ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δαρβίνος vs Θρησκείας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου αρέσει πολύ να τρολάρεις και να δείχνεις ότι στην ηλιθιότητα είσαι πρώτος ε;

Μπράβο είσαι ΑΞΙΑ.

Θέλεις και καραμελίτσα;

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!


Ως αρχηγός και σύντροφος της Σίβυλας...θα σου φερθώ...ως Τρόλ θα υποστείς την Ανατολή του ηλίου...φεγγάρι πλέον να κρυφτείς δεν θα υπάρξει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου αρέσει πολύ να τρολάρεις και να δείχνεις ότι στην ηλιθιότητα είσαι πρώτος ε;

Μπράβο είσαι ΑΞΙΑ.

Θέλεις και καραμελίτσα;

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!


Εαρινή και άξια...αναβάθμιση ε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου αρέσει πολύ να τρολάρεις και να δείχνεις ότι στην ηλιθιότητα είσαι πρώτος ε;

Μπράβο είσαι ΑΞΙΑ.

Θέλεις και καραμελίτσα;

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!


Τελικά είσαι και καλό αλλα και έξυπνο παιδί-Τρόλ....άντε να σου αφιερώσω κάτι για τους συγγενείς σου...

-Σύντομη Ιστορία των Τρολλ...

Τα Τρολ δημιουργήθηκαν αρχικά από τον Μόργκοθ την Πρώτη Εποχή από άγνωστη ράτσα, προφανώς ως κακή απομίμηση και γελοιoποίηση των Έντς. Η συμμετοχή τους στους πολέμους του Μπελέριαντ δεν ήταν σημαντική και ουσιαστική αναφορά σε αυτά γίνεται μόνο κατά την διάρκεια της Νίρναεθ Αρνοέντιαντ (Μάχη των Αμέτρητων Δακρύων), όπου ο Μπάλρογκ Γκόθμογκ είχε προσωπική φρουρά από Tρολ.

Αργότερα ο Σάουρον χρησιμοποίησε τα Tρόλ, αλλά η αξία τους ως πολεμιστές ήταν μηδαμινή λόγω της βλακείας τους. Τότε ο Σάουρον, αν και ήξερε ότι ποτέ δεν θα μπορούσαν να γίνουν πραγματικά έξυπνα, τους μετέδωσε -ας πόυμε- μια γερή δόση κουτοπονηριάς και έτσι, προς το τέλος της Τρίτης Εποχής, κάποια από αυτά αποδείχτηκαν πολύ επικίνδυνα.

Προφανώς υπήρχαν τέσσερις κύριες φυλές τρολ: Τα Τρολ των Βράχων, που ζούσαν στο Τρόλσοου και άλλα τμήματα του Έριαντορ, τα Τρολ των Σπηλαίων της Μόρια, τα Τρολ των Λόφων του Γκόργκοροθ και οι Όλογκ-χάι.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου αρέσει πολύ να τρολάρεις και να δείχνεις ότι στην ηλιθιότητα είσαι πρώτος ε;

Μπράβο είσαι ΑΞΙΑ.

Θέλεις και καραμελίτσα;

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!


Πάει κόλλησε βελόνα ... πάνω που το είχα συμπαθήσει αυτό το παλληκάρι απο τη Λειβαδιά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 23:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 00:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ κάπου έχεις κολλήσει καμμένε παπαροπαπάρα.

Ρε πονεμένε καραγκιόζη έχεις γαμήσει τόσα θέματα.

Τόποτα να πείς γενικά έχεις; lol

Είναι τόσο μεγάλος ο πόνος σου;

Πῦρ ἦλθον βαλεῖν ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ τί θέλω εἰ ἤδη ἀνήφθη!


Καλά ρε , δεν ντρέπεσαι να μιλάς έτσι στον φίλο σου...???
Πιπέρι...και Lupu-s-moskoni...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 02:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mithras
Σου αρέσει πολύ να τρολάρεις και να δείχνεις ότι στην ηλιθιότητα είσαι πρώτος ε;

Μπράβο είσαι ΑΞΙΑ.

Θέλεις και καραμελίτσα;



Αρκετά μας διασκέδασε φίλοι μου ο καλός μας φίλος Mithras με τα ποστ του όλες αυτές τις ημέρες , αλλά ως φαίνεται του στέρεψε η έμπνευση και κόλλησε η βελόνα στις τελευταίες απαντήσεις . Μέχρι λοιπόν να ξαναβρή την φόρμα του , παραθέτω πιο κάτω ένα κομμάτι από το βιβλίο του αείμνηστου Νίκου Τσιφόρου "Ελληνική Μυθολογία" , που αναφέρεται στην απάτη των ιερατείων διαχρονικά . Έτσι για να χαρή λίγο και ο θαυμαστής του φίλου μας , Ψηλός .

"Το κοροϊδιλίκι των ανθρώπων, πάνω στο οποίο βασίζεται κάθε θρησκεία, είναι πανομοιότυπο από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα. Σε φωνάζει.

- Άνθρωπε, σου λέει, εσύ είσαι το κέντρο της γης, έτσι;

Και συ είσαι το κέντρο της γης. Μάλιστα. Από σένα ξεκινάει το βλέμμα και φτάνει μέχρι απάνω στα ακίνητα παγωμένα αστέρια, από σένα ξεκινάει η ακοή, που πιάνει το τραγούδι των φύλλων και τη μουσική τού Τσαϊκόφσκυ, από σένα ξεκινάνε οι πόθοι, ο φόβος τού αύριο, τα γενετήσια ένστικτα, η απληστία, το μίσος να καταστρέψεις, η λαχτάρα να δημιουργήσεις, ο αγώνας να διατηρηθείς, όλα από σένα, κι εδώ μέσα στο στήθος σου, δεξιότερα από την καρδιά, νιώθεις ένα τόσο δα πραματάκι, που είναι κάποιο πουλάκι από άνεμο και το λένε ψυχή, να θέλεις και να μη θέλεις, το πιστεύεις στο τέλος, ότι εσύ είσαι το κέντρο της δημιουργίας του Σύμπαντος και την ψωνίζεις, ότι είσαι σπουδαίος και μέγας, και το σκέφτεσαι μέσα σε κείνο το μυστήριο ραντάρ που λέγεται «υποσυνείδητο».

- Ναι, ρε, εγώ είμαι. Μάλιστα, εγώ. Βεβαίως. Πώς; Τι;

Σου ΄δωσε το χρυσό χάπι η θρησκεία, η όποια θρησκεία και να ΄ναι και γελάει μέσα της και σου κάνει απ΄ όξω της:

-Τα βλέπεις, ρε μπαγάσικο;

Και ξαφνικά, εκεί που είσαι καταυχαριστημένος γιατί έγινες κέντρο, σου ρίχνει ένα φάσκελο:

- Να, κόπανε.

Απορείς, το λοιπόν. «Παρακαλώ, πώς φασκελώνετε ένα κέντρον της δημιουργίας; Να έχετε και ανατροφή».

Η θρησκεία ξεκαρδίζεται αναιδέστατα μέσα στα μούτρα σου.

- Θα πεθάνεις, ρε κόπανε.

Εδώ σου κόβονται τα ποδάρια. Κιτρινίζεις.

- Ορίστε;

- Θα πεθάνεις, ρε.

Κακιά η κουβέντα, να φας τη γλώσσα σου και κουνήσου από τη θέση σου, έλα όμως που 'ναι κι αλήθεια...

- Μάλιστα, θα πεθάνεις, λέει η θρησκεία, και τα λουλούδια θ΄ ανθίζουνε την άνοιξη και θα κυλάνε ασημόνερα τα ρυάκια και θα γυρίζουνε τα ντονέρια να σπάνε μύτες και θα φοράνε τα κορίτσια λιλά φορέματα. Όλα θα είναι όμορφα, φωτεινές ρεκλάμες, αυτοκίνητα, πικνίκια, πεταλούδες που χορεύουνε γύρω από το φως.

Διάλος τον πατέρα του! Για σκέψου! Πάλι θα υπάρχουνε αυτά και συ τίποτα, θα σ΄ έχουνε χώσει στη γη, κει πέρα σε κάνα αχάριστο νεκροταφείο, στην αρχή θα ΄ρχεται η στοργή να σ΄ ανάψει κάνα παλιοκάντηλο και να σου πούνε τρισάγιο, μετά θα σε ξεχάσουνε, και οι κοντινές σου στοργές θ΄ αρχίσουνε να χαμογελάνε δειλά για να το φτάσουνε αργότερα στο μπασαδούρικο χάχανο, τίποτις κοπρόσκυλα μπορεί να κατουράνε τον τάφο σου, και πιομετά, σε δυο γενεές, κανένας δεν θα σε μελετάει -ποιος μελετάει τον προπάππο του;- και δεν θα μείνεις, βλάκα μου, ούτε καν «σποδός αναμνήσεων» στον κόσμο.

Τώρα σε μαγγώνουνε οι κρυάδες.

- Ωχού! Ρε, τι πάθαμε.

Εδώ σε περιμένει η θρησκεία. Να σε ρίξει, μέσα στη στέρνα με την απελπισία και τώρα σου δίνει το χέρι.

- Έλα.

- Τι;

- Έλα, ρε κορόιδο, δεν θα πεθάνεις, δεν σ΄ αφήνω εγώ.

- Σοβαρά;

Και σ΄ ανοίγει μια πόρτα και σε μπάζει ο Χριστιανός σ΄ έναν παράδεισο γαλαζοπεριβολάτον, και ο Μουσουλμάνος σ΄ έναν παράδεισο μελοπιλαφάτο, και ο Ινδουιστής σε μια νιρβάνα τής απόλυτης γαλήνης, και το κάθε κέρατο τον έχει φτιάξει τον παράδεισο με δικό του σκηνογράφο και τον ρεκλαμάρει πια σαν τουριστικό γραφείο «Βιζιτέ λε Καναρί», τέτοια ωραία πράματα.

Εσένα δεν σου πάει, κύριε, να χαθείς εσύ και να γίνεις χώμα και, σύμφωνα με το νόμο τής αφθαρσίας τής ύλης, να γυρισουνε τα υλικά σου στη γη, «πωλούνται παλαιά υλικά εκ κατεδαφίσεως», και η ψυχή σου να ενωθεί και πάλι μέσα στο μεγάλο ρευστό τού Σύμπαντος και να χαρμανιάσει με δαύτο και να χάσει το εγώ της. Γιατί θάνατος τούτο θα πει: «Να χάσεις το εγώ σου». Και επειδή θέλεις να υπάρχεις μέσα σε όλα τούτα που ξέρεις ότι υπάρχουνε, το δίνεις το ξερό σου.

- Αμάν, βγάλε με και ό,τι θέλεις.

Σε κέρδισε η θρησκεία τώρα που είσαι ζωντανός, γιατί πεθαμένο σ΄ έχει δια βίου. Κι από δω και πέρα, σε κουμαντάρει όπως τη συμφέρει αυτήνε. Άμα είναι ζόρικα, δεν έχει μονάχα λουλουδοπερίβολα. Έχει και κλιβάνους. Σε χώνει μέσα και γκιουβετσιάζεις εις τους αιώνας των αιώνων. Και σε τρομάζει:

- Πρόσεχε τώρα. που είσαι ζωντανός κι είναι καιρός να κάνεις κείνα που λέω γω, αλλιώς σε βλέπω με σκορδάκι στο φούρνο.

Κι άμα σου βαστάει, κάνε κι αλλιώς.

Αυτό είναι. Κάποιος είπε: «Η θρησκεία είναι μια εταιρία, που εκδίδει μετοχές επί ανύπαρκτων μεταλλείων». Δεν θυμάμαι ποιός το είπε, αλλά θαρρώ πως το είπα εγώ. Και κανένας δεν παίρνει μερίσματα από τούτες τις μετοχές, αλλά μόνο το διοικητικό συμβούλιο τούτης τής εταιρίας τρώει καλά. Κι αυτό θαρρώ πως το είπα πάλι εγώ και είμαι κολασμένος, το ξέρω.


Νίκος Τσιφόρος
Και για την αντιγραφή Sesostris


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 02:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχοπλακώθηκα.Βρήκα και γω ώρα να το διαβάσω...


Αλλά αυτό είναι το νόημα στο όλο θέμα στο τέλος παρά την πικρία του.Όλα γεννιούνται για να φθαρούν,να ξεχαστούν,κι αν κάτι το λυπηθεί ο χρόνος και το αφήσει να μείνει,θα είναι αυτό που αξίζει...
Για μας τους λιγότερο αθάνατους,το θέμα είναι να περνάμε καλά και να χαιρόμαστε τη ζωή όσο διαρκεί με ό,τι νόημα της δίνει ο καθένας.
Αυτό όμως είναι πράγμα διεκδικητό από όλους ανεξαιρέτως.Γι'αυτό και η καλή βίωση της ζωής οφείλει να είναι έντιμη,ηθική και σωστή απέναντι σε μας πρώτα και στους διπλανούς μας ύστερα(η ιεράρχηση είναι και χρονική και σημαντική).
Γι'αυτό εν τέλει...αξίζει τόσο όλη αυτή η διαμάχη για την υπερίσχηση μιας θεωρίας,ενός δόγματος,μιας θρησκείας,μιας χώρας ώστε να πούμε ότι ζήσαμε καλά και τώρα μπορούμε να πεθάνουμε ήσυχοι και "χαρούμενοι";Είναι αυτά τα στοιχεία του έθνους,της άποψης,του ανήκειν,του θεού τόσο άρρηκτα συνδεδεμένα με το εγώ μας που χάνουμε με το θάνατο ώστε να παλεύουμε όλη μας τη ζωή γι'αυτά;
Ταπεινή γνώμη μου είναι ότι ο εσωτερισμός(αν και δεν μου αρέσει σαν ορισμός γιατί περιορίζει ανθρώπους εντάσσοντας)σε αυτό καταλήγει κατά βάση και γι'αυτό είναι σημαντικός.Ο άνθρωπος,ψάχνοντας το μέσα του,ανοίγοντας το έσοπτρόν του,αναγνωρίζει τον χαρακτήρα του και τη φύση της ψυχής του και ταυτίζεται με αυτόν.Αυτό τον κάνει πιο ειρηνικό με την ίδια του την ύπαρξη και αυτό είναι δύσκολο να μην έχει και τον ίδιο αντίκτυπο στα άλλα ανθρώπινα όντα γύρω του.Οδηγούμαστε με λίγα λόγια σε αυτό που είπα πιο πάνω "έντιμη βίωση" της ζωής μέσω της έντιμης συνύπαρξης.
Με τον τρόπο αυτό νομίζω ότι φθίνει η άλλη λειτουργία του "εσωτερισμού" περί θεωριών,μεταθανάτιων τιμωριών και επιβραβεύσεων,θεών,διαβόλων και ό,τι άλλο.
Sesostris,μπράβο για το κείμενο που ανέβασες.

Και μετά το μεταμεσονύχτιο διάλειμμα δίνω τις καλημέρες μου και...καλό και σύντομο τέλος να έχει το πολεμικό σκηνικό του forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 08:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν δε γνωριζεις κατι μπορεις ευκολα να το κοροϊδεψεις,
δεν αρκει καποιος να γνωριζει μια τεχνη
για να μεταδωσει αυτη την τεχνη
πρεπει να κατεχει και αυτη την ικανοτητα
να τη μεταλαμπαδευση.
Αν στο πρωτο αερακι σβηνει η φλογα
δεν πρεπει να σκεφτομαστε οτι το κερι
ειναι βρεγμενο με κοντο φυτιλι και στραβο
αλλα οτι η φλογα μας δεν ειναι αρκετα δυνατη
για να το στεγνωσει
και αν χρειαστει να φαγωθει και λιγο για να ισιωσει!



You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 18/11/2010 09:27:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ηρα απο το σταχυ τη διαχωριζανε
αλλα δεν την πεταγανε
αλλου βρισκανε τη χρηση του ενος
αλλου του αλλου
τιποτα δε παει χαμενο.


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τρεφομενος μπορει να γινει και τροφη
ο κατοικος μπορει να γινει και κατοικησιμος
ο γνωστης μπορει να γινει και μαθητης

c'est la vie

Προς τι λοιπον η στεναχωρια;


You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 18/11/2010 09:52:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 09:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 10:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 10:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα πολλοι απο εδω μεσα θα πιαστουν απο αυτο και θα πουν
μα γι'αυτο και χασανε απο τη λαιλαπα του χριστιανισμου
απο αυτο που ταχθηκε να προστατευει τον ανθρωπο
αυτο πρεσβευει και η εξελιξη
survival of the fittest
προσεξε η λεξη μεταλλαχθηκε
απο δυνατοτερος εγινε ικανοτερος
λες και η ζωη ειναι υποχειριο του αρμοδιοτερου
ουτε υπαλληλοι σε ελληνικο υπουργειο
σαν την παλια προσπαθεια
να δωσεις στον κυκλο
μια essance απο τετραγωνο


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 10:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 10:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sempre fie
στο μυθο της υπαρξης.


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 11:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mithro-geostat : (Δηλαδή καμμενε σπυριάρη)

Νομίζεις οτι δεν έχουμε καταλάβει ολοι οτι είστε το ιδιο ατομο ?

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 11:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψυχοπλακώθηκα.Βρήκα και γω ώρα να το διαβάσω...


Αλλά αυτό είναι το νόημα στο όλο θέμα στο τέλος παρά την πικρία του.Όλα γεννιούνται για να φθαρούν,να ξεχαστούν,κι αν κάτι το λυπηθεί ο χρόνος και το αφήσει να μείνει,θα είναι αυτό που αξίζει...
Για μας τους λιγότερο αθάνατους,το θέμα είναι να περνάμε καλά και να χαιρόμαστε τη ζωή όσο διαρκεί με ό,τι νόημα της δίνει ο καθένας.
Αυτό όμως είναι πράγμα διεκδικητό από όλους ανεξαιρέτως.Γι'αυτό και η καλή βίωση της ζωής οφείλει να είναι έντιμη,ηθική και σωστή απέναντι σε μας πρώτα και στους διπλανούς μας ύστερα(η ιεράρχηση είναι και χρονική και σημαντική).
Γι'αυτό εν τέλει...αξίζει τόσο όλη αυτή η διαμάχη για την υπερίσχηση μιας θεωρίας,ενός δόγματος,μιας θρησκείας,μιας χώρας ώστε να πούμε ότι ζήσαμε καλά και τώρα μπορούμε να πεθάνουμε ήσυχοι και "χαρούμενοι";Είναι αυτά τα στοιχεία του έθνους,της άποψης,του ανήκειν,του θεού τόσο άρρηκτα συνδεδεμένα με το εγώ μας που χάνουμε με το θάνατο ώστε να παλεύουμε όλη μας τη ζωή γι'αυτά;
Ταπεινή γνώμη μου είναι ότι ο εσωτερισμός(αν και δεν μου αρέσει σαν ορισμός γιατί περιορίζει ανθρώπους εντάσσοντας)σε αυτό καταλήγει κατά βάση και γι'αυτό είναι σημαντικός.Ο άνθρωπος,ψάχνοντας το μέσα του,ανοίγοντας το έσοπτρόν του,αναγνωρίζει τον χαρακτήρα του και τη φύση της ψυχής του και ταυτίζεται με αυτόν.Αυτό τον κάνει πιο ειρηνικό με την ίδια του την ύπαρξη και αυτό είναι δύσκολο να μην έχει και τον ίδιο αντίκτυπο στα άλλα ανθρώπινα όντα γύρω του.Οδηγούμαστε με λίγα λόγια σε αυτό που είπα πιο πάνω "έντιμη βίωση" της ζωής μέσω της έντιμης συνύπαρξης.
Με τον τρόπο αυτό νομίζω ότι φθίνει η άλλη λειτουργία του "εσωτερισμού" περί θεωριών,μεταθανάτιων τιμωριών και επιβραβεύσεων,θεών,διαβόλων και ό,τι άλλο.
Sesostris,μπράβο για το κείμενο που ανέβασες.

Και μετά το μεταμεσονύχτιο διάλειμμα δίνω τις καλημέρες μου και...καλό και σύντομο τέλος να έχει το πολεμικό σκηνικό του forum.



Καλημέρα Προμηθέα..
Θεοί πολλοί..και διάβολοι επίσης και όλοι παρόντες..εδώ και καθε μέρα...
Θεοί...όμορφο ξύπνημα..καλή διάθεση..το καλημέρα απο καρδιάς με το χαμόγελο παρέα κα αισιοδοξία...που μοιράζεται κι'απλώνεται σε κάθε βήμα...θετικές σκέψεις και διάθεση για δραστηριότητα , όλες οι αισθήσεις ενεργές κι'ο θάνατος μακριά...

Διαβόλοι ... κακές και μίζερες σκέψεις...φόβος παντού και καλημέρα δεν υπάρχει...

Το χαμόγελό σου ,με κάνει να αισθάνομαι την ύπαρξή μου...και δεν φοβάμαι την ανυπαρξία , εσύ και γώ για σένα ο καθρέπτης...θαμπός ή ξάστερος...φώς και σκοτάδι...με μια ματιά θαρρείς και μόνο.!!!

Καλημέρα φίλε μου ... καλημέρα απο δώ και στον Σωτήρη...και σ΄όλους τους φίλους...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 11:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

21/11/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 11:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε δυσεύρετε μαλάκα, τι θα γίνει με σένα ; Άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy