ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δαρβίνος vs Θρησκείας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 17:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργο, αν και δεν μου ζήτησες πρόσθετες επεξηγήσεις, εγώ πρωτοβουλιακά (για να μην πω, σχεδόν, εξαναγκαστικά ). θα σου παραθέσω μερικές απ'αυτές:

Πρώτ'απ'όλα θελω να διευκρινήσω ότι όταν γράφω "πρόβλεψη προοδευτικής πολυπλοκότητας" εννοώ το αντίθετο της "μη αναγώγιμης πολυπλοκότητας".

Τα φυτά , είτε πρόκειται για μικροσκοπικές αναγαλλίδες είτε για πανύψηλες σεκόγιες , αποκτούν την απαραίτητη ενέργεια για την ανάπτυξή τους μέσω της διαδικασίας της φωτοσύνθεσης.

Στη φωτοσύνθεση εμπλέκονται περίπου “εβδομήντα διαφορετικές χημικές αντιδράσεις".

"Πρόκειται για αξιοθαύμαστο γεγονός".

Τα πράσινα φυτά έχουν ονομαστεί “φυσικά εργοστάσια” - όμορφα , ήσυχα , δεν ρυπαίνουν , παράγουν οξυγόνο , ανακυκλώνουν το νερό και τρέφουν τον κόσμο . Προέκυψαν απλώς κατά τύχη ; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο πιστευτό ; Όχι , δεν είναι πιστευτό . Αλλά η βαρετή επανάληψη του ενός παραδείγματος μετά το άλλο δεν μας οδηγεί πουθενά .

Η "λογική" των δημιουργιστών παραμένει η ίδια : Κάθε φυσικό φαινόμενο είναι τόσο απίθανο στατιστικά , τόσο σύνθετο , τόσο όμορφο , προκαλεί τέτοιο δέος , ώστε δεν είναι δυνατόν να οφείλει την ύπαρξή του στην τύχη . Το σχέδιο αποτελεί τη μόνη εναλλακτική λύση απέναντι στο τυχαίο που μπορούν να φανταστούν οι συγγραφείς . Συνεπώς , πρέπει να το έχει δημιουργήσει ένας σχεδιαστής . Και η απάντηση της επιστήμης σε αυτή την εσφαλμένη λογική είναι επίσης πάντα η ίδια : Το σχέδιο δεν συνιστά τη μόνη εναλλακτική λύση απέναντι στο τυχαίο .

Η φυσική επιλογή είναι η καλύτερη εναλλακτική λύση .

Στην πραγματικότητα , το σχέδιο δεν αποτελεί καθόλου εναλλακτική λύση, διότι θέτει ένα ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα από εκείνο που λύνει : ποιος σχεδίασε τον σχεδιαστή ;

Ούτε το τυχαίο ούτε το σχέδιο αποτελούν λύση στο πρόβλημα της στατιστικής απιθανότητας , διότι το ένα εξ αυτών συνιστά το πρόβλημα, και το άλλο επανέρχεται σε αυτό.

Η φυσική επιλογή αποτελεί πραγματική λύση , τη μόνη αποτελεσματική λύση που προτάθηκε ποτέ . Και δεν είναι μόνο αποτελεσματική . Διαθέτει επίσης εκπληκτική κομψότητα και δύναμη .

ΥΓ>: Σε λίγο συνεχίζω.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 17:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργο συνεχίζω το προηγούμενο μήνυμά μου ...

Σε τι λοιπόν οφείλει την επιτυχία της η φυσική επιλογή ως λύση στο πρόβλημα της απιθανότητας , αφού τόσο το τυχαίο όσο και το σχέδιο αποτυγχάνουν από τα πρώτα ήδη βήματα .

Η απάντηση είναι ότι η φυσική επιλογή αποτελεί σωρευτική διαδικασία , η οποία διασπά το πρόβλημα της απιθανότητας σε μικρότερα τμήματα . Καθένα από τα τμήματα αυτά είναι ελαφρώς – αλλά όχι απαγορευτικά – απίθανο .

Όταν αυτά τα ελαφρώς απίθανα γεγονότα στοιβάζονται στη σειρά σε μεγάλους αριθμούς , το τελικό προϊόν της συσσώρευσης είναι πράγματι πολύ απίθανο , τόσο απίθανο , όμως , ώστε να βρίσκεται πέρα από την εμβέλεια του τυχαίου .

Αυτά τα τελικά προϊόντα συνιστούν το αντικείμενο του πληκτικά επαναλαμβανόμενου επιχειρήματος των δημιουργιστών . Ο δημιουργιστής χάνει εντελώς από τα μάτια του το ζήτημα , διότι επιμένει να αντιμετωπίζει τη γένεση της στατιστικής απιθανότητας ως μοναδικό γεγονός συντελούμενο άπαξ δια παντός . Δεν κατανοεί τη δύναμη της συσσώρευσης.

Οι δημιουργιστές , στην προσπάθειά τους να χρησιμοποιήσουν το επιχείρημα της απιθανότητας προς όφελός τους , υποθέτουν πάντα ότι η βιολογική προσαρμογή σημαίνει "ή τζακπότ ή τίποτε".

Ένα διαφορετικό όνομα για το σφάλμα του τύπου "ή τζαπότ ή τίποτε" είναι "μη αναγώγιμη πολυπλοκότητα" .

Ο οφθαλμός ή βλέπει ή όχι . Η φτερούγα ή πετά ή όχι . Υποτίθεται ότι δεν υπάρχουν χρήσιμες ενδιάμεσες καταστάσεις . Τούτο όμως είναι πέρα για πέρα λάθος . Τέτοιες ενδιάμεσες καταστάσεις συναντώνται πολύ συχνά στην πράξη – και ακριβώς το ίδιο θα έπρεπε να περιμένουμε στη θεωρία .

ΥΓ.: Αρίστο δεν προλαβαίνω τώρα. Διάβασα τα μηνύματά σου και αν έχω κάτι να σχολιάσω ή να απαντήσω, θα το κάνω αργότερα.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 18:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικος
quote:
Με τη διαφορά ότι ο Δαρβίνος έκανε ΕΠΙΣΤΗΜΗ και όχι συγκρητισμό θεωρίων,φιλοσοφιών, ρήσεων, κασμοθεάσεων κτλ αλά κρεμ...


ο Δαρβινος και οι συγχρονοι Δαρβινιστες κανουν επιστημη με βαση τα στοιχεια που εχουν στα χερια τους...

συμφωνεις πως εαν γνωριζαν πως ο ανθρωπος ειχε αορατο σωμα θα διαμορφωναν μια διαφορετικη θεωρια;

οτι θα αλλαζε τοσο η θεωρια της εξελιξης αλλα και η βιολογια (η ζωη θα αποδεικνυοταν ενα πολυδιαστασιακο φαινομενο και οχι μονο χημεια), η ιατρικη (ο δεικτης υγειας θα εξαρτοταν κυριως απο το ενεργειακο δυναμικο του αορατου σωματος) και η ανθρωπολογια (ο ανθρωπος θα αποκτουσε και δευτερο σωμα);

οτι θα υπηρχαν θεαματικες αλλαγες στη φυσικη και τη χημεια;

οτι ολη η επιστημη στην ιστορικη της εξελιξη θα χωριζοταν σε περιοδο παας και μαας, προ ανακαλυψης αορατου σωματος και μετα ανακαλυψης αορατου σωματος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 19:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Δαρβινος και οι συγχρονοι Δαρβινιστες κανουν επιστημη με βαση τα στοιχεια που εχουν στα χερια τους.

Μου έχει πει κάτι παρόμοιο και ο Άλεξ. "Τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας". Καλά ρε παιδιά, μήπως αρχίζουμε και χάνουμε τη μπάλα; Φυσικά και σκεφτόμαστε με τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας, με τι να σκεφτούμε δηλαδή; Με τη διαίσθησή μας; Στο κατ'εκτίμησην;


Σόρρυ ρε φίλε αλλά υπάρχει ένα χάσμα επικοινωνίας. Είναι τολμώ να πω, ίσως το μοναδικό πράγμα που δέχομαι και θεωρώ ΘΕΣΦΑΤΟ. Αν δεν έχεις στοιχεία ΔΕ λες ΤΙΠΟΤΑ και μιλάς μόνο για αυτά που μπορείς να υποστηρίξεις. Και δε νομίζω να είμαι τόσο παράλογος. Εξάλλου μιας και γουστάρεις να αναφέρεσαι στους αρχαίους για το αίτιο-αιτιατό αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι πρωτομίλησαν. Δεν είμαι καθόλου πρόθυμος να εκπαραθυρώσω 2600 χρόνια προόδου της ανθρώπινης σκέψης για χάρη κανενός αγγέλου (ή τζιιν, ή ξωτικού, ή ντέβα ή κάθε φύσης φανταστικής οντότητας κάποιας θρησκείας) όσο και αν αρέσει στους πιστούς της αντίστοιχης θρησκείας...

quote:
συμφωνεις πως εαν γνωριζαν πως ο ανθρωπος ειχε αορατο σωμα θα διαμορφωναν μια διαφορετικη θεωρια;

οτι θα αλλαζε τοσο η θεωρια της εξελιξης αλλα και η βιολογια (η ζωη θα αποδεικνυοταν ενα πολυδιαστασιακο φαινομενο και οχι μονο χημεια), η ιατρικη (ο δεικτης υγειας θα εξαρτοταν κυριως απο το ενεργειακο δυναμικο του αορατου σωματος) και η ανθρωπολογια (ο ανθρωπος θα αποκτουσε και δευτερο σωμα);

οτι θα υπηρχαν θεαματικες αλλαγες στη φυσικη και τη χημεια;

οτι ολη η επιστημη στην ιστορικη της εξελιξη θα χωριζοταν σε περιοδο παας και μαας, προ ανακαλυψης αορατου σωματος και μετα ανακαλυψης αορατου σωματος;



Μπορώ να σου πω ότι πχ η κβαντομηχανική άλλαξε πάρα πολλά στον τρόπο που σκεφτόμαστε και λειτουργούμε και προφανώς κάποια μεγάλη ανακάλυψη μπορεί να ανατρέψει πολλά αλλά αυτό που λες εσύ ΜΑΛΛΟν δε θα συμβεί ΠΟΤΕ.


Αν δε μου δώσεις κάποιου είδους "όργανο μέτρησης" για να παρατηρήσω και να μετρήσω αυτό που εσύ αποκαλείς αόρατο σώμα θα είμαστε ΠΑΝΤΑ στο μηδέν

Edited by - IndustrialAngel on 05/12/2010 19:10:29

Edited by - IndustrialAngel on 05/12/2010 19:11:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 19:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ο Δαρβινος και οι συγχρονοι Δαρβινιστες κανουν επιστημη με βαση τα στοιχεια που εχουν στα χερια τους.

Μου έχει πει κάτι παρόμοιο και ο Άλεξ. "Τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας". Καλά ρε παιδιά, μήπως αρχίζουμε και χάνουμε τη μπάλα; Φυσικά και σκεφτόμαστε με τα στοιχεία που έχουμε στα χέρια μας, με τι να σκεφτούμε δηλαδή; Με τη διαίσθησή μας; Στο κατ'εκτίμησην;


Σόρρυ ρε φίλε αλλά υπάρχει ένα χάσμα επικοινωνίας. Είναι τολμώ να πω, ίσως το μοναδικό πράγμα που δέχομαι και θεωρώ ΘΕΣΦΑΤΟ. Αν δεν έχεις στοιχεία ΔΕ λες ΤΙΠΟΤΑ και μιλάς μόνο για αυτά που μπορείς να υποστηρίξεις. Και δε νομίζω να είμαι τόσο παράλογος. Εξάλλου μιας και γουστάρεις να αναφέρεσαι στους αρχαίους για το αίτιο-αιτιατό αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι πρωτομίλησαν. Δεν είμαι καθόλου πρόθυμος να εκπαραθυρώσω 2600 χρόνια προόδου της ανθρώπινης σκέψης για χάρη κανενός αγγέλου (ή τζιιν, ή ξωτικού, ή ντέβα ή κάθε φύσης φανταστικής οντότητας κάποιας θρησκείας) όσο και αν αρέσει στους πιστούς της αντίστοιχης θρησκείας...



ρε μανα μου δεν ειναι οτι εψαξαν και δεν βρηκαν την ψυχη, ειναι οτι επελεξαν να μην ψαξουν, δηλαδη τη βασικη υποθεση της συντριπτικης πλειοψηφιας της ανθρωποτητας δεν την ερευνησαν η δεν την ανακοινωσαν προφανως κατ'εμε για δυο λογους...

πρωτον γιατι οι μεγαλοαστοι χρηματοδοτες των επιστημονων δεν θελησαν να σχετισουν την επιστημη με ενα μεγεθος που ειχε σαφη θρησκευτικα χαρακτηριστικα αλλα να την αποκοψουν πληρως απο φιλοσοφικα και θρησκευτικα ερωτηματα και να της δωσουν μια εργαλειακη κατευθυνση, δηλαδη να τους φερνει πισω κερδη και εξουσιες...

δευτερον γιατι οσοι εκαναν τετοιες ερευνες οπως για παραδειγμα οι μεσαιωνικοι αλχημιστες η ο Νευτων και καποιοι νεωτεροι δεν ανακοινωσαν τα πορισματα τους με την ιδια λογικη που οι αρχαιες θρησκειες η σεκτες οπως οι Πυθαγορειοι δεν ανακοινωναν προς τα εξω αρκετα συμπερασματα τους..

ομως η ερευνα εδω και κατι χρονια εχει ξεκινησει μεσω κυριως της μελετης των παραψυχολογικων φαινομενων που ξεκινησε ο Αρθουρ Καισλερ σε πανεπιστημιακο επιπεδο αλλα και τα πειραματα που κανουν μυστικες υπηρεσιες σε Αμερικη και Ρωσια...μην περιμενουμε ομως να μας δωσουν αναλυτικο ρεπορτο για το που κατεληξαν, πιστευω ομως οτι καποια στιγμη θα αρχισουν σιγα σιγα να παραδεχονται πραγματα...και το λεω γιατι εχω ενδειξεις οτι το Χολυγουντ προετοιμαζει σταδιακα τον κοσμο με εργα οπως ο Χαρυ Ποτερ η το Ματριξ η το Σταρ Γουωρς η το Αβαταρ, που μας λενε οτι ο ανθρωπος διαθετει καποιου ειδους "ενεργεια" η "δυναμη" που αν την εκμεταλευθει μπορει να κανει θαυματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 19:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δε μου δώσεις κάποιου είδους "όργανο μέτρησης" για να παρατηρήσω και να μετρήσω αυτό που εσύ αποκαλείς αόρατο σώμα θα είμαστε ΠΑΝΤΑ στο μηδέν


προς το παρον ειμαστε στη φαση που μελεταμε ακραιες εκδηλωσεις του αορατου σωματος οπως τα παραψυχολογικα φαινομενα...

αν αποδειχθει οτι τα παραψυχολογικα φαινομενα εχουν βαση εστω σε καποιους πειραματιζομενους θα εχουμε και την πρωτη αποδειξη...

εγω παντως εδωσα μια ξεκαθαρη αποδειξη σ'αυτο το φορουμ, την ουσιαστικη προβλεψη του ναυαγιου του Τιτανικου απο τον Ρομπερτσον, ως παραδειγμα ασυνειδητης διαισθησης...

θυμιζω το ευρος των λεπτομερειων που προειδε...

http://www.tenoutoften.org/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid=38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 19:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=1jdAwXV7eVM&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 20:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ρε μανα μου δεν ειναι οτι εψαξαν και δεν βρηκαν την ψυχη, ειναι οτι επελεξαν να μην ψαξουν, δηλαδη τη βασικη υποθεση της συντριπτικης πλειοψηφιας της ανθρωποτητας δεν την ερευνησαν η δεν την ανακοινωσαν προφανως κατ'εμε για δυο λογους


Ξέρεις αυτό που είναι αϋλο, αόρατο, μη ανιχνεύσιμο κτλ κτλ έχει τρομακτική ομοιότητα με αυτό που ΔΕΝ υπάρχει και είναι αν μη τι άλλο αναμενόμενη μια επιφυλακτικότητα.


Για τα υπόλοιπα που λες για χρηματοδότες θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις λίγο επιστημολογία-φιλοσοφία της επιστήμης και λίγο ιστορία γιατί δεν ευσταθούν.


quote:
δευτερον γιατι οσοι εκαναν τετοιες ερευνες οπως για παραδειγμα οι μεσαιωνικοι αλχημιστες η ο Νευτων και καποιοι νεωτεροι δεν ανακοινωσαν τα πορισματα τους με την ιδια λογικη που οι αρχαιες θρησκειες η σεκτες οπως οι Πυθαγορειοι δεν ανακοινωναν προς τα εξω αρκετα συμπερασματα τους..

ομως η ερευνα εδω και κατι χρονια εχει ξεκινησει μεσω κυριως της μελετης των παραψυχολογικων φαινομενων που ξεκινησε ο Αρθουρ Καισλερ σε πανεπιστημιακο επιπεδο αλλα και τα πειραματα που κανουν μυστικες υπηρεσιες σε Αμερικη και Ρωσια...μην περιμενουμε ομως να μας δωσουν αναλυτικο ρεπορτο για το που κατεληξαν, πιστευω ομως οτι καποια στιγμη θα αρχισουν σιγα σιγα να παραδεχονται πραγματα...και το λεω γιατι εχω ενδειξεις οτι το Χολυγουντ προετοιμαζει σταδιακα τον κοσμο με εργα οπως ο Χαρυ Ποτερ η το Ματριξ η το Σταρ Γουωρς η το Αβαταρ, που μας λενε οτι ο ανθρωπος διαθετει καποιου ειδους "ενεργεια" η "δυναμη" που αν την εκμεταλευθει μπορει να κανει θαυματα...


Ξέρεις επίσης η αποτυχία μπορεί να μοιάζει πολύ με τη σιωπή-απόκρυψη συμπερασμάτων οπότε πάλι τα συμπεράσματα είναι αμφίβολα.


Η ποιητική άδεια των ταινιών που λέγεται μαγεία είναι άσχετη με αυτό που συζητάμε, υπήρχε από τότε που οι άνθρωποι πρωτοαφηγήθηκαν παραμύθια


Δήμο, όταν συζητάγαμε για Θεό μήπως εννοούσες τον Ιόμι; Θεό της κιθάρας εννοώ... Αυτόν μπορώ να σου τον περιγράψω και υπάρχει σίγουρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 20:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικος

quote:
Ξέρεις αυτό που είναι αϋλο, αόρατο, μη ανιχνεύσιμο κτλ κτλ έχει τρομακτική ομοιότητα με αυτό που ΔΕΝ υπάρχει και είναι αν μη τι άλλο αναμενόμενη μια επιφυλακτικότητα.


χαζομαρες επιεικως, και ο ερωτας ειναι αορατος και η σκεψη μας, τα αορατα μπορουν να αφηνουν ιχνη, αν καποιος δεν θελει να ψαξει ειναι αλλο ζητημα που ομως μπορει να αφορα πολιτικοκοινωνικες προεκτασεις...

quote:
Για τα υπόλοιπα που λες για χρηματοδότες θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις λίγο επιστημολογία-φιλοσοφία της επιστήμης και λίγο ιστορία γιατί δεν ευσταθούν.


ε ναι γιατι ως γνωστον οι επιστημονες δουλευουν δωρεαν και τα υπερεξοπλισμενα εργαστηρια οπως ξερω γω αυτα του Προγραμματος Μανχαταν φυτρωνουν σαν μανιταρια μετα τις βροχες...


quote:
Ξέρεις επίσης η αποτυχία μπορεί να μοιάζει πολύ με τη σιωπή-απόκρυψη συμπερασμάτων οπότε πάλι τα συμπεράσματα είναι αμφίβολα.


προφανως, εδω δεν εχω καποια αποδειξη να σου αντιγυρισω, ολα παιζονται...


quote:
Η ποιητική άδεια των ταινιών που λέγεται μαγεία είναι άσχετη με αυτό που συζητάμε, υπήρχε από τότε που οι άνθρωποι πρωτοαφηγήθηκαν παραμύθια


εδω διαφωνουμε καργα, το Χολυγουντ πλεον διαπαιδαγωγει τις νεες γεννιες και διαμορφωνει την πλανητικη συνειδηση, ειναι το μεγαλυτερο εργαλειο προπαγανδας, πιο σημαντικο και απο τον παγκοσμιο τυπο και καθε ταση που διαρκως επαναλαμβανει σημαινει οτι μονο συμπτωματικα δεν την καλλιεργει...

quote:
Δήμο, όταν συζητάγαμε για Θεό μήπως εννοούσες τον Ιόμι; Θεό της κιθάρας εννοώ... Αυτόν μπορώ να σου τον περιγράψω και υπάρχει σίγουρα!


και η τυχαιοτητα της δαρβινικης εξελιξης αορατη μου φαινεται...ενα σεναριο αν δεν κανω λαθος...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 05/12/2010 20:59:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 20:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=1jdAwXV7eVM&feature=related



συντονισου ρε μακροκοσμικα και ρευστοποιησε λιγο τις αγκυλωσεις σου, ο κοσμος μπορει να ειναι πολυ διαφορετικοτερος απο οτι μας τον παρουσιαζουν οι αισθησεις και τα μηντια...

http://www.youtube.com/watch?v=jwc_gosvQ_A&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 20:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χαζομαρες επιεικως, και ο ερωτας ειναι αορατος και η σκεψη μας, τα αορατα μπορουν να αφηνουν ιχνη, αν καποιος δεν θελει να ψαξει ειναι αλλο ζητημα που ομως μπορει να αφορα πολιτικοκοινωνικες προεκτασεις


Σε πληροφορώ ότι ο έρωτας συνεπάγεται μια χημική διεργασία στον εγκέφαλό μας και συνδέεται με ένστικτα,βιώματα κτλ κτλ.

Η σκέψη έχει σαφή αποτελέσματα. Εκ των αποτελεσμάτων μπορούμε να καταλάβουμε ότι υπάρχει.


Εγώ δεν έγραψα ότι δεν υπάρχουν αόρατα πράγματα, υπάρχουν και παραϋπάρχουν, βλέπε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Έγραψα ότι κάτι που δεν μπορεί να ανιχνευθεί με κανένα τρόπο, άυλο, ανιχνεύσιμο κτλ κτλ είναι σαν να μην υπάρχει, δεν μπορούμε να το διαχωρίσουμε

quote:
ε ναι γιατι ως γνωστον οι επιστημονες δουλευουν δωρεαν και τα υπερεξοπλισμενα εργαστηρια οπως ξερω γω αυτα του Προγραμματος Μανχαταν φυτρωνουν σαν μανιταρια μετα τις βροχες.


Ναι, μόνο που η επιστήμη είναι 300 ετών και όχι 50. Το ζεύγος Κιουρί πχ δούλευε σε μια αποθήκη με πατάτες, ο Τόμας Έντισον δούλευε σε βιβλιοδετείο για τα προς το ζην κτλ κτλ... Δες τα σε βάθος

quote:
προφανως, εδω δεν εχω καποια αποδειξη να σου αντιγυρισω, ολα παιζονται

Εδώ τα βρίσκουμε.


quote:
εδω διαφωνουμε καργα, το Χολυγουντ πλεον διαπαιδαγωγει τις νεες γεννιες και διαμορφωνει την πλανητικη συνειδηση, ειναι το μεγαλυτερο εργαλειο προπαγανδας, πιο σημαντικο και απο τον παγκοσμιο τυπο και καθε ταση που διαρκως επαναλαμβανει σημαινει οτι μονο συμπτωματικα δεν το κανει

Μα άμα δε βάζανε τη μαγεία τι θα δείχνανε; Ανθρώπους να μαγειρεύουν και ζευγάρια να χωρίζουν; Αυτά είναι ΒΑΡΕΤΑ ρε μάστορα...σαν την ελληνική τηλεόραση. Λογικό είναι όταν θέλεις δράση να βάλεις και λίγο το παραμύθι μέσα...

quote:
και η τυχαιοτητα της δαρβινικης εξελιξης αορατη μου φαινεται...ενα σεναριο αν δεν κανω λαθος

Η τυχαιότητα δεν είναι καθόλου αόρατη, είναι θεμελιωμένη μαθηματική έννοια. Δεύτερον, η εξέλιξη δεν είναι τυχαία. Είναι η αλληλεπίδραση τυχαίων γεγονότων με ένα ντετερμινιστικό νόμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 21:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε πληροφορώ ότι ο έρωτας συνεπάγεται μια χημική διεργασία στον εγκέφαλό μας και συνδέεται με ένστικτα,βιώματα κτλ κτλ.


παπαρια, ο Αριστος λεει οτι σε πρωτογενες επιπεδο ο ερωτας ειναι μαγνητικη ελξη των ζωικων ψυχων η οποια μεταδιδεται κυριως μεσα απο τα ματια και τις κινησεις των σωματων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 21:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, μόνο που η επιστήμη είναι 300 ετών και όχι 50. Το ζεύγος Κιουρί πχ δούλευε σε μια αποθήκη με πατάτες, ο Τόμας Έντισον δούλευε σε βιβλιοδετείο για τα προς το ζην κτλ κτλ... Δες τα σε βάθος


σε βαθος τα βλεπω, οταν το ταλεντο των οποιων επιστημονων βγηκε προς τα εξω τους πλησιασαν κυβερνησεις, μυστικες υπηρεσιες, ιδρυματα και πολυεθνικες ως χρηματοδοτες...

βρες μου ΕΝΑΝ επωνυμο επιστημονα του 20ου αιωνα που να δουλεψε ανεξαρτητα απο τη στιγμη που εκανε ονομα χωρις κρατικες η ιδιωτικες επιχορηγησεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 21:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η τυχαιότητα δεν είναι καθόλου αόρατη, είναι θεμελιωμένη μαθηματική έννοια. Δεύτερον, η εξέλιξη δεν είναι τυχαία. Είναι η αλληλεπίδραση τυχαίων γεγονότων με ένα ντετερμινιστικό νόμο.


η τυχαιοτητα ειναι σεναριο, μην ξεχνας τη διαμαχη σε φιλοσοφικο επιπεδο των ντετερμινιστων και των οπαδων της θεωριας του χαους...

το δευτερον που ειπες ειναι κι αυτο σεναριο, γνωριζουμε πλεον οτι υπαρχει εξελιξη, την παραδεχονται και αυτοι του Ευφυους Σχεδιασμου, δεν γνωριζουμε αν κινηθηκε απο τυχαια γεγονοτα η απο εναν κοσμικο ντετερμινισμο που προωθουσε την ανθρωπικη αρχη η απο νοημονες παρεμβασεις μακροκοσμικων οντων η εξωγηινων...

παρεπιπτοντως να πω στον Κηφεα οτι οριτζιναλ Δημιουργιστες σημερα ειναι ελαχιστοι, ο Ευφυης Σχεδιασμος εχει αντικαταστησει το Δημιουργισμο και πιστευει στη εξελιξη αλλα θεωρει πως υπηρχε νοημοσυνη η νοημοσυνες πισω απ' αυτην...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 05/12/2010 21:23:43

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 05/12/2010 21:24:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 21:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παπαρια, ο Αριστος λεει οτι σε πρωτογενες επιπεδο ο ερωτας ειναι μαγνητικη ελξη των ζωικων ψυχων η οποια μεταδιδεται κυριως μεσα απο τα ματια και τις κινησεις των σωματων

Πάλι με τα αόρατα

quote:
σε βαθος τα βλεπω, οταν το ταλεντο των οποιων επιστημονων βγηκε προς τα εξω τους πλησιασαν κυβερνησεις, μυστικες υπηρεσιες, ιδρυματα και πολυεθνικες ως χρηματοδοτες...

βρες μου ΕΝΑΝ επωνυμο επιστημονα του 20ου αιωνα που να δουλεψε ανεξαρτητα απο τη στιγμη που εκανε ονομα χωρις κρατικες η ιδιωτικες επιχορηγησεις


ναι μόνο που επιστήμη δεν υπήρχε μόνο τον 20 αιώνα.


quote:
η τυχαιοτητα ειναι σεναριο, μην ξεχνας τη διαμαχη σε φιλοσοφικο επιπεδο των ντετερμινιστων και των οπαδων της θεωριας του χαους

εγώ δεν την ξεχνάω. Εσύ ξεχνάς ότι έληξε υπέρ του χάους...


quote:
το δευτερον που ειπες ειναι κι αυτο σεναριο, γνωριζουμε πλεον οτι υπαρχει εξελιξη, την παραδεχονται και αυτοι του Ευφυους Σχεδιασμου, δεν γνωριζουμε αν κινηθηκε απο τυχαια γεγονοτα η απο εναν κοσμικο ντετερμινισμο που προωθουσε την ανθρωπικη αρχη η απο νοημονες παρεμβασεις μακροκοσμικων οντων η εξωγηινων...

παρεπιπτοντως να πω στον Κηφεα οτι οριτζιναλ Δημιουργιστες σημερα ειναι ελαχιστοι, ο Ευφυης Σχεδιασμος εχει αντικαταστησει το Δημιουργισμο και πιστευει στη εξελιξη αλλα θεωρει πως υπηρχε νοημοσυνη η νοημοσυνες πισω απ' αυτην.


Όχι δε μιλάνε για εξέλιξη!!!!!! Σε παρέπεμψα στα βιβλία τους ρε φίλε, ελληνικά τα λέμε,see for yourself... Τι να σου κάνω; Upload του βιβλίου στον εγκέφαλο δε γίνεται!

Edited by - IndustrialAngel on 05/12/2010 21:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 23:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάπου εκεί έξω , στο αχανές άγνωστο ... κάπου εκεί έξω λοιπόν συγκντρωνόμενη η ύλη δημιουργεί μια "μήτρα" όπου νέοι αστέρες και πλανήτες δημιουργούνται και υποθετικά μπορούμε να πούμε ότι εκεί σε κάποιον απο αυτούς τους πλανήτες ενδεχομένως να δημιουργηθεί μια νέα ζωή/ές....ενδεχομένως ήδη στο αχανές σύμπαν να υπάρχουν ... στατιστικά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να υπάρχουν και άλλες ζωές , παρά εμείς....

Άραγε , το ότι και αν δημιουργήθηκε ... ορατό ή αόρατο -απο μάς- θα μπορούσαμε να το αποδώσουμε σε μια τυχαιότητα απλώς ???

Μάλλον "όχι"...όλα σε μια τυχαιότητα...ΟΛΑ???

Να υποθέσουμε επίσης ότι , το ότι δημιουργήθηκε -γνωστό και άγνωστο- έμψυχο και άψυχο δεν έχουν όλες εκείνες τις ιδιότητες που το καθένα χρειάζεται προκειμένου να λειτουργήσει , έτσι όπως λειτουργεί και ως τέτοιο που είναι..???

Αλλα τι είναι ο άνθρωπος -εν προκειμένω- για να πούμε ότι μπορούμε να δώσουμε μιαν απάντηση..???

Αυτό που απλά βλέπουμε ως ολότητα...???

Δεν μπορεί και αυτό διότι δεν είναι έτσι...και η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για ένα σύνολο συστημάτων...μερών αν θέλετε ή ακόμα και μηχανισμών -υλικών- που συναρμόζονται και συνεργάζονται εντελεχώς...


ΑλλΑ και πάλι είναι μόνο αυτό..???

Όχι βεβαίως...απλά "όχι βεβαίως"...διότι όλοι μας , αισθανόμαστε , οσφριζόμαστε , ακούμε...γευόμαστε...και οι αισθητήρες που χρησιμοποιούμε γι'αυτό είναι ένας ολόκληρος μηχανισμός πολυσύνθετος και που λειτουργεί εντελεχώς προκειμένου να παράξει το αποτέλεσμα που βλέπουμε...που απολαμβάνουμε κάθε μέρα και δια μέοου αυτού απολαμβάνουμε την ζωή ή το κόσμο με όλα όσα εμπεριέχει αυτος...

Δεν είναι ότι τρώμε απλά...αλλα γευόμαστε το ότι τρώμε...το οσφριζόμαστε..το βλέπουμε αλλα και αισθανόμαστε ολα εκείνα τα συναισθήματα ικανοποίησης , πληρότητας αλλα και ασφάλειας...

Και όμως αυτά -μολονότι μείζονος σημασίας- δεν τα βλέπουμε...δεν έχουν ύλη...όχι μονάδα και όχι μέτρο...όχι παρατηρήσιμα -ακόμα- απλά τα βιώνουμε και τα αισθανόμαστε να κυριαρχούν και να δεσμεύουν σκέψη και συμπεριφορά....να μας χειραγωγούν και να μας κατευθύνουν...όλη η ύλη τίθεται στην υπηρεσία τους...αδιαμαρτύρητα και αναντίρρητα...

Η Λογική της φύσεως αλλα και οι νόμοι της , θαρρείς ότι δεσπόζουν και ορίζουν ακόμα και αυτλην την ίδια την οδύνη της επιβίωσης και που βιώνεται απο κάθε έναν μας ως οδύνη-απαίτηση για την δική μας επιβίωση...θαρρώ ότι δεν πρόκειται περί αυτού...και θα πρέπει να είμαστε πολύ πιο προσεκτικοί αλλα και παρατηρητικοί , μη απορρίπτοντας ότι δεν είμαστε ικανοί απλά να δούμε και να παρατηρήσουμε...μαζί θα ΣΥΝ-πορευθούμε για να φθάσουμε σε κάποιο σημείο , όπου ίσως θα αρχίσουμε να βλέπουμε -ενδεχομένως - την όλη αλήθεια...μια αλήθεια που δεν μπορεί να περιορίζεται ΜΟΝΟ στην ύλη...

Άποψή μου και σκέψη μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 05/12/2010 23:07:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2010, 23:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι δε μιλάνε για εξέλιξη!!!!!! Σε παρέπεμψα στα βιβλία τους ρε φίλε, ελληνικά τα λέμε,see for yourself... Τι να σου κάνω; Upload του βιβλίου στον εγκέφαλο δε γίνεται!


κανεις λαθος επειδη ενημερωνεσαι πιθανα απο πηγες που προσπαθησαν να δυσφημησουν τον Ευφυη Σχεδιασμο η απο βιβλια που παρουσιαζουν μονο ενα ρευμα του...

στην πραγματικοτητα υπαρχουν τρεις μεγαλες παρεξηγησεις γυρω απο τον Ευφυη Σχεδιασμο που στα αθειστικα αρθρα καλλιεργουνται...

1) πολλοι του Ευφυους μιλουν για κατευθυνομενη εξελιξη, αρα ειναι εξελικτικιστες που απλα δεν δεχονται οτι οι μεταλλαξεις του Δαρβινου γινοντουσαν παντα τυχαια!..

2) πολλοι απ' αυτους δεν κανουν λογο για Θεο αλλα για καποια νοημοσυνη που δεν διευκρινιζουν τι ειναι, καποιοι διευκρινιζουν οτι προκειται για το Θεο, αλλοι ομως λενε οτι ειναι αγνωστη αυτη η νοημοσυνη και μπορει να προκειται για εξωγηινους η για οποιονδηποτε αγνωστο παραγοντα...

3) αρκετοι αναμεσα τους δεν ειναι καν Χριστιανοι, κατι που μετα μανιας αποκρυπτεται απο τους αντιπαλους τους...επισης αποκρυπτεται οτι οι παραδοσιακοι Δημιουργιστες πνεουν τα μενεα κατα των Ευφυιστων γιατι δεν αναφερουν το βιβλικο Θεο...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 05/12/2010 23:18:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 01:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κανεις λαθος επειδη ενημερωνεσαι πιθανα απο πηγες που προσπαθησαν να δυσφημησουν τον Ευφυη Σχεδιασμο η απο βιβλια που παρουσιαζουν μονο ενα ρευμα του

Όχι με μπερδεύεις με άλλους που αντιγράφουν άκριτα παπαδοσελίδες. Εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο του Behe και έχω σχηματίσει άμεσα άποψη. Αν υπάρχει κάποιο άλλο ρεύμα (που αμφιβάλλω) να μου πεις σε παρακαλώ θερμά συγκεκριμενα ΠΟΙΟΣ, ΠΟΥ είπε τι... Λίγα λινκ αρκούν...

quote:
1) πολλοι του Ευφυους μιλουν για κατευθυνομενη εξελιξη, αρα ειναι εξελικτικιστες που απλα δεν δεχονται οτι οι μεταλλαξεις του Δαρβινου γινοντουσαν παντα τυχαια!..


Αμάν ρε παιδιά... Εξελικτές ο ένας, εξελικτιστές ο άλλος, εξελικτικιστές ο τρίτος, έλεος...Δεν υπάρχουν αυτές οι λέξεις... Εξελικτικοί βιολόγοι λέγονται οι άνθρωποι, αν μιλάμε για τους επιστήμονες που ερευνούν.

Η τυχαιότητα είναι ΜΙΣΗ αλήθεια ξαναλέω. Η άλλη μισή είναι η φυσική επιλογή. Ξέρεις τι είναι η φυσική επιλογή; Υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει;


quote:
2) πολλοι απ' αυτους δεν κανουν λογο για Θεο αλλα για καποια νοημοσυνη που δεν διευκρινιζουν τι ειναι, καποιοι διευκρινιζουν οτι προκειται για το Θεο, αλλοι ομως λενε οτι ειναι αγνωστη αυτη η νοημοσυνη και μπορει να προκειται για εξωγηινους η για οποιονδηποτε αγνωστο παραγοντα...


ΠΟΙΟΙ όμως ρε Αρίστο, να μιλάμε με ονόματα...


quote:
3) αρκετοι αναμεσα τους δεν ειναι καν Χριστιανοι, κατι που μετα μανιας αποκρυπτεται απο τους αντιπαλους τους...επισης αποκρυπτεται οτι οι παραδοσιακοι Δημιουργιστες πνεουν τα μενεα κατα των Ευφυιστων γιατι δεν αναφερουν το βιβλικο Θεο...


Καλά εντάξει...Και άνθρωποι διακεκριμένοι στην εξελικτική βιολογία πήγαιναν εκκλησία κάθε Κυριακή. Ο Theodosius Dobzhansky ήταν μάλιστα ορθόδοξος...

Πάντως ισχύει ότι τρώγονται μεταξύ τους. Βέβαια, αν κονομάς τα φραγκάκια πουλώντας βιβλιαράκια που χαϊδεύουν αφτιά και έρχεται ένας και λέει κάτι παρόμοιο αλλά όχι ακριβώς, σου κόβει την πελατεία.


Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι η όλη ιδέα του ευφυούς σχεδιασμού ξεκίνησε ως ΝΟΜΙΚΟΣ ελιγμός (τον σκαρφίστηκε ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ και όχι σχετικός επιστήμονας) για να παρακάμψουν τα δεδικασμένα που ίσχυαν για τον δημιουργισμό.


Για την ακρίβεια υπάρχουν κανά 5-6 κατηγορίες ψευδεπιστημόνων

Flood geologists
Young earth creationists
Old earth creationists
Intelligent design
κτλ κτλ

Που όντως μεταξύ τους τρώγονταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 12:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός - 05/12/2010, 23:06:56
Kάπου εκεί έξω , στο αχανές άγνωστο ... κάπου εκεί έξω λοιπόν συγκντρωνόμενη η ύλη δημιουργεί μια "μήτρα" όπου νέοι αστέρες και πλανήτες δημιουργούνται και υποθετικά μπορούμε να πούμε ότι εκεί σε κάποιον απο αυτούς τους πλανήτες ενδεχομένως να δημιουργηθεί μια νέα ζωή/ές....ενδεχομένως ήδη στο αχανές σύμπαν να υπάρχουν ... στατιστικά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να υπάρχουν και άλλες ζωές , παρά εμείς....

Άραγε , το ότι και αν δημιουργήθηκε ... ορατό ή αόρατο -απο μάς- θα μπορούσαμε να το αποδώσουμε σε μια τυχαιότητα απλώς ???

Μάλλον "όχι"...όλα σε μια τυχαιότητα...ΟΛΑ???

Να υποθέσουμε επίσης ότι , το ότι δημιουργήθηκε -γνωστό και άγνωστο- έμψυχο και άψυχο δεν έχουν όλες εκείνες τις ιδιότητες που το καθένα χρειάζεται προκειμένου να λειτουργήσει , έτσι όπως λειτουργεί και ως τέτοιο που είναι..???

Αλλα τι είναι ο άνθρωπος -εν προκειμένω- για να πούμε ότι μπορούμε να δώσουμε μιαν απάντηση..???

Αυτό που απλά βλέπουμε ως ολότητα...???

Δεν μπορεί και αυτό διότι δεν είναι έτσι...και η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για ένα σύνολο συστημάτων...μερών αν θέλετε ή ακόμα και μηχανισμών -υλικών- που συναρμόζονται και συνεργάζονται εντελεχώς...


ΑλλΑ και πάλι είναι μόνο αυτό..???

Όχι βεβαίως...απλά "όχι βεβαίως"...διότι όλοι μας , αισθανόμαστε , οσφριζόμαστε , ακούμε...γευόμαστε...και οι αισθητήρες που χρησιμοποιούμε γι'αυτό είναι ένας ολόκληρος μηχανισμός πολυσύνθετος και που λειτουργεί εντελεχώς προκειμένου να παράξει το αποτέλεσμα που βλέπουμε...που απολαμβάνουμε κάθε μέρα και δια μέοου αυτού απολαμβάνουμε την ζωή ή το κόσμο με όλα όσα εμπεριέχει αυτος...

Δεν είναι ότι τρώμε απλά...αλλα γευόμαστε το ότι τρώμε...το οσφριζόμαστε..το βλέπουμε αλλα και αισθανόμαστε ολα εκείνα τα συναισθήματα ικανοποίησης , πληρότητας αλλα και ασφάλειας...

Και όμως αυτά -μολονότι μείζονος σημασίας- δεν τα βλέπουμε...δεν έχουν ύλη...όχι μονάδα και όχι μέτρο...όχι παρατηρήσιμα -ακόμα- απλά τα βιώνουμε και τα αισθανόμαστε να κυριαρχούν και να δεσμεύουν σκέψη και συμπεριφορά....να μας χειραγωγούν και να μας κατευθύνουν...όλη η ύλη τίθεται στην υπηρεσία τους...αδιαμαρτύρητα και αναντίρρητα...

Η Λογική της φύσεως αλλα και οι νόμοι της , θαρρείς ότι δεσπόζουν και ορίζουν ακόμα και αυτλην την ίδια την οδύνη της επιβίωσης και που βιώνεται απο κάθε έναν μας ως οδύνη-απαίτηση για την δική μας επιβίωση...θαρρώ ότι δεν πρόκειται περί αυτού...και θα πρέπει να είμαστε πολύ πιο προσεκτικοί αλλα και παρατηρητικοί , μη απορρίπτοντας ότι δεν είμαστε ικανοί απλά να δούμε και να παρατηρήσουμε...μαζί θα ΣΥΝ-πορευθούμε για να φθάσουμε σε κάποιο σημείο , όπου ίσως θα αρχίσουμε να βλέπουμε -ενδεχομένως - την όλη αλήθεια...μια αλήθεια που δεν μπορεί να περιορίζεται ΜΟΝΟ στην ύλη...

Άποψή μου και σκέψη μου...


Δήμο καλημέρα

Διαβάζοντας τις πολύ ενδιαφέρουσες σκέψεις σου, με παρέπεμψες, άθελά σου, σε ένα θέμα παρεμφερούς περιεχομένου:

Δεν ζούμε μόνο σε έναν φιλικό πλανήτη αλλά και σε ένα φιλικό Σύμπαν . Το γεγονός της ύπαρξής μας συνεπάγεται ότι οι νόμοι της φυσικής πρέπει να είναι αρκετά φιλικοί για να επιτρέπουν την ανάδυση ζωής .

Δεν είναι τυχαίο που βλέπουμε άστρα όταν κοιτάζουμε τον νυκτερινό ουρανό , διότι τα άστρα αποτελούν αναγκαία προϋπόθεση για την ύπαρξη των περισσότερων χημικών στοιχείων –και χωρίς τη χημεία δεν μπορεί να υπάρξει ζωή . Οι φυσικοί έχουν υπολογίσει ότι , εάν οι νόμοι και οι φυσικές σταθερές ήταν έστω και ελάχιστα διαφορετικά , το Σύμπαν θα είχε εξελιχθεί με τρόπο που θα καθιστούσε τη ζωή αδύνατη .

Αυτό το εκφράζουν με διαφορετικούς τρόπους , αλλά το συμπέρασμα παραμένει πάντοτε σχεδόν το ίδιο .

Ο Martin Rees , στο βιβλίο του Just Six Numbers (Μόνο έξι αριθμοί) , απαριθμεί έξι θεμελιώδεις σταθερές , οι οποίες θεωρείται ότι ισχύουν σε όλο το Σύμπαν . Καθένας από αυτούς τους έξι αριθμούς έχει ρυθμιστεί πολύ λεπτά , με την έννοια ότι , εάν ήταν ελαφρώς διαφορετικός , το Σύμπαν θα ήταν εντελώς διαφορετικό και πιθανότατα καθόλου φιλικό απέναντι στη ζωή .

Μεταξύ των έξι αριθμών του Rees συγκαταλέγεται και το μέγεθος της επονομαζόμενης "ισχυρής" πυρηνικής δύναμης – της δύναμης που συνδέει τα συστατικά ενός ατομικού πυρήνα και η οποία πρέπει να υπερνικηθεί κατά τη σχάση του ατόμου . Το μέτρο της , συμβολιζόμενο με [ ε ], εκφράζει το ποσοστό της μάζας ενός πυρήνα υδρογόνου η οποία μετατρέπεται σε ενέργεια κατά την παραγωγή ηλίου μέσω σύντηξης υδρογόνου . Η τιμή αυτού του αριθμού στο Σύμπαν μας είναι 0,007 – φαίνεται ότι πρέπει οπωσδήποτε να προσεγγίζει πολύ τη συγκεκριμένη τιμή προκειμένου να καθίσταται δυνατή οποιαδήποτε χημεία , η οποία αποτελεί προϋπόθεση της ζωής.

Η γνωστή μας χημεία συνίσταται στο συνδυασμό και ανασυνδυασμό των περίπου ενενήντα στοιχείων του περιοδικού πίνακα που απαντούν στη Φύση . Το υδρογόνο είναι το απλούστερο και πιο κοινό στοιχείο . Σε τελική ανάλυση , όλα τα άλλα χημικά στοιχεία στο Σύμπαν σχηματίζονται από το υδρογόνο μέσω πυρηνικής σύντηξης .

Η πυρηνική σύντηξη είναι μια δύσκολη διαδικασία , η οποία εκτυλίσσεται στις εξαιρετικά θερμές συνθήκες στο εσωτερικό των άστρων (και στις βόμβες υδρογόνου) . Τα σχετικώς μικρά άστρα , όπως ο Ήλιος μας , μπορούν να παρασκευάσουν μόνο ελαφρά στοιχεία – όπως ήλιο , το δεύτερο ελαφρότερο στοιχείο στον περιοδικό πίνακα μετά το υδρογόνο . Απαιτούνται μεγαλύτερα και θερμότερα άστρα για την ανάπτυξη υψηλών θερμοκρασιών που είναι αναγκαίες για την Παρασκευή βαρύτερων στοιχείων , μέσα σε μια χιονοστιβάδα αντιδράσεων πυρηνικής σύντηξης . Τις σχετικές λεπτομέρειες είχαν επεξεργαστεί ο Fred Hoyle και δύο συνάδελφοί του (επίτευγμα για το οποίο , κατά μυστηριώδη τρόπο , δεν απονεμήθηκε το βραβείο Νόμπελ και στον Hoyle αλλά μόνο στους άλλους δύο) . Αυτά τα μεγάλα άστρα μπορούν να εκραγούν ως υπερκαινοφανείς αστέρες (σούπερνόβα) , σκορπίζοντας τα υλικά τους – σε νέφη σκόνης . Τα νέφη σκόνης τελικά συμπυκνώνονται σχηματίζοντας νέα άστρα και πλανήτες , όπως ο δικός μας . Για αυτό το λόγο , η Γη διαθέτει άφθονα στοιχεία εκτός από το πανταχού παρόν υδρογόνο : στοιχεία χωρίς τα οποία η χημεία – και η ζωή – θα ήταν αδύνατη .

ΥΓ.: Παραθέτω link για τους έξι αριθμούς στο έργο του Martin Rees, "Just Six Numbers".

http://www.physics4u.gr/blog/?p=1817#respond

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 13:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικος


quote:
Όχι με μπερδεύεις με άλλους που αντιγράφουν άκριτα παπαδοσελίδες. Εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο του Behe και έχω σχηματίσει άμεσα άποψη. Αν υπάρχει κάποιο άλλο ρεύμα (που αμφιβάλλω) να μου πεις σε παρακαλώ θερμά συγκεκριμενα ΠΟΙΟΣ, ΠΟΥ είπε τι... Λίγα λινκ αρκούν...



INTELLIGENT DESIGN PROPONENT: An ID proponent might or might not reject the theory of evolution. At a minimum, the ID proponent rejects that evolution is randomly driven or, more generally, the notion that natural law and chance alone can explain the diversity of life on earth. Instead, the ID proponent argues--often from statistics--that the diversity of life is the result of a purposeful scheme of some higher power (who may or may not be the God of the Bible).

http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/conlaw/evolution.htm

επισης...

http://en.wikipedia.org/wiki/Denis_Lamoureux

http://en.wikipedia.org/wiki/Theistic_evolution

απο οτι καταλαβα υπαρχουν τρεις σχολες στα πλαισια των evolutionary creationists δηλαδη αυτων που δεχονται εξελιξη...

αυτοι που υποστηριζουν την theistic evolution...ο Θεος ορισε την εξελιξη των ειδων σαν μερος του θειου σχεδιου και επεμβαινει σ' αυτην οποτε το κρινει απαραιτητο...

αυτοι που υποστηριζουν την deistic evolution...ο Θεος εθεσε τους νομους του συμπαντος και ειχε προβλεψει αυτοι οι νομοι να κινηθουν με τετοιο τροπο ωστε να υπαρξει εξελιξη των ειδων στην οποια ομως δεν ανακατευεται, εδωσε την αρχικη ωθηση στο συμπαν και απο τοτε ολα κινηθηκαν βασει προγραμματος..

και αυτοι που υποστηριζουν την intelligent evolution...δεν διευκρινιζεται ποια νοημοσυνη κινει την εξελιξη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 14:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε Αρίστο να τα πάρουμε ένα ένα... Ευφυής σχεδιασμός και θεϊστική ή δεϊστική εξέλιξη είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα. Κακώς τα βάζεις κάτω από την ίδια ομπρέλα, που τη βαφτίζεις ευφυή σχεδιασμό.


Μπορώ να πω ότι η ιδέα ότι ένας Θεός "σκέφτηκε" όλους τους νόμους της φύσης (δεϊσμός), μεταξύ αυτών και της φυσικής επιλογής που μας ενδιαφέρει, με βρίσκει σύμφωνο. Αυτό απέχει ΠΑΡΑ πολύ από την ιδέα ότι ένας άγγελος ή ένα ντέβα παρενέβη και μας έκανε όπως είμαστε σήμερα. Ίσα ίσα που θεωρώ κομψό και αποδοτικό από τη μεριά του Θεού να έχει φτιάξει έναν κόσμο με την ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ δυνατότητα να μας δώσει ζωή. Εξάλλου κατά τη γνώμη μου η φυσική επιλογή είναι ευφυέστατος και συνάμα απλός μηχανισμός, εφάμιλλος ενός Θεού. Είναι και λίγο ανεπαρκές το αντίθετο:Να φτιάχνει το ένα και να μην είναι συμβατό με το προηγούμενο και να χρειάζεται να παρέμβει με θαύμα για να το διορθώσει. Δηλαδή έλεος, τόσο βλάκας είναι ο Θεός;


Για να τελειώνουμε... Οι υποστηρικτές του ευφυούς σχεδιασμού, αποδέχονται σε ένα βαθμό την εξέλιξη, αλλά περιορισμένο και μόνο ως προς τις απλές δομές. Αυτό το κάνουν γιατί τα στοιχεία ως προς αυτό το φαινόμενο είναι ΤΟΣΟ συντριπτικά που δεν μπορούν να κάνουν τους τυφλούς.


Αυτό που επιμένουν ότι ισχύει είναι ότι κάποιες δομές των ζωντανών οργανισμών είναι ΑΜΕΙΩΤΑ περίπλοκες. Δηλαδή αυτές δεν εξελίχθηκαν αλλά προϋπήρχαν(να σχεδιάστηκαν). Σου λένε δηλαδή ότι ναι μεν το χρώμα, το μέγεθος κτλ μπορεί να εξελίχθηκε μέσω ίσως και της φυσική επιλογής αλλά πχ το ανοσοποιητικό σύστημα ή το μαστίγιο των βακτηρίων ή το ανθρώπινο μάτι σίγουρα προϋπήρχε και σχεδιάστηκε στην παρούσα του μορφή γιατί είναι αμείωτα περίπλοκο. Βλέπε και το επιχείρημα του Paley με το ρολόι.

Κάποια από αυτά τα σχολίασε και ο Μίλτος, αν πρόσεξες τα γραφομενά του.


Το θέμα είναι ότι η επιστήμη έχει θεμελιώσει ότι ακόμα ΚΑΙ αυτές οι δομές που παρουσιάζονται ως αμείωτα περίπλοκες ΕΧΟΥΝ εξελιχθεί και η ύπαρξή τους εξηγείται πλήρως μέσω της φυσικής επιλογής. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι αν δεχθούμε ότι ένας ζωντανός οργανισμός σχεδιάστηκε πρέπει να εξηγήσουμε γιατί έχει ΛΑΘΗ στη σχεδίασή του


Να δώσω ένα παράδειγμα


ΔΕΝ υπάρχει κανένα μαύρο σημείο στο λευκό πλέγμα. Αλλά εσύ βλέπεις (όπως και όλοι) που και που κάποιο μαύρο. Τι γίνεται; Το μάτι, εκεί που σχηματίζει το είδωλο έχει μία ΤΡΥΠΑ για να περνάει το οπτικό νεύρο. Εκεί που είναι η τρύπα δεν υπάρχουν φωτοευαίσθητα κύτταρα, προφανώς. Το μάτι μας όμως δε βλέπει μαυράκια, γιατί ο εγκέφαλος συμπληρώνει το κενό με πληροφορία από διπλανά κύτταρα. Η αδυναμία του εγκεφάλου φαίνεται ακριβώς εδώ γιατί αντλεί την πληροφορία από το γύρω γύρω που είναι μαύρο και όταν η γωνίες του πλέγματος ευθυγραμμίζονται με την τρύπα βλέπει το άσπρο μαύρο.


Ποια θα ήταν η σωστότερη σχεδίαση; Να είναι η τρύπα του οπτικού νεύρου στο ΠΛΑΙ, εκεί που δε σχηματίζεται είδωλο.


Επίσης, κακή σχεδίαση είναι το ζήτημα που ήδη σχολιάσαμε για τη βιταμίνη C. Βλέπεις ότι η απόδοχή της "σχεδίασης" δε λύνει κανένα πρόβλημα αλλά αντιθέτως δημιουργεί καινούρια και το μόνο που προσφέρει είναι να χαϊδεύει τα αφτιά διάφορων


Και επιμένω να επικαλούμαι τον Behe, γιατί ο άνθρωπος δεν είναι τυχαίος. Έχει γράψει κάποια βιβλία στο θέμα, είναι καθηγητής πανεπιστημίου και βασικός μάρτυρας στη δίκη του 2005. Οπότε μάλλον ΚΑΤΙ ξέρει για το ευφυές σχέδιο γιατί είναι από τους "πρωτεργάτες".
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Behe

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 14:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιττό να πω ότι σε ένα δεϊστικό μοντέλο του κόσμου, ένας άθεος μπορεί να βλέπει ΜΟΝΟ νόμους της φύσης και ένας που πιστεύει στο Θεό, τους ΙΔΙΟΥΣ νόμους της φύσης που έφτιαξε ο Θεός, οπότε να υπάρχει συμφωνία στο επίπεδο των παρατηρούμενων φαινομένων και της εξήγησης αυτών. Σε αυτή τη βάση μπορούν να συμφωνήσουν όλοι. Ακριβώς τέτοιες περιπτώσεις είναι οι άνθρωποι που ανέφερα που πιστεύουν στο Θεό και αποδέχονται την εξέλιξη.


Αυτό που θα λείψει από το κύρηγμα, και είναι προφανές αυτό, είναι το "argument from design/creation". Δηλαδή το θεολογικό κύρηγμα δε θα περιέχει την ατάκα "ποιος σας έφτιαξε; Ο ΘΕΟΣ". Αυτό το πράγμα δε θα λέγεται. Αυτό δε σημαίνει ότι εξαντλούνται ούτε τα θεολογικά επιχειρήματα ούτε ότι δεν υπάρχει Θεός, ίσως απλώς να γίνεται λίγο δυσκολότερη η ανάπτυξη θέσεων


Μια εικόνα για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που έλεγα για το μάτι



Ακριβώς εκεί που μπαίνει το οπτικό νεύρο δημιουργείται το πρόβλημα

Edited by - IndustrialAngel on 06/12/2010 14:29:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 16:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικος

quote:
Για να τελειώνουμε... Οι υποστηρικτές του ευφυούς σχεδιασμού, αποδέχονται σε ένα βαθμό την εξέλιξη, αλλά περιορισμένο και μόνο ως προς τις απλές δομές. Αυτό το κάνουν γιατί τα στοιχεία ως προς αυτό το φαινόμενο είναι ΤΟΣΟ συντριπτικά που δεν μπορούν να κάνουν τους τυφλούς.


οπως ειπα υπαρχουν μεγαλες διαφορες και τασεις-σχολες αναμεσα τους, το ιδιο συμβαινει και στους δημιουργιστες,το ιδιο και στους απλους θρησκευομενους ανθρωπους η θεολογους που δεν εχουν ασχοληθει με τον ευφυη η το δημιουργισμο αλλα εχουν προσπαθησει να συνδυασουν επιστημη και θρησκεια σε διαφορετικο ποσοστο ο καθενας στο μυαλο του...

και ειναι τοσο τεραστιες αυτες οι διαφορες που στο ενα ακρο μπορεις να βρεις εναν φονταμενταλιστη τυπο που πιστευει πως η Γη εχει ηλικια 6000 ετη και πως εξελιξη δεν ελαβε χωρα αλλα ο Θεος διακτινισε τα ειδη ετοιμα και απο την αλλη εναν επιστημονα βιολογο που να μιλαει για μια νοημοσυνη που επηρρεασε συνολικα την εξελιξη χωρις ομως να της προσαπτει καποια θρησκευτικη ιδιοτητα...

οποτε το να μιλαμε για ευφυη σχεδιασμο η για δημιουργισμο δεν σημαινει απολυτως τιποτα αν δεν ξεκαθαρισουμε για ποιο ρευμα του μιλαμε...

quote:
Μπορώ να πω ότι η ιδέα ότι ένας Θεός "σκέφτηκε" όλους τους νόμους της φύσης (δεϊσμός), μεταξύ αυτών και της φυσικής επιλογής που μας ενδιαφέρει, με βρίσκει σύμφωνο. Αυτό απέχει ΠΑΡΑ πολύ από την ιδέα ότι ένας άγγελος ή ένα ντέβα παρενέβη και μας έκανε όπως είμαστε σήμερα. Ίσα ίσα που θεωρώ κομψό και αποδοτικό από τη μεριά του Θεού να έχει φτιάξει έναν κόσμο με την ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ δυνατότητα να μας δώσει ζωή. Εξάλλου κατά τη γνώμη μου η φυσική επιλογή είναι ευφυέστατος και συνάμα απλός μηχανισμός, εφάμιλλος ενός Θεού. Είναι και λίγο ανεπαρκές το αντίθετο:Να φτιάχνει το ένα και να μην είναι συμβατό με το προηγούμενο και να χρειάζεται να παρέμβει με θαύμα για να το διορθώσει. Δηλαδή έλεος, τόσο βλάκας είναι ο Θεός;



θα σου απαντησω που ο ντεισμος κανει λαθος, γιατι θεωρει οτι στην οντολογικη σκαλα μεταξυ Θεου και ανθρωπου, ο ανθρωπος ειναι δευτερο σκαλοπατι μετα το Θεο και ως εκ τουτου η αποσταση μεταξυ τους ειναι τεραστια...

τι συμβαινει ομως αν δεν ειναι ετσι και μεταξυ Θεου και ανθρωπου μεσολαβουν 500.000 βαθμιδες οντων μακροκοσμικου χαρακτηρα που αρκετα απ' αυτα εχουν λαβει ενεργητικους ρολους στην δημιουργια;

τι συμβαινει αν οντως ο Θεος δημιουργησε το σκελετο και τα θεμελια του οικοδομηματος αλλα τη σκιαγραφηση του υπολοιπου συνολου την αφησε στην πρωτοβουλια και δημιουργικη φαντασια αλλων οντων τα οποια τροπον τινα ηταν συνεργατες αυτου του πρωτομαστορα;

και οι οποιοι συνεργατες και καλφες και μαστορια αλλοτε κινηθηκαν συμφωνα με το αρχικο πλανο, αλλοτε το τροποποιησαν ελαφρα αλλα χωρις να παρακαμψουν βασικες αρχες και αλλοτε θελησαν να κανουν του κεφαλιου τους επαναστατοντας;

βεβαιως και ο ντεισμος ειναι μια πολυ σοβαρη θεωρια ΑΝ ο ανθρωπος ειναι το ψηλοτερο ον στην κλιμακα μετα το Θεο, αν ομως βρισκεται στην 500.001η θεση τοτε θα πρεπει να αναρωτηθει τι εκαναν και τα οντα που βρισκονται ψηλοτερα απ' αυτον και πως εμπλεχθηκαν οχι μονο στην εξελιξη των λογικων οντων αλλα και σε πιο βασικες παραμετρους οπως η εμφανιση της ζωης και η αρμονια των ουρανιων σφαιρων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 16:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οπως ειπα υπαρχουν μεγαλες διαφορες και τασεις-σχολες αναμεσα τους, το ιδιο συμβαινει και στους δημιουργιστες,το ιδιο και στους απλους θρησκευομενους ανθρωπους η θεολογους που δεν εχουν ασχοληθει με τον ευφυη η το δημιουργισμο αλλα εχουν προσπαθησει να συνδυασουν επιστημη και θρησκεια σε διαφορετικο ποσοστο ο καθενας στο μυαλο του...


Προφανώς υπάρχουν πολλά παρακλάδια αλλά αυτό που είναι καταγεγραμμένο ως ευφυής σχεδιασμός όπως προκύπτει από τα γραπτά τους είναι κάτι διαφορετικό από τη εξελικτική δημιουργία ή θεϊστική εξέλιξη ή τη δεϊστική εξέλιξη...

quote:
θα σου απαντησω που ο ντεισμος κανει λαθος, γιατι θεωρει οτι στην οντολογικη σκαλα μεταξυ Θεου και ανθρωπου, ο ανθρωπος ειναι δευτερο σκαλοπατι μετα το Θεο και ως εκ τουτου η αποσταση μεταξυ τους ειναι τεραστια...


Από πού προκύπτει αυτό; Αφού ο δεϊσμός είναι ανοικτός ακόμα και στο να υπάρχουν εξωγήινοι...Δε συμφωνώ...


quote:
τι συμβαινει ομως αν δεν ειναι ετσι και μεταξυ Θεου και ανθρωπου μεσολαβουν 500.000 βαθμιδες οντων μακροκοσμικου χαρακτηρα που αρκετα απ' αυτα εχουν λαβει ενεργητικους ρολους στην δημιουργια;

Από πού προκύπτει ή φαίνεται ο ενεργός ρόλος; Εκεί είναι τα λεφτά...

quote:
τι συμβαινει αν οντως ο Θεος δημιουργησε το σκελετο και τα θεμελια του οικοδομηματος αλλα τη σκιαγραφηση του υπολοιπου συνολου την αφησε στην πρωτοβουλια και δημιουργικη φαντασια αλλων οντων τα οποια τροπον τινα ηταν συνεργατες αυτου του πρωτομαστορα;

Εντάξει ρε Αρίστο το έσκισες το θέμα. Σε λίγο θα μας πεις ότι το σύμπαν ήταν σαν οικοδομή, άλλος τα σχέδια, άλλος τα υδραυλικά κτλ...

Δηλαδή εσύ μας δημιουργείς την ανάγκη να φανταστούμε έναν πρωτεύοντα δημιουργό με δορυφόρους άλλους δευτερεύοντες; Δηλαδή


quote:
και οι οποιοι συνεργατες και καλφες και μαστορια αλλοτε κινηθηκαν συμφωνα με το αρχικο πλανο, αλλοτε το τροποποιησαν ελαφρα αλλα χωρις να παρακαμψουν βασικες αρχες και αλλοτε θελησαν να κανουν του κεφαλιου τους επαναστατοντας;


Δηλαδή η ατέλεια πχ του ματιού είναι λαμογιά του Σατανά;


quote:
Βεβαιως και ο ντεισμος ειναι μια πολυ σοβαρη θεωρια ΑΝ ο ανθρωπος ειναι το ψηλοτερο ον στην κλιμακα μετα το Θεο, αν ομως βρισκεται στην 500.001η θεση τοτε θα πρεπει να αναρωτηθει τι εκαναν και τα οντα που βρισκονται ψηλοτερα απ' αυτον και πως εμπλεχθηκαν οχι μονο στην εξελιξη των λογικων οντων αλλα και σε πιο βασικες παραμετρους οπως η εμφανιση της ζωης και η αρμονια των ουρανιων σφαιρων...


Δεν είναι "θεωρία" με την επιστημονική έννοια, αλλά φιλοσοφική θεώρηση... Το θέμα είναι πώς υποστηρίζεται η ύπαρξη αυτών των δευτερευόντων δημιουργών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 21:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bιομηχανικος

quote:
Δεν είναι "θεωρία" με την επιστημονική έννοια, αλλά φιλοσοφική θεώρηση... Το θέμα είναι πώς υποστηρίζεται η ύπαρξη αυτών των δευτερευόντων δημιουργών...


1) φιλοσοφικα μεσω της οντολογικης πυραμιδας αναμεσα ξερω γω στην αμοιβαδα και το Θεο οπου ο ανθρωπος απεχει αρκετα στο να ειναι στις υψηλοτερες βαθμιδες: πλατωνικη και νεοπλατωνικη θεωρηση...αναγκαστικα ειτε το φαινομενο της νοημοσυνης θα εχει τις ριζες του στην α-νοητη υλη ειτε σε υψηλοτερο επιπεδο...οι νεοπλατωνικοι αναπτυξαν με απαραμιλλη φιλοσοφικη δεινοτητα τη δευτερη περιπτωση: η ζωη και η νοημοσυνη ειναι προβολες απο αλλου οταν καλλιεργηθει στην υλη το καταλληλο περιβαλλον...

2) μεσω της συγκριτικης μελετης των αρχαιων παραδοσεων που διαφυλασσουν τη μνημη παρεμβασεων τετοιων οντων στην ανθρωποτητα, υπαρχει ο Προμηθεας η ο Ματαρισβαν στην ινδικη παραδοση που δινουν στους ανθρωπους μια απαγορευμενη και κρυφη φλογα, ομοιως ο Οφις που τοτε ακομη δε σερνοταν και που δινει ενα μηλο που ισχυριζεται οτι θα ανοιξει τους οφθαλμους του ανθρωπου...

3) μεσω του συνδυασμου φιλοσοφικης υποψιας και στατιστικης γνωσης: οι συνθηκες και οι δεικτες για να εμφανισθει η ζωη ξεπερνουν πολλες φορες την τυχη σε κληρωση διεθνους λοτο, η ιδια "ευνοικοτητα" συνεχιζει και σε θεματα της εξελιξης του ανθρωπου, τελος ο homo sapiens ηταν πολυ τυχερος και στο οτι δεν εξαφανισθηκε απο καποια γεωλογικη καταστροφη μεγαλης κλιμακας παροτι στα εκατομμυρια χρονια της εξελιξης του θα συνεβηκαν πολλες...ολα αυτη λοιπον η στατιστικη οδηγει στην υποψια οτι η Γη ειναι ενας προστατευομενος πλανητης, ενα κοσμικο θερμοκηπιο που καποια νοημοσυνη διεξαγει ενα μεγαλειωδους κλιμακας πειραμα για τα δικα μας δεδομενα, τωρα επειδη ο Θεος ενδεχομενως να μην επεμβαινει απευθειας σε τετοιες περιπτωσεις ο νους μπορει να υποθεσει αλλα μακροκοσμικα οντα ενδιαμεσα σε μας και σ'αυτον που ετσι κι αλλιως τα συναντησαμε στις συντριπτικα περισσοτερες αρχαιες παραδοσεις...αυτη η σκοπια, του κοσμικου θερμοκηπιου και του προστατευομενου ειδους, αναπτυχθηκε και στα εργα του Αρθουρ Κλαρκ, οι Επικυριαρχοι και Οδυσσεια του Διαστηματος 2001 τα οποια και συνιστω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2010, 22:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2) μεσω της συγκριτικης μελετης των αρχαιων παραδοσεων που διαφυλασσουν τη μνημη παρεμβασεων τετοιων οντων στην ανθρωποτητα, υπαρχει ο Προμηθεας η ο Ματαρισβαν στην ινδικη παραδοση που δινουν στους ανθρωπους μια απαγορευμενη και κρυφη φλογα, ομοιως ο Οφις που τοτε ακομη δε σερνοταν και που δινει ενα μηλο που ισχυριζεται οτι θα ανοιξει τους οφθαλμους του ανθρωπου

Αφού αυτές οι "προσωπικότητες"παρουσιάζουν αυτή την ομοιότητα,ποιοι ακριβώς είναι οι λόγοι με τους οποίους ταυτίζουμε το φίδι-σατανά με κάθετι κακό στον κόσμο;Το είχα απορία εδώ και καιρό αυτό.Δεν μπορεί ο Προμηθέας να έχει ταυτιστεί με τη φιγούρα ενός Σωτήρα και ταυτόχρονα ένα άλλο σύμβολο με ακριβώς την ίδια δράση πάνω στην ανθρώπινη κοσμοϊστορία να αντιπροσωπεύει τον απόλυτο εχθρό του ανθρώπου...

Edited by - promitheus90 on 07/12/2010 00:05:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 00:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o Προμηθεας δεν εχει καμια σχεση με το Σατανα, απλα πηρε μια πρωτοβουλια σε λαθος ταιμινγκ, γεγονος που δημιουργησε θετικες και αρνητικες συνεπειες και στη συνεχεια εκανε μια μεγαλη θυσια προκειμενου να εξισορροπησει τις αρνητικες...

ο Σατανας ουτε ειναι φιλανθρωπος, ουτε μετανοει, ουτε κανει θυσιες..

οσοι ταυτιζουν τον Προμηθεα και το βιβλικο Οφι με το Σατανα απλα κανουν μια χοντροκομμενη επιεικως αναλυση (συνηθως φονταμενταλιστες Χριστιανοι η σατανιστες για να διεκδικησουν ως δικο τους τον Προμηθεα)...

αυτο που δημιουργει το μπλεξιμο ειναι πως η "φωτια" που ειναι και "μηλο" στις παρενεργειες που δημιουργησε ηταν και ο εγωισμος, ετσι θεωρηθηκε πως ο Προμηθεας ενηργησε τιτανικα και πως ο Οφις επηρρεαστηκε απο το διαβολο...

στη χειροτερη των περιπτωσεων να θεωρησουμε πως η αποφαση του Προμηθεα για να δωσει τη φωτια σε μια απροετοιμαστη και ανωριμη ανθρωποτητα ηταν εγωιστικη και αρα παρασυρθηκε απο τον αρχοντα του εγωισμου στο να πιστεψει πως η ιδεα του ηταν σοφοτερη του θεικου σχεδιου αλλα αυτο δεν συνεπαγεται και ταυτιση καθως οι Προμηθεις μετα ανελαβαν τη θυσια που λεγαμε δεχομενοι να αλυσσοδεθουν στον "βραχο"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 01:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα εν σοφία εποίησε!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 19:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς : ... Η πυρηνική σύντηξη είναι μια δύσκολη διαδικασία , η οποία εκτυλίσσεται στις εξαιρετικά θερμές συνθήκες στο εσωτερικό των άστρων (και στις βόμβες υδρογόνου) . Τα σχετικώς μικρά άστρα , όπως ο Ήλιος μας , μπορούν να παρασκευάσουν μόνο ελαφρά στοιχεία – όπως ήλιο , το δεύτερο ελαφρότερο στοιχείο στον περιοδικό πίνακα μετά το υδρογόνο . Απαιτούνται μεγαλύτερα και θερμότερα άστρα για την ανάπτυξη υψηλών θερμοκρασιών που είναι αναγκαίες για την Παρασκευή βαρύτερων στοιχείων , μέσα σε μια χιονοστιβάδα αντιδράσεων πυρηνικής σύντηξης . Τις σχετικές λεπτομέρειες είχαν επεξεργαστεί ο Fred Hoyle και δύο συνάδελφοί του (επίτευγμα για το οποίο , κατά μυστηριώδη τρόπο , δεν απονεμήθηκε το βραβείο Νόμπελ και στον Hoyle αλλά μόνο στους άλλους δύο) . Αυτά τα μεγάλα άστρα μπορούν να εκραγούν ως υπερκαινοφανείς αστέρες (σούπερνόβα) , σκορπίζοντας τα υλικά τους – σε νέφη σκόνης . Τα νέφη σκόνης τελικά συμπυκνώνονται σχηματίζοντας νέα άστρα και πλανήτες , όπως ο δικός μας . Για αυτό το λόγο , η Γη διαθέτει άφθονα στοιχεία εκτός από το πανταχού παρόν υδρογόνο : στοιχεία χωρίς τα οποία η χημεία – και η ζωή – θα ήταν αδύνατη .

Ας δώσω κάποια συνέχεια στο τελευταίο μου μήνυμα :

Πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή στο γεγονός ότι η τιμή της ισχυρής πυρηνικής δύναμης συνιστά κρίσιμο παράγοντα προκειμένου να προσδιοριστεί μέχρι ποιο σημείο μέσα στον περιοδικό πίνακα μπορεί να φτάσει η χιονοστιβάδα της πυρηνικής σύντηξης .

Αν η ισχυρή πυρηνική δύναμη ήταν πολύ μικρή , έστω 0,006 αντί για 0,007 , το Σύμπαν δεν θα περιείχε τίποτε άλλο εκτός από υδρογόνο , και δεν θα προέκυπτε καμία ενδιαφέρουσα χημεία .

Εάν πάλι ήταν πολύ μεγάλη , έστω 0,008 , όλο το υδρογόνο θα είχε παραγάγει μέσω σύντηξης βαρύτερα στοιχεία .

Εντούτοις , μια χημεία χωρίς υδρογόνο δεν θα μπορούσε να παράγει τη ζωή που ξέρουμε , διότι καταρχάς δεν θα υπήρχε νερό .

Η τιμή του [ ε ] – το 0,007 – έχει ρυθμιστεί με εξαιρετική ακρίβεια ώστε να επιτρέπει την παραγωγή όλων εκείνων των χημικών στοιχειών που απαιτούνται για μια ενδιαφέρουσα και ζωογόνο χημεία .

Δεν θα ασχοληθώ με τους υπόλοιπους από τους έξι αριθμούς του Rees , αφού το συμπέρασμα είναι το ίδιο : στον καθένα αντιστοιχεί μια αυστηρά καθορισμένη περιοχή τιμών , έξω από την οποία η ζωή δεν θα ήταν δυνατή .

Τι πρέπει να πούμε για αυτό ;

Και πάλι , έχουμε αφενός την απάντηση του θεϊστή και αφετέρου την απάντηση βάσει της ανθρωπικής αρχής .

ΥΓ.: Παραθέτω link για την "ανθρωπική αρχή" :

http://www.physics4u.gr/articles/2002/cosmology.html

(Συνεχίζεται)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2010, 19:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεϊστής ισχυρίζεται ότι ο Θεός , όταν δημιουργούσε το Σύμπαν , ρύθμισε τις θεμελιώδεις σταθερές έτσι ώστε η καθεμιά να ευνοεί την εμφάνιση ζωής – σαν να είχε μπροστά Του έξι κουμπιά που τα γύριζε προσεκτικά .

Όπως πάντα , η απάντηση του θεϊστή είναι κάθε άλλο παρά ικανοποιητική , διότι αφήνει ανεξήγητη την ύπαρξη του Θεού .

Ένας Θεός ικανός να δώσει αυτές τις τιμές στους έξι αριθμούς πρέπει να είναι τουλάχιστον εξίσου απίθανος όσο και ο ίδιος ο συνδυασμός που προκύπτει με τη λεπτή ρύθμιση των αριθμών . Όντως είναι πολύ απίθανος – και αυτό βεβαίως συνιστά τη βάση όλης της συζήτησής μας .

Έπεται ότι η απάντηση του θεϊστή δεν συμβάλλει καθόλου στη λύση του προβλήματός μας .

Δεν έχω άλλη επιλογή από το να την απορρίψω , ενώ ταυτόχρονα απορώ με το πλήθος των ανθρώπων που αδυνατούν να δουν το πρόβλημα και δείχνουν ικανοποιημένοι με το επιχείρημα του "θεϊκού χειριστή κουμπιών" .

Ίσως η ψυχολογική αιτία αυτής της εκπληκτικής τύφλωσης να σχετίζεται με το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι δεν έχουν επίγνωση , όπως έχουν οι βιολόγοι , της φυσικής επιλογής και της ικανότητάς της να δαμάζει το απίθανο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy