ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 08:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας το αφήσουμε το θέμα Αλεξ.

Μα αφού έχει ενδιαφέρον,τέλος πάντων.

quote:
Δεν είσαι σε θέση να κρίνεις αν λέω ψέματα ή οχι.
Και δεν θέλω να ακολουθήσεις τον δικό μου τροπο σκέψης στο θέμα
της αγάπης.Θέλω να έχεις αυτόν που εσύ νομίζεις σωστό και σε εκφράζει.

Να σε καλά ευχαριστώ,ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και εγώ,δεν θέλω να σε πείσω να λειτουργείς το ίδιο.Ασχετα με το τί πιστεύω και γνωρίζω περι του θέματος,εννοείται οτι δεν θέλω να σου επιβάλω τις απόψεις μου.Πάντως εμένα η ενστασή μου είναι στο γεγονός οτι ζώ κάτι τελείως αντίθετο απο αυτό που ζείς εσύ και όπως και να το κάνουμε,δεν μπορώ να χωνέψω οτι και αυτό που περιγράφεις είναι αγάπη.Anyway.

quote:
Εγω πάντως οτι αγαπάω το αφήνω ελεύθερο και αν με αγαπάει και αυτο
θα μείνει μαζί μου,απο δική του επιλογή και οχι απο τα πολύ γνωστα
κοινωνικοηθικοθρησκευτικά κατεστημένα.

Και εγώ το ίδιο.

quote:
Οσον αφορα τα άλλα που σου είπα,για το καλό σου και για την
φαιά σου ουσία ενδιαφέρθηκα,να μην την καταναλώνεις σε άσκοπες
και στημένες προκλήσεις,ανεγκέφαλων συνομιλητών σου,που σε παίζουν
λόγω της απειρίας σου!!

Α μάλιστα,ωστε εδώ κολλάνε τα 2 φίδια και τα άλλα που έλεγες.Βασικά είσαι εσύ,ο Γιαννηςψεύτης,η Black swan και η lightworker. Απο όλους αυτούς ο μόνος εκνευριστικός είναι ο Γιαννηςψεύτης.Θεωρείς δηλ οτι κάτι παίζει με αυτόν? Το πιστεύω και εγώ αυτό. Μπορεί να είναι στημένος.Πές μου πάντως,μίλα πιό ξεκάθαρα.

Ευχαριστώ για την συμβουλή.


quote:
Αν σε έθιξα κάπου,να με συγχωρείς δεν το έκανα επίτηδες!

Δεν με έθιξες πουθενά,ισχύει το ίδιο και απο μένα.

Edited by - alex22 on 04/06/2011 08:37:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 08:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ ναι,ξέχασα τον Εαρινούλη,επειδή απέχει τώρα.Δεν πιστεύω πάντως οτι αυτός είναι στημένος.Μπορεί να είναι αερολόγος αλλα όχι και στημένος.

Με μεγάλη διαφορά πάντως,ο Γιαννηςψεύτης είναι ύποπτος.Η συμπεριφορά του δεν θυμίζει συνθισμένη συμπεριφορά.Του παρατσούκλι του επίσης είναι περίεργο.Κάθε φορά που μιλάει σε κάποια,αρχίζει με το "καλή μου".Μοιάζει να είναι περίεργα ήρεμος όταν του τα χώνεις,ενώ το φυσιολογικό είναι να υπερασπιστεί τις θέσεις του.Όταν μιλάει σε άλλους αναφέρεται σε αυτούς που είχε πρόσφατα αψιμαχία με ειρωνικό και άσχημο ύφος χωρίς να λέει ονόματα.Το χειρότερο όμως είναι τα ψέματα που λέει και τα παρανοητικά συμπεράσματα που χωρίς λόγο βγάζει,όπως αυτό με την καψούρα και τους παπαδες.Ο ανθρωπος είναι στημένος και σπάει πλάκα,ή είναι ψυχοπαθής.Ενα απο τα δύο συμβαίνει.

Edited by - alex22 on 04/06/2011 08:47:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 12:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Black Swan
με ποια ιδιότητα θα αμφισβητήσεις εσύ τον Ασκητή? μπορείς να μας πεις? τι ακριβώς είσαι και θα τον αμφισβητήσεις?



Πριτς που “θα σας πω”

Να ακούτε τον Ασκητή. Μια χαρά τα λέει.
Όσο για μένα ένας απλός φίλος της γνώσης είμαι, που διαρκώς την ψάχνει, και διαρκώς την κυνηγά ξανά και ξανά.
Να έχεις και το άλλο κατά νου.
Είμαι και ψεύτης ..... όνομα και πράμα
Λες να είναι τυχαίο που μου έδωσα αυτό το όνομα?

quote:
για να το λες κάτι θα ξέρεις... τόσα χρόνια εμπειρίας μπορώ να τα αγνοήσω

Ναι έχω ακούσει πολλά πάνω σε αυτό το θέμα εξαιτίας των “κακών” συναναστροφών που έτυχε να έχω με γυναίκες, ερευνώντας την αιτία της κακοδαιμονίας τους.
quote:
δεν θεωρώ όλες τις γυναίκες υποχείρια των αντρών αλλά αρκέτες... που προκείμενου να έχουν το τίτλο της συζύγου και να συντηρούν όλα όσα τους έμαθε η μάνα τους...δέχονται να τους πηδάνε μυαλό και την ψυχή κατι μακάκες.. η διαφορά μας είναι η εκμετάλλευση εδώ... αν μου πεις ότι όλα αυτά που λες τα κάνεις με κάποια που είναι ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΨΑΞΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΤΟ ΦΥΤΕΨΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ... τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά αυτό σπανίζει τόσο πολύ...

Αλήθεια βγάζεις εσύ συμπέρασμά από τα λεγόμενα μου και από αυτά που προκύπτουν από τις γενικές τοποθετήσεις μου στο φόρουμ, πως εγώ συνομιλώ, συναναστρέφομαι ή συνευρίσκομαι με γυναίκες του “χα! χα! χα!”,?
Πόσο μάλλον να παντρευτώ μια τέτοια γυναίκα και τα την τρώω στη μάπα μια ζωή κάνοντας και παιδιά μαζί της.
Καλά εσύ ΔΕΝ παίζεσαι......
Κρίμα και νόμιζα πως είχες διαφορετική κριτική σκέψη.
Να που τα φαινόμενα λοιπόν απατούν

quote:
συγνώμη ποια νοοτροπία έχω ακριβώς μπορείς να μου εξηγήσεις?


Στην εξήγησα
Για να ρωτάς δεν την κατάλαβες.
Υπήρξα όμως σαφής. Δες την θέση μου πάλι

quote:
συμφωνούμε


Είναι ευχάριστο που συμφωνούμε σε 1 από τα 15 σημεία.
Πρόσεξε όμως το ποσοστό της συμφωνίας είναι 6, 666666%
Αν είσαι προληπτική καλύτερα να διαιωνίσεις και σε αυτό το ένα σημείο, μηδενίζοντας το σκορ.
Γνώμη μου
Μην κοντράρεις τα στατιστικά.

quote:
μέτα απο όσα έχω γράψει σου φαίνομαι για "παρθένο μαυλό"?
έλα τώρα παραδέξου το... αφού αυτό δεν κάνεις για να ρίξεις μια γυναίκα? το σοφιστικέ ξέρεις έχει αρκετή πέραση στις γυναίκες... ίσως γιατί κατά βάθος δηλώνει και οικονομική ευρωστεία οπότε ξέρεις μόλις ακούμε οι γυναίκες κάτι σχετικό αμέσως ανεβάζουμε κεραίες...



Ο όρος “παρθένο μυαλό” είναι δικός σου.
Εγώ απλώς τον χρησιμοποίησα και μάλιστα σε εισαγωγικά, γιατί δεν κατάλαβα σε τι παραπέμπει.

Αν τα λεγόμενά μου τα θεωρείς σοφιστικέ, με τιμάς, αλά εγώ τα θεωρώ μπούρδες.
Μην παρασύρεσαι από τα λόγια ενός “αρχιψεύταρου” μουρλού, όπως με αποκάλεσε κάποιος.
Συντάξου με τους πολλούς του γνωστικούς.
ΔΕΝ γίνεται τόσο πολλοί να κάνουν λάθος,
Μην παίρνεις στα σοβαρά τα λόγια του αρχαίου διαφθορέα των νέων, και τι έλεγε για την γνώμη των πολλών.

quote:
ευτυχώς τέτοια φωτεινά μυαλά όπως το δικό σου είναι λίγα...και εδώ κυριολεκτώ φαίνεσαι αρκετά ισχυρό μυαλό.. γιατί δεν ξέρω αν το έχεις παρατηρήσει θα είναι καλό για την έρευνά σου αλλά τις απόψεις που ενστερνίζεσαι τις έχουν κυρίως άνθρωποι με ανώτερο ΙQ από τον Μ.Ο.ευτυχώς γιατί είναι λίγοι... κάποιος συσχετισμός πρέπει να υπάρχει εδώ ίσως επειδή το μυαλό δουλέυει σε υψηλότερες στροφές κάτι γίνεται διαφορετικό...


Κόφτο δούλεμα.
Ένας απλός άνθρωπος είμαι, που ίσως αγαπά την ζωή, την ισότητα και την δικαιοσύνη, και ψάχνει την αλήθεια, όπως και εσύ φαντάζομαι, με την διαφορά πως εσύ ξεκινάς με την ψυχολογία του ηττημένου.
Όποιος καρδούλα μου ξεκινά τον πόλεμο για να πεθάνει, αυτός να ξέρεις πάντα πως τον πόλεμο τον χάνει.

quote:
αφού είσαι τύπος των ερευνών θα γνωρίζεις ότι τα πορνο-σαιτς ανθούν... όπως και κάθε είδους πορνο το οποίο έχει αποχαυνώσει τον άνθρωπο σήμερα... πάω στοίχημα ότι όσοι μας διαβάζουν κυρίως άντρες αν ψάξεις στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή τους έχουν κάποιο είδος πορνογραφίας αποθηκευμένο..και αυτά δεν τα λέω εγώ τα λένε έρευνες..οκ? τι μου λες να έχω γνωρίσει τέτοιους τύπους και μακακίες όλο την ίδια καραμέλα... θεωρείς τους άντρες λίγο χαζούς? μα καλά είναι δυνατόν κάποιος που γνωρίζει μια κοπέλα να της δείχνει συνέχεια πορνο?
εσύ αναφέρεσαι σε εξαρτημένους ανθρώπους από πορνό.. αυτοί ναι έχουν πρόβλημα αφού για να ενεργοποιηθούν πρέπει να δουν πορνο... οι υπόλοιποι όμως είναι φυσιολογικοί απλά μπορείς να μου πεις γιατί ανθεί η πορνογραφία στο διαδύκτιο?


Αυτό είναι γεγονός, η γενίκευση όμως με ενοχλεί.
Μπορεί οι φελλοί και το σκατό να επιπλέουν στη θάλασσα.
Αυτό θα πει πως δεν θα κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα?
ΟΧΙ βέβαια.
Θα μείνουμε με σταυρωμένα χέρια
Όχι βέβαια.

Μην τους επιτρέπεις να σου σταυρώνουν την καρδιά πριν σου σταυρώσουν τα χέρια.

quote:
Δεν είναι μόνο το φόρεμα ή τι σκέφτεται η γυναίκα του... είναι ο καταιγισμός των εικόνων που βλέπει ένας άντρας σήμερα.. παντού εμπορευματοποιείται το γυναικείο σώμα και μεταμορφώνεται σε μια πλαστική κούκλα... σε αυτή την εικόνα συνηθίζει το αντρικό μάτι με αποτέλεσμα όταν γυρίσει σπίτι στη γυναίκα του η οποία είναι ανθρώπινη να του κακοφαίνεται ..και να σκέφτεται την τέλεια γυναικάρα της αφίσας.. η οποία μπαι δε γουει έχει φάει και 1 κιλό φοτοσοπ και ρετούς..

Επιπλέον αν η γυναίκα σκέφτεται το φόρεμα τη στιγμή του πηδήματος έχεις σκεφτεί ότι ίσως ο άντρας δεν κάνει κάτι καλά γιατι υπο κανονικας συνθήκας ατμοσφαιρικής πίεσης και απόλυτης θερμοκρασίας της κλίμακας Κelvin η γυναίκα έπρεπε να παραλυρει.. και όχι να σκέφτεται φορέματα...



Εσείς οι γυναίκες πρέπει να αλλάξετε μυαλά.
Για να μην “βγει αληθινος ο λόγος ότι σιμά είναι η ώρα που το κάλος θα παραδοθεί (μόνο) στις μύγες της αγοράς”
quote:
μιλάω για δόσιμο νόμιζα ότι εδώ συμφωνούμε ότι η πραγματική αγάπη είναι να δίνεις τον εαυτο σου στον άλλο χωρίς σκέψη...

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά να , έχω την εντύπωση πως το δόσιμο το εννοείς σαν δέσιμο.
Το δέσιμο παραπέμπει σε στέρηση ελευθερίας.
Μια αγάπη ανελεύθερη είναι μια αγάπη στερημένη.

Σε μια πραγματική σχέση αγάπης, το δόσιμο θεωρείται αυτονόητο, όπως και η εμπιστοσύνη, η τρυφερότητα, ή έγνοια, η ευτυχία από την ευτυχία του άλλου χωρίς την προϋπόθεση υποχρεωτικά να είσαι εσύ η αιτία της ευτυχίας, και χωρίς να νιώθεις ζήλια γιαυτό αλλά χαρά.

Για να υπάρχουν αυτά, δεν πρέπει να υπάρχει ο εγωισμός και η αίσθηση ιδιοκτησίας.

quote:

στη θεωρία συμφωνούμε στην εφαρμογή όμως διαφωνούμε

απαντάω πάλι τι ωραία που είναι να έχεις ένα απάνεμο λιμάνι πάντα για σένα εκεί διαθέσιμο όποτε το χρειαστείς και να έχεις και τις γκόμενες σου όποτε τις θέλεις... αυτό ισχύει και για το αντίθετο φύλο..δηλαδή για μια γυναίκα που έχει γκόμενους και έχει έναν ηλίθιο σύζυγο για λιμάνι.. αλλά επειδή μιλούσαμε για σένα το συγκεκριμενοποιήσα πάνω σου...τώρα οι αρλούμπες που μου λές για φαλλούς τα έχεις παρεξηγήσει τελειως επειδή με έχεις συνδιάσει με κάτι γυναικούλες που πιάνουν από το λαιμό τους άντρες τους και κρέμονται πάνω του... τα δικά όμως θέματα είναι καθαρά θέματα ευαισθησίας δεν μπορώ να δεκτώ αυτός που αγαπώ να πηδάει άλλη τελεία και παύλα!

Πάντως μήπως εσύ έχεις ένα θέμα με τους φαλλούς οι οποίοι πρέπει να επισκέπτονται πολλά μέρη προκειμένου να "μορφωθούν" καταλλήλως... ?



Εδώ είναι το βασικό σημείο της διαφοράς μας, η αποκλειστικότητα στο πήδημα
Αν κατάλαβα καλά το ξενο-πήδημα ΜΟΝΟ σε ενοχλεί.
Αν τον δικός σου - πές - τον γοητεύει η παρέα μιας άλλης γυναίκας γιατί έχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα και ασχολούνται με αυτά, και τον βλέπεις πως αυτό τον ευχαριστεί και του μεταφέρει ευτυχία, τον ευχαριστεί δηλαδή η νοητική επικοινωνία, εσύ έχεις πρόβλημα?

Αν πάλι ο δικός σου του αρέσει να πηγαίνει τις ελεύθερες ώρες του για ψάρεμα 2-3 ώρες, στο γυμναστήριο, στο καφενείο, σε πολιτικά γραφεία, σε μορφωτικές εκδηλώσεις, σε ορειβασία ή άλλα σπορ, έχεις πρόβλημα?

Δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει ο ίδιος πως θα διαχειριστεί τον ελεύθερο χρόνο του.
Οπωσδήποτε αυτά τα ίδια δικαιώματα τα έχουν και οι γυναίκες, μην αυτόκλειστα τα στερείς
Εδώ καλή μου είναι η διαφορά. .

quote:
όχι ακριβώς από τα λεγόμενα σου "διδάχτηκα"
οι γονείς μου φρόντιζαν να μη γίνονται αντιληπτοί όπως άλλωστε κάνεις και εσύ πολύ σωστά...



Αν διδάχτηκες λάθος, μάλλον δεν στα μετέφερα σωστά.
Πρέπει να δαπανώ περισσότερο χρόνο στις τοποθετήσεις μου γιατί τα “δαιμόνια μου είναι καινά”
quote:
παλι καλά γιατί το έκανες μεγάλο θέμα το πήδημα της γυναίκας σου..
μας έδωσες πλήρες πρόγραμμα και εξασφάλισες και τα κυριαρχικά σου διακιώματα στο σώμα της

Που το είδες αυτό?
Κάτι δεν κατάλαβες.
Εγώ μίλησα πως από τις 9 το βράδυ έως τι 7 το πρωί είμαστε ΠΑΝΤΑ μαζί.
Ούτε πρόγραμμα έδωσα ούτε για τίποτε άλλο μίλησα, θεωρώντας αυτονόητο πως σε αυτό το διάστημα ούτε εγώ μήτε η γυναίκα μου μπορούμε να έχουμε άλλη σχέση.
Τα υπόλοιπα είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα, και λυπάμαι ειλικρινά.
quote:
κόλλησες εκεί... με τους θεατές... μα όλα αυτά τα είπα ακριβώς για να σου παραληρήσω το δικό σου βίτσιο που έχεις να πηγαίνεις με άλλες γυναίκες εκτός απο τη γυναίκα σου και να σου δείξω ότι είναι το ίδιο πράγμα... τι να σε βλέπει ζωντανά τι να ξέρει ότι την απατάς το ίδιο και το αυτό... δεν έχω κανένα τέτοιο βίτσιο

Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Το πρώτο είναι σεξουαλική ανωμαλία, το δεύτερο φυσιολογική πράξη.
quote:
μπα... αν ήταν τόσο αγανακτισμένες όσο έλεγαν ότι είναι θα είχαν αποτινάξει τα δεσμά του δυνάστη τους και θα έπιαναν τη ζωή στα χέρια τους αντί να τον νταντεύουν και να του κάνουν τα χατήρια...

Μα αφού εσείς οι ίδιες συντηρείται αυτή την κατάσταση.
Μια ζωή δίνω αγώνες να ξεριζώσω αυτό το κουσούρι από το μυαλό σας.

Δεν σου λέω πολλά, γιατί ήδη έχω γράψει πολλά.
Εξέτασε τις σχέσεις πεθεράς - νύφης, και ίσως καταλάβεις τι θα ήθελα να σου πω.

Είναι πολλά μαύρε μου κύκνε που δεν έχεις καταλάβει απο αυτά που λέω.
Βέβαια οφείλω ν παραδεχτώ πως δεν φταις εσύ αλλά εγώ ό “αρχιψέφταρος”

Υ.Γ
Η συνεισφορά σου στην έρευνα της γυναικείας ψυχής είναι σημαντική.
Ευελπιστώ να συνεχισθεί
Οι αντιπαράθεση ιδεών βοηθά την έρευνα της αλήθειας/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 13:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι ευχάριστο που συμφωνούμε σε 1 από τα 15 σημεία.
Πρόσεξε όμως το ποσοστό της συμφωνίας είναι 6, 666666%
Αν είσαι προληπτική καλύτερα να διαιωνίσεις και σε αυτό το ένα σημείο, μηδενίζοντας το σκορ.
Γνώμη μου
Μην κοντράρεις τα στατιστικά.


συμφωνούμε σε μεγαλύτερο ποσοστό απλά εσύ θεωρείς ότι αφού αγάπη είναι απόλυτη ελευθερία μπορείς και απόλυτα ελεύθερα να πηγαίνεις με όσες γυναίκες θέλεις... αυτή είναι η μοναδική βασική διαφορά μας...
και έχεις σκεφτεί εδώ γιατί έχεις την ανάγκη να πηγαίνεις και με άλλες γυναίκες? τι ακριβώς επιζητάς? μπορείς να μου απαντήσεις στο ερώτημα μου? ποίκιλία στην ερωτική επαφή? η δεν σου είναι αρκετή η γυναίκα σου?

quote:

Κόφτο δούλεμα.
Ένας απλός άνθρωπος είμαι, που ίσως αγαπά την ζωή, την ισότητα και την δικαιοσύνη, και ψάχνει την αλήθεια, όπως και εσύ φαντάζομαι, με την διαφορά πως εσύ ξεκινάς με την ψυχολογία του ηττημένου.
Όποιος καρδούλα μου ξεκινά τον πόλεμο για να πεθάνει, αυτός να ξέρεις πάντα πως τον πόλεμο τον χάνει.

λατρεία μου ποιος είναι ο ηττημένος? ειλικρινά δεν σε πιάνω... είσαι πολύ έξυπνος για μένα...

quote:

Θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά να , έχω την εντύπωση πως το δόσιμο το εννοείς σαν δέσιμο.
Το δέσιμο παραπέμπει σε στέρηση ελευθερίας.
Μια αγάπη ανελεύθερη είναι μια αγάπη στερημένη.

όχι αυτό που λες είναι επίσης άκρως εγωιστικό... όπως και αυτό που είπε ο Νικόμαχος... ότι αφήνεις τον άλλο ελευθερο και αν σε αγαπάει και αυτός τότε έρχεται προς το μέρος σου... πόσο εγωιστικό μπορεί να είναι αυτο... αν γινόταν πράξη αυτό δε θα υπήρχαν σχέσεις... και το λες με τη δικαιολογία ότι του αφήνεις χώρο και δεν τον ενοχλείς... ναι συμφωνώ του αφήνεις χώρο μόνο που αν του αφήσεις ολόκληρο σύμπαν δεν έχει νόημα μετά η σχέση... είναι σχέση βάρκας-λιμανιού. Πας ελεύθερος βόλτα όπου θες με τη βάρκα και όταν πιάσει φουρτούνα επιστρέφεις στη βάση σου.... αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις γιατι δεν σε συμφέρει κιόλας...έχοντας βρει το λιμάνι σου... όμως δεν μπορείς να τα έχεις όλα και απόλυτη ελευθερία και σχέση και γυναίκες πολλές.

quote:

Εδώ είναι το βασικό σημείο της διαφοράς μας, η αποκλειστικότητα στο πήδημα
Αν κατάλαβα καλά το ξενο-πήδημα ΜΟΝΟ σε ενοχλεί.

ναι το κατάλαβες καλά...ενοχλεί εμένα και περίπου το 90% του πλυθυσμού...

quote:

Αν τον δικός σου - πές - τον γοητεύει η παρέα μιας άλλης γυναίκας γιατί έχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα και ασχολούνται με αυτά, και τον βλέπεις πως αυτό τον ευχαριστεί και του μεταφέρει ευτυχία, τον ευχαριστεί δηλαδή η νοητική επικοινωνία, εσύ έχεις πρόβλημα?

Αν πάλι ο δικός σου του αρέσει να πηγαίνει τις ελεύθερες ώρες του για ψάρεμα 2-3 ώρες, στο γυμναστήριο, στο καφενείο, σε πολιτικά γραφεία, σε μορφωτικές εκδηλώσεις, σε ορειβασία ή άλλα σπορ, έχεις πρόβλημα?

Δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει ο ίδιος πως θα διαχειριστεί τον ελεύθερο χρόνο του.
Οπωσδήποτε αυτά τα ίδια δικαιώματα τα έχουν και οι γυναίκες, μην αυτόκλειστα τα στερείς
Εδώ καλή μου είναι η διαφορά. .


καλέ μου εγω επαναλαμβάνω αυτά που λέω για 2η 3η φορά για να τα κατανοήσεις και να γίνει σωστή κουβέντα.. άσχετα με σένα που λειτουργείς εγωιστικά και δεν επαναλαμβάνεις τα όσα έγραψες λέγοντας μου να κοιτάξω πίσω... γιατί έτσι χάνεται φυσικά ο ιρμός της κουβέντας... και μετά ξαναλές τα δικά σου χωρίς να καταλήγουμε κάπου..

λοιπόν επαναλαμβάνω ότι είναι ελευθερος να πάει και για ορειβασία στο Έβερεστ αν θέλει... φυσικά δεν εχω το δικαίωμα να του στερήσω τίποτα...

quote:

Τα υπόλοιπα είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα, και λυπάμαι ειλικρινά.

ίσως πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός τότε να μη βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα... γιατί πραγματικά δεν μας απασχολεί αν πηδας τη γυναίκα σου αργίες η σα/κα... και αν το κάνεις μόνο εσύ ή και άλλοι... λίγο πιο πριν τα έχεις γράψει και δεν βλέπω που κόλλαγαν στην κουβέντα μας..απλά αφήνεις τα αποτυπώματα του υπέρμετρου ανδρισμού σου? έστω και υποσυνείδητα?

quote:

Η συνεισφορά σου στην έρευνα της γυναικείας ψυχής είναι σημαντική.
Ευελπιστώ να συνεχισθεί
Οι αντιπαράθεση ιδεών βοηθά την έρευνα της αλήθειας

χαίρομαι και περιμένω ποσοστά από την έρευνα ...αυτό βοηθά όμως στην έρευνα της δικής σου προσωπικής αλήθειας... δεν προσπαθώ να σε πείσω σε κάτι αλλά μην προσπαθείς να με πείσεις και εσύ ότι αυτό που ακολουθείς είναι απαραίτητα το σωστό και είναι η μια και μοναδική αγάπη. Αυτό δεν γίνεται... εγώ, ο Άλεξ, η Lightworker καταρχήν είμαστε σε πολύ μικρότερη ηλικία από σένα μένει να ζήσουμε πολλά πράγματα ακόμα.. και δεύτερο και πολύ σημαντικό έχουμε κάποιες ευαισθησίες παραπάνω από σένα και αντιλαμβανόμαστε πιο "αθώα" την αγάπη σε σχέση με σένα... αν είμασταν στη θέση σου ίσως λέγαμε τα ίδια.. δεν είμαστε όμως... αυτά... καλο σου μπανάκι και καλές βουτιές!


Υ.Γ. με εκνευρίζουν ιδιαίτερα οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν το καλή μου.. το καρδούλα μου το γλυκιά μου και άλλα υποκοριστικά επίθετα... θα παρακαλούσα να μην το ξανακάνεις τουλάχιστον όταν μιλάς μαζί μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 14:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Black Swan
ναι το κατάλαβες καλά...ενοχλεί εμένα και περίπου το 90% του πλυθυσμού

Δεν με ενδιαφέρουν οι πλειοψηφίες, και οι γνώμες των πολλών

quote:
δεν προσπαθώ να σε πείσω σε κάτι αλλά μην προσπαθείς να με πείσεις και εσύ ότι αυτό που ακολουθείς είναι απαραίτητα το σωστό και είναι η μια και μοναδική αγάπη. Αυτό δεν γίνεται

ΔΕΝ προσπαθώ να επιβάλω την γνώμη μου, απλώς ΜΟΝΟ την καταθέτω σαν μια άλλη άποψη.
Αν προσέξεις το ίδιο κάνεις και εσύ και οποιοσδήποτε άλλος εδώ.
Σε υποχρέωσα εγώ να με πιστέψεις? Το αντίθετο μάλιστα σου είπα.

quote:
Υ.Γ. με εκνευρίζουν ιδιαίτερα οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν το καλή μου.. το καρδούλα μου το γλυκιά μου και άλλα υποκοριστικά επίθετα... θα παρακαλούσα να μην το ξανακάνεις τουλάχιστον όταν μιλάς μαζί μου...


Όπως θες καλή μου.
Εγώ έτσι μιλώ όταν απευθύνομαι σε γυναίκες.
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σε εκνευρίζω
Δεν θα σου απευθύνω ξανά τον λόγο, γιατί μπορεί να παρασυρθώ και στην ροή της κουβέντας μου ξεφύγω κάπου.

Προσπαθώ να αποφεύγω τις προσωπικές κόντρες.
Ιδέες αντιπαραθέτουμε εδώ, τίποτε άλλο.

Να είσαι πάντα καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 16:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex22
Σωστα τα περί Εαρινού και Lightworker με επιφύλαξη
ως πρός το δεύτερο.Δεν δείχνει σημάδια...διπλοκατασκευής!!!

Οσο για τα άλλα...Γιάννης κερνάει,Γιάννης πίνει!!!

Η παροιμία το λέει...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 16:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως θες καλή μου.
Εγώ έτσι μιλώ όταν απευθύνομαι σε γυναίκες.
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σε εκνευρίζω
Δεν θα σου απευθύνω ξανά τον λόγο, γιατί μπορεί να παρασυρθώ και στην ροή της κουβέντας μου ξεφύγω κάπου.

Προσπαθώ να αποφεύγω τις προσωπικές κόντρες.
Ιδέες αντιπαραθέτουμε εδώ, τίποτε άλλο.

Να είσαι πάντα καλά


Δεν σου είπα να μη μου ξαναμιλήσεις απόψεις ανταλάσουμε
και δεν υπάρχει καμία κόντρα από το μέρος μου απλά παθιαζόμαστε μερικές φορές και επειδή ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να δείξει ούτε τον τρόπο που μιλάμε ούτε και την έκφραση του προσώπου μας μπορεί να παρερμηνευτεί πολλές φορές.
Άλλωστε πέρα από αυτό το θέμα στα άλλα θέματα συμφωνούμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 11:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lightworker
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αλλο ενα θεμα που θα επαναπροσδιορισουμε τα χρονια που ερχονται γιατι ο καθενας το τοποθετει οπως τον συμφερει,βεβαιως βεβαιως!!


Οκ ο αλλος ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει και του δινεις την ελευθερια!Αν τη χρησιμοποιησει τι κανεις??
Πολυ απλα τον ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙΣ!!!


"Μα τον ΑΓΑΠΩ" ναι αλλα εκεινος δε σ αγαπαει και κατι λεγαμε πριν για εγωιστικη αγαπη !!Το να κρατας καποιον επειδη τον αγαπας μονο εσυ ειναι κι αυτο εγωιστικο!!"Μα λεει κι εκεινος οτι μ αγαπαει"νομιζει οτι σ αγαπαει γιατι εχει λειτουργησει κι αυτος εγωιστικα πηγαινοντας με καποιον αλλο!!Αν σ αγαπαγε θα σε απελευθερωνε και αυτος πριν παει με καποιο αλλο ατομο!!


Που ακριβως βρισκεται η ΑΓΑΠΗ εδω?


Επιμένεις καλή μου να εντοπίζεις την αγάπη, σαν αποκλειστική υπόθεση δύο ατόμων.
Κατά την γνώμη μου είναι λάθος αυτός ο προσδιορισμός / προσέγκιση.
Πιθανόν μιλάς για κατι άλο, και δεν ξέρεις πώς να το ονομάσεις
Η λέξη «αγάπη» δεν αναφέρεται και σαφώς δεν προσδιορίζει αποκλειστικά και ΜΟΝΟ την σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων, σε βαθμό που να την δεσμεύει στερώντας τους την ελευθερία να αισθάνονται ίδια ακριβώς αγάπη και για περσότερα άτομα, όντα, αντικείμενα, καταστάσεις, κλπ κλπ.

Υπό αυτή την έννοια η αγάπη ΔΕΝ ζητά αποκλειστικότητα, ΔΕΝ περιορίζει ούτε ορίζει τα όρια της ελευθερίας.
Μπορείς να αγαπάς ΟΛΟΝ τον κόσμο (και αυτό είναι το απόλυτο όριο της αγάπης)

Φαντάζομαι να αναφέρεσαι, σε αυτό που ονομάζεται «σχέση» δύο ατόμων.
Η σχέση αυτό οριοθετείται μονομερώς και διμερώς.
Τα όρια της ελευθερίας στις επιμέρους δραστηριότητες – τι επιτρέπεται να κάνει ο καθένας – ορίζονται ή αφήνεται να νοηθούν ως αυτονόητα.
Είναι ένα θέμα καθαρά μεταξύ των δυο μερών.
Σε μια τέτοια σχέση μπορεί να υπάρχει και αγάπη, όπως και σεξουαλική έλξη, και πόθος και πάθος, χωρίς αυτά όλα να είναι προϋπόθεση.
Μπορούν να υπάρχουν όλα ή ένα ΜΟΝΟ από αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 11:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν, δεν καταλαβαίνω γιατί το θέμα μπερδεύει την αγάπη με την ερωτική επιθυμία και μάλιστα την ερωτική επιθυμία που αισθάνεται ΜΟΝΟ ένας άντρας απέναντι σε μια γυναίκα. Συγνώμη κυρ συγγραφέα, δεν σου έχει τύχει να σου "την πέσει" κα'να θηλυκό εσένα μόνο και μόνο για να συρθεί στα λερά σεντόνια κάποιου φτηνού ξενοδοχείου ; Δεν σου έχει τύχει να σου πει μια γυναίκα "σ' αγαπώ" μόνο και μόνο για να υπακούσει στην διαταγή που δέχτηκε από το σεξουαλικό της κέντρο ; Αν όχι, είσαι άτυχος φίλε ... πολύ άτυχος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 12:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεύτερον, γιατί υποβιβάζετε με αυτόν τον τρόπο την Γυναίκα ; Είναι σίγουρον πως έτσι και πει κάποιος σε μια γυναίκα "σ' αγαπώ", εκείνη θα γίνει ξενοδοχείο ο Πόθος και θα του ανοίξει διάπλατα τα σκέλια της για να εισέρθει ανενόχλητος εντός της ; Ειδικά, την σήμερον ; Δε νομίζω Τάκη.

Μια γυναίκα, ακόμη και να δεχθεί να κουτρουβαλιαστεί με τον Ελληναρά μπήχτη μετά από ένα "σ' αγαπώ" του δεύτερου, θα το κάνει γνωρίζοντας πολύ καλά τι παπατζής είναι αυτός που της το λέει και θα το κάνει απλώς για να ικανοποιήσει την φυσική - και απολύτως φυσιολογική - ανάγκη της. Συνεπώς, το ερώτημα είναι ποιος "πηδάει" ποιον κι έτσι και το απαντήσετε, κερδίζετε ένα σ/κ στην πιο γκαβλοτική σουϊτα του Παραδείσου με σαμπάνιες και φρούτα κατ' ευθείαν από το Περιβόλι του Μαλάκα.


Edited by - zip on 05/06/2011 14:54:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 12:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρίτον, το σεξ - το οποίο ελέγχεται από δικό του κέντρο, τόσο μαγκιόρικο είναι - είναι απλώς μια αρχέγονη ανάγκη της Φύσης να ικανοποιεί τον εαυτό της. Το Σύμπαν γουστάρει να περνάει καλά, να χαλαρώνει και να "φτιάχνεται" κι έχει το SEX για το σκοπό αυτό.

Τώρα, αν κάποιος περνάει καλά με τον άνθρωπο που αγαπά τότε η ανάγκη του ικανοποιείται. So simple ...

Edited by - zip on 05/06/2011 12:17:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 12:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέταρτον, οι σχέσεις των ανθρώπων μπορούν να γίνουν τόσο πολύπλοκες όσο και απλές. Αν π.χ πιάσεις τον εαυτό σου να λέει "σ' αγαπώ" σε μια γυναίκα μόνο και μόνο για το sex, τότε μάλλον είσαι ένα πολύ απελπισμένο μπακούρι. Καλύτερα ξεκίνα να φτιάχνεις κομποσχοίνια στη σκήτη της Μονής Βατοπεδίου παρέα με τον Εφραιμάκο.

Η Αγάπη είναι μια κατάσταση η οποία συμβαίνει στους ανθρώπους, μόνον όταν γνωρίσει ο ένας τον άλλον και μόνον όταν συγχωρέσει ο ένας τον άλλον. Και ο νοών, νοείτω ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 12:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Αγάπη είναι μια κατάσταση η οποία συμβαίνει στους ανθρώπους, μόνον όταν γνωρίσει ο ένας τον άλλον και μόνον όταν συγχωρέσει ο ένας τον άλλον. Και ο νοών, νοείτω ...

Αρα,τί μας εδω πέρα με την λέξη "συγχωρέσει"? Οτι στην αγάπη υπάρχει σεξουαλική αποκλειστικότητα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 12:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω όμως φίλε Ζιπ, αν και μπορεί να κάνω και λάθος -δεν θέλω να το παίξω ειδήμονας- , ότι αφήνεις έξω απ' την εξίσωση ένα γεγονός. Το σεξ είναι μεν μια επιθυμία φυσική, ικανοποιήσιμη κλπ κλπ, αλλά, έχει ακριβώς σημασία και αυτό που λες, δηλαδή το ποιος το κάνει με ποιον. Γιατί συτος με τον οποίο θα το κάνεις, μετά ενδεχομένως να τον έχεις "για πάντα μαζί σου"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 12:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέμπτον, ποιος σας είπε πως η Αγάπη είναι μια κατάσταση μόνιμη ; Ή ποιος σας είπε πως αν κάποιος αγαπήσει πραγματικά έναν άλλον άνθρωπο, αυτό θα σημαίνει πως θα τον αγαπάει αιώνια ;

H Αγάπη είναι μια κατάσταση που "ανθίζει" σε ένα υψηλό επίπεδο συνειδητότητας του ανθρώπου, αφού ασφαλώς ο ίδιος έχει φτάσει σ' αυτό. Σ' αυτό το επίπεδο η Αγάπη είναι ομοούσια με την Ελευθερία, δεν υπακούει σε ανθρώπινους νόμους, δεν εκλογικεύεται, δεν περιορίζεται, δεν συγκρίνεται, δεν δικαιολογείται, δεν ερμηνεύεται και δεν γίνεται αντιληπτή από τον ανθρώπινο νου παρά μόνο μπορεί να εκφραστεί με διάφορους τρόπους ανάλογα με την ικανότητα του ανθρώπου στον οποίον εμφανίζεται. Η ύψιστη έκφραση της Αγάπης είναι η Θυσία όταν αυτή γίνεται συνειδητά.

Για να φτάσει όμως κάποιος στο επίπεδο να μιλάει για θυσία εξ' αιτίας της αγάπης, θα πρέπει να έχει περάσει από σαράντα κύματα μίσους χωρίς να έχει αλλοιωθεί η ουσία του. Πράγμα εξαιρετικά δύσκολο, επικίνδυνο και σπαραχτικό ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 13:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Το σεξ είναι μεν μια επιθυμία φυσική, ικανοποιήσιμη κλπ κλπ, αλλά, έχει ακριβώς σημασία και αυτό που λες, δηλαδή το ποιος το κάνει με ποιον. Γιατί συτος με τον οποίο θα το κάνεις, μετά ενδεχομένως να τον έχεις "για πάντα μαζί σου"...


Ενδεχομένως ναι. Ενδεχομένως όμως και όχι. Δεν το ξέρεις αυτό. Και δεν θα 'πρεπε να το ξέρεις. Στο sex απλώς ικανοποιείς μια ανάγκη σου. Δεν είναι συνουσία, δεν υπάρχει Έρωτας, δεν έχει προλάβει να δημιουργηθεί δηλ. Έρωτας. Υπάρχει μια φυσιολογική έλξη, επιφανειακή, απολύτως ερμηνεύσιμη από το σεξουαλικό κέντρο το οποίο απλώς κάνει την δουλειά για την οποία υπάρχει. Το σεξουαλικό κέντρο απλώς κάνει την δουλειά του δηλ. και την κάνει καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 13:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αρα,τί μας εδω πέρα με την λέξη "συγχωρέσει"? Οτι στην αγάπη υπάρχει σεξουαλική αποκλειστικότητα?


Στην κατάσταση της Αγάπης δεν μπορεί να εννοηθεί η έκφραση "σεξουαλική αποκλειστικότητα". Θα πρέπει να σου πω πάρα πολλά πράγματα πιο πριν για να μπορέσεις να καταλάβεις αυτό που λέω. Η Αγάπη εμφανίζεται σε ένα υψηλό επίπεδο συνειδητότητας του ανθρώπου. Σ' αυτό το επίπεδο ο άνθρωπος έχει γνωρίσει πλήρως τα κέντρα του, όλα τα κέντρα του, συνεπώς έχει γνωρίσει πλήρως και το σεξουαλικό του κέντρο. Αυτό του δίνει το δικαίωμα να έχει πλήρη έλεγχο του σεξουαλικού του κέντρου.

Αυτός όμως ο άνθρωπος γνωρίζει μόνο το δικό του κέντρο. Αυτός είναι αυτός και ο άνθρωπος με τον οποίο σχετίζεται είναι ένας άλλος. Για να μπορέσουν να συμβιώσουν και να συννενοηθούν αυτοί οι δύο άνθρωποι, ή θα πρέπει ο ένας να κατέβει στο επίπεδο του άλλου ή θα πρέπει ο άλλος να ανέβει στο επίπεδο του πρώτου.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι, πως αν εσύ γνωρίζεις δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζει και ο συνάνθρωπός σου για να κάνετε "χωριό" δηλ. Για να μπορέσει κάποιος να συνυπάρξει με έναν άλλον συνάνθρωπό του το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθουν και οι δύο να συγχωρνούν την αλήθεια (ή το ψέμα) του καθενός.


Edited by - zip on 05/06/2011 13:20:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 13:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μπορέσει κάποιος να συνυπάρξει με έναν άλλον συνάνθρωπό του το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθουν και οι δύο να συγχωρνούν την αλήθεια (ή το ψέμα) του καθενός.

Είναι αυτό που λέμε δηλαδή,να δέχεσαι τον άλλον όπως είναι.

quote:
Στην κατάσταση της Αγάπης δεν μπορεί να εννοηθεί η έκφραση "σεξουαλική αποκλειστικότητα". Θα πρέπει να σου πω πάρα πολλά πράγματα πιο πριν για να μπορέσεις να καταλάβεις αυτό που λέω.

Κοίταξε,βασικά νομίζω πως όλοι θα το εκτιμούσαμε πάρα πολύ αν μας έλεγες παρα πολλά πράγματα περι του θέματος,αν μας έδινες μπόλικο υλικό.Ξερασέ τα όλα ,(αν θέλεις βέβαια, και όποτε θέλεις ενοείται).

Edited by - alex22 on 05/06/2011 13:28:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 13:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκτον, η Αγάπη είναι μια κατάσταση η οποία μπορεί να υπάρξει και μόνη της. Χωρίς αυτό που λέμε "ανταπόκριση". Μπορεί δηλ. κάποιος να αγαπάει έναν συνάνθρωπό του χωρίς να περιμένει να κάνει κι ο άλλος το ίδιο γι' αυτόν. Ή μπορεί κάποιος να αγαπάει κάποιον ο οποίος μισεί τον πρώτο. Δεν τίθεται θέμα δηλ. ανταποδοτικότητας στην πραγματική Αγάπη. Αυτό σημαίνει κατά πρώτον, ότι αυτός που αγαπά έχει ήδη συγχωρέσει εκείνον που τον μισεί, δηλ. έχει συγχωρέσει το μίσος του άλλου, το έχει αντέξει και το έχει "φιλοξενήσει" μέσα του.

Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση να μπορεί κάποιος να "φιλοξενήσει" μέσα του, να συγχωρέσει δηλ. μέσα του, το μίσος που πιθανώς να αισθάνεται για εκείνον ένας άλλος συνάνθρωπός του. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν να αντέξουν το μίσος των άλλων, γιατί πολύ απλά κρύβουν κι αυτοί πολύ μίσος μέσα τους για κάποιους άλλους. Δεν μπορεί να χωρέσει δηλ. κι άλλο μίσος μέσα τους, αφού ήδη είναι γεμάτοι από το δικό τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 13:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Είναι αυτό που λέμε δηλαδή,να δέχεσαι τον άλλον όπως είναι.


Χε, εξαρτάται τι θες να κάνεις με τον άλλον. Για να συνυπάρξεις απλά με κάποιον άλλον, ναι, αλλά για να συν-δημιουργήσεις, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Η Δημιουργία, η συν-δημιουργία δηλ. απαιτεί συνεννόηση και η συννενόηση απαιτεί κοινή γλώσσα. Αν μιλάς διαφορετική γλώσσα με τον άλλον, το πιο πιθανό είναι να φτιάξεις τον Πύργο της Βαβέλ. Για την Δημιουργία, (να στο πω διαφορετικά) για την γέννηση και την δημιουργία ζωής δεν φτάνει να δέχεσαι τον άλλον όπως είναι. Θα πρέπει κάπως, με κάποιον τρόπο να "κουμπώνει" το πράγμα, να αλληλο-συμπληρώνεται. Π.χ Ο σεβασμός που πιθανώς δεν έχεις ΕΣΥ, θα πρέπει να σου δωθεί από τον ΆΛΛΟΝ. Η υπομονή που πιθανώς δεν έχει ο ΑΛΛΟΣ, θα πρέπει να του δωθεί από ΣΕΝΑ. Ό'ΤΙ δεν έχεις ΕΣΥ, θα πρέπει να στο δώσει ο ΑΛΛΟΣ και 'Ο,ΤΙ δεν έχει ο ΆΛΛΟΣ θα πρέπει να του το δώσεις ΕΣΥ. ΕΣΥ θα "σπείρεις", ο ΑΛΛΟΣ θα "γονιμοποιήσει".[ Βλέπεις, βάζω τις λέξεις σε εισαγωγικά γιατί δεν αναφέρομαι μονάχα στην τεκνοποίηση, στην γέννηση παιδιών δηλ. στη διαιώνιση του είδους] Μονάχα έτσι μπορείς να φτιάξεις κάτι νέο & ζωντανό.

Αν θες απλά να συνυπάρχεις με τον άλλον, τότε ναι, αρκεί να τον δεχτείς όπως είναι. Αν θες όμως να συν-βιώσεις, τότε δεν φτάνει αυτό. Η συμβίωση είναι αυτό που λέει η λέξη > συν - βίωμα δηλ. ζει κάποιος μαζί με κάποιον άλλον το ίδιο βίωμα, μοιράζονται τα ίδια βιώματα, είναι παρόντες και οι δύο στο γεγονός δηλ. στο συμβάν και το ζουν ταυτόχρονα - προσοχή! - ΚΑΙ το γεγονός έχει το ίδιο αποτέλεσμα και στους δύο!

Π.χ μπορεί να τρως με την γυναίκα σου στο ίδιο τραπέζι, το ίδιο φαγητό, την ίδια σαλάτα και να πίνετε το ίδιο κρασί. Αυτό δεν σημαίνει πως βιώνετε το ίδιο πράγμα και οι δύο.


Edited by - zip on 05/06/2011 14:08:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 14:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok,thanks. Πολύ ξεκάθαρες και ακριβείς οι τοποθετήσεις σου όπως πάντα.

Edited by - alex22 on 05/06/2011 14:17:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 14:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Κοίταξε,βασικά νομίζω πως όλοι θα το εκτιμούσαμε πάρα πολύ αν μας έλεγες παρα πολλά πράγματα περι του θέματος,αν μας έδινες μπόλικο υλικό.Ξερασέ τα όλα ,(αν θέλεις βέβαια, και όποτε θέλεις ενοείται).



Αν αγαπάς πραγματικά κάποιον, σημαίνει ΚΑΙ πως δεν κάνεις κάτι στον άλλον που δεν θα ήθελες να σου το κάνει κι αυτός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 15:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O zip έχει κέφια!

Θα σας γράψω και κάτι άλλο, (τη συγχωρεση την είχα γράψει ζιπ εκει που ρώταγε κάποιος αν τελειωνε ο κόσμος τι θα κάνατε, και είχα γράψει πως θα ζητάγα συγνώμη σε όλους)

Μην το πάρετε, στραβά,

Μα η αληθινή αγάπη, είναι Αsex..(το α στερειτικο)

Αυτο πάλι δεν θα πει πως αν θελήσετε, το κέντρο σας δεν λειτουργει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 17:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zip
Η Δημιουργία, η συν-δημιουργία δηλ. απαιτεί συνεννόηση και η συννενόηση απαιτεί κοινή γλώσσα. Αν μιλάς διαφορετική γλώσσα με τον άλλον, το πιο πιθανό είναι να φτιάξεις τον Πύργο της Βαβέλ. Για την Δημιουργία, (να στο πω διαφορετικά) για την γέννηση και την δημιουργία ζωής δεν φτάνει να δέχεσαι τον άλλον όπως είναι. Θα πρέπει κάπως, με κάποιον τρόπο να "κουμπώνει" το πράγμα, να αλληλο-συμπληρώνεται. Π.χ Ο σεβασμός που πιθανώς δεν έχεις ΕΣΥ, θα πρέπει να σου δωθεί από τον ΆΛΛΟΝ. Η υπομονή που πιθανώς δεν έχει ο ΑΛΛΟΣ, θα πρέπει να του δωθεί από ΣΕΝΑ. Ό'ΤΙ δεν έχεις ΕΣΥ, θα πρέπει να στο δώσει ο ΑΛΛΟΣ και 'Ο,ΤΙ δεν έχει ο ΆΛΛΟΣ θα πρέπει να του το δώσεις ΕΣΥ. ΕΣΥ θα "σπείρεις", ο ΑΛΛΟΣ θα "γονιμοποιήσει".[

Μήπως αυτη είναι η παπαδίστικη θεωρία του «ροζ» (άσπρου-κόκκινου)?
Ρωτώ?
Μια θεωρία που επινοήθηκε για την νομιμοποίηση και διαιώνιση της ανισορροπίας των προνομίων του άντρα – γυναίκα.
Αν ναι!
Τοτε εδώ έχουμε το «σοφισμό» σε όλο του το μεγαλείο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 17:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis,

Πόσα πόδια έχεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 20:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ ναι,ξέχασα τον Εαρινούλη,επειδή απέχει τώρα.Δεν πιστεύω πάντως οτι αυτός είναι στημένος.Μπορεί να είναι αερολόγος αλλα όχι και στημένος.

Με μεγάλη διαφορά πάντως,ο Γιαννηςψεύτης είναι ύποπτος.Η συμπεριφορά του δεν θυμίζει συνθισμένη συμπεριφορά.Του παρατσούκλι του επίσης είναι περίεργο.Κάθε φορά που μιλάει σε κάποια,αρχίζει με το "καλή μου".Μοιάζει να είναι περίεργα ήρεμος όταν του τα χώνεις,ενώ το φυσιολογικό είναι να υπερασπιστεί τις θέσεις του.Όταν μιλάει σε άλλους αναφέρεται σε αυτούς που είχε πρόσφατα αψιμαχία με ειρωνικό και άσχημο ύφος χωρίς να λέει ονόματα.Το χειρότερο όμως είναι τα ψέματα που λέει και τα παρανοητικά συμπεράσματα που χωρίς λόγο βγάζει,όπως αυτό με την καψούρα και τους παπαδες.Ο ανθρωπος είναι στημένος και σπάει πλάκα,ή είναι ψυχοπαθής.Ενα απο τα δύο συμβαίνει.

Edited by - alex22 on 04/06/2011 08:47:36


Η πλάκα είναι Άλεξ , ότι υπάρχουν άνθρωποι που σε παίρνουν στα σοβαρά με τα όσα έγκυρα-σοβαρά λές...βλέπω σε συνοδεύουν πλέον στις σοβαρές αναζητήσεις σου και άλλοι "φίλοι" με επίσης "σοβαρότατες απόψεις" .... ωστόσο τέμνονται οι ψυχολογίες -σας- και έχουν έναν κοινό παραονομαστή και χωριάτικο-ξεφτυλισμένο τρόπο προσπάθειας ευτελισμού συνδικτύων σας....
Εσύ δε ως ο γνησιότερος αερολόγος -αστρολόγος γκουρού- το ίδιο είναι όλα...συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι και να βρίζεις θεωρώντας ότι έτσι όλες οι σαχλαμάρες που λές ότι θα γίνουν αποδεκτές...συνέχισε και θα τα πούμε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 20:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν αγαπάς πραγματικά κάποιον...

Αλήθεια???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 20:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis,

Πόσα πόδια έχεις ;



Ζιπ...
Καμμιά μαλακία θέλεις να πείς πάλι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 20:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis,

Πόσα πόδια έχεις ;




Σαράντα
Μπορεί και περσότερα……

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 20:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαίνεται ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy