ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2012, 20:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Έχω ακούσει πολλές προσπάθειες μεταφυσικής ερμηνείας της κβαντομηχανικής, και είμαι περίεργος να μάθω με ποιο τρόπο αυτή η πολύ σπουδαία θεωρία ερμηνεύει ή συνδέεται με την συνείδηση (και πως ορίζεται η συνείδηση είναι ένα θέμα)

Ψευτογιαννε

Ενα και μοναδικό θα σου πώ και ότι καταλάβεις...άν!!!

Εντός των πλαισίων της κλασσικής Φυσικής και του σκεπτικισμού,δεν θα καταλάβεις ΠΟΤΕ την σύνδεση της κβαντομηχανικής με την συνείδηση,συλλογική και ατομική.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μα αυτό είναι αυτονόητο
Εγώ παραδέχομαι την μικρότητά μου ως άνθρωπος τούτης εδώ της γης
Είναι δυνατόν να συγκριθώ με πεφωτισμένους της διαγαλαξιακής συμμαχίας, όπως απερίφραστα και περίτρανα εσύ αυτοπροσδιορίζεσαι?

Η συνείδηση , σαν έννοια, έχει ένα πολύ πλατύ νόημα – για τις φτωχές μου γνώσεις, είναι δύσκολο να την προσδιορίσω απόλυτα .
Η κβαντομηχανική από την άλλη μεριά, μπορεί να έχει κάποια σχέση με την “λειτουργία” της σκέψης (όχι την σκέψη καθεαυτή),
Εσύ βέβαια είναι αυτονόητο πώς γνωρίζεις ακριβώς και μπορείς με σαφήνεια να περιγράψεις τι είναι συνείδηση, και βεβαίως ούτε λόγος ότι μπορείς να δώσεις μια πλήρη ερμηνεία της σκέψης.

Εγώ ο δυστυχής που δεν έχω πολλά σούρτα φέρτα με εξωγήινους και διαπλανητικές ενημερώσεις, , από ποιόν θα μπορούσα να ενημερωθώ και από που να γνωρίζω ακόμα και απλά θέματα που εσύ κατέχεις καλά, όπως παράδειγμα, για κούφια γη, κούφιο -τεχνικό – φεγγάρι, έργο εξωγήινων παρατηρητών, που επεξεργάζονται την μεγάλη τελική σύγκρουση της “δικής” μας διαγαλαξιακής συμμαχίας με τους κακούς ανδρομέδιους που μας έρχονται με κάτι θεόρατα διαστημόπλοια – άκουσα για 250 χιλιόμετρα διάμετρο, αληθεύει? -

Μου έλεγες παλαιότερα και για τα κριμένα (δικά μας ) διαστημόπλοια πίσω από τον ήλιο μας, ισχύει?
Είναι εκεί ακόμα?

Για τα άλλα– τα διαστημόπλοια- που έχουν κρύψει οι δικοί μας, της διαγαλαξιακής συμμαχίας, σε υπόγεια σπήλαια, - ακόμα και κάτω από τη μεγάλη πυραμίδα στην Αίγυπτο – έχουμε κανένα νεότερο?
Είναι ακόμα στην θέση τους προσμένοντας την ώρα που θα σημαίνουν οι καμπάνες?

Μου έβαλες κάποτε μια μεγάλη σπαζοκεφαλιά , και ακόμα δεν μπορώ να βρω τη λύση.

Λέω για εκείνη την περίεργη ερμηνεία της κβαντικής απροσδιοριστίας.
Είχες – τότε – υποστηρίξει, πως αν πετάξεις μια πέτρα ψιλά, αυτή πριν επιστέψει (ένεκα βαρύτητας να υποθέσω εγώ ο χαζός ) και σε χτυπήσει κατακέφαλα, θα έχει περάσει πρώτα από τον γαλαξία της Ανδρομέδας.
Θυμάσαι την περίπτωση εεε?

Λοιπόν έσπασα το κεφάλι μου όλους αυτούς του μήνες να βρω , όχι το πως θα ταξιδεύσει η πέτρα σου μέχρι την Ανδρομέδα και θα επιστρέψει στο τσακ – μπάμ (αυτό ήταν εύκολο) , αλλά πως εσύ θα είσαι σε θέση να πιστοποιήσεις πως έκανε αυτή τη διαδρομή.
Βέβαια να υποθέσουμε πώς την τελευταία στιγμή έκανες στο πλάι και η πέτρα δεν σου έσπασε το κεφάλι και είσαι ακόμα ζωντανός για την πιστοποίηση..

Σκέφτηκα δυο ενδεχόμενα
α. Οι φίλοι σου οι ανδρομέδιοι σου έγραψαν μήνυμα / χαιρετίσματα πάνω στην πέτρα και μπορείς να το δείξεις σε όλους τους δύσπιστους σκεπτικιστές.
β. Δεν μπορείς να το πιστοποιήσεις και λές μ@λ@κίες.

Ποιο τα δύο ισχύει ?
Ας το πάρει το ποτάμι

Να μάθω τουλάχιστον, αυτή την ανδρομέδια ερμηνεία της κβαντικής απροσδιοριστίας και μετά ας πεθάνω ευτυχής πως κατι τις σπουδαίο, κατάφερα να μάθω και εγώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2012, 21:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είχες – τότε – υποστηρίξει, πως αν πετάξεις μια πέτρα ψιλά, αυτή πριν επιστέψει (ένεκα βαρύτητας να υποθέσω εγώ ο χαζός ) και σε χτυπήσει κατακέφαλα, θα έχει περάσει πρώτα από τον γαλαξία της Ανδρομέδας.

Εξακολουθώ να το υποστηρίζω.
Αλλά,φωνή βοώντος εν τη ερήμω!!

Εκατομμύρια πιθανές διαδρομές έχει αυτή η πέτρα πρίν πέσει στο...κεφάλι σου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2012, 21:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε μουρλέ εσύ θα την πετάξεις ψηλά στο δικό σου κεφάλι θα πέσει

Όσο για τα εκατομμύρια “πιθανές” διαδρομές δεν το συζητώ.
Η απορία μου ήταν, εσύ πως θα πιστοποιήσεις την συγκεκριμένη ...... την ανδρομέδια

Για τις λοιπές δεν γενάτε θέμα
Το ξέρουμε το θέμα ακόμα και εμείς οι .... ανθρώπινοι άνθρωποι της γης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2012, 10:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis :

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Κηφέας

Εάν κατάλαβα καλά , φίλε gianipseftis , εννοείς ότι αν κάποιος αντί να σχηματίσει υπόθεση προς διερεύνηση , διατηρήσει , τη διαίσθηση , ατόφια και εκλάβει (αυθαίρετα & αβάσιμα) αυτήν σαν δεδομένη αλήθεια τότε μετατρέπεται αυτή (η διαίσθηση) σε “ψευδαίσθηση” , που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αξιωματική βάση (ψευδή) , που πάνω της θα στηθεί μια λογικοφανής άποψη χωρίς καμία επιστημονική αξία . . .


--------------------------------------------------------------------------------


Ναί! σωστά κατάλαβες φιλε Κηφέα, αυτό ακριβώς εννοώ.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Κι εγώ τι φταίω αν όλα αυτά τα κάνει ο υποθετικός σου φίλος ;
--------------------------------------------------------------------------------


Δεν αναφέρθηκα σε κάποιον “υποτιθέμενο” φίλο μου, και ούτε βεβαίως σου καταλόγισα κάποια δική σου ευθύνη.

Ως εκ τούτου, δεν κατανοώ το νόημα αυτής της επισήμανσης,.
Τέλος πάντων

Προφανώς αν και κατάλαβες τι είπα, δεν κατάλαβες που οδηγεί ο συλλογισμός.

Η διαίσθηση από την φύση της, είναι μια ιδιαίτερα προσωπική υπόθεση, χωρίς καμία οικουμενική αξία.

Ποιος θα μπορούσε άραγε να δεχθεί άκριτα κάθε μεμονωμένη διαισθητική γνώση, ειδικά όταν αυτή χρησιμοποιείται ως βάση για μια πρόταση/θεωρία ?

Είναι προφανές πως δεν σε ενδιαφέρει η διερεύνηση αυτού του θέματος, μη αιτιολογώντας την διαφωνία σου.
Δεν έχει επομένως κανένα νόημα να επιμείνω


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Έθεσες τόσα πολλά θέματα , φίλε μου , που δεν μπορούν να απαντηθούν με μερικές , μόνο , φράσεις . Απαιτείται μεγάλη συζήτηση
--------------------------------------------------------------------------------

Την δική σου γνώμη για την διαίσθηση μόνο σε ρώτησα, τα υπόλοιπα θέματα που επικαλείσαι, αφορούσαν τον θεματοθέτη
Βεβαίως όχι πως δεν θα με ενδιέφερε και η δική σου γνώμη.

Η έννοια της συνείδησης είναι πολύ πλατιά για να την κουβεντιάσουμε στα στενά όρια του διαλόγου στο φόρουμ.
Αυτή ήταν και η βασική ένστασή μου, για την χρήση του όρου “συνείδηση” και για τη σχέσης που πιθανόν να έχει με την κβαντομηχανική.


Φίλε gianipseftis

Θέλω να εστιάσω στο παραπάνω μήνυμά σου στις φράσεις που έχω σημειώσει με έντονα γράμματα.

Ο λόγος για τον οποίο δεν ήθελα να επεκταθώ στη διερεύνηση της έννοιας της διαίσθησης δεν είναι το ότι : δεν με ενδιαφέρει η διερεύνηση αυτού του θέματος . Αντιθέτως έχω αναφερθεί στο θέμα αυτό πολλές φορές , λεπτομερειακά , σε διάφορα άλλα topics. Απλώς δεν ήθελα να επεκταθώ στην ανάλυση αυτής της έννοιας (της διαίσθησης) γιατί (καλώς ή κακώς) θεώρησα ότι το θέμα θα εκτροχιαζόταν από την πορέια που είχαμε δώσει μέχρι τώρα . Επειδή δεν είχα καμία πρόθεση να υποβαθμίσω την ερώτησή σου (με το να μην σου απαντήσω), θα σου εξηγήσω όσο μπορώ πιο περιληπτικά (πράγμα το οποίο γίνεται πολύ δύσκολα μέσα από γραπτά μηνύματα), για ποιον λόγο δεν ήθελα να εμπλακώ (για μια ακόμη φορά) με την έννοια της "διαίσθησης" .

Για να εξηγήσω τι θεωρώ "Διαίσθηση" πρέπει πρώτα να κάνω μια εισαγωγή για το τι είναι "Μεταφυσική" :

Υπάρχουν δυστυχώς άνθρωποι που έχουν την τάση να "κρίνουν" εκείνο που αγνοούν και οι οποίοι , επειδή δίνουν το όνομα της “Μεταφυσικής” σε μια γνώση καθαρά ανθρώπινη και ορθολογιστική (πράγμα που θεωρείται επιστήμη ή φιλοσοφία) φαντάζονται πως η Μεταφυσική , δεν είναι τίποτα παραπάνω , ούτε τίποτα άλλο από τέτοιου είδους γνώση , και απ’αυτή τους τη γνώμη , βγάζουν το λογικό συμπέρασμα , πως αυτή η μεταφυσική δεν μπορεί να οδηγήσει πραγματικά σε κανένα αποτέλεσμα .

Ας δούμε το θέμα του ορισμού της Μεταφυσικής από μια άλλη οπτική γωνία .

Μπορούμε να δώσουμε ορισμό της μεταφυσικής όπως την εννοούμε ;

Όχι , διότι "ορισμός" σημαίνει "περιορισμός" κι’αυτό που έχομε υπόψη μας , είναι πραγματικά και αφ’εαυτού απόλυτα απεριόριστο . Δεν μπορεί λοιπόν να περιοριστεί μέσα σε κανένα τύπο , ούτε σε κανένα σύστημα .

Μπορούμε να δώσουμε κάποιο χαρακτηρισμό στη Μεταφυσική , λέγοντας , παραδείγματος χάρη , πως είναι η γνώση των παγκοσμίων αρχών .

Αυτό όμως , δεν είναι καθαυτό ορισμός , κι’επί πλέον δεν μπορεί να μας δώσει , παρά μια πολύ αόριστη ιδέα . Κάτι θα προσθέσουμε σ’αυτόν , αν πούμε πως η περιοχή αυτών των αρχών , εκτείνεται πολύ πιο μακριά απ’ότι νόμιζαν μερικοί , οι οποίοι παρ’όλα αυτά έκαναν μεταφυσική , αλλά μερικευμένη και ατελή .

Έτσι ο Αριστοτέλης , θεωρούσε την μεταφυσική σαν γνώση του όντος ως όντος , την ταύτιζε με την οντολογία , δηλαδή έπαιρνε το μέρος για σύνολο .

Για την Μεταφυσική , όμως , το καθαρό “Είναι”, δεν είναι η πρωταρχική ούτε η πιο παγκόσμια από τις αρχές , διότι αφ’εαυτής ενέχει ορισμό .

Πρέπει λοιπόν να πάμε πέρα από το όν .

Αυτό είναι εκείνο που έχει τη μεγαλύτερη σημασία .

Αυτό είναι η αιτία για την οποία κάθε πραγματικά μεταφυσική σύλληψη , κατ’ανάγκην διατηρεί πάντοτε ένα ανέκφραστο μέρος , και το καθετί ακόμη που μπορούμε να εκφράσουμε , δεν είναι κυριολεκτικά τίποτε , συγκρινόμενο μ’εκείνο που ξεπερνά κάθε έκφραση , σαν το πεπερασμένο , που οσοδήποτε μεγάλο κι’αν είναι το μέγεθός του , είναι μηδαμινό απέναντι στο Άπειρο .

Όλες οι εξωτερικές μορφές έκφρασης , άσχετα αν είναι λέξεις ή σύμβολα οποιουδήποτε είδους , αποτελούν μόνον ένα υπόβαθρο , ένα σημείο στήριξης , για να υψωθεί κανείς σε δυνατότητες σύλληψης που ξεπερνούν αυτές τις μορφές σε άφθαστο βαθμό .

Θα συνεχίσω στο επόμενο μήνυμά μου , ξεχωριστά , για να αναφερθώ στο θέμα της "Διαίσθησης" .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2012, 11:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω τονίσει και παλαιότερα , κάνομε λόγο για μεταφυσικές συλλήψεις , επειδή δεν έχομε άλλο όρο στη διάθεσή μας για να γίνουμε κατανοητοί .

Να μη θεωρήσει όμως κανείς απ’αυτό , πως υπάρχει κάτι που μπορεί να εξομοιωθεί με επιστημονικές ή με φιλοσοφικές συλλήψεις.

Δεν πρόκειται να κατασκευάσουμε κανενός είδους “αφηρημένες έννοιες”, αλλά να πάρουμε άμεση γνώση της αλήθειας , όπως είναι αυτή καθ’εαυτή .

Η επιστήμη είναι γνώση ορθολογιστική , συμπερασματική και πάντοτε έμμεση .

Η μεταφυσική είναι γνώση υπερ-ορθολογιστική , ενορατική και άμεση .

Αυτή η καθαρώς νοητική ενόραση , που άμα λείπει , δεν υπάρχει αληθινή μεταφυσική , με κανένα τρόπο δεν επιτρέπεται να εξομοιωθεί με τη διαίσθηση, για την οποία κάνουν λόγο μερικοί σύγχρονοι φιλόσοφοι , διότι αυτή η τελευταία , αντίθετα προς την πρώτη , είναι υπο-ορθολογιστική.

Υπάρχει μια νοητική ενόραση και μια διαίσθηση που σχετίζεται με τα αισθητήρια .

Η πρώτη (η νοητική ενόραση) είναι πιο πάνω από το λογικό , αλλά η άλλη (η διαίσθηση) είναι κάτω απ’αυτό .

Αυτή η τελευταία (η διαίσθηση) , δεν μπορεί να συλλάβει , παρά μόνο τον κόσμο των μεταβολών και του γίγνεσθαι , δηλαδή την φύση , ή μάλλον , ένα απειροελάχιστο μέρος της φύσεως .

Απεναντίας , πεδίο της νοητικής ενόρασης , είναι η περιοχή των αιωνίων και αμετάβλητων αρχών . Είναι η μεταφυσική περιοχή .

Η υπερβατική νόηση , για να συλλάβει με άμεσο τρόπο τις παγκόσμιες αρχές , πρέπει να ανήκει και η ίδια στην τάξη της παγκοσμιότητας . Δεν είναι μια ατομική ικανότητα . Κι’αν τη θεωρήσουμε σαν τέτοια , θα ήταν αντιφατικό , διότι δεν είναι δυνατόν να βρίσκεται ανάμεσα στις δυνατότητες του ατόμου κι’η δυνατότητα να ξεπερνά τα δικά του όρια , δηλαδή να βγαίνει έξω από τις συνθήκες που το καθορίζουν σαν άτομο .

Το λογικό είναι καθαρά και ειδικά ανθρώπινη ικανότητα .

Εκείνο όμως που βρίσκεται πέρα από το λογικό είναι πραγματικά “μη ανθρώπινο”. Αυτό είναι εκείνο που κάνει δυνατή τη μεταφυσική γνώση .

Με άλλα λόγια , θέλω να πω , πως δεν μπορεί ο άνθρωπος σαν άνθρωπος να φτάσει σ’αυτήν , αλλά σαν όν , που ενώ με μια από τις καταστάσεις του είναι ανθρώπινο , ταυτόχρονα είναι και διαφορετικό , κάτι παραπάνω από ανθρώπινο όν , και πως το πραγματικό αντικείμενο της μεταφυσικής , ή μάλλον η ίδια η μεταφυσική γνώση , είναι η ενεργός επίγνωση των καταστάσεων που βρίσκονται πέραν της ατομικότητας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2012, 11:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κηφέα , ο λόγος που εστίασα αρχικά στη έννοια της διαίσθησης, ήταν για να γίνει κατανοητό πόσο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε στην χρήση γνώσεων ή συμπερασμάτων που ενδεχομένως θα χρησιμοποιηθούν για την διερεύνηση πολύ δύσκολων εννοιών όπως αυτών της νόησης και της σκέψης.
Αφήνω έξω την συνείδηση, γιατί το νόημα που της αποδίδεται είναι τόσο πού ευρύ – καρά την γνώμη – θα οδηγηθούμε σε μια συζήτηση “βαβέλ” (άλλα θα μου λες , άλλα θα καταλαβαίνω – και αντίστροφα)

Μια συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα, πρέπει κατά την γνώμη μου , να βασίζεται σε λογικές προτάσεις/συλλογισμούς , χωρίς “αναίτια” λογικά άλματα
Λέω “αναίτια” , για να δείξω πως η χρήση λογικών αλμάτων θα μπορούσε να γίνει , προσωρινά και στην συνέχεια να αιτιολογηθούν.

Να λοιπόν που κολλά η σημασία της διαίσθησης.
Λέω
“η διαίσθηση είναι ψευδαίσθηση”
Ρωτάς
“πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα”
Απαντώ
“από διαίσθηση, έτσι πιστεύω ακράδαντα”

Μα μπορούμε φίλε Κηφέα να κουβεντιάσουμε έννοιες όπως η νόηση και η σκέψη διαισθητικά, αιτιολογώντας κάθε άποψη λέγοντας “'έτσι είναι γιατί το λέω εγώ”?

Όσον αφορά την νόηση και την σκέψη, αναγνωρίσαμε και οι δύο, την σημασία της νόησης για την σκέψη, γιατί είναι λογικά προφανές, πως σκέφτεται αυτός που μπορεί να καταλάβει.
Να καταλάβει όμως τι, αν δεν γνωρίζει?
Η νόηση δηλαδή προϋποθέτει γνώση, που με την σκέψη και την ικανότητα νόησης, η γνώση διευρύνεται, και ξανά η σκέψη και η νόηση μεγαλώνουν την γνώση, που διαρκώς πολλαπλασιάζεται.
Όσο η γνώση πολλαπλασιάζεται απαιτείται χώρος αποθήκευσης της, γιατί η γνώση είναι “στατική”, δεν είναι όπως η σκέψη και η νόηση , λειτουργική.

Πως αποκτάται η γνώση στο κάθε μεμονωμένο άτομο?
Μπορώ να διακρίνω γονιδιακά μεταφερόμενη γνώση, εμπειρική, καθώς και γνώση ως προϊόν γόνιμης σκέψης και κατανόησης του κόσμου μας.

Αυτά τα γράφω στα γρήγορα, λόγο άλλων υποχρεώσεων πιεστικών.
Θα επανέλθω ποιο αναλυτικά με την πρώτη ευκαιρία, γιατι το θέμα είναι πάρα πολύ ευρύ.

quote:
Μπορούμε να δώσουμε κάποιο χαρακτηρισμό στη Μεταφυσική , λέγοντας , παραδείγματος χάρη , πως είναι η γνώση των παγκοσμίων αρχών .

Έχω την αίσθηση πως χρησιμοποιείς τον όρο “μεταφυσική” στην θέση της “φιλοσοφίας”.
Μπορεί οι δύο έννοιες να σχετίζονται, αλλά ΔΕΝ ταυτίζονται.
Η φιλοσοφία σαν έννοια κατά την γνώμη μου, είναι υπερκείμενη της μεταφυσικής και της φυσικής, υπό την ίδια λογική σχέση που έχουν ο σκύλος και η γάτα, ως υποκείμενα της έννοιας των “θηλαστικών”.
Αυτό όμως δεν εξισώνει τον σκύλο με την γάτα.
Με τον ίδιο τρόπο η φιλοσοφία δεν “παντρεύει” την φυσική με την μεταφυσική.
Η μεταφυσική δεν “βαφτίζεται” μέσα στην κολυμπήθρα της φιλοσοφίας “επιστήμη”.
Τα “ιδιώματα” της φυσικής επιστήμης (και κάθε επιστήμης) είναι ρητά και πολύ συγκεκριμένα
Δεν ισχύουν για την μεταφυσική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2012, 12:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κηφέα,τι υλικό είναι η ασπίδα σου?

Ξέρεις αυτη που πρέπει να φοράς σε συζητήσεις με τον Ψευτόγιαννο!

Νανοκρυσταλλική ρητίνη μήπως?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2012, 13:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Κηφέα,τι υλικό είναι η ασπίδα σου?

Ξέρεις αυτη που πρέπει να φοράς σε συζητήσεις με τον Ψευτόγιαννο!

Νανοκρυσταλλική ρητίνη μήπως?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μα πότε τέλος πάντων, θα αποκτήσεις το ήθος που απαιτείται, έτσι ώστε να πάψεις να σχολιάζεις τρίτους, σαν την Κατίνα την περιφτερού.?

Όταν έγινε η αναφορά “Κι εγώ τι φταίω αν όλα αυτά τα κάνει ο υποθετικός σου φίλος ;” , εγώ έκανα πως δεν κατάλαβα, και δεν σε κατονόμασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2012, 20:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αναφερθούμε εν συντομία σε μερικά δυσεπίλυτα ζητήματα που αφορούν τά ζώα με πρωτογενή συνείδηση :

Ας δούμε το πρώτο :

Ποια ζώα έχουν πρωτογενή συνείδηση ;

Δεν μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό το ερώτημα παρά μόνο αν το συσχετίσουμε με τον άνθρωπο ως αναφερόμενο .

Ξεκινώντας από τον άνθρωπο ως αναφερόμενο και κινούμενοι προς τα πίσω , μπορούμε λογικά να είμαστε βέβαιοι ότι οι χιμπατζήδες έχουν πρωτογενή συνείδηση . Κατά πάσα πιθανότητα , τα περισσότερα θηλαστικά και μερικά πτηνά τη διαθέτουν επίσης , παρότι μόνο έμμεσα μπορούμε να διερευνήσουμε την παρουσία της .

Δυστυχώς , οι δοκιμασίες που έχουμε στη διάθεσή μας είναι μόνο νευροανατομικές ή συμπεριφορικές (δεν περιλαμβάνουν ούτε την επικοινωνία μέσω σημάτων ούτε περιγραφές) .

Αν τα συστήματα του εγκεφάλου που απαιτούνται από το εν λόγω μοντέλο είναι η μόνη εξελικτική οδός προς την πρωτογενή συνείδηση , δικαιούμαστε να είμαστε βέβαιοι ότι ζώα χωρίς φλοιό ή κάτι ισοδύναμο δεν έχουν συνείδηση.

Μια διασκεδαστική εικασία είναι ότι για τα ψυχρόαιμα ζώα με πρωτόγονους φλοιούς η πρωτογενής συνείδηση θα ήταν πολύ περιοριστική , επειδή τα συατήματα αξιών τους και η μνήμη τους αξιών – κατηγοριών στερούνται ένα επαρκώς σταθερό βιοχημικό περιβάλλον μέσα στο οποίο θα διασφάλιζαν κατάλληλες διασυνδέσεις με ένα σύστημα που θα μπορούσε να υποστηρίζει μια τέτοια συνείδηση .

Έτσι τα φίδια φαίνεται ότι ίσως έχουν πρωτογενή συνείδηση (εξαρτάται από τη θερμοκρασία) , αλλά οι αστακοί δεν έχουν .

Εάν οι μελλοντικές έρευνες επιβεβαιώσουν αυτή την εικασία , θα σημαίνει ότι η συνείδηση έχει ηλικία τριακοσίων εκατομμυρίων ετών .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2012, 10:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σημαίνει να έχεις νόηση , να έχεις επίγνωση , να έχεις συνείδηση ;

Όλοι έχουμε σκεφτεί κάποτε αυτό το ζήτημα , αλλά μέχρι πρόσφατα οι επιστήμονες ως επιστήμονες το απέφευγαν . Στις μέρες μας παρουσιάζεται κάτι καινούργιο : η νευροεπιστήμη.

Αρχίζουμε να συσσωρεύουμε επιστημονικές γνώσεις για τον εγκέφαλο με εκρηκτικό ρυθμό . Καθίσταται πλέον δυνατόν να αναφερόμαστε με επιστημονικό τρόπο στο πώς βλέπουμε , ακούμε και αισθανόμαστε . Το πολυπλοκότερο αντικείμενο στο σύμπαν αρχίζει να αποκαλύπτει τα μυστικά του .

Γιατί θα έπρεπε να υποθέσουμε πως κάτι τέτοιο θα μας παράσχει πληροφορίες σχετικά με τη νόησή μας ;

Εξαιτίας όσων έχουμε ήδη μάθει . Όπως διαπιστώσαμε ότι η ύλη υπάρχει ως μια ιδιαίτερη οργάνωση σωματιδίων , έτσι θα καταφέρουμε να κατανοήσουμε πώς προκύπτει η νόηση από άλλες όμοιες διατάξεις . Αυτό είναι το θέμα που πραγματευόμαστε . Η σύνδεση όσων γνωρίζουμε για τη νόηση με ό,τι αρχίζουμε να γνωρίζουμε σχετικά με τους εγκεφάλους μας .

Θα αναφερθώ σε μια ποικιλία ζητημάτων : νεύρα , υπολογιστές , αντίληψη , γλώσσα , εαυτούς .

Θα προσπαθήσουμε να δείξουμε πώς συνδέονται αφενός μεταξύ τους και αφετέρου με το γεγονός ότι έχουμε επίγνωση .

Αντί να αναφερόμαστε στον τρόπο με τον οποίο σκεφτόμαστε ή συλλογιζόμαστε , ας πραγματευτούμε τη βάση αυτών των υψηλού επιπέδου δραστηριοτήτων .

Ο τελικός μας στόχος είναι να δείξουμε ότι είναι επιστημονικά δυνατόν να κατανοήσουμε την νόηση .

Ας προσπαθήσουμε να περιορίσουμε τις τεχνικές λεπτομέρειες στο ελάχιστο , ενώ παράλληλα ας μη διστάσουμε να αντιπαρατεθούμε σε κατεστημένες θεωρίες και ιδέες τις οποίες θεωρούμε εσφαλμένες . Έτσι , αν και ορισμένα σημεία θα αφορούν την επισήμανση θέσεων τις οποίες θεωρούμε αβάσιμες , η κύρια προσπάθεια θα είναι θετική και δημιουργική . Σε τελική ανάλυση , το εν λόγω θέμα – όπως και η μαιευτική – είναι εκ των ων ουκ άνευ για την ύπαρξή μας . Βρίσκεται στο κέντρο του ανθρώπινου ενδιαφέροντος .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 15:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αρχίσουμε :

Η λέξη νόηση (νους) μας υποβάλλει σκέψεις σκοτεινών φιλοσοφικών συζητήσεων .

Μας θυμίζει όμως και φράσεις καθημερινής χρήσης : “Πού έχεις το νου σου ;” , “Βάλε με το νου σου” , “Τι έχεις κατά νου ;” , “Μην είσαι ανόητος !” .

Δεν είναι καθόλου σαφές τι δηλώνεται με αυτές τις εκφράσεις .

Μπορούμε όμως να βασιστούμε σε μερικές κοινές διαπιστώσεις για να αρχίσουμε :

1. Τα πράγματα δεν έχουν νόηση .

2. Οι φυσιολογικοί άνθρωποι έχουν νόηση . Μερικά ζώα ενεργούν σαν να έχουν νόηση .

3. Όντα με νόηση μπορούν να αναφέρονται σε άλλα όντα ή πράγματα . Πράγματα χωρίς νόηση δεν μπορούν να αναφέρονται σε άλλα όντα ή πράγματα .

Αυτή η τελευταία ιδιότητα , την οποία ο γερμανός φιλόσοφος Franz Brentano ονομάζει προθετικότητα, αποτελεί καλό δείκτη για την ύπαρξη μιας νοητικής διεργασίας . Αφορά την άποψη ότι η επίγνωση αναφέρεται πάντα σε κάτι , ότι έχει πάντοτε ένα αντικείμενο .

Οι δείκτες όμως δεν αρκούν . Θέλουμε να εξακριβώσουμε πώς η νόηση σχετίζεται με την ύλη , και ιδιαίτερα με την ειδική οργάνωση της ύλης η οποία αποτελεί το υπόβαθρό της .

Δεν πρέπει να μας εκπλήσσει το γεγονός ότι οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν τη νόηση σαν ένα ειδικό πράγμα ή μια ειδικού τύπου ουσία .

Εξάλλου , φαίνεται τόσο διαφορετική από τη συνηθισμένη ύλη ώστε ο κάτοχός της ίσως δυσκολεύεται να συμπεράνει μέσω ενδοσκόπησης και μόνο ότι η νόηση μπορεί να προκύπτει από αλληλεπιδράσεις μη προθετικής ύλης .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2012, 20:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...

Που και που σας διαβάζω...

Φίλε κηφεα, αυτο που εγραψες, προς το τέλος...
.....
Με άλλα λόγια , θέλω να πω , πως δεν μπορεί ο άνθρωπος σαν άνθρωπος να φτάσει σ’αυτήν , αλλά σαν όν , που ενώ με μια από τις καταστάσεις του είναι ανθρώπινο , ταυτόχρονα είναι και διαφορετικό , κάτι παραπάνω από ανθρώπινο όν , και πως το πραγματικό αντικείμενο της μεταφυσικής , ή μάλλον η ίδια η μεταφυσική γνώση , είναι η ενεργός επίγνωση των καταστάσεων που βρίσκονται πέραν της ατομικότητας .
......

Κάτι είναι..

Το θέμα δεν είναι (οι διαφορετικές καταστάσεις) αν και τέτοιες υπάρχουν...

Η διαφορετικότητα έγκειται στο στο ότι έχεις συνεχώς επίγνωση της ατομικοτητος (της δράσης της) επομένως είσαι και ελεύθερος απο (αυτην), ειτε ειναι σκέψεις, είτε αισθήσεις/συναίσθημα και ότι (υπάρχει/είναι) σε οτι αποκαλούμε....συνείδηση.

Απο όσα σου έγραψα, ενω εσυ και ο κόσμος θέτετε τη νοηση σε υλικό επίπεδο, (λέξεις, αισθήσεις) για μένα η ΝΟΗΣΗ δεν έχει ουδεμία σχέση μαζι τους, παρώτι εκει εκδηλώνεται (και είναι αναγκαίος ο εγκέφαλος, η δραστηριότητα και η εξέλιξη του), η νοηση είναι ξεχωριστή.

Αυτα τα είχε πει και ο φίλος μας ο ηρακλειτος, (πιστεύω) λέγοντας για την εξυπνάδα/Σοφια, ότι απο όσους άκουσε, κανείς δεν έφτανε να καταλάβει, πως είναι κάτι ξεχωρο και δεν ανοίκει στο γνωστο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2012, 12:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Φίλε κηφεα, αυτο που εγραψες, προς το τέλος...
.....
Με άλλα λόγια , θέλω να πω , πως δεν μπορεί ο άνθρωπος σαν άνθρωπος να φτάσει σ’αυτήν , αλλά σαν όν , που ενώ με μια από τις καταστάσεις του είναι ανθρώπινο , ταυτόχρονα είναι και διαφορετικό , κάτι παραπάνω από ανθρώπινο όν , και πως το πραγματικό αντικείμενο της μεταφυσικής , ή μάλλον η ίδια η μεταφυσική γνώση , είναι η ενεργός επίγνωση των καταστάσεων που βρίσκονται πέραν της ατομικότητας .
......

Κάτι είναι..

Το θέμα δεν είναι (οι διαφορετικές καταστάσεις) αν και τέτοιες υπάρχουν...

Η διαφορετικότητα έγκειται στο στο ότι έχεις συνεχώς επίγνωση της ατομικοτητος (της δράσης της) επομένως είσαι και ελεύθερος απο (αυτην), ειτε ειναι σκέψεις, είτε αισθήσεις/συναίσθημα και ότι (υπάρχει/είναι) σε οτι αποκαλούμε....συνείδηση.

Απο όσα σου έγραψα, ενω εσυ και ο κόσμος θέτετε τη νοηση σε υλικό επίπεδο, (λέξεις, αισθήσεις) για μένα η ΝΟΗΣΗ δεν έχει ουδεμία σχέση μαζι τους, παρώτι εκει εκδηλώνεται (και είναι αναγκαίος ο εγκέφαλος, η δραστηριότητα και η εξέλιξη του), η νοηση είναι ξεχωριστή.

Αυτα τα είχε πει και ο φίλος μας ο ηρακλειτος , (πιστεύω) λέγοντας για την εξυπνάδα/Σοφια, ότι απο όσους άκουσε, κανείς δεν έφτανε να καταλάβει, πως είναι κάτι ξεχωρο και δεν ανοίκει στο γνωστο...


Πλάτωνα , χαίρομαι για την επανεμφάνισή σου . Μας έλειψαν η παρουσία σου και οι ιδιαίτερου τύπου εποικοδομητικές παρατηρήσεις και καταθέσεις σου .

Ας έρθουμε στο θέμα μας : Αυτό που προσπαθώ να κάνω (άσχετα αν το καταφέρνω ή όχι) , είναι να εξετάζω κάθε θέμα από διττή οπτική γωνία : Από την επιστημονική και παράλληλα από την φιλοσοφική .

Για να μην αφήσω παραπονούμενο και τον φίλο μας το Ηράκλειτο (για τον οποίο απ’ αυτά που έχομε πει μέχρι τώρα , ξέρεις , την εκτίμησή μου) , θα πω δυο λόγια για την Περικοπή 40, η οποία κατά τη γνώμη μου , βρίσκεται πιο κοντά στην έννοια της νόησης που αυτή τη στιγμή πραγματευόμαστε :

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει . Ησίοδον γαρ αν εδίδαξε και Πυθαγόρην αύτίς τε Ξενοφάνεά τε και Εκαταίον .

Μετάφραση :

Η πολυμάθεια δεν διδάσκει την αντίληψη γιατί θα είχε διδάξει τον Ησίοδο και τον Πυθαγόρα καθώς επίσης και τον Ξενοφάνη και τον Εκαταίο .

Ο Ηράκλειτος αναγνωρίζει στους Ησίοδο , Πυθαγόρα , Ξενοφάνη και Εκαταίο πολυμάθεια. Έχουν μάθει πολλά πράγματα , αλλά δεν έχουν γίνει γι αυτό σοφοί . Για την απόκτηση σοφίας είναι απαραίτητο ακόμη ένα στοιχείο , ο νους , πιθανότατα του ανθρώπου να διασυνδέει με ενορατικά λογικό τρόπο , κατά τον Ηράκλειτο , όσα παρατηρεί με τις αισθήσεις και όσα μαθαίνει σε μία συνολική και συνεπή κοσμική θεώρηση , με την οποία κατορθώνει να ερμηνεύει κάθε συμβάν. Η πολυμάθεια , επομένως , η επίπονη πολυμάθεια , δεν είναι αντικειμενικά κακή , αλλά δεν είναι αρκετή .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2012, 19:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεας
Πλάτωνα , χαίρομαι για την επανεμφάνισή σου . Μας έλειψαν η παρουσία σου και οι ιδιαίτερου τύπου εποικοδομητικές παρατηρήσεις και καταθέσεις σου .

Χαίρομαι και εγω κηφεα να συνομιλω μαζι σου. Αν μη το άλλο, βάζεις τάξη και στη δικη μου προσπάθεια επικεινωνειας.

Κηφεας
Ας έρθουμε στο θέμα μας : Αυτό που προσπαθώ να κάνω (άσχετα αν το καταφέρνω ή όχι) , είναι να εξετάζω κάθε θέμα από διττή οπτική γωνία : Από την επιστημονική και παράλληλα από την φιλοσοφική.

Δεν ξέρω κατα πόσο τα καταφέρνεις φίλε μου. Η πρώτη βασίζεται σε δεδομένα που πρέπει να έχεις, (γνώσεις, εμπειρία) η δεύτερη, (η φιλοσοφικη) οπως τα βλεπω, καλύπτει ότι δεν μπορει η πρώτη, και χρειάζεται τόλμη, υπέρβαση, και εκείνο που έλεγε ο μπαμπά Πλατωνας, να βλέπεις/βιώνεις το Ένα, αλλιώς το Δυο (ο εαυτός και το παρατηρούμενο) έχουν τον πανω χερι στη ζωη. 

Κηφεας
Για να μην αφήσω παραπονούμενο και τον φίλο μας το Ηράκλειτο   (για τον οποίο απ’ αυτά που έχομε πει μέχρι τώρα , ξέρεις , την εκτίμησή μου) , θα πω δυο λόγια για την Περικοπή 40, η οποία κατά τη γνώμη μου , βρίσκεται πιο κοντά στην έννοια της νόησης που αυτή τη στιγμή πραγματευόμαστε :

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει . Ησίοδον γαρ αν εδίδαξε και Πυθαγόρην αύτίς τε Ξενοφάνεά τε και Εκαταίον .

Μετάφραση :

Η πολυμάθεια δεν διδάσκει την αντίληψη γιατί θα είχε διδάξει τον Ησίοδο και τον Πυθαγόρα καθώς επίσης και τον Ξενοφάνη και τον Εκαταίο .

Ο Ηράκλειτος αναγνωρίζει στους Ησίοδο , Πυθαγόρα , Ξενοφάνη και Εκαταίο πολυμάθεια. Έχουν μάθει πολλά πράγματα , αλλά δεν έχουν γίνει γι αυτό σοφοί . Για την απόκτηση σοφίας είναι απαραίτητο ακόμη ένα στοιχείο , ο νους , πιθανότατα του ανθρώπου να διασυνδέει με ενορατικά λογικό τρόπο , κατά τον Ηράκλειτο , όσα παρατηρεί με τις αισθήσεις και όσα μαθαίνει σε μία συνολική και συνεπή κοσμική θεώρηση , με την οποία κατορθώνει να ερμηνεύει κάθε συμβάν. Η πολυμάθεια , επομένως , η επίπονη πολυμάθεια , δεν είναι αντικειμενικά κακή , αλλά δεν είναι αρκετή.
.....

...με ότι γράφεις, γιατι να λέει σε ένα πυθαγωρα (όχι οποιοδήποτε) πως δεν έχει αντίληψη? πως θα έβρισκε τα θεώρηματα του.. δίχως αντίληψη? μήπως υπάρχει ΑΝΤΙΛΗΨΗ που δεν βασίζεται σε γνώσεις?

Για αυτο κηφεα  βάζω τι ακριβώς λέει...ο σκοτεινός. Η υπομονή σου, και η οξειδερκεια που σε διακρυνει, είναι αρκετή.....
(για να δούμε" τι δεν μας λέει ο σκοτεινός για το τι είναι η ΝΟΗΣΗ. .)


ΑΠ' ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΦΘΑΣΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
Έχουμε τα πράγματα (ύλη) και τη Σοφια λοιπόν.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΟΜΟ, ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΝΟΜΟ: ΑΥΤΟΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΣΕ ΟΣΗ ΕΚΤΑΣΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΖΕΙ ΟΛΩΝ

Ποιος να είναι αυτός ο Νόμος?

ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ Ν' ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΟ ΦΩΣ, ΤΟ ΝΟΗΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ

Τι είναι αυτο που δεν γίνεται ΝΑ αποφύγουμε?

Εννοείται κηφεα πως τα βάζω να τα σκεφτούμε προσεχτικα, και φυσικα και σε μένα τιθεονται αυτές οι ερωτήσεις, γιατι διαφορετικα θα μου έλεγες..., γιατι δεν μας λες Πλατωνα...

Γιατι δεν τα είπε όλα.. καθαρά ο ηρακλειτος? προς σκέψη...και αυτο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2012, 22:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΟΜΟ, ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΝΟΜΟ: ΑΥΤΟΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΣΕ ΟΣΗ ΕΚΤΑΣΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΖΕΙ ΟΛΩΝ

Ποιος να είναι αυτός ο Νόμος?

ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ Ν' ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΤΟ ΦΩΣ, ΤΟ ΝΟΗΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ

Τι είναι αυτο που δεν γίνεται ΝΑ αποφύγουμε?

Εννοείται κηφεα πως τα βάζω να τα σκεφτούμε προσεχτικα, και φυσικα και σε μένα τιθεονται αυτές οι ερωτήσεις, γιατι διαφορετικα θα μου έλεγες..., γιατι δεν μας λες Πλατωνα...

Γιατι δεν τα είπε όλα.. καθαρά ο ηρακλειτος? προς σκέψη...και αυτο!


Πλάτωνα , ρωτάς :

Γιατί δεν τα είπε όλα.. καθαρά ο Ηράκλειτος ? προς σκέψη...και αυτό !

Και η δική μου γνώμη είναι ότι ο Ηράκλειτος δεν τα είπε όλα . Το υποψιάζομαι και εγώ , με αυτά που αναφέρω παρακάτω :

Ο Ηράκλειτος είπε : “Ακούγοντας όχι εμένα , αλλά τον Λόγο πεισθείτε ότι . . . Βέβαια , έπρεπε να αγωνισθεί εναντίον τόσο της προσωπικής αυθεντίας , όσο και της απλής γνώμης , της ασυνάρτητης αυθαιρεσίας , της άρνησης να δώσουμε στους άλλους λόγο και λογαριασμό γι’ αυτά που λέμε – λόγον διδόναι .

Μην ακούτε όμως τον Ηράκλειτο .

Ο Λόγος, για τον οποίο είπαμε ότι κυβερνά τον κόσμο, είναι μια λέξη εξίσου αόριστη με την Πρόνοια.

Κάποιοι μιλούν διαρκώς για τον Λόγο, δίχως να μπορούν να αναφέρουν τον προσδιορισμό του, το περιεχόμενό του, το κριτήριο βάσει του οποίου μπορούμε να κρίνουμε αν κάτι είναι έλλογο ή άλογο. Το θέμα είναι η σύλληψη του π ρ ο σ δ ι ο ρ ι σ μ ο ύ του Λόγου .

Ο Ηράκλειτος , ουσιαστικά λέει : “Πράγματι, από την ιδιοσυγκρασία και τα φαντασιακά μου, από εμένα χωρίς τον Λόγο, προτιμήστε τον Λόγο! Αλλά ο Λόγος δεν είναι ξένος σε μένα, μόνο με μένα και χάρη σε μένα αναπτύσσεται” .

Αυτή η ταπεινοφροσύνη δεν μοιάζει με το αποκορύφωμα της αλαζονείας ;

Τον λόγο δεν τον ακούμε ποτέ . Αυτό που ακούμε είναι πάντα κάποιος , τέτοιος που είναι , που μιλάει με ενδεχόμενο κίνδυνο δικό του , αλλά και δικό μας .

Και ό,τι στον “καθαρό θεωρητικό” μπορεί να τεθεί σαν αναγκαίο αίτημα ευθύνης και ελέγχου του λέγειν του , καταντάει αναγκαστικά , στους πολιτικούς στοχαστές , κάλυμμα φιλοσοφικό , πίσω από το οποίο μιλούν – αυτοί μιλούν . Μιλούν στο όνομα του όντος και του είδους του ανθρώπου και της πολιτείας – όπως ο Πλάτων .

Θέλουν να προφυλάξουν αυτό που έχουν να πουν – που μπορεί να είναι , και ήταν ασφαλώς , απείρως σημαντικό – πίσω από το όν , τη φύση , τη ratio , την ιστορία , τα συμφέροντα μιας τάξης “εν ονόματι της οποίας” δήθεν εκφράζονται . Ποτέ όμως κανείς δεν μιλάει στο όνομα ενός άλλου – εκτός και αν έχει ρητά εξουσιοδοτηθεί . Το πολύ , να αναγνωρίσουν οι άλλοι τον εαυτό τους μέσα σ’ αυτά που λέει – αλλά κι αυτό δεν “αποδεικνύει” τίποτα , διότι αυτό που έχει λεχθεί μπορεί να επιφέρει μερικές φορές μια “αναγνώριση” που τίποτα δεν μας επιτρέπει να διαβεβαιώσουμε ότι θα είχε υπάρξει χωρίς αυτόν τον λόγο , ούτε τον επικυρώνει από μόνη της .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2012, 00:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση:

Μήπως ο Λόγος δεν μπορεί να γίνει αντιληπτός στην παρούσα διάσταση και αναγκάζεται να εκφράζεται,κατα περιόδους "ενσαρκωμένος"?
Ετσι ώστε,να γίνεται μεν αντιληπτός,αλλά να μην μας τα "δίνει όλα στο πιάτο"?

Π.χ,Ηράκλειτος,Πλάτων,Βουδας,κ.λ.π?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2012, 09:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι,

Πιστεύω πως ο ηρακλειτος έγραψε για διαφορους λόγους, με αυτον τον τροπο.

Ένας, για να μην αλλάξουν την ουσία του λόγου του οι μετέπειτα, μεταφέρουν δίλ. αυτο που κατάλαβαν αυτοι απο τα λογια και γραπτα του. (πράγμα που έγινε σε όλες σχεδόν τις θρησκείες)  

Ένας άλλος, γνωρίζοντας ο ίδιος την δυσκολία που υπάρχει στη γνώση του εαυτου, (πέρασε σε όρη και βουνά σχεδόν 10 χρόνια της ζωής του, παρατηρώντας και εξετάζοντας) έννοιες όπως η Συνείδηση, Νοηση, κλπ, δεν φτάνουν οι έστω επιστημονικές περιγραφές, και η διανοητική τροφη. Το βλέπουμε αυτο και στον ίδιο το Σωκράτη, που διαβάζοντας το έργο του Ηρακλετου, (τότε υπήρχε όλο το έργο, και πιστεύω πως έφθασε ακαιραιο και στα χέρια του Πλατωνα) είπε, πως απο ότι κατάλαβε διαβάζοντας το, λέει σπουδαία πράγματα, επομένως και απο όσα δεν κατάλαβε (ήταν νέος όταν του το έδωσε ο γέρος παρμενιδης) συμπεράινει πως ήσαν ολα σπουδαία όσα έγραφε.

Ένας άλλος λόγος μας τον λέει ο ίδιος ο ίδιος ο ηρακλειτος. Μην διαβάσεις όσα έγραψα  όπως συνήθηζεις. Δύσκολο και δυσβάστο είναι αυτο το ΜΟΝΟπατι. (το Μόνο, εσκεμμένα με κεφαλαια (μόνος είσαι εκει.) Μα αν έχεις το ΈΝΑ (βοηθό/βλέπεις), είναι  εύκολο (το έργο του)στην αντίληψη. Αυτο που στη συνέχεια μας λέει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ για το τι είναι ο ΦΙΛΌΣΟΦΟΣ. 

Μιας και καταπιανομαστε λοιπόν με έννοιες όπως η συνείδηση, η νοηση, ο ΝΟΥΣ, ο εγκέφαλος και η κβαντικη, έχω την εντυπωση πως χρειάζεται να προχωρήσουμε πολυ σιγα και προσεχτικα, γιατι ΚΗΦΕΑ έχω την εντυπωση, πως ακόμα και σήμερα, πσο αφορα τετοια θεματα, είμαστε όπως τα βρέφη..με καποιες αναλαμπες. Μια απο αυτές ήταν αυτη του Ηρακλειτου..άλλο και αλλάζονας η είχε προστατευτικό χαρακτήρα των θέσεων του, ο λόγος του. 
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2012, 22:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς :

Δεν πρέπει να μας εκπλήσσει το γεγονός ότι οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν τη νόηση σαν ένα ειδικό πράγμα ή μια ειδικού τύπου ουσία .

Εξάλλου , φαίνεται τόσο διαφορετική από τη συνηθισμένη ύλη ώστε ο κάτοχός της ίσως δυσκολεύεται να συμπεράνει μέσω ενδοσκόπησης και μόνο ότι η νόηση μπορεί να προκύπτει από αλληλεπιδράσεις μη προθετικής ύλης .


Ωστόσο , όπως επισήμανε ο William James η νόηση είναι διαδικασία και όχι ουσία .

Η σύγχρονη επιστημονική έρευνα καταδεικνύει ότι από την ύλη είναι δυνατόν να προκύπτουν εκπληκτικές διαδικασίες .

Πράγματι , η ίδια η ύλη μπορεί να θεωρηθεί ως προερχόμενη από διαδικασίες ανταλλαγής ενέργειας .

Στη σύγχρονη επιστήμη , η έννοια της ύλης έχει συλληφθεί εκ νέου με όρους διεργασιών .

Η νόηση δεν θεωρείται ειδικός τύπος ύλης .

Η νόηση είναι ένας ειδικός τύπος διεργασίας εξαρτώμενος από ειδικές διατάξεις της ύλης . Αυτή είναι η βασική θέση της επιστήμης που υποστηρίζεται τελευταία .

Αν ξανακοιτάξουμε τον κατάλογο των κοινών διαπιστώσεων με τον οποίο αρχίσαμε , θα δούμε ότι οι βιολογικοί οργανισμοί (ειδικά τα ζώα) είναι τα όντα που φαίνεται να έχουν νόηση .

Επομένως , είναι φυσικό να υποθέσουμε πως : ένα ιδιαίτερο είδος βιολογικής οργάνωσης παράγει νοητικές διεργασίες.

Είναι λοιπόν προφανές ότι για να ερευνήσουμε το θέμα επιστημονικά πρέπει να στραφούμε στον τρόπο με τον οποίο είναι οργανωμένος ο εγκέφαλος .

Ωστόσο , θα ήταν λάθος να αγνοήσουμε το υπόλοιπο σώμα , διότι οι ζωικές λειτουργίες (ειδικά η κίνηση) σχετίζονται στενά με την ανάπτυξη του εγκεφάλου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2012, 00:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την εποχή του Δαρβίνου , οι βιολόγοι , όταν πραγματεύονται ιδιαίτερους τύπους βιολογικής οργάνωσης , σχεδόν αυτομάτως σκέφτονται τον τρόπο με τον οποίο η εξέλιξη συνέβαλε στη γένεσή τους .

Ο εγκέφαλος και η νόηση δεν αποτελούν εξαιρέσεις .

Γι αυτό πρέπει να επιδιώξουμε κι εμείς να μάθουμε κάτι σχετικά με το πώς δημιουργήθηκαν κατά τη διάρκεια της εξέλιξης οι δομές του εγκεφάλου που αποτελούν το υπόβαθρο της νόησης .

Κυρίως , θέλουμε να ξέρουμε πώς λειτουργούν οι εν λόγω δομές . Σε αυτό το σημείο έρχεται στο προσκήνιο η πρόοδος των νευροεπιστημών .

Είναι θαυμάσιο να βλέπει κανείς ότι υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί αυτή η πρόοδος με τα επιτεύγματα των ψυχολόγων που μελετούν τη συμπεριφορά και τις νοητικές διαδικασίες .

Τα ευρήματα των νευροεπιστημόνων υποδεικνύουν ότι οι νοητικές διαδικασίες προέρχονται από τη λειτουργία εκπληκτικά πολύπλοκων εγκεφαλικών συστημάτων σε πολλά διαφορετικά επίπεδα οργάνωσης .

Πόσα επίπεδα ;

Στην πραγματικότητα δεν γνωρίζουμε ακόμη , αλλά θα συμπεριλαμβάναμε σε αυτά το μοριακό επίπεδο , το κυτταρικό επίπεδο , το επίπεδο του οργανισμού (ολόκληρο το όν) και το επίπεδο επικοινωνίας μεταξύ των οργανισμών (δηλαδή , την επικοινωνία κάποιου τύπου) .

Κάθε επίπεδο μπορεί να διαιρεθεί περαιτέρω , αλλά προς το παρόν θα εξετάσουμε μόνο αυτές τις βασικές υποδιαιρέσεις .

Είναι εκπληκτικό να διαπιστώνει κανείς πόσες συνδέσεις υπάρχουν μεταξύ των διαφόρων αυτών επιπέδων ;

Μεταξύ μιας αντίδρασης φόβου που προκαλείται από μια προειδοποιητική κραυγή και μιας βιοχημικής διεργασίας που επηρεάζει τη μελλοντική συμπεριφορά .

Μεταξύ μιας λοίμωξης από έναν ιό και μιας αλλαγής της ανάπτυξης του εγκεφάλου που μεταβάλλει την ωρίμανσή του .

Μεταξύ της αντίληψης μιας συγκεκριμένης δομής και των χημικών μεταβολών μέσα σε έναν μυ .

Μεταξύ οποιουδήποτε από όλα αυτά σε κάποιο κρίσιμο στάδιο της ανάπτυξης και του τρόπου με τον οποίο ένα παιδί δημιουργεί μια εικόνα του εαυτού του – ισχυρή ή ανεπαρκή , εξαρτημένη ή ανεξάρτητη .

Για να εξηγήσουμε αυτά τα είδη αλλαγών , πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε κάποιες παρανοήσεις , οι οποίες οφείλονται κυρίως στο ότι οι ειδικοί διαφόρων κλάδων παρέμειναν απομονωμένοι στο αντικείμενό τους . Δεν είναι όμως αυτό η μόνη αιτία .

Η προκατάληψη , η αδυναμία διεξαγωγής ορισμένων πειραμάτων και οι παγίδες της γλώσσας δυσχέραναν από κοινού την ανεύρεση των συνδέσεων που υπάρχουν μεταξύ νοητικών γεγονότων και γεγονότων του νευρικού συστήματος .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2012, 00:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μελέτη του προβλήματος της νόησης είναι πιο πολύπλοκη απ’ όσο δείχνουν οι διευκρινίσεις που δόθηκαν ως τώρα .

Οι επιστημονικές μέθοδοι που εφαρμόζονται σε άψυχα αντικείμενα , ενώ είναι θεμελιώδεις , δεν αρκούν για τη μελέτη ζώων που έχουν εγκεφάλους και προθετικότητα , διότι οι επιστήμονες είναι και οι ίδιοι προθετικά ζώα , δεσμευμένα στις προσωπικές τους συνειδησιακές εμπειρίες , τα οποία πρέπει να επιβεβαιώσουν ότι οι παρατηρήσεις τους είναι δυνατόν να κοινοποιηθούν σε άλλους ερευνητές αποτελεσματικά , με σημασία , και χωρίς προκατάληψη .

Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνουν (στην πραγματικότητα πρέπει εσκεμμένα να αποκλείουν) στοιχεία της δικής τους προσωπικής εμπειρίας ή επίγνωσης .

Στην επιστήμη , η διυποκειμενική επικοινωνία πρέπει να είναι αντικειμενική και όχι προβολική .

Την προεπιστημονική επικοινωνία τη χαρακτήριζε η μαγεία , ο βιταλισμός και ο ανιμισμός .

Η προβολή ατομικών επιθυμιών , πεποιθήσεων και πόθων όχι μόνο ήταν αποδεκτή , αλλά αποτελούσε και τον κύριο στόχο που έπρεπε να επιτευχθεί προκειμένου να οργανωθούν οι κοινωνίες με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούν να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά τις απειλές της φύσης .

Ωστόσο , τίποτε από όλα αυτά δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατον να μελετηθεί επιστημονικά η νόηση .

Σημαίνει ότι μια τέτοια μελέτη θα είναι γεμάτη παγίδες , προκαταλήψεις και παραδοχές , πολλές από τις οποίες προέρχονται από την ίδια την επιστήμη . Ακόμη και οι πιο ευφυείς ερευνητές των ιδιοτήτων της νόησης έχουν σκοντάψει .

Μελετώντας την προθετικότητα , ορισμένοι μένουν σταθεροί σε κάτι που μπορεί να θεωρηθεί μόνο παρωδία επιτυχημένων επιστημών αφιερωμένων στη μελέτη αντικειμένων που στερούνται προθετικότητας .

Πώς μπορούμε να αποφύγουμε αυτές τις παγίδες ;

Ένας τρόπος είναι να απομονώσουμε τις ήδη υπάρχουσες παγίδες και να δούμε αν η σύγχρονη νευροεπιστημονική έρευνα μπορεί να μας βοηθήσει να τις αχρηστεύσουμε .

Ας στραφούμε λοιπόν σε αυτό το έργο , και ιδιαίτερα στην προσπάθεια να επανεντάξουμε τη νόηση στη φύση χωρίς να εγκαταλείψουμε την επιστημονική μέθοδο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2012, 14:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας

Η μελέτη του προβλήματος της νόησης είναι πιο πολύπλοκη απ’ όσο δείχνουν οι διευκρινίσεις που δόθηκαν ως τώρα .


Αυτό πιστεύω και εγώ και για το λόγο αυτό εξ αρχής θεώρησα πολύ δύσκολη την προσέγγισή του μέσα στα πλαίσια των τοποθετήσεων ενός φόρουμ

quote:
Ωστόσο , τίποτε από όλα αυτά δεν σημαίνει ότι είναι αδύνατον να μελετηθεί επιστημονικά η νόηση .

Ήταν και δική μου άποψη, και αρχική ένστασή μου.
Χαίρομαι που κατά βάση συμφωνούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2012, 00:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να ανατρέξω στην απαρχή της νεότερης επιστήμης και να αναφερθώ σε δύο επιβλητικές μορφές του 17ου αιώνα , τον Γαλιλαίο και τον Καρτέσιο .

Στο έργο του “Science and the Modern World” ( “Η επιστήμη και ο σύγχρονος κόσμος”) , o Alfred North Whitehead παρατηρεί ότι ο Γαλιλαίος , επινοώντας τη μαθηματική φυσική , απομάκρυνε τη νόηση από τη φύση .

Υποθέτω πως με αυτό το σχήμα λόγου εννοούσε ότι ο Γαλιλαίος επέμενε πως ο παρατηρητής πρέπει να είναι αντικειμενικός , να αποφεύγει τις δυσάρεστες διενέξεις των αριστοτελικών φιλοσόφων αναφορικά με τη φύση της σχέσης αιτίου και αιτιατού .

Αντίθετα , ο επιστήμονας πρέπει να κάνει μετρήσεις σύμφωνα με ένα μοντέλο στο οποίο δεν υπεισέρχεται καμία ανθρώπινη προβολή ή πρόθεση , και κατόπιν να αναζητεί τις ομοιόμορφες συσχετίσεις ή νόμους που επικρίνουν ή καταρρίπτουν τους αρχικούς του ισχυρισμούς .

Αυτή η μέθοδος εφαρμόστηκε θαυμάσια στη φυσική και στις συναφείς με αυτήν επιστήμες .

Ο Ισαάκ Νεύτων εκπροσωπεί θριαμβευτικά την πρώτη πλήρη άνθηση αυτής της μεθόδου .

Ακόμη και σήμερα , μετά την επανάσταση του Αϊνστάιν και την εμφάνιση της κβαντικής μηχανικής , η μέθοδος του Γαλιλαίου δεν έχει παραγκωνιστεί .

Η θεωρία της σχετικότητας του Αϊνστάιν έδειξε πώς επιδρά η θέση και η ταχύτητα του παρατηρητή στις μετρήσεις του χώρου και του χρόνου και , αν λάβουμε υπόψη και την επιτάχυνση αλλάζει την ίδια τη σημασία της λέξης ύλη .

Η κβαντική μηχανική κατέδειξε ότι η διαδικασία της μέτρησης στο πεδίο του εξαιρετικά μικρού συνδέεται αναπόδραστα με τις ενέργειες του παρατηρητή , ο οποίος πρέπει να επιλέξει , στο πλαίσιο της απροσδιοριστίας που επιβάλλεται από τη σταθερά του Planck , το επίπεδο ακριβείας με το οποίο θέλει να γνωρίσει είτε τη θέση είτε την ορμή ενός υποατομικού σωματιδίου .

Αυτό αντικατοπτρίζει ό,τι οι φυσικοί αποκαλούν αρχή της απροσδιοριστίας (ή της αβεβαιότητας) του Heisenberg .

Ακόμη και μετά την αποκάλυψη ότι σε ταχύτητες που προσεγγίζουν την ταχύτητα του φωτός ή σε πολύ μικρές αποστάσεις ο παρατηρητής αποτελεί μέρος των παρατηρήσεων που διεξάγει , ο απώτερος στόχος της φυσικής εξακολουθεί να είναι ο ίδιος , όπως τον καθόρισε ο Γαλιλαίος : να περιγράφει αμετάβλητους νόμους.

Δεν έχουμε κανένα λόγο να εγκαταλείψουμε αυτό το στόχο , διότι οι παρατηρητές τύπου Αϊνστάιν ή Heisenberg , παρότι αποτελούν μέρος των ίδιων τους των μετρήσεων , παραμένουν διαφανείς από ψυχολογική άποψη .

Στη φυσική , δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψη η συνείδηση και τα κίνητρα του παρατηρητή , μολονότι οι φιλόσοφοι της φυσικής θέτουν κατά καιρούς υπό συζήτηση τη σημασία αυτών των παραγόντων για τις κβαντικές μετρήσεις . Η νόηση παραμένει απομακρυσμένη από τη φύση .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2012, 00:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωστόσο , όπως επισήμανε δεόντως ο Whitehead , η νόηση επανεντάχθηκε στη φύση με την ανάπτυξη της φυσιολογίας και της φυσιολογικής ψυχολογίας στο δεύτερο μισό του 19ου αιώνα .

Από τότε , δεν έπαψε να μας φέρνει σε δύσκολη θέση . Όπως ακριβώς συνέβη στην περίπτωση της σχετικότητας και της κβαντικής μηχανικής , τα προβλήματα που προέκυψαν από την ανάπτυξη της φυσιολογίας είναι ιδιόμορφα :

Είναι οι παρατηρητές “πράγματα” όπως όλα τα άλλα αντικείμενα του κόσμου στον οποίο ανήκουν ; Πώς να εξηγήσουμε την περίεργη ικανότητα των παρατηρητών (στην πραγματικότητα , την επιτακτική τους ανάγκη) να ταξινομούν τον κόσμο σε κατηγορίες πραγμάτων , να αναφέρονται στα πράγματα του κόσμου , ενώ τα πράγματα δεν έχουν τη δυνατότητα να κάνουν το ίδιο ; Όταν εμείς οι ίδιοι παρατηρούμε τους παρατηρητές , αυτή η ιδιότητα της προθετικότητας είναι αναπόφευκτη .

Μήπως θα έπρεπε , όπως γίνεται στη φυσική , να θέσουμε υπό απαγόρευση τα ψυχολογικά χαρακτηριστικά στα οποία αναφερόμαστε καθημερινά – συνείδηση , σκέψη , πεποιθήσεις , πόθους ;

Μήπως θα έπρεπε να υιοθετήσουμε την περίπλοκη “απολυμαντική” θεραπευτική αγωγή του συμπεριφορισμού ;

Μήπως οι ερωτευμένοι θα έπρεπε να λένε μεταξύ τους : “Αυτό ήταν καλό για σένα . Άραγε ήταν καλό και για μένα ;” Η παραδοξότητα της τελευταίας παρατήρησης καθίσταται προφανής αν αναλογιστούμε την άρνηση που συνεπάγεται : ή αρνούμαστε την ύπαρξη των εμπειριών μας πριν “γίνουμε επιστήμονες” (λόγου χάρη , την αυτεπίγνωσή μας) , ή δηλώνουμε ότι η επιστήμη (διάβαζε “φυσική επιστήμη”) δεν μπορεί να πραγματευτεί τέτοια θέματα .

Σε αυτό το σημείο έρχεται στο προσκήνιο η δεύτερη μεγάλη φυσιογνωμία της επιστημονικής επανάστασης του 17ου αιώνα , ο Καρτέσιος :

Η αναζήτηση μιας μεθόδου σκέψης τον ώθησε να ταχθεί υπέρ του “δυϊσμού των ουσιών” .

Όπως έχει αναφερθεί ήδη , σύμφωνα με αυτή την άποψη ο κόσμος συνίσταται από res extensa (εκτατή ουσία) και από res cogitans (νοούσα ουσία).

Οι χειρισμοί του Γαλιλαίου αφορούν τη res extensa , το σύνολο των εκτατών πραγμάτων .

Η res cogitans , όμως , το σύνολο των νοούντων πραγμάτων , δεν υπάρχει “κυριολεκτικά” μέσα στο χρόνο και το χώρο , δεν έχει συγκεκριμένη θέση , δεν είναι εκτατό πράγμα , και συνεπώς δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή από έναν εξωτερικό παρατηρητή .

Ακόμη μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα της αλληλεπίδρασης : η νόηση και το σώμα πρέπει να επικοινωνούν .

Με μια ασυνήθιστη έλλειψη διαύγειας , ο Καρτέσιος υποστήριξε ότι η επίφυση ήταν ο τόπος όπου συντελούνταν οι αλληλεπιδράσεις μεταξύ res cogitans και res extensa .

Ο δυϊσμός διατηρείται μέχρι σήμερα με διάφορες μορφές .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 15:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για παράδειγμα , ο συμπεριφορισμός , ενώ φαινομενικά παρουσιάζεται ως μοναστικός , δεν είναι παρά ένας δυϊσμός εξασθενημένος από το γεγονός ότι αρνείται πως η νόηση μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο της επιστημονικής έρευνας , και συνεπώς αφήνει σε εκκρεμότητα τον έναν από τους δύο πόλους .

Οι συμπεριφοριστές λύνουν το δίλλημα μελετώντας τη συμπεριφορά και αγνοώντας την προθετικότητα .

Δεν προσπαθούν να επανεντάξουν τη νόηση στη φύση : αρνούνται απλώς να την αναγνωρίσουν ως αντικείμενο της επιστημονικής έρευνας .

Πολλοί μη συμπεριφοριστές ψυχολόγοι , ενώ ισχυρίζονται ότι είναι υλιστές και όχι οπαδοί του δυϊσμού των ουσιών , είναι ωστόσο οπαδοί του δυϊσμού των ιδιοτήτων . Ενώ παραδέχονται ότι ο εγκέφαλος και η νόηση προέρχονται από μία μοναδική ουσία , επιμένουν πως οι ψυχολογικές ιδιότητες πρέπει να αντιμετωπίζονται αποκλειστικά με δικούς τους όρους , οι οποίοι υποχρεωτικά διαφέρουν από εκείνους που χρησιμοποιούνται για τα φυσικά αντικείμενα ή τα σώματα από τα οποία προέρχονται αυτές οι ιδιότητες . Ο Sigmund Freud, στα τελευταία χρόνια της ζωής του , είναι χαρακτηριστικός οπαδός του δυϊσμού των ιδιοτήτων .

Πρέπει να επισημάνω ότι ακόμη και καταξιωμένοι βιολόγοι αμφιβάλλουν όσον αφορά το εγχείρημα της μελέτης της νόησης .

Προσπαθώντας να επανεντάξουμε τη νόηση στη φύση , μπορούμε άραγε να προτείνουμε κάτι καλύτερο από το δυϊσμό των ουσιών ή το δυϊσμό των ιδιοτήτων ; Ή θα υποπέσουμε σε επιπλέον σφάλματα στην προσπάθειά μας αυτή ;

Η απάντησή μου και στα δύο ερωτήματα είναι η εξής : ασφαλώς και μπορούμε να προτείνουμε κάτι καλύτερο , όχι όμως υποθέτοντας , όπως κάνουν σήμερα κάποιοι μελετητές της γνωστικής λειτουργίας , ότι η δομή και η βιολογία του εγκεφάλου έχουν δευτερεύουσα σημασία και δεν είναι το κεντρικό σημείο του εγχειρήματος . Αξίζει να εξετάσουμε περισσότερο αυτό το ζήτημα , διότι έχει πολυάριθμες συνέπειες .

Τις τελευταίες δεκαετίες , όσοι εργάζονται στον τομέα της γνωσιακής επιστήμης έχουν προσπαθήσει σοβαρά και έντονα να ξεπεράσουν τους περιορισμούς του συμπεριφορισμού .

Η γνωσιακή επιστήμη είναι μια διεπιστημονική προσπάθεια που αφορά την ψυχολογία , την πληροφορική , την τεχνητή νοημοσύνη , τη νευροβιολογία , τη γλωσσολογία και τη φιλοσοφία .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2012, 13:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενθαρρυμένοι από μια φαινομενική σύγκλιση ενδιαφερόντων , κάποιοι επιστήμονες αυτών των κλάδων επέλεξαν να μην απορρίψουν αμέσως τις νοητικές λειτουργίες όπως έκαναν οι συμπεριφοριστές .

Αντίθετα , βασίστηκαν στην έννοια των νοητικών αναπαραστάσεων και σε ένα σύνολο υποθέσεων οι οποίες ονομάστηκαν συλλογική “λειτουργική θέση”.

Σύμφωνα με αυτή την άποψη , η ανθρώπινη συμπεριφορά καθορίζεται από τη γνώση που απαρτίζεται από συμβολικές νοητικές αναπαραστάσεις .

Η γνωστική δραστηριότητα συνίσταται στην επεξεργασία αυτών των συμβόλων .

Τα ψυχολογικά φαινόμενα περιγράφονται με όρους λειτουργικών διαδικασιών .

Η αποτελεσματικότητα αυτών των διαδικασιών έγκειται στη δυνατότητα να ερμηνεύσουμε τα στοιχεία ως σύμβολα με τρόπο αφηρημένο και καλά ορισμένο , σύμφωνα με ένα σύνολο σαφών κανόνων . Ένα τέτοιο σύνολο κανόνων αποτελεί αυτό που είναι γνωστό ως “σύνταξη” .

Η εφαρμογή τέτοιων συντακτικών κανόνων είναι μια μορφή υπολογισμού . (Σε αυτό το σημείο , προτιμώ να μην αναφερθώ στην ακριβή σημασία του όρου υπολογισμός . Προς το παρόν , ας θεωρήσουμε πως σημαίνει το χειρισμό των συμβόλων σύμφωνα με μια καθορισμένη διαδικασία . Θα πραγματευτούμε αυτό το ζήτημα διεξοδικά αργότερα) .

Υποτίθεται ότι ο υπολογισμός είναι ως επί το πλείστον ανεξάρτητος από τη δομή και τον τρόπο ανάπτυξης του νευρικού συστήματος , όπως ακριβώς ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή μπορεί να εκτελεστεί σε διαφορετικές μηχανές , με διαφορετική αρχιτεκτονική , και συνεπώς είναι “ανεξάρτητο” από αυτές .

Σχετική με αυτή την ιδέα είναι η άποψη ότι ο εγκέφαλος (ή , πιο σωστά , η νόηση) μπορεί να παρομοιαστεί με έναν υπολογιστή και ο κόσμος με ένα πρόγραμμα , και πως κατά το μεγαλύτερο μέρος του ο κόσμος είναι έτσι οργανωμένος ώστε τα σήματα που λαμβάνονται να είναι δυνατόν να “διαβαστούν” με βάση την έλλογη σκέψη .

Τέτοιες καλά ορισμένες λειτουργικές διαδικασίες υποστηρίζεται ότι αποτελούν σημασιολογικές αναπαραστάσεις , πράγμα που σημαίνει πως καθορίζουν σαφώς ό,τι αναπαριστούν τα σύμβολά τους στον κόσμο . Στην ακραία της εκδοχή , αυτή η άποψη προτείνει ότι το υπόστρωμα ολόκληρης της νοητικής δραστηριότητας είναι στην πραγματικότητα μια γλώσσα της σκέψης – μια γλώσσα στην οποία δόθηκε το όνομα “νοητικά” .

Αυτή η θεώρηση – την οποία ορισμένοι ονομάζουν “γνωσιακή υπόθεση” – γνώρισε μεγάλη επιτυχία και προκάλεσε μια έκρηξη επιστημονικών ψυχολογικών εργασιών μεγάλου ενδιαφέροντος και αξίας . Συνοδεύτηκε μάλιστα από ορισμένες αξιόλογες ιδέες .

Μία από αυτές είναι ότι οι άνθρωποι γεννιούνται εφοδιασμένοι με ένα μηχανισμό απόκτησης της γλώσσας ο οποίος περιέχει τους κανόνες της σύνταξης και της κατασκευής μιας καθολικής γραμματικής .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 13:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια άλλη ιδέα που ονομάζεται “αντικειμενισμός”, είναι ότι μπορεί να δοθεί σαφής περιγραφή της πραγματικότητας από την επιστήμη (και μάλιστα ιδεωδώς από την φυσική) .

Αυτή η περιγραφή δικαιολογεί τις σχέσεις των συντακτικών διαδικασιών ή κανόνων με τα πράγματα ή γεγονότα – τις σχέσεις που συνιστούν τις σημασιολογικές αναπαραστάσεις . Μία ακόμη ιδέα είναι ότι ο εγκέφαλος κατατάσσει τα αντικείμενα του “πραγματικού” κόσμου σύμφωνα με τις κλασικές κατηγορίες που ορίζονται από σύνολα αναγκαίων και ικανών συνθηκών .

Δεν μπορώ να υπερτονίσω το βαθμό στον οποίο αυτές οι ιδέες ή οι παραλλαγές τους διαποτίζουν τη νεότερη επιστήμη . Είναι παγκόσμιας εμβέλειας και ενδημικές .

Πρέπει όμως να προσθέσω ότι η γνωσιακή υπόθεση στηρίζεται σε ένα σύνολο παραδοχών που δεν έχουν τεκμηριωθεί .

Ένα από τα πιο περίεργα μειονεκτήματά της είναι ότι μόνο περιθωριακά αναφέρεται στη βιολογική θεμελίωση που αποτελεί υπόβαθρο των μηχανισμών τους οποίους σκοπεύει να εξηγήσει .

Το αποτέλεσμα είναι μια επιστημονική εκτροπή τόσο μεγάλη όσο και εκείνη του συμπεριφορισμού , την οποία προσπάθησε να υποκαταστήσει .

Οι περισσότεροι από όσους ασχολούνται με τις γνωσιακές επιστήμες δεν αντιλαμβάνονται τα καίρια σφάλματα στα οποία οφείλεται αυτή η εκτροπή , όπως ακριβώς δεν γινόταν αντιληπτή η σχετικότητα πριν από τον Αϊνστάιν και ο ηλιοκεντρισμός πριν από τον Κοπέρνικο .

Τι είναι όμως αυτό που διαφεύγει από τους επιστήμονες και γιατί είναι τόσο σημαντικό ;

Δεν λαμβάνουν υπόψη τους την ιδέα ότι η περιγραφή της νόησης δεν μπορεί να προχωρεί ανεξέλεγκτα – δηλαδή χωρίς την παρουσίαση μιας λεπτομερούς βιολογικής περιγραφής του εγκεφάλου .

Παραβλέπουν ένα σημαντικό πλήθος ενδείξεων που κλονίζουν την άποψη πως ο εγκέφαλος είναι ένα είδος υπολογιστή .

Αγνοούν τις ενδείξεις ότι ο τρόπος με τον οποίο πραγματοποιείται η ταξινόμηση αντικειμένων και γεγονότων από τα ζώα και τον άνθρωπο δεν μοιάζει καθόλου με τη λογική ή τον υπολογισμό .

Συγχέουν την τυπική ισχύ της φυσικής όπως έχει δημιουργηθεί από ανθρώπους παρατηρητές με την υπόθεση ότι οι ιδέες της φυσικής είναι δυνατόν να μας βοηθήσουν να κατανοήσουμε βιολογικά συστήματα που είναι προϊόντα μιας ιστορικής εξέλιξης .

Φαίνεται , λοιπόν , ότι το οικοδόμημα της γνωσιακής υπόθεσης δεν έχει συνοχή και δεν επιβεβαιώνεται από τα γεγονότα .

Για να στηρίξουμε αυτόν τον ισχυρισμό θα έπρεπε να επεκταθούμε σε πολλούς επιστημονικούς τομείς και να διατυπώσουμε πολυάριθμες υποθέσεις που δεν είναι κοινώς αποδεκτές , πριν φτάσουμε στην κύρια αυτή θέση . Ας περιλάβουμε , λοιπόν , αργότερα , τα επιχειρήματά μας κατά της σκληροπυρηνικής γνωσιακής υπόθεσης .

Έχει ζωτική σημασία να κατανοήσουμε την ύλη που αποτελεί το υπόβαθρο της νόησης , και ιδιαίτερα τις αρχές που διέπουν την οργάνωσή της .

Μόνο μέσω αυτής της κατανόησης θα μπορέσουμε να αναλύσουμε τις δυσκολίες που συναντάμε στην προσπάθειά μας να μελετήσουμε τη νόηση και να προτείνουμε κάποιες διεξόδους από τις εν λόγω δυσχέρειες .

Πρέπει να υπάρχουν τρόποι επανένταξης της νόησης στη φύση σύμφωνοι με τον τρόπο με τον οποίο η νόηση αποτέλεσε τμήμα του φυσικού κόσμου από την απαρχή της . Αυτοί οι τρόποι πρέπει να λαμβάνουν σοβαρά υπόψη ό,τι έχουμε μάθει από την θεωρία της εξέλιξης .

Κατά τη διάρκεια της εξέλιξης , τα σώματα απέκτησαν νόηση . Δεν αρκεί όμως να λέμε ότι η νόηση αποτελεί μέρος του σώματος . Πρέπει να εξηγήσουμε και με ποιόν τρόπο συμβαίνει αυτό . Γι’ αυτό ακριβώς οφείλουμε να εξετάσουμε τον εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα , καθώς και τα δομικά και λειτουργικά προβλήματα που παρουσιάζουν .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 14:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με δεδομένο τον μοναδικό χαρακτήρα της συνείδησης και την αδυναμία της σκέψης να “δει μέσα” στους ίδιους τους μηχανισμούς της, δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι ορισμένοι φιλόσοφοι πρότειναν την ιδέα περί νοούσης ουσίας ή ακόμη και ένα είδος παμψυχισμού σύμφωνα με τον οποίο το σύνολο της ύλης διαθέτει συνείδηση .

Τα αποτελέσματα της σύγχρονης επιστήμης , όμως , δείχνουν ότι η ύλη που αποτελεί το υπόβαθρο της νόησης δεν είναι καθόλου κάτι το ειδικό .

Αντίθετα είναι κάτι πολύ συνηθισμένο : αποτελείται από τα χημικά στοιχεία άνθρακα , υδρογόνο , οξυγόνο , θείο , φωσφόρο , μαζί με λίγα ιχνοστοιχεία .

Επομένως δεν υπάρχει τίποτε στη βασική σύνθεση του εγκεφάλου . το οποίο θα μπορούσε να μας παράσχει κάποια ένδειξη σχετικά με τη φύση των νοητικών ιδιοτήτων .

Ειδικός είναι ο τρόπος οργάνωσης της ύλης του εγκεφάλου .

Αυτά τα συνηθισμένα χημικά στοιχεία αποτελούν μέρη εξαιρετικά πολύπλοκων μορίων , τα οποία με τη σειρά τους σχηματίζουν περίπλοκες δομές στα κύτταρα των ζωντανών ιστών .

Σε έναν πολύπλοκο οργανισμό όπως ο άνθρωπος , τα κύτταρα ανήκουν σε διακόσιους περίπου διαφορετικούς βασικούς τύπους . Ένας από τους εξειδικευμένους και εξωτικούς από αυτούς είναι το νευρικό κύτταρο , ή νευρώνας .

Ο νευρώνας είναι ασυνήθης από τρεις απόψεις : όσον αφορά το σχήμα του , που ποικίλλει , την ηλεκτρική και χημική λειτουργία του , και τη συνδετικότητά του , δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο συνδέεται με άλλους νευρώνες σχηματίζοντας δίκτυα .

Πρόθεσή μου είναι να πούμε περισσότερα για τις ιδιότητες αυτές , τόσα όμως όσα αρκούν για να μας πείσουν ότι έχουμε να κάνουμε με κάτι που δεν μοιάζει με τίποτε άλλο στο σύμπαν .

Θα αναφέρω μόνο ό,τι είναι απαραίτητο , ώστε να μην επιφορτιζόμαστε από την αρχή με πολύπλοκα δεδομένα .

Πριν παρουσιάσω κάποιες περιγραφικές λεπτομέρειες , όμως , θα ήταν χρήσιμο να δώσουμε μια εικόνα του πλήθους των νευρώνων σε ορισμένες περιοχές του εγκεφάλου , καθώς και του πλήθους των συνδέσεων που σχηματίζουν μεταξύ τους .

Νομίζω πως αυτό ως αρχή θα ήταν εντυπωσιακό . Ωστόσο , όταν θα αρχίσουμε να περιγράφουμε τη μορφολογία θα εντυπωσιαστούμε ακόμη περισσότερο με ό,τι έχει επιτύχει η εξέλιξη επιλέγοντας ζώα με πολύπλοκα δομημένους εγκεφάλους .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 14:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αρχίσουμε από το μέρος του εγκεφάλου που ονομάζεται φλοιός .

Πρόκειται για μια δομή καθοριστικής σημασίας για τις ανώτερες εγκεφαλικές λειτουργίες , όπως κάπως αόριστα ονομάζονται – το λόγο , τη σκέψη , τους πολύπλοκους τύπους κίνησης , τη μουσική .

Αν κάποιος έπαιρνε αυτό τον αναδιπλωμένο “χιτώνα” που καλύπτει το θόλο και τις πλευρές του εγκεφάλου και τον άπλωνε , θα διαπίστωνε πως έχει την έκταση και το πάχος ενός μεγάλου τραπεζομάντηλου . Οι μετρήσεις του πλήθους των νευρικών κυττάρων που απαρτίζουν αυτή τη δομή δεν είναι πολύ ακριβείς , αλλά φαίνεται πως στο φλοιό υπάρχουν περίπου δέκα δισεκατομμύρια νευρώνες . (Υπάρχουν εκεί και άλλα κύτταρα , που ονομάζονται νευρογλοιακά και έχουν στηρικτική λειτουργία , αλλά ας τα αγνοήσουμε προς το παρόν .)

Κάθε νευρικό κύτταρο συνδέεται με άλλα νευρικά κύτταρα σε θέσεις που ονομάζονται συνάψεις .

Είναι εκπληκτικό ότι υπάρχουν περίπου ένα εκατομμύριο δισεκατομμύρια συνδέσεις στις στοιβάδες του φλοιού .

Αν αρχίζαμε τώρα να τις μετράμε απαριθμώντας μία σύνδεση (ή σύναψη) το δευτερόλεπτο , θα τελειώναμε την καταμέτρηση έπειτα από τριάντα δύο εκατομμύρια χρόνια .

Ένας άλλος τρόπος να αντιληφθούμε το πλήθος των συνδέσεων που υπάρχουν σε αυτή την εκπληκτική δομή είναι να σκεφθούμε ότι ένα κομμάτι του εγκεφάλου μας ίσο με το μέγεθος του κεφαλιού ενός μεγάλου σπίρτου περιέχει ένα δισεκατομμύριο περίπου συνδέσεις . Να σημειώσουμε ότι αναφέρομαι μόνο στην απαρίθμηση συνδέσεων .

Αν προσπαθήσουμε να υπολογίσουμε τους ποικίλους τρόπους με τους οποίους θα μπορούσε να συνδυαστούν οι συνδέσεις μεταξύ τους , ο αριθμός που θα προκύψει θα είναι αστρονομικός – της τάξης του δέκα ακολουθούμενου από εκατομμύρια μηδενικά . (Το πλήθος των θετικά φορτισμένων σωματιδίων που υπάρχουν σε ολόκληρο το γνωστό σύμπαν είναι της τάξης του δέκα ακολουθούμενου από ογδόντα μηδενικά ! )

Έχουμε λοιπόν σε αυτό το σημείο την πρώτη ένδειξη σχετικά με το τι καθιστά τον εγκέφαλο κάτι το τόσο ξεχωριστό ώστε να δικαιολογείται η γένεση νοητικών ιδιοτήτων από αυτόν .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2012, 22:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που διακόπτω τη ροή των ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΩΝ ΠΟΣΤΣ ΣΟΥ αλλά θα ήθελα όταν το κρίνεις σκόπιμο να μου πεις

α) Τι πιστεύεις ότι παθαίνει τελικά η ΝΟΗΣΗ των ανθρώπων μετά το βιολογικό τους θάνατο.

β) Αν ο Industrial_Angel έχει δίκιο περί ΑΤΕΛΕΣΤΑΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ (σύμφωνα με Tyson, Dawkins, Linden κλπ) πως επηρεάζει τη Νόηση και τα έργα της (Επιστήμη, Φιλοσοφία, Τέχνη)

Υ.Γ Όποτε (και αν) μου απαντήσεις δεν θα σου ανταπαντήσω (σ'ότι και να μου γράψεις σαν απάντηση στο ερώτημά μου) ώστε άθελά μου να χαλάσω τον ειρμό των σκεψεών σου.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2012, 02:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
β) Αν ο Industrial_Angel έχει δίκιο περί ΑΤΕΛΕΣΤΑΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ (σύμφωνα με Tyson, Dawkins, Linden κλπ) πως επηρεάζει τη Νόηση και τα έργα της (Επιστήμη, Φιλοσοφία, Τέχνη)


Μόνο που εγώ δε μίλησα για κατασκευή. Ακριβώς επειδή διαπιστώνεται ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν είναι σε καμία περίπτωση τέλειος (ως προϊόν εξέλιξης) ή ακόμα και να περιέχει "λάθη" η ιδέα της κατασκευής και του σχεδίου είναι λανθασμένη. Δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο "σχέδιο" και ως εκ τούτου δε φαίνεται να υπάρχει κάποιος σχεδιαστής.

Για το τι ακριβώς έχει γράψει ο Linden,
http://www.thedailybeast.com/newsweek/2007/04/08/in-our-messy-reptilian-brains.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy