ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δαρβίνος vs Θρησκείας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θεωρία του Δαρβίνου θα μπορούσε να είναι μια παραπλανητική θεωρία.

Αρκετοί ιστορικοί που προσχώρησαν σε διάφορα τάγματα κατηγορούνται για απόκρυψη πραγματικών γεγονότων και οχι μόνο οπως πχ ο Ηρόδοτος.
Για την ακρίβεια κατηγορούνται όλοι συμπεριλαμβανομένου και του Δαρβίνου.
Ποιός απο εμας μπορεί να ελέγξει αν πράγματι βρήκαν όλα αυτά και αν πράγματι οι εργαστηριακές ενδείξεις δεν είναι φιάσκο?

Η δημιουργία του ανθρώπου δεν κρατήθηκε μυστική για χιλιάδες χρόνια καθώς ιστορικά αλλά και θρησκευτικά κείμενα θέλουν τον άνθρωπο να δημιουργείται.
Ενας άσσος στο μανίκι τους ήταν η εξέλιξη ή και το αντίθετο

Ετσι λοιπόν, όλα τα ζώα μάχονται μεταξύ τους για το τι είναι αλήθεια ή ψέμματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro , εχεις κανα λινκ για την θεωρια που αναφερεις , τωρα την ακουω πρωτη φορα , εαν εχει κατι καλοδεχουμενο ... ευχαριστω

Ποιά θεωρία απο όλες?

quote:
αρχικα να ρωτησα πηραν δειγμα απο την πετρα ή απο την επικαλειψη που ειχε η πετρα , καθως εαν θυμαμαι καλα η πυραμιδα ειχε "καλυψη" (δεν μου ερχετε η σωστη λεξη) και φαινονταν λοια , μερος εχει μεινει μονο στην κορυφη (καταλαβατα τι λεω τωρα χαχα)

Ο Θεός και η ψυχή τους τι έκαναν.
Ποιός απο εμάς συμμετείχε σε αυτό?
Κανείς.
Μπορεί να λένε ψέμματα μπορεί και αλήθεια.

Το οτι ομως οι πυραμίδες υπάρχουν αυτό είναι μια σοβαρή ένδειξη γιατί είναι το μοναδικό μνημείο που θεωρείται προκατακλυσμιαίο. Η μοναδική απόδειξη ενός προκατακλυσμιαίου πολιτισμού. Είναι αυτό που λέμε οπου υπάρχει φωτιά υπάρχει και καπνός.
Βέβαια παίζεται και το εξής σενάριο.
Ο άνθρωπος να είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης.
Επειδή ομως στο μέλλον κάποιοι να σχεδιάζουν να έρθουν ως Μεσσίες να δημιουργούν πρόσφορο έδαφος.
Λές να έχει δίκιο ο γείτονας..
Βέβαια και να έχει δίκιο αυτό έχει να κάνει μόνο με την προέλευση του ανθρώπου γιατί με την ύπαρξη προκατακλυσμιαίων πολιτισμών με υψηλή τεχνολογία είναι τεκμηριωμένο πλέον.

Edited by - allzzaro on 14/11/2010 17:27:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με λίγα λόγια η τα δείγματα που ελήφθησαν απο την κορυφή έχουν χρονολογία το 3.100 ενώ η βάση το 2850

για αυτη που λεει για την παραπανω ερευενα (οκ το θεωρια ισως ηταν λαθος λεξη)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η θεωρία του Δαρβίνου θα μπορούσε να είναι μια παραπλανητική θεωρία.


Μπαρμπούτσαλα...

quote:
Αρκετοί ιστορικοί που προσχώρησαν σε διάφορα τάγματα κατηγορούνται για απόκρυψη πραγματικών γεγονότων και οχι μόνο οπως πχ ο Ηρόδοτος.
Για την ακρίβεια κατηγορούνται όλοι συμπεριλαμβανομένου και του Δαρβίνου.


Ο Δαρβίνος δεν ήταν ιστορικός. Αλλά δεν πειράζει και αυτός απέκρυψε γεγονότα όταν έγραφε ιστορία (;;!!;;!!;;!!). Όλοι απατεώνες, στήσανε μια απάτη διάρκειας 150 ετών με συνένοχους εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους. Απατεώνες και λωποδύτες όλοι.Εκτός από τον Νταίνικεν. Αυτός ήταν ειλικρινής...

quote:
Ποιός απο εμας μπορεί να ελέγξει αν πράγματι βρήκαν όλα αυτά και αν πράγματι οι εργαστηριακές ενδείξεις δεν είναι φιάσκο?

Μπαρμπούτσαλα στο τετράγωνο. Πρώτον ΜΠΟΡΕΙΣ να ελέγξεις τα πάντα. Να επαναλάβεις τα πειράματα. Να τσεκάρεις τα κρανία μόνος σου. Δεύτερον, τι μπορεί να είναι φιάσκο ακριβώς; Η ατομική θεωρία; Γιατί πάνω σε αυτήν πατάει η ραδιοχρονολόγηση για παράδειγμα. Μήπως και η ατομική βόμβα είναι ΑΠΑΤΗ; Μήπως στην Ιαπωνία οι Αμερικάνοι έριξαν κάτι άλλο; Η' μήπως τους χτύπησαν οι Νεφελίμ;


quote:
Η δημιουργία του ανθρώπου δεν κρατήθηκε μυστική για χιλιάδες χρόνια καθώς ιστορικά αλλά και θρησκευτικά κείμενα θέλουν τον άνθρωπο να δημιουργείται.
Ενας άσσος στο μανίκι τους ήταν η εξέλιξη ή και το αντίθετο

Δεν καταλαβαίνω τι λες εδώ...

quote:
Βέβαια παίζεται και το εξής σενάριο.
Ο άνθρωπος να είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης.
Επειδή ομως στο μέλλον κάποιοι να σχεδιάζουν να έρθουν ως Μεσσίες να δημιουργούν πρόσφορο έδαφος.
Λές να έχει δίκιο ο γείτονας


Μπαρδόν;


Τι εννοείς με τη λέξη προκατακλυσμιαίος;;;;;; Τον κατακλυσμό του Νώε;;;;; Δεν περίμενα να το ακούσω από εσένα αυτό... Από κανένα τρέχα ναι, από εσένα όχι...

Edited by - IndustrialAngel on 14/11/2010 17:38:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η θεωρία του Δαρβίνου θα μπορούσε να είναι μια παραπλανητική θεωρία.


Μπαρμπούτσαλα...

quote:
Αρκετοί ιστορικοί που προσχώρησαν σε διάφορα τάγματα κατηγορούνται για απόκρυψη πραγματικών γεγονότων και οχι μόνο οπως πχ ο Ηρόδοτος.
Για την ακρίβεια κατηγορούνται όλοι συμπεριλαμβανομένου και του Δαρβίνου.


Ο Δαρβίνος δεν ήταν ιστορικός. Αλλά δεν πειράζει και αυτός απέκρυψε γεγονότα όταν έγραφε ιστορία (;;!!;;!!;;!!). Όλοι απατεώνες, στήσανε μια απάτη διάρκειας 150 ετών με συνένοχους εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους. Απατεώνες και λωποδύτες όλοι.Εκτός από τον Νταίνικεν. Αυτός ήταν ειλικρινής...

quote:
Ποιός απο εμας μπορεί να ελέγξει αν πράγματι βρήκαν όλα αυτά και αν πράγματι οι εργαστηριακές ενδείξεις δεν είναι φιάσκο?

Μπαρμπούτσαλα στο τετράγωνο. Πρώτον ΜΠΟΡΕΙΣ να ελέγξεις τα πάντα. Να επαναλάβεις τα πειράματα. Να τσεκάρεις τα κρανία μόνος σου. Δεύτερον, τι μπορεί να είναι φιάσκο ακριβώς; Η ατομική θεωρία; Γιατί πάνω σε αυτήν πατάει η ραδιοχρονολόγηση για παράδειγμα. Μήπως και η ατομική βόμβα είναι ΑΠΑΤΗ; Μήπως στην Ιαπωνία οι Αμερικάνοι έριξαν κάτι άλλο; Η' μήπως τους χτύπησαν οι Νεφελίμ;


quote:
Η δημιουργία του ανθρώπου δεν κρατήθηκε μυστική για χιλιάδες χρόνια καθώς ιστορικά αλλά και θρησκευτικά κείμενα θέλουν τον άνθρωπο να δημιουργείται.
Ενας άσσος στο μανίκι τους ήταν η εξέλιξη ή και το αντίθετο

Δεν καταλαβαίνω τι λες εδώ...

quote:
Βέβαια παίζεται και το εξής σενάριο.
Ο άνθρωπος να είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης.
Επειδή ομως στο μέλλον κάποιοι να σχεδιάζουν να έρθουν ως Μεσσίες να δημιουργούν πρόσφορο έδαφος.
Λές να έχει δίκιο ο γείτονας


Μπαρδόν;


Τι εννοείς με τη λέξη προκατακλυσμιαίος;;;;;; Τον κατακλυσμό του Νώε;;;;; Δεν περίμενα να το ακούσω από εσένα αυτό... Από κανένα τρέχα ναι, από εσένα όχι...

Edited by - IndustrialAngel on 14/11/2010 17:38:24


Γιώργο , ηρέμησε...και κάνε και λιγο κράτει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπαρδόν;
Τι εννοείς με τη λέξη προκατακλυσμιαίος;;;;;; Τον κατακλυσμό του Νώε;;;;; Δεν περίμενα να το ακούσω από εσένα αυτό... Από κανένα τρέχα ναι, από εσένα όχι...

Λυπάμαι αν σε απογοητεύω ρε γείτονα.. εντάξει και εσύ με απογοητεύεις αλλά τι να κάνω είμαι συγκαταβατικός..
Γείτονας είσαι, σε συμπαθώ κιόλας ..άστα..


Μπαρμπούτσαλα στο τετράγωνο. Πρώτον ΜΠΟΡΕΙΣ να ελέγξεις τα πάντα. Να επαναλάβεις τα πειράματα. Να τσεκάρεις τα κρανία μόνος σου.

Αυτό δεν το είχα σκεφθεί.. θα τσεκάρω τα κρανία μόνος μου...ερε γλέντια..


Φίλε macfor απλά πληκτρολόγησε το όνομα του τύπου στο google και να βρείς αρκετά στοιχεία

Edited by - allzzaro on 14/11/2010 17:50:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok,thnx θεωρησα οτι ηταν κατι ποιο "κρυφο" και το ειχες απο καποια ιδιαιτερη πηγη ... ;) ;) ;)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 17:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις ποια είναι η πλάκα. Ότι ο καθένας βρίσκει ένα πράγμα που θεωρεί στοιχείο και απορρίπτει ή βαφτίζει ψεύτικα τα υπόλοιπα. Έχεις βρει εσύ πχ την πυραμίδα και την έχεις βαφτίσει "ατράνταχτο στοιχείο των Ελ" ή ο τρέχα την Παλαιά Διαθήκη ως ατράνταχτο στοιχείο δημιουργίας.


Άμα είναι αυτά στοιχεία ρε παιδιά, τότε τα κρανία που συμφωνούν με την εξέλιξη ΤΙ ΕΙΝΑΙ; Γιατί άλλο να μιλάς για εξέλιξη και άλλο να έχεις να κρανία που συμφωνούν μαζί της... Να το θέσω αλλιώς...Αν είχαμε βρει κρανία Ελ, πώς θα βάφτιζες αυτό το στοιχείο; Ατράνταχτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 18:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις ποια είναι η πλάκα. Ότι ο καθένας βρίσκει ένα πράγμα που θεωρεί στοιχείο και απορρίπτει ή βαφτίζει ψεύτικα τα υπόλοιπα. Έχεις βρει εσύ πχ την πυραμίδα και την έχεις βαφτίσει "ατράνταχτο στοιχείο των Ελ" ή ο τρέχα την Παλαιά Διαθήκη ως ατράνταχτο στοιχείο δημιουργίας.

Ρε πουλάκι μου τι πίνεις και δεν μας δίνεις.
Τι λέγαμε προηγουμένως?
Ανέφερα εγώ κάποιους ΕΛ? έλεος ρε φίλε σύνελθε.
Μου αρέσει οτι κατηγορείς όλους τους αλλους για κάτι που είσαι ο πρώτος διδάξας

quote:
Άμα είναι αυτά στοιχεία ρε παιδιά, τότε τα κρανία που συμφωνούν με την εξέλιξη ΤΙ ΕΙΝΑΙ; Γιατί άλλο να μιλάς για εξέλιξη και άλλο να έχεις να κρανία που συμφωνούν μαζί της... Να το θέσω αλλιώς...Αν είχαμε βρει κρανία Ελ, πώς θα βάφτιζες αυτό το στοιχείο; Ατράνταχτο;

Αντε πάλι με τους ΕΛ.
Ψύχωση έχεις βλέπω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 18:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IA, εχεις σκεφτει ποτε οτι το τι "πιστευουμε" ισως αποτελει εξελικτικο χαρακτηριστικο στον ανθρωπο ? τι γνωμη εχεις για αυτο ?

εγω πλεον θεωρω οτι εχει πολλες πιθανοτητες να ισχυει , ετσι οπως εχουμε ψηλους κοντους , τριχωτους ατριχους , μικρα μεγαλα δοντια , ετσι εχουμε και αυτους που ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ή ΔΕΝ πιστευουν ... δινω βαση στο παραπανω , γιατι απλα καποια πραγματα δεν εξηγουνται οπως πχ το παραπανω που αναφερεις , οκ υπαρχουν τα στοιχεια και σου λειει ο καθε τρεχα , εγω οτι πει η αγια γραφη , μα τα στοιχεια ... ασε τα στοιχεια οσο ειναι κοντρα στην αγια γραφη εμενα δεν μου λεν τιποτα..

αυτο το δεν του λεν , ειναι το σημειο , ΓΙΑΤΙ δεν του λεν ? μηπως τελικα ειναι θεμα κατασκευης ... (ναι στο τροπαριο μου εγω στην κατασκευη θα πουν καποιοι... αλλα δεν βλεπω ΤΙΠΟΤΑ αλλο μεχρι στιγμης)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 18:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ok,thnx θεωρησα οτι ηταν κατι ποιο "κρυφο" και το ειχες απο καποια ιδιαιτερη πηγη ... ;) ;) ;)

Εχω κάποιες αναφορές σχετικές σε κάποια βιβλία περί πυραμίδων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 18:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ρε γείτονα...Μεταξύ μας...

quote:
Εγώ οφείλω να ομολογήσω οτι δεν είμαι σε θέση να μπορέσω να σου πώ πέρα απο αυτά που σου γράφω με βεβαιότητα για το ποιοί ήταν, αν ήταν απλοί άνθρωποι ή αν ήταν κάποιοι μετουσιωμένοι σε ανθρώπους ή αν ήταν κάποιοι που δεν ήταν άνθρωποι.
Η αλήθεια είναι οτι οπου υπάρχει φωτιά, υπάρχει και καπνός έτσι στην όλη υπόθεση βλέπουμε τον καπνό αλλά δεν βλέπουμε τη φωτιά.
Ανοικτά σου μίλησα.


Εγώ αυτήν την παράγραφο τη βαφτίζω "Ελ εν κρυπτώ". Εν πάσει περιπτώσει, η ουσία όσων είναι δεν είναι αν λες ή όχι για Ελ αλλά το τι θεωρείς ατράνταχτο στοιχείο. Και σε ρωτάω...Αν κάποιος (ο Λιακό πες όχι εσύ) είχε βρει κρανία Ελ τι θα έλεγε; Ότι έχει ατράνταχτα στοιχεία... Μάντεψε ποια είναι η ΜΟΝΗ θεωρία που έχει όντως βρει κρανία...


quote:
IA, εχεις σκεφτει ποτε οτι το τι "πιστευουμε" ισως αποτελει εξελικτικο χαρακτηριστικο στον ανθρωπο ? τι γνωμη εχεις για αυτο ?
εγω πλεον θεωρω οτι εχει πολλες πιθανοτητες να ισχυει , ετσι οπως εχουμε ψηλους κοντους , τριχωτους ατριχους , μικρα μεγαλα δοντια , ετσι εχουμε και αυτους που ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ή ΔΕΝ πιστευουν ... δινω βαση στο παραπανω , γιατι απλα καποια πραγματα δεν εξηγουνται οπως πχ το παραπανω που αναφερεις , οκ υπαρχουν τα στοιχεια και σου λειει ο καθε τρεχα , εγω οτι πει η αγια γραφη , μα τα στοιχεια ... ασε τα στοιχεια οσο ειναι κοντρα στην αγια γραφη εμενα δεν μου λεν τιποτα..

αυτο το δεν του λεν , ειναι το σημειο , ΓΙΑΤΙ δεν του λεν ? μηπως τελικα ειναι θεμα κατασκευης ... (ναι στο τροπαριο μου εγω στην κατασκευη θα πουν καποιοι... αλλα δεν βλεπω ΤΙΠΟΤΑ αλλο μεχρι στιγμης)


Αν σου πω ότι το κέντρο του εγκεφάλου που ενεργοποιείται με τη θρησκευτική πίστη είναι το ίδιο με αυτό που ενεργοποιείται στο σεξ, τι α μου πεις; Ότι η θρησκεία τυφλώνει ΤΟΣΟ ΟΣΟ και ο έρωτας; Ότι από τη θρησκευτική πίστη αντλείς αντίστοιχη ευχαρίστηση;

http://www.independent.co.uk/news/science/big-think-the-brain-creates-religion-1982508.html
http://health.howstuffworks.com/mental-health/human-nature/behavior/brain-religion1.htm

http://www.bbc.co.uk/science/horizon/2003/godonbrain.shtml

Το μόνο με το οποίο διαφωνώ είναι τα περί "κατασκευής".


Βεβαίως ισχύει στατιστικά το γεγονός ότι οι άνθρωποι που έχουν θρησκεία βρίσκουν μεγαλύτερη χαρά στη ζωή, ευχαριστιούνται καλύτερα το σεξ, δεν αυτοκτονούν τόσο συχνά κτλ κτλ. Αυτό εξηγεί και γιατί εξελικτικά ευνοούνται αυτοί, ζώντας καλύτερα και περισσότερο διαιωνίζουν τα γονίδιά τους. Δηλαδή και η πίστη σε Θεό μπορεί να βρει μια εξελικτική εξήγηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 19:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΑ, επειδη εχω τις ιδιες ή παρομειες μελετες υποψην μου γιαυτο μιλησα περι "κατασκευης", οπου κατασκευη οριζω το γονιδιο φυσικα και οχι κατι αλλο.

καποιος που εχει αναπτυγμενο το "σημειο" της πιστης , μπορει να ΜΗ πιστεψει? ξερεις εαν υπαρχουν τετοια στοιχεια ?

ομως το γεγονος οτι υπαρχουν και αυτοι που ΔΕΝ πιστευουν , μενει να δουμε η εξελιξη που θα οδηγησει .... μαλιστα θα τολμουσα να κανω την ερωτηση , μηπως το "ΔΕΝ πιστευουν" αποτελει εξελιξη του "ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ" ? καθως η ταση ειναι προς το ΔΕΝ !!!

τωρα στην περιπτωση που λεμε οτι αυτο ισχυει (εαν θεωρησω οτι ολα τα παραπανω αποτελουν ποιο πολυ ενδειξεις ...) τοτε υπαρχει περιπτωση να δεχθει καποιος τα στοιχεια για την εξελιξη , οταν το ΜΕΣΑ του δεν τα δεχετε ? δηλαδη εαν τα στοιχεια αυτα δεν φτανουν ως το σημειο της επεξεργασιας ή αφου τα επεξεργαστουν τα απορηπτουν?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 19:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αυτό ειναι το μεγάλο ερώτημα, ρε μακφόρ....
Έγινε έτσι κατά λάθος,δίχως στόχο και προορισμό,η γή, η πλάση,
και ότι βγει ο κόσμος, σαν αποτέλεσμα, ή έγινε βάση σχεδίου,
που έχει κυριο άξονα, τον άνθρωπο;
Η νεκροψία θα δείξει...
Και να δούμε ποιός θα γελάσει με ποιόν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 19:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΙΑ, επειδη εχω τις ιδιες ή παρομειες μελετες υποψην μου γιαυτο μιλησα περι "κατασκευης", οπου κατασκευη οριζω το γονιδιο φυσικα και οχι κατι αλλο

Σε όλους τους ανθρώπους αυτή η λέξη ξεφεύγει. Είναι όμως λανθασμένη. Τι πάει να πει "κατασκευή";


quote:
καποιος που εχει αναπτυγμενο το "σημειο" της πιστης , μπορει να ΜΗ πιστεψει? ξερεις εαν υπαρχουν τετοια στοιχεια ?

Βεβαίως. Παίζουν πολλά πράγματα, το περιβάλλον που μεγαλώνεις, η κοινωνία. Απλώς παρατηρείται μια συσχέτιση αυτού του σημείου του εγκεφάλου (της δραστηριότητάς του) με τη θρησκευτική πίστη ή για τις θρησκευτικές εμπειρίες...


quote:
ομως το γεγονος οτι υπαρχουν και αυτοι που ΔΕΝ πιστευουν , μενει να δουμε η εξελιξη που θα οδηγησει .... μαλιστα θα τολμουσα να κανω την ερωτηση , μηπως το "ΔΕΝ πιστευουν" αποτελει εξελιξη του "ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ" ? καθως η ταση ειναι προς το ΔΕΝ !!

Είναι περίπλοκο το ζήτημα. Ας πούμε η τάση προς το ΔΕΝ μπορεί να εξηγηθεί με την αλλαγή της κοινωνίας, περισσότεροι άνθρωποι μορφώνονται, μαθαίνουν κτλ κτλ... Για το μετά είναι δύσκολες οι προβλέψεις αλλά σου εξηγώ το "ως εδώ"...


quote:
τωρα στην περιπτωση που λεμε οτι αυτο ισχυει (εαν θεωρησω οτι ολα τα παραπανω αποτελουν ποιο πολυ ενδειξεις ...) τοτε υπαρχει περιπτωση να δεχθει καποιος τα στοιχεια για την εξελιξη , οταν το ΜΕΣΑ του δεν τα δεχετε ? δηλαδη εαν τα στοιχεια αυτα δεν φτανουν ως το σημειο της επεξεργασιας ή αφου τα επεξεργαστουν τα απορηπτουν?

Μπορεί ναι, μπορεί όχι... Δεν ξέρω τι συμβαίνει στον εγκέφαλο του καθενός... Όμως θα ξαναπώ για πολλοστή φορά ότι πολλοί άνθρωποι που αποδέχονται τη σύγχρονη εξελικτική θεωρία είναι παράλληλα πιστοί... Δηλαδή, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συμβιβάσει την αλήθεια των στοιχείων με τη μεταφυσική τους πίστη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 21:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι αυτό ειναι το μεγάλο ερώτημα, ρε μακφόρ....
Έγινε έτσι κατά λάθος,δίχως στόχο και προορισμό,η γή, η πλάση,
και ότι βγει ο κόσμος, σαν αποτέλεσμα, ή έγινε βάση σχεδίου,
που έχει κυριο άξονα, τον άνθρωπο;
Η νεκροψία θα δείξει...
Και να δούμε ποιός θα γελάσει με ποιόν...

Ακόμα και αν εγώ έκανα το λάθος φίλε μου...ή ακόμα και σύ ή ο οποιοσδήποτε ... θα έπρεπε να γελάσω ή να γελάσεις ή να γελάσουμε ο ένας για τον άλλο..???

Εσύ δεν θα το έκανες Βαγγέλη αυτό , είμαι σίγουρος φίλε μου..και απορώ γιατί το λές...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 22:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ αυτήν την παράγραφο τη βαφτίζω "Ελ εν κρυπτώ". Εν πάσει περιπτώσει, η ουσία όσων είναι δεν είναι αν λες ή όχι για Ελ αλλά το τι θεωρείς ατράνταχτο στοιχείο. Και σε ρωτάω...Αν κάποιος (ο Λιακό πες όχι εσύ) είχε βρει κρανία Ελ τι θα έλεγε; Ότι έχει ατράνταχτα στοιχεία... Μάντεψε ποια είναι η ΜΟΝΗ θεωρία που έχει όντως βρει κρανία...

Η μόνη τρανταχτή απόδειξη το μοναδικό στοιχείο που θα μπορούσα να το θεωρήσω καπνό έτσι ώστε να υποθέσω οτι υπάρχει φωτιά δεν είναι τα κείμενα. Είναι η πυραμίδα.
Απο τη στιγμή που υπάρχει ενα τέτοιο μνημείο που παρουσιάζει τόσα στοιχεία περί ύπαρξης προηγμένου προκατακλισμιαίου πολιτισμού, όλα τα θεωρώ ανοικτά.
Ο Λιακόπουλος ο άνθρωπος πουλάει βιβλία και ενστερνίζεται τις αντιλήψεις του Σίτσιν και του Νταινεκεν. Απο εκεί και μπρός παρουσιάζει κάποιες πληροφορίες που δεν μας λέει απο που τις άντλησε.
Βιβλία πουλάει ο άνθρωπος και κάνει τη δουλειά του.
Ατράνταχτα στοιχεία πέραν της πυραμίδας δεν υπάρχουν.

quote:
Βεβαίως ισχύει στατιστικά το γεγονός ότι οι άνθρωποι που έχουν θρησκεία βρίσκουν μεγαλύτερη χαρά στη ζωή, ευχαριστιούνται καλύτερα το σεξ, δεν αυτοκτονούν τόσο συχνά κτλ κτλ. Αυτό εξηγεί και γιατί εξελικτικά ευνοούνται αυτοί, ζώντας καλύτερα και περισσότερο διαιωνίζουν τα γονίδιά τους. Δηλαδή και η πίστη σε Θεό μπορεί να βρει μια εξελικτική εξήγηση.

Σωστά. Ως απόγονοι του ερέκτους, ομως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2010, 22:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο τη στιγμή που υπάρχει ενα τέτοιο μνημείο που παρουσιάζει τόσα στοιχεία περί ύπαρξης προηγμένου προκατακλισμιαίου πολιτισμού, όλα τα θεωρώ ανοικτά.

Κάτσε ρε γείτονα, ποιον πολιτισμό; Εδώ δεν υπήρξε κατακλυσμός, βρήκες και ΠΡΟκατακλυσμιαίο πολιτισμό;


quote:
Ατράνταχτα στοιχεία πέραν της πυραμίδας δεν υπάρχουν


Το κατά πόσον είναι ατράνταχτα ελέγχεται!!!. Αλλά η ερώτησή μου είναι ΑΛΛΗ! Αν βαφτίζεις ατράνταχτη την πυραμίδα, την εύρεση κρανίων που θα αντιστοιχούσαν σε αυτόν τον πολιτισμό ΠΩΣ θα την ονόμαζες;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 00:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΑ , συμφωνω , το "κατασκευη" ειναι λαθος , απλα ειναι ποιο ευκολο ισως σαν λεξη (ισως , δεν ξερω παλι , γιαυτο και την χρησιμοποιω, παντως οπως ανεφερα και παραπανω εννοω τις εντολες των γονιδιων)

οσο αφορα τα υπολοιπα , δεκτες οι αναφορες-παρατηρησεις σου , οπως επισης το γεγονος θρησκεια - εξελιξη δεν ειναι υποχρεωτικα αντιθετα οπως καποιοι αναφερουν εδω μεσα και μαλιστα θεωρω οτι δεν υπαρχει καν θεμα συγκρουσης,

ελπιζω καποτε να μαθουμε περισσοτερα για την "θρησκεια/πιστη" στον εγκεφαλο , εαν το προλαβουμε ακομη καλυτερα χαχα εσυ εχεις περισσοτερες πιθανοτητες χαχαχαχα

νασαι καλα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 08:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτσε ρε γείτονα, ποιον πολιτισμό; Εδώ δεν υπήρξε κατακλυσμός, βρήκες και ΠΡΟκατακλυσμιαίο πολιτισμό;

Σε οτι αφορά την επιβεβαίωση των κατακλυσμών αυτό δεν αναφέρεται μόνο στις παραδόσεις ολων των πολιτισμών, αλλά επιβεβαιώνεται και επιστημονικώς.
Δίδονται 4 κατακλυσμοί και στον καθένας απο αυτούς ταυτίζεται με το όνομα κάποιου που επέζησε απο αυτόν.
Εχουμε του Δευκαλίωνα, του Ωγύγου, του Δάρδανου και του Ινάχου.
Σε αλλες χώρες έχουμε αλλα ονόματα.
Κατακλυσμοί υπήρχαν..
Μία απλή νεροποντή είναι ικανή να εξαφανίσει εναν δρόμο, εναν λόφο μια γερή νεροποντή μπορεί να εξαφανίσει ακόμα και χωριό.
Φαντάσου εναν κατακλυσμό εξαφανίζει κάθε είδους ζωής.
Μην ψάχνεις λοιπόν να βρείς συντρίμια ενός πολιτισμού προκατακλυσμιαίου γιατί αυτός μπορεί να βρίσκεται στο βυθό μιας θάλασσας και συγκεκριμένα 300 μέτρα κάτω απο το βυθό.
Ψάξε τα περί ``Οσιριακού πολιτισμού`` που οι θρύλοι θέλουν να τον τοποθετούν στο βυθό της Μεσογείου..
Το όνειρο του Κουστώ ήταν να ανακαλύψει κάτι απο αυτόν..

quote:
Το κατά πόσον είναι ατράνταχτα ελέγχεται!!!. Αλλά η ερώτησή μου είναι ΑΛΛΗ! Αν βαφτίζεις ατράνταχτη την πυραμίδα, την εύρεση κρανίων που θα αντιστοιχούσαν σε αυτόν τον πολιτισμό ΠΩΣ θα την ονόμαζες;;;;

Δυστυχώς ενα κρανίο είναι ενα κρανίο.
Ενα κρανίο δεν μπορεί να αποδείξει τις δράσεις του ανθρώπου που ανήκε ή στη χώρα που κατοικούσε. Εξάλλου τα κρανία της εποχής αυτής θα ήταν πανομοιότυπα με τα δικά μας.
Ίσως ενα κρανίο μαζί με κάτι αλλο να μας έδινε ατράνταχτα στοιχεία.
Θα πρέπει να κατανοήσει κανείς το μέγεθος μιας τέτοιας θεομηνίας για να καταλάβει πως μια πόλη βυθίζεται αρκετές εκατοντάδες μέτρα κάτω απο το έδαφος καθώς βουνά βουλιάζουν και κάποια αλλα υψώνονται.
Ο χώρος της Μεσογείου επλήγη απο πολλές πλημμύρες αλλά μία απο αυτές ήταν μοναδική. Τοποθετείται εκεί γύρω στο 10.000 ΠΧ και ταυτίζεται στον Ελλαδικό χώρο με αυτή του Δευκαλίωνα.
Πρίν απο εκεί μόνον η μυθολογία μας δίνει στοιχεία για την ύπαρξη ζωής αλλά τα στοιχεία που μας δίνει είναι οτι τότε οι άνθρωποι προιόντα της εξέλιξης ζούσαν οπως τα ζώα και περιγράφει τον τρόπο ζωής τους. Αξιοσημείωτο είναι οτι αναφέρει την ύπαρξη ενός πολιτισμού που ζούσαν ως θεοί υπο τη μορφή μύθου.
Είναι μύθος αλλά δεν είναι τρελλό και η μεγάλη ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΗ απόδειξη είναι ή ύπαρξη τεχνολογίας την μετακατακλυσμιαία εποχή.
Εγώ για αυτό επικεντρώνω την προσοχή μου στην τεχνολογία της εποχής.

Εχουμε στοιχεία για την εποχή των παγετώνων.
Τοποθετούνται στο 30.000, άγνωστο το πότε έλιωσαν εικάζουμε την εποχή του κατακλυσμού.
Τρισεκατομμύρια τόννοι νερού είχαν συγκεντρωθεί υπο τη μορφή πάγου σε ολη την περιοχή βορειότερα και νοτιότερα του Ισημερινού.
Μία στενή λωρίδα γύρω απο τον Ισημερινό είχε εύκρατο κλίμα και μπορούσε να διατηρήσει ζωή και να δημιουργηθεί πολιτισμός.
Σε αυτή τη στενή λωρίδα συμπεριλαμβάνεται και η λεκάνη της Μεσογείου και πολλούς ποταμούς οπου γύρω τους δημιουργήθηκαν πολιτισμοί.
Η λεκάνη της Μεσογείου ομως εχει μια ιδιαιτερότητα.
Εχει μια και μόνο είσοδο απο τον Ατλαντικό Ωκεανό, τον πορθμό του Γιβραλτάρ πού τότε ήταν κλειστή.
Κατά το λιώσιμο των πάγων και με την άνοδο της στάθμης του νερού στο θαλάσσιο χώρο τα νερά αυτά ανέβηκαν και έσπασαν το φράγμα του Γιβραλτάρ με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει η λεκάνη της Μεσογείου που τότε ήταν μια έφορη κοιλάδα.
Ο όλος πολιτισμός ήταν συγκεντρωμένος εκεί με αποτέλεσμα να χαθεί κάθε απόδειξη που να μαρτυρά την ύπαρξη ενός πολιτισμού.

Τα συμπεράσματα δικά σας

Edited by - allzzaro on 15/11/2010 09:01:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 10:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ, σε πάρα πολλά πράγματα, με τον φίλο μου allzzaro,διότι,
πολιτισμοί,υπήρξαν κι οι μύθοι που έχουμε, αυτούς αφορούν,αλλά,
δεν θέλει να γίνεται σπασμένο τηλέφωνο και πρέπει να τους αναλύουμε, όχι να τους εξηγούμε ποιητική αδεία, ή επιεδή είμαστε φάν.....
Οι πυραμίδες, έχει αποδειχθεί, ότι δεν ήταν έργο των Αιγυπτίων,
απλά και μόνο ,γιατί άλλα κτίσματα, που όντως έγιναν απο Αιγύπτιους,
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ, δεν άντεξαν στο χρόνο....
Η σύγκριση, εύκολη...Ο τάφος του Χέοπα, στη μεγάλη πυραμίδα,είχε δίπλα του, τους τάφους, μικρότερους, της οικογένειας του..Κανείς
δεν έμεινε...Όλα καταστράφηκαν, γιατι, άλλο η μίμιση κι άλλο το
πρωτότυπο...Αυτά που φτιάξανε, όντως, οι Αιγύπτιοι, δεν μείνανε...
Η ιστορία,η αρχαιολογία και τα....υπάρχοντα μουσεία, αυτό δείχνουν.....
Ένα μυθικό πολιτισμό των Αιγυπτίων, πριν το χρόνο που τους ξέρουμε...
Λοιπόν, τι έγινε, το ....χάσανε, που λέμε;....
Ειχαν μυαλό και το χάσανε,ή ,ότι πήρανε, τελείωσε και δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν άλλο και εκεί, έληξε η ισχύς τους;...
Αν μιλήσουμε,δε, για το κρυστάλλινο κρανιο των Άνδεων, τότε, θα
αναγκαστείς να δεχτείς, ότι υπήρξε ανώτερος πολιτισμός,επι γής,
καθώς, το υλικό και η δομή του, είναι πολύ εξελιγμένα...Δένει, κάνει την κίνηση των γνάθων, διχως σύνδεσμο!!!!!Ούτε σήμερα, εμείς δεν μπορούμε να βρούμε πως το έκαναν...
Και φυσικά, όπως ξέρεις πολύ καλά, Βιομηχανικέ, δεν πιστεύω σε
εξωγήινους, όπως κι εσύ...
΄Αρα,άνθρωποι,πριν απο όσους .....ξέρουμε, τα κάνανε, τέτοια μνημεία,
ή, το πολύ πολύ, οι άνθρωποι, τα δανειστηκαν,αντέγραψαν, απο ότι ξέρανε, είχανε, απο και για τους προηγούμενους απο αυτούς,
πολιτισμους..
Λες για κατακλυσμούς,που αμφισβητείς, οπότε,να μην κάνω τον κόπο ,να
σου θυμίσω τη Βαβέλ και το που ειχανε, πολιτισμικά, φτάσει τότε οι άνθρωποι...
Ούτε για την Ατλαντίδα και την προέλευση του πολιτισμού της....
Να στο θέσω απλά: Προσπάθησε, έστω, για άσκηση, να παρακολουθήσεις
το σκεπτικό του άλλου...Θα εννοήσεις, δεν θα αλλάξεις ιδέες...
Μην φοβάσαι, δεν θα πονέσεις, ούτε εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 14:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagoreve
quote:
Να στο θέσω απλά: Προσπάθησε, έστω, για άσκηση, να παρακολουθήσεις το σκεπτικό του άλλου...Θα εννοήσεις, δεν θα αλλάξεις ιδέες...

Σωστός ο Βαγγέλης..
Πολύ σωστός θα έλεγα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 15:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία απλή νεροποντή είναι ικανή να εξαφανίσει εναν δρόμο, εναν λόφο μια γερή νεροποντή μπορεί να εξαφανίσει ακόμα και χωριό.
Φαντάσου εναν κατακλυσμό εξαφανίζει κάθε είδους ζωής.


Υπάρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ τρόποι να καταστραφεί κάθε είδους ζωή. Η γεωλογική ιστορία της γης ΒΡΙΘΕΙ από τέτοια γεγονότα. Έκρηξη σουπερνόβα στο κέντρο του γαλαξία, ηφαιστειακή δραστηριότητα, υπερθέρμανση, ΠΤΩΣΗ μετεωρίτη (που μέχρι και τον κρατήρα του έχουν βρει)κτλ κτλ. Δυστυχώς από όλες αυτές τις ΓΝΩΣΤΕΣ καταστροφές διάλεξες τη μοναδική που ΔΕ συνέβη, που ΔΕ γίνεται να έχει συμβεί και που υπήρξε ΜΟΝΟ στη φαντασία των ανθρώπων. Πήραν ένα φόβο που υπάρχει στον καθένα και τον κάνανε μύθο μεγαλοποιώντας κάθε διάστασή του...


ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ δεν έχει βρεθεί ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ στοιχείο τέτοιου φαινομένου. Δεν υπάρχει ΚΑΝ η απαραίτητη ποσότητα νερού σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Η πλημμύρα στη λεκάνη της Μεσογείου είναι ΟΝΤΩΣ καταγεγραμμένο γεγονός και οφείλεται ΟΧΙ στην άνοδο της στάθμης αλλά στην κατάρρευση του φράγματος που δημιουργούσε το Γιβραλτάρ (λόγω κίνησης των τεκτονικών πλακών) και συνέβη 5.33 εκ. χρόνια πριν. Τότε δηλαδή που το κοντινότερο πράγμα σε άνθρωπο είναι ο σαχελάνθρωπος...


http://www.tovima.gr/default.asp?pid=41&nid=1084327


http://www.sciencedaily.com.cy/index.php?option=com_content&view=article&id=742:mesogeios&catid=31:-a-&Itemid=131


Τα δημοσιεύματα μιλάνε για ανακάλυψη που έγινε το 2009. Βέβαια αυτά ΔΕΝ τα βλέπουν οι "υπεύθυνοι πολίτες" δημοσιογράφοι...


Σε ξαναρωτάω πάλι, γείτονα, υπό το πρίσμα αυτών των γεγονότων, σου φαίνεται λογικό να έχουν ανακαλύψει την πλημμύρα της Μεσογείου που έγινε πριν εκ. χρόνια και να μην έχουν ανακαλύψει αυτά που έγιναν πριν από χιλιάδες χρόνια;;;;;;


Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω πώς αποδέχεσαι μια σκέψη που ο ΙΔΙΟΣ έχεις αποδεχθεί ως γελοία, ότι δηλαδή ένας προχωρημένος πολιτισμός με ΠΤΗΤΙΚΕΣ μηχανές και αντιβαρύτητα κινδύνεψε και ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ από το...νεράκι. Στην τελική θα μπορούσαν να το στείλουν αλλού με την αντιβαρύτητά τους....


quote:
Λες για κατακλυσμούς,που αμφισβητείς, οπότε,να μην κάνω τον κόπο ,να
σου θυμίσω τη Βαβέλ και το που ειχανε, πολιτισμικά, φτάσει τότε οι άνθρωποι...
Ούτε για την Ατλαντίδα και την προέλευση του πολιτισμού της....

Η Βαβέλ...γνωστό και αποδεκτό ιστορικό γεγονός...χαχαχαχαχαχαχααχαχα. Νασαι καλά γελάσαμε! Ρε Μακεδόνα από τη ΛάΡΣα, να συνεχίσεις να λές τέτοιες μπούρδες γιατί τη φορά που θα πεις κάτι σοβαρό δε θα έχουμε ψωμί να φάμε. Θα πέσουν ΟΛΟΙ οι φούρνοι μαζί....


Όσο για το "σκεπτικό" που πρέπει να ακολουθήσω... Εσύ για να έχεις σκεπτικό πρέπει α)να έχει επιχειρήματα (τέτοια ουδέποτε είδα, μόνο κόντρες και βρισιές από εσένα) β) Τα επιχειρήματα να έχουν ΑΛΗΘΕΙΑ και ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ (να μην αποκρύπτουν γεγονότα) (εσύ όμως παραπληροφορείς κατ'επάγγελμα "δημοσιογράφε") γ) Να σκέφτεσαι λογικά ( δεν έχεις το δείκτη ευφυΐας και την αντίληψη να το κάνεις) δ) Να αφήνεις παράθυρο να σε διαψεύσουν ή να κάνεις λάθος (αυτό επίσης δε συμβαίνει γιατί εσύ μας πουλάς "αλάνθαστη" πίστη).


ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ δημοσίως ότι ΑΝ αρχίσεις πραγματικά και ειλικρινά να ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ (να χρησιμοποιήσεις δηλαδή τον εγκέφαλό σου,όσο έχεις τέλος πάντων) θα παρακολουθήσω το σκεπτικό σου. Μέχρι τότε επίτρεψε μου να γελάω με αυτά που ισχυρίζεσαι.


Makfor, το ξέρω ότι σου ξεφεύγει. Παρατηρείται ότι οι άνθρωποι έχουν την τάση να βλέπουν "κατασκευές" και "μοτίβα" παντού. Είναι ελάττωμα της ανθρώπινης σκέψης. Δεν είναι πρόβλημα απλώς να το έχεις στο μυαλό σου για να το γλυτώνεις καμιά φορά!!!

Edited by - IndustrialAngel on 15/11/2010 15:17:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 16:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ξαναρωτάω πάλι, γείτονα, υπό το πρίσμα αυτών των γεγονότων, σου φαίνεται λογικό να έχουν ανακαλύψει την πλημμύρα της Μεσογείου που έγινε πριν εκ. χρόνια και να μην έχουν ανακαλύψει αυτά που έγιναν πριν από χιλιάδες χρόνια;;;;;;



αυτο που συνεβηκε ειναι οτι μετακινηθηκε αποτομα ο αξονας της γης και ολοκληρες θαλασσες χυθηκαν σε στεριες...

και μη γκαριζεις ετσι, μας εχεις παρει τα αυτια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 16:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιμενουμε απαντησεις και για τα μπουλονια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 17:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτο που συνεβηκε ειναι οτι μετακινηθηκε αποτομα ο αξονας της γης και ολοκληρες θαλασσες χυθηκαν σε στεριες..

Μπαρδόν; Ρε Αρίστο καλή και η ΠΔ καλοί και οι πυθαγόρειοι αλλά άνοιξε και κανένα βιβλίο φυσικής να δεις τι είναι στροφορμή. Αυτό που λες με δεδομένη τη στροφορμή της γης είναι ακόμα πιο ΑΠΙΘΑΝΟ και από πλανητικό κατακλυσμό. Το αίτιο της μετακίνησης του άξονα πρέπει να ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ από άποψη ροπής και ισχύος... Δεν είναι κάτι που γίνεται ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ


quote:
περιμενουμε απαντησεις και για τα μπουλονια.


Η ιστορία με αυτά μπάζει από παντού. Πρώτα πρώτα, ξεκινάει με το κλασσικό "Ρώσοι επιστήμονες αγνώστων λοιπών στοιχείων και πανεπιστήμιου" (προφανώς οι ίδιοι με αυτούς που ανακάλυψαν την πύλη της κόλασης). Εγώ αυτούς τους "Ρώσους επιστήμονες" δεν τους εμπιστεύομαι όπως και τα υπόλοιπα δημοσιεύματα της "Πράβδα". Αλλά ΑΝ είναι αληθινό (που ΠΟΛΥ αμφιβάλλω) τότε ΌΝΤΩΣ κάτι παίζει. Ίσως ταξίδι στο χρόνο, ίσως εξωγήινος πολιτισμός, ίσως αρχαίος εξελιγμένος πολιτισμός. Πάντως αν 1 βίδα αποδεικνύει κάτι (και ρωτάς 3 φορές για να ακούσεις απάντηση) εγώ που έχω φέρει πάνω από 430ευρήματα ανά τον κόσμο τι πω;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 17:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
αυτο που συνεβηκε ειναι οτι μετακινηθηκε αποτομα ο αξονας της γης και ολοκληρες θαλασσες χυθηκαν σε στεριες..

Μπαρδόν; Ρε Αρίστο καλή και η ΠΔ καλοί και οι πυθαγόρειοι αλλά άνοιξε και κανένα βιβλίο φυσικής να δεις τι είναι στροφορμή. Αυτό που λες με δεδομένη τη στροφορμή της γης είναι ακόμα πιο ΑΠΙΘΑΝΟ και από πλανητικό κατακλυσμό. Το αίτιο της μετακίνησης του άξονα πρέπει να ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ από άποψη ροπής και ισχύος... Δεν είναι κάτι που γίνεται ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ


quote:
περιμενουμε απαντησεις και για τα μπουλονια.


Η ιστορία με αυτά μπάζει από παντού. Πρώτα πρώτα, ξεκινάει με το κλασσικό "Ρώσοι επιστήμονες αγνώστων λοιπών στοιχείων και πανεπιστήμιου" (προφανώς οι ίδιοι με αυτούς που ανακάλυψαν την πύλη της κόλασης). Εγώ αυτούς τους "Ρώσους επιστήμονες" δεν τους εμπιστεύομαι όπως και τα υπόλοιπα δημοσιεύματα της "Πράβδα". Αλλά ΑΝ είναι αληθινό (που ΠΟΛΥ αμφιβάλλω) τότε ΌΝΤΩΣ κάτι παίζει. Ίσως ταξίδι στο χρόνο, ίσως εξωγήινος πολιτισμός, ίσως αρχαίος εξελιγμένος πολιτισμός. Πάντως αν 1 βίδα αποδεικνύει κάτι (και ρωτάς 3 φορές για να ακούσεις απάντηση) εγώ που έχω φέρει πάνω από 430ευρήματα ανά τον κόσμο τι πω;;;;



1) δεν ειπα οτι εγινε αυθορμητα, θυμησου οτι ο σεισμος της Χιλης μετακινησε απειροελαχιστα το γηινο αξονα, φαντασου τι θα μπορουσε να συμβει αν ο σεισμος ηταν κατα πολυ ισχυροτερος...θυμησου επισης την αχωνευτη πρασιναδα που βρεθηκε στο στομαχι μαμουθ αποτομα κατεψυγμενων και που χρησιμοποιουν καποιοι επιστημονες ως στοιχειο για πιθανη αποτομη μετακινηση του αξονα της γης σε εποχη κοντινη στην εξαφανιση των μαμουθ...

2) τα ευρηματα στα Ουραλια τα βρηκαν χρυσοθηρες και οχι επιστημονες και εχουν καταληξει στα χερια της ρωσικης Ακαδημιας Επιστημων οπου και μελετουνται...τι ειναι αυτο που σε προβληματιζει στην ολη διαδικασια; και ευκρινεστατες φωτογραφιες εχουμε...αν η ιστορια ηταν φεικ θα ειχαμε διαψευση απο την Ακαδημια αλλα κατι τετοιο δε συνεβη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ δεν έχει βρεθεί ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ στοιχείο τέτοιου φαινομένου. Δεν υπάρχει ΚΑΝ η απαραίτητη ποσότητα νερού σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Η πλημμύρα στη λεκάνη της Μεσογείου είναι ΟΝΤΩΣ καταγεγραμμένο γεγονός και οφείλεται ΟΧΙ στην άνοδο της στάθμης αλλά στην κατάρρευση του φράγματος που δημιουργούσε το Γιβραλτάρ (λόγω κίνησης των τεκτονικών πλακών) και συνέβη 5.33 εκ. χρόνια πριν. Τότε δηλαδή που το κοντινότερο πράγμα σε άνθρωπο είναι ο σαχελάνθρωπος...


Αυτο λέω ρε γείτονα και εγώ.
Για τη λεκάνη της Μεσογείου μιλάω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

θυμησου επισης την αχωνευτη πρασιναδα που βρεθηκε στο στομαχι μαμουθ αποτομα κατεψυγμενων και που χρησιμοποιουν καποιοι επιστημονες ως στοιχειο για πιθανη αποτομη μετακινηση του αξονα της γης σε εποχη κοντινη στην εξαφανιση των μαμουθ...


Τα Μαμούθ ως στενοί συγγενείς των ελεφάντων φυσιολογικά θα είχαν παρόμοιο πεπτικό σύστημα με τους ελέφαντες. Στο πεπτικό σύστημα των ελεφάντων το στομάχι διαδραματίζει ασήμαντο ρόλο στη χώνεψη λειτουργώντας περισσότερο ως χώρος αποθήκευσης τροφής που σε ένα ιδιαίτερα ψυχρό περιβάλλον όπως η Σιβηρία (και μάλιστα σε εποχή Παγετώνων) μπορούσε να διατηρηθεί. Θα έλεγα λοιπόν ότι είναι μάλλον αναμενόμενο να βρίσκουμε υπολείμματα βλάστησης στα στομάχια των μαμούθ.

Elephant's Digestive System

"Unbelievably, not much digestion takes place in the stomach, but it acts in the capacity of storage."

Και μάλιστα, ένα σημαντικό τμήμα αυτής της φυτικής τροφής, δεν χωνεύεται καν, αλλά αποβάλλεται σχεδόν άθικτη στα κόπρανα όταν έρθει η ώρα.

Επίσης δεν είναι δυνατόν ένα ζώο στο μέγεθος του μαμούθ να καταψυχθεί τόσο γρήγορα. Απαιτείται πολύ μεγαλύτερος χρόνος.

Τέλος, παραθέτω μια επιστημονική έρευνα που κατέληξε στο συμπερασμα ότι τα τελευταία 200.000.000 χρόνια δεν έχουν συμβεί απότοτομες μεγάλες μετατοπίσεις του άξονα της γης με καταστροφικά αποτελέσματα.

http://adsabs.harvard.edu/abs/2002JGRB..107.2300B

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης δεν είναι δυνατόν ένα ζώο στο μέγεθος του μαμούθ να καταψυχθεί τόσο γρήγορα. Απαιτείται πολύ μεγαλύτερος χρόνος.



αυτο λεμε κι εμεις, αρα το οτι καταψυχθηκε γρηγορα οφειλεται στην αποτομη μετατοπιση του απο ενα κλιμα θερμοτερο που φιλοξενουσε βλαστηση σε ενα παγωμενο κλιμα...αυτος ισως ειναι και ο κυριος λογος που εξαφανισθηκαν τα μαμουθ, βρεθηκαν ξαφνικα σε τελειως αφιλοξενο κλιμα και δεν μπορεσαν να επιβιωσουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy