ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 22:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
σε ολους εσας που επικρινετε ολα αυτα εχω να πω πως δεν εχετε αν κανετε τπταλλο απο τ να περιμενετε.../
ναι αθεε οπως καταλαβες εγω στοιχηματιζω πως θα γινουν πολλα πραγματα το 2012
αρκετα απο αυτα μπορει ομως να μην γινουν αντιληπτα σε αρκετο κοσμο ο οποιος δεν θα εχει αναπτυγμενες καποιες αισθησεις του...
οσο για καποιους που λενε πως δεν γινεται να γινουν ολα τα πραγματα μαζεμενα να αναφερω πως ουτε εμεις αναφεραμε οττι θα γινουν ολα αυτα μαζι αλλα απλως πως το 2012 θα ειναι η αρχη αυτων τν γεγονοτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 22:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
σοβαρά τώρα τι εννοείς αναπτυγμένες τις αισθήσεις του; από την 6η και μετά λέμε ή για τις 5 βασικές;



Catch The Rainbow

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 22:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Θα συμφωνήσω με το φίλο agnostic,
με μία μικρή επιφύλαξη όμως...

μιας και οι Ντογκόν π.χ. δεν έχουν να κερδίσουν από δημοσιεύσεις (θα μου πεις κερδίζουν αυτοί που γράφουν γι΄αυτούς) ούτε ο Πλάτωνας που μιλούσε για τον μεγάλο ενιαυτό...

και

επειδή γενικά δεν μου αρέσει η χρήση του φόβου ως μέσο χειραγώγησης των ανθρώπων/

ωστόσο το θέμα είναι τόσο περίπλοκο που προς το παρόν δεν έχω καταλήξει

Ναι μεν έχω μια αίσθηση πως πάμε για άνοδο συνειδησιακή, πως βρισκόμαστε επίσης σε μια φάση με έντονα γεωλογικά/πλανητικά/κλιματολογικά φαινόμενα που από την ασήμαντη αφεντιά μας μοιάζουν τραγικά & μεγάλα

αλλά όπως στο παρελθόν σημειώθηκαν αντίστοιχα "2012" με γεωλογικές ανακατατάξεις/κατακλυσμούς, έτσι δεν αποκλείεται να έρθει και ένας επόμενος... Πότε? άγνωστο

Αν είναι τη συγκεκριμένη ημ/νία ή άλλη δεν είναι τίποτε σίγουρο

Όμως ανήκω σε αυτούς που προτιμούν να ξέρουν παρά να φύγουν αδιάβαστοι...

Όμως με μέτρο οι αντιδράσεις και πάντα ψυχραιμία...
Εξάλλου τίποτε δεν είναι πιο πολύτιμο από το να ζεις στο Εδώ & Τώρα!


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 02:53:39  Εμφάνιση Προφίλ
Για ακόμα μία φορά θα πάω κόντρα στις θεωρίες συνωμοσίας και στην καταστροφολαγνεία.

Η φίλη toxotis για ακόμα μια φορά έπραξε το αυτονόητο. Αυτό που θα έπρεπε να πράττουν και οι δημοσιογράφοι αλλά...

Παρουσίασε τα στοιχεία και τα γεγονότα αλλά συνέστησε ψυχραιμία και μετριοπαθείς αντιδράσεις.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Θα ξεκινήσω με το πόσο επικερδές είναι να γράφεις βιβλία, να βγάζεις dvd, να μιλάς σε εμπομπές με θέμα τι άλλο...το 2012. Ή το όποιο 2012.

Ενδεικτικά τα 2 dvd που δείχνουν (έτσι λένε, δεν τα έχω δει) εικόνες από τον πλανήτη Nibiru που θα φέρει τα πάνω-κάτω το 2012 στην Αμερική πωλείται 35,95 δολλάρια. Τα dvd τα πουλάνε αυτοί που πρώτοι γράψανε για την ύπαρξη του πλανήτη αυτού, δηλαδή η ομάδα του site ZetaTalk.
Ο γνωστός από τα βιβλία του, για τους εξωγήινους και τον συγκεκριμένο πλανήτη και το 2012, Zecharia Sitchin προσφέρει συνεδρίες δυο ημερών στο σπίτι του για τα θέματα που ασχολείται έναντι 200 δολλαρίων. Έχει ανοίξει τουριστικό γραφείο και περιοδεύει με τα γκρουπ των αναγνωστών του στη Μέση Ανατολή όπου τους δείχνει τα ίχνη των αρχαίων εξωγήινων. Έχει φτίαξει ολόκληρη επιχείρηση.
Καλά να μην μιλήσω για την γνωστή περίπτωση του Έλληνα τρομολάγνου που ασχολείται με αυτά τα θέματα του 2012.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Τώρα στο ζουμί.
Το 2012 έχει αρχίσει να τρομάζει κόσμο.
Πολλές θεωρίες διατυπώθηκαν αλλά καμμία δεν έχει πλήρη και επαρκή επιστημονικά στοιχεία να δείξει ότι όλα αυτά που πρόκειται να συμβούν στο έτος εκείνο θα είναι και καταστροφικά Ή κοσμοιστορικά.

Οι Μάγιας οι κακόμοιροι εάν ήξεραν να προβλέπουν το μέλλον θα βλέπανε και το τέλος τους. Το ότι ένα ημερολόγιο τελειώνει στο 2012, που δεν τελειώνει εκεί απλά έχουν χαθεί οι υπόλοιποι κύκλοι-ημερολόγια, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Έτσι και αλλιώς 3 χρονάκια μείνανε. Μην σκάτε. Αφού δεν μπορούμε να το αποφύγουμε ας χαλαρώσουμε και ας το απολαύσουμε.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 10:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
σε ολους εσας που επικρινετε ολα αυτα εχω να πω πως δεν εχετε αν κανετε τπταλλο απο τ να περιμενετε.../
ναι αθεε οπως καταλαβες εγω στοιχηματιζω πως θα γινουν πολλα πραγματα το 2012

για να είμαστε ακριβείς ποντάρεις 1.000.000 ευρό;
δηλαδή την επομένη της ημέρας που έχει οριστεί θα μου δώσεις 1.000.000 ευρό;
ρωτάω για να το σιγουρέψουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 10:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα όμως, είναι αγαπητέ gilgamesh, ότι με αφορισμούς
και δογματισμούς, δεν κάνουμε διάλογο και όσο ασαφή μπορούν
να είναι κάποια ζητήματα, ή σαθρά, πάλι πρέπει να τα συζητάμε,
όχι για να το παίξουμε έξυπνοι, όσον αφορά τι θα γίνει, αλλά για να
ασκηθούμε και δούμε πόσο ισχύει και πρακτικά, σε μια τέτοια υπόθεση, όπως και γινεται εδώ μέσα....Έστω βγάζοντας κάποια συμπεράσματα....
Αυτό το στύλ του "είναι εμπορικό το 2012 και πουλάει" ισχύει για
πολλά πράγματα, όπως η παγκοσμιοποίηση, η Νέα Εποχή και άλλα, εκεί
δεν σε βλέπω να διαφωνείς..Επιλεκτικότητα;
Αυτό που λέμε είναι το ενδεχόμενο το 2012, να είναι το έτος
που συμπληρώνετια το προηγούμενο στάδιο του ανθρώπου και μετά περάσει
σε άλλο, οπότε θα έχουμε και μεγάλες αλλαγές..Αυτό το ενδεχόμενο
συζητάμε, με τις συνέπειες μιας τέτοιας πιθανής αλλαγής..
Που το μεμπτόν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 15:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
το θεμα φιλε αθεε δεν ειναι αν εχω εγω να στα δωσω αλλα αν θα μπορεις εσυ να βρεις ενα τοσο μεγαλο ποσο να μου δωσεις...

η αληθεια ειναι φιλε gilgamesh πως εχεις ενα δικιο οταν οι ισπανοι πρωτο ανακαλυψαν τυος μαγια τους θεωρουσαν πρωτογονους και αρχισαν να καινε πολλα πραγματα.αναμεσα τους και καποια χειρογραφα των μαγια,που αρκετα απο αυτα ηταν γραμμενα σε πανω σε φυλλα δενδρων οποτε θα ηταν και δυσκολη η διατηρηση τους...
ωστοσο πιστευω πως τα περισσοτερα απο αυτα που εχουν μεινει ειναι και τα πιο σημαντικα

αα και συμφωνω με τν τρεχαγυρευε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 15:18:33  Εμφάνιση Προφίλ
Η επιλεκτικότητα, την οποία μου αποδίδεις, Τρέχα είναι εσκεμμένη.
Γράφω βιβλία για την Παγκοσμιοποίηση και την Νέα Τάξη των Πραγμάτων.
Τι θέλεις να χάσω το ψωμί μου?

Καλά με δουλεύεις. Στο θέμα για τους Ιlluminati έχω γράψει για "επαγγελματίες συνωμοσιολόγους". Αυτό τι σημαίνει?

Ότι έχω ακριβώς την ίδια άποψη και για αυτούς όπως έχω και για τους συγγραφείς του 2012.
Είναι όλοι τους φαντασιόπληκτοι και καταφέρνουν να κερδοσκοπούν γράφωντας "τέρατα".

Σε ορισμένες περιπτώσεις μόνο υπάρχει μια δόση αλήθειας πίσω από όλους αυτούς τους "Εναλλακτικούς συγγραφείς" όπως του αποκαλούν κόσμια.
Η toxotis χαίρομαι που κάθε φορά αποδίδει τα γεγονότα έτσι όπως διηγούνται οι συγγραφείς ότι γίνονται αλλά παραμένει νηφάλια και με κριτική ματία και έτοιμη να αντικρύσει τη δόση αλήθειας που κρύβεται. Τα καταφέρνει άψογα, συγχαρητήρια.


Για να επανέλθω. Δηλαδή στις μέρες πιο εύκολα μπορείς να αποκτήσεις φήμη, λεφτά και μια "ταμπέλα ειδικού" γράφωντας ένα βιβλίο για όλα τα απόκρυφα παρά άμα πας να γράψεις ένα δοκίμιο.

Δηλαδή στις μέρες ο Βίκτωρ Ουγκό θα ήταν ένας αποτυχημένος. Εκεί έχουμε καταντήσει αυτά τα βιβλία-τέρατα να έχουν ειδική θέση σε κάθε βιβλιοπωλείο και κάθε φορά η ειδική αυτή θέση να ξεπουλάει και να τυπώνονται νέες εκδόσεις. Ε μα πλέον...

Συγνώμη που έφυγα λίγο εκτός θέματος θα επανέλθω τώρα.

Τώρα για αυτό που γράφεις ότι ο άνθρωπος θα περάσει σε ένα νέο στάδιο...εγώ παραμένω επιφυλακτικός.
Έχουμε άλλα 3 χρόνια ποίος ξέρει τι μπορεί να γίνει για να μπορέσει ο άνθρωπος να περάσει σε μια νέα εποχή ή να παραμείνει στάσιμος.

Δεν ζούμε και καμμία κοσμοιστορική αλλαγή πλην την εκλογή του πρώτου Αφροαμερικανού προέδρου στις Η.Π.Α. αλλά και αυτή η αλλαγή είναι "ζεστή" ακόμα...είναι νωρίς για να αποδώσουμε στο ανθρώπινο είδος τη δυνατότητα να περάσει σε ένα άλλο στάδιο, είτε καλύτερο είτε χειρότερο. Αυτό ως προσωπική άποψη.

Α και Τρέχα...δεν αφόρισα ακόμα κανέναν, ούτε είμαι δογματικός...
απλά ρεαλιστής. Έτσι έχουν τα πράγματα με τις πωλήσεις στο χώρο των μεταφυσικών γεγονότων και έτσι πρέπει να αποδοθούν.


Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 15:29:06  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν νομίζω να έμειναν και πολλά από εκείνα τα ιστορικά και ημερολογιακά στοιχεία των Μάγιας, hurricane21.

Το μίσος και η δεισιδαιμονία και ο φανατισμός των Ισπανών ήταν τέτοιος που χάθηκαν ολόκληρες πόλεις, στα γραπτά θα κολλήσουν?

Τέτοιες παρόμοιες απώλειες είχαμε παντού. Ίνκας, Αζντέκοι αλλά και στα Νησία του Πάσχα. Δυστυχώς χάθηκε ανεκτίμητος ιστορικός και πολιτισμικός πλούτος. Φευ!

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 16:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis
Α, φίλε μου giglamesh,με κάνεις και ευχαριστώ για την εκτίμηση

Διάβαζα κάπου το εξής του Richard Feynman

"πρέπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό, αλλά όχι τόσο ανοιχτό ώστε να πέσει το μυαλό μας έξω από το κεφάλι μας" !

το ίδιο ισχύει σε όλα, ακόμη και για τις θεωρίες συνωμοσίας, ακόμη και για το 2012...

Ας έχουμε κατά νου τούτη τη φράση....


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 16:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
gilgamesh:
Το μίσος και η δεισιδαιμονία και ο φανατισμός των Ισπανών ήταν τέτοιος που χάθηκαν ολόκληρες πόλεις, στα γραπτά θα κολλήσουν?

Θα μου επιτρέψεις να πω, ότι οι Ισπανοί και οι λοιποί ευρωπαίοι, δεν είχαν κανένα απολύτως μίσος για τους Μάγια.
Είναι σα να λέει κάποιος μετά από 500 χρόνια για το μίσος των Αμερικανών κατά των Ιρακινών.
Συμφέρον υπήρχε........και αυτό δημιούργησε το φανατισμό, ακόμη και τις δεισιδαιμονίες. Κυνηγοί θησαυρών ήσαν και δουλέμποροι.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 17:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μπορώ να σε καταλάβω φίλε gilgamesh,αλλά, το θέμα πουλάει
επειδή είναι καλό, έχει τις λογικές του....Να μην είσαι
λοιπον, αρνητικά προκατελειμένος, επειδή στη δουλειά σου
το βλέπετε έτσι....Έχει και την δική του υπόσταση το ζήτημα,
εχει κάποιους που έιπαν κάποια πράγματα γι αυτο το έρμο 2012
κι εδώ το συζητάμε....
Αυτό καλά είναι να μπορείς να το κάνεις, άσχετα απο το πόσο
είναι της δουλειάς σου...Κι εγώ διαβάζω κι ασχολούμαι με αυτά
τα ζητήματα, εδώ και 35 χρόνια...Λοιπόν; Θα το παίξω ειδικός
και δεν θα αφήσω τη συζήτηση; Αυτό είναι ραγιάδικο κατάλοιπό...
Εδω, ανοιχτά μιλάμε και σκεφτόμαστε...Πιστεύω ότι είναι καλό...
Κι εσύ συμφωνείς με το ότι υπάρχουν πηγές, αλλά μετά τις
σνομπάρεις;
Γενικά, υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες κι αυτό το υλικό, που
λέει γα το 2012 ότι θα ειναι έτος τελους και αρχής για δυο εποχές
για τον άνθρωπο...Αυτό κοιτάμε να δούμε ποσο ισχύει κι αν υπάρχουν
αυτά ταδείγματα αλλαγής γύρω μας...Στον άνθρωπο, στο περιβάλλον
και στο πνεύμα του ειδικότερα, αφού ο επόμενος κόσμος θα είναι
σαφώς πνευματικότερα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2009, 18:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Κι αφού οι καταστροφές είναι στο πρόγραμμα γιατί αγχώνεστε;
Το σύμπαν θα συνεχίσει και χωρίς εμάς.
Η ξεκινήστε να σκάβετε..

Απλά πολλοί είναι απογοητευμένοι με τον κόσμο και θέλουν μια αλλαγή. Ζητήστε το και θα γίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 01:35:55  Εμφάνιση Προφίλ
Για να είμαστε ακριβείς, europaios2, όντως αυτό που έκαναν οι Ισπανοί δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως μίσος, με την έννοια του απεχθάνομαι. Καλύτερα μπορεί να τεθεί ως ξενοφοβικό μίσος ή μίσος άγνοιας.

Γιατί οι Ισπανοί δεν γνώρισαν τους Μάγιας διότι οι δεύτεροι είχανε καταστραφεί από τον ένατο αιώνα. Τους γνωρίσανε μέσα από τα απομεινάρια των πόλεων τους και των γραπτών τους. Άρα ήταν μίσος άγνοιας ενός λαμπρού πολιτισμού. Για αυτό διαφέρουν σε σχέση με την σύγκρουση Αμερικανών με Ιρακινούς. Αλλά αυτό δεν έχει νόημα πλέον όπως και να έχει το θέμα.

Τρέχα συγνώμη για την διατύπωση μου.
Διότι δεν κατάλαβες ότι κάνω πλάκα σχετικά με αυτό που έγραψες περί επλεκτικότητας. Δεν είμαι συγγραφέας. Για αυτό έβαλα και τα emotion με το πλατύ χαμόγελο στο τέλος, ότι αστειεύομαι. Εάν ήμουν συγγραφέας των αντικειμένων που χλευάζω, ναι θα το παραδεχτώ, θα έγραφα και για το 2012 και θα έβγαζα περισσότερα από όσα βγάζω με την τωρινή μου εργασία. Τέλος πάντων ήθελα να ελαφρώσω το κλίμα, δεν το κατάφερα πάμε παρακάτω.

quote:
αρνητικά προκατελειμένος

Άμα έβλεπες καθαρά θα καταλάβαινες ότι δεν είναι προκατάληψη είναι λογική.

quote:
Θα το παίξω ειδικός
και δεν θα αφήσω τη συζήτηση; Αυτό είναι ραγιάδικο κατάλοιπό...

Που σε εμπόδισα πουλάκι μου?
Σου έκρυψα το keyboard?

quote:
Κι εσύ συμφωνείς με το ότι υπάρχουν πηγές, αλλά μετά τις
σνομπάρεις;

Δεν συμφώνησα ότι υπάρχουν πηγές.
Έγραψα ακριβώς μερικούς από αυτούς που κερδίζουν από το 2012.
Ποίοι έγραψαν για το 2012 πρώτοι.
Και επίσης έγραψα ότι έχουν διατυπωθεί πολλές θεωρίες αλλά καμμία δεν έχει πλήρη και επαρκή επιστημονικά στοιχεία.
Άρα τι πάει να πει αυτό?
Ότι απλά δεν τις θεωρώ πηγές. Τουλάχιστον έτσι όπως έμαθα εγώ τι θεωρούμε πηγές.

Και για να δεις πόσο σας αφήνω να προχωρήσετε τη συζήτηση και δεν σας εμποδίζω, επειδή αναφέρθηκες στο τέλος μιας εποχής του ανθρώπου και στην αρχή μιας νέας, σου παρέθεσα τι πιστεύω και εγώ για να προχωρήσει η συζήτηση.

Τι δεν το είδες?
Να το ξανακάνω post με copy-paste.
Ορίστε

quote:
Συγνώμη που έφυγα λίγο εκτός θέματος θα επανέλθω τώρα.

Τώρα για αυτό που γράφεις ότι ο άνθρωπος θα περάσει σε ένα νέο στάδιο...εγώ παραμένω επιφυλακτικός.
Έχουμε άλλα 3 χρόνια ποίος ξέρει τι μπορεί να γίνει για να μπορέσει ο άνθρωπος να περάσει σε μια νέα εποχή ή να παραμείνει στάσιμος.

Δεν ζούμε και καμμία κοσμοιστορική αλλαγή πλην την εκλογή του πρώτου Αφροαμερικανού προέδρου στις Η.Π.Α. αλλά και αυτή η αλλαγή είναι "ζεστή" ακόμα...είναι νωρίς για να αποδώσουμε στο ανθρώπινο είδος τη δυνατότητα να περάσει σε ένα άλλο στάδιο, είτε καλύτερο είτε χειρότερο. Αυτό ως προσωπική άποψη.


Για πες μου τώρα είναι αυτό δείγμα παρεμπόδισης συζήτησης?
Αμφισβήτησα τις "πηγές" που λένε για το 2012 και προχώρησα τη συζήτηση. Που βρίσκεις εσύ το μεμπτό?
Εσύ σε άλλα topic δεν αμφισβητείς πηγές?

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 10:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλέ μου gilgamesh, το θέμα είναι ότι κι εγώ τη λογική
προβάλλω σαν επιχείρημα...Φίλε μου, προκαταλαμβάνεις τα
συμπεράσματα κι αυτό δεν λέγεται εμπόδιο...
Όσο για το 2012, εξ ορισμού, με όσα λέμε γι αυτο,περί
άλλης εποχής που θα ανατείλει κοντά του, αν ήταν προβλέψιμο και γνωστό, δεν θα ήταν αύριο, αλλά χθές....
Πηγές του ....μέλλοντος φίλε μου, δεν υπάρχουν..Προβλέψεις
μόνο και οι αφορισμοί,δεν είναι το καλύτερο τους...Όταν
αμφισβητείς μια θέση, ώς ελλειπή σε στοιχεία, ούτε η συζήτηση
θα γίνονταν αν ήταν γνωστό, αλλά και με το αύριο, λίγο δύσκολο
για μυαλά του σήμερα...Και γι αυτό προσπαθούμε να δούμε το
θέμα, θεωρητικά και υποθετικά...Επαναλαμβάνω, είναι μια καλή
άσκηση, καλύτερη απο το δεν ασχολούμαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 16:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
το θεμα φιλε αθεε δεν ειναι αν εχω εγω να στα δωσω αλλα αν θα μπορεις εσυ να βρεις ενα τοσο μεγαλο ποσο να μου δωσεις...

βρε μην αγχώνεσαι αν χάσω θα στα δώσω
πάει το στοίχημα ή όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 20:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
pαει τ στοιχημα εγω μεσα ειμαι...

η αποκαλυψη του ιωαννη πιστευω λεει καποια απο αυτα που θα συμβουν...
την διαβασα προσφατα και καπου ειδα πως ο θεος εδειξε στον ιωαννη και 7 βροντες τις οποιες ομως του ειπε να κρατησει μυστικες ακι θα αποκαλυφθουην οταν ερθει η ωρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 20:50:58  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως hurricane21...

Εγώ έξι φορές δίαβασα την Αποκάλυψη του Ιωάννη.
Την μία ως ενιαίο κείμενο.
Και τις άλλες 5 με τρόπους που μου πρότειναν κάποιοι μελετητές (υπογραμμίζοντας κάποια σημεία, σημειώνοντας κάποιες λέξεις) ομολογώ πως δεν δίαβασα κάτι προφητικό.

Ή δεν δίαβασα καλά.
Ή είμαι ηλίθιος.
Ή απλά δεν γράφει τίποτα. (Άποψη ενός εκλεκτού αστροφυσικού στη οποία πλέον τείνω να συμφωνήσω.)

Έχω μια απορία αν μπορέσεις να μου λύσεις.
Είχε γράψει και ο Πέτρος μια Αποκάλυψη.
Μπορώ να τη βρω με αρχαίο κείμενο και μετάφραση κάπου?
Ή έστω να τη βρω στα αγγλικά?
Γνωρίζει κάποιος?

Όσο για αυτά που γράφεις Τρέχα...απλά συνέχισε το βιολί σου.
Διατύπωσα θέσεις άμα θες σχολιάζεις άμα δεν θες μη το κάνεις.
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ εάν είμαι προκατελημένος ή όχι.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2009, 21:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα αγαπητέ μου gilgamesh, είναι ότι αρνείσαι
στον άλλο αυτό που κάνεις εσύ...Κι εγώ τη λογική
χρησιμοποιώ, σου έγραψα.Με την δική μου γωνία και
εξηγήσεις..Οι ανθρωποι συζητάνε επ αυτών και λένε τις
αιτίες που σκέφτονται έτσι, με σκοπό να φτάσουν
παραπέρα, μέσα απο τον διάλογο, καθώς, ευχή και κατάρα μας
είναι ότι όλοι μας είμαστε ένα και έχουμε τμήματα της
αλήθειας, που πρέπει να ενωθούν για να δούμε την συνολική
εικόνα...Σε αυτό το συμπέρασμα έφτασα εγώ, γι αυτό και είμαι
ανοιχτός στον διάλογο και πιστεύω στον συνομιλητή μου...
Δοκίμασε το, ίσως σε εκπλήξει...
Τώρα για την Αποκάλυψη..."Ο έχων ώτα ακουέτω.." λέει η
Αποκάλυψη, που το λέει μόνη της είναι αποκάλυψη, όχι μυστικό..
Απλά αφορά την εποχή μας και οι προηγούμενες, δεν μπορούσαν
να την σκεφτούν....
Εμείς, πάλι, πορωμένοι απο την υπερκαταναλωτική και γήινη
κοινωνια μας, αρνούμαστε να δούμε τα "σημεία των καιρών"...
Η Αποκάλυψη, φίλε μου, λέει 7 δρώμενα, απο 7 απόψεις και
πλευρές και με 7 οπτικές γωνίες, κατά τα 7 πνεύματα, που αναφέρει
το βιβλίο, δλδ, τις 7 φύσεις των ανθρώπων, ώστε όλοι να εννοήσουν
τι θα γίνει και έτσι να προειδοποιηθούν, γα το ότι θα κριθούν,
μέσα απο κοσμοιστορικά γεγόνοτα...
Κατανοητός;
Τώρα για όσα λέει, η Βαβυλών η μεγάλη, οι ΗΠΑ, πάρδαλις, αφού δεν
είναι έθνος, καθώς περιέχει πολλές εθνικότητες,η γυναίκα που
κρατάει στο χέρι της ποτήρι, όπως το άγαλμα της ελευθερίας,
δώρο που έστειλαν οι μασώνοι της Γαλλίας στην νέα χώρα,
δηλητηριάζει τον κόσμο με τα προιόντα της και θα καταποντιστεί...
Τα υπολοιπα, μπορείς να δεις την ΕΟΚ,σαν την άλλη γυναίκα,
με κύκλ αστέρων 12, οπως η ΕΟΚ, κοιλοονούσα έτοιμη να γεννήσει,
όπως η ΕΟΚ που βάζει νέα μέλη στους κόλπους της....
Αυτά, φίλε μου σε πρώτη φάση...
Αν έχεις απορίες, μη διστάσεις να ρωτήσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 17:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Ο Μικρός Προφήτης!

Ο Boris Kipriyanovich, γεννήθηκε στην Ρωσία στις 11/1/1996. Αποδείχτηκε ξεχωριστός, αφού έμαθε να διαβάζει πολύ γρήγορα σε ηλικία 1.5 έτους, και στα 2 του χρόνια πήγε ήδη νηπιαγωγείο.

Οι γονείς του γρήγορα παρατήρησαν ότι έλεγε πράγματα τα οποία δεν τα είχε διαβάσει κάπου, κυρίως για τον πλανήτη ¶ρη, και άλλα πλανητικά συστήματα.

Ο μικρός ισχυρίζεται ότι ζούσε στον ¶ρη παλιότερα, και ότι ο ¶ρης κατοικείται ακόμα και σήμερα, αλλά οι κάτοικοί του ζούνε υπογείως, αφού έχει καταστραφεί η ατμόσφαιρα του πλανήτη.

Επίσης δηλώνει ότι ερχόταν στην Γη για μελέτες πιλοτάροντας ο ίδιος το διαστημόπλοιο...


Ο Μπόρις γνωρίζει πολλά σχετικά με το Θιβέτ, τους Λεμούριους και τις πυραμίδες. Λέει ότι δεν υπάρχουν κρυμμένα μυστικά στην πυραμίδα του Χέωπος, αλλά στην Σφίγγα. Υπάρχει ένας μηχανισμός πίσω από το αυτί της, όπου όταν ανοιχτεί θα μάθουμε όλα τα μυστικά του σύμπαντος.

Ο μικρός πιστεύεται ότι ανήκει στα παιδία Ίντιγκο, και μας λέει ότι οι Αρειανοί καταστράφηκαν από πόλεμο με πυρηνικά που έγινε μεταξύ τους. Επίσης λέει ότι θα γίνουν 2 μεγάλες καταστροφές στον πλανήτη Γη εξαιτίας της αλλαγής τον Πόλων. Το 2009 και το 2013.

Ο μικρός Μπόρις δεν πηγαίνει πλέον στο σχολείο, αφού διέκοπτε συνέχεια τους δασκάλους του και τους έλεγε ότι κάνουν λάθος…
Κάνει ιδιαίτερα στο σπίτι του.

http://www.hellastoday.gr/cosmicdetail.php?id=1849&category=UNEXPLAINED

Συνέντευξή που έδωσε το 2004 (8 ετών τότε):
http://www.iathiein.gr/enimerosi.php?subaction=showcomments&id=1221578009&archive=&start_from=&ucat=29&&page_num=7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 18:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Τι γνωρίζεις για τις πολλαπλές διαστάσεις ; Γνωρίζεις πως δεν μπορείς να πετάξεις σε ευθείες τροχιές ; αλλά με ελιγμούς μέσα από το πολυδιάστατο διάστημα;
Ο Μπόρισκα , αμέσως , σηκώθηκε όρθιος και άρχισε να μιλά ασταμάτητα για όλα τα όσα αφορούν τα UFO –ATIA . «Απογειωνόμαστε και προσγειωνόμαστε στην Γη ταυτόχρονα.» Το αγόρι παίρνει μια κιμωλία και αρχίζει να ζωγραφίζει ένα οβάλ αντικείμενο πάνω στον πίνακα. «Αποτελείται από 6 στρώματα», λέει . Ένα στρώμα 25% - εξωτερικό από ισχυρό μέταλλο , 30% - δεύτερο στρώμα από ένα είδος γόμα , το τρίτο στρώμα , 30%, ακόμα από μέταλλο και το 4% το τελευταίο από ένα ειδικό μαγνητικό στρώμα. « Εάν εμείς φορτίσουμε αυτό το μαγνητικό στρώμα με ενέργεια , αυτές οι μηχανές ( διαστημόπλοια) θα μπορέσουν να πετάξουν οπουδήποτε στο Σύμπαν.

Αυτό πάντως, φαντασία, δεν το λες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 18:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Επίσης λέει ότι θα γίνουν 2 μεγάλες καταστροφές στον πλανήτη Γη εξαιτίας της αλλαγής τον Πόλων. Το 2009 και το 2013.

Το κρατάμε.
Για πόλεμο πάντως δεν λέει τίποτα... οι ελπίδες των Χριστιαννών για αιματοχυσία σιγά σιγά σβήνουν! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 18:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το αστείο αγαπητή mimosa είναι ότι βλέπεις άτομα να
λένε κάποια πράγματα και να εναντιώνονται σε άλλα, ως
θρησκόληπτα, άσχετα αν στην πορεία, φτάσουν πολλές κι όλας
φορές, να συμφωνήσουν με όσα γράφουν αυτές οι θρησκόληπτες
προφητείες και κείμενα....Κοινώς, αφού λέμε τα ίδια πως διαφωνείς;
Δεν καταλαβαίνω....Επειδή τα λέει το ίντιγκο απο τη Ρωσία,
σημαίνει κάτι άλλο απο ότι όταν το λέει η προφητεία, αιώνες
πριν, κιόλας;
Είναι λυπηρό ένας άνθρωπος να βλέπει τόσο μονόχνωτα, όταν μπορεί
να ανοίγει τις πόρτες της αντίληψης του για να εννοεί την φύση της
αρμονίας που διέπει τον κόσμο....Τότε θα καταλαβαίνει και πότε
μιλάνε γι αυτή την αρμονία, αυτή τη σπάνια ομορφιά που έχει η
εξέλιξη του ανθρώπου, που ειναι βιλίο μόρφωσης και εκπαίδευσης,
έστω στο μέλλον...
Θα μάθει ο άνθρωπος και το 2012 προβάλλει ως έτος που θα συντελεστούν
αλλαγές σημαντικές, άσχετα απο το πόσο θα συμβεί και σε τι
βαθμό έκφρασης έντασης, που μπορεί να έχει, θα μάθει λοιπον, ο
άνθρωπος ότι μπορεί να περπατήσει εν αληθεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 20:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Επειδή τα λέει το ίντιγκο απο τη Ρωσία,
σημαίνει κάτι άλλο απο ότι όταν το λέει η προφητεία, αιώνες
πριν, κιόλας;

Δεν κατάλαβα για ποια προφητεία μιλάς. Για την Αποκάλυψη;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Στο βίντεο πάντως, ο μικρούλης λέει το 2009 ή το 2013. Όχι ΚΑΙ το 2013.
Για την ακρίβεια μιλάει για μια πλημμύρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 20:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή μου mimosa, λέω ότι π.χ. μια προφητεία που
αναφέρει την πλημμύρα που λές, δεν την προσέχεις, αν και
γράφτηκε αιώνες πριν, ενώ μόλις το λέει το ίντιγκο απο
την Ρωσία το πιστεύεις...Αυτό είπα και πιστεύω καταλαβαίνεις
ότι μιλάω για προκατάλειψη απέναντι σε θρησκευτικής προελεύσεως
προβλέψεις για το μέλλον...
Μπορείς να δεις ότι μιλάμε για το ίδιο, αλλά έχουν σημασία
για σένα οι νέες επιστήμες.Αυτές προσέχεις, αλλά δεν λένε τόσο
πολλα όσο πιστεύεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 20:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa

Πές μου μία θρησκευτική προφητεία που να είναι ξεκάθαρη στα γεγονότα και τις ημερομηνίες!
Αν εννοείς τα ακαταλαβίστικα-ακατανότηα-κι ανόητα οράματα του Ιωάννη με τις σάλπιγγες και τις σφραγίδες... όχι δεν τα θεωρώ προφητείες. Τα θεωρώ παραλλήρημα.

Όταν κάποιος δεν είναι ξεκάθαρος τότε δεν απευθύνεται σε εμένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 20:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Να βγάλουμε τις προφητείες μας έξω και να τις μετρήσουμε στην τελική.

Ακόμη και τον μικρούλη απο τη Ρωσσία σαν ανταγωνιστή της θρησκείας σου τον βλέπεις...!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 21:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή μου mimosa, ηρέμησε λίγο,μην εξάπτεσαι...
Αυτό που είπα εγώ είναι ότι εσύ συγκρίνοντας δυο πηγές,
μια παλιά και μια νέα,συνηθως εσύ διαλέγεις τη νέα...
Δεν είναι κακό..
Αντιπάλους της θρησκείας μου , όχι δεν βλέπω...Πιστεύω ότι ο Χριστός
δεν έχει αντίπαλο..Παίζει μόνος Του στο γήπεδο...
Ξεκάθαρες προφητείες, απο ενδιάμεσους προφήτες που απέδιδαν νοήματα
του Θεού; μάλιστα....
Λέει για την Βαβυλωνα τη Μεγάλη η Αποκάλυψη και εννοεί την Αμερική.
Την ονομάζει πάρδαλη, επειδή δεν είναι ένα έθνος, γυναίκα κρατώντας
ποτήριον όπως το άγαλμα της Ελευθερίας και διέφθειρε όλο τον κόσμο
όπως οι ΗΠΑ με την πολιτική τους τα τελευταία χρόνια...
Κανένα λάθος;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 23:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa

Ο πιτσιρικος μπορει να τα ειδε και σε ταινια ολα αυτα. Για ποιες νεες επιστημες μιλας;;;;;;;;;;;;;
Δεν εβαλα τις "προφητειες" του για να μειωσω τις αλλες προφητειες ουτε ειπα οτι οι προφητειες του ειναι καλυτερες. Μαλλον εκνευριστηκες με το σχολιο μου για τις ελπιδες των Χριστιανων... το πηρες προσωπικα. Προφανως εχεις αυτοχριστει υπερασπιστης - Ιπποτης της εκκλησιας. Εγω τι φταιω ομως;


Σου φαινεται αστειο που εγραψα για τις προφητειες του μικρουλη ενω εναντιωνομαι στις ...θρησκοληπτες...(οπως πολυ σωστα τις λες).

quote:
Το αστείο αγαπητή mimosa είναι ότι βλέπεις άτομα να
λένε κάποια πράγματα και να εναντιώνονται σε άλλα, ως
θρησκόληπτα, άσχετα αν στην πορεία, φτάσουν πολλές κι όλας
φορές, να συμφωνήσουν με όσα γράφουν αυτές οι θρησκόληπτες
προφητείες και κείμενα....

Αμεσως μετα λυπασαι και αν καταλαβα σωστα λες οτι ειμαι περιορισμενης αντιληψης...και κατι αλλες π@π@ριες που δεν καταλαβα.

quote:
Είναι λυπηρό ένας άνθρωπος να βλέπει τόσο μονόχνωτα, όταν μπορεί
να ανοίγει τις πόρτες της αντίληψης του για να εννοεί την φύση της
αρμονίας που διέπει τον κόσμο....


Μπαινεις σε ολα τα θεματα και κατακρινεις τα παντα. Χαιρομαι που ο θεος σου εδωσε απλοχερα αποψη επι παντος επιστητου αλλα δεν γινεται να ασχολουμαι συνεχεια μαζι σου και να πρεπει να απολογουμαι καθε φορα που γραφω κατι για τη θρησκεια.

Δεν ειναι ολοι μελη της εκκλησιας. Αποδεξου το και σταματα να κατακρινεις τις αποψεις του.

(Μπορει να σου φανει πειριεργο αλλα εχω διαβασει την αποκαλυψη 2 φορες)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy