ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 09:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!
Φίλε lousipan στο τελευταίο σου μήνυμα αναρωτήθηκες στην ουσία με ποια όντα θα έπρεπε να δουλέψει κανένας.Το πράγμα είναι λίγο περίπλοκο.
Για μερικούς αυτό και μόνο το γεγονός,ότι επικαλείτε κανείς τέτοια πνεύματα είναι σατανικό και χαρακτηρίζεται μαύρη μαγεία.

Για άλλους δεν υπάρχει τίποτα το κακό να δουλέψει κανείς με δαιμονικά όντα.Ο Μάγος,με την Εργασία του,δεν λατρεύει τους δαίμονες. Τους υποτάσει στο όνομα του Θεού και τους φοβερίζει για να εκτελέσουν αυτό που θα τους ζητήσει.Αν λοιπόν ο Μάγος ήταν σαν κι αυτούς τότε δε θα μπορούσε να έχει εξουσία πάνω τους.Ο Μάγος γίνεται κατά κάποιο τρόπο ένα με τον Θεό εκείνη τη στιγμή της Επίκλησης και αυτό είναι που φοβούνται οι δαίμονες.Η περιοχή μέσα στον Κύκλο της Τέχνης είναι καθαγιασμένη για αυτό δεν μπορούν να μπουν.Πως λοιπόν μπορεί να πει κάποιος ότι η Τέχνη είναι μιαρή;Δεν το καταλαβαίνω...

Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να καλέσεις έτσι αγγελικές οντότητες. Πρόκειται για οντότητες αρκετά "υψηλές" που δεν μπορείς να τις υποτάξεις όπως τα δαιμώνια.Νομίζω ότι αυτό είναι λογικό. Οι Άγγελοι μάλλον δεν χρειάζονται ιδιαίτερες επικλήσεις.Είναι φιλικά προσκείμενοι σε εμάς και άρα νομίζω ότι μπορεί κανείς να τους "πλησιάσει" με άλλο τρόπο.

Και τώρα που μου ήρθε στο μυαλό...πρόσφατα διάβαζα σχετικά με την Ενωχική Μαγεία όπου υποτίθεται ότι "παρεδόθει" από τους Αγγέλους στον Dee και τον Kelly.Τι γνώμη έχετε για αυτό;Έχετε ασχοληθεί ή διαβάσει τίποτα σχετικό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 10:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ F.R.C., σύντομα θα γίνει η μετάβαση στο νέο server οπότε και θα λυθεί το πρόβλημα της αργοπορίας στην φόρτωση των σελίδων.

Για να αποφύγεις την ταλαιπωρία ως τότε, θα μπορούσες να αποθηκεύσεις την σελίδα αυτού του θέματος ή και των Κατηγοριών Συζητήσεων που σε ενδιαφέρουν ώστε να μπαίνεις κατευθείαν.

quote:
Μπορεί να έχεις έναν πολύ έξυπνο άνθρωπο αλλά αν δεν είναι ικανός να συνθέτει και να αναλύει τη γνώση που κατέχει για να φτάσει υψηλότερα τότε είναι σαν άδειος τενεκές που κάνει πολύ θόρυβο όταν τον βαράς!

Μα, δεν διαφωνώ!
Για αυτό άλλωστε είπα πως με το να κάνει επίκληση κάποιος άνθρωπος ο οποίος δεν ξέρει πως να διαχειριστεί την γνώση που θα λάβει, μπορεί να έχουμε επικίνδυνες συνέπειες.
Ο άνθρωπος αυτός που μπορεί να χρησιμοποιήσει το Γριμμόριο για προσωπικό του όφελος - παρόλο που όπως είπες αυτό δεν είναι επιλήψιμο - δεν γνωρίζει που θα πρέπει να σταματήσει ή το τι μπορεί να συμβεί.
Μπορεί να διαταράξει ισορροπίες τις οποίες δεν είναι σε θέση να κατανοήσει, μπορεί να ζητήσει πράγματα για τον ίδιο που παράλληλα θα βλάψουν έναν συνάνθρωπο του - έστω κι άθελα του - και το πιο σημαντικό:

Να μην είναι σε θέση να διαισθανθεί ποιές θα είναι οι συνέπειες σε αυτό που θα ζητήσει.
Αν θέλει πχ να μεταβάλλει μια κατάσταση πως θα έχει κρίνει αν είναι σκόπιμο πραγματικά να την αλλάξει ή όχι?
Θα έχει σκεφτεί γιατί η κατάσταση που βιώνουμε σήμερα είναι αυτή που είναι και ποιόν βαθύτερο σκοπό εξυπηρετεί?

Φίλε lousipan, περαστικά και σε σένα!
Τι έγινε, βρε παιδιά?
Επιδημία πέφτει?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 10:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C ναι εννοω πως θα βρεις τις καταλληλες οντοτητες.Σιγουρα αυτο θελει ψαξιμο πολυ και να σιγουρευεις οτι οντως ειναι αυτο που σε λεει οτι ειναι.Βεβαια αν κανεις την αρχη με προσοχη και εξεταζεις πολυ οτι παιρνεις νομιζω οτι θα βοηθησει.Εδω φαινεται νομιζω ποσο απαραιτητος ισως ειναι ενας εμπειρος καθοδηγητης.Και παλι θα τον εμπιστευοσουν?ποτε δεν ξερεις.Και ετσι με αυτα τα εμποδια πολλοι απογοητευονται και τα παρατανε αλλοι δεν τα λαμβανουν υπ οψιν και κανουν τον Ναπολεων σε καποια κλινικη.Τι να πεις.Το θεμα ειναι οτι θελει προσοχη οσο οτιδηποτε αλλο και ισως και σαφεστατο προσδιορισμο της αιτιας που ασχολησε με την Τεχνη.Καποιος που μπαινει στα μονοπατια της χωρις να εχει καταλαβει το γιατι σιγουρα γινεται ευκολο θυμα της αρνητικης πλευρας.Δυστυχως ο ανθρωπος ειναι απληστο ον και για αυτο αυτες οι ασχολιες ειναι υγιεις μονο για λιγους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 10:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με προλαβατε και μου φαινονται τα γραφομενα μου τωρα σαν δευτερολογια κλαψ.Ευχαριστω φιλε DYING INCUBUS και περαστικα και σε εσενα φιλε F.R.C και συγγνωμη που δεν στα εδωσα νωριτερα αλλα καμια φορα ξερεις το ιδιο μυαλο χειμωνα καλοκαιρι κουραζεται.Μαλλον μας την επεσαν δαιμονες για να μας βγαλουν εκτος μαχης χεχεχε.Εχω διαβασει πως ερχοντουσαν σε επαφη αυτοι οι 2 με Αγγελους οι οποιοι τους παρεδιδαν σταδιακα καποιο "συστημα" μαγειας.Ο Ντι παντως ειχε παντα μια αμφιβολια για το αν ηταν Αγγελικες οντοτητες η Δαιμονικες και νομιζω πως αμφεβαλε και για τις προθεσεις του Κελυ γιατι αποδειχτηκε οτι αυτος ακολουθουσε ερημην του Ντι αλλα μονοπατια.Την τεχνη δεν την θεωρω κατι μιαρο για τους ιδιους λογους που αναφερεις.Αλλιως δεν θα μας δινοταν.Ειναι σαν ολα που μας δινονται εμεις στην συνεχεια με τις πραξεις το κανουμε χρησιμο η βλαβερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 10:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω την εντυπωση πως κυκλοφορουν βιβλια με την Ενωχικη αγγελομαγεια.Εκτος αν ειναι μονο ιστορικα τα βιβλια που κυκλοφορουν.Εχετε σκεφτει ποτε οτι ο Ενωχ και Ερμης ο Τρισμεγιστος εχουν πολλα κοινα.Μηπως ειναι το ιδιο προσωπο?Γνωριζετε γενικα κατι για την Ερμητικη τεχνη και διδασκαλια.Φιλε F.R.C αν γνωριζεις περισσοτερα για τον Ντι και τις εργασιες του πες μας κατι να παρουμε μια πιο σφαιρικη εικονα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 12:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ΄με πάλι!Πω πω!Πολύ δουλειά!
Λοιπόν για το Ενωχικό Σύστημα νομίζω ότι ο Dee ήταν εκείνος που πίστευε ότι είναι σίγουρα αγγελικές οντότητες κι οτι ο Kelly ήταν αυτός που είχε αμφιβολίες.
Διάβαζα για την ιστορία τους αλλά το από αυτήν και μόνο έννιωσα πολύ δυνατά ότι το σύστημα είναι άρρωστο!Οι "Άγγελοι" υποχρέωσαν τον Dee και τον Kelly να πάνε ο ένας με τη γυναίκα του άλλου!!!!!
Ναι ναι καλά διαβάζετε!Τώρα τι να πω;Να πω ότι είναι αγγελική μαγεία αυτό;Μάλλον όχι!
Υποτίθεται ότι με αυτό το σύστημα μπορεί κανείς να ανοίξει με τα "Κλειδιά" τις 48 πόλεις των αγγέλων(η 49 είναι απαγορευμένη)
Αυτό θα βοηθήσει στην έναρξη της Αποκάλυψης.Ο Κροουλι σαν "θηρίο"που νόμιζε οτι ήταν (ουδέν σχόλιον επ'αυτού!)προσπάθησε να ανοίξει κάποιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 12:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φιλε μου εχω ακουσει αυτο για τον Κροουλι.Λεγεται οτι κατι καταφερε να περασει και ετσι η αρνητικη ενεργεια που περασε προκαλεσε τους παγκοσμιους πολεμους.Αυτο το διαστημα διαβαζω την βιογραφια του.Περιεργος ανθρωπος λιγο τρελος λιγο ιδιοφυια αλλα πολυ καταπιεσμενος και απο το σπιτι και απο τα τοτε κοινωνικα δεδομενα.Δεν πιστευω πως ηταν κακος.Απλα οτι ελεγε και εκανε ηταν απο αντιδραση γιατι ηταν πολυ διαφορετικος απο τους αλλους ανθρωπους της εποχης εκεινης.Νομιζω οτι αν ειχε γεννηθει σε μια πιο ελευθερη κοινωνια χωρις ταμπου και υποκρισια δεν θα ειχε γινει ποτε γνωστος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 13:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως και να έχεις και δίκιο.Εγώ πάντως δεν έχω διαβάσει όλη τη βιογραφία του Κρόουλι αν και θα ήθελα κάποια μέρα.
Για μερικά θέματα έχω άποψη που στηρίζεται καθαρά σε διαίσθηση με την οποία φυσικά (άποψη)δεν απαιτώ να συμφωνεί κάποιος αφού δεν είναι υποχρεωμένος να θεωρεί τη δική μου διαίσθηση αλάθητη.Για μένα όμως παρέχει πολύτιμες πληροφορίες.
Όταν,για παράδειγμα, διάβασα για πρώτη φορά λίγα πράγματα για την Καμπαλά ήξερα αμέσως ότι παρόλο που ήταν ένα σύστημα πολύ δύσκολο και δυσνόητο, κρύβει μέσα του πολλές αλήθειες και πραγματική γνώση.
Για τον Κρόουλι λοιπόν έχω τη χειρώτερη άποψη που μπορεί να έχει κάποιος!Δεν ξέρω!Το παραδέχομαι ότι δεν ξέρω πολλά για τη ζωή του αλλά έχω μια τρομερή απέχθεια στο να μάθω οτιδήποτε και φυσικά αντιπαθώ σφόδρα τις ιδέες του!Αχ ζητώ συγνώμη από αυτούς που τον θαυμάζουν,ειλικρινά!Δεν ξέρω πως να το πω...αυτός είναι "εκεί" και εγώ είμαι έτη φωτός μακριά!Απέχθεια απέχθεια!Μπλιάχ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 10:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Μια απορια που μου δημιουργηθηκε απο οσα εχω διαβασει για τα θεματα αυτα και πιστευω οτι τηνεχουν πολλοι ειναι αν καποιος που αρχισε την πρακτικη ενασχοληση με την Τεχνη μπορει να διακοψει να ασχολειται για αοριστο χρονικο διαστημα η οριστικα?Η ειναι εφ ορου ζωης υποχρεος να ακολουθει διαδικασιες και τυπικα και ενα συγκεκριμενο τροπο ζωης?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 11:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα lousipan!
Γιατί να είναι κάποιος υποχρεομένος να ακολουθεί αυτό το μονοπάτι συνεχώς;Βεβαίως και μπορεί αν το επιθυμήσει να σταματήσει κι αν αισθανθεί την ανάγκη ή υπάρξει λόγος να το συνεχίσει όποτε θέλει.
Γιατί να υπάρχει περιορισμός σε κάτι τέτοιο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 11:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλε F.R.C απλα το ειχα σαν απορια γιατι ανοιγεις παρε δωσε με εναν κοσμο και συμμετεχεις σε καποιες διαδικασιες "υψηλες" οποτε θεωρησα λογικο να υπαρχουν καποιες απαιτησεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 13:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους μετά από τόση ώρα κατάφερα να συνδεθώ!
Βασικά θα μου φαίνονταν παράλογο να υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις.
Με ποιο άλλο Γριμμόριο θα θεωρούσες ενδιαφέρον να ασχοληθεί κανείς;
Α!Και τώρα που το θυμήθηκα, την Δευτέρα θα σου γράψω τις εκδόσεις και τους συγγραφείς στην αγγλική και στην ελληνική για το Επτάμερον.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 12:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C συγγνωμη που εξαφανιστηκα δουλευα εκτος γραφειου αυτες τις μερες και δεν εχω ιντερνετ σπιτι.Απο αλλα γριμμορια εχω μελετησει αυτο που παρουσιαζει ο Λεβι στο τυπικο της υψηλης μαγειας καθως και του Αβραμελεν.Παλιοτερα ειχα δανειστει μια σολομωνικη απο φιλο η οποια απο οσο εχω καταλαβει τωρα ηταν ακρως επικινδυνη γιατι δεν ειχε πουθενα τις διαδικασιες προστασιας.Απλα σου ελεγε να κανεις ενα κυκλο με με πενταλφα και ονοματα.Α τωρα που θυμηθηκα ενας φιλος μου ειχε δωσει ενα τελετουργικο μαλλον μαυρης μαγειας απο ενα βιβλιο που λεγοταν η βιβλος των σκιων.Λεγοταν τελετη του Σαββατου και απαρνιοσουν στην διαδικασια τον χριστιανισμο και ασπαζοσουν το κακο.Δεν το δοκιμασα ποτε βεβαια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 14:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...κατ'αρχάς να απολογηθώ!
Συγνώμη που εξαφανίστηκα αυτές τις μέρες αλλά έχει πέσει πραγματικά πολύ δουλειά στο γραφείο και δεν προλαβαίνω κυριολεκτικά να αναπνεύσω! Ελπίζω οι επόμενες μέρες να πάνε λίγο καλύτερα....

Φίλε lousipan σου είχα υποσχεθεί τους τίτλους και τις εκδόσεις για το Heptameron.Ορίστε...
1."Ceremonial Magic and the Power of Evocation".Συγγραφέας Joseph C. Lisiewski PHD Εκδόσεις New Falcon

2."Ο Μάγος".Συγγραφέας Francis Barrett.Εκδόσεις Δίδυμοι(το Επτάμερον βρίσκεται προς το τέλος Βιβλίο 2 Μέρος 3)

Το πρώτο βιβλίο ουσιατικά είναι ένα "μάθημα" για τον "παλιό" τρόπο μαγείας.Αξίζει πάρα πολύ να το μελετήσει κανείς καθώς οι απόψεις του συγγραφέα είναι πολύ ενδιαφέρουσες.
Αυτά τα λίγα για την ώρα.Ξαναγυρίζω στη δουλειά.Θα ξαναμπώ το βραδάκι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 20:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C. σε ευχαριστω για την ενημερωση ειχα δουλεια εκτος γραφειου παλι απο το πρωι ελπιζω να τα πουμε αυριο και να εχουμε χρονο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 10:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όποιον βλέπει τη συζήτηση!
Φαίνεται ότι η δουλειές πλάκωσαν για τα καλά!

Σήμερα ήρθε στα χέρια μου το "The three Books of Occult Philosophy"του Κορνίλιου Αγρίππα.
Είναι πραγματικά ένα πολύ πολύ μεγάλο βιβλίο!
Είχα διαβάσει μόνο το "Ο Μάγος" του Francis Barett σε ελληνική έκδοση (που όπως έχω πει είναι μια αντιγραφή του έργου του Αγρίππα) αλλά όπως φαίνεται ακόμα και αυτός ο Barett βαρέθηκε να το αντιγράψει όλο!

Φίλε lousipan σκέφτεσαι σοβαρά ποτέ να επιχειρήσεις να προχωρήσεις σε κάποια επίκληση;Αν ναι ποιόν τρόπο θα διάλεγες;

Α!Και κάτι που μου ήρθε τώρα...πως και δεν έχεις internet σπίτι; Μπορείς να δοκιμάσεις να αγοράσεις κάρτα αν δεν θες σύνδεση. Είναι πιο ακριβές αλλά κάνουν τη δουλειά τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 10:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C επειδη οπως καταλαβαινεις οι γνωσεις μου σχετικα με τα γριμμορια ειναι καπως περιορισμενες εως ελαχιστες γιατι οπως ηδη σε ενημερωσα 3βιβλια περασαν απο τα χερια μου και το ενα δεν ηταν δικο μου.Θα ηθελες να να διευρηναμε την κουβεντα μας πανω στην υψηλη μαγεια γιατι σιγουρα ειναι κατι που με ενδιαφερει παρα πολυ και ως τωρα η κουβεντα γινεται χωρις "φωνες" και κοντρες και ετσι μας αφηνει προσφορο εδαφος για μια πολυ καλη συνεχεια.Και με τον καιρο θα φροντισω και εγω να διαβασω και να ενημερωθω καλυτερα.Ξεκινωντας την ενασχοληση μας με την Τεχνη υποθετουμε οτι καταφερνουμε και μια επικληση και υλοποιουμε καποιο ον στον κοσμο μας.Τι γινεται τοτε?Τι ερωτησεις πρεπει να του κανουμε και τι γνωση να ζητησουμε ωστε να γινουμε και εμεις ικανοι λειτουργοι και βοηθοι στην εξισσοροπηση της κοσμικης αταξιας?Ολοι οσοι λεν οτι ασχοληθηκαν πρακτικα μας συμβουλευουν τι να μην ρωτησουμε και κανεις τι να ρωτησουμε.Επισης το βιβλιο που ανεφερα την βιβλο των σκιων την γνωριζεις?Ηταν μαλλον μαυρης μαγειας.Γενικα ο γνωστος αυτος τα ειχε ολα καλα και του ηρθε μεχρι και μεγαλη κληρονομια.Δεν ξερω αν σε αυτο βοηθησε η ενασχοληση του με "μαυρες τεχνες".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 11:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C καλημερα.Δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι γιατι δεν εχω δικο μου υπολογιστη και αυτην την περιοδο ειμαι λιγο ζορισμενος οικονομικα για να αγορασω.Γενικα δεν ειχα ποτε σχεδον σχεση με τους υπολογιστες και το εσοτερικα ειναι αυτο που με τραβηξε και οτι οταν βρισκομαι στο γραφειο δεν εχω δουλεια.Μολις ξελασκαρω λιγο θα αγορασω.Νομιζω οτι θα δοκιμασω το ΕΠΤΑΜΕΡΟΝ.Το τυπικο του Λεβι μου φαινεται οτιδεν μπορω να το ακολουθησω γιατι δεν ξερω αν μπορω να βρω καποια υλικα που ζηταει και του Αβραμελεν τα ειπαμε οτι ειναι σχεδον αδυνατο να το δουλεψουμε οπως ειναι η ζωη μας.Απλως θελω να μου λυθουν καποιες αποριες και οπως αυτες που εξεφρασα στο προηγουμενο μηνυμα μου και θα προχωρησω.Το βιβλιο ο ΜΑΓΟΣ το βρηκα και θα το παρω.Και να φανταστεις οτι οταν το ειχα δει παλια σε βιβλιοπωλειο ειχα πει να το παρω αλλα μετα σκεφτηκα οτι θα ηταν κανα μυθιστορημα.Δεν το κοιταξα λιγο καλυτερα.Το βιβλιο του Αγριππα που πηρες ειναι σε Ελληνικη γλωσσα η σε Αγγλικη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 13:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους συνδέθηκα!!!!!
Το βιβλίο που πήρα είναι στα Αγγλικά, αλλά αυτό δεν με πειράζει. Ευτυχώς έχω "πρόσβαση" στη γλώσσα.
Και εγώ σκέφτομαι αν κάνω κάτι να είναι με αυτό το έργο, το "Επτάμερον" αλλά φυσικά έχω απορίες.Ποιός θα μας τις λύσει δεν ξέρω.Ο συγγραφέας του "Ceremonial magick and the power of evocation" εκτός από τις καλές πληροφορίες και τα σχόλια που παρέχει στο βιβλίο του έχει και site.Εκεί είχε ανοίξει διάλογο με τους αναγνώστες που τον ρωτούσαν διάφορα πράγματα.Είναι πολλές σελίδες και τις φωτοτύπισα όλες για να τις μελετήσω!Τώρα ο διάλογος καταργήθηκε και θα ξεκινήσει ένας καινούριος την πρώτη Μαϊου νομίζω,με αποκλειστικό θέμα την μαγεία σύμφωνα με το παλαιό σύστημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 09:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C καλη σου μερα.Δεν ξερω ποιος θα μας λυσει τις αποριες αλλα πιστευω οτι απο την στιγμη που αποφασισαμε να το κανουμε θα μαθουμε οτι μας χρειαζεται να ξερουμε.Πολλες φορες οταν εχεις καποια απορια για κατι η αν δεν γνωριζεις τι σημαινει κατι δεν σου ανοιγεται ξαφνικα ενα "παραθυρο" γνωσης απο το πουθενα λες και ηταν στημενο να το μαθεις?Νομιζω οτι ψαχνοντας απο καπου θα αντλησουμε οτι γνωση μας χρειαζεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 12:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lousipan έχεις δίκιο.Κάπως έτσι γίνονται τα πράγματα!
Δε μένει λοιπόν παρά να συνεχίσουμε να "κρούουμε τη θύρα" για να δούμε πότε θα μας ανοίξει(αλλιώς θα μπούμε κι από το παράθυρο αν χρειαστεί)
Και μιας που το αναφέραμε...
Έχω μια πρόταση για να "μπω" στο Ο.Τ.Ο εδώ στην Ελλάδα.Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου.Τι νομίζεις; Αξίζει τον κόπο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 13:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οχι μονο απο το παραθυρο.Θα γκρεμισουμε τον τοιχο αν χρειαστει.χεχεχε.Νομιζω οτι ειναι καλη ευκαιρια αυτη που σου δινεται φιλε μου για διευρυνεις τους οριζοντες της γνωσης σου.Απλα θα σου συνιστουσα να κρατας και μια πισινη γιατι ποτε δεν ξερεις.Μην βρεθεις σε ατραπους που δεν θα ηθελες.Βεβαια για να σου το προτειναν σημαινει οτι γνωριζεις εστω και εναν απο αυτους οποτε πρεπει να δεις κατα ποσο μπορεις να βασιζεσαι στους ανθρωπους που σου ανοιγουν την πορτα.Σου προτεινω να πας αλλα δες καλα τα δεδομενα που εχεις για αυτους.Θα χαρω να γινεις ο δασκαλος μου στην συνεχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 14:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δάσκαλός σου!ΧΕ ΧΕ!Για φαντάσου!Όχι φίλε μου.Δεν έχω τέτοιες βλέψεις!Είμαι ακόμα πολύ νέος και έχω ακόμα μπροστά μου δρόμο...
Πάντως έχεις δίκιο για την "πισινή".Ποτέ δεν ξέρεις με τι τρελούς μπορεί να μπλέξεις!Μπορεί να πρεσβεύουν πράγματα που στην αρχή δεν σου δείχνουν.
Θα δούμε...θέλει πολύ σκέψη μια τέτοια κίνηση.Έχω πολλές αμφιβολίες αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω για να μπορέσω να περάσω επιτέλους στο πρακτικό επίπεδο.Βέβαια μπορεί οι τρόποι τους να μην είναι αποδεκτοί από τον δικό μου τρόπο σκέψης και να μην μπορώ τελικά να βαδίσω μαζί τους.
Θα δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 15:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Υπάρχει ιστοσελίδα από το τάγμα Ο.Τ.Ο.;

Επίσης καλά θα ήταν να διαβάσετε "Το βιβλίο της Θεϊκής Μαγείας" εκδ.Prosveta, Omraam Mikhael Aivanhov.

Καλή συνέχεια

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 09:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε meteor καλή σου μέρα!
Ναι, υπάρχει ιστοσελίδα από το τάγμα Ο.Τ.Ο. κάνε κλικ εδώ για να μπείς στην αμερικάνικη ιστοσελίδα όπου έχει πολλές πληροφορίες www.oto-usa.orgή εδώ για να μπεις στην αγγλική www.oto-uk.org
Αν ψάξεις καλά θα βρεις ίσως αρκετές πληροφορίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 14:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα σε ολους.Φιλε F.R.C θα παρω μαλλον τον ΜΑΓΟ.Φανταζεσαι να μπλεχτεις με τιποτα ατομα σαν τον Κροουλι και να μην ξερεις απο που σου ηρθε.Εχεις δικιο ομως αφου θες να πας στην πραξη.Μονος ειναι σιγουρα δυσκολο θελει πολυ ψαξιμο.Απο την αλλη ομως μπορει να κανουν χαζομαρες αυτοι και να ακολουθησεις λαθη.Ασε ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 15:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγκρίνω και επαυξάνω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 15:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε από ποιό βιβλιοπωλείο μπορώ να προμηθευτώ τον Μάγο του Μπάρετ;

Εδώ πάνω μου είπαν ότι έχουν χρόνια να τον φέρουν και λίγο δύσκολο να βρεθεί.

Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 15:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα φίλε μου lousipan όσον αφορά τον "Μάγο" αξίζει κανείς να το έχει κατά τη γνώμη μου αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει σε τίποτα.
Είναι ένα κλασσικό έργο που βασικά είναι μια (κάκιστη) αντιγραφή του έργου του Αγρίππα.Είναι σαφώς καλύτερο να αποκτήσεις το έργο του Αγρίππα το οποίο είναι πληρέστερο.Βέβαια και πάλι θα σε μπερδέψει γιατί στην ουσία μιλά για τα πάντα και κυριολεκτικά δεν ξέρεις από που να αρχίσεις!Και όπως καταλαβαίνεις από τη φύση του ένά τέτοιο έργο δεν μπορεί να αγγίξει πάντα σε βάθος τα θέματα που πραγματεύεται.Είναι όμως ένα πολύ καλό εργαλείο για να αποκτήσεις μια καλή γενική γνώση για τη μαγεία συνολικά στον Δυτικό Κόσμο.
Πάντως αφού βρήκες τον "Μάγο" πάρε το γιατί δεν το βρίσκει κανείς εύκολα στα ελληνικά.Απλά να έχεις κατά νου ότι υπάρχει και κάτι καλύτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 15:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς φίλε meteor που είναι το "εδω πάνω";

Εγώ είχα προμηθευτεί αυτό το βιβλίο στην Αθήνα από ένα βιβλιοπωλείο κοντά στην Ιπποκράτους. Νομίζω ονομάζονταν "Χριστάκης".
Είναι δύσκολο να το βρείς γιατι η έκδοσή του είναι παλιά. Αν είσαι στην Αθήνα και ψάξεις σίγουρα κάτι θα βρεις.Τώρα που το σκέφτομαι αν ψάξεις σε ένα μαγαζί που πουλάει αφίσες (αλλά και βιβλία) και το οποίο βρίσκεται επί της Ακαδημίας(στην αρχή της) μπορεί να το βρεις.
Πάντως αν δεν έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα μπορείς να το βρεις εύκολα στα αγγλικά από το amazon.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy