφεις των βιβλιων που εχω αναφερει στα μηνυματα μου, που εκαναν χρονια ερευνας, ταξιδια σε πολλες χωρες και τελικα εγραψαν τα συμπερασματα τους σε ενα βιβλιο.
Παντως, το θεμα απο μονο του εινα καπως αοριστολογικο, αφου καταπιανεται με το μελλον, με καταστροφολογια, εσχατολογια και προφητειες. Τι να κανουμε δηλαδη AVATARGR, να διακοψουμε τη συζητηση? Δεν μπορω να σε καταλαβω... Ειναι αναμενομενο τα μισα επιχειρηματα να ειναι σαθρα και ολη σχεδον η ερευνα των συνομιλητων να ειναι "ερευνα της πολυθρονας" και "στο ποδι". Δεν το ειχα αντιληφθει οτι το forum κατακλυζεται απο επιστημονες που ανταλλασουν αποψεις τεκμηριωμενες με αδιασειστα στοιχεια....

Λοιπον, αυτο ειναι το τελευταιο μου μηνυμα προς την ομαδα συζητησης, διοτι στο κατω-κατω δεν βλεπω και τον λογο να συνεχισω. Πολλες φορες αισθανεσαι και μειονεκτηκα οταν προσπαθεις να συνεισφερεις. Αυτο δεν ειναι αποδεκτο ομως και δικαιο.

Να ειστε ολοι καλα και να θυμαστε πως ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ - ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΣΤΕΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 19:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ
MH ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΧΡΗΣΤΟ-Ρ...
ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΕ...
ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΟΥ... ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕ.
ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΚΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ, ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥ ΦΡΑΞΟΥΝ ΤΗ ΣΚΕΨΗ.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο AVATARGR...
ΕΙΣΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ...
ΒΡΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ Η ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΔΙΚΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

Ας γινει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 20:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε Χρήστο δεν νομίζω ότι ο Αvatar λέει να σταματήσουμε την συζήτηση.
Δεν ξέρω αν θα γίνει τίποτα το 2012, δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι ειδικά εκείνη την χρονιά.
Ας μην ξεχνάμε όλες τις προηγούμενες ερμηνείες διαφόρων προφητειών για πολλαπλές "έσχατες" ημερομηνίες που όμως δεν επαληθεύτηκαν.

Πάντως για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν διάφορες προφητείες
http://www.crystalinks.com/proph.html

Η επιστημονική πρόβλεψη είναι άλλο πράγμα. Και πάλι βέβαια δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι και δεν μπορούμε να δώσουμε συγκεκριμένη ημερομηνία για την "καταστροφή" ακόμα κι αν ξέρουμε ότι βαδίζουμε προς αυτήν. (Εξ άλλου αν η φυσική διαδικασία ακολουθεί κυκλική πορεία δηλαδή επαναλαμβανόμενες περιόδους, δεν ξέρω αν πρέπει να μιλάμε για
"καταστροφή" ή για "αλλαγή"). Και βέβαια υπάρχει πάντα η περίπτωση
του απρόβλεπτου κινδύνου (πχ μετεωρίτες, κομήτες κλπ).

Πάντως εδώ υπάρχουν τα "σημάδια" και δεν μπορούμε να μην τα λάβουμε υπόψιν μας. Μερικά παραδείγματα.

Σε τι κλίμα θα ζήσουν τα παιδιά μας;!
Xρ. Zερεφός στην «K»: Πρόβλεψη για «κατάργηση» των καλοριφέρ σε πολλές περιοχές της Eλλάδας λόγω της αύξησης θερμοκρασίας
Tου Θανάση Tσίγγανα,
από την "Καθημερινή" Tετάρτη, 13 Mαρτίου 2002

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_822753_13/03/2002_18744

*****

Τα τελευταία χρόνια έχουμε πολλές αποκολλήσεις παγόβουνων στην Ανταρκτική. (Β-15, Β-21, Β-22) Πρόσφατα είχαμε την κατακρέμνιση ολόκληρης περιοχής (Larsen B ice shelf) μέσα στην θάλασσα Weddell σχηματίζοντας πολλά μικρά παγόβουνα που επιπλέουν. Η περιοχή Larsen B υπήρχε σχεδόν αναλοίωτη για τουλάχιστον 400 χρόνια και πιθανόν από την εποχή πριν το τέλος της τελευταίας εποχής των Παγετών 12.000 χρόνια πριν.
Αλλες περιοχές που θεωρούνται εξ ίσου επικίνδυνες για αποκόλληση ή καταγκρέμιση, η περιοχές Ross και Ronne Ice Shelves.
H θεωρία είναι η εξής, στην Ανταρκτική Χερσόννησο (η οποία είναι η περιοχή της Ανταρκτικής που βρίσκεται πιό κοντά στην Νότια μεριά της Αργεντινής και της Χιλής), η θερμοκρασία έχει ανέβει 4.5 βαθμούς Φαρενάϊτ μέσα στα τελευταία 50 χρόνια.
Από την άλλη όμως, υπάρχουν μελέτες που λένε πως άλλες περιοχές της Ανταρκτικής (οι δυτικές περιοχές) ψυχραίνουν και ο πάγος αυξάνεται. Μια άλλη πρόσφατη μελέτη λέει πως η θερμοκρασία του αέρα στις κοιλάδες της Ανταρκτικής (Antarctica’s harsh desert valleys) μια περιοχή που θεωρείται σημαντική για την μελέτη των αλλαγών στην Ανταρκτική, έχει κατέβει 1 βαθμό Φαρενάιτ από το 1980 μέχρι το 1999.

*****

Στο Βόρειο Καναδά οι κυνηγοί βρίσκουν ελάχιστο χιόνι κατά την παραδοσιακή περίοδο του κυνηγιού. Οι λιωμένοι πάγοι αναγκάζουν τις φώκιες, την παραδοσιακή πηγή τροφής και γούνας, να παραμένουν μακριά από τη στεριά. ‘Το 2001 ο πάγος παρέμεινε πέρα από τον ορίζοντα όλο το Καλοκαίρι. Χρειάστηκε να ταξιδέψουμε πάνω από 30 μίλια για να κυνηγήσουμε’. Παράλληλα έχουν αλλάξει και τα δεδομένα του ανέμου, οπότε τα αυλάκια που σχηματίζονται πάνω στο χιόνι έχουν μεταβληθεί, με αποτέλεσμα πανάρχαιοι μέθοδοι πλοήγησης μέσα στην παγωμένη φύση, να μην είναι πλέον χρήσιμοι για τους κυνηγούς.
Έπειτα ‘ο πάγος γίνεται όλο και πιο λεπτός και κόσμος πέφτει μέσα στα παγωμένα νερά όλο και πιο συχνά’ λένε οι κυνηγοί στο Baffin Island στα βόρεια του Καναδά. Όλως παραδόξως, τα ιγκλού πλέον δεν παρέχουν στους Ινουίτες ζέστη. Θερμοί άνεμοι κατά τη διάρκεια του χειμώνα, δίχως προηγούμενη εμφάνιση, προκαλούν τους τοίχους των ιγκλού να λιώνουν και να επαναψύχονται, χάνοντας έτσι τις θερμομονωτικές τους ιδιότητες.

*****

Στο μεγαλύτερο μέρος της Σιβηρίας η θερμοκρασία έχει αυξηθεί κατά 5οC – οκτώ φορές πιο γρήγορα από ότι η παγκόσμια μέση θερμοκρασία. Καθώς το παγωμένο έδαφος αντικαθιστάται από έλη, οι δρόμοι ‘σπάζουν’ και τα κτίρια ανατρέπονται. Ένα τέτοιο κτίριο που κινδυνεύει είναι ο πυρηνικός ηλεκτρικός σταθμός στο Bilibino. Στη Γροιλανδία το πάχος των πάγων μειώνεται περίπου ένα μέτρο το χρόνο. Έρευνες που διεξάχθηκαν από τις ΗΠΑ και τη Μεγάλη Βρετανία αποκαλύπτουν μια μείωση του πάχους των πάγων της Αρκτικής στα τέλη του Καλοκαιριού κατά 42% τα τελευταία 40 χρόνια.
Τα στοιχεία για την παγκόσμια τήξη των πάγων βρίσκονται και πέρα από την Αρκτική. Παρατηρήσεις δορυφόρων δείχνουν ότι η κάλυψη της γης από πάγους έχει μειωθεί κατά 10% από το 1960. Ορεινοί παγετώνες έχουν υποχωρήσει στις Άνδεις, στα Ιμαλάια, στο Rockie Mountain. Το όρος Κιλιμάντζαρο στην Τανζανία έχει χάσει το 82% του παγωμένου στρώματος που το κάλυπτε από το 1912.
Οι παγετώνες που υποχωρούν στην Ευρώπη αποκαλύπτουν φρικτά μυστικά. Στην Ιταλία, όπου ο Αύγουστος του 2000 ήταν ζεστότερος από κάθε άλλη φορά, ένας τεράστιος λαβύρινθος από τούνελ και χαντάκια, κατασκευασμένα από Αυστριακές λεγεώνες στους παγετώνες του όρους Dolomite κατά τη διάρκεια του 1ου Παγκοσμίου Πολέμου, επανεμφανίστηκε, αποκαλύπτοντας παγωμένες στολές, κονσέρβες φαγητού, όπλα, πυρομαχικά και ορισμένους σκελετούς στρατιωτών.

*****

Οι κάτοικοι των νήσων Tuvalu εγκαταλείπουν τη γη τους. Έχουν υπογράψει μια συνθήκη με τη Νέα Ζηλανδία που τους επιτρέπει να φεύγουν από τη χώρα τους κατά έναν ορισμένο αριθμό ατόμων το χρόνο ξεκινώντας από φέτος, καθώς όλο και μεγαλύτερες παλίρροιες και άσχημες καταιγίδες καταστρέφουν τα σπίτια τους. Τα Tuvalu είναι ένα σύμπλεγμα κοραλλιογενών νησιών στο Νότιο Ειρηνικό, εννιά από τα οποία κατοικούνται από 10.000 άτομα. ‘Τελευταία έχουμε πολύ άσχημη διάβρωση των ακτογραμμών μας, ξηρασία, ασυνήθιστα υψηλά μεγέθη τροπικών κυκλώνων. Η εισχώρηση αλμυρών νερών στο νησί μας, έχει επηρεάσει τις παραδοσιακές μας καλλιέργειες, και πλέον βυθίζονται οι περιοχές χαμηλού υψομέτρου’.
Καθώς ο πάγος στη στεριά λειώνει και οι ωκεανοί ανακτούν μεγαλύτερο όγκο εξαιτίας της θερμικής διεύρυνσης, το επίπεδο της θάλασσας παγκοσμίως έχει αυξηθεί κατά 10-20 εκατοστά κατά τον 20ο αιώνα. Τα κάποτε ειδυλλιακά νησιά του Νότιου Ειρηνικού έχουν πληγεί με αλόγιστες καταστροφές, εξαιτίας των τροπικών καταιγίδων και της αύξησης του επιπέδου της θάλασσας. Ένας κάτοικος της νήσου Kiribati εξηγεί την καθημερινή τους κατάσταση ‘Οκτώ ή εννιά από τα σπίτια του χωριού μου έχουν καταστραφεί τελείως. Θυμάμαι ότι υπήρχε ένα φοινικόδεντρο έξω από την περίφραξη του σπιτιού μου. Η ακτή τριγύρω είχε διαβρωθεί και τελικά χάθηκε. Επίσης οι ξηρασία είναι πολύ χειρότερη από ότι παλιά. Μπορεί για έξι μήνες να μην έχουμε καθόλου βροχές. Τώρα και η επόμενη σειρά από φοινικόδεντρα καταστρέφεται. Οι παλιοί μας λένε ότι ποτέ δεν είχαμε ξηρασίες που διαρκούσαν τόσο πολύ.’
Στα μέσα του 2001 φιλανθρωπίες άρχισαν να στέλνουν φαγητό και βοήθεια στο σύμπλεγμα κοραλλιογενών νήσων Papua της Νέας Γουινέας. Τα παιδιά της περιοχής υπέφεραν από πείνα καθώς η αύξηση του επιπέδου της θάλασσας διέβρωσε τα χωράφια και δηλητηρίασε το έδαφος με αλμυρό νερό, ενώ οι ισχυροί άνεμοι δεν επέτρεπαν στους κατοίκους να βγουν για ψάρεμα. Τα νησιά Carteret έχουν αρχίσει να χάνουν μικρά νησάκια από το 1960. Το 1995 ένα παλιρροιακό κύμα έσβησε από το χάρτη τρία κατοικημένα νησιά του συμπλέγματος. Οι κάτοικοι κατέληξαν να τρώνε φύκια για την επιβίωσή τους και συντηρούνται από κυβερνητική υποστήριξη. Ένας κάτοικος των νησιών μας εξηγεί ‘Εδώ η διάβρωση πραγματοποιείται από δυο πλευρές, οπότε το νησί γίνεται όλο και πιο στενό. Σε άλλα νησιά οι περισσότερες οικογένειες φεύγουν. Ένα άλλο έχει χωριστεί στα δυο και υπάρχει ένας τεράστιος θαλάσσιος διάδρομος στο κέντρο. Άλλα νησιά όταν έχουμε παλίρροια βρίσκονται κάτω από το επίπεδο της θάλασσας και αυτό είναι πολύ τρομακτικό’.

[Οι μετακινήσεις των αυτοχθόνων πληθυσμών από τα νησιά απειλούμενων συμπλεγμάτων πραγματοποιείται σε τόσο έντονους ρυθμούς τα τελευταία πέντε χρόνια, που η ένταξή τους σε νέες περιοχές είναι εξίσου δύσκολη. Τις περισσότερες φορές καταλήγουν σε περιθωριακές κοινωνικές ομάδες στη νέα τους ‘πατρίδα’.]

Τέσσερις από τις πέντε παραλίες του κόσμου διαβρώνονται. Στον Ατλαντικό και τον κόλπο του Μεξικό, οι ακτές των ΗΠΑ υποχωρούν κατά μέσο όρο 1-2 μέτρα το χρόνο, διεκδικώντας 1.500 κτίρια ετησίως. Η Louisiana χάνει ένα εκτάριο γης κάθε 24 λεπτά. Εδώ οι υψηλές παλίρροιες αυξάνουν τον κίνδυνο θανατηφόρων καταιγίδων, οι οποίες μετατοπίζονται προς το εσωτερικό της χώρας πάνω από λίμνες και λιμάνια που μπορούν να υπερχειλίσουν.

*****

Λονδίνo : Το ρεκόρ υψηλότερων θερμοκρασιών από την έναρξη των σχετικών καταγραφών το 1860 έσπασαν παγκοσμίως οι πρώτοι τρεις μήνες του 2002 και Βρετανοί επιστήμονες σπεύδουν να προειδοποιήσουν πως ακόμη υψηλότερες θερμοκρασίες θα «χτυπήσουν» τον πλανήτη στα χρόνια που έρχονται.
Oπως μεταδίδει το BBC, τους τρείς πρώτους μήνες του 2002 οι τιμές της θερμοκρασίας σε παγκόσμια κλίμακα ήταν 0,71 βαθμοί Κελσίου υψηλότεροι συγκριτικά με το μέσο όρο της περιόδου 1960 έως 1990.

«Ο Ιανουάριος, Φεβρουάριος και Μάρτιος ήταν παγκοσμίως οι θερμότεροι μήνες από την έναρξη των σχετικών καταγραφών το 1860» αναφέρει ο Δρ Τζέοφ Τζένκινς του βρετανικού Κέντρου Κλιματολογικών Προβλέψεων και Ερευνών.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, είναι εξαιρετικά βαρύνουσας σημασίας το γεγονός ότι το ρεκόρ έσπασε -εν τη απουσία- οποιασδήποτε κλιματολογικής επιρροής από το φαινόμενο του Ελ Νίνιο, τις κλιματικές διαταραχές που προέρχονται από τον Ειρηνικό. Το Ελ Νίνιο παρατηρείται κάθε τέσσερα χρόνια και σχετίζεται με αύξηση της παγκόσμιας θερμοκρασίας.
Οι μοναδικοί συνεχείς μήνες, θερμότεροι των πρώτων τριών του 2002, ήταν οι Φεβρουάριος, Μάρτιος και Απρίλιος του 1998, οι οποίοι -όμως- σημείωσαν ρεκόρ υψηλότερης θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια του φαινομένου του Ελ Νίνιο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 27/04/2004 20:45:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 20:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project
εγω εχω μια απορια:

πως ειναι δυνατον οι πολοι, εως το 2012 να αντιστραφουν. για να συμβει αυτο δεν χρειαζεται να περασουν πολλα πολλα χρονια?

ποιο πιθανη μου φαινεται μια πυρηνικη καταστροφη, παρα μια αντιστροφη.

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 21:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟ

ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ
ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΟ,
ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ ΟΜΩΣ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 2012,
ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΤΥΠΗΣΗ ΚΟΜΗΤΗΣ , ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ.
ΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΕΓΩ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΣΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΗΜΑΔΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ
ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ. [ ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΜΟΥ ΤΟ 2012]

ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΑΘΗΣ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 22:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ AVATARGR

ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΗΣΟΥΝΑ;
ΜΑΣ ΕΛΕΙΨΕ Ο ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ ΣΟΥ!
ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ
ΖΗΤΑΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΧΕΣ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ.
ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ.
ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ 2012
ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΔΕΣ.
ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΙΣΩ ,ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ 3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ Η ΝΕΩΤΕΡΗ ΒΙΒΛΙΚΗ
ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ 2012, ΔΙΑΒΑΣΕΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΟΥ.
ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΑΘΗΣ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 22:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat
Καλησπέρα σε όλους.
Μιά κι έχω πολλές μέρες να μπω, καλοσωρίζω το νέο φίλο Χρήστο-Ρ, με τον οποίο βλέπω ότι μας συνδέει η διάθεση επιστημονικής / σκεπτικιστικής προσέγγισης των γεγονότων και προβλημάτων.

Κατ' αρχάς να πώ ότι οι εποχές των παγετώνων είναι πολλές και όχι μία κατά τη διάρκεια της γήινης ιστορίας. Μάλιστα θεωρείται από πολλούς γεωλόγους / κλιματολόγους ότι οι εποχές των παγετώνων ως συχνότητα και διάρκεια ήταν πολύ περισσότερες από εποχές όπως τη τωρινή την οποία θεωρούν ώς εποχή ενδιάμεση μεταξύ δύο εποχών παγετόνων. Βέβαια η ανθρώπινη δραστηριότητα, που προκαλεί έντονες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα δεν ξέρουμε ακόμη καλά καλά τί πιθανές επιδράσεις θα μπορούσε να έχει. Αφενός το φαινόμενο του θερμοκηπίου είναι γεγονός (λιώσιμο πάγων στους πόλους κ.ο.κ.) αλλά δεν πιστεύω οτι κανένας μπορεί με πάσα βεβαιότητα να πει τί θα γίνει καθώς υπάρχουν τόσες παράμετροι στο σύστημα πόυ λέγεται Γη, που δύσκολα μπορεί να δημιουργηθεί ένα μοντέλο που θα συμπεριλαμβάνει όλες αυτές τις δυναμικές παραμέτρους. Μιά και είμαι οικονομολόγος θα μπορούσα να κάνω μία αντιστοιχία της μή-γραμμικής (χαοτικής) δυναμικής της οικονομίας με την αντίστοιχη δυναμική του συστήματος Γη...
Όσον αφορά την αναστροφή των πόλων, εδώ θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάμε όχι για γεωγραφική αναστροφή (δηλαδή ξαφνικά η ανταρκτική να βρεθεί στο Β.Πόλο) αλλά αναστροφή της πολικότητας (Βορρά-Νότου) του μαγνητικού πεδίου της Γης.
Το γεγονός είναι ότι το μαγνητικό πεδίο της Γης εξασθενεί. Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι νέο, καθώς στον Ήλιο για παράδειγμα είναι γνωστό ότι συχνά (κάθε 11 χρόνια αν θυμάμαι καλά) γίνεται αντίστοιχη αναστροφή. Το πρόβλημα αφενός πότε θα συμβεί αυτό (δύσκολο να απαντηθεί καθώς έχουμε πολύ λίγα δεδομένα) και αφετέρου τί θα συμβεί?? Ακόμη περισσότερο το πρόβλημα εστιάζεται στην ενδιάμεση περίοδο μέχρι που θα επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα (έστω και αντεστραμένο) το μαγνητικό πεδίο. Να πώ για παράδειγμα ότι το πεδίο αυτό βοηθάει στην απομάκρυνση από τη Γη, των φορτισμένων σωματιδίων του ηλιακού ανέμου που αν έφταναν στη Γη, θα είχαμε πολύ άσχημες συνέπειες (αύξηση καρκίνων, εγκαύματα, κ.ο.κ.). Γενικά όλο το οικοσύστημα της Γης θα πάθει.........ταράκουλο. Άλλο παράδειγμα. Τα αποδημιτικά πτηνά που προσανατολίζονται με το μαγνητικό πεδίο. Τα αεροσκάφη μας που χρησιμοποιούν εσωτερικές πυξίδες και γυροσκόπια για τον προσανατολισμό τους........
Πάντως ξαναλέω ότι κανένας δεν μπορεί να πεί με σιγουριά πότε θα γίνει αυτή η αναστροφή και πόσο θα διαρκέσει η περίοδος μέχρι να ξαναδημιουργηθεί (είπαμε έστω και αντεστραμένο) το μαγνητικό πεδίο, που είναι και η πλέον προβληματική περίοδος.

Προς τον φίλο Epitho.
Μπορεί φίλε μου όντως η ανθρώπινη γνώση ακόμη να είναι μικρή και λίγη, αλλά σίγουρα εμείς διευρύνουμε τις γνώσεις μας. Τα κουνούπια ΟΧΙ. ΘΕωρώ επίσης λανθασμένη τη γενίκευση περί αληθείας δηλαδή ότι δεν μπορούμε να βρούμε την αλήθεια. Άραγε για ποιά αλήθεια μιλάς. Την επιστημονική,τη φιλοσοφική, τη θρησκευτική...Ποιά????

Αυτά για την ώρα
Και πάλι καλοσώρισες Χρήστο-Ρ
Φιλικά
Tomcat


Υ.Γ. Φίλε Μελετητή...τελικά ο Χριστός είναι 2oκλασσάτος ή όχι???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 22:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΧΑΡΑ

ΦΙΛΗ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΣΟΥ
ΑΠΑΝΤΩ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ.

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΣΩΣΤΑ,
ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ.

ΦΙΛΙΚΑ ΣΤΑΘΗΣ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 01:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ TOMCAT

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΑΣΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ,
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΣΑΝ ΒΑΣΙΛΙΑ, ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΝ ΓΗ.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ;
-------------------------------------

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ:
--------------------

Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Ο ΜΟΝΟΓΕΝΗΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ
----------------------------------------------------------------------
[ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ]

ΚΑΤΑ ΠΡΩΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΨΑΛΜΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

ΨΑΛΜΟΙ Β'3-9:ΠΑΡΕΣΤΑΘΗΣΑΝ ΟΙ ΒΑΣΙΛΕΙΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.....ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ[ΓΙΑΧΒΕ], ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΑΥΤΟΥ[ΙΗΣΟΥ],ΛΕΓΟΝΤΕΣ:
ΑΣ ΔΙΑΣΠΑΣΩΜΕΝ ΤΟΥΣ ΔΕΣΜΟΥΣ ΑΥΤΩΝ,
ΚΑΙ ΑΣ ΑΠΟΡΡΙΨΩΜΕΝ ΑΦ ΗΜΩΝ ΤΑΣ ΑΛΥΣΕΙΣ ΑΥΤΩΝ.

[ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ
ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΛΑΚΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ; ]

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!
Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΝ ΟΥΡΑΝΟΙΣ ΘΕΛΕΙ ΓΕΛΑΣΕΙ!
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΚΜΥΚΤΗΡΙΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ......................
ΚΑΙ ΕΝ ΤΩ ΘΥΜΩ ΑΥΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΑΡΑΞΕΙ ΑΥΤΟΥΣ.
ΘΕΛΕΙ ΕΙΠΕΙ:
ΕΧΡΙΣΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ ΜΟΥ ΕΠΙ ΣΙΩΝ [ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ],ΤΟ ΟΡΟΣ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΜΟΥ.

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ. ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΛΕΓΕΙ!

Ο ΚΥΡΙΟΣ [ΓΙΑΧΒΕ] ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΕΜΕ.
-------------------------------
ΥΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ , ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΓΕΝΝΗΣΑ.
--------------------------------------------
ΖΗΤΗΣΟΝ ΠΑΡ ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΣΟΙ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΕΘΝΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΝ ΣΟΥ,
-----------------------------------------------------------
ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ.
-------------------------------------
ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΙΜΑΝΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝ ΡΑΒΔΩ ΣΙΔΗΡΑ.
ΩΣ ΣΚΕΥΟΣ ΚΕΡΑΜΕΩΣ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΑΥΤΟΥΣ.

ΠΗΡΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ.
ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ!
Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΠΑΡΟΙΜΙΩΝ.

ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ Η 22-31: Ο ΚΥΡΙΟΣ [ΓΙΑΧΒΕ]ΜΕ ΕΙΧΕ ΕΝ ΤΗ ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΑΥΤΟΥ.
ΠΡΟ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΑΥΤΟΥ ΑΠ ΑΙΩΝΟΣ.
ΠΡΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ ΜΕ ΕΧΡΙΣΕ , ΑΠ ΑΡΧΗΣ , ΠΡΙΝ ΥΠΑΡΞΗ Η ΓΗ.
-------------------------------------------------------
ΕΓΕΝΝΗΘΗΝ ΟΤΕ ΔΕΝ ΗΣΑΝ ΑΙ ΑΒΥΣΣΟΙ........
ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΓΗΝ.........
ΟΤΕ ΕΤΟΙΜΑΖΕ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ.....
ΟΤΕ ΔΙΕΤΑΤΤΕ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ , ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΑΥΤΟΥ.
Δ Η Μ Ι Ο Υ Ρ Γ Ο Υ Σ Α!
------------------------

ΑΡΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΡΟΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ. [ΟΡΑΤΟ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΟ]
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΛΕΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ!
Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΑΥΤΗ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΓΕΝΕΣΙΣ Α 26: ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ:
" ΑΣ ΚΑΜΩΜΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΗΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘ' ΟΜΟΙΩΣΙΝ ΗΜΩΝ ".

Ο ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΕΔΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ
ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.

ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,
ΤΗΝ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΠΑΥΛΟΣ:

ΚΟΛΟΣΣΑΕΙΣ Α 15-17:[ Ο ΙΗΣΟΥΣ ] ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥ ΑΟΡΑΤΟΥ.
ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ ΠΑΣΗΣ ΚΤΙΣΕΩΣ.
------------------------
ΕΠΕΙΔΗ ΔΙ ΑΥΤΟΥ ΕΚΤΙΣΘΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΝ ΤΟΙΣ ΟΥΡΑΝΟΙΣ,
ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΤΑ ΟΡΑΤΑ , ΚΑΙ ΤΑ ΑΟΡΑΤΑ...........
ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΔΙ ΑΥΤΟΥ.
-------------------------------------------------------------

[ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ ZEZMPERG ΓΙΑΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΟΝ
ΔΑΝΙΗΛ !]

ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΤOMCAT ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ
ΠΑΙΔΙΑ.

ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ
ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΓΕΝΗΣ ΤΟΥ ΥΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΟΛΟΙ ΟΙ
ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ , [ΑΓΕΛΛΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ],ΕΓΙΝΑΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ
ΙΗΣΟΥ. ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ ΕΓΙΝΕ ΜΟΝΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ.

Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΕΠΙΣΗΣ,
ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ.

ΙΩΑΝΝΗΣ Α 1: ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΤΟ Ο ΛΟΓΟΣ [Ο ΙΗΣΟΥΣ ],
ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΗΤΟ ΠΑΡΑ ΤΩ ΘΕΩ , ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΗΤΟ Ο ΛΟΓΟΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ
ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΕΔΩ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Ο ΘΕΟΣ ΓΕΝΝΑ ΘΕΟ ΟΠΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΕΝΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ.
ΑΡΑ Ο ΙΗΣΟΥΣ , ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ , ΗΤΑΝ ΘΕΟΣ.

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΛΕΓΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΔ 28: Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ.
--------------------------------------------------
ΙΩΑΝΝΗΣ Κ 17 : ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ , ΘΕΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΟΝ ΣΑΣ.
--------------------------------------------------------------------

ΑΦΟΥ ΚΑΤΕΝΟΗΘΗ Η ΣΧΕΣΗ ΠΑΤΕΡΑ ΓΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ,
ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΜΕ.

Α ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ ΙΕ 24-28: ΥΣΤΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ,
ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ [ Ο ΙΗΣΟΥΣ ] ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑ.
-----------------------------------------------------------------
ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΠΑΣΑΝ ΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΠΑΣΑΝ ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΝ.

ΔΙΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΗ ΕΩΣΟΥ ΘΕΣΕΙ ΠΑΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ [ Ο ΓΙΑΧΒΕ ]
ΥΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΔΑΣ ΑΥΤΟΥ.[ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ]
ΕΣΧΑΤΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ.
------------------------------------
[ ΟΣΟΙ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ 1000 ΕΤΩΝ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ.
ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΟΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ.]

ΔΙΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΕΤΑΞΕΝ ΥΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΔΑΣ ΑΥΤΟΥ.[ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ]
ΟΤΑΝ ΔΕ ΕΙΠΗ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΦΑΝΕΡΟΝ ΟΤΙ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ Ο ΥΠΟΤΑΞΑΣ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.[Ο ΓΙΑΧΒΕ]

ΟΤΑΝ ΔΕ ΥΠΟΤΑΧΘΩΣΙΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΥΙΟΣ[Ο ΙΗΣΟΥΣ]
ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΤΑΧΘΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΟΤΑΞΑΝΤΑ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ [ΣΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ],
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝ ΠΑΣΙ.

ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΗΣ ΒΕΒΑΙΑ ΦΙΛΕ ΤOMCAT ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗ Η ΒΙΒΛΟΣ, ΟΤΙ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΓΕΝΗΣ ΤΟΥ ΥΙΟΣ ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΦΟΥ
ΕΚΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΘΕΤΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ, ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΤΗΝ
ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο 2ος ΣΤΗΝ
ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΣΧΕΔΟΝ
ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΘΕΩΝ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ
ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ;

ΣΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΕΡΑΡΧΙΑ , ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ
ΒΙΒΛΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΑΜΕ ΣΑΦΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ. ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ;

ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ
ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΚ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ
ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ!

ΔΙΟΤΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΑ!

Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ [ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ]
ΜΑΘΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ.

ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Π.ΙΩΑΝΝΙΔΗ
" Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ " ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 106 ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ
ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ WALTER SKOTT " HERMETICA " ΤΟΜΟΣ Α,ΣΕΛΙΔΑ 236:
" ΟΥΤΟΣ Ο ΣΟΦΟΣ ΗΚΜΑΣΕ ΠΡΟ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ, ΕΚΕΚΛΗΤΟ ΔΕ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ,
ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙ ΤΡΙΑΔΟΣ ΕΦΘΕΞΑΤΟ ΕΙΠΩΝ ,
" ΕΝ ΤΡΙΑΔΙ ΜΙΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΤΗΤΑ."
Η 4ΤΟΜΗ ΜΕΛΕΤΗ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΝ ΘΩΔ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΕΡΜΗ ,

[Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΝΕΦΙΛΕΙΜ - ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΦΘΑ-ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ 8ΑΔΑ
ΦΑΡΑΩ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΑΓΓΕΛΟΙ ΚΑΙ ΝΕΦΙΛΕΙΜ ΠΟΥ
ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΠΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ ],

ΩΣ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ
ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΔΟΞΑΣΙΑΣ , ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΜΗ-ΧΑΝΑΑΝ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΧΑΜ
ΤΟΝ ΕΠΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ, ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΦΥΛΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΕΡΜΗ , ΩΣ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΕΔΩΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ
ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΗ.

[ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ]

ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ;
" ΥΔΡΙΑ " ΤΟΜΟΣ 55 ΣΕΛΙΔΑ 55
----------------------------

" ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟΚΤΑ
ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ."

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ , ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!
ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΥΔΡΙΑ" ΤΟΜΟΣ 55 ΣΕΛ.53
-----------------------------------------------------

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟΙ.
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΠΟΣΟ ΑΠΛΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΤΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ
ΠΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΧΡΗΣΗ ΤΟΝ 2ον ΑΙΩΝΑ μ.Χ.

" ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ
ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΤΟΝ ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ ΕΚ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΘΕΝΟΥ
ΜΑΡΙΑΣ, ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΘΕΝΤΑ ΕΠΙ ΠΟΝΤΙΟΥ ΠΙΛΑΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑΦΕΝΤΑ ΚΑΙ
ΑΝΑΣΤΑΝΤΑ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΕΛΘΟΝΤΑ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ,
ΚΑΘΙΖΟΜΕΝΟΣ ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ
ΚΡΙΝΕΙ ΖΩΝΤΕΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ.
ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟ,ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΤΟΥ
ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟΥ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΑΡΚΙΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ."

ΟΥΤΕ ΤΡΙΑΔΑ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟΤΕ , ΟΥΤΕ ΛΑΤΡΕΙΑ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΛΕΙΨΑΝΩΝ,
ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΕ Η ΑΓΝΗ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ.

" Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ [ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Η ΥΔΡΙΑ]
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΠΙΣΤΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ.
ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ ΟΜΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ,
ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΣΕ
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΦΗ ΚΑΘΩΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΞ ΕΛΛΗΝΩΝ,
ΠΥΚΝΩΝΑΝ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΕΒΑΖΑΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑΝ
ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.
ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΗΡΥΚΑ,
ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ.
Ο ΠΑΥΛΟΣ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙ.

Α ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α 22: ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ ΣΗΜΕΙΟΝ ΑΙΤΟΥΣΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ
ΣΟΦΙΑΝ ΖΗΤΟΥΣΙ.

ΑΦΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΕΠΑΥΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ,
ΣΥΖΗΤΟΥΣΕ ΤΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ, ΜΕΧΡΙ
ΝΑ ΒΡΕΙ ΛΥΣΗ.
Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ ,ΚΑΙ
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΜΕ ΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΣΑΝ ΤΟΝ
ΜΕΣΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΤΟΥΣ , ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΨΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ , ΜΕ ΑΥΤΑ
ΠΟΥ ΗΞΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΕΣ."

Ο ΝΕΟΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΩΙΚΙΣΜΟΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ
ΔΙΑΤΥΠΩΘΕΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ
ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΟΛΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
["ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ" ΥΠΟ Ι.ΚΟΡΔΑΤΟΥ ΣΕΛ.59]

ΤΕΛΟΣ Η ΥΔΡΙΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ:
Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΔΑ ΓΥΜΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ,
[ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΩΝΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΠΛΗΘΟΥΣ ΑΛΛΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ]ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ
ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΚ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ,
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,
ΒΑΛΤΕΤΑ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΠΕΚΡΥΨΑΝ.
ΣΥΓΓΝΩΜΗΝ ZEZMPERG MOY ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ TOMCAT.

O ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ ΣΤΑΘΗΣ


MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 04:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki
orea ta eipe o epitho.
Vevea pada mas aresi na ekserevnoume kai na psaxnoume gia diafora.To thema einai omos oti osa kai na leme oso kai na sizitame kai na psaxnoume pada edo menoume,stis theories giati pote den th iparksi pragmatiki lisi sigouri apadisi se ola afta pou psaxnoume kai mas apasxolun.
Gia na eimai ilkrinis ta fovame ola afta poli kai pisteuo pos kati apola afta tha simvi.Ala episis pisteuo stin dinami tou mialou kai stis ikanotites tou anthropou pou akoma (eutixos gia mena) den exei kataferei na vri pos litourgoun.Kai leo eutixos giati telika olloi sxedon oi anthropou einai katastrofikoi,kai apokliete na xriimopoiisoun kati gia kalo pos ta vlepo.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 04:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki
Pedia sorry lathos..alou pigene kai alou katelikse to proigoumeno msg..Akiro!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chara
Νέο Μέλος

United Kingdom
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 10:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chara
file melethth,
zhtw akomh mia fora sygnwmh gia ta greeklish alla sou exw ksanapei oti den ginetai alliws giati to pc agorasmeno apo agglia kai den exei ellhnikous xarakthres. an ksereis kapoio tropo na me vohthiseis parakalw...
sto thema mas.oi poloi an tha antistrafoun ypotithetai pws tha ginei se mia mono hmera. tha einai astrapiaia h katastrofh. isws kati paraplhsio na egine kai me thn atlantida. who knows???
pantws ena einai sigouro...oloi miloun gia katastrofes, gia to telos tou kosmou, isws to telos tou xronou alla re paidia, an den ginoun ola ayta poios tha tous kremasei aytous? poios tha psaksei na vrei aytous tous profhtes kathe eidous kai na tous temaxisei pou mas anastatwsan xwris logo? isws pali ola ayta na ginoun kai na mhn paroume xampari tpt. apla na allaksei h vasileia(opws legoun oi xristianoi) h kati paraplhsio. an den to mathoume pote? pwpw den thelw na skeftomai oti kati tha ginei alla an ginei kai den to mathw tha skasw....hihihihi

filika chara

diati den ripteis zey thee tous keraynous...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 14:51:40  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΗΚΑΝ.

ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ.... (ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΕΡΕΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ)
ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΤΡΕΞΙΜΟ ΑΡΚΕΤΟ ΜΕ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ.
ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΡΗΣΤΟ-Ρ.
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΡΕΥΝΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΜΙΑΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ MELETHTHS ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.

ΣΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80 ΙΣΩΣ ΝΑ ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ,ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΠΟ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΤΟ 1999....

ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕΘΑ ΣΕ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕΣ/ΘΕΟΣΟΦΙΚΕΣ,ΧΡΙΣΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.
ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ...

1960-1970-1985-1999-2000 ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΔΩΣΑΝ ΣΑΝ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΕΛΕΤΗΤΗ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ 2012, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...

quote:
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ
quote:
Ο ΑΔΑΜ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ 4139 π.Χ.
[4139-1πΧ.=4138 ΕΤΗ ]+[1πΧ.-1μ.Χ.=1ΕΤΟΣ]+[1μ.Χ.-2012=2011ΕΤΗ]+1000 =
4138 + 1 + 2011 + 1000 = 7150 ΕΤΗ

ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ...

ΦΙΛΗ AZΩΕΛ ΘΕΤΕΙΣ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΝΗΤΙΚΗ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ...(ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ).

ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ..
ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΟΥΤΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΛΩΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ...

ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 19:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
ΠΡΟΣ AVATARGR=

Οκ φιλε μου, μαλλον παρεξηγησα τα λεγομενα σου... Συγνωμη.


ΠΡΟΣ CHARA =

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ

Αν εχεις windows 98 πηγαινε
ΕΝΑΡΞΗ -> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ -> ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ
(START -> SETTINGS -> CONTROL PANNEL)
Εκει πατα το εικονιδιο "πληκτρολογιο" (KEYBOARD)
Πηγαινε στην καρτελα "Γλωσσα" (LANGUAGE)
Πατα "προσθηκη" (ADD) και διαλεξε την ελληνικη γλωσσα.
Πατα ΟΚ, κλεισε ολα τα παραθυρα, κανε επανεκινηση τον υπολογιστη.
Ισως με ολη αυτη τη διαδικασια να σου ζητηθει το cd των windows, να το εχεις διπλα σου.
Νομιζω οτι τωρα θα μπορεις να γραψεις ελληνικα...

Αν εχεις Windows XP, ειναι ακομη πιο ευκολο. Με τα ιδια βηματα.

Αν κατι δεν δουλεψει, πες μου να το ψαξουμε περισσοτερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 07:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios
Είμαι και εγώ μελετητής της Βίβλου και πιστεύω ότι είμαι ο καλύτερος παγκόσμια, γιατί μόνο εγώ κατάλαβα το κρυφό νόημα που κρύβει αυτό το θεόπνευστο μπουρδελο.
Ο λόγος που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τις παπαριες που γράφει, είναι γιατί ο Χριστός είναι αναρχικός και γουστάρει να ταλαιπωρεί τους ηλίθιους.
Το θέμα είναι εξαιρετικά απλό και έχει ως εξής
Έφτιαξε μια απροσδιόριστη παπαριά που λέγεται καινή διαθήκη για να μην μπορεί κανείς να προσδιορίσει την αιτία της κάθε αναφοράς και να βγάζει ο κάθε ηλίθιος το δικό του συμπέρασμα για την αιτία.
Αυτό είναι το όλο θέμα, εγώ ανακάλυψα την αιτία που είναι εμφανής σε ολόκληρο το λογοτεχνικό κακούργημα που λέγεται βίβλος, είναι πολύ απλό και θα σας το ξαναπώ, ο Χριστός είναι αναρχικός και γουστάρει να κάνει την πλάκα του.
Συμφωνώ απόλυτα με την εκτίμηση του σοβαρού κατά τα αλλά μελετητή ότι ο Χριστούλης θα είναι κοντά μας σύντομα και μάλιστα μέσα από την μελέτη που έκανα διαπίστωσα ότι το βασικό του μέλημα είναι να εξοντώσει όλους του ηλίθιους, πρώτα θα ξεκινήσει από το Βατικανό το οποίο θα το ισοπεδώσει και θα το κάνει λουναπαρκ, στην συνέχεια θα μαζέψει όλους του παπάδες σε ένα πάρκο και θα τους βάλει φωτιά, για να εκλείψει η αρρώστια που κουβαλάνε και γενικά θα εξαφανίσει όλους τους φανατικούς χριστιανούς σε ολόκληρο τον πλανήτη, με τους μάρτυρες του Ιεχωβα από ότι φαίνεται καθαρά και μέσα από αυτήν την συζήτηση θα ασχοληθεί προσωπικά, βασική του ιδέα είναι να ανοίξει ένα τσίρκο και να τους βάλει να κάνουν τους κλόουν για να διασκεδάζουν τον κόσμο.
Εν το μεταξύ θέλω να μεταδώσω για πρώτη φορά παγκόσμια το κρυφό νόημα πίσω από την παγίδα που λέγεται μονοθεϊσμός.
Όσοι καταφέρουν να γλιτώσουν από αυτήν την αρρώστια, εκτός από το γεγονός ότι θα σωθούν σίγουρα, είναι δεδομένο ότι θα ανταμειφθούν με την βασιλεία τον ουρανών και θα σχεδιάσουν μαζί με τον Χριστούλη την επόμενη πλάκα για την ανθρωπότητα.
Αυτό που είναι δεδομένο μέσα από την βαθιά μελέτη στο θέμα, είναι ότι ο Χριστός έχει αστείρευτο χιούμορ, εμείς κάναμε το λάθος να τον θεωρήσουμε έναν κακόγουστο θεό χωρίς χιούμορ που δεν ξέρει να κάνει πλάκες και να γελάει.
Είναι δυνατόν ολόκληρος θεός και να μην γουστάρει το γέλιο?
Είναι σαφέστατο ότι όλο αυτό που έκανε ήταν για να διασκεδάσει τον πατέρα του.

Και ιδού το φως το αληθινό

Ματθαίου κεφάλαιο 10 εδάφιο 21-22

21 ΘΕΛΕΙ ΔΕ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΑΔΕΛΦΟΣ ΑΔΕΛΦΟΝ ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΠΑΤΗΡ ΤΕΚΝΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΠΑΝΑΣΤΗ ΤΕΚΝΑ ΚΑΤΑ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΘΑΝΑΤΩΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ
22 ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΣΘΑΙ ΜΙΣΟΥΜΕΝΟΙ ΥΠΟ ΠΑΝΤΩΝ ΔΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ Ο ΔΕ ΥΠΟΜΕΙΝΑΣ ΕΩΣ ΤΕΛΟΥΣ ΟΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΩΘΗ

Εδώ είναι φανερό ότι ο Χριστός μας κάνει πλάκα.
Μας λέει ότι πρέπει να γίνουμε κτήνη για να σωθούμε και είναι
φανερό ότι εννοεί το αντίθετο, γιατί πολύ απλά μας κάνει πλάκα.
Το θέμα είναι ποιοι έχουν χιούμορ και ποιοι δεν έχουν.
Εγώ που έχω είμαι ο καλύτερος χριστιανός που υπάρχει.

Ματθαίου κεφάλαιο 13 εδάφιο 12

12 ΔΙΟΤΙ ΟΣΤΙΣ ΕΧΕΙ ΕΤΙ ΘΕΛΕΙ ΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΘΗ ΟΣΤΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΙ ΕΧΕΙ ΘΕΛΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗ ΑΠ ΑΥΤΟΥ

Εδώ πάλι μας δουλεύει κανονικά, μας λέει ότι οποίος είναι πλούσιος πρέπει να γίνει πιο πλούσιος και οποίος είναι φτωχός να γίνει ποιο φτωχός.

Λουκά κεφάλαιο 14 εδάφιο 26

26 Ει τις ερχεται πρός με και ου μισει τον πατέρα εαυτου και την μητέρα και την γυναικα και τα τέκνα και τους αδελφους και τας αδελφάς, ετι τε και την ψυχην εαυτου, ου δύναται ειναί μου μαθητής. 27 οστις ου βαστάζει τον σταυρον εαυτου και ερχεται οπίσω μου ου δύναται ειναί μου μαθητής.

Εδώ πέρα είναι ένα μάθημα αγάπης.
Όποιος δεν μισεί τα πάντα δεν μπορεί να είναι μαθητής του.
Είναι φανερό ότι μας δουλεύει. Ο τύπος είναι αναρχικός και λέει ότι γουστάρει.

Λουκά κεφάλαιο 19 εδάφιο 22-27

22 λέγει αυτω, Εκ του στόματός σου κρίνω σε, πονηρε δουλε. ηδεις οτι εγω ανθρωπος αυστηρός ειμι, αιρων ο ουκ εθηκα και θερίζων ο ουκ εσπειρα; 23 και δια τί ουκ εδωκάς μου το αργύριον επι τράπεζαν; καγω ελθων συν τόκω αν αυτο επραξα. 24 και τοις παρεστωσιν ειπεν, Αρατε απ' αυτου την μναν και δότε τω τας δέκα μνας εχοντι 25 , και ειπαν αυτω, Κύριε, εχει δέκα μνας,ς 26 λέγω υμιν οτι παντι τω εχοντι δοθήσεται, απο δε του μη εχοντος και ο εχει αρθήσεται. 27 πλην τους εχθρούς μου τούτους τους μη θελήσαντάς με βασιλευσαι επ' αυτους αγάγετε ωδε και κατασφάξατε αυτους εμπροσθέν μου.

Εδώ τα βάζει με έναν αηδιαστικό ασήμαντο δούλο

λέγω υμιν οτι παντι τω εχοντι δοθήσεται, απο δε του μη εχοντος και ο εχει αρθήσεται.

Ο φτωχός, πρέπει να γίνει πιο φτωχός και ο πλούσιος ποιο πλούσιος
γιατί είναι καλύτερα για τον φτωχό να πεθάνει της πεινάς παρά να έχει και αυτός ο κακόμοιρος κάτι.

πλην τους εχθρούς μου τούτους τους μη θελήσαντάς με βασιλευσαι επ' αυτους αγάγετε ωδε και κατασφάξατε αυτους εμπροσθέν μου.

Μιλάει με τα καλύτερα λόγια για τους εχθρούς του στους οποίους άμα τον σφαλιαρησουν από την μια γυρνάει και από την άλλη, αλλά τελικά αυτός που δημιούργησε τον κόσμο ήταν τόσο πλακατζής που θέλησε να έχει για γιο του έναν αναρχικό που δεν ξέρει τι λέει και τι κάνει. Να τους σφάξουν λέει και όχι μόνο, να τους
φέρουνε μπροστά ούτω σώστε να καυλώσει από μίσος και εκδίκηση.

Ιωάννη κεφάλαιο 3 εδάφιο 18

18 ο πιστεύων εις αυτον ου κρίνεται. ο δε μη πιστεύων ηδη κέκριται, οτι μη πεπίστευκεν εις το ονομα του μονογενους υιου του θεου.

Εδώ εξαντλεί το χιούμορ του.
Φαίνεται καθαρά ότι προσπαθεί να ισοπεδώσει του ηλίθιους σε όλο τον πλανήτη.
Όσοι τον πιστεύουν δεν κρίνονται, αυτοί που δεν πιστεύουν θα κριθούν.
Φαίνεται καθαρά ότι προσπαθεί να ξεχωρίσει τους ηλίθιους από τους έξυπνους.
Γιατί το ερώτημα είναι, ποια η ουσία του να κρίνει έναν υποανάπτυκτο ηλίθιο?

Ιωάννη κεφάλαιο 5 εδάφιο 14

14 μετα ταυτα ευρίσκει αυτον ο Ιησους εν τω ιερω και ειπεν αυτω, Ιδε υγιης γέγονας. μηκέτι αμάρτανε, ινα μη χειρόν σοί τι γένηται.

Εδώ πέρα μας λέει ότι οι ανάπηροι είναι αμαρτωλοί για αυτό και ο πατέρας του τους τιμωρεί.

Ιωάννη κεφάλαιο 9 εδάφιο 39

39 και ειπεν ο Ιησους, Εις κρίμα εγω εις τον κόσμον τουτον ηλθον, ινα οι μη βλέποντες βλέπωσιν και οι βλέποντες τυφλοι γένωνται.

Εδώ πέρα μας λέει ότι ήρθε να κάνει τους ηλίθιους να βλέπουν και τους έξυπνους να τυφλωθούν. Δεν νομίζω να μην φαίνεται καθαρά το νόημα.

Ιωάννη κεφάλαιο 10 εδάφιο 8-21

8 πάντες οσοι ηλθον προ εμου κλέπται εισιν και λησταί. αλλ ουκ ηκουσαν αυτων τα πρόβατα. 9 εγώ ειμι η θύρα. δι' εμου εάν τις εισέλθη σωθήσεται και εισελεύσεται και εξελεύσεται και νομην ευρήσει. 10 ο κλέπτης ουκ ερχεται ει μη ινα κλέψη και θύση και απολέση. εγω ηλθον ινα ζωην εχωσιν και περισσον εχωσιν. 11 Εγώ ειμι ο ποιμην ο καλός. ο ποιμην ο καλος την ψυχην αυτου τίθησιν υπερ των προβάτων. 12 ο μισθωτος και ουκ ων ποιμήν, ου ουκ εστιν τα πρόβατα ιδια, θεωρει τον λύκον ερχόμενον και αφίησιν τα πρόβατα και φεύγει,ι και ο λύκος αρπάζει αυτα και σκορπίζει,ι 13 οτι μισθωτός εστιν και ου μέλει αυτω περι των προβάτων. 14 Εγώ ειμι ο ποιμην ο καλός, και γινώσκω τα εμα και γινώσκουσί με τα εμά, 15 καθως γινώσκει με ο πατηρ καγω γινώσκω τον πατέρα. και την ψυχήν μου τίθημι υπερ των προβάτων. 16 και αλλα πρόβατα εχω α ουκ εστιν εκ της αυλης ταύτης. κακεινα δει με αγαγειν, και της φωνης μου ακούσουσιν, και γενήσονται μία ποίμνη, εις ποιμήν. 17 δια τουτό με ο πατηρ αγαπα οτι εγω τίθημι την ψυχήν μου, ινα πάλιν λάβω αυτήν. 18 ουδεις αιρει αυτην απ' εμου, αλλ' εγω τίθημι αυτην απ' εμαυτου. εξουσίαν εχω θειναι αυτήν, και εξουσίαν εχω πάλιν λαβειν αυτήν. ταύτην την εντολην ελαβον παρα του πατρός μου. 19 Σχίσμα πάλιν εγένετο εν τοις Ιουδαίοις δια τους λόγους τούτους. 20 ελεγον δε πολλοι εξ αυτων, Δαιμόνιον εχει και μαίνεται. τί αυτου ακούετε; 21 αλλοι ελεγον, Ταυτα τα ρήματα ουκ εστιν δαιμονιζομένου. μη δαιμόνιον δύναται τυφλων οφθαλμους ανοιξαι;

Προσέξτε τι λέει

Όσοι ήρθαν πριν από μένα ήταν ψεύτες και ληστές αλλά δεν τους άκουσαν τα πρόβατα(εμείς δηλαδή).

Ερώτηση κύριε αναρχικέ, αφού ήταν όλοι ψεύτες και ληστές, γιατί μας λες ότι δεν μπορούμε να παραβούμε στο παραμικρό τον βιβλικό κανόνα στο σύνολο του?

Γιατί τονίζεις σε τουλάχιστον 20 σημεία πόσο σημαντικό είναι να ακολουθήσουμε
αυτούς πού ήρθαν πριν από σένα?

Και γιατί κύριε, μας τονίζεις ότι δεν τους άκουσαν τα πρόβατα?

Μήπως εσύ πλήρεις όλες τις προϋποθέσεις να γίνεις ο καλύτερος ψεύτης και ο καλύτερος
κλεφτής?

Και φαίνεται καθαρά ότι κάποιοι είχαν μυαλό ανάμεσα στους ιουδαίους και κατάλαβαν ότι είναι δαίμονας.

Ο δαίμονας της αναρχίας που δεν υπολογίζει τίποτα .

Ιωάννη κεφάλαιο 11 εδάφιο 4

4 ακούσας δε ο Ιησους ειπεν, Αυτη η ασθένεια ουκ εστιν προς θάνατον αλλ' υπερ της δόξης του θεου, ινα δοξασθη ο υιος του θεου δι' αυτης.

Εδώ πέρα μας ξεκαθαρίζει ότι η αρρώστια του Λάζαρου δεν ήταν λόγος
για να θανατωθεί, απλά έπρεπε να πεθάνει για να μπορέσει να κάνει τα μαγικά του και να δοξαστεί ο Γιαχβέ. Κάνει καλπάκια για τους ηλίθιους που τον πιστεύουν.

Και βασικά αυτά τα λίγα είναι από το αρχείο μου που είναι γεμάτο με τέτοια.
Φαίνεται καθαρά ότι ο Χριστός είναι αναρχικός και γουστάρει να κάνει πλάκες.
Τον περιμένω να έρθει να πάμε μαζί να ισοπεδώσουμε το Βατικανό και να κάψουμε τις εκκλησίες στην Ελλάδα.
Έρχεται, να μετράτε μέρες.
Σε λίγο καιρό θα είναι μαζί μας για να διασκεδάσουμε όλοι μαζί.
Συμφωνώ απόλυτα με τον μελετητή για αυτό που λέει για τον 10 πλανήτη.
Στην πραγματικότητα όμως είναι διαστημόπλοιο που θα έρθει στην γη το 2012 και μαζί με τον Χριστό θα έρθουν οι 12 θεοί του Ολύμπου και οι Ε, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρηστος-Ρ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 09:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρηστος-Ρ.
Ειναι αληθεια ΑΠΟΛΛΩΝΙΕ (Apollwnios) οτι διαβαζοντας το μηνυμα σου, στην αρχη σοκαριστηκα... Προσπαθουσα να καταλαβω αν πραγματικα εννοουσες αυτα που εγραφες ή απλως ηθελες να μας σοκαρεις ολους με τα λεγομενα σου και τον τροπο που τα γραφεις... Στη μεση του μηνυματος σου καταλαβα οτι τα εννοεις σοβαρα. Δεν ειμαι μελετητης της Βιβλου και γενικοτερα δεν εχω ασχοληθει πολυ με αυτην σε βαθος. Αρα δεν μπορω να ξερω κατα ποσο τα εδαφια που παρουσιαζεις εννοουν την εξηγηση που εσυ δινεις. Σε ενα πραγμα θα συμφωνησω απολυτα: η Βιβλος και ειδικα η Καινη Διαθηκη, ειναι εσκεμενα μπερδεμενη για να μπορει να την εξηγει ο καθενας οπως θελει και να βγαζει τα συμπερασματα που τον βολευουν. Περα απο 2-3 στανταρ πραγματακια, ολα τα υπολοιπα ειναι προς αμφισβητηση απο τον καθενα. Και οι προφητειες και τα διδαγματα και οι παραβολες...
Μου αρεσε παντως που διαβασα ενα τετοιο μηνυμα, οπως το εχεις γραψει. Δεν μας δινεται η ευκαιρια συχνα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 10:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-
Η προσωπικη μου αποψη απο οσα εχω ακουσει και διαβασει ειναι πως θα παμε απο μετεωριτη..Το λεει και η αποκαλυψη.Μην ξεχνατε οτι και οι παραγωγες του Hollywood ειναι στην ουσια προ-μηνυματα για να συνηθιζουν οι ανθρωποι τα επερχομενα κακα!Πχ τρομοκρατικες ενεργειες,Oufo,καταστροφη της Γης κλπ

"..την ωρα της δυστυχιας μην απελπιζεσαι..σκεψου πως απο μαυρα συννεφα πεφτει κρυσταλινη βροχη.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epitho
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 12:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epitho
απολλωνιε δεν ειμαι μελετητης της βιβλου, αλλα αυτα που λες ειναι η ποιο εμπεριστατομενη αποψη που μου εχουν παρουσιασει. Μπράβο! σοβαρά.

BalanceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 16:06:00  Εμφάνιση Προφίλ
... ναι και ‘γω σοκαρίστηκα αλλά επιπλέον δεν το βρήκα καθόλου διασκεδαστικό.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 23:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS
ΠΡΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ

ΑΠΟΛΛΩΝΙΕ ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!
ΠΟΥ ΗΣΟΥΝ ΚΡΥΜΜΕΝΟΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ;

ΕΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΣΑΝ
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ, ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ
ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ ΣΟΥ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΚΟΤΗΤΑ
ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ , [ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑΪΣΜΟΥ ],
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΨΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ;

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ!
ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΕ!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ.

ΣΤΑΘΗΣ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy