ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δαρβίνος vs Θρησκείας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 13:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
quote:
Τώρα αν εσείς εκτιμάτε οτι με υποθέσεις θεώρησαν οτι ο Σείριος ήταν 2 ή 3 άστρα και οτι οι υποθέσεις αυτές οδήγησαν σε ολους τους μετέπειτα επιστήμονες να επιβεβαιώσουν απλά κάτι που θεωρείτο πρίν απο 2.500 χρόνια ... τότε σας συγχαίρω

Ακριβώς ρε φίλε!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 13:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
UHURU

quote:
Αν το έχετε παρατηρήσει ο σύγχρονος άνθρωπος είναι τόσο ξεροκέφαλος που
οκ ναι μεν έχει σπουδαία γνώση από πειράματα και τα λοιπά αλλά δεν μπαίνει καν στον κόπο να αναρωτηθεί φιλότιμα αυτό που είπε ο γιάπετ...


quote:
Πώς γνωρίζουν οι Ντόνκον του Μάλι, για την 50ετή τροχιά του Σείριου β' τη στιγμή που αγνοούσαμε την ύπαρξή του μέχρι πρόσφατα;;


Πώς τα ημερολόγια των Αζτέκων, των Μάγιας, των Ίνκας, ήταν τόσο ακριβή όσο τα σημερινά;;;

Έχω την άποψη ότι έχουμε στη διάθεσή μας επιλεκτικά δοσμένα στοιχεία για τις παλαιότερες εποχές και τις γνώσεις των προγόνων μας.

Επίσης σκέπτομαι ότι οι αρχαίο Έλληνες είχαν πρόσβαση σε γνώση που εμείς ούτε ονειρευόμαστε.


Αναρωτιέμαι λοιπόν πως είναι δυνατόν, οι τότε φαντασιόπληκτοι παρατηρητές ζωγράφοι και φιλόσοφοι, να δώσανε τις στέρεες βάσεις για να πατήσει η επιστήμη, και πως ο σημερινός υπερ φλύαρος και αλαζόνας ξερωγωιστής γνώστης των πάντων homo-kleistomualous να είναι λίγα βήματα πριν την ολική καταστροφή του οικοσυστήματος..

Με λίγα έχουμε πολύ πλάκα... Η ΓΝΩΣΗ ΟΡΦΑΝΗ ΔΕΝ ΦΤΟΥΡΑΕΙ ΜΙΑ...


Φίλε μου, νομίζω ότι η επιστήμη είναι δέσμια συμφερόντων ενός φαύλου κύκλου, λιγότερο, ίσως, στην έρευνα και πολύ περισσότερο στη δημοσιοποίηση των πορισμάτων της.

Ας αναρωτηθεί ο καθένας γιατί να υπάρχουν κέντρα που θέλουν να δίδεται η γνώση με το σταγονόμετρο και επιλεκτικά....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 14:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού το ξέρουμε όλοι,αυτό που μας κανουν, καλέ μου Γιάπετ,
γιατι τους αφήνουμε και τα κάνουν;
Νομίζοντας, ότι εμείς, θα τη γλυτώσουμε, μήπως;
Οι πεινασμένοι, τα λιγούρια, δεν σέβονται τίποτε και κανέναν...Ειναι ακρίδες...
Ζωντανους θα μας φάνε, φιλαράκι!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 16:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλα ηταν ατυχές το παραδειγμά σου σχετικά με το πόσο μπορεί να σε ξεγελάσει η εμπειρία , για το τι συμβαινει στην πραγματικότητα σε ένα φυσικό φαινόμενο .


Καθόλου ατυχές. Η φράση "τα βαριά πέφτουν πιο γρήγορα από τα ελαφριά" πάσχει από φυσικής άποψης και προέκυψε ως αποτέλεσμα ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ και όχι πειράματος


quote:
Εδω πολλά φυσικά φαινόμενα δεν συμβιβάζονται με την ΛΟΓΙΚΗ , για την εμπειρία θα συζητάμε τωρα ?
Αν οι επιστήμονες περίμεναν να εξηγήσουν τον κόσμο με την προσωπικη τους εμπειρία , δεν θα υπήρχε απλά επιστημονική πρόοδος , δεν θα υπήρχε καν επιστήμη .
Ο καθε ένας θα είχε την ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ λόγω εμπειρίας , και ολοι θα ζούσαμε ακόμη σε σπηλιές


Σωστό


quote:
Μας χωρίζουν πολλές χιλιάδες χρόνια γείτονα απο την εποχή αυτή
για να γίνω πιο κατανοητός απο την εποχή των θεών.
Βρίσκω φαιδρά τα όσα αναφέρεις περί μπουλονιών και μαστουρωμένων Αιγυπτίων και δεν είναι τίποτα παραπάνω απο υπερφίαλες απόρροιες ενός ανθρώπου που ζητά τέτοιου είδους αποδείξεις.
Μπουλόνια λοιπόν δεν πρόκειται να βρείς και αυτό το ξέρεις και επειδή το ξέρεις για αυτό και τα αναζητάς


Τι πάει να πει μας χωρίζουν πολλές χιλιάδες χρόνια; Εδώ βρίσκουν κοπρόλιθους δεινοσαύρων (δηλαδή απολιθωμένα περιττώματα) εκατομμυρίων ετών στα χιλιάδες θα κολλήσουμε; Και γιατί ΔΕΝ πρόκειται να βρεθεί; Μήπως γιατί δεν υπάρχει;


quote:
Εγώ αποδείξεις σου έφερα ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ,έτσι όπως τις θές και φρονώ οτι δεν αξίζει τον κόπο να σου φέρω αλλες αποδείξεις για το λόγο οτι και αυτές θα έχουν την τύχη των πρώτων.

Αν έχουν την ίδια ποιότητα με τις πρώτες (μπαρμπούτσαλα δηλαδή) φυσικά και θα έχουν την ίδια τύχη. Οι αποδείξεις θα είναι πάλι του τύπου "βρήκαμε ένα ιρλανδικό τσεκούρι σε τάφο στην Νότια Αμερική ΑΡΑ οι Ιρλανδοί πετούσαν με τα διαστημόπλοια των Ελ και για αυτό βρήκαμε τα όπλα τους αλλού" ή "Στη Χ πυραμίδα βρήκαμε ένα σχήμα που μοιάζει με το DNA άρα οι Αιγύπτιοι ξέρανε βιολογία". Αυτοί οι συνειρμοί είναι παράλογοι και προκύπτουν με μεροληψία.

quote:
Το 2006 στο 6ο Πανελλήνιο Αστρονομικό Συνέδριο στο Αστεροσκοπείο της Πεντέλης ο Ε. Θεδοσίου μαζί με κάποιους αλλους απο το τμήμα Αστροφυσικής Αστρονομίας και Μηχανικής του Πανεπιστημίου Αθηνών παρουσίασαν μια μελέτη που αφορά το ``Μαθηματικό και Αστρονομικό μυστήριο των πυραμίδων.
Μπορείς να στείλεις mail και να σου στείλουν το κείμενο ή να ψάξεις να το βρείς και να ρίξεις μια ματιά μπάς και καταλάβεις πως ερμηνεύουν οι επιστήμονες τα Pyramid Text.
Μέσα απο τη μελέτη τους αυτή θα πρέπει να σου φύγει πλέον η ψύχωση αυτή περί μπουλονιών και μαστουρωμένων Αιγυπτίων αν και εγώ προσωπικά αμφιβάλλω


Και το συμπέρασμα ήταν ότι τις Πυραμίδες τι έφτιαξαν οι...Ελ; Το ότι κάτι είναι μυστήριο δε σημαίνει ότι καθένας μπορεί να το εξηγεί όπως τον συμφέρει. Άλλος να βάζει Θεούς και άλλος να βάζει ΟΥΦΟ.

quote:
Τα αστρονομικά στοιχεία που δίνει τα μνημεία αυτά προυποθέτουν οχι απλά άριστες γνώσεις αστρονομίας και μηχανικής αλλά μας δίνουν και στοιχεία που ακόμα και σήμερα δεν έχουμε τις γνώσεις που είχαν.

Εξήγηση: Οι Αιγύπτιοι ήταν εξυπνότεροι από εμάς. Όχι, ο γείτονας πρέπει να μας πείσει ΝΤΕ και καλά ότι οι Αιγύπτιοι, όπως και ο Αριστοτέλης ήταν ΝΤΙΠ για ΝΤΙΠ βλάκες και ότι αποκλείεται να τα σκέφτηκαν ΜΟΝΟΙ τους αλλά μόνο να τους τα είπαν ΑΛΛΟΙ. Ερώτηση... το γεγονός ότι έφτιαξαν δωμάτιο τόσο βαθιά μέσα που δεν μπορούσε να αντέξει την έλλειψη οξυγόνου κανένας άνθρωπος και έτσι έμεινε χωρίς ζωγραφιές, ΠΩΣ το εξηγείς; Κάνανε λαθάκια και τα ΟΥΦΟ; Το γεγονός ότι η μύτη σημάδευε αστερισμούς που σήμερα έχουν μετακινηθεί λόγω της κίνησης των ουράνιων σωμάτων και της γης και πλέον δεν τους σημαδεύει;Δεν ξέρανε οι μεγάλοι αστρικοί ταξιδευτές αυτό το φαινόμενο;


quote:
Το 1862 ο Αλβαν Κλάρκ επιβεβαίωσε τον Σείριο Β και σήμερα εκτιμάται οτι πιθανόν να υπάρχει και Σείριος Γ

Τώρα αν εσείς εκτιμάτε οτι με υποθέσεις θεώρησαν οτι ο Σείριος ήταν 2 ή 3 άστρα και οτι οι υποθέσεις αυτές οδήγησαν σε ολους τους μετέπειτα επιστήμονες να επιβεβαιώσουν απλά κάτι που θεωρείτο πρίν απο 2.500 χρόνια ... τότε σας συγχαίρω



Επίσης μπαρμπούτσαλα. Τίποτα δεν αποδεικνύει οποιαδήποτε γνώση πέρα από την ευφυΐα αυτού που την απέκτησε. Όταν βρεις μπουλόνια ή κράματα ή οτιδήποτε εξωγήινο εδώ είμαστε να το συζητήσουμε

Θα μου πεις εσύ επιτέλους ποιο τρόπο θα διέψευδε την ερμηνεία που δίνεις; Κάθε θεωρία ΠΡΕΠΕΙ να είναι falsifiable. Εγώ έδωσα τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να με πείσει κάποιος. Μπορείς να λες ότι θες αλλά είναι ένας σαφέστατος τρόπος.

Edited by - IndustrialAngel on 13/11/2010 16:03:38

Edited by - IndustrialAngel on 13/11/2010 16:04:24

Edited by - IndustrialAngel on 13/11/2010 17:23:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 17:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή γείτονα θα τα βρείς τα μπουλόνια

Εγώ ξέρεις δεν θεωρώ ``μπουρμπούτσαλα`` αυτά που γράφεις τα θεωρώ κωλοτούμπες.

Αυτό που λές

quote:
Εξήγηση: Οι Αιγύπτιοι ήταν εξυπνότεροι από εμάς. Όχι, ο γείτονας πρέπει να μας πείσει ΝΤΕ και καλά ότι οι Αιγύπτιοι, όπως και ο Αριστοτέλης ήταν ΝΤΙΠ για ΝΤΙΠ βλάκες και ότι αποκλείεται να τα σκέφτηκαν ΜΟΝΟΙ τους αλλά μόνο να τους τα είπαν ΑΛΛΟΙ. Ερώτηση... το γεγονός ότι έφτιαξαν δωμάτιο τόσο βαθιά μέσα που δεν μπορούσε να αντέξει την έλλειψη οξυγόνου κανένας άνθρωπος και έτσι έμεινε χωρίς ζωγραφιές, ΠΩΣ το εξηγείς; Κάνανε λαθάκια και τα ΟΥΦΟ; Το γεγονός ότι η μύτη σημάδευε αστερισμούς που σήμερα έχουν μετακινηθεί λόγω της κίνησης των ουράνιων σωμάτων και της γης και πλέον δεν τους σημαδεύει;Δεν ξέρανε οι μεγάλοι αστρικοί ταξιδευτές αυτό το φαινόμενο;

Διάβασες κάτι σχετικά με τη μελέτη του Θεοδοσίου που σου υπέδειξα?
Οχι..
Βρές την και διάβασε την και μετά μπορούμε να μιλήσουμε γιατί όλα αυτά που γράφεις παραπάνω είναι απόρροιες ενός 12χρονου.
Επιτέλους συμπεριφέρσου λίγο πιο ώριμα ρε γείτονα με φέρνεις σε δύσκολη θέση να απαντήσω στα επιχειρήματα σου, ειλικρινα τα κρίνω παιδαριώδη..
Παρεπιπτόντως η συγκεκριμένη μελέτη είναι πολύ σοβαρή, αντικειμενική και άξια σχολίων. Εγώ την έχω σε αναλογική γραφή και θα ήθελα να την σχολιάσω με άτομα που έχουν μελετήσει πολύ το θέμα και έχουν διευρυμένη αντίληψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 18:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε γείτονα σε ρωτάω 2 πράγματα

1. Τι διαψεύδει αυτά που πιστεύεις; Αν δεν υπάρχει έστω και ένα πράγμα τότε απλώς πλασάρεις μια ακόμα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ πίστη και όχι μια γνήσια επιστημονική υπόθεση (γιατί θεωρία δεν είναι με την καμία ακόμα).


2. Πώς αποδεικνύεται ότι οι Αιγύπτιοι ΔΕΝ μπορούσαν ΜΟΝΟΙ τους να καταφέρουν οτιδήποτε θαυμαστό; Το ίδιο ερώτημα το γενικεύω για κάθε πολιτισμό που θα μου φέρεις το ΧΨ επίτευγμα!


Για να εξηγούμαι για 1000η φορά. ΜΑΛΛΟΝ υπάρχει ζωή έξω από τη γη και μπορώ να σου πω από τώρα ότι παρόλο που ΔΕΝ ξέρω πώς είναι σίγουρα η εξέλιξη θα ισχύει και σε αυτήν. Από όλους τους νόμους της βιολογίας μόνο αυτή είναι τόσο καθολική και ισχυρή. Εξάλλου η χημεία του άνθρακα (οργανικές ενώσεις) ισχύει παντού στο σύμπαν. Πιθανόν να υπάρχει και ζωή με νοημοσύνη, ίσως και με αυτοσυνείδηση.

ΟΜΩΣ, αυτά τα ancient astronaut και out of place objects είναι παλιές και σάπιες ιδέες γεμάτες τραβήγματα της πραγματικότητας που έχουν απορριφθεί από την επιστημονική κοινότητα (άσε τι λέω εγώ, τι λένε οι επιστήμονες).


Όσο για το κύριο Θεοδοσίου, παρακολουθώντας και μόνο τις εκπομπές του στην κρατική, είμαι πεπεισμένος ότι οι απόψεις του θα είναι εξίσου ορθολογιστικές με τις δικές μου. Αποκλείεται να έχει καταλήξει σε συμπεράσματα περί ΟΥΦΟ όπως εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 19:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιαπετ :
quote:
Φίλε μου Think math, δε νομίζω ότι ο Αρίσταρχος βασίστηκε σε υποθέσεις. Είναι πιο πιθανό να έχουμε πλημμελή στοιχεία, σήμερα, σε σχέση μ' αυτά που είχε στη διάθεσή του ο Αρίσταρχος, με αποτέλεσμα να έχουμε ελλειπή άποψη, άλλωστε ο Κοπέρνικος δεν παραδέχτηκε ότι αντέγραφε.

Δεν είναι όμως, μόνο αυτά.

Πώς γνωρίζουν οι Ντόνκον του Μάλι, για την 50ετή τροχιά του Σείριου β' τη στιγμή που αγνοούσαμε την ύπαρξή του μέχρι πρόσφατα;;

Πώς τα ημερολόγια των Αζτέκων, των Μάγιας, των Ίνκας, ήταν τόσο ακριβή όσο τα σημερινά;;;

Έχω την άποψη ότι έχουμε στη διάθεσή μας επιλεκτικά δοσμένα στοιχεία για τις παλαιότερες εποχές και τις γνώσεις των προγόνων μας.

Επίσης σκέπτομαι ότι οι αρχαίο Έλληνες είχαν πρόσβαση σε γνώση που εμείς ούτε ονειρευόμαστε.


Είπα εγώ οτι ο Αρίσταρχος βασίστηκε σε υποθέσεις ?
Σε ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΒΑΣΙΣΤΗΚΕ και υπέθεσε οτι μία ΠΙΘΑΝΗ απάντηση στο πώς συμπεριφέρονται τα ουράνια σώματα είναι το ηλιοκεντρικό σύστημα .
Ο ίδιος ο Αρίσταρχός ειχε κάνει εργασίες και για το γεωκεντρικό σύστημα . Δεν απέρριπτε το ενδεχόμενο να ισχύει αυτό , αντι για το ηλιοκεντρικό .
Δεν είχε ΚΑΘΕΤΗ θέση , γιατί δεν μπορούσε να την αποδείξει .

Οσο για το θέμα των Ντογκον , εχω διαβάσει απο το 1988 το βιβλίο του Ρομπερτ Τεμπλ σχετικά με το Σείριο και τους Ντόγκον , εχω προσωπική άποψη , και ΔΕΝ έχω πειστεί .
Υπάρχουν πολλές εναλακτικές εξηγήσεις απο το να καταφύγει κάποιος στην "άγνωστη γνώση" και σε ευφάνταστες θεωρίες .

Τα ημερολόγια των αρχαίων πολιτισμων δεν είναι τίποτα το καταπληκτικό .
Ακόμα και η πρόβλεψη απο τους πυθαγόρειους των εκλείψεων της σελήνης και του ηλιου , είχε να κάνει απλά με τις γεωμετρικές γνώσεις που κατείχαν , και που βρίσκονται σε κάθε βιβλίο γεωμετρίας του λυκειου .

Αν σε εσένα φαίνεται καταπληκτικό να προβλεφθεί μία εκλειψη απο ανθρωπους που γνωρίζουν την ευκλειδια γεωμετρία , και τις τεσσερις πράξεις τις αριθμητικής , θα σε πληροφορήσω οτι δεν είναι .

Το ίδιο απλο είναι να ανακαλύψει κάποιος οτι η γή είναι σφαιρική , και οτι ο ηλιος είναι μεγαλύτερος απο την Γή .
Ειναι απλα πράγματα για ευφυεις ανθρώπους που γνωρίζουν καλά την γεωμετρια και τα μαθηματικά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 21:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το κύριο Θεοδοσίου, παρακολουθώντας και μόνο τις εκπομπές του στην κρατική, είμαι πεπεισμένος ότι οι απόψεις του θα είναι εξίσου ορθολογιστικές με τις δικές μου. Αποκλείεται να έχει καταλήξει σε συμπεράσματα περί ΟΥΦΟ όπως εσύ...

Με τη μόνη διαφορά οτι ο Θεοδοσίου έχει διαφορετικό σκεπτικό
Το δικό σου σκεπτικό είναι ορθολογιστικό σύμφωνα με τις υποκειμενικές σου αντιλήψεις οι οποίες έρχονται σε σύγκρουση με την πλειονότητα των φόρουμ. Αυτό θα πρέπει να σε προβληματίσει.
Κατ`αρχήν γείτονα εγώ δεν καταλήγω σε συμπεράσματα ούτε προσπαθώ να πείσω εσένα ούτε κανέναν οτι έτσι είναι.
Δεν μίλησα ούτε για ΟΥΦΟ ούτε για εξωγήινους ούτε για Νεφελίμ.
Για όλα αυτά μιλούν, αφήνει να εννοηθούν τα όσα εχουν γραφεί καθώς και κάποια ανεξήγητα.
Απλά έχεις ασπαστεί κάποιο δόγμα και οτιδήποτε έρχεται σε σύγκρουση με αυτό σε κάνει να μην ξέρεις τι λές.
Οπως πχ αυτό που σου πόσταρα προηγουμένως οτι ``Το γεγονός ότι η μύτη σημάδευε αστερισμούς που σήμερα έχουν μετακινηθεί λόγω της κίνησης των ουράνιων σωμάτων και της γης και πλέον δεν τους σημαδεύει;Δεν ξέρανε οι μεγάλοι αστρικοί ταξιδευτές αυτό το φαινόμενο;``
Και σε ρωτώ αυτό βρήκες να ρωτήσεις. Εδώ η πυραμίδα βρίθει στην κυριολεξία απο αστρονομικά στοιχεία και οχι μόνο, λές και οι κατασκευαστές της να ήθελαν το στοιχείο αυτό να περάσει στους αιώνες ως μήνυμα
Πάλι αυτό που λές είναι παιδαριώδες αφού εκτίθεσαι καθώς δικαιώνει τα λεγόμενα μου. Το οτι ο πραγματικός Βορράς οπου προσανατολίζεται η πυραμίδα αποκλίνει 2 μοίρες εξαιτίας της μετακίνησης της Αφρικανικής ηπείρου καθώς και οτι έχει αποκλίνει απο κάποιους αστερισμούς λόγω μετακίνησης τους αποδεικνύει οτι αυτοί που την κατασκεύασαν το έκαναν με απόλυτη ακρίβεια.
Το πιο ηλίθιο που μπορεί να σκεφθεί κανείς είναι να τους κατηγορήσει οτι δεν πρόβλεψαν την απόκλιση αυτή για τον απλούστατο λόγο.
Φυσικά και γνώριζαν οτι θα υπάρχει απόκλιση μετά απο 1.000 χρόνια.
Και τι ήθελες να κάνουν ρε φίλε να διορθώσουν το σφάλμα και να στρέψουν την πυραμίδα 2 μοίρες δυτικά για να πεισθεί ο industrialangel μετά απο 3.000 χρόνια?
Δηλαδή αυτός που θα το έψαχνε πρίν απο 1.000 χρόνια ή αυτός που θα το έψαχνε πρίν απο 5.000 χρόνια?
Μήπως θα ήθελες η πυραμίδα να είναι περιστρεφόμενη ή να σταματήσουν την Αφρικανική ήπειρο να περιστρέφεται?
Ελα Θεέ μου..

quote:
. Πώς αποδεικνύεται ότι οι Αιγύπτιοι ΔΕΝ μπορούσαν ΜΟΝΟΙ τους να καταφέρουν οτιδήποτε θαυμαστό; Το ίδιο ερώτημα το γενικεύω για κάθε πολιτισμό που θα μου φέρεις το ΧΨ επίτευγμα!

Εάν διαβάσεις θα διαπιστώσεις και μόνος σου μετά απο επιστημονικές μεθόδους οτι δεν ήταν ικανοί.
Είναι πάρα πολλά δεν μπορώ να τα σχολιάσω απο εδώ.
Κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις και σίγουρα κάτι θα αποκομίσεις.

quote:
1. Τι διαψεύδει αυτά που πιστεύεις; Αν δεν υπάρχει έστω και ένα πράγμα τότε απλώς πλασάρεις μια ακόμα ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ πίστη και όχι μια γνήσια επιστημονική υπόθεση (γιατί θεωρία δεν είναι με την καμία ακόμα).

Πού την είδες αγόρι μου τη θρησκευτική πίστη που πλασάρω, και που είδες το πλασάρισμα?
Ακόμα μια φορά εκτίθεσαι και με κατηγορείς, ενώ εσύ ο ίδιος δεν κάνεις τίποτα αλλο παρά να πλασάρεις τη Δαρβινική θεωρία.
Εγώ δεν σε κατηγορώ και βλέπεις οτι είμαι συγκαταβατικός και σε ανέχομαι. Πρόσεξε ομως γιατί δεν θα δεχθώ με κανέναν τρόπο να φτάσω στο σημείο να γίνω Ευρωπαίος ή τρεχαγύρευε μην φτάσουμε στο σημείο να κοσμούμε με επίθετα ο ενας τον αλλον. Είναι κατά των προθέσεων μου και της δεοντολογίας μου.
Αυτό στο λέω γιατί παρακολουθώ τον τρόπο συμπεριφοράς σου απέναντι σε οσους πάνε κόντρα στα ιδεολογικά σου πιστεύω και μόνος σου έχεις αποκαλύψει οτι δεν μπορείς να κρατηθείς και εκτίθεσαι.
Λίγο προσοχή λοιπόν οταν συζητάς και πρόσεχε τη γράφεις...

Θα μπορούσα να σου δώσω το κείμενο να το μελετήσεις καθώς και εκατοντάδες κείμενα αλλά η συμπεριφορά σου και μόνο το αποτρέπει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 21:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Think_Math
quote:
Το ίδιο απλο είναι να ανακαλύψει κάποιος οτι η γή είναι σφαιρική , και οτι ο ηλιος είναι μεγαλύτερος απο την Γή .

Kαι αφού είναι τόσο απλό γιατί μέχρι πρότινος πίστευαν οτι η γή είναι επίπεδη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 21:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
industrial
quote:
Ερώτηση... το γεγονός ότι έφτιαξαν δωμάτιο τόσο βαθιά μέσα που δεν μπορούσε να αντέξει την έλλειψη οξυγόνου κανένας άνθρωπος και έτσι έμεινε χωρίς ζωγραφιές, ΠΩΣ το εξηγείς; Κάνανε λαθάκια και τα ΟΥΦΟ

Τα στοιχεία που φθάνουν στην δημοσιότητα διαφέρουν απο τα πραγματικά.
Για αυτό ευθύνονται κάποιοι αρχαιολόγοι και οι λόγοι ποικίλουν.
Ενας λόγος είναι για να αποδείξουν τους ευσεβείς τους πόθους, οπως εσύ πχ και ενας αλλος λόγος οπως αυτός του συνταγματάρχη Richard Howard Vyse οταν έφερε στο φώς το θάλαμο αποσυμπίεσης και πλαστογράφησε τις επιγραφές λανθασμένα με αποτέλεσμα να αποκαλυφθεί η πλαστογράφηση.
Αποτέλεσμα κάποιοι σαν και σένα να οδηγηθούν σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Ασε λοιπόν τους κομπασμούς και μην κάνεις τον πονηρό για τον θάλαμο αποσυμπίεσης.

Μετά την αποκάλυψη της πλαστογραφίας καταρρέει πλέον η εκδοχή οτι ο Χέοπας ήταν ο κατασκευαστής της πυραμίδας αλλά ο συντηρητής της.

Σε μια επιτύμβια στήλη που βρέθηκε το 1857 από τον Auguste Mariette ο ίδιος ο Χέοπας αναφέρει για τις ανακαλύψεις του όταν καθάριζε την άμμο από την πυραμίδα και τη Σφίγγα. Αφιέρωσε την αφήγησή του στην Ίσιδα, την οποία αποκαλεί 'Κυρία του Δυτικού Βουνού', 'Κυρία της Πυραμίδας' και αναγνωρίζει την ίδια την πυραμίδα ως 'το Σπίτι της Ίσιδος'.

Η στήλη περιγράφει πως ο Φαραώ Χέοπας "της έκανε μία νέα προσφορά και έχτισε ξανά το πέτρινό της μνημείο". Σύμφωνα με το κείμενο, ο Φαραώ μπορούσε από εκείνο το σημείο να ατενίζει τη Σφίγγα και αναφέρει πως στα χρόνια του, το μνημείο και μία κοντινή συκομουριά χτυπήθηκαν από έναν κεραυνό. Το χτύπημα έκοψε ένα κομμάτι από το κεφάλι της Σφίγγας, το οποίο ο Χέοπας επιδιόρθωσε με μεγάλη προσοχή. Ο αιγυπτιολόγος Selim Hassan, που το 1930 ανάσκαψε τη Σφίγγα από την άμμο που την περιέβαλλε, παρατήρησε πως υπάρχουν στοιχεία που υποδεικνύουν πως η Σφίγγα είχε πάθει ζημιά από κεραυνό και πως τα σημάδια από κάποια επιδιόρθωση που της είχε γίνει στην αρχαιότητα είναι εμφανή. Επίσης σημείωσε, πως στη νότια πλευρά του μνημείου φύτρωναν κάποτε συκομουριές, που είχαν πολύ μεγάλη ηλικία.

Η στήλη καταλήγει με την ιστορία του πως ο Χέοπας έχτισε μικρές πυραμίδες για τον ίδιο και τις κόρες του, τη γυναίκα και την οικογένειά του, δίπλα στη μεγάλη πυραμίδα. Σήμερα, τα απομεινάρια από τρεις μικρές πυραμίδες βρίσκονται πράγματι στην ανατολική πλευρά του μνημείου. Οι αρχαιολόγοι έχουν βρει ανεξάρτητα ευρήματα που εμφανίζουν ότι η νοτιότερη από τις τρεις μικρές πυραμίδες που συνορεύει με την μεγάλη πυραμίδα, ήταν στην ουσία αφιερωμένη στην Χενουτσέν, σύζυγο του Χέοπα.

Tυχαίο το γεγονός οτι η θεά Ισιδα ταυτίζεται με τη θεά Αθηνά στην οποία είναι αφιερωμένος ο Παρθενώνας.
Τυχαίο και πάλι οτι ο Παρθενώνας ταυτίζεται με την πυραμίδα του Χέοπα καθώς οι κίονες συγκλίνουν κατά 0,07 του μέτρου από τη βάση μέχρι τον θριγκό, σχηματίζοντας μια πυραμίδα. Τυχαίο και πάλι ότι οι άξονες των κιόνων προεκτεινόμενοι συναντώνται σε 400 περίπου μέτρα πάνω από τον Παρθενώνα ξεπερνώντας το ύψος της πυραμίδας

Edited by - allzzaro on 13/11/2010 22:40:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης μπαρμπούτσαλα. Τίποτα δεν αποδεικνύει οποιαδήποτε γνώση πέρα από την ευφυΐα αυτού που την απέκτησε. Όταν βρεις μπουλόνια ή κράματα ή οτιδήποτε εξωγήινο εδώ είμαστε να το συζητήσουμε




Η ερώτηση του κατά πόσο η γη στην πορεία της ιστορίας της δέχτηκε επισκέψεις από το διάστημα μπορεί να απαντηθεί με βεβαιότητα μόνο αν υπάρχουν συγκεκριμένα ευρήματα ετεροχρονισμένα με την εποχή τους. Η πρόσφατη ανακάλυψη νανοτεχνολογίας στα βουνά των Ουραλίων φαίνεται να καλύπτει αυτές τις προσδοκίες.

Η ανακάλυψη των ευρημάτων που χρονολογούνται από την ύστερη Πλειστόκαινο στα βουνά των Ουραλίων οδήγησε σε φλογερές συζητήσεις. Είναι αυτά άραγε πράγματι απομεινάρια κάποιας μη-γήινης τεχνολογίας ή απλά βιομηχανικά κατάλοιπα της εποχής μας; Οι ερευνητές πιστεύουν ότι αντικείμενα που άφησαν πίσω τους εξωγήινοι επισκέπτες θα πρέπει λογικά να βρίσκονται θαμμένα σε γεωλογικά τμήματα της γης. Δυστυχώς για μας τέτοιες ανακαλύψεις θεωρούνται αρκετά απίθανες.

Κατά τις χρονιές 1991-1993, όμως, Ρώσοι χρυσοθήρες του μικρού ποταμού Narada στην ανατολική πλευρά των Ουραλίων, βρήκαν παράξενα μικρά αντικείμενα κυρίως σε σχήμα σπιράλ. Το μέγεθός τους κυμαίνεται από 3 εκατοστά μέχρι το απίστευτα μικρό 0.003 χιλιοστά! Μέχρι σήμερα αρκετά από αυτά τα μυστηριώδη κατασκευάσματα έχουν βρεθεί κατά χιλιάδες κοντά στους ποταμούς Narada, Kozhim και Balbaνyu καθώς και κοντά στα μικρότερα ποτάμια Vtisty και Lapkhevozh, κυρίως σε βάθη μεταξύ 3 και 12 μέτρων.

Αυτά τα σπιράλ αντικείμενα είναι φτιαγμένα από διάφορα μέταλλα: Τα μεγαλύτερα είναι από χαλκό ενώ τα μικρά και μικροσκοπικά είναι φτιαγμένα από σπανιότερα μέταλλα όπως το τουνγκστένιο και το μολυβδαίνιο. Το τουνγκστένιο έχει μεγάλο ατομικό βάρος και είναι πολύ πυκνό, με σημείο τήξης τους 3410°C. Χρησιμοποιείται κυρίως για την σκλήρυνση συγκεκριμένων κραμάτων ατσαλιού και φυσικά σαν νήμα για τις λάμπες πυρακτώσεως. Το μολυβδαίνιο έχει επίσης υψηλό σημείο τήξης στους 2650°C και υψηλή πυκνότητα και χρησιμοποιείται επίσης για την σκλήρυνση ατσαλιού, του οποίου προσδίδει αντοχή στην διάβρωση. Αυτά τα κράματα χρησιμοποιούνται κυρίως για ανθεκτικά τμήματα όπλων και θωρακίσεις.

Προς το παρόν τα μυστηριώδη αυτά αντικείμενα μελετώνται από την Ρωσική ακαδημία Επιστημών στην Syktyvka της Μόσχας και σε ένα ινστιτούτο επιστημών στο Ελσίνκι της Φιλανδίας. Ακριβείς μετρήσεις των, συχνά μικροσκοπικών, τμημάτων έδειξαν ότι οι διαστάσεις τους ακολουθούν τον περίφημο, πια, χρυσό κανόνα του αριθμού Φ.

Τα μέχρι σήμερα τεστ χρονολόγησης δίνουν μια ηλικία μεταξύ 20.000 και 318.000 χρόνων! Λόγω των συνθηκών και της τοποθεσίας που βρέθηκαν αποκλείστηκε από την αρχή η πιθανότητα τα αντικείμενα να προέρχονται από κάποια τεχνογενετική κατάσταση όπως εκτόξευση πύραυλου από τον σταθμό εκτόξευσης του Plesetsk.

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 13/11/2010 22:12:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

allzaro :
quote:
Kαι αφού είναι τόσο απλό γιατί μέχρι πρότινος πίστευαν οτι η γή είναι επίπεδη?

Μεχρι πόσο πρότινος εννοεις ?
Πριν την εποχη των πυθαγόρειων δεν υπήρχαν οι απαραίτητες γεωμετρικές γνώσεις .

Μετα την καταρρευση του αρχαίου κλασικου πολιτισμου , και την επικράτηση του χριστιανισμού , οι γνωσεις αυτές σχεδόν λησμονήθηκαν μαζι με την καταστροφή της βιβλιοθηκης της Αλεξάνδρειας .

Επανεμφανίζονται πάλι στην αναγέννηση μαζί με την νέα φουρνιά επιστημόνων , που τολμησε να αμφισβητήσει την αυθεντία της βίβλου και της εκκλησίας , η οποία δια νόμου απαγόρευε την οποιαδήποτε αντίθετη άποψη .

Η πεποιθηση δε οτι η γή είναι επίπεδη , ήταν η πεποίθηση του μέσου ανθρώπου .
Κανένας επιστήμονας η μαθηματικός δεν πιστευε στην επίπεδη γη μετά τους πυθαγόρειους .

Ακόμα και ο Κλαυδιος Πτολεμαιος που ορισε το πρώτο γεωκεντρικό σύστημα τον 2ο αιώνα μετα χριστόν γνώριζε οτι η Γη είναι σφαιρική .

Συνεπώς η σφαιρική Γη εχει μία ιστορία ως αστρονομικο δεδομένο εδώ και 18 τουλάχιστον αιώνες .
Αυτο εσύ το θεωρείς "Πρότινως" ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επανεμφανίζονται πάλι στην αναγέννηση μαζί με την νέα φουρνιά επιστημόνων , που τολμησε να αμφισβητήσει την αυθεντία της βίβλου και της εκκλησίας , η οποία δια νόμου απαγόρευε την οποιαδήποτε αντίθετη άποψη .


Aυτό εννοώ το 1634 ο Γαλιλαίος απαρνείται γονυπετής μπροστά στους ιεροεξεταστές τη θεωρία του ως αιρετική και λαθεμένη και δέχεται ότι η Γη είναι επίπεδη και ακίνητη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 μπουλόνια σου ζητήσαμε και εσύ μας φέρνεις βίδες.
Λογικό είναι να τα θεωρήσει ο industrial μπαρμπούτσαλα καθώς αυτά μπορεί να είναι κατασκευάσματα του homo erectusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 22:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γείτονας!!!
quote:
Το δικό σου σκεπτικό είναι ορθολογιστικό σύμφωνα με τις υποκειμενικές σου αντιλήψεις οι οποίες έρχονται σε σύγκρουση με την πλειονότητα των φόρουμ. Αυτό θα πρέπει να σε προβληματίσει.

Γιατί θα πρέπει να με προβληματίζει η πλειονότητα των φόρουμ;;; Οι πολλοί ΜΠΟΡΕΙ να κάνουν λάθος σε ζητήματα επιστήμης. Η αλήθεια (με όλη την ιδιαιτερότητα που τη χαρακτηρίζει φιλοσοφικά, τα είπα μην τα ξαναλέω) δεν εξαρτάται από το τι ψηφίζουμε αλλά από τι βρίσκουμε να ισχύει. Εδώ ο Γαλιλαίος (δεν κάνω κανένα παραλληλισμό με εμένα απλώς σαν παράδειγμα διαφωνίας με την πλειονότητα) διαφώνησε με ολόκληρη ανθρωπότητα και είχε δίκιο... Τι να λέμε τώρα;


quote:
Κατ`αρχήν γείτονα εγώ δεν καταλήγω σε συμπεράσματα ούτε προσπαθώ να πείσω εσένα ούτε κανέναν οτι έτσι είναι.
Δεν μίλησα ούτε για ΟΥΦΟ ούτε για εξωγήινους ούτε για Νεφελίμ.


Να μιλήσεις ανοιχτά και συγκεκριμένα. Δεν κάνει κακό...


quote:
Απλά έχεις ασπαστεί κάποιο δόγμα και οτιδήποτε έρχεται σε σύγκρουση με αυτό σε κάνει να μην ξέρεις τι λές.

Και ποιο δόγμα είναι αυτό; Ότι μια ανθρώπινη ζωγραφιά ΔΕΝ είναι επαρκής απόδειξη της αλήθειας; Ότι κάτι που σήμερα ΔΕ βλέπουμε με ακτίνες Χ, ραντάρ, υπέρυθρες και υπεριώδεις μπορούσαν και το έβλεπαν χαλαρά οι ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ που ζούσαν στις σπηλιές; Ότι οι εξωγήινοι είναι ανθρωπόμορφοι σε τεράστιο βαθμό παρόλο που ζούσαν σε άλλο πλανήτη ενώ τα ανθρωπόμορφα στον ΙΔΙΟ μας τον πλανήτη είναι ελάχιστα; Ότι η ριζική διαφορά περιβάλλοντος (βλ νερό-ξηρά) συνεπάγεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ίδιο πλανήτη;

quote:
Οπως πχ αυτό που σου πόσταρα προηγουμένως οτι ``Το γεγονός ότι η μύτη σημάδευε αστερισμούς που σήμερα έχουν μετακινηθεί λόγω της κίνησης των ουράνιων σωμάτων και της γης και πλέον δεν τους σημαδεύει;Δεν ξέρανε οι μεγάλοι αστρικοί ταξιδευτές αυτό το φαινόμενο;``
Και σε ρωτώ αυτό βρήκες να ρωτήσεις. Εδώ η πυραμίδα βρίθει στην κυριολεξία απο αστρονομικά στοιχεία και οχι μόνο, λές και οι κατασκευαστές της να ήθελαν το στοιχείο αυτό να περάσει στους αιώνες ως μήνυμα
Πάλι αυτό που λές είναι παιδαριώδες αφού εκτίθεσαι καθώς δικαιώνει τα λεγόμενα μου. Το οτι ο πραγματικός Βορράς οπου προσανατολίζεται η πυραμίδα αποκλίνει 2 μοίρες εξαιτίας της μετακίνησης της Αφρικανικής ηπείρου καθώς και οτι έχει αποκλίνει απο κάποιους αστερισμούς λόγω μετακίνησης τους αποδεικνύει οτι αυτοί που την κατασκεύασαν το έκαναν με απόλυτη ακρίβεια.
Το πιο ηλίθιο που μπορεί να σκεφθεί κανείς είναι να τους κατηγορήσει οτι δεν πρόβλεψαν την απόκλιση αυτή για τον απλούστατο λόγο.
Φυσικά και γνώριζαν οτι θα υπάρχει απόκλιση μετά απο 1.000 χρόνια.
Και τι ήθελες να κάνουν ρε φίλε να διορθώσουν το σφάλμα και να στρέψουν την πυραμίδα 2 μοίρες δυτικά για να πεισθεί ο industrialangel μετά απο 3.000 χρόνια?
Δηλαδή αυτός που θα το έψαχνε πρίν απο 1.000 χρόνια ή αυτός που θα το έψαχνε πρίν απο 5.000 χρόνια?
Μήπως θα ήθελες η πυραμίδα να είναι περιστρεφόμενη ή να σταματήσουν την Αφρικανική ήπειρο να περιστρέφεται?
Ελα Θεέ μου


Αντίφαση 1: Αν ήθελαν να περάσει στους ΑΙΩΝΕΣ το μήνυμα ΑΠΕΤΥΧΑΝ γιατί δεν έλαβαν υπόψιν τους την κίνηση των τεκτονικών πλακών ή την κίνηση της γης στο γαλαξία.

Αντίφαση 2 : Από που προκύπτει ότι οι Αιγύπτιοι ΔΕΝ μπορούσαν να πετύχουν την ίδια κατασκευαστική ακρίβεια;


Παρατήρηση: Τα μισά αστρονομικά στοιχεία που λες ότι υπάρχουν στην πυραμίδα είναι ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ. Ξέρω ακριβώς ποια εννοείς, ότι η ΧΨ διάσταση της πυραμίδας ανταποκρίνεται στο ΧΨ αστρικό μέγεθος. Όμως εδώ υπάρχει η πλάνη γιατί προέκυψαν μετά από μετρήσεις στο ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΟ σύστημα. Καλά πες, άντε μέτρησαν τα άστρα, ΠΩΣ στο καλό ξέρανε ότι θα καθιερωθούν τα πόδια και οι ίντσες;

quote:
Εάν διαβάσεις θα διαπιστώσεις και μόνος σου μετά απο επιστημονικές μεθόδους οτι δεν ήταν ικανοί.
Είναι πάρα πολλά δεν μπορώ να τα σχολιάσω απο εδώ.
Κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις και σίγουρα κάτι θα αποκομίσεις.

Υπάρχει επιστημονική εργασία, δημοσιευμένη που αποδεικνύει ότι οι Αιγύπτιοι ήταν ηλίθιοι, όλοι ανεξαιρέτως;;;;;;


quote:
Πού την είδες αγόρι μου τη θρησκευτική πίστη που πλασάρω, και που είδες το πλασάρισμα?

Όταν εξηγείς τον κόσμο θεωρώντας επεμβάσεις απ'έξω οι οποίες ΔΕΝ αποδεικνύονται είτε το ονομάζεις Θεό είτε ΟΥΦΟ, θρησκευτική πίστη έχεις...


quote:
Ακόμα μια φορά εκτίθεσαι και με κατηγορείς, ενώ εσύ ο ίδιος δεν κάνεις τίποτα αλλο παρά να πλασάρεις τη Δαρβινική θεωρία.

Δεν πλασάρω ΘΡΗΣΚΕΙΑ όμως. Υπερασπίζομαι μια ΓΝΗΣΙΑ επιστημονική θεωρία, θεμελιωμένη εδώ και 150 χρόνια με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ατράνταχτα στοιχεία. Στοιχεία ΟΛΟΕΝΑ και αυξανόμενα! ΧΤΕΣ για παράδειγμα μόλις μάθαμε ότι επιβεβαιώνεται ο ρόλος του σαχελάνθρωπου (εύρημα του 2001) στην αρχή του εξελικτικού δέντρου των ανθρώπων όπως έγραψα στο δίπλα θέμα. Υπερασπίζομαι την ακαδημαϊκή ελευθερία για τη διδασκαλία της επιστήμης ΧΩΡΙΣ παρεμβάσεις από θρησκευτικούς παράγοντες. Διεκδικώ την αμερόληπτη πληροφόρηση του ανθρώπου. Αν αυτό εννοείς πλασάρισμα, τότε ΤΙΜΗ μου να είμαι πλασιέ.


quote:
Εγώ δεν σε κατηγορώ και βλέπεις οτι είμαι συγκαταβατικός και σε ανέχομαι. Πρόσεξε ομως γιατί δεν θα δεχθώ με κανέναν τρόπο να φτάσω στο σημείο να γίνω Ευρωπαίος ή τρεχαγύρευε μην φτάσουμε στο σημείο να κοσμούμε με επίθετα ο ενας τον αλλον. Είναι κατά των προθέσεων μου και της δεοντολογίας μου.

Καλά κάνεις. Και εγώ θα προσπαθώ να είμαι κόσμιος. Αλλά ρε γείτονα ΔΙΑΦΩΝΩ μαζί σου, τι να κάνω, να μην το πω;;;;;;;;;


quote:
Θα μπορούσα να σου δώσω το κείμενο να το μελετήσεις καθώς και εκατοντάδες κείμενα αλλά η συμπεριφορά σου και μόνο το αποτρέπει

Θα ξαναπώ το ίδιο που είχα πει και στον Ψηλό που δεν ήθελε να δώσει στοιχεία για τους διωγμούς γιατί ο Μακεδόνας θα διαφωνούσε. Εγώ μπορεί να λέω μαλακίες και να διαφωνώ, θέλω να ακουστούν όλα. Το δημοκρατικό και το σωστό είναι να υπάρχουν στοιχεία και αντίλογος. Είναι η πληρέστερη προσέγγιση της αλήθειας.


quote:
Τα στοιχεία που φθάνουν στην δημοσιότητα διαφέρουν απο τα πραγματικά.
Για αυτό ευθύνονται κάποιοι αρχαιολόγοι και οι λόγοι ποικίλουν.
Ενας λόγος είναι για να αποδείξουν τους ευσεβείς τους πόθους, οπως εσύ πχ και ενας αλλος λόγος οπως αυτός του συνταγματάρχη Richard Howard Vyse οταν έφερε στο φώς το θάλαμο αποσυμπίεσης και πλαστογράφησε τις επιγραφές λανθασμένα με αποτέλεσμα να αποκαλυφθεί η πλαστογράφηση.
Αποτέλεσμα κάποιοι σαν και σένα να οδηγηθούν σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Ασε λοιπόν τους κομπασμούς και μην κάνεις τον πονηρό για τον θάλαμο αποσυμπίεσης.

Μάλισταααααα. Δηλαδή οι αρχαιολόγοι (φαντάζομαι αυτούς που τον βρήκαν να εννοείς) απέκρυψαν ότι ήταν θάλαμος...αποσυμπίεσης... Αλλά εσύ βρήκες την αληθεία; ΠΟΥ τη βρήκες εσύ και τη χάσαμε οι υπόλοιποι; ΚΑΙ τι αποσυμπίεζαν εκεί; Και βασικά γιατί ήταν θάλαμος αποσυμπίεσης; Ο καθένας μπορεί να το βαφτίσει ότι θέλει, ακόμα και...πυρηνικό αντιδραστήρα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 23:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.kmatthews.org.uk/cult_archaeology/out_of_place_artefacts.html


Για τα διάφορα out of place artefacts που θα μου φέρετε, τσεκάρετε λίγο εδώ τι λέει ένας σοβαρός αρχαιολόγος και πώς διαψεύδει ορισμένα από αυτά και μετά πείτε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 23:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.kmatthews.org.uk/cult_archaeology/out_of_place_artefacts.html


Για τα διάφορα out of place artefacts που θα μου φέρετε, τσεκάρετε λίγο εδώ τι λέει ένας σοβαρός αρχαιολόγος και πώς διαψεύδει ορισμένα από αυτά και μετά πείτε μου...



τσεκαριστηκε η λιστα του, δεν αναφερει πουθενα για σπιραλ αντικειμενα απο σπανια εργαστηριακα μεταλλα που βρεθηκαν σε αφθονια στα Ουραλια, που το μηκος τους εφτανε καποιες φορες σε 0.003 χιλιοστα (νανοτεχνολογια) και που οι χρονολογησεις τους εδειξαν απο 20.000 χρονια πριν μεχρι 200.000...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 23:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

allzarro :

quote:
Aυτό εννοώ το 1634 ο Γαλιλαίος απαρνείται γονυπετής μπροστά στους ιεροεξεταστές τη θεωρία του ως αιρετική και λαθεμένη και δέχεται ότι η Γη είναι επίπεδη και ακίνητη.

Αυτο το έκανε προφανώς , για να σώσει την ζωή του .

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 :

quote:
Κατά τις χρονιές 1991-1993, όμως, Ρώσοι χρυσοθήρες του μικρού ποταμού Narada στην ανατολική πλευρά των Ουραλίων, βρήκαν παράξενα μικρά αντικείμενα κυρίως σε σχήμα σπιράλ. Το μέγεθός τους κυμαίνεται από 3 εκατοστά μέχρι το απίστευτα μικρό 0.003 χιλιοστά! Μέχρι σήμερα αρκετά από αυτά τα μυστηριώδη κατασκευάσματα έχουν βρεθεί κατά χιλιάδες κοντά στους ποταμούς Narada, Kozhim και Balbaνyu καθώς και κοντά στα μικρότερα ποτάμια Vtisty και Lapkhevozh, κυρίως σε βάθη μεταξύ 3 και 12 μέτρων.

Αυτά τα σπιράλ αντικείμενα είναι φτιαγμένα από διάφορα μέταλλα: Τα μεγαλύτερα είναι από χαλκό ενώ τα μικρά και μικροσκοπικά είναι φτιαγμένα από σπανιότερα μέταλλα όπως το τουνγκστένιο και το μολυβδαίνιο. Το τουνγκστένιο έχει μεγάλο ατομικό βάρος και είναι πολύ πυκνό, με σημείο τήξης τους 3410°C. Χρησιμοποιείται κυρίως για την σκλήρυνση συγκεκριμένων κραμάτων ατσαλιού και φυσικά σαν νήμα για τις λάμπες πυρακτώσεως. Το μολυβδαίνιο έχει επίσης υψηλό σημείο τήξης στους 2650°C και υψηλή πυκνότητα και χρησιμοποιείται επίσης για την σκλήρυνση ατσαλιού, του οποίου προσδίδει αντοχή στην διάβρωση. Αυτά τα κράματα χρησιμοποιούνται κυρίως για ανθεκτικά τμήματα όπλων και θωρακίσεις.

Προς το παρόν τα μυστηριώδη αυτά αντικείμενα μελετώνται από την Ρωσική ακαδημία Επιστημών στην Syktyvka της Μόσχας και σε ένα ινστιτούτο επιστημών στο Ελσίνκι της Φιλανδίας. Ακριβείς μετρήσεις των, συχνά μικροσκοπικών, τμημάτων έδειξαν ότι οι διαστάσεις τους ακολουθούν τον περίφημο, πια, χρυσό κανόνα του αριθμού Φ.

Τα μέχρι σήμερα τεστ χρονολόγησης δίνουν μια ηλικία μεταξύ 20.000 και 318.000 χρόνων! Λόγω των συνθηκών και της τοποθεσίας που βρέθηκαν αποκλείστηκε από την αρχή η πιθανότητα τα αντικείμενα να προέρχονται από κάποια τεχνογενετική κατάσταση όπως εκτόξευση πύραυλου από τον σταθμό εκτόξευσης του Plesetsk.


Αυτα που γράφεις εδώ είναι φανερο οτι είναι ανοησίες απο ένα και μόνο πράγμα :
Οτι λέει δήθεν χρονολογήθηκαν τα υλικά αυτά και βρεθηκε για αυτά ηλικία 20000 με 318000 χρόνων .

1) χαλκινα αντικείμενα τέτοιας ηλικίας ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην ειχαν οξειδωθεί ειδικά αν έιναι τόσο μικρού μεγέθους .

2)Το ίδιο ισχύει και με το μολυβδαίνιο το οποιο ειναι δραστικό μεταλλο που οξειδώνεται πολυ γρηγορα .

3)Δεν υπάρχει καμμία μέθοδος ραδιοχρονολόγησης για μέταλικα αντικείμενα , απο οσο τυχαίνει να γνωρίζω .
Η ραδιοχρονολόγηση εφαρμόζεται μόνο σε ορυκτα και οργανικά υλικά .
Σε καθαρά μεταλλα , όπως υπαινίσεται το αρθρο , είναι απλά ανέκδοτο , ποσο μάλλον σε μεταλικές κατασκευες .
Ο μόνος τροπος να διαπιστωθεί η ηλικία μίας μεταλικής κατασκευης είναι ο βαθμός οξείδωσης της .
Απο όσο φαίνεται στις φωτογραφίες τα μεταλλικα αυτα αντικειμενα δεν εμφανίζουν καμμία οξείδωση παρόλο που αποτελούνται απο δραστικά μέταλλα .

Απο τα παραπάνω προκύπτει αβίαστα οτι το ολο σκηνικό είναι ΑΠΑΤΗ , κατι που επιβεβαιώνεται απο την ανυπαρξία αποδείξεων , παρα μόνο αναφορές απο εφημερίδες και ιστότοπους , που ουδεμία σχεση εχουν με επιστημονική ερευνα .

Περαν αυτου , κοντα στην περιοχή που βρεθηκαν τα αντικείμενα, υπάρχει Ρωσική βάση πυραυλων , και τα παραπάνω μεταλα είναι βασικά για την πυραυλικη τεχνολογία
Τι κάνει νιαου - νιάου στα κεραμμύδια δηλαδή .

Τωρα αν εσύ επιμένεις οτι νιαουρίζει ο σκύλος είναι πρόβλημα σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 23:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα αντικειμενα αυτα βρεθηκαν σε βαθος 3 εως 12 μετρων και η ραδιοχρονολογηση αφορουσε οχι το μεταλλο τους οσο κυριως την ορυκτη συνθεση του στρωματος απο το οποιο ανασυσρθηκαν...

το παραπανω απανταει σε ολες σου τις αποριες...

αν προερχοντουσαν απο πυραυλικη βαση δεν θα βρισκοντουσαν θαμενα τοσο βαθεια χωρια που δεν θα απασχολουσαν την Ρωσικη Ακαδημια Επιστημων καθως θα αναγνωριζε σ'αυτα αντικειμενα συγχρονης τεχνολογιας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 08:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους..

Να ξεκινήσω απο τον γείτονα..

quote:
Καλά κάνεις. Και εγώ θα προσπαθώ να είμαι κόσμιος. Αλλά ρε γείτονα ΔΙΑΦΩΝΩ μαζί σου, τι να κάνω, να μην το πω;;;;;;;;;

Ναί αλλά να ξέρεις κάτι.
Τα χτυπήματα κάτω απο τη μέση θεωρούνται ανήθικα.
Μην μου λές οτι πλασάρω, και μην μου φέρνεις επιχειρήματα ανούσια.
Ολα αυτά που περιγράφεις παραπάνω είναι ανούσια και με βάζεις στην κόπο να απαντήσω σε παιδαριώδη ερωτήματα.
Και όσο εγώ μπαίνω στον κόπο να απαντάω σε παιδαριώδη ερωτήματα ενός νέου που έτσι επιφανειακά απέκτησε διάφορες γνώσεις ερμηνεύοντας κάποιες συγκεκριμένες μελέτες τόσο θα μπαίνω στον κόπο να ξαναπαντώ σε νέα ερωτήματα ακόμα πιο παιδαριώδη.
Και εξηγούμαι.

quote:
Αντίφαση 1: Αν ήθελαν να περάσει στους ΑΙΩΝΕΣ το μήνυμα ΑΠΕΤΥΧΑΝ γιατί δεν έλαβαν υπόψιν τους την κίνηση των τεκτονικών πλακών ή την κίνηση της γης στο γαλαξία.

Σού εξηγήσα παραπάνω έκανες οτι ΔΕΝ κατάλαβες και αυτό είναι χτύπημα κάτω απο τη μέση γιατί δεν μπορεί να μην κατάλαβες, έξυπνος είσαι.
Σε ρωτώ και πάλι.
Τι ήθελες να κάνουν?
Να υπολογίσουν την απόκλιση που θα είχε η Αφρικανική ήπειρος?
Πές λοιπόν οτι το έκαναν και κατασκεύαζαν την πυραμίδα 2 μοίρες Δυτικότερα. Το μήνυμα τότε θα ήταν λανθασμένο για οσους το αποκρυπτογραφούσαν τα 2.000 πρώτα χρόνια. Θα ήταν σωστό ομως για τα επόμενα 2.000 χρόνια αλλά πάλι λανθασμένο για τα επόμενα 3.000 χρόνια κοκ..
Αν λοιπόν το έκαναν αυτό πάλι θα το θεωρούσες λανθασμένο και θα τους κατηγορούσες οτι έκαναν λάθος και τυχαία η αφρικανική ήπειρος απέκλινε ωστε τυχαία ταυτίστηκε η ευθυγράμιση προς το Βορρά οπότε τυχαία καλύφθηκε το λάθος τους.
Βέβαια φρόντισαν ιδιαίτερα έτσι ώστε να γίνει γνωστό στο μέλλον οτι υπάρχουν τεκτονικές πλάκες οτι αυτές ευθύνονται για την μετατόπιση των ηπείρων.

quote:
Αντίφαση 2 : Από που προκύπτει ότι οι Αιγύπτιοι ΔΕΝ μπορούσαν να πετύχουν την ίδια κατασκευαστική ακρίβεια;

Να μπώ στον κόπο να απαντήσω? Το θεωρώ μάταιο ρε φίλε δεν θα το εκτιμήσεις αλλά θα το κάνω? περιληπτικά

Πρώτα απ`όλα οι τρείς πυραμίδες και ιδιαίτερα η πρώτη ξεχωρίζουν τόσο γεωμετρικά οσο αστρονομικά αλλά και σε όγκο απ`ολες τις αλλες πυραμίδες που κατασκευάστηκαν πιο πρίν αλλά και μετά απ`αυτές.
Μόνον αυτές είναι ευθυγραμισμένες τέλεια προς το Βορρά. εστω και με την γνωστή απόκλιση.

Μόνον αυτές έχουν θαλάμους την επάνω μεριά του εσωτερικού τους, ενώ όλες οι υπόλοιπες έχουν θαλάμους μόνο κοντά στη βάση τους και αυτό αποτελεί απομίμηση των θαλάμων της βάσης που υπάρχουν και στις πυραμίδες της Γκίζας. Οι Αιγύπτιοι της εποχής των Δυναστειών, μη γνωρίζοντας την ύπαρξη των πιο υψηλών θαλάμων, δεν συμπεριέλαβαν τέτοιες δομές στις δικές τους πυραμίδες οι οποίες είναι ερείπια σε σχέση με τις πυραμίδες της Γκίζας.


Οι πυραμίδες της Γκίζας κατασκευάστηκαν με σχέδια τελείως ξένα σε σχέση με άλλες μορφές πυραμίδων.
Οι άλλες πυραμίδες αποτελούνται από πολύ μικρότερους ογκόλιθους, κατασκευάστηκαν σαν μία σειρά από κελύφη με πολλούς ενδιάμεσους εσωτερικούς τοίχους ώστε να εξασφαλιστεί η συνοχή της κατασκευής. Οι τρεις πυραμίδες της Γκίζας δεν παρουσιάζουν αυτούς τους ενδιάμεσους τοίχους. Το ίδιο το μέγεθος των ογκόλιθων προσέδιδε την απαιτούμενη σταθερότητα. Αυτό το χαρακτηριστικό αποκαλύπτει μία γενική υπεροχή στην τεχνοτροπία και επίσης υπονοεί μία πολύ υψηλότερη τεχνολογική επάρκεια που δεν την βρίσκουμε πουθενά αλλού``.
Ολες οι μετέπειτα πυραμίδες αποτελούν πραγματικά συντρίμια
σε σχέση με τις τρείς πυραμίδες.

Λογικά αν σκεφθεί κανείς θα έπρεπε όσο περνά ο χρόνος οι Αιγύπτιοι να έχουν όλο και περισσότερη τεχνολογία και θα κατασκευάζουν πυραμίδες θεαματικότερες.
Ομως συμβαίνει το ανάποδο οσο περνά ο χρόνος τόσο οι πυραμίδες γίνονται συμβατές με την τεχνολογία που είχαν.

πχ.. Πρίν τον Χέοπα δεν έχουμε πυραμίδες αλλά μασταπάδες κακής ποιότητας και σχεδόν ανύπαρκτους. Ξαφνικά ο Χέοπας κατασκευάζει την μεγάλη πυραμίδα τόσο μεγαλειώδη που αφήνει εκπληκτους τους πάντες.
Αργότερα ο Χεφρίνος κατασκευάζει μια μικρότερη. Λογικά ο Χεφρίνος θα έπρεπε να κατασκευάσει μια μεγαλύτερη καθώς με πρότυπο την πρώτη και απο την εμπειρία της κατασκευής της θα είχε τις γνώσεις να κατασκευάσει μια μεγαλύτερη και ποιοτικότερη. Ομως συμβαίνει το αντίθετο.
Αργότερα ο Μυκερίνος κατασκευάζει την τρίτη, μικρότερη απο την δεύτερη. Λογικά ο Μυκερίνος θα έπρεπε να κατασκευάσει μια πολύ μεγαλύτερη και ποιοτικοτερη απο τις δύο πρώτες.
Σίγουρα θα είχε τα μέσα και τις γνώσεις για να το κάνει.
γιατί ?

Γιατί ο Χέοπας ως προγενέστερος των αλλων βρήκε την πυραμίδα έτοιμη, χτισμένη, και ταυτίστηκε με αυτήν. Πήρε ως προγενέστερος την πρώτη την μεγαλύτερη,λογικό ειναι. Αργότερα ο Χεφρίνος ταυτίστηκε με την δεύτερη και ο Μυκερίνος με την τρίτη.

Οι πυραμίδες που κτίστηκαν μετά απο αυτές, αυτές ταιριάζουν στην τεχνολογία που είχαν οι Αιγύπτιοι την εποχή εκείνη.
Βέβια θα μπορούσα να αναπτύξω πολύ περισσότερο για τα χάλκινα εργαλεία και την εξόρυξη των ογκόλιθων, το έχω κάνει σε αλλα τόπικ.
Το συμπέρασμα απο αυτά τα λίγα που παρέθεσα είναι οτι οι τρείς πυραμίδες ΔΕΝ κατασκευάστηκαν την εποχή της 3ης δυναστείας αλλά ούτε και της 2ης ούτε και της 1ης καθώς σε αυτές τις δυναστείες έχουμε σαθρά οικοδομήματα.
Ηταν κατά πολύ προγενέστερες απλή λογική

Θρύλοι και παραδόσεις τους οποίους αγνοείς οπως αυτες απο τον Al Masudi του Ibn Abd Alhokim κ.α. αναφέρουν πως χτίστηκε η μεγάλη πυραμίδα για να προστατεύσει τη γνώση ενός μεγαλειώδους πολιτισμού από καταστροφή λόγω πλημμύρας και πως αυτή η πλημμύρα ήταν που έφερε στην εποχή των θεών το τραγικό της τέλος.

Αυτό έρχεταινα επιβεβαιωθεί απο ενα στρώμα ιζήματος πάχους 4 μέτρων γύρω από τη βάση της μεγάλης πυραμίδας, στρώμα που επίσης περιέχει πολλά όστρακα και το απολίθωμα μιας θαλάσσιας αγελάδας, τα οποία σύμφωνα με χρονολόγηση με τη μέθοδο του ραδιενεργού άνθρακα, έχουν ηλικία 11.600 χρόνων.
Οταν οι Αραβες αφαίρεσαν το περίβλημα που κοσμούσε την πυραμίδα ανέφεραν οτι ``μπορούσε κανείς να δει στις πέτρες αυτές σημάδια που είχαν σχηματιστεί από το νερό, σε ύψος που έφτανε στο μισό του συνολικού ύψους της πυραμίδας, δηλαδή στα 73 μέτρα που είναι περίπου 122 μέτρα πιο πάνω από το σημερινό ύψος των νερών του Νείλου.``
Επίσης όταν είχε ανοιχτεί για πρώτη φορά η πυραμίδα και βρέθηκε μέσα της μία κρούστα αλατιού με πάχος 2,5 εκατοστά. Το περισσότερο από αυτό το αλάτι αποτελεί φυσιολογική έκχυση από τον πέτρινο τοίχο, αλλά χημικές αναλύσεις δείχνουν επίσης πως μέρος του αλατιού έχει μεταλλική σύσταση που μοιάζει με αυτή του θαλασσινού αλατιού.

Γείτονα απο οτι αντιλαμβάνεσαι μπήκα στον κόπο και σου εξήγησα κάποια πράγματα που πιθανόν να γνωρίζεις, πιθανόν να μην γνωρίζεις.
Εσύ ξέρω θα μου ζητήσεις περαιτέρω εξηγήσεις, στοιχεία, επιστημονικές έρευνες κλπ.
Για οτιδήποτε θελήσεις σε παρακαλώ να ψάξεις να τα βρείς

quote:
Παρατήρηση: Τα μισά αστρονομικά στοιχεία που λες ότι υπάρχουν στην πυραμίδα είναι ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ. Ξέρω ακριβώς ποια εννοείς, ότι η ΧΨ διάσταση της πυραμίδας ανταποκρίνεται στο ΧΨ αστρικό μέγεθος. Όμως εδώ υπάρχει η πλάνη γιατί προέκυψαν μετά από μετρήσεις στο ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΟ σύστημα. Καλά πες, άντε μέτρησαν τα άστρα, ΠΩΣ στο καλό ξέρανε ότι θα καθιερωθούν τα πόδια και οι ίντσες;

Mπαρμπούτσαλα πάλι λοιπόν!!
Εκτίθεσαι γείτονα σε ολους οσους διαβάζουν οταν λές οτι τα μισά αστρονομικά στοιχεία είναι μπαρμπούτσαλα και σε οτι αφορά πως στο καλό ξέρανε για τα πόδια και τις ίντσες θα μπορούσα να πώ οτι ολα αυτά που λές ήταν γνωστά στους τότε Αιγύπτιους οπως ήταν γνωστό ακόμα και το αλφάβητο δές..τι λέω εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10157&whichpage=3

αυτά..

Edited by - allzzaro on 14/11/2010 09:05:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 08:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξαφνικά ο Χέοπας κατασκευάζει την μεγάλη πυραμίδα τόσο μεγαλειώδη που αφήνει εκπληκτους τους πάντες.


o Χεοπας ουδεποτε ειπε οτι εφτιαξε τη μεγαλη πυραμιδα, ειπε απλα οτι την καθαρισε απο αμμους και πως εφτιαξε κατι μικροτερες...

ουσιαστικα δεν γνωριζουμε ποιος εφτιαξε τη μεγαλη πυραμιδα, παροτι οι Φαραω εφτιαχναν στηλες με ολα τα εργα τους, καμια στηλη δεν αναφερει ποιος κατασκευασε τη μεγαλη πυραμιδα..

το ιδιο ισχυει και για τη Σφιγγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 13:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να υπολογίσουν την απόκλιση που θα είχε η Αφρικανική ήπειρος?
Πές λοιπόν οτι το έκαναν και κατασκεύαζαν την πυραμίδα 2 μοίρες Δυτικότερα. Το μήνυμα τότε θα ήταν λανθασμένο για οσους το αποκρυπτογραφούσαν τα 2.000 πρώτα χρόνια. Θα ήταν σωστό ομως για τα επόμενα 2.000 χρόνια αλλά πάλι λανθασμένο για τα επόμενα 3.000 χρόνια κοκ..
Αν λοιπόν το έκαναν αυτό πάλι θα το θεωρούσες λανθασμένο και θα τους κατηγορούσες οτι έκαναν λάθος και τυχαία η αφρικανική ήπειρος απέκλινε ωστε τυχαία ταυτίστηκε η ευθυγράμιση προς το Βορρά οπότε τυχαία καλύφθηκε το λάθος τους.
Βέβαια φρόντισαν ιδιαίτερα έτσι ώστε να γίνει γνωστό στο μέλλον οτι υπάρχουν τεκτονικές πλάκες οτι αυτές ευθύνονται για την μετατόπιση των ηπείρων.


Εσύ πρέπει να καταλάβεις, γείτονα, ότι οτιδήποτε και να έχει συμβεί εσύ το ερμηνεύεις υπέρ σου. Και το λάθος ΚΑΙ το σωστό. Δεν είναι έτσι. Επιμένω να λέω ότι αν θες να αφήσεις μήνυμα στους ΑΙΩΝΕΣ και χάνεις από παράγοντες όπως:διαστολή, κίνηση τεκτονικών πλακών,καμπυλότητα της γης, αλλαγή μαγνητικού πεδίου κτλ ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ μήνυμα άφησες. Και τελικά δε μου απάντησες ΠΟΙΟΣ θέλει να το αφήσει, οι Αιγύπτιοι ή κάποιος άλλος;


quote:
Θρύλοι και παραδόσεις τους οποίους αγνοείς οπως αυτες απο τον Al Masudi του Ibn Abd Alhokim κ.α. αναφέρουν πως χτίστηκε η μεγάλη πυραμίδα για να προστατεύσει τη γνώση ενός μεγαλειώδους πολιτισμού από καταστροφή λόγω πλημμύρας και πως αυτή η πλημμύρα ήταν που έφερε στην εποχή των θεών το τραγικό της τέλος.


Συγγνώμη, γείτονα, αλλά η άποψη ότι κάποιος που μπορεί να διασχίζει ΓΑΛΑΞΙΕΣ κατά βούληση (γιατί αυτόν υπαινίσσεσαι αλλά δεν το λες ανοιχτά) ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ από μια πλημμύρα είναι απλώς γελοία. Είναι σαν να μου λες ότι ο δικός μας πολιτισμός κινδυνεύει από τους λύκους στα βουνά.


quote:
Λογικά αν σκεφθεί κανείς θα έπρεπε όσο περνά ο χρόνος οι Αιγύπτιοι να έχουν όλο και περισσότερη τεχνολογία και θα κατασκευάζουν πυραμίδες θεαματικότερες.
Ομως συμβαίνει το ανάποδο οσο περνά ο χρόνος τόσο οι πυραμίδες γίνονται συμβατές με την τεχνολογία που είχαν.


Αν αυτός είναι ο πυρήνας της σκέψης σου, σόρρυ, γείτονα, αλλά ΠΑΣΧΕΙ. Παραλείπεις παράγοντες όπως: Την πιθανότητα να μη ζούσαν οι ευφυείς άνθρωποι που συνέλαβαν την πρώτη πυραμίδα, την πιθανότητα να μην άφησαν γραπτά με τις τεχνικές ή αυτά να καταστράφηκαν. Με λίγα λόγια ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ με μηδενικά στοιχεία ότι η τεχνολογία ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ γνωστή και είχαν τη δυνατότητα (προφανώς μέσω των τμημάτων "έρευνας και ανάπτυξης" που έχει κάθε ιερατείο) να την επεκτείνουν. Επίσης, δεν εξετάζεις την πιθανότητα να μην υπήρχε το χρήμα ή το εργατικό δυναμικό ή να υπήρχαν περίοδοι εισβολών και πολέμων που επέβαλλαν να μη δίνεται σημασία σε μνημεία αλλά στην άμυνα. Την πιθανότητα οι διάδοχοι του Χέοπα να μην ήθελαν να υποβάλλουν το λαό τους στη σωματική και οικονομική κακουχία της ανέγερσης ενός τέτοιου τεράστιου έργου...


Με τη δικιά σου λογική ας πούμε στην Ελλάδα έργα σαν τα Ολυμπιακά ΔΕ θα ξαναγίνουν και άρα αυτό σημαίνει ότι μας τα φτιάξανε οι Ελ...


quote:
Σίγουρα θα είχε τα μέσα και τις γνώσεις για να το κάνει.


Πόθεν το σίγουρα;

quote:
Εκτίθεσαι γείτονα σε ολους οσους διαβάζουν οταν λές οτι τα μισά αστρονομικά στοιχεία είναι μπαρμπούτσαλα και σε οτι αφορά πως στο καλό ξέρανε για τα πόδια και τις ίντσες θα μπορούσα να πώ οτι ολα αυτά που λές ήταν γνωστά στους τότε Αιγύπτιους οπως ήταν γνωστό ακόμα και το αλφάβητο δές..τι λέω εδώ


Τι ήταν γνωστό ρε σύ γείτονα; Ότι στο μέλλον οι άνθρωποι θα καθιερώσουν το αγγλοσαξωνικό σύστημα; Πόδια είχαν όπως και οι αρχαίοι Έλληνες αλλά ΔΕΝ ήταν ίσα με το FOOT των Άγγλων. Άλλο ΠΟΔΕΣ των Αιγυπτίων ή των Ελλήνων και άλλο FEET στο Imperial system. Οι μονάδες μέτρησης του σήμερα θα ήταν απλώς ΑΓΝΩΣΤΕΣ ακόμα και σε κάποιον εξελιγμένο πολιτισμό γιατί απλούστατα θα είχε δικές του μονάδες μέτρησης...

Και τελικά ΠΟΙΑ ήταν η χρήση ενός γιγαντιαίου γεωμετρικού σχήματος από πέτρα σε έναν προχωρημένο πολιτισμό;;;;;;;;;

Edited by - IndustrialAngel on 14/11/2010 13:57:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 15:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τελικά δε μου απάντησες ΠΟΙΟΣ θέλει να το αφήσει, οι Αιγύπτιοι ή κάποιος άλλος;

Αιγύπτιοι τότε, δεν υπήρχαν.

quote:
Συγγνώμη, γείτονα, αλλά η άποψη ότι κάποιος που μπορεί να διασχίζει ΓΑΛΑΞΙΕΣ κατά βούληση (γιατί αυτόν υπαινίσσεσαι αλλά δεν το λες ανοιχτά) ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ από μια πλημμύρα είναι απλώς γελοία.

Οντως είναι γελοία. Δεν εξαφανίστηκε όμως. Ψάξε...

quote:
Αν αυτός είναι ο πυρήνας της σκέψης σου, σόρρυ, γείτονα, αλλά ΠΑΣΧΕΙ. Παραλείπεις παράγοντες όπως: Την πιθανότητα να μη ζούσαν οι ευφυείς άνθρωποι που συνέλαβαν την πρώτη πυραμίδα, την πιθανότητα να μην άφησαν γραπτά με τις τεχνικές ή αυτά να καταστράφηκαν. Με λίγα λόγια ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ με μηδενικά στοιχεία ότι η τεχνολογία ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ γνωστή και είχαν τη δυνατότητα (προφανώς μέσω των τμημάτων "έρευνας και ανάπτυξης" που έχει κάθε ιερατείο) να την επεκτείνουν. Επίσης, δεν εξετάζεις την πιθανότητα να μην υπήρχε το χρήμα ή το εργατικό δυναμικό ή να υπήρχαν περίοδοι εισβολών και πολέμων που επέβαλλαν να μη δίνεται σημασία σε μνημεία αλλά στην άμυνα. Την πιθανότητα οι διάδοχοι του Χέοπα να μην ήθελαν να υποβάλλουν το λαό τους στη σωματική και οικονομική κακουχία της ανέγερσης ενός τέτοιου τεράστιου έργου...

Είσαι εκτός τόπου και χρόνου..

quote:
Και τελικά ΠΟΙΑ ήταν η χρήση ενός γιγαντιαίου γεωμετρικού σχήματος από πέτρα σε έναν προχωρημένο πολιτισμό;;;;;;;;;

Καμμία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 15:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιγύπτιοι τότε, δεν υπήρχαν.

Ε ωραία, ποιοι υπήρχαν; Οι Ελ;Οι Νεφελίμ; Γιατί δεν έχεις "ανοιχτά χαρτιά"; Εγώ πάντα μιλάω ανοιχτά...


quote:
Οντως είναι γελοία. Δεν εξαφανίστηκε όμως. Ψάξε.


quote:
αυτή η πλημμύρα ήταν που έφερε στην εποχή των θεών το τραγικό της τέλος.


Τελικά ποια από τις 2 προτάσεις είναι η αληθής; Γιατί εγώ μπλέχτηκα!!!


quote:
Είσαι εκτός τόπου και χρόνου.

Καθόλου. Εσύ μας λες ότι θα έπρεπε πχ την εποχή της εισβολής των Υκσώς να αφήσουν τον πόλεμο και να κοιτάνε πώς θα χτίσουνε μεγαλύτερη ή καλύτερη πυραμίδα από το Χέοπα...

quote:
Καμμία

Τότε γιατί φτιάχτηκαν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 16:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε ωραία, ποιοι υπήρχαν; Οι Ελ;Οι Νεφελίμ; Γιατί δεν έχεις "ανοιχτά χαρτιά"; Εγώ πάντα μιλάω ανοιχτά...

Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες που προέρχονται απο το παρελθόν.
Οι πληροφορίες αυτές σκοπίμως είναι λαθεμένες.
Σκοπός αυτών των πληροφοριών ήταν ενας.
Να καλύψουν οσο το δυνατόν περισσότερο την ταυτότητα και οχι μόνο αυτών που εμείς αποκαλούμε Ελ και Νεφελίμ.
Μέσα ομως απο τις μυθολογίες αλλά και τις παραδόσεις των λαών τους ταύτισαν με Θεούς και με την πάροδο του χρόνου μυθοποιήθηκαν με αποτέλεσμα να κλειδώσουν ερμητικά κάθε πληροφορία πέραν του μύθου.
Το ερώτημα είναι γνωρίζουν κάποιοι κάτι περισσότερο απο οτι θα μπορούσε να γνωρίζει ενας συνηθισμένος ερευνητής του θέματος?
Η απάντηση είναι ναί υπάρχουν.
Κάτι που θα πρέπει να προσέχουμε ιδιαίτερα με βάση την σκόπιμη παραπληροφόρηση είναι οι μύθοι και η ιστορία μας.
Θα μπορούσαν πχ όλοι αυτοί που έγραψαν τους μύθους, την μυθιστορία ή ακόμα και την ιστορία να την μετέδωσαν σκοπίμως διαστρεβλώμενη και αυτό δεν το έκαναν άθελα τους αλλά σκοπίμως.
Ομως υπήρχαν και κάποι που διαφωνούσαν και έγραψαν την αλήθεια κρύβοντας την είτε σε βράχους είτε σε ερήμους είτε κάπου με ασφάλεια έτσι ώστε κάποτε να διαψευστούν οι παραπληροφορούντες.
Ομως επειδή ο κόσμος είναι ευφάνταστος θα μπορούσε να συμβεί και το αντίθετο. Οι αρχικές πληροφορίες να είναι σωστές και κάτι ενα αλλο κείμενο να τις αναιρέσει.

Θα μπορούσε και πάλι να συμβουν και τα δύο. Και να ήταν διαστρεβλωμένη αλλά και να την διαστρέβλωσαν περαιτέρω. Τέτοια λοιπόν υπάρχουν χιλιάδες.

Απο τη στιγμή λοιπόν που κάποιοι ανήκαν σε κάποιες οργανώσεις απο τότε και μπόρεσαν να περάσουν κάποιες διαστρεβλωμένες πληροφορίες σίγουρα θα μπορούσαν να το κάνουν και τώρα.
Βέβαια ισχύει και το αντίθετο. Με το πρόσχημα αυτό σωστές πληροφορίες να ενοχοποιούνται ως παραπλανητικές.

Εγώ οφείλω να ομολογήσω οτι δεν είμαι σε θέση να μπορέσω να σου πώ πέρα απο αυτά που σου γράφω με βεβαιότητα για το ποιοί ήταν, αν ήταν απλοί άνθρωποι ή αν ήταν κάποιοι μετουσιωμένοι σε ανθρώπους ή αν ήταν κάποιοι που δεν ήταν άνθρωποι.
Η αλήθεια είναι οτι οπου υπάρχει φωτιά, υπάρχει και καπνός έτσι στην όλη υπόθεση βλέπουμε τον καπνό αλλά δεν βλέπουμε τη φωτιά.
Ανοικτά σου μίλησα..

Μιάς και είπα τόσα επέτρεψε μου να πώ και κάτι αλλο σχετικά με τις πυραμίδες, συγνώμη που επικεντρώνω τόσο την προσοχή μου εκεί αλλά βρίσκω αρκετά.
Το 1984 ενας ειδικός Robert J. Wenke του πανεπιστημίου της Ουάσινγκτον και πρόεδρος του Αμερικανικού Ερευνητικού Κέντρου στην Αίγυπτο πήρε άδεια να συλλέξει ασβεστολιθικά δείγματα από τη μεγάλη πυραμίδα. Τα δείγματα περιείχαν σωματίδια από κάρβουνο, απομεινάρια από έντομα, γύρη και άλλα οργανικά υλικά που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για ανάλυση με τη μέθοδο του άνθρακα 14 και αυτό γιατί τα πετρώματα αντιδρούν παράξενα στη μέθοδο αυτή.
Τα δείγματα έδωσαν αρχικά ένα μεγάλο χρονικό πλαίσιο, με χρονολογίες που διέφεραν μεταξύ τους μερικές χιλιάδες χρόνια απο το 3100 έως 2850 π.Χ. Το περίεργο είναι ότι οι χρονολογίες που προέκυψαν από τα δείγματα που βρέθηκαν κοντά στην κορυφή της πυραμίδας, τοποθετούν το χτίσιμό της χίλια χρόνια πριν από τις χρονολογήσεις των δειγμάτων που προέρχονται από τη βάση της.
Με λίγα λόγια η τα δείγματα που ελήφθησαν απο την κορυφή έχουν χρονολογία το 3.100 ενώ η βάση το 2850
Κάποιοι άρχισαν να υποθέτουν οτι η πυραμίδα ξεκίνησε να χτίζεται πρώτα απο την κορυφή και τελείωσε μετά απο χίλια χρόνια η βάση της.
Εσύ που είσαι επιστήμονας και σπουδάζεις μηχανική σίγουρα θα μπορείς να λύσης το γρίφο


Edited by - allzzaro on 14/11/2010 17:06:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 16:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΡΗΤΙΡΙΑ.
ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΘΩΜΕΝΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΑΝΘΩΠΟΕΙΔΗΣ ΠΥΘΙΚΟΥΣ.

ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΣΗΣΗ.

ΑΝ ΙΣΧΥΕ Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΔΑΡΒΙΝΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΡΚΟΔΗΛΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑΣΙΜΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ?

ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΙΔΩ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ.

ΑΣ ΨΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 16:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απαντηση δεν πηραμε για τα μπουλονια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 16:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΡΗΤΙΡΙΑ.
ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΘΩΜΕΝΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΑΝΘΩΠΟΕΙΔΗΣ ΠΥΘΙΚΟΥΣ.

ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΣΗΣΗ.

ΑΝ ΙΣΧΥΕ Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΔΑΡΒΙΝΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΡΚΟΔΗΛΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑΣΙΜΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ?

ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΙΔΩ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ.

ΑΣ ΨΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ



ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ , πως κυκλοφορουν ακομη στο δρομο κατι μερσεντες του 40 ή του 12 ? ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ , αντεξε στο χρονο

τι θα πει αυτο για τον κροκοδειλο ? οτι τα χαρακτηριστικα που ειχε και ο χωρος οπου ζουσε του επετρεψαν να κυριαρχησει και να μην εχει εχθρους , πολλους και ικανους να τον οδηγησουν σε εξαφανιση ... ή καπως ετσι ... το αποτελεσμα ηταν να μην εχει την αναγκη να αλλαξει αυτο που τοσο πολυ επιτυχια ειχε ...

απορω γιατι ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο να γινει καταναοητο κατι τοσο απλο

η εξελιξη αυτο που λεει με απλα λογακια ειναι οτι , τα χαρακτηριστικα ενος ειδους αλλαζουν κατα απο την πιεση του κινδυνου που εχει αυτο το ειδος να εξαφανιστει , τα χαρακτηριστικα που προσφερουν μακροζωια σε ενα ειδος παραμενουν , ενω αυτα που του αφαιρουν χρονια εξαφανιζονται ή ελαχιστοποιουνται , φυσικα υπαρχουν και τα ειδη που δεν καταφερνουν να προσαρμοστουν και εξαφανιζονται ... νομιζω οτι ο φιλος ΙΑ το εχει αναπτυξει πολυ καλα και αρκετες φορες ... ψαξτο να το βρεις...
(εαν παλι κανω λαθος με διορθωνεται)


οκ, σορυ τωρα ειδα οτι εχει απαντησει ο ΙΑ

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 14/11/2010 17:04:38

Edited by - makfor on 14/11/2010 17:05:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 16:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΙΣΧΥΕ Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΔΑΡΒΙΝΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΡΚΟΔΗΛΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑΣΙΜΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ?

Τα έχουμε πει αυτά. Σε αυτό ειδικά ακριβώς έχω δώσει ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΕΣ απαντήσεις σύμφωνα και με το έργο του Δαρβίνου και με την εξελικτική θεωρία. Αν ψάξεις θα βρεις τα θέματα την προέλευση του ανθρώπου θα βρεις την απάντηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro , εχεις κανα λινκ για την θεωρια που αναφερεις , τωρα την ακουω πρωτη φορα , εαν εχει κατι καλοδεχουμενο ... ευχαριστω

οσο αφορα την θεωρια εχω την εξης απορια ,

αρχικα να ρωτησα πηραν δειγμα απο την πετρα ή απο την επικαλειψη που ειχε η πετρα , καθως εαν θυμαμαι καλα η πυραμιδα ειχε "καλυψη" (δεν μου ερχετε η σωστη λεξη) και φαινονταν λοια , μερος εχει μεινει μονο στην κορυφη (καταλαβατα τι λεω τωρα χαχα)

αυτο που θα ελεγα εγω ειναι οτι απο το μερος που ξεθαβαν τις πετρες , ειναι λογικο αρχικα να επερναν το ποιο πανω πετρωμα αρα και το ποιο φρεσκο , ενω οσο περνουσε ο χρονος , αρα εφταναν προς την κορυγη τοσο χρησιμοποιουσαν και παλαιοτερα πετρωματα (ως σκεψη που γεννηθηκε οταν διαβασα το ποστ)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2421875
Maintained by Digital Alchemy