ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δαρβίνος vs Θρησκείας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στα @@ μου ο Δημόκρτιος ο οποίος όμως μιλούσε για πύρινους Δαίμονες που κατοικούν στον αέρα.



Μίλα σαν άνθρωπος ρε φίλε...σταμάτα επιτέλους την ακατάσχετη αυτοκαταστροφή σου...ηρέμησε ανθρωπέ μου...τι στο καλό έχεις πάθει..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iron Man
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iron Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:

αν είχαν συμβεί αυτά που λες, τότε η ζωή θα άρχιζε πάλι από την αρχή και θα χρειαζόταν εκατομμύρια χρόνια για να υπάρξουν ζώα μεγαλύτερα από τα σκαθάρια



οπως λεει και ο Πλατωνας απο τον κατακλυσμο επεζησαν κυριως μειονοτητες ορεινων πληθυσμων (που ειχαν τη δυνατοτητα να καταφυγουν σε μια κοντινη μεγαλη σπηλια συμπληρωνω εγω)...πιθανως να επεζησαν και λιγοι που προλαβαν να κρυφτουν σε καποιο καταφυγιο περιοχης που δεν καλυφθηκε απο νερα (οι περιοχες στο εσωτερικο καποιων ηπειρων ισως τη γλυτωσαν απο το νερο)...το ενδιαφερον ειναι οτι οι Ινδιανοι της Μεσης Αμερικης εχουν περιγραφες για τις μερες που ακολουθησαν τον μεγαλο κατακλυσμο που θυμιζουν πυρηνικο χειμωνα (που θα συνεβαινε αν επεφτε μετεωριτης αλλα θα μπορουσε να υπαρξει και μετα την μετατοπιση του αξονα)....



κάτι που δεν μπορείτε να καταλάβετε είναι ότι μετά από μια τέτοια καταστροφή έχουμε κατάρρευση της τροφικής αλυσίδας

όσα άτομα επιζήσουν έχουν να αντιμετωπίσουν τρομακτικές αλλαγές
έναν σεισμό έκανε στην αϊτή και αν δεν τους δυνόταν βοήθεια από έξω θα είχαν όλοι πεθάνει
φαντάσου τώρα την καταστροφή αυτή μεγεθυμένη 10 φορές και σε παγκόσμια κλίμακα
δεν θα έμενε ούτε κουνούπι




εχουμε αναλογες αποδεδειγμενες καταστροφες απο μεγαλους μετεωριτες, πιχι αυτος που επεσε στο Μεξικο δημιουργοντας τον περιφημο κολπο και αποτελοντας το αιτιο για την εξαφανιση των δεινοσαυρων...

μετα επικρατησε πυρηνικος χειμωνας αλλα παρ'ολα αυτα πολλα ειδη επεζησαν εστω σε μικρους αριθμους...μια καταστροφη δεν πλητει ολο τον πλανητη εξισου, καποιες περιοχες τη γλυτωνουν, ακομη κι εκει βεβαια οι επιζοντες θα ειναι ελαχιστοι αλλα παρ'ολα αυτα καποιοι τα καταφερνουν τελικα...



ωραία για πάρε αυτό το παράδειγμα και δες μετά από πόσα εκατομμύρια χρόνια είχαμε πάλι βιοποικιλότητα στην γη
δες αν επέζησε κάτι από τα προηγούμενα είδη και αν έμεινε αναλλοίωτο ή αν μεταλλάχτηκε σε κάτι άλλο με την πάροδο των ετών
και μετά φαντάσου αυτή την καταστροφή σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα γιατί εσύ μας λες για μετατόπιση των ηπείρων,για λιώσιμο πάγων,για τζουνάμι σε κάθε παραθαλάσσια περιοχή και όχι για μια απλή πτώση μετεωρίτη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iron Man
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iron Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικότατος ο άθεος,καθ ότι,εδώ φοβόμαστε, μια κλιματική αλλαγή,
ότι θα αλλάξει τον πλανήτη,με όσα λέμε ότι συμβήκαν,γιατί δνε έγινε
η καταστροφή της γής;....
Τέτοια παράλογα, δεν μπορώ καθόλου....
Άιρον μαν, ηρέμησε, λέγε τις θέσεις σου, τίποτε άλλο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..η γαλλικη επανασταση που εφερε στην εξουσια τους αστους πρωτα κυνηγησε τη μοναρχια και μετα τον κληρο...το μεγαλο κεφαλαιο δεν θελει λαους που νηστευουν και που ζουν στα πλαισια της οικογενειας, θελει βαρβατους καταναλωτες και γλεντοκοπους...


Αρίστο , ας χαλαρώσουμε...ελπίζω κάποια στιγμή ότι θα γνωρισθούμε και θα ήθελα πολύ να μιλήσουμε με άνεση...δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα παντως..βλέπεις επιλεκτικά την μια όψη και το λέω με πολύ καλή διάθεση...

http://www.youtube.com/watch?v=1PhgnXc_l64


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Iron man,επειδή έχεις κάποιες γνώσεις και σκέψεις που
δείχνουν ενδιαφέρουσες, αν θέλεις, προσπαθησε να ακολουθήσεις τη συμβουλή του Εαρινού και να ηρεμήσεις....
Θέλω εγώ να συζητήσουμε, με ενδιαφέρουν,εννοώ, αυτά που γράφεις, γι αυτό μην το κανεις δύσκολο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iron Man
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iron Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iron Man
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iron Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράψε τις θέσεις σου,iron man, αυτο που κάνεις...
Ελεγες για τους αγγέλους,αλλά, δεν λές, για διαστάσεις που
ζουν, αυτά τα όντα..Ούτε για τη δική μας φυλακή - διάσταση της ύλης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

..η γαλλικη επανασταση που εφερε στην εξουσια τους αστους πρωτα κυνηγησε τη μοναρχια και μετα τον κληρο...το μεγαλο κεφαλαιο δεν θελει λαους που νηστευουν και που ζουν στα πλαισια της οικογενειας, θελει βαρβατους καταναλωτες και γλεντοκοπους...


Αρίστο , ας χαλαρώσουμε...ελπίζω κάποια στιγμή ότι θα γνωρισθούμε και θα ήθελα πολύ να μιλήσουμε με άνεση...δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα παντως..βλέπεις επιλεκτικά την μια όψη και το λέω με πολύ καλή διάθεση...

http://www.youtube.com/watch?v=1PhgnXc_l64


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


χαλαρωνουμε, ακου κομματαρα μιας και εκανες την αρχη...

http://www.youtube.com/watch?v=OEalg62F8Zg&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω καν τι λέτε και δεν γίνεται να ηρεμήσω περισσότερο γιατί είμαι μεθυσμένος. Απλά λέω τις ειλικρινείς θέσεις μου με την βοήθεια της αλκοόλης. Άντε σας αφήνω να μιλήσετε σοβαρά(lol).



Φίλε μου , όλοι μας έχουμε τα πρόβλάματά μας και τις ανησυχίες μας και δεν είπαμε ποτέ και κανένας , ότι γνωρίζουμε δα το πως έχουν τα πράματα..αλλοίμονο..συζήτηση κάνουμε και τυχαίνει ο καθένας να έχει την άποψή του και καλοδεχούμενη -και το εννοώ- .
Προσωπικά δεν βρίσκω παράνοια σε ότι και να ειπωθεί και κάθε τι θεωρώ ότι αποτελεί και ένα -ακόμα- πετραδάκι στην ανάγκη όλων να καταλάβουμε κάτι περισσότερο...!!!
Προσωπικά βλέπω το πρόσωπο του θεού , μέσα απ'ολα όσα υπάρχουν γύρω μου -αυτός υποτίθεται ότι τα δημιούργησε- και νοερά τον προσεγγίζω -Θεό..δημιουργό...όπως και να το/τον λένε-...δεν γνωρίζω αν υπάρχει θεός και που αυτός βρίσκεται , μπορεί κάποιοι συνάνθρωποί μου να το/ον έχουν δεί -εντάξει- , προσωπικά δεν τον έχω δεί ποτέ μου...ωστόσο δεν είμαι ούτε αρνητικά διακείμενος σε μια τέτοια προοπτική , ούτε και θετικά...και σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει οτιδήποτε επι προσωπικού , αρκεί να εξέλειπαν οι βρισιές και οι προσβολές , μολονότι προσωπικά δεν με αγγίζουν...και αν θές και σε ηρεμεί αυτό κάντο σε μένα μόνο όμως..είμαι μαζόχα βλέπεις!!!

Νά'σαι καλά και καλό είναι το ποτό καμμιά φορά...υπάρχει και το ωραίο μεθύσι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 22:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλαμψες ήλιος, Εαρινέ μου!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η καταστροφη απο εναν μετεωριτη δεν ειναι "επεσε λιγο παραπανω αλατι στο φαϊ και θα ριξο μια πατατα να το διορθωσω" αλλα εξαφανιστηκε το φαι και το αλατι μαζι με την κατσαρολα ....

quote:

Πριν 250 εκατομμύρια χρόνια, στην Πέρμια περίοδο της γεωλογικής ιστορίας της Γης, πολύ πριν έρθουν οι δεινόσαυροι πάνω στη γη, η ξηρά και οι ωκεανοί έσφυζαν από ζωή. Ήταν μια χρυσή εποχή για τη βιοποικιλότητα λίγο πριν έρθει η μεγάλη καταστροφή, η μεγαλύτερη μαζική εξαφάνιση όλων των εποχών. Μέσα σε μερικές χιλιάδες χρόνια το 95% των μορφών της ζωής στον πλανήτη εξαφανίστηκε. Αλλά ποιά φυσική καταστροφή θα μπορούσε να εξαφανίσει τη ζωή σε μια τέτοια τεράστια κλίμακα;

Οι ειδικοί λοιπόν από τα στοιχεία που έχουν βρει λένε ότι η εξαφάνιση των δεινοσαύρων, πριν 65 εκατομμύρια χρόνια (στο όριο της Κρητιδικής (Κ) - Τριτογενής (Τ) περιόδου ή K/T), δεν ήταν τίποτα μπροστά στη μαζική εξάλειψη των ειδών της Πέρμιας περιόδου. Το γεγονός που σημάδεψε την περίοδο K/T σκότωσε το 60% της ζωής πάνω στη Γη, ενώ στην Πέρμιαν το 95%.

ποιο αναλυτικα εδω


μια αναφορα στην γη και την ιστορια της


quote:

Πριν 4 δισ. χρόνια και ενώ η ζωή στους ωκεανούς είχε ήδη κάνει την πρώτη δειλή εμφάνισή της, συνέβη η τελευταία απ’ τις τιτάνιας αυτές συγκρούσεις. Η δύναμη της πρόσκρουσης πυράκτωσε ολόκληρο τον πλανήτη και εξαέρωσε όλους τους ωκεανούς της γης! Ολόκληρος ο πλανήτης φλεγόταν σε χιλιάδες βαθμούς θερμοκρασίας για έναν ολόκληρο χρόνο, αφανίζοντας κάθε μορφή ζωής. Κι όμως σε σχισμές της γης και υπόγειες δεξαμενές, ίχνη ζωής επέζησαν και συνέχισαν τον αγώνα της επιβίωσης.
.....
Η εκπληκτική αυτή ικανότητα της ζωής να επανέρχεται στη ζωή μετά από ασύλληπτη μακροχρόνια αδράνεια απεδείχθη πρόσφατα. Επιστήμονες αφού ανέσυραν μικροοργανισμούς από αλατορυχεία χιλίων μέτρων βάθους. Φαντασθείτε… επανέφεραν σε ύπαρξη αυτούς τους μικροοργανισμούς μετά από νάρκωση 250 εκ χρόνων!
Έθρεψαν τους μικροοργανισμούς αυτούς για 4 μήνες και τα νεκρά αυτά μικροσκοπικά οντά, όχι μόνο επανήλθαν στη ζωή μετά από αδράνεια 250 εκ χρόνων, αλλά άρχισαν και να πολλαπλασιάζονται.
.....
Υπερ-παγετώνια περίοδος
Δεν ήταν όμως μόνο οι μετεωρίτες και η λάβα που απείλησαν τη ζωή στον γαλάζιο μας πλανήτη… που σημειωτέων τότε δεν ήταν καθόλου γαλάζιος!
Πριν από 2,2 δισ. χρόνια αλλά και πριν από 800 εκ χρόνια
έγιναν επίσης δυο κολοσσιαίες καταστροφές με την μομφή καθολικού ψύχους!
Ήπιες μορφές παγετώνων (πολικών) έχουμε κάθε 100.000 χρονιά. Η τελευταία δε τέτοια ήπια παγετώνια περίοδος ήταν μόλις πριν από 20.000 χρόνια.
......
Όμως στις δυο αυτές υπερ-παγετώνιες περιόδους η θερμοκρασία της παγκόσμιας επιφάνειας έφτασε τους -50 βαθμούς!
Οι ωκεανοί είχαν παγώσει σε βάθος ενός χιλιομέτρου!
Αυτή η παγωμένη περίοδος κράτησε δεκάδες εκατομμύρια χρονιά εξαφανίζοντας σχεδόν κάθε μορφή ζωής.

......
Το μεγάλο θανατικό!
Πριν από 250 εκ. χρόνια
Η ζωή όμως, είχε αρκετό ακόμα δρόμο μπροστά της, και οι μεγάλες πλανητικές καταστροφές, την εξανάγκαζαν συνεχώς σε νέα άλματα.
Πριν από 250 εκ χρόνια, συνέβη η μεγαλύτερη ηφαιστειακή έκρηξη που σημειώθηκε ποτέ στη γη, και που εξαφάνισε το 95% όλων των φυτών και λοιπών πλασμάτων ωκεανού και ξηράς στον πλανήτη!

τα αποσπασματα απο εδω , πραγματικα δεν ηξερα τι να επιλεξω


οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερα ας δει στα λινκ που εδωσα παραπανω, ασχετως "πιστης" , η οποια δεν κινδυνευει απο το διαβασμα, πιστευω οτι ειναι αρκετα ενδιαφεροντα τα στοιχεια που παρουσιαζονται

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..χαλαρωνουμε, ακου κομματαρα μιας και εκανες την αρχη...

http://www.youtube.com/watch?v=OEalg62F8Zg&feature=related


Άντε να σε κουφάνω ρε Αρίστο...θυμάσαι..???

http://www.dailymotion.com/video/x2n7iw_boney-m-daddy-cool-1976_music


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οσο αφορα την μετακινηση των αξονων , το πανω κατω δηλαδη , δεν βρηκα κατι

μεσα στο ψαξιμο βρηκα το παρακατω οπου δειχνει (στο λινκ , μη με βαζεται να κουβαλαω εικονες ) την κινηση της γης , ενδιαφερον εχους τα εξης

α) οτι ο πολικος αστερας δεν ειναι παντα ιδιος , αλλος πριν 3000 χρονια που το κοιτουσαν καποιοι και φιλοσοφουσαν ισως , αλλως σημερα, αλλως πριν 14.000 χρονια

β) η ημερομηνιες των αστερισμων (για αυτους που πιστευουν στην αστρολογια εχει ενδιαφερον να ακουσουμε την αποψη τους) ειναι διαφορετικες απο αυτες που μας λενε οι αστρολογοι ... το εξηγει στο λινκ


περισσοτερα εδω

τωρα οποιες εχει κατι αλλο για την μετακινηση , μεταπτωση ή δεν ξερω τι αλλο του αξονα της γης , ας το φερει να το ριξουμε μια ματια ρε παιδια , οπως και για το θεμα των παγων που το βαρος τους επιρεαζει και μετακινει τους αξονες , η γη δεν ειναι στρογγυλη , δεν ειναι σφαιρα εννοω αυτο που την επηρεαζει (θεωρω , χωρις να εχω καποια βεβαιοτητα) ειναι ο ισημερινος της (ο σημερινος για να μη μπερδευομαστε) καθως ειναι το ποιο "παχυ" σημειο ... (ετσι νομιζω παρατηροντας την σβουρα στο τραπεζι)


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Edited by - makfor on 23/11/2010 23:13:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iron Man
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iron Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στίχοι: Γιάννης Αγγελάκας
Μουσική: Γιάννης Αγγελάκας
Πρώτη εκτέλεση: Γιάννης Αγγελάκας

Δεν ξέρω αν βρίσκεται κρυμμένος
στα νύχια σου ο Θεός
μα εσύ πιο πολύ μου μοιάζεις
για λύκος νηστικός
κι όταν στα πρόβατα αγορεύεις
για του έθνους το καλό
διάολε σε βλέπω να χορεύεις του κτήνους το χορό.

Πες μου πως γίνεται η αγάπη
να ζει απ' τη λέξη εχθρός
και πως θα βρω τη σωτηρία σκυμμένος και βουβός
κι αν πάλι αυτό το τραγουδάκι σου μοιάζει αιρετικό
διάολε φύγε από μπροστά μου, μου κρύβεις το Θεό.

Ποιος σκαλίζει το σκοτάδι στην ψυχή μου κι όταν χαίρομαι ποιος κλαίει
ποιος παλεύει να μισήσω το κορμί μου κι όταν τ' αγαπάω ποιος φταίει
ποιος φρενάρει και ρημάζει τη ζωή μου κι όταν προχωράω ποιος κλαίει
ποιος ζητά να χαμηλώσω τη φωνή μου κι αν του τ' αρνηθώ ποιος φταίει

τραγουδι

αυτο παλι για τους χριστιανους

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Edited by - makfor on 23/11/2010 23:28:24

Edited by - makfor on 23/11/2010 23:29:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλαμψες ήλιος, Εαρινέ μου!!!!!

Ο ήλιος υπάρχει παντού Βαγγέλη , αρκεί εμείς να τον αναγνωρίζουμε και να τον καλούμε στην ζωή μας...!!!
Στο χαμόγελο των συνανθρώπων μας...
Σε μια γλυκειά ματιά...
Σε ένα "καλημέρα" αγνώστου...
Στο ιδιαίτερο πλατάγιασμα της θάλλασας...
Στο ολόγιομο αεράκι που δροσίζει το είναι μας...
Στην καλοσύνη που απαντάει στην οργή..-πολλές φορές "δίκαιη"-...
Στην ήρεμη και όμορφη σκέψη που εκ των υστέρων σε κάνει να αισθάνεσαι τόσο όμορφα...

Παντού υπάρχει το σκοτάδι αλλα και ο ήλιος...ακόμα και αν ο ήλιος είναι ψηλά , υπάρχει και το σκοτάδι συνάμα...σκοτάδι σε μια ηλιόλουστη μέρα...ηλιόλουστη έξω και τριγύρω μας , μα μέσα μας μπορεί σκοτάδι να επικρατεί και τον ήλιο δεν τον λογίζει , δεν τον βλέπει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραίο είναι το μεθύσι όλη την ώρα γελάω. Για εσάς μάλλον δεν είναι ωραίο. lol

Απο πότε τη μαστούρα την λένε μεθύσι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραίο είναι το μεθύσι όλη την ώρα γελάω. Για εσάς μάλλον δεν είναι ωραίο. lol

Τώρα ακούω Παύλο.

Αποκάλυψη

http://www.youtube.com/watch?v=FoJ6blFmvek


Ακούς Σιδηρόπουλο...άλλα ακούσματα αυτά...απο άλλους τόπους φερμένα..



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iron Man
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iron Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iron Man
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iron Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον Παράδεισο
Διάρκεια : 4' 24"
Στίχοι : Γ. Αγγελάκας
Μουσική : Γ. Καρράς Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
καθένας βρίσκει όσα πάντοτε ποθούσε...
Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
βρήκα κι εγώ μια φυλακή για την καρδιά μου
που λεύτερη δεν άντεχε, ψυχορραγούσε...

Εχει στον παράδεισο λεωφόρους
Εχει στον παράδεισο ουρανό
Εχει στον παράδεισο κορίτσια
Εχει στον παράδεισο,
εχει στον παράδεισο αλκοόλ...

Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
καθένας βρίσκει ότι πάντοτε ποθούσε...
Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
βρήκα κι εγώ μια φυλακή για την καρδιά μου
που λεύτερη δεν άντεχε, ψυχορραγούσε...

Εχει στον παράδεισο σοκολάτες
Εχει στον παράδεισο πλατείες σαν του Πεκίνου
Εχει στον παράδεισο, εχει τρομοκράτες
Υπάρχουν στον παράδεισο, έξοδοι κινδύνου...

Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
καθένας βρίσκει ότι πάντοτε ποθούσε...
Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
βρήκα κι εγώ μια φυλακή για την καρδιά μου
που λεύτερη δεν άντεχε, ψυχορραγούσε...

Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
καθένας βρίσκει όσα πάντοτε ποθούσε
Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
καθένας βρίσκει αυτά που πάντοτε ποθούσε
Ω, είναι ωραία στον παράδεισο
(είναι πολύ ωραία)
Ω, είναι ωραία στον παράδεισο...
(άντε πάμε να φύγουμε...)

ε αντε να παμε γρηγορα ρε παιδια

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος

quote:

ωραία για πάρε αυτό το παράδειγμα και δες μετά από πόσα εκατομμύρια χρόνια είχαμε πάλι βιοποικιλότητα στην γη
δες αν επέζησε κάτι από τα προηγούμενα είδη και αν έμεινε αναλλοίωτο ή αν μεταλλάχτηκε σε κάτι άλλο με την πάροδο των ετών
και μετά φαντάσου αυτή την καταστροφή σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα γιατί εσύ μας λες για μετατόπιση των ηπείρων,για λιώσιμο πάγων,για τζουνάμι σε κάθε παραθαλάσσια περιοχή και όχι για μια απλή πτώση μετεωρίτη



διαβασα πολυ προσεκτικα για τις παλιοτερες γεωλογικες καταστροφες απο το λινκ που εδωσε ο makfor και ειδα οτι καμια δεν δημιουργησε απολυτη εξαφανιση των ειδων, αυτη με τους δεινοσαυρους μονο 65%, η χειροτερη της Περμιου πλησιασε το απολυτο αλλα τελικα σταματησε στο 96%...ειδα επισης οτι σε καθε καταστροφη αλλες κατηγοριες ζωων πληττονται και αλλες οχι..

φυσικα και η βιοποικιλοτητα πληττεται κατακορυφα αλλα πιθανον αν νησιδες βιοτοπων επιβιωσαν σε καθε ηπειρο μετα τον κατακλυσμο (που αναφερουν τα παραδοσιακα κειμενα) να ηταν θεμα χρονου μετα η εξαπλωση και παλι της ζωης..εξαλλου μετα την αποσυρση των θαλασσων απο τις στεριες δεν υπηρχε κανενας λογος να μην φυτρωσουν παλι ανθη και βλαστηση γιατι ετσι κι αλλιως οι σποροι θα ηταν στο χωμα, αυτο που θα δημιουργουσε μεγα προβλημα θα ηταν να παγωνε σχεδον ολοκληρωτικα η γη οπως διαβασα οτι συνεβηκε καποιες φορες στο παρελθον...


Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 23/11/2010 23:44:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=ci9jA_4O3GI&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα σε όλη την παρέα , αύριο πάλι ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα πρεπει να παραδεχθειτε οτι ο Λυκος ζωντανεψε ενα αργο φορουμ, τις τελευταιες μερες οι δημοσιευσεις πρεπει να ανεβηκαν ομαδικα...

σημερα βρεθηκα να ποσταρω με διαφορα δευτερολεπτου με αλλο συμφορουμιτη κι αυτο ειναι ενδειξη οτι γινοταν χαμος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καληνυχτα κι απο μενα...αν και θα περασω μετα απο καμια ωρα να δω αν κοιμηθηκατε ολοι η αν ανεβασε κανεις τιποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 23:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δώσε διεύθυνση να σου στείλωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy