ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΟΡΑ - μία ανεπιθύμητη επίσκεψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 15:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλη dimitra21 δεν θέλω να τολμήσω να πω κάτι γιατί αυτό που σου συνέβη. Είναι έξω από την σφαίρα τις κατανοήσεις μου.
Αν ήμουν εκεί και ζούσα την εμπειρία θα μπορούσα να πω κάτι.
Λυπάμαι δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 16:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Ο λογος της εγγραφης μου στο forum ειναι οτι τελευταια μου συμβαινουν πολυ παραξενα πραγματα και ψαχνω να βρω καποιες απαντισεις σε καποια θεματα. Στην αρχη δεν εδινα πολυ σημασια σε ολα αυτα τα μεταφυσικα γεγονοτα και προσπαθουσα μεσα απο διαφορα βιβλια να καταλαβω ολα αυτα τα για μας ανεξηγητα φαινομενα...ως που μια μερα εγινα αυτοπτης μαρτυρας.
Ημουν για διανυχτερευση σε μια κολλητη μου και μολις ειχαμε ξαπλωσει για να κοιμηθουμε. Εγω ειχα ξαπλωσει με την κολλητη μου σε ενα κρεβατι και η πιο μικρη της αδερφη στο κρεβατη απο διπλα μας. Καποια στιγμη οταν μας πειρε ο υπνος ακουγα στον υπνο μου κατι βογγητα λες και καποιος προσπαθουσε να φωναξει αλλα δεν μπορουσε. Ξαφνικα ακουω την μικρη αδερφη της φιλης μου να την φωναζει και πεταγομαι απο το κρεβατι τρομοκρατιμενη. Η μικρη ειχε ανηξει τα ματια της και προσπαθουσε να μιλησει μα δεν επερνε ανασα. Η κολλητη μου αμεσως εφερε τους γονεις της και καλλεσαμε ασθενοφορο.
Ευτυχως η αδερφη της συνειλθε γρηγορα. Μετα απο αυτο η κολλητη μου και η αδερφη της μου ειπαν οτι το ιδιο περιστατικο ειχε ξανασυμβει και πως οταν της συμβαινει αυτο το πραγμα βλεπει στο ονειρο της οτι την πλησιαζει μια μαυρη σκια και την πνιγει και οτι οταν ανοιγει τα ματια της την βλεπει να καθεται πισω στο δωματιο της σε μια γωνια και να γελαει.
Λιγες μερες πιο μετα ακουσα για αυτη την μορα και σκεφτηκα οτι μπορει να εχει σχεση αυτο το τραγικο περιστατικο με αυτο το προσωπο.
Αισθανομαι καπος υποχρεωμενη να μαθω κατι περισσοτερο για αυτο το θεμα γιαυτο παρακαλω οποιος ξερει κατι ας μας βοηθησει...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aerela
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2008, 20:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aerela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλη μέρα σήμερα έψαχνα στο διαδύκτιο για άρθρα σχετικά με αυτό που αποκαλούμε ‘μόρα’..αφορμή ήταν κάτι που συνέβη στο αγόρι μου χθες βράδυ, κατά τη διάρκεια του ύπνου του.είδε στο όνειρό του μια γυναίκα, ένιωσε την αναπνοή της στο πρόσωπό του και εν συνεχεία μπήκε σε κατάσταση ιλίγγου, ενώ παράλληλα ένιωθε μια δύναμη να προσπαθεί να τον πετάξει κάτω από το κρεβάτι, ενώ είχε πλήρη συνείδηση του ‘πλακώματος’ και της δύναμης που ασκείται πάνω του από κάτι που δεν υπόκειται στον έλεγχό του. Αυτό του είχε ξανασυμβεί 5 μήνες πριν και το αποτέλεσμα ήταν πολύ άσχημο. Τότε δεν υπήρχε γυναικεία μορφή, παρά μόνο εξωγενής έντονη δύναμη. Η συνέπεια ήταν βαρύς ίλιγγος που κανείς γιατρός δεν διέγνωσε την αιτία του, και τον κράτησε στο κρεβάτι και υπο νοσηλεία 2 μήνες. Χθες, όπως που διηγήθηκε ο ίδιος, εν πλήρη συνειδήση, ένιωσε την δύναμη αυτή και την ιλλιγγιώδη ταχύτητα να τον ‘περιστρέφει’ οριζοντίως και με όση δύναμη του απέμεινε προσπαθούσε να προσευχηθεί. Και ενώ ήταν σίγουρος οτι θα ξαναπέσει σε ακινησία από το vertigo για μήνες, μέσω της προσευχής –ή προφανώς της δύναμης που άντλησε από αυτή-, κατάφερε και βγήκε από την κατάσταση αυτή, αλλά είναι ακόμα σοκαρισμένος και σκεπτικός, για το τί είναι αυτό που του συνέβη, αν είναι κάποιος εξωγενής παράγοντας κτλ. Να σημειώσω, οτι όπως μου ανέφερε, πριν ξαπλώσει είχε έντονη τη διαίσθηση οτι κάτι κακό θα συμβεί και άφησε το φως της κουζίνας αναμμένο, αν και ποτέ δεν το κάνει... εγώ η ίδια, έχω δυο minor εμπειρίες τέτοιου είδους, αλλά σε πολύ πιο ελαφριά μορφή. Η πρώτη ήταν όταν ήμουν περίπου 13 ετών (20 χρόνια πριν) και ποτέ δεν πρόκειται να ξεχάσω. Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός οτι διάβασα και εδω στο forum οτι σε πολλους από μας έχουν συμβεί παρόμοιες εμπειρίες κατά τη διάρκεια των παιδικών/εφηβικών μας χρόνων. Αναρωτιέμαι αν αυτό έχει να κάνει με κάποιου είδους ‘ψυχική καθαρότητα’ που είχαμε τότε και στην πορεία την χάσαμε. Ένα βράδυ λοιπόν, εν πλήρη συνείδηση, ένιωσα ένα βουητό σαν ‘μυρμίγκιασμα’ να απλνώνεται στα αυτιά μου και να καταλαμβάνει τον εγκέφαλό μου.. παράλληλα είχα πλήρη σωματική παραλυσία, δεν μπορούσα ούτε να κουνηθώ ούτε να μιλήσω και ήμουν τρομοκρατημένη όσο ποτέ. Ήξερα οτι δεν κοιμόμουν και είχα έντονη την αίσθηση οτι κάτι ξένο προς εμένα είναι εκεί.. Η δεύτερη εμπειρία μου ήταν κατά τη διάρκεια κάποιων προσπαθειών για αστρική προβολή, όπου είδα ξεκάθαρα μπροστά μου, έχοντας ανοιχτά τα μάτια μου, μια αποκρουστική οντότητα να αιωρειται στο δωμάτιο. Προφανώς ήμουν ανέτοιμη να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο και από τότε άφησα τις προσπάθειες..
Εν πάσει περιπτώσει, δεν θεωρώ επ ουδενί οτι όλα αυτά είναι μόνο μια εγκεφαλική κατάσταση που αφορά την κούρασή μας, το άγχος μας και δεν ξέρω τί αλλο.. επικεντρώνομαι τώρα πια, στο να βρώ τρόπους να θωρακίσω τον εαυτό μου από παρόμοιες εμπειρίες που μονο ευχάριστες δεν είναι.. από την άλλη μεριά δε, είναι συναρπαστικό να συνειδητοποιεί κανείς έμπρακτα, οτι ο κόσμος μας είναι πολύ πιο πολυδιάστατος απ’οτι φαίνεται..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 08:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Δεν ξέρετε πόσο σας καταλαβαίνω.
Μεγάλωσα με εμπειρίες χειρότερες από αυτές και δεν θέλω να τις πω για να μην περάσουν στο υποσυνείδητο σας.

Πριν 25 χρονιά δεν έβρισκα κανέναν να με βοηθήσει. Ακόμα και το να μιλήσω ανοιχτά ήταν επικίνδυνο λόγω τις νοοτροπίας της εποχής.

Μετά από τόσα χρόνια έμαθα και έγινα δυνατός. Τώρα για να βγω συνειδητά από το σώμα μου προσμονών αυτό που οι περισσότεροι θέλουν να αποφεύγουν .Δηλαδή την παραλυσία του σώματος και τους κραδασμούς.

Ξέρω ότι αυτό είναι ένα βήμα. Αλλά υπάρχει πρόβλημα όταν αυτό το βήμα για κάποιο λόγω εμφανίζετε όταν εμείς δεν είμαστε έτοιμοι για να το κάνουμε.

Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του βαθμό κατανόησης και δεν είναι κανόνας ότι όλοι πρέπει να επιθυμούμε μια Αστρική προβολή ή να ήμαστε έτοιμοι για αυτό.

Το σίγουρο είναι ότι κανείς δεν θέλει κάτι ανεπιθύμητο και ως έτσι πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση.

Ο φόβος φέρνει φόβο και ο πανικός αυτόενισχύετε.

Στο πρώτο πράγμα που παθαίνει κανείς πανικό είναι όταν συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορεί να κουνήσει το σώμα του και να μιλήσει ενώ έχει πλήρη συνείδηση αυτού που του συμβαίνει.

Από εκεί ξεκινάνε όλα τα στραβά.

Αυτό που χρειάζεται είναι χαλάρωση και υπομονή. Είναι κάτι που περνάει.
Αν είμαστε χαλαροί δεν δημιουργούμε φόβο και δυσάρεστες εμπειρίες.

Το πιο απλό και καλύτερο είναι να συγκεντρωθούμε σε μια προσευχή λειτουργεί θετικά και διώχνει τον φόβο και τις άσχημες σκέψεις που κάνουμε για το τι μας συμβαίνει ή θα μας συμβεί.

Αν φοράμε σταυρό ή κάποιο φυλαχτό μπορούμε να κατευθύνουμε την συγκέντρωση μας σε αυτά και να αντλήσουμε αγάπη και ειρήνη.

Όταν μέσα μας έχουμε θετική ενεργεία δεν δίνουμε στο κακό τροφή. Μπορώ να πω πως το «κακό» θα προσπαθεί για λίγη ώρα αλλά στο τέλος θα παραιτηθεί.

Η αγάπη είναι φως και το φως δεν μπορεί να δει ποτέ το σκοτάδι.

Κάπου διάβασα μια ιστορία κάπως έτσι:

«Κάποτε το σκοτάδι πήγε και έκανε παράπονα στον Θεό ότι το φως τον ενοχλεί.
Ο Θεός τότε κάλεσε το φως για να ακούσει και αυτό τα παράπονα.
Όταν ηρθε το φως το σκοτάδι χάθηκε μα άκουσε αυτά που του είπε ο Θεός.
Τότε εκείνο είπε: Το σκοτάδι; Μα δεν το έχω συναντήσει ποτέ πως είναι δυνατόν να το έχω ενοχλήσει.»

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 15:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ από αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι πρέπει να είσαι ένας αρκετά πνευματικός άνθρωπος.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες…αλλα παραμένω να είμαι λίγο μπερδεμένη σε ότι αφορά αυτή την Μόρα. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες με περιεχόμενο αυτό το παράξενο πρόσωπο…αλλα παραμένουν να είναι απλά ιστορίες. Εγώ όμως αναζητώ να μάθω την αλήθεια.
Ποια είναι τέλος πάντων αυτή η μόρα και τι ακριβώς θέλει.
Πως διαλέγει τα <ΘΗΜΑΤΑ> της και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό.

Έχω ασχοληθεί με πολλά πνευματικά θέματα στη ζωή μου αν και δεν είμαι καθόλου μεγάλη στην ηλικία. Αλλα μέχρι τώρα δεν είχα πέσει ποτέ πάνω σε τέτοιου είδος θέματα <κακών> πνευμάτων.

Θεωρώ πως ότι μας συμβαίνει είναι για καλό και έχει το νόημα του όσο και να ακούγεται αυτό σκληρό.

Ο άνθρωπος συνηθίζει ότι δεν μπορεί να καταλάβει να το βαπτίζει ψεύτικο.

Αλλα αυτό δεν σημαίνει πως ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε δεν υπάρχει…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 18:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

φίλη neraidoula το πρώτο πράγμα που πρέπει να έχουμε ξεκάθαρο είναι ότι η παραλησια του σώματος και οι κραδασμοί ή οι δονήσεις είναι θα λέγαμε μια φυσική κατάσταση ή στάδιο που παθαίνουν όλοι οι άνθρωποι όταν κοιμούνται.

Αν το σώμα δεν παρέμενε παράλυτο τότε την ώρα που ονειρευόμαστε θα κουνιόμασταν συνεχώς και ίσως και να χτυπάγαμε.

Δεν θυμόμαστε ή αν θέλετε δεν μπορούμε να παρατηρήσουμε τι συμβαίνει στο σώμα μας μέχρι να μας πάρει ο ύπνος.

Αν μπορούσαμε να διατηρήσουμε την συνείδηση μας χωρίς να χαθούμε μέσα στις σκέψεις μας τότε θα μαθαίναμε.

Η κατάσταση στην οποία λαμβάνουν χώρα οι εμπειρίες συμβαίνουν στο πέρασμα από την 3η στην 5η διάσταση.

τώρα όποιος τυχαίνει να συνειδητοποιήτε ακριβώς σε αυτή την κατάσταση και δεν ξέρει τι συμβαίνει τότε προκαλούνται όλες οι δυσάρεστες εμπειρίες.

Η 5η διάσταση και τα φαινομενα που συμβαίνουν εκεί είναι πολύ περίπλοκα για να στα εξηγήσω.

Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι ο φόβος τρεφει τα αρνητικα πραγματα και ο φοβος σε αυτες τις διαστασεις μπορει να παρει οποια διποτε μορφη.

Αν κάποιος που διαβάζει αυτά που λεμέ και πάθει για πρώτη φορά μωρα είναι πιθανών να αντλήσει από το υποσυνείδητο του την "μαύρη κυρία που χαμογελά σατανικά μέσα στο σκοτάδι"

Αν πάλη είναι μια οντότητα ανεξάρτητη από τις σκέψεις μας τότε ο κανόνας <<ανασύρω από μέσα μου ότι πιο θετικό έχω>> λειτουργεί για όλα .

Ο φόβος είναι σαν το εσωτερικό σκοτάδι και είναι ωραία φωλιά για αυτά που τρέφονται από αυτό.

Οταν όμως δημιουργούμε το φως μέσα μας τότε το σκοτάδι χάνετε μαζί με όλους αυτούς που τρέφει.

Αυτά.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aerela
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2008, 22:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aerela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μήπως πρέπει να διαχωρίσουμε τις εμπειρίες του αστρικού πεδίου από αυτό που αποκαλούμε μόρα ή σκιά? δεν έχω ιδέα, απλά αναρωτιέμαι.. από αναφορές των όσων έχουν δεχθεί 'επίθεση' από τη μόρα, αυτό μπορεί να συμβαίνει ενώ είναι εντελώς ξύπνιοι.. ενώ οι οντότητες του αστρικού εμφανίζονται υπό άλλες προυποθέσεις κ κυρίως όταν 'πάμε γυρεύοντας' στις διαστάσεις τους.. δεν ξέρω τι πραγματικά ισχύει και αν πρέπει να δοθεί βάση σε αυτές τις μαρτυρίες που μιλούν για μια ξεκάθαρη μορφή που 'πλακώνει' το στήθος και μας κόβει την αναπνοή, αλλά αν ισχύει αυτό, που τείνω να πιστέψω οτι ισχύει, τότε έχουμε να κάνουμε με κάτι πολύ συγκεκριμένο, σχεδόν απτό, που απλά απορώ πως διαλέγει τα θύματά του.. και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.. υπάρχει ενδεχόμενο κάποιοι συγκεκριμένοι χώροι/σπίτια να έλκουν περισσότερο τέτοια φαινόμενα? ρωτάω γιατί σε ένα συγκεκριμένο διαμέρισμα στην αθήνα είχαμε παρόμοιες εμπειρίες εγω και άλλοι που έμειναν εκεί μετά από μένα, ενώ στο σπίτι που μένω τώρα, ποτέ δεν βίωσα κάτι παρόμοιο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 00:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

φίλη aerela και στην Αστρική προβολή είσαι ξύπνιος βέβαια στο βαθμό τις συνείδησής που ο καθενός έχει.

Πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρια και ένα ποσοστό ελεύθερης συνείδησης
για να βγάλεις κάποια συμπεράσματα και όσο η συνειδητότητα αυξάνει τόσο και τα πράγματα γίνονται πιο ξεκάθαρα.

Σε διαβεβαιώνω με όλη την ειλικρίνεια που έχω ότι η κατάσταση της μόρας συνδέετε με την Αστρική προβολή αλλά και με την νοητική.

Κάποιοι χώροι μπορούν πράγματι να είναι αρνητική.Και στην 5η διάσταση του χώρου αυτού να κυκλοφορούν ας πούμε αρνητηκες ενέργειες.αυτοί οι χώροι χρειάζονται ένα ενεργειακό καθάρισμα.π.χ το να καίμε λιβάνι.

Αν έχεις εμπειρια από του κραδασμούς ή τις δονήσεις που συνοδεύουν την παράλυση του σώματος. Τότε την επόμενη φορά που θα το πάθεις φερε στο νου σου αυτήν την συζήτησή.

<<Την ώρα των κραδασμών χαλάρωσε και αποδέξου το γεγονός μην σκεφτείς άσχημα πράγματα, αν σε βοηθάει μια προσευχή είναι ένταξη.

Συγκεντρώσου στα ποδιά σου και δημιούργησε την πρόθεση οι δονήσεις να πάνε όλες εκεί.Θα μείνεις έκπληκτη όταν δεις ότι μπορείς να τους οδηγήσεις όπου θες.

μπορείς να μακρίνης το χέρι σου πάνω από 5 μέτρα παίξε με αυτό.>>

Αυτά στα λέω για να έχεις κάποιες αποδείξεις από αυτό που ξέρω.

Αλλα ο Αστρικός κόσμος δεν είναι αθώος.

Και δεν είναι για να παίζουμε.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε και μας δίνει δύναμη σε όλα τα επίπεδα είναι η συνειδητή προσπάθεια να γίνουμε όσο πιο συνειδητοί γίνετε στο φυσικό επίπεδο....

Πάντως για το ποιων να πιστέψεις θα σου έλεγα όλους γιατί η κάθε εμπειρια είναι μοναδική και φιλτραρισμένη μέσα από την κατανοήσει και την συνείδηση του καθενός.

quote:
aerela αυτό μπορεί να συμβαίνει ενώ είναι εντελώς ξύπνιοι..

Για να σιγουρευτώ εννοείς ότι ήταν ξύπνιοι και έκανα κάποια δραστηριότητα και ξαφνικά.....


αυτά για τώρα.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gyubrush
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 09:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gyubrush  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα παιδια.

Παρακολουθω παρα πολυ καιρο αυτο το forum και μονο θετικα σχολια εχω να κανω.

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:πολλες φορες κατα την διαρκεια του υπνου εχω νιωσει εναν πολυ δυνατο σπασμο και φυσικα εχω ξυπνησει.Κλασματα δευτερολεπτου,τουλαχιστον ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω, πριν τον σπασμο αυτο θα εχω δει καποια δυνατη πτωση μου η τελος παντων καποια βιαια κατασταση που οδηγει σε αυτον τον σπασμο,κατι σαν ονειρο που ομως διαρκει μονο οσο χρειαζεται για να δικαιοληγησει αυτον τον δυνατο σπασμο μου.Δεν ειναι κανονικο ονειρο.

Ρωτωντας ενα φιλο γιατρο μου ειπε οτι ειναι μια απλη νερικη διαταραχη που μπορει να οφειλεται σε εντονη κουραση η σε καταναλωση καφε.Τι γνωμη εχετε εσεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gyubrush
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2008, 09:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gyubrush  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης παρα πολλες φορες μου εχει τυχει αυτο που περιγραφουν πολλοι,το οτι δηλαδη ενω ειμαι ετοιμος να κοιμηθω να ειναι μεταξυ υνπου και ξυπνιου και να μην μπορω να κουνησω ουτε βλεφαρο.Να ειναι τονους βαρυ το σωμα μου.

Τις πρωτες φορες που ειχε γινει κατι τετοιο φοβομουν ειχα τρομοκρατηθει,ομως πλεον οταν γινεται απλα κανω υπομονη,θετικες σκεψεις και απλα ξυπναω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 07:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε Gyubrush

Υπάρχει η εξής περίπτωση. Όταν το Αστρικό για κάποιο λόγω επιστρέφει γρήγορα στο σώμα τότε μπορεί να νιώσουμε την αίσθηση ότι πέφτουμε και την ώρα που χτυπάμε με δύναμη σε ένα υποτιθέμενο πάτο ξυπνάμε έχοντας αυτήν την αίσθηση τις πτώσεις πολύ έντονη.

Φίλε Gyubrush επειδή πρέπει να είμαστε ερευνητικοί θα πρέπει να συνδυάσεις αυτά που σου λέω με αυτά που σου είπε ο φίλος σου γιατρός ή άλλοι σου φίλοι.
Δες όταν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο πως ήταν η μέρα σου, πράγματι κατανάλωνες πολύ καφέ και ήσουν πολύ κουρασμένος;


quote:
Επισης παρα πολλες φορες μου εχει τυχει αυτο που περιγραφουν πολλοι,το οτι δηλαδη ενω ειμαι ετοιμος να κοιμηθω να ειναι μεταξυ υνπου και ξυπνιου και να μην μπορω να κουνησω ουτε βλεφαρο.Να ειναι τονους βαρυ το σωμα μου.

Έχω μια αίσθηση ότι είναι διαφορετικό αυτό που λες από αυτό που περιγράφουν οι άλλοι.

Η περιγραφή σου μου θυμίζει μια πολύ καλή χαλάρωση.
Αν περάσεις συνειδητά όλα τα στάδια ή βήματα που κάνει το σώμα για να μπει στην κατάσταση του ύπνου τότε σίγουρα θα βίωνες την παραλυσία του σώματος συνοδευμένη με έντονες δονήσεις.

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να χάσεις προσωρινά την συνείδηση, σου και κάποια βήματα να τα περάσεις ασυνείδητα με αποτέλεσμα να ξανά αποκτήσεις την συνείδηση σου μετά τις δονήσεις .

Αυτό σημαίνει ότι θα είσαι ξύπνιος αλλά δεν θα μπορείς να κουνήσεις το φυσικό σου σώμα . Ακριβώς σε αυτή την στιγμή πολλά άτομα νιώθουν ότι πλέουν ή ότι βουλιάζουν μέσα στο κρεβάτι τους σαν να ήταν διάφανο. Άλλοι νιώθουν περιστροφή άλλοι ότι κάτι τους τραβάει προς τα επάνω.

Κάποιοι άλλοι έχοντας κάποια από τα παραπάνω ακούν και ήχους ,θορύβους και πολλά αλλά.

Όλο αυτό μαζί με την εμπειρία τις αρχικής παραλυσίας μπορεί να μετατραπεί σε κάτι πολύ άσχημο και τρομακτικό για κάποιων που δεν είναι έτοιμος να έχει πρόσβαση σε μια άλλη πραγματικότητα. Για εμένα αυτή η άσχημη κατάσταση λέγετε Μόρα και έχει πολλές εκδοχές.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 16:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ και εγώ έχω διαβάσει ότι κατά τον ύπνο μας σαν αφήνουμε το σώμα μας και ταξιδεύουμε σε άλλες διαστάσεις. Γιαυτο και πολλές φορές έχουμε συμβολικά όνειρα η ξυπνάμε και έχουμε την εντύπωση πως δουλεύαμε και νιώθουμε κουρασμένοι.


Επίσης πιστεύω και εγώ ότι ανάλογα με τις θετικές η αρνητικές σκέψεις μας διαμορφώνουμε τις εμπειρίες μας.

Αυτό που θέλω να μάθω όμως είναι υπάρχουν όντως πνεύματα όπως είναι η μόρα η είναι όλα δημιουργήματα των αρνητικών σκέψεων μας?

Και αν δεν υπάρχουν τέτοιου είδος πνεύματα πως γίνετε να υπάρχουν τόσες πολλές μαρτυρίες για την μόρα?
Πως γίνετε εγώ π.χ που δεν είχα ακούσει ποτέ πιο πριν για αυτή την μόρα τώρα να πέφτω έτσι πάνω της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 22:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλη neraidoula

Πολλά πράγματα μέσα στο υποσυνείδητο μας ή στο ασυνείδητο μας είναι ίδια παρόλο που δεν τα έχουμε συζήτηση ποτέ.

Όταν κάποιος παθαίνει μια κρίση πανικού έχει μέσα σε αυτό και την ανησυχία ότι κάτι κακό θα του συμβεί και θα πεθάνει.

Ένας άνθρωπος που δεν έχει πάθει αλλά ούτε έχει ποτέ του από κανέναν ακούσει τι είναι η κρίση πανικού εκδηλώνει τα ίδια συμπτώματα .Γιατί;

Ο Αστρικός κόσμος είναι γεμάτος από ζωή.!!!
Αυτό ίσως που δεν γνωρίζεις είναι ότι δεν έχουμε μονό ένα Αστρικό σώμα Αλλά και αλλά υπαρξιακά σώματα που είναι σε ανώτερες διαστάσεις .

Το νοητικό σώμα ανήκει και αυτό στην 5η διάσταση και βγαίνει μέσα από το Αστρικό όπως το Αστρικό από το Φυσικό.

Σε αυτήν την προβολή είναι δυνατόν να βλέπουμε μπροστά μας πράγματα βγαλμένα από τον νου μας (όχι στο φυσικό)

Η Μόρα για εμένα είναι μια κατάσταση. Αυτήν την κυρία που λες δεν την έχω συναντήσει ποτέ αλλά πίστεψε με, αυτά που έχω συναντήσει ούτε το όνομα τους δεν θες να ξέρεις.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gyubrush
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 00:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gyubrush  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Οσο για αυτο που λες οτι ενω εχω ξυπνησει νιωθω το σωμα μου βαρυ και μονο τα ματια μου καποιες φορες ειναι ανοιχτα βλεποντας το δωματιο κανονικα,μου τυχαινει συνεχεια σχεδον.

Καποια στιγμη στο στρατο αποκοιμηθηκα πανω σε ενα γραφειο και ακουγα δυο παιδια που μιλαγανε για μενα,ειχα δηλαδη πληρη συνειδηση του χωρου και των ομιλιων και ενω ηθελα να σηκωθω απλα δεν μπορουσα ουτε τα ματια να ανοιξω.Προσπαθωντας δε να κουνησω τα χερια τα ενιωθα σαν δεμενα.Αυτο παντως μου συμβαινει και λιγο πριν κοιμηθω αλλα και κατα την διαρκεια του υπνου μπορει να ξυπνησω συνειδητα και να μην μπορω να αντιδρασω καθολου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 07:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε Gyubrush

Η εμπειρία που είχες στο στρατό θυμίζει αυτά που λέμε .

Αυτό που σου συνέβη είναι ότι συνειδητοποιήθηκες μετά από όλα τα στάδια δηλ .στο Αστρικό. Επειδή δεν κατάλαβες τι σου συμβαίνει είχες <<κολλήσει>> στο να κουνήσεις το φυσικό σου σώμα. Ενώ εκείνη την στιγμή μπορούσες να κουνήσεις το Αστρικό σου.

Αν κατάφερνες να ανοίξεις τα μάτια σου (υπάρχει περίπτωση) θα παραξενευόσουν από αυτά που θα έβλεπες λόγω ότι τα μάτια παραμένουν ακίνητα και δεν είναι εστιασμένα.

Ο εγκέφαλος λαμβάνει δυο ξεχωριστές εικόνες και δεν έχεις την αίσθηση, του που είσαι σε σχέση με τον χώρο τον οποίο βρίσκεσαι.

Αν καταφέρεις να συγκεντρωθείς μονό στο ένα μάτι και αγνοήσεις το άλλο τότε θα μπορεί ο εγκέφαλο σου να κάνει προσδιορισμό. Είναι σαν τα δυο ημισφαίρια του εγκεφάλου να λειτουργούν ανεξάρτητα.

Τώρα κάτι άλλο σε σχέση με τις φωνές που άκουγες να συζητάνε.

Πολλοί άνθρωποι όταν είναι σε αυτή την κατάσταση έχουν την ανησυχία ότι «τώρα τι θα γίνει άμα έρθει κανείς, θα με δουν να είμαι ξάπλα ακίνητος ενώ εγώ είμαι ξύπνιος» Αυτή η ψυχολογική πίεση είναι δυνατόν να προκαλέσει διάφορες οπτικοαουστικές «αστρικές ψευδαισθήσεις.»

Τελικά πως βγείκες από αυτή την κατάσταση;

Μπλέχτηκες σε κάποιο ονειρικό περιεχόμενο και μετά ξυπνητές κανονικά; Ή μετά από λίγο κατάφερες να αποκτήσεις έλεγχο του φυσικού σου σώματος νιώθοντας εξαντλημένος;

Αυτά για τώρα


Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gyubrush
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 12:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gyubrush  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Υπηρετη σε ευχαριστω για μια ακομα φορα για τις πολυ ενδιαφερουσες απαντησεις σου.

Στο ερωτημα σου λοιπον τι εκανα ηταν να καταφερω να ανακτησω τον ελεγχο και να ξυπνησω οπως κανω παντα.Περιττο να σου πω οτι ειχα τρομαξει απιστευτα.Απο τοτε οσες φορες γινεται,απλα ηρεμω και ξυπναω γιατι δεν με φοβιζει πλεον αφου καταλαβαινω τι μου συμβαινει.Τι θα μπορουσα να κανω ετσι ωστε να "εκμεταλλευτω" αυτην την κατασταση και να προκαλεσω ισως αστρικη προβολη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gyubrush
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 12:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gyubrush  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης οσες φορες μου εχει συμβει αυτο και ειμαι με τα ματια ανοικτα,βασικα με τα ματια ανοικτα εχει τυχει μονο στο δωματιο μου,βλεπω κανονικα το ταβανι.Φυσικα δεν τα ανοιγοκλεινω αφου ουτε καν να τα κουνησω μπορω οση δυναμη και να καταβαλλω.

Τι το περιεργο θα μπορουσα να δω που αναφερεις?

Η αστρικη προβολη ποσο χρονο,αν καποιος μπορει χρονικα να ορισει κατι τετοιο,κραταει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 13:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπημενοι μου φιλοι,
θα ηθελα κι εγω να μοιραστω μαζι σας μερικες εμπειριες με μορες.
Πριν απο 2 χρονια εμφανιστηκε μια μαυρη σκια στο δωματιο μου,η οποια ειχε μακρια μυτερα δαχτυλα,και παρολο που η θερμοκρασια ηταν αρκετα υψηλη(καλοκαιρι)το δωματιο ηταν παγος!
Ειμουν ξυπνια και ενιωσα την εχθρικη της διαθεση.
Αναψα αμεσως τα φωτα και το καταραμενο εξαφανισθηκε!
Το ειπα στον πατερα μου,και μου ανεφερε περιπτωσεις παρομοιες,αλλα με ομορφες γυναικες.
Το περιεργο ειναι πως μετα απο μι εβδομαδα,η ιδια σκια εμφανιστηκε σε μια φιλη και γειτονισσα μας,η οποια δεν πιστευει σε αυτα,χωριςνα της εχω αναφερει την δικη μου εμπειρια(σε περιπτωση που θεωρηθει πως ισως να επηρρεαζοταν απο εμενα)
Η μονη διαφορα ηταν,πως ηταν λεχωνα,και εχω ακουσει πως κυριως οι λεχωνες,και τα παιδια μεχρι τα 13 τους εχουν τετοιες "επισκεψεις"
Η γιαγια μου ελεγε πως παντα ενα κομματακι ψωμι κατω απο το μαξιλαρι μας προστατευει απο οτιδηποτε αρνητικο.ΕυχαριστωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 13:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου AERELLA το μονο που γνωριζω πανω στο θεμα της εμφανισης αυτων των φαινωμενων στα παιδια μεχρι και στα 13 τους χρονια,ισως οφειλεται στο γεγονος της υπαρξης ενος αδενα που βρισκεται ακριβως αναμεσα στο μετωπο.Η περιοχη εκεινη ειναι η περιοχη του "τριτου ματιου".Ο αδενας αυτος λεγεται υποφυση,η οποια μετα το 13 ετος της ηλικιας μας,αρχιζει και συρρικνωνεται.
Οι παλιοι ελεγαν πως αυτα τα περιστατικα γινοντουσαν στα παιδια,γιατι ηταν "αθωα"στην ψυχη.
Το ποσο ευσταθει δεν το γνωριζω,αλλα σιγουρα οσοι ανθρωποι εχουν ψυχικες ευαισθησιες,και φιλτραρουν τα πραγματα γυρω τους με εναν πιο "ανθρωπινο"τροπο,ειναι και γινονται δεκτς τετοιων φαινομενων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 17:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ

Αν κατάλαβα σωστά θες να πεις ότι στην κατάσταση της μόρας έχουμε να κάνουμε με τους προσωποποιημένους φόβους μας. Και το γεγονός ότι έχουμε πλήρη συνείδηση ενώ δεν μπορούμε να κουνηθούμε είναι γιατί βρισκόμαστε σε μια άλλη διάσταση.


Δηλαδή δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα κακά πνεύματα σαν την μόρα που εμφανίζονται κατά την ώρα του ύπνου μας η ακόμα και όταν δεν κοιμόμαστε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 21:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

φίλη neraidoula

Εχεις καταλάβει μερικά. Στην κατάσταση της μόρας δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με τους προσωποποιημένους φόβους μας. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Μπορεί να είναι προσωποποιημένοι φόβοι.Μπορεί να είναι όντα του Αστρικού κόσμου που δεν έχουν φυσικό σώμα .Μπορεί να είναι ένας άλλος άνθρωπος που είναι στο Αστρικό.Μπορεί να είναι κάτι από αυτά μεμονωμένα ή κάποιος συνδυασμός από αυτά ή όλα μαζί ή και κάτι άλλο.

Εχω προσπαθήσει να εξηγήσω διάφορες παραμέτρους αλλά δεν είμαι στο μυαλό του αλλού για να ξέρω πότε είναι τι. Απλά προσπαθώ από τις εμπειρίες που έχω να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ.

Εσείς καλείστε με την δικιά σας εμπειρια και κατανοήση να λύσετε τα μυστήρια.

Ο άνθρωπος ζει μηχανικά και αυτό είναι κάτι που δύσκολα κάποιος βλέπει. Ακριβώς αυτός είναι λόγος που ο άνθρωπος ζει μέσα σε ένα καθορισμένο κόσμο.

Οταν ο άνθρωπος αφυπνίζει την συνείδηση του τότε ο καθορισμένος κόσμος αλλάζει και νέα πράγματα εμφανίζονται σαν αποκάλυψη.

Η συνείδησή αναπτύσσεται στο φυσικό κόσμο και όσο πιο πολύ την αναπτύσσουμε τόσο πιο ξεκάθαρα γίνονται τα πράγματα.

Αν στο φυσικό κόσμο "κοιμόμαστε" τότε το ίδιο συμβαίνει και στον Αστρικό.

Οσο ποιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα στο Φυσικό τόσο ξεκάθαρα γίνονται και στο Αστρικό.

Πνεύματα υπάρχουν και καλά και κακά.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 21:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Συγνώμη neraidoula ξέχασα να σου πω ότι την στιγμή που δεν κουνιόμαστε είναι μόνο στο μεταβατικό στάδιο που περνάμε από το Φυσικό στο Αστρικό. Μετά από αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 22:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

φίλη μαϊμουδίτσα καλώς ήρθες.

quote:
Πριν απο 2 χρονια εμφανιστηκε μια μαυρη σκια στο δωματιο μου,η οποια ειχε μακρια μυτερα δαχτυλα,και παρολο που η θερμοκρασια ηταν αρκετα υψηλη(καλοκαιρι)το δωματιο ηταν παγος!
Ειμουν ξυπνια και ενιωσα την εχθρικη της διαθεση.
Αναψα αμεσως τα φωτα και το καταραμενο εξαφανισθηκε!

Δηλαδή είχες ξαπλώσει αλλά από τι θυμάσαι δεν είχες κοιμηθεί και επίσης δεν είχες πρόβλημα παραλυσίας.

Αν είναι έτσι τότε μιλάμε για κάτι άλλο.Αν θες πες μας πιο αναλυτικά.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 22:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστω για το καλοσωρισμα καλε μου φιλε,οχι,δεν κοιμομουν,και οι αισθησεις μου ηταν πληρεις.Για την ακριβεια ηταν πιο εντονες λογο ενστικτου πιστευω.
Ο διακοπτης του δωματιου βρισκεται μακρια απο το κρεββατι μου,οποτε οι κινησεις μου και οι αντιδρασεις μου ηταν πιο εντονες και αμμεσες.
Το περιεργο ειναι πως συναιβει το ιδιο και στην γειτονισσα μου.
Καταγομαι απο Β.Ευβοια.Δεν ξερω αν εχει να κανει με το ενεργειακο πεδιο της περιοχηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 23:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προβλημα παραλυσιας που αναφερεις καλε μου φιλε ΥΠΗΡΕΤΗ,το ειχα τρεις φορες ολες κι ολες,και δυσπνοιας,οταν ειμουν μικρη,σε κατασταση υπνοβασιας.Λογω ταχυπαλμιας,ειχα δυσπνοια και δυσκολια να επεξεργαστω τις κινησεις του σωματος μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 11:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ

Είπες πως στην κατάσταση της μόρας η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πως όμως μπορούμε να καταλάβουμε με ποια περίπτωση έχουμε να κάνουμε? Και μετά ανάλογα με την περίπτωση πως μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε?


Στην ιστορία που διηγήθηκα στην αρχή ανέφερα πως αυτή η κοπέλα όταν πλέον ξύπνησε και μπορούσε πλέον να κουνηθεί έβλεπε μια σκιά να γελάει στην γωνία του δωματίου της.
Γιατί αφού ξύπνησε έβλεπε αυτή την σκιά και στον ´´πραγματικό´´ κόσμο


Ανέφερες ότι υπάρχουν πνεύματα…και καλά και κακά. Αυτό το πιστεύω και εγώ. Ναι αλλά τι ακριβώς είναι ένα πνεύμα και γιατί υπάρχουν και καλά και κακά? Τα πνεύματα έχουν την δυνατότητα να έρθουν στον ´´πραγματικό´´ κόσμο μας? Και γιατί να μας κάνουν κακό? Εμείς πως μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 12:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ


quote:
neraidoula Είπες πως στην κατάσταση της μόρας η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πως όμως μπορούμε να καταλάβουμε με ποια περίπτωση έχουμε να κάνουμε?

Η πρώτη απάντηση είναι εδώ.

quote:
Εσείς καλείστε με την δικιά σας εμπειρια και κατανόηση να λύσετε τα μυστήρια.


Καλή μου φίλη neraidoula καταλαβαίνω τους προβληματισμού σου αλλά δεν μπορώ να σου δώσω μια απλή απάντηση. Πίσω από τις απαντήσεις κρύβονται χρόνια εμπειρίας και κατανόησης .Για να καταλάβεις πραγματικά θα πρέπει να αναπτύξω ολόκληρη κοσμοθεωρία και δεν ειναι εύκολο να το κάνω εδώ.

quote:
Και μετά ανάλογα με την περίπτωση πως μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε?


Η δεύτερη απάντηση ειναι εδώ.

quote:
Το σίγουρο είναι ότι κανείς δεν θέλει κάτι ανεπιθύμητο και ως έτσι πρέπει να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση.

Ο φόβος φέρνει φόβο και ο πανικός αυτόενισχύετε.

Στο πρώτο πράγμα που παθαίνει κανείς πανικό είναι όταν συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορεί να κουνήσει το σώμα του και να μιλήσει ενώ έχει πλήρη συνείδηση αυτού που του συμβαίνει.

Από εκεί ξεκινάνε όλα τα στραβά.

Αυτό που χρειάζεται είναι χαλάρωση και υπομονή. Είναι κάτι που περνάει.
Αν είμαστε χαλαροί δεν δημιουργούμε φόβο και δυσάρεστες εμπειρίες.

Το πιο απλό και καλύτερο είναι να συγκεντρωθούμε σε μια προσευχή λειτουργεί θετικά και διώχνει τον φόβο και τις άσχημες σκέψεις που κάνουμε για το τι μας συμβαίνει ή θα μας συμβεί.

Αν φοράμε σταυρό ή κάποιο φυλαχτό μπορούμε να κατευθύνουμε την συγκέντρωση μας σε αυτά και να αντλήσουμε αγάπη και ειρήνη.

Όταν μέσα μας έχουμε θετική ενεργεία δεν δίνουμε στο κακό τροφή. Μπορώ να πω πως το «κακό» θα προσπαθεί για λίγη ώρα αλλά στο τέλος θα παραιτηθεί.

Η αγάπη είναι φως και το φως δεν μπορεί να δει ποτέ το σκοτάδι.



quote:
neraidoula Γιατί αφού ξύπνησε έβλεπε αυτή την σκιά και στον ´´πραγματικό´´ κόσμο

Είχε ξυπνησει πράγματι; ή νόμιζε.Και το λέω αυτό γιατί έχω την εμπειρια τις ψευδείς αφύπνισης. Νομίζεις ότι έχεις ξυπνήσει αλλά κοιμάσαι ακόμα .

Μια φορά είχα πέντε ψευδείς αφυπνίσεις κάθε φορά που ξύπναγα έλεγα "απίστευτο ήμουν σίγουρος πως ήμουν ξύπνιος"

Βλέπεις υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να εξετάσουμε για να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα .

Το τι πιστεύω ή πιστεύεις ή σου λέω ή σου λένε δεν ειναι απόδειξη αλλά απλά στοιχειά για την έρευνα σου.


quote:
neraidoula Τα πνεύματα έχουν την δυνατότητα να έρθουν στον ´´πραγματικό´´ κόσμο μας? Και γιατί να μας κάνουν κακό? Εμείς πως μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε?

Δεν είμαι ιδικός στην αντιμετώπισή των πνευμάτων στο φυσικό επίπεδο αλλά φαντάζομαι πως ένας εξαγνισμός του χώρου ή και εξορκισμός θα ήταν καλό. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.


Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 13:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι ερπουσες σκιες ειναι στην ιδια "κατηγορια" με τις μορες;
επισης,οι λεγομενοι "βραχναδες"που εμφανιζονται με τον ιδιο τροπο αλλα με αλλη εφανιση τι ειναι;
πολλοι τους εχουν συναντησει,μεσα σε αυτους και εγω και ο αδελφος μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 14:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

φίλη μαιμουδιτσα μάλλον έχει γίνει κάποια παρανόηση ως προς τον ορισμό τι ειναι Μορα.

Για εμένα έχω πει πως ειναι μια κατάσταση και όχι ένα πρόσωπο.

Τι ειναι" Oι ερπουσες σκιες" και οι
"βραχναδες"; και που τους συναντήσατε;

Πρέπει να έχω έναν ορισμό και κάποιες συνθήκες.

κάποια φαινόμενα όπως η εμφάνιση φαντασμάτων ή πνευμάτων έχουν άλλη εξήγηση.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 16:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oxi καμια σχεση με φαντασματα και πνευματα.
Στην περιοχη μου τα λεμε μωρουσες,αλλου τα λενε μορες.
Αυτο που εγω ειδα ηταν μια μαυρη μορφη με υλη.Σαν να ηταν συμπικνωμενο σκοτος.Ειχε ομως ανθρωπινα χαρακτηριστικα,υψος,μακρια δαχτυλα,και το εβλεπα και το ακουγα!
Σε ενα βιβλιο του ο Μπαλανος ειχε αναφερθει σε καποιες σκιες,τις λεγομενες ερπουσες.Αναρωτιομουν αν γνωριζες κατι για αυτο.Βεβαια ο ιδιος ελεγε πως ηταν οι συμπυκνωμενοι μας φοβοι,κατι που δεν στηριζω απολυτα.Οσο για τους βραχναδες,ειναι μικρα ανθρωπακια με φωνη δαιμονικη τα οποια εξαφανιζοντουσαν.Αν θες θα μπορουσα να σου πω προσωπικη μου εμπειρια.Σε πολλα μερη της χωρασ μας εχουν γινει σε αυτα τα πλασματα,ειτε με διαφορετικες ονομασιες,αλλα ιδια μορφη,η το αντιστροφο.Για τον φιλο μου ΥπηρετηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy