ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 13:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 13:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που πάει να πει , πως δεν κατάλαβες λέξη απ'ότι έγραψα !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Που πάει να πει ότι ότι γράφεις είναι κατανοητό εντός ενός "συστήματος" σύμφωνα με όσα λες -
Εσύ δεν έγραψες "Κάθε έλεγχος , κάθε επιβεβαίωση ή διάψευση μιας υπόθεσης γίνεται εντός ενός συστήματος . Κι αυτό το σύστημα δεν είναι μια λίγο ή πολύ αυθαίρετη και αμφίβολη αφετηρία όλων των επιχειρημάτων μας , αλλά μέρος της ουσίας αυτού που ονομάζουμε επιχείρημα . Το σύστημα δεν είναι τόσο η αφετηρία μας , όσο το στοιχείο μέσα στο οποίο τα επιχειρήματά μας διαβιούν .

Αν καταλαβαίνεις , καταλαβαίνεις μέσα σε ένα σύστημα .";;; Θα πρέπει ίσως να παραθέσεις και το σύστημα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 14:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδιανόητο ! ! !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 14:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αδιανόητο ! ! !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


είναι που προσπαθείς να το κατανοήσεις και να το αξιολογήσεις έξω από το σύστημα που το διέπει (κατά τα λόγια σου)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 15:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστο καλύτερα !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 16:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kηφέα, εκείνο το "αει σιχτιρ" που λέω στο άλλο νήμα, δεν θα ήταν πιό...εκτονωτικό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 16:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που πάει να πει , πως δεν κατάλαβες λέξη απ'ότι έγραψα !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


στο οτι βαζουμε κομμα>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 16:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kηφέα, εκείνο το "αει σιχτιρ" που λέω στο άλλο νήμα, δεν θα ήταν πιό...εκτονωτικό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


στο πιο δεν βαζουμε τονο δεν ειναι δεικτικο!!!(ποιο)

εγω γενικα δεν βαζω

Edited by - panosfromlydian2 on 17/04/2014 16:47:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 18:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άστο καλύτερα !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Μα γιατί; Αν λες κάτι σημαντικό θέλω να το καταλάβω. Και την "ανωτερώτητα" τη δείχνει κανείς όταν εξηγεί το δύσκολο στους (θεωρούμενους) απλούς - κι όχι όταν τους απαξιώνει και τους περιφρονεί.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 20:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επαναλαμβάνω την τελευταία φράση που έγραψα στο μήνυμά μου στις 17/04/2014. 12:55:21 :

Η γνώση μας , συνθέτει ένα μεγάλο σύστημα . Και μόνο μέσα σ’αυτό το σύστημα έχει κάθε επιμέρους πράγμα την αξία που του αποδίδουμε .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 20:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Panpam ζήτησε εξήγηση, όχι επανάληψη των ακατανόητων λόγων. Και εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτε από την τελευταία πρόταση, και δεν μπορώ να μπω στον νου εκείνου που την έγραψε αν δεν εξηγήσει τί θέλει να πει.

Αυτό που προσβάλλει το σάιτ κατά την άποψή μου δεν είναι η κατάθεση απόψεων που δεν χωράει ο νους μας, αλλά η επίδειξη νοημοσύνης μέσω γριφώδων λεξιπλασιών που καταλαβαίνουν ελάχιστοι και "μυημένοι", καθώς και η προσβολή της νοημοσύνης εκείνου που δεν κατανοεί τους γρίφους.

Αυτό σίγουρα δεν τιμάει την γνώση και δεν είναι ανωτερότητα, αλλά ματαιότητα. Δυστυχώς το παρατηρώ σε πολλά σάιτ με ελληνοκεντρικούς ανθρώπους και είναι κρίμα πραγματικά, γιατί αυτοί οι άνθρωποι αν και είναι μορφωμένοι παρουσιάζουν μια κακή εικόνα του ελληνικού πνεύματος.

Δεν πιστεύω πως το ελληνικό πνεύμα είναι το πνεύμα της έπαρσης, της υπερηφάνιας, του εξουσιασμού, της υποτίμησης, αλλά θεωρώ ότι είναι το πνεύμα της ελευθερίας και της καλοσύνης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Panpam ζήτησε εξήγηση, όχι επανάληψη των ακατανόητων λόγων. Και εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτε από την τελευταία πρόταση, και δεν μπορώ να μπω στον νου εκείνου που την έγραψε αν δεν εξηγήσει τί θέλει να πει.

Δεν γίνεται πιό "λιανή" η κατάσταση μάγκες!

Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε, μιά τόσο απλή πρόταση, τότε ξεκινήστε πάλι από την αρχή.

Π+α Πα, Π+ι πι, όλο μαζί Παπί.

Υ.Γ.
Ο Σωκράτης θα έλεγε: <<...τον "bird" λαβόντες απιέναι...>>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 17/04/2014 21:21:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....η επίδειξη νοημοσύνης μέσω γριφώδων λεξιπλασιών που καταλαβαίνουν ελάχιστοι και "μυημένοι", καθώς και η προσβολή της νοημοσύνης εκείνου που δεν κατανοεί τους γρίφους....

Δεν ξέρω αν το έχεις ακουστά, αλλά η "καλλιέργεια" ενός "μυστηρίου" και το να λες πολλά χωρίς να λες τίποτα είναι σήμα κατατεθέν σε ορισμένους κύκλους στην αναζήτηση, τον εσωτερισμό κτλ. Ο σκοπός είναι να δημιουργήσεις ένα "ρεύμα" προς εσένα...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 00:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η γνώση μας , συνθέτει ένα μεγάλο σύστημα . Και μόνο μέσα σ’αυτό το σύστημα έχει κάθε επιμέρους πράγμα την αξία που του αποδίδουμε .

Κηφέα μιλάς με όρους Πολιτικής Οικονομίας, την οποία οι σύγχρονοι "επιστήμονες" έχουν αποκυρήξει εδώ και έναν αιώνα για χάρη της τσέπης ή μου φαίνεται;

Αυτό που λες θα ήταν ορθό, η για να ακριβολογώ ηθικό σε έναν κόσμο όπου ο όρος μάρκετινγκ δεν θα περιλαμβανόταν στο λεξιλόγιο μας.

Εννοιες όπως αξία και ποιότητα υπόκεινται αλλοίωση σε καθημερινή βάση
στην σημερινή κοινωνία. Χάνει η μπάλα το παιδί και το παιδί τη μάνα.

Πανπαμ δεν γράφει γενικότητες ο Κηφέας, απλά πατάει σε ορολογία που κατέχει.

Κιλλουμινάττι σε πολύ γενικά πλαίσια τι λέει ο Κηφέας:

Ο κάθένας μας ξεχωριστά όπως σου έχω ξαναπεί για τον υπερ-νου, υπόκειται σε ένα σύνολο. Εκτός από το σύνολο αυτό, την ανθρωπότητα, σε καθημερινή βάση και συνεχώς αλληλεπιδρούν αναρίθμητα τέτοια σύνολα μεταξύ τους, στα οποία εμπεριέχονται άλλα υποσύνολα και ούτω καθεξής.

Ετσι, ο άνθρωπος αλληλεπιδρά με το πληκτρολόγιο για να γράψει στο εσωτέρικα, για τί ξέρει ότι αυτό στο οποίο πατάει τα κουμπάκια είναι ένα πληκτρολόγιο, και έχει τη γνώση ότι αυτό που έχει μπροστά του είναι ένας υπολογιστής, και γιατί ξέρει ότι αν πατήσει εκεί πάνω www.esoterica.gr/forums θα βρεθεί στη σελίδα του εσοτέρικα, και τα λοιπά και ταλοιπά.

Είναι το σύνολο των γνώσεων του που καθιστούν αυτό που σου περιέγραψα ως υπαρκτό. Για τον παππού του 1821, αυτά που σου αναφέρω δεν υπάρχουν καν.

Αυτά νομίζω όμως σου είναι κατανοητά. Εκεί που ίσως να μπερδεύεσαι είναι όσον αφορά την αξία. Γιατί ο κηφέας χρησιμοποιεί με διαφορετικό τρόπο τον όρο αξία από ότι τον χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα μας.
Η μάλλον πολύ πιο γενικά.

Πρόσεξε με: Αυτό που έχεις μπροστά σου όταν διαβάζεις αυτές τις γραμμές είναι ένα αντικείμενο.Λογικά Ενα χαζοκούτι. πιθανολογώ ότι είναι πλαστικό και τετράγωνο. Το χαζοκούτι αυτό έχει μπροστά του μια οθόνη πουδείχνει εικόνες μπλα μπλα μπλα... όλα αυτά συνάδουν στο ότι έχεις μπροστά σου την οθόνη ενός υπολογιστή. Το "οθόνη ενός υπολογιστή" προσδίδει αξία στο αντικείμενο. Στην πραγματικότητα μπροστά σου έχεις ένα αντικείμενο. Με βάση το σύνολο των γνώσεων σου τώρα, ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ αξιακά το αντικείμενο αυτό στις οθόνες υπολογιστών. Του αποδίδεις την αξιακή σημασία που καταλαβαίνεις, με βάση το τι ξέρεις και θεωρείς εσύ για τον κόσμο.

Ο όρος αξία έχει πολλές υπο-έννοιες. Ετσι στην καθημερινότητα μας, στον κόσμο μας, στο σύστημα που δημιουργει η γνώση μας, προσδίδουμε στα αντικείμενα και στα όντα αξίες όπως η ανταλλακτική και η συναισθηματική, αλλά δεν είναι μόνο αυτές, οι υποομάδες μπορεί να είναι πάρα πάρα πολλές.

Ξαναδιάβασε τώρα τι είπε ο Κηφέας, και μπορούμε να το συζητήσουμε.


Παρεπιπτόντως:

quote:
Επιπλέον , πρέπει να δεχτούμε ότι ο θάνατος σημαίνει την αμετάκλητη απώλεια ενός ατόμου και της ύπαρξής του . Ο θάνατος δεν είναι πείραμα : Δεν υπάρχει τίποτε να περιγράψει κανείς . Η νόηση δεν υπάρχει χωρίς σώμα .

Ενώ η παραπάνω τοποθέτηση με βρίσκει σύμφωνο, έχω τη διαίσθηση ότι δεν έχω το ίδιο πράγμα στο μυαλό μου με αυτό που έχεις εσύ Κηφέα.

Για να επιβεβαιώσω/ αναιρέσω την υποψία μου, θα ήθελες φίλε Κηφέα να προσδιορίσεις τη εννοείς με τον όρο νόηση, και τι με τον όρο σώμα, στην παραπάνω τοποθέτηση; Αν δεν σου κάνει κόπος όρισε μου και το θάνατο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 01:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....
Πανπαμ δεν γράφει γενικότητες ο Κηφέας, απλά πατάει σε ορολογία που κατέχει.

...


Είναι όμως δόκιμη για αυτό που θέλει να επικοινωνήσει;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 01:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι όμως δόκιμη για αυτό που θέλει να επικοινωνήσει;

Οταν ήμουν στο ΤΕΙ, Διοίκηση επιχειρήσεων, είχαμε ένα μάθημα που το πέρναγαν 3 μαθητές το 6άμηνο. Κυριολεκτώ.

Ο Καθηγητής που το δίδασκε, είχε επιτελέσει σύμβουλος κυβέρνησης, είχε ένα κατεβατό πτυχία, οι γνώσεις του ήταν ατελείωτες πάνω στα οικονομικά.

Οταν μίλαγε, δεν καταλάβαινες τίποτα. Τίποτα όμως. Ο άνθρωπος ήταν φανερό, έιχε θέληση να διδάξει. Είχε βάλει εργαστήριο να διδάσκει η γυναίκα του, για να μας προετοιμάζει. Είχε ανεβάσει βιντεάκια που "εξηγούσε" το μάθημα πιο αναλυτικά. Μας έδινε φυλλάδια, το πάλευε.

Αδιαμφισβήτητα είχε θέληση. Δεν Μπορούσε να μας διδάξει όμως.

Οταν έχεις ασχοληθεί με κάτι τόσο μα τόσο πολύ, κάποια πράγματα σου φαίνονται απλά πλέον. Αυτά που λέει ο Κηφεύς, είναι φανερό ότι τα καταλαβαίνει κα ιτα μιλάει όπως εγώ λέω 1+1=2. Από τη στιγμή που έχει τριβεί το μυαλό του τόσο πολύ με αυτά τα θέματα, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι μπορεί πλέον να τα επικοινωνήσει με τον απλό τρόπο που θες. Για αυτόν δεν αποτελέι ορολογία, αλλά κάτι το φυσιολογικό.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου τώρα, ναι η ορολογία που χρησιμοποιεί είναι δόκιμη, γιατί εξειδικεύεται σε αυτό που θέλει να πει.

Το ότι εγώ μιλάω για αγγούρια με πατάτες, δεν σημαίνει ότι και ο κηφέας είναι υποχρεωμένος, είτε διατεθειμένος ή ικανός πλέος αν θες να το κάνει. Το λεξιλόγιο του περιέχει λέξεις που για αυτόν είναι κατανοητές και βατές, αλλά για μένα πχ μπορεί να είναι δυσνόητες.

Το σωστό είναι να μιλάμε για αγγούρια με αγγούρια. Δεν είναι θέμα τουπέ ή σνομπισμού.

Το αν συμφωνείς με αυτά που λέει ή όχι είναι άλλο θέμα, όμως όταν μιλάς για οικονομικά πχ μιλάς με οικονομικούς όρους. Και κατάλαβα ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε όλοι, αν δεν έχουμε πρώτα "μπει στο κλίμα".

Οταν ξεσκίστηκα στο διάβασμα κατάλαβα τι ήθελε να πει ο καθηγητης και πήρα το .... 5 μου και πέρασα .
Θες να συμφωνήσουμε ότι δεν είχε μεταδοτικότητα; Δεν είχε, δεν ήταν για καθηγητής.

Ηταν όμως εξαιρετικός οικονομικός αναλυτής. ΚΑι όταν μιλούσε με κάποιον άλλο καθηγητή είμαι σίγουρος καταλαβαινόντουσαν μια χαρά...

Το να μην ξέρουμε τα πάντα δεν μας προσβάλλει. Δεν γίνεται κιόλας, δεν προλαβαίνουμε. Το να προσπαθούμε να μαθαίνουμε μας κάνει άξιους επαίνου και σεβασμού.

Καλό μας βράδυ..

Edited by - Italos on 18/04/2014 01:59:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 07:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας μπορεί να γράφει στην επιστημονική ορολογία που επιθυμεί και είναι κατανοητή από την "κλίκα" του. Όμως το να περιμένει να γίνει κατανοητός από άλλους ή να τους σνομπάρει επειδή δεν κατανοούν αυτό που ξέρει μόνο εκείνος, είναι απλά λάθος.

Ψυχολογικά, είναι μια ειρωνεία κάποιας κλειστής κοινωνίας έναντι σε εκείνον που θεωρούν μαζάνθρωπο και αγράμματο. Την ίδια ειρωνεία νιώθει οι πολιτικοί και γενικά οι πλούσιοι επιστήμονες. Μάταιο.

Όμως αν πράγματι κάποιοι είναι σοφοί και θέλουν να αλλάξει ο κόσμος της καταπίεσης και της σκλαβιάς, ας μεταδώσουν τις γνώσεις τους και ας μην θέλουν τα πάντα να περιφέρονται γύρω από τον εαυτό τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 07:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί αν κάποιος μιλάει τώρα στην γλώσσα των οικονομικών, της φυσικής κτλ κτλ είναι προφανές πως δεν θέλει να αλλάξει τον κόσμο, γιατί ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τέτοιες πολυτέλειες στον λόγο.

Είτε θέλουμε να φυλάξουμε την γνώση μέσα στην κλειστή μας κοινωνία, είτε θέλουμε να την μεταδώσουμε στους σκλαβωμένους και τους καταπιεσμένους.

Μάλιστα, δεν χρειάζονται πολύπλοκες και εξεικευμένες γνώσεις για να αλλάξει η ζωή προς το καλύτερο. Ο απλός άνθρωπος και εργάτης που δουλεύει όλη την ημέρα, πρέπει να αποκτήσει την απλούστατη γνώση ότι εκείνος είναι που παράγει τον πλούτο. Δικά του είναι αυτά που παράγει και χαρίζει σε εκείνους που τον εκμεταλλεύονται, δουλεύοντας όλη την ημέρα και παίρνοντας ένα ξεροκόμματο από ότι παράγει.

Αν οι άνθρωποι ξεσηκωθούν και σταματήσουν να δουλεύουν στους πλούσιους, τότε θα αλλάξει ο κόσμος. Έπειτα θα έχουν και άφθονο χρόνο να ασχοληθούν με φιλοσοφίες και πνευματικές αναζητήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 10:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο δύσκολο είναι για ένα ‘’αμόρφωτο’’ να εκφράσει λόγο με κανόνες γραμματικής , άλλο τόσο δύσκολο - ίσως και σκόπιμο- είναι και για κάποιους μορφωμένους να εκφράσουν λόγο απλό ,κατανοητό σε όλους.

Ο λόγος ο εκφρασμένος χωρίς κανόνες , μπορεί να είναι αντιαισθητικός και ακατανόητος αλλά τουλάχιστον είναι ακίνδυνος.

Ο λόγος ο εκφρασμένος με επιτηδευμένες λέξεις και νοήματα , ο δυσνόητος στους πολλούς , ελλοχεύει κινδύνους γιατί μπορεί να σηματοδοτεί τη σκοπιμότητα κάποιας εξουσιαστικής πνευματικής ελίτ.

Απλά και λίγα λόγια , εκφρασμένα με τους κανόνες της γραμματικής μεν , κυρίως δε με κανόνα την μεταδοση της γνώσης …αυτός είναι λόγος ζωντανός και συνεπής με την αποστολή του.

Γιατί η γνώση δεν είναι κτήμα κανενός.... είναι η περιουσία της ανθρωπότητας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 10:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί αν κάποιος μιλάει τώρα στην γλώσσα των οικονομικών, της φυσικής κτλ κτλ είναι προφανές πως δεν θέλει να αλλάξει τον κόσμο, γιατί ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τέτοιες πολυτέλειες στον λόγο.

Είτε θέλουμε να φυλάξουμε την γνώση μέσα στην κλειστή μας κοινωνία, είτε θέλουμε να την μεταδώσουμε στους σκλαβωμένους και τους καταπιεσμένους.

Μάλιστα, δεν χρειάζονται πολύπλοκες και εξεικευμένες γνώσεις για να αλλάξει η ζωή προς το καλύτερο. Ο απλός άνθρωπος και εργάτης που δουλεύει όλη την ημέρα, πρέπει να αποκτήσει την απλούστατη γνώση ότι εκείνος είναι που παράγει τον πλούτο. Δικά του είναι αυτά που παράγει και χαρίζει σε εκείνους που τον εκμεταλλεύονται, δουλεύοντας όλη την ημέρα και παίρνοντας ένα ξεροκόμματο από ότι παράγει.

Αν οι άνθρωποι ξεσηκωθούν και σταματήσουν να δουλεύουν στους πλούσιους, τότε θα αλλάξει ο κόσμος. Έπειτα θα έχουν και άφθονο χρόνο να ασχοληθούν με φιλοσοφίες και πνευματικές αναζητήσεις.




‘’ ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ‘’. Αυτή τη γνώση χρειάζεται η κοινωνία για να βγει από το λήθαργο που την οδηγεί στον αφανισμό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 11:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Notirk σε καλωσορίζω .

quote:
Italos :

Παρεπιπτόντως:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επιπλέον , πρέπει να δεχτούμε ότι ο θάνατος σημαίνει την αμετάκλητη απώλεια ενός ατόμου και της ύπαρξής του . Ο θάνατος δεν είναι πείραμα : Δεν υπάρχει τίποτε να περιγράψει κανείς . Η νόηση δεν υπάρχει χωρίς σώμα .
--------------------------------------------------------------------------------

Ενώ η παραπάνω τοποθέτηση με βρίσκει σύμφωνο, έχω τη διαίσθηση ότι δεν έχω το ίδιο πράγμα στο μυαλό μου με αυτό που έχεις εσύ Κηφέα.

Για να επιβεβαιώσω/ αναιρέσω την υποψία μου, θα ήθελες φίλε Κηφέα να προσδιορίσεις τη εννοείς με τον όρο νόηση, και τι με τον όρο σώμα, στην παραπάνω τοποθέτηση; Αν δεν σου κάνει κόπος όρισε μου και το θάνατο .


Φίλε Ιταλέ

Η ανάλυση των εννοιών που ζητάς , την έχω κάνει όσο πιο διεξοδικά μπορούσα στα παλαιότερα μηνύματά μου σ’αυτό το topic (και όχι μόνο) . Παρ’όλ’αυτά παραθέτω μια συμπυκνωμένη περίληψη των προαναφερθέντων :

Ας αρχίσουμε με ένα λογοπαίγνιο στην αγγλική γλώσσα – “What is mind ? No matter. What is matter ? Never mind .” ( Η φράση αυτή έχει διφορούμενη σημασία :

(1) “Τι είναι η νόηση ; Δεν είναι ύλη . Τι είναι η ύλη ; Δεν είναι ποτέ νόηση” και
(2) “Τι είναι η νόηση ; Δεν έχει σημασία . Τι είναι η ύλη ; Μη σε νοιάζει” .

Με τον όρο “νους” , εννοώ απλώς την ακολουθία σκέψεων , συναισθημάτων και εμπειριών , συνειδητών και μη , που συγκροτούν τη νοηματική μας ζωή .

Η νόηση (όπως επισήμανε και ο William James) είναι διαδικασία και όχι ουσία .

Τα τέσσερα χαρακτηριστικά : Η συνείδηση , η προθετικότητα , η υποκειμενικότητα και η νοητική αιτιότητα , κάνουν το πρόβλημα της σχέσης του σώματος με τον νου να φαίνεται τόσο δύσκολο .

Αυτά είναι τα πραγματικά χαρακτηριστικά της νοητικής μας ζωής που δέχεται η σύγχρονη νευροφυσιολογία . Δεν συνυπάρχουν όλα σε κάθε νοητική κατάσταση αλλά κάθε ικανοποιητική περιγραφή του νου και της σχέσης του με το σώμα πρέπει να τα λαμβάνει υπ όψιν της .

Φαίνεται πως τα νοητικά φαινόμενα , συνειδητά και μη , οπτικά ή ακουστικά , οι πόνοι , η επιθυμία για γέλιο , οι σκέψεις και όλη η νοητική μας ζωή , έχουν σαν αίτιο εγκεφαλικές λειτουργίες .

Το σπουδαιότερο πρόβλημα σήμερα είναι το εξής :

Διαθέτουμε μια ορισμένη εικόνα του εαυτού μας ως ανθρώπινου όντος , που μας δίνει η κοινή λογική και η οποία πολύ δύσκολα εναρμονίζεται με την ολική "επιστημονική αντίληψη” για τον φυσικό κόσμο .

Θεωρούμε ότι ο εαυτός μας είναι ενσυνείδητος , ελεύθερος , νοήμων και έλλογος φορέας, σε έναν κόσμο που η επιστήμη μας λέει ότι συγκροτείται ολοκληρωτικά από άνοα , χωρίς νόημα , φυσικά σωματίδια .

Λοιπόν , πώς μπορούμε να ταιριάξουμε αυτές τις δυο αντιλήψεις ;

Παραδείγματος χάριν , πώς είναι δυνατόν ο κόσμος να περιέχει μόνον μη συνειδητά φυσικά σωματίδια και όμως να περιέχει συνείδηση ;

Πώς μπορεί ένα μηχανιστικό σύμπαν να περιέχει ανθρώπινα όντα που δρουν προθετικά – δηλαδή ανθρώπινα όντα που μπορούν να παραστήσουν νοητικά τον κόσμο τους ; Εν ολίγοις , πώς μπορεί ο ουσιαστικά άνευ νοήματος κόσμος να περιέχει νοήματα ;

Ίσως είναι μια απορία που θάπρεπε να μας απασχολήσει .

(Συνεχίζω σε λίγο και τελειώνω στο επόμενο μήνυμά μου)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 12:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με δεδομένες τις επιτυχίες των φυσικών επιστημών , δεν πρέπει να μας εκπλήσσει το γεγονός ότι , στο στάδιο της πνευματικής ανάπτυξης που βρισκόμαστε , μπαίνουμε στον πειρασμό να υποβαθμίζουμε τη θέση των νοητικών οντοτήτων .

Έτσι , οι περισσότερες από τις υλιστικές αντιλήψεις για τον νου , που είναι αυτή την εποχή της μόδας – όπως ο λειτουργισμός , ο συμπεριφορισμός και ο φυσικαλισμός – καταλήγουν να αρνούνται , έμμεσα ή άμεσα , ότι υπάρχουν αντικείμενα όπως αυτό που συνήθως εννοούμε λέγοντας νους .

Δηλαδή , αρνούνται ότι πράγματι διαθέτουμε εγγενώς υποκειμενικές , συνειδητές νοητικές καταστάσεις και ότι αυτές είναι εξίσου πραγματικές και μη αναγώγιμες όσο και οτιδήποτε άλλο στο σύμπαν .

Γιατί άραγε , το κάνουν αυτό ;

Πώς συμβαίνει και τόσες πολλές προτεινόμενες θεωρίες καταλήγουν να αρνούνται τον εγγενώς νοητικό χαρακτήρα των νοητικών φαινομένων ;

Νομίζω ότι , αν μπορέσουμε να απαντήσουμε σε αυτό το ερώτημα , θα καταλάβουμε γιατί το πρόβλημα της σχέσης ανάμεσα στο σώμα και τον νου φαίνεται απροσπέλαστο για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα .

Η σύγχρονη επιστημονική έρευνα καταδεικνύει ότι από την ύλη είναι δυνατόν να προκύπτουν εκπληκτικές διαδικασίες .

Πράγματι , η ίδια η ύλη μπορεί να θεωρηθεί ως προερχόμενη από διαδικασίες ανταλλαγής ενέργειας .

Στη σύγχρονη επιστήμη , η έννοια της ύλης έχει συλληφθεί εκ νέου με όρους διεργασιών .

Η νόηση δεν θεωρείται ειδικός τύπος ύλης .

Η νόηση είναι ένας ειδικός τύπος διεργασίας εξαρτώμενος από ειδικές διατάξεις της ύλης . Αυτή είναι η βασική θέση της επιστήμης που υποστηρίζεται τελευταία .

Αν ξανακοιτάξουμε τον κατάλογο των κοινών διαπιστώσεων με τον οποίο αρχίσαμε , θα δούμε ότι οι βιολογικοί οργανισμοί (ειδικά τα ζώα) είναι τα όντα που φαίνεται να έχουν νόηση .

Επομένως , είναι φυσικό να υποθέσουμε πως : ένα ιδιαίτερο είδος βιολογικής οργάνωσης παράγει νοητικές διεργασίες .

Είναι λοιπόν προφανές ότι για να ερευνήσουμε το θέμα επιστημονικά πρέπει να στραφούμε στον τρόπο με τον οποίο είναι οργανωμένος ο εγκέφαλος . Ωστόσο , θα ήταν λάθος να αγνοήσουμε το υπόλοιπο σώμα , διότι οι ζωικές λειτουργίες (ειδικά η κίνηση) σχετίζονται στενά με την ανάπτυξη του εγκεφάλου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 12:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:




‘’ ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ‘’. Αυτή τη γνώση χρειάζεται η κοινωνία για να βγει από το λήθαργο που την οδηγεί στον αφανισμό.

[/quote]Το "κεφάλαιο" είναι η δύναμη να κάνεις αυτό που θέλεις - και μπορεί να έχει πολλές μορφές.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 13:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι υλιστές επιστήμονες λένε πως χάρη στον εγκέφαλό μας έχουν συνείδηση του εαυτού μας. Δηλαδή πως ο εαυτός είναι προϊόν του εγκεφάλου και δεν μπορεί να έχει ανεξάρτητη ύπαρξη.

Το να πιστεύει κάποιος πως ο εαυτός(ψυχή, πνεύμα, νους) είναι άυλος και ο εγκέφαλος το όχημά του, δεν σημαίνει πως λέει στοπ στην έρευνα της λειτουργίας του εγκεφάλου.

Το να δέχεσαι δηλαδή πως το πνεύμα δεν δημιουργείται από την ύλη, δεν σημαίνει πως είσαι κατά της έρευνας, μπορεί απλά να σκέφτεσαι έξω από το σύστημα. Ένα σύστημα που σε θέλει προϊόν συσκευών, το οποίο μπορεί ανά πάσα στιγμή να σβήσει.

Εσύ πιστεύεις πως είσαι ψυχή που μπορεί να πετάξει και να σπάσει τα δεσμά που την θέλουν σκλαβωμένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 13:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιλάω για πίστη και όχι γνώση, διότι έχω καταλήξει λογικά πως η ψυχή υπάρχει ξεχωριστά από το σώμα. Για τον τάδε και τον άλλο λόγο.

Όμως δεν νομίζω πως έχω βιώσει την ολοκληρωτική απουσία του πνεύματος από το σώμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 14:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης δεν νομίζω πως η πεποίθηση ότι ο κόσμος αποτελείται από τυφλά και μη νοήμονα σωματίδια είναι 100% σωστή.

Η Βιολογία έχει αποκαλύψει πως τα σωματίδια των κυττάρων συμμετέχουν σε τρομερά ακριβείς διαδικασίες κυτταρικής επικοινωνίας, χάρη στις οποίες συντηρείται ο οργανισμός εν ζωή. Εάν δεν υπήρχε ένα σχέδιο, αλλά ο οργανισμός αποτελούταν από σωματίδια που επιπλέουν στο κυτταρόπλασμα και χτυπάει το ένα με το άλλο όπως να' ναι, σύντομα η ζωή θα είχε εξαφανιστεί. Έαν ήταν όλα ένα χάος εκεί μέσα, δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε τα άτομα να "βρουν τον δρόμο τους", διότι η ζωή θα είχε εκλείψει προ πολλού.

Όμως επειδή όλα αυτά τα μακρομόρια συμμετέχουν σε ρουτινώδεις διαδικασίες και δεν κάνουν ότι γουστάρουν, τα κατατάσσουμε στην κατηγορία της τεχνητής νοημοσύνης. Όπως ακριβώς ένα ρομπότ με πρόγραμμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 15:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα από το βιβλίο των Μ.Δανέζη και Σ.Θεοδοσίου, η << Κοσμολογία της νόησης >>.

<< Το Σύμπαν δεν είναι ένα μηχανιστικό κατασκεύασμα, έχει ψυχή και νόηση όπως ακριβώς και ο Άνθρωπος. Αυτή τη νέα επιστημονική αλήθεια διατυπώνουν με σαφήνεια και γλαφυρότητα στο καινούργιο συγγραφικό έργο τους οι Μάνος Δανέζης και Στράτος Θεοδοσίου, επίκουροι καθηγητές Αστροφυσικής στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας. Το θαυμαστό ταξίδι στους μαγικούς κόσμους του Σύμπαντος που μας οδηγούν συνεχίζεται... Το Σύμπαν δεν είναι μια σφαίρα που διαστέλλεται, αλλά αποτελεί μια τεραστίων διαστάσεων μελανή οπή η οποία αργά ή γρήγορα θα το καταπιεί. Το Σύμπαν γεννήθηκε από κάτι που προϋπήρχε. Ο Χρόνος σε συμπαντική κλίμακα δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που μετράνε τα ρολόγια και τα ημερολόγιά μας, Στο Σύμπαν εξελίσσονται μεγέθη σχεδόν μεταφυσικά, όπως αρνητικές και φανταστικές μάζες και χρόνοι. Το συμπαντικό κενό είναι το πιο γεμάτο πράγμα που έχουμε αντιμετωπίσει. Από το κενό μπορεί να γεννηθεί πραγματική ύλη.>>


Στην συνέχεια θα εκφράσω, προσωπικές απόψεις και οπτικές, αποτέλεσμα πολλών χρόνων ερεύνης, χωρίς να ενστερνίζομαι καμία από αυτές, με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας.

Ο Ιπποκράτης έλεγε, ότι ο άνθρωπος είναι ανισόρροπος, επειδή λειτουργεί με το ένα ημισφαίριο του εγκεφάλου του.
Στην συνέχεια όμως απεδείχθει ότι αυτό ισχύει μόνον κατά 50% και αφορά μηχανιστικές λειτουργίες.Η νόηση, σύμφωνα με την σημερινή επιστήμη, κατοικεί και στα δύο ημισφαίρια και λειτουργεί ποικιλοτρόπως, από άτομο σε άτομο, αναλόγως παίδευσης, περιβάλλοντος κ.λ.π.

Ο εγκέφαλος είναι ο κυβερνήτης του σκάφους, που λέγεται άνθρωπος.Ελέγχει την σκέψη και παράγει την λογική, ασχέτως άν την εκτελεί ή όχι.Ολοι οι άνθρωποι γνωρίζουν βαθειά μέσα τους, ποιά είναι η λογική, έστω και αν δεν την εφαρμόζουν.

Ο εγκέφαλος δέχεται όλα τα ερεθίσματα, υλικά και νοητικά.
Για τα υλικά, είναι υποχρεωμένος να παράξει σκέψη.Σκέψη η οποία συγκλίνει στις απαντήσεις των ερωτημάτων, πως, πότε, που, γιατί, από ποιόν/ους.
Για τα νοητικά, είναι υποχρεωμένος να παράξει γνώση.
Επειδή η σκέψη, είναι συνήθως αποτέλεσμα παρατήρησης, ενώ η νόηση είναι αποτέλεσμα γνώσης.

Η γνώση όμως έχει δύο εισροές στην λεκάνη της.Μία από την σκέψη, που είναι αποτέλεσμα παρατήρησης, άρα υλιστική και μία άγνωστη ακόμη.Η άγνωστη εισροή, πιθανόν να είναι αποτέλεσμα κοσμικής συνείδησης, ψίχουλα γνώσης, που επί σκοπόν επιτρέπει το Συλλογικό Ασυνείδητο, να εισρέουν στην ανθρώπινη λεκάνη της γνώσης, ώς ανταμοιβή της προσπάθειας εξέλιξης.

Ολα τα χρόνια της ανθρώπινης παρουσίας στην Γη, έχουν καταγραφεί και αποθηκευθεί στον εγκέφαλο, οδηγώντας τον στην εξέλιξη.
Αυτή η γνώση όμως, είναι επίκτητη.
Αποκτήθηκε δηλαδή, στην εξελικτική διαδικασία.
Και αφορά μόνον τα "γήίνα", τα υλικά και την σταδιοδρομία του ανθρώπου.
θεωρώ πως ο νούς έχει γνώση της συμπαντικής ύλης, γνωστής και άγνωστης!!!

Πως και γιατί συμβαίνει αυτό, δεν μπορώ να γνωρίζω.Ολες οι ενδείξεις όμως, εκεί οδηγούν την σκέψη.

Θεωρώ πως, η σκέψη είναι δυνατόν να επέμβει στην ύλη, ενώ η νόηση να την υπερβεί την ύλη.

Η υπέρβαση αυτή μπορεί να ισχύσει μόνο σε ένα χώρο, όπου η εφαρμογή των γνωστών φυσικών νόμων, περιορισμών και δογμάτων, δεν υφίσταται.
Στον χώρο της μετα-φυσικής.

Οπως είπε ο φίλος μου ο Κηφέας και κάπως πλησίασε ο Ιταλός ( αλλά μακράν ακόμη), η σκέψη λειτουργεί εντός ενός συστήματος, αναγνώρισης και απόδοσης εννοιών.Το σύστημα αυτό είναι, η μέχρι τούδε αποκτηθείσα γνώση, ένεκα λειτουργίας της σκέψης ώς τμήμα διαλογής και ταξινόμησης εισροών.
Δηλαδή η σκέψη, λαμβάνει τα κωδικοποιημένα ερεθίσματα και τα αποκωδικοποιεί με όρους, αλλά και με όρια.
( π.χ πριν ένα χρώμα φθάσει στην σκέψη ώς κόκκινο, έχει συλληφθεί από τον εγκέφαλο, ώς δόνηση ορισμένης συχνότητας και αποκωδικοποιήθηκε από την σκέψη με την έννοια "κόκκινο".)

Η νόηση όμως γνωρίζει και τις δύο εκδοχές του "κόκκινου".Την φαινομενική και την υποκειμενική.
Η σκέψη, υποχρεωτικά θα κινηθεί μέσα στο γνωστικό πεδίο του εγκεφάλου, μέσα στο σύστημα.Η νόηση από την άλλη, δεν έχει τέτοιο περιορισμό.Θα κινηθεί και πέρα από τα όρια της σκέψης και θα παράξει ιδέα.

Θα παράξει δημιουργική φαντασία, την οποία θα παραλάβει η σκέψη και θα την υλοποιήσει.
Δεν υπάρχει απόλυτη ταυτότητα στην νόηση.Είναι υπεράνω των δυνατοτήτων του συνειδητού, επειδή είναι ελεύθερη, ανεξάρτητη και αυθύπαρκτη.

Ο Φόιερμπαχ θεώρησε ότι μόνο έτσι το βασικό πρόβλημα της φιλοσοφίας τοποθετείται στο γερό έδαφος των γεγονότων και, φυσικά, λύνεται υπέρ του υλισμού.

Νόηση είναι η πραγματική λειτουργία του ζωντανού εγκεφάλου, και είναι αδιαχώριστη από την ύλη του εγκεφάλου. Αν έχουμε υπόψη μας την ύλη του εγκεφάλου, τότε είναι γενικά εντελώς γελοίο να ρωτούμε πώς «συνδέεται» μ’ αυτήν η νόηση, πώς το ένα συνδέεται με το άλλο, και το «διαμεσολαβεί», επειδή απλούστατα εδώ δεν υπάρχει «το ένα» και «το άλλο», υπάρχει ένα και το αυτό πράγμα: το πραγματικό Είναι του ζωντανού εγκεφάλου είναι επίσης η νόηση, και η πραγματική νόηση είναι το Είναι του ζωντανού εγκεφάλου.

Και η λύση είναι υπέρ του υλισμού, όχι εξ ορισμού, αλλά επειδή αυτή την στιγμή, επιχειρούμε από έναν υλικό κόσμο.Ετσι η νόηση, αναγκάζεται να "κατεβεί" ένα σκαλοπάτι, ώστε να μας δώσει στοιχεία αντίληψης της απεραντοσύνης της.

Ο Πλάτων έλεγε, πως η διάνοια είναι ο ενδιάμεσος κρίκος, μεταξύ ύλης και νόησης.Είναι αυτή που θα διαχωρίσει, συγκρίνει, κρίνει και αποφασίσει, όλα τα γνωστά ανθρωπίνως αποδεκτά, υλικά και μη.
Η διάνοια όμως, είναι αποκλειστικά εγκεφαλικό φαινόμενο.Απαιτεί ύλη για την ύπαρξή της.Κατοικία, εγκέφαλο δηλαδή.

Το ερώτημα εύλογο.
Η νόηση προϋπήρχε της ύλης, ή όχι?
Και αν προϋπήρχε, ποιός είναι ο φορέας της????

Εδώ οι περισσότεροι άνθρωποι, επιστήμονες και μη, σηκώνουν τα χέρια ψηλά και παραδίδονται αμαχητί.
Αλλοι λένε, ότι ο φορέας είναι ο Θεός, άλλοι το Ενα, το Παν, άλλοι η Δημιουργία απρόσωπη, άλλοι αποδίδουν πρόσωπα και ιδιότητες κ.λ.π.

Λίγοι, μεταξύ αυτών και ο υπογράφων, διατείνονται απλά, πολύ απλά, ότι δεν γνωρίζουν, ότι αδυνατούν να δώσουν σίγουρη απάντηση.Δεν σηκώνουν όμως τα χέρια ψηλά και δεν ησυχάζουν, αποδίδοντας στον φορέα της νόησης "νόημα".Ερευνούν και αναμένουν την όποια απάντηση θα μπορέσει ποτέ να δοθεί, σε αυτήν ή άλλη ζωή, στο παρόν ή άλλο επίπεδο, στην παρούσα ή άλλη διάσταση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 18/04/2014 15:48:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

killuminati
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


661 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 16:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους killuminati  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφέρεται ένα ηλεκτρομαγνητικό σήμα μέσα στο νευρικό σύστημα, από τα μάτια έως την περιοχή του εγκεφάλου, όπου βρίσκεται η οθόνη - εκεί όπου μετατρέπεται το σήμα σε οπτικό και δημιουργούνται σχήματα και χρώματα.

Ποιος στέκεται πίσω από την οθόνη και κάνει την αποκωδικοποίηση, ξεχωρίζοντας το κόκκινο; Ποιος κατανοεί τα διάφορα ερεθίσματα; Ο τηλεθεατής ή η τηλεόρασή του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 14:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς , 15/04/2014 :

Απλώς επισημαίνω ότι , ακόμη κι αν η επιστήμη επιτύχει να επανεντάξει τη νόηση στη φύση , δεν θα μπορέσει , σύμφωνα με όσα έχουμε πει , να περιγράψει επαρκώς την ατομική ή την ιστορική εμπειρία .

Παρέχει όμως μια ικανοποιητική (πράγματι , την καλύτερη) περιγραφή των περιορισμών που επιβάλλονται στην εμπειρία .


Ένας από τους περιορισμούς που προκύπτουν αν υιοθετήσει κανείς την άποψη μιας επιλεκτικής θεωρίας της νόησης προέρχεται από την εκτεταμένη TNGS : κανένα σύστημα που βασίζεται στην επιλογή δεν λειτουργεί ανεξάρτητα από κάποιο σύνολο αξιών .

Οι αξίες είναι αναγκαίοι περιορισμοί για τους προσαρμοστικούς μηχανισμούς ενός είδους . Στο είδος μας , το γεγονός ότι οι φυσιολογικές λειτουργίες , η πείνα , και η σεξουαλική δραστηριότητα είναι πάντοτε ίδιες υποδηλώνει την ύπαρξη ενός συνόλου κοινών ιδιοτήτων .

Ο εγκέφαλος είναι δομημένος έτσι ώστε να παίζει κύριο ρόλο στη ρύθμιση των συστημάτων αξιών που παρήχθησαν εξελικτικά και αποτελούν υπόβαθρο αυτών των ιδιοτήτων .

Αναμφίβολα , αυτά τα συστήματα αξιών στηρίζουν επίσης τις δομές ανώτερης τάξης που καθορίζουν τους ατομικούς στόχους και σκοπούς . Οι κατηγοριοποιήσεις μας βασίζονται στις αξίες .

Από τη στιγμή που εμφανίστηκε η συνείδηση ανώτερης τάξης , κατέστη δυνατόν να τροποιοιούνται οι αξίες σε βιολογικό επίπεδο , παρότι μόνο σε κάποιο βαθμό .

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι η εισαγωγή στόχων , σκοπών και ηθικών αξιών στα κοινωνικά συστήματα , όσο απομακρυσμένα κι αν είναι από τα βασικά βιολογικά συστήματα αξιών , προκύπτει από το γεγονός ότι τα επιλεκτικά συστήματα του εγκεφάλου είναι αναγκαίο να καθοδηγούνται από αξίες .

Σε οποιονδήποτε πολιτισμό , οι αποφάσεις που αφορούν τις κοινωνικές αξίες πρέπει να προηγούνται εκείνων που προάγουν τα ενδιαφέροντα της επιστήμης , όσο σπουδαία κι αν είναι η επιστημονική γνώση

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2014, 14:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστήμη αποδείχτηκε εξαιρετικά πρακτική , όπως πρέπει να είναι , δεδομένου ότι υπηρετεί την επιβεβαιώσιμη αλήθεια .

Η σύγχρονη κοινωνία και η οικονομία της εξαρτώνται ολοένα και περισσότερο από την επιστημινική τεχνολογία , και οι επιστημονικές πεποιθήσεις αφομοιώνονται από ένα συνεχώς αυξανόμενο πλήθος ανθρώπων .

Εντούτοις , πέρα από την περιέργεια , η απληστία σήμερα αποτελεί συχνά κίνητρο για την αναζήτηση γνώσεων .

Όποια κι αν είναι τα κίνητρα αυτής της αναζήτησης , όμως , το καλό είναι ότι από αυτήν απορρέει η δυνατότητα της επιστήμης να μετασχηματίζει επωφελώς τις υλικές συνθήκες της ύπαρξής μας (αρκεί οι αξίες μας να παραμένουν σαφείς) .

Η ισορροπία όμως μεταξύ του ατομικού και του κοινωνικού οφέλους παραμένει πάντοτε ασταθής , όπως μας έχει διδάξει με δραματικό τρόπο η ιστορία της βιομηχανικής και πυρηνικής εποχής μας .

Η ισχύς δεν παρέχει διορατικότητα , και η μεταστροφή από μια επιστήμη που βασίζεται αποκλειστικά τόσο στη φυσική όσο και στη βιολογία είναι πιθανό να εμβαθύνει τη διορατικότητά μας και να βοηθήσει στην αλλαγή του τρόπου με τον οποίο λαμβάνονται οι σημαντικές κοινωνικές αποφάσεις .

Μια βιολογικά θεμελιωμένη επιστημολογία θα έχει πολύτιμα πράγματα να μας πει γι’ αυτές τις αποφάσεις καθώς θα ανακαλύπτουμε περισσότερα για τους εγκεφάλους μας .

Το να γνωρίζουμε τη θέση μας μέσα στον κόσμο χάρη σε μια θεωρία της νόησης βασισμένη στη βιολογία θα αποκαλύψει επίσης τα όριά μας και θα καταστείλει τις φιλοσοφικές μας φιλοδοξίες .

Σε ορισμένες κατευθύνσεις , όμως , τα όρια ουσιαστικά δεν μας περιορίζουν καθόλου .

Η φαντασία των συνειδητών ανθρώπων στο πλαίσιο μιας κουλτούρας είναι δυνητικά απεριόριστη .

Αν είμαστε περιορισμένοι (καθένας από μας “εγκλειδωμένος” στη δική του συνειδητή εμπειρία) , μολονότι είμαστε θνητοί , και παρά τον περιορισμένο ρεαλισμό μας , το μέλλον παραμένει ανοιχτό . Δεν είναι προκαθορισμένο .

Δεν έχουμε την ασφάλεια μιας πρώτης φιλοσοφίας , ούτε την ικανότητα να γνωρίζουμε με βεβαιότητα όλα όσα μπορούμε να εκτιμήσουμε ή να εντάξουμε σε ένα πρότυπο .

Οι περισσότεροι από μας δεν μπορούν να αρνηθούν τις εξελικτικά επιλεγμένες βιολογικές αξίες μας , ούτε και θα έπρεπε , δεδομένου ότι παρέχουν ένα κοινό έδαφος για τις ηθικές αποφάσεις μας .

Ωστόσο , η ιστορία των επιστημονικών ανακαλύψεων και τα επιτεύγματα της ανθρώπινης φαντασίας μας επιφυλάσσουν πάντοτε εκπλήξεις και , με την ανάπτυξη της επιστήμης του εγκεφάλου , παρέχουν μια ολοένα και πιο σταθερή βάση για τις προσπάθειές μας να εντάξουμε τον εαυτό μας στη δική μας περιγραφή του κόσμου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy