ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δαρβίνος vs Θρησκείας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθειες λές, φίλε strangerz2, αλλα, ποιός να το δει;..
Ποιος να τολμήσει, αληθινά,δίχως ημετέρους και ενάντιους,να δει,
ότι το να μην δειχνεις άνθρωπος,που βλέπει σωστά,ίσα τους άλλους,
υποβιβάζεις, πρώτα, απο όλους, τον εαυτό του;
Με τη διάκριση, μεταξύ ομοίων και μη,υποβιβασμό έχουμε,
δεν έχουμε κάποιο δείγμα προόδου...
Αλλά, το κύριο, που προβάλει, απο την κόντρα με τον ...πολυώνυμο φίλο μας: ...Πνίγεται ο λόγος;;;Μπορείς να πεις σε ένα άνθρωπο, δεν έχεις λόγο;....Τόσος φασισμός,δεν βγαίνει σε καλό...
Και καθε άνθρωπος, δεν έχει ένα όνομα, μια ταυτότητα, έχει πολλές....Αυτές δεν αφήνουν το άτομο ,να φυλακίζεται, του δίνουν διεξόδους επικοινωνίας,αέρα και φως, όταν θέλει...Δεν προχωρά,παρά μόνο ,όταν αποφασίζει να είναι μονόφθαλμος, να βλέπει ,υπο γωνία...
Κι εκεί, παύει να βλέπει, τυφλώνεται εντελώς...
Φοβήθητε, τη σπηλιά του Σωκράτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης..

"και στη συνεχεια ο Νους προβαλλεται χαμηλοτερα και γινεται Ζωη, η Ψυχη του Κοσμου, η αν θες το ζωοποιον Αγιο Πνευμα των Χριστιανων.."

Όλα καλά , όπως είπες αποτελούν προσπάθειες όλων ανεξαιρέτως να προσεγγίσουν το υποτιθέμενο και αναφερόμενο ως "Θείο"...μέχρι εδώ όλα καλά...

Απεδείχθη τίποτα..???
Έχεις εσύ ή ο Σωκράτης ή οι Προ-Σωκρατικοί κάτι που να αποδεικνύει οτιδήποτε ή θα κινούμαστε -πλέον- με το σκεπτικό του οποιουδήποτε..???

Θα τρελλαθούμε τελικά..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάκα πλάκα,ο lupus είναι η αντανάκλαση της δικής σας συμπεριφοράς εδω μέσα.Αν δεν υπήρχαν οι ειρωνίες και και τα μίση για τους ανθρώπους που έχουν διαφορετική αντίληψη για τον κόσμο,όλα θα ήταν καλά.

Μάλλον είναι η ενσάρκωση του κακού μας "κάρμα".


quote:
Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση κάποιος απο σάς να κάνει πίσω και να αναθεωρήσει τις ιδέες του.

Κάνεις λάθος. Αρκεί να μου παρουσιάσει κάποιος επαρκή στοιχεία (και όχι μισές αλήθειες και μπούρδο-επιχειρήματα) και εγώ μετά χαράς θα αλλάξω ιδέες. Εγώ ΘΕΛΩ να κάνω λάθος διότι αυτό σημαίνει ότι μετά θα έχω δίκιο (θα γνωρίζω την αλήθεια).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάνεις λάθος. Αρκεί να μου παρουσιάσει κάποιος επαρκή στοιχεία (και όχι μισές αλήθειες και μπούρδο-επιχειρήματα) και εγώ μετά χαράς θα αλλάξω ιδέες. Εγώ ΘΕΛΩ να κάνω λάθος διότι αυτό σημαίνει ότι μετά θα έχω δίκιο (θα γνωρίζω την αλήθεια).


Μπράβο ρε Γιώργο...
Να υπάρχουν πολύ εύστοχες απαντήσεις και σου "πάνε"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικούλη, τι έγινε;Αλλάξαμε στυλάκι;
Το παίζουμε σεμνά, ή έτσι σε πήρε ο ....ύπνος;...
Κακό κάρμα;
Ποιός εξελικτής παραδέχτηκε το κάρμα, να αρχίσουμε να μιλάμε και γι αυτό;...
Γιατί, εφόσον το αναγνωρίζουν οι εξελικτές, το ιερατείο της Νέας Εποχής,τότε, μπορούμε να μην φοβόμαστε, ότι θα μας λογοκρίνουν, ότι θα μας πουν, κενών επιχειρημάτων πολίτες......Αλλοιώς, διώξεις, πομπές, πυρές, ξέρεις, ιερά εξέταση κι έτσι...
Ρε σύ, ακόμη, μέσα απο την εξελικτική θεωρία, βλέπεις;...
Βγάλε το κράνος να σκεφτείς...
Πρέπει κάποτε, να καταλάβεις τι διαβάζεις και πόσο το εννοείς..Όλα όσα λές, ειναι παλιότερα κι απο τις λάσπες...Κι εσύ το βλέπεις για νέο...Εσύ, όχι εμείς...
Ξέρεις που ζεις, η κάθε μέρα, δημιουργείς εικονικό περιβάλλον γύρω σου, ανάλογα το κέφι σου;....
Έξω απο το σπιτι σου βγαίνεις καθόλου;...
Κι αυτή την "αλήθεια", εσύ,ειδικά, που στηρίζεσαι σε αληθοφανείς θεωρίες μόνο, γιατί την αναφέρεις;
Την ...,ρώτησες αν θέλει να την επικαλείσαι, μικρό παιδί;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αριστοτέλης..

"και στη συνεχεια ο Νους προβαλλεται χαμηλοτερα και γινεται Ζωη, η Ψυχη του Κοσμου, η αν θες το ζωοποιον Αγιο Πνευμα των Χριστιανων.."

Όλα καλά , όπως είπες αποτελούν προσπάθειες όλων ανεξαιρέτως να προσεγγίσουν το υποτιθέμενο και αναφερόμενο ως "Θείο"...μέχρι εδώ όλα καλά...

Απεδείχθη τίποτα..???
Έχεις εσύ ή ο Σωκράτης ή οι Προ-Σωκρατικοί κάτι που να αποδεικνύει οτιδήποτε ή θα κινούμαστε -πλέον- με το σκεπτικό του οποιουδήποτε..???

Θα τρελλαθούμε τελικά..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


δεν μπορεις να αποδειξεις ουτε οτι υπαρχει Θεος, ουτε οτι δεν υπαρχει...

γι'αυτο υπαρχει φιλοσοφια...

γι'αυτο υπαρχει θρησκεια..

γι'αυτο υπαρχει υπαρξιακη τεχνη...

αν γνωριζαμε δεν θα φιλοσοφουσαμε...

αν γνωριζαμε δεν θα υπηρχε η διαμαχη Ντωκινς-Μακ Γκραθ..

αν γνωριζαμε δεν θα υπηρχε η διαμαχη Δημιουργιστων-Δαρβινικων (η οποια κατι μου λεει πως θα ληξει χι)...

βεβαιως καποιοι γνωριζουν οτι υπαρχει Θεος γιατι εχουν ερθει σε κοινωνια μαζι του, πολλοι γνωστοι και επωνυμοι και στο παρελθον και σημερα...μη με βαζεις να ξαναγραφω τα ονοματα...

αποψη μου οτι σαν ανθρωποτητα δεν μπορουμε συντομα να λυσουμε το αινιγμα..

σαν ξεχωριστοι ανθρωποι ομως μπορουμε...

βαζουμε κατω τα συν και τα πλην και καταληγουμε..

η μας κατευθυνει η καρδια μας η οποια εχει τη δικη της ροτα...

το που θα καταληξουμε ομως δε σημαινει οτι ειναι και εγκυρο, κι αυτο αφορα ειτε αθεους ειτε ενθεους...

ειναι ομως μια επιλογη (βασει των ινφο που εχουμε στη διαθεση μας), και καθε επιλογη ειναι πραξη ευθυνης και εχει τη δυναμικη της...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον είναι η ενσάρκωση του κακού μας "κάρμα".

Ορίστε το πρώτο παράδειγμα,ειρωνεύσαι κάτι που δεν ξέρεις!Βλέπεις τί εννοώ?

quote:
Κάνεις λάθος. Αρκεί να μου παρουσιάσει κάποιος επαρκή στοιχεία (και όχι μισές αλήθειες και μπούρδο-επιχειρήματα) και εγώ μετά χαράς θα αλλάξω ιδέες. Εγώ ΘΕΛΩ να κάνω λάθος διότι αυτό σημαίνει ότι μετά θα έχω δίκιο (θα γνωρίζω την αλήθεια).

Αυτό που λές είναι το υγιές.Ωστόσο είσαι απόλυτος για την θεωρία της εξέλιξης,δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου.Ο Allzzaro μόνος του τα γράφει μόνος του τα διαβάζει.Δυστυχώς δεν μου κάνει εντύπωση που δεν σου προκαλούν τίποτα το σημαντικό οι ενδeείξεις του allzzaro.

Θα μπορούσαν να είναι τροφή για σκέψη σε εσένα,να σε κάνει να αναρωτηθείς,"μήπως έχει δίκιο?" "μήπως τα πράγματα δεν είναι ετσι όπως τα διδάχτηκα" "μήπως μας λένε ψέματα","μήπως μας δουλεύουν τελείως".Δεν κάνεις ουτε μία υποχώρηση,ακολουθείς πιστά ότι λένε τα στοιχεία,δεν αναρωτιέσαι κάν οτι μπορεί να είναι και ψέματα.

Αλήθεια πώς ξέρεις οτι δεν είναι ψεύτικα τα στοιχεία σου?Δεν το ξέρεις,παρόλα αυτά είσαι βέβαιος οτι λές την αλήθεια.


Δεν λέω,είναι δύκολο να ακούς τον άλλον,να τον ακούς πραγματικά με όλο σου το είναι για να μπορείς να καταλάβεις πλήρως αυτό που θέλει να σου μεταδώσει.

Edited by - strangerz2 on 23/11/2010 17:39:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν δεν αντέχουν την αλήθεια, κάτι που είναι πέραν της λογικής τους,τέτοια άτομα, φιλε μου strangerz2, μήπως, κακώς,
εισάγουμε καινά δαιμόνια σε αυτή τη λογική τους;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποδείξεις και όχι θεωρίες ευ-φάνταστες...μέχρι κάτι να αποδειχθεί δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό...

http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/stef/epp/2009/KoutrakiChariklia/attached-document/koutraki.pdf

Οι αποχρώσες ενδείξεις δεν αποτελούν και απόδειξη για οτιδήποτε , ασχέτως αν κάποιους τους ενοχλεί ή όχι δεν θα προχωρήσουμε με "εικασίες"...εδώ είμαστε και εφόσον συνοδευθούν απο επαρκές αποδεικτικό υλικό , όλοι θα το "χαιρετίσουμε"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αποδείξεις και όχι θεωρίες ευ-φάνταστες...μέχρι κάτι να αποδειχθεί δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό...

http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/stef/epp/2009/KoutrakiChariklia/attached-document/koutraki.pdf

Οι αποχρώσες ενδείξεις δεν αποτελούν και απόδειξη για οτιδήποτε , ασχέτως αν κάποιους τους ενοχλεί ή όχι δεν θα προχωρήσουμε με "εικασίες"...εδώ είμαστε και εφόσον συνοδευθούν απο επαρκές αποδεικτικό υλικό , όλοι θα το "χαιρετίσουμε"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


δηλαδη για να καταλαβω, αρνεισαι τη φιλοσοφια και τη θρησκεια;

να μην ψαχνει υπαρξιακα ο ανθρωπος επειδη το τηλεσκοπιο δεν ειδε τις σαγιοναρες του Θεου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πές τα ρε Αριστοτέλη.Αλλά θα μου πείς απο το ένα αυτί μπαίνει απο το άλλο βγαίνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρέχα
Για το κάρμα χιούμορ έκανα για αυτό το έβαλα μέσα σε εισαγωγικά.Μάθε να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις τι εννοεί ο άλλο, είσαι και δημοσιογράφος τρομάρα σου. Ο άλεξ το κατάλαβε ότι το γράφω ειρωνικά...


Τα υπόλοιπα που λες είναι απλώς ασυνάρτητα και μέσα στην κλάψα γιατί δεν μπορείς να απαντήσεις σε αυτά που λέω. Φαντασιώνεσαι διώξεις (που μόνο οι όμοιοι σου έχουν κάνει) αλλά για την ταμπακιέρα τίποτα. Μπράβο ρε "άντρα". Τα εισαγωγικά τα πρόσεξες ή θα πρέπει να εξηγώ πάλι τη γραμματική;


Θα ξαναρωτήσω βέβαια έτσι για να ολοκληρωθεί η ξεφτίλα σου.


1. Τελικά με αυτά που έγραψες παραπληροφόρησες ή όχι, "μάχιμε" δημοσιογράφε; Πού βρίσκεται η αλήθεια;


2. Ποιες αποδείξεις έχεις για τη δημιουργία;


3. Τελικά θα τοποθετηθείς σε αυτά που λέω για τη συμβατότητα εξελικτικής θεωρίας-θρησκείας;


quote:
Κι αν δεν αντέχουν την αλήθεια, κάτι που είναι πέραν της λογικής τους,τέτοια άτομα, φιλε μου strangerz2, μήπως, κακώς,
εισάγουμε καινά δαιμόνια σε αυτή τη λογική τους;..


Απλά αστείος...

άλεξ

Συγγνώμη ρε φίλε αλλά ΔΕΝ πείθομαι. Ένας κατακλυσμός(=νερό που πέφτει από τον ουρανό) μετά από λίγο γίνεται πλημμύρα με άλλα (άγνωστα) αίτια. Ούτε αποδέχομαι ότι ένας υπερεξελιγμένος πολιτισμός μπορεί να εξαφανιστεί από το νερό, ούτε ότι είχε ανάγκη "αεροδρόμια" (εδώ δεν έχουν ανάγκη τα δικά μας τα ελικόπτερα) ούτε ότι γυρνούσε τον κόσμο και έβαζε ΜΕΓΑΛΕΣ πέτρες σε γεωμετρικό σχήμα.


quote:
Δεν κάνεις ουτε μία υποχώρηση,ακολουθείς πιστά ότι λένε τα στοιχεία,δεν αναρωτιέσαι κάν οτι μπορεί να είναι και ψέματα.


Φυσικά και ακολουθώ πιστά τα στοιχεία. Τι θες να ακολουθήσω; Το ένστικτό μου; Προπό παίζουμε; Τουλάχιστον με αυτό που λες αναγνωρίζεις ότι τα στοιχεία συντριπτικά υποστηρίζουν την εξέλιξη...


Όσο για τι μπορεί να είναι ψέμα, μην παίζεις το παιχνιδάκι του τρέχα. Τη μια έλεγε δεν υπάρχουν, την άλλη ότι είναι ψεύτικα, μετά ότι είναι αληθινά γιατί έτσι διάβασε στο "έθνος" κτλ κτλ. ΟΦΑ, όπου φυσάει ο άνεμος.


Συγχώρα με,αλλά εμπιστεύομαι την επιστημονική διαδικασία της κριτικής (δεν έχεις ΙΔΕΑ τι σφαγή γίνεται όταν έρχεται στο προσκήνιο κάτι καινούριο) περισσότερο από το δικό μου "ένστικτο" ή τα πιστεύω (με τα συμφέροντα που κρύβουν από πίσω) του τρέχα ή τα δικά σου ψυαχανεμίσματα.


Στην τελική, ρε φίλε, απόδειξε μου ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ότι τα στοιχεία δεν είναι δεν είναι αλήθινα... Ζήτησα ΕΠΑΡΚΗ στοιχεία. Βλέπεις τη μαγική λεξούλα; ΕΠΑΡΚΗ...


Edited by - IndustrialAngel on 23/11/2010 17:58:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 17:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης...

-δεν μπορεις να αποδειξεις ουτε οτι υπαρχει Θεος, ουτε οτι δεν υπαρχει...

γι'αυτο υπαρχει φιλοσοφια...

γι'αυτο υπαρχει θρησκεια..

γι'αυτο υπαρχει υπαρξιακη τεχνη...

αν γνωριζαμε δεν θα φιλοσοφουσαμε...

Εδώ δεν υπάρχει καμμιά διαφωνία φίλε μου και συμφωνώ απόλυτα...ΑΠΟΛΥΤΑ!

Αλλα είναι εντελώς διαφορετικό πράμα το να φιλοσοφούμε και να αναρρωτιόμαστε και άλλο πράμα αυτά τα ερωτήματα ή τις παραγόμενες υποθέσεις να τις κάνουμε και να τις θεωρούμε κιόλας ως αποδεικτικό υλικό...πολύ δε περισσότερο να εκενευριζόμαστε και να βρίζουμε -δεν το λέω για σένα- αλλα και να αποκαλούμε τους απέναντί μας ως "άπιστους" ή "Άθεους"...επειδή εμείς -για κάποιους λόγους- έχουμε πεισθεί .. !!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πές τα ρε Αριστοτέλη.Αλλά θα μου πείς απο το ένα αυτί μπαίνει απο το άλλο βγαίνει.


οι επιστημονες δεν γνωριζουν την αιτια του μπιγκ μπανγκ, ουτε εχουν την παραμικρη ιδεα για το τι υπηρχε πριν απ'αυτο...

επισης ειναι πολυ μακρια απο το να δημιουργησουν ζωη (κλωνοποιηση δε σημαινει δημιουργια ζωης) ενω και η θεωρια της αρχεγονης σουπας μια απλη θεωρια ειναι...

αλλα ενω αυτοι δεν μπορουν να αποδειξουν θεμελιωδη πραγματα εμεις πρεπει να φερουμε αποδειξεις για την εσχατη πραγματικοτητα, το Θεο..

ειναι σαν να σου λεει καποιος ψαρας εγω δεν μπορεσα να πιασω τον ξιφια αλλα εσυ φερε μου μια γαλαζια φαλαινα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης...

-δηλαδη για να καταλαβω, αρνεισαι τη φιλοσοφια και τη θρησκεια;

να μην ψαχνει υπαρξιακα ο ανθρωπος επειδη το τηλεσκοπιο δεν ειδε τις σαγιοναρες του Θεου;


Για ποιές σαγιονάρες μιλάς Αριστοτέλη...μήπως έχει δεί κάτι -είτε το τηλεσκόπιο .. είτε ο οποισδήποτε- και το κρατάει κρυφό..???

Όχι τίποτ'αλλο , έκανες και τον φίλτατο Stranger , να αναθαρρήσει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν λέω,είναι δύκολο να ακούς τον άλλον,να τον ακούς πραγματικά με όλο σου το είναι για να μπορείς να καταλάβεις πλήρως αυτό που θέλει να σου μεταδώσει.

Δεν υπάρχει δηλαδή υποχώρηση απο κανέναν,είναι μια μάχη που πρέπει να κερδίσουμε πάση θυσία.Εχουμε χάσει το νόημα,δεν μας ενδιαφέρει η αλήθεια,είμαστε σαν τους φανατικούς οπαδούς του "θρύλου" και της θυρας 7,δεν μας ενδιαφέρει πώς θα γίνει αλλα θέλουμε να κερδίζει η ομάδα παντού και πάντοτε.Είτε είναι με πέτσινα πέναλτι η όχι.

Δεν μπαίνουμε κάν στο κόπο να εξετάσουμε την άλλη πλευρά,είμαστε σίγουροι οτι εμείς είμαστε οι καλοί και μας αξίζει να κερδίζουμε.

Ο εγωισμός σε όλο του το μεγαλείο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bιομηχανικός Άγγελος....

-Φυσικά και ακολουθώ πιστά τα στοιχεία. Τι θες να ακολουθήσω; Το ένστικτό μου; Προπό παίζουμε;

Δεν παίζεσαι με τίποτα...το στομάχι μου , πανάθεμάσε σε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλα είναι εντελώς διαφορετικό πράμα το να φιλοσοφούμε και να αναρρωτιόμαστε και άλλο πράμα αυτά τα ερωτήματα ή τις παραγόμενες υποθέσεις να τις κάνουμε και να τις θεωρούμε κιόλας ως αποδεικτικό υλικό...πολύ δε περισσότερο να εκενευριζόμαστε και να βρίζουμε -δεν το λέω για σένα- αλλα και να αποκαλούμε τους απέναντί μας ως "άπιστους" ή "Άθεους"...επειδή εμείς -για κάποιους λόγους- έχουμε πεισθεί .. !!!



εγω δεν ειμαι ρατσιστης με τους αθεους, θυμασαι εξαλλου οτι προσφατα ειπα πως οποιος αθεος μου πει οτι σεβεται τον θεμελιωδη κανονα του φυσικου δικαιου που επαναδιατυπωσε ο Καντ (μην κανεις οσα δε θες να σου κανουν) θα του εσφιγγα το χερι...αν τουτεστιν ο αθεος ειναι ανθρωπος που εχει αναπτυξει υψηλο αξιακο συστημα και ειναι ανθρωπος ευθυνης απεναντι στο μικροπεριβαλλον του αλλα και την ανθρωποτητα, εγω τον θεωρω φιλο...

αλλα αν ειναι παρτακιας, ρατσιστης με τους πιστους, οπαδος του τριπτυχου μαγκια-κλανια-εξατμιση, μπορει να περιμενει απο μενα περιφρονηση μεγαλυτερη απο οση θα εδειχνα σε ενα σιχαμερο σκουληκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγγνώμη ρε φίλε αλλά ΔΕΝ πείθομαι. Ένας κατακλυσμός(=νερό που πέφτει από τον ουρανό) μετά από λίγο γίνεται πλημμύρα με άλλα (άγνωστα) αίτια. Ούτε αποδέχομαι ότι ένας υπερεξελιγμένος πολιτισμός μπορεί να εξαφανιστεί από το νερό, ούτε ότι είχε ανάγκη "αεροδρόμια" (εδώ δεν έχουν ανάγκη τα δικά μας τα ελικόπτερα) ούτε ότι γυρνούσε τον κόσμο και έβαζε ΜΕΓΑΛΕΣ πέτρες σε γεωμετρικό σχήμα.

Ρε εσύ Γιώργο,δεν σου λέω να τα πιστέψεις,σου λέω να αμφισβιτήσεις αυτά που ξέρεις για να εξελίξεις τις γνώσεις σου,δηλαδή μήν έχεις τίποτα ώς δεδομένο.Είναι δύσκολο,αλλά για φαντάσου να μήν έχεις για δεδομένο την θεωρία της εξέλιξης.Μπορεί να υπάρχει εξέλιξη αλλα να μήν είναι ακριβώς έτσι όπως την ξέρουμε.Μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο που αγνοούμε.Δεν είναι μόνο τα επιστημονικά στοιχεία που δείχνουν την αλήθεια.Πάνω απ'όλα είναι η κρίση του ανθρώπου.Μόνο ένα ρομπότ θα ακολουθούσε μόνο και μόνο τα στοιχεία,όχι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πές τα ρε Αριστοτέλη.Αλλά θα μου πείς απο το ένα αυτί μπαίνει απο το άλλο βγαίνει.


οι επιστημονες δεν γνωριζουν την αιτια του μπιγκ μπανγκ, ουτε εχουν την παραμικρη ιδεα για το τι υπηρχε πριν απ'αυτο...

επισης ειναι πολυ μακρια απο το να δημιουργησουν ζωη (κλωνοποιηση δε σημαινει δημιουργια ζωης) ενω και η θεωρια της αρχεγονης σουπας μια απλη θεωρια ειναι...

αλλα ενω αυτοι δεν μπορουν να αποδειξουν θεμελιωδη πραγματα εμεις πρεπει να φερουμε αποδειξεις για την εσχατη πραγματικοτητα, το Θεο..

ειναι σαν να σου λεει καποιος ψαρας εγω δεν μπορεσα να πιασω τον ξιφια αλλα εσυ φερε μου μια γαλαζια φαλαινα...



Πήγες εσύ αμέσως στο "Μπίνγκ-μπάνγκ" που ούτως ή άλλως πρόκειται για έναν επιστημονικό όρο και εύρημα...αλλα , αν θές να μάθεις κάτι φίλε μου , μπορεί η επιστήμη -ακόμα να μην έχει μιλήσει ή αποδείξει αρκετά πράματα- αλλα όλα όσα έχουμε ως αποδεικτικό ωστόσο , αποτελούν δικά της επιτεύγματα και όχι αναπόδεικτες θεωρίες...ή προσωπικές αισθήσεις...
Δηλαδή τι πρέπει να γίνει τώρα..???
Να αρχίσω να σου απαριθμώ ανακαλύψεις της .. παιδάκια είμαστε???

Τι να πώ τώρα...ότι και να πώ , πάλι θα υπάρχει "στείρα αντιπολίτευση"....!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα τα πουμε το βραδυ, πρεπει να φυγω για μια δουλεια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν παίζεσαι με τίποτα...το στομάχι μου , πανάθεμάσε σε...

Δεν ήταν και τόσο αστείο ρε φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα τα πουμε το βραδυ, πρεπει να φυγω για μια δουλεια..

Οχι, μην με αφήνεις μόνο μου,τώρα πώς θα αντιμετοπίσω δύο άρχοντες σιθ μόνος μου?

Άνακιν που είσαι?

Edited by - strangerz2 on 23/11/2010 18:21:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν παίζεσαι με τίποτα...το στομάχι μου , πανάθεμάσε σε...

Δεν ήταν και τόσο αστείο ρε φίλε.



Έλα ρε σύ Άλεξ σε παρακαλώ...εγώ έτσι το είδα , ως "αστείο"...δεν υπάρχει καμμιά μομφή για κανέναν , απλά η διατύπωση ήταν όμορφη και μου προκάλεσε το γέλιο...όλα καλά , μην αρπαζόμαστε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
θα τα πουμε το βραδυ, πρεπει να φυγω για μια δουλεια..

Οχι, μην με αφήνεις μόνο μου,τώρα πώς θα αντιμετοπίσω δύο άρχοντες σιθ μόνος μου?

Άνακιν που είσαι?

Edited by - strangerz2 on 23/11/2010 18:21:10


Τζεντάϊ παρακαλώ , μην μας μπερδεύετε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 23/11/2010 18:22:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν το είπα για να αρπαχτούμε....Αρχοντα Ντούκου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τζεντάϊ παρακαλώ , μην μας μπερδεύετε..

Οι Τζεντάι πιστεύουν στην δύναμη....

Edited by - strangerz2 on 23/11/2010 18:25:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι δεν το είπα για να αρπαχτούμε....Αρχοντα Ντούκου.

Μωρέ Ντούκου και ντούκου-ντούκου είμαι γώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τζεντάϊ παρακαλώ , μην μας μπερδεύετε..

Οι Τζεντάι έχουν πιστέυουν στην δύναμη....


Και στο καλό φίλε μου...και στο καλό..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε εσύ Γιώργο,δεν σου λέω να τα πιστέψεις,σου λέω να αμφισβιτήσεις αυτά που ξέρεις για να εξελίξεις τις γνώσεις σου,δηλαδή μήν έχεις τίποτα ώς δεδομένο.Είναι δύσκολο,αλλά για φαντάσου να μήν έχεις για δεδομένο την θεωρία της εξέλιξης.Μπορεί να υπάρχει εξέλιξη αλλα να μήν είναι ακριβώς έτσι όπως την ξέρουμε.Μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο που αγνοούμε.Δεν είναι μόνο τα επιστημονικά στοιχεία που δείχνουν την αλήθεια.Πάνω απ'όλα είναι η κρίση του ανθρώπου.Μόνο ένα ρομπότ θα ακολουθούσε μόνο και μόνο τα στοιχεία,όχι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος.


Να ξαναπώ ΠΑΛΙ τα ίδια; ΤΙΠΟΤΑ, ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ στην επιστήμη δεν είναι "θέσφατο" ή "δεδομένο". Ούτε υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΗ αλήθεια (φιλοσοφικά). Απλώς στη δεδομένη χρονική στιγμή, τα στοιχεία πού έχουμε συνηγορούν σε μια κατεύθυνση η οποία αποτελεί τη βέλτιστη προσέγγιση της αλήθειας. Είναι λάθος να πω εγώ ότι κάτι είναι δεδομένο τη στιγμή που κάτι τέτοιο ΔΕΝ υπάρχει στην επιστήμη. Και φυσικά η γόνιμη κριτική και αμφισβήτηση είναι ευπρόσδεκτες, ακριβώς επειδή μπορεί να υπάρχει κάτι που αγνοούμε με τη διαφορά ότι δεν εννοώ το υπερφυσικό


Η ένστασή μου είναι ΑΛΛΟΥ. Ότι δεν πρέπει να παραβιάζεται η ακαδημαϊκή ελευθερία. Ότι τα παιδιά πρέπει να διδάσκονται τα πορίσματα της επιστήμης ως έχουν χωρίς παρεμβάσεις και εμπόδια από θεοκρατικούς κύκλους. Ότι, ένας άνθρωπος που ΔΗΛΩΝΕΙ δημοσιογράφος που ενδιαφέρεται για την αλήθεια ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ συστηματικά σε ένα φόρουμ ελεύθερου διαλόγου. Δεν υπάρχει θέμα γόνιμης αμφισβήτησης αλλά κάποιων που θέλουν να εμποδίσουν την αλήθεια και την επιστήμη να κάνουν τη δουλειά τους ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΑ γιατί συγκρούεται με τα σάπια πιστεύω τους. Ότι προσπαθούν να επηρεάσουν τους πολίτες....


Ο συνδυασμός κρίσης και στοιχείων με οδήγησε σε αυτά που πιστεύω. Σε αντίθεση με τον τρέχα ή εσένα δε βρήκα μια ιστοσελίδα ή ένα βιβλίο που έχει την "απόλυτη" αλήθεια αλλά διασταύρωσα τη γνώση. Έχω διαβάσει και βιβλία δημιουργιστών και δεν έπεισαν. Τα επιχειρήματά τους ένα προς ένα καταρρίπτονται. Εγώ δεν έχω "φοβίες" να διαβάσω ένα βιβλίο όπως ο τρέχα. Αν διαβάσεις κανά 2 βιβλία από κάθε όχθη θα σχηματίσεις σφαιρική άποψη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy