ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 02:04:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μαλλον εκνευριστηκες με το σχολιο μου για τις ελπιδες των Χριστιανων... το πηρες προσωπικα. Προφανως εχεις αυτοχριστει υπερασπιστης - Ιπποτης της εκκλησιας. Εγω τι φταιω ομως;

Nαι η αλήθεια είναι ότι άλλους κατηγορούν για επιλεκτικότητα και άλλοι είναι επιλεκτικοί τελικά...

Μου θυμίζει κάτι από Σταυροφορίες το όλο θέμα.
Τα Ιπποτικά Τάγματα να λένε "Όχι ο δικός μόνο αγώνας είναι ιερός από το Θεό" ενώ οι άλλοι λαοί δεν έχουν δικαίωμα ιερού αγώνα.

Εδώ να μου επιτρέψεις mimosa, επειδή όπως έχω ξαναπεί δεν πιστεύω σε προφητείες αλλά ούτε και σε παιδία που βλέπουν το μέλλον, να γράψω ότι κάθε τέτοια υπόθεση νεαρών ατόμων που προφητεύουν το μέλλον θα έπρεπε να εξετάζετε από την επιστημονική κοινότητα.

Και εξηγούμε...
Το παιδί εάν δεν είναι "κατασκεύασμα" ατόμων που έχουν να κερδίσουν από αυτό πρέπει να θεωρεί σημαντική πηγή πληροφοριών για τη κυταρική ή αλλιών γενετική μνήμη.

Αναφέρει ότι γνωρίζει πράγματα για τη Σφίγγα, για τις "αρχαίες" αποικίες στον Άρη...εάν δεχτούμε τη νέα άποψη των επιστημόνων, μερίδας επιστημόνων για να ακριβολογούμε, περί της κληρονομικής μνήμης τότε δεν αποκλείεται να έχουν μεταφερθεί στη μνήμη του πληροφορίες και μνήμες από έναν αρχαίο του πρόγονο, μέσα από τον γενετικό κώδικα.

Ακόμα και αυτά που λέει για μελλοντικές καταστροφές, επειδή ακριβώς μοίαζουν με παλίες προφητείες που ανέφερε ο Τρέχα, μπορεί να τις είχε "ακούσει" ο πρόγονος του και να τις αποθήκευσε και να κατάφερε ο μικρός τώρα να τις βγάλει στην επιφάνεια.

Συγκεκριμένα ο μικρός θυμίζει λίγο την γνωστή περίπτωση του Edgar Caycehttp://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_Cayce.

Παρόλαυτα δεν σημαίνει ότι η όλη ιστορία δεν έγινε εσκεμμένα ούτε ότι οι προφητείες του μπορούμε να πούμε ότι πρωτοτυπούν καθώς έχουμε ακούσει και διάβασει πολλές...

quote:
Πιστεύω ότι ο Χριστός
δεν έχει αντίπαλο..Παίζει μόνος Του στο γήπεδο...

Τρέχα πολύ φοβάμαι ότι αυτό είναι όντως το πρόβλημα της Χριστιανικής θρησκείας...μόνος του παίζει ο Ιησούς...
Άλλη 11αδα Αυτός.
Άλλη 11αδα η υπόλοιπη Εκκλησία.

quote:
Λέει για την Βαβυλωνα τη Μεγάλη η Αποκάλυψη και εννοεί την Αμερική.
Την ονομάζει πάρδαλη

Γιατί την ονομάζει πάρδαλη?
Τι θέλει να πει?
Ότι είναι πολυπολιτισμική...δεν ανήκουν οι πολίτες της σε ένα έθνος...όπως ήταν, υποθετικά, και η Βαβυλώνα.

Όμως γιατί οι Η.Π.Α. συγκεκριμένα?
Πριν τον Ιωάννη είχαμε αρκετές πολυπολιτισμικές αυτοκρατορίες.
Μετά από αυτόν...άλλες τόσες

Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία (όταν ήταν ενιαία αλλά και όταν χωρίστηκε)
Μογγολική Αυτοκρατορία
Οθωμανική Αυτοκρατορία
Αραβική Αυτοκρατορία
Αυστροουγγρική Αυτοκρατορία
Βρετανική Αυτοκρατορία
ΕΣΣΔ

Γιατί σώνει και καλά να είναι οι Η.Π.Α?
Άλλο είναι το κόλλημα με την Βαβυλώνα στην Αποκάλυψη.

Παρολαυτα Τρέχα...έλλειπα καιρό από τη συζήτηση..
Δεν είδα πουθενά να αναπτύζεις απόψεις για την συνειδησιακή αλλαγή που θα γίνει στην ανθρωπότητα το 2012.
Και αυτό το λέω γιατί μου μπήκαν υποψίες, μήπως απλά θες σε κάθε θέμα να πηγαίνεις απλά κόντρα σε κάθε άποψη που δεν συμφωνεί με την δικία σου?

Πάντως θα βγει ταινία και για το 2012...
Να δούμε τι θα πει και το Hollywood...από ποία ειδικά εφέ θα έρθει η αλλαγή...

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 10:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αγαπητέ μου gilgamesh, δεν διαφωνούμε πουθενά σε
αυτά που λές...Κι εγώ γνωριζω απο γραφές ότι θα ρθούν
άλλα άτομα, απο την ιστορία να πάρουν μέρος στα τελευταία
δρώμενα αυτού του πλανήτη, με την ισχύουσα κατάσταση..
Πάμε σε μια άλλη εποχή, θέλει αντιπροσώπευση της προκοπής η
ανθρωπότητα, όχι ότι νάναι...
Όσο για τη Βαβυλώνα τη Μεγάλη, που εδηλητηρίασε όλα τα έθνη
με τα προιόντα της( σου λέει τίποτε αυτό;) κάθεται πάνω σε ύδατα
πολλα και έχει γυναίκα με ποτήριον γέμον βδελυγμάτων στο χέρι
της, οπως το μασονικό δώρο των γάλλων φραγκομασώνων στη νέα χώρα, που ονόμασαν "άγαλμα της ελευθερίας".Με το όποιο νόημα της
ελευθερίας εννοούν.Μπορείς άνετα ν δεις το παρδάλης, απο το ότι δεν
είνι ένα έθνο, μία φυλή.Είναι ένα εβραιομασωνικό πείραμα, για την
Κοινωνία Των Εθνών, που ετοιμάζουν, ώστε να είναι όλη η γή ένα κράτος
και μια ηγεσία για όλους....
Αυτό επιχειρούν κι στην Ευρώπη, τη γυναίκα με κύκλο αστέρων 12, που
κοιλοπονά να γεννήσει, όπως η ΕΟΚ, που αν κι έχει 27 χώρες, τα
αστέρια "κόλλησαν" στα 12...Η Βαβυλών, αναφέρεται και ως
υπερδύναμη...Είναι η ΗΠΑ, που όπως λέει η Αποκάλυψη θα βυθιστεί και
θα την βλέπουν ολα τα έθνη, όπως θα καταποντίζεται.Αυτή που
έκανε εμπόριο λέει με όλα τα έθνη και αναφέρονται για πρώτη φορά
τόσα αγαθά εμπορίου, που έχει ενδιαφέρον να δει ποιά χώρα έχει
αυτά τα εμπορικά αντικείμενα, έστω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 11:38:10  Εμφάνιση Προφίλ
Άρα δηλαδή το 2012 αρχίζει νέα εποχή για την ανθρωπότητα στην οποία θα λάβουν χώρα τα τελευταία δρώμενα του πλανήτη?

Ωραία. Έστω ότι είναι έτσι. Γράφεις για αντιπροσώπευση της προκοπής.
Εννοείς, εάν κατάλαβα καλά, συνετή ηγεσία σε κάθε κράτος και οργανισμό σωστά?

Και εάν κατάλαβα καλά, από το ότι να'ναι που λες, δεν επιθυμείς τα "Παγκόσμια Κέντρα Συνωμοσιών-Εξουσίας" να κυβερνάνε. Ωραία και σε αυτό.

Τι κάνουμε εμείς? Πως πρέπει να αντιδράσουμε ως πολίτες στον ερχομό της νέας εποχής και πως να επιλέξουμε τη προκομένη ηγεσία?

Ναι τα στοιχεία δεν είναι και ικανοποιητικά για να πεις ότι ο Ιωάννης σκιαγραφεί τις Η.Π.Α. ως τη Βαβυλώνα.
Αλλά δεν έχει σημασία πλέον.
Ο Ιωάννης δεν ζει, ο καθένας από εμάς θα δίνει όποια ερμηνεία θέλει στις γραμμές του ανάλογα με τα στοιχεία και το υπόβαθρο που έχει, οπότε μάλλον πρέπει να στρέψουμε τη προσοχή μας σε παιδία που ζούνε τώρα και αναφέρουν προφητείες.
Να τα εξετάσουμε, να συζητήσουμε μαζί τους, να δούμε τι γίνετε και με αυτά.


Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 12:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου gilgamesh, σε μια τέτοια ιστορική αλλαγή που
θα επηρεάσει ριζικά την εξέλιξη της ανθρωπότητας, είναι
να γινουν τόσα πολλά που χάνει την αξία του το έργο
ενός ατόμου...Τώρα, μαθαίνουμε που πάμε, ζούμε το μεταίχμιο
μια αλλαγής, πολύ σημαντικής....Δεν είναι ώρα να κάνουμε
κάτι...
Συμφωνούμε να εξετάσουμε τα στοιχεία που υπάρχουν και αυτός
λέγεται διάλογος...
Η εποχή μας, ας πούμε,έχει μια λαχτάρα, που εκφράζεται
μέσα απο όλες αυτές τις νεοεποχίτικες οργανώσεις, που πιέζουν ασθμένως, για ιστορικές αλλαγές, όπως,έχουν ζητήσει,
ένα κράτος, μια θρησκεία, ένας ηγέτης..Θέσεις που έχουν ειπωθεί
απο επίσημα χείλη και εκπροσώπους παγκοσμίων οργανισμών και σύντομα
θα γίνει απαίτηση απο τους οπαδούς του και τότε, οι συγκρούσεις των παλαιών κινήσεων με τις νέες, θα είναι έντονες και οδυνηρές....

Αλλα, μπροστα, υπάρχει το μέλλον του ανθρώπου, σαφώς ανώτερο
απο ότι έως τώρα γνωρίζουμε...
Και φυσικά, όχι λόγω επιστήμης, αλλά λόγω πνεύματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 17:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
gilgamesh

Η θεωρία της 'κυτταρικής μνήμης' μου αρέσει κι εμένα πολύ. Ποτέ δεν κατάλαβα πώς μπορεί να λειτουργήσει η 'μετενσάρκωση'. Στην ουσία μπορεί να είναι και το ίδιο πράγμα, απλά βρήκαμε έναν πιο επιστημονικό όρο, πιό... γήινο.
Στην κυτταρική μνήμη, οι μνήμες, βιώματα, συναισθήματα περνάνε στις επόμενες γενιές μέσα στο dna. Ίσως έτσι εξηγείται γιατί οι ψυχικές παθήσεις είναι κληρονιμικές (αν δεν πολεμήσεις τους "δαίμονές" σου, θα κληθούν να τους πολεμήσουν οι απόγονοί σου).
Άν προσθέσουμε και το 'συλλογικό ασυνείδητο' του ψυχιάτρου Γιούνγκ, δένει το γλυκό.
Μας λείπει το κερασάκι.

Προσωπικά, δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο και το έχω γράψει και σε κάποιο θέμα, να κατοικούσαν άνθρωποι στην Αφροδίτη πριν (? με πολλά, πολλά μηδενικά) χρόνια. Γιατί όχι και στον Άρη, αφού το επιβεβαιώνει και ο μικρούλης. Ίσως "μετακόμισαν" στη Γή πρίν καταστραφούν οι πλανήτες τους, από εκεί μπορεί να προέρχονται οι μνήμες του μικρούλη.

Ο μικρούλης στο βίντεο λέει πως οι φυλές στον Άρη έκαναν πόλεμο. Χμμμ, ίσως γι αυτό οι πρόγονοί μας ονόμασαν τον Άρη θεό του πολέμου. Τα ίσως που γεννήθηκαν αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου είναι πολλά, π.χ, αναφέρεται η βοήθεια του Άρη σε κάποιους πολέμους εδώ στη Γή!

Οι κάτοικοι του Άρη έκαναν συνέχεια πόλεμο και οι κάτοικοι της Αφροδίτης έκαναν συνέχεια έρωτα! Όλοι μαζί συναντήθηκαν με τους Γήινους και δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα!


quote:
Το παιδί εάν δεν είναι "κατασκεύασμα" ατόμων που έχουν να κερδίσουν από αυτό

Όποιος δεί το βίντεο (στο οποίο είναι 11 ετών)... καταλαβαίνει ότι η μάνα του το έβγαλε με το ζόρι στις κάμερες. Το παιδί δεν θέλει να μιλήσει. Και καλά κάνει.
Ας ελπίσουμε να μην το καταστρέψουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 18:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μιλάμε για πολύ μεγαλη φαντασία αγαπητή μου mimosa...
Αν πιστεύεις αυτά περί Άρειων πολέμων, τότε καταλαβαίνω γιατί
σου φαίνονται τόσο ρηχά τα του χριστιανισμού...Δεν έχουν πολλούς τόπους για ντεκόρ....Ούτε διαστημόπλοια...
Για τις υποθέσεις που κάνεις με τον πλανήτη Άρη, μπορώ να πω
ότι προσωπικά πιστεύω και γνωρίζω,ότι δεν ευσταθούν, αφού δεν
έχουμε κανένα στοιχείο που να μιλάει για ζωή εκεί...Ποτέ ένα πειστήριο για όποια σύνδεση με τον κόκκινο πλανήτη...Παρά μόνο ικασίες ευφάνταστων, που αλλοιώνουν την εμφάνιση των δαιμόνων ως έλευση εξωγήινων..Αυτοί και μεις υπάρχουμε σε υλική μορφή, τίποτε
άλλο, πόσο λογική χρειάζεται; Δεν έχει γραφεί πουθενά για άλλους.
Για μας και για τους "άλλους",θεούς, δαίμονες πνεύματα...
Μόνο αυτές οι δυο μορφές ζωής έχον παρατηρηθεί..
Ψάξε το...Με στοιχεία...

Στο θέμα ζωή σε άλλο πλανήτη και δη στον Άρη, θέλει λίγη λογική... Τόσοι αιώνες, αν υπήρχε τέτοια πιθανότητα, θα υπήρχαν μαρτυρίες,
οπαδοί, γνώστες κι ερευνητές του θέματος...Αυτό που έχουμε ειναι υποθέσεις κάποιων, συγκεκριμένων, με συγκεκριμένες τοποθετήσεις στο πως πρέπει να είναι ο πλανήτης: Μια παγκόσμια κοινότητα, με ένα
ηγέτη και μια κοινωνία, όπου όλοι θα μάθουν τους νέους κανόνες για το τι είναι άνθρωπος....
Ζωή στον Άρη, μόνο στο Χόλυγουντ....Γιατί, ξέρεις κάθε πλανήτης είναι διαφορετικός,η πιθανότητα ζωής, θεωρείται ανάλογα απίθανη περίπτωση...Μιλάμε για λογική..Γιατί όσο απίθανη φαντασία χρησιμοποιούν για τους εξωγηινους, τόσο υπερβατικό υλισμό ποτίζουν τη δική μας κοινωνία....Κι αυτό είναι άσχημο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 19:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
που αλλοιώνουν την εμφάνιση των δαιμόνων ως έλευση εξωγήινων..Αυτοί και μεις υπάρχουμε σε υλική μορφή, τίποτε
άλλο, πόσο λογική χρειάζεται;

Μάλιστα...η ύπαρξη δαιμόνων σε υλική μορφή είναι πιο πιθανή από το να κατοικούσαν άνθρωποι στον Αρη πριν πολλά εκατομμύρια χρόνια όταν το ταξίδι μέσα στο Ηλιακό μας σύστημα είναι εφικτο. Ξαναμάλιστα.
Διαφωνούμε γιατί εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχουν δαίμονες σε υλική μορφή. Αλλά δεν θα αγχωθώ κι όλας. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις.

Δεν εγραψα για καμμία ΕΛΕΥΣΗ εξωγήινων!!!!!!!

Edited by - mimosa on 03/02/2009 19:35:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 19:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλή μου mimosa,εσύ δεν το έγραψες αυτο: "
Ίσως "μετακόμισαν" στη Γή πρίν καταστραφούν οι πλανήτες τους, από εκεί μπορεί να προέρχονται οι μνήμες του μικρούλη...."
Δεν μιλάς για εξωγήινους, με αναφορές σε μετεγκατάσταση απο τον
Άρη;
Ειδικά αυτό το ταξίδι μέσα στο ηλιακό μας σύστημα, πολύ με άρεσε...
Δηλαδή, κάποτε μπορούσαν και τώρα όχι; Μήπως ανάποδα;Μήπως
λέμε επιθυμίες ρομαντικών;
Δαίμονες σε υλική μορφή έχουν δει πολλοί, αν ψάξεις θα βρεις..
Βρίθει το ιντερνέτ...
Με βίντεο και όχι υποθέσεις περί Άρειας καταγωγης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 20:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Α, νόμιζα πως εννοούσες έλευση στις μέρες μας.

Με τη φαντασία μπορούμε να υποθέσουμε ό,τι θέλουμε για μια μακρινή εποχή όπου κανένας δεν ξέρει τι γινόταν στη Γή & περίχωρα. Έχουμε μόνο τους μύθους..
Τα θρησκευτικά βιβλία δεν είναι και τόσο παλαιά...

Δεν μπορούμε όμως, ΣΗΜΕΡΑ, που ζούμε ολοι εδώ, στο ΤΩΡΑ, να μιλάμε για δαίμονες με υλική υπόσταση και δαίμονες που θέλουν να βγούν στην επιφάνεια της Γής.

Είναι πιο πιθανό να υπάρχουν ΣΗΜΕΡΑ δαίμονες και τέρατα... ή ΚΑΠΟΤΕ άνθρωποι στον Άρη;;
Δεν ξέρω άν με καταλαβαίνεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 20:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Αν πιστεύεις αυτά περί...

Δεν ξέρω αν τον έχεις παρατηρήσει, πάντα γράφω: νομίζω, ίσως, μπορεί, πιθανό... πολύ σπάνια χρησιμοποιώ τη λέξη πιστεύω... και αυτό γιατί δεν πιστεύω τίποτα... ούτε κάν τις σκέψεις μου!

Αν βρείς στα 176 μηνύματά μου τη λέξη πιστεύω πάνω απο 2-3 φορές θα σε κεράσω.

Edited by - mimosa on 03/02/2009 21:03:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 22:10:50  Εμφάνιση Προφίλ
Προσωπικά πιστεύω στη θεωρία της κυτταρικής μνήμης, καλή μου Mimosa, και όταν προσθέτουμε σε αυτή το "συλλογικό ασυνείδητο" αλλά και δείγματα της "εναλλακτικής" ή "απόκρυφης αρχαιολογίας" μπορούν να μας οδηγήσουν σε ένα ακόμα πιο ασφαλές συμπέρασμα σε σχέση με τον "αρχαίο διαπλανητικό αποικισμό".

Αυτό που λες με τον θεό Άρη, την υπόθεση περί πολέμου.
Αυτό που οι αρχαίοι Έλληνες είχανε πολύ καλές γνώσεις αστρονομίες κρυμμένες μέσα στους μύθους τους.
Αυτό που οι αρχαίοι Αιγύπτιοι και φυλές στην Αφρική αισθάνονταν μια ιδιαίτερη σχέση με τα ουράνια σώματα.
Τα έπη των Ινδών και οι μύθοι των Ίνκας παρουσιάζουν πολλά κοινά.

Δεν την αποκλείω την πιθανότητα πριν πολλά χρόνια, με πολλά μηδενικά πίσω, να είχαμε μια ιδιαίτερη σχέση με το διάστημα. Το θέμα πάλι είναι να μάθουμε από αυτό το παρελθόν.

Πολλοί, φίλη mimosa, έχουν υποστηρίξει ότι ένας πανάρχαιος οικουμενικός πολιτισμός καταστράφηκε από τα ίδια του τα έργα (πυρηνικό πόλεμο, διαφθορά...πολλά έχουν ακουστεί).
Κάποιοι το υποστηρίζουν και ως πιθανό σενάριο καταστροφής του γήινου πολιτισμού το 2012.

Εάν είναι αληθινές οι εικασίες αυτές καλό θα ήταν να παραδειματιστούμε ως ανθρώπινο είδος.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speaking

Edited by - gilgamesh on 03/02/2009 22:15:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 23:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή μου mimosa, σεβαστό το ότι δεν πιστεύεις ούτε
τις σκέψεις σου, αλλά να κάνουμε και κανένα διάλογο...
Οι δαιμονες υπήρχαν στους μύθους θρύλους και ιστορίες
των ανθρώπων..Μόνο τα τελευταία 50 χρόνια αντικαταστάθηκαν
απο θέματα με εξωγήινους, κλπ..Γιατί άραγε τώρα όλοι λένε
ότι δεν πιστεύουν όταν πριν 50 χρονια, όλοι τρέμανε να περάσουν
ας πούμε, απο νεκροταφείο...Πέρνανε τις φωνές τις νύχτες,κλπ..
Αυτά τα λέει κι η λαογραφία μας...Για UFO πάντως δεν μιλάει... ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 01:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Πολλοί, φίλη mimosa, έχουν υποστηρίξει ότι ένας πανάρχαιος οικουμενικός πολιτισμός καταστράφηκε από τα ίδια του τα έργα (πυρηνικό πόλεμο, διαφθορά...πολλά έχουν ακουστεί).
Κάποιοι το υποστηρίζουν και ως πιθανό σενάριο καταστροφής του γήινου πολιτισμού το 2012.

Ειναι λες και η ανθρωποτητα φτανει σε ενα συγκεκριμενο σημειο... και ξαναρχιζει απο την αρχη.. Αν ειμαστε στο ιδιο σημειο... τωρα πια ειμαστε εμπειροι! Πιστευω οτι ηρθε ο καιρος να ξεπερασουμε τους εαυτους μας!


Τρεχα, την αποψη μου για τους δαιμονες, την εχω γραψει αρκετες φορες σε διαφορα θεματα. Ειπα οτι δεν πιστευω σε δαιμονες με υλικη μορφη. Υπαρχουν οι δαιμονες που εχει γεννησει ο φοβος μας και κατοικουν στο μυαλο μας. Εμεις τους δωσαμε μορφη, εμεις τους τρεφουμε, οταν φοβομαστε.

quote:
Οι δαιμονες υπήρχαν στους μύθους θρύλους και ιστορίες
των ανθρώπων..

Οι δαιμονες υπαρχουν απο τοτε που υπαρχει ο ανθρωπος. Η πρωτη αιτια για την γεννηση τους ηταν το σκοταδι! Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το αναλυσουμε...

Και τωρα με αναγκαζεις να μιλησω για την εκκλησια...γιατι η εκκλησια
εκμεταλευτηκε αυτες τις φοβιες των ανθρωπων και επλασε τον σατανα, του φορεσε κερατακια, τον ζωγραφισε κοκκινο, μαυρο, φρικιαστικο, ερπετομορφο και δεν ξερω τι αλλο. Η εκκλησια τον κραταει στη ζωη, γιατι αν δεν υπαρχει σατανας, δεν υπαρχει εκκλησια. Δεν εχω γνωρισει ουτε εναν Χριστιανο που δεν φοβαται.
Οταν ο φοβος γινεται μερος της ζωης σου, συμφωνω, ακους διαφορα, νιωθεις παρουσιες γυρω σου, που ομως δεν μπορουν να σε βλαψουν!

quote:
..Γιατί άραγε τώρα όλοι λένε
ότι δεν πιστεύουν όταν πριν 50 χρονια, όλοι τρέμανε να περάσουν
ας πούμε, απο νεκροταφείο...

Γιατι πολυ απλα τα τελευταια χρονια ζουμε στην εποχη της απελευθερωσης. Οι πληροφοριες, η γνωση αφεθηκαν επιτελους ελευθερες. Οι επιστημες προχωρησαν, καποια φαινομενα βρηκαν αιτια! Σπουδαιοι ανθρωποι ασχοληθηκαν με τον ΑΝΘΡΩΠΟ, καποιοι χαρτογραφησαν το ασυνειδητο, ασχοληθηκαν με τις φοβιες ...
Η εκκλησια δεν εχει μεγαλη επιρροη !
Το θεμα σατανας γελοιοποιηθηκε απο τα μεσα ενημερωσης, τον κινηματογραφο, τα βιβλια!!
Δεν υπαρχει λογος να φοβουνται πια οι ανθρωποι! Δεν υπαρχει κανενας που να μπορει να τους κρατησει φοβισμενους! Εκτος απο τους ιδιους!

quote:
τα τελευταία 50 χρόνια αντικαταστάθηκαν
απο θέματα με εξωγήινους, κλπ

Και παλι... οι Χριστιανοι ειναι αυτοι που μιλανε για Νεφιλιμ που θα' ρθουν με τον Νιμπιρου...
Προφανως ο σατανας δεν πουλαει τωρα τελευταια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 01:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Αιτια για τον φοβο και για την γεννηση του δαιμονα, μπορει να ειναι και καποια εικονα που ειδες πολυ μικρος και σε τρομαξε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 02:18:25  Εμφάνιση Προφίλ
Όντως mimosa, το ανθρώπινο είδος κουβαλάει εμπειρίες στη πλάτη του αλλά ταυτόχρονα κουβαλάει και το αιώνιο πείσμα του.

Εγώ πάντως είμαι αισιόδοξος.
Δεν πιστεύω ότι θα αυτοκαταστραφούμε, όπως λένε ότι έγινε στο παρελθόν, αλλά ίσα ίσα θα τα βρούμε και μεταξύ μας.

Έστω και εάν αυτοί που θα τα βρούμε είμαστε λίγοι και δυτικοί.

Άνοιγμα παρένθεσης
Θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση mimosa, ότι ο κερατοφόρος και τραγοπόδαρος και κατακόκκινος δαίμονας που παρουσιάσε η εκκλησία μια φορά και ένα καιρό είναι αντιγραφή της αρχαιοελληνικής θεότητας του Πάνα.

Βέβαια για ορισμένους αρχαίους προγόνους μας ο Πάνας ήταν ποιμενική και φιλική θεότητα. Έγινε μισητή στους πρώτους χριστιανούς κυρίως για την έκφυλη ζωή του, κάτι που ήταν κάτι προκλητικό για τότε, δεν ξέρω για τώρα.
Άσε που πλέον οι μορφές των δαιμόνων είναι μπανάλ και δεν φοβίζουν ούτε 10χρονο. Ειδικά τα 10χρονα με αυτά που βλέπουν στα cartoon και στο Hollywood έχουν αποκτήσει κάτι σαν ανοσία θα έλεγα.

Κλείνει η παρένθεση.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 02:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Δεν ξερω ποιον ειχε στο μυαλο της η εκκλησια οταν ζωγραφισε τον σατανα αλλα ο Πανας ειναι ο αγαπημενος μου θεος!
Αυτο που αντιπροσωπευει τουλαχιστον...
χμμ.. ενδιαφερον αυτο που ειπες... παρουσιαζοντας δηλ τη μορφη του Πανα ως Σατανα αυτοματα προκαλει στους ανθρωπους απεχθεια και μισος γι αυτο που αντιπροσωπευει...
Εμ, γι αυτο εχουμε γεμισει με αρρωστημενα παθη! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 10:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αγαπητή μου mimosa, αυτό ήταν ο Πάνας, αρρωστημένα
πάθη...Όλοι το ξέρουμε αυτό...Αγάλματα με κατσίκες σε
τρυφερές στάσεις κι άλλα βιτσιόζικα....Και φυσικά, υπάρχει
ως πνευματική οντότητα και δεν την δημιούργησε κανένας
ευφάνταστος χριστιανός...Τον έχουν δει αρκετοί και ο
υπογράφων επίσης, αλλά, τί να συζητάμε; Εσύ είσαι φάν...
Και φυσικά,ο Πάν είναι μια πλευρά του Σατανά....
Η διαστροφή των πάντων γενικά, όπως είναι ο διά-βολος....
Μίσος, απέχθεια, προκαλεί ότι αντιβαίνει το αποδεκτόν κάλλος...
Δεν είναι έτσι;
Έχασα πολλα επεισόδια προοδευτικής μόδας, μήπως;
Πάντως για εξωγήινους, δεν λένε οι χριστιανοί, δεν πιστεύουμε
ότι υπάρχει ζωή εκτός γής...Οι ορθόδοξοι εννοώ, γιατί ο Πάπας
τα γύρισε κι εκεί...
Αλήθεια δεν έχεις βαρεθεί να μιλάς συνέχεια για πουριτανούς και
προκατελειμένους υπο μορφή προβάτων χριστιανών; Υποβιβάζεις ένα
μεγάλο μέρος της ελληνικής κοινωνίας και δεν είναι σωστό...
"Αν δεν παινεψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει.." που
λέμε....
Κοίταξε επιτέλους ποιοι πουλάνε τα νέα παραμύθια και πόσο πουλάνε..... Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω μας; Δεν βλέπεις το
παραμύθι που πουλάνε στον κόσμο;Δεν καταλαβαίνεις που τον πάνε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 18:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Αλήθεια δεν έχεις βαρεθεί να μιλάς συνέχεια για

Διάλογο δεν είπες να κάνουμε; Με συγχωρείς, δεν θα το ξανακάνω.

Μόνο κάτι τελευταίο.
Τα πάθη αρρωσταίνουν όταν τα δαιμονοποιούμε, ενοχοποιούμε, καταπιέζουμε και φυλακίζουμε. Σαπίζουν μέσα μας.
Οι απαγορεύσεις φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα. Κι αυτό το βλέπουμε καθημερινα. Οι παππαδες που βαπτίζουν τα μωρά μας, παρακολουθούν το βιασμό τους στο Ίντερνετ. Οι παππάδες οι σαπιοκοιλιάδες μιλάνε για το αμάρτημα της λαιμαργίας.
Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι παππάδες...έχουν παρασύρει και τόσους ανθρώπους... και είναι κρίμα.

FREE PANASΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 19:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή mimosa, εννοείται ότι κάνουμε διάλογο,
αυτό που είπα είναι ότι μιλάς συνέχεια για τους
προκατελειμένους χριστιανούς, μίλα λίγο και για το
σήμερα, για το αύριο του 2012...Όπως το λές κι εσύ, απόψεις
λέμε κι έχει δικαίωμα ο καθένας να βλέπει το μέλλον που
οραματίζεται σαν συνεχεια του τώρα....
Όσο για πάθη, με συγχωρείς αλλα τα ξεπέρασα εδώ και πολλά χρόνια...
Τώρα είμαι απλα ερευνητής της αλήθειας και του ανθρώπινου...
Τα έζησα όσο δεν γίνεται, καλώς ή κακώς και τώρα..ηρέμησα...
Βλέπω πιο καθαρά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 19:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Ε, καλά, με ξανασυγχωρεις, απο σημερα θα σε ρωτάω και θα γραφω ό,τι τραβάει η ορεξή σου.
Φτιάξε μου ένα πρόγραμμα και μια λίστα με τα θέματα που δεν σου αρέσουν και θα το κανονίσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 20:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σόυ επισήμανα απλά ότι μιλάς πολύ για
κάποιους "πρωτόγονους" χριστιανούς φίλη mimosa
κι αυτό είναι άσχημο....
Εδώ λέμε για το 2012, πως το βλέπουμε, απο όλες τις πλευρές, όχι
για το πως κρίνουμε αυτές τις πλευρές, αλλά τις θέσεις
της κάθε μίας...
Για λίστες, δεν ξέρω, κάτι μου φέρνουν απο κουκουλοφόρους...
Εσύ, πως βλέπεις αλήθεια μια ενδεχόμενη μεγάλη αλλαγή στη γή,
είτε το 2012, είτε το 2015, τι πιστεύεις ότι θα άλλαζε πολύ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 20:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Κληρονομικό χάρισμα να βλέπω το μέλλον δεν έχω. Απλά βλέπω καθημερινά πως αλλάζουν οι άνθρωποι προς το καλύτερο και χαίρομαι.
Το 2012 εύχομαι και ελπίζω να μας ρουφήξει η μαύρη τρυπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 20:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Σόυ επισήμανα απλά ότι μιλάς πολύ για
κάποιους "πρωτόγονους" χριστιανούς φίλη mimosa
κι αυτό είναι άσχημο....
Εδώ λέμε για το 2012, πως το βλέπουμε, απο όλες τις πλευρές, όχι
για το πως κρίνουμε αυτές τις πλευρές, αλλά τις θέσεις
της κάθε μίας...

Πώς τα λές έτσι... θα νόμιζει κανείς οτι είσαι θύμα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 22:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αλήθεια, για το 2012 και το τι θα γίνει, φίλη mimosa,
δεν βγάζεις κάποιο συμπέρασμα απο αυτό που εσύ λές και
συμφωνώ: " Οι άνθρωποι γίνονται καλύτεροι," γιατί, κρατήσου,
έτσι ακιβώς το βλέπω κι εγώ...;
Κι εγώ πιστεύω οτι αυτό που θα γίνει, είτε το 2012, είτε αργότερα
είναι ότι θα φτιάξουμε επιτέλους ένα κόσμο καλύτερο...
Είμαστε, λοιπόν, στην ίδια πλευρά..
Απλά εμένα με λένε Βαγγέλη κι εσένα mimosa...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 17:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
" Οι άνθρωποι γίνονται καλύτεροι," γιατί, κρατήσου,
έτσι ακιβώς το βλέπω κι εγώ...

Δεν αμφέβαλλα!... αυτη η αλλαγή έχει ξεκινήσει εδώ και κάποια χρόνια και θα συνεχίσει και μετά το 2012. Μακάρι να ταν τόσο α΄πλό και να άλλαζαν όλα στις 21/12/2012 στις 12:21, χωρίς να χρεαστεί να προσπαθήσουμε και να κουραστούμε!

quote:
Είμαστε, λοιπόν, στην ίδια πλευρά..

Δεν σε έβαλα ποτέ απέναντι!
Έχω πρόβλημα μόνο με τη σκοτεινή πλευρά της εκκλησίας αγαπητέ Βαγγέλη... Το ότι κάποιοι χριστιανοί θέλουν τον πόλεμο για πεθάνουν οι αλλόθρησκοι Τούρκοι βρίσκεται στη σκοτεινή πλευρά. Στην Ελλάδα ζω, τους έχω ακούσει να το λένε!
Ο σατανάς και οι φίλοι του βρίσκονται στη σκοτεινή πλευρά. Δεν μπορεί να υπάρξει ο σατανάς στο Φως!!!

Το πώς μπορεί να βοηθήσει κάποιον η Φωτεινή πλευρά το έχουμε συζητήσει και σε άλλα θέματα!

Το πρόβλημά μου είναι με τις σκοτεινές πλευρές όλων των δογμάτων, όχι μόνο του χριστιανισμού... αλλά τώρα που το σκέφτομαι, οι σκιές υπάρχουν γιατί υπάρχει το Φώς. Όσο βρίσκει πάνω στη ύλη θα δημουργεί σκιές. Εχμ.. μπερδεύτηκα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 17:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε απόλυτα φίλη mimosa......Αυτή
η Βαβέλ της επικοινωνίας των ανθρώπων, εμποδίζει να
είμαστε΄ολοι μαζί, αφου όλοι, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι,
θέλουμε τα ίδια πράγματα...Θέλω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος
μπορεί να ενωθεί, δίχως πιέσεις, δίχως κόλπα,ώστε να ανέβει
στο επόμενο στάδιο του, που είναι η παγκόσμια αντίληψη...
Αυτά βλέπουμε ή θέλουμε να βλέπουμε σε ένα κοντινό μέλλον, γιατί
το σήμερα δείχνει αυτό που είναι:Ένα τέλςο εποχής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 20:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Όταν κοιτάμε τις Φωτεινές πλευρές θα συμφωνούμε...
Οι σκιές μας μπερδεύουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2009, 23:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή μου mimosa,εκεί είναι το όλο ζήτημα:Αν μπορούμε
να διακρίνουμε αυτά που φαίνονται, μέσα απο τις σκιές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 00:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
mimosa:
Τα πάθη αρρωσταίνουν όταν τα δαιμονοποιούμε, ενοχοποιούμε, καταπιέζουμε και φυλακίζουμε. Σαπίζουν μέσα μας.
Οι απαγορεύσεις φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα. Κι αυτό το βλέπουμε καθημερινα. Οι παππαδες που βαπτίζουν τα μωρά μας, παρακολουθούν το βιασμό τους στο Ίντερνετ. Οι παππάδες οι σαπιοκοιλιάδες μιλάνε για το αμάρτημα της λαιμαργίας.
Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι παππάδες...έχουν παρασύρει και τόσους ανθρώπους... και είναι κρίμα.


Γιατί γενικεύεις? Εάν στη γειτονιά σου υπάρχει ένας διεφθαρμένος. τότε είσαι και εσύ?

quote:
mimosa :
Και τωρα με αναγκαζεις να μιλησω για την εκκλησια...γιατι η εκκλησια
εκμεταλευτηκε αυτες τις φοβιες των ανθρωπων και επλασε τον σατανα, του φορεσε κερατακια, τον ζωγραφισε κοκκινο, μαυρο, φρικιαστικο, ερπετομορφο και δεν ξερω τι αλλο. Η εκκλησια τον κραταει στη ζωη, γιατι αν δεν υπαρχει σατανας, δεν υπαρχει εκκλησια. Δεν εχω γνωρισει ουτε εναν Χριστιανο που δεν φοβαται.
Οταν ο φοβος γινεται μερος της ζωης σου, συμφωνω, ακους διαφορα, νιωθεις παρουσιες γυρω σου, που ομως δεν μπορουν να σε βλαψουν!


Για να αναγκάζεσαι να μιλήσεις, αυτό σημαίνει ότι ξέρεις και άλλα πολλά....ας σε ρωτήσω λοιπόν,
1)πότε η εκκλησία ανέφερε για πρώτη φορά το δαίμονα?
2)πριν ή μετά την ίδρυσή της?
Αυτά για αρχή.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2009, 00:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Δεν καταλαβαινω το νοημα της ερωτησης.

1, 2. Παλι δεν καταλαβα. Αν δεν εχει ιδρυθει πως θα το αναφερει;
Μηπως θες να πεις οτι η λεξη δαιμονας ειναι αρχαια ελληνικη;
ΑΝ εννοεις αυτο, τη λεξη δαιμονας τη χρησιμοποιω για να καταλαβαινομαστε. Εγω τους εχω ονομασει "ενεργειακα βδελυγματα". Νομιζω ειπα οτι δαιμονες υπαρχουν απο τοτε που υπαρχει ο ανθρωπος.
Το οτι υπηρχαν παντα δεν αλλαζει το οτι η εκκλησια τους χρησιμοποιει gia na τρομοκρατει τους ανθρωπους. Δεν χρησιμοποιει τον αρχιδαιμονα σατανα;

Edited by - mimosa on 06/02/2009 00:58:58

Edited by - mimosa on 06/02/2009 01:14:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy