ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 12:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C επιτελους πηρα τον ΜΑΓΟ πριν 10λεπτα.Το εχω στην δουλεια μαζι τωρα αλλα δεν το ανοιγω για ευνοητους λογους.Ειναι ενα κοκκινο εχει εξωφυλλο ενα τυπο με ασκητικη μορφη και λεγεται ο ΜΑΓΟΣ Η ΟΥΑΡΝΙΟΣ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΗΣ.Εκδοσεις διδυμοι.Αυτο μου ειχες πει?Φιλε μου συμφωνω με οσα γραφεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 13:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την απουσία αλλά έπεσε το σύστημα εδώ και δεν είχαμε Internet.
Ναι!Ακριβώς αυτό είναι που έλεγα.Θα δεις είναι λιγάκι μπερδεμένο.Λέει πολλά πράγματα αλλά είναι ενδιαφέρον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2007, 14:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασέ το(ένα μέρος του τουλάχιστον) και πες μου εντυπώσεις.

Τώρα θα ήθελα να θίξω κάτι άλλο.Δεν είναι ανάγκη να το συζητήσουμε αλλά από την άλλη θα ήθελα να ακούσω πολύ την άποψή σας.
Προσφάτως άρχισα να ασχολούμαι με την Αλχημεία(ή Αλχυμεία- η επιστήμη των χυμών).Βασικά αγόρασα ένα ωραίο βιβλίο με πλούσια εικονογράφιση για εισαγωγή.Πίστευα ότι επειδή έχει πλούσια εικονογράφιση δε θα είναι και πολύ καλό αλλά τελικά διαπίστωσα ότι η εικόνες είναι από τα βασικότερα κλειδιά της Αλχημείας!
Αυτό που θα ήθελα να σχολιάσω είναι ότι "ένιωσα" ότι η Αλχημεία είναι τουλάχιστον τόσο σημμαντική όσο και η Kamballa!Θα τολμούσα να πω από τώρα(που δεν έχω παρά την ελάχιστη επαφή με την Αλχημεία) ότι όποιος θέλει να ονομάζεται σοβαρός μελετητής του απόκρυφου θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει ασχοληθεί με την Αλχημεία!

Ποιά είναι η γνώμη σας;Έχει κανείς να προτίνει κάποια καλή βιβλιογραφία ελληνική και ξένη;

(Βλέπω ήδη τον Dying_Incubus να μου γράφει ότι αυτό το θέμα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ κι ότι αν θέλω να το συζητήσω θα πρέπει να ανοίξω άλλο topic)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 08:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Βλέπω ήδη τον Dying_Incubus να μου γράφει ότι αυτό το θέμα δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ κι ότι αν θέλω να το συζητήσω θα πρέπει να ανοίξω άλλο topic)

Φίλε F.R.C., εάν πιστεύεις ότι θα ωφελήσει την ανάπτυξη του θέματος μια συζήτηση μας στην Αλχημεία ή αν θέλεις να την εξετάσουμε κατά κάποιον τρόπο παράλληλα και σε συνδυασμό με τα Γριμμόρια, δεν έχω λόγο να σου πω να ανοίξουμε άλλο θέμα.

Τι είναι λοιπόν αυτό που σε ελκύει στην Αλχημεία αλλά κι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις κάθε αποκρυφιστής θα πρέπει να ασχοληθεί μ' αυτήν?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 10:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C δεν ξεκινησα την μελετη του ακομη μονο προλαβα να το ξεφυλλισω και να δω τα περιεχομενα του.Φαινεται πολυ ενδιαφερον και ειδα πως πραγματευεται πολλα.Χωρις να λεω ενω δεν το διαβασα ακομη νομιζω οτι μπορει να βαλλει στο μονοπατι καποιον αρχαριο και να κατανοησει πραγματα.Σχετικα με την αλχυμεια ολοι οι μεγαλοι αποκρυφιστες την εχουν πολυ ψηλα και απο αναφορες διαφορων στα βιβλια τους βλεπεις οτι την πανε χερι χερι(οχι με τον Καρατζαφερη) με την υψηλη μαγεια.Ενας εκδοτικος οικος απο τον οποιο παιρνω βιλια εχει καποια σχετικα με την αλχυμεια ειναι οι εκδοσεις ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ αν δεν ειχες επαφες με τον οικο αυτο και επιθυμεις να ενημερωθεις σχετικα με τα βιβλια τους μπορω να σου στειλω αυριο το τηλεφωνο τους η το mail τους.Εμενα μου στελνουν καθε χρονο ενημερωτικο φυλλαδιο με οτι εκδιδουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 12:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'μαι πάλι!
Lousipan για τις εκδοσεις ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ είμαι ενήμερος και έχω αγοράσει και εγώ κάποια βιβλία από εκεί.Δεν σκέφτηκα όμως να κοιτάξω αν έχουν βιβλία σχετικά με την Αλχημεία.

Dying_Incubus σε ευχαριστώ για την κατανόηση!
Πιστεύω ότι η Αλχημεία είνια πολύ συμαντική γιατί έχει πάρα πολλά σύμβολα.Πραγματικά οι εικόνες που αναφέρονται στο Μεγάλο Έργο έχουν τρομερά πολλούς συμβολισμούς και αυτό με κατενθουσίασε.Με την Αλχημεία νομίζω ότι ο Μύστης προσπαθεί να μιμηθεί τον Μακρόκοσμο. Είναι μια γνήσια εφαρμογή του "όπως και πάνω έτσι και κάτω" (το οποίο φυσικά βρίσκει εφαρμογή κυρίως στην Αστρολογία).
Μου αρέσουν πολύ οι όροι και η ιδέα της Μεταστοιχίωσης η οποία νοείται μεταφορικά αλλά νομίζω ότι θα ήταν λάθος να την περιορίσουμε μόνο εκεί.
Θα ήθελα πολύ να μουπείτε τι γνωρίζετε εσείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 12:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C οι γνωσεις μου σχετικα με την αλχημεια ειναι ελαχιστες ως ανυπαρκτες.Γνωριζω οτι γνωριζουν οι περισσοτεροι ανθρωποι οτι ειναι η επιστημη που κατεχει την γνωση της μετατροπης σε χρυσο καθε μεταλλου και αναζητα την φιλοσοφικη λιθο η οποια ειναι μια "πετρα" που ειναι πανακεια για καθε προβλημα.Βεβαια κατανοω οτι αυτα συμβολιζουν κατι πολυ βαθυτερο και οχι αυτο που φαινεται.Θα μπορουσαμε να πουμε οτι ο σκοπος του υψηλου μαγου ειναι το ιδιο με την αποκτηση της φιλοσοφικης λιθου?Και η μεταστοιχειωση μηπως ειναι οσυμβολισμος της μεταβασης μας στον ανωτερο εαυτο μας οπως και ο χρυσος ειναι το ανωτερο και ευγενεστερο μεταλλο?Νομιζω οτι δινει μια ενδιαφερουσα τροπη η αλχημεια στο θεμα μας γιατι τα θεωρω αλληλενδετα.Μπορεις να μας πεις καποια πραγματα απο την μεχρι τωρα ενασχοληση σου με το θεμα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 14:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για άλλη μια φορά το internet κατέρευσε(γκρρρρ)
Η συζήτηση διεξάγεται με ρυθμούς χελώνας αλλά δεν ξέρω τι να κάνω!

Λοιπόν πάντα είχα την άποψη από αυτά που ήξερα και μπορούσα να διανοηθώ,ότι εμείς είμαστε η Φιλοσοφική Λίθος.Αυτό είναι το Μυστικό πίσω από το Πέπλο.Με την άνωδο του ανθρώπου η Φύση αναγεννάται ολόκληρως!Εμείς έχουμε τη δύναμη της μεταστοιχείωσης.Η δική μας αλλαγή προς τον Ανώτερο Εαυτό,την Τιφαρετ, σημαίνει την αλλαγή της Δημιουργίας!Παρόλα αυτά έχω την υπόνοια(και μόνο)ότι η Φιλοσοφική Λίθος της Αλχημείας είναι και κάτι άλλο,κάτι πραγματικό και όχι μόνο συμβολικό.
Ο μυστικισμός είναι πράξη και πάλι πράξη.Δεν περιορίζεται στη θεωρία.
Η prima materia, δηλ η πρώτη ύλη των Αλχημιστών(γιατί αυτό είναι που ψάχνουν)δεν είναι απλά κάτι συμβολικό.Είναι η δύναμη που διαπερνά τα πάντα.Η βασική "ουσία" που ενυπάρχει στα πάντα.
Αλλά αυτά μπορώ να τα σκεφτώ μόνο επειδή συνδιάζω την Αλχημεία με άλλα "πεδία" του μυστικισμού.Όλα συνδέονται μεταξύ τους και όλα μιλούν για το ίδιο πράγμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 23:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και η μεταστοιχειωση μηπως ειναι οσυμβολισμος της μεταβασης μας στον ανωτερο εαυτο μας οπως και ο χρυσος ειναι το ανωτερο και ευγενεστερο μεταλλο?

Αυτό ακριβώς, φίλε μου!
Είναι η μετάβαση της συνείδησης μας από το σημείο που βρίσκεται τώρα σε ένα ανώτερο.

quote:
Η δική μας αλλαγή προς τον Ανώτερο Εαυτό,την Τιφαρετ, σημαίνει την αλλαγή της Δημιουργίας!

Φίλε F.R.C., πως το εννοείς αυτό ακριβώς?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 09:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα σας!

Φίλε Dying_Incubus, όταν λέω ότι η δική μας αλλαγή προς τον Ανώτερο Εαυτό,την Τιφαρετ,σημαίνει την αλλαγή της Δημιουργίας εννοώ πως η μεταστοιχείωση του ανθρώπου σε Άνθρωπο(άνω-θρώσκω=κοιτώ προς τα πάνω)"παρασύρει" αν θες ολόκληρη τη Δημιουργία προς ένα ανώτερο επίπεδο.Όλα ανακαινίζονται, για αυτό και ο Ιωάννης στην Αποκάληψη μιλά για "καινή γη και καινό ουρανό"(δηλαδή καινούρια γη και καινούριο ουρανό).
Τώρα αν εννοείς τι θέλω να πω με τον όρο "Τιφαρετ" σου λέω πως αναφέρομαι σε μια Σεφίρα του Δέντρου της Ζωής.Τιφαρετ σημαίνει ομορφιά,κάλος και ανάμεσα σε άλλα συμβολίζει τον Ανώτερο Εαυτό μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 11:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C., γνώριζα για την Τιφαρετ!

Δεν ξέρω αν η μεταστοιχείωση του ανθρώπου σε Άνθρωπο θα παρασύρει ολόκληρη την δημιουργία σε μια ανώτερη βαθμίδα/κλίμακα.
Από τη μια αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ως μια ανθρωποκεντρική αντίληψη αλλά από την άλλη η εξέλιξη της συνείδησης του ανθρώπινου γένους στο σύνολο του είναι λογικό να επιφέρει κάποιες αλυσιδωτές αντιδράσεις στην δημιουργία.
Δεν ξέρω δηλαδή αν αυτή η εξέλιξη η οποία θα συντελεστεί θα έχει επιπτώσεις μόνο σ' εμάς.

quote:
Όλα ανακαινίζονται, για αυτό και ο Ιωάννης στην Αποκάληψη μιλά για "καινή γη και καινό ουρανό"(δηλαδή καινούρια γη και καινούριο ουρανό).

Θα μπορούσε να εξηγηθεί και μ' αυτόν τον τρόπο το συγκεκριμένο απόσπασμα της Αποκάλυψης.
Μπορεί πάλι να ερμηνευθεί ως ένας νέος "κόσμος" που μπορεί να ξεδιπλωθεί μπροστά μας μέσα από μια νέα θέαση των πραγμάτων...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 13:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'μαι πάλι!ΤΟ internet εδώ τα έχει παίξει.Μόλις τώρα κατάφερα να συνδεθώ.Μου είπαν όμως ότι θα το φτιάξουν τις επόμενες μέρες.

quote:
Δεν ξέρω αν η μεταστοιχείωση του ανθρώπου σε Άνθρωπο θα παρασύρει ολόκληρη την δημιουργία σε μια ανώτερη βαθμίδα/κλίμακα.
Από τη μια αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ως μια ανθρωποκεντρική αντίληψη

Φίλε μου, ο άνθρωπος είναι ο σκοπός της δημιουργίας!Είμαστε το μέρος του θεού που μπορεί να συμμετέχει σε δύο κόσμους.Λόγω αυτής τη δισυπόστατης φύσης μας είμαστε σε θέση να εξελισόμαστε και αυτή η εξέλιξη έχει έναν σκοπό.Όχι δεν είναι ανθωποκεντρική μια τέτοια θεώρηση γιατί,πρόσεξε,δεν θεωρώ τον άνθρωπο σαν κάτι ξεχωριστό από τον Θεό και από την υπόλοιπη Φύση
Φίλε μου αν υπάρχει κάτι που διδάσκει ο μυστικισμός είναι ότι τα πάντα είναι ένα-Έν το Παν!
Σε αυτή την αρχή πρέπει να στηρίζεις τις παρατηρήσεις σου.
Είμαστε το μέρος εκείνο του Θεού,του Όλου αν σε βοηθά καλύτερα, που σκοπό έχει να επαναφέρει το μέρος του Όλου που "έπεσε".Μέσα λοιπόν από τον μετασχηματισμό μας μπορούμε και επηρεάζουμε τα πάντα.
Δεν υπάρχει τίποτα πέρα και έξω από εμάς όπως δεν υπάρχει τίποτα πέρα και έξω από τον Θεό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 08:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C., πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι το ενδιάμεσο στάδιο ανάμεσα στο ζωικό και το πνευματικό επίπεδο.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ότι αποτελούμε τον σκοπό της δημιουργίας, αυτό θα την περιόριζε αρκετά...
Από την άλλη, γιατί θα πρέπει να αποτελούμε εμείς τον ανώτερο σκοπό της δημιουργίας κι όχι απλά μια έκφραση της δημιουργίας?

Η εξέλιξη μπορεί να υπάρξει σε όλα τα επίπεδα, από το κατώτερο έως το ανώτερο κι όχι μόνο σ' εμάς.
Σε εμάς για κάποιο λόγο δόθηκαν περισσότερα εργαλεία τα οποία βρίσκονται στην διάθεση μας για να τα αξιοποιήσουμε και να εξελιχθούμε.
Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο να τα δούμε ως εργαλεία, συνηθίζουμε να τα βλέπουμε ως επιτεύγματα δικά μας τα οποία μας αρκούν για να σταματήσουμε να εξελισσόμαστε...

Σχετικά μ' αυτό που αναφέρεις για το "Εν το Παν", συμφωνώ απόλυτα πως τα πάντα σχετίζονται μεταξύ τους, όσο δύσκολη ή απίθανη κι αν μας φαίνεται μια σύνδεση μεταξύ τους.
Όσο μαθαίνεις να προσεγγίζεις τα πράγματα με τα μάτια λίγο πιο ανοιχτά απ ό,τι πριν, τότε θα δεις ότι όλα αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και σχετίζονται με κάποιον σκοπό.
Συνήθως μας διαφεύγει ο σκοπός και τείνουμε να τα βλέπουμε μεμονωμένα κι απόλυτα, ταξινομώντας τα ανάλογα με τα νοητικά καλούπια που έχουμε δημιουργήσει.
Βέβαια το σπάσιμο των καλουπιών είναι μια μεγάλη ιστορία...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 10:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ότι αποτελούμε τον σκοπό της δημιουργίας, αυτό θα την περιόριζε αρκετά...

Γιατί να την περιορίζει;Στην ουσία δεν είμαστε ακριβώς ο σκοπός της Δημιουργίας αλλά το μέσον για την επίτευξή του.Και ο σκοπός της είναι η "επαναφορά" του όντως Όντος στην αρχική του κατάσταση από την οποία "έπεσε" (αν δεχθούμε τις διδασκαλίες της Kamballa)

Έχω την εντύπωση ότι σε φοβίζει να βάλεις τον άνθρωπο στο κέντρο. Γιατί;Ο άνθρωπος δεν νοήται σαν κάτι ξεχωριστό.Πως να στο πω;
Είμαστε το μέρος εκείνο του Θεού που αντιλαμβάνεται τον Εαυτό του μέσα από την υλική Φύση.Τόσα αμέτρητα χρόνια εξέλιξης για να φτάσουμε μέχρι εδώ.Για σκέψου.Αν δεν υπήρχαμε εμείς να αντιλαμβανόμαστε το Σύμπαν τότε τι νόημα θα υπήρχε σε όλα;Μόνο εμείς μπορούμε να αντιληφθούμε,να σκεφτούμε,να κλάψουμε, να γελάσουμε, να χορέψουμε,να τραγουδήσουμε επειδή είμαστε χαρούμενοι, να αναρωτηθούμε κοιτώντας ψηλά!
Για όλα αυτά υπάρχει λόγος.Λες οτι μας δόθηκαν για κάποιο λόγο αλλά δεν ορίζεις ποιος είναι αυτός.
Γιατί τάχα από τόσα ήδη να παρουσίασε μόνο το δικό μας τέτοια πραγματικά παλαβή εξέλιξη;Είναι πραγματικά περίεργο!Μέσα σε ελάχιστο μα ελάχιστο χρόνο(μπροστά στην αιωνιότητα του Σύμπαντος) αναπτύξαμε τρομερές ικανότητες.Σε σύγγριση με τα εξυπνότερα ζώα στον πλανήτη είμαστε απίστευτα μπροστά!Μιλάμε για φιλοσοφία!Εκφραζόμαστε μέσω της τέχνης!Συζητούμε για πράγματα πέρα και έξω από τον δικό μας κόσμο που όμως αποδεικνύουμε οτι υπάρχουν μέσω των μαθηματικών(κβαντική).
Και μετά έχεις κάποιου γελοίους που χαίρονται όταν ο πίθυκος μπορεί να κατανοήσει την έννοια της πρόσθεσης!!!Έλεος!
Ποιός είπε ότι ο πίθυκος είναι ηλίθιος;Έξυπνος είναι και φυσικά έχει λογική αλλά βρε γαμώτο απέχει μίλια κια μίλια από τη δική μας εξέλιξη!

Και ερωτώ,γίατί όλα αυτά;Να είναι κατά τύχη;Όχι βέβαια!Αυτός που ξέρει,ξέρει ότι η τύχη είναι ανύπαρκτη στο Σύμπαν...

quote:
Η εξέλιξη μπορεί να υπάρξει σε όλα τα επίπεδα, από το κατώτερο έως το ανώτερο κι όχι μόνο σ' εμάς.

Είπα εγώ το αντίθετο;Απλά σε εμάς φαίνεται πως η εξέλιξη πάτησε γκάζι!

quote:
Σχετικά μ' αυτό που αναφέρεις για το "Εν το Παν", συμφωνώ απόλυτα πως τα πάντα σχετίζονται μεταξύ τους, όσο δύσκολη ή απίθανη κι αν μας φαίνεται μια σύνδεση μεταξύ τους.
Όσο μαθαίνεις να προσεγγίζεις τα πράγματα με τα μάτια λίγο πιο ανοιχτά απ ό,τι πριν, τότε θα δεις ότι όλα αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και σχετίζονται με κάποιον σκοπό.

Φυσικά και όλα είναι ίδια.Δε θέλει πολύ σκέψη.Μόνο λίγη γνώση Φυσικής Β Λυκείου και διάθεση για έρευνα...
Από την άλλη αυτό είναι και μια βασική διδασκαλία του μυστικισμού γενικά με οτιδήποτε κι αν ασχοληθείς.Μου φαίνεται τόσο δεδομένο που απορρώ με αυτούς που το σκέφτονται...μάλλον βλέπουν πολύ Ανίτα

Άσχετο...αυτός ο lousipan που εξαφανίστηκε;Είμαστε που είμαστε και λίγοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 12:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eδω ειμαι φιλε δεν φευγω.Χθες δουλευα εκτος γραφειου και πριν εκει που ετοιμαζομουν να στειλω μια απαντηση χρειαστηκε να βγω παλι εκτος και ετσι δεν απαντησα.Λοιπον θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου οτι ειμαστε το μεσον για την επαναφορα του πεσμενου μερους του οντος.Αν δεν το δεχτουμε αυτο πιστευω πως ακυρωνεται αμεσα ο ρολος που εχει ο σωστος υψηλος μαγος.Ειμαστε οι πιο νοημονες δημιουργουμε καταστρεφουμε και εχουμε την δυναμη να αξιοποιουμε οτιδηποτε υπαρχει γυρω μας.Δηλαδη παιζουμε το ρολο του θεου στον δικο μας μικρο κοσμο γιατι ετσι τοποθετηθηκαμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 12:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, δεν βάζω τον άνθρωπο στο κέντρο της δημιουργίας για να αποφύγω να τον τοποθετήσω - υποσυνείδητα έστω - μ' αυτόν τον τρόπο στο κέντρο...

Θα συμφωνήσω πως είμαστε μέρος του Θεού, όντως έχουμε μέσα μας το θεϊκό στοιχείο.
Αλλά πόσοι μπορούμε να το αναγνωρίσουμε?
Είναι πολύ δύσκολο πολλές φορές ακόμα και να το φανταστούμε αυτό έστω κι ως πιθανότητα.
Μένουμε σ' αυτό που βλέπουμε, σ' αυτό που έχουμε συνηθίσει να επιβάλλεται στην καθημερινότητα μας κι έχουμε κλείσει τα μάτια μας σ' οτιδήποτε μπορεί να υπάρχει αλλά δεν πληρούμε ακόμα τις προδιαγραφές για να το δούμε.
Όταν κάποιος μας λέει ότι πιθανότατα να υπάρχει κάτι παραπάνω από αυτό που ξέρουμε, λειτουργούμε αμυντικά.
Γιατί?
Απαιτούμε να δούμε κάτι ενώ όμως δεν κάνουμε προσπάθεια για να το προσεγγίσουμε.
Όταν όμως τα περιμένουμε όλα έτοιμα, θα μείνουμε με την προσμονή...

Κι εδώ κολλάει ο ρόλος των εργαλείων που ανέφερα πριν.
Υπάρχουν για να μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε πέρα από αυτό που βλέπει το μάτι μας κι έχει μάθει να ερμηνεύει ο νους μας.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 12:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειμαστε οι πιο νοημονες δημιουργουμε καταστρεφουμε και εχουμε την δυναμη να αξιοποιουμε οτιδηποτε υπαρχει γυρω μας.Δηλαδη παιζουμε το ρολο του θεου στον δικο μας μικρο κοσμο γιατι ετσι τοποθετηθηκαμε.

Καλά ψυχραιμία!Δεν ήθελα να φανεί ακριβώς έτσι!Υπάρχει και μέτρο.
Είμαστε η μικρογραφία του Κόσμου αλλά μην ξεχνάμε ότι είμαστε και μέρος του.Κατ'αυτόν τον τρόπο ο Μάγος γνωρίζει πως να έχει εξουσία πάνω στα Στοιχεία ή στα Άστρα μα ξέρει να τα σέβεται και να υποχωρεί όποτε αυτά "μιλούν".Πρόκειται για την Αρμονία...την Ειμαρμένη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 13:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus έχεις δίκιο για αυτά που λες.Συμφωνώ απόλυτα.
Δε μοα μένει να κάνω κάποια παρατήρηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2007, 12:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ενημερώσω τον φίλο μου lousipan ότι έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα "ΤΑ 7 ΠΕΔΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ" στην ενότητα Η ΨΥΧΗ.Είναι λίγο δύσκολο να το παρακολουθήσεις αν δεν έχεις διαβάσει τι έχει γραφτεί πιο πριν αλλά αξίζει πολύ τον κόπο.

Φίλε Dying_Incubus θα μπορούσες κάποια στιγμή να μου γράψεις συνοπτικά την κοσμοθεωρία σου έτσι όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα; Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω τι θέση κατέχει η ύλη.Τη θεωρείς κακή;

Αγαπητέ lousipan θα ήθελα αν μπορείς να κάνεις το ίδιο.

Και πάλι καλή σας μέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 18:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C., αν εκθέσω τώρα την κοσμοθεωρία μου θα αρχίσουμε να γράφουμε σελίδες επί σελίδων!
Χαχα!

Θα ήθελες να με ρωτήσεις για κάτι πιο συγκεκριμένο σχετικά με την κοσμοθεωρία μου?

Σχετικά με την ύλη, δεν την θεωρώ κακή γιατί εξ ορισμού δεν είναι κακή.
Δεν την θεωρώ ούτε φυλακή του εαυτού μας αλλά ούτε και "κακή".
Αν δεχθούμε ότι αποτελούμαστε από ύλη και πνεύμα, τότε η ύλη είναι ο μισός μας εαυτός.
Αν δώσεις πολύ μεγάλη έμφαση στην ύλη κινδυνεύεις να υποδουλωθείς σ' αυτήν, αν την ξεχάσεις εντελώς τότε απαρνείσαι κάτι από σένα το οποίο σου δόθηκε για ένα συγκεκριμένο σκοπό.
Δεν χρειάζεται ούτε να περιφρονήσεις την ύλη ούτε να τη λατρέψεις.
Απλά θα την χρησιμοποιήσεις με τον τρόπο εκείνο που θα ωφελήσει εσένα και θα σε βοηθήσει να αναδείξεις την δική σου ψυχή.
Πολύπλοκο αυτό...

Ομοίως και με τον κόσμο μας, το σύμπαν πιστεύω ότι δεν αποτελείται μόνο από ύλη.
Ο άνθρωπος είναι μέρος ενός ευρύτερου συνόλου κι έχει δισυπόστατη φύση.
Το σύνολο λοιπόν δε μπορεί να έχει αποτελείται μόνο από ύλη.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 09:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C θελεις να σου δωσω γενικα την αποψη μου περι δημιουργιας του κοσμου και της εξελιξης του τι πιστευω οτι παιζει με την αλλη πλευρα και με αλλους κοσμους γενικα η ειναι κατι αλλο?Απλα σου ζητω διευκρινισεις για να σου απαντησω σε αυτο που ζητας μην ξεφυγω εκτος θεματος.Τωρα περι υλης νομιζω οτι πρεπει να δεχτουμε οτι ειναι βασικο στοιχειο της ζωης μας και της δημιουργιας.Ειναι το μισο καθε εμβιου οντος και ειναι απαραιτητη για την επιβιωση μας.Απο την αλλη οταν γινεται αυτοσκοπος απλα μας φτανει σε σημεια να γινομαστε τερατα για την ολοενα και περισσοτερη κατοχη της.Με λιγα λογια πρεπει να της αναγνωριζουμε την αξια της αλλα ως εκει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 10:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!Χαίρομαι πολύ που έπικοινωνούμε ξανά

Βασικά ζήτησα την ανάπτυξη μιας κοσμοθεωρίας γιατί διαβάζοντας τις απόψεις του Oros777(αν θυμάμαι καλά το όνομά του)σε διάφορα θέματα άρχισα πάλι να σκέφτομαι αυτό που με είχε απασχολήσει πολύ παλιά, το αν δηλαδή για να επιτύχει κάποιος τη "Σωτηρία" συνεπάγεται τον απεγλωβισμό του από την ύλη.Ο Oros777 είχε πει κάπου ότι θα πρέπει να ξεφύγουμε από τα συναισθήματα!!!!Για εμένα αυτό είναι τρομερό και έτσι άρχισα πάλι να συζητώ με τον εαυτό μου αυτό το θέμα.
Όμως θα ήθελα και τη δική σας άποψη.
Στην ουσία αυτό που ρωτάω είναι δύο πράγματα.
1.Τι ρόλο παιζει η ύλη;Είναι "κακιά" και πρέπει να απεγκλοβιστούμε από αυτή για να "σωθούμε";
2.Τι ρόλο παιζουν τα συναισθήματα;Συμφωνήτε με την άποψη του orοs777 ότι πρέπει να γίνουμε "αναίσθητοι";

Το ξέρω ότι εκ πρώτης(και εκ δευτέρας μην πω)δεν έχουν σχέση αυτά που ζητώ με το κυρίως θέμα αλλά τι να κάνω;Αφού με προβλημάτισαν πολύ!

Dying_Incubus συμφωνώ απόλυτα με ό,τι είπες.Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ.Τι γίνεται όμως με τα συναισθήματα;Καταλαβαίνω ότι τα πάθη κάνουν τον άνθρωπο να σέρνεται από εδώ κι από εκεί αλλά πρέπει να τα εκμηδενίσουμε για γίνουμε ανώτεροι;

lousipan δεν χρειάζεται να αναπτύξεις όλη την κοσμοθεωρία σου. Όπως πολύ σωστά είπε ο Dying_Incubus αυτό θα έπαιρνε πολύ.Απλά απάντα στα ερωτήματα 1 και 2.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 14:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C δεν πιστευω πως η υλη ειναι κακια.Κακια την κανουμε εμεις.Δεν πρεπει να αγνοουμε οτι καποιες μορφες υλης ειναι απαραιτητες για την επιβιωση μας.Απλα δεν πρεπει να την κανουμε αυτοσκοπο.Νομιζω οτι πρεπει η υλη να μας απασχολει στον βαθμο που μας ειναι απαραιτητη για την επιβιωση.Τωρα οσον αφορα τα συναισθηματα μας θα ηταν λαθος να τα αρνηθουμε.Αλλα δεν πρεπει ομως να μας κυριευουν και να μας καθοδηγουν απολυτα.Χωρις αυτα νομιζω πως δεν θα μπορουσαμε να εξελιχθουμε.Επισης οπως καθετι ειναι μερος του ολου η του Θειου αρα και αυτα τα δυο που ειναι μεσα στην φυση μας ειναι μερος του θειου.Οποτε δεν μπορουμε να τα αρνουμαστε γιατι ειναι σαν να διωχνουμε οτι μας παραχωρησε το θειο.Το μονο που χρειαζεται ειναι η διαχειριση τους με μετρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 15:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίκιο έχεις lousipan αλλά υπάρχει και ο αντίλογος που λέει ότι ο άνθρωπος έχει ξεπέσει και ζει σε έναν απατηλό κόσμο(πραγματικά γιατί η πραγματικότητα δεν φαίνεται να έχει καμία σχέση με αυτά που μας δίνουν οι αισθήσεις).Από αυτόν τον απατηλό κόσμο πρέπει να αποδράσει. Πρέπει να ξεφύγει από το σπύλαιο του Πλάτωνα(αν ξέρεις τον μύθο είναι πολύ καλός!)Πρέπει να απεγκλωβιστεί από την ψεύτικη ύλη και να "δει" του Θείο.Τι γίνεται λοιπόν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 19:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε F.R.C., διαβάζοντας το προτελευταίο μήνυμα σου κρίνω ότι είναι πιθανόν να γίνει μια μικρή παρεξήγηση σε κάποιον αναγνώστη διαβάζοντας το:

quote:
2.Τι ρόλο παιζουν τα συναισθήματα;Συμφωνήτε με την άποψη του orοs777 ότι πρέπει να γίνουμε "αναίσθητοι";

Αν και δε μπορώ να μιλήσω αντί του συγκεκριμένου μέλους, νομίζω πως δεν ήθελε να πει αυτό για το θέμα των συναισθημάτων.

Η δική μου θέση είναι ότι τα συναισθήματα μας καθορίζουν την προσωπικότητα μας σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Είναι το προϊόν αλλά κι οι αιτίες διαφόρων εμμονών μας, προτιμήσεων, αποστροφών, σκέψεων κτλ.
Τα συναισθήματα μπορούν να χωριστούν σε διάφορες διαβαθμίσεις από κάποιον άνθρωπο, οπότε ας τα χωρίσουμε χάριν διαλόγου σε αρνητικά και θετικά.
Τα αρνητικά συναισθήματα είναι αυτά τα οποία μας κάνουν να νιώθουμε άβολα, άσχημα, και θεωρούνται πιο ταπεινά.
Τα θετικά είναι αυτά που προκαλούν τις αντίθετες επιπτώσεις.
Δεδομένου ότι ζούμε σε ένα ευρύ κοινωνικό σύνολο κι αποτελούμε μέρος του, τα συναισθήματα που βιώνουμε εμείς οι ίδιοι μπορεί να έχουν άμεσες επιπτώσεις στους συνανθρώπους μας μέσω των πράξεων μας.

Θεωρώ πως τα συναισθήματα τα βιώνουμε για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό, ο οποίος δεν είναι άλλος από το να μας κάνει να γνωρίσουμε καλύτερα τον ίδιο μας τον εαυτό.
Για αυτό θεωρώ χρήσιμα και τα θετικά και τα αρνητικά συναισθήματα.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν μπορούμε να απαλλαγούμε από αυτά κάποια στιγμή, πιθανότατα όχι.
Αυτό λοιπόν που πιστεύω ότι θα ωφελήσει έναν άνθρωπο, είναι να κάνει μια προσπάθεια να κατανοήσει τι συναισθήματα βιώνει και ποιές είναι οι αιτίες που τα προκαλούν.
Να τα δει δηλαδή ως ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο - που έτσι είναι - προκειμένου να γνωρίσει σε μεγαλύτερο βαθμό τον ίδιο του τον εαυτό.
Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να έχουμε την διάθεση να εξετάσουμε τον εαυτό μας όσο πιο αντικειμενικά και ξεκάθαρα γίνεται.

Ξέρω πχ ότι θα υπάρχουν αφορμές που θα με κάνουν να νιώθω ζήλια ή θυμό.
Δεν επιθυμώ να μην βιώνω ποτέ τον θυμό ή την ζήλεια.
Αυτό που επιθυμώ είναι να μπορώ κάθε φορά που νιώθω κατά αυτόν τον τρόπο, να κατανοήσω τις βαθύτερες αιτίες - κι όχι τις αφορμές - που με κάνουν να βιώνω αυτά τα συναισθήματα.
Να μπορέσω να τα διαχειριστώ και να μάθω καλύτερα τον ίδιο μου τον εαυτό.
Όσο περισσότερο λοιπόν προσπαθείς να μάθεις τα συναισθήματα σου θα καταλάβεις ότι οι αιτίες που τα ανακαλούν είμαστε εμείς οι ίδιοι στο 99% των περιπτώσεων...

Για παράδειγμα, ένα παιδάκι μπορεί να νιώσει ζήλια όταν η μητέρα του δώσει μια καραμέλα στο αδερφάκι του κι όχι σε εκείνο.
Στο αθώο του μυαλό η "κακιά" της υπόθεσης είναι η μαμά για τον διαχωρισμό που έκανε.
Αυτό είναι η αφορμή που πυροδότησε το συγκεκριμένο συναίσθημα στο παιδάκι.
Η αιτία όμως μπορεί να είναι ότι το παιδάκι αυτό θέλει να νιώθει αγαπητό από τους γύρω του.
Η αιτία δηλαδή έχει να κάνει με εκείνο το ίδιο.

Ομοίως λοιπόν συμβαίνει και μ' έναν ενήλικα σε διάφορες περιπτώσεις.
Οι αφορμές απλά κάνουν το νου μας να βολεύεται σε κάποιες εύκολες εξηγήσεις προκειμένου να μην αναζητήσουμε τις αιτίες...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 10:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Ναι φιλε μου γνωριζω τον σχετικο μυθο.Ναι σιγουρα ο ανθρωπος πρεπει να απεγκλωβιστει απο την εξαρτηση της υλης για να δει το θειο.Καποια πραγματα ομως που σχετιζονται με την υλη ειναι αναποφευκτα.Απλα νομιζω οτι ο Πλατωνας ισως απευθυνοταν στο μεγαλο μερος του πληθυσμου που τους απασχολουσε ο πλουτισμος ο υλικος και οχι ο πνευματικος.Και ο υλικος πλουτισμος μπορει να εξασφαλιζει στην τωρινη ζωη τερψεις πολλες αλλα ολες αυτες ειναι ψευδαισθησεις μπροστα στην πραγματικη ψυχικη ευχαριστηση που θα νιωσει ο ανθρωπος που θα δει λιγο απο το Θειο φως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 10:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus δεν αντιλέγω με όσα λες αλλά επιμένω σε αυτό που είπε ο Oros777 ότι πρέπει να γίνουμε αναίσθητοι.Ο Oros777 φυσικά δεν εννοούσε να μην νοιαζόμαστε για τους γύρω μας όμως από αυτά που λέει καταλαβαίνω ότι υποστηρίζει και υιοθετεί το Ανατολικό σύστημα Φιλοσοφίας.Αυτό το σύστημα διδάσκει ξελάθαρα ότι πρέπει κανείς να ξεφύγει από τα δεσμά της ύλης.Ο Γιόγκι που εφαρμόζει την Γιόγκα βυθίζεται στον εαυτό του και απομονόνεται κυριολεκτικά από το περιβάλλον(μάλιστα σταματάει να ακούει και να νοιώθει το γύρω του!)με σκοπό να στραφεί προς τον ενδότερο Εαυτό και να αντικρίσει το Άτμαν,τη Θεία Σπίθα και κατά συνέπεια να "δει" το Φως.Είναι μια τρομερή τεχνική που εξίζει πολύ να τη μελετήσει κανείς και πιστεύω ότι ο Oros777 αυτό είχε στο μυαλό του όταν έλεγε να γίνουμε "αναίσθητοι".Ρητά έχει υποστηρίξει ότι θα έπρεπε κανείς να αποδεσμευτεί από τα συναισθήματά του(με την καλή έννοια) για να "ξεκολήσει" από τον φαύλο κύκλο της μετενσαρκώσεως σε αυτόν τον απατηλό Κόσμο.
Άρα λοιπόν δεν νομίζω να συντρέχει λόγος παρεξήγησης.Αν κατάλαβα λάθος πες το μου γιατί δεν αποκλείεται...

Φυσικά με μια τέτοια θεώρηση "φυγής" από τον κόσμο δεν συφωνώ και αυτό φαίνεται από τα όσα έχω πει μέχρι τώρα.Όμως εσύ τι λες; Πρέπει να ξεφύγουμε από την ύλη με αυτόν τον τρόπο;Είναι ο υλικός κόσμος κάτι ψεύτικο(καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο) στο οποίο όμως είμαστε εγκλωβισμένοι;Γιατί γίνεται αυτό;Ποιός ο ακοπός ή η αιτία;(Θεέ μου!Ούτε ο υπαστυνόμος Μπέκας να ήμουν!!!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 13:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A ετσι λοιπον την δικη μου γνωμη δεν την θελεις.Θα σου δειξω εγω.Θα καλεσω τον ΑΝΤΡΑΣ και θα συγκρουστουμε.(πλακα κανω).Ο τροπος που δειχνει ο φιλος OROS777 νομιζω οτι δεν ειναι λαθος απλα ειναι και αυτο ενα μονοπατι για την ενωση με το Θειο.Ειναι σωστος ο τροπος αυτος για να ξεφυγει καποιος απο την υλη αρκει αυτο το μονοπατι να του ταιριαζει η να τον εκφραζει.Αληθεια σκεφτηκατε ποτε οταν καποιος κανει την πρωτη του επικληση μεσω ενος γριμμοριου τι θα επρεπε να καλεσει πρωτα για δικη του ασφαλεια.Π.χ αν καλουσε ενα δαιμονα με υψηλη θεση στην ιεραρχια θα μπορουσε να ανταπεξελθει η θα ηταν σαν να εδωσες σε μικρο παιδι να πιλοταρει μαχητικο αεροσκαφος και μαλιστα οπλισμενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 20:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ F.R.C., πιστεύω πως η ύλη είναι άμεσα συνυφασμένη με το φυσικό πεδίο, το οποίο θεωρείται το κατώτερο από τα 7 πεδία του κόσμου μας.
Δεν θεωρώ ότι την ύλη πρέπει να την προσεγγίσουμε ως κάτι το αμαρτωλό από το οποίο θα πρέπει να απο-κολληθούμε.
Αυτό που πιστεύω πως θα πρέπει να προσπαθήσουμε είναι να μην προσ-κολληθούμε σε μεγάλο βαθμό σ' αυτήν.
Οι 2 οπτικές αυτές πιστεύω πως έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους.
Νομίζω πως έχω αναφέρει εξάλλου την άποψη μου για την ύλη.

Είμαστε εγκλωβισμένοι σ' αυτήν στο βαθμό που επιτρέπουμε στον εαυτό μας να παραμείνουμε εγκλωβισμένοι σ' αυτήν.
Δεν θεωρώ ότι το φυσικό πεδίο είναι "ψεύτικο", είναι αληθινό κι απτό.
Απλά η Αλήθεια δεν περιορίζεται μονάχα σ' αυτό αλλά προχωρά πολύ πιο πέρα απ' αυτό.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 09:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Dying_Incubus συμφωνώ απολύτως με όσα λες!
Απλά ήθελα να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου για να βγάλουμε άκρη με αυτό το θέμα.
Όμως μια ερώτηση παραμένει ακόμα και θα ήθελα τη βοήθεια και των δυό σας. Γιατί βρισκόμαστε στον κόσμο της Ύλης;Γιατί πρέπει να την "ξεπεράσουμε"(με την καλή έννοια) και να ανεβούμε ψηλότερα;
Στην ουσία, λοιπόν, ρωτάω ποιος είναι, κατά τη δική σας γνώμη, ο σκοπός της υλικής Δημιουργίας.Αυτό είναι ένα ερώτημα πολύ(μα πάρα πολύ) σχετικό με τα Γριμμόρια!Ο "Μύστης" οφείλει να γνωρίζει τον σκοπό και τη δομή της Δημιουργίας....

Φίλε lousipan συμφωνώ με όσα λες.Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε κανείς να ξεκινήσει με κάτι όσο το δυνατόν πιο "ασφαλές" αλλιώς στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να καταλήξει έτσι...
....και ποιός είναι αυτός ο "Άντρας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy